Bicnenlandsch Nieuws. RADIO OMROEP. ■fjet bezoek der Amerikaansche journalisten aan de hoofdstad. Voor de Russische petroleum- jvelden. Prof. dr. N. Voorhoeve, t De electrificatie Amsterdam Amersfoort. Ir. J. A. Kalff. Een groote verkeersweg AmsterdamNijkerk. Oud-minister Colijn naar Berlijn. Prins Hendrik. De Spoorwegen en de Olympiade. Eindelijk een oplossing? De reis der Koninklijke Familie naar Noorwegen. F. B. Löhnis. Verbetering van de oever verbindingen te Rotterdam, FINANCIËN. De Nederlandsche munt '9Z61 UIT ONZE OOST. Was het niet ten gevolge van mishandeling? De Koelie-ordonnantie. Beter laat dan nooit. GEMENGD NIEUWS. Wat zwaar onweer en windhoos kunnen uitrichten. Over de leuning doodgevallen. Op klaarlichten dag. De roofoverval op den gebrekkigen man onder Weert. Op 14-jarigen leeftijd de wijde wereld in. Onder een vrachtauto verpletterd. Een laffe chauffeur. Saccharinesmohkelaars, die in den val liepen. Alles was van hun gading. Door een scheur in een rubberslang. KUNST EN KENNIS. R.K. Organisten en directeuren- vereeniging. MARKTNIEUWS. Een incident. In het kort hebben wij gisteren reeds mel ding gemaakt van het bezoek der Ameri- kaansche journalisten1 aan de hoofdstad. Vanaf het Centraal Station ging de tocht allereerst naar het Rijksmuseum, waar de directeur Schmidt Degener het gezelschap ontving en rondleidde en een overzicht gaf van de ontwikkeling der NetL schilderkunst. Het meest trok hier natuurlijk, zooals ge woonlijk, „De nachtwacht" van Rembrandt de aandacht. Van het Rijksmuseum werd door de nieuwe buurten naar het nieuwe Stadion ge reden, waar de heer Waller, penningmeeslei van het Olympisch Comité, als gids optrad en den Amerikanen liet zien, hoever het werk reeds gevorderd is. Na ongeveer een kwartier in het stadion te hebben rondgedwaald, begaf de stoet zich op weg naar het Koloniaal Instituut. Tot dusver waren geen ongeregeldheden voor gevallen. Maar bij aankomst voor het Insti tuut werd het gezelschap opgewacht door een kleine menschenmenigte, in hoofdzaak bestaande uit opgeschoten jongens, die kreten aanhieven voor de bevrijding van Sacco en Vanzetti, met schimpscheuten aan het adres van de Amerikaansche bezoekers. De politie was hier echter ter plaatse en met eenige stokslagen werd het optreden van de betoo- gers bedwongen. In het Instituut werden de Amerikaansche bezoekers ontvangen door het bestuur, dat hen daarna naar het noenmaal geleidde. Den laatsten tijd worden over de Rotter- 'damsche haven geregeld ijzeren buizen ver laden, die bestemd zijn voor deit aanleg van boor- en pijpleidingen in de Russische petro- leumgebieden. Het materiaal, dat in Duitschland vervaar digd wordt, wordt langs den Rijn naar hier vervoerd en in zeeschepen overgeladen, die het naar Odessa brengen. Een 20-tal schepen hebben reeds hoeveel heden kuizen, varieerende van 500 tot tot 2000 ton per schip, te Rotterdam ingenomen. Naar het „Hbld." verneemt, loopen deze verschepingen nog lang niet ten eind. De uitvoering van deze order is over ver schillende Duitrche fabrieken verdeeld. Te Amsterdam is overleden prof. dr. JN. Voorhoeve, buitengewoon hoogleeraar in de Röntgenologie. Slechts zeer korten tijd heeft dr. Voor hoeve het ambt van hoogleeraar bekleed. Den 22sten September 1026 werd hij benoemd om onderwijs te geven in het leervak, dat voor dien door Prof. Wertheim Salomonson werd gedoceerd. Den 22sten November van het vorig jaar deed Pof. Voorhoeve zijn intrede als hoog leeraar met een rede, getiteld: „De Röntge nologie iflde geneeskunde als practische en theoretische wetenschap." Niet vóór de Olympiade 1928. Dezer dagen werd gemeld, dat zou worden overgegaan tot electrificatie van den spoor weg AmsterdamAmersfoort. Bij informatie kon nog niet worden medegedeeld, wanneer deze electrificatie tot stand zal zijn geko men. Het is niet te verwachten, dat deze voor de Olympische Spelen gereed zal zijn. Naar aanleiding van geruchten, dat ir. J. A. Kalff, directeur van de Spoorwegen, als zoodanig ontslag zou nemen, deelde ir. Kalff ons mede, dat de betreffende berichten ge heel uit de lucht gegrepen zijn. Hij heeft geen plan om ontslag te nemen als directeur der spoorwegen. Uiteenzetting der aanlegplannen. Het geheel der werken zal wellicht 40 millioen vorderen. Het comité, dat zich in hoofdzaak ten Qoel stelt het tot stand brengen van een verkeersweg van Amsterdam naar Nijkerk met twee zijtakken naar het Gooi. volgens het plan C. v. Blaaderen, heeft zich tot den Minister van Waterstaat gewend met hel verzoek om concessie voor den aanleg van dien weg en het uitvoeren van bijkomende Werken. Het comité bestaat uit: de maat schappij Wegenbouw te Utrecht, N.V. Bi- tumenweg te Utrecht, N.V. Stoomwalsbe- drijf en H. Boesewinkel te Utrecht, Basalt- maatschappij te Rotterdam, N.V. Dordrecht- sche Asphaltfabriek te Dordrecht. N.V. Key's Asphaltfabriek te Utrecht, C. E, Croiset van Uchelen te Naarden, C. van Blaaderen te Naarden, ir. P, H. V. Bon- gaerts te 