CHEQULKOERSEN TOUW raapBfl'pijqjnM ufiapH Een menschlieirt zonder moraal. OJ LOTTGERING voor hetstoomenvantennis- broeken en sportcosfuums AAN ONZE LEZERS BinB!I!8A9[p9ST[Hg Verduistering? Jubileum bij „Zang en Vriendschap". H. O. V. Gr. Houtstraat 5a TELEF. 10771 de Spaarne-Bank, Haarlem De Woningbouwvereeniging „Bloemenhof". Indien gij over de NIEUWE HAARLEftfSCHE COURANT tevreden zijt, zegt het anderen. Indien gij in een of ander opzicht niet tevreden zijt, zegt fret ons. PLAATSELIJK NIEUWS. HILLEGOM. BEVERWIJK. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. HOFFMANN - Spaarne 42-44 Van ouds Touwslagenj „de Hoop" IJMUIDEN-OOST. IJMUIDEN. VIJFHUIZEN. EEN KLEINE POETS HET KOMT WEL TERECHT EEN BREEDE BLIK. A Een totaal bedrag van 5000. Door twintig personen is aangifte gedaan bij de politie, dat zij aan den 36-jarigen handelaar M. V., .alhier, ongeveer 200 borgstelling hebben gestort, om bij hem in dienst te komen. V. heeft deze gelden ver duisterd tot een gezamenlijk bedrag van 5000. Hij heeft gedeeltelijk bekend. Naair wij vernemen betreft dit geval het plaatsen van advertenties in de plaatselijke bladen, waarin een betrekking werd aan geboden. De sollicitanten, die zich bij M. V. vervoegden, konden daar een contract teekenen, waarin o. m. stond dat zij 200 borgstelling zouden storten, welk bedrag echter zou worden teruggegeven na drie maanden, als zij niet geplaatst werden. Het totaal der borgstellingen bedroeg nu 5000. Echter zijn de drie maanden nog niet om en dus is het nog niet te zeggen of er inderdaad verduistering der borgstellin gen zal plaats hebben. Een strafbaar feit is in alle geval op dit moment nog niet ge schied. Zij, die de borgstelling stelden, heb ben de politie echter met het geval in ken nis gesteld omdat zii vreesden anders na drie maanden hun geld kwijt te zijn. De politie houdt nu een oog in het zeil, waar schijnlijk. Waar er echter nog geen mis drijf is gepleegd, volstaan wij met deze en kele zakelijke mededeelingen. Op Vrijdag, 2 September a.s. herdenkt de heer K. van Eden, den dag, dat hij vóór 40 jaar tot bestuurslid gekozen werd van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap". Dat het dezen heer dien dag niet aan blijken van sympathie zal ontbreken, is wel zeker. f H. O. V.-Concert in den Hout, onder lei ding van Willem Knikker, op Zondag, 7 Aug., om half drie. PROGRAMMA: 1. „Professoren", marschC. Zeiler 2. Ouverture „Raymond" A. Thomas 3. „O Frühling, wie bist du so schön. walzër L. Fall 4. Fantasie de l'Opéra „Martha" F. v. Flotow 5. Ouverture „lm Reiche des Indra" P. Lincke 6. „Glühwiirnschen", Idylle P. Lincke 7. Potpourri a. d. Op. „Les cloches dex Ccmeville" R. Planquette Medegedeeld door ZATERDAG 6 AUGUSTUS. Eerlijn Farijs Brussel Londen Zurich Rome Madrid Weenen New-York (cable) Praag Warschau Kopenhagen Oslo Stockholm Bieden 59.32 9.75 34.69 12.12 48.07 13.56 42.12 35 2 491/9 7.37 27.80 66.75 64.40 66.80 Laten 59.38 9.80 34.73 12.12,8/8 48.12 13.60 42.22 35.20 2.49'/, 7.47 28 66.85 64.50 66.90 RIJWIELDIEFSTAL. Voor een café in de Jansstraat is gis- gisteren een rijwiel ontvreemd. Beslag gelegd op de huizen. Naar wij vernemen is beslag gelegd op de huizen van de 96 bewoners der huizen van de woningbouwvereeniging „Bloemen hof staiande in de Slachthuisbuurt. Bij ex ploit is dit den bewoners gisterenmiddag door Mr. Huizenga medegedeeld. De aanleiding daartoe is, dat een archi tect uit Amsterdam een vordering heeft op de woningbouwvereeniging voor het maken van plannen voor woningen, die gebouwd zouden worden op een terrein achter de Middelbare Technische School. Deze bouw plannen zijn niet doorgegaan, omdat de ge meente den grond niet meer voor den bouw van arbeiderswoningen wenschte te be stemmen. De vordering van den architect bedraagt met gemaakte onkosten ongeveer 5000. De architect drong aan op een regeling, en die zou wel, naar Mr. Huizinga ons mededeelde, op coulante wijze in orde gekomen zijn, in dien het bestuur der woningbouwvereeni ging zich maar niet onhandelbaar had ge toond. Eenige maanden geleden reeds werd beslag'gelegd op de huren, maar toen zegde het gemeentebestuur van Haarlem regeling der zaken toe. Op dezen grond ging 't beslag toen niet door. Het blijkt mij echter, aldus Mr.