Voornaamste Nieuws De vrouwen-emancipatie eene mislukking. Stadsnieuws Vrijdag 29 Juli 1927 51ste Jaargang No. 16614 Aangifte moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig oren na het ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Agenda 30 Juli Met de zieken ter Bedevaart naar Lourdes Het Seminarie Hageveld. Examens Hoofdakte. Groote brand te Beverwijk. Aanbesteding. De grensuitbreiding van Haarlem. Vingers afgeslepn. Doodelijk tramongeluk te Noordwijk. GÏVOND2N DIEREN EN i VOORWERPEN. Autobus-concessies. De schadeioosf/tellingen, die ingevolge de annexatiewet betaald moeten worden. Totaal 7.2 millioen. Feestdag voor het Stads-Armen en Ziekenhuis. Personalia. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht 2 Augustus. Te ver in zee gewaagd. Kinder Oranjebond „Prinses Juliana**. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bi- Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeining Nr. 5970. COURANT Advertentiën 35 cents per regeL Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel. Bij contract belangrijke korting. Alle abonné s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qflflf! Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Kfï bij een ongeval met f QCfl bij verlies van een hand, f IOC bij verhes van een f Cft b'.j 'n breuk van f ij) M bij yerli legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen üUUU. verlies van beïde armen, beide beenen of beide oogen; '«HI.* doodelij ken afloop1 CüU." een voet of een oog; 1 duim of wijsvinger- «U beer of arm; 1 andere verlies v. eea vinget* Door G. K. Chesterton. Mij werd gevraagd een artikel over de werking der emancipatie te schrijven. Ik durf beweren, dat ik de beste voorbeelden op dit gebied grondig heb nagegaan. De autoriteiten, die het moderne iournalisme en de geheele wereld beheerscht, stellen zich blijkbaar tevreden met eene der twee methoden, die wij uit verstandelijke over weging beide onder 't oog zullen zien. In 't eerste geval moeten wij voor alles erken nen, dat 't moderne meisje een meisje is en om die reden op zeldzame en ontstellende manier met haar overgrootmoeder ver schilt, die geen meisje meer is. Wii moeten dan aantconen, hoezeer het meisje van tegenwoordig de meerdere is van de over grootmoeder, om dan verder mede te deelen, dat het meisje eigenlijk precies zoo is als de overgrootmoeder en besluiten met een gevolgtrekking, waaruit men onmoge lijk kan afleiden, of 't slechter, beter of gelijkwaardiger is. De conclusie n.l. bestaat uit de bewering, dat elke generatie de daaraan volgende haat en dat zij vermoe delijk alle in zeker opzicht gelijk of ongelijk hebben. Als alternatief op dezen gedachten- gang mogen wij de tweede methode ge- br.uiken, waarvan 't wezen is, dat zij eene beschrijving vormt van de geëmancipeerde vrouw te midden van hare onstumige, kost bare vrijheid. Ik geloof, dat de laatste methode mijne taak vergemakkelijkt. Hoe de emancipatie zou kunnen zijn. In de eerste plaats zullen wij het leven beschouwen van de vrouw, die haar volle vrijheid heeft verworven, die gemeubileerd woont, in de stad werkt. Die opstaat, wan neer hel haar belieft, vrij door de wereld gaat; die nu eens haar lijd zoek brengt met bespiegelingen, dan weer aarzelt, de door geheime vergezichten en verre hori- zonaers verdwenen begeestering, in te drin ken. Misschien rent ze ook in wilden galop of op knarsende raderen door al het be- wogene en al te vrije van 't moderne groote stad-verkeer. Zij betreedt het privé-bureau van den man, die nu president van de tot één geheel vcreenigde ondernemingen is," spreekt hem aan met een zelf uitgedachten bijnaam, die verband houdt met de meest opvallende kenteekenen van zijn gezicht en verklaart op laatdenkenden toon, dat zij wel gene gen is eenige brieven op te nemen. In de meeste gevallen vervangt zij een bepaalde uitdrukking of zegswijze door iets anders, maakt hier