Nieuws, MARKTNIEUWS. BINNENLANDSCH NIEUWS. De Belgische minister Anseele te Vlissingen. Een dansverbod voor Hilversum. De verbetering der Rijkswegen. LUCHTVERKEER. De proefvlucht is geslaagd. Een vliegtocht Nederland Amerika over den Oceaan „Vliegend werktuigkundige" Een kunstmatig landingseiland. Ze moesten van Californië naar Hawaï. Nog niet Vertrokken. VERKEER EN POSTERIJEN. De wereldpostconferentie voor luchtverkeer. GEMENGD NIEUWS. Om Sacco en Vanzetti. In het hol van den leeuw. Hij kon niet meer door de haag van wielryders heen. KERK EN SCHOOL. Z. D. H. Mgr. A. Dcfebvre C. M. INGEZONDEN. Het Fransche communique over hel Duitsch-Fransch handelsverdrag. 1 PARIJS, 17 Aug. Het Fransche Mi nisterie van Handel en Nijverheid heeft een communique uitgegeven, waarin o.a. wordt medegedeeld, dat het verdrag bestaat uit 1. De bepalingen der conventie zelf; 2. Bij lagen; 3. Een onderteekeningsprotocoi; 4. Overeenkomst inzake kwesties, die niet een uitsluitend handelspolitiek karakter dragen; 5. een aantal brieven, die gewis seld zijn tusschen den Duitschen gezant von Hösch en den Franschen Minister van Builenlandsche Zaken, Briand nopens het gebruik en de uitlegging van het verdrag. Het verdrag zelf kan als volgt worden sa mengevat: 1_ De beide landen komen dé factor overeen tot het wederzijdsch toekennen der meestbegunstigingsciausule voor bijna al hun exportproducten. 2. Als tegenprestatie voor het tegen woordige minimumtarief en een nieuw mi- minimumtarief, zooals dit door de Fransche regeering op grond van hare volmachten door de wet van 13 Juli j.l. is vastgelegd, zal Duitschland tegenover Frankrijk het conventioneele tarief met bijzonder inge voerde matigingen, toepassen en wel op dezelfde schaal als het zulks ook ten gun ste van andere mogendheden toepast of tan toepassen. 3. De meeste der Duitschland toegestane tariefregelingen kunnen gedurende het ver drag niet worden veranderd, terwijl ander zijds Duitschland voor de meeste Fransche producten het in Goudmark uitgedrukte ta rief toepast. 4. Het verdrag kent aan het Fransch- sche parlement ten aanzien der voor de deur staande reorganisatie der accijnzen, volledige bewegingsvrijheid toe. PARIJS, 17 Aug, Er kan nog nader omtrent het Duitsch-Fransche handelsver drag worden medegedeeld, dat het 6 Sep tember a.s in werking treedt en rechts geldig blijft tot 1 Juli 1929. Voor dien tijd kan het slechts worden opgezegd, indien het Fransche toltarief aan wijzigingen zou worden onderworpen. Het jaarlijksch contingent der Fransche wijnimport is op 360.000 dubbele centenaar vastgesteld De naturalisatie in Frankrijk. Het nieuwe wetsontwerp op de nationa liteit is thans in de Staatscourant opge nomen en de bladen publicecren den tekst. Men herinnert zich, dat het ontwerp, het welk de vrucht van zeer langdurigen ar beid is, in December 1925 door den Senaat en pas in April 1927 door de Kamer werd aangenomen. Daarna werd het nogmaals maals herzien en ten slotte den 13en Juli j.l definitief door het parlement goedge keurd. De geest van het ontwerp is zeer liberaal en de strekking er van is de voor waarden tot naturalisatie minder streng en de procedure eenvoudiger en minder kost baar te maken. De wetgever heeft zich op demografisch standpunt geplaatst en het verkrijgen van de Fransche nationaliteit door de in Frankrijk gevestigde vreemde lingen veigemakkelijkl om zoo veel moge lijk te voorzien in een aanvulling der be volking, zulks met het oog op het lage ge boortecijfer. Wel echter is er rekening ge houden met de noodzakelijkheid slechts die elementen tot Franschen te naturaliseeren, die tot den voorspoed der natie en niet tot ontbinding kunnen bijdragen. Vroeger moest een buitenlander tien jaar in Frankrijk hebben gewoond alvorens hij kon worden genaturaliseerd; deze periode is thans tol drie jaren, in sommige gevallen zelfs tot een jaar, verkort. De prefecten hebben hierover te beslissen, Zij zullen de voorkeur moeten geven aan buitenlanders, die zich het snelst vermogen te assimileeren zooals de Belgen, Italianen, Spanjaarden er Fransch-Zwitsers; voorts landbouwers, die noodig zijn voor het bevolken der Fran sche landbouwgebieden; de vaders van groote gezinnen, wier toetreding tot de Fransche nationaliteit de Fransche bevol king verrijkt; ten slotte jeugdige menschen, die zich beter van hun oude nationaliteit weten te ontdoen om zich aan de nieuwe aan te passen. Vóór alles zal echter de kwaliteit boven de kwantiteit gaan. Deze nieuwe Franschen kunnen echter pas tien jaar na het verkrijgen hunner na turalisatie een openbare