Rmtienlandsch Nieuws, Luchtverkeer. Radio-Omroep. landbouw en visscherij De S. D. A. P. kreeg nul op het request. Het dr. Schaepman-monument te Tubbergen. Het comité maritime International. iÜP"' Prins Hendrik. T Minister Kan naar IJ den. Een gevaar voor het spoorwegverkeer. Wijziging der L. O. wet 1920 betreffende het schoolgeld. Het overlijden van dr. ir. C. J. de Groot. Proefvaart van het s.s. „Pahud" VERKEER EN POSTERIJEN. Een andere kleur voor de plakzegels. Waarom wil Levine den Oceaan niet oversteken? Wordt Schiphol vlieghaven voor Den Haag? Twee vliegtuigen tegelijk over den Oceaan. UIT ONZE OOST. Het vernuft van den inlander is onuitputtelijk. Een gevaarlijke diefstal. Wegens verduistering van f 230.000. Alsof dat niet moest gebeuren De plaatsvervanger van wylen dr. de Groot. Moest de tunnel opgeblazen worden? ■Belasting betalen is zoo prettig enleve de Bureaucratie! RECHTZAKEN- De Culemborgsche moordzaak opnieuw in behandeling. De export van groenten en fruit. KERK EN SCHOOL. De nieuwe moderator der R. K. Universiteit. Plebaan G. A. Starink, t SOCIAAL LEVEN. Het Ned. Onderwijzers- Genootschap en artikel 40 van het bezoldigingsbesluit. RADIO-NIEUWS. De radio en het slechte weer. KUNST EN KENNIS. Inhoud van tijdschriften. STOOMVAARTLIJNEN. MARKTNIEUWS. Gelijk gemeld, had de S. D. A, P. ie Eind hoven bij Ged. Staten een protest ingediend in verband met het feit, dat bij de gemeen teraadsverkiezing op een stembureau de stemming niet op het juiste uur was begon nen en voorts wegens een verschil bij het opmaken van het aantal stemmen, In hun vergadering hebben Ged, Staten thans dit protest afgewezen en de verkie zing geldig verklaard. Men meldt uit Tubbergen: De voleinding van den bouw van het Mgr. Dr. Schaepman-monument te Tubber gen, nadert met rassche schreden. De Ne- derlandsche Natuursteenhandel P. J. M. van Stokkum is gereed met den granieten sokkel. De ontwerper en uitvoerder van het monument, de heer Aug. Falise te Wa- geningen, zal dezer dagen het 5 Meter hooge bronzen beeld aanvoeren. De plech tige onthulling zal, gelijk gemeld, op 11 Augustus e.k. plaats vinden. De onthullings rede zal gehouden worden door Z. Exc. Jhr, Mr. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter van de Tweede Kamer. Op den derden dag der vergadering van het Comité maritime international werd voortgegaan met de artikelsgewijze behan deling van het ontwerp. Bij het behandelen van art. 4, waarin be paald wordt, voor welke ongelukken, die den dood of lichamelijk letsel van de pas sagiers ten gevolge hebben, de reeder wel dan niet aansprakelijk is, stuitte de verga dering op groote moeilijkheden bij het be antwoorden van de vraag: „Wat moet ver staan worden onder „accidents", waar blij kens den tekst hier tegenovergesteld wor den ongelukken te wijten aan, une faute intentionelle ou inexusable du passager?" Deze vraag werd gesteld door mr. C. D. Asser ,die voorstelde de subcommissie op te dragen een definitie van accidents te geven. Het voorstel van mr. C. D. Asser werd met algemeene stemmen aangenomen. De heer G. Ripert vroeg de aandacht der vergadering voor een in art, 4 voorkomen de bepaling, wie, ingeval van dood van den passagier een vorderingsrecht op de assu rantie-penningen kan doen gelden. Na een levendige discussie werd op vor stel van prof. Ripert deze materie naar de sub-commissie verwezen. Waar het ontwerp van het principe uit gaat, dat de reeder verplicht is den pas sagier te verzekeren tegen dood of licha melijk letsel, wil art. 5 v. b. ontwerp den passagier (of dengeen, die in zijn rechten treedt), verbieden om tegen den reeder eenige andere actie tot schadevergoeding in te stellen in zake het reeds verzekerde belang dan gebaseerd op de afgesloten ver zekering zelve. De Britsche delegatie wenscht, dat dit 1 dusdanig wo-de opgevat, dat de passagier (of degene die in zijn rechten treedt) niet alleen tegen de reederij van het schip, waarmede de passagier de assurantie af sloot, doch tevens tegen geen enkele an dere reederij een dergelijke actie kan in stellen. Over dezen wensch en de gevolgen daar- van werd uitvoerig gedebatteerd, zonder dat men tot overeenstemming mocht gera ken, zoodat besloten werd ook dit artikel tot een nader onderzoek naar de sub-com- missie te verwijzen, Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden is voor een bezoek bij den graaf von Perpon- cher te Onshagen in Pommeren gearriveerd. De nvnister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, mr. Kan, bracht heden een be zoek aan Uden, waar hij met den burge meester de gemeente-ontginningen in oogenschouw nam. Verder zou de minister nog verschillende andere werken bezich tigen. Het Tweede Kamerlid Dron heeft aan den minister van Waterstaat gevraagd of de Minister weet, dat door de lage ligging van den spoorweg, richting Zeeland, bij Bergen op Zoem, wachtpost 13 en door onvoldoen de rioleering of onvoldoende regeling van die rio'eering der belendende straten en wegen (Balsche Baan en Parallelweg), s'erke regenval tot gevolg heeft, dat de spoorlijn onderspoeld, zand en grint tusschen de aldaar liggende wissels verzameld wordt en dat dit gevaar voor het spoorwegverkeer oplevert. Gevraagd wordt, of de Minis'er bereid is een oplossing voor de genoemde bezwaren te bevorderen. Meer vrijheid voor gemeente- en schoolbesturen. Een wetsontwerp is ingediend, strekken de tot wijziging van de bepalingen der Lager-Onderwijswet 1920, betreffende het Schoolgeld. In de Memorie van Toelichting wordt op gemerkt, dat de van vele zijden uitgeoe fende aandrang om te komen tot herziening van de bepalingen in de L. O.