CHEQUE-KOERSEN Dit nummer bestaat uit 24 bladzijden v/aaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in aGht bladzijden. Voornaamste Nieuws Stadsnieuws. Verdwijnende afstanden. V PIJLTJES ^Zaterdag 13 Augustus 1927 51ste Jaargang No. 16627 Aangiiie moet, op straffe van verlies vet» «alle rechten, geschieden uiterllfk driemaal vier en twmtig wen e Wegens den feestdag van O. L. V. ten Hemelopneming, verschijnt deze courant Maandag NIET. Agenda 14 Augustus Agenda 15 Augustus Agenda 16 Augustus Een botsing tusscben auto en E. S. M. Onze EFFECTENAFDEEUNG bemiddelt den aan- en ver koop van incourante fondsen; Verstrekt voorschotten op effecten Apotheekdiensten. MGR. M. P. J. MÖLLMANN. E. H. bij O. „Snelverband". Theater „De Kroon". Twee auto's in botsing. Programma Excursie R. K. Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. Jubileum. H. F. C. „Haarlem". BURGERLIJKE STAND. Groote ringrijderij. Een oude bekende. R. K. Vrouwenbond 15 Augustus. J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht DE HEER JANSEN AANVAARDT ZIJN BENOEMING. de Spaarne-Bank, Haarlem NOORDWIJKERHOUT. Het kampeeren in de duinen. De abonnementsprijs bedraagt vcoi Haarlem en Agentschappen: Per week 0-25 Per kwaartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bi- fooruitbetaling 3 5S Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnenj Poatrekeinintf Nr. 5970 Advertenfiën 35 ets. per regel. Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling A dvertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regeL Bij contract belangrijke korting. geheele ongeschiktheid tot werken door f 7£n M bij een ongeval met f - bi> V„f een ^ooz'- 123," duii^of wijsYhiger" 50 beer of arm; f40," andere' vinget* :ide armen, beide beenen of beide oogen; I oU, doodelij ken afloop uvit. een voet of een oog, duim or wijsvinger Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f QftfifJ - Levenslange tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen «UUU. verlies van beide armen, ueiue oeeneri ui uciuc uugc, -- - - - - nf>v«l De tegenwoordige tijd kent geen afstan den meer, zooals die vroeger bestonden: kloven tusschen twee werelden, bijna niet te overbruggen. Het streven van wetenschap en techniek is er voortdurend op gericht de afstanden, die als een scheidsmuur tusschen de volken stonden, te doen slinken. Wetenschap en techniek werken hier eensgezind samen tot yerhooging van het beschavings- en het cul- tureele peil, tot een wereld-omspannend contact, dat de menschen nader tot elkaar brengt. Haarlem heeft dezen zomer het 3e natio nale Esperanto Congres binnen haar muren zien vergaderen. Het congres duutde twee dagen en van het meeste, dat er gesproken is, heb ik geen woord verstaan. Ik houd niet van Esperanto. Het geheel doet me te kunstmatig aan. Men voelt er niet ach ter den levenwekkenden adem van een volk, voor hetwelk de taal leeït en dat er in neerlegt, 't zij door het geschreven of ge sproken woord, wat er in zijn zieleleven omgaat. Bij Esperanto voel ik niets van dat leven. Die woordenmakerij met c o j en t o j, k i u en t i u, klepperen mij in de ooren als de houten ledematen van een pias. Mag de taal me dan als taal niet kun nen bekoren, Esperanto heeft anderzijds toch wel iets, waardoor het mijn groote sympathie heeft. Een hoogleeraar van Genève, de heer Privat, maakte in zijn ftansche rede op 't Haarlemsche congres gewag van die groote taak, die het Espe ranto heeft te vervullen. Vorige