Buitemandscli Nieuws. r Wat zal hij et mee doen? -sppipi^ GEM. BUITENL. BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. Een geheime distilleerderij ontdekt. Nu het te Iaat is. Een brutale roofoverval te Amsterdam. FEUILLETON. Ï29 iTIWi''7 Het familiedrama in de 2e van Swindenstraat te Amsterdam. De liefhebbende echtgenoot. Marken in een moeras herschapen. Zeldzame oude munten gevonden. *jÊf Het L V. V. Congres.} liIn de gisteren gehouden zitting van het [congres zijn de meeningsverschillen nog scherper geaccentueerd. Het gaat daarbij steeds dm de verhouding tot de Kussen en de kwestie van het z.g. eenheidsfront. De ruzie over de rede van Purcell werd gis teren met groote scherpte voortgezet, zoo zelfs, dat ten slotte de heer Fimmen, wiens communistische of wil men Russisch-gez.n- de neigingen bekend zijn, maar voorstelde om het gemeenschappelijke uitstapje, dat men naar Versailles zou doen, op te geven, omdat er van de kameraadschap al heel weinig kon overblijven na de feite weder- zijdsche beschuldigingen. Het was niet zoozeer de scherpe critiek idoor den Belgischen gedelegeerde Mertens en door den Nederlandschen gedelegeerde Stenhuis op den Britschen secretaris van het L V. V-, Brown, en op den voorzitter Purcell geoefend, die den heer Fimmen tot zijn voorstel bracht, dan wel een ruzie, die aan het eind van de zitting ontstond tus- schen den Britschen secretaris Brown en den Nederlandschen secretaris Oudegeest, Brown nl. beschuldigde zijn collega Oude geest in een brief aan Jouhaux en Mer tens, beiden gelijk hii tegenstanders van de Russische eenheidsplannen, te hebben ge zegd, dat de Russische vakvereenigingslei- der Tomski blijken gaf van zijn oprechte bedoeling inzake de aansluiting der Russen en dat het daarom dus tijd werd om tot den aanval over te gaan en gemeenschap pelijk ondershands hun houding te bepalen. Deze onthulling van den secretaris Brown, 'die dus Oudegeest beschuldigde van achter- %aksche kuiperij buiten zijn collega's om, wekte sensatie. En van Britsche zijde werd dan ook indien de mededeelingen van Brown juist zouden blijken te zijn ten sterkste geprotesteerd tegen deze „onop rechtheid en huichelarij", tegen deze intri ges van een deel van het bestuur tegen de Britsche gedelegeerden in het L V, V., ach ter wier rug om men de zaken wilde be konkelen. De heer Oudegeest ontkende ooit zich aan eenige achterbaksche actie .te hebben schuldig gemaakt trouwens alle uitgaan de en inkomende brieven worden door de drie secretarissen gelezen en hij be schuldigde den heer Brown op zijn beurt van een tekstvervalsching. Vermoedelijk zal men nu uit de archieven ie Amsterdam het orgineel van den brief trachten op te halen, ten einde het congres in de gelegenheid te stellen na te gaan, wie hier onwaarheid spreekt. Van belang is voorloopig zoowel de ver klaring van Jouhaux als va- W-rtens, dat ze nimmer een brief ontvingen gelijk aan dien waarvan Brown een copy aan het congres had vetoond. In elk geval, wie der heeren dan ook gelijk mocht blijken te heb ben, gaat het in de bureelen van het I. V. V. te Amsterdam wel eenigszins zonderling toe en laat blijkbaar de samenwerking er nog al duchtig te wenschen. Dat in die omstandigheden de heer Fim men wat smalend sprak van de „camerade- rie" is te begrijpen. En dat de historie op het congres zooals de verslaggever van „Het Volk" zegt, een pijnlijken indruk maakte is niet minder te begrijpen, l Het congres van het Internationaal Ver- bond van Vakvereenigingen hield gisteren' een korte zitting. Purcell. de voorzitter, deelde mede, dat het uitvoerend bestuur ,van het Verbond een besprekintf had gewijd aan de kwestie van het zenden van een brief door Oudegeest, een der secretaris sen van het Verbond, aan Jouhaux, waarin Oudegeest de voorwaarden noemde, volgens hem vereischt voor de toelating van het Roode Internationaal Vakverbond te Mos kou tot het Internationaal Vakverbond te Amsterdam. Jouhaux beweert, een dergelij. ken brief niet te hebben ontvangen. Tot bet ophelderen van deze zaak besloot het Congres op voorste van Purcell het Inci dent voor te leggen aan de eerste com missie, die daarover een speciaal rapport zal opstellen. De congressisten verdeelden zich vervolgens in negen studie-commissies. Aan ..Het Volk" wordt uit Parijs ge seind, dat op het congres algemeen de in druk heer8cht. dat Brown izich door zijn aanval op Oudegeest onmogelijk heeft ge maakt al9 internationaal secretaris, en dat bet bijna zeker is, dat de Engelsche dele gatie zal weigeren vertrouwen uit te spre ken in Oudegeest, in welk geval deze laat ste eveneens ontslag zou nemen. De draadlooze. BERLIJN, 3 Aug. (V. D.) Hedenavond Vond het eerste proef-gesprek plaats tus- schen Berlijn en Buenos Ayres langs draad- loos-telefonischen weg. I Een tornado boven Noorwegen. BERLIJN, 3 Aug. (V. D.) Naar gemeld iwordt, heeft boven Noorwegen een hevige tornado gewoed. 