i In en om Haarlem Él Voonmmste Nieuws Stadsnieuws PIJLTJES ip Donderdag 4 Aug. 1927 51ste Jaargang No. 16619 Aangifte moei, op straffe van "verlies van alle reciilen, geschieden uilerlijk driemaal vier en twintig varen na hel ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Uit den Gemeenteraad. Agenda 5 Augustus MET DE ZIEKEN NAAR LOURDES. De export van aardappelen naar het Buitenland te Hoogkarspel, geschiedt"phteie pfaauJnwtl Werden «Bk onder voordurende controle. Dit is noodig wijl door het natte weer erachter eikaar. De loopende patiënten .veel ziekte onder de vroege aardappelen voorkomt, nemen plaats op de banken, die voor hen Nieuwe nachtverlichting van Schiphol. Woorden en daden. VOOR DE STORMRAMP. PASTOOR A. J. M. HAFKENSCHEID. f BURGERLIJKE STAND. •tfS 3- J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem, Telegraphisch Weerbericht OLIVIER KOOP. De weg HaarlemAlkmaar. Van misdrijf afkomstig? De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bi; Vooruitbetaling 3 5S Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeining Nr 5970. DIEIIWE HAARLEMSCHE COURANT Aavertentiën 35 ets. per regel. Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct„ bij vooruitbetaling A dvertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct. per regeL Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Ofïflfï Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7^ft bij een ongeval met f OCfj bij verlies van een hand, 19^ 50 bee'of "arm*! f 40, tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I wUUlï. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; vU. doodelijken afloopAd Ueen voet of een oog; duim of wijs g bij verlies v. eetfc andere vingee. Er wai en gisterenmiddag vele leege stoe len, in den gemeenteraad. Van leden, ver onderstellen wij, die met vacantie zijn. En het van zonnewarmte blozende gezond heid glorieerende hoofd van onzen ge meente-secretaris sinds Dinsdag pas te rug van zijn verlof blonk als een uitnoo- diging aan de achtergebleven dames en heeren om aan strand of in duin ook wat zonneschijn te gaan puren. Hij was als het levend bewijs, d?.t een goed gebruikte va cantie een voortreffelijke bezigheid is. Druk ke besognes - ook die in verband met de wethcudersverkiezing'? houden onze vier wethouders zelfs in deze Augustusmaand Wiikb&ar vcor onze gemeentelijke huishou ding gevangen, maar op den voorzittersstoel zat Mr. Slingenberg en met voortvarendheid hamerde hij deze agenda Van 22 punten er dcor, zonder dat er ook m,aar gedacht werd aan een avondzitting. Met genoegen zagen wij wederom den heer v. d. Kemp, onzen r.cstor, in den P.aad. Twee maanden heeft hij een pijnlijk ziekbed gehad, maar, alhoewel neg wat bleekjes, is hij nu op weg, na een kleine operatie, weer spoedig de oude te v.orden. Haarlem heeft in den heer Elzinga we derom een inspecteur bij het O.M. geleverd. Een bewijs, dat ook nu nog, evenals vroe ger, bij het Hparlemsche onderwijs knappe koppen zitten, waarvan inspecteurs, pro fessoren en ministers groeien. Gelukkig! Met een applausje werd hem het gevraagde eer vol onlslag verleend als directeur der H. B. S. A. Bij bet onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden van den Raad, stak de heer Bruch, rapporteur van een der commissies, luimig den draak met een in gekomen bezwaar tegen de toelating van den heer Miezerus, omdat diens naam wel eens geschreven is als Mizerus met één e en even schrok mevr. MaarschallKomin teen zij in datzelfde rapport haar naam hoor de noemen, cmd,a.t die soms uitgesproken wordt met den klemtoon op de eer ste lettergreep, soms met den klemtoon op de tweede lettergreep. Het was maar een grapje, want, veegde de rapporteur er bij, aan de identiteit van den heer Mizerus noch aan die van mevr. Maarschall kan worden ge twijfeld. En met een sappig appLaiusje