Van het Vatiüaan en de Curie Voornaamste Nieuws f250.- f50 Gaf zich reeds op voor onze Driedaagsclie Reis langs den Rifn? Stadsnieuws Woensdag 3 Augustus 1927 51ste Jaargang No. 16618 Bij contract beiangrijke korting. Aangiüe moet, op straffe van verlies van olie rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Zaterdag sluit de inschrij- vlng. U hebt noodig 50 gulden en een pas. Reis naar en van Utrecht is voor Uw rekening. Prachtige Autotochten. Boottocht. Tal van bezienswaardigheden. De reis voor onze abonné's. MET DE ZIEKEN NAAR LOURDES. Provinciaal Ziekenhuis „Duinenbosch". HET ONGELUK OP DE IJ.M. 109. Met de „Monte Olivia" naar de Noorsche Fjorden. Aktf-examen M. O. Lichame lijke oefening. De Wethoudersverkiezing in Haarlem. Tramstoring. Examens hoofdakte. Tooneelnieuws. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Orgelbespeling Chr. Nat. Werkmansbond. Haarlemsche Kegelbond. Rijwieldiefstal. Bier. Oe abonnementsprijs bedraagt rooi Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bi; Vooruitbetaling 3 58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeiaing Nr. 59701 Aavertentiën 35 ets. per regel. Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling A dvertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct.. per regel. f AUeabonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Oflflfj Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door volgende uitkeeringen 1 «UUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen t ÜUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: f750." döodelij ken afloopf250." een voet of een oog; 1 duim of wijsvinger- beer of arm; 4 tU« andere bij een ongeval met doodelijken afloop i, t IOC M bij verhek van een I 1 CO, duim of wijsvinger bij 'n breuk van arm 1 f ifl verlies v. eeaj 1 rfU. andere vingesJ Door Prol. ZIMMERMANN te Rome. Na zijn gewone kuur in Montocatini te hebben doorgemaakt, heeft de kardinaal staats-secretaris de leiding van het depar tement van Buitenlandsche zaken voor korten tijd weer op zich genomen; eerst daags begeeft hij zich met verlof. De poli tieke agenda wordt intusschen verder af gewerkt en de gebeurtenissen, die in de christelijke wereld voorvallen, worden, zoo- als gewoonlijk in de curie met het oog op het belang der Kerk, met de meeste zorg vuldigheid overwogen. De reeds aangeknoopte onderhandelingen mogen in geen geval worden onderbroken; de reeds in het werk gestelde pogingen tot eene Unie met de Oriëntaalsche kerken te geraken, worden voortgezet, en wanneer de geruchten, dat binnen afzienbaren tijd een algemeen concilie zal worden bijeenge roepen, waardoor de aaneensluiting der Orientaalsche kerken aan de R.K. Kerk zal worden mogelijk gemaakt, op waarheid be rusten, dan moeten de voorbereidende werkzaamheden ook in de volgende 3 maanden, waar anders te Rome algeheele vacantie is, rustig verder gaan. Het pro bleem de z.g. „Romeinsche kwestie" tot een goede oplossing te brengen, houdt het ge heele jaar door de gemoederen der leiden de personen bezig, zonder dat hiervan veel ophef wordt gemaakt of iets uitlekt; in alle stilte wordt hieraan gewerkt. De onderhandelingen met de republiek Tsjecho-SIowakije schijnen in een nieuw stadium te zijn getreden, nadat de regee ring bij de laatste Huss-feestelijkheden pijnlijke situaties en complicaties zorgvuldig had vermeden en aan den eisch van den Heiligen Vader, dat voorvallen als vroeger geschied thans niet meer mogen voorkomen, heeft voldaan. Men verwacht te Praag, dat de verdere onderhandelingen met den Hei ligen Stoel thans op vrijere basis zullen worden gevoerd, en dat de Nuntiatuur te Praag wier laatste leider, de Nuntius Mgr. Marmaggi, die thans te Rome verblijf houdt, spoedig weer zal worden bezet; ^de waar neming van dezen post is intusschen opge dragen aan Monsignore Dr. Ritter. Het feit dat thans in de regeering te Praag vijf overtuigde katholieken zitting hebben, heeft zonder twijfel op den wensch der regeering spoedig tot een oplossing te komen, een zekeren druk uitgeoefend. Gedurende de zomermaanden, wanneer de meeste kerkelijke dignitarissen het heete ongastvrije Rome zijn ontvlucht, is de Paus de