Binnenlanösch Nieuws. Directeur Plesman vertelt van de eerste passagiersvlucht Nederland-Indie. Radio-Omroep. Het Comité Maritime International. De verjaardag van H. M. Koningin Moeder. Wat deed de Ned. Heide- Maatschappij in 1926? Aardenhurg's nieuwe raadsleden worden niet toegelaten. Dr. ir. C. J. de Groot, f Bergen aan Zee gaat vooruit. A. C. Baron Bent inch. Met een hatig slót van ruim drie millioen. Interessante mededeelingen omtrent de wederwaar digheden der vliegers. De K. L. M. is voor de exploitatie der luchtlijn NederlandIndië gereed. REEDS VOORSTELLEN BIJ DE NEDERLANDSCHE REGEERING Een gouden medaille ter herinnering aan de Holland- Indië-vlucht. Ford gaat reuzen-vliegtuigen bouwen. De luchtverbinding Rotterdam- Duisburg-Keulen. KERK EN SCHOOL. Het was toch al te speculatie!. Hij was in een roes. Het 75-jarig bestaan van „de Heibloem". STOOMVAARTLIJNEN. RECHTZAKEN. Het Permanente Hof van Internationale Justitie. MARKTNIEUWS. In de voortgezette vergadering van het Comité Maritime International te Amster dam, zette mr. C. D. Asser, secretaris der Nederlandsche vereeniging van Zeerecht, uiteen, waarom de materie, betreffende ver plichte verzekering van passagiers, naar het oordeel der vereeniging, niet tot het eigen lijke zeerecht behoort, maar veeleer tot het domein van de sociale wetgeving, zoo dot het onderhavige ontwerp-tractaat bui ten de werking van het Comité Maritime valt. In de tweede plaats, aldus merkte mr. Asser op, is de Nederl. Vereeniging van oordeel, dat geen enkele reden bestaat om een verplichting tot verzekering te schep pen voor den passagier ter zee en niet voor hem, die op het land wordt vervoerd, zoo als per trein, per auto enz. In de derde plaats heeft de vereeniging zich op het standpunt gesteld, dat, indien men al reeds een gelijkvormige wetgeving zou willen scheppen met betrekking tot de verant woordelijkheid van den vervoerder voor dood of verwonding van den passagier, men die aansprakelijkheid moet beperken tot zekere categorieën van passagiers, zooals emigranten. Spreker merkt op, dat het on derhavige ontwerp niet alleen lijnrecht in- druischt tegen de inzichten der Nederland sche Vereeniging, maar dat hetzelfde ten eenenmale is afgeweken van de oorspron kelijke denkbeelden van de Italiaansche Associatie van Zeerecht, te weten de inter nationale regeling van de aansprakelijkheid van den reeder uit humaniteit tegenover „passagiers indigents." De heer Asser wees nog op het tweede rapport van de Nederlandsche Vereeniging, waarin getracht is de belangen van reeders en passagiers met elkaar te verzoenen en eindigde met het ernstig verzoek, het ge- heele ontwerp nogmaals aan een diepgaan de studie te onderwerpen, daar hetzelve in den tegenwoordigen vorm nimmer de goed keuring der regeering zal verkrijgen. Aan de deelnemers heeft het Comité een maaltijd aangeboden in het Paviljoen Vondelpark. Verschillende sprekers voerden hierbij het woord. Feest te Baarn. i Vlaggenvertoon te 's-Gravenhage. De verjaardag van H. M. Koningin-Moeder Is te Baarn officieel gevierd. Het was feest in 't dorp, dank zij het prachtige zomerweer. Van alle openbare gebouwen en van vele particuliere huizen wapperde de nationale driekleur met oranjewimpel. Vele particu liere zaken waren den geheelen dag geslo ten. De feesten zijn des morgens om 8 uur be gonnen met koraalmuziek op den Brink door het muziekkorps der huzaren. Een aandachtig publiek had zich op den ouden Brink verzameld toen op dit vroege uur de muziek plechtig het oude Wilhelmus inzette. Onder de grootste stilte werden de ver schillende nummers van het programma ten gehocrc gebracht. Om half tien werd een aanvang gemaakt met het ringsteken voor kinderen op den Stationsweg, waarvoor veel belangstelling bestond. Om tien uur begon de ètalagewed- strijd, waaraan door vele winneliers en za- kenmenschen werd deelgenomen. Aan vele etalages was bijzondere zorg besteed, waardoor in de winkelstraten een gezellige drukte heerschte van belangstellenden, niet het minst van de vele vreemdelingen, die er thans vertoeven. Des middags werden de feesten voort gezet. O.a. werd op initiatief van de Chr. Or. Ver. een kinderzanghulde gebracht voor het paleis Soestdijk. Op de felicitatieregisters ten paleize Soestdijk werd druk geteekend. Te 's-Gravenhage. Ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin Moeder wapperde de vlag van alle openbare rijks-, provinciale en gemeen te-gebouwen; ook aan de verschillende ge zantschapsgebouwen waren de vlaggen uit gestoken. Voorts werd door particulieren vooral in de binnenstad druk gevlagd, ter wijl de motorwagens en de autobussen der H. T. M. en van de N.Z.H.T.M. op de ge bruikelijke wijze waren gepavoiseerd. In het Lange Voorhout was tusschen de boomen weder vlagversiering aangebracht. Op de ten paleize liggende felicitatie registers werd druk geteekend. Des middags was op verschillende plaatsen, o.m. op het Binnenhof, muziek, terwijl het Haagsche comité voor Volksfeesten, feesten had geor ganiseerd in den Dierentuin en in het Zui derpark. Aan de Departementen en eenige andere gebouwen, o.a. de Witte Sociëteit, was de gebruikelijke verlichting aange bracht, vvjelke weder vele kijklustigen trok. Het jaarverslag 1926 der Ned. Heide- Maatschappij is verschenen. Hieraan is het