- >«ir GEMEENTERAAD VAN HAARLEM De oprichting van een openbare school voor voorbereidend lager onder wijs in het Leidschekwartier. Aankoop van terreinen nabij de Jan Gijsenvaart voor f 252.000. De staking bij den woningbouw aan de Slachthuisstraat. De overneming van personeel uit de geannexeerde gemeenten. De scheuringen in de nieuwe bad- en zweminrichting aan de Houtvaart. De asphalteering van de Breestraat te Beverwijk vordert snel en zal 'deze week waarschijnlijk nog gereed komen. Met verlangen wordt weer naar de openstelling van dezen belangrijken verkeersweg uitgezien. Een noodlottige aanrijding. GEMENGD NIEUWS. Bij gelegenheid der kaïnpioenschaps-wielerwedstrijden te Keulen werd een optocht gehouden, waarin o.a. deze groep uit een vorig tijdperk voorkwam. Gisteren „reed" een stoomboot door de stad, voortgetrokken door een motorfiets. Een tweetal Duitschers reizen daarmede „te water en te land" Europa rond. Voor Amsterdam's Artis. In de Zilk botste gisteren een Ford-auto tegen een anderen auto. Tot over maat van ramp kwam er nog een derde auto aan, welke de Ford in elkaar reed. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Hierboven geven wij een kiek van wat eens de Ford-auto was. De herdenkingsfeesten te Beverwijk. Deze week is een aanvang ge maakt met de voorbereiding van de herdenkingsfeesten. Zooals men weet, wordt de bekende Wijkertoren geïllumineerd. De verlichting tijdens de feesten van dezen hoogen toren, die tot zeer ver in den omtrek zichtbaar is, zal ongetwijfeld een fantastisch schouwspel opleveren. Hierboven een typische foto van de werkzaamheden der electriciens, die voor dit werkje niet aan duizeligheid mogen lijden. Een vette boel. Wie deed het? Een flinke schipper. CRICKET. R. en W. 3a—C. V. H. Koning Foead van Egypte, met zijn gevolg, ten Vaticane ontvangen. Kard. Gasparri begeleidt hem. iBMBpSpjj (vervolg). De heer VAN LLEMT brengt hulde aan B. en W. Hij meent, dat men met dit voor. stel op het goede pad is. De heer JOOSTEN is den heer v. Liemt dankbaar voor diens sympa hieke geluid. Hij hoopt, dat de heer Klein niet gevolgd wordt op den door hem aangegeven weg, de ou tillage van de school niet zoo goed te laten zijn. De concurrentie moet dusdanig zijn, dat getracht wordt, het onderwijs zoo goed mo gelijk te doen zijn. Mevr. MAARSCHALL protesteert tegen de uitlhting van den heer Klein. Spr. erkent de toewijding van de katholieken voor hun schelen, maar vooral de laatste jaren is verbelering van de katholieke scholen *c constateeren, nadat zij subsidie krijgen. De heer BOES brengt hulde aan B. en W. voor het z.i. sympathieke voorstel. Hij ontkent, dat er iels klaineerends in de toelichting is voor het bijzonder onderwijs. Ook is het niet juist, dat geteekend is door ouders, wier kinderen toch de school niet zullen bezoeken. Zoowel de bijzondere als de openbare scholen moeten zoo goed mogelijk gemaakt •worden en de outillage der bijzondere en openbare bewaarscholen moet ook zoo goed mogelijk zijn. Mej. BERDENIS VAN BERLEKOM acht het open terrein bij de school te klein. Misschien kunnen B. en W. nog uitzien Op de vragen van den heer KLEIN ant- wooidt wethouder BRUCH, dat nog een tweetal hoofden van scholen benoemd m">et werden. Eet ter is met Augu> ns eei. wet in werking ge., eden, dat hoofden van scholen niet meer mogen benoemd wor'en, lenz.j „it wa« Ipgelders. Onderzocht wordt, hoe deze hu}.al r.g het minst nadeelig voor de gemeente kan werken. Om die reden zijn B. en W nog met met voordrachten gekomen. lli jrna gaat de raad in geheime verga