1 Het Dawes-plan. BERLIJN, 3 Aug, (V.D.) De bekende finan- cieele deskundige Baruch, die gister na een volbrachte reis door Europa naar Amerika terugkeerde, heeft tegenover vertegenwoor digers van de pers verklaard, dat verwach gers van de pers verklaard, dat verwacht kan worden, dat het Dawes-plan in de ko mende twee jaren volledig zal worden her zien. De Vlootconterentie. Te Genève verkeert men in gespannen verwachting wat de dag van heden zal brengen, als de maritieme conferentie in openbare zitting zal bijeenkomen. Er schijnt eenige verandering te zijn ge komen in de houding der Amerikanen, die althans blijk heeten te geven van eenige tocnaderingsgezindheid.Zij beginnen eenigszins te weifelen en dat heeft nu den Japanners aanleiding gegeven nog eens een poging te doen om tusschen Britten en Amerikanen te bemiddelen en een uitweg aan te geven. Wat de Japanners nu te elfder ure nog weer hebben voorgesteld, is niet bekend geworden. Men moet er eenigszins naar gissen. Het voorstel is zoowel door de Britsche als door de Amerikaansche dele gatie naar haar regeeringen opgezonden, en men wacht nu te Genève de antwoorden van Londen en Washington af. Daar we, zooals gezegd, omtrent inhoud en strekking van deze Japansche bemiddelingspoging in het duister tasten, is er geen aanleiding op deze kwestie thans verder in te gaan. De Japansche voorstellen voor een voor- loopige overeenkomst tot 1931 inzake de kruisers hebben het Amerikaansche depar tement van buitenlandsche zaken bereikt. Tijdens den duur van het onderzoek ont houden de ambtenaren zich van Commen taar. doch de eerste niet-formeele reactie in officieele kringen op de voorstellen schijnt niet gunstig wegens de aanwijzing dat de totale tonnenmaat der kruisers ver re elk cijfer, waarover de Amerikaansche delegatie geneigd is te discusseeren, over treft, LONDEN, 3 Aug. (V. D.) Volgens berich ten in de pers verschenen, wordt de moge lijkheid overwogen de plenaire zitting van de maritieme conferentie, welke rflorgen zou plaats hebben, voor korten tijd uit te stellen. Naar gemeld wordt, wordt het Japansche voorstel om een naval holyday te houden, nog steeds aan een beschouwing onderwor pen door de Britsche en de Amerikaansche gedelegeerden. Hedenmiddag heeft Sir Austen Chamber lain, die tijdens afwezigheid van den pre mier Baldwin diens plaats inneemt een bij eenkomst van het kabinet gepresideerd. Onderwerp der bespreking waren de laatste gebeurtenissen te Gèneve. Hevige onweders. Gistermiddag heeft een geweldig onwe- der, van een orkaan vergezeld, tal van streken in Zwitserland geteisterd. Vooral Thun en het Berner Oberland, Montreux' en de streek tusschen Bern en Luzern heb ben zwaar geleden. Tengevolge van de stortbuien hebben op tal van plaatsen overstroomingen plaats ge vonden, waardoor belangrijke vertragingen in het reizigersvervoer noodzakelijk wer den. Zoo J9 het 9Doorwegverkeer over de lijn Lausanne naar Milaan 's avonds en ge durende den nacht van gisteren op heden onmogelijk geworden en hebben de reizi gers van Lausanne naar Milaan een omweg moeten maken over Bern en de Lötsch- bergbaan. Eveneens werd het spoorwegver keer op de MontreuxBern Oberlandbaan en op de lijn BernLuzern versperd en moesten ook hier de reizigers door zijlijnen naar de plaats hunner bestemaling vervoerd worden. £HTWT Na de onlusten te Weenen. In officieele kringen wordt omtrent de z.g. démarche der Gezantenconferentie bij de Oostenrijksche regeering inzake de ge meentelijke wacht verklaard, dat het slechts de interventie betreft van het plaatselijk liquidatie-bureau, na overleg met de verte genwoordigers der geallieerde mogendheden te Weenen. De Oostenrijksche quaestie blijft de Fran- sche diplomatie bezighouden. In strijd met betreffende Duitsche berichten is de ambas sadeursconferentie nog niet tusschenbeide gekomen inzake de Weensche gemeentelijke wacht; maar de Quai d'Orsay heeft den Franschen gezant te Weenen meegedeeld, dat die wacht ontoelaatbaar is; de gezanten van de andere geallieerden hebben daarop tezamen igeintervenieerd bij monde van dn leden der militaire contröle-commissie, welke nog te Weenen functioneert, om te prote steeren tegen de schending van het vredes verdrag. De zaak zal voor de ambassadeurs conferentie worden gebracht indien de wacht niet spoedig wordt ontbonden. Het is dus onjuist, dat de bondskanselier om die wacht kwijt te raken, zelf aan de ambassadeurs-conferentie om interventie gevraagd zou hebben, zooals de Oostenrijk sche soc, beweren. De Nationale Raad heeft heden zijn laat ste zitting voor de zomervacantie gehouden. Hij keurde de maatregelen goed, welke de regeering naar aanleiding van den brand in het Paleis van Justitie moest nemen. Voorts werd het nieuwe schoolwetsont- werp goedgekeurd. De Oostenrijksche regeering heeft bij den Nationalen Raad een ontwerp op de perswet ingediend. In dit ontwerp worden strafbaar gesteld omkooping van de pers, en verder onware mededeelingen, die het crediet van een an der kunnen schaden of zijn economische