STADSNIEUWS. NIEUWE .HAARLEMSCHE COURANT. Vierde Blad Zaterdag 13 Augustus 1927 De doodendans van Schoten. UIT DEN OMTREK BEVERWIJK. BEVERWIJK 650 JAAR MARKTPLAATS. Herdenkingsfeesten 1276—1S26. HÏLLEGOM. HAARLEMMERLïSDE. EEN BUITENKANSJE VOOR ONZE ABONNE'S. Driedaagsche autotocht langs den Rijn. HAARLEMMERLIEDE. 1 VELSEN. OVERVEEN. BENNEBROEK. MARKTNIEUWS. mi- In Schoten, ongeveer op de plaats waar het oude Raadhuis staat, stond vroeger, d.i. ongeveer 6 a 7 eeuwen geleden, een kapel, die met de on lijgende landerijen aan de Rid ders van St. Jan behoorde. Schoten, eertijds Scoten, was een commanderij van deze orde van ridders. Het stamslot van het ge slacht, dat over Schoten heerschte, het Huis te Scoten, was gebouwd waar later het landgoed Sparenrijk werd opgetrokken. Vol gens getuigenis van Gouthoeven waren de heeren van Scheten verwant aan het huis van Zaenen; beide geslachten kwamen voort uit het huis van Heemskerck. Het wapen van Heemskerk en Schoten was gelijk, het werd gevierendaelt door Zaanen, waarop het oude rijmpje duidt Heemskerck en Zaanen Maaken Scoten te saemen. Van Willem van Schoten, waarover in het volgende sprake is, is een portret te zien in het Haarlemsche stadhuis, met het onder schrift Int jaer ons Heeren MCCCC ende vijf was heer Willem van Scoten Com mandeur (der St. Jans-Orde). In haar werkkamer van baar vaders huis zat de jonkvrouw van Schoten met haar ver trouwdste dame-d'honneur, een vroeg ver weesde dochters van een jonkheer, aan het borduurraam. Het begin van een kunstig weefsel van bloemen en vogels was op bet fijne neteldoek te bewonderen; maar sinds het vroege ochtenduur, waarop de jonk vrouw aan den arbeid was getogen was het werk weinig gevorderd. Haar gezellin liet bedrijvig het spinnewiel zonder ophouden snerren, en keek slechts af en toe op om heimelijk haar meesteres gade te slaan. Dan maakte zij een beweging als om op te staan en te spreken; de afwezige blik van de jonk vrouw weerhield haar telkens, tot medelijden met haar meesteres, die haar eerder een lief hebbende vriendin was, de woorden van troost niet langer terug hield. „Jonkvrouw," zei zij zacht, „ik weet wat tt kwelt, dat het verdriet, hetwelk men u aan doet, groot is, en de slag, dien men u toe bracht, bijna niet te dragen. Maar toch zou ik zoo gaarne zien, dat ge uw gedachten afleiding wist te geven. Het verdriet slaat en verteert u, als de storm de blanke winde kelken verscheurt en van den sterken boom stam rukt, zoodat zij op den grond vallen en spoedig verwelken of verlept in de slot gracht drijven. Ons allen, die u eeren en lief hebben, is het pijnlijk u te zien lijden, zou het een groote vreugde zijn, als gij weer levensmoed kreegt en den snoodaard ver gat, die uw hart gewond heeft. Hij is uwer niet waardig, jonkvrouw en verdient het niet door u betreurd te worden." „Ik wilde dat ik het kon," antwoordde de jonkvrouw, „maar het is rrij onmogelijk. Ik kan heer Willem niet vergeten, hij zetelt nog in mijn hart, dat hij geslagen heeft. Als hij wist wat.ik leed.... hij zou terugkeeren, mij vergiffenis vragen dat hij zijn woord van trouw en liefde gebroken heeft." Traag nam zij de in alle tinten gekleurde draden weer op, arbeidde verder aan 't bor- duur-schilderij, maar haar aandacht was er niet bij en spoedig rustten de fijne handen weer werkeloos, zwierven de oogen door het venster in de diepe nis, over de slotgracht en den weg, die naar Haarlem leidde. De andere vrouw zuchtte en hervatte haar werk: jonkvrouw Adelheid was niet te troosten. Het verdriet over het blijde verleden doofde haar levenslusten en sloopte haar krachten; zij toonde steeds minder belangstelling in haar omgeving en lust voor den arbeid in de werkkamer der vrouwen; het was duide lijk dat zij wegkwijnde. Toen de dagen korter werden en de zon aan kracht verloor, steeds meer verdorde bladeren in de slot gracht dreven en de herfststormen het genot van den warmen haard, 's avonds in de groote zaal, grooter maakten, werden haar krach ten steeds minder, vielen haar wangen in en brandde in haar oogen de koortsgloed. Voor het kasteel van heer Willem van Schoten, den Kom mandeur van St. Jan te Haarlem, sprong een bode van zijn paard, dat snoof en dampte na een klaarblijkelijk Zeer snellen rit. De wachter geleidde den geharnaste boodschapper op diens verlangen naar de burchtzaal en ging zijn heer het be zoek melden. Spoedig betrad deze de zaal en wendde zich tot den bode, die zwijgend boog: „Wat heeft uw heer mij te berichten." „Heer Willem, dit is de boodschap van mijn meester en gebieder: mijn dochter zal op den dag na morgen haar bruiloft vieren; u vraag ik het feest bij te wonen, waarbij ik u zal plaatsen aan het hoofd van alle gasten." De ridder liet den bode niets