In en om Haarlem V erkeers^oiif evallen. Voornaamste Nieuws Oostersche Gevaren. STADSNIEUWS. f: Dinsdag 9 Augustus 1927 51ste Jaargang No. 16623 Aangüie moei, op slraffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na kei ongeval Dit nummer bestaat uit S Groot-Haarlem. bladzijden - Eerste Blad MET DE ZIEKEN NAAR LOURDES. X. (Slot). Agenda 10 Augustus Een weerspannige Haarlemmer. Groote Speciale Dahlia- Tentoonstelling en keuring te Haarlem van 911 September a.s. Drie rijwielen ontvreemd. Een treurig bericht, dat echter gelukkig een vergissing bleek te zijn. Het onweer te Santpoort Hoogoven I weer hersteld. De „Monte Olivia" te Odda aangekomen. ZATERDAG A.S. GEEN VASTEN- EN ONTHOUDINGSDAG. Nalatigheid van den schipper de oorzaak. HET FAMILIEDRAMA IN DE ZILK. tö J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem, Telegraphisch Weerbericht De abonnementsprijs bedraagt tooi Haarlem en Agentschappen: Per week 0 25 Per kwaartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bi Vooruitbetaling 3 5S L, Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeming Nr. 5970. Aavertentiên" 35 ets. per regel Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling A dvertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel. Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeriijgsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door CO bij een ongeval met f OC,f) bij verlies van een hand, JQC t verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; *»U. doodelijken afloop «vu. een voet of er.n oog; MCit, bij verhes van een duim of wijsvinger bij 'n breuk van been of arm bij verlies v. eeal andere vinger.' Het kleine Haarlem van vroeger heeft als een der redenen van zijn streven naar grensuitbreiding immer opgegeven, dat net de noodige elementen miste om zich be hoorlijk en naar modernen trant te ont wikkelen. En er werd aan toegevoegd dat die benepenheid van stadsgrenzen en ex pansie-mogelijkheden de oorzaak zott wor den van Haarlem's algeheelen ondergang. Maar als dat zoo is, dan volgt daaruit, dat Groot-Haarlem moet toonen zijn grens- uitbreidipg waard te zijn en moet trachten zich niet meer door buitengemeenten als Heemstede of Bloemendaal de leef af te laten steken. Het allerbeste zal wel zijn, dat daarbij te werk wordt gegaan volgens een vast en weloverwogen systeem, waarover te vo ren ruim van gedachten is gewisseld. Die gelegenheid tot gedachtenwisseling zal er straks zijn voor den nieuwen Raad, als de gemeentebegrooting voor het dienst jaar 1928 aan de erde komt. Wij hopen hartelijk, dat dan zal blijken, wat er voor frissche denkbeelden in den nieuwen ge meenteraad leven. Wij hopen, dat de be- grootingsdebatten op hoog peil zullen staan, dat de politieke vitterij er ver van blijve en dat bij alle raadsleden een stelletje peuteraars en grappenmakers daargelaten uitsluitend het verlangen domineert om van Groot-Haarlem het beste te maken, wat er van te maken is. De frissche denkbeel den behoeven niet alleen van de nieuwe raadsleden te komen, alhoewel wij hopen, d,a,t er mooi, frisch bloed in den Raad ge komen is. Ook van de oude raadsleden zijn we origineele denkbeelden te wachten, denkbeelden, die nimmer uitgesproken zijn, omdat er toch geen 'kans op verwezen lijking was. De eerste begrootingsdebatten zullen, ho pen wij, de- groote lijn aangeven, waarin de bloei van Grcot-Haarlem verzekerd wordt. Met zorg dient die lijn te werden vastgesteld Veel studie zal er vereischt worden en goed inzicht ook om te kunnen vaststellen, welke denkbeelden voor verwezenlijking vatbaar zijn en welke In het belang van onze stad zijn. Om maar iets te noemen, zal de vraag besproken mceten worden in welke richting Haarlem's naaste toekomst gezocht kan worden. Daarbij kan men zich afvragen of Haar lem's ligging niet duidt op een ontwikke lingsgang in de richting van luxe-stad. Mis schien zijn er andere raadsleden, die meer heil verwachten van een bloeiende industrie in Haarlem. Nog andere zullen een Haarlem- luxe-woonstad willen verbinden aan een bloeiende Haarlemsche Industrie. Een weloverdacht en doordacht antwoord op deze vragen zal reeds voor een goed deel de maatregelen aanwijzen, die in Haar lem getroffen moeten worden in de eerst komende jaren. 