PLAATSELIJK NIEUWS. HAARLEMMERMEER. IJMUIDEN-OOST. plaats hebben van dsn R. K. Volksbond in het ZANDVOORT. DE FINANCIEELE POSITIE VAN ZANDVOORT. BLOEMENDAAL. OUD-SCHOTEN. HEEMSTEDE. KERK EN SCHOOI- bezoek VAN Zijne Exc. Mgr. Scioppa SPORT EN WEDSTRIJDEN. Politiehonden dressuur. Haarlemsche Zwemboud. ATHLETIEK. Holland's eerste overwinning op W. Duitschland met 56% 55% punt. Rinus van den Berge (Haarlem) brengt het Ned. Record 100 M. op 10.6 sec.; klopt Houben, Salz en Broos op de 100 M.wint de 400 M. vóór Broos. Een glorie-dag voor Holland's captain! Langdurige trouwe dienst. Naar wij vernemen heeft de heer K. Rijsdijk, beambte van den Haarlemmermeerpolder, die ruim 33 jaren als sluiswachter bij de schutsluizen bij Aalsmeer is werkzaam geweest, als zoo danig eervol ontslag aangevraagd tegen 15 October a.s. Gedurende al die jaren heeft de heer Rijs- .dijk steeds bij nacht en ontijden klaar ge staan om de schippers te „schutten" en was hij een voorbeeld van werkkracht en werk lust. Sedert 1894, het jaar waarin de sluizen geopend werden en de heer Rijsdijk als sluiswachter werd aangesteld, is het aantal vaartuigen dat door hem werd geschut enorm groot en niet bij benadering te schatten. De wijze waarop de door hem ontvangen brug- en schutgelden, die vooral in den bietentijd belangrijke bedragen beliepen, steeds werden beheerd, is ook lofwaardig. De activiteit en toewijding steeds door hem aan den dag gelegd en zijn tactvol en wel willend optreden zijn hierbij ongetwijfeld op den goeden gang van de scheepvaart van grooten invloed geweest en dragen de ken merken van trouwe plichtsbetrachting en zijn grooteverdiensten in de niet gemakkelijke taak die op zijn schouders rustte. Koninginnefeest. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Oranjevereeniging „Badhoevebuurt en Omstreken" te Rijk alhier besloten op Woensdag 31 Augustus a.s. feestelijkheden te organiseeren voor kin deren en volwassenen ter viering van den verjaardag van H. M. de Koningin. Burgerlijke Stand. Van 915 Aug. Geboren: Goossen, z. v. J. Koolhaas en W. van Braak; Anna Elisabeth, d. v. P. Bouterse en Ph. Bokhorst; Adrianus, z. v. H. Zomer en A. van Roon; Pieternella, d. v. P. Minnee en C. de Ridder; Willy, z. v. H. van Egmond en W. Moleman; Willem, z. v. B. Luimee en C. de Jong; Maria, d. v. J. C. Kempenaar en M. A. Marbus; Aafje Jeannette, d. v. C. M. Broekhoven en M. Fijn; Johannes, z. v. L. Visser en C. M. J. Heijboer; Joseph Marie, Z. v. W. de Boer en A. L. Nijssen; Teuntje Pieternella, d. v. J. van Heulekom en C. Havelaar; Gerardus, z. v. L. van Loon en A. C. Timmers; Helena Maria, d. v. J. Robijn en H. M. Laarman; Adrianus Hendrikus, Z. v. H. Braak en M. M. Sander. Ondertrouwd: Arie Wijnhout, 28 j. en Albertha Schaap, 20 j. Getrouwd: Theodorus Petrus Adrianus Snelders, 28 j. en Theodora Huijsmans, 22 j.; Jacobus Romeijn,. 20 j. en Antonia Hendrika Hartgerink, 19 j.; Krijn de Regt, 32 j. en Maartje Roos, 28 jaar. Overleden: Gerardus Theodorus Breu- ring, 86 j. wedr. v, A. Roze krans; Jan Wil lem Roubos, 36 j. geh. m. G. P. M. Ver- munnicht. Hij was voor het eerst chauffeur. Gisteren bestuurde voor het eerst van zijn leven een zestigjarige J. A. F. een auto. De man had in zijn jeugd wel eens motorfiets gereden, waarom zou hij het niet rpet een aotu probeeren. Hij reed dan in zijn eentje door Groot IJmuiden alk de beste totdat hij van uit de Trompstraat in de Fransnae- renbeutstraat reed en hier zonder blikken of blozen de garage van den heer van Drim- melen inzwenkte. Hier ging het mis, want een schilder W.B., die bezig was de.aldaar ter plaatse staande benzinepomp te schilderen, werd aangere den, en medegesleurd totdat de auto stil kwam te staan tegen de muur van de garage. Een in de nabijheid zijnde politieagent lag den schilder een nood-verband aan een zijner beenen hetwelk een vleeschwonde had bekomen, ook klaagde de man over inwen dige pijn. Dr. Oosterwij k hechtte de wonde, onderzocht de man en constateerde geen inwendige kneuzingen. De chaffeur zal zich evenwel over zijn bekwaamheid moeten ver antwoorden. De haringvangst. Thans is de tijd weeraangebroken dat de haring-visscherij door verschillende schepen, waaronder ook stoom- trwlers wordt beoefend. Verschillende stoom trawlers brachten reeds groote hoeveelheden aan. met als gevolg, dat de prijs voor de versche haring gering is. Zoo kwamen Zaterdag j.l. twee Duitsche stoomtrawlers elk met 600 manden haring aan, en den stoomtrawler Bergen IJm. M. met 500 manden, de prijzen varieerden van f 34.50 per kist versche haring. Gisteren waren weer drie stoomtrawlers met haring aan de Rijksvischhal, n.l. den stoomtrawler Aneta IJm. 82 met een vangst van 700 manden en besomde f 2100. De stoomtrawler Cremer IJm. 120 met een vangst van 1000 manden, de besomming was f 2450. Ten slotte de stoomtrawler, IJm. 196, met een vangst van 1400 