jfr. UIT DE PERS. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Een onderhoud met dr. David G. Raminez. De Cellen-bouw. BINNENLANDSCH NIEUWS. De Amerikaamche journalisten te Rotterdam. Het vraagstuk der vuil- verwijdeirng van de hoofdstad. De maximum snelheid voor de electrische treinen. De aangeslibde gronden langs de M er tv ede en Waal. De Russische olie en de waarschuwing der „Koninklijke" GEMENGD NIEUWS. Een eigenaardige samenloop van omstandigheden. Het geheugen van vogels. den het kunstjje. Van October af werden Tegen de tram gebotst. Een geheimzinnig zaakje. Een beethoofd gearresteerd. Het kunstgebit. Een droevig ongeval. Een botsing tusschen de Gooische stoomtram en een ijskarretje. Het liep nog goed af. Het noodlr»t*xT tramongeluk nabij Laren. Moderne kleeding en het platteland. Een autobus met 12 passagiers tegen een muur gebotst. Het „Restaurant". Van den wal in de sloot. LUCHTVERKEER. De Oceaanvluchi Dessau New York. De eerste passagiersvlucht Nederlandrlndië. De HollandIndië-vlucht van luitenant Koppen. UIT ONZE OOST. Boycot. Straffen, die niet malsch zijn. De militaire pensioenen voor en na 1920. De vice-president van hei Hoog gerechtshof van Ned. Indii. Niet waar? gesproken. t Nous n'avons pas de peur. l!'. ..De lijd" heeft een onderhoud gehad met dr. David G. Raminez, secretaris van den aartsbisschop van Durango, over de Kerkvervolging in Mexico. In dit onderhoud verhaald dr. Raminez i'ihét volgende: Ijl' ,,Ook in uw land kent men de wet, die "tot de vervolging der Katholieken in Mexico .alle vrijheid gaf. Minder bekend zal het echter zijn,, dat president Calles met a'Ie gestrengheid tot den a.anval op den katho lieken godsdienst overging, toen hij meende •«te kunnen verwachten speculeerend op het sterk nationaliteitsgevoel der Mexica nen, zoowel bij priesters als geloovigen aanhang te zullen winnen voor een Natid- nale Kerk, los van Rcme, maar natuurlijk Met loa van Calles. De opzet kwam er dus feitelijk op neer teen schisma te vei oorzaken. Welnu, in dien opzet heeft Calles zich vergist en waar hij hoopte en rekende op verdeeldheid, daar heefft hij juist de meest krachtige eenheid gewekt. Mexico was zelden meer katholiek dan thans, nu er inderdaad de meest afschuwe lijke wreedheden tegenover de Christus ge trouwe aanhangers worden bedreven.Wreed heden, die slechts van een diabolischen oorsprong kunnen zijn en zeker mede wer den ingegeven door den gekrenkten trots van iemand, die zijn berekeningen zag fa len en daarom in dolle drift zijn woede zocht te koelen. Maar monsieur le docteur, waagden wij het op te merken, waarom ontkennen Calles en zijn nieuwsagenten dan, dat er vervolging heerscht? „Dat verwondert mij niets, als hrj en de leden van het Mexicaansche Huis van af gevaardigden destijds, toen de Bisschoppen schriftelijk aandrongen op te houden de ver- r.,' volgingswetten toe te passen, reeds de ver baasde speelde en zeide van geen vervol- -.•ging te weten. Maar het Episcopaat zag ondertusschen ■r «zijn beste leden verdreven uit hunne woon huizen ver van de kudde, die zij te leiden !i- hadden, terwijl het volk er bij herhaling getuige van was geweest, dat steeds meer priesters en op den voorgrond tredende katholieken de gevangenissen vulden. Toen de Bisschoppen zich tot het Huis van Af- gevaardigden wendden, was mij o, a. met zekerheid al bekend, dat mijn geesteliike vader, Garcia Tarfain, te Pueblo en een mijner leerlingen van het seminarie te Du- Tango, Salvador Salva, gruwelijk waren ver moord, omdat zij Katholiek en Christus Koning getrouw waren. En terwijl hét volk wist, dat er wel een vervolging was en het eischte van zijn re geerders, die heeten het volk te vertegen woordigen, dat zou worden afgeweken van éen wet, in welks naam zoovele wreed- "heden werden begaan, antwoordden zoowel Calles als de gedeputeerden van het Huis van Afgevaardigden, na d hevigste gods lasteringen: „Er is geen vervolging". De "Bisschoppelijke petitie, die miilioenen hand- 'feckeningen droeg,, werd derhalve terzijde gelegd." Doch hoe kan de regeering zoozeer den volkswil weerstaan, hoe kon eigenlijk èoit een dergelijke anti-katholieke minder- "heid in een land van Katholieken aan het bewind komen?" „Omdat de Mexicaan van huis uit houdt "van zijn arbeid en zijn familieleven en een hekel heeft aan politiek. Met uitzondering van enkelen, die ik beroepspolitici zou wil len noemen, heeft het Mexicaansche volk zich nooit druk gemaakt voor politieke organisatiën en dergelijke. Inderdaad was het terrein helaas te gemakkelijk, naar ik graag erken daar door vrijgelaten voor beroepsintriganten, die roet een kleine, goed georganiseerde macht .