Van Alles en van Overal HHHP NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad. Vrijdag: 12 Augustus 1927 I L GEMENGD NIEUWS. Noodlottige onvoorzichtigheid. Woonwagen en inboedel verbrand. In de modder gestikt. Over boord geslagen. De volle 100 pCt. Een grappenmaker? Het koude bad bekoelde de ruzie. Het signaal niet begrepen? Een laffe aanranding. Niets kon gered worden. Een lijk op de spoorbaan. Smakelijk drinken! Om een koe. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het eindexamen H. B. S. LEGER EN VLOOT. Nationale Landstormdag 1927. LUCHTVERKEER. De Nederlandsche vliegers naar Ziirich. Gereed voor de. Oceaanvluchten iin mmm ©21Mikm LANDBOUW EN VISSCHERIJ 800.000 Kilo tomaten in één dag. SOCIAAL LEVEN. RADIO-NIEUWS. De staking te Deventer. Eischen van Textielarbeiders. De Centrale Raad van den R.-K. Volksbond. Schriftelijke cursus Staatsinrichting van het Cen traal Bureau der K. S. A. Nieuws omtrent de buitenlandsche stations. KUNST EN KENNIS. Een beiaardierwedstrijd te Utrecht en 's-Hertogenbosch. DUIVENSPORT. iiliisi 116. SCHAEPMAN-MONUMENT. Daar waren ze weer allemaal bij elkaar de Roomsche mannen: Mgr. Nolens en Jhr. Ruys de Beerenbrouck, Baron Van Voorst tot Voorst en de heer Aarbcrse, de hee- ren Van der Bilt en Engels en nog veie andere vooraanstaande mannen, die naar het kleine Tubbergen waren gekomen, om een nog grooteren dan zij te eeren, een reus, die door zijn werken de dankbaar heid van heel de Nederlandsche Katholieke wereld heeft verdiend. Dat hem, de in 1844 in Tubbergen ge lhoren, in 1903 in Rome overleden dr. II. J. A. M. Schaepnian, die dankbaarheid niet onthouden is, weten wc, dat ze nu, bijna vijfentwintig jaar na zijn dood, nog on verzwakt is, bewijst het schitterende, 3 maal levensgroote standbeeld, dat daar in zijn geboorteplaats Tubbergen gisteren is ont huld. Welk een standbeeld! Hoog, op een plav teau, het gelaat gekeerd naar den Eeschhof, het geboortehuis van dr. Schuepman, staat daar op een machtig granieten voetstuk het Vijf m»ter hooge bronzen beeld niet stecnen, zooals de zetter gisteren Mgr. Nolens in zijn rede liet zeggen heel den omtrek domineerend met zijn krachtige, vierkante gestalte. Want kloek, robuust van gestalte was Schaepman, zooals hij ook kloek en robuust was in zijn werken, in zijn daden. Maar over de verdiensten van dezen grooten, van dezen reuzenfiguur orider de Nederlandsche Katholieken, behoef ik hier piet uit te wijdenf*daarover heeft men reeds VOOR DE ONTHULLING. Tijdens de rede van Mgr. Nolens. gisteren in ons blad kunnen lezen. Ik keer dus weer naar Tubbergen terug, daar waar gistermorgen het beeld nog stond voor het oog verborgen door een linnen omhulsel. Van alle kanten stroomden de genoodig-- 'den en dc belangstellenden naar het kleine, feestelijk versierde plaatsje, te voet en per fiets, in rijtuig en per auto. De autobus- diensten op Almelo en Enschedo hadden een naar-behoefte-dienst ingesteld; was er een wagen vol vooruit dan maar naar hel féestterrein, ora plaats te maken voor een tweede, die ook al spoedig weer volge laden en opgevolgd werd door een derde, ■een vierde, en zoo vport. Al vroeg, lang voor het uur van de ont hulling van hel standbeeld vastgesteld, was het dan ook druk voor het feestterrein on allengs vulden zich de daartegenover op geslagen tribunes. legen half drie kwamen de genoodigden, die te voren door den eere-voorzitter van het Dr. Scliaepman-comité, den Zecreerw. Heer A. Vtaand'rs, pastoor te Tubhergen, in holel „De riid" waren verwelkomd, in