Luchtverkeer. I OVER DEN ATLANTISCHEN OCEAAN, VAN DESSAU NAAF NEW-YORK. Gemengd Nieuws. I I I DE „BREMEN" EN „EUROPA" ZIJN ZONDAGMIDDAG GESTART. De „Europa" teruggekeerd. Ook de „Bremen" geeft den tocht op. De Nederlandsche aviateurs te Zurich. De eerste passagiersvlucht N ederlandIndië. De HollandIndië vlucht van luitenant Koppen. Het noodlottig tramongeluk bij Laren. Met f 2000 er van door. Botsing met doodelijken afloop Brand in hotel „Vreewijk" by Oosterbeek. Een autobus met 27 passagiers tegen een boom gereden. Hevige regenval in Friesland. Auto contra tram. Het faillissement van Notaris Sanders te Groningen. Een ernstig ongeval in de mijn „Julia". Na het ongeluk bij „de Vink". Twee ongelukken bij een ster-rit. De gevolgen van familietwist. Schfln bedrfegt De electrische lijn Rotterdam Amsterdam stroomloos. Uit het roer geloopen. Een brutaal heerschap. Toch gesnapt. Een agent met een dolkmes gestoken. Een ernstige aanrijding. Ten gevolge van verkeerden wisselstand. Op klaarlichten dag. Het noodlottig tramongeluk nahy Laren. Aan een groot gevaar ontsnapt. Voor de oogen van zijn vrienden verdronken. Het tragisch ongeluk bij St. Sauveur. Het verzuimde saluut. Een auto in brand gevlogen. Een felle brand legt te Bergen op Zoom een machinefabriek in de asch. Een zware brand te Berlikum. Een nieuw tijdperk voor de windmolens. SOCIAAL LEVEN. De staking bij „De Usel" geëindigd De tewerkstelling van werklooze Amsterdamsche sigarenmakers te Eindhoven. Een nieuw sociaal instituut in de mijnstreek FINANCIËN. Converteering der leening Amsterdam, 6 pCt., pro resto f 8.750.000. 1 De Oceaanvlucht Dessau-New-York is ^Zondagmiddag aangevangen. Te ruim zes uur zijn de twee vliegtuigen <le „Bremen" en „Europa" van het vliegveld Dessau vlot gestart, hoewel men kan zien, dat de machines zwaar geladen waren. Op grond van de berichten over de weers omstandigheden werd op het laatste oogen- blik besloten, de oorspronkelijk vastgestelde zuidelijke route over Nederland niet te vol gen doch te vliegen over Bremen, Helgoland de noordkust van Schotland en de Orkaden. Toen de „Europa" ongeveer een half uur vliegens van de Noordzeekust verwijderd was, werd het weer zoo ontzettend slecht dat de vliegers van de „Europa" tot terug- keeren besloten. Trouwens de motoren werkten ook niet naar hun zin. Om. één minuut na elf uur gisteravond landde de „Europa" op het vliegveld te Bremen. Die landing verliep lang niet zóó goed als wel gewenscht was, want het zware .vliegtuig zakte door zijn landingsgestel heen en een der schroeven brak eveneens. De inzittenden kwamen er gelukkig zon der letsel af. Boven Kingstown. V. D. vernam gisteren uit Londen, dat de „Bremen" Zondagnacht om 5.15 boven Kingstown (5 mijlen ten N.W. van Dublin) i: waargenomen. Boven den Oceaan De Deutsche Lufthansa ontving bericht dat de „Bremen" 7.05 uur over de Ierschc westkust vloog en open zee had bereikt. Het weer onderweg Het meteorologisch instituut te New-York rapporteerde, 'dat de Oceaan-vliegers op hun tocht waarschijnlijk veel ongunstig weer zouden ontmoeten, op verschillende plaat sen boven den Oceaan woei het sterk elders verwacht men veel regen en soms snist. De spanning te New-York Naar men uit New-York aan het „ribld. seinde, heeft het vertrek van de Jukers- vliegtuigen aldaar een koortsachtige beroe ring teweeg gebracht in de dagbladkantoren die bezig zijn om extra-edities voor te be reiden om elke nieuwe phase van de vlucht aan het pmbliek bekend te maken. Ondanks den Zondag gaven de bladen extra edities uit, aangevuld door bulletins. Uit New-Yonk werd nog gemeld, dat op het Mitchell-vliegveld uitgebreide maatrege len werden genomen ter voorbereiding var de aankomst der Duitsche vliegers. Meer dan duizend soldaten en politie-agenten zouden de orde handhaven onder de enorme menschcnmenigte welke verwacht werd. Indien de aankomst des nachts geschiedt zouden krachtige schijnwerpers het vliegveld verlichten. De verlichting was voor dit ge val nog uitgebreid met zes schijnwerpers van een nabif gelegen fort. Volgens de jongste weerberichten uit New York zou de „Bremen" door gebieden var onbestendig weer vliegen, met matigen tof krachtigen wind, regenbuien en eenige mist Wanneer de vliegers het overeenkomstig 'de door hen te ontvangen weerberichten raadzaam achten, zouden zij eventueel de scheepvaartroute