Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON. Wat zal hij er mee doen? MARKTNIEUWS. SOCIAAL LEVEN. Verbond van Ned. Werkgevers. De wettelijke regeling van den arbeidsduur in den land- en tuinbouw. Sabottage. Na het talen der Vlootconfe- rentie te Genève, LONDEN, 5 Aug, (V.D.) De Engelsche ochtendbladen houden zich alle bezig met het mislukken der VloolconEerentie te £e- nève en geven uiting aan hun leedwezen over den negatieven afloop van de onder handelingen. Het falen wordt in het alge meen toegeschreven aan onvoldoende voor bereiding van de zijde der Vereenigde Sta ten. De pers hoopt evenwel, dat de bespre kingen op een lateren datum onder gun stiger omstandigheden zullen kunnen worden hervat. De „Times" constateert, dat de Vlooï- confcrentie van den beginne af aan het toeval werd opgeofferd door hare onvol doende voorbereiding en de ontstentenis van een gemeenschappelijke bespreking basis. De „Daily Mail" is van meening, dat de resultaten van Genève een waarschuwing kan worden genoemd voor degenen, die van de a.s. Ontwapenings-conferentie van den Volkenbond heil verwachten. Het is vol gens het blad zeer onwaarschijnlijk, dat de naties in staat zullen zijn het eens te worden over de inkrimping van hunne strijdkrach ten, van welke hun veiligheid afhangt. De „Daily Express" constateert met ge noegdoening, dat Londen weder in plaats van Gienève hoofdkwartier van de Brit- sche politiek geworden is. De Engelsche gedelegeerden zijn met hun concessies tot de uiterste limiet gegaan. Onder de liberale bladen verdient nog vermelding, de waarschuwing van de „West minster Gazette" de verzoeking te weer staan weder een conferentiewedioop te be ginnen. Het orgaan eischt van de Liberale Party, dat een veldtocht zal worden onder" nomen ter verkrijging van bezuinigings maatregelen bij de Marine. Amerika blijkt het bericht van de misluk king van de vlootconferentie te Genève met onverschilligheid te hebben ontvangen, daar de gemiddelde burger de conferentie niet aandachtig heeft gevolgd in verband met het academisch karakter harer dis cussies. De bladen begroeten over het al gemeen de hartelijkheid der redevoeringen, bij ht seluiten van de gisteren gehouden slotzitting uitgesproken. In welingelichte po litieke kringen gelooft men, dat Coolidge thans zijn krachten zal wijden aan het effenen van den weg door onderhandelin gen via de gewone diplomatieke kanalen voor het houden van een nieuwe conferen tie te Washington in 1929. Tanaka, de eerste Japansche minister, zegt ni een verklaring aan de pers: „In weerwil van de negatieve resultaten van de coferentie van Genève, ben ik er van overtiugd, dat in de naaste toekomst een ideaal der ontwapening kan worden tot internationale overeenkomst betreffende het stand gebracht. Onze afgevaardigden hebben al het mogelijke gedaan, om tastbare resul taten te verkrijgen doch ongelukkigerwijze hebben hun pogginen schipbreuk geleden ten gevolge van verwikkelingen over de voornaamste kwesties, die aan de orde waren." Naar aanleiding van de beëindiging van de vlootconferentie, verklaart de „Kokoe- min", wijzende op wat het noemt een zicht bare scheur in de betrekkingen tusschen Engeland en Amerika", dat zij meent, dat de mislukking van de coferentie Amerika in staat zal stellen „zijn eerzucht de eer ste vloot te bezitten" te bevredigen. De „Jiji" merkt op .d^t 4è .„nEgélsch-Ameri kaansche wrijving" ter conierentie uitdruk king gaf aan fundamentecle verschillen in hun standpunten. Beide bladen voorzien een vlootwedijver tusschen Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten, waarbij elk dei- beide landen zal streven naar de welwil lendheid van Japan, voor welk land de nieuwe toestand van diplomatiek standpunt bezien voordeelen kan opleveren, doch niet temin vol is met gevaarlijke mogelijkheden. Sacco en Vanzetti, Alle pogingen worden door den verde diger van Sacco en Vanzetti gedaan om hen te redden. De meeste rechterlijke auto riteiten zijn het er over eens, dal de cenige weg om hen te redden is een beroep op het Hoogste Gerechtshof van de Ver. Sta ten op grond dat beide veroordeelden geen onpartijdige behandeling van hun zaak heb ben gehad, omdat zij radicale sympathieën hadden. XlIIe Internationaal Stenografen congres. BRUSSEL, 5 Aug. In het Paleis des Académies werd het XlIIe Int. Stenografen congres geopend, 23 landen waren vertegen woordigd. Na de openingsrede van den heer M. Vuylsteke, Dir. v. d. Stenografischen- bond Dienst bij de Volksvertegenwoordiging werd achtereenvolgens het woord gevoerd door den heer M. Buisson (Frankrijk), Louis Marin, Minister (Frankrijk), M, De- baerdemaecker, Voorzitter van het „Insti tuut Stenographique de Bélgique", waarna de Belgische minister Joseph Wauters het congres opende. Des namiddags om 3.30 wrd in het Palais Mondial de Internationale Stenografie-tentoonstelling geopend. Onder de talrijke inzendingen maakte Nederland een zeer goed figuur. Deze afdeeling had dan ook veel belangstelling van de zijde der verschillende buitenlandsche afgevaar digden. Op het congres zelf is Nederland o.a. vertegenwoordigd door de heeren: A. Barto en A. A. Schroevers, officieele afge vaardigden van de Kon. Erk. Ver. v. Leer aren in de Stenografie en het Machine- schrijven, terwijl verder werden opgemerkt do heeren de Boer, H G. van Brinkom, van Doorn, Folner, C. de Neef, J. Smit, Poppel- houwer e.a. Het congres van het I. V. V. Nadat gistermorgen op het congres van het I. V. V. de eerste commissie haar rap port had uitgebracht, heeft de heer J. Oudegeest medegedeeld, ontslag te nemen als secretaris van het I. V. V. Een telegram uit Parijs deelt nog mede, dat de president verklaarde, d,at hpt con gres dit ontslag niet kon aannemen, alvo rens het rapport der commissie gehoord tc hebben over den brief van Oudegeest a: Jouhaux. Het congres ging hiermee accoord. PARIJS, 5 Aug. Het I.V.V.