Brieven uit Indië. Be viering van den Feestdag van Onze Lieve Vrouw ten Hemelopneming. PIJLTJES STADSNIEUWS. Vrijdag 12 Augustus 1927 51ste Jaargang No. 16626 Aaragjg^e moet, op str&gge -van verlies van alle recMen, geschieden uiterlijk, driemaal vier en twintig uren na hei ongeval Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste Blad VOOR DEN SOCIALEN VREDE. IV. Een gevaarlijk electrisch net? Agenda 13 Augustus MET DE ZIEKEN NAAR LOURDES. J. J. VVEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht DE HERDENKINGSFEESTEN TE BEVERWIJK. Akte-examen Middelbaar Onderwiis in de Lichamelijke Oefening te Haarlem. De abonnementsprijs bedraagt voo» Haarlem en Agentschappen: Per week j 0 25 Per kwaartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bi' Vooruitbetaling 3 5s Bureaux: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (3 lijnem Poetrekeinins} Nr 5970 Advertenliën 35 ets. per regel. Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing; elka regel meer 15 ct„ bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel. Bij contract belangrijke korting. ^enbor^val°enC'ver'-eVeZr1^nv^re^e!feHie verireke"nSsY°orw?arden f Jïfïfifl - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Rfl w bÜ een ongeval met f O Ril bij verlies van een hand, f fl7C bij verlies van een f Efi bij'n breuk van f t f) bijverliesv.ee» «gen ongevatten verzekerd voor een der volgende uitkeenngen I ÓUUU. verlies van belde arden, beide beenen of beide oogén; I /3U." doodelijken afloopI een voet of een oog; I 1Z3.' duim of wijsvinger- 3U beer. of arm; I andere vinger. lieke scholen voor jongens zijn er, dat er spoedig meerdere volgen! Bij de behandeling van de Begrooting heeft o.a. de heer Zuyderhoff het volgende verklaard: „Ik zeide zooeven dat ik het dochtertje van den taxichauffeur, die spreker's hulp verzocht voor de opleiding van zijn kinderen geplaatst heb gekregen op een zéér goede Katholieke school. Ik vrees dat dit de verontwaardiging zal op wekken van een der geachte vorige spre kers, den heer Stokvisch (Indisch Sociaal Democraat), van wien ik al weder heb ge hoord de klaroen van den schoolstrijd. Ook hier zijn leuze en practijk dikwijls met elkaar in strijd. Zeker, het confessioneel onderwijs is óók ingesteld op een leuze, Meester Cornells, 12 Juli 1927 UIT DE EERSTE ZITTING VAN DEN NIEUWEN VOLKSRAAD. De eerste dag van de zitting van den nieu wen Volksraad met zijn vergroot aantal le den, was gewijd aan de verkiezing van de plaatsvervangende voorzitters. De eerste plaatsvervangende voorzitter wordt gekozen uit de Inlandsche leden, terwijl als tweede een Europeaan gekozen wordt. Gedurende de vorige driejarige periode neelt h». Katholieke lid Dr. Schmutzer deze 'maar de praktijk heeft toch bewezen dat dit plaats vervuld. De toenmalige keuze imoet j onderwijs buitengewoon goed is; en wanneer -— en zeer terecht volgens de persoon- 'de sociaal-democratische partij hier erin kon iijke waardeering geschied zijn. Deze keer slagen zich ook eens op sociaal en econo- zou ciit echter anders worden, het werd nu misch gebied te bewegen en óók in andere een kwestie van politiek. Reeds voor de richting het vertrouwen te winnen en óók verkiezingen liep in de wandelgangen het scholen^ zou gaan oprichten, zou ik gaarne gerucht dat het I. E. V. (Indisch Europeesch bereid zijn datzelfde vertrouwen ook aan die Verbond), de H. E. B. (de Politiek Econo- scholen te geven, als ze goed waren. Maar, if'jj ®onc^ e" Chineescbe leden, zich met dat schenken van vertrouwen moet ik hadden verbonden tol een „bloc", alsook toch een weinig voorzichtig zijn, want ik wil dat de heer Dr. Schmutzer „gewipt" zou j er hier op wüzcn dat in de vorige zitting woj-den, zulks wegens de veranderde en 'de heer Stokvisch in zijn schoolstrijd als minder goede verstandhouding tusschen de ik het zoo eens noemen mag zeer nadruk- ,e Indische Katholieke Partij) en kelijk er op heeft gewezen: die scholen van ui i w?."<e veranderde verhouding de confessioneelen zijn goed, maar het gaat gebleken is tijdens de laatste gemeente- bij hen niet alleen om dat onderwijs, het raadsverkiezingen. - 1 gaat er om de leerlingen te doortrekken van Natuurlijk heeft het I. E. V. zulk een op- den zuurdesem der religie. Men kan daar- zet ontkend. Doch feilen zijn: Dat het „bloc" zich zonder meer gedu- i - .