Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Reclasseering en arbeidsbemiddeling. Voornaamste Nieuws Stadsnieuws. B de herdenkingsfeesten te beverwijk. PIJLTJES Zaterdag 6 Augustus 1927 Jaargang No. 16621 Aangifte moei, op straffe van -verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na hel ongeval Onze INCASSO-AFDEELING behandelt Uw wissels op- binnen- on buitenland. MET DE ZIEKEN NAAR LOURDES. vm. Agenda 7 Augustus Agenda 8 Augustus I1ET TENTOONSTELLINGSTERREIN. Dierenvrienden J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Apotheekd iensten. Examen Hoofdakte. De abonnementsprijs bedraagt voot Haarlem en Agentschappen: Per week 0 25 Per kwaartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bi Vooruitbetaling 3 55: Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Pnstrekeinintf Nr 5970 'Aavertentiên 35 ets. per regel. Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing;* elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regel. Bij contract belangrijke korting. Alle abonné'a op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsyoorwaarden f 90(1(1 Levenslange gcheele ongeschiktheid tot werken door f VSfl bij een ongeval met f OE(l bij verlies van een hand, tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 dUUtl." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; *»U. doodelij ken afloop1 o'J Ueen voet of een oog; |9E bij verlies van een f Kfl - b;> 'n breuk van f «O bij verlies v. eeai 1 u<J9 duim of wijsvingervvUf been of arm j andere vingcw duim of wijsvinge De nuttig werkende reclasseeringsinstel- lingen hebben, naar aanleiding van haar pogingen om hen, die met den strafrechter in aanraking zijn geweest, aan nuttigen ar beid te helpen, van tijd tot tijd heel wat critiek te doorstaan. Critiek, die op 't oog niet ongegrond lijkt en te sterker is, omdat zij geuit wordt door en ten bate van personen, die aanspraak maken op onze algeheele sympathie. Wat toch is het geval, dat ons interes sant genoeg lijkt om even onder de loupe te nemen? Jflet zachte verwijt, dat aan de reclassee ring gedaan wordt, dat iemand, die ken nis maakt met de gevangenis, omdat hij zich b.v schuldig heeft gemaakt aan dief stal, den steun van de reclasseeringscom- rnissie geniet om weer aan arbeid te ko men. Dan krijgt zoo'n man een betrekking, waar hij, indien bij werkelijk goed voort blijft leven, voor z'n leven geborgen is. Zoo •wordt verteld en als schrille tegenstelling stelt men daar dan over het geval van den .braven, fatsoenlijken burger, die, ondanks geregeld solliciteeren, niet in staat is een betrekking te krijgen. Een inzender in ons blad vertelde onlangs van een katholiek jongmensch. dat in zulke omstandigheden verkeerde. Het was niet in staat een be trekking te krijgen, ook niet bij R.-K. pa troons, waardoor het, om zich niet te ver velen, zoolang in betrekking was gegaan bij familie tegen zoo goed als geen salaris. Dat jongmensch vertelde aan inzender, dat er zoovce.l ex-gevangenen de voorkeur ge noten bij R.-K. patroons en stelde hem lachend voor een diefstal te fingeeren, dan •was hij voor zichzelf overtuigd vrij te zijn van diefstal en daarenboven over een paar maanden een goede betrek' ing te hebben. Heeft, zoo vroeg de inzender, dat jong mensch gelijk? En zou het dus op die ma nier aan een betrekking komen? Ziedaar de kwestie scherp gesteld en uit gesproken. wat zeer velen denken. Laten wij er onmiddellijk bijvoegen, dat niemand er aan denkt met zulk een klacht ook maar in de verte afbreuk te doen aan het mooie werk der reclasseeringsvereeni- ging. Integendeel, allen zijn vol lof over dat werk, ook de