GEMEENTERAAD VAN VELSEN. W* De benoeming van den heer Baarda tot raadslid. Geen woning dienst en evenmin gemeentelijke waschhuizen. Het rioleeringsplan aangehouden. Ook de verordeningen betreffende het bewaarschcol- cnderwijs aangehouden. Het afwijzend prae-advies van B. en W. inzake de winkelsluiting verworpen. F HAARLEMMERLIEDE. ZAND VOORT. BLOEMENDAAL. In 't Naaldenveld. BEVERWIJK. HAARLEMMERMEER. HILLEGOM. SANTPOORT. HEEMSTEDE. WIJK AAN ZEE. HEEMSKERK. t Gisteravond vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van den burge meester. Afwezig de heer v. d. Steen. De heer DALMEIJER verwondert er zich over dat op deze agenda niet voorkomt het voorstel inzake de verordening voor de pensioeneering der wethouders. De zaak is door de financieele commissie reeds afge handeld. De VOORZITTER antwoordt dat dit de zaak van den voorzitter is. De heer DALMEIJER had ook op de agenda gemist het advies betreffende de instelling van een studiebeurs. Voorts stelt spr. voor het onderzoek van de geloofsbrieven van den heer Baarda als eerste punt der agenda te behandelen. Het staat nu achter op de agenda, hetgeen nog nimmer is voorgekomen. De VOORZI f TER antwoordt, dat in een vorige vergadering de geloofsbrieven van den heer de Nobel zijn onderzocht, waarop hij in een volgende vergadering is beëedigd. Spr. is bereid het punt naar voren te brengen, doch hij zal hedenavond nog niet tot beëediging overgaan. Spr. is ook bereid om te zeggen waarom. De heer B. is door het gemeentebestuur opgebeld, met de bedoeling, hun uit te noo- digen tot een b^gpreking, waarbij hun ge vraagd zou worden of hij er alsnog prijs op stelde nu nog in dezen raad zitting te nemen. De heer B. was echter niet thuis, waarop men gemeendvheeft, dit later in orde te bren- £en- Intusschen verschijnt echter in de cou rant een artikel, waarin het klein genoemd wordt, dat het punt onderzoek geloofs brieven van den heer Baarda, achteraan op de agenda was gezet, zoodat het den heer B. onmogelijk was, nog voor de stemmingen in deze vergadering deel te nemen. Nu wenscht spr. niet den schijn te wekken, dat hij zich door een courantenbericht laat inti»ideeren weshalve spr. niet bereid is, nog dezen avond tot beëediging over te gaan Spr. meent, dat de raad het met hem eens Zal zijn. Ingekomen stukken. Ingekomen is o.m. een schrijven van de vereenigde oudercommissies in de gemeente Velsen, waarbij wordt verzocht het vervolg onderwijs op te heffen en over te gaan tot instelling van ontwikkelingscursussen voor hen, die vrij zijn van leerplicht (in handen van B. en W. om advies) en een schrijven van bestuursleden van de te Velsen geves tigde Vereeniging tot bevordering van voor lichting bij beroepskeuze om gebruik van een lokaal in het gemeentehuis en een lokaal in het dienstgebouw te IJmuiden (alsvoren). Ingekomen is nog een adres van C. Luch- singer, secretaris van het Departement IJmui den der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen, waarbij namens het Bestuur wordt verzocht voor de Nutsbibliotheek eene jaar- lijksche subsidie te verleenen van 100. (te behandelen bij de begrooting voor (1928) als voren van den Voorzitter en den Secre taris van de „Vereeniging tot behartigen van bouwbelangen in de gemeente Velsen" waar bij wordt verzocht het ontwerp-rioleerings- plan ter inzage te mogen ontvangen om daar over haar oordeel te kunnen mededeelen. (te behandelen bij het betreffende punt der agenda) een schrijven van het bestuur van de Ver. tot bevordering v. h. Gesticht van het Arme Kind Jezus gevestigd te Simpelveld te Vel sen, waarbij wordt verzocht de nóodige gel den beschikbaar te stellen voor de aanschaf fing van nieuwe schoolmeubelen voor de R. K. Meisjesschool te Velsen. (raming ƒ354.50) (in handen van B. en W. gesteld om advies) Een schrijven van het Bestuur der afd. IJmuiden van de Nederl. kappersbond waar bij adhaesie wordt betuigd aan het voorstel van het lid van den Raad, den heer D. F. G. Schilling „inzake de 8-urige winkelsluiting". (te behandelen bij het betreffende punt der agenda). Gem. Woningdienst. In de vergadering van 11 Juli j.l. staakten de stemmen over het voorstel van het lid, den heer J. A. Dalmeijer, om dit punt te renvoijeeren aan het college, met verzoek alsnog uitvoering te geven aan het raadsbe- besluit van 12 Januari 1926, waarbij B. en W werden uitgenoodigd voorstellen in te die nen ter instelling van een woningdienst. De heer DALMEIJER zegt dat dit punt ten onrechte op de agenda voorkomt. In de vorige vergadering is volgens spr. de beslis sing gevallen. Immers, er is toen, nadat al de leden in volgorde afgeroepen waren, nog aan een lid, die binnengekomen was buiten de volgorde om, gelegenheid gegeven om zijn stem uit te brengen. Dit is in strijd met het reglement