optocht op hel fecsterrein aan, voorop de kloeke figuur van Mgr. Nolens in zijn purperen mantel. En dan opeens klonk uit 250 jongens- kelen, versterkt door de stemmen van velen uit het publiek, op de wijze van het tTwenlschc Volkslied hel Scvhacpmanb'ed: !f Mijn jubel trekt naar Tubberg's Esché- l" wi o land, t waar S,chaepinan-Lcfdc in trouwe harten brandt. Toen allen gezeten waren op het ruime jdateau cn burgemeester Th. C. Luyckx, als voorzitter n het Dr. Schaepman- comité een kort welkomstwoord had uit gesproken, nam Mgr. N cis liet woord, tot het uitspreken van zijn rede, waarvan giste ren nog een uL treksel In ons hlad kon Worden opgenomen. Aan liet'einde van zijn rede deed Mgr. Nolens het omhulsel, dat het beeld nog aan het oog onttrok, vallen cu daar stond hij vóór ons, de stoere reus. zooals Aug. ï'alise hem voor ons heeft doen herleven, fier, met opgeheven hoofd neerziende op zijn geliefd Twente. Een toen ik dat beeld daar zoo zag staan in al zijn eenvoudige grootschheid, toen moest ik onwillekeurig denker, aan die woorden, waarmee dr. .Jan ten Brink dr. Schaepman eens zoo raak typeerde; „Een" Nederlandsch priester, een Neder- landsch geleerde; een spreker, een impro visator, een pleitbezorger der nam toever trouwde belangen; een redenaar mat koper in de stem en met dien „koperen kop", welken de Génestet zoo gaarne voor zijn arm, gevoelig hoofd had willen ruilen; een strijder voor dc oude Moederkerk, een moderne kruisridder met het zwaard van Behemondo in de gespierde vuist, een Her culisch vleugelman in het leger van Rome; een hoogleeraar aan een Nederlandsch Se minarium, een letterkundige, begraven onder hoeken van ouderen, lateren en nieuweren tijd, een gezellig man, met den ronden glim lach der gastvrijheid op de lippen zijne vrienden ten zijnent verzamelend; en eindelijk een staatsman die, als lid der Ne derlandsche Tweede Kamer, het vooroor deel te schande maakte, volgens hetwelk geen talentvol lid in die achtbare vergade ring "zich op de hoogte van zijn elders ver worven roem zou kunnen handhaven; die leider en aanvoerder werd zijner partij; die eerbied inboezemde aan zijne tegenstanders en hoogachting oogstte van zijne vrienden., aan dezen veelzijdig ontwikkelden Neder- lands'chen staatsburger mag geene plaats in de rij onzer meest begaafde dichters en prozaschrijvers worden ontzegd." Zooals hij hier geschetst is, zóó heeft de beeldhouwer Aug. Falise hem weten uit te beelden; in dit reusachtige beeld zien wij niet alleen den uiterlijken, maar ook den innerlijken Schaepman in al zijn grootheid en grootschheid. Maar om nu weer tot de plechtigheid van gisteren terug te keeren. Na dc rede van Mgr. Nolens werd het lied ,,U, Leeraar, Heil" door het jongens koor gezongen, waarop Jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter der Tweede Kamer, de onthullingsrede hield. En zoowaar, ook hij begon met het zoo even aangehaalde cjtaat van Jan ten Brink. Om daar dan op te laten volgen een ander citaat van Dr. Schaepman zelf, waar die over den grooten Ierschen strijder Daniel O Connell schreef: ,,De groote mannen in de wereld zijn niet zij, die groote gaven ontwikkelen, maar die den moed hebben te leven voor ééne zaak." En die woorden terugkaatsend op den man, die ze uitte, noemde hij dr. Schaepman zulk een groote. Want, als was Schaepman veelzijdig als weinigen, hij had, steeds dat ééne doel voor oogen: Zijn land te dienen en het de plaats te verzekeren, die het toe komt." Meer dan twintig jaren was hij er als lid