Volgende ontleend: Ontginningen. In het jaar 1926 werd 430 H.A. grond met paarden bewerkt, tegen vorig jaar 356 H.A. Voorts werd met motor- of stoomploeg be werkt 18 H.A. (v.j. nihil), bewerkt met vleu- gelegge (zonder ploegen) 46 H.A. (vorig j. 31); bewerkt met de schop 1035 H.A. (vo rig jadr 1363), terwijl bovendien 29 H.A. stuifzand werd vastgelegd (v.j. 66). Voorts werd voor de eerste maal be zaaid of beplant met: groenbemestingsge- wassen 83 H.A. (v.j. 52); landbouwgewas sen 343 H.A. (v.j. 68); gras- en klaverzaden met en zonder dekvrucht 562 H.A. (vorig j. 771); loof- en naaldhout 167 H.A, (v. j. 288). Bovendien werd 16 H.A. wild grasland verbeterd (v.j. 15) en 16 H.A. gewassgn ge oogst (v.j. 13). Cultuurvernieuwing en -verandering. Door de Mij. werd 19 H.A. onbeboschte grond opnieuw aangelegd tot bosch (v. j. 79) en 19 H.A. tot bouwland of gras (v.j. 20). Drooglegging, drainage en bevloeiing. In totaal werd 38 K.M. beek genormali seerd (v.j. 65); 73 K.M. waterleidingen, ka nalen en wijken gegraven, d.i. evenveel als vorig jaar en 302 K.M. (v. j, 399) waterlei ding verbeterd, terwijl 97 H.A. (v.j. 37) ge draineerd werd en 37 H.A. (v.j. 3) aange legd tot vloeiweide en reinigingsveld. Wegen, beplantingen en exploitatie, In totaal werd 44 K.M. weg aangelegd (v.j, 63); 25 K.M. weg verbeterd (v.j. 82); en 162 K.M. weg verbeterd en onderhou den met inbegrip van snoeien (v.j^ 171). Niet minder dan 7082 H.A. houw-, gras- en tuingrond werd geëxploiteerd door de Mij. (v.j. 6905) en 8540 H.A. bosch, en griend (v.j. 6545), benevehs 280 H.A, inge boet (v.j. 168), 38 H.A. onderzaaid of onder- plant (v.j. 34), 105 H.A. hakhout gekapt (v.j. 83) en 351 H.A. gedund (v.j. 311). Visscherij, plannen en taxaties. L Aangelegd tot vischvijver werd 0.3 H.A. (v.j. nihil), terwijl 55 H.A. vischvijver werd geëxploiteerd, d.i. evenveel als vorig jaar. Van 4190 H.A. en 73 K.M. werden plan nen opgemaakt (v.j, 6558 en 70), terwijl 6958 H.A. werden getaxeerd (v.j. 66.07). Fruitteelt/ Aangelegd werden 6 H.A, boomgaarden en fruittuinen (v.j. 2 H.A.}, bovendien werd daarvan 38 H.A. verbeterd en onderhouden, met inbegrip van snoeien (v.j. 20 H.A.) Resumeerende blijkt dus, dat het ont ginningstotaal daalde van 3021 lot 2845 H.A., dat der cultuurvernieuwing of -ver andering van 127 tot 53 H.A., dat van droog legging, drainage en be.vloeiing van 537 K.M. tot 411 K.M,, terwijl het aantal ge draineerde of tot vlocj- en reinigingsveld aangelegde bunders steeg van 40 tot 134 H.A. De in exploitatie der Mij. zijnde opper vlakte steeg van 14.051 tot 16 526 H.A. Het totaal der aangelegde, verbeterde, beplante of in onderhoud zijnde wegen daal de van 341 tot 244 K.M. Ten slotte daalde het oppervlak der gronden en de lengte van de wegen, beken, kanalen, enz., waarvoor plannen of taxatie door de N.H M. werden opgemaakt, van 13165 H.A. en 70 K.M. tot 11.148 H.A. en 78 K.M. Ged. Staten van Zeeland besloten tot ver nietiging van het besluit van den gemeen teraad van Aardenburg tot toelating van de nieuwgekozen leden van den gemeenteraad. Dr. ir. De Groot van Malabar is aan boord van de ,,J. P. Coen", waarmedp hij op reis was naar Europa, in het Suezkanaal aan 'n hartverlamming overleden, Dr. de Groot was officier in de orde van Oranje-Nassau en ridder in de Danebrog- orde van Denemarken. Door de regeering aangewezen als hoofd der delegatie van In- dië, op de in Oc'ober a.s, te houden radio- conferentie te Washington, was hij op reis naar Holland, In tegenwoordigheid 'van een groot aan tal belangstellende badgasten is het tweede gedeelte van het nieuwe rijwielpad van Bergen naar Bergen aan Zee geopend. Di rect werd deze prachtige niéuwe verkeers weg, die langs de „Franschman" dwars door de duinen loopt en vlak achter het sta tion te Bergen aan Zee uitkomt, druk be reden. Namens de Koningin heeft haar kamerheer en waarnemend ceremoniemeester Jhr, A. G. Sickinghe, een bezoek gebracht aan den kamerheer in buitengewonen dienst A. C, baron Bentinck, te Den Haag, die den 90-ja- rigen leeftijd had bereikt. Jhr. Sickinghe heeft den jarigen in op dracht van de Koningin geluk gewenscht fnet zijn 90sten verjaardag en hem de ver sierselen overhandigd van groot-officier der huisorde van Oranje-Nassau. Amsterdam's rekening over 1926 is verschenen. B. en W. van Amsterdam hebben den raad hunner gemeente aangeboden de re kening van de inkomsten en uitgaven der remeente over het dienstjaar 1926; voorts hun verantwoording over gemeld dienstjaar en de daarbij behoorende memorie van toe lichting; en ten slotte een concept-besluit tot voorloopige vaststelling der rekening. Wat den gewonen dienst betreft, sluit de rekening van den ontvanger met een voor- deelig saldo van 2.046.953.20. De dienst 1927 zal, voor zoSver thans valt te voorzien, een voordeelig verschil op leveren van 1.226 57143'A. Dit voordeelig» verschil is een gevolg van de resultaten van don dienst 1926, zcodat het batig slot van dien dienst meet worden gesteld op t 2.046.593.39 (saldo der rekening) plus 1.226.571.43/4 3.273.524.6214. Dit saldo is 2.069.457.88)4 lager dan dat van den dienst 1924, hetwelk ten voordeele van 1°26 kwam. Wordt in aanmerking genomen, dat niet besch'kt behoefde te worden o4er de I' 1.900.000, welke als ontvangst uit het Reservefonds voor bijzondere