Stadsnieuws Gehoord en gezien. Goedkoope trein. Het geval Visee. Theater „De Kroon". LUXOR THEATER. De staking in de Siechthuisstraat Nederlandsdie Reis vereen! ijïnsï. Peek en Cloppenburg. VOOR DEN POLITIERECHTER. EEN GEHEIME DISTILLEER- MACHINE. Personalia. VRAGENBUS. SPORT EN WEDSTRIJDEN. SINT ANTONIUS HELPT. „The Yellow Black Boys". R.-K.V.V. „B. S. M." DUIVENSPORT. Vereeniging van Postduiven- liefhebbers „De Luchtgids" te Haarlem. Haarl. Postduivenbond H. C. C. ZWEMMEN. De Nederl. kampioenschappen. lste Dag. BLOEMEND AAL. LAATSTE NIEUWS. Van de stations Amsterdam, Weesp, Naarden-Bussum, Hilversum, Baarn en Amersfoort vertrekt naar Oosterbeek-Laag 2e en der klasse, naar Oosterbeek-Laag, 'Arnhem en Nijmegen en terug op Donderdag 11 Augustus. Verdere mededeelingen in een adverten tie in ons nummer van Zaterdag. Op Donderdag 11 Augustus a.s. zal een goedkoope fl-ein loopen van Amsterdam naar Leeuwarden en Groningen en terug via EnkhuizenStavoren. Zie verder de annon ce, voorkomende in dit blad. Door „Het Weekblad" orgaan van de Ned. Ver. van Spoor- en Trampegpersoneel, wordt in het nummer van heden onder bovenstaand opschrift het volgende ge schreven: Medegedeeld is, dat Visée voor het raads lidmaatschap heeft bedankt en dus de Di rectie der N, Z. H. haar zin heeft. Wij gelooven, dat dit bericht niet heele- maal juist is. De tegenwoordige regeling maakt het mogelijk, dat iemand tijdelijk buitenaf gaat. M. a. w. Viséé blijft op de lijst staan, totdat de directie een andere beslissing heeft ge nomen. En dan wordt hij lid van den Raad. Wij hebben dat geval ter kennis gebracht van Z. E. den Minister van Waterstaat. De beschikking is ns nog niet bekend. De film „Romance",welke thans als hoofd film in het theater „De Kroon" draait, be staat uit zeven acten en behandelt een comedie uit het leven van Keizer Frederik de Groole. Het doet wat weldadig aan, als men maft de broeiende warmte in een frissche bioscoop al die statige beelden en dat rustige spel v,an de pseudo personen- uit-dien-tijd aan zijn oogen voorbij ziet gaan. Heel raak heeft men in deze film verschillende karaktertrekken van dezen keizer opgenomen, o. a. zijn buitengewoon heerschzuchtig karakter niet alleen in staats- maar ook in huishoudelijke zaken. Zoo wil hij onder meer zijn dochter Wil- belmina la,ten trouwen met den kroonprins van Oostenrijk, maar daar zij natuurlijk n anderen aanbidder heeft, weigert zij radi caal. Hierop moet zij in het waschhuis als gewoon arbeidster gaan werken. De geheele film door zijn er van deze eigenaardigheden, waarop men de woorden zem kunnen toe passen: „Si non vera béne trovato", al is het dan ook niet waar, het is toch goed gevonden. Vooraf gaan eenige kluchten van de Ro- fïlex film Comp. Over het algemeen twijfelt men wel eens aan de geestvermogens van dengene, die in deze fabriek de kluchtfilms in elkaar zet. Als er een prijsvraag uitge schreven zou worden onder bezoekers, om een oplossing van zoo'n film te krijgen, ge looven we niet, dat er een goede binnen kwam. Indien echter de bedoeling is een uitgelezen serie nonsensgevallen te geven, dan mogen wij deze als de best geslaagde producten beschouwen sinds de film werd uitgevonden. De werelgebeurtenissen vormden de ge bruikelijke Hors d'oeuvre, terwijl de mu ziek als steeds zeer te loven viel. Dat was nu eens een programma, gister avond, zooals ie het niet vaak in een bioscoop te genieten krijgt. Daar was nu letterlijk niets op aan te merken, noch wat c'e onderwerpen, noch wat de uitbeelding betreft, noch ook wat aangaat de veel zijdigheid van hetgeen werd geboden. En als je daar dan nog bij bedenkt, 'dat er in Luxor zoo uitstekend voor ven tilatie wordt gezorgd, dat het er zelfs op een avond als gisteren, toen je op straat liep te puffen en te blazen, lekker van temperatuur was. clan vind je alle gegevens bijeen voor een ideaal bioscoopavond. Neen, het was geen extra-buitengewone film die gedraaid werd, geen van die grootsch opgezette film-wonderen, waarvan de reclame verteld, dat ze zoo-en-zooveel millioen hebben gekost, dan zou het ge makkelijk genoeg zijn een mooi programma saam te stellen. Maar hier zit de verdien ste juist in het feit, cat een mooi pro gramma is verkregen, met gewone midde len. Niemand die deze week naar Luxor gaat, zal daar spijt van hebben, dat is wel ze ker. De hoofdfilm „De Uitdrager", is een ko misch filmwerk in 6 afdeelingen, waarin George Sidney de hoofdrol vervult. Komisch, ja, maar toch niet in den zin van de gewone komische film volgens het gebruikelijke recept; deze film heeft een' zonnigen ondergrond. Zij speelt in een Joodsch milieu, waarin al worden ook de kleine gebreken aan het ras eigen niet vergeten, toch den na druk gelegd wordt op het in den grond goede en goedige karakter, den zonen van het oude volk eigen. De Joodsche emi grant, die in de film de