Bihnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. RADIO-OMROEP. f Wat zal hij er mee doen? Nederland op de algemeene verkeersconferentie te Geneve. Wat is het met den Haagschen Dierentuin? De reis van minister Kan naar Brussel. LUCHTVERKEER. Het leven aan een zijden draadje. FINANCIËN. De Nederlandsche handels- balans. UIT ONZE OOST. Clandestiene woekerbankjes KERK EN SCHOOL. RADIO-NIEUWS. De grootste radiolamp ter wereld. SOCIAAL LEVEN. Een fortuin vaarwel gezegd. Uit de Missie. Ned. R.K. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoon personeel „St. Petrus". „Luctor et Emergo". UIT BOEK EN BLAD. INGEZONDEN. GEMENGD NIEUWS. De huiszoekingen bij de Indische studenten te Leiden en 's-Gravenhage. De pers op de plaats van Spoorwegrampen. In den vreemde gestorven. Te water geraakt en verdronken. Om verbetering van verkeers- toestanden in het Gooi. De flesch bracht het uit. Een woedende stier. Een ontrouw penningmeester? Nog bijtijds. Overreden en gedood. Een brandkast in het boschje. Een hooggeboren brandstichter. De botsing tusschen tram en auto op den weg NijmegenVenlo. STOOMVAARTLIJNEN. Prof. jhr. dr. W. J. M. van Eysinga zal Nederland wederom vertegenwoordigen op de aanstaande Algemeene Verkeersconfe rentie te Genève. Prof. Van Eysinga is voor zitter geweest van de Verkeerscommissie van den Volkenbond en heeft ook daarna als voorzitter van de sub-commissie vooi kalenderhervorming en als lid van de rechts geleerde commissie van advies voor de verkeersorganisatie belangrijke diensten be wezen. Van wanbeheer der administratie is geen sprake. Aan redelijke eischen is voldaan. Te 's Gravenhage werd in de jaarverga dering van het Kon. Zoijfegisch en Botanisch Genootschap aldaar, tWjme 13 April j.l. werd gehouden, besloten een commissie te be noemen tot het instellen van een onder zoek naar de balans en de winst- en verlies rekening over 1926. In haar rapport stelde deze commissie aan de algemeene vergade ring voor, te besluiten de balans en winst en verliesrekening over 1926 niet goed' te keuren en den commissarissen dringend te verzoeken, ontslag te nemen en voorts om door een nieuw te benoemen college van commissarissen 'n onderzoek te doen instel len naar den juisten omvang van de schade, die door wanbeheer of nalatigheid aan het Genootschap is toegebracht en een ci viele actie in te stellen tegen degenen, die voor die schade aansprakelijk zijn. Naar aan leiding van dit rapport heeft het bestuur van het Genootschap aan het Accountants kantoor Moret opdracht gegeven een onder zoek in te stellen naar de administratie en de boekhouding. Dit Accountantskantoor kwam lot de conclusie, dat de boekhouding en controle zeer zeker aan redelijke eischen voldoen, evenals het beheer, voor zoover de beoor deling daarvan binnen de bevoegdheid van genoemd accountantskantoor valt. Eenige verbeteringen, zoo zegt het rapport kunnen nog wel aangebracht worden om aan mo dern-boekhoudkundige regels te voldoen, doch geen nalatigheid en allerminst wanbe heer kunnen bij het genootschap geconsta teerd worden. Wai betreft de administratie van het orgaan „De Tuingids", deze acht het rapport niet voldoende om een juist in zicht in de exploitatie van het blad te ver krijgen, doch ook kan in deze geenszins van wanbeheer gesproken worden. Het rapport merkt voorts nog op, dat in geen enkel op zicht geconstateerd is, dat het bestuur of de directie buiten de statutaire bevoegdheio zijn gegaan. Het bestuur van het genootschap heeft, thans het rapport van de Commissie van Onderzoek, alsmede het rapport van het Accountantskantoor ter kennis van aandeel houders gebracht. Daarbij merkt het be stuur op van meening te zijn, dat de inge diende verlies- en winstrekening en balans over 1926 niet onjuist zijn opgemaakt, doch het is bereid, gezien de adviezen van den accountant, deze stukken anders op te stellen. Ten slotte merkt het bestuur nog op, dat naar zijn meening, de Commissiet van On derzoek niet voldoende bevoegd moet wor den geacht tot het instellen van het haar opgedragen onderzoek en het verwerken en behandelen der uitkomsten daarvan. I De vergadering van aandeelhouders, waar in deze aangelegenheid zal worden behan deld is bepaald op 30 Aug. a.s. Het doel der besprekingen. In aansluiting op het bericht betreffende de reis van minister Kan naar Brussel deelt de Brusselsche correspondent van het „Hbld." nog mede dat de Nederlandsche minister daas een bespreking had met mi nister Baels, doch niet hoofdzakelijk naar aanleiding van de jongste Belgische maat regelen in verband met de tuberculose bij het geimporteerde vee zooals werd gemeld. De reis van minister Kan naar Brussel was reeds vastgesteld vóór deze maatregelen