Buiteiilandsch Nieuws. FFTTïf.T.FTÖNT De noodlottige trambotsing nabij Laren. Wat zal hij er mee doen? Sacco en Vanzetti. KOMT ER THANS MEER LICHT IN DE ZAAK? Tegenstrijdige bevelen. De veiligheid aan het station Alkmaar. Hoe zwaar is het puntje op de I? Een Duitsch piloot gearresteerd. STOOMVAARTLIJNEN. RECHTZAKEN. De moordaanslag te Leende. -TT— JM.' "f De politie te New York heeft een „fly ing squad'' van veertien agenten op mo torfietsen met twee gepantserde auto's ge organiseerd ter bescherming tegen geweld daden als gevolg der opwinding over de zaak Sacco en Vanzetti. De menigten bij de stations van den on- dergrondschen spoorweg worden onverwijld verspreid. Dergelijke maatregelen zijn in tal yan andere steden genomen. Te Marseille en Nantes. Te Marseille en te Nantes werden bij be- toogingen voor Sacco en Vanzetti agenten door betoogers die naar het Amerikaan- sche consulaat wilden begeven, met stee- nen geworpen. Te Nantes werden drie agen ten gewond. Te Marseille werden vier aan houdingen verricht. Rechter Thayer heeft een verzoek in overweging genomen om de doodvonnissen over Sacco en Vanzetti uitgesproken, in te trekken. Na een half uur geconfereerd te hebben met den vertegenwoordiger van het O. M. en den verdediger, deelde Thayer mede dat zijn beslissing op de verzoeken tot intrek king van het vonnis en tot het opschorten der executie Dinsdagochtend zou worden meegedeeld aan den griffier der rechtbank. De afdeeling Leipzig der soc. dem. partij heeft een protest-telegram aan den Ameri- kaanschen gezant te Berlijn gezonden. De Berlijnsche afdeelingen van het ambtena- yenverbond hebben eveneens geprotesteerd. De betoogingen te Parijs. Na afloop van een communistische belon ging ten gunste van Sacco en Vanzetti kwam het gisteravond te Parijs tot een bot sing tusschen de politie en betoogers. Negen politieagenten werden gewond. Er hadden verschillende arrestaties plaats. Betoogingen te Stockholm en te Kopenhagen. Te Stockholm en te Kopenhagen zijn 'groote protestbetoogingen inzake Sacco en Vanzetti gehouden. Te Stockholm voerde de advocaat George Branting het woord, die ten behoeve dezer zaak naar de V. S. is geweest. De weg naar het Amerikaansche gezantschap was te Stockholm, door de politie afgezet, wat tot botsingen aanlei ding gaf. y Protest-stakingen De vakvereenigingen in Bazel en Genève besloten overal te staken op den dag van de executie van Sacco en Vanzetti. Politioneele voorzorgsmaatregelen in Amerika. De politie neemt van New-York tot San Francisco uitgebreide voorzorgsmaatregelen in verband met ongeregeldheden, uitgelokt door de zaak Sacco-Vanzetti. Openbare vergaderingen zullen te New York slechts worden toegestaan op voorwaarde, dat er- geen ongeregeldheden plaats hebben, doch te Detroit en Philadelphia en in andere steden is het houden van vergaderingen verboden. De voorzitter van de Amerikaan sche Federatie van den Arbeid verklaart, dat, ofschoon men in arbeiderskringen de jongste agitatie der radicalen betreurt, zij er met nadruk op wijzen, dat wanneer er ernstige twijfel bestaat aan de schuld der veroordeelden, deze daarvan zouden moe ten profiteeren. De betoogingen te Parijs. De bladen maken melding van tal van nieuwe betoogingen ten gunste van Sacco en Vanzetti, te Parijs zoowel als in de pro vincie. Op verscheidene punten in de hoofd stad is het in verband met de communisti sche proteststaking tot botsingen gekomen. De „Ere Nouvlle" publiceert een Open Brief aan den Oceaanvlieger Lindbergh, waarin verklaard wordt, „dat Fankrijk in naam der menschelijke gerechtigheid pro testeert tegen de roekelooze gewelddaad." Gisteravond is hier, op initiatief van een comité, bestaande uit Amerikaansche intel- lectueelen, een protestvergadering gehou den door te Parijs vertoevende Amerikanen. Naar gemeld wordt werd te Casablanca voor het consulaat der Ver. Staten een 'Amerikaansche vlag door demonstranten Verbrand. Rechter Thayer heeft geweigerd het vonnis over Sacco en Vanzetti uitgesnro- ken, in te trekken en de terechtstelling niet te doen doorgaan. Daar er in de uitspraak van rechter Thayer de aandacht op werd gevestigd, dat de verdediging zich het recht kon voorbehouden excepties op te wernen. Werd door deze uitspraak de mogelijkheid opengelaten voor een beroep op het Su preme Court van den staat Massachu setts. De verdediger van Sacco en Vanzetti is bij het Supreme Court van Massachusetts in beroep gedaan van de beslissing van het Supreme Court, dat gisteren de gevraagde „writ of error" afwees. Dit is een stap in de pogintfen der verdediging om' van alle mogelijkheden. die