hoofdpersoon is, rijk wordt, plotseling weer straatarm wordt en ten slotte zijn rijkdom weer terugkrijgt, wordt door George Sidney zoo mooi en zoo menschelijk voorgesteld, dat alleen om deze uitbeelding te zien, een gang naar Luxor al is aan te raden. Verder komt dan nog een tweede groote film, iets heel Shders, maar in zijn soort niet minder goed, een avontuur uit het Wilde Westen, waarin de bekende cow boy Back Jones de hoofdrol vervult. Ze speelt in het hooge Noorden; Eva Novah heeft er een mooie rol in en, wat in deze warme dagen ook wel een voordeel is, de titel is: Dertig graden onder nul. Als je dat leest, voel je de kou al langs je rug kruipen. Ten slotte het bijwerk, dat ditmaal meer dan uitstekend is. Een revue, waarin ons o.a. de Alpen van alle kanten worden ge- toont en het gebruikelijke Luxor nieuws, dat ditmaal zeer uitgebreid is en buiten gewoon goed. Ook de gekleurde modefilm zal vooral den dames wel aantrekken. In één woord: Een mooi gevulde avond. Reeds eerder werd door ons medege deeld dat er alle kans was, dat de timmer lieden op het bouwwerk der 140 arbeiders woningen aan de Slachthuisstraat, als ge volg der staking van de metselaars en op- erlieden, werkloos zouden worden Ons wordt thans medegedeeld dat de aanne mersfirma Cobelens al reeds een aantal timmerlieden had willen ontslaan, daar deze niet meer goed voort konden. Dit ontslag kon evenwel niet worden gegeven om re den de firma de kwestie der staking in handen der patroonsorganisatie heeft ge geven en dus pas ontslag kan worden ver strekt als de patroonsorganisatie hare toe stemming hiervoor heeft gegeven. Heden zal er een conferentie plaats vin den tusschen de besturen van de contrac- teerende werknemershonden n 1. de mo derne, de Christelijke en de R.K. met het bestuur van den patroonsbond ter nadere bespreking van dit conflict. Men vestigde er onze aandacht op dat door de Lar.del. Fe deratie van Bouwvakarbe:ders de staking is geproclameerd, daar bij deze organisatie het overgroote deel der stokers is aange sloten, doch dat deze bond niet tol de conferentie is uitgenoodigd, zoodat ver wacht kan worden dat er geen verandering in het stakingsbesluit komt. Hoewel de moderne en R.K. bonden niet met deze staking accoord gaan, zal toch aan de leden-stakers uitkcering worden verstrekt. Door de afdeeling Haarlem van de Neder- landsche Reisvereeniging is het volgend pro gramma voor de maand Augustus samen gesteld geworden: Zondag 7 Augustus autotocht door het Gooi met luxe open autocar die bij minder gunstig weder gesloten kan worden. Een bezichtiging_ zal gebr'acht worden aan Mui- den en Muiderberg, met het prachtig uit zicht over de Zuiderzee waar dan tevens gelegenheid zal zijn tot baden en roeien. Samenkomst te 8.15 uur Groote Markt en terug pl.m. 6 uur. Zaterdag 13 Augustus en 20 Augustus varen op het lokkende Sparen met de leden van de Haarl. Zeilvereen. samenkomst 3 V, uur bij gebouw Geko. Zaterdag 13 Augustus bezichtiging van de Stadskweekerij onder deskundige leiding. Een wandeling zal gemaakt worden door de mooie tuinen _met de aardige rotspartijen en daarna bezichtiging van de interessante kassen. Zondag 14 Augustus boottocht naar Lei den met een der groote stoombooten van de firma Bus welke heen over het Kagermeer en terug over het Brasemermeer zal gaan. Tijdens de verbouwing van de zaak der firma Peek en Cloppenburg in de Groote in het gebouw der etoi shrdl cmfbbgkqjdl Houtstraat, is een tijdelijk magazijn en in gang gemaakt in het gebouw der firma aan de zijde van de Koningstraat. Daar dit voor den verkoop echter niet bevorderlijk is en het publiek meestendeels door de Groote Houtstraat gaat, heeft men een middel ge zocht om het tijdelijk magazijn vanuit de Groote Houtstraat te bereiken. Dit middel is gevonden door, midden door de verbou wing heen, een houten tunnel te bouwen, die van den ingang in de Groote Houtstraat naar het magazijn in de Koningstraat leidt. APOSTOLISCHE SCHOOL TE DRIEHUIS. Tot Overste en Directeur der Apostolische School te Driehuis is benoemd de Zeer- Eerw. Pater J, de Lepper. In zijn wiek geschoten. Voor den politierechter beklaagde zich een 25-jarige klerk van het belastingkan- te P., die door een juffrouw, welke hij bij niet betaling een aanmaning had toegezegd, gediskwalificeerd werd als „snotneus" en dit in tegenwoordigheid van vele anderen! Dit was de rijksambtenaar waarschijnlijk te machtig, weshalve hij een aanklacht in diende. De Politierechter vroeg den beleedigde of hij dit werkelijk als een beleediging op vatte, waarop deze aarzelend, eenigszins rood gekleurd, een bevestigend antwoord gaf. De Politie-rechter uitte de veronderstel ling, dat waarschijnlijk wel eens meer derge lijke „beleedigende uitdrukkingen" werden gelanceerd en raadde het jongmensch aan hier maar doof voor te blijven en onopge merkt te laten. De juffrouw kreeg 1 