be kend werden. Deze aangelegenheid is wel besproken doch niet minder aandacht is be steed aan de quaestie betreffende collec tieve Belgisch-Nederlandsche maatregelen in verband met den export van planten en bloembollen naar Amerika en export van het varkensvleesch naar Engeland. Na het onderhoud werd beiden ministers een noenmaal aangeboden door den Raad van Beheer van het Holland Huis. In hoeverre zijn valschermen betrouwbaar? In den laatsten tijd is bij verschillende vliegongelukken, in Frankrijk voorgevallen, bij herhaling de zeer onvoldoende bedrijfs zekerheid van bepaalde Fransche val scherm-constructies aan het licht gekomen. Uit een militair vliegtuig, dat vorige maand bij Le Bourget neerstortte, kon de bestuurder zich met zijn parachute het le ven redden. De waarnemer viel echter dood, doordat diens parachute zich niet opende. Eenige dagen later zag kolonel Marancourt zich verplicht zijn vliegtuig op 1000 meter hoogte te verlaten. Zijn para chute kwam uit den zak vrij, strekte zich, maar bleef zuigen, zoodat het doek zich niet ontplooide. Eerst na een van van 900 meter sloeg het doek open, doch scheurde gedeeltelijk, als gevolg van de groote kracht waarmede het opengaan gepaard ging. Kolonel Marancourt kwam echter nog behouden op den grond neer. Op 22 Juli sprong de sergeant-majoor Adam met zijn valscherm naar beneden en viel dood doordat de parachute zich niet opende, terwijl op 27 Juli de adjudant Bal- mann het leven verloor, doordat de draag- gordel van zijn parachute scheurde. Zijn waarnemer, kapitein Orgeas. had het geluk dat zijn valscherm zich ontvouwde, doch de daling verliep te snel, zoodat de kapitein bij het neerkomen een rib brak en een hoofd wonde opliep. Vóór deze ongeluksperiode hebben ver schillende andere met valschermen uitge ruste vliegers het leven verloren, in enkele gevallen ook, doordat de draaggordel van de parachute aan de zitplaats van den be stuurder bleef haken. Een vlieger, die eenige maanden geleden bij Thonville van zijn valscherm gebruik moest maken, bemerkte, nadat hij zich met veel moeite uit zijn vliegtuig had kunnen vrijmaken, dat de sluiting van zijn ceintuur, waaraan de parachute is bevestigd, was losgeraakt. Verschillende vliegers hebben er over geklaagd, dat de draaggordel van de in Frankrijk in gebruik zijnde valschermen alleen uit een ceintuur bestaat en niet uit beenbanden en bretels. De gevaren, verbonden aan het „vaste" of „verankerde" valscherm werden het eind van de vorige maand duidelijk gedemon streerd door den Franschen vlieger Van- laère, toen deze van zijn verbonden Ors- parachute gebruik moest maken. Vanlaère, die van het Parijsche vliegkamp Villacou- blay was opgestegen met een nieuw type jachtvliegtuig voor het uitvoeren van een hoogtevlucht, had, op 7200 meter hoogte gekomen, het ongeluk, dat zijn apparaat vor het inademen van zuurstof defect raakte, zoodat hij het bewustzijn verloor. Op 3000 roteer kwam hij weer bij kennis en constateerde toen, dat zijn vliegtuig on derste boven- in een bijna vlakke vrille naar de aarde suisde. Hij poogde het toestel weer in normale ligging terug te brengen, doch moet deze manoeuver. hetgeen te verklaren is, te snel hebben uitgevoerd. Het gevolg was althans, dat door den ster. ken uchtdruk het linker draagvlak brak, zoodat het toestel neerstortte. Eerst op 500 meter hoogte slaagde Van laère er in uit het wrak van zijn jager weg te komen. Doordat hij echter een valsoherm droeg van het „verankerde" stelsel, en hij even snel viel als het wrak van zijn vlieg tuig, bleef de ruk, die noodig is om de pa rachute uit den zak te trekken en vervol, gens het scheurlijntje te doen breken dat de laatste verbinding met het vliegtuig vormt, achterwege. Nadat de vlieger eerst 400 meter naast zijn toestel was meegevallen, brak het scheurlijntje en kwam Vanlaère vrij. Het valscherm weerstond gelukkig den zwaren schok, zoodat de vlieger, ofschoon buiten kennis, levend den grond bereikte. Het passief saldo van de Nederlandsche handelsbalans bedroeg in de eerste zeven maanden van 1927: 384,4 millioen (jVorig jaar 495 millioen). Soms 100 pCt. rente. Het „Nieuws v. d. Dag voor Ned. Indië schrijft een artikel, waarin het blad onthult dat in den Preanger reeds jaren lang clan destiene woekerbankjes bestaan, die door inlandsche bestuursambtenaren gecontro leerd zouden worden. Reeds in Juni 1926 werd dit euvel ontdekt, maar het woekert thans nog voort. Bij sommige bankjes betalen de inleggers 100 pCt, rente en de bevolking zou door in landsche ambtenaren gedwongen worden om zich tot deze banken te wenden. |ïers van Dominicaansche Tertilaren. Nu zijn er 310.000 katholieken, 19 Tertiairen kloos ters, terwijl er nog ruim 20.000 