Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Wat zal hij er mee doen? GEM. BUITENL. BERICHTEN, BINNENLANDSCH NIEUWS. De jaarwedden vab burgemeesters, secretarissen en ontvangers in Zuid-Holland. Spoorwegongelukken en de toelating van de pers op de plaats der ramp. De vuilverwijdering der hoofdstad. i De schorsing van den directeur der gasfabriek te Weesp. De reis der Koninklijke familie naar Noorwegen. Om Sacco en Vanzetti. Het Koloniaal instituut te Amsterdam. Het einde van den margarine oorlog. UIT ONZE OOST. Onvoldoende. Voor ket ontdekken der communistische samenzwering in 1926. Het Indisch detachement. DE REVOLUTIONAIRE BEWEGING PORTUGAL. IN Alle personen bij de revolutionaire beweging betrokken, zullen gedeporteerd worden naar de koloniën. De rust hersteld. Vrijdagmorgen is een mislukte poging tot een staatsgreep gedaan. De regeering ver- klaarde den toestand meester te zijn. Uit Madrid wordt aan de bladen gemeld, dat volgens van de Portugeesche grens ont vangen berichten een groep officieren van de garnizoenen te Lissabon en Oporto een militair pronunciamento tegen de Portu geesche regeering heeft ondernomen. De regeering zou zijn afgetreden. De Zondagavond gehouden ministerraad heeft den commandant van de bij Lissabon geconcentreerde troepen ontvangen en deze een nota overhandigd voor de commandan ten van alle regimenten, waarin wordt te gengesproken dat de regsering voornemens is de schuldigen aan de staatsgreep met de zelfde gestrengheid te straffen als de revolu tionairen van Februari 1,1. De minister van oorlog verklaarde, dat de wijziging van het ministerie uitgesteld is teneinde niet te doen gelooven dat de re geering toegeeft tengevolge van den op haar uitgeoefenden druk. De ministerraad heeft besloten alle per sonen, die bij de revolutionaire beweging be trokken zijn geweest, naar de koloniën te deporteeren. Luitenant Sarmenlo is uit het kader van het leger geschrapt. De directeur der Natonale Bibliotheek is van zijn ambt ontheven. Later wordt gemeld'. In het heele land heerscht rust. Majoor Filomeno Camera, de leider van de opstan dige beweging, is gearresteerd. Bij een on derhoud tusschen complotteerende officie ren en leden der regeering in het verblijf van het hoofd van staat loste luitenant Sar- mento revolverschoten in de richting der ministers. De secretaris van den minister van Finnanciën werd gewond. Luitenant Sarmento werd gearresteerd. Generaal Carmona, president van de re publiek en president van den ministerraad, benoemde ohlangs Passos Souza, een links- staande figuur, een voorstander van de Constitutie, tot vice-president van den mi nisterraad. Deze benoeming was rechts- str'eeks gericht tegen de politiek van de partij zijner medewerkers, onder wie zich een zeker aantal min of meer uitgesproken monarchisten bevinden. Na de benoeming van Passos Souza ontstond een samenzwe ring, en een troep militairen drong tot de verblijven van den president der republiek door, dien zij met de revolver in de vuist sommeerden de benoeming van den vice- president te herroepen en hem te vervangen door een rechtsstaande minister. De opstan delingen hadden slechts voor het oogen- blik succes. Zij werden krachtig aangepakt en spoedig teruggeslagen, en thans heerscht er rust te Lissabon. De regeering achtte het echter raadzaam zich terug te trekken naar het vliegpark van Amadore, in de nabijheid van de hoofd stad. Carmona verklaart dat hij den toe stand meester is. De telefonische verbinding met Oporto is verbroken. Ditmaal schijnt de aanleiding van de po ging tot een staatsgreep het plan te zijn ge weest van den generaal Carmona, die nog altijd behalve president der republiek ook tevens ministerpresident is, om den minister vanvoorlog Passos Sousa tot vice-president van den ministerraad en tot zijn plaatsver vanger te benoemen. Dit besluit van Car mona wekte in het ministerie zelf groote ontevredenheid. Want in dat ministerie zetelen ook monarchaal gezinden, die de benoeming van Sousa, een politicus van linksche richting, ten scherpste afkeurden. Maar ook in militiare kringen vond de be noeming van Sousa verzet en eenige offi cieren van het garnizoen van Lissabon wil den nu, volgens de in Portugal gebruikelijke methode de regeering verdrijven, ten einde zich zelf van de macht meester te maken. Vrijdag drongen deze officieren met revol vers gewapend de zaal binnen waar de mi nisterraad vergaderde. Zij eischten het ontslag van Sousa en de vorming van een zuiver rechtsch ministerie. Maar «enige te hulp snellende soldaten wisten de indrin gers weer naar buiten te werken. Intusschen waren eenige schoten gelost waardoor de secretaris van den minister van financiën werd gewond de minister van justitie een •champschot kreeg. De poging van de muitende officieren om de regimenten van het Lissabonsche garni zoen voor zich te winnen, heet mislukt, maar uit 't bericht dat de ministerraad