positie benadeelen. Verder zullen overtredingen niet moer voor de juryrechtbanken, maar voor de schepenrechtbanken komen. De organisatie der journalisten heeft ver klaard tegen het ontwerp te zijn. Zij ver langt dat de bepaling betreffende de om kooping niet in de perswet, maar in het wetboek voor strafrecht komt. De bepaling maakt volgens haar elke berichtgeving on mogelijk. Het Jubileum van Canada, De Prins van Wales. Prins George en Stanley Baldwin, de minister-president, met zijn echtgenoote, zijn gisteren uit Montreal te Ottawa aangekomen, waar zij verwelkomd werden door den gouverneur- generaal en Mackenzie King, den eersten minister van Canada. Medegedeeld werd, dat de Prins van Wales en Baldwin be- ooemd zijn tot leden van 'den „Privy Coun- 1 cil" van Canada. Tot dusverre werd nim mer een lid der koninklijke familie tot dien Raad toegelaten en Baldwin 19 de eer ste Britsche minister, wien deze eer te beurt valt. De prins van Wales, die Donderdagavond het woord voerde aan een diner, aangericht door de Canadeesche regeering te Ottawa, heeft daarbij waarschijnlijk voor het eerst in het openbaar een toesnelin* «'-maakt op zijn toekomstige troonsopvolging. Hij merk te op, dat het de confederatie van Canada was, die zestig jaar geleden zoo niet den eersten, dan toch den duideliiksten stap had gezet op den weg van de conceptie en de verwezenlijking van de groep van autonome gemeenschappen van het Britsche rijk, die een gelijken status hebben en zich kenmer ken door hun gemeenschappelijke ver knochtheid aan de Kroon. De prins ging als volgt voort: „Voor mii als 's konings oud sten zoon in 't bijzonder heeft deze con cepts speciale beteekenis. en in welk deel van het rijk ik mij ook bevinden moge, zal ik steeds trachten ze voor nnrfop te hou den. De Kroon staat boven alle onderschei dingen van land, ras en oartii en dient tot 't scheppen van eenheid, waaraan alle ver schillen ondergeschikt zijn. Indien het mij te eenigen dag zou beschoren zijn, deze hooge verantwoordelijkheid te aanvaarden, ver trouw ik dat ik haar waardig zal zijn. Op zijn minst mag ik zeggen, dat ik geen ge legenheid zal laten voorbijgaan om voort durend het contact, dat ik het geluk had de laatste tien jaar met alle deelen van het Britsche rijk tot stand te brengen, versch te houden," De prins wees op de beteekenis van het persoonlijk verkeer in de rijkszaken, daar hij voor z:chzelf de waarde kende van zijn persoonlijke bezoeken aan de overzeesche gebieden en van zijn ontmoetingen met be zoekers van overzee te Londen, De a.s. Presidentsverkiezing in Amerika, Gemeld wordt nog, dat de supporters van Coolidige weigeren diens verklaring als defi nitief te beschouwen, en zij betoogen dat zij in elk geval zijn candidaatstelling niet on mogelijk maakt, als de conventie 'hem des ondanks zou kiezen. Het besluit van Coolidge om zich niet enndidaat te stellen voor de presidentsver kiezing van 1928 blijkt in Amerikaansche politieke kringen de grootste sensatie te hebben verwekt, die sedert verscheidene jaren is voorgekomen. Personen, in nauwe betrekking staande tot den president, zijn van mecning, dat zijn verklaring beduidt, dat hij zich inderdaad terugtrekt van mede dingen naar het presidentschap voor 1928. Dit is echter in geen geval de zienswijze van 't meerendeel der pers en politie, die Coolidge gedurende de laatste maanden van dichtbij hebben gadegeslagen. Na ver scheidene dagen van aandachtige overwe ging zijn laatstgenoemden geneigd te ge- looven, dat het besluit zorgvuldig is op gesteld en er op berekend te trachten zijn mededingers in den boezem der republi- kcinsche partij te ontdekken. Men is er van overtuigd, dnt Coolidge in een zeer stevige positie zal komen te staan, indien hij, zoo als velen meenen, wordt gedwongen aan den algemeenen wensch van het land ge hoor te geven en tegen zijn klaarblijkelijken wensch en bedoeling in voor een derden termijn een candidatuur te aanvaarden. Sacco en Vanzetti. Hoewel men van goed ingelichte zijde ge looft, dat hun doodvonnis niet zal worden ten uitvoer gelegd, maar de wetgevende macht in Mass. een actie op touw zal zetten, om een herziening van het proces te krijgen, zijn Sacco en Vanzetti getransporteerd naar de cel voor ter dood veroordeelden te Charleston. De gevangenisdirecteur verklaar de, dat dit gebeurd is krachtens de gewone procedure ten aanzien van veroordeelden, wier terechtstelling nabij is. Een daadl. bericht uit Boston meldt, dat gouverneur Fuller met den rechter Thayer, die het doodvonnis uitsprak, een tweede on derhoud heeft gehad. Uit angst voor onlusten heeft de Mexi- kaansche regeering besloten om alle Ameri kaansche consulaten te bewaken, als de be slissing is gevallen. Geyecht met rebellen Een bericht uit Mazatlan (Mexico) aan de „Herald" meldt, dat zestig bondssoldaten de vorige week tijdens .gen gevecht in den staat Jalisco werden gedood. De bondstroepen telden verder vele gewonden. De bondstroepen onder generaal