toon den alle raadsleden, dat zij van meening zijn wettig tot raadslid te zijn gekozen en waar dig dien titel te dragen, zij en de andere uitverkorenen der kiezers. Even een pikante opmerking van den heer Mizerus, die voor stelde aan den voorzitter van het Centraal Stembureau dank te betuigen voor de ac curatesse en scherpzinnigheid, waarmede hijmaar de heer Slingenberg stopte dien woordenvloed als niet ter zake die- mende. Gelukkig, een misschien pijnlijke dis cussie was er door vermeden.. En toen ha merde hij de agenda er door. Alle punten, waarover geen der raadsleden het woord verlangde, werden wèggetikt, zoodat de agenda-, die eerst 22 punten telde, er plot seling nog maar 6 had. Maar die zes hebben ons dan ook bezig gehouden tot over zessen. Het eerste voorstel, dat eenig entijd in beslag nam, was dat van een verplaatsbare hulpschcol aan te schalfen voor de som van 10.000 en die in bruikleen af te staan aan het R.-K. Kerkbestuur van de H. Liduina in het voormalig Schoten. Die geschiedenis is een slechte noot voor onzen dienst van O. W. In Maart van dit jaar vroeg het Kerk bestuur aan het toenmalig gemeentebestuur van Schoten medewerking cm een R.-K. School te bouwen, maar omdat in Septem ber reeds een toeloop van 60 leerlingen werd verwacht, vroeg het tevens om, in afwach ting van de nieuwe school, tegen September de beschikking te kriigen over een hulp- school. Het gemeentebestuur van Schoten bereidde de zaak voor en endosseerde het verzoek bij de grenswijziging aan Haarlem. Inderdaad werd reeds op 18 Mei door den Haarlemschen raad besloten om medewer king tot den bouw van die school te geven. Nu zou men zoo zeggen, dat er tusschen 18 Mei en 1 September wel gelegenheid is iets te vinden om er een hulpschool van te maken, temeer daar die noodzakelijkheid door iedereen werd erkend. Maar gisteren, 3 Augustus, komt er pas een voorstel in oen Raad om een hulpschool te maken. Dat is te laat. Veel te laat voor deze algemeen a!s urgent erkende zaak, veel te laat ook als men als excuus aanneemt, dat de gemeente raad vroeger een besluit afwees om „Huis te Zenen" v6or hulpschool te bestemmen. De ambtenaren bij O. W. in Haarlem zijn wel zóó gewiekst, dat zij dezen gang van Zaken konden bevroeden. Terecht vreesden verschillende raadsleden, wien deze kwestie ter harte ging, dat het maanden zou duren eer deze zaak in kannen en kruiken zou zijn. Want 3 Augustus het raadsbesluit, dan rus tig de plannen uitwerken door O. W., prij3 opvragen enz. Wii kennen die lijdensge schiedenis! Was het wonder, dat een door tastend zakenman als de heer Klein Schip horst zelf informeert wat een hulpschool kost en het voorstel doet cm voor 8500 door de firma Padox, te Warmond, ev-n school te laten maken? De andere zakenman v. Liemt doet het voorstel om die firma 5 pet. cadeau te doen als' zij binnen 4 weken klaar is met de school. Ziet, dat is afwer ken! De heer Klein Schiphorst riskeerde met dit optreden het verwijt, dat een raads lid het voorstel niet doen mag een genoem de firma eenig werk op te dragen om geen kwaden schijn op zich te laden. En zoowaar, de socialist Jcosten had den euvelen moed om dit verwijt te doen. En de wethouder van O. W., de heer Reinalda, sprak zelfs van een votum van wantrouwen aan het adres van den directeur van O. W. Zij deden alsof hun de ware reden van dit voorstel absoluut ontging. Deze reden was: het lange traineeren met dit voorste en de vaste wil cm daaraan een eind te maken. Wij be luisteren in Roomsche kringen vooral buiten den Raad in den laalsten tijd en laatste jaren een groeiende ontevredenheid over de wijze, waarop bij O. W. de bouw van scholen en andere gebouwen voor R.-K. instellingen wordt getraineerd. Daarbij wordt gewezen, om maar iets te noemen, op de verbouwing der R.-K. Huishoudschool, de R.