de staatsrecht- banken bieden, gebrui kte maken alvo rens zich tot de „federal courts" te wen den. Betooging voor de ambas sade der V. S. te Berlijn. Een troep demonstranten trachtte giste renmiddag door te dringen tot de Ame rikaansche ambassade, teneinde te pro testeeren tegen de voorgenomen voltrek Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S „What will he do with it", door JOS. P. H. HAMERS. J 40 i Gij kunt die aannemen, of van de hand wijzen, net zooals ge wilt." „Pas op, mijnheer Darrell,' zei Jasper, die z'n drift bijna niet langer meester wasj „ik ben in zoo'n wanhopigen toestand, dat ik, betgeen ge den echtgenoot uwer dochter zoo verachtelijk toewierpt, wel eens zou kunnen nemen en „Schurk! riep Darrell, „wilt gij weer op Uw recht staan omdat gij onder een val- schen naam mijn eenig kind uit de ouder lijke woning gelokt hebt; omdat zij in een vreemd land met een gebroken hart gestor ven is?" „Laat mij uitspreken," zei Jasper met hee- sche stem, „en laat die leelijke namen ach terwege. Het bloed stijgt me naar 't hoofd en ik zou gevaarlijk kunnen worden. Als 'n ander man mij had aangekeken en belee- digd, zooals gij gedaan hebt, dan zou hij nu al met ingeslagen schedel voor m'n voeten liggen, maar gij zijt m'n schoonvader. Neen, ik wil Engeland niet verlaten; ik wil liever king van het doodvonnis over Sacco en Vanzetti uitgesproken. De poging werd onmiddellijk onderdrukt, daar sedert Maan dag de ambassade sterk wordt bewaakt. Er werden 12 personen gearresteerd. In het geheel werden drie optochten waarge nomen en ontbonden, Een protest der Kamer van Uruguay. De Kamer van Afgevaardigde heeft een telegram aan president Coolia'ge gezonden om te protesteeren tegen de terechtstel ling van Sacco en Vanzetti. Het verbranden der Ameri kaansche vlag te Casablanca. Een vertegenwoordiger van den resi dent-generaal heeft naar aanleiding van het verbranden eener Amerikaansche vlag bij betoogingen ten gunste van Sacco en Vanzetti aan den consul der V. S. het leedwezen der Fransche regeering betuigd. Er zullen strenge maatregelen worden ge nomen tegen de schuldigen. Bom ontploft te Chicago, Er is een bom ontploft in een katho lieke kerk, in 'n wijk waar 150000 Italianen wonen. De ruiten sprongen en de pilaren werden beschadigd. Het is van beteekenis dat er later over al strooibiljetten werden uitgedeeld waarin een protestvergadering werd aangekondigd' tegen de vonnissen inzake Sacco en Van zetti. De Jouvenel treedt af als delegatielid bij den Volken bond. Oud-minister de Jouvenel, die geweigerd heeft lid te blijven van de Fransche delega tie bij den Volkenbond, zet in een artikel in de „Matin" de redenen van zijn aftreden uit een. Hij beschuldigt de Fransche diplomatie ervan haar historische rol te vergeten, de verdediging van de belangen der kleine r: ties te verwaarloozen, te Genève samen te werken met de drie andere groote mogendheden, die doeleinden nastreven, welke gevaarlijk zijn voor de kleine naties, waardoor de Volkenbond machteloos wordt. De Jouvenel verwijt de Fransche diploma tie er in te hebben toegestemd, dat de inter nationale twistpunten, die de groote mogendheden betreffen, aan de beraadsla gingen van den Volkenbond worden ont trokken, zooals de Chineesche, de Ita- liaansch-Servische en de Servisch-Abanee- sche quaesties. Hij vraagt welk gezag de Volkenbond zal hebben bij een event, inter ventie, wanneer Mussolini zal trachten zijn plannen te verwezenlijken. Men dient niet slechts de beginselen van den Volkenbond te verkondigen, maar ze ook toe te passen. Men weet, dat de Jouvenel het sedert lang oneens was met Briand. Hij is van oordeel dat Locarno niet voldoende is om den vrede te bevestigen en dat de actieve samenwer king met de kleine naties moet worden voortgezet. Een bomontploffing te Londen. Er heeft gisterochtend te ongeveer tien uur aan het Underground-station van Ald- wych een ontploffing plaats géhad door een bom van eigen maaksel. Niemand werd ge deerd. De ontploffing in het station van Ald- wych deed het gebouw schudden en kruiers, die de trappen afliepen naar de garderobe, bemerkten dat een muur ge scheurd was, zij het niet diep,^ en vonden overblijfselen van wat blijkbaar een zelf gemaakte bom was.Een klerk, die boven het station aan het werk was, verklaarde dat er geen verschrikkelijke slag was ge weest, doch een diep, gedempt geluid, ge- likend op donder in de verte. Het heele gebouw schudde op zijn grondvesten. Men zag even voor tienen twee mannen uit de garderobe komen. De Zuid-Slavische schuld aan Engeland. De kanselier der schatkist en de Zuid- Slavische