van orde. De VOORZITTER bestrijdt dit. Na eenige discussie wordt tot stemming overgegaan Het voorstel wordt verworpen met 109 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De commissie van on derzoek inzake de wasch huizen. Aan de orde is hierna Tweede stemming over het prae-advies van B. en W. om niet aan te nemen het voorstel van de leden, de heeren P. F. C. Roelse, c. s. inzake instelling van een commissie ad hoe, tot onderzoek naar de mogelijkheid van de oprichting van één of meer waschhuizen. Het prae-advies wordt met 12 tegen 7 Stemmen aanvaard. Aanvulling raadsbesluit. Het voorstel tot aanvulling van het raads besluit van 22 Maart j. 1., tot verkoop van grond aan M. J. Rolvink te IJmuiden, wordt goedgekeurd. Arbeiderswoningoouw. B. en W. stellen voor voorschotten toe te kennen onder waarborg van tweede hypo theek voor den bouw van arbeiderswoningen. Na eenige bespreking wordt dit voorstel aangehouden. Bouwverordening. B. en W. stellen voor de bouw- en woning- verordening te wijzigen. De heeren VERMEULEN en TEN BROE- KE stellen enkele vragen en stellen eenige wijzigingen voor. De heer ROELSE oppert enkele bezwaren. Na langdurige bespreking wordt het voor- Stel, na enkele wijzigingen, goedgekeurd. Verkoop grond. B. en W. stellen voor aan M. Visser, te Santpoort, A. Visser te Velsen en A. A. J. Winnubst, te Amsterdam, gedeelten grond te verkloopen, liggende te Santpoort en IJ muiden. Goedgekeurd. Intrekking voorwaarde B. en W. stellen voor in te trekken de voor- waardem gesteld bij raadsbesluit van 10 Mei j. 1. betreffende een aan W. v. Heijst te Drie huis verleende vergunning tot het aanleggen van wegen et)Z. te IJmuiden. Goedgekeurd. Rioleeringsplan. Aan de orde is hierna de vaststelling van het rioleeringsplan van de geheele gemeente, alsmede het voorstel tot het verleenen van een crediet ter bestrijding van de meerdere kosten van het leggen van een hoofdriool, inplaats van een riool van normale afmetingen, in het Kennemerplein te IJmuiden. Verschillende leden stellen aanhouding voor. De heer NIJSSEN vraagt om het plan ter inzage te geven aan de bouwers en exploitan ten. 0 Voorts vraagt spr. of het de bedoeling is al le hoofdriolen in de toekomst voor rekening van de gemeente tè nemen zulks in verband met het crediet, dat thans gevraagd wordt. Na uitvoerige bespreking wordt besloten tot aanhouding. Weigering Bouwvergunning. In behandeling komt hierna het afwijzend, advies op een beroepschrift tfan S. J. Obbes te Santpoort, inzake de weigering eener bouw vergunning. Goedgekeurd. Pensioentoeslag. B. en W. stellen voor een pensioenstoeslag te verleenen ingevolge de betrokken veror- iening. Goedgekeurd. Aanschaffing van leermiddelen. B. en W. vragen een extra crediet van 1500.- voor de aan chaffing van leermidde len ten behoeve van school B te IJmuiden. Goedgekeurd. Het bewaarschoolonderwijs. Aan de orde is hierna de vaststelling van de volgende nieuwe verordeningen A. tot regeling van het openbaar bewaar schoolonderwijs B. regelende het verleenen van geldelijken •steun aan het bijzonder bewaarschoolonder wijs C. op de heffing van schoolgeld voor het openbaar bewaarschool-onderwijs D. op de invordering dier schoolgelden. In de Raadsvergadering van 1 Maart j.l. werd de behandeling van dit punt der agen da aangehouden, opdat de commissie van bijstand voor onderwijszaken nog gelegen heid zou hebben de door de leden, de heeren F. C. Roelse c.s. ingediende amendemen ten onder de oogen te zien Hierbij komt ook in behandeling eenadres van Mej. P. H. Woerlee e.a. De heer GROENE VELD c.s. stellen voor voor aanhouding van deze voorstellen. De heer GRÖENEVELD vraagt of men nu eens aandacht zal schenken aan de Maria- bewaarschool, die verleden jaar een verzoek indiende, dat bij de begrooting werd aange houden. De heer ROELSE spreekt zijn bevreem ding uit over het feit, dat men nu inderdaad met een voorstel tot aanhouding komt. Ook de heer TUSENIUS spreekt in dezen geest. De heer VERMEULEN licht het voorstel toe. Oorspronkelijk stond spr. eveneens onsympathiek tegenover het voorstel. Daar om heeft hij als voorwaarde gesteld, deze 10.000, waarmede de raad dus uitspreekt, dat de zaak vóór 1 Januari voor elkaar komt en dit voorstel niet den schijn wekt, dat men de zaak op sleeptouw wil houden. De heer TUSENIUS betreurt het, dat men hem in het college niet te voren gewaar schuwd had, dat men iets van plan was. ipr. vindt het voorstel van die 10.000 ge vaarlijk. Men kan een raad niet binden aan iets, waarvan men niet weet, of het wel te volbrengen is. Laat men dan de verordening aannemen deze is tenminste goedkooper. De heer DUNNEBIER zegt dat deze verordening integendeel veel en veel duurder 1S De heer VERMEULEN bestrijdt dit. De raad behoeft de verordening niet