en daar aanmerking op zijn gek ken stijl en de gebreken in zijne opvoe ding. Telkens echter, wanneer hij een ouden knecht ontslaat, een armen concur. rent intimideert of iemand volgens zakelijk gebruik bedriegt of afzet, moet de geëman cipeerde vrouw hare emancipatie met voe ten treden. Zij spreekt met hem. zooals de maagd van Orleans of de H. Catharina van Siena met hem zouden hebben gesproken; zij aarzelt niet, den troon Gods af te smee- ken en het behoeft nauwelijks gezegd te worden dat haar principaal ten slotte, tot tranen bewogen, genoegdoening belooft. Door dezen geest bezield, zet zij haar dag werk voort, want waartoe dient de eman- cpatie, wanneer men niet over de ergste misstanden in de wereld ziine meening mag zeggen? Het valt haar niet moeilijk, alle reclame af te schaffen, die zii als pronke rig en overdreven, beschouwt en een groot gedeelte van de zuivere winst der firma voor liefdadige doeleinden aan te wenden. Zoo gaat zij door het leven, vroolijk wer kend en slechts zelden treurend. Dit is het bestaan der geëmancipeerde vrouw, dit de rt-Volulie en de verlichting, welke de zoo genaamde onafhankelijkheid der vrouwen te voorschijn heeft geroepen. Is er soms iets niet in orde? Terwijl ik op deze manier met warme sympathie over de emancipatie spreek, meen ik te merken, dat zich een spottende en dreigende uit drukking over deze moderne wereld op het voorhoofd der heeren afteekent. De be- hcerschers der journalistiek en van den handel zijn 't niet eens met mijne goedbe doelde verklaringen. Ik wil wel een lof lied zingen op de emancipatie, maar niet op deze soort emancipatie. Nooit werd be oogd, vrouwelijke bedienden te bevrijden van kantoor-uren, en arme meisjes, die, ondanks zwaren arbeid, volharden, van ge gronde vrees, de bons te krijgen. Neen, on getwijfeld is er misvers'and in "t spel. De dwaling moet hersteld worden, voor zij grooteren omvang aanneemt. Waarin de emancipatie werkelijk bestaat. Alleen van de begrippen „kind"-te-zijn, moederschap en huwelijk moet de vrouw zich losmaken, niet van begrippen als hon- tegen niets gedaan heeft. Millionnairs zijn geen cent minder rijk. monopolies niet in 't minst van geringer beteekenis. de geld mannen hebben niet minder, maar meer macht over nationale en internationale idealen, sinds de halve wereld dol werd van begeestering over het vrouwenkies recht. Ik weet, dat 't niet gemakkelijk is, aan de moderne macht-privileges te tornen. Maar ik heb niet gemerkt, dat de geëman cipeerde vrouw als zoodanig ook maar ge tracht heeft, daaraan te raken. Ik geloof eerder, dat zij, zij 't dan onbewust, er toe bijgedragen heeft deze te verstevigen. En hoewel middeleeuwsche instellingen als parlementen mijn goedkeuring wegdragen, ga ik liever tot in hun diepsten grond het wezen van hedendaagsche verschijnselen na. En ik besef niet, in hoeverre het uit oefenen van het stemrecht door de vrou wen inderdaad er toe zou bijgedragen heb ben, haar zelf of wie ook van het wezenlijke kwaad van dit oogenblik te bevrijden, dat plutocratie of heerschappij der rijken ge noemd wordt. Sociëteit „St. Bavo" Geel-Wit 5 uur Gewone zittingen 7 uur. St. Josephsgezellengehouw, Jarsstraat 59. Geopend van 8 tot 10 uur. R.-K. Militairenvereeniging, Zoetestraat 14. R.K.V.V. „Victrix" 7 uur. Kunstzaal J. H. de Bois. Expositie van schilderijen door Charles Guérin tot 30 Juli a.s. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur. be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89M uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „S Bavo' Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. K. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. - Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7—9 uur. Woensdag middag ruilen van kinderboeken. St. Marthaverceniging Bloemhofstraal 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannee en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur. 