Tertiairen af zonderlijk leven. Het Christendom bloeit m de eerste eeuwen der kerk. Het diocees telt 26 Spaansche missionarissen. Van de 8 voor gangers van Mgr. Munagorri op den bis schopsstoel van Midden-Tonkin zijn er 2 ge marteld. Eén daarvan is de Z. Valentines Berrio-Occhoa. Van de twee anderen is het proces aanhangig. Verder kan het diocees roemen op 16.000 martelaars, waarvan ei 1.000 op zijn allerlaatst in 1933 zullen wor den zalig verklaard. De martelaarsakten die ten behoeve van dit proces moeten worden vertaald bestaan ruim 10.000 bladzijden. „Rozenkrans" Een indiaansche Madonna Mgr. Sarasola o. p. apostolisch vicaris van 'Urubamba in Peru, verhaalt, dat bij zijn aan komst in zijn vicariaat de Indianen een mag nifiek Madonnabeeld bezaten en 't naijverig bewaarden. Ondervraagd over de herkomst van dit zeldzaam schoone beeld, antwoord den zij, dat in overoude tijden (ze konden niet juist aangeven wanneer) mannen van stam het den stroom zagen afdrijven. Eerst beschoten zij het met hun pijlen maar daar na, toen ze het aan den oever hadden ge bracht, waren zij over de schoonheid van het beeld zoo in de wolken, dat ze besloten het te bewaren en te vereeren. Het stam hoofd verborg het vol eerbied en vermaakte het aan zijn opvolgers als een kostbaren schat. Waarschijnlijk is het afkomstig uit den tijd der Conquistadores, die in deze verre streken, welke nu weer verwilderd zijn, een heiligdom hadden gebouwd, ter eere van de Moeder van God Het beeld heeft nu een waardige plaats gevonden in een der kerken van dezen Dominicaanschen missiepost. „Rozenkrans Wgii het station te Schenectady, N.Y., heeft de grootste zendlamp van de wereld in gebruik genomen, welke 100 K.W. kan le veren. De hoogte is 2.50 m. en voor de gloei- draad, welke zoo dik als een potlood is, heeft men 6% K.W. noodig. Om het vacuum te controleeren is aan een zijtak nog een apart drie-electroden lampje aangebracht, waarvan de rooster- stroom geme'ten kan worden. Dit is een maat voor de qualiteit van het vacuum in de groote lamp. Een jonge Amerikaansche, Miss Grace Minford, onlangs ingetreden bij de Domini canessen van Neward heeft om haar roeping te volgen vaarwel gezegd aan een fortuin van 2.000.000 dollar. Haar vader, een rijk Protestant, had haar dit vermogen vermaakt onder voorwaarde, dat zij het katholiek ge loof zou verzaken. De jong religieuse meende echter; dat haar Hemelsche Vader rijker was dan haar aardsche en dat haar zielevrede meer waard was dan alle moge lijke millioenen. Tonkineesche Dominicanen. Mgr, Munagorri, Apostolisch Vicaris van Centraal Tonkin, heeft deze dagen de toe stemming van Rome gekregen om in zijn dio cees een Apostolische school en een kloos ter van Tonkineesche Dominicanen te openen. Dat is de bekroning van een lang missionarisleven, dat er steeds op gericht was, inlanders tot de hooge waardigheid van priester uit te lezen. Mgr. Munagorri is sinds 1888 in Tonkin. In 1908 werd hij bisschop .gewijd. Op dat tijdstip waren er in zijn vi- cariaakt 250.000 katholieken en 16 kloos- Naar men ons meldt, waren Zondag j.l. op initiatief van de afdeeling 's-Gravenhage, in vergadering bijeen geroepen de besturen van de afdeelingen van den Ned. R. K. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonper soneel „St. Petrus", in de Provincie Zuid- Holland, ten einde plannen te bespreken tot het organiseeren van een groote Postale Landdag op een Zondag voorafgaande aan het salaris-congres van de R. K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel, dat ge houden wordt op 18 September a.s. te Utrecht. Aanwezig waren afgevaardigden van de afd. Den. Haag, Delft, Leiden, Hillegom, terwijl van de overige afdeelingen bericht van verhindering was ontvangen. Na een uitvoerige gedachtenwisseling werd besloten een groote Postale Landdag te houden op Zondag 11 September a.s. te Wassenaar, in de groote zaal van het Patro naatsgebouw. Het doel van dezen Landdag is, propa ganda te maken en actie te voeren voor de versterking van den bond „St. Petrus", Zoowel in kracht als in aantal en vooral op dien Landdag dé aandacht er op te vestigen dat de salaris- en verlovenrekening van het P. T. T.