Sport en Wedstrijden, ü&ezic jdacCert ATHLETIEK. ^OOMSCHE ATHLETIEK IN DUITSCHLAND. De wedstryden van Deutsche Jugendkraft. Seriewedstrijden E. D. O. 13 Augustus. V. S. V. I—E. D. O. II 1—2. Seriewedstrijden E. D. O. 14 Augustus. Haarlem IISchoten 30. 't GooiA. D. O. 52. HaarlemStormvogels 10. 1EMENGD NIEUWS. Wat een zijschot kon teweeg brengen. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Een veetentoonstelling te s-Gravenhage KERK EN SCHOOL. DE APOLOGETISCHE VEREENIGING PETRUS CANISIUS. Hoe staan de Soc. Democraten practisch tegenover den Godsdienst? De vierde R.K. Paedagogische week te Tilburg. PLAATSELIJK NIEUWS. BEVERWIJK. Geen gemeentelijke huur verordening. VELSEN. ZANDVOORT. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. HAARLEMMERLIEDE. HILLEGOM. BENNEBROEK. Een groot athletiekfeest in bet mooiste stadion van Europa. Ruim elihonderd deelnemende athieten. Een prachtige or ganisatie. Zeer goede resul taten. Achtung! Achtung! 't Viel ons direct na de aankomst in Keu' len op. dat er iets groots ging gebeuren. Aan het station een groep D. J. K.'ers, die de deelnemers kwam afhalen; op het plein voor het station een groot doek; „WiÜkom- nien, Deutsche Jugendkraft". straten en pleinen met hooge masten, vol kleurige wimpels, die in het stralende zonlicht vroo- lijk aandeden. In de Minoriten-Kirche is Vader Kolping's graf fraai opgesierd met bloemen, als een dankbare hulde aan dezen grooten jeugd vriend. Goed doet het ons. dat daar ligt een krans in de Hollandsche kleuren. Ook het standbeeld van den Gezellenvader, dat voor de kerk staat, is omringd van bloemen. Reeds van veraf bemerken we een transpa rant met de woorden. Adolf Kolping, grüsst die D. J. K.". Alles werkt er toe mede. om, aan dat ééne, schoone plan te denken: „De Deut sche Jugendkraft viert feest!! Wij vernamen, dat voor de atletiekwed strijden niet minder dan 1140 deelnemers stonden ingeschreven, een mededeeling, die ons deed verwachten, dat de heele zaak in het honderd zou loopen. Hoe geheel anders is het geloopen. Vanaf het begin der wed strijden,die in de hootd-kampbaan van het schitterende Keulsche stadion gehouden werden, is steeds het Chr. overzicht stipt gevolgd. Wie niet op tijd aanwezig was, werd zonder pardon uitgesloten en wat i ons verwonderde, over een dergelijke be slissing werd niet door de benadeelde partij gemopperd. De zeer uitgebreide jury hield streng vast aan de wedstrijdbepalingen Onverbiddelijk was de starter, die zelfs in de finale 200 M. nog een deelnemer de baan uitzond, omdat hij voor de tweede maal te vroeg vertrok. Een groote luidspreker boven de Zuid poort opgesteld, riep telkens de deelnemers op, die zich buiten het stadion moesten verzamelen en dan gezamenliïk in het strijdperk kwamen. Op deze wijze bleef het middenterrein schoon!! Den geheelen dag hoorden we hei: „Ach tung! Achtung!" dat telkens de mededeelin- gen voorafging. Dat de omroeper een zware taak had, behoeft geen betoog. Toch zag deze functionaris nog kans om andere be richten uit te zenden. Een kein jochie, dat zijn moeder was kwijt geraakt, kreeg op deze wijze zijn moeder terug; een verloren paspoort kwam weer terecht en een aus- lander, die zijn landgenooten niet meer kon .vinden, had over het succes niet te klagen. De regeling was inderdaad schitterend! Ook de prestaties getuigden van een krachtig opgewekt athleliek-leven in Duitschland onder de Katholieke jeugd. Bij de loop- en werpnummers werden tij den genoteerd, die in Holand, neutraal Hol land dan, niet alle dagen worden gemaakt. Het doet ons beslist groot genoegen, dit even te kunnen memoreeren. In de „meisterschaftklasse" d. i. de cracks-klasse, werd de 100 M. gewonnen in 11 seconden, met handbreedte verschil. De tweede man zou ongetwijfeld de zege be haald hebben, indien zijn programma niet zoo overvol ware geweest. De zege 200 M. werd na feilen strijd ver kregen in 23,2 sec. Opmerkelijk is, dat in de halve beslissing 23 sec. werd geloopen. Was Dick Ronde niet zoo onfortuinlijk geweest om in de „zwischenlauf" tegen de latere eerste en derde prijswinner te loten, onge twijfeld zou de „oranjeman" de „eindlaul bereikt" hebben. Aan spanning ontbrak hel niet bij de 400 meter, een nummer dat in 53,6 sec. geloo pen werd, na een geweldigen strijd tus- schen de drie eersten. Ook hier ging het in de halve beslissing sneller (52.6 sec.). De 800 M., ongetwijfeld het mooiste num mer van dit tournooi, bracht in de series reeds