In en om Haarlem. Stadsnieuws. Voornaasnste Nieuws Donderdag 18 Aug. 1927 51ste Jaargang No. 16630 Aangliie moei, op slralfe van verlies van alle recSilen, geschieden ullerlijk driemaal vier en twintig nren na hei ongeva Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Uit den Gemeenteraad. DAMMEN 1 Een dampartij met levendige schijven tusschen Marius Eabre, wereld kampioen (links) en den Hollandschen ex-kampioen Herm: de Jongh (rechts) te Compiegnc, frankrijk. De partij eindigde in remise. Een „levendige damwedstrijd". Een overzicht op het bord. Zooals de lezer duidelijk zien kan spelen de Fransc'hen op de witte velden. Voor nadere omschrijving, verwijzen wij naar het artikel in ons blad van lieden. Agenda 19 Augustus DE OUDE HAARLEMSCHE RAAD. Haarlemsche Leerlingen in het buitenland. Reis naar Lourdes. EERW. ZUSTER MARÏA ADOLF t Muziekfeest van Haarlem's Tram Fanfare Corps. Aanbesteding. .1. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem, Telegraphisch Weerbericht De „Monte Olivia" te Umuiden. DEN BURGEMEESTER VAN HAARLEMMERMEER EEN ONGELUK, OVERKOMEN. .en hersenschuddir 0 geconstateerd. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0 25 Per kwaartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bi; Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Poatrekeinind Nr. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE SGURAHT Mmnga Aavertentiën 35 cis. per regel. Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling fS dvertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel. Bij contract belangrijke korting, j Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cn bij een ongeval met f OCQ bij verlies van een hand, J25.- duim of wijsvLger" - 50 bee" "arm" 48." andere ving tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen OUUU. verlies van beiae armen, beide beenen of beide oogen: wil, doodelijken afloopeen voet of een oog, Welk een taai leven kan toch een gemeen- Met een beslistheid, welke alleen Wethou- teraad hebben! Toen op 1 Mei j.l. de annexa- ders en Ministers eigen is, verklaarde Wet- tie een feit was geworden, keek iedereen houder Reinalda, dat de 176 overgenomen den ouden Raad van klein-Haarlem voortaan ambtenaren, beambten, werklieden en poli- als een stervende aan. Maar diezelfde Raad vergaderde in Mei en Juni lustig door alsof hij het eeuwige leven had. En toen in Juli de verkiezingen waren gehouden voor Groot- Haarlem, de nieuwe Raad was aangewezen bedienaren nagenoeg allen in dienst van de gemeente Haarlem zijn gesteld; dat de fi nanciën daaronder niet te lijden zullen heb ben en dat de ambtenaren, thans in dienst der gemeente, van den nieuwen toevloed en de zomer in het land was, toen nog werd niets te vreezen zullen hebben; stellingen, om de twee weken vergaderd, dat het een aard had. Gisteren, 18 Augustus, al weer een raadszitting. Dat zou nu de laatste zijn; im mers den eersten Dinsdag van September komt de nieuwe Raad bijeen voor de Wet houdersverkiezing en commissiebenoemin gen. Wij hadden hartroerende afscheids- speeches verwacht; niet minder dan zeven leden immers van dezen ouden Raad zuilen in den nieuwen niet meer terugkeeren en daaronder zijn oud-gedienden. Noch vóór noch na de zitting is echter ook maar één traan gelaten, laat staan een woord van af scheid gesproken. De burgemeester schijnt te denken: je kunt nooit weten; deze Raad van klein-Haarlem is zóó taai, misschien moet ik hem in de hondsdagen nog wel eens bijeenroepen. De agenda bevatte overigens zulke slappe kost, dat zelfs de maag van een stervende hem had kunnen verteren. B. en W. stelden naar aanleiding van een adres van den heer Kuling en anderen voor, om het ledige schoolgebouw aan het Leidscheplein No. 33 te bestemmen voor gemeentelijke bewaar school; een alleszins redelijk voorstel, zooals de heer Van Liemt opmerkte, geheel liggend in de lijn, vroeger