-wet, die het schoolgeld regelen, tweeërlei beoogt. Men wenscht meer vrijheid voor de gemeente en schoolbesturen en vereenvoudiging van de administratie. Ook de minister is van meening, dat wijziging van de wet in dien geest aan een algemeen gevoelde behoefte zal voldoen. De vrijheid zal, naar het hem voorkomt, het best worden gediend, indien de wet slechts eenige beginselen aangeeft en de uitwerking zooveel mogelijk aan de ge meenten overlaat. Op dit voetspoor geeft het wetsontwerp de volgende verschillen met de thans geldende bepalingen: met be houd van het beginsel van heffing naar draagkracht zullen de gemeenten bij de aanslagregeling niet gebonden zijn aan de Wet op de Inkomstenbelasting 1924; zij zullen bevoegd zijn gezins-inkomsten bij de bepaling van het belastbaar bedrag in aan merking te nemen; zij zullen bij die bepa ling ook vermindering kunnen toepassen in verband met het aantal kinderen in het ge zin; de bepaling van het minimum-bedrag van het schoolgeld zal aan de gemeente worden overgelaten; eindelijk zal de wet de bijzondere school niet meer binden dan noodig is. Wat de vereenvoudiging der administra tie betreft, dit zal reeds in belangrijke mate worden bereikt, indien voor de ge meente de vrijheid geschapen wordt, zelve de grondslagen van heffing te kiezen, cn indien het voorschrift vervalt omtrent het minimum van vijf cent per kind en per areek, de vacanties inbegrepen. Verder zal vereenvoudiging voortvloeien uit het in ge vallen van de thans voorgeschreven ver houding tusschen het schoolgeld voor het gewoon en voor het uitgebreid onderwijs, uit de nieuwe bepalingen betreffende de behandeling van bezwaarschriften en betref fende de invordering en uit de aan de ge meenten te verleenen bevoegdheid voor het innen van de schoolgelden der openbare scholen aan de onderwijzers op te dragen. De radio-dienst met Indië een kwartier stpgezet. Vanwege het hoofdbestuur der Poste rijen en Telegrafie wordt gemeld: In verband met het zeer betreurde over lijden van dr. ir. C. J. de Groot, het hoofd van den technischen Telegraaf- en Tele foondienst in Ned.-Indië is als blijk van deelneming de geheele radiodienst van Ned.-IndiN gisterenmorgen gedurende een kwartier stopgezet. Hier te lande is ten teeken van rouw op het zendstation te Kootwijk en het ont vangstation te Meijendal de vlag halfstok geheschen. Het passagiers- en vrachtschip „Pahud" gebouwd door de N. V. Internationale Scheepsbouw Mij, „De Maas" te Slikker veer, voor rekening van de Koninklijke Paketvaart Mij. heeft, begunstigd door schitterend zomerweer zijn officiëelen proeftocht op de Noordzee gehouden, welke uitstekend is geslaagd.' Blijkens het in Stsbl. 247 opgenomen Kon. besl. van den 13en Juli i.l. zullen de plak zegels kleurverandering ondergaan. De zegels van 10 cent behouden hun roode kleur, de van 15 ct. tot en met een gulden worden geel van kleur: naars gekleurd worden de zegels van hooger dan één gul den, doch niet hooger dan tien gulden, ter wijl de zegels van hooger dan tien gulden in groene kleur zullen verschijnen. Voor stukken aan evenredig zegelrecht onderworpen, worden vanwege het rijk uit gegeven: papier van groot formaat (hoog 32.20 centimeter en breed 40 centimeter) en van klein formaat (hoog 8.84 c.M. en breed 25 c.M.) Het groot formaat wordt voorzien van een stempel van 50 cent (tot nu toe va rieerde de stempelwaarde van 10 éent tot twintig gulden). De plakzegels zullen verkrijgbaar zijn in waarden van 10 cent tot en met vijfhonderd gulden (de waarde van 5 cent is komen te vervallen). De volgens de vroegere bepalingen aan gemaakte zegels blijven geldig. Oncenigheid onder vliegers. Met den Oceaanvlucht van Levine schijnt 't niet bijzonder te boteren. De Amerikaansche millionnair, die zich reeds vóór hij met Chamberlin over den Oce aan vloog, als een weinig sportief heerschap heeft doen kennen, schijnt er op uit deze weinig eervolle reputatie onverzwakt te willen handhaven. Na eerst in Amerika zich van Bertaud te hebben ontdaan, verwekte hij na zijn aankomst in Duitschland oneenig- heid met Chamberlin, die hem veilig over den Oceaan had gebracht. Chamberlin wei gerde toen aan de verdere plannen van den