functie bekleeden. Ten slotte werd vroeger reeds gemeld, 'dat de Frangaise, die een buitenlander huwt, haar nationaliteit behoudt. Omtrent de hevige Boschbranden in Zuid-Frankrijk wordt aan het „Journal" uit Toulon een in cident gemeld hetwelk aanleiding heeft ge geven tot het vermoeden dat de branden opzettelijk aangestoken zijn. Een boschwachter zag een dezer avonden »p zijn rondgang in de bosschen van Saint- Raphaël rook uit het struikgewas opstijgen. Hij begaf zich naar de plek, waar hij de rook bemerkte, en trof daar een man en drie vrouwen aan, die bezig waren takken opeen te stapelen en deze aan te steken. Bij het naderen van den boschwachter snelde het viertal weg en vluchtte in een groote blauwe auto, die in de nabijheid wachtte. Tot dusver is geen spoor van de menschen gevonden. De Valera, de leider der lersche onaihanke- lijkheldspartij, die met zijn aanhangers der eed op de grondwet nilegde, waardoor het kabinet Cosgrave in de minderheid kwam. Uit de lersche Dail. Met een meerderheid van één stem, die van den voorzitter, heeft Cosgrave in het parlement aan de Vrijstaat de overwinning behaald. De tegen hem en zijn regeering in gediende motie van wantrouwe» werd zoo- als gemeld verworpen. Het plan om een door de volgelingen van De Valera gesteunde minderheids-regeering van arbeiderspartij en nationalisten te doen optreden is voorloopig verijdeld. Het par lement heeft zijn zittingen verdaagd en de heer Cosgrave heeft nu den tijd te over wegen, wat hem te doen staat. Het is in de gehouden zitting van den Dail een weinig anders geloopen, dan men meende te mogen aannemen, door deze zoo onverwachte „overwinning" van Cosgrave. Voor de motie van wantrouwen in de regee ring stemden behalve de leden der arbei derspartij die van de rcpublikeinsche partij van De Valera en de nationalisten. Van deze laatsten echter was het reeds bekend dat een het spel niet mede wilde spelen en zicli had afgescheiden. Daar in den Dail de zes tot lid gekozen leden van de Sinn Fein-groep, die onder leiding staat van miss Mac Swiney geen zit ting hebben genomen en er 'n tweetal vaca tures in den Dail waren, blijken dus slechts twee leden der vorige partijen de zitting niet te hebben bijgewoond. Immers de Dail telt 153 leden, terwijl er gisteren slechts 143 stemmen zijn uitgebracht. Ten einde tot een beoordeeling van den thans ontstanen toestand in staat te stellen herinneren we even, dat op het oogenblik de partijverhoudingen aldus zijn: regeerings- partii 46, boerenpartij 11, onafhankelijken 14, Nationale Liga (Redmond) 8, Fianna Fail (De Valera) 44, arbeiderspartij 22, Sinn Fein (miss Mac Swiney) 6 zetels. Hoe de toestand zich nu verder zal ont wikkelen, zal de toekomst eerst kunnen leeren. Zal tot nieuwe verkiezingen worden over gegaan, of zal Cosgrave, nu het parlement naar huis is eerst een afwachtende houding aannemen? Rechter Thayer, de onverbiddelijke, die in de zaak Sacco en Vanzetti herhaaldelijk is genoemd. Regeeripgscrisis in het Danitziger gebied. Bi.Rl.IJN, 17 Aug. In üantzig is door het aftreden der beide liberale senatoren als gevclg van oneenigheden ten opzichte van iet onde.v. ijswezen, een regecringscrisia uitgebroken. Geestelijken gedeporteerd. De „Osservatore Romano" meldde Zaterdag de arrestatie van vjif geestelijken in het diocees Udine. Thans wordt uit Udi- ne gemeld, dat zij veroordeeld zijn tot deportatie van één tot vier jaar ROME, 17 Aug. Op verzcek van den Aartsbisschop van Rome heeft de Regeering toestemming gegeven, dat de vijf militante anti-fascistische geestelijken, welke tot de portatie zijn verourdeHd, niet in de staats gevangenis, doch in het Aartsbisschoppelijk college zullen worden bewaakt. Ongewenshte vreemdelingen. De Hongaarsche minister van binnenl. zaken is overgegaan tot de arrestatie in de steden en op het platteland van meer dan 300 vreemdelingen, die zich Hongaren noemden, maar hun identiteit niet konden aantoonen. Van verschillende zijden zijn protesten tegen den minister gericht. De aardbevingen in Rusland, De onderaardsche schokken bij Namangan blijven voortduren. Er zijn er thans 130 ge registreerd. Er zijn 1500 huizen vernield en meer dan 2500 beschadigd. De schade bedraagt meer dan een millioen roebel. De Kabinetscrisis In Griekenland. In Griekenland schijnt de politieke crisis te zijn opgelost. De afgetreden premier Zaimis zal het beproeven met een nieuw coalitieministerie, waaraan alle partijen zullen deelnemen, behalve de volkspartij van Tsaldaris. Uit de mededeeling, dat alle partijleiders, behalve Tsaldaris aan de