Het Zilveren Priestrfeest van Pastoor v. d. Berg. Zilveren Priesterfeest van Pastoor C. G. A. v. Baaren. Het Veertig-jarig Priesterfeest van Pastoor Engering te Castricum. Het Zilveren priesterfeest van pastoor L. Th. M. Snelders. RECTOR DE WOLF. PRIESTEREEEST PASTOOR VAN DER SALM. 40-JARIG PRIESTERFEEST. ZILVEREN PRIESTERFEEST RECTOR WITTEMAN. 3oor den iubil eeren den Pastoor mef Rector J. M. Janssen Schmidt van Noordwijker- hout als Diaken en L. Janssen Schmidt, Rector van de Heibloem als sub-Diaken en Tater Groen als Ceremoniarius, Het kerkgebouw was tjokvol. Het zang koor zong ouder leiding van het hoofd der R. K. School het vierstemmige Veni Cre ator van Fr. Eppink en daarna de vierstem mige H. Mis, Missa Iste Confessor van Pa les r;na zonder orgelbegeleiding- Feestredenaar was Kapelaan Looyaard van Rotterdam, die al® tekst gekozen had: „Gelijk de Vader mij gezonden heeft, zoó zend ik U". Z.Eerw. bracht naar voren dat de parochie feest viert om de 25 luister volle priesterjaren van den Herder. De lof trompet werd echter niet gestoken en de vreugdebazuin weerschalt niet om den per soon; de eenvoudige Jubilaris zou zulks niet wenschen doch we eeren den Priester wiens heerlijke taak het is op te treden als be middelaar tusschen God en de menschen, de gebeden der geloovigen op te dragen aan den Schepper, die als een andere Chris tus, de voortzetter van het verlossings werk is. De eerste menschen waren volko men gelukkig, doch de zonde stortte hen in 't dal van tranen. Door de belofte van een Verlosser te zullen zenden was de toestand echter nieu thopeloos. Na eeuwen van blij verwachten, werd Christus, de Zaligmaker, geboren, om de menschen het bovenna tuurlijke geluk te hergeven. Zonder Chris tus geen waar geluk. In onzen tijd van broedermoord, waarin wellust hoogtij viert, waarin de vrouw bezig is haar eens verv.or- van rechfen te verspillen, daar is slechts nog guluk te vinden bij Christus Eucharis- ticus. Hude daarom aan den uitdeeler der H. H. Sacramenten en dat Spanbroek zulks deed, was gisteren bij de blijde intocht ruimschoots gebleken en daarvan getuigen de Parochianen ook heden door hun over- groote belangstelling. Het sterven van Christeus was 't gewich tigste moment in de wereldgeschiedenis. In de H. Mis wordt dat offer hernieuwd. De Priester is 't, die dat verzoeningsoffer op draagt, om de groote genaden van God af te smeeken. De H. Johannes Chrisostimus noemde een H. Mis van gelijke waarde als het offer van Christus. Daarom is de Priester hoog en verheven boven alle aard- sche machten. 25 jaar Priester te mogen zijn is derhalve een groote genade. Spr. werkte eenige jaren op hartelijke wijze samen met den Jubilaris van heden en verklaarde in allen oprechtheid dat de priesterarbeid, die we heden huldigen, groot succes had. Pas toor Slenders zou als arbeider in den wijn gaard des Heeren zijn overgroot loon ont vangen, omdat hij de hitte van den dag had gedragen. Laten de Parochianen steeds hun Herder volgen met gebed. De aanwezige familieleden zouden, aldus de gewijde redenaar, een dank- en een smeekgebed ten Hemel zenden. God dan ken voor de groote genade den jubileeren den Priester in hun midden te zien en van God den zegen af te smeeken, dat Hij den feesteling nog vele jaren zou geven om te werken tot heil der hem toevertrouwde ge loovigen, om eindelijk met alle luister en praal gezegend te worden in Gods schoo- nen hemel. De gloedvol uitgesproken predikatie maakte diepen indruk. Na de H. Mis voerde het koor de vier stemmige priestercantate van Haagh: „Hul de aan het Priesterschap" op verdienste lijke wijze uit. Vooral de orgelpartij was bij den organist, den heer P. Schipper, in uit stekende handen. Voor de zegen van het Allerheiligste werd rfezongen hdt vierstemmige „Tantum Ergo" Van Stehle. Aan het slot der plechtigheid kregen we nog te hooren „Ave Maria" van Hubert Kuipers, een barilonsolo, op sublieme wijze uitgevoerd door den bekenden en begaaf den zanger E. J. Bos van Krommenie. De receptie, 's middags om 1 uur, was buitengewoon druk bezocht. Vele goede vrienden uit andere parochies, als Spierdijk, Ilpendam en Beverwijk, waar Pastoor Slen ders werkzaam was, kwamen hunne geluk- wenschen en geschenken aanbieden. Van de parochie ontving Z.Eerw. een prachtig salonmeublement en een boeken kast. Het aantal cadeaux is zoo enorm groot, dat we verder alles onvermeld laten. Ons bleek echter, dat Pastoor Slenders, die nu bijna een jaar te Spanbroek werk zaam is, algemeen geacht en gezien is. En hoe kan het anders? Wie den goedmoedi- gen, eenvoudigen en ijverigen priester kent, waardeert hem. Middags om 3 uur sloot een Lof, waaronder het Te Deum gezongen werd, de kerkelijke plechtigheid. Zondagmiddag. Somber dreigend was den ganschen Zon dag het^weer, toen de laatste hand aan de Versiering gelegd werd. En toen de auto's met eere- en feestcomité weg reden om den jubilaris te ontvangen aan het station Hille- gom leek het of de hemel spotte met alle feestviering, want 't gutste naar beneden. Treurig hingen de wit-gele vlaggetjes, waar mee de auto's versierd waren. Maar God dank, vóór Hillegom bereikt werd, klaarde 't