Binnenlandsch Nieuws. RADIO-OMROEP. Het comité maritime International. Ook electricificatie van het baanvak Amsterdam— Amersfoort? De reis 'der Koninklijke familie naar Hoorwegen. De melkvoorziening van Amsterdam. Onderscheidingen. De nieuwe gemeentebegrooting van Amsterdam in 't zicht. De Staatsbegrooting 1928. Het Nederlandsche oefenings eskader. Onregelmatigheden bij de verkiezingen te Helder? UIT ONZE OOST. Waarom onbewaakt? Vrijgesproken. Een afdoend middel, om inlandsche onlusten te dwingen? RECHTZAKEN. De afschuwelijke moord te Zuidwolde. Het drama te Overschie voor den Hoogen Raad. KERK EN SCHOOL. Een opzienbarende genezing. KUNST EN KENNIS. De drie Fratellini's te Amsterdam. Een Rijksmuseum Drente te Enschede. Hooibroei was in beide gevallen de oorzaak. Door een tram versplinterd. Een ontrouw gemeente secretaris. Is het hygiënisch zich te verfrisschen met Vanille-ijs, dat op straat te koop wordt aangeboden. LUCHTVERKEER. Het wereld-duurrecord door Risticz en Edzard verbeterd. GEMENGD NIEUWS. Van 10 Meter hoogte doodgevallen. Een laffe overval. Een brutale inbraak, maar een schrale buit. dfaarfen. STOOMVAARTLIJNEN. f In de voortgezette zittmg der zeerecht- conferentie verleende de voorzitter vervol gens het woord aan mr. G. van Slooten (Holland), om een overzicht te geven van de kwestie in zake het beslag op schepen. De heer Van.Slooten gaf een uitvoerig over zicht waarbij hij tot de conclusie kwam, dat de regeling van het beslag op schepen de aandacht van het Comité Maritime Interna tional ten zeerste verdient. Hij stelde voor, dat het Permanente Bureau een sub-com missie zou benoemen om over dit onder werp rapport nit te brengen. De heer Bagga (Zweden), vestigde er de aandacht op, dat in verband met de aan sprakelijkheid van den reeder een interna tionale regeling van het schepenbeslag zeer gewenscht is. Vervolgens deelde op verzoek van den voorzitter, mr. Leslie Scott, mede, dat de sub-commissie ad hoe meent, een resolutie gevonden te hebben. Hij las vervolgens de resolutie die unaniem door de leden van de commissie ad hoc was aangenomen, voor. Deze resolutie hield in, dat een sub-com missie het ontwerp-tractaat in zake de ver plichte verzekering van passagiers zal her zien in dien zin, dat» zij trachten zal een ontwerp te scheppen, zoo mogelijk geba seerd op het assurantie-systeem, dat de unanieme goedkeuring van het Comité Maritime International zal kunnen ver krijgen. Deze resolutie werd door de vergadering met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens sprak de heer Franck eenige woorden van dank voor de groote gastvrij heid in Nederland en speciaal te Amster dam genoten. De heer Bellingerie wenschte hierna uiting te geven aan zijn gevoelens van dankbaar heid tegenover den voorzitter, die deze ver gadering zoo uitmuntend geleid heeft. De heer Heldring en de heer mr. Asser dankten ten slofte voor de vriendelijke woorden tot hen gericht, waarna de verga dering gesloten werd. i Naar de Tel. verneemt, zal nog dit jaar met de electrificatie van het baanvak Am sterdamAmersfoort een aanvang worden gemaakt. De benoodigde masten en materialen zijn reeds besteld. Gisterenmorgen maakten koningin Wil- hejmina en prinses Juliana een wandeling door de stad Oslo, welke ongeveer een half aar duurde. Om 7.55 uur vertrokken zij daarop per trein naar Feror. Het weer was prachtig. Te Fefor aangekomen. Uit Oslo woedt gemeld: Koningin Wilhel- mina en Prinses Juliana zijn na een voor spoedige reis te Fefor aangekomen. Konin gin en Prinses zagen er goed uit. De hooge gasten betrokken onmiddellijk 'de aparte inenten van haar hotel, dat vol gasten is. Het weer is schitterend. I Binnen enkele dagen zal reeds te Am sterdam de eerste melkerscursus vanwege het Melkcontrolestation het z.g. Meca ge opend worden. Van de ongeveer 1800 vee- houdertjes hebben zich reeds 570 bij het station aangesloten als lid; zij houden te samen 12.000 melkkoeien van de onge- yeer 25.000 totaal, zoodat de grootere boeren zich reeds voor het overgroote deel hebben aangesloten. Ook de kwestie der verzegeling van de melkbussen, welke op 't oogenblik o.a. be rust bij den tusschenhandel, zal door het station nader onderzocht worden. Naar het „Hbld." verneemt zijn de heeren mr. P. Droogleever Fortuyn, lid van de {Tweede Kamer en van den Gemeenteraad te Den Haag, oud-wethouder dier gemeente, en mr. A. Jonker, directeur van de Ver. van Nederlandsche Gemeenten, benoemd tot ridder in de Orde van het Legioen van Eer. Eenige cijfers. eindbedrag van f 106.350.865 Het ontwerp voor de gemeentebegrooting ,voot 1928, zoo heeft de wethouder voor de financiën hedenmorgen in een persconieren- tie medegedeeld, zal de volgende week worden gepubliceerd. Het beloopt in ont vangsten en uitgaven een eindbedrag van 106,350,865 tegen 105,627.637 verledeu jaar. De belangrijkste verschillen met de vorige