-K. School in het Amsterdamsche kwar tier, de R.-K. School in het Kleverpark, op tal van moeilijkheden, *lie gemaakt worden met verbouwingen in andere scholen. Wij zullen d't thema niet verder uitpluizen tenzij hel noodig wordt doch, zonder rancune, den wethouder van O W. verzoe ken eens na te gaan cf, om verontwaardigde gemoederen te kalmeeren, een reorganisatie van dit onderdeel van Openbare Werken niet gewenscht is. Wij houden er van de dingen ronduit te zeggen en wij weten dat dit, door wie het aangaat, gewaardeerd wordt. Het hierboven gesignaleerde onbe hagelijke gevoel toch lijkt ons de diepere beweegreden van 's heeren Sch'phorst's voorstel te zijn en dergelijke pogingen om *t initiatief uit de handen van O. W. te ne men, zullen er nog vele volgen, vreezen wij, als er geen afdoende verbetering komt. De heeren Klein Schiphorst en v. Liemt en Keesen waren ten volle tevreden gesteld en trokken hun voorstellen in, toen de wet houder van O. W. beloofde, dat de hulp school binnen 4 weken gereed zal zijn. Dc heer Slingenberg wentelde voor zooveel dit nog nood'g was op sympathieke wijze de verdenking af van den heer Klein Schiphorst, dat hij, met zijn voorstel en voorbereidingen daartóe, niet uitsluitend het algemeen belang zou hebben behar tigd. Ook de heer Bruch vond in het ge beurde niets onbehoorlijks, omdat het open en eerlijk was gebeurd en niemand de be doelingen van den heer Klein Schiphorst in twijfel trekt. Wij herhalen echter, dat de woorden stroom, die hierover ontketend werd, de aandacht van de eigenlijke zaak afbracht. Niet geheel in denzelfden gedachtengang ma,ar toch wel eenigszins lag het voorstel van den heer v. Liemt om den bouw van een school voor voorbereidend onderwijs op te dragen aan een particulieren archi tect. Terecht werd de ópmerking gemaakt, dat dergelijke werken tenzij een van zeer bijzonderen aard aan O. W. moeten op gedragen worden en dat, als er werk te veel is aan O. W., een tijdelijk architect kan worden aangesteld. Maar de heer v. Liemt deed duidelijk uitkomen, dat hij vreesde voor een langzame afwikkeling van zaken en toen deze vrees door een verklaring van den wethouder was weggenomen, trok hij dit voorstel in. De reorganisatie van het openbaar lager onderwijs in het voormalig Schoten en op heffing van enkele openbare scholen bracht een schitterend pleidooi van den wethouder van Onderwijs, rnr. Bruch, na eenige opmer kingen van de heeren Scholl, Loosjes en Boes, die den wethouder niet ontroerden, omdat zij al zoo dikwijls gehoord waren. Tegen de eigenlijke voorstellen werd geen bezwaar gemaakt, maar wel werd nog eens op het hart gedrukt, dat het Openbaar On derwijs moet bevorderd worden. De heer Loosjes wil daarvoor standenscholen, me,a,r van dezen aanval trok de wethouder zich niets aan, wijl de Raad zelf besloot tot in voering der Eenheidsschool en de Soc.- Dem. voelen niets voor verandering. De heer Boes en de Soc.-Dem. willen het zoe ken in openbare scholen op alle punten der stad. „Men moet de school bij het kind brengen", zei de heer Boes. Wij zouden willen vr,a.gen: voor elk kind een eigen openbare school? Neen, zegt mej. Berde- r.is van Berlekom, maar toch wel in elk centrum van ouders, want die zien er tegen op om hun kinderen gevaarlijke kruispun ten te laten passeeren. Daarom, aldus moest dan de conclusie luiden zenden die ouders hun kinderen naar de Bijzondere Scholen. Neen, die conclusie is onjuist,want juist de kinderen, die Bijzondere Scholen bezoeken, moeten veelal grootere en ge vaarlijker afstanden afleggen, dan zij, die de openbare bezoeken. Mr. Bruch merkte zeer terecht op, dat hij zijn zcon dwars door de stad stuurde, om hem de Dr. Kuyperschool te la,ten bezoeken. Zoo gaat het voor de meeste leerlingen van Bijzondere Scholen. De voorliefde voor de Bijzondere School zit dus ergens anders en bij