's avonds van half 8—half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur R. K. Reclasseeringsvereeniging, afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging. N. Groenmarkt 22. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. -11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur Donderdag van 12 uur. R. K. Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74. Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Haarlem (Schoten), Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uuf. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. Hl. Reeds aanstonds na het vertrek uit Roo- zendaal krijgen wij het gebruikelijke voor stellen aan onze mede-reisgenooten. Het bleef echter niet bij eene vormelijk- ger, vrees en geldtirannie. Alleen de moe- F®id, daar onder hen z'ch een oude be- - i 1 i V 1 - -1 l.-rt-, J fL-1J; a ft r-, luroon a rfi« der, die haar voortbrach', zal smadelijke en weerspannige bejegening deelachtig worden, niet den werkgever, die haar tijd kocht. Alleen haar vader mag zij met een naam aanspreken, die zinspeelt op den minder fraaien vorm van zijn neus. Alleen haar man zal zij als iets van zelf sprekends als de grootste schurk behandelen. Zich van den man te scheiden, dien zij geliefde te trouwen, daartoe moet zii voortdurend aangemoedigd worden. De kinderen, die zij ter wereld brengt, kan de geëmancipeerde natuurlijk alleen aan een verbelerings- inrichting of een andere rijksinstelling toe vertrouwen. Het is in één woord overdui delijk, dat als emancipatie aangeduide cam pagne, zooais zij door sommige bladen en de nieuwe politieke mach hebbers gevoerd wordt, uitsluitend eene campagne is tegen de van ouds tot ons gekomen waarde en wetten van het gezinsleven. Zii richt zich uitsluitend legen het huisgezin, niet tegen de grootbank, het kleinbedrijf of de fi- nar.cieele trust. In geen brein is het opgekomen te den ken aan eene emancipatie der vrouwen in verband met deze instellingen. Zeer zeker hebben de mannen in dit opzicht geen groctere vrijheid dan de vrouwen. Maar de mannen zijn tenminste begonnen zich een beeld te vormen der tegenwoordige tiran nie, anders gezegd van de ideale vrijheid, Nu, tot die mannen behoor ik ook. De eenige emancipate, die ik mij, van 't standpunt van den vorigen man beschouwd, kan indenken, is die van de typische ti rannie van onzen tijd. En als mij gevraagd werd, of het feminisme werkelijk de vrij heid der vrouwen geëischt heeft stel ik daartegenover de vraag in hoeverre het kende (brancardier) die z'n tweede lustrum als zoodanig vierde, met zijn heerneef be vond. In elke coupé waar ik ook ga zien, overal ontmoet ik brancardiers en infir- mières van vorige jaren 't Is opvallend, dat hoewel zij allen hun vacantie opofferen voor de zieken, zii het een behoefte vin den indien dit slechts even mogelijk is, het volgend jaar wederom voor de hulp bij de zieken naar Lourdes te gaan. Te Schaerbeek, alwaar wij 6 patiënten zouden bijlaten, waren er sleehts 4 aanwe zig, welke spoedig op hunne plaatsen wa ren geborgen en voort ging het naar Feig- nies, het Fransche douane-station. De behandeling mocht niet zoo correct genoemd worden als vorige iaren. De pel grims zijn hieraan wellicht niet geheel vreemd, daar bij velen verboden waar ge vonden wordt en hooge boetes hiervan 't gevolg zijn. Het is nog licht, wanneer wij op de Grand Ceintuur van Parijs komen, dat wij in nevel gehuld voor ons zien, waarboven majestueus zich de Sacré Coeur en de Ei- feltoren verheffen. Precies 23.42 uur stoomen we Les Au- brois Orleans b'nnen, alwaar wij 24 min. oponthoud hebben, 'n Vrouw welke met kussens langs den trein 'aat a 3 franc per stuk is in een minimum van tijd uitver kocht en wanneer de tocht wordt voort gezet hebben de meeste onzer met behulp hiervan zoo goed of kwaad als dat kan. een nachtleger bereid, zoodat spoedig de rust en stilte van