boete, Ambtenaren van de accijnzen hebben een volledige distilleer-inrichting ontdekt in per ceel Hulpenstraat 21 zwart. Nader vernemen wij, da.t bij den inval gisterenmiddag 2 Liter alcohol in beslag is genomen. Door de politie werd asistentie verleend aan 5 belastingambtenaren, die in voornoemd perceel een inval deden. Een zeer groote menigte sloeg de geheimzinnige operatie gade. Naar Naar verluidt zou reeds sinds eenigen tijd het vermoeden bestaan hebben, dat aldaar een geheimg distilleer derij was gevestigd. Voor het examen Duitsche Handelscor respondentie Mercuriusdiploma slaagde on ze stadgenoot de heer A. Broekhuizen, can- didaat van den heer C. C. G. J. Hezemans. leeraar boekh. en Duitsch, alhier. Vr. Wélke is de kortste weg per auto van Velsen naar Apeldoorn jbanatorium „Berg en Bosch"). Hoeveel tollen zijn er in deze route en wat zijn de kosten hiervan? Hoeveel K.M. is de afstand? Is er voor de terugreis nog een andere weg? Antw, Velsen (langs Noordzeekanaal) Amsterdam, Diemerbrug, Muiden, Hakke- laarsbrug, Naarden, Laren, Eemnes-Buiten, Eemnes-Binnen, Soestdijk, Soest, Amers foort, Hoevelaken, Voorthuizen, Oud-Miili- gen, Nieuw-Milligen, Apeldoorn, Afstand 110 K.M. Het aantal tollen is ons niet bekend. Voor de terugreis kan genomen worden: Apeldoorn, Aardhuis, Uddelermecr, Staver- den, Putten, Nijkerk, Amersfoort, Soest, Soestdijk, Hooge Vuursche, Hilversum, 's-Graveland, Zijiweg naar Ankeveen, Weesp Geinbrug, Diemerbrug, Amsterdam, Velsen. Afstand 118.5 K.M. Vr. Welke is de kortste en best berijd bare weg per fiets van Velsen naar Maas land? Hoeveel K.M. is het? Antw. Velsen, Santpoort, Haarlem, Ben- nebroek, Hlllegom, Lisse, Sassenheim, Oegstgeest, Haagsc'ne Schouw, den Deijl, 's-Gravenhage, Rijswijk, Hoornbrug, Delft, den Hoorn, Schipluiden, Maasland. Afstand 73 K.M. Vr. Welke is de kortste weg van Haarlem naar Tilburg over Utrecht? Hoeveel K.M.? 2. Is een bewijs van Nederlanderschap in België noodzakelijk, moet men voor een fiets in België nog borg staan? Antw. 1. Haarlem, Heemstede, Hoofd dorp, Aalsmeer, Kudelstaart, de Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis, Ruwiel, Breu- kelen, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Culem- borg, Buurmalsen, Geldermalsen, Meteren, Waardenburg, Tuil, Zaltbommel, Hedel, 's-Hertogenbisch, Vught, Helvc->f, Enschot, Tilburg. Afstand 134 K.M. Antw. 2. Ja. Vr. Kunt u mij de mooiste route opge ven voor een fietstocht naar Tilburg? Bij voorkeur niet langs den hoofdweg. Hoeveel K.M, bedraagt de afstand? Antw. Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, Nieuw-Vnnep, Le:muiden, Rijnsaterwoude, Oudshoorn, Alphen a. d. Rijn. Zwammer- dain, Bodegraven, Gouda, Haastrecht, Vlist, Schoonhoven, Nieuwpoort, Goudriaan, Slin- geland, Schelluinen, Gorinchem, Woudri- chem, Rijswijk, Giessen, Neer Andel, Bies heuvel, Eethen, Drongelen, Waalwijk, Sprang Loon op Zand, Tilburg. Afstand 12o K.M. Vr. Welke is de kortste weg van Heem stede naar Velp? Antw. Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer, Kudelstaart, de Kwakel, Uithoorn, Mij drecht, Wilnis, Ruwiel, Brcukelen, Utrecht, de Bilt, Zeist, Rijsenburg, Driebergen, Doorn Leersum, Amerongen, Eist, Rhenen de Grebbe, Wageningen, Renkum, Heelsum, Oosterbeek, Arnhem, Velp. Afst. 119 K.M Vr. Welke ig de kortste weg van Lisse naar Zaandam? Antw. Lisse, Hillegom, Bennebroek, Haarlem, Spaarndam^ Nauerna, Westzaan- sche Overtoom, Zaandam. Afst, 36 K.M. Vr.: Welke is de kortste weg van Haar lem naar 's Hertogenbosch? Antw.: Haarlem, Heemstede, Hoofddorp. Aalsmeer, Kudelstaart, de Kwakel, Uit hoorn, Mijdrecht, Wilnis, Ruwiel, Kreuke len, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Culem- borg, Buurmalsen, Geldermalsen, Meteren, Waardenburg, Tuil, Zaltbommel, Hedei, 's Hertogenbosch. Afstand 109 K.M. Vr.: Welke is de kortste weg van IJmui- den naar Arnhem? Antw.: IJmuiden, Velsen (langs Noordzee kanaal), Amsterdam,, Duivendrecht, Abcou de, Baambrugge, Loenersloot, Loenen, Nieti- wersluis, Breukelen, Maarssen, Utrecht, de Bilt, Zeist, Rijsenburg, Driebergen, Doorn Leersum, Amerongen, Eist, Rhenen, de Grebbe, Wageningen, Renkum, Heelsum, Ocsterbeek, Arnhem. Afstand 127 K.M. Vr.: Hoe kan men uit een lichtgrijs over trek een geel opgedroogde watervlek ver wijderen? Wasschen of stoomen gaat niet daar het bekleedsel niet los gemaakt kan worden. Antw.: Wij raden u aan het te probeeren met spiritus, dilutus of alcohol van 90 pro cent. Doo'p een wit katcen doekje in dit vocht en wrijf er mede over de vlek. Niel te nat maken, anders krijgt u kringen. Naar aanleiding van een antwoord, schrijn een lezeres ons het volgende: In uw vragenbus zie ik een vraag be treffende Maria van Altijddurenden Bij- stand. Door een der Eerw. Broeders van Amers- foort Pensionaat St. Louis, werd mij inder tijd deze verklaring daaromtrent gegeven: De kleine