voorbaat moet ge protesteerd worden tegen de geldverspil ling om als maar openbare scholen te bou wen uitsluitend „om bet openbaar onderwijs te bevorderen". Het bevorderen is onze taak niet, wel wenschen wij goed openbaar on derwijs niet te belemmeren en het ten volle te geven, wat het toekomt. M.a,ar Mr. Bruch stelde de palstaanders gerust met de mede deeling dat de achteruitgang van het aantal leerlingen der Openbare School tot staan is gekomen. Wij gelooven den wethouder wel, doch het zal maar een tijdelijke stil stand zijn. De toekomst is aan de Bijzondere School. Zoo en passant werden nog nieuwe scholen gevraagd voor het Amsterdamsche kwartier en een nabij de Pijlslaan. De regenten van het Groote Gasthuis kregen, na, de verdediging van den heer Heerkens Thijsscn, hun anderhalve ton gouds vcor de verbouwing van het Gasthuis. Dat zal nog wel wat kosten voordat het gemo derniseerd is, maar verbouwmg zal toch goedkooper zijn dan een geheel nieuw. De heer Peper deed het radicale verzoek om het Gasthuis te sluiten en niet eer te her openen voordat de verbouwing heelemaal gereed is. De heer Heerkens Thijsscn be loofde er eens over te zullen praten in het college van Regenten. De uitbreiding van het Openbaar olacht- huis werd gevoteerd, maar de heeren van Liemt en Gerritsz lieten een krachtig plei dooi hooren voor het gebruik v,a.n Neder - landsch Fabrikaat en toen de wethouder,, met het oog op het feit, dat er dan twee verschillende systemen van machines wor den toegepast, aarzelde, was hij zoo goed niet of hij moest beloven een rapport aan den R,a,ad uit te brengen. De goede wJ was er echter en het zal wel terecht komen. Sociëteit „St. Havo". Bouwvereniging „Haarlem", 8 uur. „Alberdmgk Thijm", 8 uur. Propagandaclub R.K. Volksbond, 8 uur. Ledenvergadering Tramperso neel, 8 uur. R-K. Bevolkingsbureau, 8 uur. St. Josephsgezefflengebouw, Jansstraat 59 Geopend van 8 tot 10 uur. R.K. Militairenvereeniging, Zoetestraat^ 14 R.K. Mannenkoor „Philip Loots 8 uur- Brongebouw. Ledenconcert ,,H. O. in den tuin, kwart over 8 uur. Stadsschouwburg. De generale repetitie van „een kostbaai leven", kwart over 8. Schouwburg Jansweg. Haarlemsche Jeugdbioscoop haf 3 uur. „De Tante uit Indië", kwart over 8. Theater „De Kroon". BioscooDvoorstel- ling, half 3 en 8 uur. „Luxor"-Theater. Bioscoopvoorstelling, half 3 en 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tol 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Flken Donderdag van 89H> uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw ,.St. Bavo' Smedestraat 23. Van 8ld uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. K. K. Leeszaal en Uifleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Z"" en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdag middag ruilen van kinderboeken. St. Mart'iavoreen'ging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo". Smedestr 23. Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur. s middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur R. K. Rccfasseeringsvcreeniging, afdeelmg Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging. N Groenmarkt 22 R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en al'e werkende dames. Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 2-4 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur. Donderdag van 12 uur. R, K, Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Haarlem (Schoten), Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. VI. Op de Esplanade, het groote plein, ge' legen vóór de Rosaire en omsloten aan twee zijden dobr de opgangen naar de Crypte en Basiliek, worden onze zieken ter weerszijden onder de boomen opgesteld. Eerst de zware of liggende patiënten ter linker en de in wagentjes zittende patiën- zijn klaar gezet en welke zoodanig ge plaatst zijn dat zij den kant