Brieven uit Afrika Maria-Stichting CHEQUE-KOERSEN 'Amsterdamsdie Beurs G. F. H. PASTOOR - HAARLEM HERINCA WUTHRICH FFECTS N - PR0L0NGATIËN - COUPONS INCASSO'S - VREEMD GELD - ASSURANTIËN Radio-Toestellen Examens Hoofdakte. Reclame van Horlogemakers. Diefstal van koper. Gevonden voorwerpen en dieren. Hinderwet. Verlof Drankwet. ONBESTELBARE POSTSTUKKEN. Vergadering werkplaats-personeel St. Raphaël." DE VORDERING TEGEN BLOEMENHOF. De vordering betaald. Aanrijding te Aerdenhout. BURGERLIJKE STAND. lederen middag van 2 tot 3 uur Polikliniek Groentenmarkt te Haarlem. BRAND IN HOTEL SPAANDER TE VOLENDAM. De straatbetooging ten gunste van Sacco en Vanzetti. BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE. INGEZONDEN. LAATSTE NIEUWS. De Oceaanvlucht van Minchin. Radio-telefonische proef gesprekken Hamburg Buenos Aires. Voorloopig geen nieuwe Oceaanvlucht. de Spaarne-Bsmk, Haarlem Wederom de beruchte Haastrechtsche dijk. H. tf -A 95% 1344 142} 160} 318 341 308 2524 3134 1544 201" 112} 84 80 45 68 98} ,217 191} 176 189 7 3S,s/16 750 415 132 1844 167} 5334 469" 356 V s 476 '31} b. 187 3} 10% lOlfb 100}b 10% 98'Vi« 284 183 184-} 362-4 111 1204 467 45 137 143b 160b 321b 344 308} 250 315 157 204 844 79} -80 98 218 189 7 41} 752 415 1314 184} 537 471 258 475} 132} 186} 66%- R. K. V. V. Onze Gezellen. Officieel nieuw». R.K. Spoiivereen. „Lec.iidas". StormvogelsAlcmaria Victrix 2—3. Seriewedstrijden E.D.O. HAARLEM, 16 Aug, Geëx. 1 vr. en 3, mannelijke candidaten. Geslaagd de heeren M. A. Duisterhof, Helder en S. W. Neefjes, Berkhout, HAARLEM. 17 Aug. Geëx. 7 mannelijke candidaten. Teruggetrokken 1. Geslaagd de heer J. Oosterling, Zaandam. Op de jaarvergadering van den Ned. Eond van Horlogemakers, werd op voor stel van den heer. C. ten Boom te Haar lem een commissie benoemd, die een schema zal vaststelen voor gemeenschap pelijke reclame. Wederom aan het Phoenixterrein. Door de recherche is aangehouden A. v. S., verdacht van diefstal van 67 K.G. koper van een afgesloten erf aan het Phoenixter rein. Terug te bekomen bij: H. Lusthuis, Gen. de Wetstraat 36, actentasch; Bur. v Poli tie, Smedestraat, boekje; K. F. Schoen, Magdalenasteeg 9, grijze ceintuur; M. Kui per, Zijlstraat 91, paarlen collier; G. C. v. Leeuwen, Schoterboschstr. 6, wittedoek; P. Koning, v. 't Holstraat 7, geldstukken; J. Veldhuis, Harmenjansweg 115, hond (smous) Kennel „Fauna", Parklaan: zwart hondje, gebracht door Huizinga, Aelbertsbergstraat 107; grijs wit katje, gebracht door Krouwels Linschotenstraat 38; N. Bouwman, Waldeck Pyrmontstraat 10, haarkam; A. v. d. Meu- len, Wilsonsplein 75 zw., tricot-muts; J. A. V. Deenen, Riouwstraat 28, mand bloemen; J. Zuiderduin, Botermarkt 19, portemonnaie met inhoud; N. Blom, Kloosterstraat 20 r„ kinderportemonnaie m. inh.; Bur. van Poli tie, Smedestraat, rijwielbelasting merk in etui; T. Schreelings, Bantamstr. 24 (na 5 u.) idem; J. Ruth, Bantamstr. 29, idem; Bur. v. Politie, Smedestraat, idem; H. Petrie, Zo- mervaart 72, idem; D. Bijster, Teijlerstraat 55, item; W. v. Dantzig, rijwielbewaarder Stadhuis, Gr. Markt., heerenrijwiel; Bur. v. Politie, Smedestraat, heerenrenrijwiel; Bur. van Politie, Smedestraat, huissleutel; Elder- man, Zijlweg 70, weekkaart tram. B. en W. van Haarlem, doen te weten, dat bij hunne beschikking van 17 dezer de beslissing op het verzoek van J. W. Corne- goor om vergunning tot uitbreiding van de koek- en banketbakkerij in het persceel aan de Groote Houtstraat No. 120 A, kad. sec tie C No. 5887, is verdaagd. Idem op het verzoek van de Firma Kalk man, Half! en Co. om vergunning tot op richting van eene inrichting voor het ver vaardigen van verlichtingsartikelen in een bestaand gebouw aan het Begijnhof No. 57, kad. sectie D No. 7188, is verdaagd. B. en W. van Haarlem brengen ter open bare kennis, dat is ingekomen een verzoek schrift van W. Fortgens, om Verlof, inge volge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de danszaal en kleine bijzaal van het perceel aan de Bakenessergracht 13. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten van het Postkantoor te Haarlem, van welke de afzenders omnbekend zijn. Terug gezonden in de eerste helft van de maand Augustus 1927. Binnenlandsche brieven. Amsterdamsche Winkel-Mij., Haarlem; P. L. Barens, A'dam; Mej. de Boo, Heem stede; Departement van Financiën, afd. Pensioenen, 's-Gravenhage; 2 brieven Depar tement van Financiën, 's Gravenhage; H. Hoogeweg, Arnhem; Mej, Hoogeboom, Haarlem; Hotel „De Zonnebloem", Nijme gen; Haarlemsche Waschinrichting, Haar lem; Will Haver, Velsen; 2 brieven Haar lems Dagblad, Haarlem; C. de Jong, Aals meer; Boekhandel Martius, Amsterdam; Ex pediteur Meijer, Utrecht; Firma Nooij, Am sterdam; J. van Nes Overeijnden, Haar lem; Pensioenraad, 's-Gravenhage; Postel straat 51, 's Gravenhlge; Dr. S. R. Stein- metz, Amsterdam; Visser Haarlem; N.; R. Verdegaal Hillegom; Mevr. Ijucn, Amster dam; M. J. de Zwart, Ommen. Binnenlandsche briefkaarten. C. Merson, Haarlem; A. Biet, Helder; M. Beugelink, Amsterdam; W. J. J. C. Bijle- veld, Arnhem; S. van Égmond, Amsterdam; W. Fokker Alkmaar; Mevr. Fortgens, Zand- voort;Hoover, Sappermeer; Claasje Hu- brecht, Zwolle; C. Hubrecbt Zwolle; C. Hil- lenaar Den Haag; Heijbroek Hilsten, Zand- voort; A. Jacobs, Hillegom; Mevr. Kamper man, Bergen-Binnen; H. Kohmann, Den Haag; Mevr. M. C. Kramers, Amersfoort; Erna Kluwer Noordwijk aan Zee; C. Krikke Geldermalsem; Mej. Jeanne v. Lierop, Haarlem; A. Lever, Amsterdam; Mevr. B. Lanebregts. Zandvoort; Fam. v. d. Meiden, Haarlem; Fam. Poortman, Warmond; Da mes Vos en C. Belt, Teteringen; B. Ver meulen, Amsterdam; H. de Vogel, Haarlem; P. H. Wolters, Leidscbedam; Buitenlandsche brieven. Directeur der F.N. automobielen en mo torfietsen, België; Mevr. Egas Maastricht; Dokter L. Grün, Soerabaja; K. Hüber, Hal lertan; Mevr. Hartze, Baijeren; May Mali, Glasgow; M. Koelma Sues Vonissco; T. Ouhoorn, Frankfurt a. Main; E. Winkel, Paris. Buitenlandsche briefkaarten. X. Blocker Schwartzwald; Frau Bourad, Berlin; A. Eick, Wien; G. Gruner, Thürin- gen; Dr. Raad Sluyterman, Prün; D. de Waal Malefijt, Njesey; D. J. Romijn, Ber lin. 9 Briefkaarten zonder adres. Men wordt verzocht om het adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbe stelbaarheid kunnen worden teruggezonden. Voorst is het gewenscht, alles per post te verzenden stukken van een volledig adres, straatnaam en huisnummer te voorzien. Dinsdag vergaderde bovengenoemd per soneel ter bespreking van den toestand aan den C. W. P. te Haarlem, inzake het hui dige premiestelsel. De heer Th. v. Leur, hoofdbestuurslid, hield een inleiding en memoreerde, dat reeds geruimen tijd klachten vernomen worden over het premiestelsel in de werk plaats te Haarlem. Op de gehouden lande lijke vakgroepen vergadering te Amersfoort kwam zulks ook reeds ter tafel. Vaak'worden de zaken in orde gebracht door de betrokkenen zeil, maar ook alteen voor zichzelf. Gebeurt zulks echter door het instituur „Klein Overleg", dan wordt zulks Voor allen geregeld en vastgelegd. Daarna drong spr. er op aan, om toch niet de grieven alleen op de werkplaats te uiten, maar op de vergadering te komen en deze daar te bespreken. Zoo noodig komen de klachten dan in de directiekamer. 'Spr. ging hierop nog verder uitvoerig in, waarna de vergadering met' den Chrlstelij- ken groet gesloten werd. Naar wij vernemen, heeft thans de Wo ningbouw vereeniging „Bloemenhof" de voi- dering van den architect, den heer Lippits te Haarlem, betaald. Na de uitspraak van hel Scheidsgerecht is de vordering tot plm. 5500.opgeloopen. Voor de betaling heeft de bouwvereeniging niet alleen al haar vereenigingsgelden verloren, doch bovendien heeft ze nog bij de gemeente een leening moeten sluiten, om het geheele bedrag te voldoen. Woensdagmiddag reden twee studenten N. W. van B. uit Amsterdam en A. van R. uit Rotterdam, per rijwiel op den Bocken- rodeweg. Zij wilden een vrachtwagen, bela den met hout en bestuurd door P. van R. uit Overveen, links passeeren. Op dat oogenblik kwam een auto, bestuurd door K. uit Noordwijk van de richting Vogelen zang, zoodat beiden genoodzaakt werden om hun vaart te minderen om weer achter den houtwagen te komen. Ze kwamen met ei kander in aanraking, zoodat van R, viel. De auto was inmiddels