V erkeers-ongevaüen. Voornaamste Nieuws Stadsnieuws. PSJLTJES Het vreeselijke drama aan de Noord-Blaak te Rotterdam. Gelijk we reeds meldden, geraakte een jongetje al spelende op zijn vaders schip „De Tijd zal 't leereti", te water. Zijn vader sprong hem na, doch beiden geraakten onder de schuit en kwamen jammerlijk om. Een foto van de plaats des onheils met de belangstelling op den kant. Het schip draagt de vlag halfstok. Maandag 1 Augustus 1927 51ste Jaargang No. Ï6616 Aangifte moet, op straffe van verlies van alle rechlen, geschieden ulterlifk driemaal vier en twintig uren na hei ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Herleving van een Natie door Retraites. Jaar Aantal retraites Retraitanten Totaal Met des zieken naar Lourdes. Het H. Hartmonument voor de paro chiekerk van den H. Engelmundus te Driehuis, een geschenk van de paro chianen aan den pastoor, den Zeer- Eerw. Heer J. F. v. d. Meer, bij gele genheid van zijn 12%-jarig pastoraat. De bloemenhulde door kinderen, na de intronisatieplechtigheid. DOODELIJK ONGELUK TE SANTPOORT. Man doodgereden door den electrischen trein. Inbraak. DE GEMEENTEBEGROOTÏNG EN DE PLAATSELIJKE BELASTING TE ZANDVOORT B. en W. wenschen de inkom- belasting niet te verhoogen, doch stellen een straat belasting voor. V erkeersregeling. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem, Telegraphisch Weerbericht Xe Beverwijk is het groote pakhuis van de N.V. Wikerink, Grossierderij en Koffiebranderij aan de Meerstraat, geheel door brand verwoest, de naast gelegen panden bekwamen eveneens belangrijke schade. Een kijkje .tijdens de blusschingswerkzaamheden, - Mcj. van Galen en de heer Braam wonnen Zaterdag den 1 K.M, Zwemwedstrijd te Heemstede, De abonnementsprijs bedraagt veoi Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bi;' vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Poatrekcining Nr. 5970. Advertentiën 35 cents per regel. Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel. Bij contract belangrijke korting. Ziln' ^volgede verzekeringsyoorwaarden f 9f)f!f| Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f bij een ongeval met f QCfl bij verlies van een hand, flOC *g ng vallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I uUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 3||. doodelij ken afloop1 ZD Ueen voet of een oog; 1Z3, bij verlies van een f CO bij'n breuk van f bijverliesv.ee» .«JU beer of arm; andere vingetJ oogen; 1 doodelijkenalloop; een voet ot een oog; duim of wijsvinger Het gaat hier niet over utopieën, maar over troostrijke werkelijkheden. Een natie kan in christelijken zin herleven in een betrek kelijk korte tijdsruimte. Door middel van het werk der parochiale retraiten in alge- heele afzondering (van den H. Ignatius) her leeft op het oogenblik zeer grondig en zeer snel een der gedeelten van Spanje, die het meest door het moderne materialisme bewerkt worden, n.l. Catalonië een bewijs voor de levenbrengende kracht van genoemd werk. Wij noemen het „werk", want er is hier geen sprake van een eenvoudige prac- tijk der geestelijke oefeningen van St. Igna tius, doch van een complete levende en blij vende organisatie van deze oefeningen. We geven hier de meest karakteristieke trekken van de retraites, zooals ze tot nu toe in practijk worden gebracht. Ie. Het zijn allereerst parochiale retraites, waarvan het specifieke doel is de vervol making van de parochiale gemeenschap daarom zijn ook parochiaal de „Bonden van Volharding" voor degenen, die reeds aan die retraites deelnamen. Deze bonden heb ben in de parochie hun localiteit en direc teur is de Pastoor of zijn gemachtigde. 2e. Zijn deze retraiten bij uitstek Apolo getisch, met algeheele afzondering en abso luut stilzwijgen. 