-congres heeft hedenmiddag op voorstel van Jóuhaux een motie goedgekeurd, waarin 'n beroep wordt gedaan op de samenwerking der volken en om de anti-oorlogs-actie der arbeidende klassen te steunen. Vervolgens werd een resolutie aangenomen om den acht-urigen werkdag te handhaven. Tenslotte werd be sloten er bij het Hoog^erechtshóf der Ver. Staten op aan te dringen, Sacco en Van zetti gratie te verleenen. Het comité zal den 19 October te War schau weder bijeenkomen. De militaire controle. De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken Biriand heeft een brief gericht aan den VoF"<L welke de quaestie der militaire controle in Duitschland tot onder werp heeft. De secretaris-tfener--1 heeft den raad van den Volkenbon-* een brief over handigd, welke hij van den voorzitter der Gezantenconferentie heeft ontvangen en die den Volkenbond in staat zal stellen onder bepaalde omstandigheden gebruik te ma ken van zijn recht van onderzoek in de quaestie van Duitschlands ontwapening. De H. Stoel en de Sovjet-regeering. In den a.s. herfst zal het 10 jaar geleden zijn, dat Lenin door zijn staatsgreep van 7 November 1927 het oude regime ten val bracht en de bolsjewisten het roer van staat in handen hebben genomen, met welk resultaat behoeft niet uitdrukkelijk te wor den gezegd. Wat de wereld van dit bewind heeft gezien en gehoord, brengt ons de antichrist in gedachte en het is geen won der, dat eenige heet gebakerden en ijvc- raars hunne teleurstelling daarover uit spreken, dat de H. Stoel tot dusver nog geen Europeesche Liga tegen de Sovjets heeft opgericht, zooals in vroegere eeuwen de toenmalige Pausen ook hebben gedaan, door de christelijke vorsten op te roepen tegen het moslemitische gevaar op te trek ken; de kruistochten zijn hiervan het klas sieke voorbeeld. In plaats van eene vijandige houding aan te nemen, hebben de beide Pausen, Benedictus XV en Pius XI in hunne politiek tegenover Sovjet Rusland, vermeden een vijandigen toon aan te slaan en zich al leen er toe bepaald eene afwachtende hou ding aan te nemen. Kort Voor de revolutie, waardoor Lenin en de B'olsjewisten aan het roer kwamen, verscheen in Rome een afge zant der gematigde regeering van Kerenski, wiens taak het was met Paus Benedictus XV onderhandelingen over een concordaat met den H, Stoel aan te knoopen; het vooruitzicht voor de kerk was destijds bij zonder gunstig. Na de revolutie, waardoor de Czarenregeering van den troon werd gestort, was het met de goede dagen der orthodoxie geheel voorbij; de nieuwe re geering verkondigde vrijheid voor alle gods- diepsten. 1- Daarop viel een machtige, strooming, tot terugkeer naar de Katholieke kerk waar te' nemen, in hét bijzonder te Petersburg in de Ukraine en in de wettelijke grenslanden. Toen echter de Sovjets aan het bewind kwa men, werd de toestand anders; zooals de vroegere Czaristische regeering wordt thans elke godsdienst bestreden. In AprTl 1918 ZOnd Paus Benedictus XV, Mgr. Ratti als Apostolisch Visitator naai Polen, Een polilick doel had deze. zending niet; het betrof hier alleen het in orde brengen van zuiver kerkelijke aangelegen heden in Polen en de naburige landen. Aan gezien de grenzen van het nieuwe Poolsche Rijk. nog niet waren vastgesteld, heeft de Heilige Vadër den leider der Poolsche po litiek meer dan - eens verzocht zijn verlan gen naar territorieele uitbreiding te beteu gelen, speciaal wat de naburigelanden met gemengde bevolking aanging. Dit was een welmeenenden raad, die juist van pas kwam in een tijd, toen eergierige heethoof den er van droomden, dat Polen alle lan den, die bet in vroegere tijden onder ziine koningen had bezeten, thans weer tct zich moest trekken. Toen later in 1920 bij den inval der Russen men te Warschau den donder der kanonnen kon hooren en onver wachts de invallers weer werden verdreven, drong Paus Benedictus XV er op aan, dat Polen roet Rusland vrede zou sluilen. Benedictus XV en zijn opvolger Paus Pius XI gaven aan hunne gevoelens tegenover dc Russische regeeringen geen vrijen loop, doch dachten uitsluitend aan het Delang der millioenen Russische inwoners. Her-, haalde malen heeft de Heilige Vader bij passende gelegenheid zich aan Lenin ge wend. met verzoek het ontzaggelijke lijden der Katholieken, zoomede ook der Ortho doxe priesters en prelaten te laten ophou den. In vele gevallen hadden deze pogin gen succes. Gedurende den wereldoorlog wendde Paus Benedictus XV zich tot de Katholieken met verzoek hem middelen voor de slachtof fers van den oorlog ter beschikking te stel len. Zijn laatsle en grootste op touw ge zette onderneming op dit gebied was de organisatie ter bestrijding van den hon gersnood, die millioenen menschen in Zuid- Rusland met den dood bedreigde. Midden in dit werk overleed hij; zijn opvolger bracht