's-Gravenhage. Uitgaande van de behoefte aan een betere autoverbinding van Amsterdam met het Oosten des lands en van den gedachtengang van den heer van Blaaderen om de wegver binding te ontwerpen door een gedeelte van de Zuiderzee heen, ligt het verband met de plannen voor de Zuiderzee en met die voor de Oostwaartsche opschuiving van de sluizen te Schellingwoude en de vorming van een IJmeer voor de hand. De nieuwe verkeersweg loopt dan van Amsterdam naar de afsluiting van het IJmeer en laat hier een opening door een vaste overspanning in den geest van de spoorwegbruggen over het Merwedekanaal bij Utrecht overbrugd, voor de rijnvaart en de binnenvaart van Amsterdam naar het Oosten vrij. De weg volgt verder de kruin van de Zuidelijke bedijking van den Zuid-Oos'.elijken toekomstige Zuiderzeepolder, eenerzijds derhalve loopende langs de Noordzijde van het ontworpen Eemmeer tot tegenover Nij kerk in verbinding met het wegennet in dien Zuiderzeepolder. Bij Nijkerk krijgt de verkeersweg dor een vaste brugverbinding met den vasten wal en verder met den Zui derzeestraatweg en de aansluitende wegen naar het Zuid-Oosten, en Noord-Oosten des lande. Tusschen Muiderberg en Huizen tak ken twee zijspranten van den verkeersweg af ter verbinding met hel Gooi en mei de steden Utrecht en Amersfoort. De bedoeling is den weg op te va len als een verharden weg van zeer groote breedte en moderne constructie, geschikt voor ieder verkeer te land. Bij de aftakking van de zijspranten naar het Gooi wordj rekening gehouden met de plaats van de even ueel in het Eemmeer te vormen terreinen voor de tuinstad. Het voor bebouwing gereed maken van die terreinen zou tevens in het voornemen van het comité liggen. Het geheel der werken zal wellicht 40 mill oen gulden vorderen, waarvan 20 mill, toch te zijner tijd voor de Zuiderzeewerken zouden moeten worden uitgegeven en ove rigens tenminste 10 millioen anders aan be staande wegen beoosten Amsterdam zou moeten worden verwerkt en tenminste 10 millioen door Amsterdam zouden worden besteed aan terreinen voor stadsuitbreiding en verkeerswegen daarheen. Voorts zal er dadelijk b.v. 100.000 noodig zijn om de noodige opraetingen te verrichten enz. en zoodra de uitvoering begint zal een bedrag van bijv. 1.000.000 noodig zijn om de noo dige outillage ter plaatse beschikbaar te hebben, alsmede vcor vlottend uitvoerings kapitaal. Oud-minister Colijn zal op de ledenver gadering van het Reichsverband van den Deutchen Grosz- und Ueberseehandel, welke van 1316 September ,a.s. te Ber lijn plaats vindt, een rede houden over den economischen toestand van Europa en over de Economische Conferentie te Genève. Prins Hendrik der Nederlanden, die eenige weken heieft doorgebracht op eüi landgoed in Oost-Pruisen, is op zijn terugreis naar Nederland te Danzig aangekomen, waar hij sléchts éen dag verbleet. De Prins, d:e m het hotel „Danziger Hof" zijn intrek nam, reisde incognito. Z. K. H. was in den loop van den dag en 's avonds tie gast van den Hoogen Commissaris prof. mr. Van Hamel. Geen uitbreiding van den Zomerdienst 1928. Aan de directie der Spoorwegen is ge vraagd of het ook in de bedoeling lag, in verband met de a.s. Olympische Spelen, over te gaan tot uitbreiding van den zo merdienst 1928. Medegedeeld werd, dat de directie van het reizigeirsvervoer op die dagen geen groote verwachtingen heeft en dat dus in geen geval de dienst als zoo danig zal worden uitgebreid. Wel zullen, indien noodig, extra,-treinen en volgtreinen worden ingelegd. De Rotterdamsche wethouderskwestie is waarschijnlijk haar oplossing nabij, meent de „Tel." Na langdurige en herhaaldelijk uitgestelde besprekingen tusschen de frac tieleiders is de S.D.A.P. thans bereid ge vonden in den nieuwen raad den zetel van Financiën, welke vroeger, naar men weet, door den heer Schouten werd ingenomen, te bezetten. Op deze basis willen de andere partijen er toe medewerken aan de S. D. A. P. twee zetels toe te wijzen. De A.-R. en R.-K. zouden dan hun zetel behouden, terwijl de vijfde zetel, die van Onderwijs, door den Vrijheidsbond zou moeten wor den bezet. In dit verband worden de na men genoemd van de heeren De Groot en Hyman. Wat er van het incognito overbleef. De correspondent van „c'e Tijd" 'li Oslo schrijft aan dit blad: Daar stond in alle kranten, dat Hare Majesteit de Koningin van Holland met Prinses Juliana een toeristenreis door Noorwegen zou maken. Incognito. Absoluut incognito. Maar tegelijk kreeg het publiek een heel relaas van het koninklijk reisplan, waar de Koninklijke familie wel en waar ze niet zou zijn, dat ze zus en niet zoo wenscht te reizen. Absoluut incognito dus! En dat Hare Majesteit niet als vorstin, maar als Barones van Buren reisde. Maar natuurlijk heel incognito. Dit de koninklijke hoogheden met den buitenlandschen trein zouden komen ter een en twintigste ure en twintig minuten. De redacties, die zeker bang waren, dat het volk het aftreksommetje 21, 20-12 nog niet goed uit het hoofd