Nationale Spaar- en Emissieüank Onze Volkskranten. V erkeerMmfrevdleit Voornaamste Nieuws Stadsnieuws. 3 '4 V 51ste Jaargang No. 16629 anglife moei, op straffe va" verlies van alle rechten, geschieden uiterli}k driemaal vier en twintig uren na hei ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad ONZE RIJNREIS. Agenda 18 Augustus Een nieuwe sport. Examens Hoofdakte. Politiehondendressuur. Bijkantoor nassaulaan is Rondom de staking te Haarlemmerliede. Harddraverij te Beverwijk. Faillissementen Gouden Professiefeest. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Gemeentezaken. Oud-leerlingen Tuinbouwcursussen. R.-K. Mannenkoor „Sint CaedHa.** Statuten. Dc abonnementsprijs bedraagt vooi Haarlem en Agentschappen: Per week 0 25 Per kwaartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bi; éooruitbetaling 3 55 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) PoitrekeininsJ Nr. 5970. Alle abonné s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden Advertentiên 35 cis. per regeL Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling A dvertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel. Bij contract belangrijke korting. 1 tegen ongevallen verze kerd^ voor" een der Vvo f3000 - LeYen;;hngf Steele ongeschiktheid tot werken door f ySfl bij een ongeval met f DEO bij verlies van een hand, f jOff s n verzekerd voor een der volgende ustkeeringen 1 «IÜUU. verües van beide armen, beide beenen of beide oogen: 1 JU.' doodelij ken afloopI £i3U. een voet of een oog; I 1^3." duim of wijsvinger bij verlies van een f50 bij 'n breuk van f AH bij verlies v. e beer of 3rm1 rtu. andere vingi De Katholieke dagbladpers vormt in het bloeiende openbare Roomsche leven van Nederland een der krachtigste factoren. Daarover zijn wij het allen eens. En wan neer wij over de Katholieke pers in het alge meen spreken, dan denken wij daarbij niet het laatst aan de gewestelijke Roomsche dagbladen, die ieder in eigen streek hechte bolwerken zijn tegen socialisme en ongeloof en als zoodanig ook door de kerkelijke overheid worden erkend en krachtig ge steund en aanbevolen. Op die plaatselijke en gewestelijke bladen immers is de groote massa aangewezen; zij zijn het, die het best dc behoeften van het courantenlezend pu bliek kunnen bevredigen. Het is van algemeene bekendheid, dat de Kathoieke pers, dc kleine, zoo goed als de groote en de middelmatige, een zwaren strijd heeft te voeren tegen de zoogenaamd neu trale en socialistische bladen. De propaganda voor het Katholieke dagblad kan daarom npoit intensief genoeg zijn. In den strijd t voor het ideaal; in ieder Katholiek gezin een Katholieke courant, kan geen propagandist gemist worden, die daarvoor uiteraard is aangewezen. En nu is ons bezwaar tegen de actie, welke de voorzitter van het R.-K. Werkliedenverbond wil ondernemen dit, dat het georganiseerde leger van Katholieke arbeiders aan die noodzakelijke actie ont trokken wordt, wanneer de Roomsche pers- propaganda vertroebeld wordt door het aan prijzen van de leus: h e t dagblad voor den Katholieken werkman is de Volkskrant! Im mers, al wordt op die wijze de locale Katho lieke pers niet openlijk tegenwerkt en al zal naar onze meening en naar hetgeen de erva ring ook al leerde, practisch weinig afbreuk worden gedaan aan de gewestelijke Katho lieke bladen, de eenheid en dc kracht der Roomsche perspropaganda wordt er door gebroken, de beste en eerst aangewezen propagandisten voor de locale Katholieke bladen, blijven ter zijde staan. Dit nadeel, onmisbaar aan een eenzijdige propaganda voor *éne, algemeene R.-K. Volkskrant ver bonden, moeten wij eerlijk onder het oog durven zien en ons afvragen, of het o.i. denkbeeldige voordeel van het bezit van één algemeen verspreide R.