direct in haar vollen omvang toe te passen, doch hij zal ieder jaar een zeker bedrag hiervoor op de begrooting brengen. In eerlijke samen werking zal het toch nagestreefd woreen. De heer HANDGRAAF deelt mede, dat met een beetje goeden wil de 10.000. wel op de begrooting kunnen worden ge bracht. De heer BOSMAN meent, dat het „weg- kruiperijtjes van rechts zijn". De heer ROELSE voelt thans, dat de wind uit een gunstigen hoek waait. Spr. zal daarom het voorstel tot aanhouding steu nen. Het voorstel tot aanhouding wordt hierna aangenomen. Verzoek om een bijdrage. Aan de orde is het prae-advies op een verzoek van het bestuur der Mevr. van Tuyl- bewaarschool te IJmuiden inzake bijdrage in de jaarwedde van een helpster. Aangehouden. Overplaatsing onderwijzeres. B. en W. stellen voor mej. W. Th. Nie- borg over te plaatsen als onderwijzeres van school A 1 te IJmuiden naar school F te Santpoort. Aangehouden. De losloopendc honden. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken op een adres van het bestuur van de Nederl. Kennelclub „Cynophilia" te Amster dam, om wijziging van het art. der algem. politieverordening betreffende losloopende honden. Goedgekeurd. Het wielrijden in Velserbeelt. In de vergadering van 29 Juni 1926 werd de voordracht tot wijziging der verordening op het gebruik van het park „Veiserbeek" na de daarover gehouden besprekingen, door B. en W. teruggenomen. B. en W. vinden het ge- wenscht de voordracht opnieuw aan de orde te stellen. Het is dringend noodig, dat op drukke dagen het wielrijden in bepaalde lanen kan worden verboden. De heer VISSER bepleit een milde toepas sing voor vreemde bezoekers, die even met hun rijwiel in Velserbeek komen Het voorstel wordt hierna goedgekeurd. De winkelsluiting. Aan de orde is het prae-advies op een voor stel van het lid, den heer D. F. G. Schilling, De heer HOMBURG wijst er op, dat het voor den winkelstand een moeilijke tijd is. Spr. juicht het toe, dat B. en W. advies heb ben ingewonnen bij de organisaties. Bijna 200 winkeliers hebben zich uitgesproken, waarvan er 170 vóór de winkelsluiting zich uitspraken. Spr. had gemeend, dat B. en W. met deze uit spraak zouden rekening hebben gehouden. Hij wijst er op, dat indertijd, toen de thans be staande verordening voorgesteld werd, een storm van verontwaardiging opging. Het zou een ramp voor den winkelstand zijn. Doch thans zijn die meeningen omgekeerd. Spr. wijst er op, dat er rekening is gehou den met de omstandigheden hier, b. v. «ten opzichte van het aankomen van schepen. Spr. vraagt wat de reden is, dat B. en W. tegen het voorstel zijn. Spr. vreest niet voor het vreemdelingenverkeer. De bezoekers, die hier komen, zijn reeds gewend aan winkel sluiting. Spr. zou willen voorstellen het slui tingsuur te bepalen op respectievelijk 8 en 10 uur. Intusschen wil spr. rekening houden met de bezwaren. De consumptie-winkeliers hebben wel het meest bezwaren. Daarom wil spr. aan dezen (tijdens het badseizoen) op aanvraag, een verlenging van een uur toe staan. Wat de café's en verlofzaken betreft, hierover vraagt spr. een belangrijk toezicht, opdat ook hier geen artikelen van winkeliers verkocht worden. Dit zal misschien niet gemakkelijk zijn, maar het verbod is er. De heer TEN BROEKE spreekt zich uit vóór de winkelsluiting. Echter gaat spr. niet mee met het voorstel-Homburg, voor wat be treft de consumptie-zaken. De heer ZWANENBURG kan zich ook met de winkelsluiting vereenigen. Echter wil spr. tijdens het seizoen alle winkeliers vrijstelling verleenen. De heer ROELSE zegt, dat het een misvat ting is, te meenen, dat de winkelsluiting na- deelig is voor den winkelstand. Het beteekent slechts het concentreeren van de koopkracht van het publiek op een korteren tijd. De heer MAAS vindt het gevaarlijk uit zonderingen te maken. Spr. wijst er op, dat onder consumptie zaken ook sigaren-winke liers begrepen worden. Welnu, de kappers, die allen een sigarenwinkel hebben, spraken zich uit vóór de sluiting. De raad heeft dus te kiezen tusschen sluiting of geen sluiting. Het prae-advies komt hierna in stemming en wordt verworpen met 16 tegen 2 stemmen. B. en W. zullen thans met een ontwerp verordening komen. Uitbreiding. B. en W. vragen den raad een crediet voor de uitbreiding van het kantoor der be drijven voor gas en water. De heer MAAS vindt het bedrag zeer hoog. Spr. vraagt of de prijs wel in overeenstemming is met wat men er voor krijgt. De heer VERMEULEN spreekt in den zelfden geest. Voor het bedrag bouwt men 4 landhuisjes. Spr. vraagt te bouwen voor den meest redelijken prijs, 't Is een gebouw tje van een verdieping, met een plat dak, en een oppervlakte van 104 vierkante Me ters, dat 12000.moet kosten, volgens de begrooting, Dit vindt spr. rijkelijk veel. Het voorstel wordt