UIT DE PERS. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede blaa Woensdag 10 Aug. 1927 GEMENGD NIEUWS. Een bokkingrookerij uitgebrand. i Toch gepakt. RECHTZAKEN. De medische verklaring 1 was valsch. KUNST EN KENNIS. Sacco en Vanzetti. Monseigneur Doctor H. J. A. M. Schaepman. m&i wekkenden dag der terechtstelling doorma ken, in dit opzicht zeker geen dienst be wezen. DE R-K. KERK TE WORMER wordt uitgebreid. Met het werk begint men al aardig op te schieten. Hier een kijkje op het nieuwe gedeelte. digen, onze dierbare Vorstin te omringen met een wacht, die haar zal beschermen tegen de aanvallen van socialisme en com munisme, die ook niets zullen nalaten om de glorie der Katholieke Kerk in het va derland te verhoogen. Het Katholieke bewustzijn werd door Dr. Schaepman wakker geklopt, en lang zaam begon het zich te uiten: eerst schuch ter maar dan luider, zooals het voorbeeld was van Dr. Schaepman. De Roomsche kracht heeft hij losgeslagen en langzaam rees, door Schaepman, voor de Katholieken van Nederland een wonderbaar visioen, zagen ze hun gezichtseinder verruimen en naar alle kanten doemde voor hen op nieuw, tot dan toe door hen onbetreden, wijl verboden terrein. Schaepman heeft veel gedaan op politiek terrein en werkte zelf mee aan talrijke bladen en tijdschriften, drukte er zijn persoonlijkheid op. Dr. Schaepman ging ons voor op soci aal terrein. Het was zijn ideaal aan Ne derland te geven 'n school van arbeiders met kennis en rotsvast geloof. Hij gaf, wat hij had, om te zorgen voor een school van leerlingen. En wat is meer voelbaar resultaat ge weest van Dr. Schaepman's politieke werk zaamheid, dan de vrijheid van onderwijs? In onze dagen hebben wij rondom ons de bijzondere scholen zien verrijzen, als eertijds de tenten der Joc'en in de wilder nis; wij hebben geen begrip meer, wat moeite het kostte aan onzen Mozes, om den Pharao van den Nederlandschen staat te vermurwen en ons vrij te laten gaan Wat Dr. Schaepman in inoeizamen strijd veroverd heeft, onze staatkundige eenheid, zijn verdoold van zijn ideaal; wij hebben ze bewaard, waarom omdat onze Room sche opvoeding in huis maar ook in school wij hebben ze bewaard, enkelen slechts in ons bewaard heeft de liefde voor zijn beginselen, in ons heeft smeulend gehou den wat in hem brandde, de liefde voor Kerk en Paus. Ja men heeft getracht ons te krenken in wat hem lief was, den Paus en al heeft geen stem geklonken machtig als de stem die eens dreunde door de St. Jan van Den Bosch, wij zijn opgesprongen toch en heb ben ons te weer gesteld. Neen al brandt in ons niet het vuur, dat standbeeld, dat in zijn geboorteplaats ver rijst. Toen Schaepman was gestorven, vereer de Rome den moedigen kampioen voor Paus en Kerk. In 1908 werd te Rijsenburg een welverdiend gedenkteeken opgericht voor den staatsman, Volksman, Priester, Hoogleeraar en Dichter en thans volgt de beeltenis op den Tuberger esch, het monu ment in onverteerbaar brons en zal Dr. De Haagsche brandweer werd gistermid dag gealarmeerd voor een zwaren binnens brand in de Loggerstraat te Scheveningen. Het bleek, dat er brand ontstaan was in de bokkingrookerij van den heer Den D. Een vrouw had daar een groote teil met water op het vuur gezet en vermoedelijk zijn eenig vonken op het verspreid liggende hout ge vallen, ten gevolge waarvan het vlam vatte. De rookerij brandde voor een groot deel uit. De schade is echter niet aanzienlijk: Na eenl kwartier was de brandweer den brand meester. Een spannende jacht op een indringer, Te Rotterdam stond gisteren mej. W. B, V. voor haar woning in de Tuinderstraat te praten, toen zij plotseling een vreemde man in haar kamer ontdekte. Ze ging naar binnen en zag dat de man uit een buffetlade dria zilveren horloges, een doublé-ketting, een Schaepman op waardige, mannelijke wijze gouden ring, benevens een bedrag van 8.