Buitenlandsch Nieuws, RADIO-OMROEP. FEUILLETON. MARKTNIEUWS. Wat zal hij er mee doen Sacco en Vanzetti. GEM. BUITENL. BERICHTEN KERK EN SCHOOL. Godsdienstvrede in Mexico? STOOMVAARTLIJNEN. De raadsman van Sacco en Vanzetti doet opnieuw een poging om hen van den dood te rec'den Hij bracht een bezoek aan het huis van rechter Holmes, teneinde beroep te verkrijgen op het Hooggerechtshof van de Vereenigde Staten, De raadsman wei gerde na het onderhoud mededeelingen te doen. Gedurende eenigen tijd verkeerde men in twijfei of ce mededeeling van den direc teur der gevangenis nopens het respijt voor Sacco en Vanzetti niet voorbarig en valsch was, doch later werd zij bevestigd. De beslissing omtrent de opschorting van de executie geschiedde na urenlange be raadslagingen, waaraan de zeven voormali ge procureus-generaals van Massachusetts deelnamen. Arrestaties te Boston. Toen gouverneur Fuller zich naar een conferentie in het regeeringsgebouw van den staat begaf, verschenen er posters voor het gebouw met borden met opschriften. Veertig hunner werden gearresteerc' om dat zij weigerden door te loopen. De poli tie was gewapend met revolvers, traanver- wekkende bommen en stokken. Betooging te Londen. Ongeveer 10.000 menschen trokken uit het Hyde Park naar de Amerikaansche ambas sade, die zooals gemeld onder sterke be waking stond. Het verkeer was geheel ge stremd Politie te voet en te paard voerde her haaldelijk charges uit en verspreidde de menigte door haar in drie groepen te ver- deelen. Ongeveer 2 a 3000 betoogers tracht ten zich weer te verzamelen, maar de be reden politie verspreidde hen opnieuw, door herhaalc'e charges. Bom ontploft te Bazel; 15 tot 20 gewonden. Gistermiddag werd op de Nordplalz een groote protest betooging ten gunste van Sacco en Vanzetti gehouden. Des avonds werd in het stationsgebouw van de tram op de Barfüsserplaz ten bom tot ontploffing gebracht, waardoor 15 tot 20 personen gewond werden, eenigen zwaar. Van een e'er gewonden is de toestand ho peloos. De wachtkamer en de telefooncel, waarin de bom was geplaatst werden geheel ver woest. Van de daders ontbreekt tot dusver ieder spoor. Tengevolge van de bomontploffing is het station van de tram op de Barfüsserplatz is het gebouw thans een ruine. Er is een uur gestaakt tegen de executie van Sacco en Vanzetti. Verschillende personen zijn gearresteerd. De politiebewaking van New York. De politie-autoriteiten maken bekend dat in weerwil van de opschorting van de ter doodbrenging van Sacco en Vanzetti, 14.000 politieagenten hier ter stede de verkeers wegen, openbare gebouwen en de woningen van voorname burgers bewaken in verband met de jongste ontploffingen, en dit werk zullen voortzetten tot de spanning defini tief geweken is. De politie stelt een onderzoek in in ver band met de ontdekking van een nog niet ontplofte bom in een winkel in 't Eastend te Londen. De bom werd aan een onder zoek onderworpen door deskundigen, die verklaarden, dat zij enkele minuten later zop zijn ontploft. Rechter Sanderson van het Supreme Court van Massachusetts heeft meegedeeld te zullen toestaan, dat de excepties door de verdediging opgeworpen tegen zijn wei gering van een „writ of error" in de zaak- Sacco en Vanzetti zullen worden behan deld voor het Supreme Court van Mas sachusetts in zijn geheel. De zitting van dit rechtscollege zal waar schijnlijk Dinsdagmorgen plaats hebben. De woning van den vice-president der V, S. Dawes wordt bewaakt als voorzorgs maatregel tegen mogelijke gewelddaden der aanhangers van Sacco en Vanzetti. Bomontploffing te Barcelona. Te Barcelona is een bom ontploft in een publieke telefooncel. De stukken ijzer wer den meters ver weggeslingerd. Men vermoedt, dat deze aanslag in ver band staat met de zaak Sacco en Vanzetti. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in, doch is er nog niet in geslaagd meer licht in deze aangelegenheid te verspreiden. De bomaanslag te Basel Twee slachtoffers overleden. De trambeambte Mariani, die bij de ont ploffing in het tramstation zwaar gewond werd, is gestorven. Een der twee gekwetste vrouwen eveneens. Het officieele onderzoek bracht nog niet veel aan het licht. Een bomontploffing te Sofia Een onschadelijke bom is in de buurt van het Amerikaansche consulaat ontploft. Nie mand is gewond, er is geen schade. De wijk werd onmiddellijk door politie afgezet; de politie arresteerde verschillende personen. De Rijnlandsche bezetting. De Duitsche gezant von Hoesch heeft een bezoek aan Briand gebracht, waaraan groo te politieke beteekcnis wordt gehecht. Dé gezant heeft den nadruk gelegd op de nood zakelijkheid zonder langer te drlen tot siui- ting van de handelsovereenkomst en tot vermindering van het bezettingsleger in het Rijnland over te gaan. De handelsovereen komst zou nieuwe Fransche concessie- vereischen, daar men aan Duitsche zijc'e weigert op verschillende punten toe te ge ven. De laatste ministerraad machtigde Bo- kanowsky, den minister van handel, echter om de onderhandelingen voort te zetten Met betrekking tot het Rijnland is de toestand nog gecompliceerder. De minister raad was niet eenstemmig in zijn oordeel, daar