week waren de heeren Esperan tisten in Dantzig bijeen. Als ik spreek van de heeren ben ik onvolledig, omdat ver gaderingen en congressen van Esperanto voor eeui„ groot deel bevolkt worden door dames; velen voorzien van een zwart om randen bril. Prof. Van Hamel, de Volken- bondscommissaris, heeft bij gelegenheid van een receptie, waarop 150 congressisten waren verschenen, hetzelfde in het licht gesteld als de heer Privat. Als commissaris van den Volkenbond heette hij een be weging welkom, waarvan 't doel is; overeen stemming tusschen de volken te brengen. Overeenstemming vind ik hier niet erg ge lukkig gekozen en 't joggie van Vaz Dias, dat uit de Duitsche rede van Van Hamel deze vertaling leverde, had beter kunnen spreken van „toenadering". De heer Privat sprak van afstanden wegnemen. Zóó gezien heeft Esperanto wel een taak te vervullen, een ideëele taak zelfs, die elkeen behoort te bevorderen. Het kunstmatige in de taal nemen we dan maar op den koop toe. Heeft niet heel de moderne wetenschap eigenlijk eenzelfde taak als het Esperanto? Afstanden wegnemen. Met veel gewag is dezer dagen melding 'gemaakt van een telefoongesprek tusschen BerlijnBuenos-Aires, dat uitmuntend ge slaagd moet zijn. De Duitsche bladen spre ken van het historische oogenblik, waarop het eerste officieele gesprek tusschen de Berlijnsche en Argentijnsche hoofdstad heeft plaats gehad. We kunnen een recent voorbeeld op dit gebied uit eigen land nemen: Eindhoven Indië. Wat deze technische vorderingen en veroveringen beteekenen, beseft ieder, die zich kan voorstellen wat het zeggen wil, zonder bijzondere, physiscbe inspanning zijn stem tot over den Oceaan te doen klinken! Dank zij de vorderingen, die de korte golf-ontwikkeling de laatste maanden heeft gemaakt, is het mogelijk tusschen twee vastelanden een verbinding tot stand te brengen en den afstand van tienduizend en meer kilometers te overbruggen. De koene aviateurs, die den Oceaan overvlogen, zijn toegejuicht door een over weldigende menigte en gehuldigd als Ro- meinsche keizers van weleer. In 33 uur over den Oceaan vliegen! En ook op dit gebied staat Nederland alweer niet achter bij het buitenland. Denk slechts aan den tocht HollandIndië, heen en terug! Thans wordt kalm aangekondigd, dat twee Amerikaansche vliegers een vlucht om de wereld zullen maken. In veertien dagen! Het klinkt ons in de ooren, of 't nog wel korter kon. Waarom niet ir> één week? Ook op het gebied der aviatiek zijn we bezig alle afstanden weg te nemen. Wat vroeger maanden duurde kan nu in een of enkele weken. Wat zullen we met dezen wedloop he reiken? Hier heeft de medaille een keer zijde. Wat we bereiken zullen? Dat we niet gelukkiger zijn dan voorheen. Het is moeilijk aan te nemen. dat perfectie der verkeersmiddelen den vrede zal bevorde ren. Elkander beter kennen sluit niet altijd in elkander meer achten en waardeeren. Er dreigt nog een ander gevaar. Na elk bereikt hoogtepunt, treedt een reactie in. Zullen we ten slotte er niet beu van worden ons op den duur zoo snel te bewegen. Snel heid is bijna altijd een weelde-artikel. Zij, die geld hebben, rijden van vijftig tot hon derd kilometer per uur; de groote meerder- heid beweegt zich te voet, per rijtuig, omnibus, of trein De dag zal komen, waarop juist het tegenovergestelde het geval zal zijn. De menschen, die tijd hebben, zal men langs 's Heeren wegen kunnen zien wande len en de rijksten zullen zich het lang zaamst voorbewegen. Dan zal