Binnenlandsch Nieuws. Radio-Omroep. V k+ De Tabaksbelasting. Een rumoerige ZaterdagavönH te Rotterdam. i Een aulo-ïjoisinsf ie Leiden. Zwaar weer boven Gendringen. Het waren maar marken. Een rangeerder bekneld geraakt en op slag gedood. Dc reis der Koninklijke Familie naar N oorwegen. De eerste, medaille van H. K. H. Prinses Juliana. De groote steden en de wachtgelders. De nieuwe raad van Veenendaal Het verkavelingsplan der W ieringermeer. Bescherming van industrieelen eigendom. Krotopruiming op het platteland. Prijsvorming in hel distributieproces. I Prov. Staten van Zuid-Holland en de gevaarlijke Haasirechtsche iüwa.dijk. ilHtei Het bezoldigingsbesluit Burgerlijke Ambtenaren. OP WELKE WIJZE WARE EEN BELASTING TE HEFFEN OP DE RUWE TABAK? Verschenen is het verslag betreffende het onderzoek door de comissie-Van Schaik. De Vereeniging van Pelten en Zijpe. LUCHTVERKEER. Piloot Schatte te Enschedé gehuldigd. Van New York naar Rome. aalhaven" kreeg zijn SOOOOsten bezoeker. SOCIAAL LEVEN De hooge school voor Arbeiders. Dat Mf, es ^fniWffWfjU riff ijjp" Weer een proef. LEGER EN VLOOT. Het oefeningseskader. De vrijwillige dienstneming. Het afscheid van vice-admiraal K. F. Sluijs. 4 KERK EN SCHOOL. 48 Paters en 33 boeders naar de Missie. RADIO-NIEUWS. De Katholieke Radio-omroep te Huizen. J' Eij vechtpartijen zijn vier personen ernstig gewond. In een café aan den Hilledijk ontstond Za terdagavond een vechtpartij tusschen eenige bezoekers. De kastelein wist de twistenden nit zijn zaak te verwijderen. Op straat werd het gevecht voortgezet. Een der voorbijgangers, de 20-jarige T. M.t 'die niets met de kwestie te maken had, werd door een vechtende aangevallen en kreeg twee steken in den rug en een boven het rechteroog. M. moest naar het zieken huis worden vervoerd. Ongeveer een kwartier later ontstond op dezelfde plaats opnieuw een vechtpartij. Ook hier kwam het mes erbij te pas. De 23- jarige P. V. werd zoodanig bewerkt, dat ook hij naar het ziekenhuis moest worden over- igebracfit. Nog keerde de rust niet terug, want binnen het half uur werd de Genees kundige Dienst opnieuw ontboden, omdat eenige vechtlustigen elkaar met bierflesch- jes hadden geslagen. Ook daarvan moest een der slachtoffers aan den hulppost van den Gem. Geneeskundigen Dienst worden ver bonden. In hetzelfde café, waarin eerstgenoemde vechtpartij zich had afgespeeld, bevond zich Zondag de 23-jarige G. J. v. d. L. uit de Beukelaerstraat. Zonder dat er eenige aan leiding toe bestond, werd hij door de gebr. D. aangevallen. Laatstgenoemden meenden, dat v. d. L. in den afgeloopen nacht een van hun teigenstanders was geweest. Zij wilden zich nu op hem wreken. Hij werd tegen den grond geslagen en terwijl hij een oogenblik versuft neerlag, haalde een der gebroeders D. hem een scheermes over den rug, waar door een groote snijwond ontstond van het schouderblad tot aan hel staartbeen (onge veer 55 c.M.l De getroffene moest in vrij ernstigen toe- I stand naar het ziekenhuis worden overge bracht. De gebr. D. wisten te ontkomen, doch de politie was hen gisteravond reeds op het spoor. ,_u Een der bestuurders gewond. Op dc Breestraat hoek Korenbeurssteeg te Leiden had een botsing plaats tusschen een vrachtauto van de firma De J., Nieuwe Rijn te Leiden en een auto, bestuurd door den fabrikant H. Joan Zzn. uit Hengelo. De vrachtauto kwam uit de Korenbeurssteeg, toen de personenauto uit de richting Kooge woerd, door de Breestraat reed en volgens verklaring van den bestuurder van den vrachtauto geen signaal gaf. De personenauto reed den vrachtwagen in de flank aan, waardoor deze grootendeels werd vernield. De bestuurder van den vrachtauto werd ernstig gewond en is per brancard naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Een landbouwer gedood door den bliksem. Bij het onweer, dat boven Gendringen woedde, is in het grensdorpje Millingen de landbouwer H. Schlater terwijl deze op het Toggeveld aan het werk was, door den bliksem gedood. De landbouwer W. Oostendorp, die in zijn nabijheid was, werd mede getroffen, doch bleef ongedeerd. •••sae*' ris. Een inbreker, die zonder succes werkte. Te Utrecht woont in de Beverstraat een postconducteur en bij dezen man is inge broken. Toen hij het geval aangaf, ver telde hij erbij, dat hij vermoedens had om trent den dader. Het zou hem niets ver wonderen als één zijner commensaals als inbreker was opgetreden. De inbreker wie het dan ook zijn mag, heeft blijkbaar den tijd gehad, alles op zijn gemak te doorzoeken. Een lade van een kast werd opengebroken en waarschijn lijk heeft de man geweten, dat in die lade juist het geld werd bewaard. Maar toevalliig had de vrouw van den conducteur, vóór zij uitging, het geld bij zich