'Meenen de raadsleden, dat een uitgebrei de industrie voor Haarlem van het grootste gewicht is, dan zal dit natuurlijk nooit mo gen beteekenen, dat Haarlem als aantrek kelijke woonstad wordt verwaarloosd. Het omgekeerde evenmin. Het antwoord, het goede antwoord op hovenstaande vragen is echter v,an zoo op den voorgrond tredend belang, dat wel nie mand het gewicht er van zal kunnen ont kennen. Want is eenmaal daaromtrent een richt snoer vastgesteld, dan is de beslissing over details ook veel gemakkelijker. Dan b.v. zal de kwestie van een Haar lemsche haven met industrieterrein veel ge makkelijker onder de oogen kunnen wor den gezien. O. m. in verband met de vraag, of die Haarlemsche haven voor grootere zeeschepen toegankelijk moet zijn. In nauw verband hiermede staat de verbetering van het Noordzeekanaal, waar men nu mede bezig is en dan is een spoedige beslissing van Haarlem's raad van gewicht, om de daarvoor noodige stappen eventueel bij de Regeering te doen. Het uitbreidingsplan van Haarlem zal ook worden beïnvloed door 't antwoord, dat op bovenstaande vragen zal worden gegeven. Zal er een ruime, luxueus^ woningaanbouw worden bevorderd, zcoals in Bloemendaal en Heemstede plaats vindt, of kan Haarlem tevreden zijn met een uitbreidingsplan gelijk haven- en industriesteden als Amsterdam en Rotterdam er in den regel op na hou den? Het antwoord op de vragen zal al weer gemakkelijker zijn als eerst vast staat hoe men zich het Haarlem van de Toekomst denkt. Zelfs de bouwstijl van nieuw op te richten gebouwen kan er door beïnvloed worden; o..k de wegenaanlog en 'n eventueele re clamecampagne zr! cok moeten weten of t Haarlem als woonplaats dan wel als indus triestad aanbeveelt En zeker maakt de te volgen belastingpolitiek een grondige be studeering van Haarlem s toekomst-mogelijk heden noodig. Wij kunnen ons niet voorstellen, d.-.t reeds bij de eerstvolgende begrootingsde batten uit de botsing der ideeën een ar- gerond plan te voorschijn komt. Daarvoor zullen de raadsleden te veel ven meening verschillen over wat Haarlem ncodig heeft en niet noodig heeft. Maar de bespreking kan zeer interessant worden en wellicht een aansporing zijn om de zaak dieper te be- studeeren. Wij kunnen ons ook voorstellen, dat het hooren van anderer mcening ge- wenscht is. Er ziin in Haarlem tal van za- kenmenschen en industrieelen, die, zonder in -Jen Raad te zitten, prachtige denkbeel den hebben over Haarlem s toekomst. Man- schen, die in Haarlem gewonnen en getogen zijn en bloeien van liefde voor hun woon plaats, en ook anderen, die de wereld be nijd hebben cn hun ondcivindingen aan Haarlem kunnen dienstbaa- maken. Waar om zouden al is het dan nie'. officieel - deze menschen niet eens over hun opinie gepolst worden? Wii stellen ons de zaak dan ook zoo voor dat bij de a.s. begrooting de zaak door de raadsleden wordt aangesneden en dat, na eèn gezonde gedachtenwisseling, de kwestie verder als studie-cbject in handen wordt gesteld van B. en W. of van een commissie uit den Raad al oi niet aangevuld met voor aanstaande ingezetenen. De zaak lijkt ons voor Haarlem tot in yerre toekomst van zooveel belang, dat een dergelijke intensieve behandeling in alle opzichten gerechtvaardigd is. Geen enkele politieke partij zal tegen een dergelijke behandeling bezwaar hebben. Een vooraanstaande S.D.A.P.'er verzekerde ons nog onlangs, dat hij gaarne eens een deugdelijke gedachtenwisseling zou willen bijwonen van bevoegde personen, om eens te hooren cp welke wijze Haarlem zich het mooist en het degelijkst zou kunnen ont wikkelen. 