Binnenlandsch Nieuws, Brieven uit Frankrijk. Veertiendaagse!* Beurs-Overzicht ELCK WAT WILS TREKJES. AUGUSTUS-OOGSTMAAND. Een aardige foto van het maaien van Rogge. Tientallen malen kan men op een uitstapje in de maand Augustus dergelijke landelijke tafereeltjes zien, ver van het drukke stadsgewoel. Ten gerieve van het verkeer Leiden, Katwijk, Noordwijk en Haarlem. De deelnemers van de Eerste Retraite, die te Bergen werd gehouden van 28 Juli tot 1 Aug. 1927, door de Amsterdamsche Retraiteclub „St. Ignatius". DE SPAARNE-BANK Haarlem/Amsterdam. SPORT EN WEDSTRIJDEN. E. D. O. Het R.-K. Lyceum aan den Zijlweg wordt uitgebreid. Op bovenstaande teekening ziet men het Lyceum, zooals het voorfront er na de voltooiing zal uitzien. De streep in het midden duidt aan waar het nieuw te bouwen gedeelte begint. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad. Zaterdag 6 Augustus 1927 Een gevelversieringswedstrijd uitge schreven door de V. V. V. 't Kogge schip, is ook thans weder in de hoofdstad gehouden. Op onze foto toonen we een aardige versiering van een huis in de Kanaalstraat. De ontwatering van het Lingegebied. GEMENGD NIEUWS. MARKTNIEUWS. De combinatie had een „kwajen" dag. No. 509. 't Is een wijs man.... 'n Gewoon, gezellig verjaringspartijtje was t Niks geen bizonders en toch weer zóó, dat de tijd omvloog. 'n Goed glas ouwe wijn.... 'n advocaatje voor de dames.'n borreltje voor degenen, die er trek in hadden.'n pittig sigaartje en verder de gebruikelijke versnaperingen, zon der overdaad. In verschillende kleine groepjes zaten we te boomen over min of meer interessante on- derwerpjes. De zakenmenschen hadden het over hun winkels of bedrijven, de dames over hoeden, mantels, kinderen, pudding, inmaak, waschmiddeltjes, vrouwenbond, liefdadig heid, boeken en nog veel meer. 'n paar on derwijzers en onderwijzeressen disputeerden over 7e leerjaar, Ulo, Mulo, H. B. S., Lyceum, Gymnasium, Middelbare technische, acte A. B. C. D. E. F. Gen salarissenin weer 'n ander prettig hoekje hadden zich de Vakmenschen genesteld, die hun collega's patroons en chefs de revue lieten passeeren 'n nummertje piano er tusschen door 'n stukje radio of pathéfoon van de naaste buren.... 'n aardige mop, die even de algemeene aandacht kreeg.... kortom: leuk, gezellig, 'n prettig-intiem verjaar- avondje, zonder één wanklankje. Om 'n uur of half tien werd 'r nog gebeld. „Nog méér visite?" „En zoo laat nog „We verwachtten eigenlijk niemand meer." Maar toen de deur openging klonk 't ver rast door elkaar „Wel allemachies 1" „Nee maar...." „Wat zie 'k nou?" „Ja, warentig, oom Guus uit Bovendam 1" Oom Guus was 'n joviale verschijning, 'n vrienddelijke, prettige baas, die 'n paar jaar geleden als gepensionneerd sergeant- majoor uit de Oost was teruggekomen en toen met z'n gezin in Bovendam 'n soort land huisje had betrokken. Hij was maar weer voor 'n keertje komen overwippen, om de jarige job, z'n oudste zuster, te feliciteeren. En ineens waren de gesprekken afgebroken en werd oom Guus van alle kanten bekeken, be-vraagd en bewonderd om z'n eeuwige jeugd En vanzelf werd hem tegelijkertijd ge vraagd wat ie wou gebruiken. „Natuurlijk 'n ouwe klare 1" antwoordde de gastheer voor oom Guus. „Dat weet je van ouds." Maar tot verbazing van zoowat alle aanwezi gen schudde oom Guus z'n stevige, militai re kop met de volle, aschgrauwe haardos eri zei heel beslist „Néé, geen sterke drank." De gezichten van hen, die oom Guus ken den, moeten er toen wel erg onnoozel hebben uitgezien, want hij begon te lachen, dat 't dreunde. „Ja, daar zitten jullie van te kijken, hè? Omdat jullie weten, dat 'k 'r vroeger van geen half dozijn op 'n avond bang was, als 't zoo te pas kwam „Dat is toch nog niet lang, Guuswant verleden jaar heb je hier toch. „Ja, dat hoef je me niet te vertellen...