doeleinden op de begrooting voor 1926 was uitgetrok ken, dan is het resultaat van den dienst 1926 3.273.524.63 K plus 1.900.000 5.173.524.63)4 gunstiger dan bij de vast stelling der begrooting werd voorzien. B. en W. stellen ten slotte den Raad voor, het bedrag der ontvangsten en uit gaven van de rekening over 1926 voorloo- pig vast te stellen als v*lgt: De entvangsten van den gewonen dienst ip 104.662.507,35 en de uitgaven van den -wonen dienst op 102.6151554.15. Wat den gewonen dienst betréft, sluit e rekening 1926 dus, gelijk gezegd, met Ken vooordeelig saldo van 2.046.953.20, Voorts worden de ontvangsten van den Icripx taaldienst vastgesteld op 163.130.696.63, de uitgaven op 215.472.244, zoodat deze dienst sluit met een nadeelig sildo van 52.341.547.37. Verder bieden B. en W. den raad ter voorloopige vaststelling aan de rekening gen oveb 1926 van de gemeente-bedrijven. Geysendorffer landt weer op één wiel. Het vraagstuk der luchtverbinding van Nederland met Indië staat thans in het brandpunt der algemeene belangstelling. De directeur der K. L. M., de heer Plesman heeft er, zooals wij gisteren reeds in 't kort meldden, dezer dagen voor den microfoon interessante mededeelingen over gedaan, waaraan wij het volgende ontleenen: „Wat Nederland het meeste heeft verbaasd is de regelmatigheid waarmede Geysen- doffer en Sctiolte den tweeden tocht naar Indië hebben volbracht." „De dagreizen waren op de kaart uitgezet en men heeft er zich grootendeels aan kun nen houden. De Turksche Vrijdag kostte den reizigers één dag, die dag werd ingehaald door KarachiAllahabad in één dagreis te doen. In Bagdad moest de werktuigkundige twee dagen zoeken naar een zich plotseling voordoende olie-storing. Op den terugtocht stoorden de paarden rennen in Rangoon en de zware zandstor men bij Basra, "die tot den terugtocht naar de woestijn bij Bender Dilem dwongen. Daar doet «zich de eerste romantische noot voor, want onze luchtreizigers overnachten in de- woestijn. De bevolking tont zich buitenge woon voorkomend en brengt rijst en kip in groote hoeveelheden en wil ei niet eens geld voor aannemen. Er waren blikjes van Hoo- genstraten aan boord, maar Geysendorffer wilde zuinig zijn, omdat bij niet kon voor zien, hoe lang hij in de woestijn zou huizen en hoe lang de gastvrijheid der bevolking zou aanhouden. In den zandstorm. Den volgenden dag kon Basra bereik! worden, maar daar zat men vier dagen in den zandstorm, Zand over alles, zand in alles en zand door alles. Zand in een schroeiende hitte, die afmat en prikkelt. Doch eindelijk bedaarde de storm. Aleppo kon gehaald wor den, daarna Konstantinopel, daarna zelfs Neurenberg. Dit is wel het meest verbazing wekkende feit van den tocht, dal na zooveel duizenden kilometers door het luchtruim te hebben afgelegd, vliegtuig en motor zich no in zulk een uitmuntenden toestand bevonden dat de langste dagreis over een afstand var 2200 K.M. in 13)4 uur kon worden gemaakt, op één na den laatsten dag van den tocht. De moeilijkheden waren vele, dat toont een kijkje achter de schermen. Het vliegtuig was een normaal vliegtuig, zooals de K. L. M. op alle internationale routes bezigt. Alleen was nog een extra ben zinetank en een extra oliekoeler geplaatst. Het toestel was niet ingericht voor lange af- standsvluchten. Met Konstantinopel te be ginnen heeft de HN.A.D.P. op de meeste vliegterreinen niet eens een onderkomen in een loods gevonden. Vliegtuigbestuurders noch mécanicien wisten hoe vliegtuig en mo tor op de vele beproevingen zouden reagee- ren. Weber kan er thans van vertellen: olie- storingen tengevolge van de hitte, waardoor zich luchtbellen in de leidingen vormden en de oliepomp buiten werking trad; carbura- tiestoringen tengevolge van de steeds wis selende weersomstandigheden; de carbura tor, 's-morgens afgesteld, gaf in de felle mid daghitte een geheel andere vergassing. Van daar wisseling in gasmengsel, verbranden of De terreinen hebben onzen vliegtuig'oe stuurders de angstigste oogenblikken v?.h hun leven bezorgd. In Calcutta was het ter rein zeer zacht en omgeven door hooge boomen. Slechts met de, grootste moeite kon men het toestel van den grond los krijgen en over de boomen heen loodsen. In Aleppo drong het roode zand van het terrein tot op de wielassen door en vrat een bronzen lagej-bus weg, zoodat het wiel er bij bengelde, en in Konstantinopel op één wiel moest worden geland. In Sengora liep het toestel ineens vast in het zand, gelukkig zonder op den neus te gaan staan. Bij het vertrek kwam het vliegtuig juist op den rand van het terrein wederom in een zacht ge deelte; daarachter bevond zich een heuvel tje met boomen. Geysendorffer trok het toe stel uit alle macht op, het botste over dén heuvelrand, het toestel kwam los, maar het staartstuk had de boomen gegrepen en de stalen stijlen waren verbogen. Daardoor was het evenwicht verstoord. Weber moest in allerijl de koffers achter uit de kajuit naar voren sleepen. De passagiers moesten zoo veelmogelijk naar voren gaan zitten. Zóó, met veel moeite, bereikte men Singapore waar de hoogste vliegkunst vereischt werd om het toestel behouden aan den grond te brengen. Op een Engelsche scheepswerf boog Weber de kromme stijlen recht. Ook dezen nacht kwam hij niet tot rust. In Singapore stond men op een voetbal