Pool-Amerikaan deel te nemen en reisde met zijn familie naar Amerika terug. Daar Levine ook de eerste passagier wil de zijn die den Atlantischen Oceaan over vloog van Europa naar Amerika, verzocht hij den Franschen vlieger Drouhin, die den Oceaanvliegtocht zou ondernemen met hel dubbel-motorig vliegtuig dat de Fransche Farman-fabriek voor dit doel had gebouwd, in zijn dienst over te gaan. Drouhin, die meende dat hij nu eenige weken eerder zou kunnen vertrekken, aangezien de Farman nog niet geheel gereed was, bezweek voor de verleidelijke aanbiedingen van den Pool en zei de Farman-fabriek vaarwel. Levine had plechtig aan de Fransche bladen ver klaard, dat de eer om het eerste vliegtuig van Parijs naar New York te vliegen aan een Franschman toekwam, en dat het alleen deze edele motieven waren, die hem er toe hadden gebracht Drouhin bij Framan weg te koopen, Drouhin moest echter al spoedig ervaren, dat, ofschoon de „Columbia" geheel gereed was om den grooten tocht te ondernemen, Levine het vertrek telkens uitstelde. Reeds tevoren waren er harde woorden tusschen Levine en Drouhin gevallen, hoewel Levine geen woord Fransch en Drouhin geen woord Engelsch verstaat. Toen de Pool-Amerikaan den Franschen vlieger Vrijdag j.l. opdroeg hem met de „Columbia" naar Engeland te brengen, waar hij eenige vrienden wilde be zoeken en den race om den Kings Cup wilde bijwonen, ontstak Drouhin in woede- en liet Levine weten dat hij in zijn dienst was gegaan om met hem naar Amerika te vliegen, en niet om uitstapjes te maken naar Engeland. Levine zag zich toen ver plicht met een vliegtuig van de geregelde iuchtdiensten naar Londen te reizen. Zaterdag liep op Le Bourget het hardnek kige gerucht, dat Levine met zijn vlucht naar Engeland in hoofdzaak beoogd had de „Columbia" daar in veiligheid te doen brengen, Drouhin te loozen om daarna van Engeland uit den Oceaantocht te onderne men met een Engelschen vlieger. Wat het laatste betreft, werden deze geruchten reeds bevestigd door de mededeeling dat Levine den ook in Nederland goed bekenden vlie ger Hinchiiffe had aangezocht, hem met de „Columbia" naar Amerika te willen terug brengen. Op Le Bourget vertelt men eveneens, dat Levine zich thans van Drouhin wil ontdoen, omdat hij tot de overtuiging zou zijn geko men, dat de Fransche vliegers de capicitei- ten missen om een dergelijke vlucht met succes uit te voeren. Van Engelsche zijde zou den Pool gewezen zijn op de mislukkin gen van Oceaanvliegers als Fonck Nunges- ser en De Saint Roman, alsmede op de ver- schillenae ondernomen doch mislukte lange afstandvluchten door de Fransche vliegers ondernomen. De burgemeester van den Haag wil voor stellen een paar millioen te voteeren voor een directe verbinding den Haag Amsterdam, Er is in den laatsten tijd in de pers en op publieke vergaderingen weinig te doen ge weest over de Haagsche vliegveld-kwestie. Het laatst dat men er van officieele zijde iets van hoorde, was bij de begrooting. De burgemeester deelde toen made, dat' de on derhandelingen met Rotterdam nog aan den gang waren. Voor een afzonderlijk vliegveld voor den Haag met behoud van Waalhaven en Schiphol voelde de burgemeester toen blijkbaar al niet veel meer, allereerst om het financieele bezwaar en vervolgens omdat bij een zoo jonge techniek als de luchtvaart nieuwe uitvindingen andere eischen aan een vlieghaven kunnen doen stellen, waardoor de voor een eigen vlieghaven uitgegeven millioenen misschien spoedig zouden blij ken grootendeels nutteloos te zijn besteed. De burgemeester zocht het liever in de richting van contact en samenwerking met andere steden, met name met Rotterdam. Geheel in deze lijn publiceerde het Hbl. de zer dagen het bericht, „dat men in de Re sidentie denkt te kunnen afzien van den aanleg van een eigen vlieghaven voor den Haag, wanneer een nieuwen weg tot stand zou kunnen komen, welke een directe, snelle verbinding voor autoverkeer mogelijk zou maken tusschen den Haag en Waalhaven". Wanneer het blad meent, aldus schrij.t da „Msb." dat thans in die richting de oplos sing van het vlieghaven-vraagstuk nog wordt gezocht, dan slaat het de plank mis. Den Haag, of laat men liever zeggen de Haag sche burgemeester, zoekt de oplossing van 'e luchthavenkwestie voor den Haag in den laatsten tijd niet meer bij Rotterdam, maar hij Amsterdam. De burgemeester wil Schip hol de luchthaven doen worden voor den Haag. Daarvoor zou dan noodig zijn een betere verbindingsweg tusschen den Haag en Am sterdam. Om dien zoo spoedig mogelijk tot stand te doen komen, zou hij den raad wil len voorstellen in de kosten daarvan een paar millioen bij te dragen. Hieruit blijkt, dat de burgemeester het plan om voor den Haag een eigen vlieg veld in de buurt van Rijswijk te stichten, thans geheel heeft losgelaten. Drie volle dig uitgeruste vlieghavens op zoo korten afstand van elkaar als Amsterdam, den Haag en Rotterdam zijn onmogelijk