Rondom den Roemeenschen Troon. STADSNIEUWS. PIJLTJES Woensdag 10 Aug. 1927 51ste Jaargang /No. 16824 Aangifte moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden ulterlifk driemaal vier en twintig varen na het ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Agenda 11 Augustus De reis van de Monte Olivia naar de Noorsche fjorden. Koelhuis „IJsvries". ze"- Programma. R. K. V. „Zwaluwen". TENNIS. Hel tennistournooi te Zandvoort. Kraantje Lek, LUCHTVERKEER. INGEZONDEN. Wat m<p.n voelt bij een val van 8000 Meter hoogte. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haa/lem. Telegraphisch Weerbericht De K. L. M. staat altijd klaar. Dé abonnementsprijs bedraagt vcot Haarlem en Agentschappen: Per week 0 25 Per kwaartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bi-' Vooruitbetaling 3 58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnenj 1?' Pq»trekeiaing Nr. 5970. Adverfentiën 35 ets. per regeL Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 et., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct- per regel. Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f7 - bij een ongeval met f ORfl - bij verlies van een hand, f 4^2 bij verlies van een f CJI m bij 'n breukvan -P «f| M bijver! verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; V5J. doodelijken afloop"«JU. een voet of een oog; duim of wijsvinger - wl* beer of arm, an .r bij verlies v. eea vinger. De kwestie van dc troonopvolging, die reeds jaren vóór den dood des konings een onderwerp van langdurige en ernstige be spreking uitmaakte en waarvan velen in den lande verwikkelingen vreesden, verloopt geheel anders dan vermoed werd. Bedrie gen de voorteekenen niet, dan zijn ver wikkelingen vooralsnog niet te vrêezen. De politieke situatie in Roemenië is eigenlijk nog nooit zuiverder geweest dan thans en er bestaat weinig kans, dal in de toekomst de gang van zaken zal worden gestoord. Alle berichten, die de censuur ontglip pen en met een bepaalde tendenz de we reld worden ingezonden, stammen uit den zelfden kring van personen. In de eerste plaats moeten wij dan noemen den ex- kroonprins Carol, verder de koning.n-we- duwe en den leider der oppositie, Maniu. Dezen personen worden de zonderlingste legenden en de meest onwaarschijnlijke plannen toegeschreven. Het is niet te m.s- kennen, dat juist deze groep in haar b- doelingen lijnrecht slaat tegenover Brat nu, den onbeperkten, ongekroonden konii van Roemenië. Toch zou 't verkeerd z daaruit te besluiten, dat er van deze zijde sprake zou zijn van eene actieve oppositie tegen dezen bewindsman. Bezien wij eerst de kwestie-Caroi nader onder 't oog. Deze kan, dank zij bet handige en ver-vooruitziende beleid van Bratianu, practisch als geheel buiten kwestie worden beschouwd. Tqen Carol destijds vrijwillig afstand deed van den troon, mag dit besluit misschien hier en daar opzien hebben ge baard. Voor de ingewijden intusschen niet. Carol toch dien men vin sterk democratisch getinte gevoelens verdenkt, voelde zich veel behagelijker in dc rri van vrij-levend burger dan in de duffe en enge sfeer van toekomstig troonopvolger. Hij heeft zijn erfdeel voor een bord linzensoep verkocht en bet is niet te verwachten, dat hij, ge zien zijn karakter en aanleg, nog ernstige pogingen in het werk zal stellen om een bepaalden invloed op den gang van zaken in zijn vaderland uit te oefenen. Nog min der behoeft men te vreezen, dat hij z ch in avonturen zal begeven, die thans tegen zijn eigen zoon zouden zijn gericht, die door alle partijen als wettig koning is er kend. Buitendien, het oogonblik van handelen, dat elkeen éénmaal in het leven wordt ge boden, heeft hij voorbij laten gaan. Wan neer Carol direct na den dood zijns vaders in 't land was gekomen, dan zou 't hem misschien nog gelukt zijn, steunend op de sympathie, die voor hem, bijzonder in 't legér, nóg bestaal, een rol te spelen in zijn vaderland. Dat historische oOgenblik heeft hij niet benut en de kans, het alsnog te benutten, ts nu voor goed