3e. Is het een karakteristiek dezer retrai tes, dat ze het retraitehuis zoo dicht mogelijk bij de woonplaats der retraitanten brengen. Tot dat doel worden, al naar het geval zich voordoet, gebouwen gebruikt in de parochiale omgeving scholen, collegegebouwen, fabrie ken, oude kloosters, hospitalen, die dan tijde lijk of blijvend worden ingericht om een passend verblijf te bieden aan een aantal retraitanten drft doorgaans schommelt tus schen 50 en 100, gewoonlijk echter meer de 100 dan de 50 nadert en vaak zelfs het hon derdtal te boven gaat. 4e. Het werk van degenen, die voor deze retraites arbeiden, beperkt zich niet tot het leiden ervan in plaatselijke of gewestelijke centra, maar bestaat vooral ok in het recru- teeren van steeds nieuwe deelnemers. En dit geschiedt door alle middelen van publiciteit, waarvan de meest handige koop man zich zou kunnen bedienen brochuurtjes en drukwerken van alle grootte, kleur en formaat op duizend manieren verspreid bijeenkomsten en conferenties in theaters, café's en op pleinen tijdschriften, circu laires, brieven en bezoeken, treinen, auto's radio-zendstations etc. etc. 5e. Een zeer intense arbeid voor het duur zaam maken van de uitwerkselen der retraites, dat zich voornamelijk samenvat in de paro chiale vereenigingen genaamd „Bonden van Volharding" met hun reglementen, bijeen komsten, afdeelingen, onderafdeelingen, algemeene bondmet vaandels, insignes, tijdschrift genaamd „Perseverancia", druk werken, inspectie-bezoeken en feestverga- deringenmet hun eigen gebouw, dat het gemeenschappelijk huis is, als 't ware, van allen die de retraiten bijwoonden. Tenslotte de secties zooals de bond van patroons, de kringen voor godsdienststudie, de bond werklieden en kantoorbedienden, de vrou wenbond. Na dus eerst met ijver den retraitant gezocht te hebben, geeft het werk, na heni in afzondering in het christelijk leven te hebben ingeleid, zich alle moeite om zijn volharding erin te bewerken en een hoogere vervolmaking. Een samenvatting van het werk geeft de volgende statistiek 1922 1 21 1923 30 1272 1924 28 1404 1925 37 2586 1926 50 2846 146 8129 Het absolute totaal der deelnemers aan de retraiten bedroeg tot Mei 1927 8.343. Ook in Saragossa en Valencia is nu met dit werk een aanvang gemaakt en uit ver schillende landen vroeg men in Catolonië gegevens met de bedoeling het werk in eigen land te vestigen. Een mooi werk, dat ook voor andere lan den belofte inhoudt. IV. Na ons vertrek uit Pau, begint het in ge heel den trein onrustig te worden. Terwijl velen hun koffers dichtpakken en met de adressen van hun hotel voorzien, staan ande ren zich te verdringen voor de coupé-raamp jes om toch maar niet te laat te zijn om straks van het prachtig panorama op de grot en omgeving te kunnen genieten. Ook onze liggende patiënten doen zooveel mogelijk hun best om zich een zoodanige houding te geven, dat ook zij dit majestueuse panorama vanuit den trein kunnen zien, cn als één groote juichkreet klonk plotseling het „Magnificat'' uit aller mond, toen wij deze heilige plaats ontwaarden, de plaats, waar Maria, de „Troosteres der zieken" verscheen, de plaats die is en blijven zal het doel onzer bedevaart. Nog enkele ooigenblikken en onze trein stoomt het station Lourdes binnen en vangt het groote werk voor de brancardiers, die den trein vergezelden, aan. Het uilladen van de zieken, hetwelk plaats vindt met behulp van Fransche brancardiers, heeft een zeer ordelijk verloop, ofschoon het dit jaar langer duurde dan vorige jaren. Onze brancardiers zijn dan ook met een be trekkelijk gering getal met den ziekentrein mede gekomen, zulks, om zooveel mogelijk patiënten te kunnen medenemen. Bovendien zorgen