-K. Volkskrant niet wegzinkt tegenover het nadeel van de verzwakking der Roomsche perspropaganda. En dat die verzwakking inderdaad het ge volg moet zijn van een stevige actie ten bate van „de Volkskrant", blijkt wel uit de artikelen in genoemd blad, waarop wij gisteren doelden en waarin o.m. dit advies geven wordt: laat dan het locale blad naast „de Volkskrant" gelezen worden; de een neemt het plaatselijke blad, dc ander de i olkskrant en men ruilt deze tegen elkander uitl Is hiermee de Verzwakking van de locale pers niet met evenveel woorden toe gegeven? In der bestaansstrijd tegen de neu trale pers hebben de Katholieke bladen al sinds jaren lang het euvel van het ouder- wetsche „samenlezen" trachten uit te ban nen en met succes. En nu wordt het ons weer aanbevolen als een middel om het bestaan van „de Volkskrant" te verzekeren. Blijkt hieruit niet, dat wij dus doende den verkeerden weg opgaan? En welk kostbaar goed staat nu tegen over deze vertroebeling en verzwakking van de zoo noodzakelijke Roomsche perspropa ganda? Het denkbeeldige voordeel van één algemeene R.-K. Volkskrant, welke zich speciaal met arbeidersaangelegenheden zal bezig houden. De onbereikbaarheid door dc practijk trouwens al bewezen van een algemeene verspreiding van zulk een blad, hebben wij al aangetoond. En het spijt ons, dat dit element der practische onmogelijk heid in het verweer der R.-K. Volkskrant zoo weinig tot zijn recht kwam. \vij wezen er op, dat zelfs de socialisten dit ideaal hebben moeten opgeven en er op uit zijn een plaatselijke en gewestelijke dagbladpers te slichten. Doch hierover zwijgt onze geachte confrater. Heeft de R.-K. georganiseerde arbeiders beweging zoo groote behoefte aan een af zonderlijke en eigen dagbladpers? Die be hoefte is tot nog toe niet aangetoond. Dat de leiders der R.-K. arbeidersbeweging tot bun leden willen spreken, hel is verklaar baar, ja zelfs gewenscht en noodzakelijk. Dat doen ook de leiders der R.-K. boeren-, mid denstanders en werkgeversorganisaties. Voor dc groote massa der R.-K. werklieden is dit nog meer noodig dan voor andere groepen. Toegegeven! Maar de gelegenheid is er in de verschillende vakbladen ook des te rui mer voor. Een algemeen verbondsblad moet wanneer de organisatie levenskrachtig is eveneens levensvatbaarheid hebben. Bo vendien heeft de R.-K. Vakbeweging haar voormannen verspreid door het geheele land. Wanneer zij ter voorlichting van de Room sche arbeiders een beroep doen op de locale pers, zij vinden daartoe ruimschoots gele genheid. Dit leert de practijk. Wat echter nog niet is aangetoond dat is, waarom werkgevers, middenstanders, boeren, ambte naren, enz. geen, en de georganiseerde R.K. werklieden wél een eigen dagblad in den zin van nieuwsblad moeten hebben, dus een courant, welke de andere kan vervangen. Drijft onze Katholieke gemeenschapszin ons niet juist in de tegenovergestelde richting, dat n.m. iedere streek haar eigen Katholieke orgaan heeft, dat de spreekbuis is van het volle Katholieke leven en aldus de saam- hoorigheid versterkt in plaats van de split sing in de hand te werken? Ten slotte nog één element, dat door een ander Katholiek orgaan, hetwelk ons eerste artikel overigens met instemming overnam, in het geding is gebracht. Wij bedoelen het Overijselsche Dagblad, dat, als compensatie voor het gemis van één algemeene R.-K. Volkskrant het idee aan de hand deed, om het R.-K. Werkliedenverbond aandeelen te laten nemen in de verschillende R.