gestoken. Wel lagen in de kast verschillende gou den sieraden, maar de inbreker liet ze on aangeroerd. Geld wilde hij hebben en niets anders. En hij vond geld.... Een heel stapeltje bankbiljetten met cijfers van drie nullen. Hij haalde ze uit den koffer van één der kostgangers en spoedde zich weg met de buit. De inbreker meende zeker een goeden slag geslagen te hebben. Doch dc besto lene heeft even zeker hartelijk gelachen, toen hij ontdekte, dat hij beroofd was van eenige duizenden.... Want die duizenden waren geen guldens, maar marken. En de biljetten droegen het jaartal 1914.... Tragisch ongeval op het stations- emplacement te Alkmaar. Zaterdagmiddag is op het stationsempla- «ement te Alkmaar een ernstig treinonge val gebeurd, dat een rangeerder het le ven heeft gekost. Even voor het vertrek van den badtrein, die om 13 36 uit Amster dam vertrekt en om 14,14 te Alkmaar aankomt, waar de trein 7 minuten stopt, werd de achterste wagen door een ran geerenden trein aangereden en gedeeltelijk in elkaar gedrukt. Een rangeerder raakte bekneld en was onmiddellijk dood. Nader wordt gemeld: De badtrein stond op het perron, waar vandaan ook de tram naar Bergen-aan- Zee vertrekt. Hier wordt van locomotief verwisseld, aangezien de zware locomo tieven niet op de kronkelende tramlijn kunnen rijden. De rangeerder leidde de locomotief voor de goederenwagens om den badtrein heen, wijdde wat te veel aan dacht aan den geheel met reizigers gevul- den langen trein, en bemerkte niet, dat dc handwissel, dien hij had doen omzetten, verkeerd stond, met het noodlottig gevolg, dat de goederenwagens, gevolgd door rijdende locomotief van den badtrein aan kwamen rijden, en hem dooddrukten. De man laat een vrouw en een kindje achter. De botsing gaf aanleiding tot veel ont steltenis in den badtreni. In het ineenge- drukte tweede klas-rijtuig, waarvan ver- «chillende ruiten verbrijzeld werden, werd een hevig gekraak waargenomen, afkomstig van de versplinterde treeplanken. Door het kalm optreden van het treinpersoneel werd een paniek voorkomen. Van de passagiers bekwam slechts een dame lichte verwon dingen aan het hoofd. Met enkele minuten vertraging kon de trein tenslotte weer ver trekken. Aangezien de passagiers uit den ineenga- drukten wagen niet allen in den reeds overvollen trein konden worden geholpen moesten velen met de dadelijk daarop vol gende tram naar Bergen aan Zee verder reizen. De deernis met den zoo noodlottig om het leven gekomen rangeerder was groot. De officier van Justitie uit Alkmaar, mr. Van der Feende Lille, was spoedig ter plaatse om een gerechtelijk onderzoek in te. stellen. In een der Noorsche bladen staat het be richt, dat bij het aanstaand bezoek van de koninklijke familie aan Noorwegen dezen zomer, de vorstelijke familie een tocht zal maken door de Noorsche Alpenlanden: Jotunheimen. Van Fagernes uit ondernemen de vorstelijke bezoekers een tocht door het Alpengebied, nadat zij te Laerdal aan het Songefjord aan wal zijn gestapt. De ko ninklijke familie zal gedurende haar verblijf in Jutenheimen logeeren in bet Bygdin Hoifjelds hotel. H. M. de Koningin en Prinses Juliana vertrekken 3 Augustus van Soestdijk naar Noorwegen, vanwaar zij 30 Augustus terug- keeren, om zich voor eenigen tijd naar den Ruigenhoek te begeven. De eerste eigen medaille van Prinses Juliana zal door haar zeer waarschijnlijk worden gegeven voor de groote keuring, uitgaande van de Kon. Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde, welke keu ring van 2528 Aug. te Zwolle zal plaats vinden. Zooals men weet, is door de jongste wets wijziging aan de gemeentebesturen voor geschreven, bij de vervulling van vacatures aan lagere scholen, de wachtgelders te doen voorgaan bij andere sollicitanten. Naar de Tel." verneemt, zal het departement van Onderwijs er genoegen mee nemen, dat voortgang hebben die benoemingen uit voordrachten, welke voor de groote vacan- ties zijn opgemaakt, ten einde bij de her vatting der schoolwerkzaamheden een goeden gang van zaken te verzekeren. Evenwel zal in het vervolg natuurlijk de wet moeten worden in acht genomen. Burgemeester en wethouders van Am sterdam moeten zich naar aanleiding daar van tot de gemeentebesturen van Rotter dam en s-Gravenhage gewend hebben, ten einde na de vacantie uit de lijst van wacht gelders een groep van bij voorkeur benoem baren voor deze drie steden te vormen. Het is te voorzien, dat, nu spoedig het zeven de leerjaar zal worden ingevoerd, de lijst van wachtgelders, die nog geschikt voor het onderwijs zijn, betrekkelijk spoedig uit geput zal zijn. Nog niet toegelaten. In de dezer dagen gehouden vergadering van den raad van Veenendaal werd het onderzoek der geloofsbrieven, overeenkom