den nacht is ingetreden. De meesten onzer bliiven tot Coutras circa half zeven in bun slapend-wakenden toe- tegen het s'erkste soort van knechtschap stand, doch dan loopt ook alles wat loopen van tijdgenooten gestreden heeft. Eerlijk kan den trein uit om zich onder de kraan te gezegd: ik ben wan meening, dat het daar- verfrisschen en toilet te maken. Over het algemeen hebben onze zieken een rustigen nacht doorgebracht, uitgezon derd in een coupé waar ee.i zieke te pl.xn. 2 uur een aanval kreeg, waardoor zij de rust der anderen onmogelijk maakte. Echter werd, door haar onder toezicht te stellen, de rust weder voor de anderen mogelijk gemaakt. Het bedienend personeel heeft inlus- schen volop werk met het opknappen van en het geriefelijk maken voor de zieken, voorwaar geen lichte taak en ik ben vol op in de gelegenheid hen in dit groote werk van naastenliefde gade te slaap en te bewonderen. Het dit jaar uit 3 Hollan ders bestaande treinpersoneel controleert en ziét voortdurend den trein en bijzonder de onderstellen na die zich dan ook uitsté kend houden. Ook op andere wijze zijn zij steeds be hulpzaam. Na van hen te Bordeaux en te Puyos van het ziekencomité foto's te heb ben genomen, arriveeren wij te Paupricus 13.45 uur. Nog 1 At uur en wij zijn te Lour des, F- 'N. Aan het toelatingsexamen voor de eerste klas van ons Seminarie Hageveld te Heem stede, Maandag 24 Juli gehouden hadden zich 72 candidaten aangemeld van wie er 55 werden aangenomen. Het nieuwe school jaar begint 7 Sept. mei -353 leerlingen. Geëxamineerd 8 mannelijke candidaten. Geslaagd de heeren M A Allesie, Amster dam; Th. M. Amersfoort. Alkmaar; P Vis ser, Hilversum en J Zeeman, Huizen (N.-H). Afgewezen 4. Een koffiebranderij in asch gelegd. Hedennacht om drie uur is brand ont staan in het pakhuis der N.V. Wicherink, koffiebranderij aan de Meerstraat te Be verwijk, Het vuur breidde zich ongekend snel uit en een uur later was de nieuwe ruime opslagplaats een vlammenzee, waar tegenover de brandweer vrijwel machte loos stond. Zij was dan ook hoofdzakelijk aangewezen op het nat houden der belen- j dende perceelen, het kantoorgebouw der j Haarlemsche Bankvereeniging en het bad huis van het Witte Kruis. De schade aan het badhuis is zeer groot en de inrichting zal den eersten tijd zeker gesloten moe ten blijven. Aan het kantoorgebouw was de schade minder. Tegen half zes was het badhuis een groote puinhoop. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. Nader meldt men ons h.t volgende; Toer. politie-agenten, die nachtdienst, hadden, omstreeks dien tijd langs de voor zijde van 'net gebouw passeerden, was er nog geen Onraad te bemerken doph toep zij even later op de binnenplaats van het po litiebureau kwamen, welké grenst aan de achterzijde van de grossierderij, ontdekten zij een vlam, welke uit het dak van hef gebouw te voorschijn sloeg. Onmiddellijk werd de brandweer ge waarschuwd. Deze was spoedig ter plaatse en tastte het vuur met 4 slangen op de waterleiding aan. De brand liet zich ernstig aanzien; voor de belendendi perceelen, nl het badhuis en het kantoor van de Haar lemsche Bankvereeniging bestond groot gevaar. Het hevigst woedde de brand aan de achterzijde. Men besloot daarom om de deur, welke toegang geeft tot het kantoor van de bank. te verbreken. Omstreeks 5 uur was het gevaar be zworen. Intusschen bleef van de grossier derij niet veel meer over. Het gebouw is totaal uitgebrand. Een paar wagens, be nevens de boeken, werden nog uit het vuur gered. De geheele overige inventaris en voorraden werden een prooi der vlammen. De schade, welke zeer groot moet zijn, wordt door verzekering gedekt. De heer Wicherink vertoeft op het oogen blik te Parijs, zoodat een raming van de schade nog niet te geven was. Ook de belendende perceelen hebben veel schade gekregen. Hét bankgebouw had wa terschade, teiwijl een muur aan de achter zijde vernield werd. Ook