De hervorming der Engelsche Mrereenlglngswet eene noodzakelijkheid. Voornaamste Nieuws Verkeersongevallen. Stadsnieuws PIJLTJES Vrijdag 5 Augustus 1927 51ste Jaargang No. 16620 Aangifte moet, op strafte van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na fret ongeval Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste Blad De financieele positie van Zandvoort. Agenda 6 Augustus DEBATTEN IN DEN GEMEENTERAAD. Leefde de gemeente op te groot en voet? Hoe moet de oplossing gevonden worden? De raad wil nog geen beslissing nemen. Over 14 dagen een nieuwe vergadering. MET DE ZIEKEN NAAR LOURDES. De aardbeiencampagne. Een witte sering in bloei. Per fiets van Weenen naar Hoofddorp. Eindelijk. Het bloemencorso te Zandvoort R. K. V. „Zwaluwen". J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht VAN ONZE RECHTBANK. De abonnementsprijs bedraagt vooi Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bi- Vooruitbetaling 3 5S Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeining Nr. 5970. Advertentiën 35 ets. per regel. Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct„ bij vooruitbetaling A dvertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 et per regeL Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qfifïfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7CI] bij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, f 1 m bij verlies, van een f CQ m b? ^5"! f* 40," tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen «SUIS U. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; «U. doodelijken afloopCOM. een voet of een oog; duim of wijsvinger- bij verlies v. andere door SIR JOHN SIMON K. C., M. P. De Vakvereenigingswet is niet zóó duide lijk voor iedereen, dat niemand in staat zou zijn daarin grootere klaarheid te bren gen. Naar mijne meening heeft de groote massa van ernstig denkende burgers in een bevlieging van wanhoop, elke poging opge geven in het wezen onzer Vakvereenigings wet door te dringen. Niet minder wil het mij voorkomen, dat de gebeurtenissen tijdens en na de alge- meene staking met vollen ernst de veron derstelling wettigen, dat verduidelijking noodzakelijk is. De Labour partij wordt grootendeels uit de middelen der Trade Union ondersteund. Ik beschouw het als eene zwakheid, dat onverschillig welke partij, groot of klein, uitsluitend op geld middelen aangewezen is, die zij aan één enkele bron onttrekt. Ik acht het een bewijs van zwakheid voor de partij en de partij leiders stellen zich, zelfs wanneer zij de inzichten geheel deelen van hen, van wie hun de geldmiddelen toevloeien, aan wan trouwen bloot. Speciaal in dagen van crisis moet het hun zwaar vallen hun eigen weg te kiezen. In wezen gaat het hierom, dat de Labour partij zal hebben te beslissen, of zij de algemeene staking verdedigt of niet. Doet zij dat niet en geeft zij aan waarom niet, en op zoodanige wijze, dat het land met eenige zekerheid haar standpunt over deze kwestie vermag te beseffen, niet in abstracto dus, maar juist op 't oogenblik van de crisis, dan zou er veel voor te zeg gen zijn, de zaak te laten rusten. De moei lijkheid is, dat dit sinds de algemeene staking niet de houding was van de voor aanstaande woordvoerders der Trade- Union-be weging. Het schijnt inderdaad, dat slechts zeer enkele onder hem volkomen begrepen hebben, wat de algemeene staking werke lijk beteekende. Velen zeggen misschien dat, wanneer het tot het goed recht der werkgevers behoort een millioen arbeiders uit te sluiiten, men het geen onrecht kan noemen, dat twee millioen arbeiders uit sympathie voor hun kameraden, het werk neerleggen. Toch is dit een zeer verleide lijke en de kwestie verdraaiende voorstel ling van datgene, wat bij de algemeene staking werkelijk gebeurde. Of de werk gevers recht hadden of niet, of zij binnen de grenzen der moraal rechtvaardig of on rechtvaardig hebben gehandeld, wat zij ge daan hebben is boven eiken twijfel ver heven, omdat zij gebruik hebben gemaakt van een