gezant hebben heden een over eenkomst geteekend tot fundeering der Zuid-Slavische oorlogsschuld aan Groot- Bnttannië bedragende 25 ka millioen pond sterling door 62 annuïteiten, dit jaar be ginnend met een betaling van 150.000 p. st, welk bedrag in 1930 tot 300.000 p. st. zal stijgen én van 1942 tot 1968 600.000 p. st. zal bedragen. Er is eveneens een overeenkomst getee kend tot regeling der Zuid-Slavische schuld voor steunverleening, meer dan 2 millioen p. st. bedragend, die ten Volle zal worden betaald met een intérest van 5 pet. over 15 jaar. De 24-uursstaking te Parijs. De leden van het Kabinet kwamen gis terenmorgen bijeen. De regeering zou be sloten hebben, de ambtenaren, die gisteren hebben deelgenomen aan de staking van 24 uur, te bestraffen. Staking bij de Telegraaf te Parijs. Gisterenmiddag is op het hoofdtelegraaf kantoor een partieele staking uitgebroken, die een uur duurde. Zij werd uitgelokt door personen, aangesloten bij de communisti sche partij en de communistische vakver eenigingen, die gebruik maakten van de ongerustheid der beambten nopens een in trekking der hun toe te kennen verhooging' De moord op miss Daniels Uit Parijs wordt aan de „Daily Chronicle" gemeld, dat de heer Monmoussin, de rechter te Boulogne, die 'het onderzoek in de quaes- m n tijd hier uitleven en in vrede m'n leven eindigen met de helft van hetgeen ge mij geven wilt als ik het land verliet. Als gij iets voor mij van pan zijt te doen, zou het beter wezen ,dat ge het deedt op een wij ze die mij aanstaat, dan dat ge niij onte vreden liet heengaan met het voornemen U te benadeelen. Dat kan ik altijd doen, ook a's ik in Australië of Amerika was. Dat meisje bijvoorbeeld, uw kleinkind, gij kunt haar verloochenen als ge wilt als ik ontdek waar zij ik, want ik ken haar verblijf op 't oogenblik niet, zou ik haar zeer goed tot de plaag van Uw leven kun nen maken. Wat hebt ge daarop te zeggen?" „Neen man," Darrell's toon was sar castisch „dat meisje is mijn kleinkind niet Want als zij dit was, dan zoudt gij niet op zoo'n wijze over uw dochter kunnen spre ken. Ik weet hoe slecht ge zijt, maar dit zou onnatuurlijk zijn, zelfs in den zoon van een dief, in een valschen speler. Ik luister niet langer naar U. Ga uit den weg." „Ik mag gehangen worden als ik het doe." „Niet?'7 „Neen Guy Darrell; ik heb nog niet alles gezegd, wat ik U te zeggen heb. Gij zult mijn voorwaarden hooren en aannemen, een matige som in eens, een honderd pond of wat en twee honderd pond 's jaars om in Londen naar m'n goedvinden te leven, maar buiten uw bereik, uw gezicht en gehoor. Neem dit voorstel aan en ik zal U nooit meer lastig vallen,, geen moeite meer doen om dat zwervende meisje te vinden; en als ik haar bij toeval vinden mocht, dan zal ik tie van den moord op de Engelsche ver pleegster miss Daniels leidt, thans oficieel de uitlevering heeft gevraagd van miss McCarthy. Zooals men zich herinnert, heeft miss McCarthy miss Daniels destijds op haar uitstapje naar Boulogne vergezeld en heelt zij volgens de Fransche justitie niet bevre digend geantwoord op een reeks haar ge stelde vragen. De Fransche justitie vraagt de uitlevering op grond van de uitleveringswet tusschen Frankrijk en Groot-Brittannië van 1876. FULLER, de gouverneur van Massasuchetts, op wien in de zaak Sacco en Vanzetti zoo vaak beroep is gedaan. De Duitsche ontwapening Briand heeft Painlevé, den minister van oorlog, en maarschalk Pétain ontvangen, en in dit onderhoud de noodzakelijkheid uiteen gezet maatregelen te nemen tegen de ont wikkeling in het bezette Rijnland van de sportbeweging, welke een zuiver militaris tisch karakter heeft. De onthullingen, welke zijn gedaan door de publicatie van het ge heime rapport van den commandant der Fransche bezettingstroepen hebben een deel der pers verontrust. De sportgroepen in het Rijnland zouden zelfs militaire oefeningen verrichten met medewerking der Duitsche plaatselijke autoriteiten. De ontploffing te Maagdenburg. MAAGDENBURG, 9 Aug. (V.D.) Er kan nog nader ten aanzien der ontploffing in het materiaaldepot der Duitsch-Italiaansche vuurwerkfabriek worden medegedeeld, dat zich aldaar op het oogenblik der ontploffing, waarvan de oorzaak nog steeds niet is op gehelderd vijf Italianen en twee Duitsche arbeiders bevonden. De plaats van het ongeluk biedt het beeld van een gruwelijke verwoesting. De in de nabijheid gelegen fabrieksgebouwen en woonhuizen zijn als het ware weggevaagd. Cementblokken met een gewicht van meer dan een centenaar zijn door den kracht der exploisie over een afstand van dertig tot veertig M. weggeslingerd. Een