- w orden gehuldigd, voor wat hij gedaan wegnam. Hij gaf de vrouw^daarna een duw heeft. en vluchtte de straat op. Onder het geroep Een f-oto van de eerste retraite voor leden van den R.-K. Kring en andere jonge R.-K. Middenstanders, die van 30 Juli tot 2 Augustus werd gehouden in de Bisschoppelijke Kweekschool te Beverwijk. De geneesheer deed het uit gevoelsoverwegingen. Gisteren stonc' voor de rechtbank te 1 Leeuwarden terecht een arts, die aan den ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Leeuwarden had doen ter hand stellen een verklaring, inhoudende, dat na persoon-op hem gevonden. van „houdt den dief" werd de achtervol ging begonnen. Een agent van politie plaat, ste zich op de duo van een toevallig pas» seerenden motorrijder, terwijl de dief op een autobus klom. Bij de Diergaardlaan zag hij zich genoodzaakt de bus weer te verla ten, waarna hij een huis op den Stationsweg binnenvluchtte. Hier werd hij door de* politieman aangehouden. Het is de 23-arige Duitscher A. W. Omstuwd door honderden nieuwsgierigen werd hij naar hel bureau Witte de Withstraat overgebracht. Vermoe delijk heeft hij het gestolene onderweg weg geworpen, want bij fouilleering werd niets Naar aanleiding van de bekende zaak Sacco en Vanzetti schrijft de „Msbde": In April 1920 werden in den staat Massa chusetts twee employés van de Morrill Shoe Company te South-Braintree, die een som van ongeveer 35.000 gulden bij zich hadden, vermoord. De misdadigers konden, na den roofmoord gepleegd te hebben, in een auto ontvluchten. Enkele dagen later werden twee arbei ders, Sacco en Vanzetti, Iialianen en anar chisten, onder beschuldiging de misdaad ge pleegd te hebben, gearresteerd. Ziedaar de genesis van de cause célèbre, welke nu reeds zeven jaar de wereld in spanning houdt en Donderdag a.s. door de electrocutie van de twee mannen, ten min ste wat de betrokken personen betreft, een einde zal nemen, indien althans op het laatste oogenblik geen gratie verleend wordt. dure, welke zou toegepast zijn, moet der halve een eerlijk en objectief proces vol gen, dat van alle waarborgen van onpar tijdigheid omgeven is. Dat er reden was om aan de schuld van Sacco en Vanzetti te twijfelen, maakten zij o.m. op uit de groote tegenstrijdigheid der getuigenverklaringen, uil dén langen duur van het proces, uit de besluiteloosheid dei jury, en hun twijfel werd nog versterkt door de omstandigheid, dat het proces plaats had in een tijdperk, dat in Massachusetts, den meest conservatieven staat der Unie, een geweldige anti-communistische actie ge voerd werd, waardoor een geestesgesteld heid was ontslaan, welke voor een onpar tijdige berechting van communisten aller minst gunstig scheen. Deze beweging, waarvan de ernst niet ont kend kan worden: men wilde het leven redden van twee mannen, wier schuld ten minste aan twijfel onderhevig was. bewoog den gouverneur van den betrokken staat, BEZOEK VAN AMERIKAANSCHE JOURNALISTEN AAN NEDERLAND. De groep voor het Vredespaleis, alwaar zij door den heer Loder werden ontvangen. Het proces, dat, onder den rechter Web ster Thayer, tot de veroordeeling van Sacco en Vanzetti leidde, duurde zes weken en had een uiterst bewogen verloop. Niet min der dan 160 getuigen werden gehoord, van wie 99 voor de verdediging. De jury be raadslaagde vijf uren lang, vóór zij het schuldig uitsprak, den 14den Juli 1921. Van dat oogenblik af is een geweldige «trijd begonnen om een herziening van het doodvonnis te verkrijgen. Oorspronkelijk ging deze actie uit van ccn comité vari