* maar sinds 'n maand of zeven gebruik ik ze niet meeren 't zal nooit meer gebeuren ook.... Geef mij maar 'n kop koffie met 'n stuk van die taart en 'n goeie sigaar.... 'n beetje donker als je 'm hebt.... en dan straks, tegen dat 'k wegga, één glas wijn. en als 't 'n goed, zacht wijntje is mag je me nog 'n tweede geven.en als je 't harr in je lijf hebt, om nummer drie in te schenken, dan geef 'k 'r 'n mep tegen, ga de deur uit en kom 'r nooit meer in We zaten paf. „En" vervolgde oom Guus 'n beetje ernstig „als jullie nou nog 'n gezellig uur tje willen hebben.vraag me dan niet naar de reden er vanO, 't is geen gehdfci» hoor.... later vertel ik 't wel es.... maar 't is met geschikt voor 'n verjaarspartijtje. Niemand vroeg meer wat.... en 't werd nog 'n beetje gezelliger.... want oom Guus begon weer zoo echt prettig te vertellen van z'n avonturen in de Oost.... van de op- meppers, die de sluwe Athjeërs 'm zoo nu en dan hadden toegediend en waarvan ie voor de zooveelste maal de lidteekens liet be-grie- zelen.van de kogels, die'rakeling langs z'n ooren waren gegaan.... van de hachelijke oogenblikken bij hinderlagen, en nog honderd andere spannende gevalletjes. En toen oom Guus hoognoodig naar z'n trein moest was meteen 't verjaringsfeestje uitgeblazen. 'k Liep met oom Guus mee de kant van 't station op. En zonder dat 'k er naar vroeg begon ie te vertellen, waarom ie geen „bittertje" meer dronk. „In Indië, vooral onder de hoogere rangen van 't leger, was 't gebruik van sterke drank vrij algemeentenminste bij ons in Din ger.... ik praat alleen van eigen ondervin ding. Hoe ging dat.veel vrije tijd en. nou ja, 't zeggen was, dat 't nogal ziekten en andere ongemakken tegenhield.voor hoe ver dat waar of niet waar is, daar wil 'k geen boom over op zettende eene beweerde zus en de andere zoo. Dronken ben 'k daar nooit geweest'k had m'n vaste „taks" en daar ging 'k zelden of nooit overheen 'k zal niet tegenspreken, dat, wat ik dronk, voor 'n ander misschien te veel was, maar in ieder geval mijn gestel scheen er tegen te kunnen..en onder diensttijd gebruikte ik geen druppel.... daar kregen ze me nooit foe.Toen 'k 'n paar jaar geleden in Hol land terugkwam kreeg 'k gauw in de gaten, dat 'k met dat goedje hier voorzichtiger moest zijn dan daargindsafijn, om maar kort te gaan die voorzichtigheid werd later zoo nu en dan wel es 'n beetje door me verwaarloosd of dat nou kwam doordat 'k niks meer te doen had'k weet 't niet, 'k zou 't waar achtig niet kunnen zeggen.'t was zoo ik voelde me vrijer, onafhankelijker en meen de te kunnen doen wat 'k verkoosmaar ik zorgde er voor, dat 't buiten m'n huis niet werd gemerkt.... En nou komt 't.... 'n Maand of zeven geleden hadden we op de soos 'n fuifje.... tenminste voor zoover je dan bij ons in Bovendam van 'n soos kan spreken.... *t was meer zoo'n kaart en loterij-clubje van 'n man of zeventien. Er was 'n flink prijsje getrokken en dat werd gevierd Zooals dat dan gaat. 