verlaten en direct op New Foundland aanvliegen en vandaar groolen- deels over land naar New York. Het is ech ter ook mogelijk, dat de vliegers reeds eer der zouden moeten besluiten direct naar New Foundland te vliegen; indien namelijk de depressie van Zuid-Engeland naar hel N.O. aftrekt, zou de noordelijke route niet geraden zijn en zouden zij zuidelijker moeten blijven. De vliegers hadden instructies ont vangen, dat zij hun vlucht inrichten overeen komstig de weerberichten, die vier maa' daags door Norddeich per radio werden ver zonden. De vliegtuigen wegen ongeveer 3800 K.G., waarvan 2100 K.G. benzine en 85 K.G. olie De mondvoorraad bestaat hoofdzakelijk uil biscuits, chocolade, thee en water. De draadlooze onlvanginslallaties, welke zich aan boord van de machines bevinden, kun nen slechts de golflengten 1300 M. en 900 M. opvangen. Een telegram aan madame Ntmgesser. De vliegers hebben voor den start aan madame Nungesser het volgende telegram gezonden; In de banen van de „Witte Vogel gedenken wij de beide helden en groeten eerbiedig de moeder van Nungesser; w.g Köhl, Loose en Hönefeld aan boord van di „Bremen"; Risticz, Edzard en Knickerbocker aan boord van de „Europa." Ook de „Bremen" teruggekeerd. Wegens het slechte weer boven den At- lantischen Oceaan heeft later ook de „Bre men den tocht moeten opgeven. In ver band daarmede werd gisteren door de Jun- kerswerke het volgend communiqué gepu bliceerd: De „Bremen" is hedenmiddag te 4 uur 24 te Dessau vlot geland na een uiterst moei lijke vlucht. Tijdens de heenvlucht hing boven de Noordzee een dichte mist. Zoodra Engeland bereikt was-, geraakte het toestel in laag hangende wolken, zoodat gedurende den geheelen nacht slechts op boomshoogte kon worden gevlogen. Eenzelfde weersgesteld heid heerschte boven de Iersche Zee. Des ondanks werd steeds gevlogen en het vlieg tuig bevond zich reeds eenige mijlen boven dien Atlantischen Oceaan, toen het met ■terken tegenwind kreeg te kampen. Na eenigen tijd kalm te hebben beraadslaagd, besloot de bemanning de terugreis te aan vaarden, temeer daar reeds vier k vijf uren waren verloren. Dit besluit en het feit, dat de piloten het toestel ongedeerd naar huis hebben ge bracht, is een bewonderenswaardige pres tatie, die duidelijk bewijst, met welk een ernst de tocht is ondernomen en dat men er geen lichtvaardig kansspel van heeft ge maakt. Van de zijde der directie van de Junkers- werke wordt verklaard, dat de vraag of het onder de huidige weersomstandigheden mogelijk zal zijn, een nieuwe poging te ondernemen, nog niet beantwoord kan wor den. Allereerst zullen de piloten van de doorgestane vermoeienis moeten bekomen. De „Bremen" zal aan een nauwgezette in spectie worden onderworpen. Ook staat het nog niet vast of, indien inderdaad opnieuw een poging wordt gewaagd, hieraan door de „Europa" na het verrichten der vereischte reparaties zal worden deelgenomen, dan wel of een derde vliegtuig zal worden uitgerust. Uiteraard speelt de kostenkwestie hierbij een doorslaggevende rol. Mocht in plaats van de „Europa" een derde toestel starten, dan zou dit geschieden met de bemanning der „Europa" in dezelfde samenstelling. Een der vliegtuigen over den kop geslagen. Zooals men weet, is een Nederlandsch vliegeskader naar Zürich vertrokken, om deel te nemen aan de vliegwedstrijden, welke daar van 12 tot 21 dezer worden gehouden. Dit eskader is 11 Aug. te Zürich aangekomen. Thans is bij het departement van Oorlog telegrafisch bericht ontvangen, dat bij een vlucht over de Alpen een der Nedcriand- sche vliegtuigen nabij Bellinzona over den kop is geslagen. De inzittenden bleven echter ongedeerd. Het vliegtuig is licht be schadigd. Tijdens de vliegdemonstraties Zondag viel de Zwitscrsche luitenant Boner met zijn ma chine. De aviateur was onmiddellijk dood. Huldiging van Geysenlorfier te Baarn. Zaterdag heeft Baarn zijn oud-plaatsge noot, den vliegenier G. J. Geysendorffer, ge huldigd. Even vóór drie uur landde de avia teur met het Fokker-vliegtuig, waarmede hij de reis naar Indië maakte, op een wei land aan den Eemweg. Ter begroeting wa ren o.m. aanwezig zijn ouders, zijn reisge noot Scholle met echtgenoote, benevens de burgemeester, wethouder Van Doornik, en de leden van het Comité en Eere-Comité. Op den Eemweg sloegen honderden belang stellenden de aankomst gade. Nadat het Baarns