verkeken. Wat niet zeggen wil, dat de tijd nog kan komen, dat de oppositie n!et zal nalaten, als dc tijd daartoe gunstig is, Carol ter bereiking van persoonlijke voordeelen, voor haar wa gen te spannen of bij andere gelegenheden den persoon van den ex-kroonprins tot haar voordeel uit te buiten Als kroonpre tendent intusschen, heeft Carol geheel af gedaan. Met de koningin-weduwe staat het geval intusschen iets ander». Het valt geenszins te verwonderen, dat deze eerzuchtige vrouw, die niets onbeproefd heeft gelaten een eerste plaats te veroveren, niet met het bewind van Bratianu accoord gaat en zich door dezen achtergesteld en op net doode spoor voelt geschoven. Hier even wel heeft Bratianu eveneens ziine voorzor gen genomen. Het regentschap is haar ont nomen en in handen van een raad overge dragen. Naar dit feit zal de koningin zich goedschiks of kwaadscb'ks hebben te voe gen. Men zal goed doen de veelal over dreven berichten, vroeger gepubliceerd, om trent meeningsverschillen tusschen haar on Bratianu eene betrekkelijke waarde toe te kennen. Evengoed zal men verstandig doen de niet minder fantastische berichten omtrent Jorna, onjuist genoemd als de leider der nat'onalc boerenpartij, die in de naaste toekomst tienduizenden zijner aanhangers xou mobiliseeren, om in gesloten horden naar Boekarest op te trekken, naar het rijk der verdichtselen te verwijzen. Dit heele plan trouwens is in strijd met aard en ka rakter van den Roemeenschen boer, wien alle politieke eerzucht vreemd is en die zich nooit zal laten meesleepen in avontu ren, waaraan levensgevaar is verbonden. Waarmee Bratianu wèl rekening gehou den heeft en ook in de toekomst rekening zal te houden hebben, is de eigenlijke leider der nationale boerenpartij, Maniu. Diens kracht ligt in het feit, dat hij misschien de eenige Roemeensche politicus is, die een overtuiging bezit en die overtuiging tot nu loe nog niet met geld heeft laten betalen of door het uitdeelen van baantjes ver- schacherd heeft. Zijn zwakke punt is gele gen in ziin geringen, diplomatieken aanleg, waarin Bratianu torenhoog boven hem staat. Reeds is een poging gedaan om den invloed der Maniu-partij te ondergraven, door don karakterloozen Lupu. onder voor spiegeling van goed betaalde posten en ambten aan zijn volgelingen, aanhang te doen winnen. Brat'.inu zou niets liever zien, dan dat de Maniu-partii als min derheid deel uitmaakte van de refi®e" ring, onder voorwaarde evenwel. dat Maniu dezelfde maehteloozc positie zou iu- neron als thans in de oppositie. Gel" tl deze opzet niet, dan is 't niet onmogelijk, dat Bratianu zal trachten de Avarescu- partij op eenigerlei wijze nieuw leven in te Wazen. AÜes te zamen genomen, zal men na het voorgaande tot dc erkenning moeten ko men, dat in de poFlieke situatie van Roe menië geenmogelijkhedenziin te bespeu ren die de tegenwoordige constellatie zou den kunnen verstoren. Het bewind is vast in handen der liberalen. Blijft alleen nog over de kwestie der minderheden. Ook van die zijde is geen gevaar te duchten. Zij mengen zich uit be ginsel niet in strijdvragen, op de buiten- landsche politiek oefenen ze geen invloed. Trouwens zoo ver strekken zich hare as piraties niet uit. Bratianu zit menscberlijkerwijze ge sproken vast in 't zadel en 't is aan zijn beleid en doorzicht toevertrouwd, dat hij de eerste jaren zijne positie zal welen te handhaven. Sociëteit St. Ravo. Bestuur Spoor- en Tram, 8' uur. St. Jozefsgezellengebouw, Jansstraat 59, Geopend van 8 tot 10 uur. Repet'tie Zan- garsgezellen, 8.30 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoor stelling halx 3 en 8 uur. „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling half 3 en 8 liur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tol 5 uur. be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur.' Tempeliers straat 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van bet Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89'4 uur. R. K. Bevoikingsbureau Gebouw „Si. Bavo' Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij- dagavond K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. - Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, he- halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen Oan boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdag middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereen'ging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samerziin voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit ,,St. Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049. Alle werkdagen van. 9^half 12 uur. s middags van 3^—5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R. K. Reclasseeringsvereeuiging, afdeeüng Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging. N Groenmarkt 22. R.-K. Arbeidsbeurs vóór Vrouwen en Meis jes. Bloemhofrtraat 1 Tevens bemid delingsbureau von verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. 9t. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen vooi arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur Donderdag van 12 uur. R. K. Kraam verpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Topset, ReiUstraat 29, Haarlem (Schoten), Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. Met de „Helena Maria" naar Marken. Vertrek Koudenhorn 8.30. Vertrek naar het Kagermeer en Warmond om 1.30 vanaf den Koudenhorn. Zondag om 2 uur vanaf het Z. B. Spaarne bij Haarl. Dagblad. Dc touristen der Nederlandsche Reis- vereeniging, zijn 1500 in getal te Godd- vangen aangekomen na een prachtige reis. Het was uitstekend w&er. Allen waren opgetogen door het schoone schouwspel. Van de N.V. Ijsfabriek voor de Vischhandeivereeniging te IJmuidcn. Men schrijft ons: De groote vorderingen der koeltechniek van den laatsten tijd hebben het allengs mo gelijk gemaakt de seizoenartikelen tegen woordig het geheele jaar door aan de con sumenten te versirekken in i enzelfden vorm en toestand, als waarin ze verkeerden, toen ze gewonnen werden. Er behoeft hier nauwelijks op het groote belang gewezen te worden, da. de handel er bij heeft, zijne aan bederf onderhevige arti kelen, zelfs geruimen tijd in onveranderden toestand te kunnen bewaren. Ook voor verbruikers beteekenen inrich tingen als deze groote voordeelen, omdat de prijzen der artikelen, die vroeger slechts korten tijd voorradig waren, thans door den voortdurenden voorraad veel meer gestabili seerd worden. Zoo bestaat hier aan het Sluisplein te IJmuiden reeds sedert eenige jaren eene koelinrichting, de bij den groothandel, welks producten zij opslaat, een zeer goeden roep heeft. Aan de hand van de hierbij geplaatste foto's zullen wij thans eerst het bedrijf van meer van nabij bezien. Allereerst bezichtigen wij de ruime ma chinehal. Hier bevinden wij ons in het cen trum van het bedrijf. Vijf zware compres soren drijven hier de ammoniak door de verschillende grootere en kleinere huizen, die naar alle afdcUingen der fabriek leiden, waar de ammoniak door verdamping in wijd vertakte nauwere buizen hare koude- opwekkende werking verricht. Zooals het bloed van het hart door slagader ti en haar vaten wegvloeit en door de a 'c-en weer naar het hart teruggebracht wor zoo cir culeert hier ook de ammoniak, met als cen traal punt de machinekamer. Groote zorg moet in inrichtingen a's deze, aan de bedrijfszekerheid worden besteed. De aandrijving der compressoren kan zoo wel afzonderlijk als gezamelijk cic.: de beide groote stoommachines worden teweegge bracht, terwijl, bovendien een zware draai stroommotor in reserve wordt gehouden. Na hier een begrip te hebber, - Kregen van de wijze Waarop de velschillende ruim ten lage temperaturen kan verkrijgerbege ven wij ons naar de ijsfabriek, de koelcellen De ijsfabriek, die eene capaciterc heeft van circa 200.000 K.G. per dag, voorziet in hoofdzaak in de behoeften aan ijs voor oen vischhandel en deels aan die voor de reede- rijen. De lucht in de koelcellen is zuiver; de nieuwste middelen wórden den col: toege past om de lucht cedu friscl: ie nouv-en, on danks bederfelijke artikelen, die zich in de cellen bevinden. Onder de consumptie arti kelen van velerlei aard, zijn hier groote par tijen eieren en boter opgeslagen. Niettegenstaande dit artikelen zijn. die zeer veel zorg vereischen bij het koelen, omdat betrekkelijk kleine temperatuur schommelingen en wijzigingen in den voch- tigheidstoestand van de lucht in de cel voor de waar noodlottig kunnen worden, heeft dit koelhuis met deze prsducten zeer veel succes te boeken. Als men in aanmerking neemt, da1 zich in de meeste kisten 1200 eieren bevinden en men de tot de zoldering met kisten- op gestapelde ruimten aanschouwt, krijgt men eenigszins een begrip van het onnoemelijke aantal eieren, da hier bewaard wordt. Uit de overige opgeslagen artikelen waar. onder vruchten, kaas, kool e.d. onderwerpen wij nog even de kool aan een kleine' be spreking. Dit volksvoedsel bij uitnemendheid is "oor opslag in koelruimten zeer geschikt. Ook hier springt, evenals bij eieren, het groote voordeel van het koelen direct in hel. oog, daar vroeger deze waren des win ters door verbruikers steeds duur betaald moesten worden, terwijl thans deze goe deren wel niet zoo goedkoop ziin. nis iti den zomer, maar ze toch zeker voor ieders beurs bereikbaar zijn. Het is te verwachten, dat de toepassing der Koeltechniek, zich nog meer in de richting van conserveeren van levensmid delen zal bewegen, wat zoowel verbruikers als den handel ten goede zal komen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende hel postkantoor Haarlem en zijne wijkkantoren. Maand Juli 1927. Aan de bovengenoemde kantoren wérd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f 237.808.26 en terugbetaald 257.889.27. Derhalve mrideringelegd dan terugbe taald: 20.081.01. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 186. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekies inge schreven nominaal 2650.; en afgeschreven 8500. Derhalve minder in- dan afgeschreven: 5850. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld, boekjes bedroeg 1. Tot aankoop van Nationale Schuld ten behoeve van inleggers werden uitgevoerd 2 orders, tot een nominaal bedrag van J 2(XX). der muziek in Den Hout, op Donderdag 11 Augustus 1927, 8 uur, onder leiding van Nico Gerharz. FtónschItaliaansch Programma. 1. Marche de l'Opéra „La Reine de Saba" Ch. Gounod. 2. Ouverture „Mignon" A. Thomas. 3. Suite-Billet F. Popy. Entrée-Mazurkav b. Pizzicati c. Valse lente. d. Larga. e. Finsl-Galöp. 4.Fn-ntaisie de l-Opéra Carmen' G. Bizet. 5. Ouverture „Jeanne d'Arc" Verdi .6. Ballet de l'Opéra „Gioconda" G A. Ponchielli. 7. Grande Fantaisie de l'Opéra „Cavalleria Rusticana" P. Mascagni. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN» Terug te bekomen bij: C. Houten, Zijlweg 107, autoband. F. Plai- sier, Aelbertsbergstraat 51, gouden arm band. A. de Vries, Zd. Polderstraat 29, R.K. gebedenboekje. J. Fennis, Z.B Spaarne 34a, zwarte boa. J. Dcnia, Spaarnwouderstraat 21rd., badpak, handdoek en muis. F. Wesse- Lng, Westerhoutstraat 35, postduif (genum merd). HommeyCo., Anegang 40, dames, hoed. A. Reins', Zijlstraat 54rd., Belg. Her dershond. J. N. Hekhuijsen, Nachtegaalstraat 21, koffer met inhoud. Schouten. Koning straat 58, grijze kat. Kennel „Fauna", Park laan: grijze kat, gebracht door Van Rijswijk, Klcppersingel 129; grijswitte kat, gebracht door Keijzcrswaard, Nieuwe Gracht 2. A. War, Zuiderstraat 8 rd., lorgnet. J. F. v. Maas, witte Heerenstraat 16zw., manchet. A. de Vries, Leidschevaart 38 F. hondenpen ning (genummerd). J. Hulscher, de la Reij- s raat 75, portemonnaie. H. J. Koelemeijer, Jan Steenstraat 9, pakje inh. stoffen. W. Beek, Lootsstraat 29, pakje damesonder goed. S. v. d. Zande, Nachtzaamstraat 23, portemonnaie met inhoud. Bur. v. Politie, Smedes raat, blauwe rozenkrans en een rij- wielpomp. W. de Vries, Spoorwegstraat 12, rijwielbelastingmerk. E. Vennik, Spionkop straat 47, rijwielbelastingmerk. M. Buts, Antonilstraat 35, rijwielbelastingmerk in