recht, dat elk werkgever en elk werknemer toekomt en ook behoort toe te komen. Het recht, om een tusschen hen en de arbeiders bestaand contract, met in achtneming van alle formaliteiten, op te zeggen. Zij hebben hunne mijnen niet ge sloten; alleen werd medegedeeld, dat zij bereid waren onder bepaalde voorwaarden een nieuw arbeidscontract aan te gaan, dat helaas voor de arbeiders niet zoo gunstig was. Niemand zal in ernst kunnen bestrijden, dat dit een volkomen wettige uitoefening van een recht is, dat ongetwijfeld ieder van ons in zijn persoonlijke aangelegen heden ook wel eens uitoefent. Het corre latieve recht hiertoe is evengoed het onbe streden recht der arbeiders, alsmede van elke groep of vereeniging van arbeiders, die met inachtneming van een opzegtermijn hun arbeid kunnen beëindigen, om na af loop van dezen termijn mede te deelen, dat zij alleen aan 't werk wenschen te blijven onder gunstiger arbeidsvoorwaarden. Deze beide punten zijn geheel analoog. Als iemand zou beweren, dat een dezer pun ten juist, het andere onjuist was, zou hij zich aan eene inkonsekwentie schuldig maken. Toch was 't niet dit, wat naar aanleiding van de algemeene staking plaats vond. Eer stens ofschoon dit op verre na niet het ■gewichtigste punt was stoorden de ar beiders zich, op verzoek of bevel der Trade Union-Ieiders in 't geheel niet aan kun contract en lieten hun werk in den steek, zonder zich ergens verder om te bekommeren. Er bestaat niet de minste analogie tusschen deze handelingen en die der werkgevers. Ernstiger evenwel is het feit, dat het ken nelijke doel van den generalen raad van het Trade Union,-congres was, de werkge vers in hun handelen te belemmeren. De werkgevers waren niet in staat onder steuning te betalen. Het streven van den generalen raad wortelde derhalve onmis kenbaar in de overtuiging, dat men door 't uitoefenen van pressie de regeering en het parlement zou kunnen dwingen, de werkloozen-ondersteuning verder te blijven betalen. Wanneer evenwel zou beweerd worden, dat een dergelijke handelwijze in overeenstemming is met de landswetten, zoo stemt ze toch geenszins overeen met dat, wat tot nu toe als rechtvaardiging voor 't bestaan der Trade Union rechten in 't alge meen werd aangezien. Het is een volkomen doorzichtige poging, om den wil en de be slissing van een groote en machtige, buiten het parlement staande organisatie in de plaats te stellen van de vrije, weloverwogen beslissing van het parlement zelf. Aldus bezien wordt het duidelijk, waar over de eigenlijke strijdvraag loopt. Zuiver geformuleerd luidt zij aldus: Zal de Labour partij eene uitlegging van de bestaande Trade Union-wet eischen, die deze gewel dig machtige en door haar machtsontplooi ing hoogst nuttige organisatie in staat zal stellen over dingen te beslissen, waarvan de beslissing uitsluitend in handen van het parlement berust? Ik voel er heel weinig voor de koers in onze politiek te laten bepalen door een groep Trade Unionisten buiten het parlement, evenmin als door een comité uit grondbezitters sa mengesteld of eenige andere sociale groep. Zal 't in iemands hoofd opkomen, dat, voor 't geval de Trade Unionisten besloten tot afschaffing van belasting betalen voor die belastingbetalers, wier inkomens bene den zekere grem blijven, zij, voor 't geval niet aan hun wensch werd voldaan, de al gemeene staking zouden proclameeren? Niemand zou dit willen bevorderen en men moet öf toegeven, dat er een juist gebruik en ook misbruik van de Trade Union macht bestaat, óf wanneer dit niet erkend wordt, zoo moet van de zijde van het parlement, alles gedaan worden, om duidelijk in 't licht te stellen onder welke omstandigheden de grens als overschreden kan worden be schouwd. Wat verder de werkzaamheid der sta- kingsposten betreft, zoo zal men ook deze in verband met de ongetwijfeld voorgeko men inbreuk onder 't oog hebben te zien, teneinde in de toekomst aan die arbeiders een rechtvaardige behandeling te laten wedervaren, die