-K. dag bladen en aldus invloed op het bestuur dier bladen te laten uitoefenen. Terecht heeft „de Volkskrant" o.i. deze gedachte al reeds afgewezen. Waartoe is zoo iets in ons land noodig? Wie maar eenigszins thuis is in onze vader- ladsche pers, weet wel, dat nergens de Hol- landsche vrijheidsgeest zoo voluit leeft als in onze dagbladbureaux. Zeker, er zullen wel enkele uitzonderingen zijn. Dat de richting van een bekend Amsterdamsch orgaan veelal door de in Parijs wonende directie wordt gedicteerd, is een overbekend feit. Maar zulk een uitzondering bevestigt juist den regel, dat in ons land de journalistiek op het hooge peil der onafhankelijke redactie staat. De leiding ook onzer Katholieke bla den berust bij verantwoordelijke redacteu ren, die hun vrije beroep in volle onafhan kelijkheid uitoeienen. Laat dit zoo blijven; onze pers heeft aan dit prijzenswaardig in stituut veel te danken. Geen invloed van afzonderlijke groepen, noch van werkgevers, noch van middenstanders op de leiding van onze dagbladen. Dus ook niet van werklie- denorganisaties. Een ieder vindl in zijn dag blad zijn belangen naar liet onpartijdig in zicht van een onafhankelijke redactie be sproken. Dat ook de Volkskrant niets voor het idee van rechtstreekschen invloed op de redacties der R.-K, dagbladen van huiten af gevoelt, zagen wij met genoegen. Moge daar hel inzicht ook nog eens doorbreken, dat de Roomsche werkman evenals de Roomsche boer, ambtenaar, middenstander enz. voor zijn dagbladlectuur geheel kan volstaan met diezelfde door onafhankelijke redacteuren samengestelde R.-K. dagbladen! Drie weken lang is 't het mooiste weer van de wereld geweest en juist op den dag, dat we onze Rijnreis aanvingen, was 't regendag om geen hond naar buiten te jagen. Dat is wat je noemt pech hebben. Toen we Zaterdagmorgen met onze au tocars voor bet Centraal Station wegre den, nadat eerst een foto was gemaakt, hadden we optimisme genoeg om het re genbuitje als een voorbijgaande te be schouwen. „Een buitje voor de stof", troostten we elkaar. Helaas 't werd geen kleine bui voor de slof, maar een ontzettende, ellendige en het humeur bedervende kletterregen voor héél den dag. Met stroomen viel de re gen neer, groote droppels sloegen spat tend op de straatklinkers, de lucht was zwart en zwaar, nergens een lichtpuntje, dat wat beters beloofde. Van opschieten met een flink vaartje was geen sprake, 't was voor de chauffeurs uitkijken en opletten om geen ongelukken te maken. De prettige stemming van „drie -dagen uit' kon veel tegenslag verdragen en als we in Arnhem al met goed anderhalf uur vertraging aankwamen en nog eenige rei zigers hadden opgenomen was er in de versie verte geen sprake van mopperen. Langs Zevenaar ging het naar de Duitsche grens, waar de derde wagen, die in Drie bergen een mankement had, ons weer had ingehaald, 't Inschrijven van de auto's en het vervullen van douaneformaliteiten duurde schrikkelijk lang, zoodat het al lang middag was toen we het „grosze Vater- land" binnenreden. We hadden zooveel tijd verspeeld, dat we langs Emmerik, rechtstreeks naar Wesel reden, waar een goede lunch wachtte en alle eer werd aangedaan. De ontvangst te Wesel, de be groeting op het stadhuis door den onder- burgemeester, brachten de goede s em- ming er weer in. Met een vriendelijk woordje heette de onder-burgemeester de Hollanders welkom en wees op de groote vriendschap, welke de Hollanders en de „Wezelanen" steeds hebben onderhouden en waarvar. een groot doek en vooral een paar kostbare gedreven bekers nog getui genis afleggen Nog veel wilde men ons la ten zien en hoewel er geen tijd was, kon den we niet anders, dan tegenover zoo veel vriendelijkheid maar wat geduld oefenen, 't Gevolg was, dat we veel te laat wegreden, wat met nog een lekke band onderweg maakte, dat we in 't don ker moesten zien voort te komen. Wie meer auto hebben gereden, weten wat slecht weer en auto-pech beteekenen. Laat ik 't eerliik bekennen, dat we na een „zeer