dering. Aankoop perceelen. Na heropening der vergadering vraagt wethouder REINALDA namens B. en W. een bedrag van 252.000 aan voor den aankoop van perceelen aan Jan Gijsenvaart. Het crediet wordt verleend. Bouw basaltkademuur B. en W. vragen een verhooging van het crediet van 8.800 aan voor verlenging van een basaltkademuur aan de Friesche Var- kensmarkt. Het crediet wordt verleend. Overneming gemeente personeel. Op vragen van den heer ROODENBURG deelt wethouder REINALDA mede, dat in totaaal van de geannexeerde gebieden 176 ambtenaren, werklieden en politiepersoneel overgenomen is. Alle werklieden en werksters, met uitzon dering van één, zijn te werk gesteld, evenals bet geheele overgenomen politiepersoneel. naar verkrijging van grooter terrein. Wethouder BRUCH i> van oordeel, dat het voorstel van B. en W. losgemaakt moet worden van de toelichting der ver zoekers. Het voorstel is conform het beginsel, door 't voorstel van B. en W. en den raad uitgestippeld. De verzoekers hebben aan de uitwerking van dit beginsel mede een slootje gegeven. Er moet niet gestreefd worden naar ver krijging van het modernste snufje op dit gebied, maar anderzijds moet men een zoo goed mogelijk ingerichte school verkrijgen. Alle overbodige uitgaven moeten echter achterwege blijven. Een open terrein is er niet. Echter, als de noodwoningen op het Leidscheplein af. gebroken zijn, wordt daar een ruime en on gevaarlijke speelplaats verkregen. Mei de uitwerking der plannen zal het nieuwe college van B. en W. zeker den noodigen spoed betrachten. De door den heer Visser gewraakte zin snede acht spr. niet gericht tegen het bij zonder onderwijs. De heer KLEIN onderschrijft het door den heer Van Liemt gesprokene ten volle. De school moet zoo goed mogelijk wor den ingericht, maar hij bedoelde te zeggen, dat ook voor het bijzonder onderwijs de raad wat toeschietelijk zal zijn. Het voorspel van B. en W. wordt aange nomen. Aanschaffing gymnastiek- werktuigen. B. en W. vragen een crediet van 1065 aan, vooi den aankoop van verschillende gymnnstiekwerktuigen voor school C aan den Rijksstraatweg 374. Het crediet wordt verleend. Reorganisatie L. O. B. en W. stellen voor school A in de voormalige gemeente Schoten met ingang van 23 Augustus 1927 terug te brengen tot de gewone formatie van zevenklassige school en van hare 14 parallelklassen te vormen twee nieuwe scholen. elk met 7 klassen, en deze drie scholen aan te dui den: Schol A met nummer 34 en de beide nieuw onts'ane scholen. onderscheidenlijk met de nummers 35 en 36; ais plaats van vestiging voor school nummer 35 aan te wijzen een gedeelte van het schoolgebouw aan de Overtonstraat no. 42. en voor schori no. 36 een gedeelte van het schoolgebouw aan de 'Smedeslraal no. 41. Aldus besloten. Benoeming onderwijzend personeel. Benoemd wordt tot onderwijzer aan school 4: O. de Wit, Haarlem. Verder wordt een aantal leden van het Van de ambtenaren zijn er 33 van Schoten te werk gesteld, 8 van Heemstede, 1 van Spaarndam en 1 van Haarlemmerliede. In overeenstemming met het Georgani seerd Overleg zijn er 5 van Schoten op wachtgeld gesteld en 1 van Heemstede, ter wijl 1 van Haarlemmerliede daarvoor niet in aanmerking kwam. Het tijdelijk personeel zal ontslagen wor den, zoodra het overbodig geworden is. Onderzocht zal dan worden, wie van hen dan nog op wachtgeld gesteld moeten wor den. taxi-ondernemingen tot verzekering de pas- lijk droge kleeren, waarna het gezelschap sagiers tegen ongevallen. laat in den nacht thuis arriveerde. Besloten wordt, om de huur van twee per ceelen grond