manden, deze besomde f 3800. Nu reeds veel haring wordt gevangen, verwacht men dat spoedig de Engelsche haringvisschers hier ter markt zullen komen. Plotseling overleden. Zondagavond werd aan het Zeestrand mej. B. wonende alhier onwel, en werd in de tent van den heer v.d. W. binnengebracht. Dr. van Leeuwen inmiddels gewaarschuwd, constateerde de dood door hartverlamming. Per ziekenauto werd het lijk naar de woning in de Oranje straat vervoerd. Het Festival van den Jubileerende Harmonie-vereeniging „Kunst na Ar beid". Op het feestterrein hetwelk ge legen was in het Velserduin, zijn gedurende een drietal dagen de feestelijkheden gevierd. In het lommer van een laan met boomen had men een muziektent gebouwd welke des 's avonds verlicht was, en waar Zater dagavond de jubileerende vereeniging een concert gaf. Zondagavond is dit deels mis lukt door het slechte weer, zoodat de Har monie-vereeniging St. Fidelishaar aange boden concert niet kon doorgaan. Gisteren avond, de sluitingsavond van het feest," was een overgroote belangstelling tot he]t Symphonie-orkest Euphonie een Concert gaf, zeer vele hebben toen van de muziek genoten. Des 's middags van de drie feest dagen was voor de jeugd een groote ont spanning bij de poppenkast, zoodat voor groot en klein iets te zien en te hooren is geweest. Tijdens een gezellig samenzijn met de dona teurs werd Kunst na Arbeid verrast door het aanbieden van een Zilveren Louwerkrans van de zijde der donateurs. Begrijpelijker wijze werd van de zijde der vereeniging „Kunst na Arbeid" hartelijk dank gebracht voor deze hulde. Vergadering R. K. Volksbond. Don derdagavond half 8 zal er een vergadering Patronaatsgebouw. De agenda vermeldt o.a. Periodieke bestuursverkiezing 1 vacature. Verkiezing afgevaardigde Centrale raad. Kort overzicht Congres Nijmegen. Gemeenteraad. De Burgemeester heeft een openbare vergadering van den Raad der gemeente Zandvoort belegd op Donder dag, 18 Augustus 1927 des namiddags half 8 ter behandeling van de volgende agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Wijziging van de uren van openstelling van de douche bad inrichting. 3. Aanstellen Mej. E. Behrens als badjuffrouw. 4. Wijziging Verordening Schoonheidscommissie 5. Bespreking rui ling van grond van de voormalige Passage. 6. Rapport over den bouw van de woningen aan de Marisstraat en den Parallelweg. 7. Be handeling over het verleenen van eene schade loosstelling aan Mej. E. Kerkman-van der Brug. 8. Vaststelling van eene Verordening op de heffing van eene Straatbelasting. 9. Wijziging begrooting 1927. 10. Herclassifica tie Personeele Belasting. 11. Overplaatsing onderwijzend personeel en bepaling maximum aantal kinderen in eene klasse van de open bare scholen en wat verder ter tafel zal worden gebracht. In de vergadering van den gemeenteraad van Zandvoort zal Donderdag a.s. weder de begrooting van 1927 behandeld worden. Aan de wijziging van de begrooting zit vast de heffing van de belasting, want al sluit de begrooting met cijfers goed, Gedeputeerde Staten zijn van oordeel, dat de geraamde be dragen, wat betreft de ontvangst, in werke lijkheid zullen tegenvallen. In de vorige raadsvergadering is er reeds een en ander besproken. Het oordeel is, dat verhooging van de plaatselijke inkomsten belasting niet meer mogelijk is. De heer Zwaan heeft aan den raad nog eenige punten in overweging gegeven. Hij schrijft dat teruggave van de kwade posten ondoenlijk is, daar de belas tingen dan zoo zouden worden opgevoerd dat het maatschappelijk bestaan daardoor ontwricht zou worden. B. en W. antwoorden daarop, dat zij deze meening ten volle dee- len en dat zij, ter voorkoming van een ver dubbeling van de belasting aanleiding von den, de vaststelling van een straatbelasting in overweging geven. De heer Zwaan vraagt, of het niet mogelijk is, het aandeel van de kwade posten aan het Rijk in 2 of 3 jaren te betalen. B. en W. zeggen een dergelijk ver zoek reeds gedaan te hebben. De heer Zwaan wil het Voordeelig saldo van de rekeningover 1926 overbrengen naar de begrooting 1927. B. en W. antwoorden, dat dit voorstel reeds door hen gedaan is in de vorige raadsverga dering, De heer Zwaan wil op de begrooting 1928 bezuinigen, en W. hopen, dat de nieuw gekozen raad aan dezen wensch zal gehoor geven, de begrooting voor 1927 wordt hier door niet beinvloed. De heer Zwaan vraagt, ingaande 1 Januari 1928 een verordening in het leven te roepen om standplaatsen op openbare wegen en pleinen te verhuren. B. en W. bevelen ook deze verordening aan den nieuwen raad aan, zij merken echter op, dat deze maatregel tot de „toekomstmuziek" behoort. De heer Zwaan vraagt, ingaande 1 Januari 1928 een recht te heffen voor nacht vergunningen van inrichtingen van verma kelijkheid. B. en W. wijzen er op, dat dit in 't bijzonder meer behoort tot de competentie van den nieuwen raad. De inkomsten over 