op. Ruim 7 uur arriveerde de jubilaris, ter wijl eere- en feestcomité zich opstelden op 't Stationsplein. Hier richtte de oudste kerk meester, de heer C. Zuidgeest, een woord van welkom tot den geesteling en zijn beide Heerbroers, die hem vergezelden. Om half acht deed de Pastoor z'n plechtige intocht in z'n ParOchie, waar hij onder feestelijk ge beier der klokken, begeleid door eere- en feestcomité schreed door een dubbele rij van bruidjes, die op 't kerkplein stonden opge steld. Daarna werd hij voorafgegaan door misdienaars en bruidjes plechtig vanaf de pastorie de kerk binnengeleid onder het zin gen van een welkomstlied door de parocia- nen. D, Pater-assistent sprak een woord van welkom, waarna 't plechtig Lof begon. De Jubilaris werd hierbij geassisteerd door z'n beide Heerbroers. Kerk en omgeving waren schitterend ver sierd. Bij de ingang van het kerkplein was een eerepoört opgericht, die versierd was met gladiolen, en een heel mooi effect gaf. Hel bovenstuk der poort toonde reeds var. uit de verte de woorden „welkom, beminde Her der," samengesteld uit witte en roze anje lieren. Bij de Kerk- en pastoriedeur stonaen eenige piëdestallen, die opgevuld met gera niums een mooi geheel vormden. De versie ring in de kerk was af. Het hoogaltaar was versierd met palmen, waartusschen lelies en witte rozen prijkten. Onder dc Hchtktonen hingen schitterende bloemenmanden, volgers de kaartjes aangeboden door verschillende vereenlgingen. Een woord van lof komt ze ker toe aan den heer Louis Aarsén te Aals meer, aan wien het feestcomité de versie ring der kerk had toevertrouwd. En prachtig kwamen in deze zee van groen en bloemen uit de keurig bewerkte altaarrand en Com- muniebankkleeden, een deel van het ge schenk den jubilaris door de Veronica-ver- eeniging aangeboden. Maandag. Om half elf werd door den ZeerEerw, Ju bilaris de plechtige H. Mis opgedragen, ge assisteerd wederom door zijn beide Heer broers. Het versterkt zangkoor onder leiding van den heer M. G. van Staveren, voerde zeer goed uit: Veni Creator van Beltjens, 4- stemmige Mis van Hailer, terwijl na de H. Mis een feestcantate van Theo v. d. Bijl werd gezongen. In de predikatie na het Evangelie schetste de Weleerw. Pater Hugo Ponsioen Ö.F.M., assistent in de parochie, de heiligheid van het Priesterschap. Van de gelegenheid om den Jubilaris te feliciteeren na de H. Mis werd door velen gebruik gemaakt. Te drie uur in den middag had plaats de officiëele aanbieding van het huldeblijk der parochianen in de St. Josephschool, die met groen en bloemen eenigszins versierd Was. Daar kwamen den feestvierenden Priester gelukwenschen de heer Knaap, wethouder der gemeente (de Burgemeester en andere wethouders waren wegens vacantie en werk zaamheden verhinderd.(Notaris Overmeér en mevrouw, de leden van kerk- en Armbestuur, het feestcomité en eenige afgevaardigden van vereenigingen. Ook de eerwaarde Zus ters hadden in de zaal plaats genomen. Allereerst nam het woord de heer Alke made, voorzitter van het feestcomité, die den jubilaris dank bracht voor alles, wat hij voor de parochie gedaan had en hem namens de parochianen een enveloppe met inhoud als feestgeschenk der parochianen overhandigde. Daarna las de Eerw. Moeder Overste een mooi speechje voor, waarin zij namens de Zusters den feesteling dankte voor zijn gees telijke leiding. Wethouder Knaap schetste als de ver tegenwoordiger van het gemeentebestuur hoe een Priester kan werken om de maatschap pelijke orde te behouden en Wenschte na mens het gemeentebestuur den jubilaris ge luk met zijn 25-jarig Priesterschap. In zijn antwoord stelde de feesteling deze gelukwensch op hoogen prijs en was het feestcomité dankbaar, dat ook het gemeente bestuur was uitgenoodigd. Onder het Lof van dank, dat te 8 uur werd gehouden, had de Pastoor nog beter dan des middags gelegenheid zijn parochianen dank te zegenen voor alles, wat zij in deze dagen voor hem gedaan hebben. Woensdag is het de feestdag der kinde ren. Dan zullen alle schoolkinderen onder de H. Mis de H. Communie ontvangen tot in tentie van den jubilaris, waarna de huldiging zal volgen in de St. Josephschol. Een woord van dank aan het feestcomill dat moeite noch arbeid heeft ontzien, om dit feest zoo prachtig te doen slagen is zeker hier ten volle op zijn plaats. Zondagavond had de ontvangst van den jubileerenden herder der Parochie, den Z.Eerw. heer Pastoor C. G. A. van Baaren plaats, na een afwezigheid van enkele da gen, ter gelegenheid van diens 25-jarig Priesterjubileum. Aan het station was ter begroeting aan wezig de .Eerw. Zeergel, heer Prof. J. J. Lauwnier met het kerk- en armbestuur Als de begroeting heeft plaats gehad, steeg het gezelschap in de gereedstaande rijtui gen en auto's en werd met een korten om- weg gereden naar de Pastorie. Ofshoon de regen in stroomen neerviel, was een ma; li menschen aanwezig om getuige te zijn van dezen intocht. Te half 8 werd een plechtig Lof van dankbaarheid opgedragen in de feestelijk versierde parochiekerk. Een woord van hulde mag zeker worden ge bracht aan de firma L. Jorna, alhier, voor de keurige versiering. Een sobere doch kunstzinnige versiering