der Kamer steeds op bedacht zijn volk te dienen; dat volk meer naar Christelijke zeaen te besturen. De groote tijdperken onzer geschiedenis met haar glorie en haar verval, deden hem zijn land beminnen, als een door God gewilden harmonischen bouw; als weinigen wist hij in het Parlement de scherpe kanten van den partijstrijd zooveel mogelijk te vermijden. En hij aarzelde niet, als dat noodig bleek door den eisch des tijds, nieuwe vormen in onze staatkunde op te nemen. Hij streed voor volksinvloed, volksontwikkeling en volksweerbaarheid. En het is Schs-epman s groote verdienste, na drie eeuwen van achteruitzetting, den afstand lusschen Katholiek en niet-Katho- Jick Nederland te hebben verkleind. „En alsdus besloot dc heer Ruys. wij zend op het pas onthulde beeld, ,,en daar staat hij nu, in de nabijheid van zijn dier baren Kroczcboom (de Kroezeboom is een eeuwenoude eik in de Fleringeresch, waar onder in het begin der 17e eeuw, in. de dagen der vervolging, de Tubbersche en ook Almlosche Katholieken in het geheim hun Godsdienstoefeningen hielden). Moge zijn beeld voor ons allen en voor die na ons komen zijn een voortdurend vermaan tot stagen arbeid in dienst van Vaderland en Kerk!" van hel jongenskoor, rui lie. Wilhelmus, cn daarna sprak de Zeer l.erw. Heer A. Waanders, pastoor dei- Parochie J ubbergen. eere-voorzitter van het Dr. Schaapman-comité. Hij schetste Schaep man als kind en jongen en baalde daarna als een der grootste lofspraken op hem de woorden van dr. A. Kuypcr over hem aan; „Hij was de kampioen van het Roomsche beginsel, maar die daarom toch nooit lot enghartig exclusivisme verviel". Schaepman was een groot man, die dc volledige eman cipatie zijner Katholieke landtfjenooten heelt gewild en in de borst van den man, die dtl ioeaal aandorst, moest wel een gcloo cn een liefde wonen, die hergen velzetten. „Wij vergeten niet," riep de spr. uil, „zijn glorieuze voorgangers, maar hij, dc onvergelijkelijke, de weergalooze, zette toch op hun werk de kroon!" 1 oen hierop „Roomsche Blijdschap", door e aanwezigen gezongen was, werd nog «1 I. I t 1 t O all een kort woord gesproken door den Hoog Eerwaarde Heer J. H. Schollen, deken en pastoor (c Oldenzaa', die voornamelijk hulde bracht aan wijlen pastoor E. Geer- dink, die bij testament, dit monument heefl gf-wenscht en mogelijk gemaakt. Hierop droeg liii hel monument aan dc gemeente I ubbergen over, waarna een neef van dr. Schaepman, de lieer Th. F. M. Schaep- mai», woorden van dank sprak voor dc hulde zijn grooten oom. gebracht. En toen ten slotte nog burgemeester Luyckx het momument namens de ge- NA DE ONTHULLING. meente had aafl*smrd, werd de plechtigheid besloten met het zingen van Sehaepman's „Aan U, o Koning der Eeuwen." Daar zette zich in de verte een kleurige stoet in beweging en allen bleven op het plateau staan, het oog gericht op wat daar naderde; Een historische optocht, weer gevende eenige voorstellingen van toestan den en feiten, uit verschillende tijdperken van Kerkelijk en Wereldlijk Twente, dc geboortestreek van Dr. Schaepman. Daar tiokken ze aan ons voorbij, de op roof uit galmde Saksische horden, de schaapherders voor hun oud-Saksische schaapshut, de witte wiven van de Alberger heide, de Homeinsche ruiterij, de Klopjes, die zoo veel hulp verleenden bij de godsdienstoefe ningen onder den Kroezeboom,, de.Zoua.ven en nog veel meer. Het was een mooie optocht, waaraan geen arbeid en geen kosten gespaard waren en waar de Tubbergers met recht trotsch op kunnen zijn. In een groote