stig de voorstellen van de commissie ver daagd bij besluit van 22 dezer. Na beraadslaging besloot de raad met 10 tegen 3 stemmen andermaal tot niet- toelating der nieuwgekozen raadsleden. Naar het „Hbld." verneemt, zal het eerst volgend driemaandelijksch bericht der Zui derzeewerken het verkavelingsplan der Wieringermeer (N.W. Zuiderzeepolder) be vatten. Dit plan zal, behoudens enkele wijzigin gen van ondergeschikte beteekenis, geheel berusten op de principes, destijds aange geven door de Staatscommissie-Lovink. Herinnerd wordt er aan, dat oorpronke- lijk vijf plannen tot kavelindeeling waren gemaakt waarbij de breedte, dus de afstand tusschen de kavelslooten of zijtocht en ka- velsloot varieerde van 200 tot 250 meter, en dc lengte, dus de afstand tusschen tochten en wegen 500, 800 en 1000 meter. Na rijp beraad heeft de commissie toen de voorkeur gegeven mede op grond van zuinigheidsoverwegingen aan ka vels van 800 bij 250 meter, dus 20 bunder groot. Het begrootingscijfer der binnen de be dijking uit te voeren werken en der bema lingswerktuigen met inbegrip van bet droog malen van den polder werd toen bij deze wijze van verkaveling gesteld op 775 per bunder, de oppervlakte der waterber ging op 0.40 M. P.P. op 354 ha, dus 180 vierkante meter per bunder, hetgeen een verhoudingscijfer geeft van 1/55. Het totaal netto-grondverzet volgens dat plan werd geraamd op pl.m. 15/4 millioen kubieke meter, het benoodigd vermogen der bemaling in W. P. K. op 2660, de totale lengte van de hoofdverkeerswegen op 27 'A km. van de hoofdwegen p 36 km. en van de gewone wegen op 157 km. Uit een bedrijfsoogpunt biedt bet plan de twee groote voordeelen van geringe kaveldiepte en het aanwezig zijn van be vaarbare slooten langs één zijde der kavels. De hoofdtochten zouden worden 1.30 diep, bij een bodembreedte van 5 m. Aan gezien ze geen boordvoorziening zullen krijgen, werd het gewenscht geacht, te re kenen op beloopen van 2:1. De zijtochten zullen een profiel krijgen, dat in hoofdzaak gelijk is aan dat der hoofdtochten, terwijl de kavelslooten ten slotte een diepte zullen krijgen van 1.40 M., een bodembreedte van één meter en beloopen van 1 op 1. Voor de wegen is een kruinbreedte ge adviseerd van 15 m., terwiil als breedte der beharding voor de gewone polderwe gen 2.50 m. voldoende werd geacht, voor de hoofdwegen 4.50 m. en voor den hoofd verkeersweg 5 m. Een wetsontwerp is ingediend tot goed keuring van enkele overeenkomsten tot be scherming van den industrieelen eigendom van 6 November 1925. De minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft een circulaire tot de gemeen" tebesturen gericht, waarin wordt medege. deeld, dat rijksbijdragen van ten hoogste 300 per woning bunnen worden verleend ten behoeve van krotopruiming in platte landsgemeenten, mts de gemeente een ée~ lijke bijdrage geeft. Voor de overige bouwkosten kunnen op den voet der woningwet aan de gemeente grond- en bouw voorschot ten worden ver* strekt. De rente bedraagt 434 per jaar, de aflossing geschiedt in dertig annuïteiten. Een even groo aantal woningen moet worden onbewoonbaar verklaard als waar voor steun wordt verleend. De commissie van ondersoek geïnstalleerd. Zooals door den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, voorzitter van de commissie voor de economische politiek ter vergadering van Bedoelde commissie op 4 Juli j.l. werd medegedeeld, komt op het werkplan der door hem ingestelde sub commissie o.m. een onderzoek naar dc prijsvorming in het distributieproces voor. Dit onderzoek, dat zoo spoedig mogelijk een aanvang zal nemen, wordt ingesteld, vanwege het secretariaat der sub-commis sie, daarbij voorgelicht door een commissie van bijstand. Het lid der sub-commissie, Prof. Mr. P. J. M. Aalberse. is bereid ge vonden, zich met het voorzitterschap de zer commissie te belaster- Voorts hebben in de commissie van bij stand nog drie andere leden der sub-com missie zitting, t.wde heeren H. Amelink, Dr. J. van Beurden cn F. van der Walle. Ten einde het noodige contact met den handel te verzekeren en ook belangheb benden uit den kring der consumenten ge legenheid te geven terzake van voorlich ting te dienen, zijn bovendien in de com missie benoemd de heeren L. Attema, Hil versum, H. E. van der Brule, Rotterdam en A. Ingenool Jr., Den Haag, aangewezen door de drie landelijke middenstandsbon den, alsook de heeren F. J. Claes, Den Bosch, H. Leemhuis, Amsterdam, G. J. Mirrer, Rotterdam, zoomede Mcj. S. G. Heidema, directrice van het Academisch Ziekenhuis te Leiden. In een op het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid gehouden vergade ring werd de commissie door prof. Aal berse met een kort woord geïnstalleerd en werd een concept-werkplan vastgesteld, hetwelk aan de sub-commissie voornoemd ter beoordeeling zal worden aangeboden. ""r" Een motie-SiaaL w' In de zitting der Prov. Staten van Zuid- Holland heeft het lid der Prov. Staten, dc heer v. 