1927 worden er niet door verhoogd. De heer Zwaan vraagt pogingen aan te wenden om het Noordelijk gedeelte strand, tot de grens van de gemeente Bloemendaal, van het strand te pachten. Bij onderverpachting kan dit aan de gemeente eene beduidende opbrengst geven. B. en W. antwoorden, dat pogingen in dien geest reeds zijn geschied. Wanneer de nieuwe raad eene herhaling mocht en- schen en de uitslag gunstig blijkt te zijn, valt over deze aangelegenheid te praten. Inkomsten van 1927 komen er niet uit. De heer Zwaan vraagt ingaande 1 Januari 1928 de reeds Koninklijk goedgekeurde logeer gasten belasting verordening in te voeren. B. en W. schrijven, dat bij de vele moeilijke vraagstukken, die den nieuwen raad wachten, ook het invoeren van eene logeergasten be lasting behoort. Ook deze belasting zal de begrooting 1927 niet beïnvloeden. De heer Zwaan is er zoo noodig voor, ingaande 1 Januari 1928 eene straatbelasting in te voe ren, echter met een lager heffingspercentage. B. en W. verschillen met den heer Zwaan van meening over het tijdstip van invoering. Wanneer de belasting den dienst 1928 ten goede komt, sluit de begrooting over 1927 met een tekort van ongeveer 1 y2 honderd duizend gulden. Dit zou ten gevolge hebben, dat den ingezetenen over volgende jaren een belastingdienst wordt opgelegd, die onhoud baar is, nog afgescheiden van het feit, dat er schommelingen in de heffing van de be lasting plaats vinden, die de gemeente aller minst ten goede komen. Zij juichen de be doeling van den heer Zwaan toe, te meer, daar hieruit spreekt de ernstige wensch,door voorbeelden toegelicht, om te bezuinigen, doch zij zijn van meening dat de begrooting 1927 niet anders dan sluitend kan gemaakt worden (al is het maar op een kier) dan door de invoering van een straatbelasting. Vol gens de gegevens die de gemeente heeft, zal de straatbelasting ongeveer een 80.000. opbrengen. Deze gegevens zijn ontleend aan het kohier van de rioolbelasting. Er zijn echter heel wat perceelen, vooral aan de Boulevards en de Zandvoortschelaan en de Haarlemmerstraat en de Brederodestraat nog niet aangesloten. De opbrengst van de niet aangesloten perceelen, die onder de straat belasting komen te vallen, wordt getaxeerd op ƒ20.000, zoodat de straatbelasting op brengt pl.m. 100.000. Het gemiddelde der kosten van bestrating, rioleering en verlich ting per jaar is berekend op ƒ103.000. Hiervan is afgetrokken de opbrengst van de rioolbelasting, die ongeveer 12.000.be draagt. Elk jaar heeft de gemeente dus eene uitgave voor die objecten van pl.m. 115.000. Hiertegenover komt nu te staan een opbrengst van pl.m. 100.000.Inwoners van andere gemeenten, die in Zandvoort eigendommen hebben, zullen pl.m. 33.000 in deze belas ting bijdragen. B. en W. stelleh nog voor eene kleine wij ziging te brengen in het heffingspercentage. Het maximum, dat geheven zal worden, is 10% en dat wordt bereikt bij een perceel dat eene huurwaarde heeft van 2400. De heer Heintzberger heeft voorgesteld het percentage op te voeren tot 12%, Dit vinden B. en W. te hoog. De heer Heintzberger vraagt een andere redactie van artikel 8. Hij vreest, dat groote hotels en pensions slechts 1/3 zullen be hoeven te betalen,evenals voor de personeele belasting. B. en W. meenen echter dat re dactiewijziging niet noodig is, daar de be staande redactie alles ondervangt. Voorts vraagt de heer Heintzberger bepalingen om trent de behandeling en het indienen van bezwaarschriften van de straatbelasting. B. en W. merken op, dat deze bepalingen niet op genomen kunnen worden in eene verordening, daar dit alles geregeld fs fn de gemeentewet-1 Naar wij meenen is de kans zeer groot, dat de verordening op de straatbelasting wordt aangenomen en vastgesteld. Gebeurt dit, dan bestaat de mogelijkheid, dat ver hooging van het vermenigvuldigingscijfer niet zal noodig zijn. Als uitgave voor kwade posten voor be lastingen, die het Rijk int, wordt geraamd voor 1927 een bedrag van ongeveer f 179.000. Hierin moet begrepen zijn teruggave van vorige jaren. Wanneer nu de raad voor dit jaar door die zure appel heenbijt, zal die post voor 1928 waarschijnlijk gebracht kunnen worden op ftiinder dan f 50.000. Hierdoor wordt de belasting een f 130.000 minder. Zooals het nu is, kan het niet blijven, want het doet te vreemd aan, dat, wanneer de belasting een f 300.000 opbrengt, er een f 179.900 teruggegeven moet worden voor kwade posten. Zandvoort is een gemeente, die steeds schommelingen zal geven bij de opbrengst der belastingen. Wordt dan de belasting het volgend jaar veel minder, dan zou er begonnen kunnen worden met het vormen van een reserve fonds, om daaruit te putten in jaren, waarin de belasting te zwaar dreigt te worden. Het Bloemencorso. De jury voor het aanstaande bloemencorso za! bestaan uit burgemeester Van Alphen, Jhr. J. L. Mack, voorzitter van N. I. Rosea en Aart van