was aangebracht geheel van levende planten en bloeme Voorafgegaan door een groot aantal bruid jes, kwam de jubiaris het kerkgebouw bin nen. De geheele parochie zong een wel komstlied. Als allen zijn gezeten, beklimt de Z.Eerw. Zeergel. heer J. J. Lauwrier den kansel en sprak een welkomstwoord tot den jubiaris. Spreekr is verheugd na mens de geheele parochie den jubileeren den herder het welkom toe te kunnen roepen, Spr. verklaart, dat allen aan het feest van den jubileerenden Pastoor zullen deelnemen en wel vooral door een harte lijk gebed. „Laten wij vooral morgen bid den tot de H. Maagd Maria, dé Moeder der Priesters." Daarna werd het plechtig Lof gecelebreerd door den jubilaris, geas sisteerd door diens broeder, de Z.Eerw. beer H van Baaren, pastoor te Kethel en Rector A. van Baaren, als diaken en sub diaken. Ceremoniarius was de Z.Eerw. Zeergel. heer Prof. J. J. Lauwrier. Na het Lof werd gezongen een expresselijk voor dit feest gemaakt feestlied Voor den aan vang van het Lof speelde de organist de heer P. van Goor, Prelude en Adagio uit de c. Moll sonate van Guillmant en bij bet veraten der Kerk Grand Coeur van Wil liam Faulkes. Zeer zeker was met dit alles den jubileerenden herder een waardige ontvangst bereid. De eigenlijke feestdag van den jubilee- rende Priester van de Ënkhuizer Parochie werd begonnen met een plechtige Hoog mis, opgedragen door den jubilaris. Z.Eer- waarde werd hierbij geassisteerd door den Z.Eerw. heer H van Baaren. als Presbiter- assistent, diaken Rector A. van Baaren, subdiaken de Z.Eerw. Zeergel. heer J. J- Lauwrier. In het Prierièrkoor merkten wij op den Z.Eerw. heer Van der Weïjden, Pastoor van Volendam en Pastoor Wiers- ma Mede was in het kerkgebouw aan wezig de Edelachtb. beer Burgemeester Bosma en Mevr. Bosma. Op verdienstelijke wijze voerde het zangkoor uit de voor dit feest ingestudeerde Missa Eucharistica voor 4 stemmig gemengd koor van Don Lorenzo Perosi, onder directie van den heer G. P. B. Reijns; organist was de heer S. Woes- tenburg. Na het Evangelie betrad de Zeer Eerw. heer H. van Baaren, broeder van den jubilaris, den kansel. De gewijde spreker had tot tekstwoorden gekozen de woorden uit bet Evangelie van den feestdag van Maria ten Hemelopneming: Poiro unum est necessariam: Een ding slechts is maar noodigSpreker vergeleek dc houding van Martha en Maria. De cene maakte zich druk om bet wereldsche en de ander denkt eerst om bet zieleheil. Dit is het beste deel, en dit Zal haar niet worden ontnomen. Alleen het laatste is ook slechts noodig. Zoo is het werk van den Priester, slelig heéil hij hel beste deel verkozen en wijst ook de geloovigen bii alle voorko mende gelegenheden op 't eeuwige. Vanaf het doopsel tot aan het graf steeds is de priester daar om ons bii te staan op de reis naar de eeuwighe'd. Dit is al deze 25 jaren het doel geweest van dezen ju bileerenden priester. Dit is ook de betee- kenis van dit ?5-jarig priesterfeest. D:t feest zal den band tusschen den herder en Parochie sterker aanhalen. Dat de geloo vigen dit feest medevieren bewijst wel de schoone versiering van dit kerkgebouw. Prettig heeft de jubilaris reeds gedurende enkele jaren samengewerkt met Kerkmees ters,Armbestuur, Eerw. Zusters, het Kerk koor enz en ook al eenige zaken mogen tot stand brengen. Deze prachtige oude stad heeft tnl devies de spreuk: Cand!te et Constante: Vlekkeloos en standvastig. D't is ook de spreuk van den herder. Zoo heeft hii onder u gewerkt en zoo hoopt hij voort te gaan, Blijft gij Uwen Priesters steeds eeren, zooals gii zoo prachtig in het feestlied hebt laten uitkomen. Na de Hoogmis zong het kerkkoor een cantate, die door alle aanwezigen werd aangehoórd Te een uur ontving de iubilaris in d* Pastorie hef feestcomité De heer M. J Botman hielj de volgende toespraak: Milnheer Pastoor. Als voorzitter van het Feestcomité, dat zich voor uw zilveren Priesterfeest in onze parochie gevormd heeft, valt mii de groote eêr te beurt, u een kort woord toe te spreken. Meer dan ik vermag te zeggen, gevoel ik welk een groote dag deze voor u is 25 Jaar is het geleden, dat u een macht werd geschonken, grooter dan aan de En gelen werd gegeven. En in die 25 jaren hebt ge met opoffering van u zelf en met Onvermoeiden ijver de Zielen geleid, zooals een goedé Herder de aan hem toevertrouw de kudde, Ontelbare zielen hebt ge voor haar Schepper behouden, ontelbaar velen hebt ge tot Hem teruggebracht; vele verdoolde zielen mocht ge tot ons Geloof terugvoeren. En de laatste jaren van uw vruchtbaar Priesterleven hebt ge gewijd aan de gees telijke behoeften van deze parochie met een vuur en een geestdrift, welke God al leen vermag te weten. Dankbaar vermeld ik, wat ge deedt voor de versiering van ons heerlijk Godshuis, met trots wijs ik op den bouw van het nieuwe St. Nicolaasgesticht en der R.K. Meisjesschool, maar bovenal wijs ik op uw onschatbaar werk voor onze geestelijke tempels, voor onze onsterfelijke zielen. Pastoor, ge doet veel, ge doet alles Voor ons, wat ge kunt; we kunnen u dat niet naar verdienste vergelden. Wees echter overtuigd, dat wij vandaag uit geheel ons hart met u mede feest vieren. Wij wen