-Huizinga, dat het maanden en maanden duren zal alvorens de zaak geregeld zal zijn, gesteld al dat zij ooit geregeld zal worden. Daarom is nu besloten beslag te leggen. HEEMSKERK. Raadsvergadering. Donderdagavond vergaderde de Raad van onze gemeente on der voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig was de heer N. Henneman. De notulen worden onveranderd goed gekeurd. Ingekomen stukken en mededeelingen" a. De voorzitter deelt mee, dat ter gelegen heid van het ambtsjubilé van den Commis saris der Koningin een telegram van ge- lukwensch is gestuurd. Hierop is 'n dank schrijven ingekomen. b. 'n Verzoek van 't Comité der Herden kingsfeesten te Beverwijk om 'n prijs beschik baar te stellen voor de aldaar te houden ten toonstelling. Besloten wordt 'n medaille te schenken voor de afd. tuinbouwproducten.' c. Het bestuur der Ned. Hervomde school- vereenigfing verzoekt gelden beschikbaar te willen stellen voor vernieuwing van een deel der inrichting van de Christelijke school aan de Marquettelaan in totaal voor 'n som van i 500 (met 't reeds vroeger toegestane 'n bedrag van f 3100.). B. en W. stellen voor hierop goedgunstig te beschikken. Z.h.st. wordt hiertoe besloten. d. De voorzitter wijst op den slechten toe stand van 't meubilair der raadszaal en vraagt machtiging om hier in verbetering te brengen. Na enkele besprekingen wordt besloten deze verbetering uit te'stellen. e. De vereen. „Het Witte Kruis" vraagt voer 1923 1 ct. per inwoner, de Commissie tot Malariabestrijding idem 1 ct. per inwo ner, het Landstormcorps „Kennemcrland" f 50. Besloten wordt deze verzoeken om sub sidie uit te stellen tot 't behandelen der be grooting. Gemeenterekening dienst 1926. De commissie van onderzoek brengt bij monde van den heer de Wilde verslag uit. De ontvangsten van den gewonen dienst bedragen f 114.735.89 4 de uitgaven f 126.349.32, 't nadeelig saldo f 11.613.42 y2. Voor den kapitaaldienst zijn deze bedragen resp- f 13.159.17 f 17.324.07y, en f 4.164.90. De commissie acht de post straatverlich ting hoog. De uiterste zuinigheid moet hierbij betracht worden. De commissie ziet gaarne de gelden, be stemd voor verbetering der wegen, besteed aan de wegen, die de verbetering 't meest behoeven.- De voorzitter meent, dat dit steeds ge beurt, maar zal gaarne hierin de wenschen der leden vernemen. Met algemeene stemmen wordt dan tot vaststelling besloten. Rekening Algemeen Armbestuur 1926. De rekening sluit in ontvangsten en uit gaven met 'n bedrag van f 17651.'t na deelig saldo bedraagt f 926.62 l/t. Met algemeene stemmen wojdt deze be grooting zonder opmerking goedgekeurd. Besloten wordt nog enkele oninbare school- geldposten af te schrijven. Wijziging Gemeentebegrooting 1927. Enkele onbelangrijke wijzigingen worden goedgekeurd. Verslag Commissie Abattoirplannen. De commissie adviseert toi aansluiting bij Beverwijk. Weth. Schuyt geeft 'nog 'n korte toelich ting, op welke gronden de commissie tot deze conclusie gekomen is. Uit 'n ingesteld onder zoek is gebleken, dat bij niet aansluiting de gemeente voor groote uitgaven komt te staan. Ook is vernomen, dat 't vleesch van nood- slachtingen afkomstig hier geveild mag wor den, wanneer daartoe 'n geschikt lokaal be schikbaar is. B. en W. laten dit echter over aan parti culieren. Ook is 't niet de bedoeling, dat hier 'n al gemeen slachtverbod wordt uitgevaardigd. Elke slager mag dus zelf slachten als de slachtplaats voldoet aan de wet. Z.h.st. wordt daarna tot aansluiting bij Beverwijk besloten. Rondvraag. De heer Klaasse vraagt inlichtingen om trent de verlichting van de KL Houtweg. Over 'n indertijd genomen besluit in deze zaak blijkt verschil van meening te bestaan 'n Onderzoek zal worden ingesteld. De heer Beentjes vraagt nogmaals enkele verbeteringen van de Molenweg. De voorzitter zal dit in overweging nemen. De heer de Wit klaagt over enkele ge vaarlijke kruispunten, 't snoeien van enkele hoogopgroeiende heggen zal al veel verbete ring brengen. Dit zal onderzocht worden. Hierna volgt sluiting. Patronaat. Zondag a.s. neemt 't Patronaat deel aan de Districtsdag welke in Castricum wordt gehouden. De tocht er heen gaat per fiets. Om kwart voor één ver trekt de stoet vanaf 't Vereenigingsgebouw. Personalia. Tot assistenfe aan de O.L. school te Hcutrakpolder is benoemd Mej. W. D. van Dokkum te Utrecht. Postduivennieuws. Zooals we reeds meldden, houdt „de Zwaluw" Zondag haar laatste puntenvlucht voor jonge duiven vanaf Libramond. Deze vlucht is tevens een Derby- vlucht, d.w.z. ieder lid mag vier geboorte- ringennummers opgeven weike om de poot jes gaan der duiven, wanneer zij