bijzonderen" rit in een donkeren regenavond, moe en in een niet al te best humeur na middernacht in Godesberg aan- kwamen. Door de vriendelijkheid der ho- telhouders werd nog een warm diner op gediend, waarna we per auto s naar onze nachtverblijven werden gebracht. De tweede dag was een prachtdag. Lek ker warm weer met een vriendelijk zon netje over 't mooie Rijnlandschap en een uitgelezen program, 't Was vroeg dag. Acht uur naar de kerk, daarna ontbijt. Een mo torboot bracht ons naar Köningswinter, waar we, na een kleine wandeling oer tandradbaan den Dracbenfels opgingen. Wat hebben onze menschen daarboven genoten van de heerlijke vergezichten over^ de om ringende bergen met de 'oude ruïnen, de verre glooiende landschappen en dc Rijn. den blinkenden stroom, die als glanzend zilver langs de bergen en de schilderach tige dorpies strooit t. Na de lunch kwamen de luxe auto s voor en de tocht naar het Laacher meer, langs Rolandseck Remaken en Andernach en ecn dee! van dit Eifelgehergte naar het Bened;ctijnenklooster Maria Laach, is een rit geworden vol intens genot, waarover al onze reizigers in de wolken waren. Na bezichtiging van de mooie kerk en de schilderachtig# omgeving van dit beroem de klooster werd de terugtocht a - va ar d 1 anrfs de schilderachtige vuïn" Olhrüok. Bad Tönnisstein en het dorp Brohl werd weer de Rijn bereikt om dan langs den zelfden weg weer naar Godesberg terug te keeren Na een uitstekend diner was het tijd voor het Calderon-Festspiel. Helaas kwam weer een onweersbui en een stroomende regen ons mooi program in de war sturen Zou het doorgaan of niet? Niemand dacht er aan, dat er bij zulk weer gespeeld zou worden. Omdat het onweerde kon niet ge telefoneerd worden. Onze technische leider nam een kloek besluit nam een taxi en reed naar hel bureau van de Festspiele. Daan wist men zelf niet wat te doen. Eerst niet. toen wel, dan weer niet, totdat ten slotte, toen de regen wat verminderde besloten werd, toch te spelen. Met zes in der haast gerepuireerde taxi's keerde de technische leider tegen negen uur naar ons hotel terug om de boodschap van doorgaan aan te kondigen en hel gezelschap er heen te brengen. Velen waren helaas niet meer aanwezig, Zij hadden in de vaste overtuiging, dat bij zulk weer niet zou ge speeld worden, ecn eigen heenkomen - ge zocht We hebben nog getracht er van ons gezelschap zooveel mogelijk op ie zoeken, wat ons voor allen niet meer gelukte. Moe van het loopen en zoeken zijn we er zelf om tien uur nog even heengegaan, 't Was een droevig en weinig verheffend schouw spel,, daar die honderden menschen inden regen te zien spelen, terwijl de toeschou wers uit kragen der jassen en mantels, hoog opgetrokken en dc parpluie's dicht boven het hoofd het spel volgeden. Voor Zondag avond waren 4000 kaarten verkocht, maar een achtste deel was bij de voorstelling nog niet tegenwoordig Met genoegen vernamen we van de menschen van ons gezelschap, die er geweest zijn, dat ze ondanks de re gen en het gure weer toch volop hebben genoten. Ook de derde dag was het een „vroe gertje". Zes uur op, zeven utir H, Mis, daarna ontbijt en om halt negen afrijden. Gelukkig was nu het weer goed en hebben we het program geheel kunnen afwerken. Zoo teleurstellend als de tocht Zaterdag was, zoo prettig en aangenaam was hij Maandag. Er heerschte onder de reizigers een prettige stemming en menig vroolijk lied werd aangeheven. De geest was puik. In een flink gangetje zijn we langs Bonn naar Keulen gereden, waar we halt hiel den om den Dom te bezichtigen. Na een goed half uur oponthoud werd de tocht voortgezel naar Kevelaar, waar werd ge luncht. Tal van processies waren in Keve laar, het was er overvol. Lange processies trokken met ontploo'de vaandels langs