schen u geluk met het groote voorrecht, dat ge heden een tijdperk van 25 jaren van uw gezegend priesterwerk moogt af sluiten, te midden vin een gelukkige pa rochie, omringd door een talrijke familie- Schaar, waarvan ik alleen noem uw hoogge- eerde oude moeder, die vandaag zeer zeker een der gelukkigste dagen van haar leven vièrt. Mijnheer Pastoor, ik heb reeds gezegd, dat we niet vergelden kunnen, wat ge voor ons gedaan hebt Toch heb ik het genoegen u namens de geheele Ënkhuizer parochie als zwak bewijs van erkentelijk heid én dankbaarheid aan te bieden een envelopje niet inhoud, waarover ge geheel vrij kunt beschikken. Wij wenschen u toe, dat ge nog vele jaren in onze parochie moogt arbeiden en dat God uw Wérk ze- gene tot in lengte van dagen. De Eerw. jubilaris dankte geroerd. Reeds veel heeft spreker in zijn priesterloopbaan mogen medemaken, dagen van vreugde en dagen van teleurstelling. Gelukkige dagen heeft spreker mogen medemaken op het eiland Texel bij zijn vaderlijken vriend Deken Buisman, in het eenvoud;ge plaatsje Volendam heeft spreker veel geleerd van deze Ingeloovige menschen. Méde van de gelukkigste jaren waren ook die doorge bracht in deze parochie. Dankbaar gestemd heeft spreker 't groote aantal communieën dezen morgen. Gaarne aanvaardt de jubi laris het cadeau der parochie. Hiervoor zal spreker zich iets aanschaffen, wat hem voor altijd aan de parochie van Ertkhuizen zal blijven herinneren. Na de huldebetooging van het comité bracht de Hoogeerw. Deken van Hoorn den jubilaris zijn gelukwenschen Te half twee ving de receptie in de nieuwe meisjesschool aan. Zoo goed als alle parochianen kwamen den jubilaris de hand drukken. Na de receptie verschenen Bur gemeester en Wethouders der gemeente. De Burgemeester h:eld een korte toespraak. De feestdag werd besloten met een plech tig Lof met Te Dèum en het zingen van de Priestercantate. Reeds dagen was men ift stilte aan het werk geweest om dèrt grijzen priester hulde en dank te brengen voor wat hij in het veërtigjarig tijdperk als priester heeft ge daan en speciaal wat hij te Castricum heeft weten tot stand te brengen. Zondag 14 Augustus werd Pastoor Engering, nadat hij eenige dagen afwezig was geweest op het station Haarlem verwelkomd, door den ka pelaan den WelEerw. Heer de Boer met hét Kerkbestuur. Vervolgens werd gereden naar de grens der parochie, waar een groote stoet van ruiters, versierde fietsers en de be sturen van de kerkelijke en sociale vereeni- gingen waar hij met een kórt woord werd verwelkomd door den voorzitter van het feestcomité kapelaan Schamper. Vervolgens trok voorbij een stoet met een heraut te paard voorop, waarachter zich de andere deelnemers aan den optocht zich schaarden, Vroolijke fanfares van het patronaatskorps klonken én met flinke pas ging hét naar da kérk. Jammer dat de regen dc stoet zoo deerlijk havende. Overal waren de vlaggei» uitgestoken en eén haag van menschen was ondanks den regen langs den weg geschaard, Bij parochianen als bij andersdenkenden wapperden of liever druilde de vaderland- Sche driekleur, veelal met pauselijke kleu ren. Bij de kerk was het publiek overweldi gend. Hier kréég den gewijde jubilaris was schoos te zien, want hét kerkplein was on der leiding van den onvermoeiden kapelaan Schamper schitterend versierd. Drie eere poorten, vcor eiken ingang een, versierd met de wapens Castricum, Bakkum en Schiedam. Nadat de parochianen en véle rtiet-katholieken in de kérk warén getogen werd den jubilaris afgehaald door de mis dienaars én een groote stoet van bruidjes terwijl langs den middelgang tegen de ban ken ter weerszijde een haag van bruidjes was gevormd. Voorafgegaan door het kerk bestuur en de aanwezigen geestelijken be trad de pastoor met zijne familie de fraaie onder leiding van kapelaan de Boer door de firma J. Kehl versierde kerk. Dat moet den pastoor wel getöónd hebben, hoe dè paro chianen over zijn herderlijk en veel ander werk hier bijna 20 jaren verricht, denken. Het was een sliert van bloemen en planten met hier en daar een vaandel, terwijl overal de pauselijke kleuren aan de pilaren waren opgehangen. Onder het zingen van een welkomslièd trad de pastoor zijné kerk binnen. Nadat dit beëindigd was beklom de voorzitter van hel feestcomité den kansel eft riep in naam van de parochianen den Pastoor hier het welkom toe er op wijzend, dat hier zooveel parochianen waren samen gekomen om den Herder hulde en dank baarheid te betuigen voor het priesterwerk al die jaren en speciaal hier voor hen ge daan; als priester niet alleen, maar ook niet minder als mensch. Tévens wees de gewijde redettaar er op hoe de past. steeds was bezield geweest te werken voor de op voeding van de jugd en de zielezorg van de parochie; hiervan getuigen de vele gebou wen die onder zijn pastoraat zijn opgericht. Wat hij er voor gedaan heeft kunnen wij, ging de redenaar verder, niet beoordeelen, dat oordeel is aan God. Maar wel gevoelen wij U groote dankbaarheid te betoonefl voor hetgeen Gij in Uw lang Priesterleven hebt gedaan. Na deze rede ving een kort lof aan door den jubilaris met assistentie van den Wel eerw. heer Starrenburg, oud-kapelaan