den leeftijd hebben van ^even (jagen. Deze duiven wor den genoemd derbyduiven. Voor iedere derbyduif wordt dan een zeker van te voren vastgesteld bedrag gestort. Op de eind- vlucht, dus a.s. Zondag worden dan de gel den hiervan vervlogen, terwijl op de 5 derby- duiven een prijswinner is. Hoe meer derby duiven een lid dus overhoudt, des te grooter is zijn kans op een prijs. Éfierdoor komt naar voren, welken kijk de liefhebbers op hun jonge vogels hebben, ook al zijn deze niet ouder dan zes weken. Toch geldt ook hier het spreekwoord zonder geluk vaart niemand wel. Oud-Holland. De bedoeling van de Commissie tot exploitatie van 't Parochiaal Vereenigingsgebouw is, om met 't a.s. Volks feest in 't gebouw 'n Oud-Hollandsch markt plein te organiseeren. Binnenkort hopen we hiervan nog een en ander mee te deelen. Personalia. Te Haarlem slaagde voor diploma Handenarbeid A en B de heer A. J. v. d. Wakker en voor hoofdakte de heer A. v. Westen, beiden onderwijzer aan de St. Josephschoci alhier. Veiling van 4 Augustus 1927. Aanvoer 1100 manden, 1.200.000 stuks leverbaar van 85 principalen. Handel levendig met goede prijzen voor de meeste artikelen, voor som mige soorten slechts matige belangstelling. Besteed werd voor extra kwaliteit: La Candeur 4.10. Rose La Reine 4.30. Chryselora 4.10. Artus 1.65. Fred. Moore 3.30. Murillo 1.70—2.25. Gele Prins 3.70. Vermillion Brill 4.50. Grand Due 66.50. Prins van Oostenrijk 2.90. Pr. de Ligny 4.90. v. d. Neer 7.50. Duch de Parma 4. Gouden Kroon 1.50. Anna Roozen 2.70. Mon Tresor 6.207.10. Procerpine 5.40. Titias 5.90. Theeroos 2.80. Cram Brill 1.30. Coureur Card. 3.80. Lady Boreel 4.30. Couronne d'Or. 5.80. Vuurbaak 5. La Reine 1.70. Grisdelin 2.10. Calypso 3.20. Rubra Maxima 3. Verboom 4. Cottage Boy 4.20. Golden Queen 4.20. Flamingo 4. La Precieuse 3.50. Schoonoord 4.50. Gesn. Spath 2. Inglex Yello extra 1.90. Mad. Krelage 1.50. Bartigon 13 op 1.50. Sanders 12 opl. 1.50, Wm. Pitt 3.80 Pride of Haarlem 1.50. Sieraad v. Flora 1.50. Picoté 1.40. Tulip Noir 4. Whist- Ier 1.90. Clara Butt 1.20. Golden Spur 4,30—5.201 Sir Watkin extra 5.10. Poc- ticus 1.50. Ornatus 1.30 Crocus Walter Scott 1.70. Purpurea 2.60. BI. Druifjes 30 enk. Galanthus 2. dubb. 3.10, Salvator 5. Scilla Siberica 2.90. Op Donderdag 11 Aug. wordt een groote aanvoer verwacht. Burgerlijken Stand. Geboren: Catha- rina Maria, d. van Duijndamvan Lieshout. Ondertrouwd: 3 Aug.: H. L. J. van Elk en E. van Scheppingen. Ovc I n: Roelfien Bakker, 59 j. Brand. Gistermiddag ontstond brand, vermoedelijk door hooibroei, in een met hooi geyulden tas van den landbouwer J. van Schie aan de Leidschen straat alhier. Door het zeer actief optreden der brandweer, wer den de belendende gebouwen gespaard en groote onheilen voorkomen. De motorspuit was spoedig aanwezig. Het hooi werd uitgegooid. Een en ander bleef nog lang smeulen, zoodat de brandweer eerst te half negen huis toe kon keeren. Verze kering dekt de schade. Brandweercorps. In Hotel Sister mans werd een vergadering gehouden tot algeheele reorganisatie der Hillegomsche Brandweer. Van diverse plaatsen, waar de brandweer punctueel in orde is, waren gege vens opgevraagd en verstrekt. De gemeente secretaris, Mr. J. B. Sens, zette een en ander zakelijk uiteen, waarvoor hem den dank der vergadering werd gebracht. Besloten werd, het corps tot 18 brandmeesters uit te breiden. Hierna sluiting. Uitstapje. Onder begunstiging van heerlijk zomerweer, maakte het Dameszang koor der Maria-Congregatie (par. v. St. Martinus) „Sursum Corda", onder leiding van de directrice mej. C. W. M. Hooger- vorst, een uitstapje naar Wijk aan Zee. Behalve de gewone strandgencegens werd van de groep een aardige kiek genomen. De Volksfeesten. In verband met den Hanzedag van 14 September, zijn de data der Volksfeesten alhier nader bepaald op 7 en 8 September. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente houdt een openbare vergadering op Vrijdag 12 Augustus 1927, des nam. 1.45. Te behandelen onderwerpen 1. Vasstelling notulen der beide vorige vergaderingen 2. Ingekomen stukken. 3. Opnieuw vaststelling rooilijn oostzijde Leidschestraat. 4. Vast stelling verordeningen op de heffing en invordering van rechten voor de aansluiting van perceelen aan de gemeentelijke rioleering te Hillegom. 5. Benoeming leden Schat tingscommissie R. I. B. Aanbevolen worden voor de vac. J. van Til Rzn., J. O. Vermeer, voor de vacature H. A. van Waveren, M. de Groot. 