begrooting, vernamen wij verder, zitten m de volgende hooldstukken: „O penbare Werken" eischt ruim 558O0Q meer dan verleden jaar, waarvan 50CP00 voor het gewone onderhoud van de bestratingen aigezien dus van het aan brengen der zg. geruischlooze bestrating, de bruggebouw zal J 250.000 meer moeten kosten, waartegenover andere posten weer lager worden begroot, met het hierboven .voor Openbare Werken genoemde resul- ,taat. Het hoofdstuk ,,0 n d e r w ij s eischt saldo 773.000 meer. „Armenzorg' (maatschappelijke seuu) wordt 479.00(1 hooger gw-mand; werk loozenzorg blijft ongeveer geluk. Van de Bedrijven zuitea de volgende naar raming een hoogere winstuitkeerin^ geven: Electriciteit ,M, f 61.000 Gas 154.000 Waterleiding 37.006 Telefoon 177.000 Tram 50.000 Daartegenover rekent men op een tekou .van de veren, dat 148.0(0 hooger is dan verleden jaar (de nieuwe ponten over hei IJ komen deels in dienst) en op een van de Handelsinrichtingen dat 55.000 meer be draagt. Het eindresultaat van het hoofstuk be drijven is 357.000 hooger dan verleden jaa. Wat „Algemeen Beheer" betre.i geeft het vervallen van den post „Raads verkiezing" een verlichting van 103.00 eindresultaat 97..000 lager. „O penbare Veiligheid' kost pt saldo 225.C00 meer; de Politie 63.0; 0, de Brandweer 16.000, de Verlichting 39.000, enz. Volkshuisvesting wordt 179.000 gld. hooger. Als sluitpost wijst de thans door B. en W. goedgekeurde begrooting een bedrag aan van 29.500.000, dat uit de belastingen en het reservefonds zal moeten worden ge vonden. Bij het noemen van dit bedrag liet de heer y* ibaut er op volgen, dat over den factor in deze begrooting niet wordt gesproken. Zulks zal in Mei 1928 geschieden. Het be- onder den huidigen factor 24.950.004 op- lastbaar inkomen zal, zooals thans bekend, brengen. worden nagegaan of, gezien deze cijfers, In Mei van het volgende jaar zal moeten rekening moet worden gehouden met het reservefonds, dat 4.049.000 bedraagt Ontleent men daaraan 4 millioen en het belastbaar inkomen zou niet worden ver hoogt zou men voor een tekort staan van ongeveer één millioen. De mogelijkheid is, volgens weth. Wibaut met uitgesloten, dat de factor 0.6 voldoende zal zijn om de uitgaven te dekken. Het bedrag dat voor de inkomstenbelas- /n4.9171000r U uitgetrokken' bedraagt Aan den Raad van State verzonden. Maar het Corr. Bur. verneemt, heeft de Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1928 het departement van Finantiën verlaten en is verzonden aan den Raad van State. Maandag te Helder verwacht. Blijkens een bij het Dep. van Marine ont vangen bericht is het Nederlandsch oefe- mnsgseskader van Kopenhagen vertrokken, ter voortzetting van zijn reis. Het zal in den namiddag van 8 Augustus in Helder teruglteeren. Gedurende het verblijf van het eskader te Kopenhagen is de eskader-com mandant, schout-bij-nacht Quant in audiën tie ontvangen bij den koning van Denemar ken. Daarna heeft hij de lunch gebruikt aan boord van het koninklijk jacht „Danne- borg met den koning, de koningin, kroon prins Frederik en prins Knud. De koning heelt denzelfden dag een bezoek gebracht aan boord van Hr. Ms. „Hertog Hendrik". Door J. Tiessen en anderen te Helder, is, naar de „Tel." verneemt, bezwaar gemaakt tegen de toelating van de gekozen verklaar de leden van den gemeenteraad. Adressan ten beweren op grond van door kiezers ge dane mededeelingen, dat op lijst 8 op de candidaten Verhoef en van der Wal meer stemmen zijn uitgebracht dan het officieel proces-verbaal van de stemming aanwijst. De gemeenteraad heeft hun verzoek om tot een nieuwe telling der stembiljetten over te gaan afgewezen, omdat het slechts vage me dedeelingen bevatte en door geen enkel be- wijs gestaafd was. Thans hebben adressan ten zich met gelijk verzoek gewend tot Ged. staten van Noord-Holland. Het lid van den Indischen Volksraad, de heer S. J. Aay, heeft schriftelijke vragen gesteld, aan de regeering in verband met de dagbladberichten volgens welke het dynamietmagazijn te Leuwiliang, waaruit onlangs aanzienlijke voorraden gestolen zijn niet bewaakt was. Door den raad van Justitie te Batavia is de heer Wijnmalen, gewezen procuratiehou- der van de Ned. Ind. Handelsbank te Bata via, tegen wien Wegens verduistering van ^*000 drie maanden gevangenisstraf was geëist vrijgesproken. Bedwelmende gassen falen nimmer. Een „humaan" middel noemt luitenant Timmermans het. Ons Indisch leger is modern bewapend doch een tank-afdeeling bezit het nog niet 4 Augustus-nummr van „De Indische Gids bepleit nu de eerste-luit. der genie J. M. H. Timmermans het aanschaffen van tien lichte tanks, en wel omdat hij op die wijze meent te vinden een afdoend en hu maan middel om inlandsche opstanden te bedwingen. Luit. Timmermans schrijft: „Het streven bij het dempen van een op stand is, geen bloedvergieten. Hiertoe bestaan slechts twee middelen namelijk: overreding of bedwelmende gas sen, Het eerste faalt dikwijls, het tweede nimmer. De moeilijkheid bij het tweede is echter om bij de oproerlingen te komen. Dit nu kan gebeuren in een pantser en wel een pantser op wielen, dat zich -zoowel over Jen weg, als door ongebaand terrein of door de kampongs kan begeven. Dus een soort van tank. Wanneer een ten doode opgeschreven inlandsche massa en tank op zich af ziet rollen, dan heeft dit al een enorm moreel effect. Het gevaarte is „onkwetsbaar", de opstandelingen kunnen ook met vuurwape nen niets "rtegen uitrichten. Is de tank in hun nabijheid gekomen en zijn ze voor dien nog niet gevlucht dan zal het gas, dat uit den tank gespoten wordt, traan gas, niesgas, of welk soort ook, mits niet doodelijk hen voorjoopig buiten gevecht stellen. Geen gesneuvelden, noch gewonden! Heeft en troep opstandelingen zich in een huis verschanst, dan kan de tank het huis ongestoord naderen en de bezetting weer buiten gevecht stellen, waarna deze gearres teerd kan worden, fonder materieele schade n „Humaan" strijdmiddel dus! Rodermcnd pleegde zijn daad om geld machtig te worden. Levenslange gevangznisstrai word tegen hem gcëischt. De afschuwelijke roofmoord, cepigen !ijd jcieden tc Zuidwolde gepleegd, js thans cor l et gerecht behandeld. Gisteren stond n.l. voor de rechtbank te Assen terecht de landbouwci Roelof Po- 2ertnon3, on3er Beschuldiging, 3aï hij den bij hem inwonenden landbouwer Dirk Wit heeft vermoord, om zich een bedrag van 1540 aan g-.V toe te kunnen eigenen. De zaak heeft zich, volgens dc acte van beschuldiging, aldus toegedragen: De landbouwer Dirk Wit woonde alleen op een kleine boerderij te Schottcrshuizen (Zuidwolde), zijn familie woonde in Noord- Holland. Daar zijn woning verbra ïdde, kwam hij in huis bij zijn buurman Roelof Roder mcnd, eveneens landbouwer, die daar mcl zijn vrouw en kind woonde. Oo 11 FeLruari was Dirk Wit spoorloos verdweuin, aarvankelijk dacht men, dat hij naar zijn fainihe vertrokken was. doch bij onderzoek Meek dit niet het geval te zijn en verzccht de familie aan de Doliti. po gingen tot opsporing van zijn nieuwe ver blijfplaats te doen. Dirk Wit had ongeveer een bedrag van 2000, dat hem door de assurantie mij. was uitbetaald. In den nazomer van 1925 werden uit een weide in de gemeente Zuidwolde een twee tal pinken vermist en welke pogingen de politie ook in het werk stelde om den da der van dezen diefstal in handen te krijgen, het mocht niet gelukken. Begin April 1927 kreeg de politie aan wijzingen, dat de pinken in den stal van den landbouwer Roelof Rodermond zouden zijn en bij onderzoek bleek dit juist te zijn, R. werd in verhoor genomen en bekende dc twee pinken uit de weide gestolen te hebben. Hij werd daarop naar Assen ge bracht en in voorarrest gesteld. Na die overbrenging kwam aan het licht, dat R. zich aan een veel ernstiger feit had schuldig gemaakt. Het was verschillenden ingezetenen van Zuidwolde opgevallen, dat Rodermond zich, na de vermissing van Wit, uitgaven veroorloofde, die hij anders niet in staat wan te doen, daar zijn financieele toestand niet rooskleurig was. De politie zocht tusschen de buitenge wone uitgaven van R. en de vermissing van Diik Wit verband en haar vermoeden bleek juist te zijn. Nadat R. naar Assen was over gebracht, werd zijn echtgenoote een streng verhoor afgenomen en heeft deze mede gedeeld, dat haar man in den vroegen mor gen van 11 Februari, toen zij samen in een naburige plaat® de markt zouden oezoeken, in de schuur Dirk Wit met een dubbelloops jachtgeweer had doodgeschoten, terwijl haar man later het lijk van Wit terzijde van het huis begraven had- Een bedrag aan geld, groot f 1540, toebehoorende aan W., had B. zich toegeëigend. Uit een door de Justitie ingesteld onder zoek bleek, dat werkelijk het lijk van Vï it naast de woning begraven was. R., die te Assen in verhoor werd geno men, heeft een volledige bekentenis af gelegd. Als verdediger was toegevoegd mr. M. S. Kallema. Bekl. ontkende, dat hij Wit heeft willen doodschieten en dat hij den moord heeft begaan cm hem geld af te nemen. Het was hem beker.d, dut Wit naar zijn familie ,n N.-Holland ging en hij beweerde, dat Wit hem ongeveer/ 300 schuldig was. Daar deze onlkentems in strijd was met zijn verkla ring voor den rechter-commissaris, werd deze verklaring hem voorgelezen, waarna hij cikende de bedoeling te hebben gehad hem dood te schieten om het geld machtig te worden. De ambtenaar van het O. M. gaf een overzicht van het verschrikkelijke feit, door bekl. begaan, noemde de oorzaak geldzucht, tetkende zeer uitvoerig de koelbloedigheid, het onbewogene, het cynisme van den per soon van den schuldige, die de brutaliteit had om de familie van den vermoorde na den moord zelfs nog om geld te vragen en oischte levenslange gevangenisstraf. Gisteren heeft de Hooge Raad behandeld het cassatieberoep van J. V., 19 jaar, wonen de te Schiedam, die door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld werd tot 12 jaren gevangenisstraf wegens diefstal, poging tot diefstal en doodslag op één der gebroeders Hoogerbrugge in den nacht van 16 op 17 Mei 1926 te Overschie. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage had deze straf verzwaard tot 15 jaren gevange nisstraf. Mr. Taverne rapporteerde: Namens requirant lichtte Mr. S. van Oven eenige cassatiemiddelen toe. Spr. zette uiteen, dat het Hof er geen rekening mee gehouden had, dat het feit, dat verdachte met een scherp geladen revol ver in de richting van Wijnand H. geschoten heeft, subsidiair is ten laste gelegd. Het Hof had naar pl. meening de in de dagvaarding gestelde grenzen overschreden. Wat betreft, dat het misdrijf zou plaats gehad hebben in den voor de nachtrust be stemden tijd, betoogde pleiter, dat deze kwestie steeds afzonderlijk voor ieder ge val moet worden onderzocht. Hij geloofde niet, dat te Overschie, dat een zeer uitge breide gemeente is, half 12 reeds het uur is „voor de nachtrust bestemd." Ten slotte heeft verdachte verklaard: Wat ik tot dusver gezegd heb, was niet waar (n.l. dat nog een zekere R. in het spel zou zijn geweest.) Het Hof heeft hierop blijkbaar zijn beslissing genomen, zonder den inhoud van de reden dier beslissing uiteen te zet ten. De conclusie van het O. M„ werd bepaald op 12 Augustus. We lezen in de „N. Tilb. Crt.": We vernamen, dat Woensdagmorgen gedu rende een H. Mis in de nieuwe, eerst korte lings gewijde parochiekerk van de Paters Carmelieten te Waspik (Boven), welke kerk is toegewijd aan de H. Theresia van het Kindje Jezus, eene plotselinge genezing was geschied, die het stadje in groote beroering bracht. Het gold de genezing van mej, Anna Cuy- pers-Mommers uit onze stad, wonende Hoef- zijstraat, die sinds meer dan 5 jaren lijdende was aan verlamming van het rechterbeen, als gevolg van een door schrik bekomen zenuwbeslag. De vrouw kon zich niet dan met steun van anderen op straat begeven. De Broekway-bus hielp haar steeds de pa rochiekerk in de Hoefstraat bereiken. Er openbaarden zich nu en dan nog ern stiger zenuwstoringen, zóó zelfs, dat de lijderes niet meer praten kon. Gelukkig kreeg zij haar spraak langzaam, in het begin nog zeer gebrekkig, terug. Men deelde ons mede, dat de vrouw op aanraden van kennis sen uit Waspik tot het besluit gekomen was een novene te laten doen in de aan de H Thesesia toegewijde kerk aldaar. Zij begaf zich daartoe naar Waspik en zou gedurende deze novene, door de Paters Carmelieten geleid, bij haar kennissen inwonen. Dage lijks ging ^ij, ondersteund door haar bege leiders, naar de kerk, welke ongeveer 10 minuten verwijderd is van waar zij haar intrek had genomen. Woensdag was het r'e laatste dag dezer novene. De vrouw voelde reeds enkele dagen te voren, dat dc veriaraming van haar been hoe langer hoe meer scheen af te nemen, tot nu onder de H. Mis de verlamming ge heel verdween en de vrouw, even vlug als een ander, de kerk verlaten kon. Gisteren zijn te Amsterdam de drie Fra tellini's, de beroemde Fransche komieken, met hun gezelschap aangekomen. De drie broeders werden op het perron verwelkomd door het comité dat zich ge vormd had, en door den heer W. J. Meijer, directeur van het Theater Carré, waar zij zullen optreden. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de wachtkamer eerste klasse, waar zich weldra ook de overige leden van het dertig personen gezelschap verzamelden. Het was hier dat het comitélid, de heer K. de Hartog, de drie broeders toesprak. Namens het comité huldigde hij de groote verdiensten, die de Fratellini's als artist hebben. De oudste der broeders, Paul Fratellini, dankte voor het gesprokene. Hij verklaar de, dat het gezelschap zich beschikbaar pisch doel ook, op te treden. En zijn toe- pisch dol ook, op te treden. En zijn toe spraak besloot hij met een: leve Holland, leve Italië, leve Frankrijk en leve België! Paul Fratellini zeide in een gesprek met de verslaggevers: „Ik spreek Hollandsch, wat geloofde gij van mij". Hij vertelde voorts dat het niet de eerste maal was, dat de Fratellini's in Nederland kwamen. Een veer tig jaren geleden trad zijn vader in Carré op, tegelijk met den Nederlandschen clown Jacq. Schuitemaker. Zij, de zoons, waren er ook bij, maar zij waren toen nog klein. Drie maanden denken de Fratellini's in Nederland te toeven. Uit de ingekomen voorontwerpen voor het Rijksmuseum Drente, hetwelk te En schede zal worden gesticht, is het ontwerp van de heeren Muller en Beutt, architecten te Hengelo, door den Regeeringsvertegen- woordiger, den heer F. Schmidt Degener, hoofddirecteur van het Rijkspuseum te Am sterdam en de Museum-Commissie, geko zen en met de noodig geoordeelde wijzig'n- gèn vastgesteld. Aan genoemde architecten is opdracht voor den bouw gegeven. In het a.s. voorjaar