etui. G. Haan, Esschilders'raat 26r. rozen krans. C. v. Houten, Harmenjonsstraat 3, rozenkrans (zilveren). M. Zwitser, Baljuws laan 13, rozenkrans. Th. Rebel. Olycanstraat 52, reticule met inhoud. J. v. d. Brugge, Cederstraat 15, sleutel (Ford). L. de Zwar;, Staringstraat 4, bos sleutels. Schreur, Greb- berstraat 1, kraansleutel. Oudshoorn, Turf markt 4, zweep. Secr. H. dc Rooy, Voor tings traat 12# Uitslagen: Zondag 7 Aug. 1927. Volendam IR.K.V.Z. I 41. Volendam IIR.K.V.Z.II 30. EEN SCHITTERENDE DAG. Ja! Dat is 't geweest! Bovengen, vereeni ging hield Zondag j.l. een boottocht naar Volendam en Marken. Te half negen 's mor gens vertrok de keurig ingerichte plzier- boot „Piet Cronje" met haar geheele Zwa- !uwen-„aanhang" naar Volendam. h-r heersebte een gezellige drukte aan boord en de stemming werd door het overbekende Zwaluwen-Jazzband -cds spoedig er inge bracht. Begunstigd door mooi Zomerweer Werd de tocht door Holtandsch wateren^ af gelegd en te 1.15 liep de „Piet Cronje" de haven van Volendam binnen. Allen trokken nu naar het typisch gelegen voetbalterrein van Volendam, waar bovenal langs de lijnon het leuk gekleede Volendammer publiek de aandacht trok. Eest werd een aanvang gemaakt met den wedstrijd Volendam I R.K .V.Z. 1 4 1- Zwaluwen heeft 1 invaller terwijl Volen dam volledig verschijt. Direc» loopen de Zwaluwen hard van stapel en er ontspint zich een vlug spel. Van beide zijde wordt hard gewerkt, doch voorloopig zonder suc ces. De aanvallen van Volendam zijn zeer gevaarlijk en de Zwaluwen achterhoede heeft hef hard te verantwoorden. Het back- stel en de keeper zijn echter góed op dreef en steds weten zij tijdig in te grijpen. De wZaluwen voorhoede zit chter ook niet stil en uit een goed opgezette aanval weet de Vries aan R.K.V.Z. de leiding te geven 01. Na de thee. weder hetzelfde vluge spel, van beiede zijde wordt anthousiast gewerkt. Een snelle Volendam - aanval is R.K.V.Z. noodlottig als door een teuselen van een der Zwaluwen, de linksbinnen kon doelpunten. Van een kleine inzinking profiteeren de Volendammers dankbaar en binnen vijf mi nuten is de stancl 31 De Zwaluwen zien dat het verkeerd gaat en herstellen zich, doch thans is 't te laat. De Zuiderzeekanters gaan zich op verdedigen toeleggen en thans is er geen dooi'komen meer aan. Nog eenmaal wordt er gedoelpunt en R.K.V Z. heeft zeer geflatteerd van het federatieve Volendam klop gehad. Het was een wed strijd van de goede soort, en beide partijen van gelijke kracht. Keeper v. d Bosch had een speciale zware dag dach het ging hem als altijd goed af. Volendam II—R.K.V.Z. II 3—0 Een goede presatie van de Zwaluwen- rserves om een volledig Volendam II (2e klasse D.H.V.B.) zoo goed partij te geven. Voor rust waren de Zwaluwen steeds in 't offensief, doch tot doelpunten kon het niet kómen. Ook hier was de voorhoede, vooral de linkerwing het minste en ware het dat deze be.ter op dreef ware, zeker had de overwinning hun deel geweest. Ben de Graaff ih het Zwaluwendoef en Henk de Vries speelde een sublieme partij voetbal. Volendam beschikt over een goed stel re serve's en vooral het binnentrio is gevaar lijk. Het geheel was een mooie- wedstrijd dien de spelers lang zal kunnen heugen. De scheidsrechter leidden de beide wed strijden onberisjelijk. Te ong. vijf uur vertrok de boot weder vap Volendam en zette koers naar het wereldberoemde Marken. Hier werd een ge zellig half uurtje doorgebracht, waarna Ie tocht naar de Spaarnestad werd aan vaard. Het wer hieid zich schitterend ter wijl de zee kalm was. Een fantastisch ge- zieh was de keurige verlichting met lampi ons dat in de duisternis aan een sprookjes land deed denken. Te half elf arriveerde onder de aangenaamste stemming de Zwalu wen weder in hun standplaats. Een woord van dank mag zeker niet ont houden worden aan de heeren Commissie leden die voor deze fraaie organisatie heb ben gorg gedragen, alsmede aan het Zwa luwen-Jazzband, die ht muzikale gedeelte op voortreffelijke wijze hebben verzorgd. Het was een schitterende dag en met ver langen wordt naar e entweede tocht uit gezien! 