der parochie en den Weleerw. heer de Boer, kapelaan der parochie. De Verschillende gezangen wérden zeer mooi door het koor uitgevoerd, waarna tot slot „Aan U, O Koning der Eeuwen" werd gezongen. De kerk was zooals gezegd- fraai versierd maar in den avond viel ons op de mooie en rijke Verlichting waarbij ons oog werd getrokken naar vier mooie koperen kronen in het mid denschip en de beide zijbeuken der kerk, alsmede naar de fraaie bel bij den ingang van de sacristie, hetwelk geschenken zijn van den pastoor aan de kérk. Mede viel ons óog Op de gerestaureerde luchter-, in. hel priesterkoor. In eèn woord alles was even mooi en prachtig. Toen we buitenkwamen waren we et verbaasd over hoeveel men schen ér in de kerk gewéest waren als nooit te voren was 't zwart van menschen. Dat de pólitie vooral bij het opstellen en het ko men van den stoet Veel te regelen had laat zich begrijpen. Vermelden We nog dat Zelts van de openbare gebouwen de driekleur wapperde, dan kunnen we voor den eersten dag besluiten. Maandag 15 Augustus. Van 6 uur in den ochtend was het een gang naar de kerk om de H. Communie te ontvangen ter intentie van den jubilaris. Te 10 uur ving de plechtige Hoogmis aan waarbij de jubilaris werd geassisteerd door den HoogEerw. deken Lucassen van Bever wijk als presbyster assistent en de beidé oud kapelaans der parochie, Prof. Starren- burg en kapelaan v. d. Oudenhoven als dia ken en subdiaken. Ceremoniaris was de ka pelaan der parochie de Welerw. heer de Boer. Voorts zagen we in het priesterkoor naast de familieleden de Zeereerw. heeren Wouterlood, Rombouts, Paulussen en Ser- brock, resp. pastoor te Beverwijk, Wormer- veer, Heemskerk en rustend pastoor te Beverwijk. Het zangkoor zong oiider leiding van den dirigent na opening met het Veni Creator, de 4-stemmige Mis van Sluis, zeer verdienstelijk werd vertolkt. Tijdens de H. Mis werden eenige solo's gezongen door een neef van den jubilaris. Na de H. Mis werd door het zangkoor ten gehoore gebracht de priestercantate van Jos. Francken, waarbij de solopartijen werden gezongen door de heeren Schermer, tenor, A. J. v. Westen, bariton en P. A. v. Wes ten bas. Deze werd zeer mooi vertolkt. Na het evangelie beklom de Hoogeerw. Deken Lucassen den kansel tot het houden van de feestrede De gewijde redenaar had tot tekst gekozen: „Ego clige vos, ut eatis et fructüm affereatis en fructus vestér maneat." Hij begon er op te wij'zen hóé de jubila ris van dezen dag in den gouden tijd van zijne jeugd tot priester te zijn gewijd als iets onberijkbaars achtte deze voorbijge gane 40 priesterjaren. Toch is die dag snel gekomen en verwonderd zult gij U wel heb ben afgevraagd hoe dat mogelijk is ge weest. Dat is daarom vlug gegaan omdat gij al die jarén hebt gearbeid voor het zielé- heil van Uw parochianen. Daarom is dat heden een gedenkwaardige dag die stemt tot vreugde en dankbaarheid maar ook van blij verwachten. Gij hebt het woord van Christus bewaarheid „Ik ben de wijnstok enz. Na woorden van felicitatie te hebben ge richt tot den jubilaris, richtte de gewijde redenaar zich tot de parochianen in het al gemeen en er op wijzende hoe God zijne zegeningen in die 40 jaren den feesteling heeft geschonken. Hoe de genade van boven hem wordt geschonken en het werken hier beneden geschiedt ter meerdere eer en glorie van God. Dan ging hij na hoe rijk het priesterleven van Pastoor Engering is geweest en wat spe ciaal hier in Castricum is tot stand ge bracht. Hij wees er op, hoe het leven van den priesters een leven van offer is, maar dan heeft de feesteling dat zeker in toepas sing gebracht, door zijn steun bij ziekten en sterven, troost en opbeuring brengende, daar naast hoe vaak zal hij in die jaren niet aan de doopvont hebben gestaan en hoeveel duizenden zullen van hem hebben gehoord Ego te absolvo. Na zijn rijk pastoraat in Castricum te heb ben gereleveerd, wees hij den parochianen er op, hoe zij daarom dankbaar gestemd mogen zijn en van God daarom mogen en moeten vragen, dat hij nog lang moge be waard blijven God ter eere en den ziele lot heil. En mogen eenmaal voor hem den dag aanbreken vaa scheiden dan zal God hem hierboven ontvangen met de woorden: Hij heeft het verdiend, want hij heeft zijn volk bemind en een huis onder hen gebouwd. Te ongeveer 12% uur verzamelde zich in de gymnastiekzaal der bijz. school het feest comité waar het geschenk van de paro chianen werd aangeboden. Dit geschenk bestaande uit een natuur getrouwe weergave van de grot van Lour- des en achter in den tuin van de pastorie verrezen, is ontworpen en voor een groot gedeelte gebouwd door iemand die speciaal verzocht geen naam 'e noemen. Wij moe ten dat eerbiedigen, toch wenschen wij hem hier een woord van hulde te brengen voor dit mooi stuk wérk, want het is iets zeer bijzonders. Machtig en groot en daar bij zoo mooi nagebootst, dat een ieder die dezen middag na den Herder te hebben gelukgewenscht het zal zien, zeker zal op merken, dat is mooi, dat is prachtig Daarbij doet de grot onder dienst als ka pel en rustaltaar en reeds morgenochtend zal door den feesteling een H. Mis daar worden opgedragen. Het geschenk werd aangeboden