-personeel, zoowel als de positie verbetering, nog lang niet in overeenstemming zijn met de andere gelijkwaardige groepen van het Rijkspersoneel en het P. T. T. per soneel daarbij nog steeds ten achter staat, en tevens om aan te toonen, dat het niet alleen nuttig, maar voor eiken R. K. postambtenaar, ook noodzaak en verplicht is, georganiseerd te zijn in den Roomschen Bond „St. Petrus". Als sprekers zijn uitgenoodigd de bij R. K. postambtenaren welbekende pater en rede naar, den Zeereerwaarden Pater A. Abels, pastoor te Nieuwendam, vaste medewerker van het orgaan van „St. Petrus" en den voorzitter van den bond, de heer M. van der Broek. i Onder veel belangstelling van de zijde eer katholieken werd Zondag en Maandag het eerste lustrum herdacht van het R. K. Reclasseeringstehuis Luctor et Emergo te Nijmegen sinds het in Roomsche handen is. Zondag werd het feest in intiemen kring gevierd en werd er voor de huisbewoners een autotocht gehouden door de omgeving van Nijmegen. Zondagavond was er feestuit voering. Maandagochtend droeg de prior der E.E. P.P. Dominicanen, de weleerw, pater Koth- mann O. P een plechtige H. Mis op in de St. Dominicuskerk, waaronder alle bewoners van het huis ter H. Tafel naderden. Na het huiselijk feest was er des middags receptie in Luctor et Emergo. Daar werd belangstelling getoond uit vooraanstaande openbare kringen, van de universiteit, van de geestelijkheid en bur gerij. Telegrammen van hulde werden gestuurd aan Z. H. Paus Pius XI, Z. Em. Kardinaal van Rossum, Z. D. H Mgr. Arn. Diepen. De Bisschop van 's Bosch zond een tele-, grafischen gelukwens'-h en den bisschoppe lijken zegen. INHOUD TIJDSCHRIFTEN. KATHOLIEK SOCIAAL WEEKBLAD. De „Union Internationale d'Etudes Soda les," door Mr. Dr. Lambert Janssens. Vrouwenrubriek: De psychise verschillen tusschen Man en Vrouw, door Dr. Jac. van Dael. Uit Tijdschriften: Kleinhandel en Stedenbouw, door P. E. van Renesse. Economische en Sociale Kroniek: Volks huisvesting: Steun voor krotopruiming ten plattelanae. Middenstand: Het advies van den Middenstandsraad over het ontwerp- Winkelsluitingswet. Landbouw, Tuin bouw, Veeteelt: Het woningherstel na den watersnood. Denkt Engeland aan een invoerverbod van aardappelen? Wettelijke maatregelen tot bescherming der natuur. Amerikaansch geld voor den Duitsche land bouw. Van den Elsen-monument. De Engelsche landbouwarbeiders buiten de ongevallenwet. Het Export-nummer van „De R. K. Boerenstand," Loopt het naar het einde van den invoer van bevroren vleesch? Feuilleton: Frédéric Ozanam, door Bernard Faulquier. 33. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. PENSIONAAT „St. JOSEPH", WOERDEN. Op 4 October a.s. viert de Eerwaarde Pa ter R. van Scheynoel, Rector van het Pen sionaat „St. Joseph" te Woerden, zijn 50- jarig kloosterjubilé Voor vele oud-leerlingen van genoemde inrichting zal het zeker eene groote voldoe ning zijn, Z.„ Eerw. bij die gelegenheid met een geschenk te verrassen. Giften voor dat doel bestemd, kunnen worden opgezonden aan onderstaande adres sen: Mej. E, Roozen, „Bloomfielc."', Sassenheim. Mej. C. Hermans, Oudenrijn 13, bij Utrecht. Mej. D. Koolhof, le Pauwenlandstr. 11 Deventer De Eerw. Overste, Pensionaat „St. Joseph", Woerden. Nog steeds censuur. Kort na den inval, welke de justitie op 10 Juni j.l. bij de Indische studenten te Leiden heeft gedaan, is gemeld, dat de justitie ook beslag had gelegd op de hun per post toegezonden correspondentie. De „Tel." verneemt thans, dat deze cen suur nog steeds niet is opgeheven en dat de studenten hun brieven e_ d. nog steeds ontvangen, voorzien van het kenmerk, dat zij op rechterlijk bevel geopend zijn. Dezer dagen heeft de stationschef te Lei den, zonder instructies van hoogerhand, besloten, om bij eventueele ongelukken de pers geen toegang tot de spoorbaan te verleenen. Wel was hij bereid aan de jour nalisten inlichtingen te gfeven en zelfs naar de plaats van het onheil te brengen, maar dan met de noodige restricties. In verband hiermede heeft de „Tel zich gewend tot de directie der Spoorwegen, om haar standpunt te vernemen ten opzichte van het besluit van den Leidschen stations chef. Ir. Kalff deelde mede, dat de directie geen aanleiding vindt om het besluit van den stationschef tegen te gaan, daar ze zijn maatregelen volkomen onderschrijft. Van den te Maassluis binnengekomen mo- torlogger M.A. 15, Gozina Hiilegonda, schipper C. Verheij, is op de Noordzee een matroos, de 56-jarige Jan Teerhuis, van Marken, ziek geworden. Hij is in Engeland aan wal gebracht, waar hij is overleden. Gisterenmorgen omstreeks 6 uur is uit het Wilhelminakanaal, aan den Beekschen- dijk te Tilburg opgehaald het lijk van den 22-jarigen H. J. Melis, wonende Voetbalweg aldaar. De ongelukkige is vermoedelijk in den nacht van Zondag op Maandag bij het naar huis gaan, te water geraakt en ver dronken. Hedenavond te 8 uur is een openbare ver gadering bijeenroepen van belanghebbenden en weggebruikers in het Gooi ter bespreking van de mogelijkheid, op welke wijze ver betering zou zijn te verkrijgen in verkeers- toestanden jn verband met het tramvraag stuk in het Gooi. Deze vergadering is bijeengeroepen door de heeren H. Dudok van Heel, G. Korthals Altes, Th. J. A. M Alberdingk Thijm, P, C. van