al eens door den Wethou der aangegeven, dat er n.m. al naar de gele genheid zich voordeed, gezorgd zou worden voor meer openbare bewaarscholen op de verschillende punten in de stad. Toch kwam er nog bij dit onnoozel voorstelletje een tamelijk tel principieel debat. De heer Klein maakte de opmerking, dat bij de inrichting van het gebouw de noodige soberheid diende te worden betracht, waarop de heeren Boes en Joosten en mevr. Maarschall uit den boek kwamen, alsof er een gruwelijke aan slag op het openbaar onderwijs Was gedaan. Toch was de opmerking van den heer Klein er nog niet zoo heel erg naast. Zelfs een voorstander van het openbaar onderwijs als mr. Slingenberg, is, sinds hij de gemeentefi- nanciën beheert, van oordeel, dat wij wel met wat minder luxe bij het onderwijs kun nen volstaan. En wie ten deze nog mocht twijfelen, die ga maar eens naar de flu- weelen banken in de nieuwe school in de Slachthuisbuurt kijken. Wethouder Bruch suste beide partijen door de diplomatieke uitspraak, dat bij de inrichting van scholen cenerzijds rekening dient gehouden te wor den met de redelijke eischen, welke het on derwijs stellen kan en in onze dagen stellen moet; anderzijds met de eischcn van de ge meentekas. Ja wel; wanneer men daarbij dan ook maar wil bedenken, dat goed, vrucht dragend onderwijs meer van goede onder wijzers en een uitstekende leermethode, dan van uiterlijkheden der leerinrichting afhan kelijk is. Erger opstand verwekte de heer Joh. Visser met de opmerking, dat hij zich ge- stooten had aan een passage in het adres van bovengenoemden heer Kuling c.s., waarin n.m. werd verklaard, dat vele ouders tot nog toe gedwongen waren geweest hun kinderen naar bijzondere bewaarscholen te zenden, terwijl zij meer voor openbaar onderwijs voelden. Maar openbare inrichtingen ont braken tot nog toe. Nu had de heer Visser dit adres veilig buiten bespreking kunnen laten en zeker had hij zich aan deze pas sage niet behoeven te ergeren. Immers, zoo als Wethouder Bruch terecht opmerkte, lag daarin eerder een compliment voor de voort varendheid van het bijzonder onderwijs dan een verwijt. Intusschen gaf de misplaatste ergernis van den heer Visser aan de vrij zinnige dames en heeren al weer stof tot aanprijzing en verdediging van het goed recht van het openbaar onderwijs en kan van deze vermoedelijk laatste zitting van den Raad van klein-Haarlem worden gecon stateerd, dat de vroede vaderen in hun po litiek stervensuur nog eens de oude onder- wijs-antithese naar voren brachten, waarvan zij gedurende hun leven steeds vervuld zijn geweest. De rest van de agenda waren hamerstuk ken of voorstellen, waarbij opmerkingen van weinig belang gemaakt werden, zoodat de lijst na een uurtje al afgehandeld was. De Raad ging daarop in geheime zitting en toen de deuren na drie kwartier weer open gingen, bleek, dat er een kostbare testamen taire beschikking was gemaakt. De Wethou der van Openbare Werken las n.m. eenige voorstellen voor, ten doel hebbende den Raad te doen besluiten verschillende terrei nen onder de gemeente Schoten aan te koo- pen ten bedrage van een paar ton gouds. Ee voorstellen werden zonder meer goedge keurd; de discussie hierover was natuurlijk in ge! -ime raadszitting gehouden. De rondvraag leverde nog eenige belang rijke interp lla'ies op. Zoo waren er schrif telijke vragen van den niet aanwezigen heer Roodenburg, informeerende naar het aantal ambtenaren, dat Haarlem van de geannexeer de gemeenten heeft overgenomen en of deze nieuwe toevloed geen ongunstigen invloed op de Haarlemsche financiën en op de promotie kans van de andere ambtenaren hebben zal. die met groote stelligheid uitgesproken, blijk baar geen nader bewijs behoeven! Dezelfde Wethouder (er waren er maar twee; de heeren Heerkens Thijssen en Slin genberg zijn op vacantie) gaf ook een ant woord op de vroeger door den heer Klein Schiphorst