door den voorzitter van het feestcomité, kapelaan Schamper, die met een enkel woord releveer de de vreugde gisteren door de parochianen betoond, maar zij meende dat het daarbij niet moest blijven, omdat zij ook op andere wijze de dankbaarheid wenschte te betuigen. Daat- om is een geschenk bijeen gebracht dat een wensch van U vervuld een gzot van I.ourdes in Uw tuin te hebben, wij spreken daarbij den wensch uit dat dit geschenk zal blijven c-en herinnering aan Uw 40-jarig priester schap en dat gij er nog vele jaren pleizier van moogt hebben. Hierna ving de receptie aan, wat een gaan en komen was, want ieder wilde persoonlijk nog den jubilaris gelukwenschen. een P'echtig Lof met Te Deum plaats, hetwelk door den jubilaris zelf werd gecelebreerd met dezelfde assistentie als 's morgens in de H. Mis. Vervolgens bracht dê fanfare een sere nade, terwijl in intiemen kring te 7 üür eeh uitvoering plaats had in de töoneelzaal van de bewaarschool, waarbij door de schoolkin deren een kindercantate werd gezongen en een t ooneelstukje Werd opgevoerd „De Wonderbloem geheeten. Hierdoor bewezen de kinderen hun grijzer herder hün dankbaarheid. We mogen niet beëindigen zonder een woord van lo te hebben gegeven aan de Eerw. Zusters, die zich onvermoeid hebben gegeven om dat alles den kleinen in te pren- ten. Voorts den schilder van de tooneelen die op zijn gewone wijze zich van zijn taak naar aller wensch heeft vervuld. De parochianen te Wijk aan Zee hebben een echt parochiaal feest bereid. Hoe kórt nog pastoor Snelders ook hier wèrkzaam mag zijn geweest, die enkele maanden ble ken voldoende te zijn om hem geacht en be mind te maken. Reeds lang van te voren waren inzamelin gen gehouden, die een belangrijke som bijeen brachten en welke som den Eerw. jubilaris is ter hand gesteld om naar eigen goed vinden mee te handelen. Het priesterkoor in de parochiekerk werd door ijverige handen opgesmukt en móói ver sierd met prachtige bloemstukken en een schitterende electrische verlichting. Op het plein, vóór de pastorie, rijkte een keurige eerepöort met een huldigend opschrift en de vlaggen met pauselijke wimpels ontbraken natuurlijk niet aan de huizen der parochianen. De fêéslelijke intocht van den jubilee- >-Énd?ri nasloer had fcwidsg.tvrtfld nl-iafs. Overvloedige regenbuien dreigden dit ge deelte van het leest jammerlijk te ver storen, doch gelukkig bleven de „sluizen des hemels" op het moment, dat pastoor Sneleders door zijn parochianen jubelend verwelkomd werd, gesloten, zoodat de feestelijke intocht inderdaad een triomf tocht bleef. Voorafgegaan door ruiters met sierlijk uitgedoste aarden en gevolgd door een groote stoet van parochianen, reed de Eerw jubilaris, terwijl „Arion" vroolijke muziek speelde, naar de pastorie, waar voor een groep kinderen stond opgesteld, die, onder leiding der Eerw. Zusters, den Herder een artelijk welkomstlied toezon gen. De Zeer Eferw. pater A. Hoppers had op zich genomen, om de 'begroetingsrede uit te spreken en Z.Eerw. kweet zich vóortreffelijk van zijn taak. Zijn toespraak werd met lui den bijval ontvangen en door de muzikaiiter van „Arion" met eenige flinke fanfares „onderstreept." Hierna volgde een kort Lof in de kerk. De jubileerende pastoor werd door een stoel bruidjes naar het Altaar begeleid, waarna pastoor Snelders met korte woorden zijn dankbaarheid over de grootsche ontvangsl nu reeds te kennen wenschte te geven. Gisterochtend werd om 10 uur de plechtige Hoogmis opgedragen, welke dooi eén zeer groot aantal geloovigen werd bijge woond. De Zeer Eerw. celebrant werd geassesteerd dogr den Zer Eerw. Pater Desmet, als diaken en den ZeerEerw. Pater A. Hoppers, uit Egmond aan Zee, als subdiaken. Het zangkoor, onder, leiding van den heei H. v. d. Zant, leidde de plechtigheid in me' het „Veni Creator", waarna de H. Mis een aanvang nam. Na het Evangelie 'beklam de WelEerw heer J. v. d. Sman, kapelaan te Amsterdam den preekstoel, voor het uitspreken van dc feestrede; Als ik op dezen feestelijken morgen, te midden van goud en zilver, temidden van licht eh bloemen, op dezen preekstoel geroe pen ben om een feestwoörd te spreken, af- gus de gewijde redenaar, dan zult gij van mij niet hooren een woord van lof en hulde aan uwen jubileerende pastoor. Ik zal vandaag aan uwen pastoor niet uitreiken een brevet „Summa cum laude" na een priesterwerk van 25 jareri. Denk niet dat uw jubileerenden pastoor géén lof verdient. Integendeel, de meeste van zijn priesterjaren hééft hij door gebracht in groote stadsparochies en als ge maar een enkel klein deel kent van wat het zeggen wil te arbeiden in groote steden, met zijn licht en duisternis, dan zult ge begrij pen, dat uw pastoor een priesterleven ach ter den rug heeft, niet zonden zoggen en niet zonder tranen. Hij werd zelfs door zijn kerkelijke over heid belast met de oprichting van een nieu we kerk in een aanwassende wijk te Am sterdam. Een kerkgebouw, dat een prachtig gebouw zou zijn geworden, als niet de oorlog, die zooveel machteloos sloeg, ook machte loos maakte uw jubileerenden priester-bouw heer en hem verhinderde om le voldoen aan zijn heerlijke idealen. Hij wil echter geen