arbeidster wordt vermist. Men neemt aan, dat zij onder de puinhoopen bedolven is. Een der zwaar gewonden is reeds be zweken. Fraude bij de Pruisische Staatsloterij. Over de onregelmatigheden bij de Pruisi sche Staatsloterij valt nog te melden dat nieuwe dingen ontdekt zijn, die het mogelijk maken, dat alle verdere betrekkingen uil- gesteld worden. De beide ontrouwe beambten, die reeds gisteren een bekentenis hadden afgelegd, hebben nog meer onthuld. Een van hen be weert een bepaald loterijrolletje in handen te hebben. De directie der loterij wilde dit niet gelooven, daar zij volhield, dat de con trole dit onmogelijk maakte. Na telling is echter gebleken, dat inderdaad een rolletje ontbreekt. De man wil echter niet vertellen hoe het mogelijk was dit te verkrijgen. Blijk baar wilde men ook bij de trekking der vijf de klasse, die heden zou plaats hebben, be drog uitoefenen. Waarschijnlijk is, dat meer schuldigen ontdekt zullen worden. De mijnwerkers te Saarbrücken. Bij de betooging der mijnwerkers voor de regeeringsgebouwen in Saarbrücken werden 35 militairen en zes paarden gewond. Het aantal gewonde betoogers is niet bekend. Tengevolge van de communistische betoo gingen, hebben de communisten .nog laat in den nacht het stakingsparool doorgegeven; zij verklaarden valschelijk dat alle mijn werkersorganisaties tot een onmiddellijke algemeene staking hadden besloten. Tengevolge van deze valsche mededeeling ging een deel der mijnwerkers niet aan het werk. Een manifest van Primo Naar aanleiding van de definitievé vast stelling der betrekkingen tusschen de gou verneurs der provincies en de Patriottische Unie in elke provincie heeft generaal Primo de Rivera een manifest aan het volk gericht, waarin hij o.a. mededeelt dat de huidige regeering aan het bewind zal blijven zoolang noodig is om het land geheel tot normalen toestand terug te brengen. Marktloods Ingestort. Er zijn 33 Chineezen gedood en 150 ge- yrond door het instorten eener open, 450 voet lange loods met een zwaar Chineesch dak te Sjanghai. De loods werd als markt gebruikt en was gelegen in de Chineesche stad bij de Fransche concessie, De instor ting was. te wijten aan het feit dat de loods geen fundeering had. De uitvoer van zilver. Het verbod op den uitvoer van zilver is op last van den minister van financiën van Nanking opgeheven. haar niet opeischen als mijn kind. Nog eens ik zal u dan niet méér lastig vallen; ook niet, omdat ik niet lang meer leven zal, want ik lijd veel en drink sterk." Deze laatste woorden sprak Jasper op neerslachtigen toon uit. Zelfs Darrell was er een oogenblik door getroffen. Hij zweeg, hij overlegde met zich zelf. Maar de booswicht die zag, dat hij veld ge wonnen had, maar te weinig fijn gevoel be zat om dat voordeel aan de juiste oorzaak toe te schrijven, haastte zich nog te zeggen: „Gij ziet, mijnheer, dat er geen hond zoo tandeloos is of hij kan nog bijten geen hond zoo woest, of hij kan uw vriend worden als ge hem te eten geeft." Daarom had hij z'n pleidooi voor goed verloren. Darrell keek op. Jasper vervolgde: „Ik heb U een wenk gegeven hoe ik zou kunnen plagen; mis schien zou ik U aan den anderen kant een dienst kunnen bewijzen met betrekking tot die schoone dame, die het hek van uw park uitreed, toen ik er binnenkwam. Zij was eenmaal bestemd om met U in het huwelijk treden. Ik heb in de bladen gelezen, dat zij weduwe geworden is, gij kunt haar dus nog trouwen. Er is vroeger een intrigue te gen U uitgesponnen; haar moeder maakte daar gebruik van en brak de verloving af. Ik kan deze zaak tot opheldering brengen." „Zoo kunt ge dat?" vroeg Darrell kalm, ofschoon hij inwendig van woede kookte, ,,en misschien hebt gij die geschiedenis, wat die dan ook moge zijn, zelf bedacht, Er is Borodin. De correspondent van Reuter heeft zich telegrafisch rechtstreeks tot Feng Joe Hsiang, den z.g. Christengeneraal, gewend met de volgende vraag: „Indien het waar is dat gij Borodin vasthoudt, wilt ge dan zoo vriendelijk zijn daarvan telegrafisch de rede nen te melden?" Feng antwoordde uit zijn algemeen hoofdkwartier te Tsjentsjau: „Het bericht dat Borodin hier wordt vastgehou den is niet anders dan een leugen." De wisseling van deze telegrammen duurde zeventig uren. De noodlottige trambotsing nabij Laren, die vier menschenlevens eischte was, zoo als men vermoedde veroorzaakt door te genstrijdige bevelen der verschillende chefs omtrent de kruising der twee trams. In ver band daarmede wordt thans het volgende medegedeeld: De controleur Kelderman, op den dag der botsing dienstdoende als stationschef te Muiderberg heeft verklaard