't Begon met 'n uurtje bitteren.... toen 'n diner met flink wijn en zoo.ala, je snapt hoe dat soms gaat met heeren onder mekaar. En zoo tegen 'n uur of negen was 'k dronken.... voor 't eerst van m'n leven echt dronken.Maar toch had ik nog de wil om te zeggen „nou is 't ge noeg.... ik moet weg.... 't is te hard ge gaan.. Ik kwam buiten.'t was prach tig weerenja 't werd mis met Guus na 'n kwartier lag 'k in 't gras langs de rijkswegEn daar werd 'k gevonden door wie denk je Door m'n oudste zoon van vier en twintigdie liep daar te wandelen met z'n meisje.... dat meisje holde meteen weg.... Als 'k me ooit van me leven heb doodgeschaamd dan is 't toen geweest.... en toen m'n jongen, die groote goeie knul van vier-en-twin'tig.toen die begon te hui len. foard te huilen als 'n klein kind, om dat ie z'n vader dronken langs de weg vond toen had 'k wel door de grond willen zakken.... en 'k huilde net zoo hard mee en geen jenever-tranen, hoor God nee, daar voelde ik me te ellendig voor.te diep gezonken. M'n jongen zei niks thuis en de volgende morgen was 't gewoon of 'r niks bij zonders was gebeurd. Maar er lag 'n brief van z'n meisje.je begrijpt me.Ik heb de sterke drank, die 'k in huis had, meteen weg gesmeten..^. en geen druppel meer ge bruikt.... geen druppel. En verleden week ben 'k bij 't meisje van m'n zoon geweest en heb haar gezegd „Nou zie je me, zooals ik geworden ben vanaf die avond.en zooals 'k altijd zal blijven.... dat zweer ik je bij m'n naam als eerlijk militair met blanco boekje.wil je nou m'n jongen. Maar ze was me al voor.ze had 't zelf al gemerkt en zat al 'n paar maanden te prak- kezeeren hoe ze 't met m'n zoon weer moest aanvatten.En 'n paar dagen geleden zijn ze opnieuw verloofdNou weet je de heele geschiedenis.adieu.'k heb nog maar 'n paar minutende groeten thuis 1" Toen ie de hal van 't station binnenging toen zag 'k, dat de kerel van ijzer met z'n mouw langs z'n oogen veegde. G. N. Geen cent verdiend, verlies van benzine, en den heelen dag gesjouwd in de warmte. Een Spoorwegtunnel te Leiden. Sinds geruimen tijd ondervindt het ver keer tusschen Leiden, Katwijk, Noordwijk en Haarlem enormen overlast door 't veel vuldig en dikwijls geruimen tijd achtereen gesloten zijn van de afsluitboomen van den spoorweg aan den Rijnsburgerwcg vlak bij het station Leiden. Van verschillende zijden is reeds menig maal op verbetering van den toestand op dit drukke verkeerspunt aangedrongen. Ook het gemeentebestuur van Leiden en de K. v. K. voor Rijnland hebben reeds her haaldelijk pogingen tot verbetering van den toestand aldaar bij de directie der Nederl Spoorwegen aangewend, tot dusver echter zonder resultaat Het „lampie licht" was er niet eens op overgeschoten. Eenige dagen geleden, zoo vertelt de ,,Msb.", kondigde een advertentie aan, dat er in de autogarage „Renault" aan de Sche veningsche straat te Rotterdam een gedwon gen verkoop van drie auto's zou plaats heb ben. De eigenaar van deze wagens had n.l gedurende anderhalf jaar de stallingskosten niet betaald, een bandenfabriek bezat op hem een onbetaalde vordering en zoowel de garagehouder, als de bandenfabriek had den tenslotte een advocaat in den arm ge nomen, waarvan het gevolg was deze open bare verknoping van de auto's. D'e advocaat van den garagehouder, die de grootste vordering had, behield zich bij de veiling het recht van retentie (terughou ding) voor, indien de wagens samen niet minstens 750 