aan den weg langs de Leidsche- vaart bij besluit van 28 Juli 1926, verhuurd aan W. J. Dankmeijer over te schrijven met ingang van 1 Januari 1928 op naam van de Weteringschans nabij het Frederiksp.ein mevr. G. A. v. d. Berg geb. Dankmeijer. Te Amsterdam liep een 73-iarige man op op de rails, niettegenstaande een tramwa- gen van lijn 7 naderde en van dit rijtuig signalen werden gegeven. Ofschoon uit alle macht geremd werd, kon een aanrijding niet verhinderd worden. De bijziende man ge raakte onder den wagen en deze moest worden opgevijzeld. Toen men den onge- Een beschonken chauffeur rijdt lukkige bevrijd had, bleek, dat beide bee- een wielrijder omver. nen debroken war*n dat hii een hoofd- hadden en hij geeft thans weer, wat de directeur heeft medegedeeld. De directeur van O. W. heeft medege deeld, dat volgens net oorspronkelijke plan nog meer zettingen zouden plaats gevonden hebben. Bij 't uitgeven van grooter bedrag zou de zetting voorkomen zijn, maar de koste, der andere fundeering zouden grooter ge weest zijn dan voor wat gedaan had moet worden ter voorkoming. De zetting is nu tot stand gekomen, al i nog een verdere kleine zetting niet uitgeslo ten. De financieele kosten zijn voor rekening der gemeente. Spr. deelt verder op vragen van den heer Wolzak mede, dat het bassin niet te groot is. Het is 4.55 M. diep. De inhoud van het bassin sluit zich aan bij de temperatuur der omgeving. De" heer KLEIN SCHIPHORST dankt voor de verkregen inlichtingen. Hij merkt op, dat de sterkte der fundeering niet onder worpen is aan het oordeel der commissie van O. W. Voor het onderheien van het reservoir had spr. gaarne eenige duizenden guldens meer uitgegeven. Het was eigenlijk vanzelf sprekend, dat ook onder het reservoir ge heid was. Het reservoir is nooit gevuld geweest. Dat durft men niet aan, of het is té groot. Spr. vindt het niet juist dat O. W. er omheen draait en niet de gemaakte fout wil erkennen. Spr. is dan ook met het antwoord niet tevreden. De heer MIEZÉRUS is het met dert heer Klein Schiphorst eens. Wethouder REINALDA ontkent, dat om de zaak heengedraaid is. De heer CASTRICUM vraagt of het bas sin niet alsnog geheel gevuld kan worden, om te onderzoeken, of de inrichting geheel voldoet. Wethouder REINALDA zal dit nader onderzoeken. De interpellatie wordt gesloten. Het onderloopen v terreinen. Op vragen van den heer KLEUN SCHIP HORST, deelt wethouder REINALDA mede, dat het onderloopen van terreinen in het Deze regeling wordt geacht te zijn in het belang van dc gemeente Haarlem. Financieel wordt de gemeente niet zwaarder belast dan bij een andere oplossing. De arbeidsproductie van het personeel wordt niet verminderd, terwijl de bevorde ringskansen van het gemeentepersonel van oud-Haarlem niet geschaad worden door deze regeling. De nieuwe zweminrichting. De heer KLEIN SCHIPHORST had inder tijd vragen ingediend omtrent de ontstane scheuren in de nieuwe bad- en zweminrich ting. Wethouder REINALDA deelt thans mede, Kleverpark het gevolg is van het rioleerings- stelsel in den Schoterveenpolder. De polder besturen zijn verantwoordelijk voor het op polderpeil houden van het water. Gere geld wordt overleg gepleegd met het polder bestuur, om het euvel te voorkomen, Die polder verdwijnt door bebouwing. Het gaat over de vraag, wie de kosten moet betalen. B. en W. zullen echter er naar streven, dat geen gevaar voor de gezondheid ontstaat. De staking in de Slacht huisstraat. meente spreken met de stakers en hij ver zoekt B. en W., dit nader te onderzoeken en daartegen maatregelen te nemen. De