wij zooveel mogelijk zelf voor de Hollandsche bagage en terwijl het 2e transport zieken per auto naar het Hos pitaal vertrekt, wordt ik zelf per vrachtauto met de bagage der verschillende leden van het Comité en van de zusters en brancar diers, naar de verschillende hotels gezonden om de koffers en dergelijke daar af te geven. Dit is een leuk werk, maar je moet niet, wanneer de lading verschuift (ik zelf moest er boven op zitten) met je pantalon vastzit ten tusschen de koffers, deze kan daar ge woonlijk niet tegen, de mijne tenminste niet, I'k liet mij dus, nadat ik klaar was, maar even naar mijn hotel brengen, iets wat de bestuurder mij zelf presenteerde. Fluks mij wat 'opgeknapt en toen naar het hospitaal. Ik mocht er echter zonder de bre telles ('ken teek en v. d, brancardier) niet in. Gelukkig was het bureau de Hospitalité nog open, zoodat ik tegen afgifte van m'n bewijs deze spoedig had Eerst 'n praatje met 'n groepje Haarlemsche infirmières en brancardiers, dat ik tegen kwam naar de Grot om Maria te bedanken voor onze goede reis en dan fluks naar onze patiënten. Zonder uitzondering waren allen zeer gelukkig, thans zoo dichtbij Maria's hei ligdom te zijn en vol vertrouwen luisterde zij naar de woorden die onze aalmoezenier bij het avondgebed tot hen sprak. „Dankt Haar," zoo besloot hij, „voor onze voorspoe dige reis, legt u met Haren naam op de lippen te ruste, verkwikt u door den slaap, dien gij na deze vermoeiende reis ongetwijfeld allen zult genieten en dan gaan wij, uw helpers en de pelgrims, die ons vergezellen, morgen met u, Maria een heilig geweld aandoen om door Hare voorspraak te verkrijgen den overvloedigsten zegen over gansch onze bedevaart en bijzonder over u." Nog even gaan wij persoonlijk onze Haar lemmers opzoeken. Zij allen gevoelen zich goed, doch zijn vermoeid en wanneer ik Om 11 uur nog even ga zien, slapen zij met den Rozenkrans in de handen. Ook wij gaan spoedig ter ruste, want mor genochtend begint voor enkelen om half 6 en voor de overigen om kwart over 6 het werk dat zich dagelijks: zal herhalen. F. N. Zatèrdagavond deed de 30-jarige gehuwde rangeerder bij de Nederlandsche Spoorwe gen, J. Nauta, afkomstig uit IJmuiden, dienst bij het station Santpoort. Hij had een loco motief met wagens opgehaald en stak, toen deze trein voor de wissel stopte, van de treeplank van een der wagens af om de naastliggende lijn, die van het opgaande spoor naar Haarlem, over te steken, niet bemerkende dat uit de richting Velsen een electrische trein naderde. De man werd door deien trein gegrepen en onmiddelijk gedood. Dr. de Groot, uit Santpoort, die direct gewaarschuwd was, constateerde een sche delfractuur en een beenfractuur, tenge volge waarvan de ongelukkige dadelijk overleden was. Het lijik is des nachts per electrische trein naar IJmuiden overgebracht en vervolgens naar de woning van het slachtoffer. De ongelukkige rangeerder was pas 5 weken getrouwd. Zaterdagnacht j.l. werd ingebroken in café „Tivoli" te IJmuiden. Door middel van het los maken van een ruit, heeft (hebben) de daders(s) zich toegang weten te verschaffen tot het café. Blijkbaar zijn de inbrekers van meening geweest een goeden slag te slaan, doch naar wij vernamen vermist de café houder van R. alleen sigaretten en kauwgom. Ook had men zich te goed gedaan aan de kogelfleschjes, zoodat men vermoedt dat jongens de daders geweest zijn. Botsing tusschen tram en auto. Vrijdagavond had aan de Lage Morsch te Oegstgeest bij een kruispunt een aanrijding plaats tusschen de tram van de Haagsche Tramweg Mij. en een personenauto bestuurd door den heer F. A. B. aannemer te Haar lem. De heer B. en de twee andere inzittenden zeiden geen signaal te hebben gehoord, ter wijl