in 'n nota aan de regimentscommandanten heeft verklaard, de muiters niet zoo streng te zul len straffen, als in Februari het geval was zou men opmaken dat alles toch nog niet zoo zuiver is, als men van officieele zijde doel voorkomen. Intusschen zijn de voornaamste leiders van den opstand toch al gearresteerd, o.a. overste Camera, die als nieuw dictator was uitverkoren en Armento, een der officieren, die van den inval in de zittingszaal van den mnisterraad ten huize van Carmona de lei ding had. En voorloopig schijnt dus generaal Car mona zich nog weer te hebben kunnen handhaven. Uitsluiting Zijde-industrie, De werkgcversvereeniging der Rijnland- ache zijde-industrie heeft allen arbeiders in de bedrijven der veredelingsindustrie den dienst opgezegd. Het totaal aantal uitge sloten arbeiders bedraagt 8000. Men verwacht in verband hiermede, dat 'de volgende week ook de fluweel-industrie gedwongen zal worden haar bedrijf stil te leggen. Noodweer in Zwitserland. Uit de jongste berichten uit Zwitserland blijkt, dat het daar wederom noodweer is geweest. Donderdagmiddag barstte opnieuw een hevig onweer los over Lausannen en omge ving. Het regenwater drong de kelders bin nen en vele malen werd de brandweer te hulp geroepen. In Villeneuve is het heel zwaar weer ge weest. Door den storm werden schoorstee- nen weggerukt en boomen ontworteld. Ook Montreux moest het duchtig ontgelden, waar spoedig de straten in beken waren veranderd. In St. Maurice overstroomde de St. Bar- thelemybeek de spoorbaan, zoodat het ver keer tengevolge van de door het water mee gesleurde steenen, boomen enz. eenigen tijd moest worden gestaakt. De correspondent van de „Times te Genève meldt nog d.d. 12 Aug., dat de tele foon- en telegraafverbindingen den vorigen dag door het noodweer waren verbroken, 's Avonds bereikte de storm zijn hoogtepunt, geweldige regenvlagen sloegen tóen neer over de Jura en het gebied róndom 't meer van Genève. Wijnbergen werden vernield en boomen ontworteld. De storm ging ver gezeld van eèn plotselingen val van de temperatuur, terwijl gedurende ongeveer 'n kwartier de hoogtelijn van het water in t meer ongeveer twee en een halven voet steeg om daarna weer tot het gewone peil terug te vallen. Groote schade is ook dit keer keer aan gericht door hagel en wind in de streken van Bern en Luzern, waar militairen en brandweer druk bezig zijn om de wegen vrij te maken, de ontwortelde boomen op te ruimen, enz. Aardbeving in Engadin. BERLIJN, 13 Aug. In Engadin, met name in Sankt Moritz en Pontresina, zijn Zater dagmorgen tamelijk hevige aardschokken waargenomen, die groote ongerustheid on der de bevolking veroorzaakten, maar geen materieele schade aanrichtten. Het fascistisch bewind. Deze week zullen te Savona terechtstaan een aantal socialisten, die het vorig jaa- Filippo Turatti, het socialistische Kamerlid, behulpzaam waren bij zijn vlucht uit Italië. Men herinnert zich dat Turatti in December 1.1. in een motorboot naar Corsica vluchtte en vandaar naar Parijs toog, waar hij thans nog woont. Naar aanleiding van dit proces heeft Tur- ratti een brief gepubliceerd, waarin hij zegt, dat wanneer een man als hij, die zeventig jaar oud is en bovendien ziek, in strijd met de wet, welke het verlaten van het land zonder paspoort op straffe van zes jaar ge vangenisstraf en een hooge boete verbiedt, genoodzaakt wordt Italië te verlaten, dit een bewijs is hoe onmogelijk het Ieveh in Italië voor degenen, die zich niet aan de dictatuur onderwerpen. Tien personen uit Turatti's onmiddellijken vriendenkring moet zich thans verantwoor den, o.a. prof. Ferruccio Parri en prof. Carlo Roselli. In October verleden jaar was Tu ratti's gezondheidstoestand zeer ongunstig. Op advies Zijner doktoren vroeg hij een paspoort voor het buitenland aan, daar het duidelijk was dat hij in een Italiaansche badplaats aan de actie der fascisten zou zijn blootgesteld. De prefect van Milaan be loofde zijn verzoek naar Rome door te zen den, en zegde een spoedig antwoord toe. Het eenige antwoord dat hij kreeg, was dat zijn hui» den volgenden dag door een sterke politiemacht werd bewaakt. Hij be sloot toen om wat rust te vinden ergens buiten Milaan bij vrienden te gaan. Overal echter werd hij vervolgd; als een opgejaagd mensch leefde hij voort, nergens had hij rust meer, zoodat hij besloot tot eiken prijs het land te verlaten. Hetgeen dan ook met be hulp zijner vrienden geschiedde. Aan het slot van zijn brief spreekt Tu ratti de hoop uit, dat er spoedig een einde moge komen aan het fascistisch regiem, dal tot den economischen en moreelen onder gang van Italië zal leiden. Priesters gearresteerd. De „Osseryatore Romano" meldt de aan houding en opsluiting in de gevangenis van Udine van mgr. Solisizzo, aarts-priester van Gemona, die 72 jaar oud is, van mgr. Gori, kanunnik van de kathedraal van Udine, van den aartspriester Gaspero van Tarcen- to, van