muziekkorps „Crescen do" een tweetal coupletten van het Wien Neêrlands bloed ten gehoore had gebracht en de burgemeester den heer Geysendorffer welkom had geheeten, werd in versierde auto's een rondrit door het dorp gemaakt. Aan het gemeentehuis, dat met groen en vlaggen was versierd, werd halt gehouden, waar de deelnemers zich in de groote bo venzaal vereenigden. Hier waren reeds vele raadsleden, benevens de heer Plesman, di recteur der K. L. M., met echtgenoote aan wezig. Nadat de eerewijn was rondgediend, nam de burgemeester het woord. Hij heette den heer Geysendorffer nogfnaals welkom te Baarn en herinnerde aan de schitterende prestaties van den koenen vlieger, die door velen te dezer plaatse nog altijd als een „Baarnaar wordt beschouwd, wat niet het minst hieruit blijkt, dat in de plaatselijke bladen steeds gesproken wordt van „onze Gerrit". De heer Geysendorffer dankte daarop voor de hartelijke ontvangst en de gebrachte hulde. Vervolgens verlieten de aanwezigen het gemeentehuis weder om zich naar de ver sierde muziektent op den Brifik te begeven. Ook hier bevond zich een dichte menschen- menigte om van de huldiging getuige te z n. Namens Baarns burgerij bood de heer G. Bakker, voorzitter van het Comité-Geysen- dorffcr een staande klok met inscriptie be nevens een oorkonde aan. Nadat vervolgens een défilé van verschil lende vereenigingen had plaats gehad, zon gen hef R.K. Mannenkoor „Cantate Domino" en het Baarnsch Mannenkoor den vlieger toe. Er voerden ten slotte nog eenige sprekers het woord. Velen maakten van de gelegen heid gebruik Geysendorffer persoonlijk te complimenteeren. Willy Mullens gaat niet mee. De geruchten, volgens welke de heer Wil ly Mullens den vliegtocht met luit. Koppen naar Indië zal meemaken, zijn onjuist. Zij vinden hun oorzaak in de besprekingen, die beide heeren met elkaar gehad hebben, doch deze betroffen uitsluitend het geven van technische aanwijzingen door den heer Mullens aan luit. Koppens, omtrent de plaatsing van fotografische apparaten in diens vliegtuig. Bovendien kregen de ge noemde geruchten een schijn van waarheid, doordat de heer Mullens inderdaad het voor nemen koestert zich t.z.t. naar Indië te be geven tot het uitvoeren aan opdrachten. Om trent den datum waarop hij naar Indië zal „aan, staat, naar de „Tel." verneemt, nog mets vast. Naar gemeld wordt is de toestand der 5 ernstig gewonden bij het tramongeluk te Laren dusdanig, dat levensgevaar voor al len geweken is. Tc Huizen is gisternacht ingebroken in de woning van den warmoezenier K, Een bedrag van 200 is gestolen. Op den weg van 's-Gravenhage naar Hpek van Holland, hadden twee aanrijdin gen plaats. Een jongeman, zekere M„ van Hoek van Hodand, moest naar het zie kenhuis te Rotterdam worden vervoerd. De weduwe O., die door een auto werd aan- gerecen, is s nachts aan de gevolgen der bekomen verwondingen overleden. De bovenverdieping uitgebrand. Consternatie onder de gasten. Gisteravond omstreeks 7 uur is brand ontstaan in het hotel-café-restaurant „Vreewijk" aan den Utrechtscheweg bij Oosterbeek gelegen. Het hotel was vol logé's. De gasten zaten meerendeels nqg aan, tafel toen de brand uitbrak. Buren deelden mece, dat u(t het uit twee verdiepingen bestaande hotel rook kwam. Nauwelijks had men deze boodschap ontvangen, of de vlammen s'ioegen reeds fel uit het dak. On der de gasten ontstond een groote conster natie. Ieder rende naar zijn kamer om zijn eigendommen in veiligheid te brengen. In- tusschen were.1 dé brandweer gewaarschuwd welke spoedig ter plaatse was met een mo torspuit. Met drie slangen op de waterleiding werd de strijd tegen het vuur begonnen. De bovenverdieping is grootendeels ver woest. In het dak waren groote gaten ge brand. Meer nog wellicht dan van het vuur heeft het gebouw van het water te lijden gehac.1. De waterschade is dan ook zeer groot. Eenige plafonds zijn ingestort. Vele gewonden. Zondag is een autobus voor 27 personen, die geheel vol zat, op weg van Apeldoorn naar Hellendoorn, nabij de buurtschap De Kar op den weg ApeldoornVoorst, wegens een defect aan de stuurinrichting tegen een ooom gereden. De chauffeur werd door de voorruit geslingerd en bezeerde zich vri) ernstig. Een kind kreeg een gescheurde tong en een wond aan de kin, een man liep door glasscherven ernstige wonden aan het hoofd op. Alle overige passagiers werden eveneens