kenden, hadden voor de securiteit er bij geschreven, dat het dus om twintig minuten over negen zou zijn. Heelemaal incognito. Dus geen ontvangst op het station. Om nog zekerder te zijn, dat het heel incognito blijven zou, stonden in alle kran ten duidelijk de portretten van Hare Ma jesteit en van de Prinses, Gevolg was, dat op 't stationsplein honderden nieuwsgieri gen het koninklijk paar afwachten. En waarlijk daar had men Hare Majes teit ontdekt. En toen begon de tocht door de stad, gevolgd door een massa menschen en stuurlooze politieagenten, heel brave men schen, die gemoedelijk tusschen de massa in een kring rondom Hare Majesteit doel loos heenzwierven. Degenen, die toen nog niet wisten, dat er werkelijk iets aan de hand was, kon den niet meer twijfelen. Wij willen aan den eerbied tegenover Hare Majesteit niet te kort doen en de naieve veronderstellingen van de niet- krantenlezers en vergeetachtigen niet her halen. Hare Majesteit de Koningin hulde haar aangezicht in hare pels en zocht links en ■rechts een uitweg. De prinses wendde en keerde zich en zag. beurtelings verwonderd, beurtelings licht verstoord naar de cortege en wis selde af en toe een woord met haar ko ninklijke moeder en glimlachte dan weer. Maar ja, het werd nu toch te bont. De politie, het stuur heelemaal kwijt, begon met auto's te doen stoppen; dus werd de attentie nog al maar meer op het geval getrokken. Van het incognito was er geen zweem meer over. Het vorstelijk gevolg en de Hollandsche gezant volgden gedwee en lijdelijk. Verschillende Noren, die nu meenden, dat het niet netjes was zoo hinderlijk te volgen, bleven staan. Maar ja, als het mooi weer is, dan zijn ook in Oslo alle menschen op straat en allen willen er natuurlijk het hunne van hebben. Steeds maar menschen. Toen op een paar droschken af. Om het volk met een list kwijt te worden. Maar dat hielp niet. De politie deed een paar pogingen om het volk tegen te houden, maar 'n ge moedelijk schouderophalen gaf duidelijk te kennen, dat zij of zich machteloos voelden of te goed van hart waren om de Noren het incognito te doen respecteeren. Toen diende een list verzonden. Opeens halt! Er werd beraad gehouden! Hare Majesteit, de Prinses, het gevolg, de politie en het volk eromheen. Op een draai werd plotseling onver wachts rechts ingeslagen met rassche schreden. Een meter of tien. Plots halt! Rechtsomkeerdl Gauw terug en op den boet verdween de koninklijke groep, terwijl de politie de straat afzette! Kostelijk! Een journalist mag een beetje onbe scheiden zijn. De massa stopte zich op en bleef van uit de verte de verdwijnende koninklijke hoogheden gadeslaan. Mogelijk dat men dacht, dat zij in een of ander patriciërshuis in die straat zouden verdwijnen. Ik maakte een boog om de „ongewa pende" macht heen, twee hoeken om en daar kwam het koninklijk gezelschap heel rustig de straat afgewandeld. Maar ia. Er waren er meer even slim als ik, hoewel niet zoo heel veel. En die geen argwaan koesterden werden op het geval door zwermende politie agenten wel attent gemaakt. Plots groeide het gevolg weer aan. Politie kwam geloopen en probeerde de menschen teovertuigen, dat de vor stelijke personen incognito reisden. Maar een politiemanshart is ook niet van steen en men liet den een na den ander door het cordon, zegge en schrijve door twee politiemannen gevormd, heenslui- pen De anderen waren nog bezig met de massa in de verte vast te houden. Maar de twee moesten van den eenen hoek naar1 den anderen, lang vasthouden ging dus niet en de gelukkigen, die hun gang mochten gaan, zorgden er voor, dat men het koninklijk paar niet uit het oog ver loor. Toen wilde ik als Nederlander geen ver dere schuld aan de hinderlijke vervolging meer hebben. En zond uit de verte een stillen groet en een wensch om een gelukkige en aan gename reis na en ging naar huis, hopend, dat de Koningin en de Prinses op het stationsemplacement in den specialen trein een goeden nacht mochten doorbrengen en verder op reis meer succes met haar incognito. Mogelijk zal de koninklijke familie later hartelijk over het geval gelachen hebben. Het was toch goed gemeend van de nieuwsgierigen, die niet alleen nieuwsgie rigen, maar ook belangstellenden waren. Op 76-jarigen leeftijd is, naar aan het Corr. Bur. gemeld wordt, in Baden overle- dn de heer F. B. Löhnis, oud-inspecteui van den Landbouw. B. en W. van Rotterdam hebben bij den raad een voorstel ingediend tot versterking van de toegestane credieten voor verbete ring van de oeververbinding met 1.983.000 Zijn verslag betreffende 's Rijks munt in 1926 vangt de muntmeester dr. C. Hoitse- ma aan met de vermelding van eht feit,, dat het afgeloopen jaar een periode van een kwart eeuw heeft afgesloten, gedurende welken tijd genoemde instelling na bijna 100 jaren aan particuliere leiding te zijn toevertrouwd, direct van rijkswege is be heerd. Het is tot zekere hoogte jammer, aldus het verslag, dat de overgang tot een nieuwe periode van 25 jaren getuige moet