men kunnen lezen, dat millionnair zoo en zoo zijn 100 H. P. van de hand heeft gedaan. De eerste kenteekenen van dezen ommekeer zijn reeds merkbaar. Zij, die tot voor kort meenden, dat hun bestaan een soort snel heids-wedloop was, zullen met genoegen een langzamer tempo aannemen en zich er op beroepen, dat zij acht uur gedaan heb ben over een traject, dat vroeger in enkele kwartieren werd afgeraasd. Want zoo gaat het in de wereld: nu met de snelheid van een haas, dan weer met de traagheid van een kreeft. Per slot van rekening, in welk tempo we gaan, we be reiken allen ons einddoel en niet hij, die de meeste landen gezien heeft in den kortst mogelijken tijd, vertelt of schrijft de mooiste reisherinneringen. t Buitendien, zal er niet een tijd komen, dat elk verplaatsen overbodig wordt, om de eenvoudige reden, dat wij door de tele visie in onzen clubstoel gezeten, het men- schelijk gebeuren zullen kunnen gadeslaan? Apparaten, niet omvangrijker dan 'n phono- graaf of sterescoop zullen ons in staat stellen het schoone van verre landen te bewonderen in onze eigen woning. Wij zul len, wat daar gebeurt, beleven, of wij er zelf vertoefden. Wij zullen Boedhisten kun nen zien baden in de wateren van de Ganges en getuige zijn van den katoenoogst aan de oevers van de Mississippi. Met radio en televisie deze kosmische raadselen is het contact van mensch tot mensch over de gansche aarde verwezen lijkt, waarvan waarde en beteekenis thans nog niet zijn vast te stellen. Hier is de techniek middelaarster tusschen het alle- daagsche, menschelijke leven en de in het heelal sluimerende geheimenissen van kosjnisch gebeuren. Door haar hulp is iets geweldigs bereikt: het voortdurende de gansche aarde omspannende contact van mensch tot mensch, los van tijd en ruimte! de B'. St. Josephsgezellengebouw Jansstraat 59 Geopend van 12 tot 2 uur en van half 7 tot 10 uur. Verplichte opkomst van 8 tot half 10 uur. Spaarkas 8 uur. Schouwburg Jansweg 8.15 uur De tante uit Indië. Gem, Concertzaal 8 uur Italiaansche Opera Opera-Concert. Theater „De Kroon" Bioscoopvoor stelling half 3 en 8 uur. „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling half 3 en 8 uur. St. Josephsgezellengebouw Jansstraat 59 Clubavond leden der damclub „T. en P." van 8 tot 10 uur in de bovenzaal. Re petitie Rederijkers „St. Genesius" 8 uur. Sociëteit „St. Bavo" Werkplaatsperso- neel 8 uur Rechtskundigbureau 8.30 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur. be halve op Zon- en Feestdagen Kleine Theresia Stichting. Tehuis vour onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89'.4 uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. K. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2-5 uur en van 79 uur. Woensdag middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereen!gin4 Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samerzijn voor Hollandsche meisies, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. P..-K. Arbeidsbeurs voor mannen cn jon gens. Sociëteit „St Bavo", Smedestr 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9—half 12 uur. s middags van 3—5 uur. 's avonds van half 8half 9 uur s Zaterdags alleen van half 10t2 uur r K. Reclass-e-ingsvereetiiging, aldeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sinl- Vincentiusveieeniging. N Groenmarkt 22 S.