arbeidswillig waren, maar door voorbeeld of pressie er toe kwamen het werk neer te leggen; Herhaaldelijk heb ik gehoord, dat de sta- kingsposten-wet door sommigen wordt op gevat, als zou deze inhouden, dat een wille keurig aantal mannen, met stokken gewa pend, voor het huis van een arbeider demonstreert en hem op een gegeven oogen blik de hersenpan mag inslaan, wanneer hij zou probeeren te werken. Zoo'n wet be staat niet en heeft ook nooit bestaan. De eenige vraag, welke ik omtrent de stakings- posten-wet gerechtvaardigd acht, is, of bij de tegenwoordige formuleering geen mis verstanden kunnen ontstaan, in hoeverre de arbeiders zich de wet ten nutte kunnen maken. Deze vraag verdient overweging. Dit is echter heel wat anders dan de abso luut valsche voorstelling, als zou de be staande wet misbruiken en onbezonnen handelingen goedkeuren. Destijds, toen ik tot de jongere leden van het „House of Commons" behoorde en de Trade-dispuut-wet (1906) werd aange nomen, zou niemand op de gedachte geko men zijn, dat van de macht der vereenigde Trade-Union ooit zulk een bebruik zou worden gemaakt als in 1926 gebeurde. Moei lijkheden in het bedrijfsleven zooals men zich die twintig jaar geleden dacht, waren meestentijds beperkt tot één enkele firma of tot een stad of misschien maar tot een enkele fabriek. De menschen, die daardoor op de een of andere wijze schade leden, waren alleen zij, die direct bij den strijd waren betrokken. Tegenwoordig echter strekken industrieele conflicten, evenais dat het geval is bij militaire, zich over groote oppervlakten uit. Dè geheele indu strie of een groot deel er van, is op een of andere wijze er in betrokken; menschen, die volkomen onschuldig aan het conflict zijn, en bij den strijd geen belang hebben, ondervinden het nadeel er van. De eigenlijke kwestie, waarover tenslotte eene beslissing moet vallen, luidt: zal de toekomstige ontwikkeling van ons land zich zoo voltrekken, dat de belangen der werk nemers moeten worden vertegenwoordigd door maatregelen buiten het Lagerhuis, zoo als dat in Mei van het vorige jaar het geval was? Of zal het gelukken de gelegenheid aan te grijpen, om den stroom in zijn juiste bedding terug te voeren? Van ganscher harte wenschte ik, dat het mogelijk ware de heele aangelegenheid door een hervor ming van de Trade-Union beweging in 't reine te brengen. Wat wij noodig hebben, is niet soort Haagsche conventie, die de regelen voor het oorlogvoeren vaststelt, maar meer een soort volkenbond, die een geest tracht te verspreiden, die den men schen het oorlogvoeren belet. Wat zou dat niet veel beter zijn ge weest! Zooveel strijd en misverstand en bitterheid zou zijn vermeden. Ten slotte moet ook de autoriteit van het parlement worden verdedigd. En zoo lang de gebeurtenissen van 't laatste jaar niet po sitief worden afgekeurd, zie ik niet in, bij den huidigen stand van zaken, de voor stellen te moeten veroordeelen, welke de regeering ter hervorming van de vakorga nisaties heeft gemeend te moeten indienen. Sociëteit „St, Bavo" Gecombineerde be sturen Bouwvakbond 4 uur „Geel- Wit" 5 uur Gewone zittingen 7 uur. St. Josephsgezellengebouw Jansstraat 59. Geopend van 8 tot 10 uur. R. K. Militairenvereeniging Zoetestraat 14 R. K. V. V. „Victrix" 7 uur. Stadsschouwburg. De generale repetitie van „een kostbaai leven", kwart over 8. Schouwburg Jansweg. Haarlemsche Jeugdbioscoop, half 3 uur. „De Tante uit Indië", kwart over 8. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89 uur. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. t<. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon. en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdag middag ruilen van kinderboeken. St. Martkavereen:ging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandschc meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur. s middags van 3—5 uur. 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R. K. Reclasseeringsvereeniging, afdeeüng Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging. N Groenmarkt 22. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur. behalve Za terdagavond Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur. Donderdag van 12 uur. R. K, Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29. Haarlem (Schoten), Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Daroiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. Met Zandvoort's financiën is 't niet bijster rooskleurig gesteld. Reeds voor de tweede maal is de ge- meentebegrooting 1927 door Ged. Staten teruggezonden, omdat zij bezwaar maken tegen goedkeuring, wat in 't kort, zooals wij reeds gemeld hebben, hierop neerkomt: Ged, Staten hebben geen bezwaar tegen het bedrag van 365.362.60, dat geraamd is als ontvangst van de plaatselijke inkom stenbelasting voor de maanden Mei tot en met December 1927. Deze post was van 209 000 tot dat bedrag verhoogd. Het bevreemdt echter Ged. Staten, dat het vermenigvuldigingscijler, idai bepaald was op 1.8, niet is herzien in verhand met die verhooging. Zij dringen er op aan, ces- noods met wijziging der belastingverorde ning, die bepaalt dat niet hooger dan tot 2 mag worden gegaan, het vermenigvtildi- gingscijfcr te verhoogen. B. en W. meenen, dat indien dit zou moeten gebeuren, de factor gebracht zou moeten worden op 3.6, wat practisch on mogelijk is. Om nu toch uit de moeilijk heden te geraken, stellen zij voor een straatbelasting in 't leven te roepen, die 85.000 zal opbrengen. Dan willen zij het voordeelig saldo van den dienst 1926. dat ongeveer 25.000 beloopt, overbrengen naar 1927. Verder ramen B, en W. een ontvangst van 30.000 als restitutie, in verband met de eindafrekening van de kwade posten der door het Rijk geïnde gemeeentelijke in komstenbelasting. Alles en alles te zamen is Jat f 140.000. In de vergadering van den Zandvoort- schen gemeenteraad is gisteravond langdu rig over deze, voor Zandvoort ongetwijfeld netelige kwestie gediscussieerd en in wijde beschouwingen is men getreden over de wijze, waarop de gemeente in deze moei lijke positie is gekomen. De heer HEINTZBERGER stelt voor dit punt maar meteen van de agenda af te voeren, omdat de gemeentewet behande ling volgens spr. niet toelaat, volgens arti kel 238. De VOORZITTER ontkent dat hier de gemeentewet overtreden wordt. De heer v. d BOS zegï dat het niet meer in de competentie van dezen raad is, om thans een straatbelasting in te voeren. Dat moet de nieuwe raad maar beslissen Spr. heeft verder bezwaar tegen de straat belasting. De heer GEERS zegt, dat hij dit voor stel zeer betreurt. Dergelijke ingrijpende maateregelen moet men niet aan een raad voorleggen, die straks zal verdwijnen. Dat is de taak van een nieuwen raad. Het voorstel van B. en W. heeft spr. gefrappeerd en hij herinnert eraan, dat hij reeds dikwijls gewaarschuwd heeft, dat men te groot deed en maar uitgaven deed, ter wijl de financieele positie der gemeente tel kens duisterder werd. De gemeente heeft uitgaven gedaan bo ven haar krachten, uitgaven die niet eens direct noodig waren. Toen waren het stokpaardjes, nu zijn het geldpaardjes geworden. Dan bespreekt spr. de voorgestelde straat belasting. Zooals ze daar ligt vindt spr. die belasting onbillijk, wat hij met enkele voor beelden aantoont. Waar men in September een nieuwen raad heeft en misschien ook weer met nieuwe belasting objecten komt, is de beslissing aan dien nieuwen raac.' en spr. hoopt hartelijk dat de nieuwe raad er in zal slagen de zaak op billijke wijze tot klaarheid te brengen De heer ZWAAN wijst er op, dat de grootste oorzaak der huidige financieele positie is het feit, dat het Rijk nog van ja- VII. Schreef ik reeds van 't heerlijk voorbeeld van onzen directeur, zoo is het mij niet mo gelijk een ander nog te noemen. Ik zou verplicht wezen hen allen op te sommen, want ieder van hen werkt zoo als men slechts kan verwachten. Zeker, er is een kern, een korps van menschen die reeds jaren de bewondering van