veld. Vertrekken met volle lading van. dit lapje grond was buitengesloten. Dus li®t men benzine uit, bracht bagage en onder deden aan boord van een schip met be stemming naar Batavia en vertrok op hoop van zegen. Het lukte maar in Muntok moest men landen oin olie en benzine in le nemen. Gelukkig was de olie, destijds voor Van der Hoop aangevoerd, nog op het ter rein. Op onzuiver kompas. De bijna ondragelijke hitte deed bellen ontslaan in den alcohol van het aperiodisch kompas, met het gevolg, dat aflezen moei lijkheden opleverde. Toch moest op dit kom pas gevlogen worden, want bij den terugtocht ontmoette men zulke ontzaglijke regens, dat men als het ware in een watergordijn vloog, dat elke oriëntatie onmogelijk maakt. Het terrein was onbekend voorwaarts ging het met de n wind in den rug, 210 K.M. Per uur. De vliegterreinen in Bangkok en Cal cutta stonden blank de HN.A.D.P. wi«rP hij de landing hooge moddergolven op. Toch hebben de beide bestuurders met on feilbare zekerheid hun weg gevonden. Recht toe, recht aan op het doel, zonder zoeken, zender aarzelend rondcirkelen. Ze kwamen in zicht en streken neer op hun renbaan of hun voetbalveld, met een zekerheid of ze er alle dagen kwamen De K. L. M. kan morgen bij wijze van spreken deze luchtverbinding in exploi tatie nemen. Maar dan andersl Dan trekken wij ons voordeel uit de ervaringen, die onze piloten hebben opgedaan. Dan vliegen wij naar Indië met groote meer-motorige vliegtuigen, die volledigs bedrijfszekerheid bieden in zandstormen en Wat de naaste toekfcmst brengen kan Eenmaal per week kan uit Batavia en Amsterdam vertrokken worden. Voor- loopig zou de route in 14 dagen kunnen worden afgelegd. In de eerste plaats zou zij moeten dienen voor de post. In een kilo gram gaan gemiddeld 75 brieven. Een mail van 800 K.G. zou het vliegtuig toch zeker kunnen meenemen. En wanneer de verzender 50 cent extra op zijn brief plakt \dan zou hier alleen reeds een bate van 30.000 gulden uit voortvloeien. Welke za kenman heeft er geen 50 cent voor over om zijn .brief binnen veertien dagen in Indië te weten en binnen een maand antwoord te kunnen ontvangen? Het briefverkeer zou spoedig groeien tot het dubbele van 800 K.G. Dit alles is reeds in de naaste toe komst mogelijk. Richten wij onze oogen verder, denken wij vier of vijf jaar verder, dan zal de reis- duur geslonken zijn tot misschien 10 of zelfs 8 en heel misschien 6 dagen. Dan zou men dus in 14 dagen antwoord uit Indië kunnen hebben. Dan zal ook een regelma tig vervoer van reizigers mogelijk mogelijk, zelfs noodzakelijk worden. In dezen korten reisduur schuilt niets verwonderlijks. Van der Hoop vloog met een gemiddelde snelheid van 120 K.M. per uur, Geysendorfer maakte een gemiddelde van 164 K.M. De toekomst zal een gemid delde uursnelheid van 200 K.M. brengen. De tweemotorige F Vila kan deze snel heid reeds op vol vermogen halen. In de toekomst denkt de heer Plesman zich de route als volgt ,om de 600 K.M. een landingsterrein, benzine aan boord voor omstreeks vier uur vliegen. Dagelijks moe ten twee étappes van 600 K.M. gevlogen worden, mogelijk zelfs drie, In de tropen kan overdag nog moeilijk gevlogen worden. Daar zal men dus om vier uur moeten ver trekken, vliegen tot omstreeks 7 uur, dan om 20 uur weer starten en vliegen tot 23 uur. Onder gunstige omstandigheden zou thans reeds in acht dagen gevlogen kunnen wor den met de .volgende route: Amsterdam Sofia, SofiaAleppo, AleppoBender Ab bas, Bender AbbasKarachi, KarachiCal cutta, CalcuttaBangkok, BangkokMedan MedanBatavia. De K. L. M. heeft zich reeds met voor stellen tot de Nederlandsche regeering ge wend, Uitstel beteekent het laten voorbij gaan van een prachtige gelegenheid om op deze route het prioriteitsrecht te verkrijgen Ook de kamerdienaar van v. Lear Black niet vergeten. De Kon. Ned. Vereeniging voor Lucht vaart deelt mede, dat zij de daad van de heeren Geyssendorfer, Scholte, Weber en Van Lear Black heeft geërd in den vorm van de aanbieding der gouden medaille van verdiensten der vereeniging aan ieder hunner. Bovendien heeft de vereeniging den kamerdienaar van den heer Van Lear Black die uit den aard der zaak bescheiden op den achtergrond is gebleven, niet over het hoofd willen zien, en dezen, die toch evenzeer veel moed en plichtsgetrouwheid heeft getoond een zilveren sigarettenkoker met inscriptie aangeboden. Voor 100 passagiers. Naar uit Detroit gemeld wordt, zal de Ford Motor Compagnie binnen afzienbaren tijd een aanvang maken met de fabricage van geheel uit metaal vervaardigde reuzen- vliegtuigen, die in staat zullen zijn 100 passagiers té bevatten. De beide machines, die in opdracht zijn gegeven, moeten 1CO.OOO dollar kosten en nog in den loop van het volgende jaar gereed komen. Iedere machine zal door zes P.K. motoren gedreven worden, welke door de Ford Motor Compagnie zullen worden geleverd. De vliegtuigen zullen slaapcabines bevat ten en een snelheid van 125 mijlen per uur kunnen bereiken. Nadat reeds besloten was de aanvanke lijk tot 15 dezer ingestelde vliegdlenst RotterdamDuisburg—Keulen voorloopig tot het einde dezer maand te handhaven, zijn thans vertegenwoordigers uit Rotter dam te Duisburg aangekomen om een ver dere voortzetting van den dienst tot in den herfst van dit jaar te bespreken. Het verkeer op