Carillo wierpen 300 rebellen terug. Borodin. Een niet bevestigd telegram uit Loyang meldt, dat Borodin door Feng-Joe-Hsiang als gijzelaar wordt vastgehouden, seint de „Times"-corr. te Sjanghai aan de „Times". Eenige familieleden van den generaal, die hem het vorige jaar op zijn reis naar Mos kou vergezelden, werden daar feitelijk ge vangen gehouden. De Christen-generaal heeft langen tijd naar een gelegenheid uit gekeken om een vooraanstaand bolsjewist als gijzelaar voor hun veiligheid in handen te krijgen. Tsjnng-Kai-Sj'ek. De „Times"-corresp. te Honkong seint aan zijn blad, dat de invloed van Tsjang-Kai- Sjek te Kanton weer veld wint. Zij, die hem trouw zijn gebleven hebben te kennen ge geven, dat zij zich tegen elke poging om een afzonderlijk regime in te stellen, zullen verzetten. Verschillende ambtenaren die eerst weigerden om de door den garnizoens commandant Li-Kai-Soem aangestelden te vervangen, hebben nu hun ambt aanvaard. De minister van financiën, die te Hong kong uit Nanking is aangekomen, heeft ver klaard, de financiën van Kanton te zullen reorganiseeren. Voorts zal hij maatregelen nemen Toor 3e afschaffing van de „Iikins" en afkondiging van de nieuwe douane rechten van Tsjang Kai-sjek. Dit zal echter niet voor September geschieden, ten einde de bevolking in het binnenland voldoende tijd te geven zich van een en ander op de hoogte te stellen. HET HAVENVERKEER v. ANTWERPEN IN JULI 1927. Gedurende de maand Juli deden er 957 zeeschepen, te zamen 1.971.749 tonnen, waarvan 11 zeilschepen, in het geheel 4296 ton, de Antwerpsche haven aan. Voor dezelfde maand verleden jaar waren de cijfers 1.941.744 tonnen, waarvan 15 zeil schepen met 3848 ton. Voor de zeven eerste maanden van dit jaar is er dus een vermeerdering van 465 schepen en 796.287 ton. De gemiddelde ton nenmaat der in Juli binnengeloopexi schepen bedroeg 2060 ton per schip. Van de schepen, die de haven aandeden waren er 418 Engelschen, 151 Duitsche, 71 Belgische, 59 Hollandsche, 51 Fransche, 44 Noorsche, 40 Deensche, 39 Zweedsche 17 Finsche, 15 Amerikaansche, 11 Italiaanscha, 10 Japansche, 10 Grieksche, 5 Braziliaan- sche, 4 Lettische, 3 van den vrijstaat Danzig enz. enz. REORGANISATIE VAN DE RIJKSWELR. Naar Havas uit Parijs meldt, publiceeren de bladen groote uittreksels uit een artikel in de Duitsche revue „Menschheit" over een plan tot reorganisatie van het Duitsche leger, welk plan, afkomstig van twee offi cieren van de rijksweer, hoofdzakelijk erop gericht is den dienstijd (van 12 jaar) der vrijwilligers te verminderen ter vorming van reserves, die het leger in geval van oor log terstond 00 een sterkte van 400.000 man zouden opvoeren en dadelijk het op Polen veroverde land zouden kunnen kolo- niseeren. De „Matin" betoogt, dat in geen geval iemand, waar ook, een discuss'e zal dulden over de versterking van het Duitsche mili tarisme, dat nutteloos en heilloos is voor binnen- en buitenland. Zoo welwillend en meegaand de onderhandelaars van Locarno en Genève ook moge ziin. zii zullen on wrikbaar blijken, indien men hen concessies tracht te ontrukken, bestemd om Du'tsch- land de middelen tot oorlogvoering te geven Het „Journal" betoogt in het bijzonder dat de, riiksweer-officieren niet aarzelen een conflict met Polen in een nabije toe komst als mogeliik te beschouwen. De quaestie van een naderenden strijd van Duitschiand met Polen werd dezer dagen ook door den uitgever van de „Menschheit", prof, Foerster, in een Poolsch blad besproken, waarbii hii te kennen gaf, dat hij de huidige Poolsch© westgrens de juiste achtte, doch Polen den raad gaf met het oog op de houding en de actie der Duit sche militaristen, zich niet uitsluitend op de waarborgen van Genève te verlaten, maar daarnevens te zorgen voor een flinke bewa pening als afschrikking voor wie niet voor geweldpleging mochten terugschrikken. EEN GEHEIMZINNIGE DIEFSTAL. Te Potsdam is een geheimzinnige dief stal in de villa van een onlangs overleden dokter ontdekt. De weduwe keerde enkele dagen geleden na een afwezigheid van een paar uur in haar woning terug, toen zij op het kleed in de eetkamer een zilveren couvert vond liggen. Zii ooende het buffet om het zilver op ziin plaats te leggen, toen zij tot haar schrik ontdekte, dat al het zilver verdwenen was: lepels, vorken, thee lepeltjes, twee groote compoteschotels enz. Verder bleken nog gouden ringen met bril janten en parelen verdwenen uif een gouden handtaschje. Het zonderlinge was, dat alle sloten van het buffet geheel in orde bleken. Het personeel wordt bu:ten verdenking ge acht. Men vermoedt, dat één persoon, die in het bezit van sleutels was van alle deu ren en kasten, den buit als het ware stuk voor stuk heeft weggehaald. «'WRfcp.SS. LEON DAUDET. Het_ Parijsche „Journal" zal morgen een interview publiceeren van zijn medewer ker Géo London met Léon Daudet, getiteld „Ergens in Frankrijk". DE MEDEDINGER. Volgenj de „Presse-Korr." heeft zich te Wels de volgende tragisch-comische ge