Dob- benburg te Bentveld. Badinrichting. B. en W. stellen den raad voor eene wijziging te brengen in de uren van openstelling van de douche bad inrichting. Voor gesteld wordt de openstelling voor mannen te veranderen als volgt Inplaats van Maandag van 68 uur, des n.m. des Maandags van 6.308.30 n.m. Inplaats van Dinsdag van 36 uur m. des Dinsdags van 2.30 tot 5.30 n.m. Inplaats van Vrijdag van 68 uur n.m. des Vrijdags van 6.308.30 n.m. Personeel. B. en W. stellen den Raad voor Mej. E. Behrens, die ongeveer 2 jaren als tijdelijke badjuffrouw is werkzaam ge weest bij de douche badinrichting, eene vaste aanstelling als zoodanig te geven. Schoonheidscommissie. In de Politie verordening is eene bepaling opgenomen, dat het verboden is op van den openbaren weg af zichtbare wijze eene reclame te hebben, die naar het oordee van B. en W. ontsirend is voor het dorpsschoon. B. en W. meenen dat de Schoonheidscommissie het aangewezen aangewezen lichaam is ,om hierover te ad- viseeren en stellen daarom aan den raad voor de verordening op de samenstelling en in richting der Schoonheidscommissie zoo danig te wijzigen, dat die Commissie ook adviseeren zal over reclames, die worden aan gebracht of bestaan. Passage. De N.V. de Kaboutertjes, die eigenaresse is van de gronden van de Passage, heeft dien grond aan de gemeente aangeboden in ruil voor grnd in ruil voor grond op Plan Noord. B. en W. stellen aan den raad voor nog geen beslissing te nemen op het verzoek daar over eene juiste opgave van den te ruilen grond en het houden van een vrij uitzicht van het pension „Sonne- wende" nader overleg met de N.V. gepleegd moet worden. ZANDVOORTSCHE TÉNNIS TOURNOOI. (Zesde dag.) Uitzonderingsklasse Heeren Double. Eerste ronde: Leembrugge en Van Nierop sl. Ent hoven en Van Gelder 51, 63. W. Schaerr en J. Schnerr sl. Van Olst en Pflaume 6-1, 75; Roldanus en Voorst van Beest sl. Bie- zeveld en Tetzner 63, 75. Mentz en Scheurleer sl. Kern en Elhorst 62, 97. Demi Finale: Leembrugge en Van Nierop sl. W. Schner en J. Schnerr 36, 64, 6-r-4; Menttz en Sceurleer sl. Roldanus en Voorst van Beest 64, 62; Mixed Double Klasse C: Eindronde: Fr.. Teixeira de Mattos en Teixeira de Mattos sl Mej. Spit en Van Berkel 97, 36, 63; Bames Double, tweede ronde: Mej. Brauns en Mej. Jonker sl. Mevr. Van der Veen en Mevr. Nielsen 64, 62. Demi Finale: Mevr. Valk en Mej. Laan sl. Mej. Brauns en Mej. Jonker 36 62, 62 Mevr. Straub en Mevr. Van Gulick sl. Mej. Dekker en N Dekker en Mevr. Elhorst 63, 97; Uitzondering Dames Single. Demi finale: Mevr. van Gulick sl. Mej. Spit 62, 6-3; Uitzonderings Heeren Single: Eerste ronde: Leembrugge sl. F. Stork 61, 75. Tweede Ronde: Leembrugge sl. Van Voorst van Beest 97, 62; ï^flaume sl. W. van Gulick 63, 60. Demi finaleG. Scheurleer sl. Mac Neill 6—3, 6—4; Uitzonderingsklasse Mixed Double. Eerste ronde: Mevr. Van der Valk en Muntz sl. Fr. Teixeira de Mattos en Teixeira de Mat- toe 61, 64; Mej. Jonkeren Scheurleer sl. Mevr. Elhorst en Elhosrt 63, 75. OTweede ronde: Mevr. Straub en Van Olst sl. Mej. Dekker en Porter 6—4, 6—4; Mevr. Van der Valk en Muntz sl. Mej. A. Laan eng Kern 64, 63; Mej. Jonker en Scheurlee sl. Mevr. Nielsen en Nielsen 61, 62. HILLEGOM' Burgerlijke Stand. Ondertrouwd W. J. M. Kervel en S. Th. P. Faase P. van der Knijff en A. E. Haster F. Keur en J. Koper. Getrouwd P. Vreeken en P. Hellendoorn. Geboren z. van C. Warmerdam Mes mabs z. van M. G. Ruigrok Sistermans Z. van A. C. Uitendaal Stoots d. van Th. E. van der Putten Van Bruggen d. van M. P. Kraan Springers d. van H. A. Selhorst Weyers z. van H. Dekkers Vos. Overleden A. J. Rutten m. 10 mrd. M. van Diest, weduwe C. Kapsteijn vr. 68 jaar. Eerste prijs. De Gymnastiek en Schermvereeniging „Kracht door Oefening behaalde te Lissa in de Heerenafdeeling „Turnen" een eersten prijs. Electriciteitsbedrijf. Op de aandeelen van N. V. Electriciteitsbedrijf Hillegom Lisse Sassenheim wordt 7% uitgekeerd. Bouwen. Aan de firma Joh. Seysener en Zn. alhier is opgedragen het bouwen van een Landhuis aan de Leidschestraat voor reke ning van den heer J. Walraven, als mede het bouwen van 2 woonhuizen aan Loosterweg III voor rekening van den heer W. van Zanten Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N.V. „De Zeeuw" voor heen B. Hus, maatschappij tot het Expl°>- teeren van broodbakkerijen en handel drijven in granen en aanverwante' artikelen, alhier. Utile Dulci. De Harmonie „Utile Dulci", directeur de heer Chr. Huijboom, heeft met groot succes deelgenomen aan het muziekfeest, georganiseerd ter gelegenheid van het gouden bcstaansfeest der Harmonie „Kunst na Arbeid" onderafd. der St. Josephs .gezellenvereeniging den Haag I. Badhuis. In het Badhuis aan de Post- laan werden in de week van 8 t/m. 13 Aug. ge nomen 359 douchebaden, 38 kuipbaden. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij K. Horn, Heerenweg 29, een gele herdershond Wed. Van der Aar, Bin nenweg 13, een trouwring Gemakshuisje, Groenendaal, een mutsje Wildeboer, Val kenburgerstraat 35, een gulden B. v. d. Snoek, H. de Keijzerlaan 18, een hond C. v. Looij, Lindenlaan 16, een knijptange- tje S. Weijers, Brouwerslaan 35, Hillegom, een Duitsche herdershond A. Eitsma, Eikenlaan 10, een hand- of vaatdoek ^Hen driks, Molenwerfslaan 58, een paar kinder voetbalschoenen, Booms, Drieheerenlaan 35, een rijwielbelastingmerkC. Grahneman, Ambachtstraat 28, Hillegom, twee heeren- hoeden. Inbraken. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in een kiosk in Groenendaal en in de ververschingstent op het Sportterrein ,,'t Oude Slot" aan den Meerweg alhier. Uit de kiosk worden geld en sigaren en uit de ververschingstent si garen, sigaretten en chocolade vermist. De politie stelt een onderzoek in. Concert. Donderdag 18 Augustus zal de Harmonie St. Michael" een concert geven op het Raadhuisplein te 8.15, in overleg met de andere Heemsteedsche muziekver- cenigingen aan B. en W. aangeboden in verband met de genoten subsidie in 1927. AAN DEN ZEEREERW. HEER PASTOOR J. C. VAN DER LOOS TE UITGEEST. De piasbui, welke 't onweer vergezelde, hield juist op, toen Zondagavond de trein van 18 uur 48 min. uit Haarlem, welke den Pauselijken gezant, Mgr. Schioppa met zich voerde, het station Uitgeest binnen reed. Op het perron werd Z. Exc. begroet door zijn gastheer, den Z. E. Heer Pastoor van der Loos, die zijn hoogen gast naar de wachtende auto, getooid met de pauselijke kleuren, begeleidde. Buiten het station hadden vele nieuwsgierigen en belangstel lenden zich verzameld. Langzaam reed de auto, bestuurd door den eigenaar, den heer F. Zonjeé, nadat Mgr. Scioppa met diens secretaris, den Zeer Eerw. Pater Prof. Kleintjes S. J. en Pastoor van der Loos hadden plaats genomen, door de met vlag gen versierde straten naar de Pastorie m de Langebuurt, waar de Wel Eerw, Heer kapelaan den hoogen bezoeker verwelkom de, Te half acht kwamen vele gene gden per auto op audiëntie. Onder degenen, die hunne opwachting bij Zijne Excellentie mochten maken, merkten we op den Ede',- achtbaren heer burgemeester W. J. van RoosmaJen en den heer P. Rive, arts en de Zeer Eerw. Heer Ch. B. de Voghel, rustend pastoor. Verder zagen we ter audiëntie gaan, den Hoogeerw. heer I-ucassen, aeken van Beverwijk, de Zeereerw. heeren Adri- chem en Bomans, repect. pastoor te As sendelft en Krommenie, de Zeererw. zeer- gel. heer Dr. Schut van Mil Hill, de Wel eerw. heeren kapelaans van Houten van Amsterdam, Uitgeest en Heemstede; verder nog Mr. A. Kusters, van Alkmaar. Maandag, Maria Hemelvaart, werd des morgens in de parociekerk van Oqze Lieve Geboorte een Pontificale H. Msi opgedra gen door Mgr. Schioppa, die Aartsbisschop van Justinopolis is. Om 10 uur werd. Zijn Excellentie in 't portaal der keurig met bloemen versierde kerk ingehaald door een stoet van Eerw. Heeren geestelijken en schreed onder 't zingen van „Sacerdos et Pontifex" naar t altaar. Mgr. Schioppa werd bij 't opdragen van 't H. Misoffer geassisteerd door de volgende Eerw. Heeren geestelijken: Pres byter assistens was de Zeereerw. Zeergel. Heer Dr. Schut; troon-diakens de Zeereerw Heeren Bomans en van der Meer, respect, pastoor van Krommenie en Velsen-Driehuis; diaken de Zeereerw heer Adrichem, pas toor te Assendelft, subdiaken de Weieerw heer van Houten, kapelaan te Amsterc.am en ceremoniaris de Weieerw. heer Van Houten, kapel, te Uitgeest. Verder merkten we in 't Priesterkoor nog op den secretaris van Mgr. Schioppa, den Zeereerw. Zeergel. Pater Prof. Kleintjes S.J., c.'en Zeereerw. Heer Ch. B. de Voghei, rustend pastoor te Uitgeest en den Zeer Eerw. Heer Pest. J. C. van der Loos. Het zangkoor voerde op keurige wijze de vierstemmige Mis van H Cuypers uit De kerk was tot in de uiterste boeken be zet, w.o. ook vele belangstellenden uit de omliggende parochies Na het H. Evangelie besteeg de gastheer van Zijne Excellentie, de Zeer Eerw. heer Pastoor J. C. van der Loos denk ansel en hield eene toespraak tot Zijn Excellentie in 't Italiaansch, waar na Z. E. vervolgens dezelfde toespraak ver taalde voor de verzamelde geloovigen Pastoor van der Loos riep daarin het wel kom toe aan den Pauselijken gezant en dankte hem voor de buitengewone eer om in deze prochie een ponitficale H Mis te willen opdragen. Z. Eerw. verzekerde Mgr. Schioppa dat zijn parochiane: deze dank baarheid in 't bijzonder zouden uiter in nog grootere aanhankelijkheid aan dengene, dien hij hier vertegenwoordigde, aan Z. H. den Paus. Bovendien verzocht spr. de aan wezigen onder 't H. Misoffer een hartelijk gebed te willen storten voor den internun tius, opdat deze den hoogen post, waartoe de H. Vader hem geroepen heeft, naar Gods H. Wil mocht vervullen en verzocht weder- keerig den Pauselijken Gezant in dit H Misoffer de parochie van Uitgeest in