a Kalme polemiek. Verkeersongevallen. Voornaamste Nieuws Stadsnieuws. |:;p' V. '.v Dinsdag 16 Augustus 1927 51ste Jaargang No. 16629 Aangifte moet, op straffe van ■verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste Blad Agenda 17 Augustus KERKNIEUWS. Auto-ongeval te Heemskerk. Vrachtauto te water. Een bad- en zweminrichting te Hoofddorp. De opstalrechten van den Haarlemmermeerpolder. Een goede vangst. Twee ernstige motor ongelukken te Wijk aan Zee en Heemskerk. De herdenkingsfeesten Beverwijk. te Bij het zwemmen verdronken. Kevelaer. BURGERLIJKE STAND. INGEZONDEN. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Ot abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwaartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bf Vooruitbetaling 3.5s Bureaux; NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeining Nr. 5970. Advertentiên 35 ets.- per regeL Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededecling 60 ct» per regel. j 'Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qflflfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7'vlfl bij een ongeval met f OCfl - bij verlies van een hand, JOE bij verbes van een f Kft bi) 'n breuk van F tl bij verliesy.eea legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen wUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; vU« doodelij ken afloop«vll« een wet of een oog; I£vf duim of wijsvinger- been of arm; acaere vinger# Eenige dagen na het groote congres der R. K. Arbeidersbeweging te Nijmegen, ■waagden wij het enkele bemerkingen te maken op een artikel, hetwelk de voor zitter van het R.K. Werkliedenverbond, de heer de Bruyn, in een extra-nummer van de Volkskrant geschreven had, om met klem en kracht tot propaganda voor het ééne R.K. Werkliedenorgaan op te wekken. Meer dan een week later werd op dit ons artikel gereageerd in de Volkskrant en wel met drie hoofd artikelen in de nummers van 29 en 30 Juli en 1 Augustus. Een inmiddels ingevallen vacant ie belette ons tot nog toe hierop te antwoorden, zoodat deze polemiek een we! tragen gang heeft! De zaak echter, waar- om het gaat, kan daarbij slechts winnen Immers het uitgestelde verweer in de Volkskrant, droeg het kenmerk van be zonkenheid en kalm overleg. Ons late wederwoord kan van zelf niet dan in een rustige stemming geschreven worden, zoo- Bat deze dagbladpolemiek uiteraard wel de prijzenswaardige eigenschap moet hebben ,van zuivere zakelijkheid, gespeend van lelie hartstocht. In deze voor dit onderwerp wel zeer in het bijzonder gewenschte sfeer willen wij nog gaarne enkele bemerkingen maken op het wederwoord van onzen geachten con frater, die dagelijks zijn frissche driester ren in de Volkskrant schrijft. Gedachtig aan de wijsheid van 't Fran- sche spreekwoord, volgens hetwelk voor een dispuut er een basis van overeenstem ming moet zijn, heeft onze geachte col lega allereerst gezocht naar punten van eenstemmigheid, slvcyens in te gaan op het geen ons nog verdeeld houdt. En met genoegen vermeldt hij dan onze uitspraak, 'dat er in Nederland niet ééne R.K. Volks krant is, maar dat eigenlijk alle dertig Katholieke dagbladen van ons land Room- sche volkskranten moeten worden ge noemd, omdat zij elk volgens hun aard en naar plaatselijke omstandigheden de spreek buis willen zijn van heel de Katholieke gemeenschap. Misschien, zegt onze Bossrhe collega', moet hierbij wel een kleine reserve worden gemaakt; misschien meet ook wor den geconstateerd, dat dit niet altijd zóó geweest is en dat mogelijk „de" Volks krant wel mee geholpen heeft om van onze Katholieke bladen, echte volkskranten te maken.... we kunnen dit alles in het mid den laten; onze uitspraak, dat de bestaande