het ten einde. Zondef zich aan de vijandige houding der Sovjetleiders te storen, zond Paus Pius XI eene Commissie van 12 leden, met een Iersch-Amerikaansch prelaat aan het hoofd, Mgr. Walsh, die in dergelijke aange legenheden over groote ervaring beschikte. Deze commissie verleende steun aan allen, zonder onderscheid van confessie, die in nood, verkeerden en voerde een strijd te gen hongersnood en pest. Gedurende twee jaren heeft deze com missie haren zegenrijken arbeid verricht; de Heilige Vader heeft in dezen tijd her haaldelijk in zijn toespraken aan de kardi nalen van de vervolgingspolitiek en onver zoenlijke houding der Sovjet-rcgeenng moeten berichten; hij wilde echter de groote schuld der Russische regeering niet op het Russische volk afwentelen; een prachtig voorbeeld hoe kwaad door goed te vergelden De commissie was tot den zomer van 1924 werkzaam. Voordat zij weer terugreisde, heeft zij- de plaatselijke autoriteiten haar heele bezit aan voorraden afgestaan. Uit het Vatic&an en de Curie. door prof. Xaver Zfmmermann in Rome. Thans is het ook in het Vaticaan en de Curie zoo stil geworden dat dagen voorbij gaan, voordat de Pauselijke stoel en de pauselijke ministeries mededeelingen of be richten publiceeren. Het sterfgeval in het Roemeensche koningshuis onderbrak de stilte. Het overlijden van den Koning van Roemenië werd door den Roemeenschen Gezant bij den Heiligen Stoel in Rome, minister Demetrius Franasco, die reeds ge durende zeven jaar zijn ambt uitoefent, den Kardinaal Staatssecretaris Gasparri aangezegd. Deze gaf het bericht omgaand aan den Heiligen Vader weer, die door den Aposolischen Nunius in Bukarest Mgr. Do!,ci telegrafisch zijne condolaties met dit ster'^eval aan de Koninklijke familie liet overbrengen. Men zal zich herinneren, dat Mgr. Dolci in den vorigen winter, den in levensgevaar zwevenden koning, den Apostolischen zegen van den Paus heeft gebracht en het latste -H. Oliesel reikte. Zooals bij het overlijden 'van ka tholieke monarchen gebruik is in het Va ticaan zal thans ook voor koning Ferdi nand van Roemenië in de Sixtijnsche ka pel in tegenwoordigheid van den H. Vader een zielemis door een kardinaal worden opgedragen. De beide officieele requiems hebben reeds in de St. Athanasiuskerk in Rome plaats gevonden; de eene mis in opdracht van het Roemeensche gezant schap bij de Italiaansche regeering, de an dere door het Gezantschap hij den H. Stoel. Wanneer ook tot op een minumum be perkt, houden de audiënties bij den H. Va der nooit geheel op en bijna elke uitgave van het offïcieuse blad der curie noemt de namen der in Rome zich nog bevinden de kardinalen door Zijne Heiligheid ont vangen, zoomede de namen van ter audi ëntie verschenen kerkelijke dignitarissen buiten Rome, Eene bijzondere audiëntie verleende de Paus dezer dagen aan 5Ö00 bij de „Opera dei ritiri" ingeschreven ar beiders. Onder de groote klok op de Da- masusbinnenplaats was een troon voor den Paus opgericht. De palatijnsche wacht ver zorgde den eeredienst. Bij zijn verschiinen werd de Paus door het lied „Onze Heer op aarde" begroet. De directeur P. Cori stelde vervolgens de leiders, voorzitter en secretarissen dezer Organisatie aan zijne Heiligheid voor. Van alle audiënties, zoo sprak de Paus, brengen die der arbeiders hem eenigen bijzonderen troost. De geor- ganiseerden in de Opera dei ritiri hebben gelegenheid eiken Zondag een innig ver keer met God te hebben en kunnen na zes dagen van harden arbeid hunne ge dachten op hun lot hiernamaals richten. Hij wees hen nogmaals op de noodzakelijk heid hunne goede en vrome gebruiken en den bond trouw te blijven en gaf ten slotte zijnen Apostolischen zegen. Uit de nuntiaturen wordt gemeld, dat de nieuw benoemde Apostolische Nuntius van Brazilië, Mgr. Benedictus Aloisi-Masella, uit Santiago in Chili komende, te Buenos Aires was aangekomen, alwaar hij in de haven door den Nuntius Mgr. Hortesi en den Braziliaanschen gezant werd ontvan gen. Na eene. ontvangst in het Gezant schapsgebouw van Brazilië legde de Nun tius met Mgr. Cortesi een bezoek te Csa Rosada bij den president van de Argen- tijnsch'e republiek af, om zich vervolgens op de boot Antonio Delfino naar zijne nieuwe residentie Rio de Janeiro te be geven. De onderstaatssecretaris Borgoncini-Duca heeft zich naar Zwitserland begeven, Dc vermoedens, dat Mgr. Duca met" eene di plomatieke zending terzake der „Action Francais®" zoude zijn belast, schijnen ge heel uit de lucht gegrtpen; de geruchten omtrent de wijding tot Bisschop van den Kamerheer Caccia Dominioni als toekom stig Nuntius van Polen schijnen eveneens totaal valsch te zijn. Met meer zekerheid kan worden aangenomen, dat Z. Exc. Caccis Dominioni zijne carrière te Rome zal maken. Veel zorg baren in de Curie de berich ten uit Madrid over den gezondheidstoe stand van oen Aartsbisschop vn Madrid en Primaat van Spanje, Kardinaal Enrico Reig Y Casanova, die, in den ouderdom van 68 jaar op zijn zomerverblijf te Ciem- pozuelos bij Madrid op het ziekbed werd geworpen; er schijnt aanleiding te zijn het allerergste te vreezen. Het noodweer in Zwitserland. De Zwitsersche bladen bevatten de vol gende bijzonderheden omtrent het nood weer: In Zürich viel zulk een geweldige hoe veelheid regen, dat in korten tijd talrijke kelders en vele benedenverdiepingen vaii huizen onderliepen. Van alle kanten werd de brandweer te hulp geroepen; 's avonds waren ruim 100 alarmseinen gegeven! Toen was de geheele brandweer in touw, geen Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S „What will he do with st", door 70S. P. H. HAMERS. 