4 Het was natuurlijk de liefde voor zijn vaderstad, die deze S.D.A.P.'er zoo deed spreken, een liefde, die voor Haarlem het beste wenscht wat te verkrijgenu is. Derge lijke gevoelens strekken ieder Haarlemsch burger tot eere! Datzelfde gevoel brengt ens er toe om deze zaak ook nu op een derge lijke wijze ter sprake te brengen. Moge de samenwerking tusschen den ge meenteraad van Haarlem en de burgerij den bloei van Groot-Haarlem tot resultaat hebben! K. I. P. Wij zijn Zondag j.l. onthaald op een radio-uitzending via de N, S. F. van de redevoeringen van de nieuwbakken pro feet en profetes Krishnamurti en Annie Besant. Reeds tevoren erkennen wij ons toestel, na het aanhooren van eenige woorden, te hebben afgezet. Aan aether- vergiftiging wenschen wij niet te sterven. Ons treft de beschrijving van Krishna murti als profeet. „Wie in aanraking komt roet den heer Kr komt onder de bekoring van dezen jongeman van wien een groote rust en kalmte uitgaat, en in wiens oog men toch zoo'n intens ac.ief innerlijk leven kan waarnernen. Inderdaad: Daar is iets voor te zeggen. Wij hadden in Indië een Djaga nachtwaker die, ondanks zijn buitensporig offeren aan Bachus. dezelfde intelligente verschijnselen vertoonde. Deze gelaatsuitdrukking kan men in Azië bij dui zenden vinden, dezelfde Phys.'ognomie soms nog intelligenter ontwikkeld vindt men in de duisterste uithoeken van Bena res bij tientallen. Dat verklaart ook lev ens de mogelijkheid dat een Europeesche vrouw de diep betreu renswaardige stap kan doen om zich door een huwelijk aan een Oosterling te binden. (Oostersche dansers, fakirs, en de hemel weet hoeveel andere z.g, Oostersche bui- tennissigheden vervullen een hoofdrol in menig drama). Het is een handige zet dat de impres- sario dezer gastvoorstellingen een dusdanig menschelijk individu bemachtigde om de bijzondere uiterlijkheden van dit ras in Eu ropa te exploiteeren. In Britsch-Indië zou den deze profeten weinig kans op succes hebben, zooal geen lijfsgevaar loopen. Wat is de waarheid omtrent Krishnamurti? De eerste stap, welke wij ondernamen om het publiek goed gefundeerd te kunnen voorlichten, was ons in verbind'ng te stel len met onzen grooten Katholieken specia list Pater H. de Greeve S. J., die met het signaleeren van Oostersche zwendelpraktij- ken zijn diamanten sporen verd'end heeft. Wel waren ons verschillende bijzonderhe den bekend, doch wij zouden nog maar een stumperig gegeven hebben samengesteld uit eigen wetenschap Omtrent de voorge schiedenis van deze „Orde" vermelden wij dan, dat in 1895 te Parijs overleed lady Caithers, die de titel droeg van „Presidente van het Theosofisch Genootschap van Oost en West". Zij had zich aangesloten bij de beruchte Madame Blavatsky, en beweerde de geestelijke vertegenwoordigster te zijn van Maria Stuart, die een engel geworden was van de hoogste hemelsche sferen. De zending van lady C. bestond in het voor bereiden van „den nieuwen dag", de komst van den H. Geest, een collectieven Mes sias, enz. enz. Dit pracht-idee vond ingang in den smaak van den bediegster - Blavatsky. Mevrouw Besant zou echter het geluk hebben dit te verwerkelijken met behulp van den gewe zen Anglic, predikant C. W. Leatbeater. Op het huidige moment staat een leger van ca. 100.000 volgelingen klaar om den nieuwen Messias een weg te bereiden. Een eerste poging om tot het doel te geraken vond in Londen in 1905 plaats. In een vergadering van theosofen verhief Leadbeater een jon gen, die fungeerde als een reïncarnatie van Pythagoras, tot wereldleeraar. Het ging alles schitterend, tot de vader zijn rechten deed gelden en de jongen naar huis haalde. (Tabé wereldleeraar, zeg maar „dag met je handje"). Een tweede poging verwekte meer op spraak. aldus de geschriften van Pater de Greeve in het n:et genoeg te waardeeren blad „Rechtuit". Deze keer ging het om een incarnatie van Bodhisawatta Maireya in hoogst eigen persoon, den zeer heilige of den Christus. De uitgelezen drager van Bodhisawatta M. was een jonge Hindou, Krishnamurti, waarvan Mad. Besant als beschermster