door gebroken glas gewond. De autobus was vrij ernstig beschadigd, zoodat met een ander voertuig de reis moest worden voortgezet. In Friesland staan, ten gevolge van den buitengewoon grooten regenval van de laat ste dagen de meeste laag gelegen landerijen blank. Ouden van dagen herinneren zich niet, dat hier één etmaal ooit zooveel regen water is gevallen, namelijk van Zondag morgen 8 uur tot Maandagmorgen op den zelfden tijd 83 m.M. Dit is meer dan de ge middelde hoeveelheid in één maand. Alle poldermolens en gemalen zijn in wer king. Daar het te verwachten is, dat het boezemwater in de provincie buitengewoon hoog zal worden, hebben Gedeputeerde Staten last gegeven, het Provinciaal Stoom gemaal te Lemmer onmiddellijk in werking te stellen. Materieele schade. Te Scheveningen is een ernstig auto ongeluk gebeurd, dat echter wonderlijk ge noeg geen slechtoffers heeft geëischt. Een auto, bestuurd door den heer v. d. H., uit Utrecht, waarin tevens diens echtgenoote en twee zoons waren gezeten, wilde, komende van den Gevers Deynootweg, den Harsten- hoekstraat inslaan, toen hij werd aange reden door een electrische tramtrein van de lijn naar VoorburgLeiden. De aanrijding geschiedde met zoodanige kracht, dat de auto een tiental meters werd meegesleurd, terwijl een deel van het houten hekwerk, dat de trambaan afsluit, werd vernield. De vier inzittenden bekwamen geen letsel, doch de auto werd nagenoeg geheel verbrijzeld en kan niet meer hersteld worden. Het gedeelte van den grond, waarlangs de auto werd mee gesleurd, was ghel omwoeld. Van het ongeval is door de politie proces verbaal opgemaakt, doch den bestuurder van de tram treft geen schuld. Natuurlijk trok het gebeurde groote belang stelling van het publiek. Blijkens de ter griffie van de Arr. Recht- bank le Groningen neergelegde lijsten der activa en passiva in het faillissement van den notaris H. Sanders, aldaar, is er een actief van 400.000, tegen een passief van pl.m. 590.000, zcodat het tekort ongeveer 190.000 bedraagt. Bij dc ontploffing van een dynamiet- patroon in de mijn „Julia", te Eygclshoven, liepen de arbeiders G- Soeren en D. van Gils, le Eygelshoven en een Duitsche ar beider uit Bardenberg vrij ernstige verwon dingen op. De laatste is naar het ziekenhuis te Kerkrade overgebracht; de beide anderen r.aar het ziekenhuis te Heerlen. Een actie om schadevergoeding. Eenige personen, die bij het spoorweg ongeluk bij „De Vink" werden gewond en op kosten der Ned. Spoorwegen verpleegd werden, hebben, naar aan de „Tel." wordt gemeld, geen genoegen genomen met de hun aangeboden vergoeding. Naar een hunner meedeelde, zou de schadevergoeding slechts 2/5 ^an alle door de getroffenen gemaakte onkosten bedragen. Er is nu een actie hier over tegen de directie ingesteld. De behan deling der zaken zou voor de Haagsche rechtbank geschieden. Zaterdagavond is een ongveer 30-jarig autohandelaar uit Utrecht, die op een mo to; rijwiel deelnam aan den ster-rit van de K.N.M.V., op den Zutphenschen straatweg onder dc gemeente Rheden tegen een auto bus gebotst. Hij brak een been en werd per auto-brancard uit Velp naar het Sint Elisabeths Gasthuis te Arnhem overgebracht. Ook Zaterdagmiddag gebeurde een on geluk. Een motor met zijspan, die eveneens aan den ster-rit deelnam, sloeg op den Kluizenweg nabij het sportterrein, het eind punt van dezen rit, om. De bocht werd n.l. met te groote vaart genomen. In de zijspan zat de heer Hansen uit Nijmegen, die on der het motorrijwiel geraakte en ernstig gewond naar het ziekenhuis tc Arnhem moest worden overgebracht. Een vrouw lost zes scholten, die echter geen doel treffen. 1 e Maastricht loste bij een familietwist zekere mej. Sch. op korten afstand revol verschoten op haar zwager Ch. D., die in hetzelfde huis woont. De man vluchtte naar buiten, maar ook op straat werden hem r.og twee schoten nagezonden. Alle misten echter doel, Dc vrouw begaf zich daarop naar het café van een anderen zwager, v. R., op wien zij onder de woorden; „Jij zoekt ook altijd ruzie", eveneens op korten aistand een schot loste. Ook dit trof echter geen doel. Haar zuster, v. R.'s vrouw, kwam op het geluid van het schieten toeloopen en voeg de haar toe; „Als je toch schieten wilt, schiet dan maar op mij". De laatste kogel uit de revolver werd daarop in haar rich- ting afgevuurd. Dit schot kwam in den muur van het café terecht. De daderes is door de politie in arrest gesteld. Het wapen werd in beslag ge nomen, Te Rotterdam verbleef sinds eenigen tijd in een logement aan de Nieuwe Haven een echtpaar, dat met bedelen den kost ver diende. De vrouw smeerde zich 's morgens in met aardappelmeel en deed zich dan voor als t. b. c.