mgr. Goncina, rector van de pa rochie van Prata di Pordenone en van den aartspriester van Spilimbergo Colin. Het blad, dat gelooft dat deze geestelij ken bestemd zijn om te worden gedepor teerd, betreurt dat ook ditmaal de bevoegde geestelijke autoriteit, in dit geval mgr. Ross-, aartsbisschop van Udine, zich niet gehouden heeft aan het kanonnieke recht, dat hem tot plicht stelt tusschenbeide tè komen vooral in een katholiek land, Sacco en Vanzetti. Een oordeel uit het Vaticaan, ROME, 13 Augustus. Terwijl de fascisti sche bladen hun voldoening uitspreken over het uitstel der terechtstelling, van Sac co en Vanzetti, doet de „Osservatore Ro mano" een eenigszins anderen toon hooren. Het officieele orgaan van het Vaticaan ont houdt zich ervan een oordeel te vellen over de al of niet juistheid van de veroordeeling van beide anarchisten, doch betreurt de toenemende neiging der publieke opinie zich in te laten met door regelmatig samen gestelde gerechtshoven gevelde vonnissen. Hun beslissingen zijn wellicht niet altijd ge heel juist en dwalingen ziin uiteraard niet uitgesloten, doch zij vormen ongetwijfeld de basis van de maatschappelijke orde. Het orgaan stelt de wanordelijke betoo- (hnger^ter^Jinist^v^^S^c^^nVaozett^^ii Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON S „What will he do with It", door JOS. P. H. HAMERS. 137 Laat in den avond besteeg bij z'n paard maar ging van z'n weg af, en hield een paar uren den grooten rijweg, om aan de boeren ruimschoots tijd te gunnen om het pachters- feest té verlaten, en aan het oude heeren huis om in te slapen. Eindelijk toen hij meen de, dat er geen kapers meer op de kust konden zijn en z'n uur daar was, sloeg hij langs een omweg de laan van Fawley in. Toen de toren van het dorpskerkje in het gezicht kwam, in de heldere sterrenlucht, steeg hij af, leidde het paard naar een dicht beukenboschje, bond hét daar vast en liep naar het rsterwerk, waardoor het park was afgesloten. Zacht, zooals de wolf de schaapskooi binnentreedt, spróüg hij over het met mos begroeide paalwerk en be reikte de pilaren van het groote. onvol tooide kasteel, Helder en duidelijk stroomde het licht boven uit Darrel's kamer. De rest van het oude huis was gesloten en donker. Thans bevindt hij zich in de holle ruimte van het groote gebouw. Hij klimt de ladder óp, het slot van de deur bezwijkt voor z'n ruwe, maar met behendige hand gébruikte werktuigen; hij is in de lange galerij; hét maanlicht dringt overvloedig en helder door de breede vensters. Welk een rijkdom van kunst aan die wanden! Maar een rijkdom waaraan hij, Jasper, niets hééft. Daar schui felt zijn voetstap, verraderlijk voort naar de kamer van den kinderloozen man, die zich van geen gevaar bewust is.- De laatste deur is zonder gedruisch ge opend; de smaile, houten gang ligt voor hem. De deur van Darrcll's kamer stond half open; kaarsen op de tafel; helder brandende houtblokken op den haard. Het vertrek was ledig, maar de deur aan de overzijde stond ook open. Lösely's gehoor ving het geluid op van een voetstap in de kamer, juist beneden die waarvan die deur aan de overzijde den toegang verleende. Snel als het weerlicht gleed de booswicht de kamer binnen, sloot de deur waardoor hij binnen gekomen was al, en stak den sleutel in den zak. Een stap verder bracht hem hij den haard. Daar naast hing, het schellekcord, dat men in den regel in ouderwètsche hui zen aantreft. Losely keek om zich heèn, Op de tafel lag een pénnemes. Het Volgend oogenblik was het koord, hoog bovén het bereik van Darrel, afgesneden en op den grond geworpen. De haard, die énkel ge schikt was voor groóte houtvuren, leverde geen voorwèrpén op, waarin de eigenaar, in tijd van nood, eert bruikbaar wapen kon .vinden. Niets dan een lichte, koperen tang één lijn met de gevechten fe Weenen, die ontstonden naar aanleiding van een vonnis, en spreekt zijn leedwezen uit over de geest van tolerantie bij de autoriteiten, die ver antwoordelijk zijn voor de handhaving der openbare orde, hetgeen tenslotte zou kun nen eindigen in een toestand, die bet mogelijk zou maken, dat door de gerechts hoven uitgesproken vonnissen door de pu blieke opinie herroepen kunnen worden, daar het laatste woord blijkbaar aan het volk is. De kabinetscrisis in Griekenland, De premier Zaïmis heeft zijn kabinet ge reconstrueerd zonder de drie afgetreden ministers der Volkspartij. De reis van Baldwin. De Britsche premier Baldwin is naar Oost-Canada vertrokken en zal Vrijdag te Sydney in Nieuw-Schotland scheep gaan. In een afscheidsrede bracht hij hulde aan de eerste Canadeesche pioniers die hun zoeken naar een Noord-Westelijken door gang combineerden met den pelshandel. De Amerikaanscbe vloot. Generaal Herbert Lord. directeur van de begrooting, die te Rapid City aankwam' tot het houden van een bespreking met presi dent Coolidge, verklaarde, dat voldoende fondsen in de begroo'ingsraming voor