-.if. over denken zooals men wil. Ik ben niet reli gieus, ik ben bij geen enkele confessioneele partij aangesloten, maar toch lijkt mij dien rende de verkiezingen heeft aangemeld, en zuurdeesem -Ier religie een buitengewoon Hr- Schmutzer gewipt is. hoofd- goed bestanddeel, waartegen zeker in het al- zakelijk door toedoen van het 1. E. V. De samenstelling van het „Bloc" doet al aanstonds minstens genomen hoogst eigen aardig aan: het I. E. V., grootendcels "be staande uit Indo-Europeanen, waarbij vooral de kleine ambtenaren het grootst in aantal zijn, samengaande met de vertegen- woordigers van het grootkapitaal en de Chi- neezsn, die ook daartoe gerekend mogen worden. Deze een „bloc" vormde groepen zullen, dunkt mij, nogal eens in conflict ko men bij de behandeling van ieders bijzon dere belangen. De houding van het J. E. V. doet mij wel eenigszins denken aan spelen met vuur. Im mers, een zeer groot deel van de leden van gemeen belang geen bezwaar kan bestaan; terwijl, wanneer er scholen mochten be staan. doortrokken van den zuu-deesem der politiek, ik zou vreezen, dat ik mijn voor keur steeds zou moeten geven aan die con fessioneele scholen met dien religieusen zuurdeesem." Wat de karaktervorming betreft op In landsche scholen, zou het geen aanbeveling verdienen om allereerst eens te beginnen om woorden te vinden of te maken, die, voor zoover ik weet, niet bestaan in de Inland sche talen, voor de begrippen: karaktervast heid, oprechtheid, hulpvaardigheid, plicht en plichtbesef, dankbaarheid en meer derge lijke? Het is allernoodzakelijkst dat deze dat Verbond zijn Katholieken, of staan ten-tnet !s het Xr minste als 'zoodanic te hoek. Zal die dr^.e begrippen den longen In ander het aller minste als zoodanig te boek. Zal die groote groep van Katholieke leden het lijdelijk aan zien, dat hun partij zich schrap zet tegen over de I. K. P.? Mij dunkt van niet. Zoo lang beide partijen samenwerkten op veler lei gebied, v/as het aanetnelijk dat vele Indo-Katholieken deel uitmaakten van die partij; Of dit echter zoo zal blijven meen ik sterk te moeten betwijfelen, want, ten eer ste heeft het I. E. V. zich thans tegenover de I. K. P. gesteld, iets wat een goed Ka tholiek niet langer toestaat lid van zulk een partij te biijven: ten tweede behartigt de I. K. P. toch ook evenzeer de goede rech ten van de Indo-Europeanen als het I. E. V. Waarom zou men dan lid blijven van een verbond dat zich schrap stelt tegenover ge- loofsgenooten? Dit zal. volgens mijn beschei den meening, het I. E. V. niet versterken, •wél echter de I. K. P. Daar staat natuurlijk tegenover, dat de I. K. P. dikwijls voor een moeilijke positie zal komen te staan. Door dat de I. K. P. slechts drie leden in dezen vergrooten Volksraad telt, staat zij natuur lijk niet zoo sterk tegenover het „bloc", al heeft zij ook alle andere kleine partij tjes mèt zich. Maar, op den duur konden de bordjes wel eens verhangen worden en wie weet wat een vólgende Volksraad verkiezing nog voor verrassingen zal brengen. De Katholieken in Indië beginnen wakker te worden. Er is „verzamelen" geblazen! Het Katholieke leven bloeit sterk op, en het aantal Katho lieken in Indië groeit met den dag, vooral ook doordat het vereenigingsleven steeds eerst bijgebracht worden. (Ik vergat nog het woord betrouwbaarheidl. Al deze begrippen zijn in bedroevend weinig gevallen aanwezig. Het onderwijs, zooals dit thans gegeven wordt, benast geheel, evenals het onderwijs van den Koran, op mechanisch van buiten leeren, zonder den waren zin te begrijpen. Men bemerkt zulks dagelijks in den omgang met overigens zeer ontwikkelde Inlanders. Om een voorbeeld aan te halen: was een ontwikkeld Inlander, met wien ik een paar jaren heb samengewerkt, redacteur van een Nederlandsch Indisch groot dagblad, waar aan hij een tiental jaren verbonden was na met succes de 5-jarige H. B. S, doorloopen ie hebben, ten hoogste verontwaardigd toen ik hem, op zijn vraag om twee kolom copie extra, antwoordde: „Ik heb ze op het oogen- blik nog niet, wacht een half uurtje, want ik •kan ze zoo maar niet uit de mouw schud den." Ziin verontwaardiging betrof