de stralen, in de genadekapel was het haast niet mogelijk binnen te komen. Ook wij hebben onze devotie aan Maria gebracht om dan weer onze reis naar het Vaderland voort te zetten. Langs het schilderachtig gelegen Cltve met zijn mooie heuvelachtige bosschen en riante villa's, langs Nijmegen, waar we het treffen met de pont, maar wij werden opgehouden door Duitsche en Hol- landsche douane-formaliteiten, zijn ws langs den niet minder mooien straatweg Arnhem Utrecht huistoe gereden Met een diner „kasteel van Antwerpen" te Utrecht, werd de reis besloten en vertrokken de reizi gers, welke niet in Utrecht thuis hoorden, naar hun 'woonplaatsen. De twee laatste dagen hebben de teleur stelling van den eersten dag geheel doen vergeten en allen waren zeer content over de reis en de leiding van Centrona. waar voor velen den directeur den heer J. Bos man persoonliik hun dank hetirrfden, niet het mins' voor de uitstekende wii-*e, waar op voor og'es en eten was gezorgd. Velen hebben voor een nieuw reisi° 't volgend jaar, hun meegaan al toegezegd. Sociëteit „St. Bavo". R. K. Bevolkings bureau 8 uur. St. Josephgezellengebouw, Jansstraat 59. Zaal voor de gezellen gesloten. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tol 5 uur. be halve op Zon- en Feestdagen Kleine Tberesia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11. Flken Donderdag van 891-4 uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23 Van 8—10 uur op Maandag-. Woensdag- en Vrij dagavond K. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdag middag ruilen van kinderboeken. St. Marth-wereen'ginG Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur. 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R. K. Reclasseeringsverecniging, afdceling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging. N. Groenmarkt .22. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofrtraat 1 Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 33 uur Donderdag van i2 uur. R. K, Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset. Reitzstraat 29. Haarlem (Schoten), Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset. Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. Met de „Helena Maria" naar Marken. ,Vertrek Koudenhorn 8.30. Vertrek naar het Kagermeer en Warmond om 1.30 vanaf den Koudenhorn. Zondag om 2 uur vanaf het Z. B. Spaarne bij Haarl. Dagblad. Hedenmiddag demonstreerde een verte genwoordiger van de bekende Montblanc Vulpenïabriek een nieuwe sport in Haar lem's straten. In de overtuiging, dat voor de volks gezondheid nog steeds niet genoeg gedaan wordt, heeft de Montblanc Vulpenfabriek besloten, zich in dienst van de Sport te stellen, en zich een Landskiff aangeschaft om dit aan alle Sportvereenigingen te too- nen. Door reclame-tochten, welke zij voor haren vulpenhouder „Montblanc" onder neemt, geeft zij ook dc andere bevolking, welke thans nog buiten sportkringen staat, de gelegenheid om dit nieuwe toestel te leeren kennen. Het Landskiff bestaat uit een voertuig op vier wielen, dat slechts door menschen- kracht, door de beweging van armen, bo venlichaam (op verschuifbare plank) en beenen, op dezelfde wijze als gieken, kan worden aangedreven. Door middel van een lederen riem. die over een rol van de vooras loopt, wordt overbreng:ng der be weging op dc vooras en voorwielen be werkstelligd. De berijder beeft dus niets anders te doen dan deze lederen riem van zitn rol af te wikkelen. Voor een zelfstandig oprollen van dezen riem zorgt een gum miband. De besturing van het toestel is ontleend aan de stuurinrichting van vliegmarivnes en vindt plaats door de beide voeten met behulp van een vernuftige constructie Daar de met hel Landskiff bereikbare snel heid tol 45 KM. pet uur kan