eenigste, die is gebleven en Wien zijne vrijwillige gevangenschap in het vaticaan juist dezen tijd het meeste zal drukken. Paus Pius XI, die vroeger gewend was de hoogste bergen te bestijgen, moet zich thans het geheele jaar door, tusschen de muren van het Vaticaan bewegen, onop houdelijk in dienst en arbeid. Voor hem houdt de dienst nooit op; de gewichtigste beslissingen in kerkelijke dingen wachten op hem; het zijn niet alleen kerkelijke aange legenheden, maar ook de zorgen omtrent het Vaticaan zelf, die op zijne schóuders rusten. Volgens systeem en methode van een ge leerde, heeft de Heilige Vader zijn dage- lijksch leven streng ingedeeld. Reeds om half zeven staat hij op om half acht de. H. Mis in zijn privé-kapel te lezen; hierop gebruikt hij zijn eenvoudig ontbijt, terwijl twee geheime kamerheeren bezig zijn de ingekomen post en couranten te schiften. Vanaf 9 uur ontvangt de Heilige Vader de voornaamste le:ders der kanselarij om met deze langdurige besprekingen te houden. Wanneer ook de audiënties in de troonzaal thans zelden zijn geworden, zoo wordt het meestal half drie des namiddags, wanneer de Heilige Vader er toe komt zijn middag maal te nemen, na eenigen tijd vooraf een eenvoudige kop koffie te hebben gebruikt. Na een korte rust onderneemt de Paus tus schen 4 en 6 uur zijne wandeling in de tuinen van hef Vaticaan, waarheen hij per wagen of per auto wordt gebracht. Thans verblijft de H. Vader langer dan gewoonlijk binnen den tuin van het Vati caan om talrijke plannen tot vernieuwing en ombouw te overdenken. De vakkundigen van het Vaticaan worden ter bespreking uitgenoodigd en de nieuwe plannen met hen overwogen. Voor alles wenscht Paus Pius XI, dat de plaats, waar gedurende het jubeljaar verschillende pavilions der miss*e- tentoonsteliing hebben gestaan, in orde wordt gebracht en voorts, dat het gedeelte van den tuin in de nabijheid van de Villa Aurelia, hetwelk tamelijk open en vrii ligt meer zal worden beplant, om voor opdrin gende nieuwsgierigheid beschut te zijn; ook de vernieuwing van de grot van Maria van Lourdes, die zich in den tuin bevindt, gaat hem zeer aan het hart. Deze grot zal tot een plaats van aandacht worden gemaakt en moet de artistieke gevoelens zoomede die der vroomheid en vereering bevredigen. Ook spreekt men ervan, dat de He:lige Va der met zijne architecten plannen heeft be sproken om een groote -halle te bouwen, om eventueel hierin het voor de deur staan de concilie met de duizenden gasten uit alle oorden der wereld te kunnen houden. Na zijne wandeling gebruikt de Heilige Vader een eenvoudig avondeten om daar na hooge ambtenaren der curie' te ontvan gen, die hem uitvoerig over alle loopende zaken moeten berichten. Hij dee't hun zn'ne hestiss'ngen en aanwijzingen mede tot circa half tien 's avonds, waarna hij rich in zijne particuliere vertrekken terugtrekt, na eerst den rozenkrans met de geheime kapelanen en de dienstdoende gehe:me kamerheeren te hebben gebeden; het gevolg en de ka merheeren hebben thans hun dienst ge daan; de Paus gebruikt nog een k'ein avondeten en begeeft zich dan naar zime hibliofheek, alwaar hij, dikwöls tot m:d- demacht, zooals int de verlichte vensters blijkt, verbb'f houdt. De Paus heeft de on aangename hitte in Pome, door de S:roc*o veroo'zaakt, goed doorstaan en bevindt zich heel wel: na alle bes'ommerin>ten (te niet bij in de f^ans iets koeler geworden nachten een goeden slaap. De rust in de curie werd dHmaa! door een sterfgeval onderbroken. In fo-to-d An- zio. alwaar hij tevergee's genezing had ge- z.ocht van ztin kwaal, stierf de kardinaal der curie Ottavio Catf'ano de Avezedo, in den ouderdom van 82 iaar. Ka'd'naal Ave zedo een van zijne voorvaderen is vroe ger met eene Spaansche gehuwd <<<*wepst stamt uit een adellitke oude fam lie. In de stad Frosinono werd kardinaal Cagiano op 7 November 1845 geboren. Nadat hij zijne' studies in de pauselijke academie voor adellijke priesters te Rome had volbracht, ontving hij van Paus Pius IX een kanoni- kaat in Frosinono: wegens zij zwakke ge zondheid was de dienst hem te zwaar. On der Paus Leo XIII werd hij Pauselijk geheim kamerheer en Maggiordomo. In