6. Verzoek plaatsen hek H. A. Fran cken, voor de rooilijn. 7. Verzoek plaatsen hek H. W. Mailand, voor de rooilijn. 8. Verzoek plaatsen hek N. V. John. M. Lom- merse, voor de rooilijn. 9. Vaststelling ver ordening ter voorkoming van onredelijke opdrijving van huurprijzen van woningen. 10. Aanbieding gemeente-verslag over 1926. 11. Wijziging Reglement voor de gemeente lijke zweminrichting. Beter opletten. We hebben thans eau Gemeentelijke Zweminrichting, die schitte rend is en zeer wordt geprezen. Bij de ope ning wees een der Schoolhoofden er op, dat thans het hoofd der Politie ernstig wa ken mocht, dat in de slooten niet meer ge zwommen werd, èn om het verdrinkings gevaar èn uit zedelijk oogpunt. Desondanks kan men dagelijks zien in de lange sloot naast de Alg. Begraafplaats, dat er gekleed en ongekleed gezwommen wordt. Te water. Vrijdagmiddag geraakte een ongeveer 5-jarig zoontje van de familie V., aan de Pr. Hendrikstraat spelenderwijs in de beek bij de Neuwe Haven. Gelukkig werd het geval opgemerkt door een paar in de omgeving wonende vrouwen, die om hulp riepen, met het gevolg dat eenige man nen kwamen toesnellen. De heer W. Aan- geenbrug spreng te water en het mocht hem gelukken het kind nog levend op het droge te brengen. Gemeenteraad, Donderdag 11 Aug. a.s. des avonds om half 8 uur zal de raad dezer gemeente vergaderen- Sproeien! Sproeien! Ondanks het droge weer van de laatste dagen, kunnen wij nu just net over het genot van 2 sproeiwagens roepen. Wel is waar worden enkele hoofd stra.ten nu' en dan besproeid, doch de ach terwegen, die cok verleden jaar steeds een beurt kregen, worden van dit jaar nog al eens vergeten. Het is dan ook inderdaad treurig, zoo het er langs de Loosterwegen I, II en III benevens de Pastoorslaan, uit ziet. Wij hopen, dat ook deze menschen, gedurende het droge weer, wat meer van den sproeiwagen zullen genieten. Aangehouden, Alhier is aangehouden een ongeveer 18-jarig meisje, dat er den laatsten tijd gewoonte van maakte om fiet sen, welke onbeheerd stonden., te gebrui ken en ze vervolgens ergens anders neer te zetten. Zij had ook nog een huissleutel weten machtig te worden, waarmede zij een achterdeur opende en in het huis, waarvan de bewoners afwezig waren, den boel over hoop haalde. Men zal haar deze verke.erde gewoonté hopenlijk afleeren. De stank in het Noordzee-kanaal. Gis teren verspreidde het water van het Noord zeekanaal weer een hevigen stank. Met verlangen wordt dan ook uitgezien naar de maatregelen om hieraan een einde te maken In. overspannen toestand. Gistermor gen werd de landman aan het Bloemen- daalsche strand opmerkzaam gemaakt door de zonderlinge woorden van een pl.m. 25- jarige juffrouw. Aanvankelijk hechtte hij weinig waarde aan haar woorden. Maar toen zij haar bedreiging ten uitvoer begon te brengen, achtte hij het noodzakelijk handelend op Je treden. De julfrouw was n.l. geheel gekleed te water gegaan, met gevaar voor haar leven. Met groote moeite wist hij, geholpen door eenige omstanders, de jonge vrouw op den kant en in het politiebureau te krijgen. De vrouw was in zoo'n overspannen toestand, dat dr. R. uit Den Haag, toevallig van het geval ge, 'tuige zijnde, het noodzakelijk achtte, de pa tiënte een morphine-injectie te geven ter kalmeering. Later is zij per auto overge bracht naar het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort. Vermoed wordt dat zij voort vluchtig was uit een of ander zenuwlijders gesticht. Ook bij dit geval deed zich de behoefte aan een telefonische verbinding met Overveen grootelijks gevoelen. Charles Edwards keek met groote verba zing naar dien brief, dien bij zoo juist met de morgenpost had ontvangen. Hij was slechts bediende bij een behanger te aohn s Wood; men kan zich zijn verruk king voorstellen, toen hij den brief, dien hij in de hand had, las en tot zijn verwondering zag, dat de advocaat, die hem had geschre ven, hem de tijding bracht, dat er iets was gebeurd, dat hem voordeel zou aanbrengen. Hij sloot er bij voorbaat een bankje van 5 pond in en s'.elde hem met het feit in kennis, dat een bloedverwant van zijn moe der, waarvan hij slechts had hooren spre ken als „Unclc James" gestorven was en hem zijn bezittingen bij de moerassen van York had nagelaten. Hij moest onmiddel lijk komen en dien trein melden, waarmee hij kwam, om met den man te spreken, die het bes'uur over „The Fis" uitoefende tot de rechtmatige erfgenaam