renda bel te maken, meent hij terecht en daar Rotterdam zijn vliegveld Waalhaven niet wenscht prijs te geven zou het tusschen de drie vlieghavens, althans tusschen die van den Haag en Rotterdam, een concurrentie .vorden op leven en dood. Een andere vraag is, of den Haag wel geld moet geven voor een goeden verbin dingsweg tusschen de Residentie en de hoofdstad, nu het Rijk reeds op zich heeft genomen zulk een weg tot stand te bren gen. In het Rijkswegenplan toch is een weg geprojecteerd van Gouda via Bodegraven naar Amsterdam, terwijl tevens van den Haag uit een nieuwe Rijksweg is ontworpen welke even ten zuiden van Bodegraven op eerstgenoemden verkeersweg aansluit. Den Haag krijgt dus reeds goede verbinding met Amsterdam. Waarom den Haag daarvoor dan nog geld zou moeten uitgeven is ons niet recht duidelijk. Tegen het bezwaar, dat Schiphol minstens /weemaal zoo ver van den Haag verwijderd ligt als de Waalhaven weegt wel dit voor deel op, dat men Schiphol langs den nieu wen verkeersweg zal kunnen bereiken zon der drukke stadscentra te passeeren, het geen op den weg den HaagWaalhaven niet het geval is. De „Msb." gelooft dan ook, dat men van den Haag uit straks per auto even vlug op Schiphol kan komen als op Waalhaven. En dan vindt men op Schiphol ten minste het knooppunt van zoo goed ais alle internationale luchtlijnen, welke over ons land gaan. Steeds meer Oceaanvluchten worden be raamd. De „Norddeutscher Lloyd" en de Jun- kerswerke publiceeren een communiqué, waarin wordt gezegd, dat de Junkerswerke, in opdracht van particuliere ondernemingen voorbereidingen hebben getrolfen voor het doen ondernemen van een trans-oceaan- vlucht. Indien deze voorbereidingen succes hebben, zullen twee Junkersvliegtuigen die de namen „Europa" en „Bremen" zullen voeren, de lucht ondernemen. De garantie voor de financiering der vlucht hebben de „Norddeutscher Lloyd" en de „Darmstadter und Nationalbank" gemeenschappelijk op zich genomen. Een overeenkomst, om de vlucht voor het instellen van een gere geld trans-oceaan luchtvaartverkeer te be nutten' is niet getroffen. Er is s'echts één plaats beschikbaar voor Int meenemen van een passagier; deze paats is door de Hearst-pers gereserveerd. De definitieve samenstelling der beman ningen van de beide toestellen, voor het geval de vlucht inderdaad doorgaat, staat neg niet vast. Men schrijft aan de „Lok.", Het vernuft van den inlander ie onuitput telijk. Breekt er een wiel van een dos a dos en hij heeft geen materialen, geen nood. Met een bamboe en taaie vezel weet hij het vehikel op te lappen, althans „gang baar" te maken. Maar ook valsch ge'" maakt hij „gangbaar", dank zij de hulp der posterijen. Zoo zagen wij dezer dagen twee bruine breeders voor het postkantoor ernstig een valsch kwartje onderzoeken. Op klank, zwaarte en besnoe ïng werd het beproefd en tenslotte valsch bevonden. Maar de post zegelautomaat onderzocht alleen ot> zwaar te. Gooit liet kwartje erin. heeft hij de au'ornaat nog waar, dan geeft hij zonder morren 2 postzegels. Dus.bolèh tjoba, kang.... zei de een. En de gehoorzame automaat gaf twee postzegels. Toen wachtten ze kalm. „Ga je postzegels koopen, kang? aldus tot een met juist Iwee brieven beiaden man; het is erg druk hier, koop deze maar. Hij onderzocht de kopjes, bevond ze dui delijk, betaalde, kreeg 'n strootje en postte zijn brieven. „Gampang, ze:de de eene kang tot dfn anderen, toen ze ieder voor een benggol ij® poeten dronken. Er is een inbraak ontdekt in het magazijn van springstoffen t^ Leuwiliang nabij de waterkraent centrale „Kratjak"", Er blijken gestolen te zijn: 630 dynamiet-pa ronen en 1200 slaghoedjes. Er is nog n et gebleken of deze diefstal in verband staat met communistische voorne mens. De noiaris le Ambon, de heer Pichel, die 230.000 verduisterde, is veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. De „Locomotief" wijst op de dringende noodzakelijkheid om de diensten, waar springstoffen voorradig zijn, zorgvuldig te bewaken. Naar uit Batavia gemeld wordt, werden twee koelies, die betrokken zijn in het transport van de springstoffen naar het waterkrachtwerk Kratjak, aangehouden. In plaats van dr. De Groot, die aan boord van het s.s. „J. P. Coen" in het Suezkanar.1 is overleden, zal worden afgevaardigd ua3r de Intern. Radio-Conferent'e te Washing ton als afgevaardigde van Nederl.