van het badhuis is een muur vernield; het kreeg bovendien waterschade en moest buiten gebruik ge steld worden. Tenslotte kreeg de cellenafdeeling van het politiebureau eveneens schade. Tn een der cellen bevond zich een arrestant, die nog 5 dagen hechtenis te goed had. Me' het oog op het gevaar, dat bestond (de muren zijn gebarsten) is de man op vrije voeten gesteld. De oorzaak van den brand is onbekend. Den geheelen morgen is men nog bezig ge weest met nablusschen. Wij vernemen hieromtrent nader. De verongelukte reed, tegelijk met de tram der N.Z.H.T.M., per rijwiel in de rich ting Noordwijk. Bij den overweg „De driesprong" wilde het meisje nog vóór de tram oversteken, met liet .beleende noodlottige gevolg. Het lichaam werd een eind meegesleurd en was vreeselijk verminkt. Het lijk werd naar het politiebureau ver voerd en daarna aan de familie overge geven. De bestuurder van de tram treft geener- lei schuld. Hedenmorgen werd door den hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord-Holland aanbesteed; het vernieuwen der loopbruggen op de ber.edensluisdeuren van de groote en de kleine kolk der schutsluis te Purmerend, raming f 3900; het bouwen van kantoorlokalen in Visch- hal B van de Visschershaven te IJmuiden, raming 4000; het aanbrengen van beplantingen op den Rijksweg ,van Amsterdam naar Haarlem, onder de gemeente Amsterdam, raming 5500. Laagste insclmjvers(sters) waren resp.: G. Groot, Purmerend 3565. firma Wijker P. v. Duin, IJmuiden 3747. D. van 't Boveneind, Woudenberg, (Utr.) 45.48. Het rapport inzake de schadeloosstelling aan Bloemendaal aangenomen. Zooals wij reeds in ons raadsverslag heb ben opgenomen heeft de raad der gemeente Bloemendaal zich in hare vergadering van gisteren'vereenigd met het door het accoun tantsbureau van A. E. Meijer en J. Hörchner te Amsterdam uitgebrachte rapport inzake de schadeloosstelling. Wij zijn thans in het bezit van dit rapport gekomen en laten hieronder eenige cijfers vólgen: De berekende verliezen, waarvoor schade loosstelling wordt gevraagd zijn voor - vaste goederen in vollen ei gendom 14L.273.09 vaste goederen in erfpacht uit gegeven 104.623.01 bezittingen gasbedrijf 63.522.30 bezittingen waterleiding bedr. nadér vast te stellen geldelijk nadeel exploit, gas bedrijf 265.056.20 geldelijk nadeel exploitatie water leidingbedrijf (nader vast te stellen) kosten nieuwe buisleid'ing Aer- denhout met ander deel ge meente (nader vast te stellen) niet afgéloste deel der" lee ningen 73,816.61 voorschotten enz. ten behoeve -van woningbouw 95 Woningen der Ver. „Bloemen daal" 99.20 BESMETTELIJKE ZIEKTE. In de afgeloopen weak is alhier 1 geval ven Wuik-typhus en 1 roodvonk-geval gecon ststeerd. PERSONALIA. ■Geslaagd voor het examen nuttige hand werken te Amsterdam, mej. J. Timmerman alhier. ll woningen idem60.637.17 41 woningen „Óns Huis" 116.333.50 Het aandeel door Bloemendaal gevraagd in de bijzondere achadeloosstelling tot een maximum van 2 millioen aan Haarlem op te 'eggen is nihil, De schadeloosstelling aan Heemstede. Ook de gemeenteraad van Heemstede vereenigde zich in zijne vergadering van gisteravond met de rapporten van het ac countantsbureau Limferg en van Prof. Voi der inzake de aan Haarlem te vragen schade loosstelling. In de eerste plaats wordt van de bijzonde re schadeloosstelling van 2 millioen door de annexatiewet als vordering op Haarlem toe gestaan, het volle bedrag gevraagd behouden hetgeen Bloemendaal en Haarlemmerliede mochten vorderen. Dit is zooals wij reeds méldden voor Bloemendaal nihil en voor Haarlemmerliede 12000. Verder wordt ge vraagd op grond van art. 19 der Annexatie wet als schadeloosstelling wegens overgang van bezittingen en rechten tot. 1.249.072.31. Hieronder vallen het buiten „Spaar en Hout" 250.000, het sportterrein van H. F. C. 200.000, gronden woningbouwvereen Tuinwijk 220.000. Geslaagd voor het examen handteeke- nen L. O. te 