een spannenden kamp. De tijden van 2 min. 5 seconden en 2 minuten 6 secon den deden de koop koesteren, dat in de be slissing onder de twee minuten zou worden geloopen. Het heeft heusch niet veel ge scheeld; de sieger" deed er 3/5 sec. meer over (2 min. 3/5 sec.). De 1500 M. ging ir, 4 series en braent heel wat „materiaal" in de baan. In iedere „vorlauf" werd met een moordend tempo begonnen, met het gevolg, dat na de eerste ronde al een flink aantal concurrenten uit den strijd raakten. Dat dc snelste tijd, 4 minuten 24 sec., niet veel verbeterd zou worden in de beslissing, kon worden ver wacht. Immers het lijkt ons beter, dat voor dergelijke nummers voorwedstrijden wor den gehouden. Nu moesten de loopers van Zaterdag en Zondag zich geweldig inspan nen en het pleit voor de wilskracht van den t overwinnaar, dat hij er nog 4 min. 23 sec. van maakte. Het lange afstandnummer, 5000 M., ging in een behoorlijk tempo. De eerste serie eindigde met 16 min. 27 sec. en de tweede in 16 min. 47 sec. Dat het nog harder kon, werd bewezen in de finale, .vaar precies 16 minuten werd geloopen, een tijd die in Hol land slechts één keer werd gemaakt. De 4X100 M. series brachten reeds tijden van 45 a 46 sec. De beslissing bracht een zege in 44.4 sec. Toch had bij goed overne men er nog wel een seconde afgehaald kunnen worde^ De 3X1000 M. estafette werd zonder strijd in 8 min. 20 sec. gewonnen. De D. J. K.-staffcl (300—100—300—200— 100 M.) leverde een leuken strijd op. Ge zien de prestaties bij de sprintnummers werd hier goed werk geleverd (2 min. 2.2 sec.). Verspringen bracht een top-prestatie van 6.45 M., welke werd bereikt in de finale. Toch viel het springen van onze Oosterbu ren tegen. Een behoorlijke techniek werd niet gedemonstreerd, zoodat hier nog veel verbeterd moet worden. Hoogspringen behoorde met 1.76 M. tot het verleden; een goeder verrich ing. Dc no». 2 en 3 brachten het tot 1.70 M. en 168 M. De „Stabhochsprung" of liever polsstok- hoog voldeed niet aan onze verwachtingen. Met 3.20 M. werd de meestertitel behaald. (?ok hier kan nog veel verbeterd worden. Kogelstooten bracht heel wat kloeke reu zen in de weer. Hier werd minstens 12 a 13 meter verwacht en dat de stevige kerels niet eens de 11 M. passeerden (10.99 M.) was een groote teleurstelling. Bij het discuswerpen, dat goede presta ties gaf werden 1001 verschillende richtin gen vertoond. Met 35.05 M. werd de zege een feil. Goed werk werd verricht bij het speer werpen, waar een zichtbare oud-gediende nog genoeg jeugendkraft bleek te be zitten, orn 49,10 M. te werpen. (Bij de K. N. A. U.-kampioenschappen in Haarlem werd maar 47.50 M. bereikt). In de junioren-klasse, d.i. de afdeeling tusschen cracks en nieuwelingen, werd de 100 M. in 11.6 sec. gewonnen. In de halve beslissing zag Dick Ronde zich met miniem verschil derde, zoodat hij geen plaatsje in de finale te pakken kreeg. Bart Ronde slipte bij de s art en gaf zoodoende een nuttigen voorsprong, die niet meer in te loopen was. 400 M. bracht een verdiende zege in 54 sec., ongetwijfeld een goeden tijd, vergele ken bij die van de meesterklasse. Op de 1500 M. was niet van een gemak kelijke zege te spreken. De „sieger", die geweldig favoriet was, maakte een tijd van 4 min. 29.4 sec. De eenige Holland-zege werd behaald bij het verspringen. Bart Ronde, die beduidend boven zijn concurrenten uitstak, bracht het tot 6.20 M. 't Was een „schone weitsprung" verklaar den de Duiischers. Jammer was het, dat hier geen finale werd verwerkt. Discuswerpen werd met 31,64 M. gewon nen. Hier had Julius Halvax voor een goede plaats kunnen zorgen, doch de „wedstrijd koorts" deed hem maar 26 M. werpen. Laat die zenuwen toch thuis! 't Speerwerpen in deze klasse gaf een mooie prestatie van 46.65 M. 't Speerwer pen schijnt men in Duitschland flink te be oefenen. In de „middenklasse" 4X100 M. werd de zege behaald in 46.4 sec. „Holland" maakte met een gebroken ploeg 48 sec., net ge noeg om niet geplaa st te worden In de 3X1000 M. waren de finalisten aan elkaar gewaagd. Er was dan ook een mooien strijd te zien, al viel de tijd, 8 min. 39.2 sec. wel wat tegen. De anfangerklasse (nieuwelingen) liep de 100 M. finale in 11.4 sec. 't Kan er mee door! De .groentjes" beweren goede „versprin gers te willen worden. Met 5.88 M„ 5.52 M. en 5.51 M. kemen de eerste drie in de „midden-afdeeling". Zondagsavonds werd door dc D. J. J. een tuinfeest georganiseerd, waar tevens de prijzen werden uitgereikt. Den overwin naars werd een smaakvol eikenkransje aan geboden; de volgenden ontvingen een fraai bewerkt diploma. Na afloop werd nog een schitterend vuurwerk afgestoken. Aan het einde daarvan verscheen het D. J. K.