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis ies. Bloemhofrtraat 1 Tevens bemid delingsbureau vooi verpleegsters en alle werkende dames Alle werkdagen van v.m 1012 uur. des middags van 2—4 uur en 's avonds van 8 -9 uur. behalve Za terdagavond Tel 11671 Elisabeth's Vereeniging Jarsstrn,-1 49. Aanvragen om versterkende mid delenlvooi arme zieken der S. E V. Maandag van 2—3 uur. Donderdag van 12 uur. R. K. Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29. Haarlem (Schoten), Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset. Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. Met de „Helena Maria" naar Marken. Vertrek naar het Kagermeer en Warmond om 1.30 vanaf den Koudenhorn. Zondag om 2 uur vanaf het Z. B. Spaarne bij Haarl. Dagblad. moesten naar een garage worden gesleept. Geen persoonlijke ongelukken. Gisterenmiddag kwart voor drie had op den Overweg aan den Zwarteweg in Aer- denhout weder een aanrijding plaats tus schen een auto en cl electrische tram. Een vrachtauto van den heer G. E. uit Haarlem kwam van de Zandvoortschelaan op een Zwarteweg. De bestuurder had de tram niet zien komen. Vermoedelijk door belem merend houtgewas De auto kwam met de tram in botsing. Van den auto werd 't lin ker spatbord vernielc, een voorwie'r stuk en de radiateur defect. De auto moest worden weggesleept. Geen persoonlijke on gelukken. De Zondags- en Nachtdienst der apotheken- wordt deze week waargenomen door: de Fa. C. G. Loomeyer en Zoon, Bartel- jorisstraat 11, tel. 10175 en de Park-Apo theek, Kleverparkweg 13, tel. 11793. DE BIBLIOTHEKEN DER ST. vincentiusvereeniging ZIJN GEDURENDE DE ZOMERMAANDEN GEOPEND: Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdagavond van half 8 tot 9 uur. Iiagestraat 49: Vrijdagavond van half 8 tot 9 uur. Behalve de in ons feestnummer genoemde priesterjubilea verdient vermelding, dat de Hoog Eerw. heer Mgr. M. P. J. Möllmanri, vicaris-generaal van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, Maandag a.s. den dag her denkt, Waarop hij voor 35 jaar tot priester gewijd werd. Een mooi werk. Financieel daartoe in staat gesteld door eenige kindervrienden, ligt het naar wij vernemen, in de bedoeling van bovengenoem de vereeniging, evenals 't vorige jaar, een boottocht te organiseeren, waarvan alleen die kinderen kunnen profiteeren, die door lichaamsgebreken, gemis van ledematen, ver lamming of anderzins, verstoken zijn van deelname aan kinderspelen en schoolfeestjes. Hierbij worden niet bedoeld geesteszwakken of achterlijken. Met het oog op het mooie resultaat, het vorige jaar bereikt, waaraan door zoovelen nog dankbaar wordt gedacht, zal nu weer evenals toen, de zware zorg der ouders, voor een dagje worden overgenomen door een groep gediplomeerde damesleden, aan wie deze zorgen alleszins zijn toevertrouwd. Alles zal weer een prettig verloop hebben naar gehoopt wordt. Wij wenschen „Snelverband" succes met haar streven. Kinderen tot 14 jarigen leeftijd die voor deelname in aanmerking komen, kunnen door de ouders of verwanten tot een beperkt getal worden opgegeven bij mejuf frouw van Santen, Stoofsteeg 6, op eiken werkdag, na vier uur n.m. Vermoedelijk heeft de tocht op Dinsdag 23 Augustus plaats. Het Theater „De Kroon" komt weer eens met een Watt- en 34 Watt-film en dat spreekt wel vanzelf, dat het er vol was, gisteravond. Gewoonlijk zijn de Vrijdagavon den, dc avonden van het nieuwe, nog on bekende programma, niet de beste avon den voor de bioscopen, de menschen willen blijkbaar eerst eens afwachten, wat de krant er van zegt. Nu echter vond men dat blijkbaar niet