allen heeft afgedwongen door het werk dat zij verricht, maar wat zij als dank slechts verwacht is de verhooring van hunner aller bede, dat door de voor spraak van de H. Maagd één, slechts één van onze zieken, door een wonder mag genezen, daarvoor hebben zij alles over en houden zij niet op te blijven smeeken en te werken. Toch moet ik tot mijn spijt, ook even iets schrijven over de pelgrims. Is het enthousiasme bij de zieken en hun helpers(sters) zeer groot, gelijken tred hiermede houdt net de geestdrift van de pelgrims. Zij hopen en verwachten een wonder, maar zijn zij er wel van doordron gen, dat een wonder slechts zeer zelden gegeven, doch meestal afgesmeekt moet worden. Vele malen hoorde ik van ons Hollanders de klacht: Er gebeuren zooveel genezingen bij de Franschen en bij ons geen een," maar hebben zij die zoo spreken ook zóó gebeden, zoo'n heilig geweld de Hemel aangedaan, gelijk de Franschen dat deden. Bij de baden b.v. heb ik nooit peer dan pl.m. 200 Hollanders kunnen tellen terwijl wij toch met 2400 pelgrims zijn. Wij moeten onze zieken helpen met ons gebed om zoodoende de Hemel een won der af te smeeken. Immers heeft Christus zelf gezegd: waar 2 of méér vergaderd zijn in Mijne naam, daar ben Ik in hun midden. Al blijft het weer zeer warm, toch kla gen onze patiënten niet, daar zij weten dat door hunne kleine offers zooveel kan ver kregen worden. Al worden wij niet ver hoord op de wijze die door ons zoo dikwijls is gevraagd, toch mogen wij dankbaar zijn, daar bij vele onzer zieken een merkbare verbetering valt waar te nemen, zooals b.v. een dame die sinds een jaar geen voedsel kon verdragen, eet nu alles mee zonder hiervan last te ondervinden. Een onzer jongere patiëntjes met vele fitsels, verloor in het bad zooveel push, dat ren her a'e kwade posten der belasting terugvordert. Tegenover de voorgestelde straatbelas- ling staat spr. niet sympathiek. Ze is on billijk. Waarom neemt men de logeerbelas- ting niet ter hand. Die ligt toch klaar. Laat men dan ook uitstel aan Ged. Staten vra gen om niet in eens al de kwade posten aan het Rijk te moeten terugbetalen. Weth. MOLENAAR legt in zijn antwoord vast dat het in Zandvoort, wat betreft de belastingen altijd schommelt. Uitvoerig gaat spr. a'e financieele positie der gemeente na. Het heeft niet aan B. en W. gelegen, dat den raad niet gewezen is op bezuini ging. Herhaaldelijk is gewaarschuwd op te groote uitgaven. Om thans een oplossing te vinden in de moeilijkheden hebben B. en W. gemeend, volkomen terecht een straat belasting te kunnen voorstellen. Spr. ver dedigt de billijkheid daarvan. Uit de hui dige omstandigheden zal de raad leering kunnen trekken en spr. hoopt, dat die lee ring er toe zal leiden, dat men eens gaat denken aan het stichten van een reserve fonds. Een logeergastenbelasting ontraadt spr. ten sterkste. Hij zal er nooit aan mede werken, om deze in te voeren. Men moet de gasten der badplaats niet met belasting komen lastig vallen. De straatbelasting is thans de beste maatregeL De heer v. d. BOS repliceert. De heer HEINTZBERGER houdt vol, dat de zaak hier niet aan de orde mag wor den gesteld. De gemeentewet verbiedt het. Waar de raad op zijn voorstel wel niet zal ingaan, maakt spr. aanmerking op het betoog van wethouder Molenaar. Spr. legt vast, dat Straatbelasting onbil lijk is, daar ze weer zal drukken op den minderen man. De VOORZITTER zegt de motieven tot uitstel te kunnen billijken. Maar moet men nu wachten tot den nieuwen raad? Er zijn twee oorzaken voor dezen toe stand der financiën, n.l.: de kwade posten en de dure huishouding. Wat zijn de gevolgen als men uitstelt tot den nieuwen raad? Dat Ged. Staten misschien de begrooting definitief afkeuren met alle nasleep daarvan. De belastingaanslagen moeten worden veranderd en zullen eerst in December kunnen worden uitgereikt, wat zeer nadee- lig zal zijn. Om een oplossing te vinden acht spr. een s raatbelasting zeer billijk. Aanhouding kan spr. billijken, maar