burgers van Boston; die overtuigd waren, dat Sacco en Vanzetti naar den „electrischen steel" gezonden werden, niet wijl zij aan de misdaad schul dig waren, maar wijl zij tot de communis tische partij behoorden. Steeds weer op nieuw werden motieven ingediend om eene herziening van het vonnis te verkrijgen, doch telkenmale werd het revisieverzoek verworpen, door denzelfdcn rechter, die het eerste onderzoek geleid had; een procdure, welke in Massachusetts volkomen overeen komstig de wet is. Ten slotte werd de zaak voor het hoog- geerchtshof van Massachusetts gebracht, hetwelk besliste, Jat er geen onregelmatig heid in de procedure, welke met de ver oordeeling sloot, te ontdekken viel. In 1925 kwam een nieuw element in de zaak door de verklaring van een wegens een andere misdaad veroordeelden man, Madelros, die volgens zijn zeggen, lid ge weest was van de bende, welke den Brain- tree-moord bedreven had. Uitdrukkelijk stelde hij vast, dat Sacco en Vanzetti niet tot die bende behoord hadden. Een her nieuwd verzoek tot revisie werd ingediend. In het begin van dat jaar behandelde de zelfde rechter Thayer dit belangrijke ge tuigenis, doch verwierp het, op grond, dat Madeiros een onbetrouwbare getuige was, die een rechtvaardig vonnis wilde be twisten. Zoo schenen alle pogingen om de twee mannen te redden uitgeput en in April j.l. werd hel doodvonnis executoir verklaard en de terechtstelling voor de tweede week van Juli vastgesteld. Intusschen was de actie lot redding van Sacco en Vanzetti tot een internationale beweging uitgegroeid, en daarin waren dui delijk twee stroomingen te onderkennen. De twee veroordeelden waren anarchisten en het kan dus niet verwonderen, dat de communisten, die elk middel om de wereld in agitatie te brengen gretig aangrijpen, ook nu weder propagandamunt uit den dood strijd der twee ongelukkigen poogden te «laan. De communistische reddingspoging, gesteund door de gewone terroristische mid delen; demonstratie, staking, oproer, bom aanslagen en moord, berust dan ook niet op 'n innerlijke overtuiging van de onschuld der veroordeelden; 't lijden van Sacco en Vanzetti is voor de communisten en voor 't socialisme, dat hoe langer hoe meer als slaaf van het communisme ten tooneele verschijnt, zuiver propagandamateriaal. Veel ernstiger moet de actie worden ge acht van hen, die innerlijk overtuigd zijn, dat de veroordeeling van Sacco en Van zetti niet op objectieve gronden gebasseerd is, maar alleen uitgesproken is. wegens de communistische wereldbeschouwing der twee mannen. Deze groep, welke staatslieden en geleerden van wereldreputalie omvat, meenen, dat er, op zijn minst genomen, twijfel bestaat omtrent de schuld van Saccö Fuller, om zelf een nieuw 1 onderzoek in te stellen, en hij benoemde drie vooraan staande mannen, onder wie de rector van de Harvird-universiteit, om al het materiaal van het proces grondig door te werken en hem van raad te dienen. De beslissing is gevallen: Fuller heeft verklaard, dat hij in de documenten van het proces geen enkele reden tot herziening kon vinden. De terechtstelling is oo Donder dag 11 Augustus vastgesteld. Ook de nog dezer dagen beproefde re visiemiddelen van de advocaten van Sacco en Vanzetti zijn nutteloos gebleken. Er blijft nog slechts de mogelijkheid van gratie voor de veroordeelden. Voor de communistische agitatie behoe ven de rechterlijke autoriteiten niet te wij ken, mogen zij zelfs niet wijken. Zoo het vonnis objectief uilgesproken is. hebben zij het recht het te doen voltrekken. Zouden zij aan de rechtvaardigheid van het vonnis twijfelen, dan mag de vrees, dat het openen van een nieuw proces als een zwakheid, als een bewijs van angst voor de