genaderd en reed van R. aan. Hij kréég eenige hoofdwonden die door dr. Dippel werden verbonden waarna hij per tram naar het station werd vervoerd om met den trein naar Rotterdam te ver trekken. Het rijwiel was zeer beschadigd. Ondertrouwd: 17 Aug.: V. F. Smoren- berg en L. Bont; .1. M. Vermeer en H. Bont, A. C. J. Essenberg en G. Terstal; W. J. Bruijn en M. Boekelaar, J. J. de Vogel en H. P. Opbroek; D. Goos en A. ICossen; Th. E. Langelaan en E. A. Melber; P. A. Tam mer en C. M. Vreeswijk. Getrouwd: 17 Aug.: I. F. Zwanenbeek en N. Pompstra; A. L. Miezenbeek en A. J. C. Weijers; F. Smit en J. H. Jochemsz; H. Slootemaker en C. M. F. Niemann, H. van Everdingen en S. C. Steenkist; H. M. Koster en P. C. Bergkamp; A. van der Meij en J. D. W. Overman; S. P. B. Kales en A. H. M. Vollaerts; G. Hendriks en C. Boerwinkel; L. W. Buijs en C. M. Ruigrok van der Werven; H. H. Bogaard en J. M. de Mink; A. H. van der Benden en O- C. H. Bewar- der. Geboren: 15 Aug: H. Gans—Eggeraat, dochter; 15 Aug.: M. A. SpeeVan Kop pen, zoon; 16 Aug.: J. J. GroeninkSan- ber, dochter..; 16 Aug.: L. J. Bijster Oosterhuis, dochter; 15 Aug.: C. A. J. VerwoerdtMacuiné, zoon; 15 Aug. A. Ravestein—Paarlberg, dochter; 16 Aug. E. BalkJansen, zoon; 17 Aug. A. Oudolf Hoogland, zoon; 17 Aug.: C. A. Stevens i Blaas, zoon; 17 Aug.: M. A. Graansma Van'Straaten, zoon; 15 Aug. H. L. Krispijn Lams, zoon. Overleden: 16 Aug.: A. C. Kolenbrander, 41 jaar, Kleverparkweg. Appelen 3260 ct. per K.G.; Peren 10- 40 per K.G.; Bloemkool! 522 pér stuk; Roode kool 8—10 per stuk; Andijvie 2.20 5per 100 struik; Spinazie 2560 per kist; Postelijn 3070 per kist; Sla 1.00 3.60 per 100 krop; Wortelen 1016 per bos; Komkommers 28 per stuk; Tuin- bóonen 36 per K.G.; Heereboonen 12 20 per K.G.Snijboonen 1624 per K.G.; Selderij 68 per bos; Pieterselie 410 per bes. Gisterenmiddag is in het bekende hotel Spaander brand ontstaan, die dank zij het krachtig optreden van de aid. B der vrij willige brandweer te Volendam tot een klein gedeelte van het hotel beperkt kon blijven. De brand schijnt te zijn ontstaan in de schoorsteen van de keuken. Hij werd door een der logeergasten ontdekt. De vrijwillige brandweer, gesteund door den hee Ho/kstra, eigenaar van het hotel, tastte hei vuur onmiddellijk aan met de in het hotel aanwezige brandslangen op de waterleiding. Twee kamers en de badkamer van het hotel brandden uit. Het blusscbingswerk duurde een paar uur. Verzekering dekt de schade. Degenen, die gisteravond een massale demonstratie voor de invrijheidstelling van Sacco en Vanzclti verwachtte, zullen wel zeer teleurgesteld zijn. Te ongeveer half acht s elde „de stoet", bestaande uit een kleine 20 communisten zich op voor het perceel van „De Centrale" aan het Spaarne. Op hun fietsen voerden zij borden mede, waarop met vlammende opschrften en roode streepen de redding van Sacco en Vanzetti s ond geschilderd. Onderweg klonk het al door met overtuiging en zeer „indrukwek kend": „Sacco en Vanzetti moeten vrijl" Overal waar de optocht langs trok zag men lachende gezichten. !n de Anegang dreigde tegen 19 uur een relletje. Op he' geroep der demonstranten, dat Sacco en Vanzetti gered moesten wor den, antwoordde een ander, dat zij maar op den electfischen stoel gezet moesten wor den. Deze laa ste kon toen van een bctoo- ger een pak slaag krijgen. Zopver kwam het echter nie-t, want een rechercheur gelastte hem, zich te verwijderen. Hij wenschte daar eerst niet aan te voldoen en begaf zich juist m de tegenovergestelde richting van die door den rechercheur aangewezen. Deze herhaalde echter, en thans dringender, zijn bevel, en de demonstrant achOe het toen maar geraden te gehoorzamen. Daarmede was het dreigende relletje reeds bij het be gin de kop ingedrukt. Gevonden voorwerpen: 7 erug te beko men bij: K. Valkenburg, Zijlweg 18a, Over veen, een signaal fluitje; W. A. van Ooijen, Li.ge Duin en Daalscheweg 9b, Bloemen- daal een hondenzwep; R. Taconuis, Spreeuwenlaan 15 Den Haag, een zwarte portemonnaie met inh. o.a. 20 bons vau Stoop Ead; F. Zeuwe, Dcmpvloedslaan 1, Overveen, een leesboek; J. Kok, Bloemen- daalscheweg 