zijn van een tijdelijke inzinking van de muntwerkzaamheden. De oorspronkelijke vrees, dat in het afgeloopen jaar slechts heel weinig „slagen" zouden vallen, moge ten slotte niet bewaarheid zijn, de omvang van den arbeid is toch maar zeer matig ge bleven, al moet bij een dergelijke uitspraak niet uit het oog worden verloren, dat enkele tientallen jaren geleden de nu ver richtte hoeveelheid werk als een zeer res pectabele werd beschouwd. Terwijl bij den aanvang van het jaar slechts eenige uit breiding te voorzien was van de toen nog loopende aanmunting vart 10-guldenstuk- ken en de voltooiing van den aanmaak van 1000,000 aan .1-centstukken, die in Nov. 1925 was onderbroken, in den loop van het jaar zijn nog enkele muntslagen bijgekomen Het aantal in 1926 aan 's Rijks munt ge slagen munten bedraagt 23,091,211, met een nomiale waarde van 35.809,902, waarvan Van regeeringswege werden geslagen a. voor Nederland 9.500,000 stuks met een no minale waarde van 620.000; b. voor Ned.- Indië resp. 10,000,000 en 100.000 en voor particulieren f 3,591.211 stuks voor 35.089.902. Naar de muntsoorten gerangschikt, voor Nederland: 500,000 aan 25-centstukken, 50.000 aan 10-centstukken, 70.000 aan 1-centstukken en voor Ned.-Indië 100.000 aan 1-centstukken. Een raming van den circulatie-omvang op 1 Januari, in aanmerking nemende de spe cie die ingetrokken werd, zal kunnen lui den: rijksdaalders 15.9 millioen, guldens 82.2 millioen, halve guldens f 1.37 mil lioen, 25-centstukken 10,003.000, 10-cent stukken 10,000,000. 5-centstukken 1,159,000, 2J4-centstukken 1.314,000, 1-centstukken 3.420.000, K-centstukken 1,314,000, 1-centstukken 3,420.000, K- centstukken f 468,000. In totaal: grof zilver 99.47 millioen, zilvenn pasmunt 20,012,000 nikkel en brons 6,361.000. Op 1 Januari 1927 was derhalve de stand van het Nederlandsche Muntfonds: 2K pet. grootboekinschrijvingen, nominaal 6.322.450 3 pet. grootboekinschrijvingen, nominaal 23.556.400*; 4 pet. oblig, Nederland 12,144,000 en 2,762,000, terwijl voor aan koop beschikbaar was 4,468.396. In antwoord qp de schriftelijke vragen van het lid van den Indischen Volksraad, den heer Ratulangi, in zake de berichten, volgens welke de controleur ter beschikking van den assistent-resident der afdeeling Menado, de heer F. H. C. van E. S. zich zou hebben schuldig gemaakt aan mishandeling, den dood ten gevolge hebbende, waardoor de bevol king van Amoerang in onrust zou zijn ge bracht, antwoordt de regeering, dat op 20 Juli j.l. de heer van E. S. een zekeren Rim- per gearresteerd heeft. D'eze is vijf dagen later overleden. Vóór zijn dood beschuldigde de gearresteerde den heer van E. S. van mis handeling. Het voorloopig onderzoek heeft geen aanwijzingen tegen den beschuldigde opgeleverd. De resultaten van het verder onderzoek zullen nader door de regeering worden medegedeeld. De Indische Volksraad nam de wijziging der koelie-ordonnantie zonder hoofdelijke stemming aan. De beide I.S.D.P.-leden, de heeren Stokvis en Middendorp, vroegen' ge acht te magen worden te hebben tegenge stemd. h Volgens „De Locomotief" waarschuwde de resident van Buitenzorg de autoriteiten en de politie eerst twee etmalen, nadat de 3ynam!etdiefstal uft de magazijnen van Leuwitiang gepleegd was. Dit heeft het onderzoek ten zeerste bemoeilijkt. Inmiddels heeft de regeering opdracht gegeven tot be hoorlijke bewaking van opslagplaatsen van ontplofbare stoffen. Een geheele serie van vernielingen, branden, enz. In vervolg op hetgeen wij reeds mede deelden over het zwaar onweer, soms ge paard gaande met een windhoos, welke bo ven verschillende plaatsen van ons land i heeft gewoed, laten wij hieronder nog eenige berichten volgen, die in al hun soberheid toch duidelijk illustreeren, welke schade aan have en goed is aangericht. Te Tonden, gem. Brummen, is een boer derij van H. Arends door den bliksem ge troffen en geheel afgebrand. Te Oene is de boerderij van J. W. Bond- mann door den bliksem getroffen en ver brand, Ook de inboedel ging verloren. Onder Onstwedde is de boerderij van Roelof Kuiper door den bliksem getroffen en afgebrand. Boven Veenendaal ontlastte zich een kort doch hevig onweder, gepaard gaande met een geweldigen regenval en wind. De blik sem sloeg in verschillende boomen en ook in de machine-werkplaats van de fa. Em- men en Van de Weteringh. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Te Houiigehage (Fr.) is de woning van S. Doetjes door het hemelvuur getroffen. Zij brandde geheel af. Niets kon worden gered. Te Murmerwoude werd de boerenplaats van K. Boksma door den bliksem getrof fen en ging geheel in vlammen op. Te Lioessens werd de boerenhuizing van E. Sytsma getroffen en brandde af. Eenig vee, de geheele voorraad hooi enz., ver brandde. Maandagmiddag zijn drie in de weide loopende koeien van den landbouwer W. Roelofsen, te Achterveld, bij Bamevcld, door den bliksem doodgeslagen. De beesten waren niet verzekerd. Te Roden (Dr.) is tijdens een hevig on weer de woning van den bakker H. Kort door den bliksem getroffen en geheel af gebrand. Te Dinxperlo werden in een weid* vier koeien door den bliksem gedood. Ook te Nes op Ameland is het zwaar weer geweest. Een hevige slagregen cn harde rukwinden brachten veel schade toe aan dn kampeertenten der badgasten. Een koe en een schaap werden door den bliksem ge dood. Het restaurant werd door den blik sem getroffen. Er ontstond geen brand. Te Onstwedde (Gr.) is tijdens het onwe der, dat zich boven Oost-Drente en Gronin gen ontlastte, de boerderij vas den heer R. Kuiper door den bliksem getroffen en af gebrand. Te HarTingen zette een geweldige stort regen de straten in korten tijd onder water. Ook vele huizen stroomden onder. Het on weer, waarbij de bliksem niet van de lucht was, ging vergezeld van hevige windstoo- ten, waardoor het leege tjalkschip Cathari- na van de wed. ThijsSe, dat zich ten Noor den van de stad bevond, het hard te ver antwoorden kreeg. Het groot-zeil werd ge heel stuk geslagen, zoodat het schip hul peloos werd. De heer J, Vlietstra ging on middellijk met zijn motorsleepboot „Jonge Jan" naar buiten. De eigenaresse weigerde echter assisten tie en wilde, alleen de fok zeilende, de ha ven bereiken. Op den straatweg van Kapingen naar Leeuwarden lagen boomen over den weg. Telefoondraden zijn vernield. Even builen Gassellernijveen, op den weg naar Gasselte, is een 13-tal zware populieren ontworteld en neergesmakt, zonder echter de huizen te beschadigen. De takken vlogen door de lucht en kwamen een half uur ver der in het weiland neer. Ongeveer daar ter plaatse reed een gezelschap fietsende kin deren. Zij werden tegen den grond gewor pen, gelukkig echter zonder ernstige kwetsu ren te bekomen. Ook de burgemeester van Gasselte die juist passeerde, moest een veilig heenkomen zoeken. Te Bonnerveen werd een boerenhuis van den heer W. Trip geheel verwoest. Hoewel de bewoners zich ever planken en balken moesten redden, kwamen zij met de schrik vrij. Een varken werd echter gedood. Voor Trip beteekent dit gebeuren het verlies van alles wat hij bezat. Bij vele bewoners wer den verder de boomen ontworteld. Dank zij het energiek optreden van den burgemees ter, den neer Van Royen, waren de wegen spoedig van de omgevallen bocmen bevrijd De 49-jarige bediende van den boekhande laar Vos te Maastricht is in een woning aan het Onze Lieve Vrouweplein over de leuning der trop gevallen. Tien minuten daarna was hij reeds overleden. Bij een landbouwer te Broekheurne bij Enschedé is gisteren op klaarlichten dag in gebroken. Door inklimming had men zich toegang verschaft tot de huiskamer, waar uit een kast een bedrag van 100 benevens verschillende gouden voorwerpen werd ge stolen. Drie verdachten gearresteerd, In verband met den roofoverval, welke in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op den koopman H. Nies in het gehucht Vrakker werd gepleegd, heeft de gemeente-politie van Weert den 28-jarigen werkman A. M. aangehouden. Door de marechaussee te Brunssum (L.) werden bovendien aangehou den de gebroeders A. en M. S., resp. onge veer 25 en 20 jaar oud. Dat een veertien-jarig knaapje verdacht Wordt van diefstal en oplichting, is een niet alledaagsche verschijning. Aoch wordt zoo'n jeugdig misdadigertje door de marechaussee te Heusden gezocht. Het bewuste ventje is op een sth'.ksche wijze in het bezit gekomen van eer. damesrijwiel, zwart gelakt en groen gebiesd, waarop voorkomt op het achter spatbord de naam: P. J. Furster, rijwielhan del te Wijk, bij Heusden. Met deze fiets Is de jongen de wijde j wereld ingetrokken. Op 6 Aug. verliet hij heimelijk de ouderlijke woning te Veen (N.-B.) en nadien heeft men niets meer van hem gehoord. Vermoedelijk bevindt hij zich nu in den Haarlemmermeerpolder. Het signalement luidt: tenger postuur, bleeke gelaatskleur, gekleed in grijs jasje, dito korte broek, zwarte lage schoenen en grijze pet. Niet onmogelijk is, dat hij het rijwiel van de hand heeft gedaan. Te Cuyk is in de Kaneelstraat het 4-jarig zoontie van den tuinman Peters door een vrachauto van de N.V. Steenfabrieken te Tienray (L.) gegrepen en op slag gedoód. Op den West-Zeedijk te Rotterdam, is de 7-;'arige A, H. van Velthoen, door een vrachtauto overreden. D'e jongen kreeg een der wielen over het hoofd en was onmiddel lijk dood. Doorgereden, zonder zich om zijn slachtoffers te bekommeren. Op den Haagweg nabij Leiden is een tot nu toe onbekend gebleven motorrij der, vermoedelijk afkomstig uit Den Haag, aangereden door een vrachtauto van Van Gend en Loos, De man werd tegen een boom geslingerd' en kreeg een schouder fractuur, een dubbele beenbreuk, een ernstige hoofdwonde en vermoedelijk een hersenschudding. In bewusteloozen toestand is hij overgebracht naar het St. Elizabeth- gesticht te Leidon. De duo-passagier, die niet ernstig gewond werd was zóó over stuur, dat hij geen inlichtingen kon geven en is naar zijn woning in Den Haag ver voerd. De autobestuurder is na het onge val