klagers, en niemand zou die nuttige instellingen willen missen. Maar hier is een soort van gekwetst rechtsge voel, dat zich in zulk een klacht uit en vaar deze meening van gekwetst rechts gevoel gegrond is op onjpiste premissen, is net goed deze even onder het oog te zien Op de eerste plaats het antwoord op de vraag: heeft dit jongmensch gelijk en zou het dus op die manier aan een betrekking komen? Wie iets afweet van de moeilijkheden, maar ook van de resultaten van de ar beidsbemiddeling der reclasseenngsvereeni gingen, antwoordt onmiddellijk, dat de kans voor het jongmensch om een betrekking te krijgen, gering is, zeker niet grooter dan wanneer hij braaf blijft en buiten de ge vangenis. Wel worden enkele der gevallen bekend, dat een ex-gevangene aan werk is geholpen en die spreken dan luid, maar niet zoo bekend zijn de gevallen, dat der gelijke pogingen falen. Maar bovendien hangt over het werk der reclasseering een sfeer van geheimzinnigheid, omdat bij dat soort arbeidsbemiddeling met groote dis cretie wordt gewerkt, en omdat voor de omgeving wordt getracht verborgen te hou den (behalve voor den patroon) dat de te werk gestelde een ex-gevangene is. Het fevolg daarvan is, dat het groote publiek veel meer gevallen van werkverschaffing aan de reclasseering toeschrijft, dan er inderdaad ziin. Zoo kgjnen wij bijv. uitdruk kingen als deze: op dit of dat bouwwerk, in die of die fabriek is tachtig procent van de arbeiders gereclasseerd, terwiil in feite daarvan niets waar is en hoogst enkelen door de reclasseeringscommissie daar aan werk zijn geholpen Maar al te dikwijls wordt ook 'n baantje, door 'n ex-gevangene zelf gevon- iden, aan de reclasseering toegeschreven. Evenzoo is liet met de bewering, dat de ex-gevangenen zulke „mooie" betrekkingen kiijgen! Vraagt men aan hem, die zoo iets vertelt, voorbeelden te noemen, dan be merkt men al ras, dat hij zijn wetenschap van tweeden en derden heeft. De gevallen, da.t een ex-gevangene aan een „mooie betrekking komt, schijnen zeer, zeer spora disch te zijn De werkelijkheid is heel an ders en al kan men een ex-bankdirecteur moeilijk aan grondwerk zetten, de gevallen, dat zoo n man van onderaf moet beginnen, als zeer ondergeschikt kantoorbediende, wissellooper of kellner, zijn Jegio, bijna reget. Handenwringend vraagt soms de ont slagen gevangene aan zijn beschermer of hij die of die betrekking dan moet aanvaar den. „Maar ik, boekhouder bij die groote firma, kan nu toch geen winkelbediende worden," is een klacht, die veel gehoord wordt en de celbezoeker kan hem, hoezeer bij weet en begrijpt dat die klacht maar al te zeer gegrond is, met tranen in de oogen, dikwijls niets beters aanbieden. De „mooie baantjes" schijnen niet opgestapeld te lig gen, zeker niet voor de gereclasseerden. Maar als dan, na jaren, zoo'n gereclasseer- ae, van den grond af begonnen,zichzelf er weer „bovenop" beeft gewerkt en weer een gerespecteerd en nuttig man in de maat schappij is geworden, met een mooie posi tie. door eigen kracht, dan mag men dat niet toeschrijven aan de reclasseering. Dan beeft de reclasseering hem niet aan dat baantje geholpen, maar hij heeft dat aan zijn eigen wilskracht en doorzettingsver mogen te danken, hij heeft getoond de be doeling van de arbeidsbemiddeling der re classeeringscommissie te begrijpen en haar eer aangedaan, want hij heeft zich hersteld als nuttig lid der samenleving, in open eerlijken strijd met zijn medemenschen.Wel heeft de reclasseeringscommissie hem naar stig geholpen bij de eerste pogingen daartoe, zij heeft getracht hem de concurrentie in den levensstrijd met succes te laten voe ren. En dat is