goedgekeurd. Onderzoek geloofsbrief. Na onderzoek der geloofsbrieven door de daartoe benoemde commissie wordt besloten tot toelating van het nieuwbenoemde lid, den heer S. Baarda, -i: Rondvraag De heer HOMBURG deelt mede, dat de leverancies van uniformen buiten de ge meente zijn gegund. Spr. vraagt om Zooveel mogelijk de plaatselijke zaken daarin te laten deelnemen. De VOORZITTER zal dit onder de oogen zien. De heer VERMEULEN vestigt de aan dacht op de exploitatie van het terrein, het „Heiletje", te Driehuis. Spr. vraagt B. en W. er aandacht aan te willen schenken, dat hier rekening wordt gehouden met het bouwplan. Spr. vindt het een funeste methode dat aannemers maar hun eigen gang gaan en later bij den raad een wijziging voorstellen, waarbij de raad geen keus meer heeft en het maar moet slikken. De heer MAAS vraagt schuurtjes te bou wen achter de gemeentewoningen. Dit wordt toegezegd. Hierna gaat de raad in besloten zitting. Ter secretarie van deze gemeente 5s aan gifte gedaan dat is: Gevonden: een zakmes, een mandje, twee poriemonnaies met inhoud, een be lastingplaatje, een regenjas, een contact sleuteltje van een Ford-auto, een blauw matrozenpetje, een roeiboot. Verloren: een portemonnaie, een gouden colliertje, twee lederen handtaschjes, een speld met juweelen en een speld met pa reltjes, een zwart zijden damestaschje met inhoud; een bruine gummiregenjas met dito regenhoed, een pakje, inh. een schort, enz. Weggeloopen: een jonge hond, luiste rende naar den naam van „Stompie" en een Holl. herdershond, luisterende naar den naam van „Max". Staking onder het personeel der fa. de Ruiter. Hedenmorgen is een algemeene staking uitgebroken onder het personeel, werkzaam bij de fa. de Ruiter te Haarlem- merliede. Deze firma is belast met het leggen der Electrische kabels van Haarlem naar Am sterdam bestemd voor de Nederlandsche Spoorwegen, Een gedeelte der werklieden is begonnen vanaf Haarlem, het andere vanaf Amster dam. Het gedeelte dat thans onder Am sterdam werkzaam was, waaronder, behal ve 't grootste gedeelte afkomstig van Haar lemmerliede en Zwanenburg, waren ook Amsterdammers, en deze meenden dat het minumum loon in plaats van 0.60 het thans geldende loon van Amsterdam n.l. 0.70 per uur moest zijn. Dit werd den aannemer medegedeeld, doch deze weigerde dit te betalen, waarop men oogenblikkelijk het werk neerlegde, met het gevolg, dat ook de Haarlemsehe ploeg er in betrokken werd, en ook deze genoodzaakt werd om de staken. Wel deelde men ons mede dat de werk lieden van Haarlemmerliede en Zwanenburg liever voor dezen prijs hadden doorgewerkt maar het scheen nu eenmaal onmogelijk. Voor de inwoners van Haarlemmerliede is deze staking nu allerminst prettig te be schouwen, omdat de opengegraven wegen zeer hinderlijk zijn voor het tamelijke druk ke verkeer, en wanneer er niet spoedig een oplossing is gekomen, dat men er dan nog enkele dagen langer mede opgeknapt is. Naar Marken. De kinderen der hoog ste klassen de* verschillende scholen, open bare, Katholieke, Hervormd en Gerefor meerde, brachten gisteren een bezoek aan Marken. Gastvrouwe was de vereeniging „Flora", die door dit tochtje te geven een belofte inloste van een dag naar de bolletjes. Een belofte die door verschillende omstandig heden niet gehouden kon worden. Om half negen werd per trein van 't sta tion vertrokken en om negen uur tufte de motorboot van den Koudenhorn te Haarem, propvol met jonge Zandvoorters, die met spanning de reuzetocht tegemoet zagen. Dat het tochtje in den smaak viel van de jeugd, bewees het spontane gejuich dat telkens over het water klonk, als, schippersgroeten of groeten van andere vacantievierders, over het water klonken. Heen en terugreis was even vroolijk en de jeugd bleef enthou siast tot het einde. Op Marken was het toe ven kort, maar voldoende, om door een wan deling verpoozing te geven voor het zitten aan boord. In de Oranjeduinen werd het wachten bekort door de muzikale talenten van den hoornblazer, die als „oud Zandvoorter", nog eens extra voor het schoolgroepje uit haalde. Voor versnaperingen en drinken was vol doende gezorgd. Vol blijden levenslust bereikte men 's avonds om negen uur het Zandvoortsche stationsplein weer, waar met een driewerf „hoera" 1 voor Flora, afscheid genomen werd. Personalia. Mej. slaagde te Utrecht voor gelsch L. O. W. Rasmussen, alhier het examen En- Schoolreisje. Zandvoort's Feestcom missie heeft aan den Raad gevraagd om uit- keering van 500 als subsidie voor een te hou den schoolreisje. Op de gemeentebegrooting is een bedrag van 500 voor een schoolreisje uitgetrokken. B. en W. stellen den Raad voor afwijzend te beschikken op het voorstel. Zij zijn voornemens overleg te plegen met de hoofden van openbare scholen en het organi- seeren