hij onder den indruk was van de ont hullingen in het geheime rapport inzake de sportbeweging in eht Rijnland, welke het karakter draagt van militaire voorbereiding. De ministerraad zal de volgenc'e week een besluit nemen, doch in afwachting daarvan herinnerde de Duitsche gezant aar. de met betrekking tot de progressieve ontruiming aangaande verbintenissen. Hij verzocht deze onder dezelfde voorwaarden na te komen, als waarin Engeland reeds heeft toege stemd. Men gelooft, dat de Fransche regeering spoedig in een vermindering tot het maxi mum van 5000 man zal toestemmen, daar de Britsche regeering te Parijs haar wensch heeft te kennen gegeven deze quaestie te regelen overeenkomstig de Duitsche verlan gens. In verband met de in het rapport van ge neraal Guillaumat vervatte beschuldiging aan het acres van de rijksregeering over de stelselmatige voorbereiding tot het vor- menv an militaire krachten in het Rijnland, schrijft de „Koin. Z." op grond van nauw keurige kennis van de toestanden in het Rijnland en van een ter bevoegder plaats ingesteld onderzoek, dat de beweringen van generaal Guilluimat geheel en al onge grond zijn. Het blad betoogt in het bijzon der, dat de Duitsche sport, die in toene mende mate weer deelneemt aan de in ternationale wedstrijden, niets te verhei- me'iijken heeft en een ieder inzage geeft van haar actie. Het is eenvoudig onwaar, constateert c'e Keulenaar, dat een eenigs- zins belangrijk deel van de Duitsche sport- ondcrwijzers uit oud-officieren zou be staan. De „Köln. Z." merkt ten slotte op, dat men verwacht zou hebben, dat als de ge allieerde bezettingsautoriteiten werkelijk bezwaren hadden, zij hiermede bij den rijkscommissaris voor de bezette gebieden zouc'en aankomen. Maar tot dusver is daar voor slechts de kwestie gebracht van de rijvereenigingen, waarvan er in het bezette gebied overigens slechts 60 zijn met 1200 leden. Uit een ingesteld nauwkeurig onder zoek is gebleken, dat er niet de minste aanleiding is voor de bewering, dat de le den dier vereenigingen een militaire oplei ding krijgen of in verbinding staan met militaire autoriteiten. Mijnongelukken. In de mijn Andalusie werden twee arbei ders door een volgeladen wagen, die los ge raakt was, overreden. In de mijn Concordia bij Hindenburg zijn door het instorten van een peiler zeven mijnvyerkers zwaar gewond. Vijf arbeiders werden bedolven, maar konden nog gered worden; zij werden zwaar gewond. De staking bij de telegraaf te Parijs. Er zijn disciplinaire maatregelen genomen in verband met de incidenten aan het tele graafkantoor. Zij loopen van een eenvou dige waarschuwing tot het op pensioen stellen van twee ambtenaren. De betrokken tijdelijke ambtenaren zullen worden ontsla gen of een anderen dienst krijgen. Ex-koning George II van Griekenland. Gisteren is tusschen Boekarest en Veldez op het station Kikinda door iemand, die zich als Roemeensch journalist uitgaf, een aanslag gepleegd op den vroegeren ko ning George II van Griekenland. De man loste verschillende revolverschoten op den ex-monarch, die gelukkig alle hun doel misten. Huis ingestort. Te Maubeuge is het dak van een huis ingestort, terwijl de bewoners sliepen. Bij het opruimingswerk werden twee dooden en drie ernstig gewonden geborgen. De Iersche republikeinen. Op een conferentie, die tot middernacht duurde, besloten de leden van c'e Dail Eireann, die tot de onder leiding van de Valera staande Iersche Repub'.ikeinsche Partij behooren, met algemeene stemmen den eed van trouw aan koning George af te leggen en hun zetels 12 Augustus in het parlement van den Ierschen Vrijstaat in te nemen. Een bergongeluk. In de Oetztaler bergen stortten c'e vo rige week Vrijdag de philoloog en profes sor aan de universiteit van Freiburg in Zwitserland Piccart en zijn vrouw omlaag. De zwaargewonde professor bleef vier da gen en vier nacnten naast het li'k zijner vrouw 'liggen tot hij Dinsdag door een her dersjongen gevonden werd. Indianenopstand in Bolivia. Inc'ianen ten getale van 2700 zijn in op stand gekomen. Zij vermoordden verschei dene blanken en rukten naar de plantages op. Regeeringstroepen overmanden 37 stamhoofden. De opstand strekt zich over de districten Chatanta, Colquechaca en Poccata uit. TOERISTEN IN BELGIE De „Etoi'ie Beige" heeft een enquête in gesteld naar de oorzaken van de sterke vermindering van het aantal buitenlandsche loeristen, die dezen zomer Brussel bezoe ken. H'et scheelt we) 30 pCt, met verieden jaar en het Brusselsche stadhuis, bede vaartpunt van alle vacantiegangers, heeft per dag tweehonderd bezoeke:s minder dan verleden jaar te boeken. De conclusie van het onderzoek luidt: te c'uur. De hotel-, pension- en r-staurant- prijzen hebben een „duizelingwekkende hoogte bereikt. Men wil zeer gauw rijk worden tegenwoordig. Bovendien is in het buitenland het gerucht verbreid dat de be lasting op c'e buitenlandsche toeristen was afgeschaft. Toen de reizigers vol ertrou- wen aankwamen, bleek hun, dat dit niet het geval was. Voorts is er nog een oorzaak: c'e dom heden, die de gidsen op de autocars vertel len. Dat doet heel veel kwaad, want er zitten in die cars ook