gestelde vragen omtrent het scheuren der muren van Je nieuwe zwemschool. De Wethouder las uit een rap port van den directeur van Openbare Wer ken een aantal zinnen vol technische ter men voor, welke voor een leek als He- breeuwsch klonken. De heer Schiphorst, die geen leek in het vak is, had er wel zóó veel van begrepen, dat hij zei, dat maar wat om de zaak werd heengedraaid. Het feit van de verzakking was niet te ontkennen, noch minder van de schade, welke hieruit moet voort vloeien. Het reservoir van 4 meter diepte heeft men tot nu toe niet hooger dan tot 2 meter durven vullen. Vandaar, dat de temperatuur van het water beneden peil blijft. Vult men het op normale hoogte, dan zullen zich nieuwe verzakkingen voordoen; doet men het niet, dan beantwoordt de in richting niet aan haar bestemming. Het is een fout geweest de inrichting indertijd slechts gedeeltelijk te onderheien. Een ieder kan fouten maken; maar laat men het dan ruiterlijk erkennen. Wethouder Reinalda protesteerde tegen de uitdrukking, dat hier om de zaak werd heen- gedraaid. En hij las opnieuw zinnen uit het rapport voor om te bewijzen, dat de fout wei degelijk erkend werd, maar niet erg werd genoemd. En hoe zit het dan met die halve vulling van het reservoir, vroeg de heer Castricum? Daarop kon de Wethouder geen antwoord geven; het zou worden onderzocht! Heel sterk stonden B. en W. hier niet. De heer Peper interpelleerde verder over de staking bij den bouw van 142 arbeiders woningen aan de Slachthuisstraat, waarom trent in de bladen al reeds eenige niet erg frissche mededeelingen zijn gedaan. Onze communist wilde weten, of B. en W. van plan waren in te grijpen. Weihouder Reinal da wilde de zaak liever niet openbaar be handelen en alleen de voorzichtige toezeg ging doen, dat B. en W. zich op dé hoogte zouden houden en te gelegener tijd, wanneer de kansen hiervoor goed stonden, zouden trachten te bemiddelen. De heer Peper was daarmee echter niet tevreden en begon al lerlei mededeelingen te doen over het ver loop van het conflict. De heer Klein Schip horst trok daarop van leer en verklaarde, dat de heer Peper zijn mededeelingen van niemand anders kon hebben dan van de opzichters van hét werk, dus van gemeente ambtenaren. Hij eischte, dat B. en W. zulks zouden onderzoeken en naar bevind van za ken maatregelen zouden nemen. Wat de zaak zelf betrof, zoowel patroons als georgani seerde arbeiders waren bereid net conflict aan arbitrage te onderwerpen. Doch de on georganiseerden, waarvoor de veer Peper het opnam, weigerden dit. Zij zijn dus de schuld, wanneer hier schade geleden wordt. Wethouder Reinalda moest dit bevestigen cn legde nader uit, hoe het conflict door het optreden der zoogenaamde duizendpooters was ontstaan, 't Zijn wel fraaie zaakjes, welke de heer Peper steeds in onzen Raad verdedigt! De heer v. d. Kamp vroeg ten slotte nog een inlichting over het toekennen van een zilveren in plaats van een gouden medaille voor den wedstrijd van Jacob van Lennep Wethouder Bruch, die zich op tooneelgebied als goed-anti-revolutionair onervaren noem de, hield een vermakelijke speech tot ant woord, waarbij hij den tooneelwedstrijd tel kens per abuis tentoonstelling noemde en het onbenullige geval kwasi-gewichtig als een ding van beteekenis behandelde. En zoo ging de Raad nog lachend den dood tegemoet. Marius Fabrc en Hem. de Jongh spelen te J De partij was uit technisch oogpunt Compiègne een partij met levende schijven. natuurlijk niet zeer belangrijk. Aanvauke- I lijk zou er gespeeld worden met een t«mpo „Le Da mier Vivant. 