-BUK ft Het fascisme geoordeeld. Voornaamste Nieuws Stadsnieuws. T3ENDUIZENDEN ZAECENMENSCHEN Vrijdag 19 Augustus 1927 51ste Jaargang No. 16631 Aanglile moei, op slrafle van verlies» vara alle rechten, geschieden uiterlijk, driemaal vier en twintig uren na Iret ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Agenda 20 Augustus Haarlemsche Missie-actie. De staking te Haarlemmerliede. Het Volksjaarfeest te Haarlemmerliede. Het verdringkingsgeval te IJmuiden. Demonstratiebedrijven in Noord-Holland. Zilveren Priesterfeest van Deken C. M. Jonckbloedt. De kwestie der gasdirecteuren. Burgemeester A.' Slob van Haarlemmermeer. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland naar het buitenland. Mr. S. H. Vening Meinesz. Collecten bij gelegenheid der St. Franciscusfeesten. Huurverordening. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Verwarming der trams. Rijwieldief aangehouden. Bloemboliendieïstal. Een meisje te water. Geen forens. BURGERLIJKE STAND. ORANJEVEREENIGING SCHOTEN. De kinderspelen. DANKEN HUN SUCCES AAN GOED TOEGEPASTE WAAROTV5 ZGUDT OOK GIJ DIT MIDDEL NIET GEBRUIKEN? Nederlandsche Handels en Land- bouwbank, gevestigd te Haarlem. VOETBAL 1) J. J. WEBER St ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht INGEZONDEN. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0-25 Per kwaartaal f 3.25 Franco per post per kwartaal bi Vooruitbetaling 3 58 Bureaux: NASSAULAAN 49. i Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Poatrekeining Nr. 5970, HI Ell WE PMBHE Advertenfiën 35 ets. per regeL Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct» per regel. Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f OOflfi Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7CO M bij een ongeval met f OKfl bij verlies van een hand, j ïj.-Zfïf'50 beer1 ^of "arm^ f 40," Imttee^'vineewi «egen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen t I OUUU." verlies van betde armen, beide beenen of beide oogen; 1 3Ü." doodelijkenafloop1 A3U. een voet of een oog I duim of wijsvingerbeen of arm anacte Tm8e*" In bet leidende Engelsche dagblad de Times zijn dezer dagen van een bijzonderen medewerker eenige artikelen over Italië er het fascisme verschenen, welke blijk gever van de nauwkeurige en langdurige studie van een scherpzinnig man, ondernomen in het land zelf en gegrond op persoonlijke erva ringen. Daar over het Italiaansche fascisme nog allerlei vage en verwarde ideeën heer- schen, gevolg van de strenge censuur, welke alle juiste berichtgeving omtrent de werke lijke toestanden in het Italië van Mussolin onderdrukt en de pers in het eigen land aar. banden legt, is zulk een publicatie van de: te meer beteekenis. Op het ontslaan van het fascisme geeft dt schrijver ons o.m. dfezen frisschen kijk: De oorlog heeft in Italië vooral den kleinen middenstand getroffen, waaruit de gestudeer den, de dokters, advocaten, ingenieurs en leeraars plegen voort te komen. De jonge mannen, die door den oorlog hun studie af gebroken zagen en wier gewone levenspad werd afgesneden, hebben zich op het fascisme geworpen, gelijk zij zich op elke politieke beweging geworpen zouden hebben, die zien ten doel stelde den staat en zijn hulpbronnen aan zich te trekken. Mussolini, die af en toe de waarheid zegt op het onbeschaamde af, moet eens verklaard hebben, dat, welbe schouwd de fascistische revolutie eenvoudig een „plaatsvervangir.^ met geweld" is ge weest. De verovering an den staat zou op zichzelf al de moeite geloond hebben, doch deze jonge mannen, aangemoedigd door üun succes, gingen verder en hielpen mede den staat te hervormen in corporatieven zin, waarmee hun nog betere kansen werden ge boden. Door de fascistische militie met zijn 20,000 officieren op zijn minst naast het gere gelde leger en het talrijke bestuurscomplex hebben honderdduizenden een werkkring ge-, vonden. Deze jongelieden, die thans alle verant woordelijke posten bezet houden, zijn over het algelneen wetenschappelijk slecht onder legd. Zij hebben uit den oorlog een geest van geweld en zelfoverschatting meegebracht