blijken van Zijn verbazing over deze uitnoodiging. Want wel was hij verwonderd genood te worden op het bruiloftsfeest van de jonkvrouw, aan wie hij zijn woord verpand had, om het later te breken. Zonder zich echter af te vragen, waarom juist hij als eerst een voornaamste gast genood werd zei hij: „Antwoord uw meester dat ik aan zijn wensch gevolg zal geven en op den bepaalden dag op het feest zal ver schijnen." Toen hij echter op den bruilofstdag voor het kasteel van zijn gastheer gereden was, beving hem weer stomme verwondering, zelfs een vage angst. „Welk vreemdsoortig feest wordt hier gevierd vroeg hij den wachter op de brug; „dit huis schijnt uit gestorven, en ik zie geen wimpel of vlag." „Niettemin wordt vandaag het bruilofts feest van mijn dochter gevierd," klonk de ernstige stem van ridder Otto, de vader van Adelheid, die achter den wachter in de deur van het poorthuisje stond, „treed in, heer Willem." De ridder spotte zijn vrees weg. „Wel schijn ik welkom te zijn," zei hij, „dat gij mij reeds in de kluis van uw wachter be groet." De grijze edelman antwoordde niet en ging zijn gast vóór over het binnenplein; deze, eenigszins onder den indruk, volgde zwijgend. Doch in de gang hield hij heer Otto tegen; zijn gelaat was bleek geworden en zijn stem was onvast. „Waarlijk heer Otto de feeststemming blijft mij verre. Wat beduiden die schildknapen in hun rouw gewaad en die luchters met crêpe om floerst „Die zwarte pages zijn mijn dochters lijfstoet." „Wit ruik ik wierook hier? Dit is een kerk, geen bruiloftszaal" „Mijn dochter wil liet zoo, zoo heeft zij het beschikt, zoo doe ik het." „Ik heb genoeg van al dit zwart; geleid mij naar het feest," trachtte Willem van Schoten ruw te spotten. De grijze ridder Otto keerde zich tot hem. „Hoor ik vrees in uw stem, heer; verschiet gij van kleur omdat ik u ten bruiloftszale leid." „Vrees? Nooit! Ook nu niet." „Welnu, hier is mijn dochter. Gij moogt haar ten dans leiden." Heer Otto wierp de deur open en liet zijn gast voorgaan; in zijn oogen lichtte nu de sombere gloed van den waanzin. In het midden van de slotkapel, de brui loftszaal, lag jonkvrouw Adelheid op haar doodsbaar uitgestrekt; witte rozen in het haar, het kruisbeeld in haar handen. Twee graven waren aan weerszijden gedolven; de zware steenen lagen er naast. Op een teelten van heer Otto traden tien knechten in rouw gewaad toe en lieten voorzichtig het lichaam der jonkvrouw in het eene graf. Maar tege lijkertijd schoten twintig, dertig schildkna pen toe en grepen Willem van Schoten; hij sloeg en verweerde zich in doodsangst, nu begrijpend wat zijn gastheer voor had. Maar tegen de overmacht kon hij niet verwinnen, de knapen overmeesterden hem en wierpen hem in het tweede graf. De zerken werden over de opening gelegd, sloten voor eeuwig de twee lichamen van de wereld af Willem van Schoten had zijn bruid ten dans geleid. Heer Otto stierf spoedig na zijn dochter; de burcht verviel tot een ruïne en werd ge meden als een onheihplek, maar dikwijls als wandelaars en reizigers voorbij gingen was het of de wanhoopskreten van Willem van Schoten uit den grond klonken en de stem van ridder Otto in zijn waanzin hem opriep tot den doodendans: „Op knapen op, de dans begint, De Commandeur geleidt zijn kind De Commandeur van Schoten." GEMEENTE 7AKEN. Voor dc benoeming van een onderwijzer aan school no. 4 is de volgende voordracht opgemaakt: 1. 0. de Wit, Haarlem; 2. U. de Jong, Dordrecht; 3. R. H. Vasbinder. Haarlem. B. en W. stellen voor, een aantal onder wijskrachten te verplaatsen en te benoemen aan onderscheidenen scholen bij het open baar L. O. A. de Rijs verzoekt, met ingang van 1 Ociober a.s., eervol ontslag als hoofd van school B., Soendastraat 41. OPRICHTING SCHOOL VOORBEREIDEND L. O. J. H Kuling verzoekt nede namens vele andere ouders uit het z.g. Leidsche kwartier, zoo spoedig mogelijk over te gaan lot de stichting of de inrichting van een Openbare Voorbereidende school in het bovengenoem de Leidsche kwartier. Aan het verzoek is adhaesie betuigd door de Ambtelijke Vcreeniging van Hoofden van scholen, de Afdeeiing Haarlem van de Ver- eeniging „Volksonderwijs" en een drietal vak-organisaties. Nu, tengevolge van het Besluit van 3 Augustus j.l. tot opheffing is besloten, o a. van de school voor gewoon lager onderwijs no. 26, aan het Leidscheplein, komt het B. en W. voor, dat de hierdoor vrij komende schoollokaliteit in de eerste plaats voor het voorbereidend onderwijs behoort te worden benut. Zij stellen daarom voor aan het verzoen te voldoen door de oprichting van eene ge meentelijke school voor voorbereidend la ger onderwijs in een gedeelte van het schoolgebouw aan het Leidscheplein no. 33, alhier. Omtrent de uitwerking der plannen stel