noodig, Wa,tt en 34 Watt zijn altijd goed en dus was het gisteren al dadelijk stamp vol in „de Kroon". We zien de twee populaire droogkomie ken ditmaal als bankiers en in die hoe danigheid weten ze zulke malle dingen uit te halen en zulke oer-komische gezichten te trekken, dat de heele zaal den ganschen avond het uitbrulde van het lachen. Het was dan ook werkelijk kostelijk, de hou ding te zien van den van kleermaker tot bankier geworden 34 Watt en zijn bedien de Watt. Wel zijn het bankiers, die wij niet graag ons geld zouden toevertrouwen, maar dat is natuurlijk voor hun succes op het doek geen beletselIntegendeel, Prachtig was bijv. het verschil in de wijze. waarop de bankier 34 Watt een politieagent voorbij loopt als de bank haar betalingen heeft moeten staken en als hij er weer bo venop is! Men ga het zelf zien, vertellen kan men zoo iets niet. Behalve deze groote film is er nag een humoristische in twee bedrijven; „Het zoete geheim", die ook zeer genietbaar is, bene vens een allerkoddigste teekenfilm, die ons een modern Roodkapje te zien geeft. Ook bij de vertooning hiervan was de lach niet van de lucht. Voeg bij dit alles neg een mooie en zeer leerzame film over het leven der Papoea s op Nieuw-Guinea, en liet prachtprogram, dat zeker avond aan avond een volle zaal zal trekken, is compleet. i Vrijdagmiddag, omstreeks 5 uur, had op den korten Zijlweg een aanrijding plaats tusschen twee auto's. Toen aldaar een auto 'iangs den weg stil stond, kwamen twee auto's uit beide richtingen, een van den heer W. S. uit Haarlem en een van den heer L. van den W uit (Jmuiden. Bij het passeeren slipte een eer auto's, waardoor zij met elkaar in botsing kwamen. Beide H.O.V. Muziekuitvoering in den Hout op Zondag 14 Augustus, te half drie onder lei ding van Willem Knikker. 1 A mai rivederici, marsch Willem Knikker 2 Ouverture „Mignon" A. Thomas 3 Pantomine „Suite" P. Lacome 4 Fantasie de l'opera „La Juive' A. Halevy 5 Ouverture „Czar und Zimmermann A. Lortzing 6 Divertissement A. Luigim b. Intermezzo Cavalleria Rusticana P, Mascagni 7 La Corte de Granada R. Chapi Men verzoekt ons mede te deelen, dat de excursie, die gehouden wordt door de afdeeling Haarlem van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedien de», aanvankelijk was vastgesteld op Zon dag 14 Augustus. Door omstandigheden zal deze excursie naar de Haarlemsche Water leiding plaats hebben, op ZONDAG 21 AUG. Punt van samenkomst Zondag 21 Aug. half drie op het Verwulft auto's werden ernstig beschadigd en c'en heer K, Boekei, Heden herdenkt de heer W. J. van den Meer, den dag waarop hij vóór 40 jaar bij de firma Joh. Enschedé Zonen in dienst trad op de afdeeling letergieterij, Vrijdagavond hield de H.F.C. „Haarlem" in een der bovenzalen van „de Kroon" haar jaarlijksche algemeene vergadering. Bij af wezigheid van den voorzitter weed de ver gadering geleid door den eere-voorzitter, J. J. van den Berg, die na zijn openings woord den secretaris gelegenheid gaf tot voorlezing der notulen van de vorige al gemeene vergadering. Hierna bracht de heer Van Balen Blanken zijn jaarverslag uit, waarin op uitnemende wijze een overzicht werd gegeven van alle gebeurtenissen in het vereenigingsleven en van de verrichtingen der verschillende elf tallen. Door een luid applaus der vergade ring werd den secretaris hulde gebracht voor dit fraaie stuk werk. Het verslag van den penningmeester en den accountant werd vervolgens goedge keurd. De contributie werd