-om zich heen, zonder veel moeite de re- geeringsplaatsen bezetten en het land be- simurden rtaar eigen inzicht. De politieke strijd beperkte zich dien tengevolge dan ook tot zulke elkaar vij andig gezinde groepen, doch ging langs de .groote massa heen. Voor ons geestelijken was het moei lijk, volk uit die onverschilligheid te wek keen en vele onzer waren onwillekeurig ook in een stemming van politieke loomheid geraakt. Wij bleven te veel opgesloten in de sacristie. Zoo en niet anders dus niet uit ge brek aan Katholiciteit kon 'n vermetele troep: Calles en zijn aanhangers, de i-acht dn handen krijgen. i.Gods wegen zijn toch wonderbaar....' onderbrak dr. Ramirez' zijn verhaal een j/ö ogenblik en zi'n gelaat werd minder ernstig, terwijl in zijn stem optimisme klonk toen hij na eenig nadenken ver- Volgdé: „Wat wij priesters niet konden gedaan kfijgen heeft Calles bereikt. Nu is er n.l. in Mexico onder de katholieke bevolking politieke belangstelling gekomen. Voortaan zullen menschen als Calles geen gemak kelijke kans meer hebben. Nauwelijks toch was de vervolging uit gebroken of er wérd een bond georgani seerd tot verdediging1 der godsdienstige belangen. En deze bond heeft inderdaad sinds het begin der Kerkvervolging pracht-werk ver richt en arbeidt hard. Om leden behoeft "hij zich niet te bekommeren, want mannen en vrouwen achten zich gelukkig, deel uit te maken van de vereeniging, die geboren werd in Mexico's bangste tijden, toen de president de domheid beging, zich te ver grijpen aan het beste dat iedere Mexicaan heeft: zijn godsdienst. Al was de Mexicaan politiek-onverschillig, godsdienstig-onve^- sehillig is hii au fond niet. Calles heeft ons katholieken één gevon- dén en bereid te sterven voor Christus Koning. Heeft u zelf de vervolging van nabij meegemaakt? „En of. De soldaten kwamen aan de woning van mijn moeder om mij te arres teeren, doch ik was hun juist iets te vlug af.. Ik heb kloosterlingen gezien, die bij familie een schuilplaats hadden gevonden en op het oogenblik van huiszoeking waren vermomd als huisknecht, tuinman, ja zelfs één als keukenmeisje. Toen ik op- zekeren dag in een huis nabii de bergen Mis had gelezen en in den tuin een kopje koffie dronk, waarschuwde men mij, dat de sol daten den omtrek hadden afgezocht. Reeds rokte een patrouille op de woning aan voor huiszoeking. Haastig spoedde ik mij naar boven, waar het H. Sacrament verborgen was. Ofschoon ik niet nuchter meer was, nuttigde ik de H. Hosties, om deze te beschermen legen de profaneerende handen er waren ons van elders reeds staaltjes van heiligschen- nis bekend en had nog net kans door een klein tuinpoortje en daarop uitkomen- den weg te verdwijnen. Ik heb gezien hoe colleges, pensionaten en kloosters werden doorzocht en gesloten, de religieuzen, zoowel als de kinderen ver jaagdEn maar laten deze feiten voorloopig genoeg zijn om te bewij zen hoe bewust Calles liegt, wanneer hij zegt, dat er geen vervolging is." Kregen ook de vervolgers niet hun opvoeding op de Katholieke scholen? „Natuurlijk zijn er bij, zocals dat in alle landen voorkomt, die, om welke redenen dan ook, het geloof en de opvoeding htln- ner kinderjaren ontrouw werden, al getui gen dezulken slechts tegen zich zélf en niet tegen hun opvoeding, of het volk waaruit zij voorkomen. Doch gelijk Mgr. Drdssaerts u zeer juist mededeelde, de macht is in hhnden van de C. R. O .M„ de Roode vakvereeniging, die grootendeels uit geïmporteerde elementen: Amerikanen en Spanjaarden, bestaat. Bovendien sinds ook in Mexico, dank zij denzelfden invloeden als bv. in Frankrijk, vele scholen de Kerk werden ontnomen en voor het onderwijs zonder God, het z g. leïcisme, werden bestemd, is met merkwaar dige juistheid aan te geven, dat van tegenwoordige machthebbers de meerder heid d-ar hun opvoeding verkreeg. Wenscht men het prcduct van onze Ka tholieke opvoeding te leeren kennen, dan zie men naar de jeugdige mannen en vrou wen, kinderen vaak nog, die sterven als martelaren en die alles trotseeren in hun strijd vcór Christu.s' Wat denkt u van de toekomst? mon sieur l'abbé, „Oh! Nous n'avons pas de peur. Wij zijn rnbevrecsd en gelooven slechts in de zekere overwinning." „De Gelderlander" schrijft: Wij vinden in „Het Volk" een citaat uit een artikel van de „Prawda", het bekende orgaan der Sowjet-agitatoren in Moskou. Het is meer belangwekkend dan belangrijk, maar verwaarloosd mag het toch niet. De communisten hebben het wachtwoord uitgegeven: dring door in de christelijke en katholieke vakvereenigingen. Voor