10, Bloemendaal, een klein hondje J. Reedijk, Zeeweg 32, Overveen, een doublé broche; Tent Hctfschlag Zee weg, Overveen, een bruin kinderhoedje; J. Veringa, Oranje Nassaulaan 62, Overveen, een broche; Kleverlaan No. 1, Bloemen daal, een kinderportemonnaie; J, Tullena,ar Zijlweg 10, Overveen, en pet; L. Boorsma, Zandvocrterweg 29, Aerdenhout, een siga- renkokfer; aan den politiepost te Aerden hout, een damestaschje met inh.; aan den politiepost Noordzeestrand: een blauwe kindercape en een bruine gleufhoed. Aan het bureau 'van politie te Overveen, een starter van motorrijwiel, een rijwielSblas- tingmerk, een portefeuille, een z.g. overal, 2 schroevendraaiers, een sleutel, een etui, inh. een bewijs van lidmaatschap t.n. van N. van Vliet. Vermist. Bij de politie alhier is kennis gegeven van het vermissen van een twee wielig kinder-trekwagentje, hetwelk was geplaatst bij het molentje in Groenendaal en vermoedelijk door twee kleine jongen tjes is meegenomen. De politie onderzoekt deze zaak. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij W. Romijn, Drieheerenlaan .24, een kinderkruiwagen. A. van Amerongen, Raadhuisstraat 28, een bandenlichter van een auto. W. Driessen, Bankastraat 77, twee kisten met bloembollen. A. IJtsma, Eikenlaan 10, een hondenzweep. C. Heems kerk, Kastanjelaan 3, een bril J. Mouw, Havenstraat 20, een touwlijn. Milatz, Glip- perweg, een vaarboom. T. Wildeboer, Val kenburgerstraat 35, een grijs hoedje. C- van Egmond, Res Novaplein 13, een bad muts. Mej. Willemse, Voorweg 27, een hon denhalsband en een kindertaschje. Kramer, Binnenweg 31, een kinderportemonnaie met inhoud. Westra, Zandvoortschelaan 48, een badpak met handdoek. Kinkhouwer, Raadhuisstraat 80, eenmuts. M. Vergunst, Joh. de Breukstraat 11, Haarlem, een rij- wielbelastingmerk L. Sloof, Drieheeren laan 11, een jongensjekkertje. Bureau van politie, Raadhuisstraat, een schaal van een rijwielbei, een notitieboekje en een por tefeuille met fotos. Voor den inhoud van deze rubriek steït de Redactie zich niet aansprakelijk. Haarlem, 16 Augs. 1927. De Ambtenaarsbenoeming voor het Bureau voor Beroepskeuze. Hooggeachte Redactie. Het zij mij vergund, naar aanleiding van het ingezonden stukje van den heer P. D. in Uw gecerd blad van hedenavond, de vol gende opmerkingen te mogen maken. Natuurlijk ben ik het met den heer P. D. niet eens. Ik acht het ten eenenmale uitgesloten dat het college van B. en W. zich bij benoemin gen leiden of beinfluënceeren laat door po litieke consideraties van minder verheven gehalte. Veeleer neem ik aan, dat het Dagelijkscn Bestuur zich in tali re getrouw gedraagt naar den van ouds beproefden stelregel: ge lijken kans bij gelijke bekwaamheid. De heer P. D. had echter moeten weten dat naar de traditie „Roomsch" semper et ubique synoniem is met „onbekwaam Een Roomsch-Katholiek sollicitant naar eenige openbare betrekking doet het ver standigst, zich maar nimmer te vleien met de zoete verwachting, ooit voor candidatus firmus in aanmerking te zullen komen, „Roomsch" wil zeggen: „graag op baant jes", et ergoJa juist, daar heb \e het: „graag op baantjes!" En daarom is t zaak ..nietwaarHoevele Roomsche hoofd ambtenaren telt onze bijna veertig-pro- cents Katholieke Gemeente ook weer? Het lijdt nochtans geern twijfel, of de nieuwbenoemde ambtenaar de beer W. F. Jansene heeft schitterend getuigenis afge legd Van zijne singuliere capabeliteit voor de nieuwgeschapen functie. Ongetwijfeld be schikt deze heer over bijzondere paedago- gische qualiteiten en is hij ook voortreffe lijk thuis in de, met de practische Opvoed kunde verband houdende, zielkundige en sociale wetenschappen. Wij mogen dus a priori vaststellen: de heer Jansen is the right man on the right place! Ik houd me er van overtuigd, dat net Edelachtbaar College van B. en W. 