'Staal een motie ingediend, waarin de Provinciale Staten, geboord de bespre kingen over den gevaarlijken dijk, loopen- de van Gouda naar Oudewater en van oor deel dat de toestand van dezen weg, wel ke een onderdeel vormt van den hoofdver bindingsweg RotterdamUtrecht, zoo niet blijven kan, Gedeputeerde Staten uitnoodi- gen met spoed in overleg te treden met de Krimpenerwaard, welk overleg al® uit gangspunt er toe z<ll moeten leiden, dat de provincie zich belast met het verbreeden van den Haastrechtschen dijk en algeheel herstel. Voorts wordt Ged. Staten verzocht, on der afwachting van het werk dat tot ver breeding van den dijk moet leiden, op zeer korten termijn dusdanige maatregelen te treffen, dat onder eigen behoorlijk toezicht de dijk hersteld wordt, de bermen worden versterkt en voorloopig automobilisten door borden gewaarschuwd worden, de zij kanten niet te berijden ter voorkoming van meer ongelukken, en te zorgen, dat die boomen verdwijnen en heggen worden ver laagd, welke het uitzicht op den met bochten loopenden weg benemen. Wijzigingen en aanvullingen. Staatsblad 273 bevat het Kon. besluit van den 27en Juli 1927, tot wijziging en aanvulling van het Bezoldigingsbesluit Bur gerlijke Rijksambtenaren 1925, zooals dat laatstelijk is gewijzigd en aangevuld bij Kon. besluit van 4 Februari 1927 (Stbl. no. 25) Met ingang van 1 Augustus 1927 wordt in bijlage B ingevoegd: a. onder „Eerste klasse": onmiddellijk na de vermelding van het hoofd: Alkmaar; na „Delft": Deventer; na „Dordrecht": Eindhoven, Enschede; na „Maastricht": Middelburg; na .Schiedam": de Schrans (gem. Lecuwarderadeel), Til burg; na „Vlaardingen": Vlissingen, Wage- ningen, IJmuiden (groot) en Velsen (dorp) (gem. Velsen); na „Zaandam": Zandvoort, Zwolle: b. onder „Tweede klasse": na „Aalsmeer": Aalten; na „Ambij": Ame land; na „Beek (L.)": Bellen; na „Bodegra ven": Bolsward; na „BoskoopBoxtel; na „Coevorden": Culemborg; na „Don gen": Dragten (gem. Smallingerland); na „Edam": Ede (kom); na „Enkhuizen": Epe; na „Laren (N.-H.)": Leerdam; na „Lisse": Lonneker; na „Maassluis": Marken; na „01- denzaal": Oosterbout; na „Scheemda": Schiermonnikoog; na „Sneek": Soesterberg (gem. Soest); na „Terneuzen": Terschelling, na „Umbach over Worms": Urk; na Veen- huizen (gem. Norg)": Velsen (overig deel); na „Venlo" Veur, Vlieland; na „West- zaan": Wieringen; na „Zaandijk": Zalt- Bommel; na „Zeist": Zevenaar, Zevenbergen E. Met ingang van 1 Augustus 1927 ver valt uit bijlage B: a. onder „Eerste klasse": De vermelding, opgenomen achter de inschrijving ,,'s Gra- venhage": (behalve de voormalige gemeen te Loosduinen), Schoten en Velsen (behalve Jan Gijzenvaart, Santpoort en Driehuis- Westerveld). b. onder „Tweede klasse": Alkmaar, Deventer, Driehuis-Westerveld (gem. Vel sen), Eindhoven Enschede, 's Gravenhage (voormalige gemeente Loosduinen), Jan Gij zenvaart (gem. Velsen), Middelburg, Prin- cenhage (stadsgedeelte), Santpoort, (gem. Velsen), Schrans, (de gem. Leeuwarder- adeel, Teteringen (stadsgedeelte), Tilburg, Vlissingen, Wageningen, Zandvoort en Zwolle. Verschenen is thans het verslag van dc Commissie, ingesteld bij beschikking van den Minister van Financiën, d.d. 9 Januari -925 No. 112, afd. Accijnzen, voor het onderzoek naar de wijze, waarop eenc belasting ware tc heffen, drukkende op de ruwe tabak, be stemd tot vervaardiging van tabaksfabrika ten. Resumeerende komt de Commissie tot de conclusie, dat, bijaldien zou worden overge gaan tot de invoering van eene heffing op de grondstof, de vaak tegenstrijdige belangen van fiscus, tabakshandelaren, fabrikanten en kleinhandelaren, zooveel mogelijk tot verzoe ning zouden worden gebracht door die hef fing te laten rusten op de navolgende grond slagen: le. De opbrengst der nieuwe belasting be hoort nagenoeg 22.000.000 te bedragen. Zij z«*l in ongeveer dezelfde verhouding dienen te drukken op de drie groepen van fabrika ten: sigaren, rook- en pruimtabak en snuif en sigaretten, als de thans geheven wordende accijns doet. Teneinde eenerzijds deze ver houding te bestendigen, anderzijds mogelijk te maken, dat van de grondstof, respectie velijk gebezigd voor de vervaardiging van sigaren, rook- en pruimtabak en snuif het zelfde recht kan worden geheven, zou zoo nooaig met eene opbrengst van 21.000.000 genoegen moeten worden genomen. 