Katholieke dagbladen al reeds zij het met een enkele uitzondering echte volkskranten zijn, wordt niet aangevochten, zoodat over dit zeer voorname punt in de discussie geen meeningsverschil bestaat. Maar aldus onze opponent van de Volkskrant toegegeven, dat de dertig Roomsche dagbladen de geheele Katho lieke gemeenschap dienen, dan is daarmee de overbodigheid van „de Volkskrant" als speciaal Katholiek werkliedenorgaan nog niet bewezen. Wij hadden zooals men zich zal her inneren de pogingen, om van „de Volk? ■krant" het door'alle Katholieke arbeide in Nederland gelezen dagblad te roakev een streven naar een pnbereikbare en on noodige zaak genoemd. Onbereikbaar, zeg' nu de schrijver in de Volkskrant, is dil ideaal niet. Het plaatselijk en gewestelij' nieuws, hetwelk zulk een algemeen dag blad noodzakelijkerwijze meet missen is immers van minder waarde; het heeft niet ide cultureele, de vormende waarde welke jonze arbeiders nocdig hebben aldus onze opponent. En hij voegt er aan toe; blijk baar is daaraan ook niet zulk een groote behoefte; zie maar eens naar het z.g. neu trale dagblad „De Courantdat in alle streken des lands gelezen wordt. Laten wen dus aldus is zijn besluit liever samenwerken, om die neutrale Courant uit onze Katholieke gezinnen te verdrijven. Er is hier misverstand, dat noodzakelij kerwijze meet worden opgehelderd juist en vooral in het belang, dat wij zoo goed als onze collega voorstaan, n.m. de zoo alge meen mogelijke verbreiding van de Katho lieke 'pers. Welk is een der grootste bezwaren, *tvaarmee de propaganda voor de Katno- ieke pers te kampen heelt? 't Is de plaat- sel;ike zoogenaamde neutrale pers. Deze is ook niet door de „Telegraaf" en haar aftreksel „de Courant" te verdringen. En wie kunnen nu beter die zoogenaamd neutrale bladen uit onze Katholieke ge zinnen weren, dan de gewestelijke Room sche dagbladen? Zij en zij alleen kunnen volop tegen die neutrale pers concurreeren en daarnaast positief alle goeds brengen, wat van een katholiek dagblad verlangd werdt. En dan late men af de waarde van die gewestelijke Katholieke bladen af te meten naar wat genoemd wordt de plaatse lijke nieuwtjes. De lezer en lezeres, ook de Katholieke, verlangt die nu eenmaal en heeft daar recht op. Maar daarbij bepalen onze Roomsche provinciale bladen zich toch waarlijk niet. Wat zij op ieder alge meen dagblad vóór hebben, is, dat zij de taal verstaan van hun eigen omgeving, de behoeften kennen van hun eigen streek, ook cultureel, ook godsdienstig, politiek en so ciaal. En dat is niet te onderschatten. Om maar eens een enkel voorbeeld te noemen: welk een gewichtige factor vormt tegen woordig in ons openbaar leven niet de ge meentepolitiek? Alleen de locale bladen zijn in staat om ten deze hun lezers naar behooren voor te lichten. Maar wanneer dit waar is, dan zijn die zelfde plaatselijke en gewestelijke Katho lieke bladen ook de aangewezene om de algemeen neutrale en socialistische bladen als „De Courant" en „Het Volk" te bestrij den. Roomsche lezers immers, die zich daar aan bezondigen, zijn er nog wel toe te krij gen om hun eigen plaatselijk Katholiek or gaan te lezen, hetwelk hun ten minste nog aantrekkelijkheden kan bieden, welke die niet-katholieke courant hun niet geven kan. Maar de sensatie en erger welke zij in „De Courant" en dergelijke bladen zoeken, zullen zij zeker niet prijs geven voor een algemeen R.-K. Werkliedenorgaan, hetwelk zijn lezers op z'n allerbest zal vinden onder de principieele, warm voelende Katholieke organisatiemannen. Zoodat naar onze wijze van zien nog geen enkel argument is aan gebracht, waardoor onze stelling is omver geworpen, dat n.m. de propaganda voor één R.