vóór het vertrek aldaar van de uit Amsterdam gekomen en voor Laren bestemde tram, telefonisch met den stationschef De Boer te Laren te heb ben afgesproken, dat de genoemde tram bij Hakkelaarsbrug zou kruisen met de tram, die om 11.42 uit Laren met bestemming voor Amsterdam was afgereden, en daarna recht door zou gaan naar Laren, waar zij kon arriveeren vóór het vertrek van de vol gende tram van Laren naar Amsterdam, hetwelk te 12.42 zou plaats hebben. Laatst genoemde tram moest dus te Laren opge houden worden, totdat de tram uit Muider berg zou zijn gearriveerd. Chef De Boer te Laren verklaarde daar tegenover het volgende. De bovenvermelde kruising der trams te Hakkelaarsbrug is in derdaad afgesproken. Niet definitief echter werd gemaakt de afspraak, dat de tram uit Muiderberg daarna rechtdoor zou rijden naar Laren, waar dus de eerstvolgende kruising zou plaats hebben. Dit werd wel voorge steld door Kelderman, doch door De Boer voorloopig niet aanvaard. Hij zou, zoodra de tram uit Muiderberg te Hakkelaarsbrug zou zijn aangekomen, den dienstdoenden conducteur Van Noort telefonisch zijn in structies geven. De conducteur Van Noort werd dan ook te Hakkelaarsbrug aan de telefoon geroepen en ontving daar van De Boer uit Laren het bevel door te rijden naar „De Gooische Boer" en daar opnieuw per telefoon om instructies te vragen. De controleur Kelderman ontkent van deze laatste afspraak te hebben geweten. Hij heeft dan ook Van Noort te Muiderberg gelast, na de kruising te Hakkelaarsbrug, recht door naar Laren te rijden. Hij is met de tram meegereden naar Hakkelaarsbrug en heeft daar zijn bevel „Recht door naar Laren!" herhaald. Van Noort heeft toen volgens Kelderman wel zoo iets gevraagd van: „Moet ik aan „De Gooische Boer" Laren nog opbellen?", maar Kelderman heeft daarop geantwoord: „Neen, recht door naar Laren!" Over het daarmee strijdige telefonische bevel van een Larenschan sta tionschef beeft aldus Kelderman con ducteur Van Noort niet gesproken, terwijl hijzelf ook niet bemerkt heeft, dat Van Noort te Hakkelaarsbrug aan de telefoon is geweest. De verklaring van den conducteur Van Noort intusschen luidt geheel anders. Van Noordt verklaart in Muiderberg op dracht te hebben gekregen na de kruising te Hakkelaarsbrug recht door naar Laren te rijden. Te Hakkelaarsbrug echter ontving hij van chef De Boer uit Laren de hier- voren vermelde telefonische opdracht om door te gaan naar „De Gooische Boer" en daar opnieuw te bellen om nadere instruc ties. Toen controleur Kelderman hem vlak daarop nogmaals opdroeg recht door naar Laren te rijden, deed hij dezen dan ook onmiddellijk mededeeling van de pas ont vangen nieuwe instructie. Kelderman zeide toen, dat Van Noort zich te houden had aan zijn (Kelderman's) bevel. De tram had al genoeg vertraging en dus moest gezorgd worden, dat zij zoo spoedig mogelijk in La ren kwam. Conducteur Van Noort maakte aanvanke lijk bezwaar, doch legde ten slotte bij het laatste bevel neer, nadat Kelderman had gezegd: Ik zal Laren wel even opbellen en de zaak met De Boer in orde brengen. Dit laatste schijnt niet of liever te laat ge beurd te zijn. Toen Kelderman den chef te Laren n.l. opbelde, was het kwaad reeds ge- scnied. De tram uit Muiderberg stoomde Gooische Boer" hem nog niet had bereikt bij Laren op de tram van 12.42, die chef De Boer gerust uit Laren had laten vertrekken, wijl het telefoontje van Van Noort uit „De Gooische Boer" hem nog niet had pereikt en de kruising dus ter plaatse zou kunnen P'^a's v'nden. Het belletje Van Kelderman volgde kort op het geluid van een knal in de verte, die De Boer ziin kantoor had doen uitsnellen en hem onmiddellijk aan een bot sing deed denken. Men vestigt nog de aandacht van de „Tel." op het volgende: Zooals iedereen weet, die wel eens het drukke verkeer op den Rijks straatweg tusschen Amsterdam en Laren gadesloeg, vormen zich, zoodra de brug over het Merwedekanaal geopend wordt, aan weerszijden van die brug meestal files van auto s en andere voertuigen. Zoodra de ver binding tusschen de beide kanaaloevers weder hersteld is, komen deze files in be weging en kruisen elkander op de betrek kelijk smalle brug. Dit kan 'n den Tegel zon der gevaar geschieden. Wal gebcuvt er ech ter als op zoo'n oogenblik een trein van de Gooische stoomtram nadert? Dan denkt dc machinist er niet aan, even te wachten tot de zich aan zijn kant bevindende file is ver dwenen, doch de leuze „De trambaan is van ons, met zijn logge gevaarte te midden vfn ttde elkaar kruisende auto's, welker chauffeurs maar moeien zien, dat zij hun wagens op de smalle ruimten