-Indië, de heer G. C. Holtzappel, tijdelijk waarne mend afdeelingshoofd bij het bedrijf der te lefonie. Volgens het ,,'Soer. Handelsblad" is eenige dagen geleden bij een inlandschen tunnel- wachte, bij den tunnel nabij Merawan, dicht bij de Kalibaroe in het Banjoewangische een zestal dynamietpatronen gevonden, voorzien van slaghoedjes en lont. De tunnelwachter verklaarde deze springstoffen ontvangen te hebben van een Menadonees, ex-opzichter van het land Ka- rang-'.ambar, met het doel om den tunnel op te blazen. Het onderzoek heeft nog niet uitgewezen of men hier met een poging tot een com- munistisohen aanslag heeft te maken. Uit een Indisch blad: De gemeente Modjokerto legde het vorige jaar 20 opcenten op inkomsten- cn per- soneele belasting. Hoe dat nu precies zit, kunnen we niet zeggen, omdat we het n et weten, maar dit jaar bleek de begrooting sluitend gemaakt te kunnen worden, ook wanneer de opcenten met 5 verminderd werden, waarvan natuurlijk te aangeweze- ner plaats behoorlijk kennis gegeven werd. Verschillende ingeze enen mochten dus tot hun genoegen ontwaren, dat de opcen ten voor het gouvernement tot 24 en die voor de gemeente tol 15 verminderd waren. Anderen daarentegen kregen toch 20 opcen ten op hun biljet. Wat bleek? Dat de mededeeling, dat het aantal opeen'en verminderd was, niet tijdig genoeg was ontvangen en dat er te Batavia bezwaar bestond om de vermindering goed te keuren. En omdat mogelijkheid bestaat, dat de niel-goedkeuring gehandhaafd blijft, ofschoon het geld niet noodig is wor den alle aanslagen uitgesenre».i het be richt uit Batavia, voorzichtigheidshalve met opcenten belast. Motief: als eenmaal vijf'ien opcenten zijn opgebracht, kan het bezwaar van Batavia niet gehandhaafd blijven. Alzoo krijgt men belasting te betalen, niet omdat "net geld noodig is, maar omdat andeis tegen één of ander voorschrift ge zondigd wordt. Belasting betalen is zoo prettig en.... leve de Bureaucratie! Thans voor het Arnhemsch gerechtshof. De bekende Culemburgsche moordzaak zal, naar de „Tel." verneemt, tegen het einde van September voor het gerechtshof te Arnhem behandeld worden. Voor deze zaak bestaat in juridische kringen thans groote belangstelling. In het Vjnnis van de rechtbank le Tiel in de straf zaak tegen J. V. en C. S.. die bii dat vonnis ieder tot 15 jaar gevangenisstraf werden veroordeeld, komt een zinsnede voor, waar- od thans sterk de aandacht is gevestigd. Na de verschillende verklaringen der getui gen te hebben gereleveerd, zegt de recht bank: „dat zii voor de construct'e van het bewijs eenige malen gebruik heeft gemaakt van een z.g. testimonium de auditum, doch dat zij daarbij de meest mogeliike behoed- hcid heeft betracht." Hiermede doelt de rechtbank in de eerste plaats op de ver klaringen van vrouw H.. de weduwe van een gewezen politiebeambte, die den moord mede zou hebben gepleegd, en zich later van het leven heeft beroofd, na zijn vrouw in de geheimenissen van den moord te heb ben ingewijd. Voorbeen waren getuigenissen van „hoo- ren zeggen" absoluut uitgesloten en moest alles op eigen waarnem'ng berusten, doch den laatsten tijd is daarin eenige wijziging gekomen door de rechtspraak van den Hoo- gen Raad, die zulke verklaringen voor de bewijsconstructie in zekere gevallen toe laatbaar achtte. Deze beslissingen van den Hoogen Raad hebben evenwel betrekking op de bepalin gen van het nieuwe wetboek van straf vordering en nu heeft destijds het Arn hemsch gerechtshof reeds beslist, dat deze zaak, alsnog vallende onder het oude wet boek van strafvordering, ook volgens de voorschriften van dit laatste zal moeten worden behandeld. Het Hof, en wellicht later de Hooge Raad, zullen hebben te beslissen, of deze nieuwe rechtspraak omtrent het testimonium de auditum ook voor het oude wetboek geldt. Wordt deze vraag ontkennend beant woord en vallen dus de hier zoo veel be- teekenende verklaringen ov„r Fetgeen de getuigen van anderen hebben gehoord, weg, dan zal de samenstelling van het bewijs weer op grootere moe'liikheden stuiten. In Juni 1927 is voor ruim f millioen uitgevoerd tegen 8.7 millioen in Juni 1926. Hoewel in de maand Juni van dit jaar voor een aanmerkelijk hooger bedrag aan groenten en fruit door ons land werd uitge" voerd dan in dezelfde maand van vorige jaren, n.l. voor 11.550.000, tegen slechts 8.700.000 in Juni 1926 en 10.540.000 in Juni 1925, vertoonen toch sommige produc 'en een zeer sterke daling, echter vooral kersen. De kersen-uitvoer, die in Juni van het vorg jaar 770 ton ad 254.000 beliep, daal de tot slechts 117 ton ad f 50.000 in Juni van dit jaar. In geldswaarde dus 'n achter uitgang van ni2t minder dan 80 pCt.; naar- gewicht zelfs van 85 pCt, Engeland, dat vorig jaar 318 ton afnam, betrok nu slechts 48 en Dui'-jchland s ker- sen-imporl uit ons land daalde van.... 452 op 61 on. Daartegenover moeten, gez:en het totaal bedrag naiuurli.'k aanzienlijke stijgingen slaan oor andere producten. Zoo steeg b.v. de export van «la van 2670 tot 3760 ton, in waarde van 270.000 tot 330.000. Het behoeft wel nauwelijks ge zegd, dat Duitschland, evenals van de mees te andere tuinbouwproducten, de voor naamste afnemer is, n.l. 2770 van de 3760 ton, de rest ging naar Flngeland. Bloemkool liep in kwantum iets achteruit, n.l. van 8300 tot 7950 ton. maar de gelds waarde van het uitgevoerde steeg iets, hoewel niet veel, n.l. van 1.24.000 tot 1.068.000. Een ander zéér belangrijk iiitvoerproduct van onzen