het volgende jaar waren opgenomen voor den aanbouw in het eerst jaar van ale oorlogs schepen, waarvoor machtiging werd ver leend, met inbegrip van de zés kruisers, die het congres den vorigen winter vroeg. Hij verklaarde verder, dat daarop alleen een uitzondering maakten drie duikbooten, waarvoor in 1916 machtiging werd verleend en die nog in het experimenteele stadium verkeerden. Kerk en Staat in Mexico. Het departement van Binnenlandsche Za ken spreekt tegen, dat er thans onderhan delingen gaande zijn tót regeling van het- tlict tusschenkerk en staat in Mexico. Het departement zegt, dat de ervaring van het afgeloopen jaar aantoont, dat de bevolking overal in het land het best buiten de pries- ers kan stellen. De burgeroorlog in China. In den toestand in China is plotseling weer een belangrijke wijziging gekomen door het besluit van Tsjang Kai Sjek om af te treden als opperbevelhebber van de nationalistische legers en „zich in het parti culiere leven terug te trekken. Blijkbaar gevoelt Tsjang Kai Sjek, dat zijn positie onhoudbaar is geworden tengevolge van de nederlagen tegen de noordelijke troepen, onder leiding van Soen Tsjoean Fang, onhoudbaar is geworden. Hij is nog even te Sjanghai geweest, maar is daar Zaterdag weer uit vertrokken en te Sjanghai is men overtuigd, dat de generaal, die wel gezorgd zou hebben voor de toekomst ge borgen te zijn, voor goed van het tooneel verdwenen is en een „welverdiende rust zal gaan genieten. Maar in het aan ver rassingen rijke China moet men aan zulke voorspellingen nu dadelijk niet te veel hech ten. Hoe dat zij, voorloopig heeftTsjang Kai Sjek uitgespeeld. Geheel en al vrijwillig trouwens is zijn besluit niet geweest. Onder de nationalisten, die hem tot dusver steun den, wilde men hem kwijt en in een bijeen komst te Nanking zou dan ook de meerder heid der nationalistische leiders hem het opperbevelhebberschap hebben ontnomen en hem een ondergeschikt bevel hebben op gedragen. Dit zou Tjang hebben geweigerd en daarom zou hij tqjt zijn ontslag nemen hebben besloten. Een nieuwe splitsing dus onder de nationalisten, die misschien nu weer aanleiding zal géven om een verzoe ning tot stand tè brengen tusschen Nanking en Hankau, waar de toestand ook al ver anderd is, gelijk blijkt uit het aftreden van van bekendenden Eugène Tsjen. Zou daarop wellicht het feit wijzen, dat Koening Yoe, die als opvolger van Tsjen was aangwezen. zich weer terugtrok of tot terugtrekken werd genoopt? Er is neg altijd aan nationalistische zijde de zg. christengeneraal Feng, die in het westen, aan de flank der noordelijken Hoepen, voor deze een bedreiging vormt en die tot dusver nóg steeds tusschen de keuze Nanking én Hankau schommelde. Zoo is dus ten slotte uit de verwijdering van Tsjang Kai Sjek weer de mogelijkheid ontstaan van een hereeniging dér nationalisten tegen over het gevaar uit het noorden. En de toe stand wordt er dus volstrekt nog niet beter op. De verkeersconlerentie. De Russische règeering heeft den secre taris-generaal van den Volkenbond tele grafisch medegedeeld, dat zij zich op de verkeerscohfeirenliè niet zal doen vertegen woordigen. Zaiitiis Kabinetsformateur. Kondoeriotis heeft Zaimis belast met de vorming van een nieuw Grieksch kabinet. Brand in een arbeidershuis. Tengevolge van een brand in een ar beidershuis werden vijf personen gedood en zes gewond. De brand was het gevolg van een ontploffing. De reis van Baldwin. Baldwin, de Britsche premier, is te Chalk River (Ontario) aangekomen, op weg naar dé aan de zee gelegen provincies. Er was eén ontvangst te zijner eere georganiseerd, waarbij alle formaliteiten achterwege waren gelaten. Sacco geeft de voedselweigering op. Sacco heeft de voedselweigering, die hij dertig dagen volhield, opgegeven. Hij heeft in den morgen, nadat hij het ontbijt gewei- gerc^iad^i^Toevgelhrid^^uillgn^gebruikL ~en een even" lichte aschschop, Jasper OP ZOEK NAAR EEN „VERMISTE". De „Westminster Gazette" is op de aar dige gedachte gekomen, een prijs van hon derd pond sterling uit te loven Voor denge nen, die er in slaagt een redacteur van het blad, die „vermist" wordf, op te sporen. Deze redacteur, Lobby Ludd, maakt een rondreis door de Engelsche badplaatsen en kondigt van te voren aan, op welken dag hij in een bepaalde badplaats zal zijn en hoe laat hij ongeveer een bepaald punt, de pier of een andere druk bezochte plek, zal bezoeken. Een eiken dag in de „Westminster Gazette" gepubliceerde duidelijke foto van den „ver miste" met een beschrijving van zijn uiterlijk geeft den lezer den noodigen leiddraad D'egeen, die met een exemplaar van de „Westminster Gazette" in de hand op Lobby Ludd afkomt en verklaart: „U bent Lobby Ludd," mag den prijs van honderd pond op- eischen, die Ludd bij zich heeft, Ludd heeft nu al verscheidene badplaat sen bezocht zonder dat hij ontdekt is. Hij geeft in zijn blad eiken dag uitvoerig verslag van zijn