2e. Ter verzekering van eene opbrengst van 21 a 22 millioen, zal van de ruwe tabak, gebezigd voor elk der drie genoemde soorten van fabrikaten moeten worden gehe ven een gewichtsrecht van 0.10 per kilo gram plus een waarderecht van 35 percent, en daarnaast voor sigaretten eeene bande- rollebelasting van pl.m. 18 percent van den kleinhandelsprijs. 3e, Het thans van de ruwe tabak krachtens de Tariefwet 1924 (Staatsblad No. 568) ge heven wordende invoerrecht van 1.40 per 100 kilogram, zal uit den aard der zaak moe ten vervallen; daarentegen zal het krachtens de accijnswetgeving geheven wordende ver- guningsrecht tenb edrage van 5.per ka lenderjaar ook met het oog op het op handel en industrie te oefenen toezicht moeten be stendigd blijven. 4e. Het fictief entrepot, zooals dit wettelijk is geregeld en met het oog op de belangen van den tabakshandel practisch wordt toege past, kan uit fiscale overwegingen niet ge handhaafd blijven. Uit hoofde van de belangen van den han del kan ook het particulier entrepot niet worden aanbevolen. De meerderheid van de commissie acht een fictief entrepot met verscherpte voorwaar den, als tusschenweg te aanvaarden. De minderheid acht door het voorgestelde systeem fraude niet voldoende uitgesloten. Naast het fictief entrepot voor den ta bakshandel zou voor de industrie, die ruwe tabak verwerkt, het in het leven roepen van een particulier entrepot kunnen worden overwogen. 5e. Van de hier te lande verbouwd wor dende tabak zullen dezelfde rechten moeten werden geheven als van de uit het buiten land aangevoerde. De heffing dier belasting zal moeten worden verzekerd door een reeks van maatregelen, als; aangifte van de velden, die met tabak zul len worden beplant; schatting door den tabaksverbcuwer van de hoeveelheid der te oogsten tabak; ambtelijke controle op die schatting; constateering van het werkelijke gewicht der gedroogde c.q. gefermenteerde tabak op het oogenblik van aflevering aan den han delaar; en verder in bef verslag nader omschre ven administratieve middelen. 6e. Als waarde van de tabak, waarover de belasting moet worden betaald, zal in het algemeen moeten worden aangenomen de prijs, dien de fabrikant, die de grondstof zal verwerken, daarvoor betaalt. Het zal dus niet kunnen worden toege staan de belasting te heffen over den prijs, dien een handelaar in ruwe tabak daarvoor besteedt. De controle op de betaling van de belas ting over de juiste waarde, met de keuze betreffende het entrepot, het moeilijkste punt in deze materie, zal medebrengen het vaststellen van een reeks van bepalingen, beoogende gedeeltelijke ontduiking van dc belasting te voorkomen. 7e. Leveranciers van tabak aan kleine fa brikanten, de zoogenaamde „uitponders", zullen met betrekking tot de betaling van de belasting en met betrekking tot de waarde, naar welke de belasting wordt betaald, met fabrikanten moeten worden gelijkgesteld, zoodanig, dat in den prijs, waarvoor de tabak wordt verkocht, de belasting is begrepen. 8e. Aan fabrikanten zal voor de in hunne fabriek ter verwerking ingeslagen grondstof, onder het stellen van zekerheid,'crediet moeten worden verleend gedurende een termijn langer dan dien, welke thans voor het betrekken van banderolles wordt toege staan. 9e. Inzake de monstertrekking vóór en na de tabaksinschrijvingen, de verantwoording der getrokken en nagetrokken monsters, de betaling van de daarvoor verschuldigde be lasting, zal de wet zich zoover mogelijk moe ten aansluiten aan de praktijken van den handel. 10e. Omtrent de wijze, waarop bij uitvoer van tabaKsfabrikaten drawback moet worden verleend voor de betaalde belasting, be staat in de Commissie geen eenstemmigheid ITare groote meerderheid is voorstander van een systeem naar hetwelk de drawback voor sigaren zou moeten worden bepaald op 0.10 per kilogram van de voor de uit te voeren sigaren igebezigde grondstof plus 13 percent van de exportwaarde dier sigaren en voor rook- en pruimtabak op 0.10 per kilogram plus 17y2 percent van de export waarde dier tabak. Voor sigaretten is de becijfering van een drawback achterwege gebleven op grond van de eenstemmige conclusie, dat de expor- teerende s'garettenfabrikanten in entrepo! zouden moeten werken. Voor het verleenen van den drawback aan winkeliers en grossiers, die tabaksfabrikaten exporteeren, zal nader in overleg met de or ganisaties der betrokkenen een vorm kunnen worden gevonden. 