worden op gevoerd, heeft he' Landskiff niet alleen als trainingstoestel, doch ook als verkeers middel een rol te vervuilen. BeGriipelijk had het Landskiff, waarv; n hierbij een afbeelding is opgenomen, veel bekijks. Aan-rijdjng te Overveen. Op de Elswoutslaan reed Dinsdagmor gen weder een auto tegen een boom, de ch.uffeur van H. uit Rijswijk kwam mei de auto van ziin patroon die naast hem was Gezeten van de richting Aerdenhout op d„ Elswoutslaan en naar beiden ver- blaarden; met een gang van 20 K.M. Door sbppen van de auto in de bocht kwam deze tegen een boom terecht, waardoor dc heer G. K. uil Velsep er uit viel, en een ooge.i- lil. bewusteloos was. Hij had zich aan het hoofd door Glasscherven verwond en zijn knie Geschaafd. Dr. Dipoel verleende hulp waarna hij met een particuliere auto naar huis werd vervoerd. De auto was ernstig beschadigd en werd door de firma- Kimman naar de garage ge sleept. De chauffeur had kleine verwondingen Te Bloemendaal. Dinsdagavond half zes is de wielrijder Z. aan een wissen dood ontnapt. Z. kwam per fiets on den Bloemendaalscheweg bii de Busken Huetlaan: toen een vrachtwagen die laan wilde inrijden, kwam juist =en luxe auto bestuurd door van S. uit Katwijk in dc richting Overveen en wilde de vracht wagen passeeren, wat echter onrpoGelük was. Daar de remmen, wat later bleek, niet in orde waren, kwam bii met z'n auto op 't trottoir en kwam hij in botsing met de wielriider. Deze kwam door den schok van de auto achter een boom te vallen, wonder boven wonder kwam hij toeva'lig niet on der de auto, anders had hel zeker des mans leven gekost. Het rijwiel werd totaal vernield en tegen den bestuurder S. proces-verbaal opge maakt. Hjf werd tevens verplicht de rem men eerst te laten repareeren, alvorens verder te kunnen gaan. TRAM-ONTSPORING. Gistermiddag ontspoorde in de bocht bij de O. L. School door tot nog toe onbekende oorzaak een der wagens van een tram trein der Noord-Zuid-Hollandsche Trafweg- maatschappij waardoor het verkeer over de lijn stagnatie ondervond. De verbindingen werden onderhouden door de passagiers te laten overstappen, en de trams weder terug te laten rijden.t De wagen werd opgevijzeld. HAARLEM, 13 Augustus. Geslaagd de heeren: J. C. A. Bergacker, Haarlem; S. D. van Trikt, Amsterdam; J. S. Booke, Am sterdam en J. H. Zijdeveld, Amsterdam. HAARLEM, 15 Augustus. Geëxami neerd 8 vrl. eandidaten. Geslaagd de da mes: J. E C. Vernout, Haarlem en J. Misset, Haarlem. Bij den Politiehondenwcdstrijd op bet oefenterrein aan het „Huis ter Zanen". uit geschreven door de Politiehondendresseer- club „Wormerveer behaalden de volgende heeren met hun honden de prijzen; A. Doornbösch, Haarlem, met de Duitsche herder,, reu, „Harry" 248 punten, le prijs, tevens één speciale prijs voor het hoog ste aantal punten in de gehoorzaamheids oefeningen. Van Angeren, Afsterdam, Hollandsche herdér, reu, 216 punten, 2e prijs. Bosman, Haarlem, Chien de Brie, reu, 203 punten, 3e prijs. Jaapies, Wormerveer, Belgische herder, leef, 204 punten. NIJMEGEN (Direct ingaande) HAARLEM. Zitdagen: Maandags, Woensdags en Vrijdags van 69 uur n.m. Zaterdag van 59V? uur. A. Lokerse, Haarlem, Belgische herder, teef, 203 punten. Pannekoek, Veisen, Groenendaeier, reu, 200 punten. Vair Ooyen, Wormerveer, Belgische her der, teef, 200 punten. EEN CONFLICT BIJ DE P. E. G. E. M. Aan den Oudenweg nabij Penningsveer worden kabels gelegd vanwege de P. E. G. E, M. De aannemer had daarvoor 120 werk lieden aangenomen. Hij had een contract opgemaakt tegen een uurloon van 65 cent. Later is evenwel aan de werklieden geble ken dat de P. E. G E, M. voor dit werk een uurloon had gerekend van 75 cent. Daarop eischten ook de 120 werklieden 75 cent per uur, maar de aanneme rweigerdc