wederwaardigheden. Hij verzekert dat de menschen zich op de plaatsen op het uur van zijn bezoek, door de „W. G." van tevoren hekend gemaakt, allen met een exemplaar van het blad in de hand of in oen zak, als het ware opeenhoopen en dat hl; herhaaldelijk kon waarnemen, hoe deelne mers aan den amusanten wedstrijd den ver keerde aanklampten, Ludd zelf heeft, zoo verklaart hij, meer daii eens verwacht, dat hij zou worden staande gehouden door iemand, die in hem den „vermiste" scheen te herkennen, doch telkens is hij aan herken ning ontkomen dóór zich snel uit de voeten maken. Ludd maakt het den prijsjagers dan ook niet gemakkelijk, want bij voorkeur mengt hij zich midden in de dichte menigte alsof hij zelf een dergenen was, die naar Ludd op zoek zijn. Om te bewijzen dat hij hel publiek niet bij den neus neemt beschrijf! hij eiken dag minutieus, waar hij geweest is en hoe laat, langs welken weg en met welke middelen hij zich voortbewogen heeft, en wat hij heeft waargenomen. Hij noemt daarbij de nummers van de trams en treinen, waar mede hij reist, evenals die nummers van de tram en treinkaartjes, die hij koopt, ver meldt opmerkingen, die een kellner of kran- tenverkooper tot hem maakt, of gesprekken die bij hem in de buurt worden gevoerd Ook heeft hij zich in een der badplaatsen doen indentificeeren. Een keer heeft hij het zelfs bij het verlaten van een tram weten klaar te spelen, in den zak van een man, die hem scherp had opge nomen, een flapje Dapier te laten glijden waarop stond: „Ik ben Lobby Ludd." Totnogtoe loopt de „vermiste" nog steeds met den op zijn ontdekking gestelden prij: ongemoeid rond, TELEFONEEREN MET AMERIKA. Binnen enkele weken zal men van elk Belgisch telefoonkantoor uit met de Ver- cenigdc Staten kunnen telefoneeren. De verbinding zal verzekerd worden door de Centrale te Brussel langs den ondergrond- schen en onderzeeschen kabel Brussel GentDe PanneLonden, draadloos verder worden doorgezonden om in de Vereenigde Staten langs den gewonen telefoonkabel de bestemming te bereiken. Een gesprek van drie minuten zal onge veer 2000 i 2500 franc kosten. LEON DAUDET. Aan den Brusselschen correspondent van de „Daily Mail" heeft Daudet verteld, dat hij tijdens zijn vlucht onmiddellijk op de hoogte was geweest van iederen maatregel genomen om hem opnieuw aan te hóuden. De waakzaamheid der politie werd volgens hem versterkt door hel feit, dat er een be looning voor zijn aanhouding was uitge loofd. Hij deelde voorts o.a. mee, dat hij wel licht naar Nederland zou gaan om er een letterkundige voordracht te houden. Niettegenstaande Daudet bij zijn tijdelij ke vestiging te Brussel heeft verklaard geen interviews te zullen toestaan en als hij iets te zeggen heelt dit uitsluitend door bemid deling van de „Nation Beige" te zullen doen, Verklaart de „Mêtrop'ole" een onderhoud met den royalistiscbcn leider te hebben gehad. Daudet betoogde dat het aantal royalis ten in Frankrijk op 300.000 wordt geschat. Dat is een minimum. In Parijs telt de be weging 30.000 goed gedisciplineerde aanhan gers, terwijl in de jongste jaren het effectief in deh Elzas vervijfvoudigd is. Op de vraag Wat er zou zijn gebeurd als de Fransche justitie er in was geslaagd Daudet na zijn vertrek uit de Santé-gevan- genis weer te vatten en opnieuw op te slui ten, antwoordde deze: Op den dag van mijn wederopsluiting zouden de minister-presi dent en de ministers van justitie en binnen landsche zaken in een hinderlaag zijn ge lokt, en tot aan mijn bevrijding gevangen zijn gehouden. De interviewer dacht dat het een grap ■was, doch Daudet verzekerde dat het hooge ernst was. Hét plan was rijpelijk overwogen ên alle maatregelen waren getroffen. Voorts verklaarde Daudet nog met zijn ge wone heftigheid: „Wij zullen weldra weer oorlog hebben, binnen tien jaar; wie weet misschien het volgend jaar reeds. Ik geloof aan den volgenden oorlog, en weet wel, dat ik op het oogenblik even goed ben inge licht als in 1914. De Duitsche legers zullen wederom door België trékkén. Om dit te verhinderen moet de vijand geterroriseerd worden door hem te ontmaskeren en zijn medeplichtigen te vervolgen. Zij zijn de ver raders van het vaderland, die door hun propaganda, hun geschriften cn actie den tegenstander in de kaart spelen. Men dient sterk tè zijn, zeer sterk om te importeeren, van binnen zoowel als van builen." PRAAG EN VATIKAAN. Sinds eenigen tijd loopen er geruchten, dat Hf diplomatieke hrtrpkk'iv'en tusschen Jjét Vatikaan en Praag, welke ruim twee jaren Tl A afgebroken zijn geweest, hervat zullen wor- AVTX..L' J- V/l'AAIv'J-iX den, als uitvloeisel van onderhandelingen, die gevoerd worden. Aanleiding tot de breuk was de offici eele deelneming door president Mazaryk aan de herdenkingsfeesten voor Jas Hus (den nationalen held, die als ketter op den brandstapel het leven liet) te Praag Naar het T. S. T. A. uit Praag meldt, ne men inderdaad, volgens de