aan weerszij den van de over het midden der brug lig- gende tramrails in veiligheid brengen. geen hond zoo tandeloos, of hij kan nog bij ten, nietwaar?" zal ik U zeggen?" antwoordde Jas per, die aan de geveinsde kalmte van zijn tegenstander een verkeerden uitslag gaf; „In dien tijd vorderde mijn belang, dat gij geen tweede huwelijk zoudt aangaan, maar ge noeg van die zaken die geen keer hebben. Als ik U eenmaal gebeten heb, dan wil ik U thans dienen. Kom, mijnheer, ge zijt een man van d wereld, laat ons den koop slui ten. 1 Darrell s geheele gemoed was in opstand. Deze eerlooze ellendeling was dan de uit vinder van dat verzinsel, waarmee de vrouw die hij liefhad, haar trouwbreuk had veront schuldigd en voor altijd voor hem verloren was? En hij vernam dat thane, nu hij zoo even nog in haar tegenwoordigheid was ge weest, en tot de zekerheid gekomen was, dat hij haar nog altijd liefhad, maar haar niet kon vergeven! Hij bukte zich en met een sprong, die Lo sely vrbijsterde, wierp hij zich op hem en slingerde den reus van zich af tegen den grond, en voordat deze van zijn verbazing bekomen was, riep hij hem toe: „Verfoeilijke schurk! Ik herroep elk aan bod om een leven te onderhouden van een ellendeling als gij. Sterf van honger of aan de galg!" Daarna verwijderde hij zich. Maar Jaspei die intusschen opgestaan was, was in drie sprongen bij hem, toen de knal van een ge- werschot klonk. Een faisant viel stuiptrek kend op den weg, en de boschwachter van I Op dep nabij gelegen spoorweg-overgang was nog gisteren, bij een verstopping, bijna weer een ongeluk gebeurd! Na sectie heeft de officier van Justitie de lijken thans vrijgegeven. De teraardebestelling zou waarschijnlijk heden geschieden. De leden der familie Lis- ser worden te Muiderberg begraven. De begrafenis van den heer Schreur vindt te Amsterdam plaats. De belangstelling in den toestand van de zwaar gekwetsten is zeer groot. Herhaal delijk wordt aan het R. K. Ziekenhuis „St. Jan" naar de patiënten geïnformeerd, ter wijl van alle kanten bloemen en versnape ringen worden gezonden. H. M. de Konin gin-Moeder deed telefonisch van haar be langstelling blijken. De belangstelling richt zich vooral op het zwaar getroffen, achtjarig jongetje Nico Lisser, wiens linkerbeen Zondagmiddag werd geamputeerd. Het knaapje weet reeds ,dat zijn vader en moeder overleden zijn. Men had échter nog niet den moed, den ongelukkigen Nico te vertellen, dat ook zijn zusje Greta er niet meer is. Wat de gewonden betreft vernamen wij nog, dat de toestand van den heer P. N. van den Berg uit Amsterdam, nog de meeste zorg baart. Men schrijft uit Alkmaar aan de „N. R. Crt." Zooals men weet is in verband met het docdelijk ongeval, een rangeerder W. Bos j.l. Zaterdag overkomen, de meening geuit als zou het met de veiligheid aan het Alkmaar- sche station niet in orde zijn., althans voor zoover betreft die aan het derde perron. Naar aanleiding hiervan is thans een on derzoek ingesteld door een commissie van spoorwegautoriteiten, gevormd door de hee- ren Wolterbeek, plaatsvervangend ingenieur (voorzitter) Vinke, ingenieur 2e klasse Loman, rijksinspecteur vertegenwoordiger van den Raad van Toezicht! te Den Haag en van der Hoofd van de afd. Bouwkunde te Alkmaar. De commissaris is tot de conclusie ge komen, dat voor den badtrein (waarmede het bovenbedoelde ongeluk is voorgekomen) geen gevaar heeft bestaan. Voor rijdende trienen zijn de wissels steeds verzekerd, terwijl de wissels, die gebruikt worden voor het rangeeren, niet zijn vastgelegd. Volgens voorschrift moet, als er gerangeerd wordt, de beambte, die de leiding heeft, zich over tuigen van den juisten stand van den wissel die bereden wordt. Het onderzoek heeft uitgemaakt, dat de veiligheid aan het station te Alkmaar is zoo als die behoort te zijn, zoodat er geen rede nen zijn om wijzigingen aan te brengen. Men weet, dat er weegschalen zijn, die het gewicht van verschillende voorwerpen met de grootste nauwkeurigheid aangeven. Het begint al bij de post, die de brieven en de pakkèttén tot op een tiende gram nauwkeurig kan wegen. Dan zijn er de chemicus en niet te vergeten de apotheker, die in de eerste plaats epn weegschaal moet hebben, die de gewichten tot in de grootst mogelijke precies heid aangeeft. Ook in de handel en in de in dustrie zijn nauyvkeurige weeginstrumenten volstrekt onontbeerlijk, b.v. bij platina en diamant, die zeer kostbare stoffen, kan een gewichtsvershil van een decigram reeds een belangrijk verschil in waarde doen ontstaan. In Duitschland heeft men kort geleden een weegschaal geconstrueerd, die in nauw keurigheid