van schoolreisjes van onderwijs te be spreken. vliegerwedstrijd. De dag wordt besloten met een groot vuurwerk. Bazar R. K. Kerk. De Jioofdprijzen voor de loterij zijn aangekocht en ter bezichti ging gesteld in de etalage van den heer Maarschalk, Auto- en rijwielhersteller, alhier. LOTING DIENSTPLICHT 1928. Hedenmorgen had in het Gy.anns'iek! -- kaal der Openbare Lagere Sche.cl t-• O' er- veen de loting plaats voor de dienstplicht 1928. De uislag is als volg: C. Kurpershoek 1; Schouten 2, M, Th, Hoo- gekind 3; J. H. M. Brand 4; J. A. Laan 5; j. P. Verduin 6; J. Boot 7; E. Zuiderduin 8; J. J. Huizinga 9; W. R. Broesse 10; J. Loerakker 11; P. Mudde 12; H. J. Schrama 13; A. Zwiersen 14; Th. J. A. Bellm 15; J. M. Broese 16; J. Th. Groenendijk 17; Jac. L. de Boever 18; J. H. C. Dunlop 19; J. H, Levenkamp 20; J. A. Langelaar 21; H. M. A. Bos 22; van Baasbank 23; J. H. Hanrathsz 24; P. C. Kroone 25; H. J. Mooy- kend 26; A. Kohier 27; H. van Panhuys 28; A. Verdergaal 29; H. J. van der Jacht 30; J. A. Hulsbosch 31; R. Geels 32; H. van der Linde 33; van Kampen 34; Joh. Warmerdam 35; A. J. Schrama 36; J. E. Hoeken 37; A. J. Metselaar 38; J. L. Doemen 39; C. W. Visser 40; H. C K.öhler 41; H. Meijer 42; H. J. Eldering 43; F. Witgrafe 44; Jac. J. van Rixel 45; P. Smit 46; Jac. Beek 47; M Roozelaan 48; G. Krol 49; J. M. Lugh 50; H. A. Rutgers van der Loeft 51; Th. H. M. van Beek 52; J. P. Roese 53; H. Badings 54; Jac. Ende 55; A. B. Bolsenbroek 56; J. Keijzer 57; H. Hendriks 58; van Ommeren 59; A. J. Boot 60; J. P. Koelemy 60. Men schrijft ons V/ie ons gemeentebestuur de blaam aan wrijft, niet voortvarend gerozg te zijn, m^et ik direct in 't ongelijk stellen. In de vorige raadsvergadering zijn een paar lanen in 't Naaldenveld gedoopt. Nog niets vermoeden de van 't bestaan dezer lanen, ging ik daar gisteren eens neuzen. Daar vond ik laan nog laansgelijken. Wel een door picketpaaltjes afgebakende rechthoekige zandvlakte, te genover den Zwarte Weg gelegen. Eenige vrachtauto's brachten puin aan. Aan 't achtereind van die zandvlakte druk gedoe met kiepkarren, om een zandbult te verplaat sen naar een duinlaagte. Ik bevond mij op of in de Leeuwerikenlaan. Deze laan afloo- pende, opende zich ter linkerzijde de Koe koekslaan. Hier was zelfs van kiepkarren- gedoe nog geen sprake. Wel was een breede strook ontboschte grond bezaaid met uit den grond getrokken boomknoesten. Eenige groote hoopen dezer knoesten lagen te smeulen en te rooken, alsof men van plan was Bloemendaal voor jaren van houtskolen te voorzien. Verderop was een viertal pootige jonge kerels, rechtstreeks van de Veluwe geïmporteerd, bezig boomknoesten te rooien met behulp van een boomrooimachine, alias kiezentrekker. Deze „kiezentrekker" is niets anders dan een bok met takel, waaraan een reuzenknijper hangt. Deze knijper wordt in een boomknoest vastgezet, vervolgens draaien een paar man aan de lier ne de heeie knoest wordt met al zijn wortels uit den grond op getrokken. Zoo verhuist knoest na knoest naar de oppervlakte. En waar thans nog een welige vegetatie van allerhande boschplanten tiert, daar zal weldra een harde, gladde laag van topeca haar vervangen. Waar de blanke man zich vestigt, is voor den Roodhuis geen plaats meer. En waar villa's gebouwd worden, is geen plaats meer voor allerhande bosch planten. Een troost is 't echter, dat er dan rozen en dahlia's, begonia's en andere ge kweekte bloemen voor in de plaats komen. Voor den natuurliefhebber is deze verwisse ling echter om verdrietig te worden. Hij zij echter getroost. Niet 't beele Naaldenveld is ten doode opgeschreven. Een groot ge deelte blijft ongerept tot.... ook hier weer huizen en menschen verschijnen. De verlichting van den toren. De ver lichting van den Wijtkertoren, tijdens de herdenkingsfeesten, is doof B. en W, opge dragen aan de N. V. Electro-technisch Bu reau, v.h. C. Nijman, alhier. Wegverbetering. Naar tyij vernemen wordt thans ook een gedeelte van den zui delijken Hoofdweg onder handen genomen. De zware stoomwals is ter plaatse reeds in werking gesteld. Het verkeer met auto's enz. over dezen weg (van Concourslaan te Hoofddorp tot Benne- broekerweg) is nu eenigen tijcl gestremd en wordt nu geleid over den westelijken Hoofd weg. Ook met de autobussen van de le Haar- lemmermeersche wordt thans gebruik ge maakt van de overzijde van de Hoofdvaart. Personeele belasting. B. en W. stellen den Raad voor afwijzend te beschikken op het voorstel van de heeren van den Bos en Heinz- bergen om bij de bevoegde autoriteiten stap pen te doen dat Zandvoort in eene hoogere klasse der personeele belasting geplaatst wordt daar de gemeente uit dje belast.ng in komsten trekt, die zij niet kan missen. Schadeloosstelling. Daar in de vorige raadsvergadering de stemmen