fun geerde. In de wandeling werd hij genoemd „Alcyone". In Parijs werd hij in gezelschap van zijn broer Nityananda (die een reserve- wereldleeraar was. ingeval Krishnamurti on tijdig zou rie-incarneeren in een dood lijk) aan het publiek voorgesteld met zijn sym- bolischen naam „Mizar" Mevr. Besant be weert zelf in een vorig bestaan een hin- dousche te zijn geweest.... voordat zij de re-incarnatie was van den philosoof Hypa- t'US en van Giordano Bruno. De zending van Alcyone-werd voorbereid door Leadbeater en mevr. Besant met een boek waarin zii de laatste 30 incarnaties van den nieuwen Messias verhaalde Men wilde hemkleeden in een kleed dat zou herinneren aan de traditioneele voorstelling van den Christus. Alcyone was klaar voor ziin zending. Maar er lieoen geruchten onder het pu bliek die alles behalve gunstig waren voor de moraliteit van M. Leadbeater. De presi dente daagt de lasteraars voor de recht bank en verpest.... drie processen. Dat loopt tenslotte daarop uit dat de Pa van Alcyone aan het Hooge Gerechtshof van Madras aanvraagt, dat men hem ziin zoon zal teruggeven In dè uitspraak, die hem in het gelijk stelt, verklaart het Hof, dat M. Leadbeater toegeeft gehad te hebben en voortgaat erop na te houden meenin gen, die men niet anders kan weergeven dan te zijn zonder eenige tegenspraak ON ZEDELIJK, en van dien aard dat ze hem als opvoeder van jonge knapen diskwalifi- ceeren". Mevr. Besant (misschien intusschen gere-incarneerd als Pythagoras) gaat in hooger beroep, maar zonder resultaat. Har r twee pupillen echter, die hun opvoeding in Oxford voltooiden, weigerden terug te kee- ren naar Indië en de Londensche rechtban ken stonden haar toe ze bij zich te houden. In den loop van het proces werden vreemdsoortige verklaringen opgeteekend. Mevrouw Besant verklaarde ondet eede, dat zij zich in de tegenwoordigheid had bevonden van den Hoogsten Heer der Evo lutie der aarde, den Logos der planeten, dat zij met volle bewustheid tegenwoordig was geweest bij de Initiatie van Kishnamurti er gens in Thibet, dat zij alle rede heeft te gelooven dat de Christus binnen enkele ja ren voor zijn arbeid onder de menschen zich bedienen zal van Krishnamurti. Dat deze in Benares door den H'*er overscha duwd was geworden en dergelijke dwaas heden meer. M. Leadbeater maakte het mooier. Hij verklaarde „dat hij onderzoekin gen had gedaan op. Mars en Mercurius, dat hij de gedachten der menschen kon le zen enz. enz. Het gekste was met gek ge noeg. Dat hij de gedachte der hooggeroem de aanhangers der orde kan lezen is niet zoo mal. Dat kunnen wij ookEr zou nog veel meer over te vertellen vallen, doch in een Katholiek blad hoort dat niet thuis. Arme Radio. De luidspreker schudt heen en weer van het gebral dezer Godsgezan ten, deze gere-incarneerde zonen en doch ters van Mars en Mercurius. In Ommen timmert men alle mogelijke geesten in alle mogelijke lichamen. Het zijn vogels van di verse pluimage, maar een ding hebben zij gemeen. De grootste verkeers igent is niet in staat hen de juiste richting aan te wij- zijn. Zij hebben een kromming in het gees telijke hoornvlies hunner hersenen, en daar tegen is geen materieel kruid gewassen. Arme golflengte. Veel zonderlings hebt ge reeds moeten dragen. Ge hebt Mars niet kunnen bereiken, maar M. Leadbeater kan er meer van vertellen, die is er zelfs in eigen persoon geweest.... Wanneer ik te Schaerbeek zit te wachten op den 3en trein, gaan als vanzelf mijn gedachten terug naar de dagen, die wij met onze zieken hebben doorgebracht. En met dankbaarheid denken wij dan allereerst aan Haar. onze Onbevlekte Moe der, die ons de kracht schonk, zooveel yoor onze zieken te kunnen doen en die ons toonde, dat het menschenwerk, dat wij déden, Haar aangenaam en welgevallig whs, doordat zij Haar zegen over al onze zieken uitdeelde en allen getroost naar huis terug gingen. Dankbaar zijn wij ook tegenover hen, de statonschefs en persoeel en wij Haar lemmers meer