131 Nadat hij haar kamenier gescheld had om haar bij te staan, maakte hij van z'n recht als echtgenoot gebruik om den brief te le zen. Hij was vlln Mathilde en geschreven in een staat van hevige gemoedsbeweging. Ma thilde was in hooge rfiate zelfzuchtig; onge voelig voor het leed van anderen, was zij zeer gevoelig voor eigen leed. Zij had door een naamloozen brief Jasper s betrekkingen met Gabrielle Desmarets vernomen. Direct was ze daarop naar Parijs vertrokken, had Gabrielle gezien en in haar de gewaande barones herkend, die Jasper had voorge steld en aan wie zij zulke liefderijke door haar echtgenoot gedicteerde brieven had ge schreven en die zij gebruikt had om haar zaak bij haar vader te bepleiten. Zij was in hevigen toorn losgebroken, had Gabrielle met verwijten overladen en op haar ver klaring, dat zij van haar man wilde schei den en naar haar vader wilde terugkeeren en zijn vergiffenis afsmeeken, had dc „fran- Saise kalm geantwoord: «Doe dat, dan zal ik zorgen, dat uw vader te weten komt, dat uw smeeken om vergiffenis door middel van „Madame la baronne" niets was dan een wel overlegd plan om hem tc belasteren en zijn huwelijk mot Caroline te beletten". Mathilde gevoelde zich'niet tegen Ga brielle opgewassen, zij verliet Parijs en liet Jasper achter, waarvan dit waardig personaatje zich niet veel aantrok; zij keer de naar de Fransche stad terug, vanwaar z:j aan Caroline, schreef, om haar leed uit te storten. Zonder er klaarblijkelijk aan te denken, dat ook deze diep verongelukt was, drukte zij haar vrees- uit, dat haar vader haar voor medeplichtig zou houden aan het complot van Jasper en haar de middelen zou weigeren om te leven. Het laatste deel van clen brief, bevlekt en met tranen doorweekt, w *s vrij onsamenhan gend, als door iemand, die ijlt. geschreven. Inderdaad, Mathilde was toen reeds aan getast door de ziekte, die .haar vspoedig daarna ten grave zou sleepen, Hét grootste gedeelte van den brief be vatte niets belangrijks vopr den markies; er was Veel in waarvan hij niets begreep. Hij ken niet inzien, waarom die brief zuil een overweldigenden invloed op zijn Vrouw moest uitoe'enen. Alleen de passages, die melding ma.-kien van een huwelijksplan va: Guy Darrell, deden hem onaangenaam aar, en schenen een verklaring te eiscfien. Maar Carcline voorkwam z'n vragen teen zij weer bij gekomen was. Slechts twee dingen ston den haar voor oogen; hoe slecht zij Darrell mannetje was achtergebleven. De door het water aangerichte schade is natuurlijk gróót. Het onweer heeft ook aanzienlijke storing veroorzaakt in het telefoonverkeer; herhaaldelijk bleek het net ontredderd. In de omgeving van Albisrieden heeft de tuin bouw veel te lijden gehad van het water der in een oogenblik tot onstuimige rivieren ge worden beekjes, die buiten de oevers tra den. Véle sla- en tomatenbedden zijn ver nield. Met het noodweer ging te Zürich een sterke daling van de temperatuur gepaard. In het dorp Rothenburg werd de bevol king bij het naderen van de bui verschrikt door een duisternis als ware het nacht, toen plotseling de hagelsteenen met -geweld neersloegen en in korten tijid alles wat te velde stond, vernielden. De prachtig ervoor staande ooftboomen zien er thans uit als in November; de tuinen zijn een woestenij. Een afdeeling militairen van de onderoffi- ciersschool te Luzern biedt hulp in veree- niging met de brandweren uit Emmen en Luzèrh. Aan talrijke huizen ia groote schade berokkend, gelukkig zijn er geen menschen- levens te betreuren. De hagelsteenen, die hiér vielen, waren zoo groot, dat de daken van sommige schuren eenvoudig werden doorgeslagen. Van alle kanten kamen berichten van min of meer groote schade, door de kracht van den storm en het water aangericht; uit Rottevil, Helbtihl, Neuenkirch, Ruswil, enz. In verschillende van die gemeenten staat bijna geen boom meer overeind. Uit Zug wordt gemeld, dat ook daar de geheele ooft- oogst vernield is, de schade beloopt hon derdduizenden franken, Uitgstrekte land streken waren Woensdagochtend nog met hagelsteenen bedekt en wit als in den win ter. In het kanton Bern. Na een ondragelijke hitte werd het Dins dagmiddag tegen vier uur zóó donker als op, een neveligen winterdag, zoodat men 'overal het licht moest opsteken; ongeveer vier uur vielen de eerste hagelsteenen, zoo groot als kippeneieren, neer. Een glazen dak van het station werd vernield, in ver schillende gedeelten in de stad hadden der gelijke ongevallen plaats, zoodat het neer gutsende water vrijen toe-gang kreeg tot de huizen. Winkelruiten werden vernield, de 'glazen van de broeikassen in de tuinen wer den doorgeslagen. Hoezeer de ruiten het hebben moeten ontgelden, blijkt wel hier uit, dat bijv. één fabriek de schade aan ge broken ruiten en glazen dakbedekking schat op 24.000 frs. Nadat de hagelslag een tien minuten had geduurd, volgde een stort regen, die weldra de straten in beken ver anderde, In Thun, Spiez, in het Berner Oberland, overal is enorme schade aangericht aan den oogst te velde of aan de vruchtboomen. Nergens echter zijn menschenlevens te betreuren. Dc