communistische gewelddadigheden zou uit gelegd worden, haar niet weerhouden, recht Morgen zal op den Tubbergen esch in het nijvere Twente, uit welken bodem hij opstond, de plechtige onthulling plaats hebben van het grootsche standbeeld, dat daar ter zijner eere is opgericht. En heel Nederland zal zich daar laten vertegen woordigen om getuigenis af te leggen van de dankbaarheid die het weet voor hetgeen hij aan ons land, speciaal aan hetgeen hij voor het katholieke deel der natie heeft gewrocht. Wij ontleenen aan het Overijs. Dagbl.: 't Was Dr. Schaepman, die in zijn tijd de groote leider der Katholieke Partij was de man, die met recht een der welspre kendste redenaars geheeten wordt, die ooit op een Nederlandsch spreekgestoelte ver scheen en met zijn groote gaven voor zijn geliefd vaderland arbeidde en voor Rome, dat hij, zijn leus Credo-Pugno, getrouw, zijn leven lang heeft bezongen en verde digd. Wat Dr. Schaepman gewrocht heeft voor Nederland en voor Katholiek Nederland in het bijzonder, is waarlijk groot, neen meer, want zooveel van zijn werk draagt den stempel der genialiteit. En daarom zullen velen, die Schaepman kenden in leven of door zijn werken, wanneer ze zullen staan voor het indrukwekkende monument dat te Tubbergen voor hem is opgericht, in bewondering geraken voor de schittering van het genie. Dr. Schaepman's historisch beteekenis wordt saamgevat in het woord. Emancipa tor, emancipator van het R"oomsche volk. Want hij heeft bij uitstek gevochten voor dat deel van 't Nederlandsche volk, dat helaas niet mondig werd geacht, dal niet ge teld werd, als behoorend bij de Neder landsche nationaliteit, En hij heeft zóó ge vochten, dat men tenslotte moest beken nen dat ook Katholiek Nederland medege werkt had aan de onafhankeliikheid van ons vaderland, dat ook zii hun bloed voor Neerlands bloei vergoten hadden. Hii vocht tot erkend werd, dat wij een deel der Ne- derlaxidsche natie zijn, dat ook wij in de symphonie van Holland's glorie een frag ment zingen, dat ook wii menschen ziin van weten en kunnen, dat wij in den tempel der kunst niet enkel dienaars hebben, maar ook priesters, dat wii aan de universiteit der wetenschap niet hebben studenten, die on derricht worden, doch ook professoren, d>e onderrichten, in den lusthof der letteren, niet enkel onkruidwieders, doch ook plan ters en kweekers, op het schip van staat niet enkel matrozen, doch ook stuurlieden, ja -clfs een ee-sten kapi'e;n bezitten. Thans wordt erkend, mede door de energie van dr. Schaepman, onzen eman cipator, dat wii een ontwikkeld, een vader landlievend volk uitmaken, wii Katholieken. Handen anderen, vóór Schaepman het bewustzijn der Katholieken reeds trachten op te wekken, hij heeft het met zijn ko peren etem voor goed doen ontwaken, heeft moed geschapen en durf gewekt; hij heeft geestdrift en energie gebracht in de Roomsche gelederen en het gevoel van saamhoorigheid, van éénheid op politiek gebied: zelfs bracht hij ons, behalve tot onderlinge samenwerking, tot samenwer king mei anderen. En c'it wordt zelfs zijn grootste werk genoemd. Volgens Binnewiertz hebben Dr. Schaep man's veelzijdige gaven zich nergens rij ker en rijper tegelijk ontplooid dan in het Nederlandsche Parlement. In zijn par lementaire en politieke redevoeringen is te doen en een nieuw proces in te leiden. In geval van redelijken Iwiifel het dood- alles bijeen: diepe gedachten en weelderige vonnis doen uitvoeren zou een justitieele verbeelding; dartele zwierigheid en vaste moord zijn. gang; warme geestc-'rift en koele zakelijk- De bondssamenkomst van den A. N. W. B. werd dezer dagen te Rotterdam gehouden. De deelnemers na den boottocht bij de aankomst te Oostvoore