-lijdster, de man gebruikte een geel poeder, hoestte erg en zeide, dat hij aan as.hma leed. Voor een paar dagen kreeg de z.g. asthmalijder een kennisgeving, dat hij vijf dagen hechtenis moest onder gaan of 15 boete betalen voor een over treding in Vlaardingen begaan. Een mede logeergast, die medelijden met het ongeluk kige echtpaar had, was bereid de 15 te leenen. Al spoedig kwam hij echler tot de ontdekking, dat de man en vrouw met be delen 30 a 35 per dag verdienden, van welk geld des avonds groote smulpartijen werden georganiseerd. Hij eischte nu zijn geld terug. Men gaf hem 5. Sedert dien is het echtpaar spoorloos verdwenen. Zondagmiddag is in het onder-station Schiebroek de bliksem ingeslagen, waar door een gedeelte van het net Amsterdam- Rotterdam stroomloos is geraakt. Trein 225 is tusschen Delft en Schiedam blijven staan, een locomotief heeft den trein opgehaald, zoodat deze. welke om 18.11 binnen had moeten zijn, eerst 19,15 binnenkwam. De direct daarop volgende Irein no. 19 naar Antwerpen, welke om 18,49 had moeten aankomen, kwam eerst 19.20 binnen. Trein 871, welke om 19.16 moest aankomen, reed 19.23 binnen, op welk tijdstip hij weer had moeten vertrek ken. Met vijf minuten vertraging is de trein uitgereden, daarna was alles weer normaal. Te Rotterdam is het binnenkomende En- gelsche stoomschip „Kamir" op den Nieuwen Waterweg, ter hoogte van de ter reinen van de Rotterdamsche Petroleum Mij-, bij de Petroleumhaven, vermoedelijk door eon defect aan de stuurinrichting, uit bet roer geloopen. Het schip liep tegen een steiger en een ducdalf op, welke beide in elkaar werden gevaren. Het bij het terrein gemeerd liggende stoomschip „Wagp VI" van de Rotterdamsche Petroleum-Mij. werd aangevaren en kreeg schade. De totale schade wordt op 20.000 ge raamd. De hoteldiefstallen te Scheveningen. In verband met de diefstallen in twee Scheveningensche hotels wordt nog gemeld, dat ten nadeele van den bewusten Ameri- kan ook nog ontvreemd is een verzameling zeldzame postzegels, waarvan de waarde, volgens zijn mededeelingen, op 400 a 500 dollar te schatten is. Deze postzegels be vonden zich in een klein boek, dat zich in den zak van een zijner kleedingstukken be vond, De overige geldswaarden, die mede ten nadeele van de overige drie bestolenen ontvreemd zijn, bevonden zich in porte feuilles of portemonnaies, die uit de klee dingstukken zijn gehaald. Noch aan, noch in de betreffende hotelkamers en kolfers of kasten zijn sporen van braak ontdekt. Dc politie zet het onderzoek nog voort. Op het personeel der hotels rust geen verdenking. Vermoedelijk is de dader er in geslaagd toegang tot de hotelkamers te verkrijgen door inklimming. Verder Is nog aan het licht gekomen, dat hij, behalve de kamers van dc bestolenen, nog een viertal andere kamers heeft doorzocht. De koffer, die gestolen is ten nadeele van een Amerikaan, is opengesneden terugge vonden in een aangrenzend vertrek, dat wel door den Amerikaan was gehuurd, maar niet in gebruik was. De paarlem-siera- den waren eruit verdwenen, evenals 160 dollar. Echter was er nog 2300 in blijven zitten. De dief had de koffer weggestopt onder een divan. Ook de postzegels gevonden. Niet alleen het bedrag van 2300, maar ook de vermiste collectie postzegels van den Amerikaan S. N. is thans teruggevon den. Een en ander in den opengesneden koffer, dien de hoteldief in het Schevening- sche hotel, waar hij binnengeklommen was, in een niet in gebruik zijnd'e kamer had achtergelaten. De Haagsche politie heeft eenige dagen geleden aangehouden een 24-jarige dienst bode, die verdacht wordt in den laatsten tijd een groot aantal diefstallen gepleegd te hebben. Zij verhuurde zich bij een mevrouw, maar enkele uren na haar komst verdween zij weer. Gedurende haar kort verblijl had zij dan al het geld, dat onder haar bereik kwam, bij elkaar gehaald en vertrok dan met de buit. Op deze wijze beeft zij een tijd lang „gewerkt", totdat zij eindelijk ge arresteerd is. Men vermoedt, dat zij min stens twintig maal op deze wijze kans