samenstelling van het nieuwe ministerie Zaimis zullen meewerken meet men opma ken, dat alle groepen, op de over 63 zetels in de Kamer beschikkende volkspartij na, bereid zijn het financieel-economisch pro gram van minister Kafandaris te aanvaar den. Wat ook eigenlijk wel niet anders kan, daar Griekenland voor zijn financieel her stel den steun niet kan missen, dien de Volkenbond het thans wil verleenenzij het dan ook naar veler meening in Grie kenland in nog onvoldoende mate Het 'S trouwens de vraag of het wel in de aller eerste plaats de bezwaren zijn tegen de door den Volkenbond gestelde voorwaar den, die Tsaldaris tot zijn verzet tegen Kafandaris en tot het verbreken van de samenwerking van de „nationale coalitie brachten. De achtergrond van alles is de oude strijd van republikeinen en' monar chisten, die nog maar niet tot rust wil komen. Zaimis heeft bet nieuwe Kabinet ge vormd. Kafandaris is minister van financiën, Metaxas minister van verkeer, Michalopoe- los buitenlandsche zaken. Heden is het Kabinet in functie getreden, Het parlement komt Maandag bijeen. Aanslag op een trein.. Vier onbekende personen overvielen de baanwachters aan het traject SofiaVarna, boeiden hen en poogden vervolgens door middel van sjgnalen den sneltrein Solia Varna tot stilstand te brengen. Men vermoed', bier te doen te hebben met een misdadigersbende, die de reizigers wilde plunderen. Ter dood veroordeeld. De Leeuw, gemeentesecretaris van Dc- •vetrdorp, Z, Afrika, is ter dood veroor deeld in verband met de ontp'offing in April van dit jaar van een petroleumver- TïctiHngstnsfaHafïe, Waa'rcfoor f>et "gemeente, huis in de lucht vloog. Tengevolge van de ontploffing werden drie ambtenaren gedood, die een onderzoek instelden naar De Leeuws boeken, die niet in orde zouden zijn geweest. Opstand in de Oekraïne. PARIJS, 17 Aug. Volgens via Kopen hagen ontvangen berichten, zou de toestand in de Oekraine zoo ernstig zijn, dat men vanuit Moskou order had gegeven om tot de arrestatie van Schumski, leider van de Oekrainsche oppositie, over te gaan. Twee dagen later brak er als protest te Char- kow een algemeene staking uit, terwijl met betzelfde in Donetsbekken werd gedreigd. Voorts zou Trotzk: tegenover zijn vrienden een verklaring hebben afgelegd, dat voor den lsten December, den datum, waarop het Communistisch Congres weer bijeen komt, hij Stalin c.s. zou hebben verdron gen. Hierop heeft Stalin order gegeven de rppesitie te ontwapenen en hare wapens aan de Gepoos uit te leveren. Sacco en Vanzetti. De New-Yorksche politie maakt bekend, dat te Reading, in Massachusetts, een groote hoe veeheid munitie is gestolen. Vele vooraanstaande personen en verscheidene corporaties hebben anonieme brieven ontvangen, waarin gedreigd wordt met ontploffingen. De argumenten voor en tegen de uitzon deringen, aangevoerd door de verdediging, naar aanleiding van de beslissingen van rechter Sanderson in het opperste gerechts hof van Massachusetts en rechter Thayer van het opperste gerechtshof in de zaak Sacco en Vanzetti, werden heden door vier rechters van het opperste gerechtshof, die zitting hielden als volledige rechtbank, gehoord. De verdediging baseerde haar appèl op de door rechter Thayer getoonde bevooroordeeldheid. De attorney-general antwoordde, dat niet voldoende bewijs was geleverd van de bevooroordeeldheid om de uitvaardiging van een „writ of error door Sanderson te rechtvaardigen. Een bom, naar de politie gelooft, ge- plaats door personen, die met Sacco en Vanzetti sympathiseeren, is gisteravond ontploft op het balcon der woning van het hoofd der recherche. Er werd een muur vernield, doch er waren geen slachtoffers. De pers publiceert een oproep van het communistische internationale vakverbond, waarbij de arbeiders van alle landen wor den uitgenoodigd de staking ten gunste van Sacco en Vanzetti voort te zetten. De rechters van het Hooggerechtshof, die zijn begonnen met het onderzoek van de argumen'en, vervat in. het dossier door de verdediging van Sacco en Vanzetti inge diend, hebben beraadslaagd, maar uit niets blijkt, wanneer hun beslissingen bekend zullen worden. Hill, de voornaamste advo caat der veroordeelden, hoopt dat hij door rechter Oliver Wendell Holmes gehoord zal wprden, hetgeen, zoo meent hij, tot gevolg zal 'kunnen hebben, dat het dossier van de geheele zaak door het Bondsbooggerechts- hof te Washington zal worden onderzocht. Ontploffing in Illinois, Even na middernacht werd de wijk West- bluff van Péoria door een hevige ontplof, fing opgeschrikt. De bewoners werden uit hun bed geworpen en de