zaak Sacco cn Vanzetti. Een algemeene werkstaking in de V. S. NEW YORK, 5 Aug. (V.D.) De Commu nistische Arbeiderspartij heeft in den af- -gelo-open nacht in een massa-vergadering allen arbeiders in de Vereenigde Staten last gegeven Dirisdag a.s. te 12 uur een algemeene staking te deen aanvangen, als protest tegen de terechtstellng van Sacco én Vanzetti. De politie bewaakt de banken doormiddel van versterkte wachtposten, uit vrees voor bomaanslagen. Te Washington bewaakt de geheime po litie de thesaurie en de overige staatsge bouwen, alsmede het woonhuis van Kellogg, voor wien bovendien een speciale bewaking in het leven geroepen is. PARIJS, 5 Aug. (V.D.) In het Congres van het I. V. V. pro'esteérde heden Jou haux tegen het doodvonnis van Sacco en Vanzetti, hetwelk volgens hem een misdaad is legen de menschheid,; hij. stelde voor, alle steden der wereld uit te noodigen Zondag a. s, arbeiders-demonstraties tegen dit „menschonteerend" vonnis te doen 'houden. De vergadering stemde, met het voorstei van Jouhaux in. NEW-YORK, 5 Aug. Tenzij het Federaal Gerechtshof tusschenbeide komt zullen de beide Italiaansche anarchisten Sacco en Vanzetti volgende week op den electri- schen stoel dén dood vinden wegens moord op twee beambten gepleegd in het jaar 1920. PARUS, 5 Aug. In verband met de jong ste copmunistische agitatie in Frankrijk ten gunste van Sacco en. Vanzetti en het gis teren genomen besluit inzake hunne exe cutie worden te Parijs de Amerikaansche ambassade en het consulaat, benevens de Amerikaansche consulaire gebouwen aan de Riviera en in de zeehavens door ver sterkte politieposten bewaakt, ROME, 5 Aug. Hoewel de zaak-Sacco en Vanzetti niet zooveel sensatie heeft ge wekt in Italië als vijf jaar geleden, vóór het Fascist:sch regiem, het geval zou zijn geweest, werd het verloop van deze „Cau se cêlèbre" bier niettemin met groote be langstelling gadegeslagen. Het was met groote verwondering, dat Italië kennis heeft genomen van het besluit van Gou verneur Fuller van Massachusetts den bei den ter dood veroordeelden grat:e te wei geren, Men is hier de meening toegedaan, dat daargelaten of zij al dan niet schul- dig^ zijn er in deze zaak nog voldoende twijfe] overblijft om gr: tie te rechtvaardi gen en dat de gestadige bedreiging met den électrischen stoel, die niet minder dan ze ven jaren geduurd heeft, op zichzelf reeds a's een genoegzame straf beschouwd kan Worden, Slechts een blad, de ..Tribuna" geeft commentaar op het door Gouverneur Ful- 'ev genomen besluit. Het te Rome ver- s?h'|nend officieel fascistisch orgaan schrijft „wij weten niet of Fuller's beslissing ten- s-otte zn( eindigen als een tragische scherts, dJe gedurende zeven jaar den geest van onze heide ongelukkige l.mdgenooten heeft gekweld. Wat ook moge gebeuren, zeker is, dat de executie van de ter dood veroor deelden de verdaging - an deze executie op schaamtelooze wijze een van de donkerste juridische periodes, die ooit in de geschie denis voorkwamen, zal besluiten." De missie in China. In April deelden de buitenlandsche ge zanten en Consuls den missionarissen van de verschillende nationaliteiten mede, dal zij zich thans uit de binnenlanden moesten te rugtrekken, Het staat vast, dat in bijna alle niet-Katholieke provincies deze waarschu wing niet in den wind werd geslagen-; de eerstgenoemden hebben toch voor vrouw en kinderen te zorgen; hunne afwezigheid echter brengt voor de gedoopte inlanders geheel andere gevolgen met zich mede als bij de Katholieken; bij ontstentenis der priesters zijn de nieuwe christenen geheel van de H. Mis en de Sacramenten versto ken, terwijl bij de protestanten dit niet het geval is. Bijna alle Katholieke missionarissen zijn achter op hun post gebleven en slechts in enkele gevallen gewelddadig' verdreven, zooals b.v. in Fuchow in de provincie Fu- kien. Overal hebben zij anders de drei gende gevaren moedig getrotseerd en zijn op hun zwaren post gebleven. De Osser- vatore publiceert twee brieven, die door missionarissen aan den'apostolischen Vicaris van hun district zijn gericht, nadat zij voor genoemde waarschuwing hadden ontvangen. Een van hen schrijft aan zijn Bisschop; ik verzoek U den Consul voor zijne waarschu wing te bedanken, ik hoop echter, dat ik met Gods hulp kan blijven. Angst hebben wij niet, wij gaan aan onze gewone dage- lijksche bezigheden, alsof overal vrede was. Een ander schrijft: ik zou op mijn post wil len blijven, Monsignore,. slechts op Uw be vel zal ik dien verlaten, Ik heb mij en mijn ressort onder de bescherming van de K. Theresia van Lisieux gesteld, en hoop, dat met Gods hulp de storm zonder ons veel te schaden, zal voorbijgaan Verder herin neren de graven van onze voorgangers te Fong-Hang-chan daaraan, dat deze ook niet van hun post zijn geweken. Onze missie heeft een roemrijk en prachtig verleden en wij kunnen slechts in denzelfden zin verder werken. Volgens een bericht uit Chicago hebben van de 6009 protestantsche missionarissen ongeveer 80 pet. het land reeds verlateni Mgr. Walsh, leider der Amerikaansche Overzeesche mssies, wier middelpunt Ma- ryknoll is, is nog altijd vol vertrouwen wat de missie in China aangaat. Van de onder hem staande missies is slechts eene missie geplunderd de leider der bende was den missionarissen niet genegen. Vele andere missies werden een gemakkelijke prooi