woord van lof. Sléchts dit devies wilde hij nemen: „Soli Deo honor et Gloria," alleen aan God eer en glorie op dezen dag. Daarom liet hij al het werk van die 25 jarên vandaag op het feestaltaar, God smee- kend, dit aan te nemen als een feèstcadeau uit priesterhanden. Hebt ge opgemerkt aldus ging de ge wijde spreker voort dat uw pastoor meer dan anderen jubel heeft gelegd in zijn stem, toen hij het Gloria aanhief? Als wilde hij met nadruk zeggen: niet aan ons, Heer, zij eer en glorie, maar gegeven zij die eer aan uwen naam. Ik spreek daarom niet van lof en hulde. Hij wil, het niet. Dan zal ik bij deze feestelijke H. Mis een woord van gelukwensch spreken tot uw jubi leerenden pastoor. Thans, na 25 jaren, staat nog duidelijk voor zijn geest de heerlijke en gulden dag van zijn priesterwijding. Na dien dag heeft hij zijn priesterleven besteed, het meest voor anderen, want hij begreep, dat een priester alles voor allen moet zijn. Ik wensch u geluk, zoo sprak de Eerw. redenaar dan tot den jubileerenden herder, uit naam van uw gestorven vader en moe der, die mag ik nog even naïef zijn zich hierboven gekleed hebben in het hemelsche feestgewaad, door de Engelen ge leverd. Ik wensch uw geluk uit naam van uw fa milie, die den priester nog beschouwt als haar kroon en eer; uit naam van uw vrien den, die met groote belangstelling het wel en wee van uw priesterleven hebben gade geslagen. Ik wensch u geluk, uit naam van de braven en rechtvaardigen, die gij hebt op gevoerd in het geestelijk leven, in naam van de Zondaars, die gij van den fatalen en ondragelijken last hebt bevrijd in den biechtstoel en bij huisbezoek; uit naam van de kinderen, in wier mond gij zoo vroeg hebt gelegd den zoeten naam van Jezus en uit naam van al die parochianen, die vandaag uw feest meevieren, één in het geloof, dat gij hen zoo welsprekend ge predikt hebt en" één in de liefde, die de parochianen en hun priester verbindt. De gewijde sreker richtte hierna tot de parochianen een verzoek. Dè Eerw. jubi laris is nog niet zoo lang iri bun midden, doch hij heeft van zijn arochianen een goede indurk, „Dat zijn menschen zoo sprak hij zelf die hun priesters weten te eeren." En hij weet dit te waardeeren Blijft gij dan voortaan, aldus de Eerw. spr., uw pastoor en priester eeren als de rediker van Gods woord Hij predikt zoo gaarne en hij doet het met de bezieling van een Franciscds en met den moed van een Paultis. Blijft hem eeren als de heler in uw noo- den naar ziel en ichaam. Blijft hem èeren als degene, die optre den moet als de zielengeneesheer Van zon den en fouten. God geve hem nog in lengte van dagen kracht om licht te brengen in de duister nis van deze wereld, die worstelt om te komen tot klaarheid. Met den wensch, dat de EerW. jubilaris eenmaal ook op 50 jaren van priesterar beid zal mogen terugzien, eindigde de ge wijde redenaar zijn feestpredikatie. Hierna werd ret H. Offer voortgezet. Na het einde werd door het zangkoor de priestercantate „Priesterhulde", van A. P Hamers, uitgevoerd. Des middags werd in de pastorie receptie gehouden, welke zeer druk bezocht was O.a. kwamen den Eerw; jubilaris feliciteeren de burgemeester dezer gemeente, de heer H. Rothe, de geestelijkheid uit omliggende plaatsen, waaronder de HoogEerw. heer J, M. Lucassen, Deken van Beverwijk; de Zeer Eerw. heer J, C. Serbroek, rustend pastoor te Beverwijk en vele anderen. Des avoii'd om 8 uur werd een plechtig danklof gehouden, waaronder de Eerw. jubi laris, diep getroffen, woorden van hartelij- ken dank sprak tot zijn parochianen en allen, dié hem zm„ een echoonen en onver- gctelijljen dag bereid hadden. Vermelden wij no|g dat onder de vele bloemstukken een bijzonder fraai stuk was in schilderij-vorm, met een symbolische voorstelling van geloof, hóóp en liefde Geheel uit bloemen samengesteld, voromde het een mooi stuk werk. Het was van onzen piaStSgehóot, de heed P. Schelvis. Gedeeltelijk gecorrigeerd. Volledigheidshalve herinneren wij nog aan het Zilveren Priesterfeest van den ZeerEerw. Heer P. H. de Wolf. rector van het Ziekenhuis „St. Joannes de Deo" te Haarlem. Dit is reeds eenigen tijd terug in int'emen kring gevierd. De iubilaris had zich thans aan alle huldebetoon onttrokken, door zich naar het buitenland te begeven. De Zeereerw. Heer C. P, van der Salm, vroeger kapelaan te Haarlem, thans pastoor der H. Sacrament parochie te Delft, die gisteren zijn zilveren priesterfeest vierde, is Zondagavond reeds op grootsche wijze ge huldigd. Juist tusschen de buien door kon de jubi laris aan het begin van de Mijnbouwstraat op treffende wijze worden verwelkomd door bruidjes en edelknapen, waarna hij plechtig het propvolle kerkgebouw werd binnen geleid. De kerk, die in de toekomst voor patronaat is bestemd, wanneer het eigenlijke kerk gebouw op de nog open ruimte zal zijn ver rezen was magnifiek versierd. Na een in leidende toespraak had een plechtig lof plaats, nadat door de geloovigen eerst het welkomst lied was gezongen. In de feestzaal aan de Nassaulaan had des avonds een bijeenkomst plaats van het feest comité en genoodigden. Als voorzitter van het feestcomité wees de Weleerw. kap. W. H. Polder