bladen, de on derhandelingen een gunstig verloop, zoodat men rekenen mag op een gunstig resultaat. Naar „de Rott." verneemt, hebben Gedep Staten van Zuid-Holland om advies aan de gemeenteraden gezonden een door hen ont worpen nieuwe regeling voor de jaarwed den van burgemeesters, secretarissen en ont vangers. Het dagelijksch bestuur van den Neder- landschen Journalistenkring heeft bij de directie der spoorwegen telegrafisch gepro testeerd tegen de houding van den sta tionschef te Leiden, inzake toelating van de pers bij spoorwegongèVallen. Het Kringbe- stuur heeft daarbij herinnerd aan een schrij ven zijnerzijds van eenige maanden geleden waarop de spoorwegdirectie nimmer heeft geantwoord, en verwees verder naar de ver klaring, door den minister van Waterstaat in de Memorie van Antwoord op zijn begroo ting aan de Eerste Kamer algelegd, waarin hij erkende, dat openbaarheid ten aanzien van spocrwegongevallen een algemeen be lang is en het toelaten van de pers daarom aanbeveling verdient. In het telegram wordt ten slotte op een afdoende en onverwijlde regeling van deze aangelegenheid aangedrongen. Het antwoord van B. en W. aan ministei Kan. Gelijk dezer dagen gemeld, heeft dc minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw aan B. en W, van de hoofdstad geschreven, dat de regeering het op prijs zóu stéllen, zulks in verband met de con clusies van het rapport der commissie-Van Loghem i. z. het vuilverwijdéringsvraagstük en de mogelijke plannen van 's-Gravenhage dat het gemeentebestuur van Amsterdair alvcrens een definitief standpunt in tc nemen, met hem in overleg zou treden ovei de vraag, of het mogelijk is, (iet stadsvui' naar woeste gronden te vervoeren. Naar de „Tel." verneemt, hebben B. en W. van Amsterdam hierop geantwoord, dat ir dezen geen initiatief van B. en W. of voor stellen aan den Raad te wachten zijn. He' ligt h.l. in hun bedoeling, den raad voor te stéllen, het rapport, welks conclusies in overeenstemming met den te Amsterdam geldenden toestand zijn, voor kennisgeving aan te nemen. Uiteraard zijn B. en W„ die genoemde conclusies volledig onderschrijven, gaarne bereid, indien de regeering nader overleg in dezen wenscht, hiertoe r.ede te werken Het college stelt zich evenwel op het stand punt, dat het woord thans is aan ministei Kan. Hij heelt schuld bekend. Omtrent de schorsing van den directeur der gasfabriek te Weesp, wegens door hem gepleegde corruptie, waarvan wij Zaterdag j.l, reeds melding maakten, wordt nog het volgende gemeld: De door zeven raadsleden aangevraagde spoedvergadering van den raad van Weesp, werd, na eerst op Maandagmiddag te zijn vastgesteld, op het laatste oogenblik be paald op Vrijdagmiddag, aangezien anders de beide wethouders de vergadering niet hadden kunnen bijwonen. In den aanvang der zitting vroeg burge meester Dottinga, waarom de wensch te kennen gegeven was, dat deze vergadering zou spoedig belegd zou worden en waarom met gesloten deuren vergaderd moest wor den. Nadat de raadsleden Van Seren, Veer man en Vader deze vraag haddén beant woord, ging de raad over in comité-generaal, ten einde te onderzoeken wat de gemeente te doen stond, in verband met de gepubli ceerde berichten betreffende de gekties van den directeur der gasfabriek, den heer J. B'. L. De heer Van der Stel, de schrijver van de artikelen in zake sommige gasdirecteu ren, was ten sfadhüize aanwezig, daartoe uitgenoodigd door het raadslid Van Soe- ren. Ook de gasdirecteur werd gehoord. Naar verluidt droegen de besprekingen op sommige oogenblikken een zeer heftig ka rakter. De verklaringen, afgelegd door den heer Van der Stel waren zóó bezwarend voor den gasdirecteur, dat deze ten slotte bekende, zich schuldig gemaakt te hebben aan het hem ten last e gelegde. Nadat de raad van kwart over drie onaf gebroken tot kwart voor tien des avonds mët gesloten deuren beraadslaagd had, be sioien B, en W., den heer J, B. L., zoowel als directeur der gasfabriek, als in zijn kwa liteit van administrateur van het gemeente lijk elect riciteitsbedrijf te schorsen. Den be- WOENSDAG 17 AUGUSTUS. HILVERSUM 1060 M. 12.00 Politiebcr. l2-35— 2.00 Lunchmuziek door het trio D. Grocneveld-v.ool. A. v. Leeuwen-cello. P. Jochemse-piano. 2.30 KmOer- matinee in het Kurhaus te Schevemngen, o. J. v. Henri Noties. Voor de pauze Het poppentheater (De 3 wen- schen of De tooveroogen) en Harlekiinhcd. Daarna hu moristische goochelkunst. 5-°°6.00 Concert door he ANRO-orkest. Mevr. Vegt de Swarte-piano. 6.00— 6.30 Lezing door Henri Schaap Jr., tandarts, over Mondhygiëne. —6.30-7.00 'Vervolg) Concert Werken van Paul Lincke. 6.457-45 N- °- V.-uitzending. HollandSche liederen uit diverse tijdperken, gezongen door Anton Dirks, met pianobegel. 7-43 Pohtieher. 8.15 Aansluiting van het Kurhaus te Schevemngen. Het Residentie-orkest o. I. v. Prof. G. Schneevoigt. Cecilia Hansen-viool. 10.15 Persber. 