vastgesteld volgens een besluit der laatste algemeene vergadering. Na een uitvoerige bespreking werd het belangrijke punt bestuursverkiezing uitge steld tot een over eenige weken te hou den nieuwe algemeene vergadering. Na ballotage nieuwe leden en de rond vraag werd de vergadering door den heer Van Balen Blanken, die het laatste ge deelte der vergadering had geleid, gesloten. Ondertrouwd: 12 Augustus: J. Visbeen en H. Veldmeijer. Geboren: 11 Augustus: M. BosSernee, d. 10 Aug.: J. A. M. Avontuurv, d. Heijden, d. 9 Aug.: B. de BoerStuur man, d. 10 AugA M v. c'. Andel Terwen, d. J. G KoopmanZwetsloot, d. 11 Aug.: J. H SchreurHunting, d. 12 Aug.: E. M. de Boerv. d. Linden, d. Overleden: 11 Aug: E. KarseboomBas- tiaan, 65 jaar, Westerhoutpark. CM. DeenKuneman, 84 jaar, Gierstraat. 12 Aug.: P., 4 maanden, z. van J. v. Klaveren, Leidscheplein. 11 Aug.: C. G,, 15 maan den, z. van T, Neeskens, Kamperlaan. F. E. Pen, 51 jaar, Arcbipelstraat. EEN NIEUW GRAMAFOONHUIS. Heden omstreeks 4 uur werd geopend de nieuwe zaak in gramafoons en aanver wante muziekinstrumenten van de fa. F. J. van Luyken, in de KI. Houtstraat no, 25 Het interieur van dezen winkel maakt een frisschen indruk. De heer van Luyken is gespecialiseerd in de Columbia, en Polydor, waarvan een zeer grootè sorteering voor handen is. Verder is er een zeer uitgebrei de collectie platen van klassieke en mo derne muziek. De reputatie, die deze zaak sinds jaren in de Anegang bezat, zal onge twijfeld in het nieuwe perceel worden ge handhaafd. Ter gelegenheid van het 175-jarig be staan der vereenigmg „Santpoort's ringrij- (Jen", heeft er Woensdag 24 Augustus a.s. groot riqgrijden plaats mef paard en tilbury voor dames en hoeren, aanvang s middags 1 uur; 's morgens 9 uur ringrijden per fiets voor dames en heeren vanaf 12 jaar. Prijsuitdeeiing in hotel „De Weyman" Groot vermaak om 9 uur op het land van vj- ■w.yrw vfTwm Die verdwijnen gaat. Zooals nu algemeen bekend is, heeft de Directie der Ned. Ned. Spoorwegen hel voornemen geuit, tegen 1 Juli 1928 het contract met H. Colignon Co., voorheen Van Gend Loos, niet te verlengen. Dit bericht heeft in alle kringen de aan dacht gevraagd. Dat er velen zijn, die de verandering een verbetering achten, geloo- ven wij niet. Van Gend Loos is te veel ingeburgerd, dan dat wij de firma zonder meer willen zien verdwijnen. Vandaar de algemeene belangstelling. Onder de vele berichten, die over het geval circuleeren, is er een, dat vermeld, dat het geheele personeel en materiaal van Van Gend £z Loos door de Spoorwegen zal worden overgenomen. Indien tenslotte dc dienst van Van Gend Loos zal verdwij nen, is dat de beste oplossing. Want wan neer de Ned. Spoorwegen zelf dezen tak van dienst gaan exploiteerdh, brengt dit feit mede, dat de ongeveer 1200 personen, die bij Van Gend Loos in dienst zijn, brcodeloos werden gemaakt. In dezen tijd van werkloosheid en maatregelen van werk verschaffing is dit een factor, die niet ver waarloosd mag v/orden. Vooral voor een semi-openbaar lichaam als de Ned. Spoor wegen zou het een zeer slechten indruk maken als het, hetzij direct of indirect, op deze schaal de werkloosheid zou ver meerderen. Indie|i de directie der Ned. Spoorwegen den besteldienst, dien de aloude firma tot iiu heeft geëxploiteerd, organiseert, vree zen wij, dat men een „overgangstijdperk te verwachten heeft, dat geruim,en tijd zal duren. Ondervindingen met andere, nieuwe diensten geven in deze onaangename voor