Huizen, H. J. F. Mirandolle, A. H. J M Terwindt en mr J. H. Penning, welke er uit drukkelijk de aandacht op vestigen, dat de vergadering geenszins is bedoeld als eenige actie of eenig protest tegen de uitoefening van dienst door de huidige exploitatie. Controle op de .Gooische" De Rijksinspecteur der Spoor- en Tram wegen vertoefde dezer dagen een geheelen dag te Laren. Verschillende treinen van de Gooische Stoomtram werden door hem van halte tot halte begeleid en gecontroleerd. Te 's-Gravenhage werd eenige dagen ge leden een inbraak gepleegd in een tent op het terrein van de Haagsche IJsclub. Een aantai goederen, eenige flesschen wijn en een partij sigaren werden gestolen. Dezer dagen zag een agent in het Haagsche Bosch twee mannen in het kreupelhout zitten, die bezig waren een flesch wijn leeg te drin ken, De agent vond dit zonderling, temeer, daar het uiterlijk van beide personen hem weinig vertrouwen inboezemde. Hij nam hem mee naar het bureau en daar bleek al spoe dig, dat de wijn afkomstig was uit de tent van de Haagsche IJsclub. De overige gesto len goederen werden in het Haagsche Bosch tusschen het kreupelhout gevonden. De beide personen zijn in bewaring gesteld. Te Harfsen is de landbouwer T. door een stier, dien hij uit een stal wilde halen, aan gevallen en zoodanig verwond, dat de dood bijna onmiddellijk intrad. Bij de politie te Velp is aangifte gedaan, dat de penningeester van een arbeidersbond aldaar zich schuldig heeft gemaakt aan ver duistering van 200 ten nadeele van de vereeniging. De politie heeft de zaak in on derzoek. Dezer dagen trachtte een dame nog in den reeds in beweging zijnde trein van 21.30 aan het Hoofdplein te Rotterdam te stap pen, waarbij zij het ongeluk had tusschen de treeplank en het perron te vallen. Aan het kordate optreden van den sta tionschef is het te danken dat een men- schenleven gespaard is gebleven. Met groot gevaar voor eigen leven gelukte het hem de dame van onder den trein weg te halen, zoodat zij er met den schrik afge komen is. De reizigers hebben den chef hun groote bewondering betuigd voor zijn heldhaftig gedrag. Te Amsterdam is bij de Hoogesluis, ter hoogte van het Amstelhote.1 een 14-jarig jongen, die op een transportrijwiel reed, in botsing gekomen met een oefenauto van de brandweer. De jongen geraakte onder de wielen van het voertuig en overleed binnen weinige oogenblikken aan de ge volgen van dit droeve ongeluk. Te Barneveld is in tegenwoordigheid van het parket uit Utrecht, den burgemeester, eenige politiemannen en een arrestant, op aanwijzing van laatstgenoemde, in 'n boschje achter Voorthuizen een vermoedelijk elders gestolen brandkast opgegraven. In het Alg. Ned. Politieweckblad deelt de heer S. W. Moolenaar onder den titel „Een hooggeboren brandstichter" een en ander mede van een merkwaardig geval van schijnbare brandstichting. Een aantal korenmij ten w,as afgebrand. Alles wees er op, dat geen ander dan de eigenaar dezen brand gesticht kon hebben. De eigenaar, zélf had door zijn tamelijk pas sieve houding de verdenking versterkt. Daar stond echter tegenover, dat ook van hem niet was in te zien, waarom hij deze daad, di» in weerwil der verzekering toch schadelijk voo? hem geweest was, kon heb ben verricht. De heer Moolenaar, die het onderzoek naar dezen brand had ingesteld, vernam toevallig, dat iemand kort voor den brand in de nabijheid een meteoor had zien vallen. Hij plaatste toen een oproep in de dagbladen om opgave door wie dit ver schijnsel nog meer was gezien en van de richting, waarin zij den vuurklomp hadden zien vallen. Toen hij een aantal mededee. lingen had ontvangen, trok hij Innen van de plaatsen, waar men het verschijnsel had waargenomen in de richtingen, waarin men het had meenen te zien. Het bleek toen, dat de meeste van die lijnen een kring, getrokken om de plaats, waar de korenmijten hadden gestaan, sneden. De zaak scheen menschelijkerwijzc duidelijk en de eigenaar was door het gelukkige denk beeld v,an den heer Moolenaar van een zeer ernstige verdenking bevrijd. In een deel onzer vorige oplage meldden wij reeds de botsing, welke op den weg NijmegenVenlo tusschen een ftoomtram en een auto heeft plaats gehad, In verband daarmede kan nog worden gemeld, dat de goederentrein der Maas- Buurtspoor, die te ruim 3 uur te Venlo aan komt, een verhuiswagen, geladen met meu belen, van den heer E, Lasset uit Düssel- dorf, komende uit Den Haag, heeft gegre pen. De wagen had een defect aan den motor en stond te dicht bij de rails der spoorbaan. Bovendien maakt de baan ter plaatse een scherpe bocht, terwijl boomen- Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON S „What will he do with it", door )OS. P. H. HAMERS. 