10.30—'2.00- Dans muziek uit Café Central en Centraal D le te Schevemn gen, door The Internationaal Five en Los Cmcos Caram- DAVENTRY 1600 M. 12.20 Dansmuziek en E. Cross- bert-liedjes met banjo. 1.202.20 Orkestconcert. 3.20 „The Rydal Sheep Dog Trials", uitgezonden van de Vale of Rudal, Westmorland, In de pauzes orkestmuziek. 3 35 Kinderuurtie. 6,20 iConcertorgelbespeling. 6.40 Tu ripraatje. 6.50 Tijds., weerb., o euws. 7-05 (Vervolg) Orgelbespeling. 7-20 Lezing How to look after our Pets. 7-35 De sonates van Beethoven. 7-5° Muziek van Arne, gearr. door H. Langley. M. Hemb.in- ^opraan. Het Chaplintrio. Koor 8.50 Dansmuziek van voor den oorlog. Orkest. 9.20 Weerber., nieuws. 9.40 Lezing: The Lakeland in poetry. 9-55 11.20 Een programma, samengesteld door 'n man op middelbare leeftijd. tt.20—12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS". 1750 M. 10.50—11.20 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 505—5-55 Trioconcert (piano, viool, cello). 8.50 10.50 Concert. Orkest en solisten. LANGENBERG, 469 M. DORTMUND 283 M. en MUNSTER 242 M. 1.230—2.50 Orkestconcett. 5.50—6.50 Werag-orkest en solisten (sopraan, viool). 8.20—8.50 vroolijk half uurtje. 8.50—10.35 Tum- concert. Het Essener Trio (cither, viola, guitaar). Dub- belkwartet. Tot 12.20 Dansen. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. en BERLIJN 484 cn 566 M. 12.20—8.05 Lezingen en lessen. 8.50 Concert. KosJecksche blazersbond. M. Ney- decla matie. 10.50 Concert. R. Hambrigk, sopraan, O. W. Gundvaldsen, viopl. E. ScJiröder, fluit. Orkest. HAMBURG, 395 M. 4-35 Populaire operamuziek. 5 20 Dansmuziek. 6.20 Orkestconcert. 7-2° Orkest- concert. 8.20 „Mamsell Nitouche", klucht met zar.g in 3 acten, van Hervé. Daarna tot 11.10 Orkcstconcert. BRUSSEL, 509 M. 5:20—6.20 Kamermuziek (Trio. 8.20 Fragmenten van „La Navarraise", opera in 1 acte van Massenet. ïo.20 Sluiten. Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana hebben Zaterdag met gevolg per auto Fefor verlaten en zich naar Böverdalen begeven. Vandaar uit worden wandeltochten en rijtoeren in het bergdistrict Jotunheimen ondernomen, waarna bet gezelschap heden naar Bygdin denkt te gaan. Hier zullen Koningin en Kroonprinses ongeveer een weck vertoeven, in welken tijd ook Prins Hendrik daar zal arriveeren. Het weder was Zaterdag schitterend, gelijk het tot nog toe op twee regendagen na, geweest is. Naar d.d. gisteren uit Oslo wordt gemeld, werden Koningin Wilhelmina en Prinses Ju liana gisteravond te 8 uur in het berghotel te Bygdin verwacht. De rei9 geschiedt deels per carriole (een soort sjees) deels te paard. Het weder is fraai. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met 23 tegen 4 stemmen verworpen een voorstel-W nkoop c.s. om een telegram te richten aan den gouverneur van Massachu- sets, om Sacco en Vanzetti in vrijheid te stellen. Om een subsidie van 50.000. De Raad van Beheer van de Kon. Veree- niging „Koloniaal Instituut" te Amsterdam heeft zich tot B. en W, vna Amsterdam ge», wend met het verzoek, het susbidic voor de ze instelling te verhoogen van 30.000 tot. 50.000 per jaar, B. en w. stellen voor aan dit verzoek te voldoen, onder eenige voorwaarden. Naar de „Msbde" verneemt zal de reed» eenige maanden voortdurende margarine- oorlog tusschen de beide groote concern» Jurgens en Van den Bergh heden eindigen. Van Maandag af zullen de normale prij zen Weer gelden, Naar het „Soerabajasch Handelsblad" mededeelt, wordt ondanks de ervaringen te Buitenzorg opgedaan en de aanschrijving- van den procureur-generaal een afgele gen kazemat van het oude fort Prins Hen drik slechts bewaakt door een ouden in lander. Een groote hoeveelhied buskruit en munitie is hier opgeslagen. De regent van Grisee, raden Adipati Ario Soeriowmoto, heeft als belooning voor zijn ontdekking van de communistische samen zwering in 1926 't hoogste onderscheidings- dingsteeken van den gouden songsong ont vangen. Weer tbuis. Het Indische detachement, dat de plech tige bijzetting van het stoffelijk overschot \an wijlen generaal Van Heutsz in Holland heeft bijgewoond, is it Tandjong-Priok aan gekomen. Namens de divisie-commandant generaal Lasondef, werd het detachement verwelkomd door den plaatselijkcn com mandant. De regimentsmuziek was bij aan- komst ven de stoomboot aanwezig. Het trokkenen werd hiervan om half elf nog detachement reisde Verder naar het garni- cn cch r x nam ze toch weg en verborg ze achter een z-waar, oud bureau. Daar hoorde hij voetstappen op den trap die naar de kamer voerde; Losely week terug in den hoek naast den schoorsteen. Darrell kwam binnen met een boék in de hand, een boek waarin de 'laatste acte van het Parlement betreffende giften aan den Staat voorkwam en dat herti door z'n zaakwaarnemer gezonden was; want Darrell was bezig over een gift aan den Staat te denken; en aan de natie de oudheden van z'n vader te vermaken. Nu liep hij naar de schrijftafel, die mid den in 't