het jaar 1905 werd hij diaken-kardinaal. Toen in 1915 de kanselier van de Roomsche kerk, kardinaal Agliardi gestorven was, werd Cagiano priester-kardinaal. De overleden kardinaal, van wien werd gezegd, dat hij een hoogst bekwaam diplomaat was en een vroom leven leidde, trad in het openbare leven weinig op den voorgrond en bewoon de het paleis zijner familie te Rome. Als zijn opvolger wordt kardinaal Giovanni Tacci genoemd, die bij het Juni-consistorie in het iaar 1921 met kardinaal Laurenti en kardinaal Achille Ratti, den tegenwoordigen Paus tot kardinaal werd bevorderd. Vanuit het Vaticaan en de propaganda Fide wordt bericht, dat twee nieuwe apos tolische nuntiaturen zijn opgericht; de eene, zooals wij reeds hebben gemeld voor Bir ma, de andere betreft Noord-Borneo. Het Missie-seminarie te Milaan zond in het jaar 1866 de eerste priesters naar Bir ma. Tien jaren later waren reeds 78 ka tholieke gemeenten opgericht, waarvan vroeger 16 protestantsch waren geweest. De missie, die later tot vicariaat werd verheven, heeft een centrum in het noor den om Kangtung en in het Zu;den om Tungo, alwaar de zetel van den Bisschop is. De missie heeft overal met de grootste moeilijkheden te kampen, die gedeeltelijk aan groote rampen, zooals aardbevingen en hongersnood zijn te wijten. Inlandsche priesters zijn er nog niet, ofschoon reeds voor drie jaar geleden een seminarie hier voor werd opgericht, hetwelk spoedig 15 leerlingen telde. Om aan zijne werkelijke bestemming te kunnen voldoen, moet ech ter inpaats van het prin itieve gebouw uit bamboe, een massief gebouw worden op getrokken. In een land als B:rma, waar on- geloofelijk veel ellende voorkomt en groote armoede heerscht, heeft charitas natuurlijk groote plichten te vervullen, meer dan er gens anders. De christelijke naastenliefde werkt in het tehuis voor melaatschen in Kangtung en zcoals overal anders in wees huizen, inrichtingen voor armen en wedp- wen, asylen, ziekenhuizen en armen-apo- theken. Op Borneo vormt het Britsche kustge bied Sarwak en Noord-Borneo de eenige apostolische prefectuur „Labuan en Noord- Borneo" met den zetel in de stad Lusching in Sarawak. Door de overste der missie werd destijds voorgesteld het gebied nieuw kerkelijk te deelen, daar het uitgestrekte gebied voor een leider te groot was. De kardinalen der Propaganda hebben dit voor stel nader onderzocht en beslisten onder toestemming van den Paus, dat de voorma lige prefectuur Labuan en Noord-Borneo in twee prefecturen zouden worden ver deeld. De eene prefectuur beet thans Sa rawak en de andere Nbord-Borneo. Wij. beantwoorden eenige ingekomen vragen, omdat het antwoord wellicht van nut kan zijn voor andere belangstellenden; A. te U. vraagt naar merk enz. der op onze tocht te gebruiken autocars: Antw.: Ditmaal zal gebruik worden ge maakt van Dodge-wagens, een der meest gerenomeerde Amerikaansche merken. De auto's zijn van het gesloten model, met breede, lage ramen, die een zeer ruim uit zicht bieden en geheel geopend kunnen worden. Dit maakt deze wagens buiten gewoon geschikt voor langere reizen. Elke auto biedt plaats voor 20 personen met bagage. Van E. en O. te U. vragen, of er voor gezorgd kan worden, dat zij met kennissen bij elkaar komen te zitten. Antw.; Zeker kan dat. U gelieve dan op te geven, met wie U same*, wenscht te rei zen. De auto's zijn nl. genummerd, evenals de plaatsen in de wagens. Vóór het vertrek ontvangt iedere deelnemer een deelnemers kaart, waarop de nummers van zijn auto en plaats daarin staat aangegeven. Er kan dus gemakkelijk zorg voor worden gedragen, dat U plaatsen bij elkander krijgt. L. te A. vraagt of het mogelijk is in Arn hem in te stappen. Antw.; Dit is zeer goed mogelijk. Wij vertrekken uit Utrecht om half tien. In Arn hem zullen wij rijden langs het wachthuisje van de tram op het Stationsplein. Als U daar vanaf 11 uur wilt wachten, kunt u daar instappen. Mochten wij vroeger als 11 uur daar zijn dan wachten wij op U. Ook andere deelnemers, die te Arnhem willen instappen, verzoeken wij daar te wachten. U kunt elkaar herkennen aan het ruitvormig, rood-wit-blauw insigne, dat allen deelnemers van te voren wordt toe