rullen sprongen. De oorzaak der ontploffing is nog onbe kend. De politie brengt haar in verband me* de arbeidersmoeilijkheden van den laatsten tijd. Het Offensief tegen de Noordelijken LONDEN, 17 Aug. Sir Percival, Phillips, de speciale correspondent van de „Dail/ Mail" te Shanghai seint aan zijn blad, dat met de ineenstorting van Tsjang-Kai-Chek's nationalistische of Zuidelijke beweging aan kortstondig bewind, de huidige phase der haar einde is gekomen. Zuid-China betreedt thans een nieuw tijdvak van locale heer schappij der onderscheidene militaire over. heden, welke door den huidigen chaos nog vergroot wordt. Uit Peking wordt gemeld, dat het leger van Feng Yoc Hsiang een massa aanval op de Noordelijken heeft ondernomen in het district, dat tusschen 1 ientsin en Hankau gelegen is. De aanvallers werden evenwel verslagen en leden groote verliezen. Ter zelfdertijd wist het Shangtungleger van Soen Tsjoen-Fang den volledigen terug tocht van de Noordelijken te bewerken. Generaal Galen Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat generaal Galen, de Russ'sche militaire raadsman, daar is toegevoegd aan de Na tionalistische regeering, te Hankau is terug gekeerd in verband met het feit, dat de spoorwegverbindingen verbroketl zijn. De Britsche concessies. Vertegenwoordigers van handelmaat schappijen met belangen in de Jangtzeha. vens vertrekken binnenkort tezamen met Britsche ambtenaren naar Sjangsia. Itsjang, Tsjoenking en andere centra aan de rivier, om een onderzoek in te stellen naar den toestand, die in deze plaatsen heerscht. De Britten snijden een spoorweg af. Naar aanleiding van de weigering der Chineezen om de vleugels van het Britsche vliegtuig terug te geven, dat een noodlan ding moest maken huiten de Europeesche nederzetting, sneed de Britsche comman dant den spoorweg SjanghaiHantsjau- Ningpo door en bezette de oude stellingen buiten de nederzetting, die de Britsche troepen bezetten gedurende de wanordelijk heden in het begin van het jaar. Pceliau door Noordelijken genomen. De Noordelijke troepen hebben Poekau genomen en bombardeeren thans Nanking. Een onderhoud betreffende het loodswezen. De Belgische minister Anseele vertrok gistermorgen naar Vlissingen, om ter plaatse een onderzoek in te stellen naar de wer king der loodsdiensten. Naar de correspondent van de „Tel," te Vlissingen nader mededeelt, heeft de heer Anseeie, die vergezeld was van eenige ambtenaren van zijn departement, een on* derhoud gehad met den inspecteur van het Loodswezen over verschillende dienstaan gelegenheden. De minister is in den namid dag weder naar Brussel vertrokken. De C.H. raadsfractie te Hilversum heeft bij den raad een voorstel ingediend om te komen tot een dansverbod voor de Zonda gen en algemeen erkende Christelijke feest dagen en voor werkdagen na tien uur 's avonds. Binnenkort zullen van regeeringswege nadere mededeelingen geschieden Bij de behandeling van de begrooting van het Wegenfonds in de Tweede Kamer der Staten-Generaa'i is door den Minister van Waterstaat mededeelig gedaan van een door Z. Exc. ontworpen vijf-jarig werkplan, dat beoogt de Rijkswegen in dien tijd in een behoorlijken toestand te brengen, Daar de verschillende vereenigingen van weggebruikers, belanghebbende corporaties e.d. bij de samenstelling van dit voor haar <oo buitengewoon belangrijke stuk niet door Z. Ex. waren gehoord, hebben de da- gelijksche besturen van den A.N.W.B. en de K N.A.C. in een gezamenlijk adres ver zocht alsnog van het opgemaakte werkplan kennis te mogen nemen, teneinde dit in studie te kunnen nemen en eventueele op merkingen of bezwaren tijdig onder de aan dacht van een Minister te kunnen brengen. Op dit adres heeft de Minister van Wa terstaat den besturen geantwoord, „dat het voornemen bestaat binnenkort van Regee ringswege nadere mededeelingen over het 5-jarig werkplan te doen, waarvan zij alzoo spoedig zullen kunnen kennis nemen." Met geen ander toestel zal de reis gemaakt worden. Op Schiphol hadden gisteren de proef vluchten plaats met het Fokkervliegtuig, be stemd voor de oceaanvlucht van Minchin. Piloot Sillevis heeft het tpestel ingevlo gen en vervolgens is met Minchin als pas sagier, de drie-uur-vlucht, noodig voor het verkrijgen van luchtwaardigheidscertifica ten, 's middags te half drie aangevangen. De tocht is goed geslaagd. Col. Minchin en capt, Hamilton, die als tweede bestuurder de Oceaanvlucht hoopt mee te maken, wa ren beiden vol lof over bet Fokker vlieg tuig en verklaarden met geen ander toe stel de reis te willen aanvaarden. Heden hoopte Minchin met