de communistische partijen van die landen, waar ook vakbonden bestaan, niet op het standpunt van den klassen strijd staande, is het de laak naast ver sterking van haar invloed in de moderne vakbeweging, ook een systematischen arbeid in de katholieke en christelijke vakvereenigingen te beginnen. De invloed dien de christelijke en nationaal socialis tische partijen op de arbeidersklasse uit oefenen, kan vernietigd of minstens ver zwakt worden door de intrede van com munisten in de vakbeweging dezer par tijen en door de uitoefening van gepasten arbeid. Met de intrede in de vreemde vakbonden moet dadelijk begonnen wor den, zonder terug te deinzen voor de noodzakelijkheid, dat de betrokken leden uit de roode vakbonden moeten treden. Dit is dus het wachtwoord: de commu nisten moeten lid worden van de katholieke en de christelijke vakbonden. De moeilijk heid, dat ze niet tegelijk lid van de com munistische en lid van de katholieke vak vereenigingen kunnen zijn, mag niet gelden, De communistische wolf legge zijn uiterlijke kenteekennen af en hulle zich in schaaps- kleederen ten einde tot de katholieke en de christelijke vakvereeniging te worden toegelaten. Dat is het systeem van cellen- bouw, door de communisten overal toege past. Zij pooten hun cellen in de socialis tische organisaties en niet zonder succes: nu willen zij hetzelfde beproeven in de con- fessioneele organisaties. In de socialistische organisaties hebben zij hun vertakkingen en zelfs het Internationaal Vakverbond is niet vrij van communistische invloeden. De heer Oudegeest is pas gevallen als algemeen se cretaris van het I. V. V. en daaraan zijn de communistische invloeden niet vreemd geweest. Nu heb ik jarenlang tegen den in vloed der communisten gevochten, zoo on geveer sprak de heer Oudegeest in zijn slot rede, en het eenige resultaat is, dat wij nog meer last hebben van de communisten. Maar ze zitten niet stil, daar in Moskou, en zij wroeten steeds verder. Nu hebben zij het oog geslagen op de katholieke en de christelijke vakorganisa ties. Zij vergeten daarbij één ding: dat er tussphen hen en de socialistische vakbonden slechts een gradueel verschil bestaat, tus- schen hen en de geloovige arbeiders echter een principieel onderscheid. Het is tusschen hen en de onzen een kwestie van ja of neen, tusschen hen en de socialisten een vraagstuk van meer of minder. De socialis ten vechten met de communisten over dal meer of minder op hetzelfde hellend vlak van den klassenstrijd en op een hellend vlak kan men geen vaste positie vinden; de ge loovige arbeiders staan op een heel ander terrein dan de communisten en tusschen hen tweeën in staat een muur, die slechts val len kan als de geloovigen hun eigen-ik ver liezen. Maar een gewaarschuwd man geldt voor twee.' En daarom moest op het citaat van de „Prawda" de aandacht gevestigd. Ook als lastverkoopers en stukjesdraaiers zijn de communisten in onze vakorganisa ties ongewenscht. Een bezoek aan de K. L. M. Tijdens hun bezoek aan Rotterdam heeft de K. L. M. de goede gedachte gehad de Amerikaansche journalisten in het restau rant van het vliegveld Waalhaven aan een maaltijd te vereenigen. Te voren werden de gasten in de gelegenheid gesteld een korte rondvlucht te maken. Voor de meeste dames en heeren was dit de eerste vlucht. Allen waren opgetogen over de rust en de stabiliteit, waarmee de groote Fokker de vluchten volbracht. Aan de tafel heerschte een zeer opge wekte stemming. De heer Martin, de algemeene secretaris der K. L. M„ sprak de gasten toe, deelde belangwekkende bijzonderheden mede en gaf uiting aan de voldoening van de K.L.M. dit juist een Amerikaan, de heer Van Lear Black, de eerste passagiersvlucht naar Indië en terug heeft willen maken. Hartelijke speeches volgden uit den kring der gasten, waarbii vooral tot uiting kwam hoe zeer de Amerikanen het Nederlandsche luchtverkeer waardeeren en hoe men op de hoogte is van de vooraanstaande plaats, welke door de K. L. M. in het internatio nale luchtverkeer wordt ingenomen. Gisteren brachten de Amerikaansche journalisten een bezoek aan het Vredes paleis te 's-Gravenhage, waarna zij per auto naar Leiden vertokken zijn én daar een bezoek aan de universiteit brachten. Minister Kan verz<--te,t met hem in overleg te wille» treden. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan B. en W. van Am sterdam geschreven, dat hij uit de bladen kennis genomen heeft van de conclusie, waartoe de Amsterdarosche gemeentelijke studiecommissie in zake het vraagstuk der vuilverwijdering is gekomen, nl. handhaving van het bestaande stelsel van verbranding. In verband met deze conclusie en het feit, dat de regeering ook reeds onderhan delt met het gemeentebestuur van 's-Gra- ver.hage om het vuil niet te verbranden, maar naar woeste gronden af te voeren, hee't Minister Kan aan B. en W. van Am sterdam verzocht, alvorens een definitief standpunt in te nemen, met hem in over leg te treden over de vraag of het mogelijk is, het vuil naar woeste gronden af te voeren. De maximum-snelheid, op welke vervoer plaats heeft, zoowel met stoom a's met electricitcit als beweegkracht, mag, naar gemeld wordt, voor personentreinen op het baanvak AmsterdamRotterdam, samen gesteld uit electrisch materiaal, al of niet gekoppeld met vier-assiga of daaraan ge luk gestelde drie-a^sige personenvoertuigen "5 K.M. per uur bedragen. Vragen van den heer Braat. Het Tweede Kamerlid, de heer Braat, heeft tot een minister van Financiën de volgende vragen gericht: Is het den minister bekend, dat de zeer vruchtbare aangeslibde gronden langs de Merwede en de Waal, onder de gemeen ten Gorinchem, Vuren, Dalen e.a., voor zeer larven tijd ftwintig jaarl door het Rijk uit c'e hand verhuurd worden aan perso nen, die deze gronden niet zelf gebruiken, maar tweemaal per jaar publiek laten ver huren om te hooien en voorts dat deze wijze van verhuren niet voordeelig is voor de schatkist, ook niet voor den tweeden huurder? Is de minister bereid, voortaan die gron den aan kleinere perceelen, ter grootte* van pl.m. 13 H.A., en voor een tija' van 2 a 3 jaaj, direct aan de gebruikers te verhuren? Wil de minister ook" mededeeïen wanneer de thans loopende huurtermijnen eindigen? Het Tweede Kamerlid L, de Visser heeft aan den minister van Financiën, voorzitter van den Ministerraad de volgende vragen gesteld: Heeft de regeering kennis genomen van een ooroep, uitgaande van de Ned. Mpij tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Nederlandsch-Indië, gepubliceerd op 23 Juli 1927? Is het der regeering bekend, dat in de zen oproep, welke zich richt tegen de re geering der Unie van Socialistische Sov jet-Republieken en tegen zekere Ameri kaansche maatschappijen, onder andere de volgende passages voorkomen: „De honderden miilioenen guldens, die onzen aandeelhouders door de Sovjets zijn ontstolen, kunnen ook thans niet geresti tueerd worden, zelfs niet met krachtigste hulp van onze regeering", en „Wij vragen aan het publiek in ziin eigen belang, sterk door daden, den strijd tegen het bolsjewisme le ondersteunen en zoodoende de regeering te helpen in haar streven om de nationale industrie tegen het naderend bolsjewistisch gevaar te be schermen? Is genoemde oproep opengesteld en ge publiceerd met voorkennis en goedvinden van de regeering? Acht de regeering het streven, dat in dezen oproep tot uiting komt, geen gevaar voor den vrede en wat meent zij daartegen te moeten doen? In het anders zoo rustige Statenkwartier te 's-Gravenhage heeft zich naar het „Vad. meldt, Woensdagavond een eigenaardig ge compliceerd geval voorgedaan, dat zich als volgt heeft toegedragen: Op de Frederik Hendriklaan rtabij het Prins Mauritsplein liep 'n gegradueerde ca det. Op zeker oogen'olik passeerde er een soldaat per rijwiel, die niet liet voorge schreven militair saluut bracht en deswege door den cadet bevolen werd om af te stap pen en zich te verantwoorden. De soldaat gaf hieraan echter geen gevolg, doch zette er meer gang in. De aanstaande officier gaf het evenmin op, greep fluks een rijwiel,, dat bij den groentenhandelaar van Ten Berge stond, en ging er den overtreder op achter na. Deze opzet gelukte, en weldra was de soldaat aangehouden. Zooals het in ons weinig ordelievend land meer gaat, ging toen het publiek, dat blijk baar met den „jongen" medelijden had, zich er mee bemoeien. Het gevolg was, dat de cadet in de verdrukking kwam en eenige klappen opliep, zoodat hij zich in een pas- seerendc auto in veiligheid moest stellen en de arrestant de beenen nam. Het wegge nomen rijwiel schijnt ergens te zijn neerge worpen: Intusschen was de groentehandelaar met dezen gang van zaken lang niet tevreden. Niet alleen ontstond er voor zijn deur een groote voksoploon doch hij was ook zijn rijwiel kwijt en dit woog het zwaarst, zoo dat de politie aan «het bureau Duinstraat werd gewaarschuwd. Twee rijwielagenten kwamen in allerijl ter assistentie, doch moesten volstaan met het verspreiden van het publiek, aangezien noch het rijwiel, noch de dramatis personae in de omgeving aangetroffen werden. De groentenhande laar werd de raad gegeven aangifte te doen van de vermissing van zijn rijwiel bij de