het traject Duisburg Rotterdam v.v. is vooral de laatste weken zoo sterk toegenomen, dat meermalen niet aan alle aanvragen kon worden voldaan. Deze kwestie zal bij de te voeren bespre kingen dan ook nader onder de oogen worden gezien. vuil worden der kleppen. Gedurende de ge-moessonregens, in hitte en koude, waarvan hecle reis heeft Weber kleppen moeten schu ren, cylinders moeten wisselen, heeft hij eiken nacht zijn rust moeten missen en heeft hij ook in Bagdad in het heetst van den dag, waarop het den Engcischen soldaten verboden is om te werken, aan den motor moeten ploeteren, Elet is dan ook geen won der, dat hij daar in Bagdad in één nacht tweemaal achtereen in een langdurige flauw te viel. De zandstorm, die zich aankondigde als een groote, okergele wolk, welke men zelfs oi een hoogte van 3000 meter boven de a ,rde niet kan mijden, veroorzaakte groote moeilijkheden. Het zand drong tot zelfs in d i olie; het schoonmaken van den motor e.schte uren en nog eens uren. de instrumenten bij alle temperaturen en onder alle weersomstandigheden goed werken, waar niets meer* aan het toeval wordt overgelaten. Wij zullen dan carbu rateurs gebruiken met verstelbare vergas sing, wij zuilen zorgen voor een betere oliekoeling, en bovenal: wij zullen zorgen, dat langs de geheele route de noodige onderdeelen zijn gestationneerd, met werk tuigkundigen. Er zal een weerberichten dienst worden opgerich.t die op de korte golt o. a. voor zandstormen waarschuwen zal. Veel kapitaal is er niet eens noodig. He dienst kan worden uitgevoerd met een vloot van acht meermotorige vlietuigen. (Spanje), Anzilotti (Italië), Pessoa (Brazi lië). Als nationale rechter voor Turkije zal zitting hebben de heer Féizi-Daïm bey. De Fransche regeering werd voor het Hof ver tegenwoordigd door professor Basdevant., juridisch adviseur bij het Fransche ministe rie van Buitenlandsche Zaken. De verdediging van het Turksche stand punt is toevertrouwd aan den heer Mah- mout Essat bey, minister van Justitie, die wordt bijgestaan do v de heeren Djémil bey, hoogleeraar in het internationaal recht aan de hoogeschool te Angoraa en Vély bey, hoogleeraar in het burgarlijk recht aan de zelfde hoogeschool en rechtskundig adviseur aan het Turksche ministerie van Builen- landsche Zaken. De rechter greep in. Het Arnhemsch Gerechtshof heeft, naar de „Tel." meldt, uitspraak gedaan in een proces aangaande een onder-curateele- stelling. Iemand had zich met een zeer aanzienlijk bedrag, dat vrijwel zijn geheele vermogen uitmaakte, bij een zaak geïnteresseerd, waarvan hij zelf geen verstand had. Zijn echtgenoote, die een catastrophe voorzag, wendde zich tot den rechter met het verzoek, haar man onder curateele te willen stellen. De advocaat van den man voerde hiertegen aan, dat een minder geluk kige geldbelegging als waarvan hier sprake is, nimmer als een aanleiding tot onder curajeele-stelling gerekend zou mogen worden. Het Gerechtshof heelt thans echter be slist, dat het begrip verkwisting niet is be perkt tot buitensporige verteringen, het maken van schulden, enz., maar dat daar onder ook valt het op roekelooze wijze in de waagschaal stellen van zijn .vermogen en liet beleggen daarvan op hoogst onvoor zichtige wijze met speculatieve doeleinden. Het Hof heeft dan ook de geviaogde curateele uitgesproken. Een hulde door de oud-leeringen. Kort geleden heeft „De Heibloem" !e Heijthuizen zijn 75-jarig bestaan herdacht. Tot besluit van de festiviteiten zijn nu dezer dagen de oud-leerlingen er bijeenge komen. Na de kerkelijke plechtigheid had een huldiging plaats. Door twee oud-leerlingen werd aan de in- •"'ch'ing een prachtig monument aangebo den, voorstellende een broeiftr, die zijn heide handen beschermend over twee kin deren uitstrekt; bovendien werd een ge schenk onder enveloppe aangeboden. De Eerw. Broeder Carolus. overste, dankte voor de stoffelijke blijken van hulde cn was zichtbaar aangedaan voor de gene genheid, die de oud-leerlingen hun oud te huis blijven toewijden. De heer Terra, Blerick, algemeen voor zitter van het huldigingscom té, bracht ver volgens uit naam van allen dank voor de hartelijke ontvangst, hun hier ten deel ge vallen. Ook dankte spr. de buurtschap, die zooveel heeft gedaan om het feest allen luister bij te zetten, burgemeester Mertens en de gemeente Heithuysen voor alles wat zij vooral in tijden van nood voor „De Hei bloem" deden en de harmonie voor den lu ster welke zij aan de feesten bij wist te zetten. De rechtbank te 's Gravenhage heeft be handeld de zaak tegen een 21-jarigen, uit Hamburg afkomstigen, slagersknecht, gede tineerd, ter zake van poging tot diefstal onder verzwarende omstandigheden, van in- bireking en inklimming. De verdachte heeft zich in den nacht van 23 op 24 Juni j.l. toe gang verschaft tot het gebouw van de firma Meddens aan den Hofweg te Den Haag. Nauwelijks binnen, werd hij door een sur- veilleerenden agent van politie bespeurd Bij onderzoek bleek hij in bezit te zijn o. m. van een dolkmes, een met zes scherpe pa tronen geladen revolver en nog 20 andere pfi.tronen. Verdachte beweerde niet de be doeling te hebben gehad om iets te stelen; hij zou in een soort roes gehandeld hebben. Het O. Al., erop wijzende, dat men met een gevaarlijken inbreker te doen h^d, eischte twee jaar gevangenisstraf. v NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALPHARD i/8 Ouessant gep., v. Rosarïo n. Hamburg. BATAVIER II 2/8 8 u. 30 v.m. v. Rott. te Gravcsend. BERK i/'3 Dungeness rep.