gezonden. Is men eventueel verhinderd, dan wordt het gestorte bedrag ieruggegeven met al- trek van de gemaakte kosten. Men kan echter ook een plaatsvervanger zenden. Men doet het beste om in Holland, dus te voren geld te wisselen. Terugkomst in Utrecht ongeveer lYt uur 's avonds, zoodat men nog naar de woon plaats kan terugkeerpn. Na 8 Augustus ontvangt men van het ver keersbureau „Centropa", Biltstraat, Utrecht, nadere mededeelingen. V. Precies half zes, zijn de dames-infirmières plus de heeren die voor den zaaldienst zijn aangewezen, present en begint het was- schen en aankleeden der patiënten. Waar dit noodig is, wordt eerst een schoon verband aangelegd, zoodat om 6 uur, wanneer het morgengebed wordt ge beden, het grootste gedeelte c!er zieken reeds kant en klaar is. Gij moet niet den ken, dat dit laatste gedeelte van hen nu even spoedig klaar is, want dit zijn de meer zorg vereischende zware patiënten. Dit kan tweeledig worden opgevat, daar er onder hen zijn, die de 200 pond gewicht, best voor hunne rekening nemen en voor ons verplegend personeel is het steeds een verlichting, wanneer deze eenmaal goed en wel op hun brancard liggen. Reeds heb ben zich intusschen de andere brancar diers aangemeld1 en diverse zieken met hunne brancards op de wagens geplaatst of wel de lichtere patiënten in wagentjes geplaatst, waar zij in kunnen zitten. Een lange rij van deze transportmiddelen staat klaar en precies half zeven^ zet de stoet zich in beweging naar de Grot. Gij moet ze zien ,,onze zieken", wanneer wij met ben de grot voor het eerst van nabij nade ren. Welk een geluk, met welk een blijd schap beschouwen zij de geheiligde plaats, waar ce On^vlekte Moeder Maagd aan de gelukzalige Bernadetle verscheen. Hier is de plaats, waar allen ce over- vloedigsten zegen van Maria verwachten en vanwaar nog niemand, die vertrouwvol vroeg, ongetroost is heengegaan. Hier is het, waar zij dagelijks de Communie zullen ontvangen en met Maria aan Haren Goddelijken Zoon een overvloed van genade zullen afsmeeken en als het hun zalig is, ook huune gezondheid. Nadat de zieken hun dankzegging ge daan hehben, worden zij bij goed weer een weinig verder onder de boomen langs de Gave nedergezet Is dit niet het geval, dan worden zij naar het hospitaal teruggere c!en voor het ontbijt Is dit geschied, dan gaat het met hen naar de piscines, bestaande uit 3 aan elkaar gebouwde huisjes, elk voorzien van 3 ba den. Twee buisjes met 6 baden zijn voor de dames en het derde voor de heeren. Daar morgen 5 Processies vertrekken, n.l. Carcassonne, Versailles, Soissons, Nimes en Amiens, elk met twee treinen en daar het de gewoonte is dat daags voor het vertrek van een bedevaart al haar zieken worden gebaad, zoo is het verklaarbaar, cat slechts de helft van onze zieken in het bad gaan. Dit groote wonder te aanschouwen. n.I. dat na een besmetten patiënt een ander met b.v. open wonden in het bad gaat zon der te worden aangetast, is slechts aan weinigen toegestaan Doch hier vooral komt het vast vertrouwen op Maria tot uiting. Hier zag ik een jongen Franschman, die had staan wachten op een lupusüjder, met zijn open (verbrand) lichaam het bad betredend en na het beeld gekust te heb ben (wat iedere zieke bij het verla'en van het bad doet) met beide handen water scheppen en dit geknield daarna opdrin ken. Zeker is het, dat iemand daar vooral kan leeren wat bidden is. Het is mij niet mogelijk, dit voor U te schilderen, zooals het is, wel heb ik on dervonden dat, ofschoon het 't zwaarste en meest vermoeiende werk is en voor het oog het meest afzichtelijke, geen arbeid als brancardier meer voldoening geeft dan juist dit. Na in het bad geweest te zijn, worden de zieken naar de grot gebracht om te bidden en te 11 uur arriveeren zij weder in het hospitaal om te eten. Er is dan tusschen 12IK uur gelegen heid tot bezoek der zieken, iets wat druk wordt gedaan. Om 2 uur zijn allen weer aan de Grot en is er van 24 uur opnieuw baden der zieken, terwijl buiten het hek, dat de ba- denhuizen afsluit, de pelgrims onder lei ding van hun priesters staan te bidden. Te ongeveer 4 uur worden de zieken naar de Esplanade gebracht voor de Sa