schiedenis afgespeeld. Een slager, die de 50 al achter den rug had, trouwde eenigen tijd geleden met een ;onge vrouw, die al spoedig aanbidders kreeg, zooals de echtgenoot op een goeden dag ontdekte. Hij zeide echter niets, maar zon op wraak. Hij liet in zijn slaapvertrek een ijs kast bouwen, de hij van ijs voorzag. Plotse ling moest hij toen voor eenige dagen op reis. Wat hij vermoed had gebeurde; bij on verwachte thuiskomst vond hij een mede dinger gevlucht in de ijskast, welke hij daarop afsloot, om vervolgens rustig te gaan slapen. Den volgenden dag liet hij zijn bewuste- loozen en halfbevroren gast naar het zie kenhuis brengen. Met begrijpelijke belangstelling ziet de bevolkng van Wels tlian9 het proces tege moet, dat de opgeslotene wegens vrijheids berooving tegen den slager heeft aangc spannen. ONWEER BOVEN NEW-YORK. De „Times"-correspondent te New-York seint aan zijn blad, dat voor dc derde maal in een week New-York door hevige regen en onweer is geteisterd. Vele straten liepen onder en op een deel van het net der ondergrondsche spoorwe gen moest het verkeer worden stopgezet. Als voorzorgsmaa'regel werd de electrische stroom een uur lang afgesneden, nadat aati de treinen gelegeheid was gegeven, het naastbijzijnde station te bereiken, met uit zondering van één trein, die midden in een tunnel moest s'il staan. Het zien van het binnenstroomende water veroorzaakte in enkele gevallen een paniek onder de reizi gers. Ongevallen kwamen echter niet voor. Uit een tram moesten zes passagiers met een kano gered worden. De bliksem heeft het oorlogsgedenktee- ken aan de Rivirside Drive ernstig bescha digd. Vcorts werd een tram door den bl'k- sem getroffen, waarbij zeven passagiers ge" wond werden. Het onweer was echter na de hittegolf der laatste zes dagen, die talrijke dcodelijke ongevallen had veroorzaakt, zeer welkom. Onder de gemeente Scherpenisse op de grens van Poortvliet is in een kleine boer derij van den heer A. H. een geheime distil leerderij ontdekt. Reeds geruimen tijd be stond het vermoeden, dat in deze boerderij alcohol bereid werd. Thans is door de rijksambtenaren van Tholen en St. Maar tensdijk in samenwerking met de politie te Poortvliet en Schjfpenisse in de boerderij een inval gedaan. In een der muren van het woonvertrek was een complete distilleerde rij ingemetseld. Drie liter UMieve: warei nog aanwezig. Tegen den eigenaar is proces verbaal opgemaakt. De distilleerinrichting werd in beslag genomen. De burgemeester van Berlicum heeft, naar aanleiding van het feit, waarvan wij dezer dagen melding maakten, dat een 29-jarige vrouw gedood werd door een verdwaalden kogel, aan het schuttersgilde St. Joris me- degeleeld, dat tot nader bericht geen schietoefeningen meer mogen gehouden worden. Drie vreemdelingen mishandelen een ouden man. Slechts weinig geld werd hun bezit. ,Te Amsterdam in perceel Singel 378 nabij de Beulingsloot heeft de heer Wessel een groot pension gevestigd waarin vrijwel doorloopend tien personen gehuisvest z^n. In den regel zijn dit gepensionneerde on derwijzers, monteurs kantoorbedienden, kap persbedienden, kellners enz. Genoemde pensionhouder, die 64 jaar oud is, bevond zich gistermiddag omstreeks kwart over drie in de keuken, welke geheel achter in dit oude huis is gevestigd. Zijn vrouw was niet thuis, daar zij iemand zou afhalen. Op dat tijdstip verscheen een zijner lo geergasten, de Oostenrijker Victor Haber- mann, die reeds geruimen tijd in het pensi on vertoefde, beneden met een gewalteer- den deken. Habermann liet hem dien deken zien, zeggende, dat hij te vuil was om ge bruikt te worden. De heer Wessels, die hem schijnbaar ook verre van schoon vond, ant woordde, dat hij even een schuier zou halen om den deken af te borstelen. Inmiddels waren ook twee andere pensi ongasten, de Duitschers August Muller en Max Kramer in de keuken gekomen. Ter wijl de oude man zijn hand uitstrekte om den schuier te halen, wierp het drietal hem plotseling den deken over het hoofd en een hunner drukte dien stijf op zijn mond. Ver volgens gooiden zij hem op den grond en een hunner stopte het slachtoffer een wit ten keukenhanddoek in den mond ten einde hem het schreeuwen te beletten. Met ver eende krachten knevelden zij den man, die den deken no/', om zich heen had met een groot touw. Teen de aangevallene nog ru moer maakte, sloegen zij hem eenige malen in het gelaat. Wapenen werden bij dezen overval niet gebezigd. Terwijl het slachtoffer in de keuken op den grond achter bleef .begaven zij zich naar de voorkamer aan de straatzijde, welk vertrek in gebruik is bij de familie Wessel en maakten een linnenkast open. Zij behoef den het slot niet te verbreken, daar de kast niet gesloten was. Uit een geldkistje werd een bedrag van ongeveer 150 ge stolen, hetwelk zich in een portefeuille be vond. Dit waren drie biljetten van 25. één van 20 en zes van 10, Met dit geld ver dwenen zij haastig via de voordeur uit het huis. Terwijl de roofoverval aan