zal met de uitwerking der plannen begonnen worden. Tengevolge van hooibroei brak brand uit in de boerderij, bewoond door den heer R. de Boer, eigendom van de familie Van der Sluis te Wijnjeterp. Het geheel ging in vlam men op. Een koe, die op stal stond, kwam in de vlammen om. Van den inboedel kon niets worden gered. Te Opeinde ontstond eveneens ten gevolge van hooibroei brand in de groote boerderij van den heer J. Douma, Slechts een bij- schuur en een gedeelte van het voorhuis werd gered. Verzekering dekt de scliade. Te Breda is op den weg naar het Lies bosch tegenover „De hoogste molen van Nederland", de Zuid-Nederlandsche Stoom tram tegen een vrachtauto, beladen met 160C kilo aardappelen, gebotst. De chauffeur was bezig een band te repareeren en schijnt wat al te dicht bij de lijn te hebben plaats ge nomen. De aanrijding was zoo hevig, dat de auto versplinterd op zijn kop in een sloot terecht kwam, terwijl-de aardappelen over den grond verstrooid werden. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. In de vergadering van den raad der ge meente Hummeo en Keppe, werd de wegent malversaties geschorste gemeente-secreta ris met algemeene stemmen ontslagen. Naar d.d. gisteren uit Dessau werd ge meld, is het wereldduurrecord door Cham- berlin en Acoste bij hun Oceaanvlucht gevestigd, door de beide Junkerspiloten Edzard en Risticz verbeterd, daar zij lan ger dan 51 uur hebben gevlogen, Men kan nog niet vaststellen hoe lang de vliegers nog in de lucht zullen blijven. Zooals reeds eerder werd medegedeeld, heeft de recordvlucht plaats op het tra ject Dessau-Leipzig, welke afstand reeds enkele tientallen keeren werd afgelegd. Zoowel in Dessau als Leipzig worden nauwkeurig de tijden en afgelegde afstand aangetefekend. Aan boord van het Junkersvliegtuig be vindt zich een hangmat, waarbij de piloten om beurten een tijdlang rust kunnen ne men. Als provianc' hebben zij koffie, thee, ci troenen en geconserveerde levensmiddelen bij zich. Over het algemeen hebben de vliegers gunstig weer gehad met weinig wind. Al leen hebben zij gisternacht eenige moeilijk heden gehad door tamelijke dikke nevels. Tegen de ochtenduren klaarde het echter weer op. Na 52 uur en 23 minuten geland. Nader wordt gemeld: De wereldrecord vliegers zijn Vrijdag te 10.13 uur op het vliegveld1 te Dessau behouden geland, na dat zij gedurende 52 uur en 23 minuten in de lucht waren geweest. Zij werden na hun aankomst op het vlieg veld, door prof. Junkers en een aantal auto riteiten o.w. Staatspresident Deist en den Regeeringspresident van Dessau begroet. Het gezamelijk personeel van de fabriek en het zeer talrijke publiek stormden op het vliegtuig los en brachten den aviateurs een warme ovatie. Bij een onderzoek van c!e vliegmachine bleek, dat van de 2000 K.G. benzine, die zij als brandstof hadden medegenomen, nog een belangrijk gedeelte was overgebleven, dat zij als .reserve" bewaard hadden. Van de meegenomen .140 K.G. olie, was slechts c'e helft gebruikt. De 280-310 P.K, Junker motor verkeerde nog in vrij goede conditie. Te Rotterdam is de 36-jarige machinist der on. Nederlandsche Stoomboot Mij. W. Kuiper, bij het verrichten van werkzaam heden in een betonnen kelder, plotseling 10 Meter omlaag gestort. De man was terstond dood. Te Halsteren is de koopman J. S. uit Poortvliet, die zich van Bergen-op-Zoom huiswaarts begaf, door een tweetal personen uit Etten van zijn rijwiel getrokken, ernstig mishandeld en beroofd van 5. De beide aanvallers, die zich onder de verzamelde menschenmenigte ophielden, werden door de politie aangehouden en legden een beken tenis af. Gistermorgen is, naar de „Asser Crt." meldt, in de zuivelfabriek te Ruinen inge broken. Nadat de dief (dieven) eerst aan den voorkant der fabriek een drietal ramen geprobeerd hadden open te krijgen, hebben zij door verbreking van een ruit achter de fabriek op de z.g. spoelplaats, toegang ver kregen. Daarna zijn zij weer door verbreking van een ruit door de binnendeur gegaan. Vervolgens, vermoedelijk met behulp van valsche sleutels, kwamen zij in het kantoor. Gelukkig echter had de directeur het melk- geld, dat zou uitbetaald worden, als uit voorzorg op een veilige plaats geborgen. Dit geld zal zeer zeker het doel der inbreker(s) zijn geweest. De kleine kas bestaande ui' f 10., ir. door dc(n) ongewenschle gast'cr. meegenomen, benevers 'n 75-tal sigaren e al de voorradige postzegels. De b-andka"'' is door de heeren s-n^ehoord. Vermoedelij'- echter is (zijn) de inbrcker(s) in hun werk gestoord. De politie was vroeg ter plaatse en stelde een onderzoek in. EEN ANTWOORD AAN ENKELE VOORZICHTIGE OUDERS. In „Voeding en Hygiëne" van 30 Juli is door een der leden van de redactie, ir. J. Straub, adj.