spec'aa! de laatste zinsnede. „Zulke aardigheden moet u maar voor u houden, die accepteer ik .net van u," antwoordde hij, waardoor hij duidelijk bewee<- volstrekt niet te begrijpen wat ik zeide. Tóch is hij een tamelijk ont wikkeld man. Hij was daar weken lang hoos om! Een kleine aardigheid verstaan zij niet, zij begrijpen den zin daarvan niet. Ook is er door den heer Stokvis in den Vo'.kerraad het oude stokoaa-dje weer eens van stal gehaald: „Het doel heiligt de midde len bij de Katholieken", hetwelk door de Katholieke fractie op zeer pittige wijze werd weerlegd. Zoo werd o.a. den heer Stokvis meer Katholieken tot hun "plicht brengt en duizend gulden aangeboden als hii in staat i-.r- x i zoii 7iin om te bewiizen dat een Koomscn- er tegenwoordig niet zooveel zedelijke moed meer noodig is om het Katholieke geloof openlijk te belijden. Men ziet dit voor den dag treden van de Katholieken alleen reeds, als men eens met kerkbezoek op Zondag eens vergelijkt met dat van slechts enkele jaren geleden. Hier, te Meester Cornelis, waar men, slechts twee jaren geleden op Zondag bijna kon schijfschieten in de kerk, is diezelfde kerk nu in beide H. Missen stevig bezet, ja zelfs in het Lof, waar vroe ger bijna niemand kwam, begint nu al aar dig toeloop te komen. En de propaganda voor dc I. K. P. verricht flink werk. Waren de Meester Cornelis verleden jaar slechts 28 kiesgerechtigden lid van de afdceling van de I. K. P., thans zijn er reeds ver over de honderd vijftig! Het is nog lang niet genoeg, maar er wordt ook met frisschen moed en nieuwen ijver voor gewerkt, en vóór wij een jaar verder zijn, hopen wij het aantal leden wel tot over de twee honderd te brengen. Als men dan nagaat dat er bij de gemeente raadsverkiezingen slechts ongeveer een goe de drie honderd stemmen uitgebracht wor den, dan ziet men wat zulk een succes be- teekend. Op Maandag 20 Juni, kwam de Begroo ting aan de orde. Daarbij zijn yele stemmen opgegaan voor „Meer onderwijs, steeds meer onderwijs!" Het Katholiek Volksraadslid, de heer ten Berge, heeft daarbij zeer juist opgemerkt, dat „van sport en handenarbeid weinig in vloed ten goede is gebleken, eerder het te gendeel. „En, dat de dessa (dorps-)onderwij- zer beter opgeleid moet worden, speciaal wat karaktervorming betreft." Wat het eerste betreft, en in verband daarmede ook het tweede, karaktervorming, elementair onderwijs en vakonderwijs zijn drie zaken, die meer aandacht verdienen. Maar, hoe wil men karaktervorming ver wachten als men ziet, dat bij onlusten zoo als die voorkomen, het steeds blijkt, dat onderwijzers juist de hoofdleiders van der gelijke onk'Men zi'n? En van (ie pl'arnood- zakelijkste dingen is daarom, dat alle roode elementen u't het onderwijzerskorps ge weerd worden en er uit gehaald, zoowel uit het Inlandsche als uit het Europeesche on- derwüzerskorps. En daar wordt nog veel te weinig acht op geslegen. Men behoeft helaas slechts een groep onderwijzers, en ook leeraren, bij e .ao te zien ep hen t j hoo- ren spreken, om de overtuiging te krijgen, dat er onder hen vele roode, fel roode ele menten schuilen. Kan men dan betere resul taten verwachten? Hel is nog niet zoo héél zou zijn om te bewijzen dat een Kathoiiek pastoor dit gezegd zou hebben, zooais die heer beweerde. Dit oaard wordt altijd weer opnieuw van stal gehaald: het is ook zulk een verheffend strijdmiddel! K. I. P. De derde dag brengt een waardig slot. De derde dag van de Sociale Studieweek te Rolduc zette in zooverre minder gunstig in, dat sommigen onder ons een beetje slaperig waren. Niet van 't bier in de speelzaal en ook niet van de speeches, waarop we daar vergast werden, maar van een snork- partij in het Torentje, waar onze groep logeerde. Ai mij, als ik daar nog aan denk Aan de irriteerende dithyrambe van den inaividualistischen gorgelaar hebben we na tuurlijk solidair een einde gemaakt, met de paardemiddelen die daartoe plegen gebe zigd te worden; maar het was werken We kwamen daardoor wat slaap te kort, edoch een stevig lied en een dito ontbijt brachten ons weer op dreef. D:t laatste was wel noodig, want wat Pref. Kors ons te hooren gaf, eischte de volledige werking onzer hersenen. Ik heb zelden een geïmpro viseerd betoog gehoord, dat