Voornaamste Nieuws Om de macht. Stadsnieuws. PIJLTJES MARKTNIEUWS. Dinsdag 2 Augustus 1927 51ste Jaargang No. 16617 Aangiüe moei, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterllflc. driemaal vier en twintig uren na liet ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Agenda 3 Augustus Naar St. Jeroen. Voor de slachtoffers van de stormramp. Een vechtpartij. De nachtverlichting van Schiphol. Een vreemde vondst te Wijk aan Zee. De zuigeling in den zomer, Nationaal muziekconcours te Diemen. Een heerlijk tochtje over de Zuiderzee. Twee vliegtuigen te Noordwijk aan Zee geland. Examen hoofdarkte. Examen Nuttige Handwerken. De Hulpschool voor de St. Lidwina- parochie te Schoten. BURGERLIJKE STAND. AUTOBUS CONCESSIE. St. Christoffel Beschermer der reizigers. De H. O. V. behouden. E. D. O. Dierenmishandeling. Telegraphisch Weerbericht HANDEL EN NIJVERHEIDr De Nederlandsche industrie achtergesteld? De abonnementsprijs bedraagt vso* Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bï Vooruitbetaling 3 5S Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeining Nr. 5970. 4 Advertentiën 35 ets. per regel. Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling A dvertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regel Bij contract belangrijke korting. bij 'n breuk van beer of arm Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f OflfjO Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7»*fl - bij een ongeval met f 9^0 bij verlies van een hand, f IOC bfj verhes van een f Cjj legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 uUUl». verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; doodelijken afloop i-t otieen voet of een oog; duim of wijsvinger - bij verlies v. ee® andere vingert Dc bloedige gebeurtenissen te Weenen zijn nog geen drie weken oud en liggen dus nog versch in ieders geheugen. Een vrijsprekend vonnis van de beklaag den in een strafproces werd daar aanlei ding tot een straatbetooging, die ontaardt in een lugubere brandstichting en een vree- selijk bloedbad. Tenslotte behoudt de wet telijke regeering de overhand en voorkomt een broedermoord op groote schaal door het land te redden van een burgeroorlog. Men zou kunnen meenen, dat deze Juli maand den Weenschen socialisten iets heeft geleerd, maar daarmede in strijd is het on verantwoordelijke jongste besluit van den Weenschen gemeenteraad om, naast de bondspolitie, een gemeentelijke veiligheids wacht in te stellen. Met onze burgerwachten is deze garde niet te vergelijken. Immers, onze burger wacht heeft tot taak om naast en met de Wettig gekozen regeering de orde en de rust te handhaven, maar deze gemeentelijke veiligheidswacht wordt ingesteld tegen den wensch der regeering in. De christelijk-so- ciale raadsleden van Weenen hebben zich dan ook heft'g tegen het besluit verzet en noemden, ondanks de ontkenning der soc.- democraten, de nieuwe gemeentepolitie een partijgarde der Soc.-Dem. Bedenkelijker is echter wat de Tiroolsche afgevaardigde Ir. von Schuschnigg, volgens de aan de bonds- regeering verwante „Reichspost", in den nalionalen raad van Oostenrijk heeft me degedeeld over de uistekende kwaliteiten van de uit den republikeinschen Schutzband voor de Weensche gemeentewacht gekozen manschappen. Van dc 1299 man, die volgens het in stellingsbesluit door den burgemeester als „bijzonder betrouwbaar" uit den republi keinschen Schutzbund werden uitgezocht waren er 238 wegens misdrijven vroeger veroordeeld t.w. 202 wegens diefstal, be drog of fraude, 20 wegens openbare ge weldpleging, 3 wegens roof, 11 wegens zware mishandeling, 1 wegens moord, 1 wegens brandstichting. Bovendien bevonden zich onder de 1299 lieden niet minder dan 113 buitenlanders, zelfs iemand die uit Weenen gezet was. Daarbij zijn niet geteld de wegens kle nere wetsovertredingen reeds gestrafte personen. Dit waren de „uitgelezenen" uit den re publikeinschen Scbutsbund, die