doorgereden, zonder zich om zijn slachtoffers te bekommeren. Bij de Belgische douane werd dezer da gen aangehouden een partij spek, verpakt in kisten, verzonden c'oor iemand te Maastricht en geadresseerd aan een adres te Brussel, Een der planken van een 1 kist was losgegaan, waardoor de douane er spoedig achter kwam, dat het spek j diende tot dekking voor den invoer van 17 K.G. saccharine, meldt de „Msb," De kist werd geprepareera' en naar Brussel doorgezonden. Toen de geadresseerde, geen kwasd vermoedend, den vrachtbrief voor het spek afteekende, werd hij echter in hechtenis genomen en werd op het spek beslag ge legd. De afzender, die door de douane naar Lanaeken was ontboden, werd daar bij zijn aankorftst gearresteerd en vervolgens in de gevangenis te Tongeren opgesloten. Er schijnen ook twee Belgen bij het geval te zijn betrokken; deze moeten zich echter nog op vrije voeten bevinden. Voor een waarde van 1300.sleepten ze mee, ln verband met de inbraak in de villa van het Amsterdamsche raadslid A. Weiss te Muiderberg, wordt nader gemeld dat er voor een waarde van circa 1300.ver mist wordt. Hetgeen de inbrekers zich toe eigenden is van den meest uiteenloopenden aard. Lakens en kussensloopen waren even welkom als damesblouses en ingelegde groenten. De rijkspolitie veronderstelt, dat minstens 2 personen bij deze inbraak betrokken moe ten zijn geweest, gezien de groote hoeveel heid goederen, welke ontvreemd werden. Hoewel reeds door de marechaussee vinger afdrukken werden genomen, zal opnieuw een scherpe afdruk gefotografeerd worden. Deze is gevonden op het paneeltje van de deur, welke van den kelder toegang tot de keukert geeft. Uit de wijze waarop de per sonen zich toegang tot dé villa verschaft hebben, meent de politie de conclusie te kunnen trekken, dat hier goede bekenden op het pad zijn geweest. Het onderzoek wordt verder voortgezet. Oude menschen door gas bedwelmd. Door een scheur in een rubberslang van het gascomfoor is te Sneek het bejaarde echtpaar B. aan de Stcenslipstraat door gas bedwelmd geraakt. Buren en politie hebben de deur opgengelroken en vonden de beide personen bewusteloos. Met een zuurstof apparaat zijn zij bijgebracht, doch hun toe- stad is ernstig. HET 10-JARIG BESTAAN. Te Utrecht vergaderde de R. K. Organis ten- en directeurenvereeniging, die daarbij tevens haar 10-jarig bestaan herdacht. Voor zitter der vergadering was de heer C. de Rooy uit Venlo. Spr. wees er op, dat moeite is gedaan om examens voor organisten en directeuren al te nemen, terwijl mede is getracht de posi tie der organisten en directeuren te verbe teren Naar spr.'s meening is men in beide gevallen geslaagd. Spr. memoreerde, dat de vereeniging xn Juni een groot verlies heeft geleden in het heengaan van den geestelijk adviseur der vereeniging, wijlen Mgr. J. A. S. van Schaik, dien spr. noemde de stuwkracht en de groote raadgever der vereeniging. Mgr. van Schaik was de man, die de vereeniging groot maakte, zegt spr. en we zullen hem blijven gedenken als den promotor der ver eeniging. Op verzoek van den voorzitter hcrdach: de vergadering een oogenblik in stilte den overledene. De voorzitter heette de aanwezigen ver volgens welkom, in het bijzonder Pater var. der Geest O. P. en stelde voor den heer J. S, Ponten uiH Zwolle te benoemen tot eere-lid der vereeniging met welk voor stel de vergadering met luid applaus in stemde. Spr. feliciteerde hierna den heer O. Koop uit Overveen, penningmeester der vereeni ging, die zijn 25-jarig musicus-jubileum herdacht. Namens de vereeniging bood spr. den jubilaris een enveloppe met inhoud aan, waarna hem een luide ovatie werd ge bracht. Na goedkeuring der jaarverslagen en be grooting was vervolgens aan de orde de bestuursverkiezing. Periodiek aftredend waren de heeren O, Koop en J. Nieland uit Amsterdam welke laatste zich niet herkies baar stelde terwijl er een vacature was wegens bedanken van den heer Joh. Win- nubst. Herkozen werd de heer O. Koop en geko zen de heeren Cor Ponten uit Zwolle en J. A. F. Vergrpessen uit Rotterdam. In de verdere bijeenkomst heeft pater van der Geest O. P. een causerie gehouden. DONDERDAG II AUGUSTUS. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politieber. 1a.34-2.co Lunchmuziek door het trio. D. GroeneveId-vi( o A. v. Leeuwen-cello. P. Jochemse-piano. 2.30s.oo Feeste lijke onthulling van het monument van Dr. Schaepman in zijn geboorteplaats Tubbergen. R. K. Uitzending. Fen koor van 250 Tubbergsche jongens, begeleid doorn" Tubbergsche Harmoniecorps „Dr. Schaepman De 1 ub- beresche Burgerwacht onder commando van Res. te Luit. G. Brugman. 1. Het Schaepmanslied, wijze Twentsh Volkslied (Noor-Harmonie). 2. Officieele ontvangst van de genoodigden op het plateau van het monument door den Voorzitter van het Schaepman-comité, den Edelachtbaren Heer Th. C. Luyckx, Burgemeester van Tubbergen. 3 Pq Plechtige onthulling door Mgr. Prof. Mr. Dr. W.H. No lens, lid van de 2e Kamer der Staten Generaal. 