cramentsprocessie F. N. Het jaarverslag over 1926 van het Provin ciaal Ziekenhu:s ,,Duin en Bosch" te Bak- kum opent met een inleidend overzicht over den financieelen toestand, waaraan wij ont- leenen: Hoewel enkele belangrijke verminderingen van kosten op rekening moeten gesteld wor den van reeds vroeger genomen besluiten, moet toch worden gereleveerd, dat de in 1926 verkregen uitkomsten voor een goed deel zijn te danken aan maatregelen, die mede het terugloopen van den koopprijs ten doel hadden. Langs twee wegen is getracht dit doel te bereiken en wel door recht- streeksche verdere beperking der kosten en door het opvoeren van het getal verpleeg den. Dit laatste kon worden verkregen door het aantal patientenplaatsen met 34 uit te breiden. Op bladz. 29 en 30 van het Jaar verslag 1925 werd reeds vermeld op welke wijze men hierin, zoowel ten gerieve van de verpleegden als ten voordeele van het Ziekenhuis, is kunnen slagen. De ontvang sten zijn dan ook met 32.352.66 opgeloo- pen, hetgeen grootendeels aan deze uitbrei ding is te danken. De meerdere uitgaven, die daarmede samengingen, waren betrekke lijk gering. Het voordeel, door de uitbreiding verkregen, bestaat hierin, dat de kosten van huisvesting, technische uitrusting, beheer e.d. over een grooter aantal patiënten worden .omgeslagen, m.a.w. dat door het grootere aantal de verpleging goedkooper wordt. Als maatregelen, d e getroffen zijn om tot rechstreeksche verlaging van kosten te ko men, kunnen genoemd worden; a. Het op wachtgeld stellen van door reorganisatie overbodig geworden perso neel. In 1926 werden onder toekenning van wachtgeld ontslagen: Op 1 Januari: een eerste machinist en een mach'ne-bankwerker, lyaardoor in 1926 aan salaris werd bespaard 4532. Op 1 Mei: een bankwerker, een stoker, twee timmerlieden en een arbeider in alg- rouleerenden dienst, salarisbesparing in 1926 6685.— Op 1 Juli: de apothekers-assistente, sala risbesparing in 1926 1150. Bovendien werd door dezen maatregel £en klopjacht in de Breesaap. voor 1926 een directe verlaging van bijdrage 1* r het Rijkspensioenfonds verkregen 1646.41 14013.41 aan van Totaal Echter kwam tengevolge van deze op wachtgeldstellingen ten laste van 1926 eene verhooging van den wachtgeldpost ten be drage van 10629.12 Zoodat voor 1926 werd bezuinigd 3384.29 Over de „actieve" therapie, waarover wij reeds schreven naar aanleiding van het jaarverslag van het Prov. Ziekenhuis te Santpoort, lezen wij hier o.m.: In „Duinenbosch" is tot nu toe de werk gelegenheid voor het grooter aantal patiën ten verkregen deels door uitbreiding te geven aan reeds bestaande (mattenmakerij, naaikamer breitafels op de afdeelingen, vergrooting van het aantal en versterking der buitenploegen van de mannen), deels door het verschaffen van bezigheden, die te voren niet geschiedden (hel maken van cocosvlechten op de afdeelingen, het uit halen van oude loopers en matten, het winden der uitgehaalde coces, het doppen van erwten en boonen, hel lezen er van e.a.). Verder is overgegaan tot het formee- ren van buitenploegen voor vrouwen (har ken en transportwerk), wier arbeidsterrein buiten'haar vermogen zal worden vergroot. Met Dr. Thumm hebben wij de ervaring op gedaan, dat groote beteekenis moet worden gehecht aan het groepsgewijze verrichten van transportarbeid, dat afgezien van het voordeel, dat werken in de open lucht meebrengt nog eenig gevoel van saam- hoorigheid kweekt ook bij de in hun e:gen gedach.tengang verzonken, de „ingespon nen" menschen, tot wie de meeste onzer patiënten behooren. De gelegenheid tot werkverschaffing zul len overigens zoowel naar de extensiteit als naar den aard nog moeten worden uitge breid. Vooral het laatste zal voorzichtig moeten gebeuren om het nut van den arbeid oo1c ten aanzien van het geproduceerde (ge dacht moet b.v. worden aan de mogelijk heid van afzet) zoo hoog mogelijk te doen zijn. Op een paar paviljoens is gepoogd om ook verpleegden eenige verantwoordelijk heid met betrekking tot aan 't werk brengen en houden van patiënten op te leggen. Zoo heeft op paviljoen Vrouwen 1 een der pa tiënten de zorg voor de breitafel. Ze doet haar werk met toewijd'ng