stad, in Am sterdam bijvoorbeeld, zou zulk een optocht geen slecht figuur hebben gemaakt. Grooteren lof kan ik toch zeker den ubbergenaren voor het ineenzetten van hun optocht niet toezwaaien. Maar hoe groot ook, het is een lof die verdiend is. ARTHUR TERVOOREN. Een overzicht van het plateau met het reusachtige bronzen standbeeld, tijdens de L rede van Jhr, Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. Te Rotterdam is op den Kreekweg een droevig ongeval gebeurd. De 8-jarige P. v. a. Molen, wonende te Makkum (Fr.), die hier bij een oom legeerde, sprong nabij het viaduct van n vrachtauto, 't Knaaje keek n.c uit en kwam onder 'n motorwagen van lijn 12. Met zware inwendige kneuzingen werd hij per auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na zijn aajikomst aan zijn verwondingen is over- In een woonwagen, staande in de ge meente Lonneker, was een vrouw, G. E. geheeten, bezig met vet braden. De vlam men sloegen in de pan en deelden zich aan de omringende voorwerpen mede. In een minimum van tijd stond de heele wagen in lichte laaie. Hij is met den inboedel to taal verbrand. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ie Utrecht is een 2/4-iarig meisje bij hel spelen in een sloot met medder terecht gekomen cn gestikt. Door een te hulp ge roepen medicus werd tevergeefs getracht de levensgeesten weder op te wekken. De 42-jarige W. Gelderblom uit Slied- recht is bij het verrichten van werkzaam heden op een baggervaartuig te Poorters haven pverboord geslagen en verdronken. Hij Iaat een vrouw met vijf kinderen na. Zijn lijk is nog niet opgehaald. In de vergadering van den gemeenteraad van Eibergen deelde de voorzitter mede, dat dc door de stormramp getroffenen, voor zoover zij het noodig hebben, 100 pet. schadevergoeding zullen krijgen. Te Arnhem werd, naar de „Tel." meldt, door voorbijgangers achter een boom aan de haven, een horloge gevonden, waaraan een briefje was bevestigd met de woorden; „Hier is pijn laatste rustplaats. P." Men dacht aan zelfmoord en waarschuw de de politie, die aanving met dreggen in de haven, echter zonder resultaat. Vermoed wordt thans, dat men met een grappenmaker te doen heeft, temeer daar het horloge defect en van weinig waarde was. Te Utrecht kreeg een zwerverspaar ruzie. Do vrouw van den zwerver maakte zich daarbij zoo kwaad, dat zij op de Bilt- sche Grift toeliep en te water sprong. Blijk baar bekwam het bad haar niet al te best, want spoedig stelde zij alle pogingen in het werk om weer aan den walkant te komen. Twee toevallig passecrcnde agenten wistep de vrouw voor verdrinking te behoeden. Te Rheden is op den Zutphensche straat weg bij hotel „Dc Roskam" een ernstig ongeval gebeurd. Toen de chauffeur van een personenauto voor een wandelaar, den heer Polman uit Arnhem, signalen gaf, stak deze eerst den weg naar links en daarna weer naar rechts over. Een aanrijding was onvermijdelijk. Dc heer P. geraakte onder den auto en be kwam een ernstige hoofdwonde, terwijl hij zijner beencn brak. Nadat hem voorloopig geneeskundige hulp was verleend, is bij pe.r auto-brancard naar bet ziekenhuis te Arnhem overge bracht. Woensdagmiddag is te Oosterhout een aanranding gepleegd door vier mansperso nen op een 14-jarig meisje uil Teteringen. Door hen is overtreding gepleegd van art. 242 van het W. v. S. Het Aangerande meisje werd aan handen en voeten ge bonden aangetroffen. Tijdens een onweder dat boven Pannin- gen woedde, is de bliksem ingeslagen in de boerderij van den landbouwer S., welke geheel verbrandde. Niets