4. Tubberg - sche burgerwacht geeft 5 eere-salcvo's. 5. U, Leeraar Heil (koor). 6. Onthullingsrede door 2. Ex. Jhr. Mr. Oh. J. M. Ruys de Beerenbrouck, voorz. v. d. 2e Kamer der Staten Generaal. 7. Wilhelmus van Nassau'.-.e. (Koor- Harmonie). 8. Toespraak door pastoor A. Waanders. 9 Roomsche Blijdschap (Koor-Harmonie). 10. Aanbieding van het monument namens de familie door den Hoogeerw. Heer J. H. Scholten, deken en pasto:r te Oldenzaal, aan de gemeente Tubbergen. ri. Aan U, o Koning der Eeu wen, Joh. Verhulst (Koor-Harmonie). 5-006.00 Uurtje voor wees- en ziekenhuizen door Mevr. Ant. v. Dijk. 6.00—8.00 Concert door het A.N.R.O.-orkest. Hans Thijssens-bariton. Egb. Veen a. d. Vleugel. 7.4S Politieber. 10 30 Persber. DAVENTRY 1600 M. 12.20 Daventry-kwartet en J. Markham-tenor. 1.20—2.20 Gramofcor.muziek. 3.20 Vesper in de Westminster Abbey. 4.05 Daventry- kwartet en solisten (contta-alt-viool). 5*35 Kinderuur tje. 6.20 Landbouwber. 6.40 Dar-muziek. 6.50 Tijds., weerb., nieuws. 7.05 Dansmuziek. 7-20 Le zing O11 croquet. 7.35 De sonates van Eecthoven. 7.50 Concert. De militaire band. G. Pizzey-bariton. 9.20 Weerb.. nieuws. 9-40 Lezing Surf riding in the Hawaiian Islands. 9.55 Balladenconcert. L. Seymcur- contra alt. J. Rosamond, Johnson en Taylor Gordon-ne- ger spirituals. B. Eveline-cello. 10.5012.20 Dansmu ziek. PARYS „RADIO-PARIS" 175° M- 10.50—11.20 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5.05—5.55 Kinderuurtje. 8.5010.50 Operette-avond. Orkest vocale en instrument, solisten. LANGEN BERG 469 M„ MUNSTER 242 M. cn DORT MUND 283 M. 12.20—1.20 Feest in den Rijksdag. 130-3.50 Orkestconcert. 5*5o6.50 Orkestconcert 9.00 Vroolijke gedichten, door W. Buschhoff, Iseglio- kapel. tl.0512.20 Dansmuziek. Isegliokapel. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 12.20-7-40 Lezingen en lessen. 7-50 Feest in het „Hans der Funkindustrie". Philharmomsch- en symphonie-orkest. Zangkoren. Rede van Dr. Marx. 10.5012.50 Dansmuziek. HAMBURG 395 M. 11.50 FeestindenDuitschenRijks dag. 4.35 Voorlezing. 5-20 Orkestconcert. 7-SO Feest in het „Haus der Funkindustrie" (Zie Königswus- terhausen). Daarna tot n.to Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Kindermatinee. 8.20 Orkestconcert. Mr. Newman-Engelsche humorist. 8.35 Literatuur. Molière. Daarna tot 10.20 weer orkestmuziek. PURMEREND, 9 Aug. Kaas. Aanvoer 32 stapels fa briekskaas met merk ƒ42, 50 st. boerenkaas met merk 42, i st. commissiekaas met merk 40, 3 st. Goudse h k :as 39. Boter. Aanvoer 14Ï0 kg 1.75—1.85 per kg Vee. Aenvcer 758 runderen, als 290 vette koeien 80—lio ct. per leg, melk- en geldekceien 150380,, 107 vett kalveren 1.151.30 per kg, 283 nuchtere kalveren 10t 30 72 stieren, 406 schapen en overhouders 2638, 650 lammeren 1626, 449 vette varkens, slachtvarkens 64— 68 ct., louters 6266 ct. per kg, 85 magere varkens 20— 36, 233 biggen 1222, 30 paarden 100200. Eieren. Kip- ƒ6.257-25, eenden- 5 per 100 stuks* Handel in runderen en kalveren matig. Vette varkensen schapen vlug. PURMEkEND, 9 Aug. Eieren. Op de veiling waren aangesoerd 75.000 kippen-, 58, 58.000 eenden- 5.20 5.40. ROERMOND, 8 Aug. Eieren. (Coöp. Roerm. Eiermijn). Aanvoer 3.300.000 stuks. Hoogste prijs ƒ7.50, middelprijs ƒ7.15, laagste ƒ6.80, kleine eieren ƒ5.906.40, eenden eieren 5.906.40. SNEEK, 9 Aug. Vee. Ter markt waren 253 melk- en kalfkocizn d 150—390, 50 vette koeien 200360, 15 vette kalverèn 3575, 66 nuchtere kalveren ƒ716, 311 gras kalveren ƒ50100, 40 schapen 2835, 88 lammeren 1424, 1184 varkens 50—100, 119 biggen 816. Vette rundc-en 4052 ct., vette kalveren 5060 ct., vette var kens r.832 ct., zouters 2932 ct. per kg. Dc handel in melkvee en vette koeien was prijshoudend in vette- cn nuchtere kalveren en schapen kalm, in lammeren gccd. Graskalveren noteerden niet hooger. Var hens prijs houdend tot iets hooger. Biggen prijshoudend. VENLO, 8 Aug. Eieren. (Coöp. Veilingver.) Aangevoerd 820.000 stuks Kipeieren ƒ6.707.60, kl. id. ƒ6.306.70, eendeieren 505.80. WINSCHOTEN, 8 Aug. (Weekmarkt). Melkschapen ƒ2232, vette schapen 2834, weideschapen 165—23 vette lammeren i322, weidclammeren 1216, big-, gen ƒ913, loopvarkens 1826, oude varkens ƒ65 85, drachtige varkens ƒ70100, vette varkens 3032 een en zouters 2930 cent per pond kg), geiten ƒ8—13, werkpaarden 100135 en slachtpaarden 75100. Voor de schapen hoogere noteering, biggen iets vaster en hooger, overigens al vorige week. WIJK BIJ DUURSTEDE, 8 Aug. Fruit. Morellen 6%— 10Z2 c., krozen donkere 3038 c., lichte id. 24V227 c. bl. pruimen 3035 c., kruideniers extra 3035 c., id., ie s. 25Yt32 c., zwaanhalzen 1822 c., dirkjesperen 12 y216 c., patrisperen 15Yt18 c. per kg. ROTTERDAM 9 Aug.Vee.Ter makrt waren aangevoerd 160 paarden, 35 veulens, 1123 magere runderen, 874 vette runderen, 549 vette en graskalveren, 330 nuchtere kalve ren, 349 schapen of lammeren, 30 varkens, 145 biggen De prijzen waren als volgt: koeien ie qual. 110117 c., 2e qual. 10090 c., 3e qual. 8070 c., ossen ie qual.; 100105, 2e qual. 