afd. E, terwijl het nog de vraag is of het militaire zpakje verdere gevolgen zal heb ben. Dr A. Schierbeek schrijft in de Levends Natuur: „Het bosch bij Beukenhorst te Was senaar zit vol meezen, die bij de bewoners der omliggende huizen dagelijks op bezoek komen. Niet alleen in de tuinen, maar ook in de kamers. Ze hippen lustig door de ka mer, pikken aan alles wat ze vinden en ont bijten zoo met de bewoners mee. Ook bij de familie van Exjk was dit het geval. Daar c'e diertjes zoo mak en vertrouwelijk waren, kwam mijn leerlnge op de gedachte, te pro- beeren om de dieren uit de hand te laten eten. Eerst stond er een schoteltje pinda's op tafel en de olienootjes verdwenen met groote snelheid, zoodat de voorraad steeds aangevuld moest worden. Die voedselbron werd nu minder rijkelijk voorzien, doch op de uitgestrekte hand kwam een lokkend olienootje te liggen. En werkelijk, het expi- tijd kwamen de meesjes de pinda uit de hand rement slaagde uitmuntend. In zeer korten weghalen, (Juli 1926 Gedurende den zomer leerden verschillen de bezoeken minder. Misschien was de Over vloedige oogst van beukennootjes in de Wassenaarsche bosscben hier de oorzaak van, zoóals mijn zegsvrouw meent, misschien gingen ook, „haar"-vogels zweven zoo dat de enkele meezen, di emen nog waar nam en die zelis de pinda's van het voeder plankje versmaadden, vreemdelingen waren Het was ook le koud, om lang met een uitgestoken arm buiten te staan wachten of zich een meesje wilde vertoonen en van open deuren was geen sprake. Op den eersten den besten zomerschen dag, in eind April 1927 werd een hand met een olienootje er op buiten de tuideuren gehouden en zie, geen minuut later zat er een mees opl Een half jaar lang hadden deze in 't wild levende dieren de herinnering bewaard aan hun vrijwillige dressuur! Het zou aardig zijn om de dieren te merken (of nog boter r.un hun uiterlijke kenteekeningen de indivlctuap te leeren onderscheiden) en het gdrag gé- durende eenige jaren na te gaan. Het slachtoffer oveiteden. Te Amsterdam is gisteren, vermoedelijk doordat hij geen acht heeft geslagen op de naderende tram, een 22-jarige jonge man, Levy genaamd, rijdende op zijn fiets, in de Leidschestraat, tusschen Keizersgracht en Heerengracht tegen de tram gebotst. De jonge man kreeg eerst een gevoeligen slag van het vcorbalcon tegen het voor hoofd, en sloeg toen met het achterhoofd tegen de straat. In bewusteloozen toestand is hij naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Te Leiderdorp is bij den landbouwer v d. G. op een niet na te gaan tijdstip inge broken. Een bedrag aan geld van 300 werd meegenomen; vele gouden en z'lve- ren voorwerpen werden meegenomen. Sporen van braak waren nergens te vin den, De politie heelt de zaak in onderzoek. Te Amsterdam heef' de politie op de Keizersgracht op het gedeelte, dat gelegen is tegenover het Amerikaansche consulaat, een man gearresteerd, die duor een scheepsroeper beleed'gingen uitte aan het adres der Amerikaansche Justitie. Een groote menschenmenigte, door het stem geluid van den man aangelokt, was van deze arrestatie getuige. Te Kudekerk vergat een landbouwer des nachts zijn kunstgebit uit den mond te ver wijderen, met het gevolg, dat hij het in slikte. De man is naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar een en ander langs operatieven weg is verwijderd. Vader en zoontje verdrenken. Op den Rijn nabij Kuilenburg is een droevig ongeval gebeurd. Daar viel het 6-jarig zoontje van schepper A Ysseldijk uit Rotterdam te water; onmiddellijk sprong de vader in de rivier teneinde een poging te wagen zijn kind te redden. Het mocht hem evenwel niet gelukken. Be:den, zoo wel de vader als het zoontje verdwenen in de diepte. Gisteravond waren de lijken nog niet opgevischt. Op den Middenweg te Amsterdam iets voorbij de Kruislaan, heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een trein der- Gooi sche Stoomtram e'n een ijskarretje, dat met de hand geduwd werd. De tram kwam uit de richting der stad en het rskarretje reed den tegenovergestelden kant op. Op een gegeven oogenblik bleef het wagentje met het wiel achter een contra-rail van het spoor haken en de ijsco-man slaagde er niet in het wagentje naast de baan te brengen. Volgens verklaringen aan de polit'e af gelegd, dacht de machinist der tram, dat de ijsman op de rails reed, doch dat hij er spoedig naast zou gaan. Dit geschiedde niet, zoodat de tram tegen het karretje op reed en dit vernielde. De ijsman kreeg geen letsel. Toen de machinist bemerkte, dat het wa gentje niet kon wegkomen, heeft hij ge remd, doch een botsing was