-K. Volksdagblad Het bevorderen is van een onbereikbare en onnoodige zaak. Maar wanneer die stelling overeind blijft staan, dan moeten wij de conclusie, welke daaruit noodzakelijk volgt, ook aandurven. Hierover nog in een volgend artikel. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot Eere-Kanunnik van het Hoogw. Kath. Kapittel den H.E.H.G. Heer Prof. Dr. J. Th. Beysens. Pastoor te Heinkenszand A. van Scheynel en te Overschie J. Groot. Kapelaan te R'dam (H, Franc. v. A.) J. Zegers, Lisse J van Zon, Heer Hugowaard (H. Dion) Th. van Saar, neora. 's Hage (O.L.V. v. G. R.) G. Boos Bode graven J. van Kessel, Heiloo F van Buuren, Kethel L Boogaard, neom. 's Hage (H Jac.) H. Coppens, Oegstgeest, N. van Schaik, Noordwijkerhout (H.) Jos. A. Kluivers, 's Hage (O.L.V. v. L.) H. Hase- laar, Volendam A. van Rooyen, neom. A'dam (O.L.V. v. L.) J. Halkes, Loosdui nen J van Kleef, Helder (H. H. Petr. en G.P.) C. Heemskerk, neom. R'dam H. Will.) H. v. d. Burg, Wassenaar (H. Will.) A. de Bot, neom. R'dam (H. Nic.) F. v. d. Vliet, Voorburg i(O.L.V. Hemlv.) A. Andreoli, Ha.arl.meer (A. Ioes de D.) A. Niekel, neom. Haarlem (H. Liduina) H. Figelet, Nes en iSwaluwebuurt J. v. d. Berg, neom. Heemstede (O.L..V Hemelv.) J. Versteeg, (Voorschoten F. Lohman, neom. 's Hage (H. Liduina) C. Bakker, Helder ((O.L.V. O. O.) S. Mol, neom. i' Voorhout N. Greitemann, neom 1 Purmerènd E. Meynders, Bovenkarspel C. [Koster, Veisen-Noord W. Simons, nom. Zaandam J. Schoots, Oude Tonge J. Staa- degaard, neom. A'dam (H. Ger. Maj.) P. Borsboom, Spier dijk F. Bollinger, neom Assistent te Haarlem (H. Bavo buiten de V.) C. v. d. Wielen, neom. Couec koetswerken te Noordwijkaan Zee. Ie aid. en tevens eer-prijs Excelsior le prijs-winnaar Sociteit „St. Bavo" Haarl. Inkoopcom binatie, 8.30 uur. Bestuursraad R.K. Volks bond 8 uur R. K. Bevolkingsbureau 8 uur. St. Josephgezellengebouw, Jansstraat 59. Zaal voor de gezellen gesloten. Statenzaal Prinsenhof, Gemeenteraad half 2 Raadhuis, Ovcrveen Gemeenteraad Bloe- mendaal 10 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89H uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St Bavo' Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij. dagavond. K. K. Leeszaal en (Jitleenbibliotbeek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdag middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche f meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R. K. Reclasseeringsvereeniging, afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging. N. Groenmarkt 22. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur. behalve Za terdagavond Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag vae 33 uur. Donderdag van t2 uur. R. K, Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr, Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag v^n 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29. Haarlem (Schoten), Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset. Damiateslraat 1 (Bavodorp) Donderdatfs van 23 uur EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. Met de „Helena Maria" naar Marken. Vertrek naar het Kagermeer en Warmond om 1.30 vanaf den Koudcnhorn. Zondag om 2 uur vanaf het Z. B. Spaarne bij Haarl. Dagblad. Zondagmiddag heeft weer een ernstig auto-ongeval plaats gehad aan den Rijks straatweg te Heemskerk. Mej. v. N. uit '.ieverwijk kwam op de fiets vanaf den fodenweg gereden, toen juist van de richting 'astricum een auto aankwam, welke haar ■anreed en van de fiets slingerde. Zij werd inige meters door den auto meegesleurd, rnstig aan hoofd en lichaam gewond, werd ij bij C. Groeneveld binnengedragen. Dokter luis v. d. Moer uit Beverwijk was spoedig er