werd gered. De schade wordt door verzekering gedekt. Gistermorgen is op de spoorbaan Ketel- Delft een lijk gevonden, vermoedelijk van een passagier, die uit den trein gevallen en overreden .was. Later is gebleken dat het het lijk was van zekeie.i D. van L„ wonende Govert Flinckstraat te Amster dam. Het vertoonde een groote wonde aan het hoofd. In een der zakken werd een Iweedc klasse spoorkaartje Rotterdam-Den Haag gevonden. In de gemeente Lonneker kwamen eeni- gen tijd geleden ernstige gevallen van lood- vergiftiging voor, ten gevolge van het ge bruik van pompwater, dat door sterk lood houdende buizen wordt aangevoerd. Twee gezinnen, die van hetzelfde water hadden gebruikt, waren ernstig ziek geworden. Bij onderzoek door den Keuringsdienst van Waren bleek, dat de monsters water uit deze pompen verkregen 46 milligram lood per liter bevatten. Nadat het gemeentebestuur dc inwoners, die nog pompwater gebruiken en dat zijn er in de gemeente Lonneker nog dui zenden gewaarschuwd had, hebben nog achttien aangeslotenen op de pomp het wa ter door genoemden Keuringsdienst laten onderzoeken, waarbij gebleken is, dal 'van deze 18 monsters er zeven waren met een loodgehalle van 'A tot 5 milligram per liter. Er bestaat in deze gemeente geen verorde ning, welke het gebruik van loodhoudende waterleidingbuizen verbiedt, zoodat niet dwingend kan worden opgetreden. Wel heeft het gemeentebestuur zich genoopt ge voeld, nog eens een rondschrijven te rich ten tot alle inwoners, die nog pompwater gebruiken, waarin op het groot gevaar van loodvergiftiging wordt gewezen. In over weging wordt gegeven, monsters water ter onderzoek naar den Keuringsdienst van Waren te Enschede op. te zenden. Een doll^ jacht door Rotterdam. Omstreeks half acht Woensdagavond werd aan het Maasstation te Rotterdam een koe gelost. Op een gegeven oogenblik brak het dier los en daar iedereen, die zich in dc na bijheid bevond, begon te jagen, werd de koe dol. Het dier liep de Oosterkade op, ai spoedig achtervolgd door een menigte van ongeveer 200 man. B den poltipost maakte het dier rechts omkeert en nu werden de achtervolgers ach tcrvolgd. Men rachtte zoo goed mogelijk een heenkomen te zoeken raaa daar de Ooster kade aan beide zijden door ijzeren hekken is afgesloten ging dit niet gemakkelijk. Twee mannen probeerden door 'n touw over den weg te spannen, de koe te vangen maar het beest kroop ondei1 het touw door. Een eindje verder werd een groot houten schot voor het dier geworpen, maar dat was wel dra vernield. Daarna zette een chauffeur zijn vrachtauto dwars over den weg. De koe, die inmiddels zeer woest was geworden wist echter toch nog door een nauwe ope ning te kruipen Eindelijk belandde zij op het rangeerterrein van het Maasstation. Daar heeft men eerst nog een half uur lus schen allerlei wagens door op de koe ge jaagd, tot het eindelijk gelukte het dier een touw om de horens te werpen en onderstbo ven te trekken. De pooten werden gebonden waarna de koe naar een stal in de stad werd vervoerd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een wijziging van het reglement gevraagd. Een aantal directeuren en leeraren van Hoo- gere Burgerscholen heeft een adres gezonden aan den Minister van Onderwijs K. en W., waarin o.m. gezegd wordt Ondergeteekenden, allen werkzaam bij het Middelbaar Onderwijs, zijn van meening, dat nu gedurende een aantal jaren het eind examen der Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus volgens de vigeerende rege- •ling is afgenomen, het