zou zijn gekomen. Een rijtuig zou voor hem aan het station zijn. Voordat de dag ten einde was, wist ieder, die bij de firma Frere Bartle werk zaam was, van Charles' geluk. Met grooten trots stapte hij twee dagen later in een rijtuig en reed naar Euslon. Onderweg bepeinsde hij, hoe hij den staat van zaken wel zou vinden. Hij had slechts een paar maal zijn overleden moe der over Uncle Jim hooren spreken en toen met een zekere geringschatting als van een ouden heer, die nergens verstand van had dan van boerderijen en paarden en honden. Hij had den beheerder Jeremiah Daniell zijn komst geschreven en dacht op zijn rit over alles na, waarover hij hem inlichtin gen wou vragen. Maar een gevoel van dankbaarheid voor zijn groot geluk kwam in het minst niet bij hem op hij was al leen vel van den lust om het geld inhanden te hebben en uit te geven. Aan het York-;ftition zag hij vergeefs naar Jeremiah Daniell uit, dien hij in livrei dacht aan te treffen. Een kwartier wachtte hij in ongeduld tot iedereen vertrokken was en toen begon hij zich voor het slacht offer van een aardigheid te houden. Maar na enkee minuten kwam er een oude, bestogen landman aan, weggemoffeld als het ware in een linnen kiel, die er ui'zag, alsof hij naar iemand of iets uitzag. Als 't tl belieft, sir, mag ik vragen, of u is rcr. Charles Edwards? informeerde hij, vol eerbied met vormelijke beleefdheid. Ja, die ben ik; en ik denk. dat uw naam is mr. Jeremiah Daniell? antwoordde Charles scherp. De oude man boog toestemmend. Dan, sir, moet ik u zeggen, begon Charles, dat het 'een slecht begin is voor onze kennismaking, dat ge me zoolang hebt lalen wachten. Bijna een half uur heb ik als een gek hier op en neer 'geloopen. De oude landman zag verbaasd en ge- ergerd op en een uitdrukking van diepe teieursteling gleed over zijn verweerd ge laat. Het spijt me erg, sir, dat het gebeurd is; maar het is een lange rit van „The Firs" naar York. Het is buitengewoon don ker en nevelig vandaag en Neddy heeft een moeilijk karwei gehad, zoo gauw ze haver opgevreten heeft, zijn wij tot uw dienst. Heel goed sir, geen verontschuldiging meer. Ik wilde u alleen even doen voelen, dat, als ge in mijn dienst wildet blijven, ge in het vervolg meer op uw tijd moet passen. Op hun rit naar „The Firs" zweeg de oude Daniell misschien eenigszins wre velig en zoo had mr. Edwards gelegen heid grootendeels alleen het gesprek te voeren. Wat afschuwelijke, vuile wegen. Waarom spuiten ze hier hiet. Maar dat kan men ook niet verwachten in een wegge waaid dorp als dit. En dat is Neddy dus? Dan verwondert het me niet, dat u te laat was, met zoo n groot vet. leelijk, lui beest als Neddy is. Maar sir, viel Jeremiah hem ietwat vurig in de rede, zij was een groote fa voriet van mijn armen meester zaliger, die meer dan 12 jaar met haar heeft gereden. Hij zei, dat hij hoopte, dat u haar nooit zou wegdoen. Charles met een grijns: goed als dit een conditie is in het testament; maar ik kan haar dan toch uitleenen aan een vriend, die in Londen een cab heeft en dat zal een beetje leven in baar lichaam brengen, als een zweep zulks tenminste vermag. Daniell kroop ineen, alsof de zweep zijn eigen schouders striemde. Dat is „The Firs", sir, eindelijk; ik hoop, dat het u goed mag bevallen. Wat een oude, somber, slecht onder houden boel. De boomen groeien overal, je kunt niet uit de vensters zien vanwege het klimop en ik verwed een goed ding onder, dat er in iederen schoorsteen een uil zit. Maar ik zal dat wel gauw veran deren, Ik zal drie vierde van die nare boomen laten vellen. Maar sir, mijn meester heeft al die boomen met eigen hand geplant. Het zou hem veel verdriet hebben gedaan als hij geweten had, wat er nu van worden zal. Nu, wat hebt gij daarmee te maken? Hij is dood en heeft hier niets meer te zeg gen. nu is het mijn beurt. Maar kan je me ook zoo spoedig mogelijk wat te eten ge ven; ik sterf van honger en dat alleen, om dat Neddy draaft met een spoed van vijf mijlen per uur. Mr. Edwards werd door de oude huis houdster van zijn oom ontvangen. Ze was qen ouderwetsche vrouw, diep in den rouw, met sneeuwwit haar en een muts, die in een museum van oudheden thuis hoorde. Daniell legde haar uit, dat de jonge meneer behoefte aan een diner had. Dus werd hij naar een ruime, beschoten eetka mer geleid, waar een ronde tafel netjes voor drie personen was gedekt. Binnen een paar minuten kwam Jeremiah binnen, op den voet gevolgd door