-initiaal in stralende zonnen en het enthousiasme kende geen grenzen meer. Het tweede Reichstreffen wa® voorbij!! Auf wiedersehenl! W. de Z. De eerste dag is schitterend geslaagd, hoewel het er 's morgens niet naar uit zag. Hevige regenbuien voorspelden weinig goeds', maar tegen den aanvang was het weer voor voetbal en toeschouwers uitste kend. Als de wedstrijden aanvangen, is er tamelijk veel belangstelling. Het publiek zal haar gang naar het terrein niet be klaagd hebben, want er werd vrij goed gevoetbald en de wedstrijden hadden een spannend verloop. De eerste wedstrijd ging tusschen R. C. H. en Kennemers. Nadat door beiden eenige mooie kansen zijn gemist, neemt R. C. H. het spei in handen en lijkt het een makkelijke over winning voor R. C. H. te worden. Kedde geeft R. C. H. de leiding. Uit een voorzet van Spoor. R. C. H. is het meest in den aanval, maar kan de score niet opvoeren. Kennemers brengt er niet veel van terecht, hoewel haar aanvallen niet van gevaar ontbloot zijn. Tegen de verhou ding in maakt Kennemers gelijk. Als Kos onnoodig uitloopt voorbij de ba'i, heeft v. d. Berg geen moeite gelijk te maken. On danks het betere spel van R. C. H. gaat de rust in met gelijken stand. R. C. H. be gint uit een ander vaatje te tappen en speelt nu stukken beter als voor rust. Uit een voorzet van rechts hergeeft Kedde R. C. H. de leiding. Weer weet Kennemers gelijk te maken uit een penalty. Heftig wordt nu de strijd om de leiding en ten slotte weet Schouw- stra voor R. C. H. den stand op 32 te brengen. Er komt geen verandering meer, zoodat R. C. H. in de volgende ronde komt. De 'leiding was in handen van den heer Boeré, welke wij een extra compliment moeen geven voor zijn leiding Wel is de eerste aanval voor E D. O., maar dan valt V. S. V. zoo geducht aan, dat E. D. O. met man en macht moet verdedigen. Kort ach ter elkaar wordt et twee keer tegen de lat geschoten. Geweldig hard wordt er door V. S. V. gewerkt, maar E. D. O. laat het er niet bij zitten en doet enkeie malen goe de aanvailen. Tegen de verhoudign in krijgt E .D. 0. de leiding als van Orden een kans krijgt en de bal zonder aarzelen in de touwen jaagt. Hard pakt V. S. V. aan, maar er wordt te onbesuisd geschoten. E. D. O. luid aangemoedigd, houdt uitstekend vol. Keurig geeft v. d. Laan een pass, welke v. Orden net kan bereiken; hij glipt usschen de back en keepe- dcor, welke gevoelig tegen eikaar opbotsen. v. Orden plaatst intusschen de bal in doel en E. D O. heeft met 20 de leiding. Even voor rust krijgt V. S. V. een penalty, te nemen voor een handsbal Hard schiet Pieterman in, doch keurig stopt Nijgh de bal, waarna Zoet weg werkt. Na de hervating is de strijd weer even spannend. Weer krijgt V S. V. een penalty te nemen. Ook nu stopt Nijgh de bal, maar kan niet voldoende wegwerken, zoodat dezelfde speler de bal m doe', plaatst. V. S. V. zet er nog eens alles op en bijna gelukt het haar gelijk te maken, als een halve minuut voor tijd Zoet mist en Heijermans voor het intrappen heeft, Nijgh stopt echter en slaat de bal corner; meteen is het tijd en heeft E. D. O. onverwacht deze ronde overieeft. Even willen wij nog vermelding van een fout op de raambiljeten. Er staat voor de wedstrijden de avonden in de week voor de tweede afdeeling toegang 35 cent, dit moet wezen 15 cent. Evenals Zaterdagmorgen beloofde het weer weinig goeds. Bij den aanvang echter was het weer ook nu uitstekend. Jammer was het. dat het zoo niet bleef en de wed strijd HaarlemStormvogels verregende. Onder leiding van den heer Bessen stel- ien de volgende elftallen zich op; Haarlem heeft den winc' tegen en door beiden wordt er vurig' begonnen. Schoten mist al spoedig een goeden kans. Zonder nu bepaald in het veld sterker te zijn, is Haarlem gevaarlijker en al spoedig scoort Borghouts voor Haarlem via een back. Even daarna houdt Hoeben er een paar bal len schitterend uit. Bij Haariem vallen kort achter elkaar twee spelers uit, waarvan een Muringen zijn sleutelbeen blijkt gebro ken te hebben. Na de rust ongeveer het zelfde spel. Rootlieb krijgt een dot van een kans, de backs zijn gepasseerd en alleen voor den keeper staand en aïlen tijd, schiet hij hoog over. De aanvallen van Schoten heb ben weinig succes tegen de uitstekende Haarlem-achterh'oede. Uit 'n corner scoort Haarlem ten tweeden male met een kop bal en uit een voorzet scoort Kammeier met een hard schot het derde doelpunt. Wel zijn de laatste minuten voor Schoten, maar zij weet zelfs o'e eer niet te redden. Onder leiding van den heer Daimeijer komen beide ploegen in het veld. Jammer was het dat A. D, O. eenige invallers had. 