's Gravenhage, de heer P. O Nieuwdorp, alhier. Een zeer ernstig ongaluk trof gisteren in te Weesp, den draaier en bankwerker Schil der. Terwijl deze van veel stukken juist het laatste onderhanden had, geraakte hij op een onverklaarbare wijze met zijn rech terhand tusschen de draaiende amarilschij- ven. Onmiddellijk werd de machine stopge zet, maar het erge was reeds gebeurd. De vingers waren tot over de eerste, gewrich- tenn afgasiepen, terwijl de middelvinger nog zal moeten geamputeerd worden. Dé heer Schilder was juist voor eenigen tijd uit Tilburg hierheen gekomen. Gistermiddag is bij een verweg, even bui ten Noordwijk, de 27-ja.ige mej. H. S. door de tram vaqj Leiden naar Noordwijk over reden en gedood. Het ongeluk schijnt te wijten aan hel feit dat mej. H. S. op hef laatste oogenblik nog vóór de tram wilde oversteken. De dood trad onmiddellijk 'n' Terug te bekomen bij J. Balm, Damiate straat 34, beursje met sleutel A. Knap, Te- S*mg v. Berkhoutstraat 2, beursje met inhoud Roos, Wilhelminalaan 8, poederdoosje J. Eurgerding, Frans Halsstraat 31, postduif; D- Buur, Klarenbeekstraat 37, foto's (film- Plaatjes) Politiebureau, Smedestraat, rol gonjezaklinnen J. Groot, Zomerkade 89, 8eel hopdje „Fauna" G. Zwart, Helmbre- kersteeg 1, herdershond „Fauna" E. Zeep- vat, Dr. Leydsstraat 61, herdershond cv. Moerkerken, Iordensstraat 45, zwart poesje „Fauna" B. Korte, Bakenessergracht bij de Aakstraat, zw. wit poesje „Fauna" J. Lind, Amsterdamstraat 29, kraanKolderie, le fioogewoerddwarsstraat 38, grijze poes met r°nëen gebracht naar Kennel „Haerlem Bellaart, Duinlustparkweg 58, zw. witte P°es, „Haerlem" Teesens, Wilhelminalaan 9 A, zw. witte poes, „Haerlem" Poli tie bu- JLeau» Smedestraat, medaille (voetbal) p. Buur, Klarenbeekstraat 37z, rijwiel-ontvangst oewijs Ned. Spoorwegen G. Moerland, 1 eylerhofjestraat 5z., ruwielpomp J- v. d. Rmijff, Jacobuijnestraat 38, portemonnaie Kamp, Voorzorgstraat 68, damesporte- monnaie m i. T. de Haan, Schalkwijker- weg 51, heerenrijwielv. d. Meij, Schreve- husstraat 37, rijwielbel. merk in etui R. Stoeft, Ursulastraat 13, rijwielbel. merk in etuir Ubink, Kouden horrt 9z, stopsleu- tel H. Lacet, Schneevoogtstraat 9r., schar- mer en sleutelB. Kleijn, Kennemerplein 2, schoenen; M. Bossen, Frans Halsstraat 11, damestaschje met bewijs van Nederland- schap m. Visser, Regulierstraat 25, kinder- taschje J. v. Boekei, Oranjeboomstraat 14, kondentuigPolitiebureau, Smedestraat, vulpenhouder A. v. Apolteere, Gierstraat 'Voering en strikzijde. Terug te bekomen bij; D. A. W. de Kam- 'P^r* Keijzerstraat 9, broche; J. Woldenberg, mrecteur van de Chr. Landbouwschool, hoofddorp, geld; Pelle, Korteweg 3f bruin hondje; E. A. Dupen, Spaarnwouclerstr. 25, halsketting; Wed. Horselen, Scheepmakers- oijk to, bonte poes, Kenn. Fauna; Olden- markt, Eikenstraat 24, koffertje; Ineke, Schoterweg 120, theekleed; W. v. d. Langen. Leysterstraat 13, lorgnet in étui; J. Kramer, Brouwersplein 29, badmuts; D. Neus, Burg- wal 26, kindermantel; F. Woustia, Leidsche- plein 13, kinderportemonnaie; B. Sleeman, Oranjeboomstraat 111, hondenpennning; R. Drijfhoedh, Scouwtjesplein 6, rijwielzadel; J .J. Rooda, Parklaan 21, sierspeld; G. A. Drayer, Schotersingel 115, rammelaar, geel celluloid, gevonden in de duinen onder Bloemendaal. Ged. Staten van N.-Holland hebben ver gunning verleend voor de exploitatie van de volgende autobusdiensten; Aan C. Hottentot Czn. te Warder, van Warder naar Purmerend; aan C. H. Meure te Edam, van Edam Purmerend naar Alkmaar; aan J. de Jong Azn. te Edam, van Volen- dara naar Purmerend; aan de firma Gebr. Rossenaars te Pur merend, van Purmerend naar Amsterdam; aan de N. V. Ie N. Holl. Autobusdienst- Onderneming, v.h. E. Does en Zn., te Landsmeer, van den lip naar A dam, van Oostzaan naar A'dam, van Landsmeer naar naar Zaandam (Donderdag). )n de raadsverslagen van de gemeenten Bloemendaal en Heemstede