3Q zMen per ha,f mUi doch toen het Marius Fabre contre Herm. de Jongh." tijdens de partij begon te regenen, werd dit Aanplakbiljetten en dwars over de stra- bij onderling goedvinden nog aanmerkelijk ten gespannen doeken deden kond van opgevoerd, zoodat, na verschillende groote deze buitengewone ontmoeting. En hoewel uitruilen, in ruim een uur, het noodzakelij- een ontmoeting tusschen deze beide mees ters op zich zelf niets buitengewoon is, want hoevele malen hebben ze elkander niet reeds bestreden, in heel wat belang rijker tournooien, was het feit, dat ze el kander thans met levende schijven en op een dambord van 20 M. in het vierkani zouden bekampen inderdaad iets zeer aparts. Margny-les-Compiègne, in het Noorden van Frankrijk, is beroemd niet aüeen door het prachtige kasteel uit den tijd van Lo- dewijk XV, doch ook door zijn levende schaak- en damspelen. ke remise-resultaat verkregen was. Nood zakelijk, waar twee zoo in het spel gerouti neerde tegenstanders, een door herhaalde lijk afruilen zeer vereenvoudigde partij speelden. Dit was echter slechts bijzaak inge wikkelde meesterparlijen zijn er genoeg hoofdzaak was natuurlijk het manoeuvree ren der levende damschijven. Na afloop hield de burgemeester een l°e" spraak tot de spelers en boden de „schij ven" beide „generaals" een krans aan. De partij, waarvan men de groole afrui len op rekening van d'n beperkten be- V"' De inwoners zijn zeer intelligent en o£ het nu daardoor komt, dat de beide denk spelen er zoozee in aanzien zi;n of om gekeerd, wet ik niet; echter is het een ieit, dat ik nog nooit in een gemeente ben ge weest, waar zooveel gedamd wordt als hier, het damdorp Les Milles, bij Marseille, uit gezonderd. In alle café's en in alle clubs wordt gedamd en evenals in Les Milles, steunt het gemeentebestuur de dambewe- ging Wat het spel betreft; de beide spelers speelden natuurli'k op een gewoon dam- borci, terwijl een loudspeaker de zetten overbracht, waarna de schijven, kleine meisjes in witte jurkjes en jongetjes in zwarte pakjes, de bewegingen uitvoerden. De belangstelling was buitengewoon, zoowel van dc zijde van het publiek, dat in duizendtallen opgekomen was, als. van den kant van pers en c'nema. Ik weet niet of er al eens eerder damspelers zijn ge filmd, wat mij betreft, het was de eerste maal dat ik op deze manier met c'en koning der vermakelijkheden in aanraking kwam. denktijd moet schrijven, volgt hieronder; M. Fabre, Wit; Herm. de Jongh, Zwart. 1. 34—29, 19—23; 2 39—34, 14—19 - 3- 44—39, 10—14; 4. 50—44, 5—10; 5. 29—24, 20:29; 6. 33:24, 19:30; 7. 34;25, 14—19- 8. 35—30, 10—14; 9. 30—24, 19:30; 10 25:34, 13—19; 11. 39—33, 8—13; 12. 44-30, 2—S; 13. 32—28, 23:32; 14. 37:28, 17—22; 15. 23:17 11:22; 16 41—37, 7—11; 17. 46—41 19—23; 18. 37—32, 14—19; 19. 41—37, 9—14- 20. 49—44, 22—28; 21. 33:22, 18:27; 22. 32:21, 16:27; 23. 31.22, 23—29; 24. 34:23, 19 17; 25. 37—32. 12—18- 26. 39—33, 1—7- 27 44—39, 7—12; 28. 42—37, 14—19; 29. '32— 28, 15—20; 30 37—32, 20—24 31. 39—34. 13—23; 32. 34—29; 23. 34—33: 40: 20. 19—23 34. 28:19, 13:15; 35. 47—42. 12—18 36. 32 —28. 8—13; 37. 43—36, n_22; 38. 28:17. 11:22; 39. 33—32, 18—23; 40. 32—27. 72:31 - 41 36;27. 6—11;. 42. 42—37, 15—20; 43. 37—32, 20—24; 44. 33—28, 23—29: 45 39— 34, 29:40; 46. 45:34, 17—18; 47. 27—21. 3-^8: 48. 32—27, 8—12; 49. 28—22, 18—?" '50. 21—16. 23—29. Na eenige zetten remise gegcv vri Sociëteit „St. Bavo". Rederijkerskamer Alb. Thijm, 8 uur Stucadoors, 8 uur. R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. St. Josephsgczellengebouw, Jansslraat 59. - Geopend van 8 tot 11 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tol 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van S—9M uur. R. K. Bevolkingsburcau Gebouw „St. Bavo' Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij- dagavond. K. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12. van 2—5 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken Van 2-5 uur en van 79 -uur. Woensdag middag ruilen van kinderboeken. St. Martkavereeniging Bloernhofstraat 5. Zondags en Woensdags van 810 uor gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. TeL 11671. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en |on- gens. Sociëteit „St. Bavo", Sraedestr 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9—hall 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van hall 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 10— 12 uur R. K. Reclasseeripgsvereenigisg, aldeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusvei eeniging. N Groenmarkt 22 R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. -- 'Bloernhofstraat t. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 2—4 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen vooi arme zieken der S. E V. Maandag van 33 uur Donderdag van 'i2 uur. R. K, Kraamverplcging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Cpebergh, Ged. Oude Grach! 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Haarlem (Schoten), Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset. Damiatesiraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef 14141. Met dc „Helena Maria" naar Marken. Vertrek Koudcnhorn 8.30. Vertrek naar het Kagermeer en Warmond om 1.30 vanaf den Koudenhorn. Zondag om 2 uur vanai het Z. B. Spaarne bij Haarl. Dagblad. Buitengewone omstandigheden voorbehou- den, heeft de oude raad van Haarlem giste ren zijn laatste vergadering gehouden. De burgemeester hield geen afscheidsspeech tot de heengaande raadsleden. De vergadering verliep kalmpjes en de oude raad ging als een nachtkaars uit. In den nieuwen raad hebben, zooals be kend. geen zitting meer de katholieken, de heeren J. H. Visser, dr. C. H. Kuenèn en mevr. H. F. J. M. K van Looij-Ranshuysen de heer J. W. van Santé Jr., (Vrijheidsbond), dc heeren H. C. de Zeeuw en K. Kingma, beiden S. D. A. P.) en de heer A. De Boer (partij-v. d. Kamp). Het Wolfbureau seint uit Keulen, dat de leerlingen van een Mulcschool te Haarlem, sinds 16 Aug., gedurende drie dagen de gas ten zijn van de stad Keulen. De hun ten deel vallende gastvrijheid moet als een teeken van dankbaarheid wor den beschouwd aan het adres van den direc teur der school, den heer H. Rocmgens, die gedurende de jaren van voedselschaarste ii Duitschland, het onderbrengen van Durtschc rinderen in het bijzonder Keulsche ir. Nederland heeit georganiseerd en op vele trameren bevorderd. Voor de Nederlandsche scholieren staa! rok een tocht per stoomboot naar hel 'evengebergte op het programma. Men bericht ons, dat de reis van het Reir- barëau Lindeman uitsluitend voor Katholie ken onder geestelijke leiding, georganiseerd van12 tot II Augustus, een zeer groot succer is geweest. Dientengevolge organiseert het Reisbureau Lindeman op verzoek eenzelfde reis, welke bij voldoende deelname 16 Sep tember a.s. vertrekt. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID Bibliotheek, Pandpoort te Haarlem. De verbouwingen, voer de huisvesting der Provinciale Staten, van het Paviljoen „Welgelegen", waarin het Museum van Kunstnijverheid en de Bibliotheek gevestigu waren, hebben verschillende verhuizingen ten gevolge. De collecties der voorwerpen van het Museum zijn thans voor het grootste ge deelte ingepakt en deze zullen, wanneer de nieuwe huisvesting voer het Museum is vrijgekomen, opnieuw worden tentoonge steld. Voor de bibliotheek was net Gemeente bestuur van Haarlem zoo welwillend een zaal, de z.g. Noerderpandhuiskamer, eer ruimte behocrende tot hel gebouwen complex van het stadhuis, af te staan, waardoor het mogelijk is geworden, d,e. c'ez? belangrijke verzameling van werker, over Kunst. Architektuur en Kunstnijver heid door den belangstellende blijvend kan worden geraadpleegd en daaruit kan wor den geleend. De bibliotheek, welke ten doel heeit -oor middel van periodieken, boek- en plaatwerken, de kennis en de belangstel ling in Schilder- en Beeldhouwkunst, Ar chitektuur, Kunstnijverheid en Industrieële kunst te vergrooten en te verbreiden, ver zendt daarvo-r aan den aanvrager de hier over bancF It