gulden zouden opbrengen. MEDEMBLIK, 5 Aug. R.K. Marktveree- niging „St. Jozef". Aardappelen: Groote Muizen f 2.352.45; Kleine Muizen 2.45 —2.65; Ideaal 2.30—2.40; Due 2.10— 2.25; Witte 1.30—1.40 per baal. PURMEREND, 5 Aug. Aardappelen 1.101.99; kl. Aardappelen 0.601.32 per 25 K.G. Slaboonen 4.204.75; Snij- boonen 2.706.15; zak Tuinboonen 0.36 0.39 per 15 Kg. Doperwten 59.80 per 50 Kg. Roode Aalbessen 0.170.46 per Kg.; Zwarte Bessen 0.40 per Kg. Klap bessen 6.5020 per 100 K.G. Frambo zen f 0.57 per Kg. Kopkommers 27 per 100 Kg. Tomaten 0.120.20 per Kg. Augurken f 0.300.40 per 6 Kg. Bloem kool 3.20—11.80; Roode kool 3.10— 7.70 per 100 stuks; Postelijn 0.350.50 per 5 Kg. Sla 0.70—1.90 per 100 krop; Wortelen 512.60 per 100 bos; Uien 1.151.35 per 25 K.G. Peren: Kruideniers 1836; Suiker 816; Goudbal 11; Janbaasjes 713; Appelen Yellow Transp 15—38 per 100 Kg. TER AAR. Veilingsbericht R.-K. Tuin- dersvereeniging ,St. Phocas". Prinsen 2 dr. f 3.703.80; snijboonen 3.203.30; stek 1.201.30; augurken, fijn 6.807.30, fijn basterd 3.103.60, basterd 2.75, grof f 1.80—1.90, k.k. 1.50, stek 0.55— 0.65 per 25 Kg. TER AAR. Veiling „Tuindersbekngg' Snijboonen 3.20—3.50, idem stek 2.50; prinsesseboonen 3.403.70 per 10 Eg.; augurken per 25 Kg.: fijn f 6.908, fijn basterd 3.40, basterd 2.55, grof 1.90— 2 50, k.k. 0.85—1.20, stek 50—60 et.; dop erwten 1.40; tuinboonen 21 cent. Medegedeeld door KONINKLIJKE-SHELL EN'STANDARD'S Totdat de Standard of New Jersey aa het einde der vorige week de verklarin publiceerde, dat zij er niet aan dacht gesto len Russische petroleum te verkoopen, nu de Sovjets niet van zins bleken eenige compensatie aan de betreffende eigenaars uit te keeren, was men algemeen geneigd aan te nemen, dat New Jersey de bewuste contracten over pétloleumlevering met de Sovjets had afgesloten. Nu is het dan duidelijk, dat slechts de I Standard of N. York en haar dochterinstel ling, de Vacuum Oil, in dezen met de Sov jets tot overeenstemming zijn gekomen. Tot voor kort achtte men het een onmoge lijkheid, dat de verschillende Standard's een tegenstrijdige politiek zouden voeren en nog is men veelal van meening in vak- en dagbladen, dat de houding van N. Jersey min of meer hypocritisch moet worden ge acht, daar deze instelling nog altijd te veel belangen heeft bij haar zusterinstellin gen- Deze opvatting, welke wij echter niet dee- len, is gebaseerd op het volgende: Tot voor 1911 waren de verschillende Standard Companies een en dezelfde maatschappij; nadien werden zij tengevolge der Anti- 1 Trust Law in de huidige ondernemingen gesplitst, zoodat vooral aanvankelijk de aan- deelen in dezelfde handen waren. Een der grootste aandeelhouders was Rockefeller. O.i. echter is in de afgeloopen 15 jaar te veel gepasseerd, dan dat de onderlinge verhoudingen nu nog dezelfde zouden zijn en de aandeelen der verschillende Stan dard's zich nog steeds in dezelfde porte feuilles zouden bevinden. Vooral toen de herhaalde resultaten der Standard Maatschappijen sterk gingen uit- eenloopen, kon men veilig aannemen, dat het aandeelenbezit niet in dezelfde handen bleef, terwijl de zeer verschillende resultaten door de Standard Compagnies gemaakt, toch ook allerminst een bewijs zijn van hun onderlinge intensieve belangen. Onder staand geven wij de resultaten der („zus ter") ondernemingen over 1926, Dividend Winst per 100 per 100 Standard Oil of N. Jersey 6 20 