alle bestaande machnies ver ach ter zich laat. Het' bewijs werd geleverd door een onlangs gehouden proef met zulk een weegschaal. Het instrument moest n.l. het gewicht bepa len van de punt van de letter i. Tot dit doel werd op een blad papier een woord geschreven, waarin de letter i voor kwam, De punt liet men weg. Toen de inkt goed ingedroogd was, werd de brief gewogen en het gewicht genoteerd. Daarna plaatste men de ontbrekende punt botan de letter i. Toen ook de punt goed droog was en de briefweer gewogen werd, wees de weegschaal een gewichtsvermeerdering aan van 0.,000,129,590 milligram. Nu is een milli gram het duizendste gedeelte van een gram Goed uitgerekend is dus het gewicht van de punt boven de letter 0,000.000129.590 gram. Op verzoek van de Duitsche Justitie te Halle heeft de centrale recherche te Rotter dam op een vliegtuig op Waalhaven aan gehouden den 31-jarigen vlieger P.K. afkom stig uit Halle, De man zou zich daar ter plaatse aan verduistering hebben schuldig gemaakt. Zoodra alle formaliteiten zijn vervuld zal K. naar Duitschland op trans port worden gesteld. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALCOR 8/8 v. Las Palmas, Rosario n. Leith. AMSTEL 8/8 v. Rott. te Wyborg. AMSTERDAM 6/8 n.m. n u. 48 10.49 mijl Z.W. v.Valea* tia, New Orleans n. Amsterdam. BARENDRECHT 8/8 Bermuda gep., Sevilla n. Bay BATAVIER III 9/8 v.m. 8 u. 30' v. Rott. te Gravesend. BEVERWIJK 8/8 v. IJmuiden te Narvik. CALEDONIA 7/8 Ouessant gep. v. Bordeaux n. Rotterdam# DUBBE 8/8 v. Archangel n. Londen. JOHANNA 8/8 v. La Pallice te Havre. LEKHAVEN 6/8 v. Norfolk n. Rio Janeiro* MYDRECHT 5/8 v. Pensacola n. Barcelona. NEPTUNUS, Oosterhuis 7/8 Dover gep. HudiksvoD n. Plymouth. NOORDWIJK 8/8 Dungeness gep., Decido n. 0»1cJh hausen. PRCCYON 7/8 v. Rott. te Archangel. ROTTUM ms. 6/8 v. Surte n. Londen. THUBAN 8/8 v. Rott. te Archangel. VLAANDEREN, sleepb., 7/8 Finisterre gep., v. Rott. n* WIERINGEN 6/8 v. Rosario te B. Ayres. ZEEHOND, ms. 8/8 Holtenau gep.. Harburg n. Umea* ZWARTE ZEE 8/8 v. Oran n. Algiers. STO O M VAARTLIJNEN. KON. HOLL. LLOYD. AMSTELLAND (uitr.) 6/8 te Buenos Ayres. DRECHTERLAND (thuisr.) vertrekt vermoedelijk 10/8 v. Buen Ayres. ORANIA (uitreis) 8/8 v. Rio Janeiro. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ' ADONIS 8/8 v. Napels n. Catania. AJAX 8/8 v. Faro n. Lissabon. BAARN (thuisr.) 8/8 700 mijl v. Land's End. BERENICE 8/8 v. Aquilas te Cartagena. EUTERPE 8/8 v. Amsterdam te Stettin. DEUCALION 8/8 v. Lissabon te Cadix. EOS 8/8 v. Barcelona te Genua. GANYMEDES 6'8 v. San. Pedro n. La Romana. LUNA 6/8 v. W.-Indië te New-York. MARS 8/8 v. Carthagena n. Malaga. NEREUS 8/8 v. Musel n. Oporto. PERSEUS. 8/8 v. Amst. te Kopenhagen. POSEIDON 7/8 v. San Juan de Porto Rico n. Havre. ULYSSES 8/8 v. Frederikshaven n. Aalborg. VENUS 8/8 v. Malta n. Alexandrië. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. PAHUD, v. Rott. n. Batavia, pass. 8/8 Ouessant. KON. NED. STOOMB.-M AATSCHAPPIJ. VENEZUELA (uitr.) 6/8 Barbados. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. MAPIA (uitr.) 7/8 v. Singapore. SOEMBA (uitr.) te Sabang. (Verb.) HOLLAND—AFRIKA LIJN. JAGERSFONTEIN (uitr.) 7/8 te Kaapstad, 9/8 n. Most selbaai. MELISKERK (uitr.) 8/8 v. Port Sudan n. Momb-ssa. LOCH KATRINE, v. Rott. n. Vancouver, 6/8 v. Chris* tobal. NI AS (uitr.) 8/8 v. Tanga n. Zanzibar. NIJKERK 8/8 v. Lorenzo Marquez n. Durban. RIJPERKERK (thuisr.) 6/8 v. Mombassa n. Port Sudan* HOLLAND—AMERIKA LIJN. BURGERDIJK 8/8 v. Rott. te New York. NEBRASKA, v. Vancouver n. Rotterdam, 6/8 v. San Francisco. NIEUW-AMSTERDAM 9/8 v. New York te Rotterdam, HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. KOUDEKERK (uitr.) 8/8 Quessant. IJSELKERK (thuisr.) 8/8 v. Madras. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. ARENDSKERK 8/8 v. Rott. n. Australë, 9/9 te AntwerpetV JAVA—NEW YORK LIJN. DJAMBI, Batavia n. New York, 9/8 v. Gibr. SOEKABOEMI, New York n. Java, 9/8 v. Sabang* I JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. TJIPANAS 8/8 v. Hongkong te Batavia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INSULINDE (uitr.) 9/8 te Sabang. JACATRA (uitr.) 9/8 te Duinkerken. SITOEBONDO 8/8 v. Rott. te Hamburg. TAMBORA (thuisr.) 9/8 v. Port-Said. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. ALGORAB (thuisr.) pass. 8/8 Finisterre. ALHENA (thuisr.) 