van bandieten, communistische studenten en de bijgeloovige onwetende massa; Mgr. Walsh ziet de toekomst vol vertrouwen tegemoet. Hij houdt de Chineeschen voor vredelie vend en vol respect voor de goede zeden en voorschriften; zij zijn van nature zeer geloovig. e communisten. Hebben zij belang bij wan orde en rechteloosheid, het overgreote deel der arbeiders heeft dat niet en begrijpt zeer wel dat met dergelijke wilde stakingen, misschien wel eens eain oogenblikkelijk suc cesje is te behalen, ntaar dat deze in het algemeen slechts onheil, ook voor de arbeiders zelf, kunnen brengeh. Het is i.n algemecnen zin niet gemakkelijk voor buitenstaanders om zich een juist oordeel over een. arbeidsconflict te vormen, maar in dit geval is hét tóch wel zeer duide lijk waar de schoen wringt. De organisaties, die dezen strijd openlijk hebben afgekeurd, zullen ook de middelen wel weten te vinden om dergelijke buitenissigheden tegen te gaan en te beletten dat' ten groep arbeuiders de zaak in 't honderd stuurt. Waarmede zij goed werk zullen verrichten. Want het belang van deze aangelegenheid reikt veel verder dan het bouwbedrijf het lijkt mij een zaak van groot en algemeen belang. En al kan men van de collectieve contracten niet zeggen dat zij alleen in het belang der arbeiders .zijn, het moet toch zonder twijfel vooral voor de arbeiders van belang zijn, dat de collectieve contracten hun vastheid behouden. Wie daaraan raakt moet alles wat georganiseerd is, tegenover zich vinden. De Federatie-mannen mogen dan het genoegen smaken dat zij tegen, alle redelijk heid in een werk hebben stil gelegd, op den duur zullen zij zelf daarvan de wrange vruch ten plukken. ISliemand kan tenslotte cenig respect hebben voor menschen, bij wie het gegeven woord geen waarde meer heeft. A. J. L. De jaarlijksche algemeene ledenvergade ring van het Verbond van Ned. Werkgevers zal, naar het orgaan van het Verbond meldt worden gehouden op yrijdag 30 September a.s. te Rotterdam. Aan deze vergadering zal o.a. worden verbonden een bezoek aan de N. V. Mij. voor Schéeps- en Werktuigbouw „Fijenoord" te Rotterdam. De R.K. Nederl. Boeren- en Tuinders- bond heeft een brief gezonden aan den minister van binnenlandsche zaken en land bouw, in antwoord op diens brief van 3 Maart 1927 betreffende wettelijke bescher ming van landarbeiders. Blijkens den inhoud van dit schrijven kan de Nederl. Boeren- en Tuindersbond zich niet vereenigen mèt het voorstel der R.K. en Prot. Chr. Landbouwarbeidersbonden, doch is bereid met de organisaties der land en tuinbouwarbeiders constructieve politiek te voeren door het instituut der C. A. O. tot verderen bloei en hoogere ontwikkeling te brengen, mede door, zoodra de wette lijke regeling te dien opzichte zal zijn tot stand gekomen, de verbindend-verklaring der C. A. O. te bevorderen daar, waar zulks in het belang van het land- en tuin bouwbedrijf noodig of gewenscht zal wor den geacht. behandeld had, en hoe ondankbaar en treil- si eloos hij haar moest schijnen. In de vol heid van haar berouw en in de kinderlijke oprechtheid hare ziel, stortte zij ongeknus- tcld en eenvoudig haar gevoelens uit aan haar echtgenoot. Een verstandig man zou in zulk een edel vertrouwen hoe smartelijk het hem o;i. het oogenblik ook mocht zijn een waar borg voor 't geluk van z'n heele leven heb; ben gezien. Hij zou den aard onderkend heb-, ben van de kinderlijke, eerbiedige gehecht beid die zij voelde voor een man, die zoo ver oven haar stond in jaren en geestesgaven. Een weniig toegevendheid, een weinig kie- sche en edelmoedige teederheid op dari oogenbii.':, zou aan lord Montfort de vuri-/ ,1e. gehechtheid van een dankbaar hart ve Zekerd hebben. Zoo iets van een man als lord MontfoE. te verwachten, was echter dwaasheid! -Hij' luisterde naar Caroline met een dom knórri; gezicht. Dat zij zelfs het geringste leed ge voelde over dc oorzaak, die haar verlovTrrr' met dien halelijken Darrell had deen-ver breken en die haar verheven fiad tot den 'ang van markiezin, was een nooit uit tc '"ét-in sèli'ild in z'n oog-en. Hij kwam tv;, 'ofte, en natuurlijk niet ten onrechte,- to! Je eonclu'Je, d»t mzvrquw Lundsay hem be drogen had; hii hield haar bepaald voo' Jasper's medeplichtige, en hij was fatsoen lijk man genoeg om te begrijpen, dat deze lage intrigue, hen die er schuldig aan wa ren, buiten z'n conversatie plaatsten. Toén Aan het bouwwerk aan de Slachthuis straat te Haarlem is een staking uitgebroken. Volgens de berichten wegens het ontslag van een paar arbeiders. Óf dat ontslag al dan niet terecht was gegeven doet in dit ver band eigenlijk weinig ter zake, want in het bouwbedrijf bestaat een collectief contract hetwelk eeh regeling bevat bij voorkomende geschillen. Uit de bladen hebben wij boven dien kunnen vernemen, dat er ook plaatselijk een scheidsgerecht bestaat, hetwelk zoo noo dig over de rechtmatigheid van dat ontslag een uitspraak had kunnen doen. Er kan dus tijdens den duur van het con tract geen conflict ontstaan, indien beide partijen zich aan de overeenkomst houden en de partij welke weigert om de gewone rechtsmiddelen te gebruiken, maakt zich niet alleen schuldig aan overtreding van de overeenkomst, maar vestigt naar buiten uit den indruk, dat haar zaak wel zeer zwak moet staan. Het verwonderde mij dan ook niets toen ik vernam, dat we hier weer