dan niet tot den nienwen raad. Over 14 dagen wordt nog een vergade ring van den ouden raad gehouden. Laten de leden nu hun gedachte nog eens laten gaan, de zaak nog eens onder zoeken en dan de materie in de vergadering over 14 dagen behandelen. Spr. bepleit deze volgorde van handelen. De heer ZWAAN acht het een onmoge lijkheid om aan alle eischen van Ged. Sta ten te voldoen. Dan zou de belasting tot 1? a 20 pCt. moeten worden opgevoerd, wat absurd is. De heer GEERS meent dat het niet ver keerd geweest is, dat hij nog eens gewe zen heeft op hetgeen bij de begrooting ge zegd is en dat hij er steeds op gewezen heeft, dat men telkens boven de raming aer posten is uitgegaan Inzake het uitstel der zaak vraagt spr. voor de eerstvolgende vergadering meer ge detailleerde cijfers over de voorgestelde straatbelasting. Na verdere bespreking wordt besloten de zaak aan te houden tot de volgende verga dering. zij geheel zijn opgedroogd en zoo zijn velen feiten te noemen. Wonderen zijn dit niet en evenmin genezingen, echter mogen wij wel verwachten, dat deze feiten zullen bij dragen tot herstel van de zieken. Hadden wij Woensdag en volgende dagen in Lourdes goed weer, Maandag was dit anders geworden. Het was toen de z.g. vrije dag voor de pelgrims en waren wij zoodoende ook met minder verplegend personeel. Heel den dag regende het en gaf dit ons dus veel werk. Onze infirmières hebben echter op krachtdadige wijze me- degeholpen met het vervoer der zieken, zoodat ook deze dag trots de regen, ten volle is besteed. F. N. De Beverwijksche aardbeiencampagne is thans geëindigd. In totaal werd aangevoerd 3.652.400 Kg. aardbeien, welke 1.196.400 opbrachten. De grootste kwantum hiervan werd geveid bij de R.-K. Tuindersvereeni- ging „Kennemerland", n.l. 1.625.000 Kg., met een totaal opbrengst van 531.000, Aan de Ijsfabriek te Hoorn heeft men een proef genomen met het tegenhouden van den groei van een witten seringenboom. I® Maart heeft men een boompje in de koelcel geplaatst en het half Juli in den vollen grond geplant. Thans staat het in vollen bloei. Eenige jaren geleden had de familie D. te Hoofddorp een Weensche jongen ter ver pleging opgenomen. Na een uitstekende verzorging te hebben genoten, vertrok de knaap weer naar zijn Heimat, ten hoogste voldaan over de echt Hollandsche gastvrijheid, die hem steeds was ten deel gevallen. Hij kwam nu op de idee om persoonlijk aan zijn dankbaarheid nog eens uiting te gieven en de reis van Weenen naar Hoofd dorp per fiets te maken. De jongeman legde met zijn rijwiel gemiddeld 140 a 150 K.M. PP' dag af, heeft de reis in ruim een week tijas volbracht en is behouden en wel in Hoofddorp gearriveerd. Voorwaar een prestatie, die ongetwijfeld ook om het schoone en edele doel respect i-afdwingt. In het aardbeienland van Beverwijk en omliggende dorpen, was men in den voor zomer meer dan pessimis.isch gestemd over de financieele resultaten van 1927. De aard beienoogst moet daar voor een groot ge deelte het bedrijf loonend maken en mis lukking van dezen oogst beteekent een ernstig financieel verlies. De bloei der aardbeien beloofde dit jaar veel. maar toen de tijd vorderde, kond:n de vruchten niet rijpen bij gebrek aan zon. riet was dezelfde klacht die men hoorde van reislus- tigen, stedelingen, die al maanden op een dag in de natuur hoopten. caféhouders, ijscoventers en allen die van den Zomer genoegen o£ winst verwachten. Verleden iaar wilde een nat en guur voor jaar niet wijken en dit jaar scheen het of de winter met een lichte verhooging van temperatuur voor wat anders lente, zomer en herfst is, zou conlinueeren tot den vol genden winter. Met Paschen was een win terjas nog onontbeerlijk, een regenjas was ongeveer iederen dag noodig. met Pinkste ren liep alleen een jongetje znder winterjas, dat zijn nieuwe pak wilde laten bewon deren en medio Juni kreeg ieder reisbureau nog aanvragen om inlichtingen over de Ri- vièra, waar het zoo mooi en zoo lekker warm is. Weerkundigen