# v. Abu Zenima n. Rott. BUSSUM 30/7 v. Onega n. Amsterdam/Zaandam. DIRKSLAND 30/7 v. Arendal te Ridham Doek. EBENHAEZER, m.s., 1/8 v. Apcnrade te Holtenau. FRIESLAND, sleepb. 1/8 32 gr. 22 m. N.B. en 56 gr. 6 m. W.L. met een baggermolen v. d. Clyde n. Bermuda. GEORGIA 31/7 v. Swansea te Abadan. GROENLO 1/8 Holtenau gep., v. Kemi n. Rotterdam. HAGNO 1/8 v. St. Thomas n. Gulfport en B. Aires. HAULERWIJK 1/8 v. Rotterdam te Narvik. HOOP OP ZEGEN, m.s., 30/7 v. Odcnse te Holtenau. JOHANNA 1/8 v. Hamburg te La Pallice. KATWIJK 31/7 v. Rotterdam te Caen. NAALDWIJK 1/8 Ouessant v. Emden n. Oran. NEERLAND IA, lichter 1/8 v. Lond. te Hamburg, per sleepboot Utrecht. SCHOUWEN 30/7 v. Montreal te Newport News. SLIEDRECHT 1/8 300 m. Z.Z.O. v. Cape Race v. Bav- town n. Liverpool. SOESTERBERG 1/8 Brunsbuttel gep., Abo n. Amster dam. STAD ZALTBOMMEL 1/8 Holtenau gep., v. Rott. n. Malmö. TRENT 1/8 v. Blyth te Antwerpen. TWEED 31/7 Gibraltar gep., Melilla n. IJmuiden. TYNE 1/8 v. Rotterdam te Altona. VREDENBURG 29/7 v. Rott. te Porte Ferrago. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. KRAKATAU 31/7 v. Amsterdam te Batavia. MADOERA 31/7 v. Hamburg te Antwerpen (Verb.) PRINS DER NEDERLANDEN 2/8 v. Amsterd. n. Batavia. PRINSES JULIANA (thuisr.) 30/7 te Belawan. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ. CRIJNSSEN 28 7 v. Curacao n. Pto. Cabello. DOROS 2/8 v. Malaga teAmsterdam. EOS 1/8 v. Gibraltar n. Valencia. fcTAEO 1/8 v, Amsterdam te Stettin. HERCULES 1'8 v. Mytilene te Constantinopel. MARS 1/8 v. Alicante n. Barcelona. MINERVA 1/8 v. Bourgas n. Cospoli. PLUTO 1/3 v. Lissabon te Tariger. STELLA 2/8 v. Algiers te Amsterdam. THESEUS, v. Gibraltar n. Amsterdam, pass. 2/8 St. Catherines Pt. VENUS 1/8 v. Gibraltar n. Alexandrië. KON. HOLL. LLOYD. GELRIA (vacantiereis) middagbestek 1 Aug. op Snee renburg geankerd, mooi weder. WATERLAND (thuisr') 1/8 voorm. te Baria. HALCYON LIJN. STAD AMSTERDAM, v. Rosario n. Amsterdam, pass. ï/8 Ouessant. /8 Ouessant. HOLLAND—AMERIKA LIJN. EEMDIJK, v. d. N. Pacifickust n. Rotterdam, 1/8 v. St. Thomas. t GAASTERDIJK, v. d. N. Pacific r>. Glasgow en Rotter- dam. 1/8 op 555 m. v. Glasgow gesign. GROOTEND IJK, v. Rott. n/d. Pacifickust, 1/8 Vlisstn- gen gep. v. Antwerpen. NEER\SKA, v. Vancouver n. Rott., 29/7 te San Fran cisco. SPAARNDAM 31/7 v. Tampico n. Rotteram. VEENDAM, v. New York n. Rott., 2,8 6 u. v.m. v. Bou logne en wordt heden 4 u. n.m. voorgaats den N. Water weg verwacht. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. KIELDRECHT 31I7 v. Rott. te Calcutta. SOMMELSDIJK (uitr.) 1/8 v. Kurrachee. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. MADOERA 2/8 v. Antw. te Amsterdam. - - TT c HOLLANDr-WEST-AFRIKA LIJN. KILoTROOM (iiitr.) pass. 1/8 Ouessant. REGGLSTROOM 2.8 v. Conabry te Rott. JAVA—NEW YORK LIJN BLOMMERSDIJK, v. New York n. Batavia, 1/8 v. Padang. DJANBÏ, v. Java n. New York, i/8 v. Port Said. AT trr:S?TTEIlDAM~-2:UID AMERIKA LIJN. da?t (thuisr.) 30/7 v. Montevideo. (thuisr.) 1/8 v. Rio Janeiro. Z1JLDIJK (uitr.) 1/8 v. Santos. ROTTERDAMSCHE LLOYD, BANDOENG (uitr.) 1/8 v. Pt. Said. BL1TAR (uitr.) 1/8 v. Pt. Said. GAROET (thuisr.) pass. 2:8 Ouessant. PATRI A (uitr.) pass. 2/8 Kaap Roca. TOB A (thuisr.) 31/7 te Belawan. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. ALCINOUS 31/7 v. Batavia, 1. v. Londen, te Liverpool. SARPEDON, v. Japan n. Rotterdam, pass. 1/8 Sagres. EMZETCO LIJN. JONGE ANTHONY, v. Rotterdam n. Valencia, pass, 1/8 Oueèsant. JONGE JACOBUS,v. Valencia naar Londen/ Rotterdam, pass. 1/8 Ouessant. 13.0014.25 10.7512.40 De „Lotus"-zaak. Het Permanente Hof van Internationale Justitie, dat gisteren aanving met de open bare behandeling van de bekende „Lotus' - zaak was samengesteld uit de volgende hee ren: Hubes, president (Zwisterland), T.oder, oud-president (Nederland), Weis, vice-pr* AMSTERDAM, e Aug. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop.) Zeeuwsche BI. Eigenheimers 4.25 4.50, id. Eigenheimers 3.502.75 per'hl. JJpolucr Eigen heimers/ 5.506, id. blauwe Eigenh. 6.50—7, id. muizen 67, id. Eigenheimer poters 45' id. roodbonten 7 7.50, Andijker muizen 67, id. kleine muizen 3—4, Lan- gedijker muizen 47, Noord-Holl. Eigenh. 5.506, id. blauwe Eigenh. f 6.507, Rijper muizen 78, Anna Pau- lowna Zand Eigenh. 8—10, Hillegommer Eigenh. 8—10 per 100 kg. AMSTERDAM, 2 Aug. (Bericht v/h. Gem. Veilinggeb., expl. De Jong Koene.) Fruit. Druiven Frankenthalers ƒ0.86ï.04, Alicanten 1x.io, witte druiven 0.801.20, aardbeien extra 0.600.76, id. ie soorf 0.400.56, Pro- sident, (Frankrijk), lord Finlay (Groot-Brit- j iefio bessen/0.460.54, gewone roode bessen 0.24—0.36, tannië), Nyholm (Denemarken), Moore Ver. kruisbessen groen rijp o.i4-o.'*6 n„ R A l i,1 1 peel ritp 0.1S0.30 per kg perziken extra 0.160.26. otaten), i-Je Dustaniante (Cuba), Altaniiraidem ie soort/0.08—0.14, netmeloenen 0.35—0.58, ana- DONDERDAG, 4 AUGUSTUS. HILVERSUM, 1050 M. 12 uur Politieber. 12-35—3 Lunchmuziek door het trio van het restaurant „De Ro- zenboom" Bussum, o.l. van Willem Lohoff. 