11e. Naast de onderwerpen, hiervoor onder Nos.l tot en met 10 aangestipt, zullen in eene wet, houdende belasting op de ruwe tabak, bepalingen moeten voorkomen, betreffende aangifte van panden, waarin tabak wordt op geslagen, verwerkt, c.q. tabaksfabrikaten worden verkocht,' omtrent de dekking van het vervoer met document; omtrent nederlagen van tabak in eene na der te bepalen strook langs de grenzen; omtrent de door fabrikanten te houden re gisters beti effende den inslag en de verwer king van grondstoffen en den uitslag van fa brikaten, c.q. ook van grondstoffen; omtrent het recht van visitatie der met het toezicht 'belaste ambtenaren, en omtrent nog andere onderwerpen, die ver band houden met de verzekering van de be langen der belastingadministratie. Een eventueel wetsontwerp zal mitsdien naar het oordeel der Commissie op die hier boven in het kort weergegeven grondslagen hebben te rusten. Met het bovenstaande is voor de Commis sie het eerste gedeelte van hare taak, het uitbrengen van een Verslag over de wijze van heffing, afgesloten. Het tweede gedeelte zal volgens de baar verstrekte opdracht hebben tc bestaan in het ontwerpen van een wetsvoorstel, waarin deze beginselen zijn nedergelegd en uitge weekt. De Commissie heeft echter besloten reeds thans haar Verslag in te zenden. Zij meende n.l. den Minister in de gele genheid te moeten stellen haar, naar aan- leiding van den inhoud van het Verslag des- gewenscht bepaalde inzichten kenbaar te maken, me welke de Commissie bij het sa menstellen van een wetsontwerp zou kunnen rekening ouden. Enkele leden achtten zelfs de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de Mi nister in en inhoud van bet rapport aanlei ding zou vinden, dei" Commissie te verzoe ken, aan tweede gedeelte van de haar verstrekte opdracht geen gevolg te geven. Verder maakt de commissie nog eenige opmerkingen van algemeenen aard, waarbij zij o.ffl- zetgt: Acht de Commissie eenstemmig de door haar voorgestelde richtlijnen voor eene be lasting op ruwe tabak, alle belangen in aan merking genomen, de meest aannemelijke, zij is niet eenstemmig van gevoelen, dat de op heffing van het banderollestelsel en de in voering van eene heffing op de ruwe tabak als door haar aan de hand gedaan, aanbeve ling verdient. Integendeel, de meerderheid der leden neemt bij afweging van de voor- en dadeelen aan elk dier heffingswijzen vast zittende of daarvan te verwachten, Uwe Excellentie verandering van stelsel te moe ten ontraden. r JïeÊii De Commissie bestaat uit de heerens J. "R. H. van Schaick, voorzitter; F. C. van den Arend; S. Banken, A. M. J. Dresselbuys; H. H. J. Feitz; Fred. Meerkamp van Embden; M. Smith; IL J. van Susante; J. A. Unger,- C. G. Vattier Kraane; H. van de Ven; L. Meijers, secretaris. De commisie uit de ingezetenen van Zijpe heeft haar rapport over het wetsontwerp tot samenvoeging van de gemeenten 'Zijpe en Petten a,an Ged. Staten uitgebracht. De commissie adviseert tot vereeniging der gemeenten Zijpe en Petten, onder uit drukkelijke voorwaarde, dat het wetsont werp zoodanig word/ti gewijzigd, dat: le. noch wachtgelden, noch eventueel voor de op wachtgeld gestelde ambtenaren te beta len pensioenbijdragen ten laste der toe komstige gemeente Zijpe komen; 2e. te Pet ten een nieuw schoolgebouw wordt gesticht waarvan de kosten niet komen voor reke ning van de nieuwe gemeente Zijpe; 3e. de rioleering in het dorp Petten in behoorlijken staat wordt opgeleverd, eveneens op kosten van het Rijk en/of de Provincie. Zaterdag is te Enschede, zijn vroegere woonplaats, de piloot Scholte officieel ge huldigd. Des middags werd er in het G. J. van Heek-park receptie gehouden, waarbij de koene Indië-vlieger en zijn familie aanwe zig waren. Ook de directeur der K.L.M., de heer Plesm&n, was tegenwoo/dig. Verschillende sprekers voerden 't woord, o.w. ook dc burgemeester van Oldcnzaal, die een plaquette aanbood en in zijn toe spraak zeide, dal de beer Scholte wel zijn opvoeding in Enschede genoten2heeft, maar dat Oldenzaal toch meer had gegeven. De vlieger heeft daar n.l. het eerste levenslicht aanschouwd. Na een défilé, waaraan meer dan 25 ver- eenigingen deelnamen cn 'n zegetocht door de stad, werd de heer Scholte door het ge meentebestuur officieel ten stadhuize ont vangen. De heer E. J. Bergsma, burgemees ter van Enschede, hield daarbij een toe spraak. Over veertien dagen gereed voor den tocht. Dc Oceaanlucbten vinden hoe langer fioc meer beoefenaars. Thans wordt uit Hasbrouck in New Jer sey gemeld, dat Bertaud en Balchen, met hun vliegtuig, de „Old Glory" een proef vlucht hebben gemaakt met een lading van ongeveer 600 K.G. De proefvlucht enzullen deze week worden voortgezet. Men ver wacht, dat het vliegtuig over veertien da gen gereed zal zijn om den tocht naar Rome te aanvaarden. Een gratis rondvlucht voor de gelukkigen. Ook Zondag was, zooals vervracht werd, het bezoek aan het vliegveld „Waalhaven zeer druk. Aangezien tot. Wocnsdagl j.ll reeds 45.000 personen het Rotterdamsche aerodrome hadden bezocht, kon gevoege lijk worden aangenomen, dat gisteren de 50.000 bezoeker de „Waalhaven" zou be treden. Dit is ook geschied. Tegen 3 uur passeerde