zijne gebeden te willen gedenken. Na de H. Mis werd Zijne Excellentie op dezelfde wijze, waarop hij zijn intrede in 't kerkgebouw had gedaan, wederom uitgeleide gedaan. Tegen half twee maakten de hooge be zoekers een autotocht naar het visschers- plaatsje Volendam, welke tocht door den Zeereerw, Heer J.. C. van der Loos aan Mgr. Schioppa was aangeboden. Omstreeks half zes waren de gasten wederom aan de pastoiie terug. Ongeveer kwart vóór acht bracMen de zangers ven het kerkkoor Zijnp Excellentie een zanghulc-e op het terrein voor de pastorie. Een tv,eeta>. liederen werd daar door hen gezongen, Ulomine sa.vam fac Reginam nostram" en „Tu es Eetrus Tcgzn negen uur verliet Mgr. Schioppa, uitgeleide gedaan door tal van geestelij ken dc pastorie en vertrok per auto naar Haarlem. Op 't perron nam de Zeereerw. leer pastoor afscheid van zijn hoogen Be zoeker, die met den trein van 21.25 uur naar de residentie vertrok. Op de Politiehonden-wedstrijd, gehouden alhier, op het oefenterrein aan hel „Huis ter Zanen" uitgeschreven door de Politie- hondendressee club „Wormerveer" behaal den de volgende heeren met hun honden de volgende prijzen: A. Doornbosch, Haarlem, met de Duitsche herder, reu, „Harry" 248 punten, lc prijs, tevens één speciale prijs voor de hoogste aantal in de gehoorzaamheidsoefeningen; van Angeren, Amsterdam, Hollandsche her der reu, 216 punten, 2e prijs; Bosman, Haar lem, Chien de Brie reu, 205 punten, 3e prijs; Jaapies, Wormerveer, Belgische herder, teef 203 punten; Pannekoek, Velsen, Groenen- daeler, reu, 2C0 punten; Van Ooijen, Wor merveer, Belgische herder, teef, 200 punten. D. V. R. II—De Delft I 3—2 Onder leiding van den heer Brouwer werd de wedstrijd D, W. R. IIDe Delft I ge speeld, die de beslissing voor het kam pioenschap van de Heeren afdeeling van den Haarlemschen Zwembond moest bren gen. Door de nederlaag van De Delft is hol derde zevental van H. V. G. B. kampioen geworden. Beide partijen hadden hun zeventallen zoo sterk mogelijk gemaakt. Na den uit gooi zijn de Waterratten veel sterker en belegeren het Delft doel, doch Boor weer uitstekend op dreef en laat zich niet zco gauw passeeren. Eindelijk moet hij toch zwichten voor een mooi schot (10). Nu de waterratten de opening hebben ge vonden weten ze al spoedig hun voorsprong te vergrooten (20). Dit is De Delft te veel en goed combinecrend komt De Delft meer in ,den aanval, doch de Waterrattten ver dediging is ook goed op dreef en scoren blijft voorloopig uit. Bij een mooien aanval van De Delft, jaagt de midvoor onhoudbaar den bal langs Lobman. Spoedig is het rust (2-1. Na de hervatting nemen de Waterratten het spel weer in handen en vooral de Vries en Rollens vallen op door hun gced spek Bij een mooi opgezetten aanval van deze twee spelers weet de Vries het derde doelpunt te fabriceeren. (31). De Delft stelt nu alle pogingen in het werk om den achterstand te verkleinen, het geen hun even voor het einde gelukt (32). De Waterratten die hun overwinning in gevaar gebracht voelen zetten er nog eens alles op om hun voorsprong te vergrooten, doch Booy is uitstekend op dreef, waarbij de paal hem eenige malen assisteerde. Als de scheidsrechter einde fluit heeft D. W- R- II verdiend gewonnen. Het was een der mooiste Haarlemsche Zwembondwedstrijden van dit seizoen. ZIGNEA III—H.P.C. I 5-0. Door niet opkomen van het eerste da mes zevental van H.P1C., boekte Zignea III een papieren overwinning. COMPETITIESTAND. HEEREN. IX V. G. B. 6 5 0 1 10 16—5 1.66 De Delft I 6 4 8 2 8 16—8 1.50 D. W. A. III 6 3 1 2 7 14—8 1.33 D. W. A. II 5 3 0 2 6 11—11 1.20 H. P. C. II 6 3 0 3 6 16—14 1.— Kinheim I 6 0 0 6 0 422 0. Voor de 5e maal ontmoetten Zondagmid dag de vertegenwoordigende ploegen van West-Duitschland cn Hollandelkaar, thans binnen de muren van het Amsterdamsche Stadion. De resultaten van de vorige ontmoetingen waren: 1922 Enschedé: HollandW.-Duitschland 4954—6254 pt. 1923 niet gehouden. 1924 Duisburg: HollandW.-Duitschland 5160 pt. 1925 Nijmegen: Holland-W.-Duitschland 49—63 pt. 1926 Keulen; HollandW.-Duitschland 51)4— 59U pt. Gezien het puntenverschil resp. 13, 9, 14 en 8 en de vooruitgang, die onze athletiek momenteel uitwijst, waren de verwachtin gen eenigszins optimistisch; de Duitschers zetten van hun kant alles er op, om zoo sterk mogelijk uit te komen, ja, haalden per vliegmachine hun cracks Houben, Dober- mann en Salz uit Oslo terug, waar zij met groot succes aan de internationale, Noord- sche wedstrijden deel namen. Toch hadden beide ploegen nog invallers, n.l. Holland miste z'n kampioen-verspringen H. de Boer, voor wien A. v. Welsenes (Haar lem) inviel; verder was de discuswerper G. Postma afwezig, die, bij gebrek aan een reservist, vervangen werd door den hoog springer Thesing; Paulen's plaats werd op de 400 M. ingenomen door z'n clubgenoot R. v, d. Berge. West-Duitschland moesta het zonder Bal- tus (Polstokhoogspringen) stellen, voor wien Esser inviel; de pas van den speerwerper Metzdorf was niet in orde, deze moest aan den grens achter blijven; Dobermann ver ving hem; voor Muller sprong Paulus hoog en op de 400 M. liep Otto voor Mastbof. 