len zij zich voor, zoo spoedig mogelijk met de Commissie voor Voorbereidend Lager Onderwijs in overleg te treden. .Langzamerhand maakt Beverwijk zich op om een merkwaardig- en voor de geschie denis van het plaatsje zeer belangrijk his torisch feit te gaan herdenken. De week van 310 September a.s. zai n.l. geheel ge wijd zijn aan de gedachtenis van het feit, dat in het jaar 1276 graaf Floris V aan Beverwijk het recht verleende wekelijks een markt te houden. In den loop der eeuwen is het marktwe zen voor deze plaats van zulk een groote beteekenis geworden, dat het verleenen van dat marktrecht, nu 650 jaar geleden, de grondslag werd van grooten bloei. Het wel en wee van gemeente en bewoners heeft altijd ten nauwste verband gehouden met de meerdere of mindere welvaart in het tuinbouwbedrijf. De producten, welke in de omgeving van Beverwijk geteeld worden, worden zonder uitzondering verhandeld op de groote groenten- en fruitveilingen, welke alhier in den loop der jaren door de ver schillende tuindersorganisaties zijn opge richt. In het 650-jarig bestaan van Beverwijk'* markt heeft men dan ook terecht aanleiding gevonden tot het organiseeren van een keslweek, welke op 3 September zal wor den geopend. Reeds langen tijd zijn de ver schillende daartoe in het leven geroepen commissies, belast met de voorbereidingen Werkzaam om een luisterrijke feestviering mogelijk te maken. In hel eere-comité heb ben o.m. zitting Minister Kan, de Commissa ris der Koningin, de bu-gemeester, Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten en vele nota belen. Een algemeen overzicht van de feestelijk heden moge hier nogmaals plaats vinden. De plaats zelf zal natuurlijk in feestkleed worden gestoken en vrijwel geen straat zal in die dagen onversierd blijven. Aan de iillu- minatie worden eveneens groote offers be steed; een der voornaamste attracties op dat gebied zal stellig zijn de van boven tot onder roet electrische lampjes geïllumineer de 65 M. hoogc toren der Ned. Herv. Kerk. Deze zal zeker uren in den omtrek een prachtigen aanblik opleveren. Voor het overige bevat het programma een reeks feestelijkheden, die stellig dui zenden naar Beverwijk zal voeren. Zeer be- langrijk b.v. belooft de tentoonstelling te worden, welke zal bevatten de afdeelingen Handel, Nijverheid, Land- en Tuinbouw, Veeleelt en Bloemen, Aan deze laatste af- deeling zal, voor de eerste maal hier ter plaatse wo den verbonden een Gladiolen- keuring, uitgaande van de Ned. Gladiolen- vereeniging. Voor de historische afdeeiing heeft men talrijke bijzonderheden bijeen gebracht, te zamen vormende een geheel, dat een typi- schen kijk zal geven op de historie van deze oude plaats. Deze verzameling is zóó belangrijk, dat deze historische afdeeiing reeds vanaf 23 Augustus voor het publiek wordt openge steld. Een Oud-Hcllandsch marktplein met ver schillende vermakelijkheden zorgt hier voor de noodige afwisseling. De winkeliers benutten deze aangelegen heid om de aandacht te vestigen op hun zaken en openen een winkelweek. Voor het overige vermeldt het programma een kerkelijke herdenking, de aanbieding van een blijvend aandenken aan het ge meentebestuur, groote historische optocht, een internationale harddraverij op de korte baan, sportfeesten en volksspelen, vuur werk, concerten, enz. Bovendien wordt op 9 Sept. nog een veetentoonstelling gehou den. Een programma dus, dat de noodige va riatie biedt en wel in staat zal bluken mas sa's vreemdelingen naar Beverwijk te voe- ren. Samenvallend met al deze feestelijkheden wordt ook nog gehouden het groote muziek concours, georganiseerd door de Beverwijk- sche Harmoniekapel, waaraan tal van be kende groote muziekgezelschappen deelne men. Dit concours zal worden gehouden^ in een gedeelte van het buiten „Duinwijck R.K. HUISHOUD-, NIJVERHEIDS- EN VERVOLGONXERWIJS (Ingezonden). In den korten tijd, dat onderge- teekeijde te Beverwijk is, heeft zich bij hem de overtuiging gevestigd, dat er met in spanning en volharding, en Goddank ook met succes, gearbeid is aan de godsdienstige, verstandelijke, en maatschappelijke opvoeding der schoolvrije meisjes. Waar het succes na God te danken is aan den financieelen steun van verschil lende kanten, en niet het minst van den kant der gemeentelijke Overheid ver leend aan de medewerking der ouders, die hun meisjes stuurden aan den ijver der meisjes-leerlingen aan de belanglooze toe wijding der dames-bestuursters en nog zoo vele andere factoren meer, wordt hier gaarne dank gebracht aan allen die op eeniger- lei wijze hebben medegewerkt tot het slagen van genoemden arbeid. Het bestuur meent zich echter geenszins aan het einde van zijn taak te zijn gekomen, is dus ook niet van plan een welverdiende rust te gaan genieten. De "bereikte resultaten moeten bestendigd en uitgebreid worden en dus gaat met Septem ber a.s. een nieuw arbeidsjaar beginnen, waarin wederom veel zal geboden worden, waarvan veel, verwacht wordt. Een gedeelte van alles wat aan ontwikkeling gaat geboden worden, n.l. cursussen in koken, wasschen, strijken, magelen, naaien, verstellen, knippen, huishoudkunde en ver volgonderwijs vindt u per advertentie in dit blad aangekondigd en met groote vrijmoedig heid wordt een beroep gedaan op aller steun en medewerking, ten einde het gunstig re sultaat zoo hoog mogelijk op te voeren. Ouders stuurt ons uw meisjes meisjes "eeft u zelf spoedig voor deelname op. Ge zult er veel leeren, wat u nu £eeds, maar vooral in het later leven van onberekenbaar nut zal zijn. Het goed volbrengen van uw levenstaak zal er aanmerkelijk door verlicht worden uw levensgeluk zal er door toe nemen. Gelegenheid om u op te geven bestaat bij Mej. C. Heeremans, Breestraat 86, die U alle verdere gewenschte inlichtingen zal verschaffen. - We rekenen op aller medewerking en een groot aantal deelneemsters, .stelt ons dus in onze verwachtingen niet te leur P. BRAAK, pr„ De bekroonde gazons. De jury, gevormd door Mevr. Lamme en de heeren Rijsdorp en Vonk, hebben de beplante gazoris in de Breestraat beoordeeld. De jury heeft gemeend voor de verschil lende deelnemers aan de parkbeplanting in de Berestraat de volgende punten te moeten vaststellen: Brakenhoff 6, Lanberg 10. Heijnekamp 9, Boogaard 6, Steijn 9 en Jager 8. De jury heeft zich hierbij op t standpunt gesteld, dat de waarde der cijfers een rela tieve is, d.w.z. 10 duidt niet aan, een vol maakte perkbeplanting, doch eenvoudig de beste beplanting ia vergelijking met de anderen. Verder is de jury van meening, dat hier en daar te weinig aandacht is geschonken aan juiste kleurencombinatie, iets, wat voor een mooie perkbeplanting toch zulk een buitengewoon belangrijke factor is. Ooi- vestigt zij er de aandacht der deel nemers op, dat perkbeplanting langs een straat geen imitatie moet worden van een soort aanleg, welke men nog hier en daar in groote villatuinen ziet, en die daar dan wel voldoet, doch hier door de beperkte ruimte minder juist genoemd moet worden Tenslotte mag een woord van lof zeker niet onthouden worden aan allen, die geheel belangloos hebben medegewerkt om de Bree- straat een zoo vroolijk aanzien te geven. Het gemeentebestuur zal, na deze eerste zoo gelukkig geslaagde proefneming stellig gaarne een ie geld beschikbaar stellen om te komen tot een beplanting der Breestraat, welke 't gevoel voor de schoonheid (zulk een belangrijk element in de opvoeding) zoowel van ingezetene als vreemdeling kan ontwikkelen en bevredigen. Tentoonstelling Industrie en Handel. Maandagmorgen zal met den bouw van het tentoonstellingsterrein een aanvang ge maakt worden op het terrein aan de Schóól- daan in het Villapark tc Beverwijk. Het tentoonstellingsgebouw wordt, zoo als eemeld 50 M. Lng en breed 20 M. Van de oppervlakte, 1000 M2., kan worden be nut voor expositieruimte 625 M2. Niet alle beschikbare ruimte is in dit gebouw be zet. LOnseveer 37 firma s hebben een stand genomen met het totale oppervalk van 600 M2„ zoodat nog een ruimte van 25 M2- onbezet is. Het Tenttonstellmgs-comite doet hier bij nog een laatste oproep aan de Industrie en Handel van Beverwijk en Omstr. om zoo men daarvoor interesse heeft, zich zoo spoedig mogelijk aan te melden. Het spreekt vanzelf, dat het Tentoonstel lings-conute gaarne de ruimte geheel bezet ziet. Alle groote firma's hier ter plaatse werken mede voor hef welslagen dezer voor Beverwijk groote tentoonstelling op het gebied van Industrie en Handel. Programma der Prijsvragen, voor de Tentoonstelling van Fruit en Groen ten. Gevraagde inzendingen 1. Voor Veilingorganisatién. Schoonste inzending Groenten en Fruit zoo mogelijk I-Iistorisch overzichtelijk en decoratief opgesteld met bloemversienng. Ie prijs Gouden medaille 2e prijs Ver guld Zilveren medaille 3e prijs Zilveren medaille. 1. Voor Tuinbouworganisaties en plaatse lijke Afdeelingen. Schoonste en volledigste inzending Groen ten en Fruit, decoratief opgesteld. Ie Prijs Gouden medaille of 50.— 2e prijs Verguld Zilveren medaille 3e prijs Zilveren medaille. 3. Voor Tuinbouwers persoonlijk. Schoonste inzending van eigen teelt, een beeld van het bedrijf gevende, zonder bloe men en decoratiegroen. Deze inzendingen worden niet beoordeeld op volledigheid doch op kwaliteit en decoratieve opstelling. Ie Prijs Verguld Zilveren medaille plus 50.—2e prijs Zilveren medaille plus 25.