de trambestuurder verzekerde dit wel te hebben gegeven. De auto werd in het midden aangereden. Een der achterwielen vloog van den wagen, die met de inzitten den kantelde en in een sloot stortte. Een der inzittenden kreeg een schaafwond aan het hoofd, de overigen bleven ongedeerd. De auto was vrijwel geheel vernield. Paal omvergereden. Door een auto werd Zaterdagmiddag in bus en den wielrijder van den B. uit Scho ten. In de bocht aan den Leyweg' haalde de bestuurder den auto naar links uit en reed den Leyweg in; de wielrijder was dus aan den goeden kant van den weg, waardoor hij in botsing met de auto kwam. Dr. Dippel was toevallig daar ter plaatse en consta teerde dat van den B. een rib gebroken had, en twee vleeschwonden aan zijn bee nen bekomen. Met een ziekenauto van Mat hot werd v. d. B. naar het Gasthuis te Haar lem overgebracht. Het rijwiel werd vernield. DE GODESBERGER FESTSPIELE. Wij verwijzen noar de in het nummer van Zaterdag j.l. voork. advertentie, betreffende de Godesberger Festspiele De R.K. Kring te Haarlem organiseert een reis van 1012 Augustus a.s. De leden van dezen Kring en andere be langstellende inwoners van Haarlem en Omstr. gelieven zich op te geven bij J. Went - holt, Passagebureau, Wagenweg 30 te Haar lem. Donderdag a.s. zal de raad beslissen. Zooals wij Zaterdag j.l. reeds konden berichten, hadden Ged. Staten der Provin cie bezwaar gemaakt tegen de goedkeuring van de gemeentebegrooting 1927. Thans zijn wij in staat, daaromtrent meer mede te deelen en de zienswijze van B. en W. ken baar te maken, om aan het verlangen van Ged. Staten tegemoet te komen. Ged. Sta ten hebben geen bezwaar tegen het bedrag van 365.362.60, dat geraamd is als ont vangst van de plaatselijke inkomstenbelas ting voor de maanden Mei tot en met De cember 1927. Deze post was van 209.000 tot dat bedrag verhoogd. Het bevreemdt echter Ged. Staten, dat het vermenigvuldi- gingscijfer, dat bepaald w,as op 1.8, niet is herzien in verband met die verbooging. Zij dringen er op aan, desnoods met wijziging Oer belastingverordening, die bepaalt dat niet hooger dan tot 2 mag worden gegaan, het vermenigvuldigingscijfer te verhoogen met het thans vastgestelde vermenigvuldi gingscijfer van 1.8 zal voor het belastingjaar 1927/28 op grond van de raming van den inspecteur voor het belastingjaer 1926/27 (toen bij een factor van 1.6: 240.000), niet meer mogen worden geraamd dan ƒ270.000. Volgens deze raming zal 2/3 van dat be- rr/yvTww v f? f? Zooals men zich zal herinneren had de vorige week Donderdag op den weg tegen over het raadhuis te Heemstede een ern stig verkeersongeval plaats dat wederom een menschenleven kostje. Naar aanleiding van dit tragische ongeluk ontvingen wij een schrijven van een onzer abonné's uit Heemstede, die ons naar de mogelijkheid vraagt om het één-richtings- verkeer in te voeren, om daardoor de vei ligheid van den weg te bevorderen en het aantal ongelukken zooveel mogelijk te be perken. De persoon in kwestie wilde de op lossing dan hierin zoeken, door het verkeer van Heemstede naar Haarlem te leiden langs den Heerenweg en in de tegenovergestelde richting over den Binnenweg. Deze bepaling zou dan tenminste moeten gelden voor voertuigen, welke zich snel kunnen bewegen, zooals auto's, motorrij tuigen en bespannen voertuigen. Hoewel wij in het algemeen wel voor standers zijn van het één-richtingssysteem in Haarlem is dit zelfs vrij sterk doorge voerd en wij ook overtuigd zijn, dat de veiligheid van het verkeer hier zeer door bevorderd wordt, meenden wij toch, dat dit traject hier niet voor in aanmerking zou kunnen komen. Wij hebben terzake eens de meening gevraagd van den inspec teur van politie te Heemstede, die direct bereid was ons