in het bijzonder tegenover onzen chef van het station. Dankbaar voorts jegens allen, die ons hielpen te Haarlem en te Roosendaal bi; het halen, in en overladen van onze eigen stad- en land- genooten, die op de hulp en toewijding van anderen waren aangewezen. Toch blijft er voor mij nog een vraag bestaan die gij allen wellicht ook zult uiten, n.l.: Had er voor onze zieken, en bijzonder de zieken te Haarlem, nog meer gedaan kunnen worden? Zeker is het, dat geen menschenwerk volmaakt kan zijn, maar toch, zouden, indien we meer elkaar hadden verstaan, indien alle Haarlemsche pelgrims, oud-pelgrims en infirmières en brancardiers van dit jaar en van vorige jaren zich hadden verbonden, om gezamen lijk voor onze zieken te werken niet méér onzer lijdende stadgenooten door ons kun nen worden medegenomen naar O L. Vr. van Lourdes? Hierop hcop ik binnenkort nog even terug te komen in een afzonder lijk artikel. Juist als ik zoover ben gevorderd, rijdt de 3e trein met 10 min. vertraging het station Schaerbeek binnen. Fluks wordt een lichte patiënt uitgeladen en dan ga ik den geheelen trein af, om de verloren bagage te zoeken en inlichtingen daarom trent te vragen. Een lederen koffer, waarom naar Lourdes was getelegrafeerd, is door een bediende der firma Cook medegenomen cn aan mij afgegeven. Precies op tijd komt nu de 4e trein bin nen en wordt ook in dezen door mij naar de overige bagage gezocht. Ik vind nog meer, dan mij is opgegeven en spoedig is door mij een en ander als bestelgoed van uit Schaerbeek verzonden voor hen, die in België vertoeven. Beide treinen vertrkken met veel vertra ging resp. 10.22 en 10.50 van hier. Er blij ven pl.m, 45 personen voor Maastricht met de vlag van het Bisdom Roermond op het perron wachten. Nog 3 kwartier, dan kan ik ook hen nog even behulpzaam zijn bij het instappen cn als om 1133 de trein naar Luik zich in beweging steil, blijf ik alleen achter en haast ik mij naar m'n hotel om voor ik naar Haarlem terugkeer mij door-'n flinken slaap te verkwikken. F. N. Sociëteit St. Bavo. Haarl. Inkoop Comb., 8,30 uur. Hoofdbestuur Volksbond, 7.30 uur. R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Ledenvergadering R.K. Bouwvakbond, 8 uur. St. Josephsgeze'llengebouw, Jansstraat 59. Geopend van 8 tot 10 uur. R. K, V. „Zwaluwen", Elftalcommissie, 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoor stelling halt 3 en 8 uur. „Luxori'-Theater Bioscoopvoorstelling half 3 en 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 lot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Smt- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89'4 uur. A. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo' Smedestraat 23. Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. K. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zo" en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdag middag ruilen van kinderboeken. St. Martiiavereen'ging Bloemhofstraai 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo", Smedestr 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, s middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur R. K. Reclasseeringsvereeniging, afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging. N Groenmarkt 22. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. BloemLolstraat 1. Tevens bemid- delingsbureau vooi verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jar.sstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur. Donderdag van 12 uur. R. K, Kraamverpleging van de Derde On'e St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Haarlem (Schoten), Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavjdorp) Donderdags van 23 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. Met de „Helena Maria" naar Marken, Vertrek Koudenhorn 8.30. Vertrek naar het Kagermeer en Warmond om 1,30 vanaf den Koudenhorn. Zondag om 2 uur vanaf het Z. B. Spaarne bij Haarl. Dagblad. Zekere V. H. uit Haarlem weigerde