den gang was werd de aandacht van een der kost gangers, een 70-jarige man door het gestom mel en geschreeuw getrokken. Langzaam ging hij naar beneden. Hij" zag dat er ge worsteld werd in de keuken, doch meende aanvankelijk, dat de drie buitenlandsche gasten aan het stoeien waren. Toen deze echter haastig op de vlucht gingen, besef te hij pas, dat het ernst was en hij riep hard aan de trap, met het gevolg, dat ook nog andere kostgangers beneden kwamen. Een surveilleerende agent van het bureau Singel werl gewaarschuwd en deze trof Wessel nog gekneveld en in den deken aan De politie-b'eambte bevrijdde het slachtoffer en liet den commissaris van het bureau Sin gel, den heer P. Harrebomée, waarschuwen. Ook werd een dokter van den G. G. D. ontboden. Deze constateerde dat de toe- tand van Wessel niet ernstig was Toch was ■ij er leelijk aan toe. Ten gevolge van de mishandeling had hij een neusbloeding opgeloopen, het rechfei- oog was gesloten, terwijl een kies was los geraakt waardoor een sterke bloeding was ontstaan. Bovendien had het .slachtoffer het danig met de zenuwen te kwaad. De heer Harrebomée nam hem een ver hoor af. Wessel verklaarde o.a. dat hij niet het minste vermoeden op het drietal had gehad. Vooral Habermann was om zoo te zeggen kind bij hem in huis geweest. Toen hij in de keuken kwam, vermoedde hij niets kwaads temeer omdat de verhouding altijd goed was geweest, gedurende de zes a zeven weken, dat het drietal in het pension had vertoefd. Zij werkten niet regelmatig; soms waren zij dagen achtereen zonder werk. Dat i Yrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S |- „What will he do with It", door JOS. P. H. HAMERS. Ofschoon hij, evenals de meeste mannen, 'die veel van hun kinderen houden en het zeer druk met hun zaken hebben, in z'n kin deren weinig gebreken zag, zoo zag hij toch wel in, dat de eenige kans voor Mathilde om een gelukkige en brave vrouw en moeder te worden, bestond, in het huwelijk met een man, die haar vertrouwen wist te winnen en voor wien zij tevens ontzag had. Hij begreep dat het met haar mis zou loopen, als de vrouw van iemand, wiens hooge rang haar aan de verleiding der groote wereld zou blootstellen en wiens karakter haar zonder steun, zonder beschermer en leidsman in die wereld zou laten. De jonge markies van Montfort, die uit 'gewoonte, aan z'n grootmoeder gehoorzaam de en op haar aansporing aanzoek had ge daan naar de hand van Mathilde Darrell, was eerst stom van verbazing, toen hij hoor de dat z'n aanzoek was afgewezen. Maar weldra vatte hij die afwijzing als een belee- 'jliging op en voor dit oogenblik af, haatte hij Guy Darrell. Wanneer hij diens ondergang had kunnen bewerken, dan zou hij de helft zijner bezittingen er voor hebben gegeven. Mevrouw Lundsay troostte hem zooveel zi) kon over het blauwte dat hij geloopen had en de oude markiezin waskaar dankbaar, dat zij die onaangename taak op zich nam. In den loop van haar gesprekken met den jon gen lord, gelukte het mevrouw Lundsay, 't ei van een voornemen in zijn geest neder te leggen, dat zij later zelt dacht uit te broeden. „Er bestaat slechts één soort van vrouw, mijn waarde lord, die Uw invloed onder den adel des lands zou kunnen vermeerderen," ze' ze! „gij moet een schoonheid van den eersten rang trouwen". Zijne lordschap knikte en scheen over dien raad na te denken. Men kan juist de ergernis dor intrigeeren- dc mevrouw Lundsay voorstellen, toen Dar rell zoo onverwachts niet haar, maar haar dochter ten huwelijk vroeg. Haar persoon lijke ijdelheid en zelfzucht waren diep ge wond. Met Guy Darrell tot echtgenoot en de markiezin van Montfort tot dochter, zou mevrouw Lundsay een aanzienlijk persoon in de wereld geworden zijn. Maar Darrell voor zich zelf te verliezen en den markies geheel en al, dit denkbeeld was haar on- dragelijkl Daar het echter moeilijk was een man van zoo'n hooge positie als het Parle mentslid, aan wien zij zulke groote verplich tingen had, in eens voor haar onbemiddelde dochter af te wijzen, nam zij haar toevlucht tot. een Machiavellistische politiek, waarin sommige vrouwen zeer bedreven zijn. Daar als voorwaarde voor haar toestemming, een jaar uitstel te eischen gaf zij aan haar be weegredenen den schijn van hooghartige be langeloosheid en grootmoedige vriendschap. „Zij zou het zich nimmer kunnen vergeven zoo luidde haar toespraak tot Darrell, „als hij, de beste man ter wereld opnieuw door haar onvoorzichtigheid ongelukkig werd in z'n huwelijk; zij die hem immers alles te danken had! Ja, het was al onvoorzichtig van haar geweest, een schoon, behaagziek meisje want Caroline is behaagziek, mijnheer Darrell; de meeste meisjes zijn het op haar leeftijd in zijn nabijhid te bren gen." Kortom, zij dreef haar meening door te gen alle bedenkingen van Darrell in en ver borg haar veigenlijke plannen onder den schijn van kieschheid en van opoffering van wereldlijk voordeel aan die voorzichtigheid, welke door edele beginselen geboden wor