tuinbouw, tomaten, steeg van bijna 3100 tot rond 4950 ton; in geldswaarde 1.850.000 tot 2.580.000. Duitschland be trok daarvan ongeveer 2.539 en Engeland 2100 ton, de rest ging naar Scandinavië, Van de voor den export rco belangrijke aardbeien steeg het exportcijfer van 774 ton, vertegenwoordigende een waarde van i' 520.000 tot 1055 ton voor 450.000. Be halve Duitschland, dat 750 ton alnam, be trok Engeland 31 ton. Bovendien werd in Juni aan aardbe:enpulp 440 ton geëspor teeid tegen 420 ton voor 143.000 in Juni 1926. De kruisbessenexpert was ltgcr, n.l. 3170 ton ad 470.0C0 tegen 341J Ion ad f 540 00O in dezelfde maand van het vorige jaar Komkommers stegen \rn aahzienujk, n.l. van 12.150 ton «vaar rond 2 millioen tot 15.660 ton voor 2.51J.U00. Bijna lies, n.l. 15.000 ten, ging naar Duitschland: de res naar Engeland. He', eitvoergewicht van peen verdubbelde bijna; tegenover een export van 2540 ton in Juttj 1926 voor 5S0l0u. staat 4250 ton in de a'geloopen Junimaand, met een gelds waarde van 710.000 De prijs is dus dit iaar aanmerkelijk slecnter geweest. mmmm •mmmm Het Nederlandsche Episcopaat heeft als opvolger van den onlangs overleden pater J. van Rijckevorsel S.J. benoemd tot Mode rator aan de R.K. Univers'teit te Nijmegen den zeereerw. pater C. H. M. Hoogeweegen S. J., prefect van het St. Aloysius-College te Den Haag. Te Utrecht is overleden in den ouderdom van 62 jaren de HoogEerw. heer G. A. Sta rink, plebaan der Utrechtsche Kathedraal en kanunnik van het metronolitaan kapittel. In een te Leeuwarden gehouden alge meene vergadering van het N. O. G. werd een verklaring angenomen, waarin ce ver gadering er bij de Regeering op aandringt, dat de leerplicht tot het veertiende jaar en de algemeene invoering van het ze vende leerjaar worden hersteld. Vervolgens werd een motie met alge meene stemmen aangenomen waarbij de vergadering c.'e intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit 1920 een moreel onrecht noemt en bij de Regeering aan dringt op herstel van dit onreebt. Jhr, Mr. Dr. de Jonge, referendaris van Onderwijs, zegde als vertegenwoordiger van Minister Waszink toe, dat hij deze motie persoonlijk aan Z. Exc. zou mede- ceelen en ook in welke stemming zij is aangenomen. In verband met een blijkbaar toenemende neiging onder de bevolking om het slechte weer en de natuurrampen aan te radio toe te schrijven, heeft het station Langen- berg reeds eenige malen een uitvoerig com muniqué van het Meteorologisch Observa torium te Aken draadloos verspreid, waar uit ten duidelijkste blijkt, dat perioden van zwaren regenval en natuurrampen, zoca's wij thans beleven in de laatste honderd jaren in Duitschland geregeld zijn voorgekomen en cus hoegenaamd geen ge volg van de radio kunnen zijn. Boekzaal der geheele wereld 1 Augustus 1927, Aflevering 15, Het Nederlandsche Boek huis, Tilburg. Een leven, dat „doorloopend door de wijsgeerige bezinning in orde en regelmaat wordt gehouden," is het leven van den vader der moderne wijsbegeerte: René Des cartes, die „nooit het katholiek geloof ver laten of verloochend heeft. Dr, Fcid, Sas sen zet duidelijk de Cartesiaansche leer uiteen, verhaalt van 's wijsgeeren verblijf in Holland en van zijn christelijken dood in Zweden. Wat Ellen Russe zegt van^ het mooie boek van pater F. Hendrichs, S. J. „Het christelijk getuigenis der catacomben": „Klaar, sprekend en waar! mogen we ook van haar artikel zeggen, dat een uitgebrei de bespreking geeft van genoemd werk, een bespreking, die inderdaad geschreven is, met liefde voor de katholieke gedachte, die uit het geheele werk van pater Hen drichs spreekt. Zooals we Ellen Russe kennen, als ze juist-typeerend spreekt over 'n gevierd Engelschman, Franschman, Italiaan of wie dan ook, zoo schrijft zij hier „klaar, spre kend en waar" over een der mooiste boe ken in vele jaren op godsdienstig gebied verschenen: een prachtig geïllustreerd arti kel. Bijzonder belangwekkend is wat Anton van Duinkerken schrijft over een dichter Jan Greshoff, den blijmoedige, die, zeer te recht wordt 't gezegd, „de blije moed niet kent". Gerard Knuvelder analyseert den opzienbarenden roman „Adrienne Mesurat" van den jongen schrijver Julien Green. De kroniek der Russische literatuur is weder om uitnemend verzorgd en goed geïllus treerd. H. Rongen schrijft in „Dichters in hun kabinet" over Edmond en Jules de Concourt. In „Uit boek en blad" wordt uiteen ge zet de beteekenis van de nieuwe Fransche katholieke letterkunde, waarvan „Roeping een bloemlezing gaf. Wat Ellen Forest schreef in het weekblad Hooger_ Leven (Industriestr. 1. Tilburg) over Parijs, vindt men ook hier. Een zeer interessant artikel Met genoegen lazen we onder „Verschei denheden" een korte levensschets van J. K. Huysmans en een besch ijving van „Die Buchgemeinde" (Bonn am Rhein), die be oogt tegen jaarliiksche contributie van negen Mark,, huisbibliotheken te stichten. „Correspcn 'o. tie" sluit dit zeer ver dienstelijke. t-i'm-m ad geïllustreerde num mer. W. X VRIJDAG 5 AUGUSTUS. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 Poiitieber. 12.35— 2.00 Lunchmuziek door het trio van het restaurant De Rozenboom te Bussum, o.l.v. Willem Lohoff. 5'00 —7.00 Concert door het A.N.R.O.-orkest. Anton de Leeuw, bas. Egb. Veen, piano. 7*45 Poiitieber. 7.008.00 V. P. R. O.-uitzending. Trio sonate G. gr. t.. Bach. (Adagio-alla breveLLargo-Presto). Mevr. C. J. Paris-Koene, piano. Mevr. S. v. 't Lindenhout- Tak, viool. De heer Jan Verwinkel, viool» 8.10 Kurhausconcert. Symphonie-concert door het Resi dentie-orkest o.l.v. Prof. Schneevoigt. 10.15 Nieuws- ber. 11.2012.00 N.O.V.-uitzending. Dansmuziek door de North Star Band en de Amerikaansche Marimba band, uit het Paleis de Danse, Scheveningen. DAVENTRY, 1600 M. 12.20 Solistenconcert (piano, bariton, viool). 12.50 Orgelconcert. 1.20—2.2o Lunchmuziek. 3.20 Solistenconcert (contra, alt, bariton, piano). 5.20 Causerie. 5»35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Tijds., weerb., nieuws 7.05 Orkestconcert. 7.20 B. B. C. muziekcritiek 7.35 De sonates van Beethoven. 7-45 Eye-witness account of the Dublin Horse show. 8.05 Variété, (Piano, banjo, ukulele, komiek). 9.05 A. W. Back comb, de beroemde komiek. 9.20 Weerb., nieuws. 9.40 „Broadcastmusic of the coming week". g.55 Progran programma, samengesteld door „The wicked uncle"* 11.20 „Gems of Romance", door Col. C. T. Davis. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. XO.50—11.20 Concert. 12.502.10 Orkest-conCert. 5.055.55 Dansmuziek. 8.50 Galaconcert. Fragmenten uit de opera-comique „Don Quichotte", Massenet. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 3.20—8.05 lezingen en lessen. 8.50 Symphonieconcert. ipo.5012.50 Mandolineconcert. LANGENBERG 469 M., MUNSTER 242 M., DORT MUND 283 M. 1.302.50 Orkestconcert. 5.50 —6.50 Orkestconcert. 8.20—9.05 liedjes bij de luit., door W. Kleinilbeck. 9.05—9.20 Causreie. 9.20 Concert. Orkest en koor. Werag-tooneelisten. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. HAMBURG 395 M. 4.20 Concert. 6.ao Theecon* eert. 7.20 Orkestconcert. 8.20— XX.xo „De Toover-t fluit", opera van Mozart in 3 acten» Daarna dansmuziek. Café Wallhof. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Trioconcert. 8.20 Orkestconcert. 8.50 Vlaamsche literatuur. 9«<>5 Gramofoonmuziek. 9*3510.20 Zang doof een negerkwintet. nederlandsche schepen. ALPHARD 4/8 V. Rosario te Hamburg verwacht BHUNSWIJK a/8 v. Bona n. Sas v. Gent CORNELIA, m.s., 39/7 v. Rochester n. Antwerpen. DE HOOP, Buining 30/7 v. Harbourg n. Nykjobing, DRIEBERGEN 1/8 v. Wabana n. Rotterdam. DUBHE 2/8 V. Rott. te Archangel. EEM 2 8 v. Koningsbergen n. Lovisa. FRIS1A, lichter 2/8 v. Manchester n. Rott per sleepb» Jac. v. Heemskerk. HELENA 2/8 v. Castro Urdea es bn. Rotterdam. HORIZON Balk, 30/7 v. Hamburg n. Horsen». JANTIENA, m. s„ 30/7 v. Nykjobing te Grangemouth, JANTINA, m.s., 29/7 v. Selby te Goole. JANTJE, Pot., 30/7 v. Neumuh'en te Hamburg. KWIEK, m.s., 29/7 Londen te Osttnde. MAASBRUG 2 '8 v. Narvik n. Rott of Vlaardingen. MAGRIETH..., Deen, 30/7 v. Egerslev te Altona. MARGRIETHA, m.s., 31/7 Prawlepoint gep., om d« West. MIJDRECHT 2/8 v. Baytown n. Barcelona. M1RACH 2/8 v. St. Vincent n. San Nicolaa n. Las Pah mas (v. o.) NEERLANDIA, De Groot, 30/7 v. Harburg n. Gro ningen. NEPTUNUS, m.s., 29/7 v. Hudiksva.l. n. Plymouth. OOSTERSCHELDE, m.s., 26/7 v. Stettin te Memel, STAD ZAANDAM 2/8 v. Rott. Ijoröutta. STAD ZALTBOMMEL 2/8 v. Rott te Malmo. WM. v. DRIEL SR. 2/8 Kaap Finisterre gep. Algiers n. Bilbao. YOLDUM i'8 v. Rott. te Archangel. ZEESTER 31/7 V. te Hamburg. ZWARTE ZEE 2/8 Kaap Finisterre gep. v. Rott n. AlgietSi ZWIJNDRECHT 2/8 v. Lond. te Oslebshausen. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. JAN PIETERSZ. COEN (thuisr.) wordt 8/8 te Genua verwacht. KARIMATA (thuisr.) 3/8 te Genua. KONINGIN DER NEDERLANDEN (uitr.) a/8 Sabang. PRINSES JULIANA (thuisrl.) t/8 te Sabang. ROTTI thuisr.), pass. a/3 Perim. KON HOLL. LLOYD. FLANDRIA (thuisr.) 2/8 11 u. n.m. v. Lissabon. GELRIA (vacantiereis) 2/8 n v.m. V. Green Harbour n. Narvik, mistig weer. Alles wel. ZAANLAND (thuisr.) v. Teneriffe, vermoedelijk 8/8 te Antwerpen. ZEE». AN DIA (thuirs.) 2/8 v. Rio Janeiro. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. ACHILLES 2/8 V. JJKingston n. Kaap Haiti. FAUNA a/8 v. Faro n. Portimao. HECTOR 31/7 V. La Guafra te Curacao. JASON 31/7 v. Curacao n. Cristobal. MINERVA 2/8 v. Cospoü n. Amst. NEPTUNUS 2/8 v. Tunis n. Gibraltar (v. o.). NOTOS 3 8 v. Rott. n. Archangel. PROTEUS 1/8 v. Danzig n. Amst. SIMON BOLIVAR (thuisr.) a/8 v. Havre n. Amsterdam. STRABO 2/8 v. Amst. te Bordeaux. THESEUS 3/8 v. Gibraltar te Amst. ULYSSES, v. Dartmouth n. Frederikshaven, pan. 3/8 Prawle Pt. HOLLANDAFRIKA LIJN. BILLITON (thuisr.) 