ge- jien heeft aanzienlijke bedragen aan geld te stelen. Gisterenavond liepen door de Wagen straat te 's-Gravenhage twee beschonken matrozen, die herhaaldelijk het publiek las tig vielen. Toen de politie zich met het geval bemoeide, drong de menigte op. De pqlitie loste enkele schoten en maakte ge bruik van den gummistok. Een der matro zen zag kans een agent met een dolkmes in bet been le steken, waardoor de man buiten dienst gesteld moest worden. De matrozen werden ten slotte in arrest ge steld. Tc Zwammerdam werd op den Rijks straatweg de heer B,, die per fiets den weg overstak, gegrepen door een motorrij der, waarop een duo-passagier was geze ten, komende uit Oegstgeest. Den heer B., die met ernstige wonden op den weg bieef liggen, werd een oor geheel afgerukt. De duo-passagier werd eveneens met ernstige wonden opgenomen. slachtoffers zijn naar het ziekenhuis te Bodegraven vervoerd. Hun toestand is zorgelijk. De tram ZutphenEmmerik is, ten ge volge van verkeerden wisselstand, bij het station Zeddam op eenige goederenwagens geloopen. Door den hevigen schok ont spoorden eenige wagens. Een personenrij tuig belde sterk over. Het werd door de aankoppeling aan de andere wagens voor omslaan behoed. De passagiers in dit rij tuig wist men met eenige moeite te bevrij den. Een goederenwagen sloeg geheel om. Persoonlijke ongelukken kwamen ge'iukkig niet voor. De dienst werd aanvankelijk met autobussen voortgezet. De hoofdlijn is thans weer vrij. Te Rijswijk is een brutale inbraak ge pleegd op klaarlichten dag, namelijk 's mid dags fosscben één en twee uur toen het personeel in de chemische fabriek aan de Geestbrugkade, aldaar afwezig was. De deur van een naast de fabriek staande schuur was opengebroken, waardoor toe gang tot het achter de fabriek gelegen ter rein werd verkregen. Daarna heeft de dief zich door inklimming toegang verschaft tot het kantoor der fabriek. Hier werd een lade van een bureau, waarin meermalen vrij groote sommen worden opgeborgen, open gebroken. Toevallig was er gisteren even wel slechts een vrij gering bedrag aanwezig. Met ruim 60 moest de d»ef zich tevre den stellen. De toestand der gewonden. Naar gemeld wordt, gaat de toestand der zwaargewonden bij het tramongeluk nabij Laren, vooruit. Ook gisteren hadden allen een rustigen nacht. Op den weg NijmegenMillingen is on der Kekerdom de autobus van den heer E. op een draai van den weg vermoedelijk door een stuurdefect omgeslagen. De auto zat vo' met meisjes van de Nij- meegsche Gloeilampenfabriek. Het liep nog goed af. Een meisje brak haar been, een ander haar pols. De meis jes kwamen met eenige schrammen ervan af. De wagen werd beschadigd. Donderdagmorgen ging. aldus meldt het „Dgbld. v. N.-Br." de 21-jrige A. W. van Oers, assistent-onderwijzer aan dc R. K. Jongensschool te Lage-Zwaluwe, op het Hollandsch Diep hengelen met een tweetal vrienden. Te ongeveer 10 uur begaf Van Oers zich nabij den Sint Louispolder te water om te zwemmen. Onmiddellijk zonk hij in de diepte. Pogingen door zijn vrien den gedaan om hem te redden waren vruchteloos. Na een kwaetirr werd hij met een vaarboom uit het water gehaald. Dr. Dooremans kon slechts den dood consta- teeren. Een gedenkteeken voor de 22 slachtoffers. Men heeft gemeend, dat op de plek waar vier jaar geleden op den dertienden Augus tus een en twintig laodgenooten veronge lukten door het in het ravijn storten eener zware toeristen-auto, een eenvoudige ge denksteen niet misplaatst zou zijn. Door ver schillende omstandigheden is men niet eer der tot de uitvoering van dit plan gekomen, doch Zaterdag is in tegenwoordigheid van te Luz en St. Sauveur toevende Nederlan ders in allen eenvoud het gedenkteeken onthuld. De steen is gevat in den herstelden muur welke de Route de Gavarine aan de zijde der Grave omsluit. Het daarin gebei telde opschrift luidt vertaald: „Ter herinnering aan een en twintig Ne derlandsche toeristen, leden van de Ne- derl. Reisvereeniging en hun Franschen autobestuurder, die te dezer plaatse bij een ongeluk zijn gedood op 13 Aug. 1923." Men herinnert zich het bericht over den soldaat, die Woensdagavond heeft verzuimd het voorgeschreven saluut te brengen aan 'n sergeant-adelborst, die hem passeerde. Het was den soldaat gelukt zich met be hulp van het publiek door dc vlucht aan de achtervolging te onttrekken. Naar „Het Vad." thans