zoo fijn gefor muleerd en zoo sluitend was als dat van deze ochtendles. Het is om zijn geslotenheid on mogelijk verkort weer te geven en ik zal mij daarom bepalen tot enkele interessante grepen. Na de stelling ontwikkeld te hebben, dat het individueele belang gesubordineerd is aan het algemeene belang, zegt Prof. Kors, dat het privaat bezit niet is een instituut van primair, maar slechts van se u idair belang, daar het moet wijken voor het sociale (algemeene) belang, dat primair is. Immers de goederen dezer wereld zijn uitteraard aan het menschdom als geheel gegeven. Om echter den vrede onder de menscheu te bewaren, om den prikkel tot waardigheid van staat of stand uitgaat, moet aan den armen worden gegeven. Het gebruik der goederen is dus niet onbeperkt. Grootgrondbezit heeft daarom, om een voorbeeld te noemen, geen reden-van bestaan, wanneer meer bestaansmiddelen noodig zijn. En de gemeenschap heeft daar om ook recht op het privaat bezit, indien het algemeen belang dit eischt. Bij de toepassing van dit beginsel moeten echter twee deugden elkaar helpen: de rechtvaardigheid en de naastenliefde. De rechtvaardigheid vraagt om het overtollige aan de gemeenschap terug te geven (let wel: terug te geven, omdat de menschen oor spronkelijk collectief bezitten), terwijl de naastenliefde bepalend aangeeft, wat de rechtvaardigheid niet precies kan aangeven. Bij beide deugden is een wisselwerking: recht vraagt liefde, maar ook liefde vraagt recht. Na een interessant betoog over het gezag in het algemeen en dat in de onderneming in 't bizonder, volgde een fijne analyse van den arbeid. Velen meenen, dat de arbeid voor den mensch een straf is als gevolg vöor de erfzonde. Dit is een dwaling. Ook in het paradijs was arbeid, al had hij een- ander karakter, want de arbeid was daar geen last, maar een lust. Volgens St. Thomas heefi de mensch zijne geestelijke en lichame lijke vermogens niet ontvangen om er niets mee te doen, maar om ze in werking te stellen. Arbeid ligt geheel in zijne natuur. Hieruit volgt, dat arbeid, in zich beschouwd, nooit verlagen kan, wel echter door de voor waarden, waaronder hij plaats heeft. Hoe moet de waarde van den arbeid worden afgemeten? We hebben hier het probleem van den modernen tijd. Naar Thoma's leer moet die waarde worden ge meten naar de behoeften van den volmaak ten mensch, d.w.z. van het individu, dat de roepstem der natuur volgt tot behoud van de soort m.a.w. naar de behoeften van het gezin. Het arbeidsloon moet dus familieloon zijn. Welke familie: van twee of van twintig kinderen Geen van beide. De grootte der familie moet gerekend worden naar het ge middelde, dat onder natuurlijke voorwaar den is tot stand gekomen, niet dus onder gebruikmaking van b.v. N. Malthusiaansche middelen. De hoogte van het loon vindt hare bepa ling in het product van den arbeid. Dat pro duct kan zijn stoffelijk of geestelijk cf beide gecombineerd, zooals in de kunst. Het is de waarde van het product, welke den mensch in een hoogeren of lageren stand plaatst. En, aangezien een geestelijk product een hoogere waarde heeft dan een stoffelijk, is de stand van den handenarbeider lager dan die van den hoofdarbeider. Op een vraag, door een arbeider gesteld, of een ondernemer, die overtollige middelen bezit, verplicht is te zorgen voor zijne ar beiders, wanneer zij werkloos zijn, ant woordt Prof. Kors, dat in het algemeen dfe werkgever het overtollige moet geven aan hen, die bij hem dienen en, ingeval van uiter sten nood, zelfs ook van het niet-overtollige. Waaruit zou volgen, dat bij een naaml. vennootschap de reserves in aanmerking zouden komen voor uitkeering van werk- loozensteun. Ziedaar de meest sprekende deelen van het betoog, dat. ofschoon het scherpe op lettendheid eischte, bij iedereen schijnt ge pakt te hebben; getuige de diepe stilte, die er heerschte en het meer dan gewone applaus, dat erop volgde, en dat stormachtig herhaald werd, toen de voorzitter den spreker uit- noodigde het gesprokene in druk te doen verschijnen. Als Prof. Kors tot dit laatste besluit, kan ik iederen werkgever en arbeider raden, zich deze monographie aan te schaffen. Het zal velen de oogen openen. Na het Strijdlied van Verhoeven gezongen te hebben, kregen