ontwikkelde lieden, die op de hoogte zijn en opmerken wan neer men ze voor den gek houdt of maar wat uitkraamt! Ook laten zij lang niet het belangrijkste der stad zien en rijden ze veer te snel. Daarbij komt dat de prijzen, die men voor het bezoeken van behaalde plaatsen vraagt, te hoog te zijn: drie francs voor de bezichtiging van het paleis van Justitie, drie francs voor het stadhuis en nog eens drie francs voor het bestijgen van den toren. Zelfs in de hallen merkt men dat het zo- merbezoek schaarsch is. Er worden geen kippen verkocht. En wanneer de kippen niet van c'e hand kunnen worden gedaan, vlot het in de restaurants niet. HET FRANSCHE KAMERLID PRESSEMANE. De „Petit Parisien" meldt,* dat het so cialistische Kamerlid Pressemane zich in een vlaag van neerslachtigheid onder een trein heeft geworpen. ÈEN ROOVERHOL ONTDEKT. Door een toeval heeft een ronddwalende vacantiegast bij Birkenwerder ten Noorden van Berlijn een roovershol ontdekt. Al wan delende stootte hij op den rand van een bosch op het spoor van een rijwiel, hetwelk het hout inging- Hij vond dit vreemd en volgde het spoor, dat hem na een 500 M. xloor hakhout bij een vrij zorgvuldig ver borgen, kunstmatig aangelegd hol voerde De door hem gewaarschuwde politie vond in het hol een paar legersteden, een stallantaarn, welke blijkbaar al# verlich tingsmiddel had gediend, benevens een hoeveelheid inbrekerswerktuigen en patro nen voor revolvers van zwaar kaliber. Daar het hol blijkbaa rgedurende eenige weken niet meer bewoond was, vermoedt men, dat het tot schuilplaats heeft gestrekt aan een dievenbende, die eenigen tijd ge leden de omgeving onveilig heeft gemaakt en onlangs in handen der politie is geval;en DE ROODE KRUIS-OEFENING. Men zal zich herinneren, dat op 26 Juni van het vorige jaar een vreeselijk ongeluk gebeurde bij een Roode Kruisoefening, nabij Berlijn. Een aantal kinderen, die zien op een stoomschip bevonden, zou, aldus luidde de onderstelling van de oefening, in het water springen, daar het sfchip tenge volge van een ongeval moest zinken. Het Roode Kruis-personeel, da* zich in de nabijheid bevond, zou dan de kinderen redden. Bij deze oefening verdronk een 13-jarige scholier uit Zehlendorf. De justitie stelde een onderzoek in tegen drie leiders van de oefening. Bij de verhooren en het onderzoek ter nlaatse, hebben thans tot results at gehad, dat de drie leiders buiten rechtsvervolging zijn gesteld. EEN DOLLEMAN. Dinsdagochtend werd in het bijkantoor van het ministerie van pensioenen te Parijs een grondwerker aangediend, die den chef wilde spreken. Bij afwezigheid van generaal Zaïgue, werd hij door den sous-chef Thèry ontvangen. De mqn was reeds meermalen op het bureau geweest om een toelage op zijn pensioen te eischen, waarop hii meende recht te hebben. Hij had in Afrika gediend, doch herhaalde ma len in de gevangenis gezeten. Bovendien was hij eenigermate zwakzinnig, een gebrek dat zich reeds voor zijn dienstneming had rfeooenbaard. Vandaar, dat men van oor deel was, dat hij geen recht op een bijzon dere uitkeering had. Ditmaal ontstak de man in zulk een woede, dat hij den sous-chef aanvloog, na hem eerst een inktpot en eenitfe glazen en een karaf water naar het hoofd te hebben •lesmeten. Hij wierp den heer Théry tegen den grond en beet hem zoo ernstig, dat diens neus hevig werd verwond en hem het rechteroor vrijwel werd afgerukt. Hef slachtoffer moest dan ook naar het hospi taal van Val-de-Gracc worden overgebracht De dolleman werd gearresteerd. AFLUISTEREN VAN TELEFOON GESPREKKEN. Sedert geruimen tijd reeds hebben de in specteurs der Süreté Générale opdracht telefoongesprekken af te luisteren, indien zij dit gewenscht achten. Toen aan den strijd tegen het communisme door de re geering kracht werd biigezet, werd ook deze maatregel ingevoerd. Zelfs werd er toen hier en daar in de pers aanmerking op gemaakt dat er gedurende de uren, waarop de inspecteurs hun maaltijden gebruiken, vrij kon worden getelefoneerd. De Bond voor de Rechten van den Mensch is daartegen in verzet gekomen en heeft zich tot den minister van handel en posterijen gewend met de mededeeling, dat de wet aan de administratieve diensten eerbied -oplegt voor particuliere corres pondentie. Brieven mogen niet worden opgemaakt, de inhoud van telegrammen mag niet worden medegedeeld. De bond acht het dus onduldbaar, dat telefonische gesprekken door de ambtenaren der Süreté "-n-r1 pn afrfeliusterd. EEN KERKELIJKE STATISTIEK UIT POLEN. In Pelen zijn er op het oogenblik 18.225.976 katholieken van den Latijnschen ritus. Ze bezitten 4526 parochies, tot een parochie behooren in doprsnee gerekend 3775 zielen. De Latijnsche priesters ont vangen volgens het concordaat maandelijks een bedrag van 606.444 gulden. Bij iedere parochie behooren 25 H.A. kerkelijke lan derijen. Katholieken van den Grieksch-Katholieken ritus zijn er 3.612.615. Zij hebben het be stuur over 1849 parochies; tot een parochie behooren in doorsnee gerekend 1954 zielen. Hun priesters ontvangen volgens het con cordaat een maandelijksch bedrag van 208.038 gulden; iedere pastorie heeft de beschikking over. 34 H.A. kerkelijke lan