met een, door communistisch georganiseerde arbeiders opgezet heibeltje te doen te hebben. De overige organisaties hebben duidelijk te ver staan gegeven, dat zij met deze staking niets te maken hebben. Intusschen ligt het werk stil ondanks de zeer stellige uitspraak van de overige organisaties, willen of durven de niet bij de Federatie aangesloten arbeiders niet zonder meer aan het werk te gaan. En al zal daarop door de organisaties wel iets gevonden wor den, al zuilen deze wel alle middelen aan wenden om te voorkomen, dat het collectief contract op een dergelijke wijze wordt gesa- j boteerd, het blijft toch wel een zeer ernstig I geval, hetwelk een schril licht werpt op de mentaliteit van de communistische arbeiders. In de jaren die achter ons liggen hebben de arbeiders niet zelden den strijd moeten aanbinden, omdat langs den weg van overleg niets te bereiken was. Thans hebben zij, vooral in die bedrijven, waarin de organisatie iets beteekent, door het sluiten van collec tieve contracten al heel wat verbeteringen weten te bewerken en wordt stelselmatig voortgewerkt om de rechtspositie van de arbeiders te versterken en hun invloed op den algemeenen gang van zaken te vergroo- ten. Een streven, dat zoowel voor het bedrijfs leven in zijn geheel, als ook voor de arbeiders van groot belang moet worden geacht. Het is echter duidelijk, dat het aan deze actie niet ten goede kan komen, wanneer! dergelijke arbeiders een beteekenende rol in het bedrijfsleven zouden kunnen spelen. Er is nu eenmaal geen goede verhouding mogelijk, wanneer datgene wat is overeen gekomen en in een collectief contract is I vastgelego, niet zou geëerbiedigd worden, j Men kan de beteekenis van het collectief! contract niet gemakkelijk overschatten en! meue daarom moet het als een „heilig huisje" worden beschouwd, waarvan iedereen zijn vingers maar heeft af te houden. Dus .óók EarpÜne hem haar bekentenis gedaan had, natn lord Montfort z'n hoed en zeide: „Ik verzoek U, mij nooit meer over dien advocaat en z'n weinig eervolle familie- betrekkingen te spreken. Zooals ge mij ge- '"cjld hebt, gij en uw moeder, hebt hom zeer S'fecht behandeld, maar ge schijnt niet te begrijpen, dat ge mij n&g veel slechter be handeld hebt. Fn wat uw voornemen bc- d'e.vt oni u te vernederen door hem te schrij- ven en hem uit te leggen hoe ge lady Mont- 5/ geworden zijt, ik had liever dat ge van s-RHf. wegliept, veel liever. Aan mevrouw Lundsay zal ik den toegang tot mijn huir .verbieden. Als ge mèt schreien gedaan hebt laat dan uw goed inpakken. We kecren mor- naar Engeland terug." „Dit, was misschien de langste toespraak ie lórd Montfort ooit tot z'n vrouw richtte, .misschien ook de ruwste. Van dien tijd af oèschouwde hij haar met den dicpsten af keer en- sprak niet tot haar, tenzij de eti quette, als zij samen in gezelschappen ver keerden, dit vereischte. Slechts eens in haar huwelijk zag Caroline, juy. Darrell weer. Het was onmiddellijk na saar' terugkomst iti Engeland, weinig meer 'jan een maand ira Haar huvolijk. Het was op efi dag waarop het Pa'Jement voorloopig verdaagd werd, om later voor goed uiteen -gaan,-het laatste Parlement waarin Darrell zitting had. Het rijtuig van Mary Montfort werd door de file van rijtuigen opgehouden, waarmee de plechtigheid de straten had ge vuld. Darrell reed haar te paard voorbij. Hij AMSTERDAM, 5 Aug. Aardappelen. (Bericht v/d makelaar Jac. Knoop.) Zeeuwsche bl. Eigenheimers f 3.60 f 3-75» id- Eigenheimer Poters f 2.803.25 per hl. IJpolder Eigenheimers 'f 6—6.50, id. blauwe Eigenheimers f 66.50, id. Muizen f 5—6, Andijker Muizen f 6—7 Noordholl, Eigenheimers f 6—6.50, id. Blauwe Eigenhd f 66.50, Anna Paulowna Zand f io11, Beverw. Zand- aardappelen en Hillegommer idem f 1011 per 100 kg. Friesche Borgers f 3.50—3.75 per hl. BOVENKARSPEL (Station),. 4 Aug. Aangevoerd 5450 b. aardappelen, Kok f 1.45—1-75> Due f 1.40—1.50, Nine- tyfold f t.25*-i-35> Schotse f 2.50—3.10, kleine f 2.70— f 2.90., eigenh. f 2.75, kriel-f.0.500.75 per baal 17600 stuks bloemkool, ie STf 12.59—19*30 ze s. f3.108.70 per 100 stuks 34.100 kg. roode kool f 1.90—^3.60 p. 100 kg. f 1500 kg. gele kool f 6.80«7.10 p. ïoo kg. 2400 kg. witte kool.f 3.3a—-4 -per too kg. ENKHUIZEN, 4 Aug. Aardappelen. (Marktv. v. Enk huizen en Omstreken). Schotse muizen f 2.402.50, kleine Schotsche f r.55—-2.45> krieiaardappelen f 0.70, blauwe eigenheimers f 3.70, alles per baal (100 pond). ELST (Bet.), 4 Aug. Fruit. (Speciale Fruitveiling V. V. O. B.) Yellow Transparant istc s. 22, 2de soort 11, roode bessen 24—30, kruid,eniersperen- iste s. 2734/ 2de s. t620, Beakhuisperën 611, Janbaas 13, witte pruimen 30, blauwe pruimcn2430, wijnpruimen 60, Eng. krozen 2633, frambozen 3363, mofèllén 2940, kruisbessen 1013 ct. per -kg. ZWOLLE, 4 Aug. Huiden. Gedurende deze week wor den de volgende prijzen' besteed Os- en koehuiden per y2 kg. 34 ct., stieren $8 Ct., pinken 38 ct. De handel minder. "LEIDEN, 5-Aug. Vee. 77-stieren f 200530, 205 kalf- en melkkoeien f 230—400, 255 yarekoeien f 15c—270, 167 vette ossèn ën koeien f 265—450, f 0.661.10 per kg. (schoon), 56 vette kalveren f' "5fo~*~I40, f 0.951*80 per kg. (schoon), 81 nuchtere kalveren f 8—15/ 851 schapen f 28—38, 530 "weidéschapên f 24—^35/ 563 magere varkens f 1546, 70 varkens zouters f~Q;6o0.62, 50 id. Londen- sche f 0.500.56 per