Jezus zag al het lijden, dat Hem eens zoude overkomen en eenmaal verschrikt door al dat vele, dat vreeselijke, snelde Hij, zoo vlug een kind dat maar doen kan, naar Zijne Moeder, onderwijl het schoentje verliezend. Maria, de goede Moe der, drukt het Kind teeder aan zich, maar nog steeds vol angst heit Hij het Hoofdje omen ziet angstig naar den Engel, welke de foltertuigen draagt. U vindt, het wellicht aardig dit te ver nemen, aldus ging het mij, en met grooter liefde en innigheid beschouw ik het beeld van mijn groote lieve hulpvaardige Moeder Maria van Altijddurenden bijstand. Vraag: Hoe zet men Reine Claudes op brandewijn- Hoe oud moet men zijn om cigaretten t£ mogen halen en op straat te rooken? Antw.: Nadat men de Reine Claudes ge- wasschen heeft, doet men ze in inmaak- flesschen met een bosje thijm, koriander en suiker op elke 500 gram vruchten 125 gram suiker, die men in een weinig water 15 a 20 minuten kookt, Men vult de flesch verder aan met brandewijn en laat ze twee maan den staan. Na dien tijd kan men ze gebrui ken en verwijderd het bosje thijm. II: 14 jaar. Vraag: Wat kan de oorzaak zijn, dat rabarber ingemaakt in flesschen, na eenige dagen zoo gaat werken, dat de kurken van de flesschen springen, de rabarber er uit werkt? Hetzelfde doet zich ook voor met bessensap. Antw.: Indien de inhoud nog goed is kan die opnieuw tien minuten gesteriliseerd worden en is dan toch volkomen betrouw baar. Men beware de gevulde flesschen op een koele droge, donkere plaats en late ze na het toedoen, eenigen tijc! besterven. r 't Gebeurde te Franeker, vóór ongeveer Zestig jaar. h« Er was een feestelijke stemming op de boerderij van Hendrik en Trijn, en nog wel om een barg (zoo noemt men in Friesland een varken). Ja, de boer en zijn vrouw waren dit jaar gelukkig geweest; ze hadden in het voorjaar een biggetje gekocht voor heel weinig geld en daaraan al hun zorg besteed. Hun biggetje had geen gebrek behoeven te lijden, en er was voedsel in overvloed. Vooral in den Zomer hadden ze bijna niets behoeven te koopen. En nu was het najaar aangebroken en het kleine dier was door de goede zorgen in een prachtbeest veranderd. Daarbij waren de prijzen van het vette vee buitengewoon gestegen, zoodat boer Hendrik een meer dan gewonen prijs voor zijn barg kon vragen. Hij vroeg niet minder dan 75 gulden, voor dien tijd iets heel bijzonders, maar de slager van Franeker wilde niet hooger bieden dan 60. Gelukkig kwam een opkooper uit Har- fingen, die was iets toeschietelijker en hoewel eerst terughoudend en pingelend gaf hij eindelijk toe aan den stokstijven boer. „Nou, zeventig gulden, zei de opkooper, maar dan ook leveren te Harlingen aan huis." „Best, zei Hendrik, die in zijn vuistje lachte; hij reed toch elke week naar Harlingen. Moeder de vrouw glunderde van plezier: 75 gulden, bijna schoon geld. Wat komt dat mooi uit, als onze kleine jongen Gerben het volgend jaar voor den eersten keer „met aan gaat." (Met aangaan noemt men nog in Friesland tot de H. Communie gaan). Daar schiet wel een net pakje voor hem over, en dan blijft er nogjmooi wat voor ons huis houden. De mensch wikt en God beschikt. Zoo zouden de blijde voorspiegelingen weldra plaats maken voor droevige ervaring en troostelooze vooruitzichten. Toen de dag voor de levering van het mestvarken was bepaald, liep boer Hendrik al vroeg rond om alles te beredderen. Trijn tje als bezorgde huisvrouw deed aan haar man bestelling van allerlei zaken en waren, welke in de zeestad Harlingen goedkooper te krijgen waren dan in het stille Franeker. Eindelijk was de kar of wagen kant en klaar; alleen het beestje moest worden opgeladen. Dat was een heele toer, doch de buurman zou wel een handje helpen. Deze en Hen drik pakten het dier bij een oor; moeder de vrouw duwde, zoo goed ze kon, en daar ging het over een schuinliggende plank naar boven. Dat liep nog al aardig af, maar juist, toen de boer het achterbret als sluitstuk wilde vastzetten, beet het woedend geworden dier en trof met zijn slagtanden Hendrik aan de rechterhand. Het kwam niet zoo erg aan, meende men, maar 'n klein doekje uit voor zorg, dat kon geen kwaad. Fiks reed het gespan over den grooten schenen De Man (U.Z.P.), Kuipers (Dolfijn) en Braam (H.P.C.). Om kwart over zeven wordt gestart, de eerste 50 M. wordt in razend tempo gezwommen, 34 sec. bij een baan van 1500 M. De eerste banen blijven, de Man, Kuipers en Braam gelijik, dan bij 200 M. loopt de Man langzamerhand uit. Kuipers en Braam blijven bij elkaar, doch ook Kuipers weet zich van Braam los te maken. Het tempo is en blijft verbazend snel, Braam zwemt de 3C0 M. in 4 min. 27 sec.; en de 400 M. in 6 min. 7 sec. De Man zwemt nu hoe langer hoe snel ler en zijn voorsprong vergroot hij langza merhand tot op ongeveer 40 M. De 500 M. zwemt hij beneden Nederlandsch record, dat hij met 6 4/5 sec. verbeterde en