Atlantic Refening 4 11.24 Standard Oil of Indiana 3.50 6.03 Standard Oil of California 2.50 4.37 Standard Oil of New-York 1.60 1.94 D.t de Standard of N. Jersey zulke in tensieve belangen met die of N. York zoude hebben, kan uit bovenstaande gegevens wel in het geheel niet blijken. Integendeel, wij gelooven, dat zij momenteel zelfs zeer te genstrijdige belangen hebben. Zooals wel licht bekend, wordt bijna dc helft der ne'fowinst van N. Jersey gemaakt op den afz't buiter Amerika en vooral in Azië en Europa. N York rad zijn Ledriif buiten de U. S A. meerendeels beperkt tot Cost- Azië; eerst in den laatsten tijd tracht N. York vasten roet bij de Europeeschc afne mers te krijger, speciaal ook in Midden* en Oost-Europa en tast daarmede dr velangen van N. Yerscy aan, zoodat het ons in het geheel niet ongerijmd voorkomt, wanneer de laatste van de gelegenheid gebruik maakt, om met de Kon. Shell tegen N. York front te maken. Wat den verkoop der Russische olie op 'zichzelf betreft, gelooven wij niet, dat de positie der Kon. Shell hierdoo*- commer cieel zwakker km worden, daar het con cern in vrijwel erbtperkte matkan be schikken over zeer veel goedkoopere pe troleum dan de Russischeè. Het optreden der leiding van de koninklijke achten wij dan ook uitsluitend de consequentie van haar principieele houidng ten opzichte der Russische diefstallen. Bovendien verwachten wij niet. dat N. ork in den eersten tijd behoorlijke resul- .aten op den verkoop van het Russische product zal kunnen maken; daar zijn de olieprijzen en tevens ook de Russische kostprijzen niet naar. Voor de Standard's dunkt ons, dat de aan het licht getreden verhoudingen slechtsduiden op een strijd over hun met elkaar in conflict komende Aziatische belangen. A.s. Zondag gaat E. D .O. naar Hoorn, voor het spelen van een nederlaag wed strijd tegen Hollandia, om den fraaien zilve ren Oosterpoort. Edo komt uit met het vol gende elftal: Nijgh, Kuit, Boeré, J. Perucel, Dinkla, C. v. d. Laan, Swart, Tanis, Perucel, C. v. d. Hurk, S. v. d. Laan- „La Bastille" het is nu de naam van een groot plein, dat zoo geleidelijk aan bijna in het raidden der stad is gekomen. Het is een der oudste pleinen van Parijs, maar tevens een der mooiste. Een dier pleinen, die men ik zou bijna zeggen alleen in Parijs vindt. Er is een station der treinen naar den omtrek, een station van den metro, der autobussen, trams, taxi's, er zijn tientallen café's, dancings. Er is een razend druk verkeer, en toch is het een plein dat altijd mooi, altijd voornaam en nooit rom melig aandoet. In het midden staal het hooge standbeeld, een slanke zuil met een soort vrijheidsbeeld er op, dat daar is opgericht in de plaats van het machtige fort, de beruchte gevan genis, die de Bastille eens was. Maar toen lag de Bastille „Place de la Bastille" is de naam van het plein, nog niet zoo half en half in het centrum der stad; toen was het fort met zijn dikke muren en zware kanon nen een onderdeel der verdedigingswerken, die het Parijs der middeleeuwen omgaven, Meer dan de meeste andere steden had Parijs zijn wallen en vestingwerken noodig. Vooral in zijn strijd tegen de Romeinen en hoewel de onbeschaafde Galliërs het tegen deze Meesters in het oorlogvoeren tenslotte moesten afleggen, Parijs maakte zich reeds in dien tijd beroemd door zijn heldhaftige verdedigingswerken. Toen reeds d. w. z, ten tijde van Julius César, nam Parijs (oorspron kelijk vermoedelijk „Par Isis" naar een zich in de nabijheid bevindenden .Isis-tempel) een voorname plaats in onder de steden. Zeker, er is een groot verschil tusschen deze stad van hout en modder en de stad der groote Boulevards, de stad der prach tige standbeelden, heerlijke parken en tui nen van tegenwoordig. Maar twintig eeuwen zijn sindsdien voorbijgegaan, twintig eeuwen, waarin groote koningen als Mérovée, Chil- déric, Clovis, Philippe Auguste, Charles V, Lodewijk XI en vooral, Lodewijk XIV en nog vele anderen het als het ware als een taak hebben opgevat, Parijs te verfraaien en te maken tot de schoonste der steden. Vooral toen de Romeinen uit de stad ver dreven waren en de Galliërs, onder Clovis, Christenen geworden waren en een onaf hankelijk rijk vormden, omstreeks 500 dus, nam Parijs in bloei toe. Toen er met het beruchte verbod van Rome, dat de stad zich niet mocht uitbreiden aan den anderen kant van den Seine-oever, geen rekening meer behoefde te worden gehouden, toen dc bevolking uil den omtrek zich meer in de nabijheid der stad kwam vestigen, o<i bescherming te zoeken tegen een mogelijk terugkeeren der vreemde overheerschers, toen was heel spoedig het oude Parijs nog maar een heel klein gedeelte der stad, die daarna, eeuw na eeuw, nu al dertien eeuwen lang, onafgebroken zich zou blijven uitbrei den! Maar nog altijd wordt het eilandje, dat gevormd wordt dor een tijdelijke splitsing der Seine en dat vroeger heel Parijs uit maakte, La Cité d.i. De Stad, genoemd. Reeds ten tijde der Romeienn noemden de Galliërs de stad kortweg „La Cité" en toen later, honderden jaren later, Parijs er tien tallen mijlen bij had gekregen, hadden al die wijken hun naam, maar „La Cité" is altijd La Cité gebleven. Door die snelle uitbreiding van zijn grond- gebied echter, had Parijs heel veel te lijden van invallen van vijandelijke volksstammen, die meestal geheel onverwacht de een of andere stadswijk aanvielen en plunder den en zich dan, met de buit, uit de voeten maakten. Want de oude forten, gebouwd om het Parijs uit den Romeinschen tijd „La Cité" te verdedigen, waren voor de tien maal grootere stad, ten tijde van bijv. Phi lip Auguste, natuurlijk lang niet voldoende. Hier en daar werden toen versterkingen bijgebouwd, sommige forten, die niet ver van elkander stonden, werden af en toe door een muur verbonden en zoo ontstond als het ware, geheel geleidelijk, de gewel dige keten van forten, alle onderling door dikke steenen muren verbonden. En van deze, geheel uit steen en staal bestaande keten, die omstreeks 1200 voltooid was, was de Bastille een onderdeel. Maar steeds bleef Parijs zich uitbreiden, de omheining werd te eng, werd bovendien doelloos, daar tegen de moderne kanonnen toch geen muren bestand waren. En zoo, alweer geheel voortvloeiend uit den aard der dingen, verdwenen de muren en ver, heel ver, strekt zich thans de stad uit aan den anderen karit van waar eens de muren zich verhieven. Maar zooals „La Cité" het Parijs der Galliërs eeuwig zal doen voort leven, zoo zullen de breede Boulevards, die de plaats aanduiden waar eens de muren stonden, die de Fransche hoofdstad tegen de aanvallen der vijanden verdedigden, de herinnering aan het Parijs der middeleeuwen levendig houden. Met de muren en vele der forten, is de Bastille (eigenlijk wil „Bastille" niets anders zeggen dan „vesting" of beter nog, „kasteel") niet