2/8 Ostende gep., 3/8 te Antw. vest. wacht. GIEKERK 2/8 v. Lorenzo Marque n. Beira. HEEMSKERK (thuisr.) a/8 v. Pt. Said, 6/8 te Genua verwacht. RAND FONTEIN 2/8 v. Hamburg n. Amst. RIETFONTEIN (thuisr.) 3/8 te Southampton verwacht HOLLAND—AMERIKA LIJN. ANDIJK, v. Bahia Blanca n. Rott., a/8 v. VLas Palntaa. DRECHTDIJK, v/d. N. Pacifickust n. Rott. 1. v. Liverpj. 2/8 te Londen. t%jfl GROOTENDIJK, v. Rott. n/d. N. Pacifickuet, a/8 te Londen. MAASDAM, v. Rott. n. N.-Orleans, 3/8 te Antw. SABOR, v. Rott. n. Vancouver, t/8 te San Franciscfc VOLENDAM 3/8 v. Rott. n. New York, was 6 u. j v.m. in zee. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. OLDEKERK 3/8 v. Vladiwoslock te Rotterdam. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. AAGTEKERK 3/8 v. Adelaide n. Melbourne. HOLLAND BRITSCH-INDIE LIJN. KOUDEKERK (uitr.) 3/8 Vlissingen gep. v. Antwerpen. STREEFKERK (thuirs.) 2/8 v Port Said. JAVA—NEW YORK LIJN. VECHTDIJK, v. New York n. Java, 1/8 v. Jacksonville. ROTTERDAMSCHE LLOYD. JACATRA (uitr.) 2/8 7 u. v. m. te Antw. MODJOKERTO (thuisr.) 3/8 v. Gibraltar. PATRIA (uitr.) pass. 2/8 Gibraltar. PATRIA (uitr.) a/8 ia u. 's midd. v. Tanger. SITOEBONDO (thuisr.) pass. a/8 QuessaaL STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. PATROCLUS, v. Japan n. Rott., a/8 v, Singapore. TEJRESIAS, v. Batavia n. Amsterdam, pass. 2/8 Oh braltar. AMSTERWAM, 3 Aug. (Berchti v./h. Gem. Veiling- geb., expl. De Jong Koene.) Fruit. Druiven Franken- thalers f 0.901.06, Alicanten f 1.05i.ao, witte druive» f 0.80i.xo, aardbeien extra f 0.700.94» idem ie «ooft f 0.450.60 per kg. Profelic bessen f 0.400.5a, gewone roode bessen f 0.200.32# witre bessen f 0.340.28, kruis bessen groen rijp f 0.100.24» geel rijp f 0.18—0.28, blauwe pruimen f 0.2Ó0.38 per kg. Reine-claudes f 4250 per 100 kg. perziken extra t 0.150.24, id. xe soort f 0.10 f 0.12, netmeloenen f 0.200.48, ananasmeloenen f 0.20 0.30 per stuk. Appelen. Yellow Transparant f x834* Peren f 2848, Jan bazen f 1424» Haantjesperen f ia—x8 per 100 kg. Groenten. Bloemkool extra f 1521, id. xe soort f X2— 14, kassnijboonen f 4044, snijboonen f 3438» enkele spercieboonen f 3848, dubbele sperciebconen f 3642» doppers f 1424, peulen f 1822, tuinboonen f 34-50 postelein f 74 17, tomaten f 1724, alles per 100 kg. peen f 813, rabarber f 710, selderie f 45» pieterselie f 35 per 100 bos sla extra f 1.502.70, idem xe soort f 0.701, andijvie f 3.506 per 100 krop aardappelen f 56.80, drielingen f 2.503, duinzandaardappelen f 8— 9.50 per 100 kg. komkommers geel f 35»5o, idem wie f 34 per 100 stuks augurken fijn fijn f 50—60, idem fijn f 2530, grof f 1011.50 per 100 kg. Bloemen. Rozen. Hadley f 35» Golden Ophelia f x.50— 2.50, Ophelia f 1.50—4# Sunburst f x—a, Verschure f x— f 1.50, Keizerin f 1—2, Columbia f a—3, Butterfly f 3— f 4.50, Pernet f 1.50—2.50, Marcel Royer f x.502.50 per 100 stuks. Diversen. Amer. Anjers ie soort f 35, Gladiolen f 0.08—1.30, Dahlia's f x.50—3.20. Tulpexu Japansche lelies f 6—7, Tijgerlelies f 7—12 per 100 tak Lathyrus in div. kleuren f 0.080.12 per bosje Snijgroen f 37 per 00 ranken. Planten. Hortensia's f x.201.80, klein f 0.350.60, Zonalen Crampels f 0.10—0.14, Jean me Clare f o.xo—0.13» Rubin f 0.14—0.17, Pultatums rood f 0.100.12, rose f 0.100.12, Koningin f 0.090.13, Begobia's f 0.08—0.12, ColeCis f 0.15—0.24, Tradescan- tia's f o. 100.22, Primula's f 0.180.23, Adianthuma f 0.06'0.o8f PJumosa s f 0.06—0.08, Varens f 0.06—0.08, alles per stuk. BOVENKARSPEL (Station), a Aug. Aardappelen Koks f 1.952.30, Due f 1.401.70, Ninetyfold f x.io f 1.35, Schotsche f 2.953.20, kleine f 2.55—3, blauwe f 2.65, bonte t 2.50, eigenh. f 2.65—2.75, kriel f 0.75— f 0.85 per baal, aangevoerd 7250 baal. xe bloemkool f 11.60 23-8°' 2t ld; J 3»io10.50 per 100 st., aangevoerd 17.300 st. Hpooe kool f 1.803.60 per 100 kg., aangevoerd 49.000 kg. Gele kool 1 6 807.60 per 100 kg., aangevoerd 1200 kg. per 100 k£. aangevoerd 13.500 kg. ENKHUIZEN, 2 Aug. (Marktver. v. Enkhuizen en omstreken.) Aardappelen. Schotsche muizen f 3, kleine Schotsche f 2.302 50, krielaardappelcn f 0700.75, blauwe Eigenheimers f 3 95, kleine Eigenheimers f 1.50, a»les pe baa! 100 pond). 's-GRAVENHAGE, 2 Aug. Eieren. Naar Engeland werden in de vorige week verzonden 4.905.600 eieren. MAASTRICHT, 3 Aug. Botermiin. Aanvoer 137.309 kg. Hoogste prijs f 1.98 middenprijs 1.87, laagste f 1.70. WOERDEN, 3 Aug. Kaas Ter markt waren 599 par tijen. Prijzen Goudsche ie soort t 4044, 2e soortf 35— 38, rijksmerk^e soort f 4245, 2e s. f 3640, zware t 48, extra zware f Handel vlug AMSTERDAM 3 Augustus. Vee Ter veemarkt waren heden aangevoerd 275 vette kalveren ie qual. 8595 «i*», 2e qual. 7484 ct., 3e qual. 6072 ct. per kg. levend ge wicht 79 nuchtere kalveren f 12ao per stuk 540 var kens Ho 11. ie qual 7980 ct., 2e qual. f 7577 ct., Overz< en Gc'dersche ie qual. 7980 Ct. vette varkens 75—77 Ct# per kg. slachtgewicht»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7