— 3e prijs Verguld Zilveren medaille jrius 10. Bovendien heeft de Jury de bevoegdheid extra-prijzen toe te kennen aan inzendingen welke naar haar oordeel daarvoor in aan merking konten. Behalve de drie prijzen voor het geheel zullen in groep 3 nog apart worden toe gekend a. Drie prijzen voor de mooiste Fruit mand. Verguld Zilveren medaille Zilveren medaille J Verguld bronzen medaille. b. Twee prijzen voor de mooiste en vol ledigste collectie Komkommers, minstens 10 van elke soort. Verguld Zilveren medaille. Zilveren medaille Verguld bronzen med. c. Twee prijzen voor de mooiste en vol ledigste collectie Meloenen, minstens 5 van elke soort. Verguld Zilveren medaille Zilveren med-ille Verguld bronzen med. d. Twee prijzen voor de mooiste en vol ledigste collectie Tomaten in pootjesbr.kken of exportfust. Verguld Zilveren medaille Zilveren medaille Verguld bronzen med. Oc. Twee prijzen voor de mooiste en vol ledigste collectie Boonen, verpakt in pootjes- bakken a 3 K.G. Verguld Zilveren medaille Zilveren medaille Verguld bronzen med. Mededingen naar deze laatste prijzen is alleen toegestaan aan inzendersvan prijs vraag no. 3. 4. Voor Handelaren en Grossiers. Schoonste en folledigste collectie Groen ten en Fruit in de gebruikelijke Handels- verpakking. Verguld Zilveren medaille Zilveren medaille Verguld bronzen med. 5. Voor venters en Halbedrijven uit Beverwijk en aansluitende gemeenten. Schoonste en volledigste Groentenwagen en Hrl-standen, decoratief opgesteld. Ie Prijs Verg. Zilveren medrille plus 50.2e Prijs Zilveren med-ille plus 25.3e prijs Verguld bronzen medaille plus 10. Aan deze wagens en stands mag reclame worden gemaakt en mogen orders worden opgenomen. 6. Voor iedereen. Historische Groenten, Fruit en Specerij kruiden. Twee medailles. 7. Tuinbouwlectuur. Voor de meest volledige inzending van Tuinbouwlectuur zal een Zilveren medaille beschikbaar zijn. Inzenders voor deze rubriek mogen aan de stands reclame maken en verkoopen. Het Sub-Comité voor deze Tentoon stelling wordt gevormd door de heeren W. Rensenbriuk, voorzitter J. L. Piro- vano, secretaris, Boeweg, Wijk aan Duin H. Nijman, penningmeester W. Balk, adviseur. Leden G. de Ruiter, R. A. W. Muijen, Cor Broese. W. de Groot, gedelegeerde van het Foofd- comité. Het wordt nu voor de tuinders tijd zich voor de tentoonstelling op te geven. Voor de beschikbaar te stellen ruimte worden geen kosten berekend. De belangstelling voor deze afdeeiing is zeer groot, getuige de beschikbaar ge stelde prijzen wordt iets moois verwacht. Voor prijsvraag 2 komen o.a. in aanmer king Plaatselijke clubs en vereenigingen, die te Beverwijk veilen, als die van Assen delft, Egmond, Liir.men, Heiloo. Verder plaatselijke inkoopvereeniringen en afdeelingen van den L. T. B. enz. De harddraverij. -Hoewel eenigen tijd geleden bericht was ontvangen, dat de harddraverij wederom zal plaats vinden, gaan, vernemen wij thans, dat alsnog ver gunning is verleend, zoodat ook dit jaar de harddarverij wederom zal plaats hebben. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente hield een open bare vergadering op Vrijdag 12 Augustus, n.ro. 1.45. Voorzitter de Burgemeester, te genwoordig 12 leden; afwezig de heer Klaver die bij punt 3 ter vergadering komt. De Voorzitter opent met gebed, waarna bij loting tot voorstemmer wordt gekozen Weth. Balvers. Punt 1. Vaststelling notulen der beide vorige vergaderingen. Deze worden onver anderd vastgesteld. Punt 2. Ingekomen stukken. Deze wor den voor kennisgeving aangenomen. Punt 3. Opnieuw vaststelling der rooi lijn oostzijde Leidschestraat. De rooilijn wordt vastgesteld overeenkom stig het voorstel van B. en W. Punt 4. Vaststelling verordeningen op de heffing en invordering van rechten voor de aansluiting van perceclen aan de gemeen telijke rioleering te Hillegom. De verordeningen worden aangenomen. Punt 5. Benoeming leden Schatti^scom- missie R.I.B. In de vacature J. van Til Hzn. wordt met bijna algemeene stemmen benoemd de heer J. O. Vermeer, die de benoeming aanneemt, in de vacature H. A. van Waveren de beer M. de Groot, aan wien kennis van zijn be noeming zal worden gegeven. Punt 6. Verzoek plaatsen hek H. A. Francken voor de rooilijn. De heer Fijma wil dergelijke aanvragen laten afhandelen door B. en W. Het gevraag de hek staat er al weer voor de beslissing en dit is reeds meerdere malen gebeurd; daar om heeft spr. geen bezwaar, een en ander in handen van B. en W. te stellen. De Voorzitter zou tegen dit voorstel geen bezwaar hebbèn. De heer Fijma zegt, ik begrijp die zaken gewoonweg niet; men heeft gewoonweg ma ling aan den Raad. De Voorzitter: Ik beschouw die handel wijze als een verbazende onbeschoftheid; het is geen betamelijke manier van doen voor fatsoenlijke menschen. Ik geloof echter niet, dat dergelijke beslissingen aan B. en W. kun nen worden overgelaten, daar het een geval betreft van plaatsing voor de rooilijn. Het geval zou zich kunnen voordoen, dat de Raad het met de beslissing van B. en W. niet eens was; er zou door den Raad aldus teveel macht aan B. en W. worden gegeven. Wat het onhebbelijke van het geval betreft, er zou proces-verbaal kunnen worden opge maakt. De heer Loerakker zegt, we hebben het geval al meer gehad; als regel gaat de Raad mee met het voorstel van B. en W., maar de handelwijze is onbehoorlijk en eigenlijk moesten we zeggen: we doen het met. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen. Punt 7. Verzoek plaatsipg hek H. W. Mailand voor de rooilijn. De teostemming wordt verleend. Punt 8. Verzoek plaatsing hek N.V. J. M. Lommerse voor de rooilijn. Het verzoek wordt ingewilligd. Punt 9. Vaststelling verordening ter voorkoming van onredelijke opdrijving van huurprijzen van woningen. Dc heer Fijma zegt, dat de verordening waarschijnlijk door Ged. Staten niet zal wor den goedgekeurd, toch zou spr. den Raad in overweging willen geven, de verordening vast te stellen, ten einde indien meerdere gemeenten aldus handelen de Regeering te bewegen, althans iets te doen. De Voorzitter: Zijn er veel plaatsen, klei nere, waar een verordening als nierbedoeld is vastgesteld. De heer Fijma meent een stuk of tien. De Voorzitter: Dat is niet veel op zulk een groot aantal kleinere gemeenten. De heer Loerakker: Het is een hachelijke boel; als we de verordening aannemen, moet ze ter goedkeuring naar Ged. Staten en deze zullen ze waarschiinli.k niet goedkeuren. De Voorzitter: GedejStaten zijn lastige menschen. De heer Loerakker: Van den anderen kant voel ik wel wat voor hetgeen de heer Fijma zegt; blijven de anderen gemeenten zwi'gen, dan is er bij de Regecrinr: ook geen prikkel om iets te doen. Spr. geeft echter toe, dat we een mal figuur maken, als het besluit door Gcdep. Staten verworpen wordt. Weth. Balvers: Dat weet ik nog niet. De heer Vermeer: De Kroon beslist alleen op rechtsgronden. Een verordening als wij wenschen, demonstreert alleen, dat we mee- nen, dat de huurwetten te vroeg zijn inge trokken. De heer Loerakker: Als men de juristen hoort debatteeren, weet men niet wie gelijk heeft; sommigen oordeelen verordeningen mogeliik, anderen niet. De Voorzitter zou den Raad willen advi- seeren: Wacht af' De heer Vermeer vindt het prae-advies wel eigenaardig de zienswijze van B. en W. was eerst anders. De heer Lerakker er is sinds de vorige vergadering in dezen ook wel iets veranderd, zoodat wijziging van meening door B. en W. wel verklaarbaar is. De heer Vermeer is in zijn zienswijze nog niet bekeerd. De Voorzitter vraagt wat wenschen de heeren.? De heer Loerakker: als de Krcon Rotter dam in het ge'iik sielf, dan zou ik de veror dening weer ingediend wenschen te zien. De heer Hoogmoed wil de twist g onhc- -woken laten, doch er worden onbillijkheden "oleegd. Spr. is overtuigd, dat de verorde nt ig verworren za' "/orden door Ged. Staten, doch hoe meer actie, hoe beter. De Voorzitter door die actie zal niefs verkregen worden. De heer Hcormoed waarin bestaat die onvoorzichtigheid om toch de verordeing aan te nemen De heer Vermeer het zal onnoodig werk geven. De secretaris: en ons standpunt zal ook bij Ged. Staten verdedigd moeten worden. De Voorzitter wil het voorstel in stemming brengen. Weth. Balvers acht dit niet noodig, het is heter van niet. Besloten wordt, af te wachten en de ver ordening weer in te dienen, indien Rotterdam in het gelijk wordt gesteld, zcoals de heer Loerakker dat wi'. Punt 10. Aanbieding gemeenteverslag over 1926. Het verslag zal ter visie worden gelegd. Punt. 11. Wijziging Reglement voor de gemeentelijke Zweminrichting. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Punt 12. Aanvullingsagenda. Verzoek plaatsen hek L. Stassen, voor de rooilijn. Het verzoek wordt ingewilligd.1 Punt 13. Vaststelling rooilijn,voor de Ma- riastraat. Deze wordt vastgesteld, conform het voor ste' van B. en W. Rondvraag. De heer Klaver wil den Burgemeester als hoofd der politie vragen, te willen bevor deren, dat de auto's ia het dorp niet zoo hard mogen rijden. Spr. wensoht geen be- 1 keuringen, maar dat de politie door een tee- 1 ken met de hand aanmane tot zachter riiden. Tn andere gemeenten geschiedt dat ook en met succes. De Voorzitter ik betwijfel het, alleen een autoval kan afdoende werken. De heer Klaver is daar tegen. De Voorzitter 15 K.M. maximum snel heid is te gering, het m.cest 25 ziin. De Secretaris bij de nieuwe Motor- en Rnwie'wet wordt het 2° K.1"r. De Voorzitter aan 15 K.M. is de hand niet te houden daarboven kan het wel. De heer Van der Loo buiten het dorp riidt men 70 of 80 daar is het even gevaar lijk .daar ziin ook kinderen. De heer Klaver tusschen de Kom en het verbreede <*edeelte is veel verschil. De kom bluft hoofdzaak. De