't Gooi was compleet. Toch is het een vluggen wedstrijd geweest, zelfs had A. D. O de leiding genomen, welke zij tot de rust behield. A. D. O. moest ten slotte bezwijken voor o'e meerdere routine van 't Gooi. Daar A. D. O. goed heeft ge raden, trapt 't Gooi af. 't Gooi is direct in de meerderheid, maar A. D. O. ver dedigt vinnig. Zelfs zijn de aanvallen van de Hagenaars niet van gevaar ontbloot. Het spel is wel in slaat het publiek te boeien en onder luid applaus scoort Tap voor A. D. 0. Geenszins laat 't Gooi zich overbluffen er. steee's heftiger valt zij aan. v. d. Valk verdedigt schitterend zijn doel en bijgestaan door de backs houdt hij tot de rust zijn doel schoon. Kort na de hervating wordt het zwoegen van 't Gooi beloond en Mei lof maakt gelijk. Dan neemt 't Gooi de zoozeer verdiende leiding en wel door Campman, welke er in zijn eentje er 21 van maakt. Moedig houdt A. D. O. vol en v. Loldt maakt gelijk. Nu komt eerst recht de meerdere routine van 't Gooi naar voren en weer neemt zij de leiding door Wentink. 32. Mcilol en Meinsma scoren dan nog en 't Gooi wint welverdiend met 52. Gestaakt. Hoewel het goed weer bij den vorigen wed strijd was, dreven er toch reeds donkere wolken door het luchtruim. Telkens dre ven zii af en hoopten we, dat ook nu het weer goed zou blijven. Pluvius had echter er idee in om c'e boel door de war te gooien en onbarmhartig stortte zij haar gaven over het terrein uit. Het was bepaald droevig om tc zien, hoe een groot gedeelte van het publiek in letterlijken zin afdroop. Een gedeelte hield echter stand,-die moesten en zouden den wedstrijd zien. De spelers kwa men, toen hel even minder goot, in het vele' onder leiding van den heer v. Lennep. Stormvogels: Thijsserr; Koster, Haak, Visman, Snoeks, v. d. Velde, Blinkhof, Oldenburg, v. Pel, v. c'. Velde, De Jonge. Haarlem: Fievez, Levie, Huisman, v. Dalen Jr., Kammeijer. ~orringa, v. Dalen Sr., Dik, Molenaar, Cats, De Vries. Het veld is zeer slecht geworden en hoog spat telkens het water op. Haarlem past zich góed aan en is geenszins minder als Stormvogels. Haarlem neemt de leiding als Huisman een te zacht'terug gespeelden bal bemachtigd en Thijssen passeert. Meerma len valt Haarlem zeer gevaarlijk aan, maar Thijssen geeft geen kans. Het -wordt weer erger met c'e regenen als het rust is, wordt dan besloten niet verder te spelen. Drie tramwagens bij Rheden ontspoord. Geen persoonlijke ongelukken; belangrijke materieele schade. Onder de gemeente Rheden heeft gister morgen op den Zutphenschen straatweg bij de Roskam een ernstige tramontsporing plaats gehad. De goederentram van de Gel- dersche Stoomtram Mij reed in volle vaart voorbij toen van een der voorste wagens plotseling een zijschot los sl^oeg en op de rails viel. Daardoor liep de volgende goe derenwagen uit de rails. Drie der wagens werden over den geheelen rijweg geworpen kwamen pas aan den anderen kant van het rijwielpad tot stand. De materieele schade is zeer groot. De verschillende verbindingen der wagens en de schotten werden vernield terwijl een goederenwagen geheel uit el kaar lag. Zoowel voor de tram als voor het gewone rijverkeer was de weg versperd. Na ongeveer een half uur opruimingsarbeid kon het verkeer weer voortgaan .Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het zijschot van den goederenwagen was waarschijnlijk niet stevig genoeg bevestigd, waardoor het ten gevolge van het schokken los is gewipt. Tegelijk met de Olympiade 1928. De vereenigingen: Stamboek voor het Ned. Trekpaard, Het Ned. Rundveestamboek, Het Friesche Rundveestamboek, Het Groninger Blaarkop Rundveestamboek, De Nat. Ver- eeniging tot Bevordering van de Paarden fokkerij in Nederland, De Prov. Vereeniging tot Bevordering der Paardenfokkerij in Gro ningen, Het Friesche Paardenstamboek, Het Drentsch Paardenstamboek, Het Centraal Bureau voor de Varkensfokkerij in Neder land, Het Centraal Bureau voor de Scha penfokkerij in Nederland en De Ned. Com missie voor de Geitenfokkerij houden, gelijk tijdig met de Olympiade, in 1928 een geza menlijke tentoonstelling