niet meer dan billijk, want die gevangene was ver achterop geraakt. Maar alvorens hierop verder in te gaan. zij nog even uitdrukkelijk vastgelegd, dat bet bovenstaande niet bedoelt het mooie, het nuttige, het succesvolle werk van de reclasseering te verkleinen, maar alleen een meermalen gehoord parti-pris tegen haar werk tot juister proporties terug te bren gen. De openbare Arbeidsbeurzen verlcenen hun bemiddeling bij het verkrijgen van werk voor lichamelijk gezonden. Of haar inrichting niet beter zou kunnen zijn en daardoor de vei kregen resultaten beter, blijve nu on besproken. De arbeidsbeurzen zijn er voor de lichamehik gezonden. De armbesturen trekken zich het lot aan van lichamelijk zwakkeren, het ligt in deze gedachtenlijn om ook voor de moreel-zwakkeren een in stituut te handhaven en te bevorderen, dal hen in den moeilijken levensstrijd te hulp komt. Daarvoor dienen de mooie reclassae- ringsinstellingen. Iemand, die in de gevangenis komt, is op het slechte pad, tenzij de enkeling, die om een zeer impulsieve misdaad (bijv moord of mishandeling in drift) veroordeeld wordt. Geen normaal mensch, met gezonde maatschappelijke en (cf) godsdienstige be grippen, zal, ook al ver'-eert hij in ar moede, tot groote misdaad vervallen. De gevangenen zijn dus onsociale, onmaat schappelijke menschen. Het is nu 'n mooie, maar ook een dure plicht, om die menschen te maken lot nuttige leden der samenleving, en trouwe beoefenaars van den godsdienst Een der middelen daartoe (niet hel eenige, want de reclasseeringscommissies passen nog heel wat andere toe! een der midde len daartoe is het verschaffen van gepasten en doelmatigen arbeid. Geregelde werk zaamheden, d.w, z. gepaste afwisseling tus schen arbeid en uitspanning, zijn een uit muntend middel om lichamelijk en geeste lijk gezond te blijven en het leven vroolijk aan te zien. Wie zijn beroepsbezigheden met liefde en toewijding volbrengt, heeft levensgeluk, smaakt een hooger goed en blijft bewaard voor tal van afwijkingen, zoowel op godsdenstg en zedelijk als op maatschappelijk gebied. Het. gevleugelde woord van Shakespeare is bekend: „Wat is de mer.sch, wanneer zijn hoogste; winst, zijn beste goed, slaap en eten is? Een beest, niets meer." Luiheid, lediggang en werkloosheid zijn trouwe bondgenooten van misdaad en misdrijf. 'Daarom is het ver schaffen van arbeid, alhoewel niet het voornaamste, toch een der voorname pun ten van den reclasseeringsarbeid. Verschaft men den reclassent geen arbeid, dan ver valt hij weer spoedig tot de misdaad waar schijnlijk. Maar hoe moeilijk is het voor die reclas- senten om aan arbeid te komen! Hoe veel moeilijker voor ben dan voor anderen? Nu is het de bedoeling van de arbeidsbe middeling om hen bij die sollicitaties te helpen, hun kansen met de niet-veroordeel- den ongeveer gelijk te maken in den levens strijd. Nooit zal een reclasseeringsambtenaar een ex-gevangene bij een patroon aanbe velen, omdat het een ex-gevangene is. Wij hebben het nimmer vernomen en gelooven dat het efen der punten is, waartegen zij bij de arbeidsbemiddeling streng waken. Maar wel zegt de reclasseeringsambtenaar tegen een patroon eventueel: bij is een ex- gevangene, laat hem in de bij u bestaande vacature met de andere sollicitanten, Je niet-veroordeelde menschen, mededingen naar de vervulling er van en laat bij ge lijke capaciteiten het feit, dat hij in de gevangenis heeft gezeten, niet meetellen en dan worden de motieven opgesomd, op grond waarvan de reclasseeringscommissie verwacht, dat geregeld werk voor den be trokkene heilzaam zijn zal. Dat moet de beteekenis van de arbeids bemiddeling der