een landelijk dienst meisje, dat een groot ribstuk en dampende groenten droeg. Alles in orde sir, zei Daniell. Het is maar het beste, de saus niet koud te la ten worden. En hij en zijn huishoudster namen ieder plaats bij een bord en bleven in staande houding tot de erfgenaam zou zijn gezeten. Wou jelui hier dineeren zonder ge- noodigd te zijn? informeerde Charles? Een eigenaardige vrijheid, die bedienden zich permitteeren. Wij eten altijd met onzen meester in deze kamer, zei de huishoudster deemoe dig, terwijl ze er eenigszins opgewonden bijvoegde, behalve op de dagen dat hij zijn groote diners gaf voor den landadel uit den omtrek. Wij dachten dat u er op gesteld zou zijn, alles op denzelfden voet te hou den als bij den tijd van den ouden heer. Evenwel, sir, als wij u hinderlijk zijn, dan zullen wij ons terugtrekken. Neen, neen, zei Charles toegeeflijk. Laat het voor dezen keer maar zoo zijn. Vandaag kunt ge blijven. Ook zult ge me I dan een beetje kunnen inlichten over de j bezitting, wat ze waard is. Ja, Daniell, snijdt gij het vleesch maar. Wat een onhan dige kerel! Niet zoo dik en ook niet zoo veel vet! Ik ben benieuwd, of ie meester er goeden wijn op nahoudt! Dit is een ücsch allerbeste port, dien ik uit den kelder meebracht om u wel kom te heeten. En Daniell trok even een gezicht, en haastig gleed zijn oog naar de huishoud ster, die tegenover hem zat, Wou u onzen veestapel ook eens in oogenschouw nemen, sir, na het diner? vroeg Jeremiah, blijkbaar weinig op zijn gemak. Welken veestapel?" vroeg Charles. Onze koeien, sir en onze varkens. Wij houden er de mooiste Jlurhams op na, die er in heel Yorkshire te vinden zijn; en onze varkens behalen ieder jaar op de groote tentoonstelling een prijs. O, die akelige beesten! was het ant woord van Charles. Als ik de bezitting ver koop, dan kan al dat levend gedoe meteen verdwijnen. De bezitting verkoopen, riep de die naar uit, terwijl een scharlaken rood rijn wangen kleurde. Uw arme oom, sir, meen de, dat u misschien graag zoudt willen trouwen en u dan hier vestigen. En wat zal er van ons worden, wanneer we van huis en hof worden verjaagd, van dc plaats, waar we allebei meer dan veertig jaar ge woond hebben, sir? Ja, dat moet jullie zelf maar weten, zei Charles, Ik had geen idee, dat ik hier zoo'n vervelend hol zou vinden als dit is En, wat trouwen betreft, ik heb nog geen plan om me zelf weg te gooien. Als ik deze sombere, oude boerderij voor een aradig vrijgezellen villa in St. John's Wood verruil, dan zal dat eerst een leventje wor den. Oom Jims wijn was koppiger dan Char les had verwacht. De drommel moge me halen, ver volgde hij, als ik morgen niet naar York ga en den zaakwaarnemer vraag, of hij het niet zoo voor mij kan arrangeeren. Als u vanavond eens dadelijk ging, zette Jeremiah hem aan. Me dunkt, Neddy durft het wel wagen, nu ze haar haver op heeft en dan met een extra zweepslag, en de oude heer kneep listig zijn oogen toe. Dat kunnen we wel doen. riep Char les, dit denkbeeld gretig aangrijpend. Het is een gunst op zichzelf, die oude Neddy zich eens te zien haasten. Laat ons maar aanstonds gaan. Zoo gezegd, zoo gedaan De dwaze Neddy hinnikte bij het wegrijden, alsof het een pleziertochtje gold. En de rit naar York terug geleek veel op den rit van dien mid dag, alleen scheen Daniell in een betere luim te wezen, wat ongetwijfeld een gevolg was van het diner en den wijn. Eindelijk hadden ze de stad bereikt. Hallo! wat ga je nu doen? zei Char les. Waar rijdt ge toch heen? Ik ga naar den zaakwaarnemer, man, en niet naar hel station. Ik vraag u vergiffenis, sir, zei Jere miah; maar u zal naar het station en zoo gauw mogelijk naar Londen terug moeten. Ik ben zelf de zaakwaarnemer, moet ik Wood! („De Zaaier"), Hij was nu opzichter in 'n fabriek. Van huis uit Katholiek opgevoed, had ie zoo zoetjes aa.n z n Christenplichten vergeten, toen ie in de groote stad met eenige spot ters omgang had. En toch... van binnen bleef 't woelig; er ontbrak iets aan zijn geluk; 'n stem oleef zacht en soms heftig verwijten. Onweerstaanbaar werd ie getrokken tot n werkman, die in allen eenvoud en met ijver zijn werk deed en die bekend stond als n braaf Christen. Hij benijdde dien man om z'n tevredenheid en geluk. Eindelijk trok ie de stoute schoenen aan en sprak 'm aan. „Zeg 'ns man, 'k wou vragen, hoe komt 't toch, dat je zoo gelukkig bent?" De man lachte. „Ja," zei ie, „dat weet ik eigenlijk ook niet!" „Ze zeggen, dat je nog al veel naar de kerk loopt." „Nou, daar hebben ze gelijk in, opzich ter. „Ga je nu werkelijk eiken Zondag naai de kerk?" „Natuurlijk, en als' 'n kan door de week ook wel eens." ,,'k Bewonder je karakter om zoo 't menschelijk opzicht te trotseeren. Waarom doe je dat?" „Omdat de kerk 't geboden heeft." „Nou ja. dat is toch maar 'n gebod van de kerk." „Juist opzichter. Maar misschien herin nert gij u nog de woorden: „Wie u hoort, hoort mij." 