de 1000 M. verbeterde hij met 24 3/5 sec. Terwijl hij de 1500 M. uitzwom in 23 min. 341/5 sec. het record dus verbeterd me Guus Braam en Kuipers strijden nog steeds om de leiding, op de laatse 206 M. weet Kuipers zich los te maken, hoe Braam zich ook inspant, hij kan Kuipers niet meer houden. De 15C0 M. dames vrije slag bracht ook drie deelneemsters aan den statrt, n.l. mej. Braun (O.D.Z.), Klapwijk (Z.D.Z.) en E. Smits (A.D.Z.). Ook hier ging het tempo verba zend snel. De eerste 100 M. werd in 1 min. 22 sec. gezwommen. Zus Braun geeft hier tempo aan, mej. Klapwijk kan het empo niet volgen en op 200 M. ligt ze reeds een 30 M. achter. Langzaam aan of liever gezegd in een. snel tempo weet mej. Braun de leiding te vergrooten en op te voeren tot een baan- lengte. Het gaat razend hard, de 400 M. zwemt mej. Braun 8 sec. beneden Ned. re cord, de 500 M. 14.8 sec, beneden Ned. record, 1000 M. werd ook binnen recordtijd gezwommen, n.l. met 33.8 sec. De 1500 M. werd uitgezwommen in 25 min, 53 sec., waarbij ze het record met 50 sec. verbe terde. Dit record is nu al een flink eind naar het wereldrecord gekomen, Mej. Klapwijk werd met een baanlengte tweede, terwijl mej.. Smits met 70 M. achterstand derde. Voor het volgend nummer 400 M. school slag starten de heeren L. Korpershoek (R. Z. C.j, J. Kohier en J. Reynders (Het Y). Er wordt direct een flinke spurt ingezet en reeds op de 50 M. heeft Korpershoek de leiding, die hij op de volgende banen steeds weet te vergrooten. Met een flinken voor sprong zegeviert hij in den mooien tijd van 6 min. 29.6 see. Bij het damesnummer zwemt natuurlijk mej. Braun mede, met als ernstige mede- candidaten mej. Martens en van Gelder. De banen worden lang gelijk opgezwommen, de laatste 100 M. weet onze wereldrecord houdster echter flink uit te loopen. Mej. Martens was goede tweede. Hierna volgde het spannendste nummer van dezen avond, de 400 M. rfljslag. Van den start af nam Liezenberg de leiding en keek rustig uit naar zijn tegenstanders. De eerste 100 M. wordt niet bizonder snel gezwommen, de zwemmers sparen zich voor de volgende 100 M„ die in een veel sneller tempo wordt gezwommen, n.l, in 3 min. 20 sec. De Haas ligt nog steeds eenige meters achter Liezenberg, beiden trekken in een soepele slag. Bij het ingaan van de laatste baan is de volgorde nog hetzelfde, dan bij de 50 M. zet de Haas een geweldige spurt in, doch Liezenberg laat zich niet zoo gauw passeeren. Tien meter van de finish schiet de Ha as naar voren, doch even te laat was deze intenso krachtsinspanning, met hand slag won Liezenberg. Het damesnummer 400 M. rugslag toonde ons dat naast mej. den Turk onze zwemwe- reld nog een goede rugslag bezit in mej. Baumeister Door het kranige partij geven van laatstgenoemde werd het een zeer span nend nummer en slechts met een 10 M. voorsprong wist mej, den Turk te zegevie ren. Als laatste nummer van dezen avond werd de 4 X 200 M. estafette verzwommen. Op de eerste baan wist Het Y een kleine voorsprong op U. Z. C. te nemen, op de volgende banen werd deze vergroot, waar door het Y met een 40 M. voorsprong de overwinning behaalde. U. Z. C. wist zich De Dolfijn van het lijf te houden en werd een goede tweede. De uitslagen van dezen avond waren: I. 1500 M. vrije slag Heeren: 1, de Man (U. Z, C.), 23 min. 34.2 sec.; 2. Fr. Kuipers (De Dolfijn), 24 min. 21 sec.; 3. A. Braam (H. P. C.), 24 min. 40.2 sec, 9 II. 1500 M. vrije slag Dames: f, M. Braun (O. D. Z.25 min. 53 sec,; 2. Tr. Klapwijk (R. D. Z.), 27 min. 0.8 sec.; 3. E. Smis (A. D. Z.), 27 min. 54 sec. III. 400 M. schoolslag Heeren: 1, L. Kor pershoek (R. Z. C.}, 6 min. 29.6 sec.; 2. J. Kohier (Het Y), 6 min. 59.8 sec.; 3. J. Reyn ders (Het Y), 7 min. 7.4 sec. IV. 400 M. schoolslag Dames: 1. M, Baron (O. D. Z.), 7 min. 7.4 sec.; 2. M. Martens (Het Y), 7 min. 26.6 sec.; 3. v. Gelder (R. D. Z.), 7 min. 36.4 sec. V. 400 M. rugslag Heeren: 1. A. Liezen berg (D. W. R.), 6 min. 38 setc.; 2. J. M. de Haas (Zian), 6 min. 38.4 sec.; 3. P. F. v. Senus (Maas), 6 min. 54.2 sec. VI. 400 M. rugslag Dames: 1. W. den Turk (R, D. Z.), 6 min. 55,4 sec.; 2. Tr. Baumeiser (O. D. Z.), 7 min, 8 sec. VII. 4 X 200 M. estafette Heeren vrije slag: 1. Het Y, 11 min. 6.8 sec.; 2. U. Z. C„ 12 min. 6 sec.; 3. De Dolfijn, 12 min. 16.4 sec Secr. Th. J. v. d. Maat. Kruistochtstraa' 57. Hedenavond van 78 uur contributiebe- talen. Zondag gaat het le elftal uit bekeren bij D. O. S. S. te Amsterdam tegen het le elf tal van dien naam. Wanneer onze federatieploeg een voor beeld neemt aan de reserve's, die vorigen Zondag Teylingen wisten te kloppen, zal onze kas een aderlating moeten ondergaan, om de prijzenkast te laten vergrooten. We krijgen werkelijk een schitterenden vooraad eereteekenen. De wedstrijd vangt aan te 3 uur, ver trek per E. S. M. vanaf de Amsterdamsche- poort 12.30 uur. Voorgesteld wordt als nieuw lid P, Roo- scn, Barendsestraat, Sccr. H. Nicuwenhuis, Schoollaan 131, Bennebroek. Officieel nieuws. Dinsdag 9 Aug. 