'en spoedigste aan de drie plaatselijke dag bladen een schrijven ter plaatsing zal aan bieden, waarin uitvoerig wordt uitééngezet op welke deugdelijke gronden de vervul ling der bewuste zeer gewichtige en uiterst verantwoordelijke functie juist aan den heer Jansen zelfs met voorbijgaan van ervaren, in de practijk doorknede, onderwijs menschen moest worden opgedragen. Tevens moge uit dit schrijven blijken, dat alle critiek, in verband met deze be noeming over B. en W. uitgestort, volko men ongerechtvaardigd is! Maar.... om wille van het goede ver trouwen. dat B. en W. niet zwijgen! Geheimzinnige doenerij werkt niet bijs ter gunstig. En ook de Ouders (zelfs de Roomschel!) onzer kinderen hebben het volste recht te weten, op welke wijze en om welke rede nen de benoeming van den heer Jahsen heeft plaatsgevonden. U, hooggeachte Redactie, ten zeerste dankend voor de plaatsing heb ik, met ver- schuldigendc gevoelens de eer te zijn, Uw meest d.w. Jac, van Diemen Haarlem. 16, 8, '27 Geachte Rc'acbe, Met verwondering las ik het stukje van den hr. P. D. naar aanleiding van de benoe ming van een ambtenaar aan het instituut beroepskeuze. Zeker m.h. P. D. daar zullen Onder de Roomsche misschien wel goede klachten geweest zijn, maar weet U wel heel zeker of de hr, Jansen, behalve fa- brieksambtenaar bij Figee daar niet in de afd. zielkunde zat? En v/as hij niet raads lid van Schoten? Baar zal hij op dat gebiod ook wel iets opgedaan hebben en dat de hr. Wolzak niet direct gekozen is daar zullen ze in die partij beusch geen ruzie om gemaakt hebben en bovendien, de R. K. hebben „maar" 12 zetels in Groot Haarlem, dus nog 'geen derde. Heusch, mijnheer P.D. de katho lieken gaan een goede toekomst tegemoet, maar ze moeten er achter heen zitten en als ze dan niet te oud zijn, dan komen ze ook nog v/el eens aan die gemeentelijke ruif. Hopende, deze zaak hiermede te hebben rechtgezet, verblijf ik, met dank voor de Plaatsin"' Hoogachtend, J. D. v. S. Wij ontvingen nog een tweetal stuk ken over hetzelfde onderwerp, waarvan de afzenders echter hun naam niet bekend maakten. Daarom zijn ze niet geplaatst. REDACTIE N.H.Ct. geheel fn den modder. Van de drie inzit tenden kregen twee kwetsuren aan het hoofd,"doordat zij tegen de voorruit wer den geslingerd. Dokter Hakkenberg uit Haastrecht verleende de eerste hulp, waarna de gewonden naar Gouda werden vervoerd. Het ongeval had plaats op het gedeelte van den dijk, waaraan nog geen herstellingen waren gedaan. AMSTERDAM, 18 Aug. De Engelsche vlieger kolonel Minchin, die met een spe ciaal voor hem te Amsterdam gebouwd Fokkërvliegtuig van Dublin naar New-York hoopt te vliegen, is hedenmorgen met dit Fokkervliegtuig van 'Schiphol naar Enge land vertrokken. Het vliegtuig startte te 7.15 uur. Minchin, die vergezeld wordt door den Vlieger Hamilton, zal eerst naar Lympne en vandaar naar Croydon vliegen. BERLIJN, 18 Aug. Naar gemeld wordt, zullen Vrijdag a.s, ook van Hamburg uit radiotelefonische proefgesprekken met Buenos Aires gevoerd geworden. BERLIJN, 18 Aug. Omtrent de beraad slagingen van de directie der Junkerswerke ie Dessau kan worden medegedeeld, dat de Directie van oordeel is, dat van het mate riaal, d,a,t ter beschikking stend ter voor bereiding van den Oceaanvlucht, niet hel gebruik is gemaakt,, dat tot het grootst mogelijke profijt had kunnen strekken. Ofschoon de Directie onwrikbaar vast houdt aan het principe van een tweeden Oceaanvlucht, dienen hiervoor eerst twee voorwaarden vervuld te zijn en wel het leggen van een absoluut solieden finanti- eelen basis en van d,. meteorologische ge gevens. DANK VOOR DE ASSISTENTIE AAN DE DUITSCHE VLIEGERS. BERLIJN, 18 Augustus. De Duitsche Ambassadeur te Washington heeft het Staatsdepartement aldaar dank gebracht voor de assistentie verleend aan de Duitsche vliegers, in het bijzonder wat betreft het uitzenden van weerberichten. Het Staats departement heeft verdere hulpverleening toegezegd, indien de pogingen tot het vol brengen van de Oceaanvlucht herhaald worden. 'Medegedeeld door DONDERDAG 18 AUGUSTUS. Bieden Laten £4.32 59.37 9.76 9.8! Londen 34.72 34.74 3"/s 5 f31/. Rome 13.55 13.65 42.5 42.15 Weenen 35.— 35.20 New-York (cable) 2-49% 2.50 7.37 7.47 27.85 28 66.75 66.85 Oslo 64.7.0 64.80 Stockholm 66.90 67.