niet pieer te vermijden. De gebruikelijke signalen van de locomotief zijn gegeven. De brugwachter had zich verslapen Op de tramlijn SneekJoure is gister morgen een ongeval gebeurd, dat zeer ern stige gevolgen had kunnen hebben. De plaatsvervangende wachter bij de spoorbrug bij de Langweerder Wielen de eigenlijke wachter was met vacanti; had zich ver slapen. De brug was alzoo niet dichtge draaid. De bestuurder van.de tram, die van morgen te vier uur uit Sneek vertrok, zag ten gevolge van de duisternis niet, dat bet sein op onveilig stond. Hij reed in volle vaart op de open brug af. Wonder boven wonder maakte de tram een sprong van wel zes meter, zoodat het voorste öedcelte terechtkwam op de dwarsliggende brug, terwijl het achterste deel op het brugge- hoofd bleef staan. De eenige passagier d:e in de tram zat bleef, evenals de bestuur der, ongedeerd. De tram zelf bekwam slechts lichte schade. Het goederenvervoer is voorloonig stilgezet. Het personenver keer. dat thans langs andere banen moest worden geleid, ondervond zeer veel stag natie. Begrafenis van den heer Schreuder. Te Amsterdam is gisteren op de nieuwe Ooslerbegraafplaats ter aarde besteld bet stoffelijk overschot van den heer W. Schreuder, een der slachtoffers van de tramramp te Laren. Er was veel belangstel ling. De burgemeester van Laren, Jhr. II. L. M. van Nispen tot Sevenaer en de secetaris dier gemeente, dc heer P, C. J. Peters, wa ren aanwezig. Voorts waren er vertegen woordigers van de Incasso-Bank en vrien den van den ontslapene. Tal van kransen dekten de baar. Nadat in de Engelscïie taal gebeden wa ren uitgesproken, trad jhr. Van Nispen tot Sevenaer naar voren. De heer Schreuder, zeide hij, was naar Laren gekomen om levensvreugde te zoeken en had den dood gevonden. Hij was een rechtschapen man, een voorbeeldig echtgenoot. Onverwacht is hij weggerukt bij de ramp, welke heel La ren met ontzetting heeft vervuld. Moge het voor de weduwe eenige troost zijn, dat de geheele gmeente Laren mede- gevoelt het leed dat baar heeft getroffen. Snikkend knielde de jonge vrouw bij het graf. Mr. J. W. Schreuder, vader van den over ledene, dankte voor de groote belangstel ling en voor de hartelijke deelneming van den burgemeester van Laren, H.M. dc Koningin-Moeder, die zich reeds enkele malen telefonisch van den toestand der zwaar gewonde slachtoffers van het tramongeluk op de hoogte had doen stellen, bracht gistermorgen om elf uur met klein gevolg een bezoek aan et R. K.. Ziekenhuis St. Jan te Laren. Onder geleid van de moe der ovrstc van het Ziekenhuis bezocht H, M. de zalen, waarin de verschillende ge wonden zijn endergebacht. Zij sprak met elk hunner afzonderlijk en bood aan de patiën ten versnaperingen aan. De jeugdige Nico Lisser iverd bedacht met een prentenboek en eenige fraaie pinten. Bij het bezoek waren aanwezig de doktoren Barendrecht, Holtman, Labadie. Thomassen Catz cn Gr-'roblmg. Gémeentlijke autoritei ten waren niet aanwezig, aangezien de bur gemeester en de gemeentesecretaris te Am sterdam waren ter bijwoning van de begrafe nis van het slachtoffer Schreuder, Te hall twaalf vertrek H. M. weer naar Soestdijk: Het was niet de eerst keer. In de (,Bussumsche Courant", die een be schouwing geeft aan het tramongeluk van Zendag j.i. nabij Laren, lezen wij o.m. nog het volgende: „Dit is niet de eerste keer, dat het tele foonsysteem gefaald heeft. Op het oogen blik, waarop wij dit schrijven, ligt voor ons een brief van een bewoner van het Gooi, die verklaart, dat het feit, dat trarps van de Gooische stoomtram elkaar op enkel spcor ontmoeten, niet tot-de zeldzaamheden behoort. Nog verleden weck heeft deze briefschrijver waargenomen, dat een goede- renréin en een passagierstrein nabij de Amserdamsche Poort te Naarden eveneens op hetzelfde spoor naar elkaar toereden. Het is toen echter niet tot een betsing gekomen. Beide trams konden tijdig stop pen en de passagiers die op weg naar Am sterdam was, keede nu terug naar Naarden ten einde daar den goederentrein gelegen heid tot passeeren te bieden." In den gemeenteraad vah Hedel is door een der leden voorgesteld om, in den vorm der maximumsnelheidsborden, aan de gren zen der gemeente borden te plaatsen, waar bij de dames worden verzocht zich be hoorlijk te kleeden. Een ander lid, ofschoon het geheel eens zijnde met de bedoeling van het voorstel vreesde, dat de raad zich daarmede hela chelijk zou maken.Dit lid gaf te kennen, da! als zijn kinderen zoo gekleed waren, hij ze zou kooltceren. Een derde lid meende, dat het onnooclig is tegen het euvel op te treden, omdat blij kens