Hamilton te starten voor Croydon. Omtrent de plannen welke zooals wij reeds meldden zouden bestaan om een vlieg- trocht NederlandAmerika over den oceaan te ondernemen, schrijft de Msb. nog het vol gende Naar wij vernemen, zal binnen afzienba- ren tijd een vliegtocht NederlandAmerika worden ondernomen, uit een zuiver zakelijk oogpunt. De bedoeling van dezen tocht ts, in den korst mogelijken tijd groote onderne mingen in Noord- en Zuid-Amerika te be zoeken. Deze vliegtocht wordt ^ondernomen in op dracht van eenige groot-industrieelen hier te lande, die voor gezamenlijke rekening één vertegenwoordiger zullen uitsturen. De plannen voor dezen tocht, die reeds lang In bespreking waren, hebben Dinsdagavond hun beslag gekregen. Als vertegenwoordigd is aangewezen de heer P. Dobbe uit Amster dam. Van welke maatschappij men echter ge bruik zal maken, is nog niet zeker, daar dit afhangt van de .zeer uiteenioopende aanbie dingen. Wel is zeker dat wanneer de tocht binnen twee maanden zal geschieden, men gebruik zal maken van een één-motorigc- vliegmachine. Het is echter geenszins uitge sloten, daar de aanbiedingen zeer hoog zijn dat de ondernemingen die dezen vliegtocht hebben uitgeschreven, zelf een machine zul len lalen bouwen, en zelf de piloten zullen aanwijzen. Volgens de berichten zal de tocht onge veer een half jaar duren, teneinde de di verse firma's grondig te kunnen bezoeken. De tocht begint te Amsterdam en gaat ver der over West-Ierland, New Foundland, New York, Canada en weer terug, De K. L. M. gaaf een cursus openen tot opleiding van „vliegend-werktuigkundige" voor de internationale lijnen. Eenigen tijd geleden werd een en ander gemeld over het plaatsen van kunstmatige landingsplaatsen in de zee ten einde het verkeer over groote afstanden te verge makkelijken. De eerste Oceaan-landingsplaats is reeds door den uitvinder Armstrong beproefd. Hij zal z'n „eiland" thans op 550 mijl van de kust plaatsen, waar de zee drie mijl diep is Er moet dan blijken of het eiland een eiland blijven zal. Men zal echter geen landingen op dit nieuwe terrein beproeven, daar het eiland nog niet -n de normale porporties zal worden uitgevoerd. Het wordt dus slechts een proef op stormweer- Van de negen groote vliegmachines bleven er slechts vier over. Negen vliegtuigen, waarvan één met een vrouwelijke passagier, kwamen Dinsdag, naar gemeld wordt aan den start voor de vlueht van Oakland in Californië naar Hawaï. De start der negen vliegtuigen liep even wel niet bijzonder vlot van stapel. Een der vliegtuigen werd al direct afgekeurd, omdat de benzinecapaciteit niet voldoende was voor het traject van bijna 4000 K.M., dat een vlucht van ongeveer 22 uur zou vereischen. Een tweede vliegtuig stortte kort na de opstijging neer en werd ver pletterd. De piloot was wonder boven wonder ongedeerd. Twee andere mededin gers moesten daarop na een succesvollen start terug keeren wegens een defect aan machine, terwijl even later nog twee machi nes den tocht moesten opgeven. Aanvankelijk hebben slechts drie vliegers de vlucht naar Hawaï definitief aanvaard. Namelijk de „Golden Eagle", de „Aloha" en de „Wool Araco". Later is ook het vliegtuig „Miss Doran dat eerst moest terugkeeren, opnieuw ge- straat, zoodat thans vie rvliegtuigen in de lucht zijn op weg naar Honoloeloe. Het stoomschip „Wilhelmina meldt, dat het om 2.15 n.m. (Pacifictijd) op ca. 70 K.M. van San Francisco gepasseerd werd door de „Aloha". Om 4 uur n.m. meldde hetzelfde schip het passeeren van de „Wool Araoo", welk vliegtuig seinde, dat het de navigatie-signalen, die door de le^erautori- teiten worden uitgezonden, uitstekend ont vangt. Om 7.30, Dinsdagavond (Pacifictijd) werd uit Honoloeloe gerneld. dat de vliegtuigen op 1000 K.M, van San Francisco zijn gezien. Uitgebreide maatregelen werden voor de aankomst der vliegtuigen op het Whcelcr- field, op vier miil van Honoloeloe, genomen. Nabij het vliegveld was een parkeerplaats voor tienduizend automobielen ingericht. Gisteren zouden de vliegers Eertaud er Mill van Roeseveltfield voor hun vlucht naar Rome starten, indien de weersomstandig- heden dit zouden toelaten. Wegens een defect aan het landingsappa raat hebben zij de vlucht echter moeten opgeven. Het hoofdbestuur der Post en Tel. deelt het volgende mede omtrent de wereld conferentie voor luchtverkeer te Den Haag. Ook de vrije stad Dantzig heeft ver klaard, aan de luchtpostconferentie te zul len deelnemen; als gedelegeerde is aange wezen de staatsraad Zander, Als gedele geerde voor Italië zal optreden dr. Pietro Tosti, chef van dienst bij het hoofdbestuur der post. en tel. daar te lande. Tunis zal worden vertegenwoordigd door den heer Lebon, directeur van de Fransche pos!