nde litteratuur binnen de grenzen van het Rijk kosteloos ter lezing; slechts de transportkosten heen en weer en de onkosten voor correspondentie of frankeering komen voor rekening van der. aanvrager. Op verzoek worden ever toe gepaste schilder- en beeldhouwkunst, archi tektuur, kunstnijverheid, industrieële kun sten of onderdeelen daarvan opgave van bestaande litteratuur verstrekt, terwijl te vens wordt opgegeven, welke werken dc Bibliotheek daarvan bezit. Het Museum-bestuur heeft besloten, om de Bibliotheek in 't vervolg voor hel pu bliek open te stellen alle werkdagen, des Maandags van 1—5 uur, alle overige werk dagen van 10—5 unr.- In het Veronira-geslioht aan het Spaarne is op 51-jarigcn leeftijd plotseling overle den de Eerw. Zuster Maria Adolf, van de Congregatie der Zusters van Liefde van O. L. Vrouw Moeder van Barmhartigheid, van Tilburg. De laatste jaren leed zi; aan een kwaal, welke haar meermalen op het ziekbed wierp, doch dit schielijke e;nde was in het geheel niet verwacht. Zondag hnd zij nog geholpen bij de versiering der kapel voor het feest van Maria ten Hemel opneming. Kort daarop werd zit ongesteld en een plotsel'nge bloedspuwing maakte onverwacht een einde aan dit vruchtbare kloosterleven Pastoor Schrandt kon haar nog tijdig het H. Oliesel toedienen. Zuster Maria Adolf, is de wereld mej. C. L. Noll, wérd 4 April 1876 in Krefeld (Duitschland) geboren, op 16-jar'gen leef tijd Irad zij reeds in het klooster en uit gezonderd het jaar Van haar noviciaat, heeft zij haat gehéele kloosterleven in het Veronicagesticht aan het Spaarne doorge bracht.Als vakonderwijzeres heeft zij eerst gearbeid aan de Veronicaschool aan het Sprarne en later, vanaf de oprichting dier school, aan de St. Theresiaschool aan den Kleinen Houtweg. Velen heeft zij in het vakonderwijs, waar aan zij zich geheel gaf, bekwaamd. Haar vriendelijke omgang en aangename leer methode verwiérven haar veler vriend schap en achting. Als bewijs hiervoor mag gelden, dat men:g oud-leerlinge met haar geregeld in connectie bleei. Door haar kwaal geplaagd, kon zii zich de laatste jaren niet meer zoo aan haar taak geven, zooals zij het zoo gaarne wenschte en voor haar rustelooze natuur moet het somtijds langdurige verblijf op de ziekenkamer een kwelling zijn geweest. Dcch niet zoodra voelde zij er zich toe in staat, of zij nam haar onderwüstaak, welke haar lief was <P-word»n, weer op en ont plooide daarbij haar krachten, zooveel is haar vermogen was. Door haar bekwame leiding bij hel vakonderwijs heeit zii velen aan zich verplicht en deze z"llen de ver dienstelijke zuster gaarne in hun gebed herdenken, opdat zij spoedig de eeuwige belooning moge ontvangen Ter gelegenheid van het eerste lustrum van Haarlem's Tram Fanfare Corps organi seert dit corps een muziekconcours met Fes tival en Marschwedstrijd op Zondag 2l Augustus a s. in den tuin van het Bronge bouw en op de Dreef. Het programma ver meldt: 11.30 Receptie. Gelegenheid tot compli- mentceren in de kleine zaal van het Bron- gebouw. 11 uur ofiicteele ontvangst van de direc teuren en voorzitters der deelnemende corp sen in de kleine zaal van het Brongebouw 11.45 uur. Openings-marsch „Bruxellis- lille" pas redoublé, par. Louis Vermaelen. Gezamenlijk uil te voeren door de deelne mende vereenigingen, onder leiding van den heer Reynier van t Hoff, Directeur der feestvierende Vereeniging. 12.30 uur. Marschwedstrijd op de Dreei. Opstelling Paviljoenslaan. 2 uur. Festival in den tuin van het Bron- gebouw. 8.30 uur. Groot concert aangeboden dooi de vereeniging „Onderlinge Oefening" te Uitgeest, Direct eur de heer T. de Vries. 