derijen. Prawoslaven (orthodoxen! zijn er circa 4.0GO.OOO. Zij hebben 10001200 parochies. Het zielenaantal van iedere parochie is on geveer 33004000. Volgens officieele ge gevens behoort bij iedere pastorie een per ceel land ter grootte van 60 H.A. Neemt men daarbij in aanmerking, dat het meeste grondbezit der Latijnsche pries ters zich in de westelijke diocesen bevindt, v/aar er geen Grieksch-Katholieken en geen orthodoxen zijn, zoo komt men tot het resultaat, dat de Latijnsche priesters in de Oostelijke gebieden ten overstaan van hun Grieksch-Katholieke en orthodoxe collega's in aanmerkelijk ongunstiger condities ver- keeren. JEZUITEN VAN DEN OOST-SLAVISCHEN RITUS. In het diosees Wilna(Polen) bestaat de door de Jezuiten gestichte missiepost Al- ber, waarvan de priesters den Oost-Slavi- schen ritus volgen. In de jaren 19191922 verzochten vele Orthodoxen opgenomen te worden in de Katholieke Kerk. Toen in het jaar 1923 vele bekeerlingen den Oosterschen ritus wenschten, meenden de Bisschoppen, dat het ier ging om den Grieksch-Katho lieken ritus, zooals deze in Galicië in zwang is. Naderand kwamen zij echter tot de overtuiging, dat de bekeerlingen denzelfden ritus postuleerden, dien de Orthodoxen volgden. De Kerk, die de hereenigings- vraagstukken steeds met groote toewijding behandeld heeft, ging ook hier met de ver langens der bekeerlingen accoord. Zoo kreeg de bisschop van Podlachien, Dr. Hen- ryk Przerdziecki, den 10 December 1923 van Rome de permissie, dat in zijn diocees en onder zijn bestuur de bekeerde bevol king van den Oosterschen ritus de gods dienstige plechtigheden in hun eigen Oost- Slavischen ritus zcuden mogen volgen. Toen de hereenigingsarbeid ?ich ook bui ten dit diocees begon te ontwikkelen, kre gen ook de bisschoppen van het diocees Wilna, Minsk, Lublin en Luck op 4 April 1926 dezelfde volmachten als Mgr. Przerd ziecki. In denzelfden tijd stichtten de Je zuiten hunne Missiestaties in Albertijn. EEN LUGUBERE GESCHIEDENIS, Dezer dagen zijn door de justitie in het Slowaaksche gebergte de overblijfselen ge vonden van het lijk van een vrouw, onge veer een jaar geleden daar geworgd een lugubere geschiedenis, die in T.-S. veel op zien baart,, omdat de daders bekende per sonen zijn. De vermoorde vrouw was een Hon- gaarsch-Amerikaansche, Marigt Vöraswor- thy. De moordenaars zijn de Praagsche journalisten Michalko en dr. Klepetar en de zwager van de vermoorde Likovsky. Dr. Klepetar is een bekende figuur in Praag, een jeugdig journalist van groot ta lent, die in korten tijd grooten naam ver wierf. Grooter echter nog was zijn talent om coute que coute „er te komen". Hij had iets suggestief in zijn optreden, vertelt Illes Kaczer, redacteur van een blad te Pressburg, in het „Berl. Tag."; alles en iedereen geloofde in hem. Michalho was de ongelukkige speler die in de revolutiedagen aan een groote Prager courant was terecht gekomen. Hij leefde ver boven zijn krach ten en pleegde allerei oplichterijen ojn aan geld te komen. Deze min of meer verloopen persoon, een vriend van dr. Klepetar, leerde Margot Vörosmarthy kennen, een uit Ame rika in haar land terugkeerde niet schoone een niet jonge vrouw, die echter veel geld had Hij weet zich in haar vriendschap in te dringen en groote bedragen van haar los te krijgen, daar Margit verliefd op hem wordt en meent, dat hij haar zal trouwen. Met „collega" Klepetar beraamt hij een plan: een schijnhuwelijk met Margit. Klepetar zal optreden als Amerikaansch geestelijke Margit stemt toe: de vermomde dr. Klepe tar houdt zulk een schitterende rede bij de huwelijksinzegening, dat Margit in tranen uitbarst. De pseudo-priester begeleidt het paar op de huwelijksreis,, nadat de echtge noot zich van haar geld en juweelen heeft meester gemaakt. Op een eenzame plaats in het gebergte, de Hooge Tetra, gaat de zwa ger Sikockski, die mede in het complot Is, op wacht staan, terwijl het tweetal de vrouw vermoordt en het lijk verbergt aan den moerassigen oever van een bergbeek. Snel keert dan het drietal naar Praag te rug,, maar nog zijn zij niet gerust: na drie dagen gaan zij terug naar de plaats waa: bet lijk ligt en verminken dit zooveel moge lijk. Michalho schrijft vervolgens eenige brie ven in het nagebootste handschrift van Margit naar haar verwanten, zoodat hij nog wat geld weet los te krijgen en gaat dan met Klepstar naar Parijs.Van hieruit schrijft hij aan de moeder van zijn vrouw, ook weer in haa.r handschrift, dat zij voor goed naar Amerika terugkeert, De moeder echter, die de hand van haar dochter goed kent en het bericht vreemd vindt, wordt achterdoch tig en maakt werk van de zaak, met het gevolg, dat de recherche geleidelijk de zaak tot eenige opheldering bracht en op het spoor van de daders kwam. Met het vindon van de overblijfselen van het lijk is een belangrijk hoofdstuk van het drama afgesloten. Niettegenstaande Sikorski heeft erkend, dat Margit is vermoord, is het verloop nog niet geheel en al vastgesteld. Sikorski houdt vol, dat zijn vrienden Michalko en Klepstar de moordenaars zijn. Deze verklaring is echter in strijd met hetgeen deze beiden beweren, die n.l. hardnekkig volhouden