- cxploitatie. Als expert van d2 Hongaarsche luchtvaart-mij. zal aanwezig zijn de heer Lebon, directeur van de Fransche post- of bij diens verhindering de heer Ladislas Tanezes, eveneens bij genoemde maatschap pij werkzaam. Voorts werd nog bericht ontvangen van Bul garije, dat niet, en van Spanje, dat wèl aan de conferentie zal worden deelgenomen. Namens laatstgenoemd land zullen aanwe zig zijn ,als gedelegeerden de heeren Tomis Diez Frias, chef van de spoorwegbureaux, spoorweg-postkantoren en luchtvaartdien sten en Antonio Carnacho Sanjurjo, chef van dienst aan de hoofddirectie van het verkeerswezen; aan de delegatie is toege voegd de heer Abustin Ramos Garcis, amb tenaar bij laatstgenoemden dienst. De administratie van Finland zal verte genwoordigd worden door den heer G. E. F. Albrecht, dir.-generaal der P. en T. aid,-ar; Britsch-Indië eveneens door den „poslmas- ter-general" den heer G, V. Bewoor. Als experts van Zweden zullen nog aan de con ferentie deelnemen de heeren C. Florman, directeur van de Zweedsche luchtvaart-mij, en de hoofdredacteur Gerle. De delegatie vanl Tsjzcho-Slokakije zal zijn samengesteld uit de heeren dr. Otok-r Ruzicha, hoofd van dienst bij het Ministe rie van Post, en Tel. en dr. Frangais Novak, chef van de afd. luchtpost aan genoemd ministerie. De luchtvaart-mij. „Cesko-Slovenska le- tecka Spolecnost" zal worden vertegen woordigd door den bedrijfsleider Bohuslav Stulik; de int. luchtvaart-mij, door den heer Jean Bastaki, lid van den raad van ad ministratie van genoemde maatschappij, ter wijl voor de derde daar te lande zetelende luchtvaart-mij., n.l. de „Ceskoslovenké Statui Acrolinie", de genoemde gedelegeerde Fran cois Novak, lid van de directie van ge noemde maatschappij, zal optreden. Rumoer te Amsterdam. Het was gisteravond weer rumoerig in de hoofdstad van betoogers voor de vrij heid van Sacco en Vanzetti. De gang van zaken was in het kort het volgende: de syndicalistische arbeiders en zij die zich daartoe rekenen, hadc'en een bijeenkomst gehouden op het Parkschouw- burgterrein, waar enkele sprekers over Sacco en Vanzetti en hun lot het woord hadden gevoerd; de belangstelling was slechts tamelijk groot. Na afloop der bij eenkomst trok men in optocht via Sarpha- tistraat en Frederiksplein naar het Am- stelveld waar de stoet ontbonden were). Onderweg schreeuwden de betoogers die natuurlijk in Amsterdam de meest des kundigen zijn wat betreft de vragstukken van het Sacco en Vanzetti-proces luid keels dat u'e beide Italianen vrij moeten. De politie, die eerst onder leiding stond van den inspecteur De Vries, later van den hoofdinspecteur Hoogenboom, wist de be tooging in goede orde te doen vérloopen. Pas nadat op het Amstelvrfd c'e stoet ont bonden was cn een gedeelte der deelne mers naar het Rembrandtplein togen, waar zij bleven rondloopen, moesten de politie ruiters optreden om wanordelijkheden te voorkomen. Enkele keeren werd een ge deelte van het plein en een aangrenzend stuk straat schoongeveegd. De nachtlucht deed tenslotte de verhitte gemoederen der betoogers kalmeeren, waarna de rust weer- keerde_ De Rotterdamsche Centrale Recherche heeft den zeventienjarigen J. J. L. S. aange houden die er van verdacht wordt op ver schillende politiebureaux de geldbussen, waarin gaven voor de blinden kunnen wor den gedaan geledigd te hebben. De jongen was in dienst van een schoenmaker, die voor de politie werkte, 's Maandags en Za terdags moest hij het werk aan de verschil lende bureaux afleveren. Het gebeurde dan wel eens, dat hij een oogenblik alleen in de wachtzaal gelaten werd en van deze ge legenheid maakte hij gebruik om de bussen te ledigen. De jongen heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij verteerde het geld in 'n kroegje onder de gemeente Kethel. Met motor en al over den kop. Op den Rijksstraatweg tusschen Arnhem en Nijmegen bij Oosterhout is een ernstig motorongeval gebeurd. De kunstschilder Schilt uit Arnhem reed op zijn motorrijwiel met een vaart van 30 K.M. naar Nijmegen. Op de duo zat de heer G. Stout alhier, gede legeerde van den Wielrijdersbond en voor- rv/r>r J-8" a^' Gelderland van den N. W.B., oie even te voren te Arnhem de con trole had uitgeoefend bij de komst der deel nemers aan de toer door Nederland. Bij Oos terhout moest men een drietal wielrijder» die in de richting Nijmegen gingen en naast elkaar op den weg reden passeerden. Uit ^Êcnovergestelde richting naderden