-dir. van den keuringsdienst van waren, de vraag beantwoord van „enkele voor zichtige ouders", of het wel hygiënisch is zich te verfrisschen met het vanille-ijs, dat op straat te koop wordt aangeboden. De ijskarreman kent de eischen van den Keuringsdienst, en weet dat de naleving telkens weer gecontroleerd wordt hij zij dan nu gewaarschuwd dat bij de beoordeeling van aangetroffen misstanden rekening gehou den zal worden met het feit dat hij nu geacht kan worden met de eischen op de hoogte te zijn die worden gesteld, en dat dus allicht eerder tot strafvervolging zal worden over gegaan dan in vorige jaren, toen de keur meesters door tallooze inspecties van bereid- plaatsen, het onderzoek van honderden mon sters, het uitdeelen van schriftelijke en mon delinge waarschuwingen en slechts in zeld zaam ernstige gevallen door een strafvervol ging trachten de ijsbereiders op te voeden. Het ijs moet van volle melk worden bereid, die met de overige ingrediënten tezamen goed wordt doorgekookt, op een luchtige zinde lijke plaats gekoeld en ten slotte in de ijs machine bevroren „gedraaid". Om het steri- liseerend effect van het doorkoken niet weer te niet te doen, mag de gekookte „pap" vóór het ijsdraaien niet meer met melk verdund worden. Evenmin mag overgehouden ijs van den vorigen dag toegevoegd worden. Dat om dezelfde reden alle gereedschap telken male grondig gereinigd moet worden, spreekt vanzelf. De eisch wordt dan ook gesteld, dat waterleiding en een gootsteen in het lokaal of de keuken, waar het ijs gekookt wordt, aanwezig is. De normale grondstoffen, behalve de melk, zijn maizena, suiker en vanille of vanillesuiker, meestal gemengd gekocht als zoogenaamd ijspoeder (dat vol gens het „Meelbesluit" onder den naam puddingpoeder moet worden verkocht). Liet gebruik van saccharine is niet geoorloofd het wordt ook maar zelden meer aangetrof fen. Gelatine in plaats van meel kan niet worden verboden, helaas, want op zichzelf onschadelijk, levert het hier gevaar voor de gezondheid op, doordat het ijs met gelatine koud bereid wordt, en dus de steriliseerende werking van het opkoken komt te vervallen. Ziektekiemen zullen dus eerder door het koud-bereide „gelatine" ijs worden over gebracht dan door het kokend bereide „n a'.zena" ijs. Room wordt voor de bereiding van het straatijs niet of zelden en in kleine hoeveel heid gebruikt. Vandaar dat dan ook de Keuringsdienst den ouden naam room-ijs van de karretjes verdreven heeft, om die te reserveeren voor het product van banket bakkers en café-houders die werkelijk room ijs willen verkoopen, waaraan dan ook veel hoogere eischen worden gesteld. De eisch van 14 melkvet komt overeen met een gehalte van ongeveer de helft room nauw keuriger is dit niet uit te drukken, omdat het van het gehalte van de gebruikte room afhangt. De eisch is ongeveer gelijk aan die., welke in Amerika aan de op groote schaal bereide ice-cream wordt gesteld. Ook het romijsproduct moet even doorgekookt wor den, al beweren sommige koks, dat de smaak daaronder lijdt. De handhaving van deze verschillende eischen geschiedt door het herhaaldelijk inspecteeren der bereidplaatsen en het nemen van monsters op straat voor onderzoek in het laboratorium. Gelukkig beschikken wij over methodes om op eenvoudige wijze te contröleeren of de heele massa voldoende verhit is geweest (Storch's reactie) en over een eveneens zeer eenvoudige en nauwkeu rige proef (Barthels reductaseproef) om te beoordeelen de mate van bacterieele veront reiniging. die immers ook na het koken door onzindelijke behandeling of lang bewaren kan zijn ontstaan. Ir. Straub geeft daarna te kennen, dat er in vergelijking met verleden jaar verbetering valt te constateeren in de straat-ijstoestan den. Er waren dit jaar tot dusver tweehon derd ijsfabrikantjes door den keurmeester bezocht, en daarbij was gebleken, dat men de eischen van den keuringsdienst precies kent en er rekening mee houdt. De voor naamste aanmerkingen, die thans gemaakt worden, betreffen nog de zindelijkheid der karretjes en vooral van de „stekers", waar mede de porties worden klaar gemaakt. Vele ijskarremannen schenen nog niet te weten, dat dit apparaat uit elkaar kan en dan ook iederen avond uit elkaar moet worden genomen voor een behoorlijke reiniging. Het is opmerkelijk, dat de gestelde hygië nische eischen zoo snel bekend zijn geworden. Van de tweehonderd door de keurmeesters bezochte bereiders bleken er honderdzestig van 't jaar voor 't eerst te zijn begonnen. Toch waren de meesten van de eischen op de hoogte. Maar wanneer dan ook de keurmeester bij de kar voor het oog van 't publiek de Storch- reactie doet en bij het vinden van rauwe melk den heelen dagvoorraad van een nieuweling in het vak ongeschikt maakt voor de con sumptie, dan gaat zoo iets ook als een loo pend vuurtje door de buurt en is wel geschikt om de voorschriften ingang te doen vinden. Daar komt bij, dat de karrebazen, de ver huurders der wagentjes een nieuweling wel inlichten over den last dien hij krijgen kan, en dat ook de reizigers in grondstoffen op de hoogte zijn en hun klanten van advies dienen. Narr schatting moesten nog achthonderd bereidingsplaatsen worden geïnspecteerd. W'rmte, vliegen en str-atstof doen inmiddels de k?nr, cn infectie toenemen de bacterieele rei al;-id is moeilijker te handhaven. Al is dus th'ns een zuivere vergelijking met het vorige jaar nog r.i t te trekken, de ;k;emeene indiuk van de resultaten der controles was ctn tcch we ga;n icoiuit. ZONDAG 7 AUGUSTUS. HILVERSUM, 1050 M„ 8.30—9.30 R. K. Morgen- wijding. Mej. C. E. M. Boonstra, sopraan, J. Laghowitz, viool. C. Logger, piano. Spreker de heer Edra. Klin- kum te Amstelveen, i. Le deluge, St. Saëns, (v.ool). 