en heeft succes gehad bij menschen, die jaren lang niets hebben uitgevoerd. Van de gevolgen, die de „actieve" therapie tot nu toe heeft ge had, mogen worden genoemd: de ontrui ming, dag en nacht der permanente bladen, het afnemen der onz'ndeliikheid vooral op den dag, grooter rust bij de afdeelingen, welker bedzalen op den dag bijna alleen nog invaliden herbergen, gezelliger avonden, die meer dan vroeger met het doen van een spelletje e.a. werden gevuld, beter slapen, minder conflicten. Zooals ook elders is waargenomen, nam bij het grootste deel der tot werkeh ge brachte patiënten het gewicht (en soms niet onbelangrijk) toe. Met het oog op den kor ten tiid, dien het nieuwe stelsel werkt en de physiologische schommelingen, waaraan het lichaamsgewicht onderhevig is, mag aan de gevonden verschillen nog geen groote beteekenis worden toegekend. Er wordt hierbij van 't personeel meer en vooral wat anders gevorderd; van routine gang kan er, zo° ooit, in veel minder mate gesproken worden, al schijnen veet onaan genaamheden. aan de zaalverpleging ver bonden, er door verminderd, zoo al niet opgeheven. Het aspect, dat 't Ziekenhuis biedt, is er belangrijk door veranderd. Toch gelooven wij, dat voorzichtigheid gebiedt niet te spoedig te jubelen en de ervaring over een langen tijd af te wachten, toeveel bemoedi gends deze korte maanden al opgeleverd hebben. Een deel van den „arbeid" staat nog maar een kleine trede boven simpele bezig heid en 't zal nog wel een'gen tijd duren vóór men voldoende heeft kunnen vaststel len wat er goeds op den duur uit behouden bliift. Voor conclusies ten aanzien der econo mische gevolgen, gelijk hier en daar in wat opgetogen beschouwingen in de pers reeds werden getrokken, achten wij t nog te vroeg. Wel koesteren ook wij groote ver wachtingen van den nieuwen koers, doch het Engelsche woord is ook hier van pas: „Wait and sec" Het personeel bestond uit 161 mannen en 190 vrouwen, totaal 351. De begroot:ng voor 1927 sluit met een bedrag en lasten van 1.329 250.67. Eenige maanden geleden had er aan boord van den stoomtrawler „John Brown" IJ.M. 109 een ernstig ongevalplaats, waarbij drie der opvarenden Zwaar gewond werden. Het ongeval geschiedde, doordat de zijrol, waar- °ver een der treklijnen van het trawlnet loopt, van den koning afwipte. In zijn rapport stelde de Raad v. d. Scheepvaart o avast, dat voor twee reizen was bemerkt, dat de rol, waarmede het on geluk is gebeurd, een neiging had, naar boven te werken. Thans hebben de vier vakorganisaties in het visscherijbedrijf te IJmuiden een adres gezonden aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid waarin, onder verwij zing naar het rapport van den Raad v. d. Scheepvaart er bij den Minister op wordt aangedrongen, dat de bevoegdheid der Scheepvaart-inspectie wordt uitgebreid over de bedoelde zaken. In dit adres wordt er op gewezen, dat reeds vele malen door dc organisaties de wenschelijkheid werd vastgesteld, dat het toezicht van de beam>- ten der Scheepvaartinspectie zich op de stoomtrawlers zou uitbreiden tot het visch- tuig ea wat daarmee rechtstreeks in ver band staat. Gevaar voor leven en veilig heid der bemanning ontstaat, zoo dikwijls bet vischtuig en hetgeen daarmee in onmid- oellijk verband staat, in slechte conditie verkeert. FAILLISSEMENTEN. In staat van faillissement Werden ver klaard: •loost Holster, wonende te IJmuiden ge nieen'e Velsen, Koningsplein, van beroep feeder; rechter-commissaris Mr. H. Haga, curator; mr. P. Tideman: Joh. Slieker, koopman, wonende te Haar lem, Hoogewoerdstraat 37; rechter-commis" saris Mr. H. Haga, curator: Mr. K. A, F. J. Pliester. Opgeheven werd het faillissement van: J. 'I. Habicht, schilder, wonende te Haarlem, Minahassastraat 21, uitgesproken 12 Julf 1927. Na anderhalf uur gevangen. Gistermiddag omstreeks half eeni werd aan het bureau van politie te IJmuiden mededeeling gedaan, dat zich in de Brees aap een onguur individu bevond, dat daar positief onvoldoende gekleed rondliep. Onmiddellijk trok de politie naar de boschjes en met behulp van nog anderen zette men een klopjacht op touw. Want het was niet gemakkelijk den m,an te pakken te krijgen door de vele kreupelboschjes, waar in hii telkens verdween. Tenslotte, na goed anderhalf uur, gelukte het den sinjeur te vangen. Het bleek te zijn een zekere C. N.