noodzakelijk is, dat onder de aandacht van Uwe Excellentie wordt gebracht het feit, dat niet alle docen ten, bij het Middelbaar Onderwijs werkzaam, ingenomen zijn met die regeling. Verschillende bezwaren worden dan aan gevoerd met tot slot het verzoek 'te willen overwegen een wijziging in het reglement der eindexamens H.B.S. 5-jarigen cursus aan te brengen. Het adres is onderteekend door de volgende personen Dr. L. van Oss, directeur der G. H. B. S. 5-j. c. te Hengelo (O.) Dr. H. J. E. Beth, directeur der R. H. B. S. 5-j. c. te Deventer Th. B. Bloten, leeraard der Chr. H. B. S. 5-j. c. te Amsterdam Dr. W. Bak ker, directeur der R. H. B. S. 5-j. c. te Vel- sen Dr. H. C. Germs, leeraar der R. H. B. S. 5-j. c. te Groningen Dr. E. J. Dijksterhuis, leeraar der R. H. B. S. 5-j. c. te Tilburg Dr. J. C. Wildervank, directeur der R. H. B. S. 5-j. c. te Dragten Dr. P. G. Tiddens, direc teur der R. H. B. S. 5-j. c. te Utrecht A. Th. Sedee, leeraar der R. K. H. B. S. 5-j. te Katwijk a. d. Rijn J. Muilemeister, leeraar der G. H. B. S. 5-j. te Den Haag Dr. J. O. S van de Veen, leeraar der G. H. B. S. 5-j. c. te Amsterdam D. Karstgn, leeraar der le Chi. H.B.S. 5-j. c. te Den Haag A. Corver, leer aar G. H.B.S. 5-j. c. te Haarlem' Dr. J, W Beekman, directeur der R. H. B. S. 5-j. c. te Groningen Dr. C. L. de Liefde, leeraar der G.H.B.S. 5-j. c. te Haarlem; Dr. J. W. J. J. Jacobs, directeur der Bijz. H.B.S. 5-j. c. te Rolduc; S. van der Meer, directeur der R.H. B.S. 5-j. c. te Venlo; Dr. E. Rijpma, leeraar der 4e H.B.S. 5-j. c. te Amsterdam; W. Snel- leman, leeraar Lyceum te Zeist; Dr. H. Sparnaay, leeraar R. H. B. S. 5-j. c. te Amers-. foort; L. J. Walvius leeraar G.H.B.S. 5-j. c te Utrecht. De Bijzondere Vrijwillige Landstorm, In stituut tot steun aan het Wettig Gezag, sterkte zes en vijftig duizend vrijwilligers, heeft bet voornemen in de eerste helft van September 1928 zijn tienjarig bestaan le herdenken cn te dezer gelegenheid ccn bij eenkomst van «die a/ciecdingen, circa 1100, te beleggen te 's-Gravënhage. alwaar lus schen dc tien en twintigduizend Vrijwillige Landstormers worden verwacht. Alle Vrijwilligers zullen ongewapend, al leen met den oranje-armband, aan dc bij eenkomst deelnemen. De meer dan duizend aangesloten officieren echter in uniform. Gisteren vertrok van het vliegveld te Soesterberg het Nederlandsche esquadrille oreer leiding van kapt. Steup met bestem ming voor Zurich, waar aan dc vliegwed strijden zal worden deelgenomen. Om 12 uur zijn dc Holiandsche vliegers in Ziirich gearriveerd. De „Miss Columbia" staat op het vlieg veld „Le Bourgct" gereed om te vertrek ken voor dc Oceaanvlucht ParijsNew York. Wellicht zullen Levine en Drouhin hedennacht vertrekken. Könnecke vertrekt de volgende week. De viieger Könnecke is met zijn vliegtuig te Berlijn aangekomen. Prof. Junkers werd per vliegtuig van Warschau naar Dessau vervoert', hetgeen er op wijst, dat het vertrek voor 'icn transatlantischen vliegtocht der Junkers- vliegtuigcn elk oogenblik te wachten is. De „Europa" en de „Bremen" worden he denavond gereed gemaakt om tc starten. Könnecke zal tc Keulen nog een proel- De prijswinnaars bij het ringsteken met de sjees, op het jaarlijksche Oranje-feest te Zuid-Schalkwijk, dat gisteren werd gehouden. lijken cursus in staatsinrichting zal worden afgenomen te Utrecht op Zaterdag, 27 Augustus a.s. in Hotel „Noord-Brabant Vreeburg. Ook niet cursisten kunnen aan dit examen deelnemen. Inlichtingen ver strekt het Centraal Bureau der K.S.A., Steenschuur 