reclasseeringscommissie zijn en wij gelooven ook, dat door haar daar naar gestreefd wordt. Gelijke kansen geven dus aan den ex-gevangene om weer in het rechte spoor te komen. En dan nog heek- de ex-gevangene-sollicitant kwade kansen genoeg. Zoovelen willen niets van dien ex- gevangene weten en bovendien: het is niet prettig voor werk te worden aanbevolen door de reclasseering. Velen zien daar zoo tegen od, dat zij er voor bedanken. Resumeerende kunnen wij dus vastleggen, dat de arbeidsbemiddeling der reclassee ringscommissie dezelfde taak vervult voor de veroordeelden als de arbeidsheurs voor de lichamelijk gezonden en de armbe sturen voor de lichamelijk zwakken en fi nancieel onmachtigen; verder dat haar werk ten doel heeft de maatschappelijk-achterut- gestelde gelijke kansen te geven met andere, normale sollicitanten naar de ver vulling van een xjacature; dat de practijk echter leert, dat het suc ces dezer arbeidsbemiddeling met groote moeilijkheden te kampen heeft en daarom lang niet die rijke vruchten draagt, die de volksmond er wel aan toekent en ten slotte, dat de kansen op een „mooie tionaliteiten. Vervolgens de turners en pad vinders waarachter de mannen. Weer gaan gemaakt of men het besluit zal verlengen. De hierbedoelde lijst zal zoo spoedig mogelijk door den administrateur worden opgemaakt en zal bevatten de namen der firma's of personen, die geweigerd hebben om van hun met bloembollen beplant op pervlak 2 cent per Roe te betalen en dien tengevolge zich aan hun verplichting je gens een der bij het C.B.C. aangesloten vereenigingen hebben onttrokken. Op deze lijst zullen dus voorkomen de genen, die wegens niet-betaling der bijdiage als lid van een dier vereenigingen zijn ge royeerd en zij, die, omdat zij die bijdrage niet wilden betalen, voor hun lidmaatschap hebben bedankt. Deze maatregel is genomen om te voor komen, dat er uitoefenaren van het bloem bollenvak biijven, die meenen dat zij van de resultaten, die het Wetenschappelijk on derzoek en de Onpersoonlijke reclame be- RIME betrekking voor een braaf mensch, die nooit in de gevangenis gezeten heeft, niet gerin ger zijn dan voor een ex-gevangene, maar wel beter. Bovenstaande uiteenzetting is algemeen gehouden. Het is echter niet overbodig hier nog eens uitdrukkelijk het katholiek stand punt van de R.-K. Reclasseering vast te leggen. De R.-K. opvatting beschouwt het verschaffen van arbeid aan reclassenten als een der middelen tot de zedelijke en gods dienstige opheffing van het ndividu, welke opheffing natuurlijk vöor ons het voornaam ste is. Arbeid is maar middel. Dinsdag was het de laatste maar oc.t onze „eigen" dag. Hadden de Franschen steeds de leiding, op den dag gingen de Hollanders in alles vóór. Al onze zieken gingen naar de grot en in de piscines en er werd ook door de pelgrims vuriger éc" béden dan ooit. Het weer is schitterend opgeklaard en alles werkt mede om de Sacramentsprocessie zoo grootsch mogelijk te doen zijn. Terwijl des middags onze zieken zooveel mogelijk n'og eens gebaad worden, zijn de Hollandsche pelgrims na het Lof in processie naar de grot gegaan om hun afscheid aan Maria te brengen en den pauselijken zegen te ontvangen- Als dit is geschied, zijn onderwijl de zie ken reeds op de Esplanade opgesteld en zet de Sacramentsprocessie zich in bewe ging. Daar ook weder een Fransche en een Belgische processie zijn aangekomen, be vinden zich zeer veel zieken op het plein. Ruim 100 brancards; 170 wagentjes met zittende en op de banken ongeveer 400 loo- pende patiënten hebben daar een plaats gevonden. De Hollandsche geestelijken bidden voor en moedigen ons en onze zieken aan