's avonds te 8 uur alge- meene ledenvergadering in het R.K. Veree- nigingsgbouew wegens de groote belangrijk heid dezer vergadering worden alle leden en adspiran'leden ook van „O. B. K." dringend verzocht deze vergadering bij te wonen. Daar de ledenlijst voor de aanstaande competitie binnenkort moet worden inge zonden, worden alle R. K. jongens, welke met het a.s. seizoen voor B. S. M. willen uitkomen, verzocht zich spoedig te komen opgeven, vooral ook junioren, die den leef tijd va nl3 jaar bereikt hebben, Bovengenoemde vereeniging hield Zon dag 31 Juli een wedvlucht vanaf Jemelle (België) afstand 250 K.M., waaraan door de leden werd deelgenomen met 277 duiven, welke te 7 uur 40 min. werden in vrijheid gesteld. De prijzen werden als volgt be haald: A. Joh, Kloek le, 6e; R. N. Heiloo 2e, 30e, 35e; J. W. Radsma 3e; P. Bannink 4e, 45e, 48e; Th. Men9 5e, 43e; J. G. N. Leurs 7e, 17e, 40e; P. Brakel 8e, 11e, 16e, 32e; H. v, Oldenmark 9e, 22e, 33e, 36e, 55e; Joh. v, d. Pol 10e, 38e, 49e, 56e; J, F. Harmsen 12e, 39e; P. J, Verputten 13e; G. Zomerdijk 14e, 15e, 18e, 19e, 31e, 41e, 44e, 47e, 52e; W. Spoor 20e, 46e; Th, Cornet 21e, Joh. Hartel 23e; L. v. Bragt 24e, 27e, 34e; Ed, v, Bree 24e, 26e, 37e; G, J. Kors 28e, 51e; F. W. Kuijken 29e, B. H. Gort 42e; F. J, Lourenburg 50e; J. v. Duin 53e, 54e. Eerste duif te 11 uur 33 min., laatste prijswinner te 11 uur 54 min. De 20 lcasprijzen, welke bestonden uit kunstvoorwerpen, werden behaald door de eerste 20 eigenaars. Bovengenoemde Bond hield Zondag 24 Juli een wedvlucht vanaf Maastricht, af stand 185 K.M., waaraan door de aange sloten Vereenigingen, werd deelgenomen met 1617 duiven, welke te 7 uur 30 min. werden in vrijheid gesteld. De prijzen wer den als volgt behaald; R.'N. Heiloo le; P. M. Kok 2e; M. Luyken 3e; M, C. Fehres 4e, 71e, 82e, 83e; L. v. Bragt 5e, 85e; J. de Heer 6e; P. H. Boeree 7e; F. Kuyken 8e, 18e; W. Spoor 9e; J, J, v. d. Meyden 10e, 89e; P. Martens lie, 84e; P. Kruyer 12e, 23e, 37e, 46e; G. Mollema 13e; J, J. Keur 14e, 52e; J, G. N. Leurs 15e; J. Vollebregt 16e; J. F. Terhorst 17e, 19e, 20e; J, Verver 21e, 96e; J. J. Wijkhuizen 22e, 38e; H. Roosdorp 24e; W. der Kinderen 25e; E- Paap 26e; J. J. Doeglas 27e, 31e; S. Heit- lager 28e; A. v. Heerden 29e, 48e; Jac. Samson 30e; J. H. v. d. Broeke 32e; W. Gerritsen 33e; L. Mutsaers 34e; H. v. Ol denmark 35e, 36e, 69e; Joh, v, d. Pol 39e; J. J. Vrugt 40e, 57e, 65e; P. Brakel 41e, 94e; P. A. Bosse 42e, 63e, 93e; W. Draayer 43e, 58e; P. J. v. Daalen 44e; J, v. Alphen 45e; J. Veth 47e; A. Evenleens 49e; J. de Vries 50e, 76e, 91e, 98e, 99e; J. v. Orden 51e; J, W. Radsma 53e, 100e; A. v. Zadel 54e; J, Klumper 55e; J. de Groot 56e: G. J. Kors 59e; Jac. Lasschuit 60e; J, Lib- benga 61e, 66e; J, J, v. d. Linden 62e; LI. Keerwolf 64e; W. Keur I 67e; W. v. d. Werff 68e; J. G. v. d. Meer 70e; A. Joh. Kloek 72e; M. Booymans 73e. 75e; J. Hom mers 74e; A. Dorsman 77e; W. Dorsman 78e, 80e; P. v. d. Veen 79e; F. J. Neuman 81e; Adr. Heinz 86e; E. Koning 87c; LI. Cramer 83e; P. J. Verputten 90e; J. Zomer, dijk 92e; C. de Jong 95e; J, Heesemans 97e. Eerste duif te 10 uur 39 min., snelheid van 980 meter per m'nuut, 100e te 11 uur 10 min., laatste 324e, te 11 uur 35 min. A. Liesenberg kampioen 400 M. rugslag. Gisteravond werd in Obelt het eerste gedeelte der Nederlandsche kampioen schappen verzwommen. Voor het meeren- deel waren het lange afstandnummers. *»«.m Als eerste nummer werd gezwommen de Menet. 1500 M. vrije slagheeren. Aan de start ver- Overleden: J, Nienhuifs, 91 jaar. S, C Inbraak. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is er inbraak gepleegd bij bak- 1 ker v. Wijngaarae aan den Cruquiusdijk. Dat er meer dan één persoon aan het werk is geweest, blijkt wel, want er zijn niet minder dan drie fietsen gestolen. De dieven hebben zich toegang verschaft door met een valschen sleutel de deur te ope nen van de schuur, waarin de rijwielen geborgen waren. Van de daders geen spoor. Burgerlijke Stand, Geboren: G. A. Put man—Spit, levenl. z, z van M. Ch. E. HoesPeet. z. Getrouwd: H. L. Kwiese en B. K. W. Dilettantisme. Iedereen zal het als een groote eer be schouwd hebben voor den man, die als spreker mocht optreden op de exquise bij eenkomst vóór enkele maanden in de groole zaal van den Amsterdamschen kunsttempel, waar Beethoven's honderdste geboortedag werd herdacht. Op het eeuwfeest van een waarlijk genialen kunstenaar, den grootste onder de grooten, wiens werk den mensch van alle tijden een bewijs zal zijn hoe hoog Gods schoonste schepping kan stijgen, voor een zeldzaam publiek van kunstenaars en kunstminnaars de grootheid van dezen Übermensch te schetsen het is een taak die iedereen, bij genoegzame bekwaamheid, zich tot een eer zal rekenen, die