van de Espla nade bij het beeld der Gekroonde Maagd, op doelmatige wijze afsluiten. Terwijl het voorste deel der Processie reeds de Espla nade bereikt heeft, zet men zich bij den Grotpas in beweging, zoodat eerst 20 a 25 minuten later het Allerheiligste, gedragen onder een baldakijn, hier aankomt. De Priester, die de zieken zegent, gaat nu loo pende onder een parasol, beginnende van uit het midden, de zittende patiënten ie zegenen. Dan de liggende zieken, waarna bij de trappen, die toegang verleenen tot de „Rosaire de Esplanade" wordt overgestoken om vervolgens de zittende zieken, die in wagentjes gereden moeten worden en ten slotte de loopende patiënten, die op de banken ter rechter zijde hun p'aats hebber, genomen, de zegen met het Allerheiligste te geven. De comité s der verschillende bedevaarten, de doktoren en verschillende Kerkelijke Hoogwaardigheidsbekleeders, volgen tijdens de geheele processie het Allerheiligste. Op het midden van het plein staan intus- sclien eenige geestelijken met luide stem de aanroepingen voor te bidden. Hier voor al verwacht men verhooring van gebeden en niet zelden kan hier een plotselinge ge nezing worden waargenomen. Nadat dan alle zieken zijn gezegend, gaat de priester weer met den montrans onder het baldakijn naar voren en wordt het Tan tum ergo door allen gezongen. Nog eenmaal zegent nu de Priester alle aanwezigen en brengt vervolgens het Aller heiligste in de Rozenkranskerk terug. Onmiddellijk worden nu de zieken van de Esplanade naar het hospitaal terugge bracht, om te dineeren, waarna tot TA ge legenheid bestaat hen te bezoeken. Bij mooi weer mogen de zieken buiten blijven tot na de lichtprocessie. Is dit niet het geval, dan wordt om TA uur begonnen met hen naar de zalen en zoo noodig naar bed te brengen. De aalmoezenier komt dan circa 9 uur het avondgebed bidden, waarna hij nog een korte toespraak houdt. Dit jaar was Mgr. Stroomer als aalmoeze nier der zieken de plaats van Pastoor Windhausen komen vervullen en de zieken zullen hem oprecht dankbaar zijn voor de woorden van opwekking en troost, alsook voor zijn pittigen humor, waarmede hij de zieken soms deed schudden van het lachen. Spontaan werd dan ook steeds zijn: „Wel te rusten" door allen beantwoord en niet lang na zijn vertrek ligt gansch de zaal in diepen rust. Dan ook kunnen de infirmières en de brancardiers die dienst op de zalen heb ben naar hun hotel gaan en blijft alleen een 4-tal dames en 2 heeren voor de wacht over. Den volgenden dag is het prachtig weer en dan blijven onze zieken den geheelen tijd in de vrije natuur. Bij het middagmaal komt Jhr. Mr, Ch. Ruys de Beerenbrouck onze zieken bezoeken en zien v/ij hem, onzen grooten staatsman, zich tusschen de brancards en wagentjes heen werken om hen allen een opwekkend woord toe tc voegen. Nu ik toch een naam heb genoemd, mag hier niet de naam van Jhr. Mr. F! J. M. van Nispen tot Sevenaer onvermeld blijven. Hij zelf immers is 't voorbeeld van allen, die aan de ziekenverpleging medewerken. Zijn ijver, toewijding en liefde voor „z ij n" z i e- k e n is zoo enthousiast, dat ieder hem in zijn werk gadeslaat er als vanzeis van over tuigd wordt, 'n ziekensjouwer, in dienst van Maria. F. N. Gisterenavond is in tegenwoordigheid van autoriteiten en gencodigden de nachtverlich ting van Schiphol gedemonstreerd, die den naam van dit vliegveld als een der best uit geruste van Europa, opnieuw heeft beves tigd. In een der hangars kwamen de genoo- digden bijeen. Nadat wethouder J. ter Haar, onder wiens departement het vliegveld res- sorteerd, de aanwezigen had verwelkomd, gaf de heer Braam van Vlooten, chef van den dienst der kustverlichting, een exposé van de verlichting. De verlichting van Schip hol, bestaande uit twee acyteleen-zoeklich ten, was onvoldoende. Omdat men bij lan den, niet tegen het licht