modevakbladen de rokken binn.sn en kele jaren zoo lang zullen zijn, dat d dames een sleepdrager zullen noodig hebben. Ook het polkahaar heeft zijn langsten tijd ge kend, daar men reeds begint met dc hnr-n aan te plakken. Tot een besluit is men niet gekomen. Was de stuurinrichting delect? Gisterx reed een autobus van de verhuur dersfirma Hendriks en Hafmans te Weert, tusschen Geleen en Lutterade met groote vaart tegen een muur. In de bus bevonden zich twaalf passagiers, die allen min of meer ernstig verwond werden. Er is onmid dellijk om geneeskundige hulp getelefo neerd, waarna de gewonden verbonden werden. De wagen heeft belangrijke schade geleden. Sommige gewonden hebben glas in bet hoofd gek-egan van de gebroken rui ten. Men vermoedt; dat de stuurinrichting van de bus niet in orde was. Een gezelschap l^ngelsche toeristen reizend op Galland, kwam voorbij een mooie villa, die er uit zag als een restaurant. Daar men vermoeid was, ging men op het terras zit ten en bestelde aan een langen jongeman in smeking thee: Deze voldeed aan de bestel ling „Dat is hier een mooi hotel", zei een der toeristen cn, terwijl hij wees op een portret in de hal: „Wat een prachtig schilderij. Wie stelt het voor? „De koning", antwoordde de kellner. „Zoo en hoeveel heeft dat portret ge kost?" „Niets. De koning heeft het mij ten ge schenke gegeven." „Och kom!" „Zeker" de koning is mijn broer!" Te Groningen is een motorrijder uit Am sterdam, die met zijn verloofde op de duo zitting lang9 het Winschoterdiep reed, door bet breken van de rijspankoppeling met de duorijdster in bet genoemde kanaal geval len. Gelukkig kwamen zij terecht op een aldaar liggend schip. De motorrijder kreeg kneuzingen aan een zijner beenen, de dame bleef ongedeerd. Volgens de laatste berichten zal de start der beide Junkersvliegtuigen naar Amerika niet vóór hedenavond plaats vinden. He* meenemen van een derde vliegtuig is zeer onwaarschijnlijk. De „Jun keft "-fabriek deelt verder mee, dat de vl-egtuigen hun route over Han nover, 'Scheveningen en Ipswich zullen nemen. Huldiging van Geysendorifer, Zaterdagmiddag zal de piloot der K.L.M. G. Gcijsendorffer in zijn woonplaats Baarn, na zijn met succes volbrachten vliegtocht Nederland-Indië gehuldigd worden. Des namiddags drie uur zal de vlieger met zijn Fokker-vliegtuig IT - N. A. D. P. op het weiland aan den Eemweg landen. Op bet landingsterrein wordt hij ontvangen door het ecre-comité en het uitvoerend com'té. Na een rondrit me! auto's door enkele stra ten heeft ten gemeentehuize in tegenwoor digheid van het gemeentebestuur, raads leden en leden van het eere-comité en uit voerend comi'é de officieele ontvangst plaats. Op den Brink zal den vlieger namens de ingezetenen een huldeblijk met oorkonde worden aangebeden, waarna een défilé van plaatselijke vereenigingen volgt. Nadat ge legenheid gegeven is tot compliroenteeren, zal in hotel Central een diner worden aan geboden. Het comi'é Vliegtocht NederlandInd'ë schrijft aan het Haagsche Aneta-kantoor: De eerste-luitenant-vlieger G, A. Kop pen zal zich op 1 October per vliegtuig van Schiphol naar Batavia begeven, met le bedoeling om binnen dezelfde maand in Ams'erdam's vlieghaven terug te Jceeren. De bemanning van het vliegtuig zal, be halve uit den leider van den tocht, bestaan uit den sergeant-vlieger G. M. H. Frijns, thans verkeersvlieger bij de K.L.M., als tweeden bestuurder, en een werktuigkun dige, wiens naam la'er zal worden opge geven. De vlucht zal geschieden met een Fokker-vl'egtuig F VII A. voorzien van 3 motoren Armstrong Siddeley Lynx. De te volgen route stemt in hooEdzaalc overeen met die, welke gevolgd werd door Van der Hoop en door Geysendorifer. Zij zal worden verdeeld in dag-étappen van 11501550 K.M., zcodat de heen- en de lerugreis elk in ongeveer 10 vliegdagen zu l i worden verricht. Op beide trajecten zal Singapore niet, Medan wel worden aan gedaan. Het verblijf te Weltevreden is voorloop'g bepaald cp 6 dagen. De vlucht zal tevens „pcstvlucht" zijn. Alle posts'ükken zullen worden afgestem peld met een voor deze gelegenheid op zettelijk le varvaardigen stempel. Het tijdperk, waarin de vlucht zal ge schieden, is Can der gunstigste gedeelten des jaars wat betreft de moessons in Ne- dérlandsch- en in Britsc'n-Indië. Ook ten opzichte van de hitte en de zandstormen in Mesopotamië is het gekozen tijdvak gun stiger dan dat, waarin Geysendorifer dit gebied overvloog. Hoewel het bij den te- genwoordigen stand der aviatiek mogelijk is, gedurende hst geheele jaar naar Indië en terug te vliegen gelijk Geysendorifer en Scholte bewezen hebben, wier tocht in het allerongunstigste seizoen plaats vond, zoo werd het toch voor den reeds vroe ger ontworpen vliegtocht-Koppen, waarbij het zal gaan om een heen- en weervlucht in den kortst mogelijken tijd, noodig geacht met de te verwachten weersoms andighe- den wel degelijk rekening te houden. Terecht is de vraag gesteld, of nu de pract'eche mogelijkheid der luchtverbin- ding NederlandNed.