3.30— 4.30 Uurtje voor Wees- en Ziekenhuizen door Mvr. Ant. van Dijk. 56 uur Orgelconcert door den heer C. Pameyer in de Oude Kerk te Amsterdam. 6—8 Concert door liet A.N.R.O.-orkest, Jan Trip, tenor, Egb Veen, a.d. vleugel. 7.45 Politieber. 10.30 Nieuws- ber. DAVENTRY, 1600 M. 12.20 Het Daventry-kwartet en solisten (piano, bariton). 1.302.20 rrfaH nmn- ziek. 3.20 Vesper in de Westminster Abbey. 4.?5 Solistenconcert (contra alt, bas). *?.35 Kinderuurtje 6.20 Dansmuziek. 6.35 Berichten 6.40 Dans muziek 6.50 Tijds, weerber., nieuws. 7.05 Voor padvinders. 7.20 Grandfather's picture books". Le zing 7.35 De sonates van Beethoven. 7.50 Naticna Eisteddfod'concert. Symphonie-orkcst en koor. 10.05 Dansmuziek. 9.20 Weerber., nieuws. 9-40 „The marionette theatre", lezing. 9.55 Herinneringen van een Indian Army Concert Party", Muziek en zang. 10,50 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.5011.20 Con cert. 12.502.10 Orkestconcert 5.055.55 Kiner uurtje.. 8.5010.50 „Las musiciens sahs pake," van Hervé, Orkest en soli. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. cn BERLIJN 484 en 566 M. 2.505.50 Lezingen en lessen. 5.50— 6.50 Orkestconcert. 6.508.05 Lezingen en lessen. 8.50 Auteuren-avond H. A. Kihn. 9.35 „Erlkcnigs Tochter," ballade voor soli, koor en orkest, Gade. 10.5012.50 Dansmuziek. LANGENBERG, 469 M„ MUNSTER, 242 M. en DORTMUND, 283 M. 1.303.50 Kamermuziek, Trio 5'506.50 Orkestconcert. 8.20 Zomer concert. Ver. Stedei. orkesten van Barman, EJberfeld. 8.30— 9.50 Vroolijke gedichten. 11.511.35 Vroolijke cau serie. n-3512.20 Dansmuziek. HAMBURG, 305 M. 4.50 „Idylle und Mafchen", orkest en Gertrud Busch. 5.20 Concert in het AlsterpavilJioen 6.20 Orkestconcert. 8.2011.10 Vroolijke Avcnd Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5 206 20 Kindermatinée 8 20 Orkestconcert 9 20ipo 20 Galaconcert, aan den zomer gewijd Groot orkest en Mile Mahie, zangeres nasme'oenen 0.200.26, per stuk. Appelen. Je'low Trans parant f 0.220.38. Peren 0.300.43 per kg. Jan bazen 1422, Haantjesperen 1219 per 100 kg. Groenten. Bloemkool extra 1624>idem ie soorf 10— 14, kassnijboonen 4048, sniiboonen 3540, enkel» spercieboonsn 4052, dubbe e sperrieboonen 3644, doppers/ 1215» peulen 1820. tuinboonen 24, poste- c 1 n 1216, tomaten 1428, alles per 100 kg peen 7-— 12,rabarber/6ia,selderie/46,pieterselie/47,perico jM| 100 bos sla extra 1.502.50, idem-ie soort/0.601, an dijvie 34.80 per 100 krop nieuwe aardappelen55.80 drielingen f 2.503-50, duinzandaardappelen 8o per 100 kg. lom' ommers geel 3.505, idem wit f 2—4 per ico, stuks. Augurken fijn fijn f 50—65, idem fijn 2535, groo 1013 per 100 kg. Bloctnen. Rozen. Hadley 25/ Go'den Ophelia 3, Ophelia 24, Sunburst 12, Verschure 11.5c, Kei zerin/ 12, Columbia/23» Butterfly 24, Pernet 1 3, Marcel Royer rper 100 stuks. Diversen. Am. Anjers ie srt. 34, Gladiolen 0.701.40, Dahlia's 23.50 Tulpen. Japansche le es 6—8, Tijgerlelies 712 per 100 tak. Lathyrus in die. kleuren 0.080.14 per bosje snij- groen f 2.5c5 per 100 ranken. Planten. Hortensia's 1.20— 1.80, klein 0.35o.€o. Zonalen Crampels 0.10—0.154, Jean rre Clarê 0.100.13, Rubin ƒ0.14-o-i7» Ptutatums rood c.io0.12, rose/o.io0.12, Koningin ƒ0.090.13» Begonia's 0.08c.12, Coleüs 0.150.24, Tradescantia's 0.10c.22, Primula's 0.180.23 Adianthums f 0.06— 0.08, Plumosa's c,o60.08, varens 0.060.08, allesjper stuk. ROTTERDAM, 2 Augustus. Vee. Ter markt waren aan gevoerd 2CQ paarden, 29 veulens, 1163 magere runderen, 926 vette runderen, 569 vette en graskalveren, 385nuchtere lalveren, 499 schapen of lammeren, 51 varkens, 114 biggen 5 b'- k' en. De prijzen waren als volgt koeien ie qual. 100— 12 c. r?c qua!. 8595 c., qual. 70—80 c., ossen ie qual. 90— ,00, 2e qual. 8595 c., 3e qual. 8o-r9o c., stieren ie qual. 8085 c., 3e qual. 6575 c. per kg vette kalveren ie qual. 140160 c., 2e qual. 110130 c., 3e qual. 100120 c. melkkoeien 225375, kalfkoeien 250—435, stieren 200 380, pinken 160170, graskalveren 40100, vaarzen i3c200, werkpaarden 120320, slachtpaarden 160— 250, hitten/ 100170, nuchtere kalveren/915, lokkalve- ren 1624, biggen 918, overloopers 2332 per stuk Runderen. Prijze n waren iets hooger hande' echter zeer traag. Vette kalveren met flinken aanvoer en tamelijken han del, terwij! de prijzen stabiel bleven. Mager vee met flinken aanvoer en tragen handel. Paarden, Aanvoer groot en hande slecht, door geringe verkoopen in het klein. Nuchteie kal veren met tragen handel. Biggen en over'oopers prijzen minder en weinig kooplust. Vetwaren. Atgea op prompte aflading no tres. Har rison f 80 en ico tres Swift extra 80. Eieren. (Rott. veiling) Aanvoer 140.000 stuks, kop-6.20 7.35, eend-/5.25 k 5.80 GRONINGEN, 2 Aug. Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt 2 Aug. 26 Juli. Zomer tarwe f f Roode tarwe Witte tarwe Inl. rogge Wintergerst Zwanenb. gerst Zotpergerst Witte haver Zwarte haver Gele haver Blauwe peulvruchten Groene erwten Schokkers Paardebooncn Wierboonen V/aalsche booncn Karwijzaad Koolzaad Geel mosterdzaad Kanariazaad Lijnzaad, blauwbl. Idem, witbl- Blauw maanzaad De korting en bijbetaling bedragen thans voor tarwe nafuurgewicht 7 ct., rogge, boekweit, kanariezaad, inland- sche gerst, alle haversoerten 10 ct. GRONINGEN, 2 Aug. Vee. Kalf- en melkkoeien ie soort f 390410, 2e f 300340, 3e f 190240 vroegmelk- koeien ie s. f 325375, 2e s. f 280300 ka'fvaarzen ie s. f 275300, 2e s. f 170190 stieren 1 e s. f 0.76—0.80, 2c s. f 0.680.70, slachtvee ie s. f 0.961, 2e s. f 0.80 0.86 p kg slachtgewichtmelkschapen f 4c50 vette schapen ie s. f 3640, 2e s. f 3035, weideschapen ie s. f 36—38, ae s. f 3523, weidelammeren f 11—17/ vette kalveren f 1.051.10, 2e s. f 0.95—0.98, vette lammeren f 1825, loopvarkens f 1720, vette varkens ie s. f 0.63— 0.61, 2e s. f 0.530.57, zouters f 0.58o.6i per kg. biggen f 912, f 1.251.75 per week. Aanvoer 126 vette koeien, 294 kalveren, 735 kalf- en melkvee, 68 stieren, 971 schapen, 795 lammeren, 736 vette en Londensche varkens, 667 magere varkens en biggen. Het kalf- en melkvee werd prijshoudend verhandeld. Voor het slachtvee en stieren handhaven de prijzen zich met moeite. Vette kalveren iets lager. De wolveehandel had in alle soorten een traag en nauwelijks prijshoudend verloop. Vette varkens iets lager, en zouters prijshoudend. De handel in biggen was slecht. KAMPEN, 1 Aug. (Weekmarkt.) Eieren. Aanvoer 20.000 stuks, f 7—7.50 per 100 st. Boter f 2 per kg. Kippen f 1.50i.75i konijnen f 1.802.25 per stuk. SNEEK, 2 Aug. Vee. Ter markt waren 215 melk- en kaf koeien f 150 395, 53 vette koeien f 200360, aa vette kalveren f 3575, 94 nuchtere kalveren f 715, 186 graskalveren f 50100, 80 schapen f 2835, 100 lamineren t 14 20, 1017 varkens f 50110, 149 biggen f 816. Vette runderen 40—52 ct„ vette kalveren 50—60 ct„ veUe varkens 2831 ct., zouters 2930 Ys ct. per kg. Handel in melkvee, vette koeien en nuchtere kalveren lUnK prijshoudend vette kalveren hooger graskalveren met goeden handel wolvee stil varkens en zouters vrij- we. prijshoudend biggen kalm. BODEGRAVEN, 2 Aug. Kaas, Ter markt waren 469 wagens. Prijzen f 3742, rijksmerk ie soort 4346, 2e soort f 3641, ?ware f 4856. Handel vlug. PURMEREND, 2 Aug. Eieren. Op de veiling waren aangevoerd 73.000 kippen-, f 5.20, 65.000 eenden- f 5.10—5.50. PURMEREND, 2 Aug. Kaas. Aanvoer 30 stapels abrickskaas met merk f 40, 48 st. boerenkaas met merk 41.50, 3 st. commissiekaas met merk f 40. st. GomA» sche kaas f Boter. Aanvoer 1202 kg. f 1.801.85 per kg. Vee. Aanvoer 708 runderen, als 351 vette koeien So ns ct. per pkg., melk- en geldekoeien f 150385, ioo vette kalveren f 1.151.30 per kg., 300 nuchtere kalveren f 1230 72 st'eren, 432 schaper, ELST (BET.) 1 Aug. Fruit. (Speciale ochtendveiling V.V.O.B.) Kruideniersperen 2540, janbaasperen 1214, bcekhuisperen 510, premonjeperen 2026, conferentpe- ren 1216, fair medan 2426. yellow transparant 3349# Eld. blauwen 3542, Eng. krozen 4250, morellen 345, kruisbessen 212, roode bessen 1627, frambozen 2632 ct. per kg. ELST. (Bet.), 1 Aug. Fruit. (Veiling V.V.O.B.) Yellow Transparant iste soort 2534, 2de soort 1415# extra 39— 45# kruideniersperen iste soort 3046, 2de soort 1718, Janbaas 1623# beekghuisperen 1116, roode bessen 16 34# kruisbessen 716, morellen 3144# zoete abrikoos- pruimen 6273, wijnpruimen 6366, Eng. krozen 3860, blauwe pruimen 4053, frambozen 2751, rogkroosjes 36 &37 ct. per kg. Meloenen iste soort 6165, 2de soort 32 48, perziken iste soort 1224/ 2de soort 4%11 ct. per stuk. WIJK BIJ DUURSTEDE, 1 Aug. Fruit. Roode bessen 2025 ct., krozen 4350 ct., kruideniers extra 32 40 ct. idem ie s. 2928 ct., 2e s. 1420, ct., janbazen 15\'z30 ct., N. H. suikerperen 1015Vs ct. per kg. GELDERMALSEN, 1 Aug. Fruit. Ter veiling besteeddt men heden voor janbaasjes ie srt. 1216 ct., id. 2e srt. 6— 7V2 ct., yellow transparant ie srt. 2435 ct., id. 2e srt. 10 20 ct., id. extra 38 ct., kruideniersperen ie srt. 21—41 ct., id. 2e sft. 13I-a—17li ct., permagne-peren 9V2 ct., gameren- sche zuren ie srt. iz~8} 2 ct., id. 2e srt. 10 ct., ld. val 7 */rcU, conferentieperen 7)2 ct., kruidperen 16 ct., presentperen 14 ct., calville ie srt. 12 14% ct., id. 2e srt. 9 c?., polmar.spe- ren2 10 Ct' or8aPPe'en 7 ct., suikerperen ie srt. 13 Vu -iö, id. pe srt. 5 ct., charlemowsky ie srt. 14 cf., id. 2e srt. 7 /2 ct., iramboosappelen 10 ct., roode bessen 1721 ct„ krozen 29 37 ct. donkere krozen 4551 ct., lichte krozen Vr bl,auw® krozen 23 ct., Engelsche krozen 39—49 ct., 38 47 ct., schutkrozen 2930 ct., kruisbessen 1113, princesseboontjes 28—30 ct., tomaten 15 ct., irambozen 25— 29 ct., boter boontjes 1920 ct., augurken 930 ct., alles ct^per ^om^0mmers 7 ct. per stuk aardappelen 46 ENKHUIZEN, 1 Aug. (Marktv. v. Enkhuizen en Om- streuen.) Aardappelen. Schofsche muizen 2.953#ao# xieine Schotsche 2.202.40, krielaardappeien 0.70 per baal (100 p.) BOVENKARSPEL (Stafion), 1 Aug. Aardappelen Koks 1.802.10, Due. 1.151.50, Nynetifold 0.901.30# Schotse/b 2.803.20, kleine/22.80, Eigenh. ƒ2.202.60 Kriel 0.750.80 p. baal, aanvoer 5750 b. bloemkool ie s. 5.5013.70, id. 2e s. 14.10 p. 100 st., aanvoer 29.840 stuks roode kool 1.702.90 p. 100 kg., aanvoer 23.000 kg Witte kool 3.503.70 p. 100 kg., aanvoer 1500 kg. DEVENTER. 1 Aug. Paarden. Luxepaarden 475600, ie soort werkpaarden 425625, ae soort idem 200—400, enters 190—275# ponnies ioj—160, veulens 90—140, slachtbankpaarden 80150. Aanvoer 177 stuks, Hande tamelijk. ri. 50—12.35 11.0011.75 13.50—14.50 13.00—14.75 13.00—13.75 12.75—13.75 12.0012.75 11.75—12.15 25.00- 15.00- 16.00- ia.75- -34.50 -20.00 -34-55 -12.35 25.00—35'5O 15.0020.00 16.0025,00 11.0012.85

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7