den. En welke waren de gevoelens'van Caro line voor Guy Darrell? Zij begreep die thans, nu zij op het verleden terug zag. Zij zag zich zelf, zooals zij toen was, zooals zij daar stond onder dien beukenboom, toen het medelijden, dat de grondtrek van haar karakter was, toen de dankbare liefde, die met haar was opgegroeid haar deed smach ten om de troost en de vreugde te zijn van zijn grootsch en eenzaam leven. Beminde zij hem? O, zeker, zij droeg hem eerbiedige liefde toe, maar het was de liefde van een dankbaar kind. De liefde det Hftuw. SfiM nog niet in haar ontwaakt. loen zij uit zijn tegenwoordigheid verwij derd werd, eensklaps verplaatst in de groote uitgaande wereld.Ja, Darrell had streng maar rechtvaardig de geschiedenis van haat leven geschetst. Hij was echter niet eerlijk £ejy,eest 'n zijn schatting van den onvermij- delijken invloed dien 'n moeder als mevr. Lundsay moest uitoefenen op 'n meisje als Caroline, zoo arm aan ondervinding zoo on- ergdenkend en zoo kinderlijk aan haar gehecht. Aan den anderen kant kon hij de macht van vrouwelijke list niet meer naar waarde beoordeelen. Hij kon niet zien ho die zachte mevrouw Lundsay, die lieve vrouw met haar innemende manieren lord Montfort en haar dochter langzamerhand in de mazen van haar net wikkelde, totdat Caroline die aan vankelijk zelden aan den stillen jongeling met z n fraai haar dacht aangenaam verrast z')n onoplettendheden, die andere aan bidders op 'n afstand hield - aanbidders van wie zij meende dat Darrell meer jaloersch zou kunnen zijn schrikte, toen haar moe der haar verweet dat zij, of een ongevoelige coquette moest zijn of dat zij den armen Montfort zeer slecht behandelde. Nu bracht omstreeks dien tijd, Jasper Lo- sely onder den naam van Hammond z'n vrouw uit de Fransche stad waar ze sinds hun huwelijk gewoond hadden, naar Parijs om mevrouw Lundsay en Caroline te bezoe ken, en haar te smeeken, haar invloed aan te wenden om een verzoening met haar va der Je. bewerken, Mathilde vernam weldra van mevrouw Lundsay, die de meeste har telijkheid veinsde, den aard van het enga gement tusschen Caroline en Darrell. Zij deelde dit nieuws aan Jasper mede, die dit natuurlijk met ongerustheid vernam. Door een verzoening met Darrell verstond die brave Jasper iets practisch, niet een soort sentimenteele vergiffenis als toevoegsel bij het jaarlijksch inkomen van 700 pond, dat hij onlangs verkregen had, maar het herstel van de erfrechten die hij, naar hij meende, getrouwd had. Hij had nog volstrekt de hoop niet laten varen dat Darrell vandaag of morgen vergeten en vergeven zou en zijn geheele fortuin zou nalaten aan z'n eenig kind. Maar dan sprak het vanzelf, dat er geen ander kind moest zijn, dat ook op dat fortuin aanspraak kon maken. Als Darrell hertrouwde en zoons kreeg, wat dan? Jasper ontdekte al heel gauw, dat het en gagement van Darrell met Caroline, aan me vrouw Lundsay al even onaangenaam was als aan hem, en dat deze bereid was om geen middel onbeproefd te laten, om er een einde aan te maken. Mathilde werd he{ eerst daartoe gebruikt, Mathilde deed geen verwijtingen, maar schreide. Nu wist ze ze ker, dat zij een verstootelinge zou zijn en haar kinderen broodeloos. Mevrouw Lund say werkte deze klacht met de meeste be hendigheid uit. Was Caroline er wel zeker van, dat het niet schandelijk en oneeriijk zou zijn, haar eigen, oudste vriendin te t>3- rooven van de vaderlijke erfenis dai 'fal- hilde anders door de vergiffenis van D> Teil terug zou krijgen? vond zijn oorzaak in het feit, dat zij geefl vast beroep hadden. Uit het onderzoek kwam voorts aan hef licht, dat zij een gedeelte van hun kleeding op hun kamertjes hadden achtergelaten. Zoo vond de politie eenige pantalons, wek ke om weer van een vouw te worden voor zien, onder de matrassen waren gelegd. Verder een paar kellnerscostuums, een. barbiersjas en de overjassen van het drietal. Ofschoon uit te rekenen viel, dat het drietal het niet ver met de gestolen f 160 zou brengen, liet de commissaris toch in al lerijl het signalement naar de grensplaat- len telegrafeeren. Ook anderen politiekorp sen werd verzocht het drietal op te sporen en aan te houden. Opmerking verdient nog, naar de „Tel."' verneemt, dat de tweede verdachte, Mül- ler, waarschijnlijk een wonde aan de vinV gers van een der handen heeft, daar Wes sels verklaart hem tijdens de worsteling gebeten te hebben. Na het onderzoek ingesteld door den anatoom-patholoog dr. Hamer inzake het moordgeval in de Van Swindenstraat te Amsterdam, meent de politie te mogen aannemen, dat hier van een zelfmoord in een vlaag van delirium gepleegd sprake is. De justitie heeft thans toestemming gege ven het lijk te begraven. Hij stak zijn vrouw met eeu mes. Te Rotterdam heeft de 45-jarige los- werkman G. W. A. R., wonende in een pand in de Hudsonstraat, hevige ruzie met zijn vrouw gehad. Het schijnt dat de twee nooit den vrede gekend hebben. De buren vertellen, dat er in huis altijd gevochten is. De vrouw