onschuldig aan den moord te zijn en Si korski de geheele schuld toeschuiven. Klepstar, die blijft ontkennen, is echier geheel en al gebroken en loo4t in hoogst zeuuwachtigen toestand in zijn cel op en neer. Het politieonderzoek is thans geëindigd en het klaverblad zal wel spoedig naar den rechter van instructie worden verwezen. DE BOLSCHEWISTISCHE PROPAGANDA IN CHINA. De propagandisten der Derde Internati onale zijn met alle kracht aan't werk be kerken en Christelijke scholen in China te verwoesten. De Oostersche Sovjet-Universiteit van Taschten leidt communistische propagan disten op, die ijverig in de weer zijn den invloed der buitenlandsche missionarissen te remmen of geheel machteloos te maken. Zij richten zich daarbij voornamelijk tot het Katholicisme. Gezien het feit, dat zij uit Moskou finan cieel krachtig ondersteund werden, heeft de Chineesche Communistische Partij in Peking een groote drukkerij opgericht, die honderdduizenden kerkvijandige vlugschrif ten dagelijks in het licht geeft. De Chinee sche editie van het Russische „Bostojick", een atheïstisch tijdschrift, wordt in alle studentenkringen gelezen. Met ingenomenheid berichten de Sovjet- bladen van de voortdurende afname van de christelijke invloeden in China. Voor de Chineesche boer is de wereld zijn eigen stukje land. Om iets anders bekom mert hij zich niet; de politiek, de regeerings- verm van zijn land is hem absoluut onver schillig. De Bolschewisten kunnen hem riet meer land verschaffen, dan hij al bezit. Het hem voorgespiegelde aandeel in de toekom stige nationale winst beteekent dus voor hem niemendal. Hij hecht geen waarde aan die belofte, waartegen zijn eenvoudig verstand zich ver zet. Hij' hecht aan het erfdeel zijner voor vaderen, aan de oude eenvoudige tradities; hij leeft sober en arbeidzaam volgens het spreekwoord: „Blijf waar je bent en houdt vast, wat je\bezit". Met hun gewone zienswijze kunnen de Sovjet-heeren dus weinig bij hem uitrich ten. Maar de poort der ontevredenheid, die staat wijd open, hetgeen koren op den molen der Bolschewisten is. De troebelen, de strijd en moordpartijen in Shangha.i, de burgeroorlog, die woedt in 't Noorden en Zuiden van hun land, dc exorbitante belastingen, die voor een ge-, heel jaar vooruit geheven worden dit alles wekt hun oproerigheid in de hand. In deze atmospheer, die zwanger is ran oproer en toorn, komen nu de Russen n.et hunne phrasen. „Zie eens, hoe de Imperialisten U behan delen! de vreemde mogendheden drijven den spot met jullie. Hebt daarom vertrouwen in ons en we zullen je vrij en onafhanke lijk maken". Deze ondubbelzinnige taal wordt door de boeren verstaan, dit is de itrik, waarin ze bij duizenden verschalkt worden. Tot nu toe leefden de heidensche massa's rustig en onbekommerd op hunne landerijen, maar de roode periodieken en pamfletten, die een paradijs op aarde beloven, de vlam mende redevoeringen, de gloedvolle beschrij vingen van den Grooten Dag vergiftigen het wijde Chineesche land en scheppen een atmespheer van wraak en woede, van wan orde en waanzin. Een overeenkomst tusschen het Episcopaat en Calles? Volgens berichten uit Mexico-city aan enkele Fransche bladen zou de vrede tus schen de Mexicaansche regeering en het Episcopaat aanstaande zijn. De terugkeer der katholieke priesters naar hun parochies zou weer mogelijk zijn op zekere voorwaar den, door de Mexicaansche regeering ge steld. Deze berichten behoeven nog nadere be vestiging. AMSTERDAM, n Aug. Aardappelen. (Bericht v/d mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 55.10, id. bl. eigenheimers f 44.15# id. eigenheimers f 44.10, id. eigenheimer poters f 33.25 p. hl.IJpolder eigenheimers f 66.50, id. blauwe eigenheimers f 6.507, id. muizen f 56, id. eigenheimer poters f 3—4, Andijker muizen f 67, id. kleine muizen f 34, Langedijker muizen f 67, Noord-Holl. eigenheimers f 66.50, id. blauwe eigenh. f 6.507, id. roode star f 67, Anna Paulowna zand eigenh. f 1011, Hillegommer eigenh. f 10—11, Flak- keesche eigenheimers f 44.10, id. bl. eigenheimers f 4 4.1 5, per 100 kg Friesche borgers f 3.754 P« hl. AMSTERDAM, ii Aug. (Noteering v/h. Veilinggcb. De Jong «Sc Koene). Fruit. Druiven Frankcnthalers f .8 1.04, alicanten f 0.931.18, witte druiven f 0.801.10, prolefic bessen f 0.400.54» gewone roode bessen f 0.26 0.38, witte bessen f 0.250.26, kruisbessen groen rijp f 0.100.28, geel rijp f 0.14—0.22, blauwe pruimen f 0.24 0.22, alles p. kg. Perziken extra f 0.150.22, perziken I f 0.080.12, netmeloenen f 0.30—0.45/ ananasmeloenen f 0.200.32 per stuk. Appelen. Jellow Transparant f 16—32. Peren. Oomskinderen of kruideniersperen f 20—34, N.H. suikerperen f 10—14, Precose f 22—28, Jan Bazen f 1214, Haantjesperen f 1014, Pollemans f 1214 p. 100 kg. Groenten. Bloemkool extra f 13—18, idem I f 7—10, snijboonen f 1216, enkele spercieboonen f 1417, dub bele spercieboonen f 10—14, doppers f 14—20, peulen f 18—20, tuinboonen f 2—2.50, postelein f 10—12, torna- ten f 10—14, alles per 100 kg. Peen f 7—10, rabarber f 6— 7, selderie f'4—6, pieterselie f 3—5 per 100 bos. Sla extra f 2—2.50, idem I f 0.80—1.20, andijvie f 2.50—4 oer 10 krop. Aardappelen f 5-7, drielingen f 2.50-4, du,nZand° aardappelen f 8—9 per 100 kg. Komkommers geel f 3.50 f 3-3 P- 100 Stuks. Augurken fijn fijn ZATERDAG 13 AUGUSTUS. HILVERSUM, 1060 M. —.12.00 Politieber. 