te gelijkertijd twee dames, eveneens op de liets De heer Schilt kon niet meer door den haag van wielrijders heenkomen en reed tegen ecu der wielrijdsters aan. De ihotor sloeg over den kop en de heeren Schilt en Stout werden en eind weggeslingerd. Ze liepen velschillende bloedende wonden op, terwijl van den heer Schilt een arm werd ontwricht. Zij zijn verbonden door een ge neesheer uit Lent. Erger was het gesteld met de wielrijdster, mej. Hendriksen uit Zwolle. Zij is ernstig gewond per auto naai het ziekenhuis te Arnhem vervoerd. De Juni-nummers van het „Bulletin Cathr- lique de Peking en van „Le Petit Hassager de Ningpo" brachten het verslag der plech tige bisschopswijding van den nicuw.be» noemden apost, vicaris van Ningpo, Z.D.H Mgr. André D'efebvre C.M., op 1 Mei j.l. Wegens den benarden.politieleen toestand, waarin vooral het Zuiden van China nog ver keerde, kon aan dit feest niet al de ge- wenschte luister worden bijgezet. Toch was het een echt indrukwekkende plechtigheid door het feit, vooral, dat zij beschouwd kan werden als eene voortzetting der grootsche fee,"Sen waarmede, verleden jaar, de wijding der zes Chineesche bisschoppen werd ge vierd. De wijding were n.l. toegediend door Z.D.H. Mgr. Hou C.M., Apost. Vicaris van Taichow, eerst de studiegenoot van mgr. D'efebvre en Ipter zijn medewerker ook, als professor, aan tiet seminarie van Kashing. Z.D.H. mgr. Defebvre werd geboren te Tourcoing (Fr.) den 24slen Juni 1886, stu deerde achtereenvolgens aan de apostolische scholen van Loos (Fr.) en Wernhoutsburg (Zundert), werd in 1903 opgenomen in de Congregatie der Missie (Lazaristen) te Parijs en vertrok reeds in 1904 naar de missie van China om daar zijne studies te voltooien. Priester gewijd in 1910, was Z.D.H. eerst als missionaris werkzaam in het vicariaat Ningno, om later belast te worden met de leiding van het seminarie voor inlandsche priesters Kashing. Zoo heeft het St. Vincentius' seminarie Wernhoutsbrug, welks studenten than? als missionarissen over de vijf werelddeelen zijn verspreid, ook zijn eersten bisschop. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. MI VA. Het is niet te doen om tegenwoordig alle uit beginletters samengestelde woorden of uitdrukkingen te verstaan en ik denk dan ook, dat geen of weinig lezers van dit blad weten, wat de titel van dit stukje beteekent. Ik zal hem daarom maar vertalen Miva beteekent „Missions Verkehrs Arbeits- gemeinschaft". Door persoonlijke relaties met een def propagandisten heb ik dezer dagen met deze Duitsche stichting kennis gemaakt. De Oblaten Paler Paul Schulte te Keulen is op de gedachte gekomen haar in het leven te roepen. Zij heeft tot doel de missionarissen aan geschikte moderne verkeersmiddelen, zooals vliegmachines, auto's, booten enz» te helpen. Veel tijd immers gaat verloren, veel kracht wordt verspild door de dikwijls dagen- en wekenlange reizen, die de mis sionarissen moeten ondernemen om van een statie naar de andere te trekken, om zieken te bezoeken enz. Dat de belangstelling voor dezen nieuwen vorm van missieactie in Duitschland zeer groot is, blijkt wel hieruit, dat Zijne Eminen tie Kardinaal Schulte, Aartsbisschop van Keulen het protectoraat van de nieuwe stich ting heeft willen aanvaarden en dat Dr. Adenauer, Oberbürgermeister van Keulen er het voorzitterschap van heeft op zich geno men, het blijkt ook uit het feit, dat de bekende Junkerswerke er een vliegmachine en de R. K, Vrouwenbond van Trier een huisboot aan hebben geschonken. Ik heb aan den propagandist L. M. Voss, Apostelnkloster te Keulen moeten beloven in ons land meer bekendheid aan de nieuwe stichting te geven en ik weet niet beter te doen, dan aan de Kath. Pers te verzoeken dit korte stukje op te nemen. Het wordt gelezen door hen, die voor de verdere pro paganda van deze ongetwijfeld praktische idee meer aangewezen zijn dan ik. Zij gelieven in relatie te treden met boven- genoemden propagandist. Hij zal gaarne alle inlichtingen en medewerking geven. Roermond, 11 Aug. „„„«tfsM AMSTERDAM, 17 Aug. (Bericht v/d. makelaar Jac* Knoop). Aardappelen. Zeeuwsche bonten f 5-25—5.50, id blauwen f 5.255.50, id. bl. Eigenheimers f 5.255.50, id Eigenheimers f 44.20, id. Eigenheimer poters f 2.70—3 alles per Hl. IJpolder Eigenheimers f77,50» jd. blauwe Eigenheimers f 3, id. muizen f 67, id. Eigenheimer poters f 4—5, id. roodbonten f 8, Andijker blauwen f 8, id. bonten f8 id. kleine muizen f45, Langedijker muizen f78, NoorcLHoll. Eigenheimers f7.50, id, blauwe Eigenli. f7— 8, Anna Paulowna zand Eigenh. f 910. Hiliegommef Eigenheimers