( afkomstig uit Den Helder, die reeds een drietal weken daar in de Breesaap verblijf hield. Hij werd nog in het bezit gevonden var, een groote hoeveelheid kruisbessen en ap pelen, welke hii uit verschillende tuinen had ontvreemd. De man is naar het politiebureau over gebracht en daar ter beschikking van den commissaris gesteld, ZWEMONGEVAL. Gistermiddag zou de heer V. B., boekhou der te IJmuiden, tusschen paal 59 en 60 een zeebad nemen. Pas was hij te water, of hij riep om hulp. Zijn vrouw, die op 't strand zat, begaf zich gekleed te water en wist hem nog bij de haren vast te houden. Op haar hulpge rosp kwamen een fietsrijder en een bader toe schieten en met vereenigde krachten kreeg men den heer V. B. op 't strand. Hij was toen echter reeds bewusteloos. De fietsrijder ging toen in 't tentenkamp hulp halen. Ook de po litie werd gewaarschuwd. Deze hield een auto aan om een dokter uit Zandvoort te halen. Ook mevrouw De KL lid der Haarl. Redd. Brigade, kampeerende aan 't strand, werd ge waarschuwd. Deze spoedde zich per fiets naar de plaats van 't ongeval. Daar nam zij den patient in behandeling en dank zij haar ken nis van drenkelingen behandeling wist zij, ge holpen door den agent van politie De V., den bewustelooze weer in 't leven terug te roe pen. Per brancard van de B. R. B. werd hij naar den politiepost aan den Zeeweg ver voerd. Dr. Willems uit Zandvoort, diende hier den patient nog een hartinjectie toe. Na een paar uur slapen kon hij per auto naar zijn woning te IJmuiden vervoerd worden. Zaterdag uit IJmuiden. A.s. Zaterdagmorgen, omstreeks 8 uur, wordt in de haven van IJmuiden verwacht het stoomschip „Monte Olivia" dat des middags, om 3 uur vandaar naar de Noor sche Fjorden zal vertrekken met 150® toe risten aan boord. Naar wij vernemen zullen 1500 h 2000 personen de tourislen uitgeleide doen, zoo dat hjt Zaterdag te IJmuiden een drukke dag belooft te worden. Het ligt in de bedoeling van „IJmuidens Bloei" om de bezoekers en touristen, vóór het verlrek een concert aan te bieden door de muziekvereeniging „Concordia". Geëx. 7 vrouwelijke candidaten. Geri..agd de dames: T. van Dijk te Groningen; A. M. F. Elshove te 's-Gravenhage; H M. van Eunen te Groningen; H. G Focks te Heem stede; L. S. C. Groene veld te 's-Graven hage; R. F. B. Reurink te IJmuiden. Ook de S. D, A. P. is er nu voor om te laten zitten, wat zit. Indertijd hebben wij gemeld, dat de soc.- dem. raadsfractie aan de fracties van den Vrijheidsbond en van den Vrijz. Dem. Bond een brief had gericht, om deze uit te noodi- gen tot het houden van een conferentie om trent de a.s. wethoudersverkiezing in Haar lem. De bedoeling zou dan waarschijnlijk zijn om tot overeenstemming te komen over het toekennen van twee wethouderszetels aan de S. D. A. P., één aan den Vrijheids bond en één aan den Vrijz. Dem. Bond. Zouden ook de rechtsche partijen één wet houderszetel willen hebben, dan zou er waarschijnlijk een vijfden wethouderszetel moeten geschapen worden. De Vrijz. Dem. Bond wenschte op dit voorstel niet in te gaan en wilde alleen confereeren in een bij eenkomst, wétartoe alle raadsfracties waren uitgenoodigd. Intusschen hoorden wij be richten, dat er van de plannen der S. D. A. P. wel niets terecht zou komen, omdat er een meerderheid in den nieuwen raad is, die er voor vocht om de thans zittende wethouders te herkiezen. De Federatie der S. D. A. P. schijnt ech ter over de houding van de S. D. A P sche raadsfractie allesbehalve goed te spreken te zijn. In een Woensdagavond j.L gehouden ver gadering ,s dit duidelijk gebleken, en de onteyredenheiü! over de „ontactische en on- po 1 ie e houding der roode raadsfractie moe uidelijk zijn uitgekomen. De bespre kingen werden niet beëindigd en gisteren avond voortgezet. De Federatie heeft, naar wij vernemen, esloten af te zien van den eisch om twee wethouderszetels door de S. D. A. P. te j bezetten en 'n de gegeven omstan- ïgheden ook mede te doen aan het „laten zitten, wat zit." De herverkiezing