geroepe® waren eigendommen, orde en veiligheid in Weenen te bewaren. De politie, die in de moeilijkste oogen- blikken met opoffering van bloed en leven haar plicht gedaan heeft, zoo betoogde deze afgevaardigde terecht, wordt beschimpt; in haar plaats roept de burgemeester een con tingent recruten uit de gevangenis op. Het zal hem niet gemakkelijk vallen, het weer gauw kwijt te raken. Burgemeester Seitz heeft met het sol daatje spelen geen geluk, vervolgde hij. Hij moest er maar eens mee uitscheiden. Laat hij blij ziin met de lauweren, die hij ge oogst heeft door met één slag uit den re publikeinschen Schutzbund 238 wegens mis drijf gestrafte personen onder ziin vaandel te vereenigen. Europa heeft reeds genoeg te lachen. De socialistische burgemeester Seitz heeft bij dc verdediging van zijn voorstel niet ontkend, dat in de gemeentepolitie ook lie den zijn opgenomen, die met de justitie in aanraking zijn geweest, maar dit was, vol gens hem, niet ty vermijden, daar de re- cruteering zeer snel ip haar werk moest gaan. Wij kunnen dus aannemen, dat de afgevaardigde Schuschnigg niet bezijden de waarheid sprak. Maar dan herhalen wij onze verwon dering over het feit, dat de gebeurtenissen der laatste weken den Weenschen socia listen niets geleerd heeft. Zij toch moesten voor altijd overtuigd zijn geworden, dat in dc ure der gevaars de leiding der massa hun ontgaat. Wanneer men de gebeurtenissen in Weenen op de meest welwillende wijze interpreteert, dan blijkt, dat de socialisten een straatdemonstratie op touw hebben gezet, waarvan de communisten profiteer den om de leiding te nemen en uitspattin gen te verwekken. Met geen mogelijkheid konden de socialistische leiders den toe stand meer meester worden. Trouwens de gechiedenis van Rusland herhaalde zich, waar de gematigde Kerensky, in het begin der revolutie, reeds na eenige weken plaat9 moest maken voor Lenin en Trotsky. Hoe brand-gevaarlijk het spel is van de socialistische meerderheid in den Ween schen gemeenteraad blijkt, ook uit de hou ding, die het platteland van Oostenrijk te genover de Weensche gebeurtenissen in Juli aannam. Daar stonden de „heim- wohren" gereed om op een teeken der Bondsregeering, tegen Weenen op te ruk ken; het platteland eischte, dat dc regee ring zich aan de intimidatie van het roode Weenen zou onttrekken en den zetel naar een andere stad zou verplaatsen, het deed de afgekondigde slaking mislukken. Men kan er van op aan, dat daar met aandacht gevolgd wordt, wat er te Weenen gebeurt. Het is nuttig dit alles in herinnering te brengen omdat straks wellicht van zekere zijde getracht zal worden eigen fouten te verbloemen en den schuldenlast op man nen te wentelen, die, naar eer en geweten, het vaderland voor vernietiging willen vrij waren: Dat de rust in Oostenrijk voorgoed is weergekeerd, is niet zeker en het is dan goed te weten hoe precies de feiten zijn. De communistische terreur in Rusland wekt afschuw in de geheele wereld, maar niet minder droevig zijn de vooruitzichten in Oostenrijk. Keert de bezinning daar niet terug, dan beteekent dit burgeroorlog, een der vreeselijkste geesels, waarmede het menschdom kan worden geteisterd. En zoo ziet men dat er ook in landen, waar door een wettig gekozen meerderheid wordt geregeerd, rare dingen kunnen get beuren. Het moge ons allen een les zijn! Sociëteit „St. Bavo" Melkinrichting de Landbouw" 7 uur. Bestuur Bouwvak- bond 8 uur. R. K. Bevolkingsbureau 8 uur. Haarlemsche Inkoop Combina tie half 9 uur. St, Josephsgezellen-gebouw Janstraat 59. Repetitie muziekvereeniging „Utile Dulci" van 8 tot 10 uur. R. K. V. „Zwaluwen" Elftalcommissie 8 uur. Statenzaal-Prinsenhof. Vergadering van den gemeenteraad half 2 uur. Stadsschouwburg De generale reuetitie vaA „Een kostbaar Leven" kwart over 8. Schouwburg Jan s weg Haarlemsche hall 3 uur en 8 uur. „Luxori'-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straa: 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89'4 uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo' Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. K. K. Leeszaal en Uitlcenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon. en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdag middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St- Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R. K. Reclasseeringsvereeniging, afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveteeniging, N. Groenmarkt 22. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur. Donderdag van 12 uur. R. K. Kraamverplcging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Haarlem (Schoten), Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. Wie kent niet de schoone badplaats Noordwijk? Wereldbekend kan men zeggen. Enkele minuten daarvandaas ligt Noordwijk(binnen met haar nu pas nieuwe Jeroenskerk. Dc pastoor van de Jeroenskerk is de bij alle Roomsche Haarlemmers welbekende deken Borsboom. Roomsche Haarlemmers, d.w.z. (in dit geval tenminste) Roomsche mannen en jongelingen, die elk jaar naar dit'genade oord gaan, want dat is het. Gij kunt de stof felijke bewijzen zien van dankbaarheid, als gij met ons mede gaat. Eik iaat dan gaat van uit Haarlem een pelgrimstocht naar de Jeroenskerk om de reliquie te vereeren van de H. Jeroen, daar door de Noormannen ge marteld. Wilt gij een of andere gunst op geestelijk of tijdelijk gebied, gaat dan eens mee met deze pelgrims. Of hebt gij niets noodig te vragen? Kom nu eens Roomsche mannen van Haarlem, Iaat het dit jaar eens een echte roomsche manifestatie zijn. Niet met vaandels en banieren, maar in het stille nachtelijke uur, een gebed dreunend door de wolken tot Gods troon om te vragen op bloei van ons mooie Roomsche leven, op bloei in alles. O, er moet nog zooveel wor den gedaan. Als wij allen bidden tezamen, dan verkrijgen wij zeer veel. A.s. Woensdag avond 3 Augustus in de Sint Jozefsgezellen- vereeniging is de vergadering te half negen, daar kunt u nadere bijzonderheden verne men. De tocht is van 20 op 21 Augustus, 12 uur middernacht uit Haarlem. Vorig bedrag 1947.25 Uit het spaarpotje van Pietje 3.06 Totaal 1950.31 Ook door de Spaarnebank worden giften in ontvangst genomen, welke in deze lijst zullen verantwoord worden. In de nacht van Zaterdag op Zondag, heb- ben eenige beschonken mannen alhier een relletje verwekt, dat door het tactisch op treden van de politie, daarin bijgestaan door eenige burgers, geen ernstige gevolgen met zich heeft meegebracht. De gebrs. J. en J. V. kregen eenige sne den in het gezicht, welke werden aange bracht door een 6-tal Noord-Brabanders. De agent Br., die in Bloemendaal gestaan heeft, trad cordaat op en wist de vechters bazen met een revolver in bedwang te houden. Intusschen kwam versterking van de po litie, die twee van de vechtersbazen onder verzet arresteerde. Tegen hen werd proces verbaal opgemaakt, terwijl zij naar het po litiebureau werden overgebracht. Een en ander bracht niettegenstaande het late uur een paar honderd belangstellenden op de been. Morgenavond zal de nieuwe verlichtings installatie op het vliegveld Schiphol ten behoeve van het landen en starten hij nacht officieel in gebruik Worden genomen. Voor de aanwezige autoriteiten zal vooraf een korte technische uiteenzeting worden ge geven van den bouw en werking der instal latie. Daarna zullen enkele nachtvluchten worden uitgevoerd. De eigenaar is te Rhenen. Zondagavond is op het strand benoorden Wijk aan Zee een fiets aangetroffen, war- omheen mans-kleeren verspreid lagen. Aan de fiets was een papiertje bevestigd waarop geschreven stond; „Maak je niet* ongerust, na anderhalf jaar kom ik terug, Trompetter, Amsterdam." Men waarschuwde de politie en, waar het vermoeden rees, dat de man verdronken was, is men nog denzeliden avond aan het dreggen gegaan, zonder eenig resultaat. Thans