we pastoor Souren uit Maastricht te hooren over de beteekenis van den Katholieken godsdienst voor de beschaving en het geluk van den mensch. Onze tegenstanders breken het Christen dom zoo gaarne af met het steeds terugkee- rende verwijt: zie, hoe de wereld geworden is onder het Christendom! Dit verwijt is absurd, omdat de verwording der wereld niet ontstaan is door toepassing van de Christelijke beginselen, maar juist door de negeering ervan; nog erger, door formeele bestrijding en zelfs vervolging van het Christendom. Indien zij, die Christen heeten, het.ook in der daad waren, dan zou de wereld er heel anders uitzien. Maar, al hebben onze tegenstanders on gelijk, verklaren kan men hunne houding in zooverre, dat zij het Christendom afmeten naar hen, die er slechts den naam van voeren, maar in strijd niet de leer handelen. Die Christenen laden daardoor een schrikkelijke verantwoordelijkheid op zich. Als daarin eens verbetering kwam, wat zou er dan enorm veel gewonnen zijn! Wij moeten terug naar Christus' gebod: zoekt eerst het Rijk Gods en zijne gerech tigheid. Waar dit wordt opgevolgd, is geen plaats voor zelfzucht en zijn alle hinderpalen weggenomen voor een gelukkig en tevreden bestaan op aarde. Door het geheele Evangelie is de groote gemeenschapsgedachte geweven. Zoodra de ze in het organisme der volkeren is inge groeid, dan kunnen de belangen der klassen niet met elkander in strijd komen; dan is de weg tot overeenstemming gebaand, die leidt tot welvaart en vrede. Dc leiding heeft er goed aan gedaan om voor de slotles iemand te kiezen van het ge halte en de kracht van den Valkenburgschen kapelaan Dr. Feron. Mijn hemel, wat een gloed en welsprekendheid bezit deze jeug dige priester! Hij heeft zijn menschen van het begin tot het einde, zonder een enkel oogenblik van verslapping of Zelfs weife- brek aan constante bestaanszekerheid en daardoor aan tevredenheid onder het volk; een gebrek aan gelijkheid van godsdienst; een groot gebrek aan eenvoud. Limburg wordt steeds meer een industrie gebied en daardoor meer onderhevig aan de wisselvalligheden van de conjunctuur. Als gevolg materialistische levensopvattingen en ontevredenheid, waarin veel lauw geloof ver gaan zal. Limburg zal meer en meer een mengeling van gezindten herbergen. Verdwijnen zal dan de apologetische kracht der eenheid en de gevaarlijke invloed van vreemde confes sies. Ook hierdoor zullen vele zwakke broe ders verdwalen. Limburg zal steeds meer steden en minder dorpen tellen. Stedelijke praal en genot zucht zullen dus de plaats innemen van den alouden landelijken eenvoud. De begeerlijk heid des vleesches, de begeerlijkheid der oogen en de hoovaardij des levens zullen veel zielevrede, veel reinheid, veel geloof ver stikken. Zeg niet, dat ik overdrijf, waarschuwde de .spreker zijn toehoorders het beeld, dat ik u hier ophang, is dat van het kolengebied in België en Duitschland, waar niet meer dan 20 der menschen voor het geloof behou den zijn. Is ef dan geen redding mogelijk? Neen, tenzij Verschillende dingen tijdig gebeuren le levensverdieping door meer kennis van het geloof en meer religieuse wilskracht2e een inniger eenheid in onze gelederen 3e een scherper isolement tegenover de anders denkenden 4e. de jeugd in onze handen door eigen scholen en jeugdorganisaties onder een leiding, die de kunst verstaat belangstel ling te wekken voor de bovennatuurlijke dingen, Dr. Poels meende in zijn dankwoord „zijn jeugdigen vriend" te moeten waarschuwen voor pessimisme. Goddank is in Limburg, door de wijze voorzienigheid van ons episco paat, tijdig ingegrepen. Ik zie.de zaken niet zoo donker 'in, zei hij met het vuur van zijn ondoofbaar optimisme. En wie weet, voegde hij er aan toe, of de Voorzienigheid aan Lim burg niet de taak heeft toebedeeld voor de Belgische Kempen en voor het Duitsche mijngebied een voorbeeld te zijn, opdat zij gered worden voor algeheelen ondergang De voorzitter had hierna nog vele bedank jes uit te deelen aan Rolduc in de eerste plaats, aan de sprekers, die met zooveel suc ces waren opgetreden, aan de hooge oomes, die aan deze studieweek een bizonder cachet hadden verleend door hun tegenwoordig heid hij memoreerde speciaal Jhr. Ruys de Beerenbrouck, minister