op de Zaanbrug te Wormerveer, de verbinding tiisschen Wormerveer en Wormer, tolgeld te betalen, als zijnc'e dit uit den tijd. De dienstdoende brugwachter liet den weerspannige niet pasceeren, waarop deze den brugwachter begon te beleedigen en te bedreigen. Het gevolg was, dat tegen den voorstander van tolvrijdom proces-ver- ba«fl werd opgemaakt. Reeds eerder is medegedeeld, dal de Groote Speciale Dahlia-tentoonstelling en Keuring, dit jaar en wel van 9*—1 Sep tember a.s., te Haarlem gehouden zal wor den. De Speciale Dahlia-Keuring is elk jaar een zeer belangrijke gebeurtenis en dui zenden, uit het geheele land, bezoeken haar. Dit is niet te verwonderen, want de Dahlia behoort tot de meest populaire bloemen en iedereen, die een tuin heeft, wil niet ontbreken op de jaarlijksche mon stering, welke men „speciale keuring" noemt. De allernieuwste en de allerbeste Dahlia's worden er naar voren gebracht, zoodat de bezoeker ziet en daardoor weet, welke verscheidenheden hij in 1928 moet hebben, opdat zijn tuin hem de volle 100 pCt. voldoening geeft Voor de Speciale Dahlia-Keuring, dit jaar te Haarlem te houden, bestaat reeds bij zonder groote belangstelling. Alle zalen van de Gemeentelijke Concertzaal in de Lange Bagijnestraat, zoowel boven als beneden, zijn gehuurd en nog vreest de tentoonstellingscommissie ruimte te kort te komen. Van kweekerszijde is de lust tot inzenden heel groot, maar ook anderen zijn bezig, om aan den strijd om het beste, deel te nemen. De ijverige oud-leerlingen, ontwikkelde tuinbouwers als zij zijn, huur- dan een groot terrein en daar worden Dah lia's gekweekt, welke eerst te velde ge keurd worden en daarna op de tentoon stelling aan den critischen blik van een scherp kijkende jury zullen worden onder worpen. De leden van „Eigen Tuin" zul len laten zien, wat zij als amateurs op het gebied van Dahlia-kweeken vermogen en met hem nog vele andere liefhebbers, terwijl van onze bloemenwinkeliers ver wacht wordt mooi bloemenwerk van Dahlia's. Vele medailles zijn reeds toegezegd, vele worden nog verwacht aan het adres van den heer R. M v. d. Hart, Gaelstraat 51. Uit alles blijkt, dat Haarlem en omstre ken straks getuige zal zijn van een Dahlia demonstratie, zo'oals er tot dusverre nog niet gezien is. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken bij den broodbakker v. Wijn gaarden, aan den Cruquiusdijk, te Haarlem mermeer. De dieven hebben met een val- schen sleutel de deur geopend van een schuur, staande achter de woning en een drietal rijwielen medegenomen. De politie stelt een onderzoek in. De 21-jarige P., wonende aan den Aals- meerderdijk, in de Haarlemmermeer, was in een ziekenhuis te Amsterdam letr ver pleging opgenomen en zou Zaterdag als hersteld daaruit ontslagen worden. Wijl het nog al eens gebeurt, dat men in dergelijke gevallen de familie daarmede vooraf telegrafisch in kennis stelt, waren ook de ouders van P. daarop Zaterdagmor gen wachtende. Aanvankelijk met blijdschap zagen ze den telegrambesteller aankomen, naar groot was hun ontsteltenis, toen ze bij opening van het telegram lazen: „Uw zoon heden ontslapen". Spoedig werd dit bericht bij de buren en verder in de omgeving bekend en stonden hier en daar de bewoners, onder den indruk als ze waren van het gebeurde, het geval te bepraten. De vader ging direct naar Amsterdam, om naar het plotselinge treurige verloop der ziekte van zijn zoon te informeeren, niet kunnende vermoeden, dat deze juist klaar stond om zich naar het ouderlijk huis te begeven. De vader kwam hem gezond en wel in den gang van het ziekenhuis tegen, wist eerst niet, hoe hij 't had, m,a,ar kon geluk kig, na zijn wedervaren verteld te hebben, in een blijde en dankbare stemming met zijn herstelden zoon de inrichting verlaten. Weldra bleek, dat er een vergissing was begaan met het telegram en daarin per abuis het woord „ontslapen" was opgeno men, in plaats van „ontslagen". Slechts één verkeerde letter dus, die hier .oooveel onsteltenis en opschudding teweeg bracht. Die werkt, maakt fouten, dus een ver geeflijke fout van hem of haar, die ze maakte, hoewel het jammer is, dat nu juist daardoor in plaats van een over te seinen biijde tijding, zoo'n treurig bericht werd overgebracht. Een afsluitboom doormidden gereden. De bestuurder van een auto wilde de draaibrug over de Ringvaart van den Haar- leir.mermeerpolder bij Aalsmeer oprijden, toen juist op hetzelfde oogenblik de afsluit boom dichtviel. De boom werd geheel ver nield. Gelukkig werd door den schok het motorrijtuig in z'n vaart gestuit, zoodat dit ongeluk met eenige materieele schade afliep. Zaterdagavond ontlastte zich hier een kort, doch krachtig onweder, dat gepaard ging met zwaren regenval. Op de Voorplaats sloeg de bliksem in de woning van den heer IL en beschadigde een pla- fondbalk. Bij den invaliden heer K. vloog de blik sem langs de woning, waardoor, vermoede lijk van schrik, de bewoner bewusteloos geraakte, doch spoedig kwam hij weer bij kenn:s. De hoogoven I van het Hoogovenbedrijf te IJmuiden. die vele maanden buiten dienst is geweest wegens reparatie, zal met September weder in bedrijf worden gesteld. Ook de nieuwe cokesoven-batterij van het Hoogovenbedrijt komt binnenkort in werking. Daardoor krijgen vele arbeiders werk. Een groot deel der toeristen zeeziek. Het s.s. „Monte Olivia", dat een reis naar de Noorsche fjorden maakt met 1500 leden van de Nederlandsche Reisvereeni- ging, kwam Maandagmorgen na een mooie zeereis te Odda ydardangerfjord) aan. Slechts had Zondag, toen het Skagerrak ge passeerd werd, een groot gedeelte der toeristen, zeker twee derden, veel last van zeeziekte, veroorzaakt door de be ruchte, ruwe korte golven. Toen het schip echter de rustige fjorden bereikte, herstel den allen spoedig Maandag maakte het gezelschap een tocht naar de prachtige glet- schers bij Leatefoss Het weer is schitte rend. In enkele bladen is gemeld, dat Zaterdag a.s. een geboden Vasten- en Onthoudingsdag is, in verband met het vigilie van O.L. Vrouw Hemelvaart. Na ingewonnen informaties kunnen wij mededeclen, dat (iet Zaterdag geen geboden Vasten- en Onthoudingsdag is De stranding van de „Urania". De Raad voor de Scheepvaart deed heden uitspraak betreffende het aan den grond stooten van het stoomvisschersvaartuig „Urania" YM. 65, bij de pieren van IJmui den en de klacht van den Hoofdinspecteur voor de Scheepvaart tegen dien schipper (wacht overlaten aan minder dan twee per sonen). De Raad is van oordeel, dat de oorzaak van het ongeval een gevolg is van nalatig heid van den schipper. De schipper had, terwijl het dik mist was en de „Urania zich vlak bij de pieren *van IJmuiden bevond, zelf op de brug moeten blijven en zelf nauwkeurig op het mistsein acht moeten geven. Toen hij op de brug gekomen het sein niet meer hoorde, is hij Z.O. gaan sturen; dusdoende kwam hij niet alleen ten Zuiden van de pieren, maar ging recht den wal in, daar de stroom, in ver band met het overgaan van den achtervloed, in vooreb hem sterk den wal inzette. De schipper hhd dan ook voortdurend moeten looden, hetgeen echter is nagelaten. Wat de klacht betreft: de schipper heeft, terwijl de „Urania" gestopt maar niet voor anker lag, den dekdienst overgelaten aan één persoon, hetgeen een misdraging jegens de reederij en de schepelingen oplevert. Ter zake van gemelde nalatigheid en mis draging strafte de Raad den schipper door hem de bevoegdheid te ontnemen als schip per te varen op een schip, als»bedoeld in art. 2 der Schepenwet, voor den tijd van een maand. Gisteren maakten wij reeds in het kort melding van een familiedrama, dat zich in De Zilk afgespeeld heeft. Hieromtrent vernemen wij nog het vol gende: Zaterdagavond heeft bij een twist in het huis zijner moeder, de wed. Fr. de G., de inwonende zoon P. zijn broeder M., die bij een ander in de.kost was. met een broodmes een vijftal steken in het hoofd en aan de Nadere bijzonderheden omtrent de