verneemt is de militaire overheid er-in geslaagd den sol daat tc vinden, die zich aan het hem ten laste gelegde vergrijp tegen de krijgstucht zou hebben schuldig gemaakt De zaak is nu in onderzoek genomen. Twee personen ernstig gewond. Te Rotterdam is op de Schiekade W.Z. nabij het viaduct ter hoogte van de Poort straat een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij twee jongelieden zwaar gewond werden. Een Fordvrachtauto van den melk handelaar v. d. Kam uit de Rooseveldstraat beladen met bussen tnelk en bestuurd door diens 17-jarigen zoon P. H. W. d. Kam, welke uit de richting Overschic naderde, wilde met matige vaart onder het viaduct doorrijden. Waarschijnlijk ten gevolge van het defect raken van de stuurinrichting, botste de auto plotseling tegen den rechter pijler. Daarna slingerde de wagen naar de linkerzijde van den weg, waar hij tegen den muur van het viaduct reed en vervolgens in brand vloog. Burgers en personeel van de R.E.T.M. trachtten onmiddellijk met de melk het vuur te dooven. Na eenigen tijd slaagde men er in den chauffeur en zijn 18-jarigen broer T. W. H. v. d. Kam, die naast hem zat uit de stuurkast te bevrijden. Beiden hadden zware brandwonden en waren bewusteloos. Per auto van de R.E.T.M. zijn zij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De oudste der broeds is nog niet tot bewustzijn gekomen. De politie heeft den jongsten in verboor kunnen nemen. Hij verklaarde dat hij ter hoogte van het viaduct plotseling zijn stuur voelde wegzakken. Wat daarna ge beurd is, weet hij nit meer. De auto, die zwaar beschadigd is, is door de politie in beslag genomen. Zaterdagmorgen half zes brak door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit in de ma chinefabriek van de firma Reemer aan de haven te Bergen op Zoon. De brand breid de zich snel uit en spoedig stond de geheele fabriek in lichte laaie. Na een half uur sloeg het vuur over naar dc opslagplaats van de fa. Martens, waar ongeveer 200.000 kilo erwten en boonen waren opgeslagen. De machinefabriek van de firma Reemer brandde geheel uit, terwijl de schade bij de firma Martens op 40 a 50.000 gulden wordt geschat. Beide firma's waren op beurspolis ver zekerd. Hotel en aangrenzende boerderij worden een prooi der vlammen. Zaterdagnacht is ten gevolge van hooi- broei het hotel Fokkinga te Berlikum (Fr.) afgebrand, naar de „N. R. Crt." meldt. De bewoners konden zich ternauwernood, in nachtkleeren gehuld, in veiligheid stellen. Behalve een kistje met geldswaardige pa pieren, dat de heer Fokkinga in de haast wist te grijpen, is alles door de vuurzee verteerd. Een kostbare hengst van de ver- eeniging Frieslands Noord Westhoek is in de vlammen omgekomen. Even na het uitbreken van den brand, draaide, tijdens een hevige regenbui, de wind om en toen stond spoedig ook de be lendende boerderij van J. van Tuinen, in lichtelaaie; de groote schuur met 50 voer hooi, landbouwgereedschappen, enz. is ge heel afgebrand. De brandweer kon een ge deelte der behuizingvoor het vuur vrijwa ren; van den inboedel is het meeste gered. Een aangrenzende smederij heeft geducht waterschade geleden. Gebouwen en inboedel waren verzekerd, het hooi van Van Tuinen echter niet. Het eeuwenoud beginsel, den wind te be nutten vcor arbeidsvermogen dat waar schijnlijk nergens op zoo groote schaal is toe gepast als in Nederland heeft nieuw leven gekregen door de electriciteit. De laatste jaren heeft men hooren klagen, dat wind molens aan het verdwijnen zijn. Maar naar allen schijn zullen zij een „joyeux retour" doen in den vorm van „houiïle aerienne," zooals de Franschen het electrisch arbeids vermogen noemen, dat zij aan windmolens hebben ontleend. In Engeland zijn, naar men aan *t „Vad." schrijft, landbouwtechnici sedert eenigen tijd bezig met voorkennis van het mini sterie van Landbouw proeven te nemen om den wind te gebruiken voor electrische gene ratie. Die. proeven worden genomen met het oog op de bijzondere financieele en tech nische moeilijkheden op het gebied van elec- triciteits-ontwikkeling in landbouwstreken en met de gedachte aan het gerief dat de afgelegenste districten van het land zoude& ontleenen aan goede wind-generatoren. In Schotland is men reeds lang met 't betreffend onderzoek bezig en heeft men waardevolle gegevens weten te verzamelen. Het doel van al dit onderzoek is goedkoop