heer Selhorst buiten het dorp ge beuren de meeste ongelukken. De Voorzitter zegt, van den gegeven wenk goede nota te zu'len nemen. De heer Vooren wi! hetzelfde verzoek doen ten opzichte van wielrijders bii wedstrijden, vooral op Zondag. Te Lisse is daardoor reeds een ongeluk gebeurd, dat zal hier ook ge beuren. Deze menschen rijden als bezetenen, schreeuwen en razen tegen het publiek om den weg vrij te krijgen. De menschen, die naar en van de kerk komen, moeten rustig naar huis kunnen gaan. De Voorzitter zal ook hiervan nota nemen. De heer van Houten informeert naar het verder bestraten van 'het voetpad der Weere- steinstraat in verband met zijn vraag de vorige vergadering gedaan. Weth. De Vreugd zegt, als we gelegenheid hebben zullen we verder gaan. De heer van Houten heeft gezien, dat er straatjes gemaakt zijn, rond de brandkranen hij dacht dcorbestrating der Weerestein- straat meer noodig. Wethouder de Vreugd: Wat bij de brand kranen gebeurt, is juist nu noodig, anders komen de kranen beduidend boven den weg te liggen. Verder is bet noodzakelijk, dat enkele kruispunten van weren bestraat worden, b.v. bij de firma K. van Bourgondien Zoon. Wat Let gevaarlijkste is, moeten we het eerst nemen. De heer van Houten heeftgehoord, dat de feesten zijn vervroegd. Hij vreest, dat de bloemeistn hun arbeiders geen vrij zullen kunnen geven. De heer Klaver zegt, dat hem dienaan gaande nog geen klacht bereikte. Nog vraagt de heer van Houten, of een verzoek om aansluiting bij het Electriciteits- bedrijf is ingekomen van de I 'aarlemmer- straatbewoners. Weth. de Vreugd zegt, dat het verzoek is ingekomen en dat er aan gewerkt wordt. De heer Selhorst wil ve1 breeding der Brouwerlaan, nu die straat ge eel is volge bouwd spr. vraagt B. en V/. deze zaak te willen onderzoeken, dan kan er bij de volgen de begrooting rekening mee worden gehouden De voorzitter zegt het gevraagde toe. De heer Van de Loo wijst op een hinder lijken telefoonplaal bij het beein van den Stationsweg deze staat midden in het trot toir en zou gevoeglijk kunnen worden ver plaatst. De voorzitter zal er aandacht aan schenken. De voorzitter wenscht nu nog een euke! woord te spreken. Hij brengt een woord van oprechten dank aan al de 13 raadsleden, voor wat zij in de nu geëindigde 4-jarige zittings periode voor de gemeente hebben gedaan. Er zijn in dat tijdvak belangrijke besluiten genomen en uitgevoerd. Bizonder brengt hij dien dank aan de heeren Hoogmoed, Van der Loo en Schrama, die niet weder in den nieuwen Raad zullen terugkeeren en spreekt de hoop uit, dat het hem in hun volgend leven en in hunne gezinnen goed moge gaan. De heer van der Loo bedankt den Burge meester voor diens waardeerende woorden en hoopt, dat deze nog lange jaren met den Raad moge samenwerken, (applaus;). Hierna sluiting. Hedenmiddag omstreeks 2.30 uur ont stond een begin van brand in een hooischelft staande op den Ouden weg bij de boerderij van cien heer G. v. Galen. Direct na het uitslaan der vlammen waren de omwoners daar ter plaatse er bij en hebben met vereende krachten met behulp vanemmers deze gedoofd. Nietttegenstaande was toch een gedeelte van Haarlemsch Brandweerkorps daar ter plaatse, maar heeft geen hulp behoeven te bieden. De oorzaak der brand is onbe' end. Als vermoedelijke oorzaak wordt daar ter laatse aangenomen dat het een overgewaaide vonk zal zijn van het daarachter gelegen ge- meent «terrein. waar bijna e'ken dag groote voorraden en hout een prcoi der vlammen moeten worden. Dit verbranden der takken is aldaar grof onvoorzichtig. Hct-bezoek aan de ieestspelen te God es- berg.. Bezichtiging van de beroemde abdij van Maria-Laach, bestijging der Dracheniela en tot slot een bezoek aan Kevelaar. Hedenmorgen te half acht vertrokken vanaf het station in een ruime en mooie autocar de deelnemers aan onze eerste reis. Aanvankelijk was de afspraak, dat het beginpunt der reis Utrecht zou zijn. Door een bijzondere regeling was het mogelijk de deelnemers 22 in getal van uit Utrecht te doen afhalen, wat bij allen bijzonder la den smaak viel. Het weer in den vroegen morgen lokte niet erg tot reizen aan. Rond zeven uur vie len zwa-e plasregens neer, waardoor ver moedelijk de autocar uit Utrecht eerst t« 7 uur 20 aan het station was. Tegen half acht klaarde het op en toen allen gezeten waren, appèl was gehouden en dc auto aan zette, scheen vriendelijk de zon. De stemming onder het gezelschap wm zeer goed. Zooals wij reeds in ons blad uitvoerig meedeelden en hier nog in 'tkort willen herhalen, vertrekt het gezelschap te 9 uur 30 uit Utrecht, waar zich nog meer deel nemers aan dezen tocht zullen aansluiten, zoodat plus minus 60 personen de eerste reis zullen meemaken. Een aantal van 22 deelnemers voor Haar