is bij de politie te Wijk aan Zee bericht ontvangen van den vader van den eigenaar der (iets; dat de vermiste zich te Rhenen bevind. Op welke manier de man daartoe gekomen is, was hier nog niet bekend. Het slot van deze vreemde geschie denis is intuschen geruststellend. De man is terecht. Dc Nederlandschen Bond voor Zuige lingenbescherming geeft de volgende wen- ken voor zuigelingenzorg in den moeilijken zomertijd: Het best doet ^ij: 1. Door het kind vooral op warme dagen te doen verblijven in een frissche kamer, die goed gelucht wordt. Het raam of de deur aan de schaduwzijde flink open zet ten! (ook des nachts). Door het kind op warme dagen luchtig te kleeden. Op heete dagen kan men de ge zonde zuigeling slechts met een hemdje en een luier kleeden en met een lakentje dekken. Het hoofdje moet men koel hou den en niet bedekken. Ook doet men goed, indien men den gezonden zuigeling veel buiten brengt; bij groote hitte op een koele, niet zonnige plek. Door het kind dagelijks geheel te wasschen of liever nog ie baden. 2. Door de melk te koopen bij een be trouwbare inrichting of melkboer Het voedsel van den zuigeling moet direct na ontvangst der melk bereid worden, zoo vlug mogelijk afgekoeld en in een gesloten pan op een koele plaats bewaard worden. Men plaatse de melkkan direct op den kel dervloer of anders in een anderen pan gevuld met koud water, dat meermalen per dag ververscht wordt. 3. Door de fleschjes en speentjes direct na ieder gebruik met heet water zorgvul dig te reinigen en in een gesloten schoo- nen pan met zuiver leidingwater te bc- waren. 4. Door het kind op dc vastgestelde tijdstippen nauwkeurig het voedsel te ge ven, dat door den dokter aangeraden is. Indien men meer geeft, of "e flesch ee spoedig na de vorige geeft, zoo stelt men het kind aan groot gevaar bloot. Indien men meer geeft, of de flesch voedt, tracht dit dan voort te zetten; gij doet dan het beste, wat gij voor uw kind kunt doen! Geef uw kind nimmer éen zoethouder of dotje, dat kan gevaarlijk zijn Gebruik geen flesch met lange slang, doch een met korte speen. Wat moet de moeder doen, indien de zuigeling gaat braken of dunne ontlasting krijgt? lc. Geef hem dan direct op de tijdstip pen, waarop hij anders zijn voedsel krijgt, een fleschje rijstewater, bereid volgens on derstaand voorschrift. 2e. Verzuim niet daarna met het kindje op het eerstvolgend spreekuur van den dokter te komen om verder raad te ont vangen, want het k;nd mag niét langer dan één of twee dagen uitsluitend rijstewater krijgen. 3e. Indien de ziekteteekenen niet na eenige uren wijken, roep dan spoedig de hulp van uw huisdokter in, Breng 1 eetlepel vooraf gewasschen rijs* met 1 liter (kan) water aan de kook in een open pannetje en laat het zoolang koken, tot de helft van het water verkookt is (ongeveer 20 minuten). Giet het door een schoon zeefje. Wanneer bet teveel ver kookt is, vul het dan met gekookt water to1 V? liter bij. Bewaar het afgekoelde rijste water in een gesloten pan of toegedek e pan. Op het muziekconcours te Diemen werd in den Marschwedstrijd een tweeden P»>a behaald door Kunst na Arbeid en in ae Courseswedstrijd een derden orijs (115 oun- tenl door Kunst na Arbeid, Bennebroek. Eere-afd. harmonie; le pr. 180 pun e (met lof) Apollo, Zaandijk, le pr. 166 pun ten Kunst na Arbeid, Hoorn en le P«J5 153 punten Ons Genoegen, Wormerveer. De jury bestond uit de heeren C. Dop per, dirigent van het Concertgebouw-orkes Amsterdam: Nico Cerharz, dirigent van H.O.V. en W, Bröhm, solo-ciarinettist van het Concertgebouw-orkest, Amsterdam. Zondag 7 Augustus wordt het concours voortgezet. Dan zullen uitkomen he „Haarl. Politie Muziekgezelschap", direc- teur de heer Reinier van 't Hoff en Jacobus" van Haarlemmerliede. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat de passagiersdienst „Burgemeester Kempers" boottochten organiseert naar centrum der Veluwe-bosschen. Het' zeereisje duurt 3'A uur. Men vaar om negen uur af van de Prins Hendrikkade Er is een keurige le klasse salon nlC kleine salons voor personen, die liever en petit comité blijven, een kleine dek-salon en 'n comfortabele dekinrichting met zonne- en windzeilen, gemakkelijke stoelen etc-,V,® consumptie aan boord is goed en zéér 1 liik en het personeel put zich zoo uit, he den passagiers aangenaam te maken, dat «r zelfs een schitterende zeekijker aanwezig 1 om van het heerlijk vergezicht zoo vee mogelijk te kunnen profiteeren. Groote belangstelling der badgasten. Een vliegmachine op het strand is altijd iets, waar het publiek belang in stelt. ook gistermorgen te Noordwijk aan Zee' Nadat zij eenigen tijd boven de zee hadden gezweeft, daalden twee vliegtuigen uit Texel, ter hoogte van „Gösta Berling" °P het strand neer. In minder dan geen tqd omringd door honderden nieuwsgierigen. Op een gegeven moment begonnen de metalen vogels, di e zich in dit millieu moeilijk thuis voelden vervaarlijk te brommen. De om' standers weken uiteen, waarna de machines weder van het strand opvlogen om even later in zee neer te strijken, een demon stratie, die met groote belangstelling werd gevolgd. Toen kwam een schipper in een zeilbootje den veroveraars der lucht zijn diensten aanbieden, waarvan de piloten gaarne gebruik maakten. In een bootje wer den zij aan het strand gebracht. Jater op den dag vertrokken de machines weer. Geëx. 7 mannelijke candidaten. Toegela ten de heeren A. M. Bloem, van Hilver sum; M. J. M. van Boxtel, van Helder; H. Doedens van Heiloo; M. Kriek van Scha- gerbrug. Geëxaminterd 8 mannel. candidaten. Ge slaagd de heeren: H. J. Boerma, Nituw- Vennip; J Bommel, Helder; A. W. de Beer, Amsterdam; C Kramer, Hldr. Afgwezen 4. Voor het examen nuttige handwerken te Amsterdam zijn geslaagd de dames J. J- Gerrits en W. C. de Koek, alhier. De R.K. School der St. Liduina-parochin in Schoten komt ruimte te kort. De leer lingen, die zich voor September hebben aangemeld kunnen niet alle geplaatst wor den, Toch ligt dit niet aan het schoolbe stuur, want dit heeft zich tijdig tot de gemeentebesturen eerst van Schoten, daar naot dat van Haarlem gewend met het vnrzoek om voor schoolruimte te zorgen. In een der jongste raadszittingen werd een voorstel van B. en W. behandeld om het Huis te Zaanen voor hulpschoollokaal in te richten totdat de uitbreiding der R.K. School gereed zou zijn. Dat voorstel werd echter afgestemd met het oog op de histo rische waarde van Huis tnr Zaanen. Met dit alles zijn de R.K. kinderlics in Schoten niet geholpen en nu stellen B. en W. van Haarlem voor een verplaatsbare hulpschool te laten maken om daarin voorloopig eeni ge klassen van de school te vestigen. De heer Klein Schiphorst heeft nu voorgestnld, om den bouw te bevorderen en de zuinig heid te betrachten, dit werk op te dragen aan de Timmerfabriek Padox te Warmond voor de som van 8500. Het zal echter wel een week of 6 duren voordat die hulp school klaar is nn al dien tiid zullen de kinderen niet naar school kunnen gaan. De heeren W. van Liemt en F. Keesen, leden wan den Raad, stellen nu voor aan de tim merfabriek Padox, boven de aanneemsom 5 procent extra te betalen, indien de levering plaats heeft 4 weken na hel geven van de opdracht. Die opdracht zal moeten gegnven worden dat B. en W. binnen 8 dagen na den datum dat het betreffende raadsbesluit is genomen. Op deze manier hoopt men te bereiken dat de kinderen niet tot Hpvem- ber op straat behoeven te loopen. Ondertrouwd; t Augustus, G. v. Wunnik en D. H. S. E. Winneke. Getfouwd: 1 Aug., M. Wieringa en J, P. Jansen. Geboren: 29 Juli. d. v. J H. Hofmanden Ambtman; z. v. M. M. v. Ravcnsberg-Bremer 30 Juli; d. v. E. Bekerv. Eldik; z. v. C. J. G. BonkeStolwijk; z. v. W. M. Gie belsVogel; z. v. B v. Meel—v. Wanvooij; 3 Juli: z. v. C. Kooijmansv. Wijngaarden; z, v. N. de MaakerScaap; d, v. A. J. M. AJledai—de Vink; 1 Aug. z. v. C. A. C. Wil- lemse-Sedel. d. v, J, E. ZoonSchack- man. Overleden; 29 Juli, J. Albrink, 73 j„ M. v, Heemskerkslraat. 