Waszink en Prof. Brom, aan de arbeidersleiders, de arbei ders, de overige belangstellenden, enz. enz. Het spreekt, dat Dr. Poels woorden van dank ontving voor zijne leiding. Die leidina was uitmuntend en aan haar hebben we voor een goed déél het succes dezer derde Lim- burgsche Sociale Studieweek te danken. En nu wil ik nog even in 't kort mijn eind indruk formuleeren. Er wordt in die sociale retraites, zooals men de studieweken is gaan noemen, be langrijk werk verricht; dat staat voor mij vast. Wc krijgen er les in den socialen Kate- chismus, die o zoo weinigen nog kennen. En we krijgen die les van de allerkundigsten en zoo fundamenteel mogelijk. Dat die lessen noodig zijn, zal iedereen begrijpen, die weet hoevelen in onze kringen nog averechtschc begrippen hebben omtrent de leerstellingen, die het gevaarlijkst voor ons zijn: het liberalisme en het socialisme; en ook hoe weinigen iets afweten van het stelsel, dat we allen moeten aanhangen: het solidarisme. In de 9 lessen, welke wij nu gehad hebben is hierover ampel en breed gesproken en ik ben overtuigd, dat van de 270 cursisten er niemand zal zijn, die in die leerstellingen nu niet behoorlijk geconfijt is. Die cursisten worden ieder voor zich, de een meer, de ander minder, propagandisten voor de ware op vattingen en zoo zal het zaad, dat hier ge strooid wordt, met den wind meegevoerd worden en overal wortel schieten. Eén ding viel mij op dat ik zoo weinig werkgevers zag te Rolduc. Hebben zij niets te leeren Weten zij zich vrij van de smetten van het economisch liberalisme en passen zij het Christelijk solidarisme reeds toe? Na een dergelijke sociale retraite wordt men eerst recht gewaar, hoe ver de wereld nog verwijderd is van de toepassing van het Christendom in het welvaartsleven en hoe bitter noodig het is, dat ieder jaar opnieuw de sociale missie wordt gepredikt. Men wordt er ook gewaar, hoe noodig het was, dat wij te Nijmegen een Katholieke universiteit op richtten en hoe goed ons episcopaat zag, toen het de Tilburgsche Handelshoogeschool heeft voorbereid. Alleen vraag ik mij dit af: moet die sociale missie alleen maar te Rolduc gepredikt wor den? De toeloop naar dit nieuwe Mekka zal ten slotte zóó groot worden, dat menschen zullen moeten worden afgewezen en dat zou jammer zijn. Laat men daarom in 't Noorden het voorbeeld van Limburg volgen. Er zal belangstelling genoeg zijn, want reeds nu komen meerdere Noordelingen naar Rol duc. Wie met dit denkbeeld sympathiseert, gelieve mij dit via de redactie van dit blad te kennen te geven. V. lang geleden dat ik soms met cenige leeraren arbeid te geven en om de goelïren goed teli ng» kunnen vasthouden en aan het slot in gezelschap kwam, en dan vroeg ik mijzelf beheeren, was het privaat bezit noodig en herhaaldelijk met argst cn^ vrees af: „Moet worden de goederen dus onder de menschen ik mijn jongens aan dergelijke menschen toe- veTC)eeld vertrouwen voor hun opleiding, juist in een De ~enschen be/ieeren dus de goederen, tijd, dat die jongens in de gevaamjksle j n* i i l i Daaruit volst, dat hetgeen overtollig is voor periode verkeer- iJ^nroro nu oo t - brooclnooozakclijk dat wij racer, steeds vneer individu, toebchooit aan degenen, die Katholieke scholen hier krijgen Het begin is gee.n goederen bezitten: de armen. Vandaar er, Goddank, de eerste Middelbare Katho-dat Thomas van Aquino zegt: wat boven de slot klonk een applaus, dat meer van een ovatie had. Van dezen zieleherder mag Lim burg nog veel hopen, als God hem het leven laat- Want hij electrizeert zijn toehoorders. Dr. Feron had tot taak een blik op Lim burgs toekomst te werpen. Laat ik er alleen van zeggen, dat hij er zwarte schaduwplek ken op zag. Enkele noemde hij: een groot ge Verleden week zou een dienstbode te Bloemendaal een antenne, d e door het on- weer onklaar was geworden, in orde maken en klom daarvoor op het plat van de keu ken. Daarboven hingen draden van het electrisch net en zoo laag, dat de dienst bode daarmede in aanraking kwam en op gevoelige wijze geëlectriseerd werd. Dat zij het er zoo ongedeerd afbracht, mag een geluk heeten. Op klachten, dat de draden op het betreffende punt te laag hangen, werd door de directie van het P. E. N. geantwoord dat dit te