hebben ge staakt over het voorstel van den heer Padt en van mej. E. Verkman-van den Brug om scha deloosstelling te verleenen van 200.voor eën aan haar overkomen ongeval bij het schoonmaken cvan het oude gebouw, zal de raad in ziin zitting van as. Donderdag daar omtrent moeten beslissen. De telefoonkabel. Voor het leggen van den telefoonkabel van Amsterdam naar Rot terdam worden thans ook in den Haarlem mermeerpolder belangrijke werkzaamheden verricht, o. a. het maken van groote diepe put ten met hei en metselwerken, opgedragen aan N. V. Aannemersbedrijf v/h. F. Broers- ma te Haarlem. Het leggen van den kabel moet nog worden aanbesteed. Aanvaring. In de ringvaart nabij den Bennebroekerweg alhier werd een schuit door een passeerende motorboot zoodanig aange varen, dat ze dadelijk zonk. De schipper van het gezonken vaartuig wist zich intijds te redden. De politie werd met het gebeurde in kennis gesteld. Te water. Dinsdagmorgen viel een drie jarig jongetje van een in de Hoofdvaart alhier liggende woonschuit te water. De moeder, die het ongeluk zag gebeuren, snelde toe en mocht het genoegen smaken de kleine behou den op het droge te brengen. Te snel varen. Door de politie zijn we der eenige processen-verbaal opgemaakt te gen gezagvoerders van motorvaartuigen we- gens te snel varen in den ringvaart van, den tot benoeming van eene commissie ad hoe ter Haarlemmermeerpolder. Dat door de politie In den nacht van Zaterdag op Zondag werd iemand, die beschonken was ter ont nuchtering naar het politiebureau gebracht. Een ander werd daarheen getransporteerd, omdat hij verzet pleegde. onderzoek van de mogelijkheid tot wijziging der verordening op'de winkelsluiting en om inmiddels de bestaande sluitingsuren van 9 en 11 uur nam- te brengen op 8 en 10 uur nam. B. en W. adviseeren afwijzend. Den heer SCHILLING bevreemdt het prae-advies van B. en W. Spr. heeft zijn voor stel gedaan ter bescherming van het winkel personeel, dat soms weken van 74 uur maakt. De winkeliersvereeniging adviseert gunstig en nu komen B. en W. met een afwijzend advies. Eenige ongeorganiseerde winkeliers willen het niet, omdat zij vreezen voor nadeel voor het vreemdelingenverkeer. Dit is geen argument, om 9 uur zijn de vreemdelin gen vertrokken deze hebben trouwens vóór 'dien tijd voldoende gelegenheid om wat te koopen. Spr. wijst op de adhaesie-betuigin- gen voor de winkelsluiting van vele belang z hebbende zakenmenschen. De voorgestelde sluiung is zeer bescheiden opgesteld. op overtredingen in deze streng wordt toege zien is voorzeker toe te juichen, omdat bij een te snellen gang van de booten de ringvaarts- boorden door den zwaren golfslag veel te lij den hebben en ook de aan den kant gemeerd liggende schuitjes aan vernieling ten prooi liggen, Burgerl. Stand van 29 Juli1 Aug, Geboren: Marijntje, d. van J. Eveleens en C. E. Huurman Arend, z. van A. Voogt en C, Kamerman Cornells, z. van G, A. Roubos en A. Bokhorst Gerardus Jo hannes, z. van R. A. van Dam en A. van Leeuwen Nicolaas Albertus, z. van Th. N. Oud en S. M. Rafe Marijke, z. van Th. F. de Ruijte en J, Th. Wortman Willem, van C. van Dijke en M. Fondse. Ongeval. Zondagmiddag viel een jon gen op de Zeestraat met z'n rijwiel en brak daardoor zijn pols. Later klaagde hij over pijn in het hoofd. Op last van dr. Willems werd hij per politiebrancard naar de ouderlijke woning vervoerd. Bekeurd. Zondagmiddag zijn verschil lende personen bekeurd omdat zij zonder toestemming liepen op den grond die is afge zet voor de dennenbewerking. Personalia. Voor akte Engelsch L. O. slaagde te Utrecht de heer B. Borst, alhier. Personalia, Voor het examen handels kennis L. O. is geslaagd de heer W. van Lingen en voor het examen Hoofdacte is te Den Haag geslaagd de heer P. J. Kroes, beiden alhier. personali. Xe Utrecht slaagde voor cte Engelsch L. O. c'e heer G. van Kla veren, alhier. Gegund. Aan de firma de Vries en Couzijn is ondm-hands opgedragen het bou wen van twee oerderijen te Spaamwoude, gem. Haarlemmerliede, voor rekening van den heer Dijkzeel te Schoten. Deze week is het pro voor de feesten op 31 Gevonden en verloren voorwerpen, s Koninginnedag. gram vastgesteld Augustus, Des morgens optocht der kinderen met mu ziek, kinderspelen op het feestterrein, waarbij weer de traditioneele draaimolen. Des middags hebben de volksspelen plaats o. a. watersteken ringrijden per fiets en hindernisrijden. Als bijzondere attractie een PROEVEN MET DE „JOHEWIARBEBA." Nadat het reddingsvaartuig van W. A. v. Keulen, de „Johewiarbeba", Zaterdag zijn bruikbaarheid ,als ook op zee bewezen had, werden er Zondagmiddag eenige proe ven meegenomen aan het Bloemendaalsche Strand om te onderzoeken in hoeverre het bruikbaar is als vaartuig bij het redden van drenkelingen uit zee. Laten we