— Bazel - 48.9 48.14 MUMIAS. In mijn vorige brieven heb ik beschreven dat een missioraris niet alleen geloofs verkondiger is maar ook schoolmeester, dokter, rechter, architect, bouwmeester,stee nenbakker, metselaar, timmerman, land bouwer enz. Maar ik zou bijna een van de voornaamste van zijn ambachten vergeten hebben. Ongetwijfeld is het u reeds opge vallen, ik ben er zeker van. Menigeen zal zich afgevraagd hebben „is hij ook geen bede laar U hebt gelijk, een missionaris is een gediplomeerde bedelaar, hij heeft zijn acte behaald, hij mag bedelen, vraagt dat maar aan kardinaal van Rossum of zelfs aan den Paus. Indien u niet van dit onderwerp houdt, lees dan niet verder, want u moet geen lectuur ter hand nemen, die niet boeiend is. Bijna eenieder leest de courant 's avonds als al het werk is afgeioopen en ik zou niet graag hebben dat u een nachtmerrie krijgt, door het lezen van „terug naar Afrika". Toen ik in Holland was, maakte iemand de opmerking dat de missie een bodemloos vat was men gooit er in en het raakt nooit vel, zelfs begint men te denken dat er niets ingegooid wordt. De opmerking was vol komen juist, want van welk nut zou het zijn als het vat vol blijft en er niets met dat geld gedaan wordt. Het zou gelijk zijn aan dien man van de parabel, die dat talent onge schonden aan zijn meester gaf, toen hij terug kwam. De missie is een bodemloos vat, want al het geld dat er in gegooid wordt gaat den grond in en brengt voort honderdvoudig. De guldens en kwartjes en zelfs het papier geld valt niet tusschen steenen en ligt daar te verroesten, volstrekt niet. Het zou onverant woordelijk zijn als de missionaris geld krijgt en dit in een ijzeren kist zou sluiten opdat de witte mieren er niet zouden bijkomen, en in zijn boek zou schrijven „gift van die en die 2.50 of gift van die en die 300 gld." en er niets mee deed terwijl hij de uitbrei ding van het geloof verwaarloost. Het zou ook onverantwoordelijk zijn als hij uitbrei den wil en eerst in zijn kist ging kijken en er niets in vindt en dan laconisch zegt „het gaat niet." Daar heb ik te veel ondervinding voor, want de meeste menschen hebben wat voor den missionaris over zij geven voor dat zij gevraagd worden. „Als dit zoo is," zult u zeggen, „waarom schrijft dan die missionaris van Ravirondo dezen brief." U moet mij niet veroordeelen, voordat ik uitgepraat ben. Ik weet dat u mij geld zult sturen zonder dat ik het vraag, maar ik wil u alleen laten weten hoe ik van dat geld af kom. Mijn kerk in de hoofdstatie is nog niet klaar. Hoevee! ik daarvoor noodig heb blijft een onzekerheid, want ik heb nog geen ramen bijvoorbeeld. De pastorie is bouw vallig en ik ben aan het verbouwen. De school moet opgeknapt worden. Ik heb droombeelden over 13 bijkerken, maar het blijven nog steeds luchtkasteelen. En nu komt het eigenlijke bodemloos vat De uit breiding van ons H. Geloof. Ik heb 13 hoofdcatechumenaten ieder met 2 cate chisten. Iedere catechist krijgt 42 gld. per jaar. (U zult zeggen dat is veel te weinig. Als u meer betalen wil, is het mij goed.) Dit wil zeggen, dat ik per jaar 1092 gulden uit betaal. Maar ik ben nog niet klaar. Ik heb 120 catechumenaatsgebouwen met één cate chist met een jaarlijksch salaris van 6 gld. Bespottelijk zegt u, maar dat beteekent 720 gld. Dan betaal ik aan iederen hooidchristen, die ook maandelijks de catechumenaten in hun provincie-moeten bezoeken, 36 gld. per jaar. Dertien van die menschen is 468 gld. Bijgevolg bij elkaar kost het Catechisten systeem mij jaarlijks 2380 gulden. Het dienstpersoneel, dat ook werk heeft in de missie als schoolmeester en catechist kost mij 130 gulden per jaar aan voedsel en 432 gld. aan salarissen bijgevolg 562 gulden. Dan moet ik ook nog in het leven blijven en mijn kapelaan natuurlijk ook. Maar ik zal maar ophouden, anders krijgt u ook nog hoofdpijn gelijk ik. In geval u met geduld mijn briefje ge lezen hebt, zult u moeten toestemmen dat een missionaris ook bedelaar moet zijn. Is hij geen bedelaar, dan kan hij wel thuis blijven. Met geduld zal tk nu afwachten wat u over mij denkt. Hoor ik niets, dan weet ik wat uw uitspraak is t „Die missionaris van Kavirondo had wel thuis kunnen blijven, hij is een mislukking als missionaris, want hij is geen bedelaar." N. STAM. Miss. ap DONDERDAG 18 AUGUSTUS. slotkoersen heden Gisteren Opening Staatsleeningen. t% Nederland 1923 5% Nederland 1919 4)4 Nederl 1917 6% N. Indië 1923 D \A% N.