2. Ach, Jesu, war ch schon bei dir, Bach. (Aria voor sopraan met obligaat-v ooi). (Viool, piano, sopraan)* 3. Air uit de Suite D-dur, Bach, (viool). 4- Spreker Edm. Klinkum, over De Katholieke Kerk en Litur gie. 5. Jesu, allerliefste Kind, de Vocht, (sopraan). 6* Nordische Sage, Bohm (viool). 7. Aria uit „Die Jahres- zeiten", 16 Recitatio 17, Haydn, (sopraan). 9.50 Dienst in de Geref. Keizersgrachtkerk te Amsterdam* Voorganger Ds. W. G. Harrenstein. Geref. Predikant aldaar. 1. Orgelspel. 2. Votum en Zegen. 3. Zingen Ps. 150 1-4 Lezing der Wet, daarna van Joh. 15 1-11. Inleiding op de predikatie. 5. Tekst Joh. 15 2 b* Thema Het snoeimes in de ranken. 6„ Gebed. 7. Zin gen Ps. 42 3 en 7, 8. Eerste ged. preek. 9. Tusschen zang Ps. 138:4. 10. 2e ged. preek. 11. Dankgebed. 12. Slotzang Ps. 131 4. 13. Zegen. 14- Orgelspel. 12.301.30 N. O. V.-uitzending. Concert door het Palace-ensemble van het Palace-Hotel te Scheveningen. John Beek, viool. Tony Zorg, piano. Michel Gompertz, cello. 1. It made you, happy, when you made me cry, Donaldson. 2. Menuet, L. v. Beethoven. 3. 4. Donaldson. 2. Menuet, L. v. Beethoven. 3. Accelera- tionen Walzcr, Strauss. 4. Ay-Ay-Ay Freire. 5. Fant* uit La Bohème, Puccini. 6. So blue, de Sylva-Brown- Henderson. 7. Ideale, Tosti. 1.30—2.00 N. O. V.m uitzending. Causerie over Verkeer en Verkeersveilig heid, door den heer C. Snethlage, chef van het Verkeers wezen te 's-Gravenhagee. 8.00 Nieuwsber. 8.15 Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Het Residentie-orkest o.l.v. Prof. G, Schneevoigt. Leff Pouishnoff, piano. Deze speelt na de pauze het piano concert no. 2, c-moll van Rachmaninoff. DAV DAVENTRY, 1600 M. 3.50 Populaire klassieken. Orkest en I. TAnson, sopraan. W. Wolfinsohn, viool. 5.35 Gedichtenvoorlezing door Rich. Cloudesley Savage. Gedichten van W. Barnes, F. Thompson en A. Noyes. 5.506.05 Lezing Twenty thousamnd miles through the southern seas. 8.20 Orgelconcert in de St. Michaels-kerk. 8.35 Studio-kerkdienst. 9.15 Oproep voor een liefdadig doel. 9.20 Weer- ber., nieij ber., nieuws. 9-35 Concert in het Grand Hotel East bourne. A. Sandler en zijn ofkest. J. Thorpe, bariton. 11.05 Epiloog. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.ao1.05 Gewijde muziek en preek. 1.052.10 Orkestconcert. 5.055.55 Dansmuziek. Homonyme Jazz. 8.50 11.00 Dansmuziek. Orkest Mario Cazes. LANGENBERG, 469 M., MUNSTER 242 M., DORT MUND 283 M. 9.2010.20 Kath. Morgenwijding. 12.501.30 Gedichtenvoorlezing. 1.352.50 Concert door de Isegliokapel. 4.305.15 Causerie. 5.206.20 Concert. Werag-orkest. 9-05 van Zomer en Zonneschijn. M. Reitemeier, sopraan, Isegliokapel. H. Probst, declamatie. 11.0512.20 Dansmuziek. KONIGWUSTERHAUSEN 1250 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 6.508.20 Vroegconcert. Militaire kapel. 9.30 Morgenwijding. 11.501.10 Orkest concert. 5.206.50 Orkestconcert. 8.50 Hallali Orkest, H. Mühlhofer, declamatie. P. Lordmann, bas. R. Stegmann, cornet a piston. 10.5012.50 Dans muziek. HANBURG, 395 M. 6.508.20 Vroegconcert. 9.35 Morgenconcert. 11.50 Openlucht-concert. I.25 Concert. 3.20 Vroolijke matinee. 5.50 Dans muziek. 8.20 „Mein Leopold", volksstuk met zang in 3 acten. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 3.304.20 Klassiek Kurhaus- concert. 8.20 Kamermuziek. 9.20 Kurhausconcert. 10.5011.20 Dansmuziek. Steects fiet JYteuwste £siftac£lO. //er.stef/?rigres2t^evyuaróorgd^ MAANDAG 8 AUGUSTUS. HILVERSUM, 1060 M. 12.00 Politieber. 12.35-— t&2.oo Lunchmuziek door het trio. D. Groeneveld, v*t>oL A. v. Leeuwen, cello. P. Jochemse, piano. <1.40 5.55 Kinderuurtje door Mevr. Ant. v. Dijk. fc.ij 8.00 A.N.R.O.-concert door het orkest, o.l.v. Nico Treep. Jan Kcessen, viool. Egb. Veen aan de vleugel* 7.45 Politieber. 8.10 Aansluiting van het Kur haus te Schevingen. Volksconcert door het Residentie orkest o l.v. Ignaz Neuinark, Carolina Lankhout, piano* Na de pauze de onvoltooide Symphonie van Schubert. 10.15 Nieuwsber. 10.3010.50 en 11.2012.00 Dansmuziek van het Pavilioen Riche te Zandvoort. Teddy Staves en zijn band. DAVENTRY, 1600 M. 12.20 Daventry-kwartet en solisten (sopraan, Iersche pijper). 1.202.20 Orgel concert. 