uitzichten. Voorbereiding en organisatie vragen waarschijnlijk verschillende maanden, zooals bij de Autobusonderneming der N. S. is gebeurd. Misschien heeft men gedurende eenigen tijd noch v. Gend Loos, noch een anderen soortgelijken dienst der N. S. Het gaat hier echter niet in hoofdzaak om van Gend Loos cf de Ned. Spoor wegen, doch om het publiek. Het publiek heeft tientallen van jaren niemand anders gekend dan van Gend Loos; wij zijn er mede vertrouwd geraakt. Men vraagt ons er in dit verband op te wijzen, dat het publiek bij de overname van den rondbreng- dienst door de N. S. waarschijnlijk niet ge baat zal zijn. Van Gend Loos als parti culiere firma was er op ingericht het pu bliek zooveel mogelijk te gerieven, streefde er naar haar klanten zoo coulant mogelijk te bedienen, populair te worden en haar clientèle uit te breiden. Iedere firma han delt aldus in haar eigen belang, maar per saldo ondervindt het publiek er de voor- deelen van. Bij een openbaar lichaam als de N. S. zal dat hoogstwaarschijnlijk veranderen. Bij andere Rijks- en gemeente-instellingen is de behandeling soms van dien aard, dat dc schijn gewekt wordt, dat het publiek er is voor de instelling, niet de instelling voor het publiek. De employe's zijn ambtenaren en beambten; bij particuliere firma's voelt het personeel meer het belang der firma en de noodzakelijkheid om het publiek voor komend te behandelen. Ofschoon het mis schien onbillijk zou zijn te beweren, dat wij als het ware bij gunstverleening geholpen worden door openbare instellingen, het is toch niet te ontkennen, dat het publiek Qc verandering, waarover hier sprake is, zal voelen. Een particulier zoekt klanten en traent voorkomende klachten op te heffen, bij een officieel of semi-officieel lichaam wacht men achter het loketje de klanten af. Wan neer klachten worden geuit, worden ïap- porten opgesteld, ambtenaren van verschil lenden rang worden in de zaak gekend, zoodat de behandeling langen tijd vraagt; men is onderworpen aan reglementen, die niet dan na veel moeite worden veranderd of opgeheven, Zoo hopen wij, dat deze kwestie wordt opgelost op een wijze, die op de eerste plaats het publiek zal voldoen. Ofschoon het verdwijnen van de populaire wagens en auto's van Van Gend Loos niet ge voeld zal worden. Lieve Vrouwen, wat kunnen wij doen voor onze gemartelde geloofdgenooten in Mexico?! Bidden, bidden en altijd bidden!We kunnen niets anders doen; dit is het eenig- ste; laten we dit dan willen doen. Zoo als een moeder in een echt katholiek gezin hare kinderen, ja, al haar huisgenoo- ten soms om zich verzamelt, om te bidden, zoo roept onze eerbiedwaardige Vrouwen- bondsmoedre al hare kinderen op, om op 15 Augustus met haar neer te knielen om onze lieve Moeder Maria om op haar groo- ten feestdag bij haar hulp en bescherming af te smeeken voor hare ongelukkige, ver volgde lievelingen in Mexico. Ja, deze kinderen zijn zeker wel hare lievelingen! Leden van onzen Bond, neen, alle vrou wen ,lid of geen lid van onzen Bond, laat ons hart op dien dag, op dien 15den Augus tus nu eens vurig bidden, om geloof en kracht voor allen die aan vervolging lijden in Mexico. Maria zal het smeeken van honderd duizenden vrouwen wel moeten verhooren; zij zal ons smeeken b-engen naar het hart van haar dierbaren Jezus, die bron van ge nade, altijd overvloeiend op het gebed Zijner moeder. Laten we dan allemaal onze H. Communie voor dat doel opdragen. O, de wereld is vol wonderen