beginnen met te verklaren, dat de proeven uitste kend geslaagd zijn. Echter de zee werkte zeer mede en er was slechts een lichte branding en de zee was kalm. De heer A. Meyerink, uit Haarlerg, die van de aanwezigheid van den heer Van Keulen aan het strand op de hoogte was gesteld, woonde de oefeningen bij en was over de resultaten zeer tevreden. Op zij nverzoek werden de volgende op drachten uitgevoerd: 1. Op 200 M, uit de kust bevindt zich een uitgeput zwemmer, die uit zee gehaald moet worden. In korten tijd was de Johewiar beba bij den zwemmer en deze kon zon der 't mitste gevaar voJr omkantelen van 't vaartuigje binnen boord klimmen. ,2. Een bewusteloos zwemmer moet op den zelfden afstand van de kust binnen boord gehaald worden. Ook deze oefening verliep goed, hoewel zich hierbij de behoefte deed gevoelen aan eenige bekleeding van 't ijzer werk, daar de bewustelooze na zijn redding eenige schaafplekken aan rug en beenen vertoonde, opgeloopen bij 't sjorren over 't kale ijzerwerk. (Dit is waarschijnlijk te ver helpen door 't meenemen van een deken, welke als onderlegger gebruikt kan worden), 3. Meerdere personen moeten uit zee ge haald worden. 't Resultaat hiervan was, dat van Keulen met drenkelingen naar land kwam. Wel was 't geheele vaarfuig geheel ondergedompeld, maar van zinken was geen sprake. Door deze oefeningen was de bruikbaarheid .van Van Keulen's toestel dus wel zeer duidelijk gedemonstreerd. Een hartelijk woord van hulde komt Van Keulen zeer zeker toe voor dit mooie stuk huisvlijt. Immers, het geheele toestel heeft van Keulen thuis in zijn vrije uren ge maakt. En op welke manier hij de materia len ervoor bekostigde, zullen we nu maar niet verklappen, hoewel 't misschien neit verkeerd zou zijn om anderen eens voor te houden, hoe men, door opoffering van ge notmiddelen, iets tot stand kan brengen, 't Is dan ook zeer te betreuren, dat zijn welwillendheid, betoond aan anderen, om ook eens een tochtje met 't schuitje op zee te maken, betoond werd met een groote beschadiging aan zijn toestel. n land gekomen, werd er totaal ver- keerd mee omgesprongen, met 't gevolg, dat een der drijvers van den romp afbrak en een groot stuk van 't boord en 't dek meenam. Zoodoende kon er van den tocht naar Zandvoort, om daar ook eens te de. monstreeren, niets komen, moest het toestel gedemonteerd en op een wagen naar Haar lem vervoerd worden. Jammer nogmaals, want Van Keulen had nog iets anders op zijn programma staan. Dezer dagen was hij n.l. van plan, ene door hem vervaardigden reddinjgsgordel te demonstreoren. Nu hij zijn gordel mist, zal 't moeilijk ziin, op 10C0 M. uit de kust uit zijn bootje te springen. voor de reparatie. Waren er nu maar en- Intusschen zit Van K. met de onkosten kele welgezinden, die hem daarbij de be hulpzame.... specie wilden bieden. De feesten der Indische buurtvereeni-*' ging. (Vervolg). Zette de ochtend zich, vooral wat het vy er betrof, goed in, reeds tijdens de optocht door de volkrijke buurt klaarde het weer meer en meer op, en als de stoet is terugge komen schijnt de zon overheerlijk, en het jonge volkje neemt plaats op de tribune, waar hun volop versnaperingen worden uit gereikt. De feeststemming is er in, daarvoor zorgde het orkestgezelschap Scholte en Penders voor, die ook tijdens het uitreiken der versnaperingen met populaire liedjes de beweging in hield. Wij willen nog even melden een aardig intermezzo tijdens de optocht, n.m. dat op het Wilhelminaplein de stoet zich schaarde om den Wilhelminaboom en de muziek de nationale liederen speelde, dapper door de kinderen megezongen. Na afloop der versnaperingen werd de draaimolen bestormd. De vrijkaartjes moes ten er aan gelooven. Terwijl op het kermisje eenige beweging komt, wordt om 2 uur het kinderfeest voortgezet. Daar heeft Antonini zich voor de tribune geinstalleerd op een geimproviseerd tooneel, bestaande uit een groote platte wagen, terwijl de kinderen met hun geleiders plaats genomen hebben op de tribune. De heer Antonini is reeds ge noeg bekend, maar hier, met zulk een aan dachtig yubliek, heeft hij zich extra inge spannen. Eerst goochelen, dan buikspreken en als slot de poppenkast. Dat de jeugd genoot mag wel blijken uit het feit dat de lach het kermisgejoel op het nabije terrein verre over stemde. Het was een middag van genot waarbij de talrijke ouders met minstens evenveel plezier het handige werk van den heer Antonini bewonderde. Om kwart over 7 de veldloop van jongens en meisjes, van 12 tot 14 jaar, waaraan door een 15-tal meisjes en jongens wordt deelge nomen. Gestart wordt op het feestterrein- Zoowel de jongens als de meisjes loopen in 3 groepen, waarvan de winnaars moeten loopen om de prijzen. De route is"vanaf het terrein over