't Weer hield zich gelukkig tamelijk goed; een vrij straffe wind stond in de lengterich ting van het veld; 't middenterrein was vrij zacht, dank zij veel „prikken', droog. De publieke belangstelling overtrof die bij dc 1923-wedstrijden niet. Het chronologisch overzicht vermeldde: 2 uur entrée der deelnemers. Onder aan voering van hun captain Houben betraden onder gejuich dc Duitschers in t wit met groene W. (nieuw tenue) het middenterrein en stelden zich met hun front naar de „Overdekte" op. Helaas, geen Volkslied, geen muziek, geen emotie, niets. Naar En- gelsch voorbeeld stapte K. N. A. U.'s-voor- zitter, dit jaar maar al te veel gemist, naar voren, onderhield zich met Houben, liet zich de gasten voorstellen. Kort daarop onder luider applaus de Oranje-broeken, v. d. Berge voorop, als aanvoerder. Er gebeurde niets, de deelnemers drupeldcpn weer naar binnen, de „entree" was gelukkig voorbij. Laat men dergelijke vertooningen niet doenof goed. Dit was een totale mis lukking. We hebben nog zoo'n heerlijke her innering aan 1926 Haarlem :HollandBelgië, die groepen krachtige kerels met hun slanke boddy's, onze jongens wat flinker van stuk als 'n levend stuk propaganda voor de Sport der Sporten! En dan de volksliederen, plech tig, trillend van aandoening! Dan werd zoo'n wedslriid 'n nationale zaak! Dit misten wc in Amsterdam maar al te zeer! 'I Was koud, koel, als interlandwedstrijd bevredigde ze niet. Aangevangen werd met de 100 M., één van de belangrijkste nummers: onze v. d. Berge cn Broos met de Duitsche craks Hou ben en Salz. Eerst 'n p -oefstnrt, toen i c werkelijke, 't Viel ons op, dat Broos cn Houben „schommelden"; v. d. Berge was best weg en vóór. In 't midden kwam Hou ben opletten, gaderde Rinus; Harry reken de met Salz af; nu liep ook v. d. Begre weer weg, alsof hij „gas gaf" en won schit terend vóór den Duitscher: B"*oos vóór Salz. Een fraai succes voor de Elollanders, fraaier nog, doordat de Haarlemmer kans zag thans het ICO M. record van Broos te verbeteren en op 10 3 5 sec. te brengen, en dat op dezen grnsbaan! De Haarlemmer was als nooit te voren! Bij hej Polstokhoogspringen deed K. Ru- nia (Holland) niet onder voor Adams (West- Duitschland), beiden 3.55 M.; A. v. d. Zei, zóó van de Friesche meren, toonde zich meï 3.40 M. z'n plaats waard. De 2e Duitscher viel op 2.70 M. reeds af. De recordpo-gingen mislukten weer. De 1500 M. ging niet zoo snel, als het leek, de Hollanders op d,e le en 3e plaats aanvankelijk. Dan komen beide Duitschers naar voren, dringen Zeegers terug naar de 3e plaats, die kort daarop dc le plaats weer herneemt. Bij het ingaan van de laatst© ronde zitten alle vier loopers bij elkaar. Er is nog niet te zeggen, wie winnen zal. 't Spant tusschen Zeegers en Wollmer, Effern en Kohlert. Zeegers komt vóór, we denken de IJmuidenaar z'n voorbeeld te zien vol gen, maar neen, deze wordt teruggewezen naar de 4e plaats; eerst in de laatste Meters! kan de andere Duitscher met inspanning van alle krachten Zeegers, die vecht, wat hij kan, vóór komen, 't Was een prachtnummer, de prestatie's der beide Holanders tegen no, 3 en 4 van de Duitsche kampioenschappen lang niet slecht! Het verspringen gaf geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen; de springgelegen- heid was slecht, de prestatie's beantwoord den dan ook niet aan de verwachtingen! Bij het Discuswerpen waren de Hollanders een klasse minder dan hun tegenstanders. Na twee valsche starts was op de 110 M. Hor* den Kaan goed weg, Stockman „wiggelde'V Spel was laat. Wie een strijd SpelKaan verwachtte, kwam bedrogen uit. Bij de 2e horde had de Haarlemmer al revanche ge nomen en lag gedecideerd vóór, om de lei ding niet meer af te staan, ook niet aan Stockman, hoewel deze inliep. Een aanvan- kclijk onjuiste beslissing, die echter herzin© werd, bracht wat beroering. De 4 maal ICO M. estafette gaf geen be- vrediging. 't Wil niet meer met de Holland- sche estafette, sinds Frits Lamp weg is. De overnamen waren matig. v.d. Berge kon den afthterstand niet meer te niet doen, al scheel de het weinig. Wegens onjuiste overname werden dc Duitschers gedisqualificeerd en kreeg Holland 2 punten, 't Uitblijven van ge juich bij deze medédeeling deed goed, pleit voor de sportiviteit van het Hollandsch pu bliek. Intusschen zien wij den toekomst voor onzen 4 maal 100 M. estafetteploeg voor '28 donker in. Op de 8C0 M. startten de Duitsche cracks Wollmer en Kohlert, splitsen na den start naar kracht 2 duo's n.l. Wollmer .Hooger- werf cn Kohlert— A. Zeegers. Andries nam den kop, moest die afstaan, kwam weer biji, doch z'n eindspurt was niet fel genoeg. Met