in kan vliegen, moest het zoeklicht bij elke windverandering, verplaatst worden. Een goede verlichting van een vliegveld moet voldoen aan de volgende eischen; le. het licht moet niet zoozeer sterk dan wel gelijkmatig zijn, 2e. het mag de vliegers vooral niet ver blinden; 3e. de toestellen mogen geen obstakels op het vliegveld vormen; 4e. de verlichting moet door één man in elke gewenschte richting ontstoken kunnen worden, Om de moeilijkheid onder 3e genoemd te ondervangen, moeten de toestellen laag ge bouwd worden. De lichtbundel valt dus ook Zeer laag, wat tot gevolg heeft, dat de min ste oneffenheid lange schaduwen werpt; om dit te voorkomen moet het veld ook van achteren en ter zijde belicht worden. Na verschillende proeven bleken de lensen van de kustverlichtings-toestéllen het best te voldoen. Na Waalhaven te Rotterdam, waar de ver- liching een succes bleek te zijn, besloot men de verlichting ook aan te brengen op Schip hol. Toen de gemeente Amsterdam de ex ploitatie van Schiphol overnam, was een doelmatige verlichting een der eerste pro grampunten. Thans is de installatie gereed. De lichtsterkte is hier, wegens den groo- 'eren afstand, grooter dan op Waalhaven en de Kooy. Er zijn 8 lichtpunten, die een waaiervormigen lichtbundel uitstralen. Er is als 't ware een schijf van licht verkregen, waarvan de bovenste stralen iets naar bo- ven en de onderste stralen iets naar bene den gericht zijn. Bij het landen branden niet alle lampen, omdat men niet tegen het licht 'n kan vliegen. De niet brandende lampen worden dan verlicht met een roode toplamp, om de plaats voor den vlieger aan te geven. De spanning is 380 volt, die door een transfor mator in het toestel tot 110 Volt wordt ge reduceerd; de sterkte van een bundel is 330.000 kaars. De lampen zijn geleverd door Philips. Bovendien is een verlichte windwijzer aan gebracht, waarvan de vlakken overdag van verre zichtbaar zijn, en des nachts door electrische lampen rood worden verlicht. Na de technische uiteenzetting, waarbij kaarten het gesprokene verduidelijkten, werd de nieuwe verlichting gedemonstreerd. De piloot Silvis steeg op met een gewoon type t AAA étkM T'/ VVWWWV'W'WWWWCJ De fractie van nieuwe sociaal-democrati sche raadsleden heeft eenigen tijd geleden rtan de fractie van den Vrijheidsbond en aan die der Vrijzinnig-Democraten een uit- noodiging gezonden om te confereeren over de verdeeling der wethouderszetels. Men kan veilig in het midden laten of het de bedoeling was een linksch bloc te vor men, samenwerking met den Vrijheidsbond en de Vrijzinnig-Democraten werd in ieder geval gezocht door de S.D.A.P., Want zij noodigt den Vrijheidsbond niet uit om hem te vertellen, dat zij niets met hem le ma ken wil hebben. De bedoeling van dit initiatief kan wel niet anders geweest zijn, dan om een wel- houderszetel aan den Vrijheidsbond aan te bieden en een aan de Vrijzinnig-Democra ten. Op goede gronden verluidt dan ook, dat de raadsfractie der S.D.A.P. twee wet- hcuderszetels wenschte voor zich zelf, één aan de Vrijz.-Dem. wilde geven en één aan den Vrijheidsbond. Een te scheppen vijfde zetel zou dan toegewezen kunnen worden aan een der andere partijen. De omstandigheden schijnen een andere de meest ratioueele oplossing aan de hand te doen: de zittende raadsleden zullen vrel herkozen worden waarschijnlijk. En al moge nu de Federatie der S.D.A.P. misschien onder den drang dierzelfde om standigheden de reeds gedane stappen der raadsfractie afkeuren, het feit blijft niettemin bestaan, dat de voormannen der S.D.A.P. als hoedanig de gekozen raads leden toch aangemerkt mogen worden 'n samenwerking met den Vrijheidsbond prefe reerden boven een andere. In dit verband mogen wij wel even de aandacht vragen voor een stukje, dat de inzender „Parvus" in deze courant schreef aan den vooravond der