3.20 Dettmar Dresseltrio en solisten (con tra, alt, bariton, vioo'). 5.20 Lezing Bottling vege tables. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Daventry kwartet. 6.45 Bulletin. 6 50 Tijds., weerber., nieuws. 7.05 Het Daventry-kwartet. 7.20 Dram. critiek. 7.35 Sonates van Beethoven. 7*50 Populair orkest- concert. Orkest. E. Coleman, contra alt, E. Penville, fluit. 9.20 Weerber., nieuws. 9.40 Causerie. 9.5511.20 G. F. Handelprogramma. Orkest. P. Jones, tenor. K. Falkner, bariton. G. Scolli<Jk, piano. xi.20 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.5011.20 Cgoncert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Dansmuziek. 8.5010.50 Opera-fragmenten. Groot orkest, vocale en instrumentale solisten. LANGENBERG, 469 M., MUNSTER 242 M. en DORTMUND 283 M. 1.302.50 Kamermuziek (fluit, harp, vioo., bas, piano). 5.506.50 Orkest concert. 9.05 Orkestconcert. Werag-oiJtest en A. Rosenbaum, piano. G. Spoerl, sopraan. it.oo 12.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. en BERLIJN 484 en 566 M. ia.208.05 Lezingen en lessen. t 8.50 Symphonieconcert. Orkest o.l.v. S. Meyrowitzfl en Prof. J. Weisz, piano. 10.50 Sluiten. HAMBURG, 395 M. 4.35 Werken van Grieg. Orkest 5.20 Solistenconcert. Gramofoonmuziek. 6.20 Kamermuziek. 7.20 Kamermuziek. 8.20 Wilhelm Bolsche uit eigen werken. 9.20xx.xo „Zürück vom Urlaub", Solistenavond. BRUSSEL, 509 M. 5.206.20 Trioconcert. 8.20 Orkestconcert. 8.50 Belgische gedichten» 9-xo Orkestconcert. 9.5010.50 Dansmuziek. VAKKUNDIG ADRES RADIO-MOORS Koningstraat 27 Telefoon 14609 Haarlem NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALPHARD 4/8 v. Rosario te Hamburg. BEURSPLEIN 3/8 Holtenau v. Lulea n. Rott. CALANDSPLEIN 4/8 8 u. n. m. 800 m. W. v. Sdlly gesign v. Rott. n. Wabana. EEM 4/8 v. Koningsbergen te Lovisa. EEMDIJK 4/8 v. Villa Constitucion n. Santa Fé. ELISABETH m. s. 4/8 v. Qalborg te Holtenau. MARKEN 4/8 Colon, Montreal n. Adelaide. NAALDWIJK 4/8 Peu'che gep. v. Emden n. Oran. PENDRECHT 4/8 v. P ovorossisk n. Porto Pi en Vtflendl» PEURSUM 5/8 v. New York te Gravesend. RANDWIJK 5/8 v. Rott. te Newcastle. RIJNDIJK 5/8 v. Villa Constitucion n. Rosario, SENIOR m. s. 3/8 v. Fredericia te Holtenau. SIRRAH 5/8 Ulsire gep., Archangel n. Rott. STAD DORDRECHT 4/8 v. Brunsbuttel, v. Rott. n. Luie* THUBAN 4/8 Noordkaap v. Rott. n. Archangel. TRITO 5/8 Lizard gep., v. Belfast n. Rott. WIELDRECHT 4/8 Key West v. Palma n. Baytown. WIERINGEN 4/8 v. B. Aires n. Las Palmas. WINTERSWIJK 4/8 v. Duinkerken n. Swansea. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. BATOE (uitr.) 4/8 te Gibraltar, KARIMATA (thuisr.4/8 te Marseille. KON. HOLL. LLOYD. FLANDRIA (thuisr.) 4/8 11 u. n. m. te Vigo en vertr. 5/S 1 u. n. m. KENNEMERLAND 5/8 7 u. 50 v. m. v. B. Ayres te Rott» ORANIA (uitr.) 4/8 v. Pernambuco. SALLAND 4/8 v. Amst. te B. Ayres. ICON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. ALKMAAR 3/8 v. Iquique n. Balboa. AMERSFOORT (thuisr.) 4/8 v. Duinkerken, pass. V!ta« singen n. Antw. AURORA 4/8 v. Sfax n. Honfleur. CLIO 5/8 v. Amst. te Rotterdam. DEUCALION 4/8 v. Vigo n. Lissabon. EOS 4/8 v. Valencia n. Barcelona. FAUNA 4/8 v. Portimao te Sines. IRENE 4/8 v. Volo n. Piraeus. IRIS 5/8 v. Hamburg te Amst. PROTEUS 5/8 v. Danzig te Amst. TELLUS 5/8 v. Amst. te Rott. VULCANUS 5/8 v. Rott. n. Amst. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. HOUTMAN 5/8 v. Batavia te Sydney. HALCYON LIJN. STAD VLAARDINGEN 4/8 v. La Plata n. Rott. HOLLAND—AFRIKA LIJN. BILLITON 5/8 v. Beira te Rott. MELJ.SKERK (uitr.) 4/8 v. Suez. RIETFONTEIN (thuisr.) 4/8 te Duinkerken. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BILDERDIJK v. Bahia Blanca n. Rott., pass. 4/8 Quessaat» DRECHTDIJK 5/8 v. Vancouver te Rott. GAASTERDIJK v/d. Pacifickust n. Rott., 3/8 te Glasgow HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. ARENDSKERK 4/8 v. Bremen n. Rott. AAGTEKERK (uitr,) 5/8 te Melbourne. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. HELDER 4/8 v. Conakry te Rotterd. JAVA—NEW YORK LIJN. DJAMBI v. Batavia n. New York pass. 5/8 Malta. ROTTERDAMSCHE LLOYD. PATRIA (uitr.) 4/8 2 u. n. m. te Marseille. 5ITOEBONDO 5/8 v. Batavia 1. v. Lond. te Rotterdam» SLAMAT 5/8 v. Batavia te Rotterdam. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. ALGORAB (thuisr.) 4/8 v. Las Palmas. ALHENA (thuisr.) 3/8 te Santos. ALWAKI 5/8 v. TRott. te Montevideo. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. AGAMEMNON 4/8 v. Amst. te Londen. MELAMPUS v. Amsterd. n. Java, pass. 4/8 Gibraltar. PATROCLUS v. Japan n. Rotterd., 4/8 v. Port Sweittenham PRIAM v. Livcrp. n. Batavia, 5/8 v. Padang. EMZETCO LIJN. JONGE ANTHONY v. Rotterd. n. Valencia, pass. 4/8 Sagres. JONGE JACOBUS 5/8 v. Carthagena, 1. v. Lond. te Rott/ JONGE MARIA pass. 4/8 Gibraltar, v. Valencia n. Lon<J* Rott.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10