tot grooter vurigheid en meer vertrouwen. Daar komen zij aan: onze Hollandsche Bruiden en grooter dan ooit is hun aantal met achter hen de bruidjes van andere na reikt worden kunnen profiteeren zonder er aan bij te dragen. De veilingen, die van aangesloten ver eenigingen uitgaan, hebben reeds hun leden tot bijdragen verplicht. Om den ring vol komen te sluiten, is naar aanleiding van het besluit van den Bond, aan de directies der overige veilingen verzocht, de op be doelde lijst voorkomende personen niet als aanvoerder op de veiling toe te laten, al dus meldt „Het Kweekersblad". St. Josephsgezellengebouw Jansstraat 59 Geopend van 122 uur en van half 710 uur. Verplichte opkomst van 8 tot half 10 uur Spaarkas 8 uur. Stadsschouwburg. De (Jenerale repetitie van „een kostbaa: leven", kwart over 8. Schouwburg Jansweg. Haarlemsche Jeugdbioscoop, half 3 uur. Den Hout Concert door de H. O. V. in de tent half 3 uur. Theater „De Kroon". Bioscooovoorstel- ling, half 3 en 8 uur. „Luxor"-Theater. Bioscoopvoorstelling, half 3 en 8 uur. Sociëteit „St. Bavo" R. K. Bevolkings bureau 8 uur. St. Josephsgezellengebouw Jansstraat 59 Clubavond leden der damclub „T. en P." van 8 tot 10 uur in de bovenzaal. Re petitie Rederijkers „St. Genesius" 8 uur. Schouwburg Jansweg Haarlemsche Jeugdbioscoop half 3 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoor stelling half 3 en 8 uur. „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling - half 3 en 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Hierboven geven wij een afbeelding van het tentoonstellingsterrein te Beverwijk, dat zoo men weet gelegen is in net Villapark, te weten het gedeelte achter „Akredam", begrensd door School- en Akredamlaan en een gedeelte van het middenterrein Op deze situatieteekening is aangegeven, welke gehouwen zullen verrijzen en welke afdeelingen der tentoonstelling daarin zullen worden ondergebracht. A Beignet-kraam, staande op het O. H. Marktplein. B Historische Tentoonstelling. N Oud-Hollandsch Marktplein met diverse vermakelijkheden. C Consumptietent en restauratie met terras (250 M.2); K en J afd. Groenten en Fruit, te zamen 700 M.2; H Bloemententoonstelling en Gladiolén'keuring (800 M.2); F Afdeeling Landbouw (400 M.2); M Muziektent, te bouwen op het voorterrein. E Expositie-ruimte, beschikbaar voor de tentoon stellingsgebouwen, restauratie, voorterrein, enz., bedraagt 9 a 10.0000 M.2. Men schrijft ons: 't Is verre van mij, een ziekelijke, wee makende vertroeteling van dieren te willen propageeren. Als elk verstandig mensch keur ik af 't gesol met hondjes, die op sa tijnen kussentjes in hondenledikantjes „slapies moeten doen" of met knolle knip- permandijntjes van poesen, die gevoed wor den met lekkernijen, die menig kind niet onder de oogen krijgen. Mij is de terrier, die op straat desnoods eens flink van zich afbijt en zich door een regen- of sneeuw bui niet dadelijk in z'n schulp laat drijven, heel wat liever, dan de verwijfde, luie lek kerbek, die bij eenigszins koud weer een jasje aan moet hebben om niet te loopen rillen van kou. Maar er is een groot verschil tusschen dierenvertroeteling en de vaak meer dan ergerlijke wijze, waarop vele dierenboud,ers met hun dierlijke huisgenooten omspringen. Over de trekhonden zal ik nu maar zwij gen. 