worden elders in dit nummer de raadsbesluiten vermeld, van de door die gemeenten aan Ged. Sta ten aan te vragen schadeloosstellingen, welke Haarlem zal mceten betalen. Uit die verslagen blijkt, dat de gemeente Bloemendaal een schadeloosstelling vraagt van 825.360.88. Hierbij is niet begrepen een vergoeding voor het waterleidingbedrijf, zoodat alles bii elkaar de gemeente Bloemendaal een bedrag vraagt van 1 millioen. De gemeente Heemstede vraagt voor de bedrijven, winstderving uit die bedrijver, eigendommen en woningen een bedrag van 4.212.519.24. Bovendien een extra-vergoedihg van 2 millioen. Totaal dus 6.212.519.24. De gemeente Haarlemmerliede vraagt een extra-vergoeding van 12.000. Van Haarlem wordt dus een bedrag van 7.224.519.24 aan schadeloosstellingen ge- eischt. Deze verzoeken zijn gedaan san Gedep. Staten van Noord-Holland. Gedep. Staten zullen nu allereerst deze verzoeken zenden aan dep verificatiedienst van de provincie, vervolgens werden zij gezonden aan het gemeentebestuur van Haarlem, met verzoek om een rapport omtrent die verzoeken. Daarna werden de verzoeken der verschil lende gemeenten en het rapport der ge meente Haarlem óp de Griffie ter visie gelegd van de belanghebbende gemeente besturen. Tep stofte worjlt dan een openbare ver gadering gehouden van Ged. Staten, waarin de kwestie behandeld wordt. Het zal wel 1928 worden, alvorens om trent dit punt een beslissing van Gedep. Staten zal vallen. Debewoners vanh et Stads-Armen- en Zie kenhuis hebben gisteren een heerlijken dag beleefd. Met de „Piet Cronjé" werd een boottochtgemaakt naar de Vechtstreek. Door de welwillende medewerking van de Haarlemsche Autocentrale, firma Lim- bach.was men in staat gesteld de reizigers per auto naar de aanlegplaats te brengen. Om 8 uur vertrok de boot van „De Kik kert". Het weer was schitterend, doch la ter op den dag werd het ongunstiger. De en kele regenbuien konden de goede stemming echter niet bederven; 's middags was het weer goed weer. Onder het genot van ver snaperingen en de frissche muziek van de leend, verliep de reis vlot en prettig en kwam men na een aangenamen boottocht te Nieuwersluis pan, waar in hotel „Dé Kampioen" het middagmaal gebruikt werd. Nadat men volop van de mooie omstre ken had genoten en de koffiemaaltijd en verschillende versnaperingen waren ge bruikt, werd in de meest opgewekte stem ming de terugreis ondernomen. Toen men 's avonds weer aan „De Kik kert" aankwam, waren de leiders en de reizigers allen zeer tevreden over het uit stapje. Te Amsterdam slaagde voor het Mulo diploma A: M. H. Eybers en J. Geertsma, beiden alhier. Voor het examen nuttige handwerken is te Amsterdam geslaagd J. Timmerman, wonende alhier Geslaagd te Amsterdam voor het examen nuttige handwerken de dames R. J. G. Groskamp en F. B. Brouwers, alhier. De eerste passagiersvlucht Nederland— Indiëj huldiging van Geysendorfier. Holland gaat vliegen. De Rotterdamscbe Aeroclub heeft het initiatief genomen tot oprichting van een civiele luchtvaarlschool, welke 10 September a.s. geopend zal wor den. Twee leden van de bemanning van een Nederlandschen schoener zijn in de Ameri- kaansche wateren bij een ontmoeting met prohibitie-ambtenaren, door geweerschoten gedood. Zwaar weer boven verschillende plaatsen van ons land. De moord van Juli 1924 te 's-Gravenhage; verdachte blijft ontkennen. Cijfers omtrent de doodelijke mijnongeval len in Zuid-Limburg. Op den Haagweg zijn bij een auto-ongeluk een heer en een dame zwaar gewond. Een militair vliegtuig is neergestort op „De Molenheide" bij Gilze; sergeant en kor poraal werden gewond. De debatten in het Lagerhuis terzake van liet Britsche standpunt ten opzichte der Vlootconferentie. De proclamatie van den Franschen beogen Commissaris in Syrië. Spoorwegongeluk bij Heidelberg (Zuid- Airika); meer dan dertig dooden. Een dijkbreuk in Britsch-Indië. Duizend personen zouden zijn omgekomen. Ontploffing in een munitie-opslagplaat* te Hankow; 72 dooden. 