tevens voor hem, aan wien zij opgedragen wordt, de erkenning beteekent van een geest en fijn-ontwikkeld gemoed, omdat een kunste naarsziel het dichtst een kunstenaarsziel be- naderen kan. Voor het groote publiek wekte het om deze reden geen verwondering, dat op de herdenkingsbijeenkomst van Beethoven, Isr. Querido het woord voerde. Want hij was voor lezend en letterlievend Nederland de edele geest, dc begaafde woordkunstenaar, dien sommigen geniaal noemden, de schrij ver van het machtige epos, de dichter van het lyrische proza, de scherpe en fijnzinnige essayist en criticus; hij werd onder weinigen bekwaam geacht de heroënzfel van Beet hoven te peilen en voor het publiek uit te beelden. Llij stond er als de koning van den geest en de schoonheid, die zijn onderdanen bij duizenden telde, die bijna algemeen werd bewierookt. Want Isr. Querido is door le zerspubliek en critiek steeds bewierookt en hooggeprezen, als bijna nog geen enkelen Nederlandschen schrijver was ten deel ge vallen. Het is zeer verklaarbaar dat de be wierookte zich langzamerhand op een voet stuk geplaatst zag, dat hem torenhoog als den universeelen kunstenaar boven het ba- t nale gedoe van bet allcdags-leven plaatste. Een enkele houweelslag van een criticus, die minder gunstig over den literator oor deelde, liet de granieten grootheid van Querido onberoerd. Maar de slagen en aan vallen vermeerderden. Dr. A. Slijpen S.J., riep den schrijver vóór ongeveer tien jaar ter verantwoording in een scherpe critiek, omdat hij beloofd had de menschheid te verrijken met een wereld epos, en zijn uitgever het manuscript stuur de van een roman, die speelde in het zeer kleine wereld-gedeelte, de Amsterdamsche Jordaan. De reputatie van Querido bleef door dezen aanval, die hier en daar in tijd schriften werd gesteund, ongerept. Hij bleef dc koning, tot hij plotseling, met de abrupte onvoorzienheid van een revolutie, is ont troond. J. Boenders heeft een meedoogen- looze critiek gepubliceerd. „Isr. Querido en het begrip literatuur," waarin hij als een hei boender over het leitje van des konings re putatie krast, met een ontstellend aantal citaten zijn onmacht aantoont als roman schrijver en essayist en onbarmhartig openbaart hoe hij als criticus vrijelijk put uit de boeken van de beroemde critici als uit zijn eigen arsenaal. Iraël Querido is onttroond. Het geval met den schrijver van „Konin gen," „Menschenwee" en de Jordaan-serie toont weer eens hoe groot het dilettantisme nog is, hoevelen hun ware gedaante ver bergen achter een po«e en anderer uitspraak poneeren als eigen oordeel. Isr. Querido is, door wie of wat dan ook, jarenlang bekend geweest als de grootste onder de grooten, een der schitterendste figuren der heden- daagsche letterkunde, de machtigste schrij ver, de zuiverste criticus. Een enkele liet een ander geluid hooren, maar de groote massa stemde mee in het loflied, dat door de promotor van Querido was aangeheven. Omdat „men" geen eigen oordeel heeft. On danks de beperkte vraag op de boeken markt in een klein land als het onze zijn er velen die aan literatuur doen. Hun boe kenkast is een bloemlezing van Neder landsche schrijvers, van Jac. v. Maer- lant tot v. Deyssel en Werumeus Buning. Zij lezen en herlezen hun werk, abonneeren zich op letterkundige tijdschriften en spre ken, hoe meer hoe liever, over alles wat kunst is, alleen om te toonen dat zij vol komen de materie meester zijn. Maar zoo als schouwburgbezoekers de recerfsie af wachten, voor zij 's morgens vertellen of het stuk, mooi, vervelend of van groote cultu- reele waarde is, zijn er vele lettervrienden, die Vondel roemen en Hel. Swarth gevoelig vinden, maar niet begrijpen wat de schoon heid van Lucifer is en bij de gedichten van Helène Swarth in slaap vallen. Weinigea lezen, genieten van vorm en inhoud onzer schrijvers, vormen zelf hun oordeel, prijzen wat hun genot schpnkt en becritiseeren, met argumenten, wat hun onlogisch, on-schoon voorkomt; de overigen, met hun boeken kasten en kunst-conversatie, praten na. Een gebeurtenis als met Isr, Querido is noodig om dit dilettantisme van de kudde-lezers weer aan te toonen. ADERAM. I SACCO EN VANZETTI. Een demonstratie van communisten te Lille. PARIJS, 6 Aug. Voor het Amerikaan- sche consulaat te Lille werd gisteravond door communisten gedemonstreerd ten gun ste van de begenadiging van Sacco en Van- zetti. Toen de politie ingreep kwam het tot een botsing, waarbij een politie-beambte gewond werd. De burgemeester van Lille heeft den ambassadeur der Vereenigde Staten te Parijs een telegram gezonden, waarin hij het Amerikaansche volk bezweert, zoo niet om gerechtigheid, dan toch om mede lijden voor de beide Italianen te vragen. weg naar Harlingen: behouden kwam de kostbare, last in de stad aan. Levering en betaling ging naar wenscb, want kooper en verkooper meenden wel, dat ze goede