-Ind. 1926B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. Dito Industrieën. Jurgens gew. Nederl. Kunstzijde Maecubee Holl. Kunstzijde Oude Philips Industr. Buitenland. Anaconda U. S. Steel Mijnbouw. Boeton Mijnb. Redjang Lebong Petroleum. Dordtsche Pelr. geconsolideerde Kon. Olie GOUDA, 18 Aug. Hedenmorgen is op den beruchten Haastrechtschen dijk tus schen Haastrecht en Oudewater wederom een auto van den dijk gestort. Een auto H. 46117, komende uit Rotter dam en op weg naar Utrecht moest ter hoogte van de boerderij van den land bouwer P. van Eijk een van den anderen kant komende auto passeeren. Bij hel uitwijken op den berm zonk deze weg en stortte de auto naar omlaag, Hij kvjam beneden aan den dijk in een mod dersloot terecht. De kap van den auto zit Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub. Serbadjadi Silau V. I. c. O Allied Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Holl. Lloyd Holl. Stoomboot Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Mij Nederland Roltard. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pref Suiker. I J»va Cultuur Poerv/oredjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Deli Oostkust Scnepabah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Prolongatie 101»/. 101%» 100»/, 9825/31! 282 181} 178V„ 1781/8 148VS 3594 109 1214 473"! NIEUWE GRACHT 57, TELEF. 12066 LITAUEN EN HET VATICAAN. BERLIJN, 18 Aug. Naar uit Olso ge meld wordt, zal de nieuwe President van Lilauen, Woldemaras, zich in September a.s. naar Rome begeven, ter odnerteekening van het Concordaat met de Curie, BEPERKIIi vi VAN IMMIGRATIE IN ITALIË. BERLIJN, 18 Aug. Naar uit Rome ge meld wordt, heeft Mussolini per rondschrij ven den Prefecten instructie gegeven ter beperking door immigratie de werkgelegen heid te verruimen, opdat een ieder in Italië in zijn behoeften zal kunnen voorzien. Seer. J. J. Loetrakker, Leeuwerikstr. 13, Haarlem ZWALUWEN III A'dam - ONZE GEZ. II 2—2 Zondag werd de finale verspeeld voor de seriewedstrijden van Santpoort. Beide elftallen laten reeds direct zien, dat er hevig gestreden worden om den eersten en tweeden prijs. Van beide kanten wordt aardig spel te zien gegeven. De verdedi gingen laten zich echter voor rust niet ver schalken en wanneer de rust is aangebro ken is de stand nog blanco. Na rust krijgt Zwaluwen wind mee en iedereen denkt reeds aan een Zwaluwen overwinning. De O. .G.-menschen denken er ander over. Nadat de keeper verscheidene malen op fraaie wijze gered heeft, wordt door de voorhoede zijn collega eens aan den tand gevoeld, doch deze weet ook van geen wijken. Wanneer Zwaluwen tegen de bovenlat geschoten heeft, neemt O. G. den bal mede naar voren en na goed werden der geheele voorhoede, wordt de keeper met een welgericht schot gepasseerd: 01 Geheel Zwaluwen trekt ten aanval er pl.m. vijf minuten voor het eind heeft zij succes met een mooi schot in den beneden hoek: 11. Met dezen stand komt het einde. Hierna 2 maal TA minuut verlenging De eerste helft wordt niet gedoelpunt, tot dat 2 minuten voor het einde der tweede verlenging Zwaluwen de leiding neemt. Iedereen denkt aan een verloren wedstrijd, doch geheel verdedigen van Zwaluwen wordt hun noodlottig, doordat een der spe lers bij een schermutseling voor doel den bal met zijn handen bewerkt. De kleinste Gezellenspeler maakt geen fout en de par tijen slaan weder op gelijken voet. Hierna einde. Het lot heslist, hierna dat Zwaluwen den eersten prijs zal hebben. Het geheel was een zee: pleizierigen en fairen wedstrijd. De heer Tiilemans, scheidsrechter leidde tot aller genoegen. Vrijdag 19 Augustus a.s. Bcsluurs en Ju- niorenvcigadering in de St. Jozefsgezcllcn- vereqniging, Janssiraat, betreffende besprfe- king uitgangsdag voor de Junioren. Aan vang 8 uur precies. Aller opkomst dringend gewenscht. A. B. Secr. Führhopstraat 8. 