03 Juli, C„ 7 j. z. v. C. Duim, M v. Heemskerkstraat; 31 Juli, J. G. Budding—Lit, 27 jr., v. Marumstraat. Gedeputeerde Staten nebben besloten aan C. Bellekom, te Bergen, vergunning te ver- leenen tot het in werking houden van een autobusdienst van Bergen naar Egmond aan Zee en terug. (Gedurende de zomermaan den.) ST. CHRISTOFFEL, BESCHERMER DER REIZIGERS. In Roermond is de broederschap geves tigd van St. Christoffel, beschermer der reizigers. In „de Nieuwe Koerier", het daar ter plaatse verschijnend blad, lezen wij het volgende: Een burgemeester van een deir noorde lijke plaatsen in N.-Holland, welke zich cen dezer c'agen opgaf als lid der St. Chri- stoffelbrcederschap, schrijft o.m, het vol gende; „Tevens vind ik het wel de moeite waard om u te melden, waarvoor ik spe ciaal St. Christoffel vereer. Voorheen was 'k steeds gewoon zijn beeltenis in de auto te hebben ofschoon mijn wagen niet ge- regend was. Op zekeren dag Het ik de auto Wasschen in een garage. De knecht.die er can beztg was, werd onverwacht weggeroe pen; hij plaatste de twee voorwielen, die hij cm schoon te maken er af had genomen, er les aan, denkende na een half uurtje verder te kunnen wasschen, doch onmid dellijk werd het 12 uur en ging de jongen, er niet bij denkende, dat de wielen er los aangezet waren, naar huis om te eten. Toe vallig meest ik onder het middaguur plotse- !'ng naar Alknv,ar, een afstand van hier Van p!,m. 35 K.M. Ik kom in de garage en bemerk niet, dat de wielen er los aanzaten en rijd weg. To enik vertrekken was, zat Wen hier erg in angst en dacht men, dat mij een vreeseliik ongeluk zou zijn over- komen. Naar alle kanten werd getelefo neerd om mij staande te houden en te awarschuwen, doch overal had men mij juist zien voorbijgaan, »k had haast en reed pl.m. 00 K.M. per uur. Teen ik weer te aankwam, stonden velen te Wachten en vol bewondering vroegen ze mij halt te houden. To enik uitstapte zag ik, dat de wielen op het uiterste puntje van de as zaten. Ik durfde zelfs niet meer in den wagen stap pen, zoo los zaten ze er aan. Ik beschouw het dan ook, dat ik op een bijzondere wijze voor een groot onheil ben bewaard geble ven en ik durf den dank dan ook te bren gen aan St. Christoffel, wiens beeltenis in den wagen was aangebracht. vp w w v sr f v sr wwvwy Toen het bestuur der H. O. V. een beroep deed op de burgerij, om een som van 6750bijeen te brengen, teneinde daar mede het voortbestaan der H. O. V. te ver zekeren, stond wel al vast dat dit bedrag er ook komen zou. Om 7000.laat Haarlem een vereeniging als de H. O'. V. niet over den kop gaan. Maar dat het zoo gemakkelijk zou gaan, dat mag toch wel even worden gesignaleerd als een extra loftuiting voor ons Haarlem sche muziekkorps. Geen extra straffe oproep, geen herhaalde aansporing in de kranten was noodig, alleen een herinnering, een aan maning. Wel een begrip, dat onze H. O. V. zoozeer aller liefde geniet, dat ook een gel delijk offer gaarne wordt gebracht. Al spe lenderwijs is het geld bijeengebracht dat de gemeenteraad van Haarlem wenschte. Was dit een vorderen van belangstelling, dan is het klinkende bewijs schitterend gegeven. Het zou trouwens ook te gek geweest zijn om incidenteel de H. O. V. om een tekort van 6000 te laten verdwijnen. Maar wie nu meent dat er voor de H. O. V. geen ge- vaar meer bestaat, vergist zich. Want nog altijd is een aanvraag hangende, om inplaats val) 30.000.40.000.subsidie te ver krijgen. Deze aanvrage komt ter tafel bij de behandeling van de gemeentebegrooting. Er zal vóór dien tijd nog allicht gelegen heid zijn over die zaak te praten. 