plaatse, die de gewonde vervoerde naa; ■'«verwijk.. Haar toestand is zorgwekkend. Een zwaarbeladen transportauto van an der Marel's Kunstmesthandel, reed op Jen Aalsmeerderweg in de Haarlemmermeer, terwijl de chauffeur het stuurrad had toe vertrouwd aan, een persoon die naast hem was gezeten en blijkbaar het stuur nog niet tl te best meester was. Deze raakte plotse ling de macht over het stuur kwijt met het gevolg, dat de auto met de lading vanaf den loogen wegberm in de sloot tuimelde en de heide inzittenden er uit werden geslingerd en aan de overzijde van de sloot terecht kwamen. Ze kwamen er overigens nogal goed af. Met veel moeite kon het gevaarte wedei ■p den kant worden gebracht. Te Hoofddorp worden pogingen aangewend m te komen tot de stichting van een ver- iniging tot exploitatie van een bad- en weminrichting. Het ligt in de bedoeling de nabij het ge meentelijk concoursterrein aldaar gemaakte zwemplaats, waarin men vrijwel dagelijks 40 a 50 kleine en groote personen kan zien baden, door verandering en uitbreiding voor het beoogde doel beter geschikt te maken Door het aanbrengen van een paar kleed hokjes werd reeds eenige verbetering aange bracht, maar toch kan deze badgelegenheid nog niet op den naam van „bad- en zwem inrichting" aanspraak maken. In een gehouden vergadering van het be- stuur der vereeniging van Opstalhouders in den Haarlemmermeerpolder werd het besluit genomen om den leden aan te moedigen nooit tot onderteekening van een verhoogd contract over te gaan. Verder besloot men zich per adres te wen den tot den gemeenteraad van Haarlemmer meer met verzoek om bij eventueele vast- stelling van een huurverordening met de las- ten der opstalhouders rekening te houden. De Meerval, Europa's grootste zoetwater- yisch, die soms wel 4 M. lengte bereiken kan, is eigenlijk een visch van de meren van Oost-Europa, die, wat West-Europa betreft beperkt blijft tot het Donau-gebied en.... merkwaardigerwijze uitsluitend ons land waar hij in het voormalige Haarlemmermeer voorkwam en na de droogmaking tlaarvar in de groote plassen om Aalsmeer verzeild geraakt is, waar hij uitzondering nu en dan eens zulk een vischmonster buit gemaakt kan worden. Thans mocht het den lieer G. Eveleenf Pzn. aan den Leimuiderdijk in Haarlemmer meer gelukken in een zijner netten in den Westpias zoo'n meerval te vangen. Het diet had het recpectahele gewicht van ongeveet 40 pond en werd naar de Amsterdamsche Artis voor het aquarium getransporteerd een werkje dat spoediger gezegd is dan ge daan, omdat het niet meevalt om zoo'r vischduivel onbeschadigd in eén transport- kuip te krijgen en in een zomersche warmt, te vervoeren. De heeren W. Eveleens en G. Spaargaren hebben daarmede dan ook kranig en kundig werk geleverd. BEEN GEBROKEN Zaterdag reed de heer L. met z'n motor rijwiel op den Rinkdijk nabij Halfweg. Plot seling kwam hij in botsing met een schaap dat zich midden op den weg had begeven met het gevolg, dat hij met motor en al over den kop sloeg. Met een gebroken dijbeen werd de heer L. opgenomen en per autc naar een ziekenhuis overgebracht. OUDERS OPGEPAST! Door de gemeente-politie te Bennebroek is proces-verbaal opgemaakt tegen den 88-jar. A. O., wegens niet nader te noemen hande lingen met minderjarige meisjes. Zondagmiddag, omstreeks 7 uur, is op den Alkmaarscheweg onder Heemskerk, de mo torrijder S,, uit Helder, die met groote snel heid reed, geslipt en van zijn motor ge slingerd. Hij werd zwaar gewond opgenomen en bij den heer B. binnengedragen, waar dr. L., die onmiddellijk gewaarschuwd was een schedelbreuk constateerde. Hoewel het den geneesheer geboden leek om den ongelukkige niet te laten vervoeren is S. later