arbeidsvermo gen binnen het bereik te brengen van het grootst mogelijke aantal boeren. Dezer dagen is een uitgebreid rapport over den stand van het onderzoek verschenen en de inhoud wettigt de veronderstelling, dat binnen niet te langen tijd het platteland van Engeland met een groot aantal windmolens zalzijn bezaaid, een verschijnsel, dat zich naar alle waarschijnlijkheid ook zal voordoen in al die landen, die niet of slechts met hooge kosten vallend of stroomend water kunnen gebruiken voor opwekking van electrische kracht. Ten einde tot een oplossing te geraken van het conflict aan de Èmailleerfabriek „Dc Usel" te Dieren, heeft de burgemeester van Rheden aan de partijen zijn bemiddeling aangeboden. De afgevaardigden van de besturen der vakbonden hebben zich ter conferentie ln beginsel met de voorwaarden door de di rectie gesteld, vereenigd. In een te Dieren gehouden vergadering van het stakend per soneel is met zoo goed als algemeene stem men besloten de bovengenoemde voorwaar den te aanvaarden, zoodat het conflict al» geëindigd kan worden beschouwd. Aan de staking welke 21 Juli j.l. uitbrak, namen ongeveer 125 arbeiders deel. In verband met schriftelijke vragen van het Amsterdamsche raadslid B. H. Sajet in zake tewerkstelling van werklooze Amster damsche sigarenmakers te Eindhoven, her inneren B. en W. van Amsterdam er thans aan, dat de raad van Eindhoven bij besluit van 25 Juli j.l. het voorstel van B. en Wi dier gemeente, om aan de N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij Majowi te Amster dam te verkoopen eenige perceelsa grond ten behoeve van den bouw van plm. 50 ar beiderswoningen, verworpen heeft De Maatschappij „Majowi" deelde aan B. en W. van Amsterdam mede, dat zij te voren reeds van particuliere zijde grond te Eind hoven had gekocht, met de bedoeling, daar op woningen te plaatsen ten behoeve van de gezinnen der werklooze Amsterdamsche si garenmakers, welke aan de fabrieken der N. V. Sigarenfabrieken Karei I, v.h. H. J- van Abbc, te Eindhoven, te werk zullen wor den gesteld. Nu de gemeenteraad van Eindhoven het voorstel tot verkoop van den grond aan bei de maatschappijen heeft verworpen, zal „Ma jowi" de woningen doen bouwen op de» grond, welke reeds in haar bezit is. De voordracht van 8 Juli kan, alzoo ver klaren B. en W., derhalve worden gehand haafd. De door den gemeenteraad van Eindhoven genomen beslissing heeft geen invloed op d« betreffende voordracht. Er gingen in de laatste maanden geruch ten over een bestemming van 't oude stam slot der Graven van en tot Hoensbroek. Thans is met zekerheid bekend, dat het kasteel door aankoop eigendom is geworden der vereeniging „Ave Rex Christe", geves tigd te Hoensbroek. Het bestuur der vereenniging bestaat uit pastoor Röselaers te Hoensbroek. voorzit ter, mr. C. Kneepkens, secretaris, N. Ramae- kers, industrieel te Hoensbroek. De vereeniging heeft ten doel de zede lijke, sociale en economische belangen van het arbeidersvolk in dc mijnstreek te be vorderen naar christeijke beginselen. Welke haar plannen zijn. blijkt uit de middelen, met welke zij haar doel tracht te bereiken. Door onderwijs volgens de christelijke be ginselen; door aan de schoolplichtige jeugd jongens en meisjes onderricht te geen in de vakken, het meest noodig en ge wenscht in de mijnsireek: de jongens in het mijnwerkersvak en aanverwante vakken, de meisjes in die vakken, die haar dienstig zijn als toekomstige huisvrouw; door onvrij willige werkloozen te steunen, hetzij door hen te werk te stellen, hetzij door hen te helpen bij het werk zoeken; door het be vorderen van tuinbouw, boomkweeken en wat daarmede in verband staat; door het bevorderen van de huisindustrie, die het bestuur het meest geschikt acht te zijn voor de mijnstreek, hetzij de industrie van kin derspeelgoed, hetzij een of meer andere, verder door alle middelen niet strijdig met de wet, goede zeden en rechten van wie ook. Aan hel kasteel moet nog heel wat worden verbeterd, alvorens de werkzaamheden ee* aanvang nemen. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft gisteren zonder debat of hoofdelijke stem. ming aangenomen het voorstel van B. en W. tot. aflossing van het restant der 6 j>Ct. geld- leening 1922, zijnde 8.750.000 en tot het aangaan van een nieuwe geldlecning tqt een gelijk bedrag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8