139 Jasper antwoordde niet. Hij verwijderde iezh met snellen, angstigen tred en haastte zich over het door 't maanlicht beschenen grasperk naar de duisternis onder de bla- derlooze boomen. NEGENDE HOOFDSTUK. Toen Darrell met Alban Morley en Lionel alleen was, verdween z'n kalmte, waarover zij zoo verbaasd gestaan hadden. Hij be dankte hen beiden hartelijk voor hun tijdige komst en zeide: „Ge begrijpt, dat ik niet in tegenwoordig heid van mijn dienstpersoneel kon zeggen, „gij hebt mij voor een gevecht met den echt genoot mijner dochter en dien booswicht voor de galg behoed. Maar hoe wist ge dat ik in gevaar verkeerde?" De kolonel verklaarde de zaak in weinig woorden. „Gij kunt u voorstellen", zoo eindigde hij z'n verhaal, hoe groot onze angst was toen wij van de inlichtingen van die vrouw ge bruik makend, terwijl onze koetsier alarm maakte aan de voordeur, dat steenen ge raamte binnen traden en de deuren reeds open vonden. We vreesden, dat we te laat zouden komen. Maar intusschen wacht de arme vrouw buiten in het rijtuig dat ons van 't station hier heen heeft gebracht. Ik moet gaan om haar gerust le stellen." „Breng haar hier", riep Darrell uit; „ik moet haar bedanken. Wacht Alban, terwijl ge mij met haar alleen laat, zult ge Mills wel even apart willen nemen. Zeg hem dat ge gehoord hadt, dal er een plan tot in braak beraamd was, en dat gij hier gekomen zijt, om dat te voorkomen, maar dat uw vrees overdreven was; dat de inbreker eigenlijk een krankzinnige en niet zoo zeei een dief was. Zorg in ieder geval, dat met, niet te weten komt dat het Losely geweest is en zeg aan Lionel, dat hij niet over 't geval moet spreken. Maar wacht eens, ik ben vroeger advocaat geweest en er zijn menschen, die zoodanig van hun verstand beroofd zijn, dat ze meenen, dat een ad vocaat hen tot den bedelstaf gebracht heeft. Ge begrijpt me Alban! Lionel, zeg aan dien armen Fairthorn dat hij bij me moet komen." Toen de fluitspeler binnenkwam, fluis terde Darrell hem in 't oor: „Ga naar uw kamer terug, open het ven ster en stap op 'k»balcon. Daar zult ge iets wits zien, het is een stukje papier, om mijn oud familie-cachet gewikkeld. Breng het mij zooals het daar ligt, Richard. Die arme Lionel,, we moesten hem een paar dagen houden." „Arabella Crane trad het vertrek binnen Darrell aarzelde toen hij haar zag. De her inneringen die voor hem aan die vrouw ver bonden waren, waren smartelijk en grie vend. Maar was hij haar thans niet mis schien z'n leven verschuldigd? Hij streeK snel met de hand over z'n voorhoofd, als om alle vroegere herinneringen weg te vagen en nader tredend stak hij haar de hand toe. De stuursche vróuw schudde haar hoofd en wees de aangeboden hand af. „Ge zijt me geen dank verschuldigd", zei ze op afgemeten toon; „ik wilde niet U, maar hem redden." „Hoe!" roep Darrell uit, „gevoelt ge geen wrok tegen den man, die u zoo diep belee- digd en verraden heeft?' „Bekommer u niet over mijn gevoelens jegens dien man; geen man kan die gevoe lens begrijpen, want ik ben vrouw. Over wat die gevoelens eenmaal waren, zou ik misschien moeten klagen; nu kan ik ze zon der schaamte bekennen. Maar gij, mijnheer Darrell, gij, de ridderlijke man had, in 't uur van mijn bittere zielesmart toen geheel m'n toekomst verwoest was en de wereld mij wilde vernietigen, gij hadt voor mij geen erbarming; gij hebt mij met verachting de deur gewezen; gij zaagt in mijn jammer niets dan mijn fout, gij zondt mij van u wej, beroofd van 'n goeden naam, gebrandmerkt door uw verachting, aan hongerdood ot zelfmoord prijs gegeven. En gij verwondert u nog, dat ik minder wrok gevoel tegen hem die mij verongelijkte, dan tegen u, die wist hoezeer ik verongelijkt was, niets dau smaad en verachting over had voor mijn smart!" Getroffen door haar woorden, en meer nog door de indrukwekkende wijze waarop zij sprak, ofschoon hij den grond, waarop zij zich tot z'n aanklaagster verhief, niet er kende, antwoordde Darrell zacht: „Vergeef mij, het is thans voor mij geen oogenblik om droevige herinneringen op te wekken, maar bij dieper nadenken zult ge moeten erkennen, dat ik toen niet te hard voor u was. Ieder ander man zou in de zelfde omstandigheden niet anders gehan deld hebben dan ik." „Jeder ander manl" riep zij uit; „ja, mo gelijk wel, maar zou de verachting van een ander man zoo a(le gevoel van eigenwaarde bij mij vernietigd hebben? De beleedigingen der boozen verbitteren ons niet tegen de goeden; maar de verachting der goeden maakt ons vijandig tegen de deugd zelve, Ieder ander man zegt ge? Een man van uwe talenten, is tot toegevendheid vrplicht. Gij moest met de dwalingen der menschen zóó goed bekend zijn, dat gij niets dan mede lijden gevoelen moest, waar anderen ver achting hebben." Arabella zweeg een oogenblik, daarna hervatte zij langzaam: „En medelijden ver diende ik. Maar dit doet er thans niets toe. Mijnheer Darrell, ik wil niet gaarne van u scheiden met geovelens van haat en bitter heid. Kolonel Morley heeft mij gezegd, dat gij den man, dien wij niet behoeven te noe men, niet'alleen vrij hebt laten vertrekken, maar dat gij ook de misdaad, waaraan hl) VRIJDAG 19 AUGUSTUS. HILVERSUM, 1060 M. 12.00 Politïeber. 