toch op eigen aandringen, per auto naar zijn woning te Helder overge bracht. Tc Wijk aan Zee had gistermiddag een ernstig motorongeluk plaats. Ongeveer half 5 kwam de heer J. F., electricien te Bever wijk, met groote snelheid de bocht om, bij het kruispunt'in den Wijk aan Zeeëfweg. Door de groote snelheid was de berijder ge noodzaakt de bocht groot te nemen, tenge volge waarvan eetn aanrijding mt een auto, welke juist op dit moment passeerde, on vermijdelijk werd. De bes'uurder van de auto week zooveel mogelijk uit en stopt, doch kon piet meer verhinderen, dat de mo torrijder in volle vaart tegen zijn wagen botste. De heer F. werd zwaar gewond opgeno men en naar het politiebureau gebracht. Hij had een gapende wonde aan het linkerbeen, terwijl het rechterhovenbeen gebroken was. Nadat het eerste verband was aangelegd is hij naar het Diaconessenhuis te Haarlem overgebracht. Het motorrijwiel was geheel vernield. Een minder ernstig ongeluk gebeurde Zon dagmiddag op den Jodenweg onder Wijk aan Duin, waar een vrouw, N. genaamd, door een auto werd overreden. Zij bekwam een hoofdwonde cn enkele wonden aanzet bo venlichaam. Zij kon naar haar woning ver voerd worden. Tenslotte had gistermiddag op den Alk maarscheweg, onder Beverwijk, een aanrij ding plaats tusschen een auto, bestuurd door W. v. Z. uit Beverwijk en een vrachtauto uit Alkmaar. Van de auto werd een der voor wielen vemield. Persoonlijke ongevallen kwamen hier niet voor. Geen lapverbod. Hoor de plaatselijke drankbetrijdersver- cenigjngen te Beverwijk is aan B. en W. dier gemeente verzocht om zoodanige maatregelen te willen nemen, dat het tij dens de Herdenkingsfeesten verboren za', zijn on sterken drank te tappen in de ver- gunnmngslocalitcilen. Ofschoon het uitvaardigen van een lap- verbod door den gemeenteraad, sedert de arresten van den Hoogen Rad tan 21 No vember 1921 er. 26 Juni 1922, we! geoor loofd is; meenen B. en W. toch te moeten adviseeren niet tot de uitvaardiging van een dergelijk verbod over te gaan. Ten eerste achten zij een tapverbod tijdens de feesten niet noodig, omdat misbruik van sterken drank niet te vicezen is en boven dien op grond van de omstandigheid, dat een dergelijk verbod door de politie niet kan worden gehandhaafd. De verschillende bezwaren tegen uitvaardiging van een tap verbod zijn uitvoerig uiteengezet in een door den Inspecteur van Politie aan den Burgemeester uitgebracht rapport. Ten aanzien van het door adressanten aan den Burgemeester medegedeelde om-\ trent de goede resultaten van een tapver bod in de gemeente Velsen tijdens de Her- r den kingsf eesten aldaar, kan worden opge merkt, dat een algemeen tapverbod in die gemeente niet is uitgevaardigd. Wel heeft de Burgemeester aan de muziek- en oans- vergunningen de voorwaarde verbonden, dat geen sterke crank mocht worden ge- j schonken in die «ocaliteiten. Over het nut tige effect van dezen maatregel liepen de meeningen echter zeer uiteen. Indien de Raad van meening is, cat in deze gemeente ook een dergelijke voor waarde aan de muziek- en dansvergunnin- gen moet worden verbonden, is de Burge meester genegen dienovereenkomstig te bandelen. Het eerste slachtcifer in dit badseizoen te IJmuiden. Zondagmiddag, corca 1 uur is te IJrpuidi aan het zeestrand een jongeman oud 20 jac genaamd T. T„ afkomstig uit Amsterdam, b'. het zwemmen verdronken. j T. was, vergezeld van familie, naar IJmuiden gekomen, om zich aan het ze:- strand te amuseeren. Ondanks het feit, d er bu ten de Zuidpier een waarschuw! ig- bord staat, begeven zich daar teikenm: !