-Indië door dc heen- en weervlucht GeysendoriferScholte af doend is bewezen er nog wel aanleiding bestaat om den vlieg ocht van luitenant Koppen te laten doorgaan. Deze vraag is zoowel door het comi.é als door den heer Koppen zelf ernstig overwogen; de ge noemden zijn echter eenstemmig tot de slotsom gekomen, dat er inderdaad gegron de reden bestaat om het reeds te voren ontworpen plan ook thans nog ten uitvoer te brengen. Van den thans voorgenomen tocht zal ook belangrijk rech'strecksch en practisch nut te verwachten zijm. De heer Koppen heeft van deze lucht reis en van de daarbij in het spel zijnde vraagstukken sedert jaren studie gemaakt. Zijn kennis dienaangaande, gevoegd bij ole belangrijke ervaringen van Van der Hoop en van Geysendorifer met hun reisgenoo- ten, die allen daaromtrent zeer waarde volle rapporten hebben uitgebracht, waar van de heer Koppen kon gebruik maken, vormen: te zamen een gunstigen grond slag voor het ondernemen van een snelle retourvlucht, welke bij voorspoedig ver loop ais type der toekomstige luchtreizen AmsterdamBatavia zal kunnen gelden. Het vraagstuk der geregelde luchtverbin- ciing AmsterdamBatavia is thans tech nisch zoover ontwikkeld, dat men mag aannemen, dat wij met rassche schreden het tijdstip der tot standkoming der ver binding tegemoet gaan. Daarvoor is het echter vooral noodig, dat de openbare meening in Nederland en in Nee', Indië op dit punt wakker blijft en zich krach tig blijft uiten Reeds uit dit oogpunt ge zien is een vlucht als die van luitenant Koppen een werkzaam middel om de aan dacht op het vraagstuk gevestigd te hou den, wélke ana'ers bij gebrek aan nieuwe prikkels spoedig uitdooft. Ook vergete men niet, dat de luchtreis va n'iuit. Koppen de eerste naar Ned.- Indië zal zijiv met een meer-motorig vlieg tuig, omtrent welks gebruik in het groote afstandsverkeer en in het tropische kli maat wij in Nederland nog geen eigen erva ring bezitten, terwijl zondaoig vliegtuig toch hettype zal zijn, dat voor regelmatig ver keer op deze route het meest in aanmer king zal komen. Op grond van dit ailes vertrouwt het comité, dat de Nederlandsche natie en da bevolking uit Ned. Indië aan den tocht van luitenant Koppen aezelfde warme be langstelling zullen schenken, welke aan vorige nationale Indië-vluchten ten o'eel viel en dat ieder, die daartoe in de gele genheid zal wezen, het zijne zal bijdragen om het slagen van dezen tocht te bevor deren. Onder de Chineesche bevolking is, naaf uit Batavia gemeld wordt, een boycotbewe ging gaande tegen de Japansche goederen. Chineesche toko's, die ..verdacht worden van verkoop van Japansche waren, werden met teer besmeerd. Chineesche kooplieden, die zaken doen in Japansche goederen, ontvingen gehectogra- feerde dreigbrieven. Dreigbrieven, Er is een Chineesch gearresteerd onder verdenking van het schrijven van anonieme dreigbrieven in verband met den boycot van Japansche waren. Men is in het Chi neesche kamp uiterst bevreesd om der po litie inlichtingen te verstrekken, klaarblij kelijk uit vrees voor wraaknemingen. f De landraad van Sawahloentoe deed uit spraak in de zaak van de leiders van den aanval op de brigade van luit. Simons, waarbij de laatste gesneuveld is. Acht personen werden tot 20 jaar ge vangenisstraf veroordeeld, een persoon werd tot 16 jaren gevangenisstraf en 12 personen werden tot 12 jaren gevangenis straf veroordeeld. De begrooting van Financiën is vastge steld door den Volksraad, nadat eenige pos ten verhoogd waren ingevolge amende menten. Het voorstel van den heer Kies tot ge lijkstelling van de militaire pensioenen van vóór en na 1920 gepensionneerden werd uitgelicht. De oorlogsbegrooting werd vastgesteld, nadat het amendement van den heer Kerk kamp inzake de vliegtuigen was uitgelicht De vice-president van het Ilooggerehts- hof van Ned.-Indië, mr. J. Th. Stok, mo menteel met buitenlandsch verlof wgens ziekte, heeft eervol ontslag gevraagd. Het bericht van de „Locomotief" als -(ou de resident van Buitenzorg de autoriteien pas twee malen na den diefstal van de ly- namiet uit het magazijn te Leuwiliangge- waarschuwd hebben, word1 officieel tegn-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6