geslecht. Tal van jaren nog heeft ze dienst gedaan als gevangenis en als zoodanig is ze buitengewoon berucht geworden. Merkwaardig genoeg is de bouw meester zelf, een der eerste gevangenen geweest. Waarom hij gevangen genomen is, is, meen ik, niet bekend, maar het moet iets met politiek te maken hebben gehad, in ieder geval zal hij wel als „gevaarlijk voor de vrijheid van het volk" van zijn vrij heid beroofd zijn geworden. Sindsdien heb ben nog velen om dezelfde reden in de Bastille gezucht. De Bastille is opgericht door Franschen, om de onafhankelijkheid van Parijs te ver dedigen „in naam der vrijheid" dus. Dat was in 1370. In 1789 werd het gebouw ver nield.... door Franschen en in* naam der vrijheid.... En het was ook in naam der vrijheid dat toen de Fransche overwinnaars de Fransche overwonnenen vermoorden.... „Vrijheid"zal er van eenig woord ooit meer misbruik zijn gemaakt Zooals gezegd, de Bastille bestaat niet meer, waar vroeger de hooge vestingwallen zich verhieven, is nu een standplaats van auto's, een trap naar den ondergrond- sche.... In de plaats van de muren om de stad, zijn de boulevards gekomen, breede bruggen verbinden de beide Seine-oevers, de ophaalbruggen der paleizen zijn verdwe nen, de grachten gedempt. En nog steeds breidt de stad zich uit, worden mijlen bij gebouwd, voorsteden geannexeerd. En steeds ook nog verandert ze van aspect, wordt hier een straat verbreed, daar een trottoir wat opgehoogd. Want de tijd gaat snel, vooral voor een wereldstad en om hem bij te houden.... Naar de „Msb." thans verneemt, heeft ook de directie van de Spoorwegen inge zien, dat vooral met de op handen zijnde algeheele electrificatie van den Spoorweg RotterdamAmsterdam de toestand daar ter plaatse niet bestendigd kan blijven en zou zij bereid zijn er toe mede te Wérken, dat een afdoende oplossing van dit ver- keersvraagstuk wordt verkregen. Het zou dan in de bedoeling liggen daar een tunnel te maken. In verband daarmede hebben er vanwege de Spoorwegen opmetingen plaats gehad. De Linge-commissie, die in opdracht had verschillende onderzoekingen te doen i.z- de ontwatering van de landstreek vormen de het stroomgebied van dc Linge en het .Kanaal van Steenenhoek en de scheepvaart op de Linge en de Korne, is thans met haar werk gereed gekomen. In het door haar samengesteld rapport, doet de commissie verschillende voorstellen tot verbetering, die tezamen een bedrag van 3.600.000 beloopen. Den omslag der kosten wenscht de com missie verdeeld te zien over Rijk, Provin cies en waterschap. Toen nu de deurwaarder begon, bevonden zich in de garage zestien kooplustige perso nen van wie er vijftien „in combinatie" aan wezig waren. Deze combinatie, naar gelang van de omstandigheden verstekt of verzwakt bestaat uit een stelletje kleine handelaar tjes, die door van elk de centen bij elkaar te leggen, koopjes probeeren te halen en dan weer gauw verkoopen om de winst samen te deelen. Zoo hadden dc scharrelaars kort geleden met z'n zes en twintigen een auto gekocht, die tenslotte aan elk een winst van 35 koperen centen had opgeleverd. Maar Donderdag had men toch hoop, dat er „een lampie licht en 'n goeie sigaar" op over zouden schieten. Eïlacen, de 16e kooper, een buitenstaan der zou leelijk roet in het eten gooien. De eerste auto, een Jeweth in behoorlij ken staat kwam aan bod, de eenzame bood tegen. Op 575 bleven de scharrelaars er aan hangen