't Is geen wonder! JOOP. Op den tweeden dag van het tournooi werd er weinig gespeeld en het kwam voor dat er zelfs een baan vrij was. De Heer de Vries Van Buuren had rekening te houden met heel wat uitzonderingsaanvragen." Hij staat eerstens op zijn stuk en werkt regelmatig door. Vrijdag, Zaterdag en Zon dag, den laatsten dag vooral, zal de be langstelling dan cok wel heel wat beter zijn dan tot nu toe. Tcch waren er verschillende mooie partijen, die veel belangstelling voor sportliefhebbers verdiend hadden. Uitstagen; Heeren Single. N. Biereveld sl. H. IJzerman 63, 6—3, A Schouten sl. D. Keilerman Slotemaker 1-6, 7—5, 6—3. Mcdlich sl. P. Kromsigt 61, 63. Tweede ronde, N. Biereveld sl. P. Faber 62. 62. H. J. Rijkmans sl. Jonker 60, 86. Derde ronde: W. 'Scherz sl. H. J. Rijkmans 57, 86, 6—3. Dames single. Mej. Jonker sl. Mevr. Keilerman Slote maker 6—1, 60. Mej. Brauns sl. Mevr. Kuhu, 61, 62. Fr. Tekeira, de Mathas sl. Tr. van Riems dijk 60, 6—1. Mixed Double. Mej. J. Letevre en E. Lefebore sl. mevr Dreylus en Dreyfus 62. 63. A A A. A A A. A A AAAA. A A A j Elders in dit nummer wordt een klacht opgenomen over een bezoek aan Kraantje Lek. Deze klacht is voor den beheerder van van „Kraantje Lek" niet fraai. Ernstiger is j echter, dat de heer Dijkstra, toen wij hem i deze klacht ter kennis brachten, de gegrond- heid er van toegaf. Hij deelde ons mede, dat I l ij van deze soort „duinklanten" niets heb ben moest en liever zag, dat er maar geen clubjes jongens of meisjes in dc duinen ko men spelen. Hoe hij dit gebrek aan naasten liefde, die den dorstigen een glas water weigert als zij dit niet betalrn, óók al heb ben zij tevoren van zijn buffet tegen beta ling gebruik gemaakt, tegenover het publiek veraniwoorden kan, begrijpen wij niet goed en moet hij ten slotte maar zeil weten. Aan het oordeel van het Kaarlemeche publiek zal hij wel niet ontkomen. Het geval is ge lijk te stellen mei die autobestuurders, die weigeren op een eenzamen weg, hun auto ter beschikking te sic n om een zwaarge wonde naar een dokter te vervoeren. Mocht het zucht naar winstbejag zijn, die tot zulke daden voert, dan krijgen hier de Engelschen weer gelijk, die den Holland- schen zakenman verwijten, dat hij te weinig geeft en te veel wit hebben. Een Amerikaan zou liet ruim verschaffen van drinkwater, het disponibel stellen van schoppen cm er mede te spelen eenvoudig op de explotatic- ekening schrijven, verzekerd als hij zou zijn, dat een dergelijke welwillendheid een ntzaglijke reclame voor zijn affaire bctee- ent en duizendvoudig zou beloond worden 'oor een groeiend bezoek van dankbare 'anten, die niet uitsluitend van water leven, maar bovendien gaarne van het buf fet gebruik maken. Intusschen zijn er in dit geval twee zaken ie enderscheiden: de (on) welwillendheid heid van den heer Dijkstra om drinkwater te verschaffen en de wenschclijkheid om aan kmderen, die op de duinen van Kraan tje Lek door de welwillendheid van de Erven v. d. Vliet mogen spelen aan drink water te helpen. Wij hebben in Haarlem een Centrale leugdcommissie, een bestuursfederatie van jeugdorganisaties van alle richtingen. Dit is een dankbaar punt ter oplossing. Is de heer Dijkstra niet te bewegen een Kaufmënni- scher standpunt in te nemen, dan ligt het misschien op haar weg te zorgen, dat er bij Kraantje Lek een waterleiding komt. Mis schien is er ook een eenvoudig ver- frisschingshuis te exploiteeren, dal zeker endeeren zal. Een ondernemend exploitant, die kans ziet op een geschikt terrein van den Aerdenhout een met speelgelegen- heid voorzien restaurant te exploiteeren, kan, mits handig aangepakt, ook verzekerd zijn van een rijk bestaan. Het is een mooie wandeling naar deze streek. Voldoen aan het verzoek om geen gebruik meer te ma ken van den Blinkert als speelp'aats dient n alle geval te worden vermeden. De heer Dijkstra deelde ons nog mede, dat hij vijf cent voor een glas water vraagl, omdat er ijs in zit. Dit excuus lijkt ons niet ernstig gemeend, le omdat er geen ijs in het water te zien is en 2e omdat überhaupt om geen water met ijs is gevraagd. Wel om een slok water zonder meer. thans medegedeeld. Gaat niet naar Kraant je Lek maar Zoek een ander plaatsje. Dc duinen zijn zoo groot. En er zijn altijd nog wel menschen, die een stel dorstige jon gens, graag, met plezier aan een emmer wate: helpen. Kraantje lek ziet z'n klanten liever gaan dan komen, 't Is maar dat U het weel. U dankend voor de pUntsing teeken ik, Een slachtoffer. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redac'ie zich niet aansprakelijk. M. de Redacteur, Beleefd verzoek ik U eenige plaatsruimte in Uw veelgelezen blad. Bij voc '-"-' mijn dank. SCHANDELIJK. Dezer dagen vertoefde een gezelschap jongens, 34 man sterk, plus eenige dames en heeren bij Kraantje Lek. De knaapjes waren een dagje uit en heb ben naar hartelust genoten. Ze konden ra votten en spelen in het zand en 'vermaakten zich uitstekend. De jongens hebben er melk en limonade gebruikt om nog niet te spreken van de centen, die geofferd werden in de aanwe zige automaat. Maar in de duinen is het warm en de dorst van de jongens groot, zoodat ze ten slotte zéér begeerig werden naar een glaas je water. Daar is op Kraantje Lek wel aan te ko men, mits je maar zoo vriendelijk bent vip centen per glas neer te tellen. Vijf centen voor een glaasje water te e- talen door jongens die het heusch me ruim hebben! Later werden de jongens getrac- teerd. Daarvoor moest 50 ets voor een kan worden geschokt. Dat liikt mij een voordeelig bedrijf, een watertentje b.v. midden op den Zeeweg. Voordeelig mag het zijn, maar onmensche- li'.k is het zeker ook. De Meneer van Kraantje Lek is niet ge steld op „Duinklanten" (die een kleine 20 gulden verteren). Die meneer telt alleen s avonds met g-oot plezier z'n kas na, maar het deert hem niet, of een paar vroolijke knapen dorst lilden. Hij ziet ze liever met, die duinklanten. Hoort gii het allen! Als ge naar dc Juinen wilt. gaat dan niet naar Kraantje Lek, U is er niet welkom. Meneer denkt alleen aan winstbejag (is dat sterk genoeg gezegd?) een hart schijnt bil niet te hebben. Hier ligt een mooi terrein voor dc jeugd commissie. Laat die in de onmiddellijke na bijheid van den Blinkert een pomp slaan, dan is Kraantje Lek van z'n lastige klanten veriest. Aan alle gezelschappen en cliibs zij t We lezen in de „Germania": Zooals gemeld, is de Fransche vlieger Van Leare oo wonderbare wijze van den dood gered, doordat hij bij zijn val in de takken van een boom bleef hangen. Hii stond op het punt, het wereldrecord hoogte-vlucht te breken, toen zijn zuur- stolmasker onklaar raakte. „Mijn instrumenten vertelde de vlieger aan een reporter, „registreerden een hoogte van circa 8000 Meter, toen ik plotseling een onverklaarbaar gevoel van welbeha gen bespeurde. Mijn oogen zagen eens klaps veel scherper en mijn gehoor was zoo fijn geworaen, dat ik het zachtste geruisch waarnam. Toen echter deed ik de onaangename ontdekking dat ik geen meester meer van mijn machine was. Ik ondervond evenwel geen angst, maar eerder een gevoel van ontspanning en behagelijkheid. Mijn vliegtuig begon met razende snel heid met den kop naar omlaag neer te storten. Het was mij, als trok mijn heele leven als een film aan mijn oogen voorbij. Ik zag helder en duidelijk mijn moeder, die vier jaar geleden gestorven is en ik kan mij thans niet genoeg over de rust ver wonderen, waarmee mijn geest op al deze beelden reageerde. Toén werd het echter donker in mijn hersens. Ik werd bewusteloos en inijn her inneringsvermogen keerde pas terug, toen ik plotseling ontwaakte. Ik stelde vast, dat ik in dertig seconden 4000 Meter diep gevallen was. Mijn machine fladderde in de lucht rond als een blad in den wind. Tevergeefs poogde ik, de heerschappij over mijn machine le herkrijgen. Ik zag, hoe de aarde mij tegemoet kwam en mij dreigde te verslinden. Ik deed wanhopige pogin gen om mijn valscherm los te maken, doch tevergeefs. Tenslotte