wijten was aan de bewoners zelf, omdat het plat was opge trokken na het spannen der draden en deze daardoor dus naar verhouding te laag kwamen te hangen. Hiertegenover wordt opgemerkt door de bewoners, dat de di rectie reeds herhaaldelijk op het gevaar opmerkzaam is gemaakt, dat er ook wel verbeteringen zijn aangebracht, doch onvol doende. Wat er van zij, Maandag j.l. hebben werklieden alle draden van h-et balcon van het opgetrokken huis verwijderd en zoo doende bet gevaar weggenomen. Dat is één geval. Ecnige jaren geleden werd te Assendelft bij een fabriek een schilder, die daar aan het wirk was, door aanraking met den electrischen draad ge dood. Beweerd werd, dat de isoleering van het net daar Ier plaatse onvoldoende en dit de oorzaak van het ongeval was. Het bedrijf ontkende zulks. Eenigen tijd later waren er verbeteringen aangebracht. Eenige jaren geleden sloeg te Velsen- Driehuis door storm of onweer wij we ten het niet meer een telegraafdraad stuk, kwam over den openbaren weg te hangen en stond onder electrischen stroom omdat die draad in aanraking kwam met het bovengrondsch net van het P. E. N. Een fietser k,wam or langs en werd door den electrisch geladen draad gedood. Sindsdien is het bovengrondsch net in een onder- grondsch veranderd. Uit deze enkele, bekend geworden feiten blijkt wel, dat er aan de veiligheid van het electrisch net nog wel wat verbeterd zou kunnen worden en dat een grondig onder zoek, waar verbeteringen zijn aan te bren gen, zeer gewenscht is. Wij weten wel dat in den oorlogs- en crisistijd vele werkzaap- heden provisorisch zijn gemaakt, maar het wordt tiid om d;en toestand langzamerhand te liquidceren. Veiligheid moet vóór alles gaan; ook vóór zuinigheid. Sociëteit „St. Bavo" Gewone zittingen 7 uur Geel-Wit 5 uur, St. Jozefsgezellengebouw, Jansstraat 59, Geopend van 8 tot 10 uur. R. K. M'lstairenvcreemgi'ng Zoetestraat 14. S. K. V. V. „Victrix" 7 uur. Met de „Helena Maria" naar Marken, Vertrek naar het Kagermeer en Warmond om 1.30 vanaf den Koudenhorn. Zondag om 2 uur vanaf het Z. B. Spaarnc bij Haarl. Dagblad. BESLUIT. Zoo behoort dan de 33e Nat. Ned. Bede- vaart naar Lourdes, weer tot het verleden en met voldoening mogen wij terugzien op deze voor ons en onze zieken, zoo heerlijke dagen. Toch, al zijn wij dankbaar gestemd voor hetgeen door onze zieken is gedaan, toch is het ons een behoefte geworaen om te trachten voor hen, die geheel op onze hulp zijn aangewezen, nog meer te bereiken. Is ons werk voor de afgeloopen' bede vaart gedaan, de 34c Bedevaart vraagt nu reeds onze aandacht en voorbereiding, op dat wij als de tijd daar is, klaar zijn om eiken zieke te kunnen helpen. Hoe moeten wii dat doen? Het was ons dit iaar niet mogelijk, om meer dan viif patiënten mede te nemen vanuit den Kring Haarlem ofschoon tien tallen zieken en velen reeds inren hunkerend uitzagen of ook zij niet mede konclcn naar het genadeoord „Lourdes I.ourdes! O heerlijk woord, Woord van troost en hope voor den zieke Welk een leed moet het hun dan doen, wanneer zij bericht krijgen, dat er geen plaats meer is ora hen mede te nemen in den ziekentrein, of dat er geen geld genoeg aanwezig is om het ontbrekende der reis koeten aan te vullen. Hebt gij, die misschien in den geest door 'iet lezen der „Lourdes"-stukjes in deze courant, de gansche reis hebt medegemaakt of wel opnieuw hebt belee'd, u wel eens ingedacht het groote verdriet, het smarte lijk lijden, dat deze teleurstelling bij onze zieken moet veroorzaken? Is het dan niet heerlijk, dat wii hun da- leed kunnen besparen door hen metterdaad, maar óók financieel te steunen, door ons t© verbinden Je zwaarst© kosten, nl. het transport naar Roosendaal en de zorg daar- vont op ons te nemen. Tot dit doel is het. dat zich een comité heeft gevormd, dat wil trachten voor Haar lem eii Omstreken te komen tot het op richten van zulk een ziekentransportafdee- ling. Wat kunt gij daarvoor doen? Ie. Aan een van onderstaande adressen uw instemming voor dit doel betuigen en ons uw adres op geven. 2e._ U verbinden tot een vaste bijdrage waardoor onze kosten voor transport naar Roosendaal kunnen bestreden en een bij drage in de reiskosten naar Lourdes even tueel kan gegeven worden. 