kg. levend gewicht, 593 biggen f 713. Kaas. ie s. Goudsche kaas i 4245/ 2e s. f 3441, ie s. Leidsche kaas f 4145, 2e f 34—40 per 50 kg. Aan voer 146 partijen. Handel matig.. LEEUWARDEN, 5 Aug. Vet. Aangevoerd 198 stieren f 120580, 247 vette koeien f 200380, per kg. f 0.80 1.08; 754 melk- en kalf koeien f 175440 50 pinken f 75180, 66 vette kalveren f. 45~~95 43© graskalveren f 40ito, 131 nuchtere kalveren f 715, 297 vette scha pen f 2245, 342 wëïdeschapèn F 1530, 460 lammeren f 1320, 1066 vette varkens f 55—135> Per- kg. f p.560.66, 82 magere var keus f 2555* 564. kleine biggen f 815 16 paarden, 40 bokken. Handel in gcbruiksvèe, ve"tte> koeien behoorlijk goed; stieren iets minder gras- kalveren flauwer vette kalveren minder goed nuchtere kalveren matig varkens niet hoo- ger wolvee flauwer voor export, overigens goed. Zouters f 0:60^—0.63 ber kg. Eieren. Kippen-, aanvoer 59*000 stuks, f 68 i eenden-, 1500 stuks, f 66'/2, LEEUWARDEN, 5 Aug. Boter. Aanvoer 23/3 en 60/6 v. Mijn hoogste prijs f 1.80, middenprijs f 1.79, laagste f 1.60. Veiling hoogste prijs f-1.69, laagste f 1.62. Noteering van de commissie f 1.83. Cotjwussie (Bond van Coöp. Zuivel- fabr.) f ï.86. Kaas. Sieutelkaas f 0.150.47; nagelkaas f 0.100.32, Goudsche f 0.08—0.53, Edammer f 0.25'0.65. Aanvoer 62.372 kg. ZWOLLE, 5 Aug. Boter. Aangevoerd 60/8 v. 15/16 v. en 460 stukken, samen 1580 kg.-Ptuijzen per 1/8 v. f 33— 37/ per kg, f 1.80—2. Vee. Aangevoerd 752 funderen, 107 graskalveren, 75 nuchtere kalveren, 183 schapen, lammeren, 413 varkens en 604 biggen. Men besteedde voor vette koeien f 0.701 id. kalveren f 11.40, id. varkens f 0.600.62 per kg. schapen f 1539. De handel in neurende én verschgekalfde koeien was iets minder in beste vett e koeien prijshoudend en in mindere trager. Stieren redelijk en kalveren duur. De handel in schapen was minder. ALKMAAR, 5 Aug. Kaas. Ter markt waren 160 stapels, wegende 170.000 kg. Fabriekskaas kleine f 43» commissie f 42, boerenkaas kleine f 41/»—commissie f Handel vlug. UTRECHT, 5 Atig. Kaas. Aangevoerd 109 partijen, te- *a,men 60.800 kg. Prijzen ie soort 3638, 2e s. f 3335 rijksmerk f 3542, zware f 46. Handel vlug. SCHAGEN, 4 Aug, Eierefi. (Veiling). Aanvoer 45.839 stuls kipeieren. Prijzen bruin f'6X07.30, f 6.30—6.80, wit f 6.50, gemiddeld f 5.605,80 per 100 stuks. 2160 stuks eendeneieren f. 4.90—5.30 per 100 stuks. ■veek haar slechts even in 't voorbijgaan aan en die blik bleef haar altijd bij. Het was een olik van de diepste minachting, maar ook van hevig zieleltjden. Zoo ontmoetten zij elkaar, zonder een enkel woord te uiten, Uaarop verliet hij voor goed het staatkun- leven. In de hooge en bepertte sfeer ^an de groote Londensche wereld, waartoe 0UY Darrell door zijn positie in de maat schappij behoorde, was het onmogelijk, dat hij niet herhaaldelijk in aanraking moest komen met lord Montfort, het hoofd van een Geslacht, waaraan. Darrell zelf verwant was. En als hij opk al de tegenwoordigheid van lady Montfort ontvluchten kon, haai- naam Sou toch telkens in z'n ooren klinken. Een en ander bepaalde zijn besluit. Den voljfëjden dag zat hij in de eenzaamheid van Fawley. Enkele dagen later ontving hij de tijding van dén dood zijner dochter Ma- tilde, en toén die gebeurtenis békend werd, '--chreef menigeen daaraan zijn teruggetrok ken verblijf op zijn buitengoed toe. Maar Caroline Montfort en zij alleen be greep liet geheim van Darj-ell. Haar was het lekend, waarom hij z'n schitterende poli-' iieke loopbran had opgegeven om zich in de eenzaamheid te begraven. Mev ouw Lunsday had, bij al haar intri gues ten opriehte van lord Montfort, haar oorspronkelijk pian om Darrell als echtge noot voor zich te winnen, niet uit het oog verloren. Toen lord Montfort, tot haar onuitsprekelijke verbazing en ergernis, nog eer er een maand na z'n huwelijk verstre ken was, jiaar de deur gewezen had, haastte zij zich, zich schriftelijk bij Darrell te ver ontschuldigen en wjèrp al de schuld op haar dochter Caroline. Had zifhem zoo schreef ze 1niet altijd- gezegd, dat Caroline hem niet waardig was? Hein, den besten, den cdelmoëdigstèn Van alle menschen? Darrell antwoordde met êèn enkelen houw van vlij mend sarcasme, een "sarcasme, dat door het donzen kussen en 'deii 'gnzensluier der val- sche weduwe he'êpdrbfig éls het zwaard van Saladiin. De oude marjdezin van Montfort, door haar kleinzoon ingelicht, keerde haar den rug tóe; lady Selifia Vipont was ver pletterend beleefd. De li eve vrouw met haar innemende manièFen,-1 znlf ongelukkig ge worden door al de ellende, welke zij ver oorzaakt Fnd. hof-af zich 'naar Italië, kreeg claer wezenlijk défeting en stierf, door iedereen vërlafén als.'een verwelkte, roos, ciie Kaar doorheb ïlleêri achterlaat, Ca-oline's karakter ontwikkelde zich en werd veredeld dóór dé reinheid harer smart. Zij onderwierp zich, als aan een rechtmatige vergelding,'; aan de eenzaam- heid en dé vernedering van haar huwelijks- lot. Wanneer zij aan Guy Darrell dacht, trachtte zij rustig iedér ander gevoel uit haar hart 'te verbanneh dan de wroeging van een niarl ongelukkig gemaakt te heb ben, die Zich zoo welwillend had betoond jegens haar in haiar kindsheid en zoo vol vértrouwen in haar opbloeiende jeugd. Zij bleef rein in haar gedachten en onberispe lijk van gedrag. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7