8/8 v. Rio Janeiro. STOOMVAART MIJ. OCEAAN AUTOMEDON, v. Japan n. Rott., 7/8 van Poft Saifl. CYCLOPS, v. Japan n. Rott., 9/8 v. Singapore. EMZETCO LIJN. JONGE ANTHONY 8/8 v. Valencia n. Barcelona. JONGE MARIA Valentia n. Londen en Rott., pr.3S* 9/8 Quessant. De Bossche rechtbank stelt verdachte in vrijheid. De Bossche Rechtbank heeft gisteren te gen den 39-jarigen koopman P. J. K„ te Leende, die verdacht werd op 19 Maart j.l. aldaar opzettelijk Gerrit Brouwer met een revolver te hebben doodgeschoten en eveneens een schot te hebben gelost op diens vrouw, M. Schalks. Verd. ontkende het misdrijf, maar gaf toe geschoten te hebben. Er was ruzie ont staan over de mishandeling van een hond je. Toen zijn woonwagen „gebombardeerd" werd, heeft hij driemaal uit een met 5 scherpe patronen geladen revolver gescho ten, zonder de bedoeling te hebben iemand te dooden. Het vierde schot is afgegaan toen men hem op de handen sloeg. De vrouw van den verdachte verklaar de, dat de wagen van haar man met een bijl werd bewerkt, zoodat de glasscherven in het bedje van haar kind terechtkwamen. Getuige Schalks, huisvrouw van den ver- slagene, verklaarde te hebben zien aanko men, dat er iets ernstigs ging gebeuren toen er ruzie ontstond over het hondje. Verdachte riep haar toe: „Gij eerst kapot". Toen schoot hij op haar. Getuige P. Pruimboom uit Kaatsheuvel had gezien, dat verd., meermalen uit den woonwagen schoot in de richting van Brou wer, diens vrouw en zoon. Hij heeft niet gezien, dat verd. ook buiten geschoten heeft. Nadat verdachte nogmaals verklaard had uit noodweer te hebben gehandeld, wal het woord aan den officier van justitie. Deze nam verzachtende omstandigheden in aanmerking en eischte lka jaar gevange nisstraf. De verdediger, mr. E. van Zinnicq Berg- mann, daarna aan 't woord komende, be toogde, dat verdachte het recht had, lijf en goed van zijn gezin te verdedigen, Verd. zou moeten worden ontslagen van rechts vervolging. Overigens achtte spr. zooveel clementie aan te voeren, dat hij subsidiair vrijspraak vroeg. Na in raadkamer te zijn geweest, gelast te de rechtbank de onmiddellijke invrijheii. stelling van verdachte. Darrell kwam, met het geweer in de hand door een opening in de heg tegenover het paalwerk .waardoor het park was afgeslo ten. toen hij z'n meester vnor zich staan, verontschuldigde hij zich over het onverwachte schot. Losely begreep, dat z'n kans om zich nu op Darrell te wreken verkeken was en aroop af. Het dorp zelf lag op eenige hon- derden ellen afstands! Hij bleef nog even in de laan n zag Darrell bedaard het park wedèr ingaan, door een ander hek, dicht bij het heerenhuis. ZESDE HOOFDSTUK. Het was laat in den middag, toen Jasper Losely weer in een hoek van de gelagka mer zat en tot z'n ergernis was hel ver trek vol menschen; het was martkdag. Jas per, vermoeid en uit z'n humeur, moest wachten op het eten dat hij bestelt had en verviel in een toestand tusschen waken en droomen, dat hem in den laatsten tijd meer overkwam. Plotseling werd hij wakker door het noe men van Darrell's naam. Drie boeren, die vlak naast hem stonden, met hun rug naar het vuur, waren pachters van Darrell; twee van hen op het land, dat Darrell in de ja ren, toen hij zich op vermeerdering van grondbezit toelegde, had aangekocht; de der de woonde in het dorpje Fawley, en had 't grootste deel van den betrekkelijk onvrucht- baren grond in huur, waardoor het oude voorvaderlijk erfgoed omringd was. De boeren spraken over den terugkomst van den landheer, over zijn afgezonderde le venswijze, over z'n eigenaardige gewoon ten, over het onvoltcoide huis. Daarop merkte de pachter van Fawley aan, dat dit huis misschien toch voltooid zou worden; dat de werklieden uit het dorp er onlangs aan 't werk geweest waren, om sommige van de vertrekken wat in orde te brengen. Daarna sprak hij over de lange galerij, waar d landheer z'n prachtige schilderijen had cndergebracht, en hoe hij een overdekten gang had laten maken tuschesn die galerij en z'n eigen kamer en hoe hij weer achtereen bij dag en zelf 's nachts in de akelige groo te zaal, zoo eenzaam als een kerkhof door bracht; verder, dat Mills, de huisknecht hea; vrtelt had, dat zijn meester bijna altijd die galerij was of in de kamer aan de voor zijde van het oude huis, geheel afgeschei den van alles behalve van de oog n dier doode schilderijen of van de ratten, die zoo verschiikt waren dat men een inval gewaagd had in hun domein, dat men zes des nachts bij dozijnen kon zien, zooals ze daar op hun achterpooten zaten, alsof ze raad hielden, om aan dien inval een einde te maken. Daarop gingen de boeren voort met bab belen over den vervaldag van de pacht die aanstaande was, over het feest, dat sedert onheugelijke tijden op dien betaaldag op 't oude huis gegeven was. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6