en wonder lijk gebeuren; wie weet, hoè, op welke wijs ons gebed verhoord zal worden! Luisteren wij. De worden van onze lieve martelaren in Mexico zijn zoo veel wonden, die ons toe riepen: bidt, bidt toch, gij onze zusters, op dat God zich ontferme over Zijne kinderen in Mexico. Laat 15 Augustus ens allen vinden aan de voeten van onze Moeder in den Hemel. NAMENS HET BESTUUR VAN DEN R. K. VROUWENBOND. Blcemendaal, 12 Augustus. De Amerikaansche iournalisten zijn uit ons land vertrokken. Het afscheidsdiner. Een nieuw sociaal instituut is opgericht in de mijnstreek. De Culemborgsche moordzaak zal op 29 September a.s, voor het Arnhemsche ge-> rechtshof behandeld worden. Gisteren heeit voor den Hoogen Rami plaats gehad de behandeling van het moord* drama te Overschie. Waarschijnlijk zullen hedenavond de twee vliegtuigen uit Dessau starten voor de Oce- aanvlucht naar Amerika, wanneer zij althans niet door slechte weersgesteldheid be* moeilijkt worden. Te Scheveningen zijn gisternacht brutale hoteldiefstallen gepleegd. De Duitsche invoerrechten op aardappe len, varkensvleesch en suiker. Het mini sterieel antwoord op vragen van den heer v. d. Sluis. Op Schiphol bevinden zich thans Colonel Menchin en Captain Hamilton, om zich voor te bereiden voor een Oceaanvlucht met een Fokkervliegtuig. Het Grieksche Kabinet ontbonden. I Verscherping der immigratie-bepalingen door de Amerikaansche regeering te ver wachten, in verband met de zaak Sacco en Varzetti en de daaruit voortgevloeide agi* tatie. Protest van het Amerikaansche gezant schap te Parijs tegen de voor de Vereenigde Staten beleedigendc teekeningen en betoo gingen inzake Sacco en VanzettL OKicieuse Fransche tegenspraak als zou Engeland pressie hebben uitgeoefend op de vermindering der bezetting van Rijnland, De Russische oud-generaal ter dood veroordeeld. Annenkow! De minister van buitenlandsche zaken ia, Hankau, Tsjen, afgetreden. Baromebterstand 9 uur v.m. 758. Stilstand. OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem, Licht op, De lantaarns moeten morgea worden opgestoken om 8.57 en overmorgen om 8.56 uur. Hoogste barometerstand 7 65.6 m.M., t# Toulouse en Lacoruna. Laagste barometerstand 752.4 m.M., tn Sarna. Verwachting: Meest matige, tijdelijk af nemende W. tot Z.W. wind; aanvankelijk! gedeeltelijk bewolkt, later waarschijnlijk v/eer eenige regen, weinig verandering ia temperatuur. De heer W. F. Jansen, gekozen lid van den Haarlemschen gemeenteraad, heeft zijn benoeming tot ambtenaar van het Gemeeii- tclijk Bureau voor Beroepskeuze aangeno men, zcodat hij als raadslid bedankt heeft en de heer Wolzak, in zijn plaats tot ge meenteraadslid gekozen zal worden ver* klaard. Medegedeeld door ZATERDAG 13 AUGUSTUS. Berlijn Farijs Brussel Londen Ziiricb Rome Madrid Weenen New-York (cable) Praag Warschau Kopenhagen Oslo Stockholm Bieden 59.30 9.75 34.70 12.12| 48.10 13.55 42.20 35.10 2.49 7.38 27.80 66.80 64.80 66.90 Laten j 59.40 9.80 34.75 12.13 48.15 13.60 42.25 35.20 2-49'/, 7.45 28. - 66.85 64.85 67. - In de gehouden gemeenteraadszitting werd de bepaling in de politie-verordening opgenomen, dat het in het vervolg verbo den is, dat jongens en meisjes te zamen kampeeren in de c'uinen alhier, wat tot heden veelvuldig voorkwam onder de pad vinders. Staking van T»r.mcr''.ci3 ra. Aan het in aanbouw z'Jrde krankzinnigengesticht voorvrouy.' i '1 riaking onder de Tim* merlieden uitgebroken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1