mej. A. Troost-van Vliet, wo nende Havenstraat 139 te Rotterdam met twee zoontjes de controle. Zij maakte de vijftigduizend vol. De commandant van het vliegveld hier mee in kennis gesteld, bood de bezoekster met haar beide kinderen een gratis vlucht aan. Voor het vertrek van de H-N.AD.K. waarmede de familie Troost den plezier tocht boven de stad maakte, werd een foto genomen en toen de reizigers weer terug keerden werd mei.Troost 'n fraaien afdruk aangeboden. Vervolgens nccdigde de sta tionschef, de heer Thomson, haar uit in het Restaurant een kleine verrassing te aan vaarden, Een en ander werd door het publiek, dat in grooten getale aanwezig was, luide toe gejuicht. Het bezoek aan „Waalhaven" was Zon dag zeer groot. Er werden ruim 250 rei zigers de lucht ingevoerd, om een tochtje boven de stad te doen. Het onderzoek naar de verwezelijking der plannen. Het R. K. Werkliedenverbond heeft, zoo als men weet, plannen tot oprichting van een arbeidershoogeschool. Eenigen tijd ge leden is een commissie ingesteld om te on derzoeken, in hoeverre het mogelijk zou zijn, in ons land een dergelijke school te stichten. Thans is de commissie druk bezig de plannen voor te bereiden. Dezer dagen had de „Tel. een onder houd met één der commissieleden, den heer A. v. Meys. Kunt u al zeggen werd gevraagd, of het zeker is, dat de Arbeidershoogeschool er komen zal? Neen, zoover zijn we nog lang niet. Eerst moeten we zien hoe dergelijke inrich tingen in het buitenland werken. Het eischt veel studie, voor men met vaste plannen kan komen. Er is wel gezegd, dat het woord „hoogc- school" wat te mooi is voor een school als wij bedoelen. En in zekeren zin is dat ook zoo. Want academische graden zullen aan deze school niet behaald worden. Zoover gaat de opzet niet. Er zijn dus toch voorloopige plannen? Nu, we hebben ons voorgesteld dat het een school zal worden, die voorloopig in hoofdzaak zal dienen om arbeiders be kwaam te maken voor bestuurders van R.K. vakbonden en vereenigingen. Het meeste nut zal de school hebben voor de komende generatie. Welke vakken zullen onderwezen wor den? Ik stel me voor, dat in hoofdzaak zal worden onderwezen in sociologie, economie en zakenkennis. Dan zijn we van plan om, iederen student zooveel mogelijk in dc rich ting van zijn eigen bedrijf op te leiden. Zal het onderwijs gegeven worden door hoogleeraren? Dat zal zeker gebeuren. Ik denk daar bij aan personen als prof. Aalberse en prof. Aengenent. Weet de commissie reeds, waar de school eventueel zal komen? Neen, ieder zal wel daar zijn persoon lijke meening over hebben. De mijne is dat het voor de hand ligt de school daar te ves tigen waar de meeste onzer docenten wonen Dat zou dus moeten zijn in Nijmegen en Til burg., Zal er een apart gqbcmw gesticht wor den? DINSDAG, a AUGUSTUS; HILVERSUM. 1050 M. 12 uur Politieber. *2.3?— Lunchmuziek door het trio van het restaurant „De Ro- zenboom" te Bussum. o.l. van Willem Lohoff. - 2.30—* 4 Militair concert door de Kon. Mil. Kapel, Dir. C. L. Boer op het Binnenhof te Den Haag, ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin-Moeder. 68 Concert door het A.N.R.O.-orkest, Alida Hugel, piano. 7.45 Politieber. 10.30 Nieuwsber. Om 8.10 R.K. Avond. Mej. Gizi Toth de Kisker, sopraan, H. Ehrenfeid, fluit, H. Brandts Buys, piano. Mar Ogier, viool, Ir. P. van Noorden, piano. Pater Dalmatius v. d. Geest spreekt over: Paulus van Tharsus* 1. Drie liederen met begel. van piano en fluit. Brandt» Buys. a. Nachtruf, Heindl. b. Abendstündchen, Bren- tano, c. Brautfahrt, Heinl, (sopraan, fluit, piano). 2. Rede van Pater v. d. Geest O.P. te Nijmegen. 3. Sonate C.- klein, Correlli, a) Adagio b) Vivace c) Adagio-Cantabile d) Vivace e) Giga, (Viool, piano) 4a Frühlingstraum b. Der Wegweiser c. Die Stadt d) Wohin, Schubert (so praan, piano). 5. Vier fluitliederen Brandts-Buys a) Andante b) Lento c) Menuet d) Alle gro (Piano, fluit). 6. Sonate C-klein op 137 no.3, Schu bert a) Allegro-Guisto, b) Andante c) Menuetto d) Alle gro moderato (Fluit, Piano). DAVENTRY, 1600 M. 12.202.20 H. Scnsicle's Quintet en solisten (sopraan-banjo-komiek). 3.20 Daventry- kwartet en solisten (bariton, piano). 4.20 Orkestcon- ccrt. 5.20 Lezing: The diploma gallery. 5-55 Kin deruurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Tijds, weerber., nieuws. 7.05 Lezing: Eye-Witness account of Cowes Regatta. 7.20 Lezing: A new use for barns. 7.35 De sonates van Beethoven. 7-5° Zang in het kamp van den Duke of York, New Rommey. Rede van den Duke of York. 8.20 Carman, opera van Bizet. 9.20 Weerber. nieuws. 9.40 „William Blake and his poetry," lezing. 9-55 „Carmen" (vervolg). 