4 Augustus.... een datum, die het ont houden wel waard is. Op d'en dag op richting van een dames-afdeeiing ging „Leonidas" weer een nieuw tijdperk in. Onze vereeniging is de tweede R. K. Sportvereeniging in Haarlem die een da- mcs-afdeeling heeft. Toen „Leonidas" op gericht werd, anderhalf jaar geleden, kon den we niet denken, dat we hiertoe reeds zoo spoedig in staat zouden zijn. Da', de instandhouding van zoo'n afdee- linj|, tenminste de eerste tijden, veel zorgen meebrengt, zal ieder begrijpen. Ofschoon op de oprichtingsvergadering vc doende leden zich opgaven, om direct te gaan oefenen, moet dit aantal zeker vijf maal zoo greo. worden We rekenen er dus op dat iedere dame of meisje dat iets of veel voor gymnastiek- sport voelt, zich zoo spoedig mogelijk op geeft. Dit kan geschieden, behalve aan het secretariaat, ook Maandagsavonds van 8 lot 10 uur aan de R. K. School, Timorsti-aat. A.s. Maandag dus een zaal vol nieuwe leden. P. DONDERS, Secr. SERIEWEDSTRIJDEN E. D. O. R, C. H. 3—E. D. O. 3 1—5. De leiding is in handen van den /heer Robbé. E.D.O. is direct sterker en bestookt telkens het R.C.H.-doel. Door het spel to kort te houden kan E.D.O. geen succes boeken Er is ongeveer een kwartier ge speeld als R. C. H. onverwachts de leiding neemt door Hessels. Dan heeft E. D. O. succes door Koremans. Even daarna bezorg' Rietbeek E.D.O. de leiding. Kort hierop is het rust. Na de hervatting gaat het spel meer gelijk op, hoewel E D.O. beter speelt., wal dan ook uitgedrukt wordt door tweë goede doelpunten van Riebeek, Ten slotte trapt Luyken er nog een vrije schop in en wint E.D.O, verdiend met 5—1. Door bijzondere omstandigheden kon Stormvogels slechts 5 spelers van het eer ste elftal in 't veld brengen, t.w. Thyssen, Haak, Snoeks, de Jonge en v. d. Velde De invallers hebben zich echter over hel geheel goed van hun taak gekweten, zoo dat het vrijwel volledige Alcmaria, slechts met 32 kon winnen, In den beginne leek het er op, dat de thuisclub met zwr.re cijfers zou verliezen, want voor nog één Stormvogel den bal had aangeraakt, had Reitsma zijn club reeds de leiding bezorgd. 01. Bovendien bleven de bezoekrs steeds aanvallen, wa,arbij vooral de wing Reitsma- Bcis-Elfering gevaarlijk bleek. Voor het St.- doel wairen Snoeks, Haak en Thyssen ech ter geduchte struikelblokken. Langzamerhand kw.am de eigenaardige St.-combinatie wat op dreef. Onder leidin» van v. d. Velde Jr. werd menige aanval op het Alcmaria-dcel ondernomen. Met een formidabele kei scoorde v. d. Velde den ge lijkmaker. waarna Spoor een voorzet v, n links in eens langs den Alkmaarschen kee per zond. Rust 21. Na de rust schoot v. d. Velde al spoedig keihard tegen den paal. Toen kwam Alc maria opzetten. Vele schoten werden op Thyssen afgezonden, doch deze weerde zich enorm. Pas toen de b-c.l door de duisternis moeilijk meer te volgen was, werd hij van dichtbij tweemaal gepasseerd, zoodat Alc maria met 32 won. 17 AUGUSTUS EERSTE AFDEELING. Stormvogels ITZandvoort I 10 Gisteravond hao.' de Zondag uitgestelde wedstrijd plaats. Onder leiding van den heer Twisterling komen de volgende elftallen in het veld. Zandvoort: v. d. Mcije E. Keur W v. d. Meije Vaiko Beekhuis Stcdenkamp Schaap G. Paap J. Paap Molenaar Zweu, Mulder J. de Waarc.' R Visser C v. Hemert Struys G. Heilig J. Vermaak P. Heilig J. v. d Lugt de Boer N. de Waard Stormvogels II. De wedstrijd stond niet bijzonder hoog. Stormvogels speelde iets minder slecht, er werd maar in het wilde we£ getrapt en slechts weinig zag men staaltjes goed voet bal. Voor de rust gaf v Hemert Stormvo gels de leiding. Na rust was het vrijwel hetzelfde spel; de achterhoeden bleven meester van het terrein. Vermelding ver dient een schot op korten afstand van v. Hemert dat v. d. Meije schitterend hield. Tegen het einde wordt Zandvoort iets ster ker, maar ziet geen kans om te scoren, zoodat Stormvogels in de volgende ronde komt. Kernemers III.V.O. 31 Onder leiding van den heer Batelaar had deze wedstrijd plaats. Kennemers is direct sterker en scoort binnen korten tijd twee doelpunten. I.V.O. scoorde tegen. Dan krijgt I.V.O een penalty te nemen welke de kee per van de Kennemers keurig stopt. Na rust speelt I.V.O. iets beter, maar Kenne mers weet van geen wijken en onveran derd komt het einde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2