12.35— 2.00 Lunchmuziek door het trio. D. Groeneveld, viool. A. v. Leeuwen, cello. P. Jochemse, piano. 5.007.00 Concert door het A.N.R.O.-orkest. Sa! Dwinger, viool. Klassiek Prögramma. Aan de vleugel, Egb. Veen. Na de pauze een populair programma. 7.008.00 Vrijz. Uitzending. Concert en lezing. 7*45 Politieber. 8.10 Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Symphonieconcert door het Residentie-orkest o.l.v. Prof. G. Schneevoigt. Beethovenprogramma. Voor de pauze Ouverture Leonore m. 2. Symphonie no. 6 F-dur op 68. Na de pauze Symphonie no.'7 A-dur op 92. 10.15 Persber. 10.3012.00 Dansmuziek vanuit cafc Centraal en Centraal Diele te Scheveningen, door The International Five en Los Cincos Carambas (N.O.V.-uitzending). DAVENTRY, 1600 M. 12.20 Daventry-kwartet en solisten (sopraan). 12.50 Orgelconcert. 1.20— 2.20 Lunchmuziek. 3.20 Daventrykwartet en solisten (contra alt, tenor, cello). 5.20 Tuinpraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Licht orkestconcert met gemeen schappelijk zingen. Orkest. 6.50 Tijds., weerber., nieuws. 7.05 Orkestconcert. 7.20 B.B.C. muziek- critiek. 7.35 De sonates van Beethoven. 7-45 Kam pioenschappen wie'.rijden. 8,05 Indoor Games. - 8.20 „La Bohème", opera van Puccini. 9.20 Weerber., nieuws. 9.40 (Vervolg) La Bohème. 10.35 Lezing Next week 's broadcast music. 10.5011.20 Variété. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.50—11.20 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5.055-55 Concert. Declamatie, piano- en vioolmuziek. 8.50 10.50 Operafragmenten orkest vocale- en instrumen tale solisten. LANGENBERG 469 M„ DORTMUND 283 M. en MUNSTER 242 M. 1.30—2.50 Orkestconcert. 5.506.50 Concert. Isegliokapel. 8.40 Der mutige Seefahrer", comedie in 4 acten van G. Kaiser en G. Knelp. Daarna tot qi2.2o Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 3.208.05 Lezingen en lessen. 8.50 Symphonie-concert. Orkest. Th. Demestriescu, piano. 10.50 Concert. Steinerkapel. L. v. d. Sande, bas. Pianobegel. HAMBURG, 395 M. 4.35 Sprookjes vertellen en con cert. 5.20 Novellenvoorlezing. 6.20 Orkestconcert# 7.30 Concert. 7.45 Lezing Rund um Amsterdam. 8.20 Mecklenburgsche avond. Daarna tot 11.10 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 3.205.20 Kurhausconcert. 8.20 Orkestconcert. Mme. Hamilton, piano. 9*20 Voorlezing. 9.35 Gramofoonmuziek. g.50—10.20 Vlaemsche ii esc nn?i takken het uitzicht belemmeren. De machi nist remde uit alle macht, doch een botsing Vv as niet meer te voorkomen, mede door den druk van de zes goederenwagens en drie personenrijtuigen. De locomotief viel om en kwam dwars over de rails te lig gen. De eerste wagen schoof over de loco motief. Van den tweeden wagen werd de kap ingedrukt. De auto werd een eind verder geduwd, reed een paal en een boom omver en sloeg toen om. De machinist sprong nog bijtijds van de locomotief en bekwam geen letseL De postambtenaar, die zich in het eerste rijtuig bevond, werd tegen den wa-nd ge slingerd, doch bleef ongedeerd, evenals de reizigers, die met den schrik vrijkwamen. Het verkeer tusschen Nijmegen en Venlo was geheel gestremd. Met dg opruiming is onmiddellijk een aanvang gemaakt. De rei zigers moesten overstappen in een trein, die extra van Venlo was gezonden. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. BARENDRECHT 16:8 v. Houston n. Valencia en Alicante BATAVIER IV 17/8 8 uur 50 v.m. van R'dam te Gravesend BEVERWIJK 15/8 van Narvik naar IJmuiden. BRUNSWIJK 17/6 van Sas van Gent naar Antwerpen, DRECHTSTROOM 16/8 Elsencur gep. R'dam naar Riga, GAASTERLAND 16/8 Elseneur gep. R'dam naar HORIZON Balk 16 8 van Norresundlhy te Hamburg. B AUG. KËSSLER 14/8 van Perim, Miri naar Sues, MAGDALENA 9/8 van Santa Fé te Buenos Ayres. NOORDSTER m.s., Westers, 15/8 van Fredenca te Hoh tenau. PARKHAVEN 16/6 van Savanab naar Bremen. SENIOR Kajuster 15/8 van Flensburg te Hamburg. SCHIE 16/8 Brunsbuttel gep. v. Jakobstad naar R dam STAD ZAANDAM 17/8 van Ulsaborg te Temeuzen. STAD ZWOLLE 17/8 Holtenau gep. van Trangsund naat Amsterdam. STOLWIJK 16/8 van Rotterdam te Gafle. TWEED 16/8 Ouessant gep. Rotterdam naar.... VALKENBURG 17/8 Holtenau gep. van Kuellotl naar Amsterdand VECHT 16/8 van R'dam te Sundaale. VERTROUWEN m.s„ Karssies, 15/8 van Panders t» Holtenau. VLAANDEREN sleepb. 