f 910, alles per 100 Kg. Flakkeesche Eigen* heimers f 44.20, id. bl. Eigenheimers f 5»25~5»5o P« HU AMSTERDAM, 17 Aug. (Bericht v,/h. Gem. Veilings* geb. Expl. De Jong Koene). Fruit Druiven franken talent f0.821.10, alicanten f0.981.20, witte druiven fo.70— gewone roode bessen f 0.380.46, witte bessen f 0.24-0.32 kruisbessen groen rijp f 0.100.20, dubbele witte pruimen f1562, reine claudes f5864, alles per Kg.; perziken extra f 0.140.21, perziken I f 0.080.13, suikermeloeneit f 0.360.54» netmelocnen f 0.280.45, annanasmeloenetx f 0.28—0.82 per stuk. Appelen. Godlin Keswick f 1418, Jellow transparan* ten f 2442. Peren. Oomskinderen of kruideniersperen f 2440, sijsjesperen f1418, N.-H. suikerperen f812, Dirk* jesperen f n13, precose f 2434» hcantjesperen f 913, pollemans f 1014, llles per 100 Kg. Groenten. Bloemkool extra f 2229, idem I f 1518 snijboonen f 1826, enkele spercieboonen f 2428, dub bele spercieboonen f 1621, spinazie f 2026, postelein f 10ia, tomaten f 1016, alles per 100 Kg.; peen f 11— 17, rabarber f48, selderie f68, pieterselie fa4# per 100 bosjsla extra f 1.202.30 idem I f 0.80i.xp an dijvie f 2.50—3.80 per 100 krop; nieuwe aardappelen f 6.50 8.80, drielingen f 4.80, duinzandaardappelen f 910.20 per 100 Kg.; komkommers geel f34, idem wit f 1.50— 13 per 100 stuks; augurken fijn fijn f 40—48, idem fijn f2334» idem basterd f 1620, f 4048, idem fijn f28 34» idem basterd f 1620, idem grof f 46 per 100 Kg. Bloemen. Rozen Hardley f 58, golden Ophelia f 2.50 4, Ophelia f 2.504, Sunburst f 1.503» Vcrschura f 1.502.50, Keizerin f 1.503, Columbia f24» Butter fly f 24, Marcel Rover f 1.503.50 per 100 stuks. Diversen: Anjers I f 46, Gladiolen f 0.701.70, Dah* lia's f 1.504. Tulpen: Japansche lelies f 69, tijgerlelies f 1,50-74 per tak; Lathyrus in div. kleuren f 0.060.08 per bosje» groen f 47 per 100 ranken. Planten. Hortensia's f 1.201.80, klein fo.400.60 Begonia's f 0.080.14, Coleus f0.150.25, Tradescantia'i f 0.120.18, Primula's f0.140.18, Adjanthums fo.04— 0.05, Plumosa's f 0.05;o.o7. BOVENKARSPEL, Station, 16 Aug. Aardappelen. Koks f 1.501.55, Due f 1.151.25, Nynetifold fi.05 1.10 Schotse f2.903.30, kleine f3.063.30, blauwe f 3, bonte f 3.05 per baal. Aangevoerd 2400 baal. Bloem kool ie soort f 13.5022.40 2e s. f2.507-70, 3e s. fo.75 per 100 stuks. Aangevoerd 9700 stuks. Roode kool f 1.60 3.10 per ioo Kg. Aangevoerd 33.000 Kg. Gele kool f 3.20 —5.30 per 100 Kg. Aangevoerd 5500 Kg. Witte kool f 1.40 1.80 per 100 Kg. Aangevoerd 5200 Kg. CULEMBORG, 16 Aug. Fruit. (Veiling Culemborgen Omstreken). N.H. suikerperen 5V210, Fransche idem 6V2 ct., Koningspitten 8—9» Dirkjesperen 58%, kruide niersperen 2133, Zwaanhalzen 68%, Clapp's Favo rite 30, Stroopperen 6 Va, Charlemowsky 12—14, Keswick Godlin 8»2, glasappelcn 6Dusse van Oldenburg 13, tulpappelen n'/>, Gravensteiners 8, Gamerensch zuur 13, Weltappelen 6y%» Krozen 26—30, Lichte id. i8V2—25, Donkere id. id. 20, Pruimen 17%— i$K Blauwe pruimen 15, dubbele witte Pruimen 54 ct. alles per Kg. ELST, (Bet.), 16 Aug. (Veiling E.K.V.) Fruit, Eldensche blauwen 16—22, dubbele witte pruimen 5467, Belle de Louvain 24—29» abrikoosperen 6065, wijnpruimen 40 —43, óellow Transparant ie soort 26—31, 2e soort 13x8 Early Victoria 1517, Ravensteiners 916Codling Keswich 10— x4Vs Dirkjesperen 58Va» Janbazen 6xo, kruideniersperen ie soort 3227, 2e soort 1823%» Clapp Faforite ie soort 2433» 2e soort 16l8Vi» Amedotperen 58'Stichtsche heerenpcren 69 ct. per ICg. NIJMEGEN, 16 Aug. (Weekmarkt). Varkens Aanvoer 577 biggen f 8—15 per stuk. 140 vette varkens 50—32 ct* per Kg. Vee. Aanvoer 9 vette koeien 4853 ct. 18 vette kalveren kalveren 36—45 ct. per Kg.; 131 nuchtere kalveren f13 34, q schapen f 1523 per stuk. Eieren. Aanvcer 230.000 kipeieren f 6.757.50 per 100 stuks. WOERDEN, 17 Aug. Kaas. Ter markt waren 628 par tijen. Prijzen: Goudschc ie soort f4247, 2e soort f37— 39, rijksmerk ie soort £44—48, 2e soort f5843, zware f 4.9-*>8. Handel matig. 'sGRAVENHAGE, 16 Aug. Eieren. Naar Engeland 'sGRAVENHAGE, 16 Aug. Eieren. Naar Engeland werden in de vorige week uit Nederland verzonden 4.166.400 eieren. ROERMOND, 16 Aug. Eieren. Aanvoer 3.250.000 s-uks Hoogste prijs f7.50, middenprijs f7.laagste f 6;50» Kleine eieren f66.50 Eendeneieren f66.70. VENLO, 16 Aug. Eieren (Cöqp. Veilingvereeriginr). Aangeveerd 840.000 stuks. Kipeieren f6.707-50» kleine idem f 6.70, eendeieren f5.705-90. MAASTRICHT, 17 Aug. Botermijn. Aanvoer 127.90® Kg. Hoogste prijs f 2.06, middenprijs f 1.96, laagste f 1.75

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7