oor» zaak van de noodlottige trambotsing nabij Laren. Een commissie van onderzoek. Te Venlo is de oprichtingsvergadering ge houden van de R.K. Kerstellingsoord-ver- eeniging van Spoor- en tramwegpersoneel tot stichting van hei Mgr. Mutsaersoord. i Oud-minister Colijn zal zijn reis naar IndiS Ti Februari a.s. ondernemen. In het Garoetsche zou buitengewoon groote onrust heerschen; verscheidene lei ders zouden reeds zijn aangehouden. l Moskou zendt per radio opruiende rede voeringen naar Java. De afzet van radio toestellen aan inlanders neemt aanmerkelijk toe. De Amsterdamsche gemeentebegrooting ia thans in het gemeenteblad verschenen. i Boven verschillende plaatsen in ons land heeft gisteren zwaar onweer gewoed en heeft een windhoos belangrijke materieele schade aangerich'. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De zaak Sacco en Vanzetti, Betoogingen cn protesten houden aan. Het Supreme Court verwerpt het verzoek om gratie. Het nieuwe bestuur van het I. V. V. gekozen. i De „Vredesbrug", die Canada met Ame rika verbindt, is geopend, i Betooging van mijnwerkers te Saar- brücken. De hotelbrand te Holzgau aan opzet té wijten? Thans vier slachtoffers. Barometerstand 9 uur v.m.: 758. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.06. Hoogste barometerstand 770 te Isatjord. Laagste barometerstand 749.2 te Blacksod. Verwachting: Meest matige Z. tot Z.W. of W. wind, gedeeltelijk bewolkt, mogelijk nog eenige regen, met afnemende kans op onweer; weinig verandering in temperatuur. schouders toegebracht, waardoor deze zeer ernstig, ofschoon niet levensgevaarlijk werd gewond. Ij De oudste zon M. was reeds bijna 2 jaar wegens zijn onhebbelijk optreden tegen zijn moeder het ouderlijke huis door haar ont zegd. En hij was daarom in een kosthuis bij de wed. R. in de Zi:.k. Nu was M. zeer ge zien bij zekeren W. v. d. B., ook in de Zilk woonachtig en kwam daar veel in huis. Deze v. d. B. had bij de wed. F. de G., die een winkel drijft, schuld gemaakt ten be drage van bijna 9.Toen nu Zaterdag een dochter van v. d. B. in den winkel kwam en een klein bedrag van deze schuld wilde afdoen, werd hiermede door de doch ter van de winkelierster geen genoegen ge nomen, maar het geheele bedrag der schuld van een biljet van 10.afgehouden. Eenigen tijd later kwam de zoon hierover klagen bij zijn moeder, die ziek te bed lag. Er ontstond een hevige woordenwisseling tusschen moeder en zoon, waarin zich oolc de tweede zoon P. mengde. De twist liep zoo hoog, dat P. die, juist aan het broodsnij- den was, zich in woede ontstak en met het broodmes M. een 5-tal diepe steken in het hoofd en schouders toebracht, waarna men hem voor het ziekbed van zïin moeder half dood liet liggen. Bovengenoemde v. d. B. echter, door wien eigenlijk de ruzie was ontstaan, haalde ten slotte den gewonde naar buiten. Een Fordauto werd gehuurd en naar Hillegom gereden om den gewonde bij een dokter te laten verbinden. Bij een twee tal geneesheeren werd aangeklopt, maan dezen weigerden hulp te verleenen, omdat, zooals zij zeiden, de gewonde geen klant was. Ten slotte werd besloten dan, naar Noordwijkerhout te rijden. Omstreeks half twaalf 's avonds kwam men daar met den gewonde, die uit de verschillende wonden bloedde aan en riep de hulp der politie in. Er werd naar heth uis van Dr. Romijn ge reden, en de assistent van dezen legde de noodige verbanden, en verklaarde, dat de verwondingen, ofschoon niet levensgevaar lijk, toch zeer ernstig waren. O.m. kon de getroffene zijn rechterarm niet gebruiken. Ten slotte werd ook de burgemeester ge telefoneerd en werd de mishandelde 's nachts om half drie onder politietoezicht weer naar dc Zilk gebracht. Daar is door de politie een uitgebreid onderzoek ingesteld en het noodlottige mes en de vernielde kleeren werden in beslag genomen en van het geval proces-verbaal opgemaakt. Thans is de toestand van den gewonde bevredigend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1