't Is dus via de kerk 'n godde lijk gebod en daar hou ik mij aan. Als an deren, die 't niet doen, beter op de hoogte waren, als dezen bter hun Credo kenden, zouden ze inzien, dat God's zegen alleen maar te verwachten is door 't onderhouden van zijn voorschriften. En waar Gods ze gen is, gaat alles goed en je bent te vreden." „Vroeger ging ik ook naar de kerk. Te genwoordig bid ik niet meer en doe niets meer, maar 'k weet niet, er is iets van binnen, dat me geen rust laat. Ik zou zoo graag jc goed voorbeeld volgen." „Nu ja, da's gemakkelijk genoeg. Als u wilt en u meent het goed, dan komt 't wel terecht." „Ja, 'k wil wel, maar...." „Kom, koffl, als je wilt, dan komt 't met Gods genade wel terecht." En de werkman werkte door, onbewust, dat ie met z'n voorbeeld en goede woor den 'n afgedwaalde ziel aan 't denken had gebracht. Naar aanleiding van den dood van den beroemden Weenschen zanger Grosavesca, die te midden van een roemvol leven door zijn jaloersche en verbitterde vrouw werd doodgeschoten, en naar aanleiding van het proces voor de Weensche rechtbank, dat daarvan het gevolg was, schrijt het Oos- tenrijksche Katholieke blad „Reichspost": „Het is begrijpelijk, dat wij, toen wij den echo van het schot hoorden, naast een tra- gischen last vóór alles een hevige aandoe ning in ons voelden opwellen. Maar nu? Het menschelijk medelijden met den armen medemensch, die het slachtoffer van een dwaling werd waaraan hij zelf schuld droeg, is gebleven. Maar in de gerechtszaal hebben wij de reconstructie van het heele drama, waarvan wij eerst slechts het doo- delijk schot vernamen, meegemaakt, en het domineerende gevoel, dat ons is bijgeble ven is afkeer; een vreeselijke walging voor het bederf en de zedelijke verwaarloozing, die ons daar werd blootgelegd. Men heeft geld, men heeft briljanten en paarlen, men heeft zijde en fluweel, men heeft manieren en weet te conserveeren, men bezit alles en doet alles om den schijn te bewaren, im in de „maatschap'pij" van de wereld van den schijn en van de uiter- i lijkheden te schitteren en voor machtig door te gaan, maar men verliest zich ge heel en al in die uiterlijkheden, fen vrheft zijn eigen „ik" tot majesteit, men maakt er een afgod van, dien men slaafsch dient en waaraan alles wordt opgeofferd. Maar men loopt rond met een dubbel „ik", één voor de wereld, voir de omgeving, waarin men verkeert, dat onberispelijk is, dat groot gaat op zijn juweelen en verachtelijk neer» ziet op degenen wier manieren en inkomen niet „gesellschaftsfahig" zijn; een tweede „ik" heeft men tenslotte voor eigen ge bruik, dat ongebreideld zijn instincten volgt en dat, bij ontbreken van andere middelen er niet voor terugschrikt, het pi stool te laden. Voor de wereld speelt men cimedie, maar tusschen vier muren scheldt men op elkaar en mishanrelt men elkaar... Het is kras, maar beteekenisvol. Men staat voor kringen, die louter leven voor den schijn en iet dulden, dat men achter de schermen kijkt; kringen, die marnieren als wet beschouwen en niet zedelijkheid en zelfverloochening, kringen, die huwelijken binden en ontbinden op louter „gesell— schaftliche" en materieele grinden. Het is een treurige vertooning, die zich deze dre dagen n de gerechtszaal te Weenen heeft afgespeeld. Het was het beeld van een maatschappij zonder inwemdige sterkte, zonder zedelijken ruggegraat. Moreel pro- petariaat, verrot, vervallen en broos, een vruchtbae bodem voor alle revolutionaire ideeën, een haard voor allen, die willen neerslaan en verwoesten. Een maatschap pij, die zulke personen op den voorgrond brengt of hen'duldt, verdient niet anders dan overwonnen en vertreden te worden; zij is een gemakkelijke buit voor allen, die met revolutionaire ideeën bezield zijn; het wekt slechts verwondering dat zij niet be seffen wil of kan, dat zij overwonnen kan worden. Er was eens 'n ongeloovig schrijver, die met z'n werken dacht dat ie iets bijzonders beteekende. En hij woonde in 'n stad van