had al eenige malen gezegd dat zij zou weggaan; de man had haar steeds gewaarschuwd, dat hij haar niet zou laten gaan. Toen de vrouw er gisteren toch van door gegaan was, heeft de man haar op het Hudsonplein staande gehouden. Hij haalde direct een broodmes voor den dag en gaf een groote snede in den mantel van de vrouw; toen deze hard weg wilde loopen, stak hij nog eens naar haar en bracht haar nu een steek in den rug toe. Van den schrik zakte de vrouw in elkaar. Door den Geneeskundigen Dienst is zij naar hel zie kenhuis gebracht, alwaar zij verbonden werd. De wonde bleek niet ernstig te zijn. De man is aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Wat de boeren moeten doen om hun oogst te redden. In de zomerzitling van de Staten vani Noord-Holland is besloten steun te verlee- nen voor de oprichting van een bemaling op Marken. Hiervoor zal echter eerst nog de stichting van een waterschap noodig zijn. Hoezeer spoed noodzakelijk is, blijkt wel uit het feit, dat thans de landerijen, ten gevolge van den grooten regenval, onder water staan, het gras niet gemaaid kan worden en de hooioogst dreigt te worden, vernield. Het land is in een moeras her schapen; het vee kan niet worden geweid. Dezer dagen is in een vergadering van belanghebbende boeren besloten, tijdelijk zelf de handen ineen te slaan. Voor een maand is een pompinstallatie gehuurd, waarvoor vrijwillig 2003 is bijeengebracht, ten einde nog te trachten den hcoioogst te redden. Deze wordt geschat op 750.000 K.G., waarvan voor een waarde van om streeks 20.000 wordt uitgevoerd. De ge volgen van het mislukken van den oogst zijn voor de arme eilandbewoners niet te overzien. Weduwen en ouden van dagen zijn dan gedwongen hun stukjes grond te verknopen. Dat ook de volksgezondheid door den be- staanden toestand ernstig gevaar loopt, be hoeft nauwelijks betoog. Op een open liggend stuk grasland, tee- behoorend aan mej. L„ op den hoek Geit straatLokerstraat, te Heerlerheide, waren vorige week, aldus het „Limb. Dagbl.", een viertal kinderen aan 't spelen, toen opeens een van hen een glanzend voorwerp, nog half onder den grond verborgen, in de gaten, kreeg en het al spoedig had bemachtigd. Ook de andere kinderen waren weldra zoo (Nlukkig, wat niet lang onbekend bleef, want de glanzende voorwerpen bleken al spoedig groote zilveren munten te zijn. Intuschen was de vader van een der kift- deren, R. B„ die dicht in de buurt woont, met een schop gekomen en na eenig gra ven, bracht hij niet jninder dan 454 van de zelfde geldstukken aan 't licht, waarvan vele nog in stapels prachtig op elkander, stonden. Bij nader bezien bleek de zeldzamë vondst een partij Fransch zilvergeld te zijn, uit de 18de eeuw. De munten zijn iets groo- ter dan onze rijksdaalder en wegen geza menlijk ca, 13 K.G. Duidelijk kan men ze nog onderscheiden. Op den voorkant prijkt de beeldenaar vani Lodewijk XV en ook zijn er bij met 't beeld) van Lodewijk XVI. Hieromheen vindt men den Latijnschen afgekorten tekst: Lud.(ovicus) XV (XVI) D,(ei) G.(ratia) Fr.(anciae) et Nav.(arrae) Rex: Lodewijk XV (XVI) bij de genade Gods koning van Frankrijk en Navarra. Op den achterkant der munt staat 't wa pen der Bourbons geslagen: drie lelies ia 'n ovaal, waar boven op een kroon en 't geheel door een kran9 omgeven. Om 't wapen vindt men den tekst: Sit nomen Domini benedictum: de naam des Heeren zij gezegend. Op de plek, waar 't geld gevonden wer<L stond vroeger een groote boerderij, die 'n tiental jaren geleden afbrandde en niet) meer is opgebouwd. Dit haar opgedrongen denkbeeld was zeet pijnlijk voor de edelmoedige Caroline, maar. het woog niet op tegen de veel grootere smart, welke zij, door haar woord te bre ken, Darrell zou veroorzaken d>c zich zoo zeer op haar trouw verliet. Stap voor stap werd nu de intrigue tegen den afwezige voortgezet. Mevrouw Lund say verstond in hooge mate de kunst om twijfel op te wekken. Guy Darrell, een man van 4e wereld, een geleerde, een advocaat en eerzuchtig staatsman, hij zou z'n hart breken om een meisjel Lord Montfort ja, dat was een man wiens hart kon breken, wiens geluk verwoest kon worden! Die goe de Guy Darrell had alleen aanzoek gedaan om Caroline's hand uit een soort edelmoe digheid. „Iets m'n lieve kind zeide mevrouw Lundsay tot haar dochter iets in je eigen ltunstclooze woorden en manieren, deed hem gelooven, dat hij, zonder dat gij dit zelf wist uw liefde gewonnen had. Dat is juist tets voor hem. Hij heeft een ridderlijken geest. Maar ik geloof vast dat hij nu al gevoelt, hoe dwaas zoo'n huwelijk zou zijn en dank baar zal wezen, als hij zich, wanneer het jaar om is, als een vrijman kan beschou wen terwijl gij een andere goede partij ge daan hadt." Bij mevrouw Lundsay openbaarden zich' na eenigen tijd verschijnselen van long tering. De hoest keerde terug; zij kon niet slapen; haar dagen schenen geteld; zij hai| een geheim verdriet, [Wordt, vervolgd)* J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6