dit, waar op een staking volgde. Wij vernemen nu, dal de aannemer an dere werklieden zou laten komen van Kat wijk en uit Brabant. Heden zijn die aange komen om het werk van de stakers voort 'e zetten. De militaire politie was aanwezig om voor de handhaving der orde te zorgen. Deze heeft het geheele terrein afgezet. Hedenmorgen zij-n weer werklieden uit andere plaatsen aangekomen. Tot nog toe viel er bij Je staking der kabellcgging weinig of niels voor. De sta kers posteerden. Aanvankelijk waren er eenige werkwi'ligen van het eigen perso neel van de firma de Ruiter, de aanncem- ster van het wérk, bezig, doch ook zij had den er het bijltje bij neergelegd, uit vrees voor dc dreigementen der ctakers Het laat zich echter aanzien, dat thans verandering in de zaak komt. De iirnia de Ruiter heeft gisteren een aantal vreemde werkkrachten laten komen (Katwijkers) terwijl naar wij vernemen, heden nog meer zullen arriveeren. De stakers vergaderen voortdurend en trokken gisteren (tegen de. aankomst der werkwilligen) in grooten getale naar het terrein van de werkzaamheden. Alles wordt echter bewaakt en beschermd door een sterke m-'litaire politiemacht, zoodat onge regeldheden nog niet zijn voorgekomen. De mogelijkheid was aanvankelijk niet uitgesloten, dat het Volksfeest te Spaarn- woude, in verband met de staking zou wor- len afgelast. Het bestuur heeft evenwel me dedeeling ontvangen van den burgemeester dat een en ander, behoudens een zeer klei ne wijziging, kan doorgaan. In de gisteravond gehouden vergadering van de harddraverijvcroeniging „Beverwijk en O." werd besloten om op Woensdag 7 September a.s een handicap-draverij te houden op de Breestraat aldaar, waarvoor bereids toestemming ,s verkregen. Als prijzen zullen worden uitgeloofd be dragen van 300, 150 en 75 en bij deelnem'ng door meer dan 12 paarden nog een 4e prijs van 25 De tribune voor de zitplaatsen z„! een aantal meters worden uitgebreid, terwijl verder maatregelen zullen worden genomen tot bescherming der gazonsbeplanting. Heden werd in staat van faillissement verklaard: Henricus Versteegt, handelaar in zuivel producten, koffie en thee, wonende te Haar lem, Dennenstraat No. 2. Curator: Mr. A. Bruch, advocaat en pro cureur te Haarlem. Rechter-Commissaris Mr. G. Sluis. Vernietigd werd het faillissement van: H. Verwoerd, wonende te Lisse, uitgespro ken 9 Augustus 1927. Opgeheven werd het faillissement van: J. Dalmeijer, bouwer, wonende te Sant poort, gemeente Veisen, failliet verklaard 13 Maart 1927. In het St. Jacobs Godshuis is g'steren het gouden professiefeest gevierd van de eerwaarde Zuster Donata. Daar de jubila- resse dertig jaar haar zorgen en arbeid heeft gegeven aan de bewoners van het St. Jacobs-Godshuis, is zij bij zeer velen bekend en mocht zij uit verschillende krin gen blijken van belangstelling ontvangen Des morgen 9 uur begonnen de gebruike lijke plechtigheden bij het gouden Profes siefeest, waarna om half tien door rector J. C. Aalberse de H. Mis werd opgedragen In de meisjeszaal had de feestelijke ont vangst plaats. Het meisjeskoor voerde de begroeting uit, melodi van het Terzetti Des Heran Einzug. J Hoogland sprak den Feestgroet uit, gemaakt door Zr Celesti waarna de aansluitende zang werd uitge voerd op de melod:e van Mendelssohn's Terzettauss Eliar. Na de pauze werden door enkele sopranen ui'goevoerd; de H Aloysius neemt afscheid van zijn ouders bij zijn vertrek naar het klooster, Hymne bij zijn intredenin het klooster en Bij de Eerste H. Communie. Nog werden gezon gen Vrijheid, In 't Woud, Kom doe mee en Naar den Dam. Des avonds werd een concert gegeven door „St. C.aecila", dir de heer Chr Huy- boom; uitgevoerd werden-. Vers I'Avenir, S. Vlessing; Levres Roses