3e. Door uw persoon of uw auto ter onzer beschikking te stellen, wanneer de dagen van vertrek naar, en terugkeer van Lourdes, zijn aangebroken. Mochten er lezers zijn, die zich niet wil len verhinden tot een of ander, doch wel een gift in eens willen doen, zoo zullen deze ook gaarne door ons in ontvangst genomen worden. Reeds mochten wii van den hoogeerw. Deken J. J. Graaf, Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck en niet in bet minst van den directeur der ziekenverpleging zelve nl. Jhr. mr. F. ,T. van Nispen tot Sevenaer. de volle instemming en medewerking ontvangen, waardoor wij reeds de belofte hebben, dat 20 zieken uit Haarlem mede mogen gaan. Nu is het aan u gegeven ons in staat te stellen dit heerlijk ideaal te bereiken. Wacht niet, doch zendt ons nu reeds uw naam en uw giften. Helpt ons, opdat wij daardoor in staat ge steld mogen worden onze zieken bij te staan en O. L. Vrouw van Lourdes de hulo en troost der zieken zal u toonen, dat, wilt gij zelf gelukkig zijn, gif anderen gelukkig moet maken. F. N. DUIJN Jr. Mej. D. REUNES. N. Gracht 72. Zr. A. DERKSEN, Zaudvoortkade 4 Heemstede. F, N. DUIJN Jr., Jansstraat 16, De kerkvervolging in Mexico. Dr. David G. Raminez, secretaris van den Aartsbis schop van Duracgo verhaalt van de ver schrikkingen in zijn land. Na het noodlottig tramongeluk bij Laren. Deelneming van H. M. Koningin-Moeder. Te Rotterdam is een verduistering van 40.000 aan het lichtgekomen, die in het tijdvak 19231927 door $en kassier is ge pleegd. Minister Kan verzoekt B. en W. van Am sterdam met hem in overleg te willen tre den alvorens een beslissing te nemen inzake de vuilverwijdering. De Chineezen zijn te Batavia opnieuw een boycot van Japansche waren begonnen. Tusschen Gcleen en Lntterade is een autobus tegen een muur g®r®den. Twaalf passagiers werden gewond. De eerste passagiersvlucht van Holland naar Indië, de aanstaande huldiging van Geysendorffer. Mededeelingen omtrent den vliegtocht van luitenant Koppen naar Ned.-Inlië ca terug, Volgens berichten uit Mexico-City aan enkele Fransche bladen zou een godsdienst vrede in Mexico aanstaande zijn. Bomontplofiing in een tramstation te Bazel na een betooging voor Sacco en Vanzetii. Verscheidene gewonden. De Ierschc Republikeinen besluiten tot het afleggen van den eed aan. koning George. Mislukte aanslag op ex-koning George II van Griekenland door een Roemeense!» journalist. Het Supreme Court van Massachuetta komt vermoedelijk Dinsdag a.s. weer bijeen ter behandeling van de zaak Sacco en Van- zetti. Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Vooruit, Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.59. Hoogste Barometerstand 769.5 m.M. ta Isafjord. Laagste Barometerstand 751.3 m.M. ta Sarna. Verwachting: Meest matige Z.W. tot W. wind,, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Het bestuur en de geestelijke adviseur, der R.K. Middenstandsvereeniging verzoe ken ons opname van het volgende: Voldoende aan het verlangen onzer Ker kelijke Overheid, verzoeken wii onzen Ka tholieken Handeldrijvenden en Industriee- len Middenstanders op a.s. Maandag, denl Feestdag van Onze Lieve Vrouw ten Hemel opneming, geboden te vieren als Zondag, hun zaken en bedrijven gesloten te houden. Ten einde het nakomen dezer Kerkelijke verplichting niet tegen te werken, doch t® bevorderen, verzoeken wij den Katholieken van Haarlem en omgeving met grooten na* druk dien dag geen inkoopen te doen, noch bij Katholieken, n o c h bij niet- Katholieken. Geen Koninklijk bezoek. Het Gemeentebestuur van Beverwijk had zich lot H. M. de Koningin gewend met het verzoek tijdens de herdenkingsfeesten een bezoek aan Beverwijk te willen bren- gen. Bij het gemeentebestuur is thans bericht ontvangen van H, M.'s particuliere secre taris, dat het H. M. tot haar leedwezen niet mogelijk is aan dit verzoek te voldoen, omdat juist in die dagen een reeds lang te voren vastgesteld bezoek zal worden Gebracht aan Leeuwarden. Haarlem, 10 Augustus. Gerxammeerd 9 mannelijke candidaten Gr.riaajfd de hee- ren: C. W, J. Rózeboom le Lage; T. Schuripga !e Scbev'ngcn; B. f»i;-kema te Winschoten; P. V/. Simon I Rotterdam; L, L. W. v. Broekhuizen le Gravenhaga,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1