heer JOH. VISSER (C. H.) keurt het af, dat bij deze strijdvoering mishandelingen rijn voorgekomen en dat in de pers zoodanig hierover wordt gesproken, dat men er zoo wel een slappe goedkeuring als een slappe afkeuring in kan lezen. Wethouder REINALDA deelt mede, dat B. en W. niet op de wijze van strijdvoering zullen ingaan, dus ook niet op hetgeen de heer Visser gezegd heeft. De VOORZITTER: „Maar het wordt sterk afgekeurd." Wethouder REINALDA: „Maar wij gaan er niet op in." Spr merkt verder op, dat de aannemer geacht wordt, de voorwaarden te kennen dat voorts de best mogelijke materialen wor den gevraagd en dat, zoodra ze niet aan de eischen van het bestek voldoen, ze afge keurd worden. Patroons en arbeiders willen zich aan arbitrage onderwerpen, behalve de zgn „duizendpooters", n.l. die arbeiders, die oorspronkelijk patroons waren. Deze ver breken het contract en treden dan bij den aannemer in dienst. Spr. vindt het fout, dat die „duizendpooters" in dienst genomen zijn door den aannemer. De stakers zijn Amster dammers. De heer PEPER deelt mede, dat arbitrage geweigerd is, omdat men slechts arbitrage wenschte tusschen de gecontracteerde par tijen, zonder de organisatie van de stakers er in te kennen. De interpellatie wordt gesloten. Bouw noodschoot Op vrajgen van den heer VAN LIEMT deelt wethouder REINALDA mede, dat voor den bouw eener noodschoot te Schoten laagste inschrijver was de Haarlemmer Jac, Klerk voor 7.375, aan wien het werk is gegund. De biervaatjes aan het Spaarne. De heer GROENEND AAL klaagt er over dat nog steeds niets gedaan is, om op te treden tegen het euvel van het leegdrinken der biervaatjes aan het Spaarne. De VOORZITTER en de heer VAN DE KAMP wijzen er op, dat de toestand veel verbeterd is. De eerste merkt op, dat het zoo toch beter is, dan menschen pijnlijk te treffen door te nemen maatregelen. Het geven van een medaille. De beer VAN DE KAMP herinnert aan de beschikbaarstelling van een zilveren me daille ten bate van het concours van „Jacob van Lennep". De indruk is gewekt, alsof deze wedstrijd minder belangrijk is, dan die van 5 jaar geleden. Dat is echter niet zoo. 5 jaar geleden is echter een gouden medaille be schikbaar gesteld. Wethouder BRUCH merkt op, dat het moeilijk is, te contröleeren, of eenige jaren geleden slechts 1 deelnemer ingeschreven had. Spr. heeft opgegeven gekregen, dat er 4 vereenigingen ingeschreven hadden. In internationaal opzicht deed het concours zich eenige jaren geleden daarom belangrij ker voor. Slechts de groote jubilea worden op eemgszins pompeuse wijze herdacht en de kleinere als deze meer eenvoudig. De vergadering wordt dan gesloten. Mededeelingen aan den Raad d.d. 17 Augustus 1927. Ingekomen zijn: Een brief van Gedeputeerde Staten ten geleide van een afschrift van een uittreksel uit het Koninklijk Besluit van 18 Juli 1927 houdende goedkeuring van de verordening tot heffing van schoolgeld op de scholen voor laécr onderwijs; afschrift van het Koninklijk Besluit d.d. 27 Juli 1927 tot schorsing van het raadsbsluit van 18 duli j.I. betreffende vaststelling eener verordening tegen onredelijke opdrijving van woninghuren; een brief van Gedeputeerde Staten ten geleide van het do» hen goedgekeurde raadsbesluit d.d. 16 Ma&t 1927, betreffende goedkeuring rekening en verantwoording In dolle vaart weggereden. Op den Rijksweg WeertEindhoven is 'n ernstig ongeval gebeurd. De ongeveer 20- jarige wielrijder De Graaf uit Weert, die van zijn werk uit Heeze kwam werd nabij den overweg bij Hushoven door een in volle vaart zijnden auto aangereden. De