16/8 van Antwerpen naar Londen met z lichters. VREEWIJK 14/8 van Pott, te Caen. WINTERSWIJK 16/8 van Swansea naar Montreal. ZEEHOND m.s. 15/8 van Hamburg te Umea. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. BATOE (uitr.) 16/8 te Port Said. BORNEO (uitr.) i4'8 van Londen. JOHAN DE WITT (uitr.) 16/8 te Sabang. KAMBANGAN (thuisr.) 16/8 te Marseille. PRINS DER NEDERLANDEN (uitr.) 16/8 te Port-Said KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ. AURORA i6'8 van Alexandrië te Havre. BREDA (thuisr.) 15/8 van Callao. CLIO 16/8 van Algiers naar Smyrna. CRIJNSSEN (thuisr.) 16/8 te Havre. HEBE 16/6 van Barcelona naar Genua. TASON (uitr.) 15/8 te Callao. MINERVA, van Constanza naar Adam pass. 17/8 Dune geness. NOTOS 16/8 van Oran naar Malta. ODYSEUS 17/8 van Danzig te Amsterdam. PLUTO 16/8 van Venetië te Triest. PRINS FREDERIK HENDRIK 16/8 van Curatao naar Pt. Cabello. RHEA 16/8 van Hamburg naar Bremen. ULYSSES 16/8 van Aarhus naar Amsterdam. VENUS 16/8 van Alexandrië naar Piraeus, KON. HOLL. LLOYD. MONTFERLAND (uitr.) pass. 17/8 Dungeness WATERLAND (thuisr.) 16/8 van Tenenffe. ZEELANDIA (thuisr.) 16/8 van Lissabon. HALCYONLIJN. STAD HAARLEM 15/8 van B. Ayres te Rosario. HOLLAND—AFRIKA LIJN. NIAS 15/8 Mozambique naar Beira. NIJKERK 16/8 van East London te Port Elisabeth. RANDFONTEIN (uitr.) pass. 16/8 Gibraltar. RANDFONTEIN (uitr.) pass. 16/8 Gibraltar. HOLLAND—AMERIKA LIJN. ANDITK 16/8 van Hamburg naar Rotterdam.- EEMDIJK van Vancouver naar Rotterdam 16/8 te Liver- MOERDIJK van R'dam naar San Francisco, pass, 17/8 Vlissingen naar Antwerpen. NIEUW AMSTERDAM 17/8 van Rotterdam naar New York, was 6 uur 10 v.m. in zee. ,n, SABOR van Vancouver naar Antwerpen/R dam, 14/0 te Portland (Ore). *T.T HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. ZOSMA (thuisr.) 16/8 te Singapore. HOLLAND—AUSTRALIé LIJN. ALDERAMIN (thuisr.) pass. 16/8 Perim. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. STREEFKERK (thuisr.) pass. 17/8 Vlissingen naar Ant* werpen. JAVA_NEW yoRK LIJN. VECHTDIJK van New York naar Java pass. 16/8 Gibraltar ROTTERDAMSCHE LLOYD. TAPANOELI 16/8 van Bremen naar Rotterdam. zich wilde schuldig maken, geheim gehou den hebt. Daarvoor dank ik u. Ik dank u er voor, omdat ik al hetgeen er van dat vet- woeste leven is overgeblven, in het mijne heb opgenomen, en ik den man voor z'n eigen plannen even vurig wensch te bewa ren, als m'n eigen ziel voor de hel. Aan schouw mijn gelaat, gij hebt bet zijne ge zien; alle aardsche liefde is in ons beiden uitgedelgd." Guy Darrell boog het hoofd met een ge voel van ontzag. „Gij ook", zei de norsche vrouw, terwijl zij een paar passen op hem toetrad; „gij ook hebt bemind, naar men mij gezegd heeft en gij ook werd verraden." Hij week terug en huiverde, „Wat is er in uw liart van die oude dwaasheid overgebleven? Kan een man ge voelen zooals een vrouw? Gevoelt gij niets dan wrok? Niets dan verachting? Niets dan wraak? Gevoelt gij medelijden? Ot koestert gij den wensch, dat het leven het welk van 't uwe werd los gescheurd, een treurig verband met het uwe zal moeten blijven erkennen? Een ongeduldig afwijzende beweging mei de hand, was Guy Darrell's antwoord op deze vragen. De donkere, schitterende oogen van Ara- bella bleven een oogenblik op Darrell's ge laat rusten. Toen sprak zij; ,,Ik zie het; de onbuigzame trots van den man; er is geen vergeving bij hem. Maat erken ten minste, dat gij geleden hebt!" „Gij hebt geleden, en erken het. Gij hebt geleden als ik. Geen toorn tegen u huist meer in mijn hart. Ook moest er geen me- delijden in wonen. Noj| een paar woorden.* ....dat kind!" „Ja," riep Darrell uit; „dat kind! gij zult de waarheid spreken, Gij zult niet trachten mij te bedriegen, gij weet dat zij, zij, het kind mij door dien moordenaar opgedrongen opgevoed door zijn als dief veroordeelden vader, dat zij geen dochter is van mijn ge slacht!" „Hoe! Zou het dan geen vreugde voor n zijn te weten dat uw geslacht niet met tt uitstierf? dat uw kind misschien.... „Zwijg, vrouw, zwijg; het komt er niet op aan voor den mensch en voor een geslacht, wanneer hij sterft en wanneer het uitsterft, zoo hun uiteinde maar eervol is. Welke man van eer zou zich zelf en z'n geslacht gaarne zien voortleven tot op den dag, waarop z n wapenschild bevlekt en z'n naam onteerd is? Neen, als dat kind inderdaad Mathilde's kind is, zeg het mij dan, en ik zal die laat ste ramp, welke de hemel mij nog wil op leggen, dragen als 'n man. Indien zooals ik alle reden heb om te gelooven, dat het verhaal valseh is, waaraan ik mij kan vast houden, te midden van de puinhoopen van elke an dere hoop." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6