verkiezingen, waarin hij dezen gang van zaken in uitzicht stelde. Hij wees er daar bij op, dat de S.D.A.P. wel voorgaf de po litieke scheidingslijn tusschen zoogenaamd conservatief en democratisch te zien, maar dat zij in de practijk zou aansturen op een verband met den Vrijheidsbond. Inderdaad zijn hier de woorden in strijd met de daden der voormannen van de S.D.A.P. in Haar lem. Wij wilien hier niet nagaan of de Roomsch-Katholieken bij deze verdeeling van de wethouderszetels zouden zijn uitge sloten immers is moeilijk te bevroeden wat het uiteindelijk resultaat van het over leg zou geweest zijn maar dat de geluk kige uitslag der verkiezingen het mogelijk maakt aan de Roomsch-Katholieken een krachtig woord mede te spreken is te danken aan het enthousiasme, waarmede van onzen kant de verkiezingsstrijd is gevoerd. verkeersvliegtuig der K. L. M. Men kon de taxiënde machine op het verlichte veld goed volgen, doch zoodra zij 1 a 2 Meter hóóg was, werd het vliegtuig als het ware door de duisternis opgenomen. Het werd onzichtbaar, zoodra het boven de lichtschijf was geste - gen. Doo middel van lichtkogels verzocht de piloot alle 8 lampen te ontsteken, en daarna die, welke voor het landen noodig waren. Bi; het dalen was het vliegtuig op eenige hoogte tegen den nog lichten hemel zicht baar, vervolgens kon men het, onmiddellijk boven de lichtbundels, alleen hooren en daarna werd het plotseling zichtbaar in het licht en landde het. De demonstratie werd met groote belang stelling door de genooaigaen en een talrijk publiek buiten het vliegveld gevolgd. De directie der K. L. M. stelde iedereen in de gelegenheid een korte vlucht te ma ken. Natuurlijk werd druk gebruik gemaakt van deze vriendelijke uitnoodiging. Ook wij hebben toen een vlucht in den nacht ge maakt. Nu kon men de doelmatigheid van de verlichting realiseeren. Als een groot wit vlak was het landingsterrein vanuit de lucht te zien; het aangrenzende terrein was een donkerte, een niets, waarin flauw de róode lampjes der hangars schenen en de verlichte toren met den windwijzers scherp uitkwam. Tot laat in den avond vloog het vliegtuig beven Schiphol en omgeving, om allen, die het wensebten, in de gelegenheid te stellen het landen bij nacht mede te maken. De demonstratie werd o.a. bijgewoond door burgemeester W. de Vlugt en vele autori teiten; vele honderden volgden op den Ring dijk en aan de hekken van het vliegveld ue interessante evoluties. Tot ver in de omge ving was het verlichte vliegveld in de diepte van den Haarlemmermeerpolder zichtbaar. Vorig bedrag 1950.31 M 1— Totaal' 1951.31 Ook door de Spaarnebank worden "'{ter in ontvangst genomen, welke in deze lijs' zullen verantwoord worden. In den ouderdom van 66 jaair is in het St. Jozef Rusthuis te Beverwijk overleden de Zeereerw. heer pastoor A. J. M. Haf- kenscheid. Pastoor Hafkenscheid werd geboren te Amsterdam, 22 December 1860, priester ge wijd 16 Augustus 1885 en was achtereenvol gens assistent te Hoorn en Warmenhuizen en kapelaan te Haastrecht en Haarlem (O. L. Vr. Rozenkrans). Op 15 September 1899 werd hij benoemd tol rector van Grocr.c. steyn te 's Gravenhage, op 22 Augustus 1904 tot pastoor te Nibbixwoud en op 3 Juni 1910 tot pastoor te Leiden (H. Petrus). Op 8 Juli 1922 werd hem eervol ontslag ver leend en sindsdien verbleef hij in het St. Jozef Rusthuis te Beverwijk. Geboren: 31 Juli: A. KruijshoopMetse laar, z.; 1 Aug.: F. Veenv. Essen, z.; 2 Aug.: M. J. SchousRemmé, d.; M. v. d. Maat— Bax, z.; E. v. HoutenPeters, z.; M. P. v. d Wijden—Teilekamp, d.; C. J- v. Zeeland— Sikking. z.; C. W. Vellinga—Kruijer, z.; M. Diekmannv. d. Spoel, d.; 3 Aug.: I. A. L KörberHettasch, d. Ondertrouwd: 3 Aug.: L. M. de Wit en H. A. J. Willems; H. H. Bogaard en J. M. de Mink; A. L. Miezenbeek en A. J. C. Weijers; F. Smit en J. H. Jochcmsz; H. Sloo- In tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten is gisteravond de nieuwe nacht verlichting van Bfet vliegveld Schiphol offi cieel in gebruik genomen. Eenige nacht vluchten hadden plaats. De burgemeester van den Haag wensebt Schiphol tot vlieghaven van d«-a Haag te maken. Hij wil den raad voorstellen een paar millioen te votceren voor een directe verbinding Schipholden Haag. Eind September zal de Culemborgsche moordzaak voor het gerechtshof te Arnhem behandeld worden. Tot moderator der R. K. Universiteit is benoemd de Zeereerw. Pater C. H. M. Hoogewegen S. J. te 's Gravenhage. Plebaan F. A. Starink is op 62 jarigen leef tijd te Utrecht overleden. Te Amsterdam is de vergadering voort gezet van het Comité Maritime International Ingediend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp strekkende tot wijziging van de bepalingen der L. O. wet 1920 betreffende het schoolgeld. Te Amsterdam heelt een brutale roof overval plaats gehad. Een oude man is door drie vreemdelingen overvallen en berooid. Noodweer in Zwitserland. Spoorwegver keer ernstig gestoord. De vlootconferentie. De plenaire zitting op heden andermaal uitgesteld. Het Japansche bemiddelingsvoorstel voor Amerika onaan nemelijk. De meeningsverschillen op het L V, Vw Congres te Parijs. In bevoegde kringen wordt aangenomen, dat in Coolidge's weigering zich opnieuw candidaat te stellen voor het presidentschap, eeu poging gezien moet worden, om het ter rein te verkennen. Barometerstand 9 uur v.m.: 773. Vooruit, Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.14. Hoogste barometerstand 770.3 te Hamburg Laagste barometerstand 761, te Accureyra Verwachting: Zwakke tot matigen O. tot Z.O. wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, warm. temaker en C. M. F. Niemann; D. v. Kam pen en C. A. Neifer; H. M. Koster en P. C. Bergkamp; G. Hendriks en C. Boerwinkel; L. W. Buijs en C. M. Ruigrêk v. d. Werven; A. v. d. Meij en J. D. W. Overman; A, Eveleens en C. de Haas; H. v. Everdingen en S. C. Steenkist; A. H. v d. Benden en O. C. H. Bewarder. Getrouwd; 3 Aug.: D'. Jacobs en J. M. W. Ottho; H. Schuurman en E. Meijers; J. J. v. Eden en A. Molenkamp; J. P. Meijer en. J. W. C. Disco; J. A. de Vries en J. C. v, Velzen. Overleden; 1 Aug.: J. S. KruijsMasten broek, 86 j., Duvenvoordestraat; 2 Aug.: J. v. 't Veer, 64 Kamperlaan. 25 JAAR MUSICUS. De bekende toonkunstenaar en dirigent Olivier Koop zal deze maand den dag her- lonken, dat hij vóór 25 jaren zijn loopbaan begon als musicus. Het was aanvankelijk de bedoeling de fees telijke herdenking in te luiden op Zondag 7 Augustus a.s. met een Hoogmis in de Paro chiekerk te Overveen, welke Mis gezongen zou worden onder leiding van den heer Jan Nelissen van Bloemendaal, terwijl de heer Jan Nieland van Amsterdam de orgelpartij zou verzorgen. Na afloop zou er in de Pas torie gelegenhied zijn den jubilaris te com plimenteeren. In verband met het 25-jarig Priester-jubilé van Pastoor van Niekerk te Overveen op 15 Augustus d.a.v. en de daaraan verbonden voorbereidende werkzaamheden, waaraan de heer Koop een belangrijk deel heeft, is de herdenking van eerstgemeld jubilé uitge steld tot Zondag 11 September e.k. Het zal den volijverigen heer Koop, dj* op een zeer belangrijken staat van die-f i ook op het gebied van den Kerkzang, kan terugzien, op laatstgenoemden datum zeker niet aan bewijzen van belangstelling ont breken. Op verzoek van de Wegencommissie van den A. N. W. B,—K. N A. C. heeit de mi nister van waterstaat besloten, de verhar dingsbreedte van den spoorwegovergang bij Beverwijk van 4 M. te brengen op i M. I Aan het bureau va npolitie zijn bij de afd. Justitieelen Dienst inlichtingen te be komen over 44 staafjes soldeertin, welke vermoedelijk van misdrijf afkomstig zijn,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1