17, Leiden. De nieuwe schriftelijke cursus in Staats inrichting zal beginnen op 1 September a s. Tot dien datum kan men zich nog aanmel den bij hel Centraal Bureau der K.S.A., Steenschuur 17, Leiden. vlucht houden met maximumbelasting en in het begin der volgende week zijn tocht naar Amerika aanvangen. Als einddoel van zijn vlucht worct Philadelphia genoemd. Weer uitgesteld. De ongunstige weerberichten hebben Kapitein Courtney aanleiding gegeven zijn vlucht van Engeland naar New York en terug weer uit te stellen. De afd. Poeldijk der Ver. Westland be reikte op 9 Aug. een* aanvoer van 159.090 kilo tomaten op de exportveiling of 30.000 kilo meer dan het hoogste aanbod in 1926. De geheele aanvoer der 12 veilingen van den Bond Ver. Westland op dien dag kan op 800.000 kilo worden geschat. Geen overeenstemming. In de jongste vergadering met de sta kers van de Overijselsche Machinefabriek hebben de organisatiebesturen verslag uit gebracht van de gehouden bespreking met het bestuur van de R.K. Vereeniging van Werkgevers in de emailindustrie en de di rectie van de Machinefabriek. Naméns de directie van de Machine fabriek deed het bestuur der werkgevers vereniging te volgende voorstellen. De organisaties dienen een ontwerp-regle- ment in voor de behandeling vdn klachten der werklieden, liggende niet op 't te stichten fabriekskern, ten einde voortaan door middel van dit instituut verschillende klachten der werklieden, liggencJe niet op 't terrein der vakbonden te bespreken. Voor de leden van de fabriekskern, zouden de organisaties - dan candidaten moeten stel len. Voorts werd voorgestelc de uurloonen der volwassen ongeschoolde arbeiders bo ven den 26-jarigen leeftijd te brengen op 40 cent. Na korte bespreking hebben, naar de ..Tel." verneemt, de stakers, naar aanlei ding dezer voorstellen geen termen kun nen vinden de staking op te hefffén, aan gezien h. i. behalve een groot aantal onge schoolden, die van elke verhooging versto ken blijven, bovendien de groepen van ge- oefenden en geschoolden, geheel zijn uit geschakeld. Aan de besturen van de fabrikantenver- eenigingen in de textielindustrie en aan de ongeorganiseerde fabrikanten heeft de Lancelijkc Federatie van Textielarbeiders een schrijven gericht, waarin de volgende eischen zijn gesteld: invoering van een mi nimum loonregeling, welke gebaseerd is op de in 19211922 geldende richtsloonen; in voering van zes achtereenvolgende dagen vacantie per jaar met behoud van loon; verleening aan eiken arbeider van het recht om per jaar zes verlofdagen te nemen ten behoeve van familieaangelegenheden; af schaffing van het bestaande boetenstelsel; afschaffing van het verrichten van over werk en het Iweeploegenstelsel; behoor lijke pensioenregeling. Verzocht wordt over deze eischen 'een bespreking met de betreffende organisaties tc mogen voeren. Dc Centrale Raad van den Dioc. R.K Volksbond in het bisdom Haarlem zal zijn 37ste algcnicene vergadering houden op Maandag 26 September a.s. in ,.'l Gouden. Hoofd", Zeevischmarkt II te Rotterdam. In deze vergadering moeten 5 leden van het Centraalbestuur worden gekozen, we gens periodieke aftreding van de hoeren Ch. v, d. Bilt, J. Boumans. B. J. Grobben, J. W. Sm't en Ferd. Spit. De hceren Bou mans en Grobben stellen zich niet herkies baar, dc anderen wel. Aan de orde komt o.a. de wijziging van de statuten en het huishoudelijk reglement van de afdeelingen. Men schrijft ons; Het examen van den loopenden schrftle- Dat het radioverkeer ook in het buiten land een enorme vlucht