•- menschen in zee. Ook T. begaf zich te wa- ter, doch verkeerde spoedig in gevaar. De reddingspogingen, die men op het hulpge roep aanwendde, waren te laat, en zoo was het voor de toeschouwers, waaronder zich de familie van T. bevond. een droevig schouwspel den jongeman voor hun oogen te zien verdrinken in de zee. Des avonds was het lijk nog niet aange spoeld. Ons wordt opneming ilan het volgende verzocht Onder de verschillende genade-oorden, waar onze goede Moeder Maria bijzonder wenscht vereerd te worden, neemt onge twijfeld het bij zoovelen onzer welbekende Kevelaer een zeer voorname plaats in. Talrijk zijn de pelgrims, die jaarlijks met de Haarlemsche processie deze bedevaart plaats gaan bezoeken, om daar Gods Moeder te gaan eeren en Haar troost en opbeuring te vragen in de verschillende wederwaardig heden des levens. Talrijk zijn ook de genadegaven, die door de voorspraak van Maria in den loop der jaren aan de pelgrims zijn ten deel gevallen. Maria is daar meer dan ergens anders vooral „Con- solatfïx afflictorum" de „Troosteres der bedrukten." Niet alleen in het aantal pelgrims, doch ook in plechtigheid en innige devotie staat onze Haarlemsche processie boven aan de lijst der Nederlandsche bedevaarten naar Kevelaer. Als Haarlem in plechtige processie Keve laer binnentrekt, is er algemeene belang stelling en bewondering voor de prachtige vanen en paramenten, welke deze processie met zich voert, terwijl ook iedereen gesticht wordt door den voorbeeldigen godsdienstzin der pelgrims van Haarlem en omgeving. Zij gaan steeds naar Kevelaer, om daar Gods Moeder te eeren en niet, zooals nog altijd sommigen meenen, om eens een paar dagen voor plezier uit te gaan. Het is dan ook het vaste voornemen van yet bestuur der Haarlemsche processie om te trachten de eereplaats van Haarlem te doen bestendigen. Het heeft echter, om dit schoone doel te bereiken, de medewerking noodig van de Katholieken van Haarlem en omgeving. Het is ook daarom, dat de gastvrijheid van ons Roomsch Dagblad is ingeroepen om onze Katholieken op te wekken de traditie van Haarlem te helpen handhaven en ook dit jaar wederom in grooten getale op te trekken naar ons dierbaar Kevelaer. Het is zeker een feit, dat tegenwoordig veel meer geofferd wordt op het altaar van plezier en vermaak dan vroeger, doch dit mag voor ons geen reden zijn, om onze Maria van Kevelaer te gaan vergeten. De processie zal dit jaar plaats vinden per extra trein op 6,7 en 8 Sept. a.s. De algemeene intentie, waarvoor de bedevaart gehouden wordt, is, om op voorspraak van de H. Maagd Maria, Gods zegen te verkrijgen, de over winning der Kerk in de landen, waar zij vervolgd wordt. Dc kosten van de reis zijn met inbegrip van pas Van Haarlem en terug f 8.75 Van Amsterdam en terug 8.25 Voor kinderen beneden 10 jaar 4.50 Voor vaandeldragers 3.00 Voor bruidjes van 10 tot 13 jaar 2.50 Voor misdienaars en bruidjes be neden 10 jaar 2.00 Voor verdere inlichtingen raadplege men de biljetten achter in de kerken. Moge dan, van uit Haarlem, dit jaar wederom een groot aantal pelgrims naar ons dierbaar Kevelaer optrekken, om daar biddend en zingend door de voorspraak van Maria vele gunsten te verwerven. Geboren: 12 Aug. z. van L. HubertZage- ma; z. van W. Tb. van der ValkTurken burg; z. van E. van der MeijSchrama; 12 Aug. d. van L. C. de Vriesvan der Ploeg; z. van s. C. Snoekvan der Horst; z. van A. H. BlomFeekman; 14 Aug. d. van W. H. HennekeDijkstra; 13 Aug. z. van M. J. RedckerStegeman; 14 Aug. z. van G. Gou- ka—Makkelie; 12 Aug. z. van T. Niquwjaar Koning; 15 Aug. z. van N. M. van Roode van der Wolf; 12 Aug. d. van M. R. Snoeks -Weslhof; 14 Aug. z. van W. M. Lommerse Dweelaard; 13 Aug. z. van J. Bournan Kortekaas; 15 Aug. z. van M. A. van Kou terenVonk; 12 Aug. d. van A. W. Tb. den NieuwenboerBoer; 12 Aug. z. van