van rundvee, paar den, schapen, varkens en gieten, welke zal worden gehouden te 's-Gravenhage, waar schijnlijk op het Malieveld en in den Die rentuin. Dit comité heeft den steun der gemeente 's-Gravenhage verzocht door een tribune voor pl.m. 1700 personen op het Malieveld ter beschikking te stellen en voor de plaat sing en verwijdering dier tribune zorg te dra gen. De kosten, welke hieraan voor de ge meente Den Haag verbonden zullen zijn, worden op 15.000 begroot. B. en W. van Den Haag zijn van meening, dat deze steun, gezien het belang van de gemeente, dat deze tentoonstelling te Den Haag zal worden gehouden, behoort te wor den verleend. Het doel is een beeld te geven van de ontwikkeling van de veeteelt in Ne derland. Het aantal ten toon te stellen die ren wordt op meer dan 1000 geschat. De Ned. regeering moedigt de totstand koming van de tentoonstelling aan en is voornemens met inzendingen, afkomstig van rijksinstitdïen voor den landbouw, deel te nemen, terwijl bovendien door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, financieele steun is toegezegd. B. en W. stellen derhalve den Raad hunner gemeente voor, te besluiten, dat de gemeente aan de directie der Nat. Tentoonstelling van Rund vee, Paarden en Kleinvee in 1928 voor den duur der te houden tentoonstelling kosteloos een dergelijke tribune voor pl.m. 1700 per sonen ter beschikking zal stellen. Wat kan gedaan worden voor de bekee ring der socialisten? Te Utrecht wordt op Maandag 5 Septem ber a. s. de jaarvergadering gehouden van de apologetische vereeniging „Petrus Canisius". In die vergadering zullen twee inleidingen gehouden worden, n. 1. 1. „Hoe staan de Sociaal Democraten practisch tegenover den godsdienst in te leiden door den Hoogedel- gestrengen heer H. Hermans en 2. „Wat kan worden gedaan voor de bekeering der socia listen in te leiden door den zeereerw. Pater H. van Ruth S. J. Omtrent de stellingen, wel ke de inleiders zullen verdedigen, meldt de „Msb" het volgende Hoe staan de sociaal de mocraten practisch tegen over den godsdienst In zijn inleiding zal de heer Henri Her mans de volgende stelling verdedigen I. In tegenstelling met het zuiver economisch socialisme in Engeland en Amerika, steunt de sociaaldemocratie van het vasteland evenals het communisme, nog altijd op de leer van Marx, door Paus Leo XIII en vele andere Katholieke sociologen van groot gezag her haaldelijk, zoowel om hare wijsgeerige als economische stellingen, veroordeeld. II. Terwijl de communisten echter openlijk verklaren „Godsdi^ist is opium voor het volk" trachten de sociaal-democraten, om re denen van tactiek, het anti-godsdienstig ka rakter van hun leer zooveel mogelijk te ver bergen. Velen hunner verloochenen dit zelfs en schuiven bij hun propaganda op den voor grond het economische socialisme de ver deeling der goederen volgens een systeem van gemeenschappelijke handeling in plaats van volgens een stelsel van wedstrijd. III. Deze tactiek, zoowel door de S. D. A. P. als door hare vakbeweging (de z. g. moderne) gevolgd, kan echter niet verbergen den waren aard van het Marxisme, zooals deze wordt ge openbaard door de volgende, bij de sociaal democratische propaganda waar te nemen feiten 1. De voortdurende propaganda van het socialisme als een wereld- of levensbeschou wing. 2. De verdediging, als leerstelling, van den klassenstrijd. 3. De stelselmatige miskenning en ver- valsching van het Christendom en de Kerk, door deze, zoo geheel in strijd met haar ka rakter in woord en geschrift en tee kening, voor te stellen als bondgenooten van het te genwoordige kapitalisme en militarisme (juist op aan het Christendom ontleende motieven Zoo scherp te veroordeelen). 4. De bespotting van priesters, godsdien stige gebruiken en van goede Christelijke ze den en voorschriften van het kerkelijk gezag hieromtrent. 5. De propaganda voor de openbare school, los van den godsdienst, en in de meeste lan den (in ons land bestaat op dit gebied de eeni ge uitzondering die echter in hare consequen ties nog niet altijd door de sociaal-democra tische politici wordt geëerbiedigd) bestrijding van wettelijke gelijkheid van het bijzonder (confessioneel) onderwijs met het openbaar onderwijs. 6. De propaganda en de verspreiding van lectuur, tooneel en Nieuw-Malthusiaansche practijken, geheel in strijd met de Christelijke opvattingen van zedelijkheid. 