moeite hield Guus Zeegers den 2en Duit scher achter zich, drong hem naar buiten en belette hem met de ellebogen te passeeren. Dit deed niet sympathiek aan! Bij het Hoog springen presteerden de Duitschers niets; Burbmann en Thesing werden onbedreigd 1 en 2. Het Speerwerpen van Schnackert was goed (54.68 M.j; nu de 2e werper afwezig was. plaatsten de Hollanders zich 2 en 3. de 18-jarige Hoogendijk weer enkele c. M. vc-or Jaap Knol, precies als de vorige week te Halarlcm. De 5000 M. was voor Duitschland. Ontac tisch nam na den start Wolf, de debutant, den kop, liep zich „vast", kon het tempo niet volgen en „zwom". Om beurten namen nu Kilp en Obelode, de laatste zwaar en „op kracht" loopend, den kop, KJaasse ging russ- tig 3. Snel ging ronde na ronde, sneller dan we hier gewend zijn. 't Was voor Arie niet te doen, hij moest los laten en toen gooiden dr Westduitschers er nog 'rt schepje op. Kilo's tijd, 15 min. 36 sec. is een halve"- mi nuut onder Ned. Record! Toch kon hij Wolf niet lappen. Arie Klaasse zat nog geen hal ve baan achter. Ten slotte kwam de 400 M„ die de be slissing van den wedstrijd moest brengen! Voor Holland startten v. d. Berge (binnen baan) en Broos (3e baan), die de vorig© week Paulen klopte. Wat zou Rinus op de zen voor hem vreemden afstand doen? „Lie ver van 't veld gedragen worden dan ver liezen," was z'n fiere leus. Broos had een! slechten baan. Bij de eerste bocht reeds lag de voorste Duitscher gelijk met Harry, Rinus ging „los" achteraan. Broos ging in z'n slechten baan één duel aan, maar ver schoot z'n kruid niet! Vóór den laatsten bocht kwam er teekening. Alle aandacht concentreerde zich op den Eindhovenaar, die zich los maakte. Men vergat v, d. Berge! Daar „gaf h'-j weer gas" in den laatsten bocht, zooals hij dat alleen kan! Ieder der 3 anderen stond stil daarbij, hij passeerde ze, stuk voor stuk, onhoudbaar, ook voor Broos Paulens overwinnaar, twijfeloos finishte hij in 50 een vijfde sec. Met Broos haalde hij op dit nummer 7 punten en sleepte, net bij tijds, voor Holland de overwinning uit het vuur. 't Puzbück drong het veld op, droeg do beide oranjeklanten op de schouders naaf binnen, 'n waardig slot! Hollands eerste overwinning op West Duitschland met 5654 5514 punt. Een gloriedag voor Holalnds captein, van den Berge. De volledige uitslagen luiden: 100 M. 1. R. van den Berge, Holland 10.6 sec. (nieuw Ned. record). 2. H. Houben W. Duitschland. 3. H. Broos Holland, 4. Salz- W, Duitschland. Hollanid 6 punlten, W, Duischland 4 punten. Folsloklioogspringen. 1 en 2 K. Runia Hol land en Adams, W. Duitschland, beiden 3.55 M. 3. A. v. d. Zee, Holland 3.40 M. 4. Esser W. Duitschland 2.70 M. Holland 514 punt, W. Duitschland 454 punt. 1500 M. 1. Wollmer, W. Duitschland 4 m, 25 sec. 2. J. Zeegers, Holland. 3. Kohlert, W. Duitschland, 4. W. Effern, Holland. Holland 4 punten, W. Duitschland 6 punten. Verspringen met aanloop. 1. Dobermann, W. Duitschland, 7.02 M. 2. W. Peters, Hol land 6.965 M. 3, Molle, W. Duitschland 6.865 M. 4. A. v. Welsenes, Holalnd 6.69 Holland 4 punten, W. Duitschland 6 punten. Discuswerpen: 1. Paulus, W. Duitschland 42.08 M. 2. Junghen, idem, 41.*34 M. 3. J. Sel» man, Holland. 36.12 M. 4. H. Thesing, idem 32.53 M. Holland 3 punten, W Duitschland 7 punten. 110 M. Horden: 1. A. Kaan, Holland 16.6 sec, 2. Stockman, W. Duitschland 3. Esser, idem, 4. L. Spel, Holland. Holland 5 punten, W. Duitschland 5 punten, 400 M. 1. R. v. d. Berge, Holland 50.2 sec 2. H. Broos, idem, 3 Otto, W. Duitschland. 4. Schauri?, idem. Holland 7 punten. W. Duitschland 3 punten. 800 M. 1. Wollmer, W. Duitschland 2 min. 2.6 sec. 2. A. Foogerwef, Hollond. 3. A. Zee gers idem. 4. Kohlert, W. Duitschland. Hol land 5 punten, W. Duitschland 5 punten. Hoogspringen met aanloop, 1. F. Buhr- mann, Holland 1.75 M, 2. H. Thesing, idem, 7.70 M. 3 en 4. Paulus en Busch, W. Duitsch- lanl. beiden 1.55 M. Holland 7 punten, W. Duéfechland. 3 punten. Speerwerpen, 1. Schnackertz, W. Duitsch land, 54.68 M. 2. J. Hoogendijk, Holland 46.30 M. 3. J. Knol, idem 46.18 M. 4. Dober mann, W. Duitschland 38.47 M. Holalnd 5 punten, W. Duitschland 5 punten. 5000 M, 1. Kilp, W. Duitschland 15 min 36 sec, 2. Obelode, idem. 3. A. Klaasse, Hol land, 4. A. Wolf, idem, Holland 3 punten, W. Duitschland 7 punten. 4 rrral 100 M, estafette. 1. Holland met Jac. Bont, H. Broos, Sschaab cn R. v. d. Bcrfc VDuitschland gedisqualificeerd. Holland 2 punten, W. Duitschland 0 pun ten. Punlenberekeening. Holland W. Duitschland 100 M. 6 pt. 4 pt. 400 M. 7 pt. 3 pt. I 800 M. 5 pt. 5 pt. 1500 M. 4 pt. 6 pt. 5000 M. 3 pt. 7 pt. 1 4 X 100 M. estafette 2 pt. 0 pt. 1 Speerwerpen 5 pt. 5 pt. j Discuswerpen 3 pt. 7 pt. Verspringen 4 pt. 6 pt. Hoogspringen 7 pt. 3 pt. Polstokhoogspringen 514 pt. 45ï pt. 1 110 M. horden 5 pL 5 pt. i T otaal 5654 pt. 5554 pt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9