9080 c., 3e qual 7060 c., stieren ie qual. 8090 c., 2c qual. 7060 c., 3e qual. 50 c. per kg vette kalveren ie qual. 145160 c., 2e qual. 125105 c., 3e qual. 9080 c., melkkoeien 1.953.85, kalfkoeien 200410, stieren ƒ185385, pinken ƒ150165, gras kalveren vaarzen ƒ165185, 2werkpaarden 100— 300, slachtpaarden 95155, hitten 100165, nuchtere kalveren 916, fokkalveren 1726, biggen 920, overloopers ƒ2238 per stuk. Vet vee met iets williger handel in prima soorten ove- r6gens prijshoudend, melk- en kalfkoeien met tamelijken handel tot stationnaire prijzen, nuchtere kalveren wegen! geringen aanvoer iets hooger. Paarden met redelijken handel tot Teruggaande prijzexu Biggen en overloopers met zeer tragen handel. AMSTERDAM, 9 Aug. Aardappelen. (Bericht v/d mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten ƒ5.105.20, id. bl. eigenheimers 3.754, id. Eigenheimers 3.754 Fire- Lche borgers 3,754 p. hl IJpolder eigenheimers— 5.506.50, id. bl. eigenheimers 7, id. muizen 5— 6, id. eigenheimers poters 34; Andijker muizen 7, id. kleine mu.en 45 Langedijker muizen ƒ6 7 Noord-Ho 1. eigenheimers ƒ5.506.50, id. blauwe eigenheimers 67 Rijper muizen 67 Anna Paulow- na zand eigenh. 1011; Hillegommer zand eigenhei mers 10ir p. 100 kg. BODEGRAVEN, 9 Aug. Kaas. Ter akrt waren 443 wagens. Prijzen 3742, rijksmerk ie soort 4448, 2e soort 3742, zv/are 4956. ELST, 8 Aug. Fruit. (Veiling V.V.O.B.) Kruideniers- peren ie soort 2631, 2e soort 1620, beekhuispereifc ö^-iï, zwaanhalsperen 7^5—io, N.H. Suikerperen 1215. Keizerinperen 1315, smoutperen 89, roode bessen 28—333, yellow transparant ie soort 2527, 2e soort 13 —16, extra 3138, early victoria 1120, abrikoospruimen 63 72, mcrellen 2862, witte pruimen 36^45, wijnprui men 36 50, eng. krozen 2225, blauwe pruimen 21— 30 ct. per kg abrikozen per 100 stuks 2.80, meloenen ie soort 4953, 2e soort 2130, perziken 914, 2e soort o7 ct. per stuk. GELDEkMALSEM, 8 Aug. Fruit. Ter veilingsver- eeniging „Gellrmalsen en Omstreken" besteedde men voorz: zwaanhalzen 6/27V2 ct., morellen 2128 ct., krozen 15%29 ct., kruideniersperen ie s. 2029 ct. suikerperen 8%12 ct., yellow transparant ie s. 1833 öt., roode bessen 20&25 ct., perelappels 9Vaioy2 ct» Engelsche krozen 2122Ct., janbaasjes xe s. SV2—-10% ct., Noord-Hollandsche suikerperen ie s. 10 \211% ct., presentperen 9 Ij. ct., kamerensche zuren ie s. 14J/217 Vz ct.^ blauwe pri i nen 12% ct., witte pruimen 28 ct., lichte Krozen 2426 ct., calville ie s. 89 ct., dikstclcn 10V2, ct., tarwe-appelen 78 ct., schutksozen 11ct., moer- bjen 20 ct., dubbele blauwe pruimen 1328 ct., frambo zen 15 f4 ct., conferentieperen ie s. gJ/2 ct., Fransche madam 7 ct., tulpappelen 9% ct., poire madame ie s. iof'2 c., donkere krozen 2426 ct., kruidperen 12 Vz ct., dorkjes- peren, ie s. 7%9 ct., charlemowsky 7f/2 ct., sodlinkts- wick 14 y2 ct., citroenperen 11 ct., boterperen 10 ys ct.. perrr)agne-peren i\2 ct., wetappelen ie s. 8 ct., roode astra* kan io'^ ct., glasappelen 6V2 ct., alles per kg. meloene® 33 ct., abrikozen 3 ct., perziken 57 ct., clapps favorite 714 ct., alles per stuk. ORDNINGEN, 9 Aug. Vee. Kalf- en melkkoeien ie soort f 3904io, 2e f 300340, 3e f 190240 vroegmelk- koeien ie s. f 335375, 2e s. f 28030a; kalfvaarzen ie s. f 275300, 2e s. f 170190 stieren ie s. f 0.760.80, 2e s. f 0.680.70, slachtvee ie s. f 0.96X, 2e s. f 0.80 0.86 p. kg. slachtgewichtmelkschapen f 4050 schapen ie s. f 3640. 2e s. f 3035, weideschapen ie s. f 3638, 2e s. f 2523, weidelammeren f 1117, vette kalveren f J.05i.iö, 2e s. f 0.950.98, vette lammeren f 1824, oopvarkens f 1720, vette varkens ie s. f 0.610.63, 2e S. f 0.530.57, zouters f 0.600.62 per kg. biggen f 9— 12, f 1.251.75 Per week. Aanvoer 125 vette koeien, 264 kalveren, 695 kalf- en melkvee, 46 stieren, 882 schapen, lammeren, 770 vette en Londensche varkens, 630 magere varkens en biggen. Het kalf- en melkvee, slachtvee en de stieren werden iets minder vlug, maar prijshoudend verhandeld. Vette kalveren nauwelijks prijshoudend. De wolveehandel verliep in alle soorten zeer traag, de prijzen der vette lammeren gingen hierdoor iets terug. Vette varkens ruim prijshoudend. Zou ters iets hooger. De handel in biggen was zeer slecht. GRONINGEN, 9 Aug. Granen. De laagste en hoogste pr ijzen waren als volgt 9 Aug. 2 Aug. Zomer tarwe f f Roode tarwe n Witte tarwe13.0014.25 Inl. rogge Winfergerst xo.7511.90 10.75—12.40 Zwanenb. gerst f, ,,tft Zomergerst w Witte haver H 10.7512.00 11.5012.35 Zwarte haver 11.0011.75 11.0011.75 Gele haver t... Bl. peulvruchtenH Groene erwten Schokkers '*t Paardebqonen "r Wierboonenn Waalse he boonen Karwijzaad 25.00—33.50 25.00—34.50 Koolzaad 15.00—20.50 15.0020.00 Geel mosterdzaad 16.00—24.55 Kanariczaad10.7512.00 10.75f2.25 Lijnzaad, blauwbl Idem, wit Blauw maanzaad De korting en bijbetaling bedragen thans voor tarwe natuurgewicht 7 ct., rogge, boekweit, kanariezaad, inland- sche gerst, alle haversoorten 10 ct.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7