Walzer. Andrieu; Ouverture Svmphon-'que, Vlessing; Jubi leum marsch, Vlessing; Ouverture Hortensia Kürkner; Aan boord va'n den Rijn. marsch. HHat feest is prettig en aangenaam ver- loopen. Vele bloemstukken mocht de iubi- laresse ontvangeh, naast andere blijken van belangstelling. Onder de talrijke be langstellerden. die van verre .waren geko men om et feest mede te vieren, was o.a. de heer J. Gever, een oud-verpleegde van Tot plebaan aan de Metropolitaankerk te Utrecht is benoemd de ZeerEerw. heer J. B. A. Batenburg, die pastoor was te Steenwijk. Te Utrecht wordt op 5 September a.s. de jaarvergadering gehouden van de Apostoli sche vereeniging Petrus Canisius. Op de al gemeene vergadering zullen inleidingen ge- honden worden over de onderwerpen: „Hoe staan de Sociaal-democraten practisch te genover den godsdienst" en „Wat kan wor den gedaan voor de bekeering der Socialis ten?" Nabij Rheden zijn drie tramwagens ont. spoord. Geen persoonlijke ongelukken; be langrijke materieele schade. De schorsing van den directeur van het gasbedrijf te Weesp. De gemeentebegrooting 1928 van Arnhem wijst een tekort van ruim twee ton aan. Soberheid is dringend noodzakelijk. Tegelijk met de Olympiade 1928 zal in des Haag een groote veetentoonstelling worden gehouden Buiktyphus aan boord van de „Gelria". Maatregelen zijn genomen; het verdachte personeel is door ander vervangen. Te Batavia is de geneeskundige Hooge- school geopend. Kapitein Hofstede neemt met een pa trouille Teunkoe Dasjah en twee volgelingen gevangen. Te Leidschendam is een meel- en vee voederfabriek door brand verwoesL De commissie van onderzoek naar dé oorzaak van het noodlottig tramongeluk bij Laren is benoemd. De Rijsmiddelen hebben in Juli j.l. op gebracht 42.504.834.87,leg en 39.369.864.81 in Juli 1926. Het Duitsch-Fransche handelsverdrag is hedenmorgen in het Fransche ministerie van handel onderteekend. Zuid-Frankrijk geteisterd door boschbran- den. De Indianen-opstand in Bolivia onder drukt. Gerecht tc Glasgow tusschen Alrikaan- sche en Arabische zeelieden. Verscheidene zwaargewonden. Uit de lersche Dail, Een motie van wan trouwen tegen de regeering verworpen. Te Panama werden van een menigte, die een man wilde lynchen, acht personen ge dood. Barometerstand 9 uur v.m.; 758. Vooruit Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.48 uur. Hoogste barometerstand 762.7 te Zurich. Laagste barometerstand 149.2 te Wisby. Verwachting: Zwakke, tot matigen W. tot Z, op Z. O. wind, meest licht lot half be wolkt, waarschijnlijk droog, behoudens kans op onweer, warmer. het St. Jacobs-Godshuis, die in dienst ia bij Kardinaal van Rossum te Rome. De jubilaresse mocht den Pauselijken Zegen ontvangen. B. en W. bieden der vaststelling aan een achttal verordeningen in verband met dé grenswijziging. B. en W. stellen voor 1.065 beschikbaar ie stellen voor aanschaffing van gymnastiek- toestellen voor school C in voormalig Schoten. B. en W. stellen den Raad voor zijn be sluit betreffende de scholen A en B ts wijzigen, in verband met het behoud der aanspraken op hoogere rijksvergoeding. Deze Bond maakt morgen een excursié naar huize „Kareol' te Aerdenhout. Een vergadering wordt gehouden Dinsdag o.m. besproken worden de inzending vAór 30 Augustus in „Spoorzicht". Daarop zal de a.s. dahlia-tentoonstelling. 31 Augustus a.s. zal dilk oor deel nemen, aan het concert in het Bavodorp. Alle R.K. zangers, die voor deze gelegenheid mede willen werken, kunnen zich Dinsdagavond 16 Augustus ten 8 uur in het Bavo-gebouw Smedestraat melden. Er zullen 4 a 5 nummers ten gehoore gebracht worden. De „Staatscourant" bevat de statuien van „Gedcka", Mij. tot exploitatie van onroe rende goederen te Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1