C. M. BekooijSleeman. Overleden: 12 Aug. S. C. van Pijpen, 67 j., Ruijchaverstraat; J. W. N„ 1 m„ zoon van J. N. Assendelft, Gasthuisvest; 13 Aug.: D. G. 1 d., d. van H. de Boer, Wagemakerslaan; A. Beem, 71 j„ M. van Heemskerkstraat. (Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk.) Haarlem, 13 Aug. 1927. Zeer geachte Redactie, Naar aanleiding van het bekend worden der benoeming van een ambtenaar aan het nieuwe instituut van beroepskeuze het vol gende; Bij de Roomsche solicitanten waren na tuurlijk geen goede krachten al waren daar zeer goede onderwijskrachten bij! Van den thans benoemde is mij niets bekend op het gebied van zielkundige studiën, alleen dat het een goed ambtenaar was aan een fa- brieksadministratie en dat mij thansook be kend is, dat de raadszetel van den heer Wolzak verzekerd is. Het kan toch erg wonderlijk loopen in de politiek is de meening van P. D. Priesterjubilea in Haarlem en omgeving. Zondagmiddag te ruim 6 uur zijn de Jun- kers-rliegtuigen „Europa" en „Bremen" te Dessau gestart voor een Oceaanvlucht naar New-York. De „Europa" keerde we gens slechii weer en machinedefcct naar Bre inen terug.; cok de „Bremen" gaf later de vlucht over den Oceaan op, Geyssendorffer is te Baarn gehuldigd. Nadere bijzonderheden omtrent de bru tale hoteldieistallen te Scheveningen. i De schorsing van den directeur van bef gasbedrijf te Weesp. Een felle brand heeft te Bergen op Zoom de machinefabriek der firma Ree- mer en een opslagplaats der firma Martin verwoest. De raad der gemeente Amsterdam heeft besloten tot conversie van het restant der 6 pCt. leening 1922. De vliegtocht Holland-Indiê van luite nant Koppen. Willy Mullens gaat niet mee. Ter herinnering aan het vreeselijk auto- ongeluk te St. Sauveur, waarbij 21 Neder landers om het leven kwamen, is op de plaats van de ramp een eenvoudige ge denksteen geplaatst. Te Rotterdam is en melkauto in brand gevlogen. Twee personen werden gewond. Bij een ernstige familietwist te Maastricht schoot een vrouw zes maal op haar zuster en zwagers, echter zonder doel te treilen. De r«js der Koninklijke lamilie naar Noorwegen. De Koningin en de Prinses zijn van Feior naar Böverdalen vertrokken. Bij de vliegdemonstraties te Zürfch, is een der Nederlandsche vliegtuigen over den kop geslagen. De inzittenden bleven ongedeerd. Een nieuwe regeling in Zuid-Holland voor de jaarwedde van burgemeesters, wethou ders en ontvangers? In hotel „Vreewijk" nabij Oosterbeeic hceit een felle brand gewoed. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Tot eere-Kanunnik van het Hoogwaardig Kathedraal Kapittel van het Bisdom Haarlem is benoemd de Hoogeerw. Hooggeleerde heer prof. dr. J. Th. Beysens. Uitsluiting in de Rijnlandsche zijde' industrie. Een revolutionnaire beweging in Porlu- gaL Alle deelnemers zullen gedeporteerd worden naar de koloniën. De rust hersteld. Zwitserland opnieuw door noodweer ge troffen. Aardbeving in het Engadin-dal, Tsjang Kai Sjek afgetreden als opperbes velhebber. Rusland zal niet deelnemen aan de Ver- keersconferentie te Genève. De zaak Sacco en VanzettL Geen pause lijke tusschenkomst te verwachten. Sacco heeft de hongerstaking opgegeven. Barometerstand 9 uur v.m.; 748. Vooruit Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.51 uur. Hoogste barometerstand 765.6 te Lacoruna Laagste barometerstand 745.1 te Wisby. Verwachting: Matige tot krachtigen, later afnemende N. W. tot W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, aanvankelijk nog regen buien, later iets warmer. De Indië-vlieger Geijsendorfter werd heden Ln zijn woonplaats Baam gehuldigd. De ontvangst ten sladhuize.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1