10.5012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS," 1750 M. 10.50—11.20 Con cert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Concert voor piano, vioo' en cello. 8.5010.50 Fragmenten uit de opera „Henry Vill" van St. Saens. Groot orkest en solisten. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. cn BERLIJN 484 en 566 M. 12.208.05 Lezingen en lessen. 8.50 Orkestconcert. Volkrnann: Ouverture Richard III, sere nade Raff; Symphonie im Walde. LANGENBERG, 469 M. MUNSTER 242 M. cn DORT MUND 283 M. 1.302.50 Orkestconcert. 5.506.50 Kamermuziek. 8.3 Kamermuziek. 8.50T0.20 Populair orkestconcert, R. Grote, cello, W. Strienz, bas, B. Zimmermann, Leider* HAMBURG, 395 M. 4.35 Orkestconcert. 6.20 Concert. 8.20 Rich. Wagner-avond De Bayreuther Feestspelen, Orkest en solisten. Daarna dansmuziek tot 11.10 BRUSSEL, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.20— 10.20 Concert in de Antwerpschc Diergaarde. nen. We zijn nog in het beginstadium. EersE als we met onze studie klaar zijn, kunnen w met vaste plannen komen. En als we daar eenmaal mee gekomen zijn, moeten we zien, of ze om financieele redenen uitvoer baar zijn. Thans arbeiders naar België. In verband met de uitzending van werk- looze arbeiders naar België wordt nog het volgende gemeld: Nu tengevolge van het beëindigen van de veencampagne het aantal werklooze arbei ders in de gemeente Emmen weer erg toe neemt, heeft de Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw besloten opnieuw een proef te nemen met tewerkstelling van Drentsche arbeiders bij grondwerk in Bel gië, in de omgeving van Luik. Het loon i» daar volgens opgave van den betrokken ondernemer 4 frc. per uur, tarwjii gerekend wordt op een 60-urige werkweek. Waar hiervan ongeveer 140 frs. noodig is voor kost onderdak en andere onkosten, en het overblijvende onvoldoende is voor het levensonderhoud van de in Drente achter blijvende gezinnen, heeft de Minister be paald dat aan alle gehuwde arbeiders een toeslag zal worden gegeven van 7.ter wijl deze toeslag verhoogd zal worden naar gelang het aantal minderjarige kinderen wat tot het gezin behoort, grooter is. De reis kosten naar het werk komen voor rekening van het rijk, terwijl tevens eens per drie maanden de reis naar Drente vergoed wordt door de regeering. De aanwijzing geschiedt voorloopig tot November. De proef wordt genomen met 50 arbeiders uit Emmen, wel ke de volgende week vertrekken. De arbeiders die zonder gegronde reden weigeren aan deze aanwijzing gevolg te ge ven, worden voor goed behoudens toestem- mtng van den Minister voor herplaatsing aan de werkverschaffing uitgesloten. Het oefeningseskader onder commando van schout-bij-nacht Quant is te Kopen hagen aangekomen. De actie, om door vrijwillige dienstneming de nadeelen van de loting te elimineeren althans tot een minimum te beperken, vindt alom in den lande groote belangstelling. Naar het „Hbld." verneemt, circuleert thans een request, Waarbij door verschillen de Nederlandsche werkgevers de medewer king wordt verzocht van regeering en volks vertegenwoordiging om te komen lot een vrijwillig contingent, terwijl op verschillen de plaatsen voor dit doel jeugdorganisatie, in wording zijn. Zaterdag heeft op het Departement van Marine de vice-admiraal K. F. Sluys, did met ingang van a.s. Maandag aftreedt als zeedienst verlaat, afscheid genomen van den secretaris-generaal van het departe ment, het hoogere ambtenaren-personeel en daarna in het bijzonder van hen, die onder zijn rechtstreeksche bevelen met hemi werkten, de officieren van den marine-staf. Gisteren heeft de Pauselijke gezant te Berlijn, Mgr. E. Pacelli, in het Moederhuis der Missionarissen van het Goddelijk Woord te Steyl, het Missiekruis overhandigd aan 48 paters en 33 broeders. De 81 missiona rissen worden verdeeld over China", Mon golië, Japan, de Filippijnen, Ned.-Indië, Middel- en Nieuw-Guinea, Argentinië, Chili en Noord-Amerika. Nog nooit zond Steyl zoo'n groote groep missionarissen tegelijk uit. De reiskosten dor missionarissen, die in de Missie nog zullen worden bijgestaan door 20 zusters, worden, naar wij in de „Ger- majiia" lezen, op 150.000 Mark geschat. Helt bouwen van den eigen zender. De werkzaamheden bij den bouw van den zender van den K.R.O., te Huizen, hebben een voorspoedigen voortgang. Het zendge- bouwtje is uitwendig ongeveer gereed. Een der 60 M. hooge radiomasten is Zaterdag met het daarop plaatsen van den top vol tooid, terwijl deze week een begin wordt gemaakt met hel plaatsen v,a,n den tweeden mast. De masten voor den Indië-zender, welke op ongeveer 1500 M. afstand van den ander zal worden opgericht, zullen belangrijk hoo- ger worden, n.l. 90 a 100 M. Deze weeki ai» dm smfas? reedv verricht,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8