genomen heeft, blijkt uit het volgende: Tegenover het twintigtal radio-stations aan boord van Duitsche schepen in 1920 beschikt de Duitsche koopvaardij- en pas- sagiersvloot thans over 680 kuststations. Ongeveer 20 passagiersbooten hebben bo vendien no gradio-telcfonie-installatie aan boord. De verbinding wordt door tusschen- kemst van het station Norddeich tot stand gebracht. Op de derde [nt. Radio-conferentie, wel ke den 4den October geopend wordt, zijn de leden van de Union te Genève, onge veer 100 staten en de groote radio- en telegraafvereenigingen uitgenoodigd. Het Deensche station Sorö zal binnen kort door het 7.5 kw station Kulunborg worden vervangen, dat eveneens op een golflengte van 1153.8 m. werkt. Het aantal luisteraars in Denemarken bedraagt thans ruim 150.000, waarvan het meerendeel in en om Kopenhagen woont. Het nieuwe Turksche station te Stam boel, dat met 20 kw werkt op een golf lengte van 1230 m., heeft reeds veel bij gedragen tot het populariseeren van de radio in Turkije. Het plan bestaat om den nieuwen tus- schenzender Augsburg op dezelfde golf- legte als Miinchen te laten zenden. Men heeft onlangs te Berlijn proeven met het uitzenden op gelijke golflengte genomen, die niet bijzonder goed geslaagd zijn, zoo dat met belangstelling het resultaat van deze ongetwijfeld zeer belangrijke proef neming afgewacht kan worden. Indien dit thans werkelijk zou gelukken, zouden hier door verschillende zenders in Duitschland, die tot één zendgroep behooren, op de zelfde golflengte kunnen zenden. Op 29 Augustus houdt de klokkenspel- vereeniging te Utrecht en op 30 Augustus te 's-Hertogenbosch een beiaardwedstrijd, waarvoor zich negen deelnemers hebben op gegeven. Zij moeten een door de jury geko zen stuk spelen (in Utrecht Roudino van J. W. Kersbergen; in Den Bosch Praeludium en Menuet van Jef van Hoof) benevens een compositie van eigen keus en een eigen be werking van een Nederlandsche volkswijs. Twee deelnemers zullen te Utrecht en te 's-Hertogenbosch optreden; zeven bepalen zich tot Utrecht, omdat het klokkenspel van den Domtoren is ingericht naar hot stelsel waaraan zij gewoon ziin: broeksys teem en z.g. Hollandsch pedaal met lange toetsen evenals een orgel. Deze zeven beiaards, die geen ervaring hebben in bespelen van den nieuwen bei aard in den St. Jansloren te 's-Hertogen bosch, waar het tuimelaarsysteem met da verbeteringen van Jef Denys is toegepast, werden niettemin uitgenoodigd tot proef neming met dit klokkenspel. P. V. „Dc ZWALUW". Bovengenoemde vereeniging hield een wedvlucht van Ciney, afstano 234 K. M. De prijzen werden 1 behaald als volgt; G. A. Steyl 1 9 11 12 14 15 20 23 24. M. Riebeck, 2 10 A. M. Riebeek 3 J. de Graaf 4 P. v. Pol 5 7 P. Smit 6. A. P. v. d. Linden 8. H. V. d. Werff 13 19 21 J. Heintjes 16 17 22. Hartman Sr. 18. yj :".v Dit „stekelige geval", dat in de Noordzee veelvuldig voorkomt en door de visschers. lieden zeer wijsgeerig „Augustinus" wordt genoemd, is een soort zeespin, van formidabele grootte. Het monster bezit twee geweldige scharen of knijpers (links op de foto), waar het zijn prooi mee verbrijzelt om het vervolgens naar zijn bek. te brengen, die zeer samengesteld is uit grijpers, borsteltjes en een paar flinke tanden. De romp en de lange pooten zijn gepantserd en geheel bezet met scherpe dorens. Het liefelijk dier wordt dan netjes, in den verm van een ster opgezet, en wordt zóó dikwijls als een wandversiering of iets dergelijks gebezigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9