gekiekt. Maar afgezien van deze twee groote be ginselen, kan men zich afvragen, of de auto riteiten der Verenigde Staten in dit spe ciale geval geen daad van groote mensche- lijkheid zouden stellen door den veroor deelden gratie te verleenen. Een dergelijke daad is haar echter door de communistische agitatie niet makkelijk gemaakt; de drijvers hebben hun makkers, die ginds in de gevangenis de onbeschrij felijke moreele marteling van een onzeker- en Vanzetti. Op de zeer partijdige proce- heid van zes lange jaren omtrent den angst heid. Dat alles stelde hij ten dienste voor de zaak, die hij liefhad: Vaderland en Kerk. Door zijn geweldig woord wist hij de har ten te ontroeren en liefdevuur voor de Kerk en den Paus te ontsteken, c'oor zijn machtig woord wekte hij dat politiek ent housiasme dat tenslotte leidde tot de een heid. Dr. Schaepman putte zijn kracht uit zijn geloof. Credo pugno, zoo luidde zijn devies: ik DE RIJKSSTRAATWEG HAARLEM—VELSEN. In aansluiting op de asphalteeringswerken van het gedeelte Rijksstraatweg bezui den Velsen, is men thans druk bezig met den aanleg van een nieuw gedeelte, waardoor de onmogelijke bocht daar ter plaatse komt te vervallen. Hierboven een overzicht van het werk. De zwarte pijl geeft de rich ting aan van het nieuwe gedeelte. Rechts de bocht. Iijke schouwing hem gebleken was dat iemand was overleden aan „apoplexie terwijl de betrokkene inderdaad door zelf moord een einde aan zijn leven had ge maakt. Hem was ten laste gelegd over treding van art. 228 Wetboek van Straf recht: „De geneeskundige, die opzettelijk een valsche schriftelijke verklaring afgeeft nopens het al. of niet bestaan hebben van ziekten, zwakheden of gebreken, worct gestraft met gevangenisstraf van ten hoog ste drie jaren." Bij de behandeling der zaak bleek, dat de verdachte had gehandeld op dringend verzoek van een verwant van den over ledene, omdat deze anders fatale gevolgen vreesde voor een zeer nabestaande van den overledene, die lijdende was aan een. hevige zenuwoverspanning. Omdat de ver dachte er zeker van was, dat er toch geen aanleiding voor justioneel ingrijpen was, om welke reden de Begraalwet vordert, dat den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand een medische verklaring, behelzende de doodsoorzaak, ter hand wordt ge steld, had hij zich laten overhalen om als doodsoorzaak „apoplexie" in te vullen. Het O. M. merkte op, dat men op ver«< klaringen van doctoren moet vertrouwen. Verdachte heeft wel uit medelijden gehan»: deld, maar hij is hierin te ver gegaan. Spr. vorderde 100 boete of 20 dagen1 hechtenis. De verdediger van verdachte, mr. J. W, Tijsma, vroeg ontslag van rechtsvervol* ging, subsidiair vrijspraak. geloof en ik strijd. Door Dr. Schaepman zijn wij een poli tieke persoonlijkheid geworden, die vrij heid heeft doch slechts één beginsel na streeft. Hij leerde ons echte vaderlanders te zijn, dragers van orde en gezag, die, als het noodig blijken mocht, alles er vooi over hebben om ons Vorstenhuis te verde- ik strijd. Uw geloof, Dr. Schaepman is in de eeuwigheid veranderd in zien. Uw strijd is dus gestreden, maar Uw geloof is het onze en daarom Uw strijd zal de onze zijn. Door een zijner zonen daartoe in staat gesteld, zal Twente hem eeren door het ZWEMWEDSTRIJDEN TE WESTZAAN. Van dc zwemwedstrijden, Zaterdag te Westzaao gehouden door de Zwcmvereeniging Triton, geven we hier een drietal foto's. Links: De Zaandamsche vrijwillige reddingsbrigade, die een demonstratie hield in het redder} van drenkelingen, m .volle actie. Midden: Het redden van een drenkeling; rechts; Een kijkje op het afstand-zwemmen met hindernissen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 5