schseven gewochtige ar tikelen en leverden elk een andere verkla ring van de abnormale weersgesteldheid, maar allen schreven in roerende eensge zindheid, dat het weer abnormaal was, zeer abnormaal. Invloedrijke dagbladen dachten erover eens een enquete uit te schrijven onder beroemde metereologen en voorvarende journalisten wilden een intervieuw aanvra gen bij den leider van het weerkundig insti tuut van De Bildt. Sommigen dachten dat een of andere planeet de orde in het hemelruim had ver stoord en de wereldbol ergens in een uit hoek van het heelal was geslingerd, waar door het warme jaargetijde voor ons onbe reikbaar was. Weer anderen verkon digden met kei vaste stelligheid, dat het ieder jaar slechter werd met winter en zo mer, totdat de zomer niet peer dan historie was en de winter was verslapt tot een tijd perk van akelige mist en futloozen regen. Maar eindelijk is weer het oude versje van: „Lang gewacht en stil gezwegen', tot waarheid geworden. Sinds eenigen tijd is het weer warmer en beter. Het pessimisme van bovengenoemde tuinders is ongegrond gebleken; volgens hun verklaring begrepen zij niet hoe de aardbeien zoo vlug en zoo veel rijpten, In ons nummer van Maandag heeft men kunnen lezen, welke goede za ken de verschillende handeldrijvenden heb ben gemaakt, die voor een groot deel hun winst moeten maken in de vacantie. De va. cantie-reizigers hebben Zondag alle ver- voermddelen bestormd; de spoorwegen maakten recorddagen, extra-diensten kon den niet genoeg worden ingelascht. Bij tien duizenden zijn de dagjesmenschen naar zee en bosch getrokken. Muiderberg, Zandvoort, Wijk aan Zee herleefden. Overigens schijnt het eerzame gilde der dagjesreizigers uit te sterven. Wel kunnen zij nog vele treinen en booten vullen, maar velen, die er vroeger toe behoorden, zijn nu naar een hoogeren rang overgegaan. Een reisje naar de Rivièra of het Zuiden van Engeland was vóór dan oorlog het bewijs van grooten welstand, nu informeert nage noeg iedereen bij reisbureaux en bestelt kamers in hotels en plaatsen in buiten- landsche treinen, of hij het jaren achtereen heeft gedaan. Het buitenland is niet langer voor de groote massa gesloten. Binnenkort behoort een reisie langs den Rijn of naar de Ardennen als heel gewoon te worden beschouwd, en moet men na de vacantie aan de collega's kunnen vertellen dat men naar de Donaulanden, Egypte of Noorwegen is geweest. Nijmegen, de Veluwe of Noord-Afrika echter, waarheen men reist, overal is goed weer, de eerste voorwaarde voor een pret tige vacantiereis. Zij, die hun vacantie vroeg hebben genomen, zullen daarom wel berouw over hun besluit hebben en iede ren vrijen dag benutten, om zoo lang en veel mogelijk de vrijheid te genieten; die momenteel op reis zijn, zullen hun besluit zegenen en eigen inzicht roemen, en zij die de veertiendaagsche of langere vrijheid nog in het vooruitzicht hebben, bespieden iede ren dag de lucht en volgen met gespannen aandacht de weerberichten, in hoop en vreeze dat de zomer zal inhalen, wat hij in het begin verloren liet gaan. Zoo is voor hen stralende zon en wol- kenlooze hemel een blijschap, en voor hen, die bij goed weer groote belangen hebben, een zegen. Het bloemencorso te Zandvoort, dat be paald was op 6 Augustus, is uitgesteld tot 20 Augustus wegens geringe deelname. De kansen op drukker inschrijving door auto's, rijwielen en andere voertuigen zijn groot, zoodat de commissie, die het corso organi seert, goede verwachtingen heeft dat het bloemenfeest ten volle zal slagen. Secr. H. de Rooy, Voortingstraat 12. Dus Zondag is dan de lang verwachtte boottocht naar Volendam en Marken. De tocht gaat eerst naar Volendam, waar ons le en 2e elftal hun beste krachten zullen toonen tegen de Volendammers. Als de wed strijden zijn afgeloopen gaan we gezamenlijk naar Marken waar een uurtje wordt ver toefd en dan weer de terugtocht* wordt be gonnen. Er gaan een groot aantal suppor ters mee. welke dan de Zwaluwen zullen aanmoedigen. Op de boot