gelukte het mij, toen ik nog slechts 500 Meter van den 'grond verwij derd was, mijn valscherm te pakken te krij gen en daarmee omlaag te springen. Het scherm ging echter niet open en ik sloot, toen ik ongeveer 100 Meter van den g ond was, zeket van mijn nood, de oogen. Ik hoorde nog slechts een geruisch als van een vreeselijkc ontploffing en daarna werd het nacht rondom mij. Toen ik weer tot bewustzijn kwam, Het Comité, dat zich ten doel stelt het tot ;tandbrengen van een verkeersweg van Am sterdam naar Nijkerk, met twee zijtakken naar het Gooi, volgens plan-C. v. Blaadercn, heeft zich tot den Minister van Waterstaat gewend met het verzoek om concessie voor den aanleg van dien weg en het uitvoeren van bijkomende werken. Te Utrecht heeft de R.-K. Organisten- en Directeuren vereeniging haar jaarvergadering gehouden, waarbij tevens het 10-jarig be staan der vereeniging herdacht werd. In verschillende plaatsen in den lande is door onweder en windhoos veel schade aan gericht. Drie verdachten van den roofoverval on der Weert zijn aangehouden. Het bezoek der Amcrikaansche journalis ten aan de hoofdstad. Een incident. Twee Nederlanders zijn aan de Belgische grens aangehouden wegens het smokkelen van saccharine. Nadere bijzonderheden omtrent de oor zaak van het noodlottig tramongeluk nabij Laren. De Bossche rschtbank heelt gisteren be- handeld den moord te Leende; na getuigen verhoor en requisitoirs is verdachte op ver zoek van zijn verdediger in vrijheid gesteld. De Jouvenel treedt ai als gedelegeerde bij- den Volkenbond, uit hoofde van ont- tevredenheid over de Fransche Volken bondsdiploma tie. De zaak Sacco en Varibtti. Na beëin diging eener communistische betooging te Parijs v.eruen negen politie-agenten ge wond. Rechter Thayer weigert het door hem uitgesproken doodvonnis in te trek ken. De Kar/er van Afgevaardigden van Uruguay protesteert bij president Coo- lidgc tegen het doodvonnis. Regeling tot fundeering der Zuid-Slavi sche schulden aan Groot-Brittannië. Bijzonderheden over de ontploffing in de vuurwerkiabriek te Maagdenburg. Aan het hocfdtelegraaikantoor te Parijs wordt gedurende een uur partieel gestaakt. Barometerstand 9 uur v.m.: 759. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.03. Hoogste barometerstand 770.3 -te Jan Mayen Laagste barometerstand 748.8 te Blacksod. Verwachting: matige, later afnemende Z. tct Z. W. wind, gedeeltelijk bewolkt, moge lijk nog eenige regen, weinig verandering in temperatuur. bevond ik mij in de takken van een boom verward, half verstikt door mijn zuurstof masker, dat nog steeds mijn hoofd be dekte. Zaterdag bevond zich een vertegenwoor diger vsn een der grootste wereldfirma's, welke overal h,a,ar fabrieken gevestigd heeft, te Oslo en kreeg de mededeeling, dat hij voor dringende aangelegenheden Maandag morgen vóór tien uur te 's Gravenhagve verwacht werd. Hij wendde zich terstond tot den verte genwoordiger der K. L. M. te Oslo met dc vraag of deze uitkomst brengen kon. De K. L. M. stond als altijd klaar. Een barer vliegtuigen, te Kopenhagen gestationneerd, vertrok, bestuurd door den vliegtuigbestuur- dcr Hondong, naar Oslo, nam daar den pas sagier cp, die Zondag om twee uur uil de hoofdstad van Noorwegen vertrok en na een tusschenlanding te Gothenburg om acht uur te Kopenhagen aankwam. In den nacht van Zondag op Maandag, om drie uur, vertrek een ander vliegtuig der K. L. M„ bestuurd door Smirnoff, naar Amsterdam en kwam daar, zonder tusschen landing, Maandagmorgen om zeven uur der tig aan. D.aar stond een automobiel gereed, voor den passagier, welke omstreeks negen uur te 's Gravenhage aankwam. Hij was dus nog een uur te vroeg voor zijn zaken bespreking. De passagier was zeer voldaan over de vlucht per K. L. M. en zal dergelijke bij zondere vluchten stellig herhalen, wanneer de noodzaak zich daartoe voordoet. Onzq luchtvaart Mij. heeft hiermede an dermaal bewezen, dat zij terstond gereed is voor bijzondere opdrachten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1