7. Het pogen om bevrediging van geeste lijke behoeften te schenken buiten den gods dienst en de kerk. 8. Het verzwijgen, vergoelijken, steunen of toejuichen van Kerkvervolgingen in andere landen. 9. Vervalsching van aard en beteekenis der Kerkelijke feestdagen in de propaganda voor het socialisme. 10. Vervalsching der Kerkgeschiedenis, vooral van de geschiedenis der Christelijke middeleeuwen. 11. Uitbuiting van verkeerde toestanden of misdragingen van Christenen tegen het Chris tendom en de Kerk. 12. Het misbruiken van de wettelijke macht, waar de gelegenheid hiertoe bestaat, om de Kerk en de door haar verdedigde be ginselen of tot stand gebrachte instellingen te bestrijden. IV. De gevolgen van deze tactiek ziet men in landen van het Europeesche vasteland de socialistisch georganiseerde arbeiders worden eerst onverschillig tegenover de Kerk, .ver- waarloozen vervolgens hun godsdienstplich ten en vervallen ten slotte tot ongeloof en vijandschap tegen den godsdienst. Wat kan worden gedaan voor de bekeering der socialisten Pater H. van Ruth S. J. houdt zijn inleiding aan de hand van de volgende stellingen Het is wenschelijk drie groepen te onder scheiden 1. degenen, die gevaar loopen, maar nog niet zijn aangetast 2. degenen, die katholiek opgevoed, tot het socialisme zijn vervallen 3. Soc. democraten, die nooit tot de Kath. Kerk behoorden. II. Oorzaken die katholieken tot het socialisme voeren en socialisten van de Kath. Kerk terug houden zijn vooral 1. Van den kant der katholieken a. een tekort aan kennis en beleving onzer geloofsleer omtrent doel en gebruik der tijde- ltke goederen b. een tekort aan innig, liefdevol contact tijsschen priester en volk c. een tekort aan practische instellingen, welke de liefde der Kerk tot de arbeidende klasse duidelijk doen gevoelen. 2. Van den kant der socialisten (der drie groepen sub. I) a. miskenning van de bovennatuurlijke be stemming van den mensch en geheel opgaan in het stoffelijke b. valsche opvattingen omtrent den aard der Kerk, alsof deze ëen beletsel is voor den stoffelijken vooruitgang der arbeiders. III. Om met vrucht te arbeiden aan de bekee ring der socialisten moeten deze oorzaken worden weggenomen. Daartoe moet 1. geheel het mystieke lichaam van Chris tus op aarde priester, religieuzen, leeken, diep overtuigd, dat menschelijke middelen al leen niets vermogen, den hemel een heilig ge weld aandoen om door bidden, offeren, boe ten, van God te verkrijgen de buitengewone genaden en ware apostelen noodig voor de be keering der socialisten. 2. Met deze actie der katholieken „op God" moet gepaard gaan een sterke actieop zich zeiven, opdat priesters en leeken het evangelie van Jezus Christus steeds beter kennen en toepassen, zoowel in hun particu lier als in hun zakenleven. 3. Eindelijk moeten de priesters door on baatzuchtige, opofferende liefde het verbro ken contact herstellen en, met de leekena- postelen, vol liefdevolle voorzichtigheid in stipte gehoorzaamheid aan hun Bisschoppen, maar zonder aanzien van personen, dat evan gelie verkondigen. Hiervoor is gewenscht een heldere en eer lijke uiteenzetting van de leer der H. Schrift, der Vaders en der groote Godgeleerden over de bestemming der tijdelijke goederen, ook voor de gemeenschap, de strenge verplichtin gen van hen, die veel bezitten, de zonde van verkwisting, overdaad en ergernis. Deze hand leiding moet worden uitgelegd aan de leerlin gen onzer middelbare en hooge scholen in be paalde Congregaties en aan allen, die later invloed kunnen uitoefenen op maatschappe lijke verbeteringen. Tevens moeten deze per sonen er op gewezen worden, dat zij zich niet afzijdig mogen houden van de kath. werken ter verbetering van den toestand. IV. Om de uitbreiding van het kwaad te be lemmeren moeten wij 1. de jeugd winnen en behouden. Daarvoor is noodig a. kennis van de geboorte in een parochie b. het doopen -(Reinilda-werk) c. aantrekkelijk zoowel als uitmuntend godsdienstonderricht d. aankweeking van liefde voor het gods dienstig leven (godsdienstoefeningen voor kinderen, preekjes, alg. H. Communie enz.) e. goed kath. onderwijs f. tot in bijzonderheden aldalende zorg voor het kind (R. K. Kraatnverzorging, creches, verpleegsters, tehuizen, kolonies, liefdewerken, patronaten, enz.) waardoor de liefde der Kerk duidelijk blijkt. 