van de zittende wet houders is dus nu vrijwel zeker. Gistermiddag 3 uur, brak van een nieuwe tram op den Bronsteeweji bij de halte de Olm de beugel en stohd plots stil. Een volgende tram nam de passagiers over en duwde haar naar de halte Den Hout op het doode spoor. Later op den middag is zij naar de remise gesleept ter reparatie. Geëxamineerd 7 vr. candidaten. Geslaagd Mej. A. G. Hagtingius van Amsterdam. Ons wordt medegedeeld, dat de letterlie vende vereeniging „J. J. Cremer" en de Rederijkerskamer „Kennemerland in stu die hebben genomen ..Tineke' van Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, welk stuk in het vorige seizoen is opgevoerd door het Hof- stadtooneel, De directeur der K. L. M. de heer Ples- man vertelt interessante bijzonderheden over de vlucht NederlandIndië. De K. L. M. is klaar voor de exploitatie. Reeds zijn voorstellen aan de regeering voorgelegd. Te Amsterdam is de vergadering voort» gezet van het Comité Maritime Inter national. Dr. ir De Groot, hooid der delegatie voor Ned. Indië op de radio-conferentie te Washington, is aan boord van het s.s. J. P. Coen ten gevolge van een hartver lamming overleden. De verjaardag van H. M. de Moeder. Koningin- Een familiedrama heeft zich in de 2e Van Swbidenstraat te Amsterdam afge speeld. Een 16-jarige jongen is aanvanke lijk gearresteerd onder verdenking zijn vader te hebben vermoord; later is hij weer vrij gelaten. Het jaarverslag 1926 der Nederlandschc Heidemaatschappij. Het Permanente Hof van Internationale Justitie is begonnen met de openbare be handeling der bekende Lotus-zaak. Tegen den gearresteerden varensgezel, verdacht van moord in Juli 1924 gepleegd op den heer v. d. Stijl te 's-Gravenhage, is rechtsingang verleend. Verschenen is de gemeenterekening van Amsterdam over 1926 met een batig slot van rnim drie millioen. Het 75-jarig bestaan van „de Heibloem"; een hulde door oud-leerlingen. De plenaire zitting der Vlootconferentie op morgen bepaald. Pessimistische verwach tingen omtrent een definitie! accoord. Japan bemiddelaar tusschen Amerika en Engeland. Coolidge zal zich voor de presidentverkie zing niet meer candidaat stellen. De Amerikaansche gezant te Peking naar Washington ontboden. Barometerstand 9 uur v.m. 774. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.15. Hoogste barometerstand 772.3 te Havre. Laagste barometerstand 753.3 te Accu- reyri. Verwachting; zwakke, veranderlijke wind later uit Oostelijke richtingen, helder tot licht bewolkt, droog weer, weinig verande ring in temperatuur. in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 4 Augustus 1927, 's avonds van half 8half 9 uur door den heer George Robert. 1. Toccata, R. de Montalent. 2. Tweede Sonate, F. Borowski. Allegro. Andante. Al legro con spirito. 3. Deuil, S. Dupuis. 4. Prière, César Franck. 5. Fête-Dieu, H. Aa- driessen. In het gebouw voor Chr. Sociale Belan gen werd Dinsdag te Utrecht de 35ste jaar vergadering van het Chr. Nat. Werkman»» verbond gehouden. Tol lid van het hoofdbestuur werd o.m. herkozen de heer Joh. Visser te Haarlem. Van Vrijdag 19 tot en met Maandag 29 Augustus a.s. wordt in het clubgebouw van den H. K. B. een groot nationaal Kegel- corcours gehouden, waarbij verschillende wedstrijden gehouden worden. De „Propaganda"-wedstrij!d, die gehouden wordt, is tevens opengesteld voor niet- leden van den H. K. B.; echter hebben ge oefende kegenaars zich van dezen wed strijd te onihouden en komen ook niet voor prijzen in aanmerking. Het inleggeld voor een vijf-worpen-kaart bedraagt 10 cent. De officicele opening der wedstrijden heeft Vrijdag 19 Augustus, des avonds om 8 uur plaats. Een rijwiel is gisteren ontvreemd uit een pakhuis aan de Bakenessergracht en voor een perceel in dc Groote Houtstraat. In den nacht v,an 1 op 2 Augustus is uit een stoomschip in het Spaarne een vat bier ontvreemd. RECLAME. Van de firma J. C. Boldoot ontvingen wij een nieuwe, in kleurendruk uitgevoerde reclameplaat, betreffende de Eau de Colog ne, Boldoot. Het ontwe-o is van den heer Jan Wijga en de uitvoering werd verzorgd door de firma vJi. J. A. Luit en Co. u

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1