vertrek slönd, legde het boek neer en ztichtte. De indringer kwam uit den hoek tc voorschijn, en de kamer doorslui- pehd naar de deur waardoor Darrell bin nen getreden was, lei wijl deze nog altijd met den rüg naar hém toegekeerd stond, sloot hij' de deiir af én maakte zich meester van den sleutel, evenais hij met dc deur gedaan waardoor hij binnengekomen was. Ofschoon het gedruisch, daardoor Veroor zaakt gering was, deed het Darrel uit zn afgetrokkenheid ontwaken. Hij keerde zich snel om, eh op het zelfde oogenblik trad Losely op hem toe. Guy Darrell begreep onmiddellijk in welk gevaar hij verkeerde. Zijn snelle blik had de voorzorgen gezien van den indringer, de gesloten deur, het afgesneden schel koord. Daar, binnen die vier muren, moést het onderhoud plaats hebben tusschen hem en den vermetelcn booswicht. Hij was on gewapend, maar hij vreesde Losely niet. Het was man tegen man, Loselv had het overwicht zijner gröote lichamelijke kracht, z'n armoede, é'n wanhoop en z'n Wraak zucht, Darrell had in z'n voordeel: tegen woordigheid van geest en sterke zenuwen. Toen Jasper op Darrell toetrad, trok deze zich door een bedaarde beweging naar de andere zijde der tafel terug en bracht dit voorwerp tusschen zich zelf en den indringer; daarna zeide hij kalm, doch niet klem: „Biijf Waar ge zijt, mijnheer; geen stap verder. Gij zijt hier gekomen, op welke Wijze dan ook, om uw z.g. aanspraken op mij, nogmaals ie doen geiden. Ga zit ten; ik zal naar u luisteren Darrell's koelbloedigheid verrastte Losely zoozeer, dat hij werktuigelijk aan het bevel, dat hem zoo kalm gegeven werd, gehoorzaamde. Hij Ii.et zich in een stoel neervallen, terwijl hij Darrel] met een on- heilspellenden blik uit z'n loensche, met bloed beloopen oogen, bleel aanzien. „Aha!" riep hij; „nu wilt ge naar mij luis teren, maar nu zijn m'n eischen ook hooger geworden." „Zoo, en waarom? „Waarom? Omdat niemand u hier te hulp kan komen; omdat ge niet vluchter, kunt en dus in m'n macht zijt." „Ik zou eer zeggen, dat ik naar u luister omdat gii onder mijn dak *en ook in m'n macht zijt." „Ik in uw macht!! Zie eens rond; de deu ren zijn gesloten. Misschien meent ge dat roepen en schreeuwen u hulp zou kunnen verschaf.en. Probeer het eens en ik worg u met eigen hand." „Als ik mijn stem niet verhef, dan is het vooreerst omdat ik mij schamen zou dat ik hulp noodig had tegen één enkelen man; om dat ik voor mijn bedienden geen moorde naar wil ten toonstellen in bem, dien mijn ongelukkig kind haar echtgenoot noemde. Spreek dus zacht, mijnheer, of uw eigen stem zal hen, die beneden slapen, Wakker doen worden, en dan kan ik voor de gevol gen niet instaan. En nu, wat verlangt ge? Wees duidelijk cn kort." „Nu," zei Jasper; „als gij de zaak zoö koeltjes opvat, dan heb ik er niets tegen. Mijn eisch is deze: gij hebt vandaag groote bedragen aan geld ontvangen. Dat geld is hier in huis, waarschijnlijk 111 dit bureau en uw leven is in mijn handen." „Gij verlangt liet geld, dat vandaag door de pachters is betaald? Ja, dat geld is hier in huis, maar niet in de kamer die ik be woon. Iemand anders heeft het in ontvangst genomen en iemand anders bewaardt het. Tevergèefsch zoudt ge door de véle gangen van dit ou^e huis r.aar de kather zoeken, waar het.geborgen is. Als ge zoudt gaan zoeken, dan zoudt ge de. deur voorbij moeten gaan van een mij- rer bedienden, die zoo weinig vast slaapt, dat gij alle karis beloopt, dat hij u hooren zal. Hij" is van vuurwapens vootziéh; van een geweer en pistolen. Nu zegt ge; uw lev en,is in mijn macht. Vólstrekt niet, mijn heer; probeer ihaar eens het geld te krij gen en het is met u gedaan." „Ik geloof niet, dat zulke groote geld sommen niet onder uw berusting zijn. En zelfs al zijn ze dat niet, dan zult ge mij, terwijl ik u dc keel dichtknijp, toch den weg wijzen door ;,1 die gangen, waarvoor ge mij zoo lietderrk waarschuwt. En ais uw bedienden wakker worden, of eenig gevaar .mij dreigt, dan zult ge mij redden of zelf sterven. Ziit ge nu nog zoo kalm, mijnheer Darrell?" vroeg Losely, die op gestaan was. „Ik vrees u niet," antwoordde de aan gesprokene, die zitten bleef: ik kan met begrijpen-, dat gij hier met geen ander doel gekomen zijt, dan cm een moord te ple gen, dié u niet baten zou. Gij zijt b.er, zegt ge, om Uwe eischen te stellen. Het zal lijd gerteeg zijn om' te zien wiens leven in gevaar is, wanneer al hetgeen ge voor te stellen hebt, mij bekend is. Tot nu toe hebt ge slechts van een dief stal gesproken, waarbij ge mij vraagt u te helpen! Ge begrijpt, dat ik dat niet doe. Veronderstelt zelfs, dat ze in staat was mij te vermóórden, waarvan ge hét bewiji nog moet leveren, dan zoudt ge nog even ver van het geld verwijderd zijn, dat de begeerte heeft opgewekt. En toch zegt ge, dat uw éischen gerezen zijn. Mij schijnen ze gë'daald tot iiietsl Hebt ge nog iets la zeggen?" t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7