zal de bekende Thamous-Band aanwezig zijn die voor de muziek zal zorgen, tevens is er goedkoope consumptie aan boord De boot vertrekt 8.30 uur precies van de Koudenhorn. Een beperkt aantal kaar ten is nog verkrijgboar, welke Zaterdag avond in de St. Jozefsgezellen, Jansstraat, tegen betaling van 1.50 afgehaald kunnen worden. Als het weef medewerkt, beloolt het een schitterende dag te worden. HEIN. Bij den bekenden juwelier R. Citroen, in de Kalverstraat le Amsterdam, is ingebro ken en voor een waarde van ongeveer 20.000 aan joweelen gestolen. Verschenen is het jaarverslag 1926 der Rijkspostspaarbank. De inlagen vertoonen een stijging. De reis der Koninklijke Familie naar Noorwegen; aankomst te Hamburg en fa Oslo. De knoeierijen bij de gemeentelijke viscb- voorziening te Amsterdam, Twee veroor deelden gaan in hooger beroep. Te Amsterdam is de vergadering van het Comité Marif.ime International voortgezet. De Kamers van Koophandel in Noord- Holland adviseeren afwijzend te beschikken op het verzoek van B, en W. van Amster dam, om een provinciale bijdrage in de stichtingskosten der nieuwe markthallen. i In een interessanten brief deelt een mis sionaris uitvoerige bijzonderheden mede over de geweldige aardbeving, die in Mei van dit jaar, zijn missiegebied China, evenals andere gebeden van Centraal-Azië geteis terd heeft. Met grooten spoed is de kruiser „Java'* uit Tandjong Priok vertrokken met onbe kende bestemming. A De onderhandelingen tusschen Nederland en België; moet het initiatie! van Nederland uitgaan? 4 Verschenen is het rapport der comnussM tot bestudeering van het vuilverbranding», vraagstuk voor de gemeente Amsterdam, In de Hoofdstad is een sigarenmakerij uitgebrand. t li De Drie-mogendheden-Conierentie be ëindigt, zonder resultaat te hebben bereikt* In de zaak Sacco en Vanzetti wordt geen tusschenkomst van Coolidge verwacht t Auto-ongeluk tusschen Bergen en Thu- lin in België, waarbij vermoedelijk Neder landers zijn betrokken. I «f-PW i« MMMiif*1 v»lLLll»lLu7 Barometerstand 9 uur v.m.: 766. Achteruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem, Licht op, De lantaarns moeten morgeit worden opgestoken om 9.12. Hoogste barometerstand 770,5 te Nordocan. Laagste barometerstand 759 te Rochefort. Verwachting: qwakke, tot matigen O. tot Z.-O. wind, half tot zwaar bewolkt, droog weer, behoudens later wellicht kans op onweer, warm. „DE GOEDKOOPE WINKEL" Morgenmiddag wordt in het perceel Lan ge Veerstraat 23 een zaak geopend in werk- mans-goederen, tricotages, lingeries, kousen, sokken enz. enz. Aangezien een geheele fa briek van deze artikelen is opgekocht, kun nen deze tegen scherp concurreerendc prij zen worden geleverd. De goederen zien er allen zeer solide uit. Wij vertrouwen dan ook dat de qualiteit niet zal lijden onder de sterk gereduceerde prijzen. Ongeval. Doordat de koetsier te weinig plaats ruimte nam om te draaien, viel een lan dauer om. De inzittenden, drie dames, een heer en twee kinderen vielen er uit, waar bij een der dames er onder geraakte. Het gebeurde in het dorp Bloemendaal, zoodat spoedig hulp opdaagde en de dame be vrijdde. Zij klaagde over pijn in^. arm en been. Zer auto werd later de reis voortge zet. Uitspraken Donderdag 4 Augustus 1927. PW en K. V., visschers, wonende te Landsmeer, appèl overtr. Visscherijreglem„ ieder 15 boete subs. 15 d. hecht. o.v. met verbeurdverkl. Th. O., voddenkoopman, wonende te Haarlem, thans gedetineerd. Diefstal, zes maanden gev.stravf o.v. m. a. pr. hecht. H. de R., wonende te Haarlem, thans ge detineerd, Bedelarij, 12 d. hecht. o.v. J. F. H. H., stoelenmatter, zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd; J. C. A. R., werkman, zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd, Diefstal, ieder zes maanden gev.straf o.v. m. a. nr. hecht. K. v. d. G. V>Ir-r. wonende te IJmuidcn, gem. Vel -n. appèl overtr. Art. 451bis W. v. S., 25 boete subs. 10 d. hecht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1