maar zooveel geld hadden ze niet en 't was „Jantje contantje", boter bij de visch. Daarom werd de wagen opnieuw geveild en nu had de eenzame hem te pakken voor 375 gulden. Die kwam echter niet voor zich zelf en vroeg den deurwaarder „of 't ie niet effe wou wachten, dan kon hij er met z'n opdrachtgever over praten. De deurwaarder, die graag zoo gauw mo gelijk klaar wilde zijn, had hier échter geen ooren naar en terwijl kooper no. 16 aan het het delibereeren ging met z'n baas, veilde hij door. De verheugde combinatie wist toen voor f 50 het stuk, twee der drie automo bielen in handen te krijgen en betaalde on middellijk. Buiten hadden ze een oude ram melkast staan, die als trekkracht dienst moest doen en full speed werden de nieuwe eigendommen, die zelf niet meer konden rijden, een voor een weggesleept en op de Binnenrotte en in de Kalverstraat neergezet Kooper no. 16, die nog niet betaald had, scheen het met zijn opdrachtgever niet eens te kunnen worden, hij kwam althans niet terug en daarom werd ten slotte auto no één voor de derde maal in de veiling ge bracht en voor 500 gulden het eigendom der combinatie, die inmiddels de duiten bijeen had weten te krijgen. Dit geld zou door eenige leden naar den advocaat van den garagehouder gebracht worden, doch bij ongeluk kwamen zij bij den raadsman van de bandenfabriek terecht. Die wist van het recht van retentie niet af en accepteerde het geld, zoodat de scharrelaars zich vergenoegd in de handen wreven. Vooi zeshonderd guldentjes drie auto's. Tjonge daar zou een stevig glaassie bier op over schieten. De advocaat van den garagehouder was in middels eens poolshoogte gaan nemen en kwam juist op tijd om te verhinderen dat auto no. 1, de wagen, die driemaal verkochl was werd weggesleept. Hij maakte gebruik van zijn recht op retentie, haalde de politie er bij en liet de auto's alle drie in beslag nemen, op grond van art. 348 van het wet boek van strafrecht: „Hij, die opzettelijk zijn eigen zaak of ten behoeve van een eigenaar een hem niet toebehoorende zaak onttrek! aan een andere, die daarop recht van pand terughouding, vruchtgebruik heeft, wordt ge- straft, enz." Het werd een treurig einde: de auto's moesten door de combinatie naar den post Duivevoordestraat gesleept worden. Dat ging niet zonder tegenspoed, de wa gens waren caduc, de benzine van de eerste raakte op en er moest „op de pof" nieuw voedingsmateriaal worden gekocht. De combinatie had een kwajen dag, geen oent verdiend, verlies van benzine en den heelen dag gesjouwd in de warmte. Het „lampie licht" was er zelfs niet op over geschoten. BEVERWIJK. Prijsnoteering van de R .K. Coöperatieve Tuindersvereeniging „Kenne- raerland" van 5 Aug. Aardbeien 2535 ct. per K.G. Frambozen 4555 ct. per K.G. Bessen 2040 ct. per K.G. Kruisbessen 25 30 ct. per K.G. Doppers 1732 ct. per K.G. Capucijners 2634 ct. per K.G. Witte cap. 3035 ct. per K.G. Raspers 2536 ct. per K.G. Groentjes 1826 ct. per K.G. Tuin boonen 411 ct. per K.G. Bloemkool, le soort 1315 ct. per stuk. Id. 2e soort 68 ct. Komkommers 36 ct. Wortelen 610 cta per bos. Selderie 46 ct. per bos. Rabarber le soort 79 ct. Id. 2e soort 45 ct. Poste lein 4555 ct. Sla per 50 stuks 3580 ct. Andijvie 70100 ct. per kist. Aardappelen 68 ct. per K.G. Spercieboonen 2532 ct. per K.G. Snijboonen 3047 ct. per K.G. Dikke boonen 2430 ct. per K.G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9