10 uur. Feestavond in de zaal van het Brcngebouw. Jaszband onder leiding van den heer Hendrichs. Prijzen Marschwedstrijd; 1ste prijs Zilve ren Lauwerkrans plus 100.2de prijs Zilveren Lauwertak; 3de prijs Zilveren Kruis; 4de prijs Zilveren Plaque; 5de pr.ks Groot Verguld Zilveren Medaille; 6de prijs Zilveren Medaille. Ieder deelnemende vereeniging aan het Eestival ontvangt een zilveren herinnerings- meóaille, er wordt een verloting gehouden van 750, 740, 730, 720 en 710, terwijl eer. directeursprijs, te geven volgens beoordee- iing der bezoekers, beschikbaar is gesteld voor de vereeniging die met een poip !c populairste muziek maakt. j i' iudag werd door het bestuur var de wijkvereeniging Wijk 7 aanbesteed het houwen van een wijkhuis aan de Molcnaer- iraat e Haarlem. Laagste inschrijver G. Poldermans Jr. te Aerdenhout vcor 34,450. Een vliegtocht NederlandAmerika, over den Atlaniiscken Oceaan? Binnenkort zullen van regeeringswege mededeelingen worden gedaan omtrent het E-jarig werkplan tot verbetering der Rijks wegen, Verschenen is het accountantsrapport nopens de administratie van den Haagschen Dierentuin; van wanbeheer is volgens dit rapport geen sprake. Nadere bijzonderheden omtrent de tram botsing cp den weg NijmegenVenlo. Van de negen vliegmachines, welke gestart zijn vcor een tocht van Caliiornië naar Hrtwaï, hebben er viji de pogingen opgege ven. Vier machines vervolgen den weg. De reis van Minister Kan naar Brussel; het doel der besprekingen. Op den Rijksweg tusschen Arnhem en Nijmegen is een ernstig meiorengeval ge beurd. De Belgische minister Anseele heelt te Vlissingen besprekingen gehouden in ver hand met het loodswezen. De proefvluchten voor de Oceaanvlucht v;:n Mir.eh'n zijn gisteren op Schiphol gehou den cn goed geslaagd, ïn Griekenland is een nieuw kabinet ge vormd. Opnieuw zijn aardschokken in Turkestan waargenomen. De gemeente-secretaris van Dewetsdorp (Zuid-Afr'ka) ter dood veroordeeld. Poekau (bij Nanking) door de Noordel' - kon genomen. Nanking wordt gebombar-, deerd. De bepalingen van het Fransch-Du'tscbo handelsverdrag Een opstand in de Oekraine. Barometerstand 9 uur v m.: 750. Stilri-orf. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.46 uur. Hoogste barometerstand 762 te Weenen, Laagste barometerstand 749.1 te Sciliy. Verwachting: Zwakke, tot matigen Z.O. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk regen of onweer, later opkla rend. Weinig verandering in temperatuur. JUBILEUM. Maandag a.s. hoopt de heer Tonnissen den dag te herdenken, w: arop hij vcor25 aar in dienst kwam bij de N, S.. De heer Tonnis sen is werkzaam aan de aid. zadelmakerij er^ daar hij zeer gezien is, zullen zijn colle ga s dezen dag zeker niet ongemerkt'voor bij laten gaan. Wij brengen in herinnering dat de krasse jubilaris eanige weken gele den gekleed te water spreng in den Kam persingel om een kind van een wissen dood te redden. Weer met 1500 passagiers vertrokken. Dinsdag is de „Monte Olivia" weer te IJmuiden gearriveerd, voor het opnemen van 1500 toeristen, die de zeereis naar de Noordsche Fjoden zullen meemaken, Gisteren had aan boord van het schip een lunch plaats, aangeboden door de reederi) aan het bestuur der Nederlandsche reisver- eeniging en enkele genoodigden, waaronder de havenmeester e.a. Tijdens deze lunch, die een zeer prettig verloop had werden verschillende hartelijke speechen afgestoken door den kapitein, be stuursleden e.a. Na afloop werden de genoodigden in de gelegenheid gesteld cm het schip te bezich tigen. Des middags bestond deze gelegenheid voor het publiek, dat er een dankbaar ge bruik van maakte. Men seint ons hedenochtend uit Hoofd dorp: Woensdagavond omstreeks 8 uur is de burgemeester van deze gemeente, mr. A. Slob, bij het aanrijden van een jong paard in oen Nieuwen Weg te Hoofddorp bij het nemen van een bocht met den wagen om gekanteld. Dr. B„ die direct aanwezig was om huip te verleenen, constateerde hersenschudding tengevolge van den val. Mr. Slob heeft n vrij rustigen nacht doorgebracht. Zijn toe stand is naar omstandigheden bevredigend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1