hieromtrent in te lichten. Er dient hierbij echter eerst te worden opgemerkt, dat het ongeval te Heemstede plaats vond op een weg, waar het één- richtingverkeer bij politieverordening is voorgeschreven. In de richting Bennebroek moet men immers den weg volgen die loopt langs het raadhuis te Heemstede, terwijl men, komende uit de richting Bennebroek de tramrails moet volgen. Overigens acht te de Inspecteur het voorstel wèl voor uit voering vatbaar. Het één-richting-systeem is slechts mogelijk over korte afstanden. Men zou in 't onderwerpelijke geval immers tel kens voor de moeilijkheid komen te staan dat een auto komende uit de richting Haar lem dikwijls een zeer groote omweg zou moeten maken, wanneer deze b.v. in de Raadhuisstraat te Heemstede zou moeten zijn. Vervolgens ligt de kwestie hier ook niet in het feit, dat het verkeer beter moet worden geregeld, maar in de dub bele rails, die juist ter plaatse van het on geluk, het groote obstacle is. Rijdt men n.l., komende van een der beide richtingen, dan moet men steeds uitwijken voor de tram, dus nu eens naar links en dan weer naar rechts, wat inderdaad dik wijls onoverkomelijke gevaren kan ople veren. De weg, op die plaatsen, is nu een maal zóó smal, dat een verleggen van de tramrails om aan die moeilijkheid tege moet te komen, onmogelijk is. Ook bij het één-richtings verkeer, zdoals dit werd voor gesteld, blijft dit gevaar dus toch bestaan. Dengene, die het ongeluk is overkomen, heeft hier geen schuld. Hij hield zich aan de regels van den weg. De trambestuur ders moeten hier. echter zeer oplettend zijn. Het ongeluk is daarom ook toe te schrijven aan de mindere waakzaamheid van den wagenvoerder, tegen wien op grond hiervan dan ook proces-verbaal is opge maakt. Wanneer iedereen zich houdt aan de regels van den weg en de wagenvoerders de noodige waakzaamheid betrachten kunnen ongelukken voorkomen worden. Wij spreken nu nog maar niet, welke de consequenties zouden zijn bij deze voor gestelde verkeersregeling voor de bewo ners van de Haarlemmermeer, wanneer zij zich per voertuig naar Haarlem zouden willen begeven en gedwongen werden hun trajecf over den Heerenweg te nemen! De geheimzinnige moord op miss Daniels, Miss Mc Carthy in staat van beschuldiging gesteld. Berlijn. Opgeschoten jongens moles- teeren voorbijgangers. Verhoogde werking van den Vesuvius. Intellectueel Frankrijk doet een beroep o{# intellectueel Amerika inzake Sacco en Vanzetti. Wereldjeugdcongres te Berlijn geopend. De plenaire zitting der vlootconlerentie, weike op heden zou plaats hebben, ver daagd. Brutale juweelendiefstal te Berlijn. Op klaarlichten dag. Een verklaring van prins Carol. Toch kroonpetendent 7 Een wet tot onderdrukking van het Com- munisme in Brazilië. De Tabaksbelasting. Verschenen is het rapport der commissie-Van Schaik, die een onderzoek had in te stellen naar de wijze waarop een belasting ware te heffen op de ruwe tabak. De eerste passagiersvlucht Nederland- Indië; piloot Scholte is te Enschedé gehul digd. Mededeelingen omtrent de plannen van 't R.K, Werkliedenverbond inzake de stichting eener hoogeschool voor arbeiders. Nadere bijzonderheden betreffende den brutalen inbraak en diefstal in het perceel aan de Hoelkade te 's Gravenhage. Bij een treinongeluk op het spoorwegem placement te Alkmaar is een rangeerder ge dood. De uitzending van werklooze arbeiders uit Emmen naar België. Het missiehuis te Steyl heeit gisteren 81j missionarissen uitgezonden. Barometerstand 9 uur v.m.: 763. Stilstand» Licht op. De lantaarns moeten morgen word enopgestoken om 9.19. kunen treden. Nu stellen B. en W. voor de inwerkingtreding te doen ingaan 1 Januari 1927. De opbrengst komt dan dus ten goede aan deze begrooting. Een