't Lot van vele dezer trouwe helpers is al zoo vaak in schrille, doch ware kleu ren beschreven, dat men zich er over ver wonderen moet, dat de overheid nog een einde heeft gemaakt aan de vaak meer dan onmenschelijke uitbuiterij. Nu zullen er velen zijn, die zich van deze zonden vrij weten en er zich op beroemen, goed voor hun hond te zijn. Maar zie nu eens op mooie, warme dagen, hoevele hon denhouders er uren lang gaan fietsen, ter wijl 't hondje mee mag. Voor een forschen, krachtigen herdershond mag zoo'n uren lange rit wel te doen zijn, maar men kan 't de beesten dan toch aanzien, dat ze vaak doodelijk vermoeid zijn, getuige hun sjok- gang en zij groote behoefte hebben aan drinken, getuige de lange tong, die hun bij hun sjokgang om den bek zwiebert. Erger is 't als 't hondje niet groot van stuk is en slechts met de grootste inspanning den baas kan bijhouden. En deze rijdt vaak onver schillig door, zonder omkijken, vaak met 't gevolg, dat hQndje 't opgeeft en er een paar dagen later in de krant staat, dat er een bruin hondje met witte borst of zoo iets is komen aanloopen bij dezen of genen. Ik denk hierbij aan een dame op den Zee weg, die een klein langharig hondje achter zich aan had draven. Het drukke gerij van auto's en motorenrijwielen maakte Teddy zenuwachtig, hij raakte telkens de kluts kwijt en liep zoekend naar vrouwtje, tot dat een lokkend gefluit van vrouwtje hem weer in de richting liep. Maar elk oogen- blik liep Teddy gevaar door een auto vermorseld te worden of hij bracht het le ven van fietsrijders door zijn zenuwachtig rondloopen in gevaar. Ik kon niet nalaten den zachten wenk te geven: „in 't vervolg Teddy maar thuis laten, dame, dat is wel zoo veilig voor Teddy als voor U en ande ren". Waarop dame snedig ten antwoord gaf: „En U moest U maar liever met uw eigen zaken bemoeien, dat is wel zoo mak kelijk voor U als voor mij.. En een ,kom hier lamme hond" bewees, dat de dame overtuigd was van mijn onrecht 't Verwonderde mij zeer, den volgenden dag geen ongelukje op den Zeeweg vermeld te zien, als gevolg van een hondje, dat lie ver thuis had moeten blijven. Nu 't artikel huispoes. Bij hoevelen moest men eigenlijk spreken van straatpoes of buurtpoes. Want legio is 't aantal zwerf katten, waarvan verzorgers zich onderschei den door gebrek aan eenige zorg. De'katten worden vaak alleen maar bij huis geduld, rpaar ze komen ernooit, over dag niet en 's nachts niet, in. Waarom nemen die menschen toch eigenlijk een jonge poes van anderen dan? „Geen katten in huis, hoor!" zei me nog onlangs een jonge vrouw. „Een beetje eten kunnen ze van mij krijgen, maar niet in huis. Dat is niet zooals je ze went." En zoo zwerven er bij mij in de buurt een zeer groot aantal rond. Als er eens gedu rende eenige jaren een radicale opruiming werd gehouden van alle jong geboren poes jes, dan zou dat al een weldaad zijn, èn voor de beestjes zelf èn voor de buurt bewoners. En ook, als de vereeniging tot bescherming van dieren eens iemand dc buurt rondstuurde met een spuitje en een flinke hoeveelheid strychnine, om alle kat ten, die hun rol hebben gespeeld, n.l. de speelbal te zijn van de kinderen gedurende hun periode van groote speelschheid (van de poesen, meen ik) een zachten dood te bezorgen. Dan ontloopen ze de kans, te eeniger tijd, in een zak gebonden, naar t water te verhuizen of ver van huis weg gebracht te worden met de gedachten: „redt nu je zelf maar, ik ben van je at." Want dat er een asphyxiatie inrich ting bestaat, daar schijnen de menschen nog steeds besef van te hebben. Kan de Vereeniging tot Bescherming van Dieren zich deze zaak niet eens aantrek ken? Kleine Theresia Stichting. fehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89*4 uur. «- K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo' Smedestraat 23. Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij. dagavond. R- K. Leeszaal en Uiileenbxbliotheek. - Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon, %n Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdag middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9—half 12 uur, 's middags van 3^5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. 9 K. Reclasseeringsvereeniging, afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusvei eeniging. N Groenmarkt 22 R.-K. Arbeidsbeurs voot Vrouwen en Meis jes. Bloemhofrtraat 1 Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 Voor de Rechtbank te Assen is gisteren behandeld de afschuwelijke moord op den landbouwer Wit te Zuidwolde, Tegen den dader, den landbouwer R. is levenslange ge vangenisstraf geëischt. De nieuwe gemeentebegrootmg van Am sterdam zal binnen enkele dagen verschij nen. Wij publiceeren reeds eenige cijfers. Naar verluidt zou ook de electrificatie der spoorbaan AmsterdamAmersfoort ter hand worden genomen. De reis der Koninklijke familie naar Noorwegen; gsteren te Fefor aangekomen. Te Amsterdam vergaderde het comité maritime international. De, Duitsche vliegers Risticz en Edzard hebben met een Junker-vliegtuig het wereldduur record verbeterd. Voor den Hoogen Raad is behandeld het cassatieberoep van den 19-jarigen jongeman J. V. te Schiedam die wegens diefstal en doodslag, te Overschie gepleegd, veroor deeld was tot 15 jaren gevangenisstraf. De Sfaatsbegrooting 1928 is aan den Hoogen Raad verzonden. De mislukte Vlootconferentie en de pers beschouwingen in de diverse landen. Te Pa rijs betreurt men het fiasco niet. In Ame rika heeft de doorsnee-man de besprekin gen niet gevolgd, als zijnde te academisch, Japan verwacht een vlootwedijver tusschen Engeland en Amerika. Oudegeest neemt ontslag als secretarial van het I. V. V. Een brief van Briand aan den Volken bond inzake de miitaire controle in Duitschland. Barometerstand 9 nur v.m. 758. Achteruit. Licht op, De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.10 en overmorgen om 9.08. Hogste barometerstand 769.1 te Vardö. Laagste baorometerstand 753.8 te Vslsasifc Verwachting: Zwakke tot matigen wind, aanvankelijk uit Oostelijke, later uit Zuidelijke richtingen, meest zwaar bewolkt, soms betrokken, waarschijnlijk eenige regen of onweer, iets koeler. uur en 's avonds van 8—9 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraaf 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur Donderdag van 12 uur. R. K. Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Haarlem (Schoten), Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset. Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. De Zondags- en Nachtdienst der apotheken wordt deze week waargepomen door: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. Te lefoon 11596 en d^ firma Begemann Snel- tjes, Jansstraat 27. Telefoon 10043. DE BIBLIOTHEKEN DER ST. VINCENTIUSVEREENIGING ZIJN GEDURENDE DE ZOMERMAANDEN GEOPEND: Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdagavond van half 8 tot 9 uur. Hagestraat 49: Vrijdagavond van half 8 tot 9 uur. Haarlem, 5 Aug. Geëxamineerd 8 vrl. can- didaten. Toegelaten de dames A. de Graaf, van Oudorp; J. Pieterse, van Bergen; E .F. de Wit, van Helder; W. C. M. Terbeek, van Bussum. AKTE-EXAMEN M. O. LICHAMELIJKE OEFENING TE HAARLEM. Geëxamineerd 8 mannelijke candid^ten. Geslaagd de heeren: Chr. A. Meijer te Ara- sterdam; J. G. N. Möhlmann, te Amsterdam* J. Olij, te Sneek; N. A. van Oosten, te Delft; W. Petri, te 's-Gravenhage, BOTSING. Om 7 uur gisterenavond kwam een auto in de Tempelierslraat in botsing met een trein der E. S. M„ doordat de «ito, die vóór l de tram wilde rijden, op de gaspedaal druk- te inplaats van de rempedaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1