jongeman werd op den weg geworpen en in bewusteloozen toestand opgenomen. Hij had een ernstige hoofdwonde en ook Bles suren in den rug bekomen, zoodat spoedig vervoer naar het ziekenhuis noodig was. De chauffeur van den auto was in dolle vaart doorgereden Later bleek, dat hij zeer beschonken was. In een reparatie-inrichting waar de man even te voren geweest was om scheuren in de banden der voorwielen van den auto te laten herstellen, had men n.l. bemerkt dat hij lang niet nuchter was. Men vermoedde daar, dat ongelukken niet zou den kunnen uitblijven. Daarom werd bij voorbaat zijn nummer genoteerd. Spoedig zal men hem nu wel te pakken krijgen. wond had. Per autoziekenwagen is hii naar het Bin nen Gasthuis overgebracht. Het tramverkeer ondervond een kwar tier vertraging. De lezing van den wagen bestuurder wordt door andere getuigenver klaringen bevestigd. Het Koninklijk Zoologisch Genootschap van Artis te Amsterdam heeft dezer dagen weer eenige belangrijke aanwinsten voor de levende have in onvagst mogen nemen. De heer H. A. van Meerbeek te Accra Goudkust, bracht, met verlof naar hier ko mend, een prachtexemplaar van den West- Afrikaanschen Panter of Luüpaard bene vens een gevlekte Hyena als geschenken voor Artis mede. Beide dieren ziin afkom stig uit het achterland van Konakry Fr. Guinea, en onderscheidenlijk in de roofdie rengalerij en in het berenhuis te vinden. Gezagvoerder L. Maars van het s. „Flandira" bracht uit Brazilië ten geschen ke een vreemde Kwiskaal voor het vogel onderwijzend personeel bii het openbaar dat B. en W. hierover den directeur van O. L. O. overgeplaatst. Openbare Werken, den bouwheer, gehoord De heer PEPER vraagt, of B. en W. be- 1926 commissie voor schoolkleeding, reid zijn, op te treden in het conflict aan de Slachthuisstraat. Wethouder REINALDA acht het beter, deze kwestie thans nog niet in den raad te behandelen. B. en W. zullen de aandacht op de zaak, welke B. en W. volkomen kennen gevestigd houden. Zij zullen op het juiste moment optreden, om het conflict tot een goed einde te trachten te brengen. In een conferentie ten stadhuize is een poging tot oplossing van het conflict te ge raken, gedaan, doch deze is niet gelukt. B. en W. hopen echter, dat alsnog een gunstige oplossing zal verkregen worden. De heer PEPER wijst er op, dat het be lang van de gemeente onmiddellijk bij het conflict betrokken is door de te late opleve ring van de huizen. Daarenboven berokkent elke regenbui schade aan den bouw. Spr. wijst er verder op, dat het materiaal moeilijk te gebruiken is. De steenen moeten gesorteerd worden. Er is dus reeds schade en die moet niet noodeloos vergroot worden. Daarom hoopt hij, dat alsnog B. en W. zul len trachten, een spoedige oplossing van het conflict te verkrijgen, welke aan het belang van allen ten goede komt. De heer KLEIN SCHIPHORST merkt op. dat de eerste conferentie tot gevolg had, dat slechts de partij van den heer Peper geen arbitrage wenschte. Als er dus uit het con flict schade voortvloeit voor de arbeiders, is dat dus de schuld van de partij van den heer Peper. Spr. heeft reeds bemerkt, dat de opzich ters met de stakers spreekt ten nadeele van de gemeente. Spr. acht dat niet in het belang der gemeente en voor de oplossing van het conflict. Uit hetgeen de heer Peper zegt, blijkt voldoende, dat ambtenaren der ge- een brief van de Haarlemsche Orkest- Vereeniging, houdende dankbetuiging voor de voor 1927 toegekende extra-subsidie van 6.750,en waarin nogmaals verzocht wordt de subsidie voor 1928 en volgende jaren te verhoogen