er op, dat het thans de officieele hulde is van vereenigingen en colleges, als volledig beeld van den Wippolder, die den bouwmeester der parochie willen danken, die op het oven veld van enkele jaren her een kerkgebouw en een heel complex Scholen heeft laten verrijzen, als monument van pries terlijken ijver en zorgzaamheid. Spreker kon de groote som van f 3000 namens de parochie aanbieden. Het zangkoor „Sursum Corda" zong hierna een feestcantate. Achtereenvolgens werd de jubilaris nog ge complimenteerd namens verschillende corpo raties en vereenigingen, waardoor tal van bloemstukken werden aaneboden. Na een dankwoord van den jubilaris voerde tenslotte „Sursum Gorda" nog enkele ge zangen uit. In zijn Thompson-woning te Voorschoten heeft de ZeerEerw. heer M.A. Thompson, oud-hoofdredacteur van „De Maasbode" en oud-directeur van de Congregatie der Eerw. Zusters-Franciscanessen van St. Lucia te Bennebroek, onder enorme belangstelling uit gansch het land gisteren zijn 40-jarig pries terfeest gevierd. Des morgens om half pegen droeg de Zeereerw. jubilaris in zijn huiskapel een H. Mis van dankbaarheid op, waarbij enkele familieleden van jubilaris tegenwoordig wa ren, o.w. zijn 88-jarige moeder, zijn zuster en zijn heerbroer, de Zeereerw. heer J.W.J. Thompson, pastoor te Nibbixwoud. Zijn woning was feestelijk versierd met talrijke bloemstukken, welke de jubilaris van tal zijner vrienden en vereerders op dezen zeldzamen feestdag mocht ontvangen. In den loop van den dag kwamen velen, zoowel geestelijken als leeken den jubilaris persoonlijk hun gelukwenschen aanbieden. Op verschillende tafels lagen de felicitatie brieven en telegrammen opgestapeld, o.a. van Z. D. H. Mgr. A. J, Cellier, Bisschop van Haarlem en zijn beide secretarissen, de Zeereerw. heeren J.M. v.d. Tuyn en Th. W. Pichotvan Mgr. M.P.J. Möllmann, vicaris- generaal van het bisdom Haarlem Mgr. dr. Jan Olav Smit, apostolisch -vicaris van Noorwegen Mgr. H.J.M. Taskin, kanunnik J.D.J. Aengenent en den Zeereerw. Zeergel. heer W. Nolet, resp. president en professoren van het Groot-Seminarie te Warmond van Mgr. C.A.W. de Gruyter den Hoogeerw. heer Plebaan L.A.A.M. Westerwoudt, deken van Haarlem den Zeereerw. heer H.A.Th, van Dam, deken van 's-Gravenhage Mgr. P. Stroomer, deken van Amsterdam den Zeereerw.heer J.G. van Heeswijk, deken van Rotterdam den Hoogeerw. Kanunnik, deken H.J. Zondag, pastoor te Vogelenzang den Hoogeerw. heer Kanunnik P.L. Dessens, deken van Leiden, Pater B.H.S.M. von Bönningshausen S.J. en tal van andere Eerw. geestelijken uit gansch het land. Voorts van Congregatie der Eerw. Zusters Franciscanessen van St.Lucia, van de priorin en Zusters van het St. Luciagesticht te Rotterdam en de andere kloosters dezer congregatie, waarvan de jubilaris gedurende 30 jaar directeur is geweest van het week blad „Rechtuit" te 's-Gravenhage; Dr. L.J. Sikcing den directeur der R.K. H.B.S. te Rotterdam, den heer Heynende heeren P, Buskens en Margry té Rotterdam Jan Stuyt te 's-Gravenhage P. Bredius, te Amsterdam bankier Everard te Haarlem Cas Vroom en P. van Vugt, beiden te Rot terdam, welke laatste voorzitter was van „de Vriendenkring" toen de Zeereerw. jubilaris daarvan geestelijk adviseur was. Gisteren viefde de Zeereerw. heer W. P. Witteman, rector van ht St. Willibrordus- gesticht aan de Oude Molstraat zijn zilvere priesterfeest. Om half 10 droeg de zilveren iubilaris een plechtige H. Mis van dankbaar heid op in de fraai versierde kapel van het St. Willibrordugesticht. Hij werd daarbij geassisteerd door den Zeereerw. heer Th. M. Beukers, pastoor te Leiden, als diaken en den Weleerw. pater C. F. van Meerendonk S. kapelaan der parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen, als sub-diaken. Pas toor Beukers hield een feestpredikatie naar aanleiding van de woorden Alle eer aan God, waarin defgewijde"redenaar de verheven waar digheid van hetpriesterschap schetste en er op wees, dat de priester zijn waardigheid en alle gunsten en genaden van God ontvingen heeft. Het zangkoor der eerw. Zusters der St. Willibrordüsstichting voerde een meerstem mige Mis van L. de Vocht uit en Tantum Er go en Haec dies van Winnubst. De plechtige H. Mis werd bijgewoond door c'7 d dc eerw. Zusters en familieleden, onder wie een bijna 80-jarige peettante van den jubi laris. Na de H. Mis had een feestelijk ontbijt plaats in een der nieuwe zalen van de stich ting. Hierna werd de jubilaris door de Eerw. Zusters gehuldigd. Een feestcantate werd hem toegezongen, een toespraak werd gehou den en eenige muzieknummers werden ten gehoore gebracht. De Zeereerw. jubilaris had heden tal van fraaie bloemstukken en geschenken in Ont vangst te nemen, waaender er waren van de Eerw. Overste en Zusters van het R. K. zie kenhuis, van Groenestein en van de Clara Féyscboól aan de Noordpolderkade, van d leden vaft het liefdewerk De Catechismus, van de leerlingen dér M.U.L.O.-, Vorm- en Kweekscholen, van de leerlingen van den hoofdakte-cursus enz. Hedenmiddag had een druk-bezochte re ceptie plaats, terwijl dés avonds het feest met j een plechtig Lof werd hesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6