13-35— 2.00 Lunchmuziek door het trio D. Groeneveld, viool. A. v. Leeuwen, cello. P. Jochemsc, piano. 6.00 8.00 Concert door het A.N.R.O.iorkest. Het Dubbel- mannenkwartet „Ars Musica", dirig. Jacob Hamel. 7.4S Politieber. 10.30 Nieuwsber. DAVENTRY, 1600 M. 3.20 de prijsbekroonde band van het Metropolitan Politie-muziekfeest 1927. G. Hall, sopraan. R. Ford, bariton, L. Phillips, cello. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Tijds., weerb., nieuws. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Causerie. 7.35 De sonates van Beethoven. 7-50 Mr. Beverley Nichols, voorlezing. 8.05 Causerie On promenade concerts. 8.10 Geoffrey Gwyther. 8.20 Concert in de Queen's Hall. Symphonie-orkest. R. Buckman sopraan. D. Smith, bariton. A. de Greef, piano. 10.00 Wecrber., nieuws. 10.15 (vervolg) Concert. 10.50 niuwsber. 10.5512.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5.055.55 Dansmuziek. Radio Jazz Symphonic. 8.5011.20 Galaconcert. Orkest en artisten uit de Parijzer theaters. LANGENBERG 469 M„ MUNSTER 242 M. en DORT MUND 283 M. 1.502.50 Orkestconcert. 5.50 6.50 werken van Tschaikowsky door orkest. 9.00 11.00 Populaire Russische avond. Het Russische concert gezelschap, o.l.v. Dr. o w er kof f. L. Wolgina, Balalaika. A. Altwell, tenor. H. Probst, leidirtg. Daarna tot 1.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 3.108.05 Lezingen en lessen. 8.20 een acvond in het Oostzeebad Heringsdorf. Kur- hausconcert. Orkest en solisten. 10.5012.50 Dans muziek. HAMBURG, 395 M. 4.50 Scène uit „Zar und Zim- mernan", opera. 5.35 orkestconcert. 6.20 vroolijk concert. 9.20 „Am grünen Strand der Spree". Daarna tot 11.10 Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 3.204.20 Orkestconcert. 9.20 Orkestconcert. 10.2011.20 Dansmuziek. f 35—45, idem fijn f 1824, idem basterd f 1014, idem grof f 34 per 100 kg. Bloemen. Rozen. Hadley f 35.50, Golden Opheli f 1.703.30, Ophelia f24, Sunburst f 12.80, Verschura f 12, Keizerin f 12, Columbia f 12.50, Butterfle f 23.50, Marcel Royer f 1.502, per 100 stuks. Amy Anjers I f 35, Gladiolen f 0.701.20, Lelietjes f i-«-2.8o p. 100 st. Japansche lelies f 68, Tijgerlelies f 1.503 p. 100 tak. Lathyrus in div. kleuren f 0.060.08, Snijgroen f 36 pe'r 100 ranken. Planten. Hortensia's f 11.70, klein f 0.30—0.50, Zona- len Crampels f 0.080.12, Rubin f 0.120.16, Pultatums rood f o.100.12, Begonia's f 0.080.14, Coleüs f 0.15— 0.30, Tradescantia's f 0.120.18, Primula's f 0.170.25, Adianthums f 0.060.09, Plumosa's f 0.060.08, Varens f 0.040.06, alles per stuk. ASSEN, 10 Aug. Paarden. Op de markt waren aange voerd 115 paarden, 4 veulens. Ruimen f 225450, merriën f 250475, enters f 150225, veulens f 70125, slacht- paarden f 80175. Vee. Op de markt waren aangevoerd 7 drachtige var kens f 6075, 469 biggen f 710, zouters f 0.58—0.59 per kg. ELST (Bet.). 10 Aug. Fruit. (Veiling V.V.O.B.) Engel- sche krozen 1819, wijnpruimen 2332, witte pruimen 2530, blauwe pruimen 1318, frambozen 3244, kruis bessen 910, morellen 3240, roode bessen 27—33, goud- balperen 913, derkjesperen 8!-_.9, beekhuisperen 9 9J2, kruideniersperen 2029, N.H. suikerperen 10—12, zwaanhalsperen 89, keizerinperen 9 Va12, yellow transparant iste soort 2034, 2de soort 1215 ct. per kg. meloenen 5052, perziken extra 25, iste soort 11 15, 2de soort 68 per stuk. WIJK BIJ DUURSTEDE, 10 Aug. Fruit. Ter veiling besteedde men voor N.H. suikerperen iste s. 912 c., kruideniersperen ie s. 2228 c., dirkjesperen ie s. 1013 c., yellow transparant ie s. 2028 c.. Schone von Bath ie s. 1822 c., krozen 2336 c., frambozenappelen 1619 alles per kg. DELFT, 11 Aug. Boter. Aanvoer 162/8 en 8/16 v., teza men 3320 kg. Prijs f 1.802 p. kg. GOUDA, 11 Aug. Kaas. Ter markt waren 360 partijen. Prijzen ie soort f 4244, 2e soort f 3741 rijksmerk ie soort f 4550, 2e soort f 4044, zware f 49- Handel matig. HOORN, 11 Aug. Kaas. Aangevoerd 18 stapels fabrieks- kaas, f 43 21 st. boerenkaas f 42 4 st. fabriekscommissie, f 41 14 st. boerencommissie, f 43 V2 totaal 57 st., wegende ^4.158 kg. Handel goed. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALBION ra. s. 10/8 v. Antw. te Londen. ALIDA m. s. 9/8 v. Nykjöbing te Holtenau. APOLLINARIS m. s. 10/8 te Londen uitgekl., n. Duisburg. ARTEMIS 9/8 v. Curasao te Havre. ENGELINA II m. s. 10/8 v. Ostende te Londen. ESPERANCE m. s. 10/8 v. Nakskov te Holtenau. EUROPA m. s. 10/8 te Londen uitgekl. n. Duisburg. FRIESLAND m. s. 10/8 v. Aarhus te Holtenau. HARMINA m. s. 10/8 v. Duinkerken te Londen. HENDRIKA JOHANNA ra. s. 10/8 v. Nieuwpoort te Lon den. JANTJE m. s. 10/8 v. Antw. te Londen. MARTHA m. s. 10/8 v. Duinkerken te Londen. NOORD FRIESLAND m. s. 10/8 te Londen uitgekl. tu Brussel. ORA ET LABORA m. s. 10/8 v. Faaborg te Holtenau. ORION m. s. 10/8 te Londen uitgekl. n. Brussel. 1 SCHOUWEN 10/8 te Colon, Montreal n. Dunedin. UTRECHT sleepb. 8/ °°v. Rot te Havre, met 2 lichtere ZEESTER 9/8 v. Cuxhaven. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. PRINSES JULIANA (thuisr.) 11/8 v. Perim. PRINS DER NEDERLANDEN (uitr.) u/8 v. m. 6 U. te Genua. SALAWATI (thuisr.) 8/8 v. Singapore. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. ADONIS 10/8 v. Catania n. Messina. AGAMEMNON (uitr.) io/8 te San Juan de Porto Rico. AMOR (uitr.) 10/7 te Port of Spain. AURORA Algiers n. Honfleur, pass. 10/8 Gibraltar. BREDA 7/8 v. Arica n. Ilo. EOS 10/8 v. Genua n. Amst. HERCULES 10/8 v. Varna te Constanza. HERMES 10/8 v. Piraeus n. Salonico. MARS 10/8 v. Malaga n. Cadix. NEREUS 10/8 v. Musel te Oporto. OBERON 9/8 v. Aux Ca yes n. Puerto Cortes. ORESTES 10/8 v. Hamburg n. Amst. ORPHEUS10/8 v. Hamburg n. Amst. KON. HOLL. LLOYD. GELRIA (vacantiereis) 10/8 n. m. 10 u. v. Bergen. KON.PAKETV. MAATSCHAPPIJ. PAHUD v. Rott. n. Batavia pass. u/8 Kaap Roca. HOLLAND—AFRIKA LIJN. GRIJPSKERK u/8 v. Hamburg te Antwerpen. JAGERSFONTEIN u/8 v. Mosselbaai te Port Elisabeth* MELISKERK (uitr.) pass. 10/8 Perim. NIAS u/8 v. Dar-es-Salaam n. Lindi. NIJKERK 10/8 v. Lorenzo Marquez te Durban. RANDFONTEIN (uitr.) u/8 v. Antwerpen. SUMATRA u/8 v. Mozambique te Dar-es-Salaam. HOLLAND—AMERIKA LIJN. MAASDAM Rott. n. New-Orlcans 10/8 v. Coruna. NOORDERDIJK 10/8 te Nortland (O.) VEENDAM Rott. n. New-York, 10/8 nam. v. Southampton* WESTERDIJK Pacifickust n. Rott. 10/8 te Cristobal. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. ABBEKERK (uitr.) u/8 te Fremantle. ARENDSKERK (uitr.) pass. u/8 v. m. 1 u. 25 Dungeness. HOLLAND—BRITSCH INDIE LIJN. SOMMELSDIJK (thuisr.) pass. xo/8 Perim. HOLLAND—OOST AZIELIJN. GEMMA (thuisr.) u/8 tc Suez. OOSTKERK (uitr.) 10/8 v. Yokohama. JAVA—NEW YORK LIJN. ASTYANAX v. New York n. Java, 10/8 v. Boston. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DJEMBER (uitr.) pass. 10/8 Oitavos. INDRAPOERA (thuisr.) pass. u/8 Point de Galle. PATRIA (uitr.) 10/8 n. m. 6 u. v. Suez. TAMBORA (thuisr.) 13/8 12 u. 's midd. tc Marseille va* wacht. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. CYCLOPS v. Japan n. Rott. 10/8 v. Port Swettenham. ORESTES v. Japan n. Rott. pass. u/8 Perim. SARPEDON ii/8 v. Japan te Rott. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. ALHENA (thuisr.) 10/8 v. Victoria. Vrii bewerkt naar BULWER LYTTON S „What will he do witü it", door 10S. P. H. HAMERS. 138 Toen Cutts dus den volgenden dag een zadelvalies met verschillende benoodigd- heden gevuld had, zooals vijlen, loopers, maskers en andere inbrekerswerktuigen, als ook een uitgelezen collectie politieke bro chures en kranten, begaven hij en Jasper zich op twee gehuurde, sterke en vlugge paarden op weg naar Fawley. Zij hielden halt in een stad aan de andere zijde en op gelijken afstand van het heerenhuis als waarvan Jasper den vorigen keer was heen gegaan. Nadat ze hun paarden verzorgd hadden, sloegen ze den weg naar Fawley in. Zij kwamen aan 't park, Cutts steeg ai en liep vlug over het korte, dichte gras. Hij waagde zich in het holle, onvoltooide ge bouw, terwifi Jasper op de paarden paste in een hoek der dicht begroeide laan. Cutts zeer tevreden over z'n onderzoek in het verlaten gebouw, waagde het, in de stilte die rondom hem heerschte, den ladder te beklimmen en een looper in de bovendeur te steken. Hij opende haar met gemak en kroop de lange galerij binnen, waarvan de wanden met schilderijen bedekt waren. Door de reten in een andere deur van de galerij zag hij een zwak licht schemeren. Cutts bracht zijn oog aan c'e reten in het sleutelgat en zag dat het licht uit een ver trek kwam, aan de overzijde van een nau- wen gang, waardoor het nieuwe huis met het oude gemeenschap had. De deur van 't vertrek stond open, er waren kandelaars op tafel en bij die tafel kon Cutts een manne lijke gestalte in zittende houding onder scheiden, ongetwijfeld de heer des huizes, maar die gestalte scheen niet oudachtig. Al scheen zij in lichaamskracht voor die van Jasper te moeten onderdoen, zoo was het nochtans die van een krachtig man, zon der eenig gebrek van den ouderdom. De gestalte boezemde Cutts ontzag in en hij blies direct den aftocht. Bij een jongen Losely terug gekeerd, sprak hij; „Tot nu toen zien de zaken er voordee- lig uil; de plaats is zoo stil als de dood; slechts écn gesloten deur met een gewoon slot, dat een schooljongen met een mes zou kunnen opensteken." „Of met een krommen spijker, antwoord de Jasper. „Ja, beter looper bestaat er niet, als hij in goede handen is. Maar er zijn andere dingen, behalve ce sloten, waaraan we wel mogen denken." Cutts merkte daarna nog aan, dat het juist het uur was, waarop sommige werk lieden die nog in 't gebouw bezig waren, in de herberg te Fawley moesten zijn; dat hij daarheen wilde rijden en zijn kans waar nemen om eenige nuttige inlichtingen aan gaande de localiteit en de huishouding te verkrijgen. Hij zou zich uitgeven als een reiziger voor eén handelshuis, die op weg was naar de stad waaruit zij gekomen wa ren; hij zou z'n kranten en brochures voor den dag halen en over politiek praten; alle werklieden praten graag over politiek. Bin nen en paar uur zou hij bij Losely terug komen. De inbreker wachtte; zijn paard liep te grazen