straatbelssting aihten B. en W. billijk, omdat daardoor eigenaars van huizen, die thans weinig of niets bijdragen in de gemeentelijke huishou ding, daardoor eenigszins worden getroffen, Vdgens voorloopige berekening zal die be lasting opbrengen per jaar 100.000. Bij bet inwerkingtreden van die belasting zal de riooldelasting, waarvan de opbrengst ge raamd is op 15.000, moeten worden in gebroken, want de rioolbelasting is in Je straatbelasting verwerkt. Als grondslag van de strabtbelasting wordt genomen de huurwaarde van de per- soneele belasting. Er wordt een afzonderlijk percentage geheven naar verhouding van de straat, voor de rioleering en de verlich- ting- Bij aanneming dier verordening is dus reeds 85.000 gevorderd. Verder stellen B. Indien de straat is voorzien van wordt geheven van een perceel met een huurwaarde van beneden f 150.— van 150,tot beneden 250. 250— tot beneden 400. 400.tot beneden 600. 600tot beneden 800. 800.tot beneden 1200. van 1200— tot beneden 1600.— van 1600— tot beneden 2000— van 2000en hooger Hoogste barometerstand 760, Lissabon. Laagste barometerstand 753.6, Westmanot en Acureyra. Meest zwakke O. tot Z. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, toenemende kans op regen of onweer, aanvankelijk nog warm. en W. voor, het voordeelig saldo van den dienst 1926, dat ongeveer 25.000.be draagt, over te brengen naar 1927. Verder kan er nog geraamd worden als ontvangst een bedrag van 30.000— als restitutie in verband met de eindafrekening van de kwade posten der door het Rijk geinde ge meentelijke inkomsten-belasting. Door de wijzigingen is er een bedrag gevorderd, zonder verhooging van de in komsten-belasting van ongeveer 140.000. Geprobeerd zal nu moeten worden, of Gedeputeerde Staten, indien de Raad hier toe besluit, met den tegemoetkomende houding genoegen kunnen nemen. Mocht er voor 1927 een tekort ontstaan, dan zou dat in een paar volgende jaren ingehaald kunnen worden. van van van van erharding, rioleering, verlichting 2 A 'A 2 A 1 A 2 'A IX 1 2A VA VA 3 VA 1A 3 A 2 VA 3A 2A 2 4 2A 2% 4A 3 2 X de Middendorpstraat te Santpoort een hoofdpaal der electrische leiding in tweeën gereden. Door de veele draden bleef het bovenstuk hangen, zoodat verdre ongeluk ken nit voorvielen. De bestuurder gaf zich zelf aan bij een ambtenaar van het P.E.N. en zal de schade vergoeden. Gisterenavond waren eenige Jongens op n veld aan den Julianaweg aan het spelen. Het ging er wat wild naar toe. Een der jongens de 15 jarige Ph. kwam op een zijner mak kers te vallen en bezeerde zich vrij ernstig. Dr. Veen werd ontboden en enstateerde, dat zijn arm was ontwricht. Met een Atax werd hij naar het gasthuis te Haarlem vervoerd. Aanrijding. Zondagmiddag half een had op den Voge- lenzangscheweg te Vogelenzang een aan rijding plaats, tusschen een Katwijker Auto- drag of 180.000 ten goede komen aan. de ^e^rooting van 1927, terwijl geraamd is t 375.000 rond. Wil m,en dus zeker zijn, dat het geraam de bedrag opgebracht kan worden, dan moet de belasting verdubbeld worden, want de helft komt men dan tc kort. De factor zou dus gebracht moeten Worden op 3.6, Wat hierop neerkomt, dat iemand cen behoorlijk inkomen, ongeveer 20 pet. be lasting zu moeten betalen. Hier kunnen B. en W. zich natuurlijk niet mede vereenigen en daarom is nagegaan hoe men aan het benoodigde geld kan komen. In de aller eerste plaats stellen zij voor e enverorde- n(ng op een straatbelasting vast te stellen. Die verordening was reeds ontworpen en de bedoeling was, die door den nieuwen raad te laten behandelen en de plaatselijke belasting daardoor te verlagen. Met 1 Ja nuari 1928 zou die dan in werking hebben

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1