zaken hadden gemaakt. Na den middag, toen hij alle bestelling behoorlijk had gedaan, keerde blendrik vol vreugde huiswaarts, doch onder weg scheen het hem, dat de wonde aan de hand begon te steken en te gloeien. Bij zijn thuiskomst was Trijn erg benieuwd, of hij de inkoopen goed had bezorgd. Maar ze was niet gerust over de wonde, want zoo had buurvrouw beweerd een varkensbeest is altijd gevaarlijk en lijkt wel vergiftig-. De hand moest dan ook eens gauw bekeken worden, en warempel, dat viel niets mee; ze zag erg rood, gezwollen en ontstoken. Den volgenden dag was 't heel niet beter. De dokter moest maar eens geraadpleegd worden. Deze nam het geval ernstig op et) schreef de grootste omzichtigheid voor. Hij gaf de noodige recepten, maar na enkele dagen werd de pijn zoo hevig en de wonde zoo lee- lijk, dat de huisdokter zelf aanried een andere geneesheer erbij te ontbieden. Zij beiden overlegden en bespraken hoe de zaak te be handelen, doch zonder resultaat; de ver schijnselen werden meer en meer veront rustend, zoodat het leek op bloedvergiftiging of koud vuur. Nog een paar dagen wachtten Ze op een omkeer ten goede, helaas zonder eenige verbetering; integendeel, het werd al erger en erger. Genezing beschouwden de geneesheeren als volkomen uitgesloten: er dreigde gevaar, dat de ziekte het geheele lichaam zou aantasten en daarom kwamen de beide geneesheeren tot het besluit om de hand te amputeeren, en daarmee kon met v,'orden gewacht, zij zouden er den volgenden dag toe overgaan. Het laat zich begrijpen, wat een ontzetten de ontsteltenis dit teweegbracht in het zwaar beproefde huisgezin: de kinderen schreiden luidkeels, de moeder was ziek van angst en smart, alleen de vader bleef kalm en berustend in zijn lot. „Trijn, zei Hendrik, wij moeten berusten in Gods Lï. Wil, Zijne raadsbesluiten zijn ondoorgrondelijk, wat Hij doet is welge. daan; 't kon nog erger wezen. Maar in God naam, we moeten nog alles aanwenden om hulp te zoeken. We hebben eigenlijk nog te weinig tot den H. Antonius gebeden: onze goede Pastoor Vaër Van Asveld heeft Zoo menigmaal aangespoord tot groot ver trouwen. De H. Antonius kan nog helpen. Trijn, ga naar den Pastoor om een kaars te ontsteken voor zijn beeld en beloven wij dan ook nog de negen Dinsdagen te houden." iDat woord maakte indruk op de brave vrouw. „Ja, zei ze, 't is ook waar, dat moeten we doen." Ze ging terstond en Vaër Van As veld vond het schoon en goed, bemoedigde de vrouw, terwijl hij dadelijk zelf de kaars ging aansteken. Wat werd er dien dag veel en ijverig gebeden tot den H. Antonius in het huis van Boer Hendrik! j Den nacht daarop deed de hand meer pijn, de wonde brandde als vuur, terwijl de schrik maakte dat niemand sliep. Des anderen daags kwamen de beide dokters tegen den middag om de ampu tatie te verrichtende buurman zou de noodige hulp verleenen, want Trijn was niet in staat dit droevig werk te aanschouwen. Zij kwamen op den vastgestelden tijd, namen de noodige voorzorgsmaatregelen tegen ontsmetting en begonnen met de hand te ontzwachtelen. Hoe stonden zij verbaasd te kijken, toen zij de wonde zagen. „Wat is er nu gebeurd, Hendrik?" riepen zij als uit één mond) „Hebt ge soms andere geneesmiddelen aangewend? De hand is veel beter en de infectie is totaal verdwenen." „Och, heeren," zei de zieke „ik dacht eigenlijk, dat het véél erger was geworden. Het stak zoo, en deed geweldig pijn; je we hebben wel iets gedaan, misschien heeft dat geholpen." Trijn was komen toeloopen, omdat ze hoorde dat er iets te doen was; ze viel haar man in de rede. „Hoe is 't moge lijk; dan heeft de LI. Antonius ons verhoord. God zij dank, o wat is de H. Antonius goed voor ons geweest. Neemt het niet kwalijk, heeren, u gelooft er misschien niet aan; er is een mirakel gebeurd. We hebben den H. Antonius aangeroepen en gesmeekt. Behoeft de hand er nu niet af?" „Neen, zeiden de dokters, van amputatie is geen sprake meer. De wonde was verschrikkelijk en nu ziet alles er best uit; de genezing zal nog wel 'n tijdje duren, maar 't komt wel in orde. Hoe is 't mogelijk We zouden ooit in de macht van Antonius moeten gelooven, hier ten minste heeft hij getoond meer te kunnen dan duizend dokters." Zoo was dan op een oogenblik de droefheid in vreugde veranderd. Opgetogen van blijd schap ging Trijn het geval vertellen aan Vaër Van Asveld, die het met groote voldoening vernam. Spoedig sprak de geheele parochie over de wonderbare gebeurtenis, hetgeen veel bijdroeg om de godsvrucht tot den H. Antor.ius onder de geloovigen van Franeker en omstreken te versterken. Binnen een paar weken was de hand vol komen genezen. (De hoofdzaak van dit verhaal is verno men uit den mond zelf van den kleinen Ger ben, die nu een oude man is, maar nog dank baar aan deze gunst van den H. Antonius denkt). „St. Ant."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 11