honderddui* zenden. Zekeren avond stond hij op 't plat van z'n huis, toen de inspiratie hem 'n weten schappelijk sprookje bracht: Als de eendagsvlieg voor de eerste maal op een waterstengel zat, beefde zij in angstige verwachting voor het onbekende. Want drie jaar had zij zich als larf op den bodem van het water voortbewogen in een mooi slank lijf, dat doedmatig voorzien was van drie gevederde eind-borstels en zes kieuwen aan iedere zijde, van roofpooten en kakebeen-tangen, en dat alles in dienst van een noait-te-verzadigen maag. En al® twee maanden kreeg zij een ann dere huid. En bij ieder andere huid voelde zij zich! als opnieuw geboren en at met verjongden moed; en zoo stond het in haar microsco pisch bewustzijn vast, dat zij moest eten en een andere huid krijgen en weer eten, en ondertusschen zorgen niet zelf opgegeten te worden. Toen na de een-en-twintigste huid-wisse* ling, kreeg zij een ongekend gevoel, dat haar benauwde of zij sterven zou. Dagenlang hield zij dat uit; toen kon zij niet meer. En een onweerstaanbare drang dreef haar voor het eerst om lucht buiten haar oudei element. En nauwelijks klemde zij zich vast aas den wiegelenden stengel van een water plant, of het ging gebeuren: haar huid barstte en.... bevend kroop zij te voorschijn en. vier glazige vleugeltjes met fijne net-ade ren staken aan haar schouders in plaats van haar vroegere kieuwen, en haar tangen wa ren dunne draden geworden en de roofpoo ten waren spoorloos verdwenen. Als zij daarna beneden zich in den water spiegel keek, zag zij haar eigen als een libel, en als zij naar boven keek in die nieuwe gouden wereld van louter licht, zag zij dat het er heinde en verre wemelde van haars- gclijken. Dan spleet haar huid'voor de laatste maal vaneen. En omhoog zweefde zij, zonder een en kele aarzeling, om haar bruilofsvlucht te "isrsn van eenige uren tusschen de myria- len, die evenals zij na een jarenlang vóór* leven, evenals zij met zoo'n kunstig opge bouwd lijf, dienzelfden avond nog gelijk sneeuwbuien zouden neervlokken in het water tot aas der komende geslachten. Aldus luidde het sprookje, dat de Inspi ratie bracht aan den ongeloovigen schrij ver, die met z'n werken dacht dat ie iets bijzonders beteekende; en dien avond voelde hij zich zwaar bedrukt. Want hij woonde in 'n stad van honderd duizenden. En over die honderdduizenden en achter; die ontelbare sterren welfde de Eeuwigheid, en dat zag ie nog minder. DE ROTS VAN PETRUS OF VAN MOZES?, Neen, we zijn geen volle Roomschen, al» we ons benauwd vasthouden aan de Rots en daar geen vuurtoren planten voor de dwalenden, die we zelfs met een reddings boot tegemoet hebben te gaan. Maken we cp de Rots geen plaats voor allen, dan is 't de Rots van Petrus, de menschenvisscher, niet meer, maar hoogstens de rots van Mo- zes, die uitsluitend voor z'n eigen volk water sloeg en dan nog aarzelend. (G. Brom.) EEN ANECDOTE OVER RUBINSTEIN.' Anton Rubinstein had een concert in Berlijn opgeluisterd. Na afloop noodigde hij een aantal vrienden uit in zijn hotel een glas wijn te komen drinken. Aan het ver* zoek werd voldaan. Gezellig zat men bij* een en nadat het gesprek eerst over koe* tjes en kalfjes had geloopen, werd al spoe* dig de meester zelf het middelpunt. Mea vroeg hem naar zijn jongste compositie en wilde van zijn toekomstplannen het een en ander weten. En nadat Rubinstein da vrienden had ingelicht, ging hij achter da vleugel zitten en liet z'n phantasie den vrijen loop. Doodstil luisterde het gezel schap, geboeid door het wondere spel. Daar wordt geklept. Een kellner ver schijnt op den drempel en overhandigt, een eu al verlegenheid, den kunstenaar een briefje, dat als volgt luidt: „Mijnheer! Het is ongehoord om na. mid dernacht in een hotel te musiceeren, maar als gij dat absoluut niet kunt laten, heb dan ten minste dc vriendelijkheid niet zoo ont* zettend valsch te spelen. Dat is voor iemand als ik, die door en door muzikaal is, niet om aan te hooren." Rubinstein las het briefje, glimlachte en schreef er onder: „Ik bied u mijn verontschuldiging aan. 't Za! niet meer gebeuren. Anton Rubin stein." W,a.t de door en door muzikale hotelgast zei, toen hij de onderteekening las, ver meldt het verhaal niet. Tegenover het ha.rt van een waar vriend moeten we staan als tegenover ons eigen geweten, waarvoor alle goede en boozc opwellingen van ons hart moeten kunnen opengelegd worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2