lem lijkt ons, gezien den korten tijd vaa voorbereiding, zeei' bevredigend. Via Arnhem wordt in drie autocars gere den naar Emmerich, vandaar naar Duisburg Düsseldorf, Keulen, Bonn en Godesberg. Zondag wordt Königswinter bezocht, ia welks nabijheid dc Drachenfels ligt. In den namiddag wordt een bezoek gebracht aan het Laacher meer en de beroemde abdij van Maria Laach, via Rolandseck, Remagen en Andernach. Na een kort bezoek aan Brohl wordt de terugtocht naar Godesberg. aanvaard. Maandag a.s. te 8.30 vangt vanaf Godes berg de terugreis aan. Vanaf Keulen wordt een andere route ge nomen dan voor de heenreis. Kreleld wordt bezocht en vandaar gereden naar Kevelaer, om over Berg en Dal Nijmegen te bereiken en verder Utrecht. Hier eindigt de tocht. Btirgl. Stand. Geboren: ZoeteliefDik- huyse, d. Maria, HerirJna. Overleden; A. de Vries, oud 59 j. Jo hannes Spepker, oud 20 j. Aanleg asphaltweg. Naar wij vernemen zal binnenkort een aanvang worden ge maakt met den s.anleg van een nieuwen as phalt-verkeersweg bij Velserbeek, voigsn» 't uitbreidingsplan. Een vergeten hoofdstuk, Met lotwaar- digen ijver heeft de gemeente indertijd, een paar dagen vóór het concours van Sursura op Hemelvaartsdag, op welken dag de ge meente een grooten toevloed van bezoekers kon verwachten, verschillende wegen nog gauw aardig versierd met smalle perkjes op de voetpaden. En er kan verder geen onooglijk plekje in de gemeente zijn, of onze plantsoendienst is er bij, om gauw wat heesters, struiken en bloemen te planten. Aan een leelijk kaal plekje schijnt deze dienst maar niet toe te kunnen komen, een plekje, dat dagelijks door duizenden ge passeerd wordt, n.l. dc strook grond tus schen de O.L. school en 't leelijkc gehaven. de, met zwarte koolteer bewerkte houten hek langs den Tetterodeweg. We geven toe, dat deze strook, op t barre noorden en ach ter de Lindeboomen van den Tetterodeweg niet bepaald gunstig is gelegen. Maar de gemeentelijke kweekerij is zoo ruim voor zien van allerlei struiken en heesters, de hoopen zwarte grond zijn van zulke formi dabele afmetingen, dat we ons volstrekt niet ongerust er over maken, dat er niets op te vinden zal zijn. Voetbal. Zooals reds eerder is geroeid heeft bet Bestuur van de R. K. Sportver. B. S. M. een fietstocht georganiseerd naar Bovenkerk, alwaar het erste elftal een wedstrijd zal splen tegen Roda, waarvoor een medaille is beschikbaar gesteld. Morgen(Zondag) wordt deze fietstocht gehouden. Des mro.idcags om 12 uur pre cies vertrekt de stoet van de Schoollaan. Het is dus raadzaam te zorgen er voor 12 uur te zijn. De voetbalwedstrijd begint des middags om half drie. Als het weer meewerkt beloofd het een mooien dag te worden Pogingen zijn in hel werk gesteld om feestflaggetjes te krijgen. Deze zijn dan Zaterdagavond en Zondag morgen verkrijgbaar tegen een kleine ver goeding bij P. B. d Wit in de Schoollaa. MEDEMBLIK, 12 Aug. R.-K. Marktver- ceniging „St. Jozef". Aardappelen: groote muizen f 2.652.85, kl. idem 2.55—2.75; Ideaal 2.55—2.75; Due 1.25—1.45; witte 11.1 5pr baal. PURMEREND. 11 Aug. „Afslagvereeni- ging Beemster, Purmerend en Omstreken". Aardapelen 1.391.88, idem kl. 0.86 slaboonen f 0.951.80; snijboonen 1.05 2.75; tuinboonen 0.090.11 per 15 Kg.; Roode bessen 0.17—0,28; kla-pbessen ƒ0.70—1.35 per 10 K.G.; komkommers C.903.30 per 100 st.; bloemkool 1.60 2.60 per 100; wortelen 6.8011.80 per 100 bes. Peren; suiker- 3.90-7.60; Dirksjcs- 3.60—8.90, Janbaas 5.40—6.—, Goudbal f 3.905.30, Kruideniers 15—26.per ioO K.G. Appelen: Yellow Transp. ƒ13 30.per 100 K.G. MEDEMBLIK, 11 Au<«. R.-K Marktver- -eniging „St. Jozef". Aardappelen; groote muizenf 2.80—2.95, kleine idem f 2.60- 2.75; Ideaal 2.80—2.90; Due 1.25—1.35; v.itte 0.95—1.10 per baal. TER AAR, 10 Aug. Veiling Tuindersbe- lnng (persoonih'ke velling). Snijboonen stek 622 ct.; snijboonen 0 951.05; princes- seboonen f 1.651,75; wagenaars 65 ct..; augurken, fijn f 5.907, fijn basterd 2.90 —3.20, basterd 2.202.30, grof 0.90 1.05, stek 1014 cent. 10 Aug. R.-K. Tuindersvereeniging „St. Phocas". Princ, z. draad 1.851.95: snijboonen I 1.051.15, idem II 0.80; idem stek 0.07; augurken: mooi fijn 8.50, fijn I f 6-6.60, fijn II 4.30, fijn basterd 2.80—3.05, basterd f 2.05—2.25, grof I 0.85—1.05, stip 0.17—0.18, kV. 0.02. -0.05 per 25 Kg. UITHOORN, 11 Aug. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 114 partijen. Prijs Goud- sche kaas R. M. 41 a 45; 2e soort 35- 40; zwaardere 47; zonder rijksmerk 36 42. Hendel vlug. VOLENDAM, 12 Aug De kwekken brachten aan 3040 pond aal, 4045 cent per pond, 1020 pon dbot 2730 cent per pond, 24 litten garnalen, 1.502.75 per lit Lijnaal gold 60 cent per pond. Dc aanvoer was middelmatig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 13