2. de volwassenen, die nog tot de onzen ge rekend kunnen worden, behouden en tot mee- helpers maken, door a. godsdienstige middelen retraites, volksmissies, Congregaties enz. b. stoffelijke of gemengde middelen lief dewerken, R. K. Werklieden-beweging met alles wat zij omvat, bouwvereenigingen, werkverschaffing, werkzekerheid enz. enz. In deze werken moeten priesters en voorna me leeken ijverig en op duidelijk zichtbare wijze meewerken. V. Om eindelijk de socialisten zelf te bekee- ren (groep 2 en 3 sub I) is 't nuttig 1. in iedere parochie een kern van flinke, goed ontwikkelde leeken-apostelen te vormen 2. zoo mogelijk in verschillende volksbuur ten geschikte lokalen in te richten tot kapel len, waar ook de armsten in iedere kleeding, met O. L. Heer en Zijn priester ongestoord kunnen spreken. 3. In kerken en geschikte lokalen geve men, met de noodige publiciteit cursussen o- ver onze geloofsleer, omtrent alle punten, die met het socialisme in betrekking staan, ob jectief zonder aanval of debat. 4. Men verspreide tactisch en systematisch pakkende lectuur over onderwerpen bij 't huisbezoek vernomen. 5. Huisbezoek door propagandisten, liefda dige vereenigingen (zonder formalisme) en opofferende liefdevolle helpsters op allerlei gebied (Auxiliatrices). 6. Waar mogelijk is contact gewenscht van daarvoor geschikte katholieken met de leiders, plaatselijke en algemeene, der socialisten. Het psychologisch-paedagogisch instituut der R.K. Leergangen te Tilburg heeft voor de vierde maal een R.K. Paec'agogische Week georganiseerd, waaraan verbonden is een tentoonstelling van leermiddelen en R. K. jeugd-lectuur. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten op onderwijsgebied had gisterennamiddag de officieele opening der tentoonstelling plaats, gevolgd door de opening der cursus sen met een inleiding van prof. dr. Tb. Goossens, voorzitter dezer vierde R, W. Paedagogische Week. zijn meer waard dan mooie woorden. Één wekelijksche hoofdwassching met Pixavon maakt het haar gezonder en mooier dan honderd raad gevingen en brochures over haar- verzorging. Door de verzorging met Pixavon wordt het haar zijdeachtig en soepel, de voornaamste eischen voor een smaakvol bubi-kapsel. Geen der gewone vloei bare zeepen bezit ook maar bij benadering de heilzame werking van Pixavon. Eiscflt altijd Pixavon (slechts in ge sloten origineele fles- srhen) zoowel voor eigen gebruik, alsook in den k ap p er s s alon. 7i flac.: Fl. 1,50 Va flac.Fl. 0,90 PIXAVON Geen gemeentelijke huurverordening. In de raadsvergadering van 15 Juni j.l. werd in handen van B. en W. gesteld om pra i advies een voorstel-Groot tot vaststelling van aen gemeentelijke huurverordening. In verband met de onlangs genomen Ko ninklijke Besluiten, waarbij besluiten van verschillende gemeenteraden werden ge schorst, in afwachting van de beslissing over de vraag of deze besluiten in strijd zijn met de wet of met het algemeen belang, meenen B. en W. dat het thans geen zin heeft den raad omtrent de eventueele vaststelling van een dergelijke verordening te adviseeren. Eerst zoodra omtrent deze vraag bij Konin klijk Besluit zal zijn beslist, zullen B. en W. den raad hun advies betreffende het gedane voorstel doen toekomen. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd; C. R. Prinselaar en N. T. Schagen; P. R. Scheirlinck en J. M. Zoutman; J. C. van Houten en M. E, Pleging. Getrouwd: F. W. D. C. A. van Hattum en H. A. van Loenen; Th. Raaijmakers en A. Figaj. Geboren: M. J. A. VolckmannDrie man, d.; A. van ZutphenMeurs, z.; N. van Eerdende Jong. Overleden: A. J. M. Hafkenscheid, 66 j., ongehuwd; A. van der Peet, 71 j., ongeh.; C. Duijn 7 jr., overl. te Haarlem; M, de Lange, 86 jr., wed. van Jac. Duijn. Woningbouw. Bij beschikking van de Minister van Arbeid. Handel en Nijverheid en van Financiën van 6 Juli 1927, zijn inge trokken de bij beschikking van 6 Januari 1925, aan de gemeente Velsen toegekende voorschotten uit 's Rijks kas. ten behoeve van het verkrijgen van bouwterrein en den bouw van 295 van gemeentewege gebouwde I arbeiderswoningen. HET LAGER ONDERWIJS. In de raadsvergadering van Donderdag a.s. zal het onderwijs nogmaals behandeld moe ten worden. B. en W. beschikken thans zoo ongeveer over de noodige gegeven, zoodat zij den toestand van September a.s. kunnen overzien. Het totaal aantal leerlingen van school B zal zijn 187, van school C 262 en van school D 248 voor 6 klassen met pl.m. nog 20 leerlingen van het centraal 7e leer jaar. Volgens deze cijfers komen er voor rekening van de gemeente van school B 2 leerkrachten, voor school C 2 leerkrachten en van school D een leerkracht. Daar komt nog bij, dat er in de le klasse van school D zullen hooren. 