en de maan kwam op, scheen door de boomen en wierp haar bleek licht over het oude, droefgeestige woonhuis en het nog somberder, onvoltooide kasteel. Zoo als wij weten, was Jasper niet vrij van bii- ge'.oovige inbeeldingen. Daaraan was hij in den laatsten tijd telkens onderhevig ge weest, daar zijn brein meestal door den drank verhit was en z'n zenuwen verslapt waren door de pijn Hij begon angst te krij gen in de stiite en het maanlicht, herinne ringen aan vroegere schuldelooze dagen, aan de teedere liefde van z'n vader, aan 't heerlijke gevoel van het onschatbare bezit van jeugd en kracht, aan de bewonderende glimlachte en hartelijke handdrukken, cïc z'n schoonheid, zijn moed, z'n vrnolijkheic' hem deden veroveren, aan alles wat hij geweest was, vermengo met het bewustzijn van wat hij thans was er. een onrustig voor- gevr van de diepte van een waarsc'nijn- lijkcn val, dat alles kwam- hem duister voor den geest en geleek op het fluisteren van de wroeging. Jasper Losely was bij z'n ta'rrijke groote ondeugden, niet wraakzuchtig van aard. Hij was lichtgeraakt, zoo als ijc'ele menschen bijna altijd zijn, hij was twistziek, aanmati- gend, rusteloos, maar voorbedachtelijke wraakneming was vreemd aan z'n lichtzin nigheid en matelooze zelfzucht. Maar Guy Darrell had een hartstocht in zijn karakter doen binnendringen, die er niet in thuis behoorde. Jasper had zóóveel verwacht van z'n huweïijk met de dochter van dien groo ten man; hij had zóó vast gerekend op haar macht om vergiffenis te verwerven en hem rijkdom te verschaffen, zijn teleurstelling was zóó bitter geweest en gepaard gegaan met zoo veel beschamende ergernis, dat hij den man, dien hij zoo diep beleedigd had, beschouwde als den man, door wien hij diep beleedigd was geworden. Zoo lang er eenige kans bestond om Darrell het geld af te persen, dat een noodzakelijke behoef te voor zijn levensonderhoud was geworden had hij de gdeachte aan wraak opgegeven Maar thans nu Darrell hem zoo verachte lijk en onverbiddelijk de aeur had gewezen begonnen geweld en wraak een rol te spe len in z'n plannen. Echter in de vermetele misdaad waarop hij bedacht was, stond moord niet als een uit gemaakte zaak vast. Maar in de woning van dien hoogharligcn schoonvader binnen te dringen, hem te trotseeren in zijn eigen vertrek in het holle van oen nach^ en man te-gen man, kracht tegen kracht, hem te zeggen: „nu kan niemand U van mij redden; dc kom niet langer als smeekeling, maar ais eischer, die U dwingt zijn voorstellen aan te nemen, te genieten van Darrell's vrees, die hiervan hield de sterke Jasper zich overtuigd, een rijken man zou dwingen aan zijn voeten om genade te smeeken dat was het tafereel dat hij voor zijn geest op riep. Zelfs c'e buit, dien hij door geweld zou machtig worden, lachte hem minder toe dan het genot die dit geweld hem zou ver schaffen. ZEVENDE HOOFDSTUK. Zoo stond Jasper Loseiy te mijmeren en te staren op die vale muren die door de ontbladerde takken heenschemerden, daar de maan hoe langer hoe hooger aan de he mel steeg. Daar werd het licht voor het hooge venster van Darrell's kamer zicht baar en op Losely's gelaat vertoonde zich een woeste glimlach, terwijl hij mompelde: „de teerling is geworpen; er kome van wat wil." Nu hoorde Jasper paardenhoeven klette ren op den harden weg; zijn medeplichtige in c'e misdaad voegde zich weer bij hem. „Nu?" riep Jasper uit. „Stijg op!" antwoordde Cutts, „ik heb U veel te zeggen onder het rijden." „Het zal niet gaan," hervatte hij, toen zij de laan snei afreden, „ge hebt me nooit vertelt, wat er tegen die onderneming is. Er zijn niet minder dan vier mannen in huis tivee bedienden, behalve de heer zelf en z'n secretaris en een van de becjenden, de bottelier of de huisknecht, heeft vuurwa* pens en weet ze te gebruiken." „Bah," riep Jasper, zorgeloos: „is dat alles? Kan ik alleen geen vier man staan?" „Neen, dat is niet alles. Ge hadt me ge zegd, dat de eigenaar van het huis een oud man was, die in afzondering leefde en ge hebt mij z'n naam genoemd. Maar ge hebt me niet verteld, cat die Darrell het be roemde parlementslid was, de man, wiens naam in 't laatste half jaar telkens in de dagbladen wordt genoemd." „Nu, ,wat zou dat?" „Wat dat zou? Niets dan dit: dat er tienmaal zooveel ophef en lawaai over c'e zaak gemaakt zal worden, dan als het om een oud onnoozel edelmannetje te doen was en dat er dus tienmaal zooveel gevaar bij is. Bovendien, ik heb, uit beginsel een af keur van met advocaten te doen te hebben; het is een huichelach'.ig, lastig, nijdig soort van voik en zeer onbetrouwbaar! En die Guy Darrell! wel, generaal Jas, ik heb den man eens gezien. Hij heeft me eens strik vragen gedaan toen ik als getuige optrac! in een smerig zaakje en hij keerde me het met evenveel gemak alsof ik een spelde- kussen was geweest met zemelen opgevuld. Ja, ik zie z'n oog nog en ik zou even liet den loop van een geladen geweer op m'n hoofd gericht zien, als dat oog weder op het mijne." „Och kom; ge hebt een masker; en bo vendien, gij behoeft hem niet te zien; ik zal hem alleen wel te woord staan." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7