Molen- werf, Wilhelminaplein, Achterweg, Meerweg, Javalaan, Lombakstraat, Sumatrastraat en Molenwerfslaan naar het feestterrein. Ook hier langs den weg veel belangstelling. Om 8 uur concert van de harmonie „Exel- sior" op de Javalaan. Dit gaf voor het feest terrein eenige opluchting, daar velen na het drentelen langs de tenten en molens zich even rustig gingen verpoozen bij de muziek. Op het feestterrein heerschte er een aller prettigste stemming. Vooral in de avonduren maakten de standhouders goede zaken. In de zweefmolen was geen plaatsje te krijgen. De draaimolen was niet enkel voor de kinde ren. Ouden van dagen voelden zich weer jong, en zaten als jeugdige ruiters te paard. Het buitengewoon mooie weer werkte mee om de prettige stemming er in te houden. Is het weer hedenavond zoo gunstig als de eerste dag, dan zal het terrein detalrijke bezoekers moeilijk kunnen bergen. De eerste dag is voor de jonge buurtveree» niging een succes geweest. De tweede dag. Kinderspelen op het R. K. Sportpark. Buitengewoon mooi weer verhoogt de feestviering. Hoewel de kinderen reeds om 9 uur aanwezig zijn, vordert de voorbe reiding te veel tijd. Het is voor alle leid sters en leiders een ongewoon werk, maar er is eenigszins op gerekend, zoodat elke groep slechts één spel doet. De kleintjes van 4 tot 6 jaar worden met bewaarschoolspelletjes bezig gehouden, zoo als „In Holland staat een huis," en „Keer ommes," enz. Ook voor hen zijn fraaie prij zen, maar loten is na afloop der spelen troef. De meisjes van 6 jaar moeten blokjes- rapen, van 7 jaar vlaggetje steken, van 8 jaar zakloopen, van 9 en 10 jaar blaas- slaan, van 11 jaar wasch-ophangen, van 12 jaar schuimspaanloopen en van 13 en 14 jaar touwtje springen. De jongens van 6 jaar vlaggetje steken, van 7 jaar turfrapen, van 8 jaar knikker- rapen, van 9 en 10 jaar blaasslaan, van 11, jaar bardloopen met hindernissen, van 12 jaar zakloopen en van 13 en 14 jaar 3-been- Ioopen. Er heerschte een allerprettigste stem ming en de geest van winnen zat in allen, eensdeels om de fraaie prijzen, maar ook om de aanmoedigingsuitroepen van ouders en kennissen. Een groot draaiorgel houdt er mede de stemming in. Gedurig worden de spelen onderbroken, om aan de tent van dén heer J. Ktiipers de dorst te lessen ol zich te goed te doen aan de noodige versnaperingen. Tot om den laatsten prijs wordt met vuur gestreden. Om 12 uur zijn de spelen aigeloopen en zullen de winnaars om 2 uur de prijzen in ontvangst nemen. Het werk der Indische buurtvereenigirrg en hun kranig bestuur heeft zeker de har ten aller ouders veroverd. Hel is een groot succes geworden. Hedenmiddag om 3 uur zou ringrijden op fietsen voor meisjes en jongens plaats hebben. Ook dit zal zeker belangstelling trekken. Bouw van 32 volkswoningen, Aan den heer N. Nijman, architect te Heemstede, door het bestuur „Op eigen wieken" opge dragen het bouwen van 32 volkswoningen te Heemstede, voor 109.000 Een eigenaardig geval. In den laten avond van Zondag werd aan de Rijkspolitie bericht, dat er ruim 2 KM. benoorden Wijk aan Zee een fiets aan den voet der duinen lag, met een pakje kleeren er bij. In den namiddag, te 3 uur, lag der er reeds. Twee! mannen der politie trokken er per fiets heen, gevolgd door een paar honderd nieuwsgieringen te voet, of ook per fiets. De pplitie vond, wat er bericht was: een transportfiets, met mannen-onderkleeren en een bovenbroek. Hierin zat een slecht ge schreven briefje met naam en adres van iemand die mededeelde, dat men zich niet ongerust behoefde te maken, want dat hij over 154 jaar wel weer terug zou zijn. De politie dacht dus niet aan zelfmoord, want „na 154 jaar terugkomen" zou dan moeilijk gaan. Men ging in de duinen zoeken, maar vond niemand. Hoe deze zaak te verkla ren? Waarschijnlijk heeft men hier te doen met een krankzinnige, of iemand, die een aanval van waanzin had. Aan een flauwe grap kan niet gedacht worden. Wier laat zijn fiets en kleeren liggen en gaat er dan vandoor. Iets onverklaarbaars is het zeer zeker, doch het opgegeven adres (naam en woonplaats werd vermeld) zal het in te stellen onderzoek zeer gemakkelijk maken. Burgerlijke Stand 16 30 Juli 1927. Ge boren: Willebrordus Johannes, z. v. Jac. Welboren en N. Schermer. Nicolaas Jo hannes, z v. P. Jansen en A. W. van der Laan Johanna Liduina, d. v. Joh. de Wit en Joh. Chr. Seignette Hendrikus, z. v. Joli. Groenland en A. Kuyl; Gerardus, z. v. Jan v. Duivenvoorde en A Wiering Adrianus Johannes, z v Joh Welboren en Jac. de Wildt- Agatha Anna, d. v. P. Adrichem en A. Henneman. Ondertrouwd: Q. Joh, Kramer en Cath. M. Jak. Herm. St. Eeltink en Joh. M Rumping. Gehuwd: Petr. Limmen 28 jaren en Joh. Slenters 24 jaren. Overleden: Krijn de Ruyter 59 j, Adr. Peekel-geb. Berkhout, 64

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8