58 leerlingen, in de 3e klasse van school C 53 leerlingen en in de 4e klasse van die school 60 leerlingen. Dit aantal is te groot. Van de le klasse van school D zullen er 17 leerlingen op andere scholen geplaatst moeten worden. Van de 3e klasse van school C zullen er 11 over geplaatst moe ten worden van school B en de 4e klasse van school C zal gesplitst worden in een parallel- klasse. Dan blijft er aan school C een onder wijskracht over, en die kan geplaatst worden op school B, waar eene vacature is door het vertrek van mej. Konijn. B. en W. stellen voor. Mevr. Sterrenburg-van der Sande over te plaatsen van school C naar school B. Zoodoende kan het gevonden worden, dat er maar eene parellelklasse gevormd moet worden, waar in verschillende klasse, zullen er dan meer dan 40 leerlingen komen. Hiervoor wordt voorgesteld aan den raad het besluit, dat niet meer dan 40 leerlingen in eene klasse geplaatst mogen worden, in te trekken. Door den overplaatsingen komen er op school B 212 leerlingen, op school C 254 leerlingen en op school D ongeveer 250 leer lingen (het Centraal 22 leerlingen hierbij ge rekend). Het gevolg hiervan is, dat er op elke school slechts een leerkracht voor rekening der gemeente komt. Het aantal onderwijze ressen, dat aan school C verbonden is, wordt te groot geoordeeld voor het belang van het onderwijs. Hier zijn 4 onderwijzeressen en 3 onderwijzers Op school D zijn slechts 2 onderwijzeressen en 5 onderwijzers. B. en W. stellen daarom voor, Mej. Bekker van school C over te plaatsen naar school D en den heer G. van Beek van school D naar school C. De raad heeft bepaald, dat niet meer dan 28 leerlingen in eene klasse van de u.l.o.- school geplaatst mogen worden. B. en W. stellen aan den Raad voor de 3-jarige u.l.o.- school te veranderen in eene 4-jarige. De leerstof wordt dan verdeeld van 3 jaren over 4 jaren. Praktisch komt het er toch op neer, schrijven B. en W. dat leerlingen 4 jaren doen over de 3-jarige school. Het raadsbesluit, dat niet meer dan 28 kinderen in eene klasse mogen zitten, moet echter worden ingetrok ken, daar het anders noodig kan worden, dat er 5 leerkrachten aan die school komen, waarvan er 2 voor rekening der gemeente zijn. Op het einde van den afgeloopen cur sus waren er in de eerste klasse minder dan 28 leerlingen, maar voor dat gering aantal bleven er toch twee leerkrachten werkzaam, omdat die klasse eerst gesplitst was, daar een toen meer dan 28 leerlingen waren. De Inspecteur van het Lager Onderwijs kan zich met alles vereenigen. Alleen maakt hij eene reserve over de overplaatsing van Mej, Bekker en den heer van Beek. Wanneer de overplaatsing geschiedt met onderling goedvinden heeft hij geen bezwaar, anders wil hij het aanzien, daar het onderwijs tot rust moet komen. De Commissie van toe zicht adviseert ook gunstig op eene soepele toepassing van het aantal leerlingen, dat in eene klasse geplaatst mag worden, maar is niet voor de omruiling van de 2 leerkrach ten. Het Hoofd van school C gaat met de overplaatsing accoord. Het Hoofd van schoo D niet. Loting. D'e loting voor de dienstplich tigen der lichting 1928 zal voor deze ge meente plaats hebben op Woensdag, 24 Augustus a.s., des morgens om 9 uur in het gebouw „De DoelenGasthuisstraat te Haarlem. Personalia. Tot assistente aan de O. L, School te Houtrakpolder is benoemd Mej. W. D. van Dokkum, te Utrecht, die deze benoeming heeft aangenomen, Postduivennfeuws. Zondag a.s., zal de Fostduivenvereeniging „de Zwaluw" een wedvlucht houden voor oude en jonge dui ven vanaf Roozendaal. Ofstand 85 K. M. Dit zal de eerste puntenvlucht zijn. Rijwieldieven. Gisternacht zijn uit een schuurtje van den heer J. Gort, Loosterweg III, alhier, 4 fietsen gestolen; 1 van G. zelf 1 van diens vrouw en 2 van inwonenden De politie is met den diefstal in kennis ge steld. R.K.S.V.B. Het bestuur maakt den le den er nogmaals opmerkzaam, dat op a.s- Donderdagavond, 8 uur, onze nieuwe leider voor de Athletiek, dP heer N. de Zwager, uit Haarlem voor u allen geen onbe kende zijn lessen zal aanvangen. Dus, jongens, zorgt nu eens allen present te zijn en, wij behoeven het er haast niet bij te zeggen, we komen natuurlijk allen in tenue en dan flink aangepakt. Er stan nog 'n paar mooie wedstrijden voor de deur; wie weet is daar voor ons ook nog niet wat te halen. Dus, wij kunnen op jullie rekenenl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8