tot 40.000; cen brief van den voorzitter van bet Cen traal Stembureau houdende mededeeling, dat J. H- Visée zijn benoeming tot lid van den Raad niet aanneemt, een schrijven van W. F. Jansen, waarin hij bedankt als lid van den gemeenteraad; brieven van den voorzitter van het Cen traal Stembureau betreffende de inzending benoemingsbesluiten M, H. Groenendaal en G. Wolzak Hzn. als leden van den raad, alsmede bericht, dat dezen die benoeming aannemen. Een verzoek van den Gemeente-Ontvan ger, om hem verlof te willen verleenen van 5 September tot en met 1 October a.s. Wordt ingewilligd. Een voorstel van de heeren Joosten en Koppen betreffende inlichtingen omtrent de benoeming van den ambtenaar voor de Beroepskeuze. Wordt aangenomen. b. Gesteld worden in handen van B. en W. om prae-advies: een verzoekschrift van de N.V. Bouw maatschappij „Kleverpark" om het recht van erfpacht van een perceel grond aan de Sant poorterstraat te beëindigen en om den grond aan verzoekster te verkoopen; een verzoek van de Kerkvoogdij der Ned Hervormde Gemeente te Spaarndam, om een bijdrage van 1000,in de kosten van res tauratie van haar kerkgebouw; I een voorstel van de heeren Gerritsz en j v. d. Kamp, betreffende het verplichten van Te Franeker is brand uitgebroken in de vetsmelterij van den heer J. Rollingswier. De brandweer wist het vuur te beperken tot de bovenverdieping. Deze brandde groo tendeels uit. Het gebouw was op beurspolis verzekerd. Naar aanleiding van het feit. dat passa giers van de Kon. Luchtvaart Maatschappij voorwerpen vermisten, heeft de Amsler- damsche politie een onderzoek ingesteld. De verdenking viel daarbij op een der bus chauffeurs en bij huiszoeking werd een kus sen, toebehoorende aan een passagier, in zijn woning gevonden. De chauffeur, die sinds de oprichting bij de maatschappij in dienst is, werd gearresteerd. Hii ontkent den diefstal gepleegd te hebben. Een gezelschap van vier mannen en vier jongens uit Leeuwarden, dat een zeiltocht naar Grouw had ondernomen, is op den te rugtocht met hun boeier op de. Kruiswaters omgeslagen. Alle zeilers geraakten te water. Twee van hen, die onder het zeil waren ge raakt, verkeerden eenige oogenblikken in levensgevaar. Door het zeer flinke optre den van den schipper de man had nog wel slechts één arm konden de drenke lingen aan wal worden gebracht. Omwonenden verschaften zooveel moge huis mede, de heer P. Bakker gaf een jon- gen Boommiereneter van Brazilië ten ge schenke, welke in het Reptielenhuis is on dergebracht. Van een zijner bestuursleden ontving het Genootschap een collectie wondermooie Tanagra's van Santos, vogels, die in schoonheid met suikervogels en Kolibries wedijveren kunnen en een prachtige aan winst voor het vogelhuis vormen. Voor het apen'huis ontving Artis van den heer A. Knipper nog een vreemde Capucy- ntraapje afkomstig uit Noord-Brazilië ten geschenke, dat in het hok der Doodshoofd aapjes een goed onderkomen heeft ge vonden. Vermelden wij ten slotte nog, dat alle® in gereedheid is gebracht voor dc heuglijke inkomste van een jong Giraffenpaar, door de bekende firma Ruhe, Alfeld. uit Rho desia geïmporteerd en aan Artis voorloopig in depositio gegeven. C. V. H. scoort 118, waarvan Keyser 35, Roodt 45. R. en W. dacht dit totaal gemakkelijk t« kunnen passeeren, toen de stand op een zeker moment 111 voor 4 was. De onzeker heid van cricket bleek echter weer een» want zes uur later zat het geheele elftal aan den kant en had C. V. H. met één run gewonnen! (Van Baarsbank 50).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8