30-JARIG BESTAAN. Serie wedstrijden. In Mei heet de officiëele herdenking van het 30-jarig bestaan plaats gehad. Op een waarlijk schiterende wijze is dit feest gevierd. Toch was het inet volledig, er ont brak iets aan en wel voetbalwedstrijden. Het was niet een in gebreke blijven van het bestuur, want ook seriewedstrijden stonden op het programma. Toevallige om standigheden n.m. het spelen van de wed strijden om het kampioenschap van Haar lem stonden de afwerking in den weg. Er werd dan ook besloten deze wedstrijden te houden voor de aanvang van het nieuwe seizoen en bedriegen de voorteekenen niet dan zullen zij een waardig slot vormen van het 30 jarig jubileum. De datums voor deze wedstrijden zijn van 13 Augustus tot en met 28 Augustus. Dat de verwachting voor hets lagen geenszins overdreven zijn ge tuige het volgende. In de eere afdeeling komen de volgende verecnigingen uit: H.F. C.f R.C.T., Haarlem. Stormvogels, E.D.Q. A.D.D., 't Gooi, en Hilversum. Wat betreft de Haarlemsche vereenigin- gen en Stormvogels weet een ieder dat het er zal spannen Ook van Hilversum en 't Gooi verwachten wij nietanders dan dat zij hun uiterste best zullen doen om te gen de sterke Haarlejnsche vereeenigingen een zoo gunstng mogelijk resultaat te ha len. Dan doet ook A.D.O. mee, de nieuwe eerste klasser, wat een mooie gelegenheid is voor het publiek om met hun spel ken nis te maken en voor de Hagenaars een goede oefening. In de eerste afdeeling ko men de volgende clubs uit. Kennemers, R.C.H. II, V.V.S. E.D.O. II Schoten, Haar lem II, Zandvoort en Stormvogels. Zoodat ook in deze afdeeling intressante wedstrij den te wachten zijn. De 2de afdeeling be staat uit de volgende H.V.B. vereenigingen: I.V.O., Kennemers, Schoten Ha, E.D.O. IV, E.D.O, III, R.C.H. Ill V.V.H. en Schoten TI. Voorts is er nog een afdeeling voor ad- spiratnen zoodat er ook voor de jeugd ge legenheid is om mee te kampen. Voor deze wedstrijden zijn welwillend schitterende prijzen beschikbaar gesteld. Een beschrijving hiervan te geven zou ons te ver voeren, wij volstaan er mee om te melden dat er voor iedere afdeeling 4 prijzen zijn en tevens voor de drie hoogste afdeelingen prijzen voor het beste doel saldo, Daar over het algemeen het publiek weinig van de prijzen te zien krijgt, heeft het E.D.O.-bestuur de welwillende mede werking gekregen van de firma Kreimborg en Co. op de Groote Markt, waar vanaf heden de prijzen ge-ètaleerd zijn. De loting, welke gisteravond gehouden werd in het café van den heer Woelingo, had het vol gende resultaat: De regeling is als volgt: winnaar 1 en 2 tegen winnaar 3 en 4. Eere-Afdeeling. H.F.C. R.C.H.Hilversum E.D.O., Haarlem Stormvogels; 't Gooi A.D.O. Tweede afdeeling. Kennemers R.C.H. II; H.S.V. E.D.O. II, Schoten Haarlem II, Zandvoort Stormvogels II. Tweede afdeeling. I.V.O. Kennemers II, Schoten II a T.D.O. IV - E.D.O. III R.C.H. Ill V.V. H. Schoten II. Procesverbaal is opgemaakt tegen een poelier d.e 26 klppen in een krat vervoer de, welke voor dit aanial veel le klein was, zoodat twee kippen zijn gestikt. De triomfdag van het Missiehuis van Steijl; een gelukwensch van den Duitschen Rijks kanselier, dr. Marx. Mgr. Th. v, d. Heuvel, regent van het Kiein-Seminarie te St. Michielsgestel, is voorzien van de laatste H-H. Sacramenten. Den Hoogeerw. heer G. A. Starink, ple baan der Utrechtscue kathedraal, zijn de H.H. Sacramenten der Stervenden toege diend. Het tragisch verdrinkingsongeval ie Rot terdam; de begrafenis der slachtoffers. De arbeid in broodbakkerijen; de minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft eenige faciliteiten verleend in verband met den feestdag van Maria Hemelvaart. De economische voorlichtingsdienst; de land- en tuinbouw-organisaties maken eenige wenschen kenbaar aan den minister. De verhouding tusschen Nederland en België; zullen'de onderhandel ngen in Octo ber a.s. hervat worden? Het geheimzinnig gebeuren te Berlicum; vermoedelijk is hier geen moord in het spel, maar is het slachtoffer door een verdwaalden kogel getroffen. Te Amsterdam vergadert het comité Mari time International. De Intern. Academie voor vergelijkend recht heeft te 's-Gravenhage een zitting ge houden. Het Congres van het I. V. V. te Parijs geopend. Rede van Musolini in den Italiaanschen Ministerraad. Ontploffing op een Japanschen mijnen- legger; twintig slachtoffers. Barometerstand 9 uur v.m.: 766. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.17. Naar waarnemingen in den morgen van 2 Augustus. Hoogste barometestand 766.8 m.M. te La- coruna en Rennes. Laagste barometerstand 751.4 m.M. te Vestmanör. Verwachting: Matige, W. tot Z. wind, ge deeltelijk bewolkt, later weer toenemende bewolking, weinig of geen regen, aanvanke lijk weinig verandering in temperatuur, la ter iets warmer. in Zeeuwsch-Vlaanderen, worde opgedra gen aan een Nederlandsche firma, althans aan een, die deze buizen in Nederland en door Nederlandsche arbeiders wil laten ver- vaarigen, zoo vraagt de eer Polak, en in dien deze vraag ontkennend beantwoord wordt, wil de minister dan mededeelen, welke redenen er bestaan, om de levering dr buizen te gunnen aan een buitenlandsche en in het buitenland fabriceerende firma. Vragen van den here Polak aan den Minister van Arbeid. Het Eerste kaemrlid Polak heetf aai den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid gevraagd of het hem bekend is, dat in „eD Telegraaf" van 21 Juli j.l. een berihet ovor- kwam aanagnade vragen gesteld aan den burgemeester van Axel, door het raadslid A. T. 't Gilde, waarin deze zinsnede: „Ook wordt de aandacht gevestigd op een buizen levering, waarvan verscheidene leden van den raad van toezicht niet op de hoogte wa ren gesteld; daarbij zou zelfs uitdrukkelijk aan Nederlandsche firma's, die voordeelige aanbieding deden, geweigerd zijn offerte te maken?" Verzocht wordt, of de minister kan mede deelen, of inderdaad aan een Nederlandsche firma of een buitenlandsche, die in Neder land een fabriek wilde vestigen, geweigerd is, offerte te maken, of dat zulk een firma in het maken van offerte bemoeilijkt is ge worden. Indien zulks Het geval mocht we zen, is de minister dan alsnog bereid, te bevorderen, dat de levering der buizen, be- noodigd voor de aan te leggen waterleiding PURMEREND, 2 Augustus 1927. Kleine Fabriekskaas, aanvoer 30, prijs 40 per 50 K.G., met merk 40; Kleine boe renkaas 50, met merk 41.50. Commissie kaas 3 (nog niet verkocht). De handel op de kaesmarkt was goed. Boter 1202 K.G. Prijs 1.801.85 per K.G. 285 vete Koeien 0.801.15 per K.G. Handel matig. 351 Melk- en Geldkoeien 150385 per stuk. Handel matig, 72 Stieren 8090 ct. per kilo, handel matig. 40 Vette kalveren 1.151.30 per kilo, han del matig. 299 Nuchtere kalveren 1831 per stuk. handel matig. 630 Vette varkens 1215 ct. per kilo. Zouters 6063 ct. per kilo. 90 Magere varkens 2036 per stuk, hanclel vlug. 312 Biggen 1424 per stuk, handel vlug. 432 Schapen 28—36 per stuk, handel matig. 844 Lammeren 1523 per stuk Kipeieren 67 per 100 stuks. Eendeieren 4.90 per 100 stuks. Coöp. Centrale Eierenveiling. Kipeieren 57823 stuks 5.208 per 100 stuks. Eend- eieren 59647 stuks f 5.205.50 per 100 st. Piepkuikentjes 15 st. 2.50 per stuk. PURMEREND, 1 Aug. Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken. Aard appelen 1.201.98, kl. Aardappelen 1 —1.31 per zakvan 25 Kg.; Slaboonen 5.65 6.05, Snijboonen 3.906.60 per zak van 15 Kg. Tuinboonen f 0.380.43 per zak van 15 Kg.;, Doperwten 4.6012.90 per zak van 50 Kg.; Roode aalbessen 0.120.48 per Kg.; Zwarte Bessnn 0.33 per Kg.; Klapbessen 0.902.30 per 100 Kg.; Perziken 5—5.90 per 100 stuks; Frambozen 0:600.64, Aardbeien 0.49 0,56 per Kg.; Komkommers 3.507.50 per 100 stuks; Tomaten 0.150.24 per Kg. Augurken 0.601.14 per 6 Kg. Bloem kool 517.40, Roode kool 6.6015.30 per 100 stuks; Postelein 0.551.05 per 5 Kg.; Sla 1.90—4.50 per 100 krop: An dijvie 2.103.50 per 100 krop; Rabarber 7.80—8.10 per 100 bos; Wortelen 5.50 per 100 bos; Peren: Janbaasjes 915; Kruideniers 38 per 100 Kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1