9 uur v.m. 7.60 stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.24. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, zal op 2 Augustus a.s., des namiddags van 2'A tot 4 uur door e aan. Orkest Vereeniging een muziek uitvoering worden gegeven in de tent in den Hout. Moeder en kind in doodsgevaar. Het heeft maar zeer weinig gescheeld, of er waren in Zandvoort weer twee menschen- Ievens te betreuren geweest, meldt het „Volk." Op het stille noorderstrand waren een moeder en haar kind voorbij het „Kur- haus" aan het zwemmen, toen het tienjarig zoontje vermoedelijk wat te ver in zee ging en luide om hulp begon te roepen. Zonder aarzelen begaf de moeder zich naar de plek des onheils en wist haar kind te grijpen. Nu begon een hopelooze strijd tegen de branding. Er stond oostenwind en de twee drenkelingen dreven, door den stroom naar zee getrokken, af. Op het hulpgegil van de vrouw kwamen drie heeren toegesneld, c'ie te water gingen, daar een keten vormden en het geluk moch ten hebben, zoodoende de drenkelingen op het strand te brengen. Het ventje was bewusteloos en werd door kunstmatige ademhaling weer bijgebracht. VIJF EN TWINTIGJARI GBESTAAN VAN HET ELECTKICITEITSFEDBIJF. Maandag 1 Augustus zal het een kwart eeuw geleden zijn dat Hel Elcctririteitsbe- drijf in vr king werd gesteld. Dit feest ral niet ofiicieel herdacht worden. Op 1 Januari 1928 zal echter ook hot Gasbedrijf 25 jaar bestaan. Het is mogelijk, hoewel officieel Hoogste barometrstand 76.9 te Vardö. Laagste barometerstand 749.8 te Lerwick. Verwachting: Matige tot zwakken wind, uit Z. richting; gedeeltelijk bewolkt, droog weer, behoudens kans op onweer, iets warmer. niets bekend is, dat men dan het feest der lichtfabrieken zal vieren. EXAMEN LICHAAMSOEFENINGEN. ^f.^,xam'neerd 'e Haarlem 7 mannelijke candidaten. Afgewezen 1. Geslaagd de hee- ren: H. J. Blauw te Hoofddorp. A. Bliek te s Gravenhage. R. M. Bloem, te Amsterdam. H. van den Boogaard te Amsterdam. J. K. udde te Amsterdam. T. W. Bus te Gronin- gen.a VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. Naar wij vernemen zal de volgende week bet nieuwe gebouw „Brederodeduin" wor den opgeleverd. Het gebouw zal echter nog niet in gabruik kunnen worden genomen, omdat de benoodigde gelden voor de meubileering en inrichting nog ontbreken. Hierop komen wij in ons blad van morgen nog nader tei;ug. Deze kosten worden ge raamd op 20.000. Het oorspronkelijke plan was om d« opening op 1 September te doen plaat* slag ondervonden bij de verwarming, zoo dat men vreest met 1 September niet klaar te zullen zijn. De in voormalig Schoten gelegen lighallen cn het terrein daarbij behoorende, zullen zooals bekend is na de overgang worden ingericht voor parkherstellings oord, geëxploiteerd door het Roode Kruis. Het Roode Kruis huurt deze hallen en het terrein van de gemeente Haarlem. De Kinder Oranjebond in het Amstcr- damsche Kwartier zal 30 Juli a.s. met de kinderen van de bondsleden een boo1 tocht '■.ouden van Amsterdam en terug ter be zichtiging van de havenwerken aldaai. Gebruik zal worden gemaakt van de voor dit doel zeer geschikte boot der Stoombootonderneming „W. Bus", welke zal worden versierd en ter ijoorkoming jVn on^e uhken van gaas voorzijn. Boven- cli enverknjgt de Bond nog de medewer king van eenige leden van „Snelverl/and" e" de Haarlemsche Reddingsbrigade, ter wijl nog een 20-'.al dames en heeren den tocht medemaken voor toezicht op de Pl.m. 300 kinderen. Vermeld kan nog worden, dat de afvaart plaats heeft te half 2 uur nam. van het ^paarne (stille zijde). De terugkomst aldaar is pl.m. 8 uur nam. De* kinderen zuilen verschillende versna peringen worden aangeboden en Lor op luistering zal gedurende de reis het mu ziekkorps van den heer J. C. J. Scholten zich doen hooren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1