en de overtuiging, dat de overwinning Italië niet gebracht heeft, tengevolge van den onwil van zijn bondgenooten, waar het recht op had. Vandaar hun overdreven patriotisme, hun wantrouwen tegenover de ex-bondgenooten en, over het algemeen, tegen al wat vreemde ling is. Vandaar ook het ge»oel van wrok tegen den Volkenbond, dien zij beschouwen als den waarborg voor het behoud van de vredesverdragen, den status quo en don vrede, die, naar hun meening, in Italië's be lang niet te lang mag duren. Vandaar de voorbereiding voor en de verbeiding van den dag, dat, gelijk Mussolini het heeft uit gedrukt, de vleugels van de Italiaansche vliegtuigen de zon zullen verduisteren. Waarop wij echter voornamelijk willen wijzen, is de verhouding van het fascisme tol Kerk en godsdienst. Hieromtrent bestaat nog veel misverstand. Zoo vaak krijgt men den indruk, dat Mussolini en zijn helpers toch maar de redders niet enkel van den troon maar ook van het altaar zijn geweest en nog zijn. Behartigenswaardig zijn daarom de vol gende opmerkingen van den schrijver in de Times, die overigens niet den indruk maakl bijzonder geporteerd te zijn voor den Katho lieken godsdienst en dus ten deze zeke: niet van eenzijdigheid of partijdigheid be schuldigd kan worden. Hij schrijft, na op d, „matelooze ijdelheid en zelfoverschatting" van het fascisme en de fascistische pers bi Ret ophemelen van Mussolini's werk ge wezen te hebben, als volgt: Ook in de houding van den corporatieven staat tegenover den godsdienst ligt hetzelfde gewrongene, onwaarachtige. Wel zijn het godsdienstonderwijs en de heiligenbeelden weer op de scholen ingevoerd en worden openbare ommegangen bij kerléelijke plech- titgheden toegestaan, wel is de vrijmetselarij onderdrukt en worden kerkelijke hoogwaar- digheidsbeklecders met ontzag bejegend doch dit is niets dan politiek opportunisme uiterlijkheid, waarvan een verstandig toe schouwer geen dupe wordt. Het fascisme be schermt den godsdienst, waar deze nutti-' wordt gewaand, om de bevolking dom ei onderworpen te houden, vooral in het Zuiden des lands, maar het laat de kerk geen deel hebben in de opvoeding der jeugd (de Room- •che padvinderij is afgeschaft), noch zorgen voor den moreelen en -ocialen welstand van haar getrouwen (vandaar de vervolging van de christen-democraten). Het crucifix hangt weer in de scholen, maar verscheidene priesters zuchten in de gevangenissen of in de ballingsoorden. Men kan zich niets anti-christelijkers be denken dan de opvatting van den corpora tieven staat, de staatsvergoding, de krachts aanbidding, want gelijk de Paus gezegd heeft in zijn toespraak tot het geheime con sistorie van 20 Dcc. 1926 deze opvatting maakt van den staat een doel en van den burger, den mensch, een middel, volkomen ir beslag genomen door en opgelost'in den staat." Wil de coporatieve staat inderdaad eer bied betuigen voor den waren geest van oen godsdienst, dan zal hij zijn moreele atmos feer dienen te zuiveren, waarin thans de hartstochten van kracht, macht en grootheid de hoQfdbestanddeelen uitmaken cn niet veel ruimte gelaten schijnt te zijn voor chris telijke deugden. Zelfzucht en waanwijsheid regeeren oppermachtig en, hoewel de heele zaak nieuw en jong heet, heeft het al heel weinig van de frischheid en opgewektheid van de jeugd. Hieraan behoeft niet veel te worden toe gevoegd. Bij sociale wanorde, bij parlemen taire misère, bij toenemende gezagsonder mijning, groeiend socialisme en paganisme komt vaak bij velen weidenkenden, maai niet ver-zienden de verzuchting op: Kwam er maar eens een sterke man, die alles weer! eens in een nieuwe orde zette. De geschie denis heeft ons echter geleerd, dat Kerk er g-dsdienst van zulke „sterke mannen' weinig pleizier beleven. Zij gebruiken dc Kerk en haar instellingen, zoolang dat vooi hun politiek bruikbaar is, maar worden haai ergste vijanden, wanneer diezelfde Kerk zich tegen hun onchristelijke practijken of immoreele wenschen moet verklaren. Dai hebben de Duitsche Keizers uit de latere middeleeuwen, Hendrik VIII, Napoleon en zoovele andere monarchen bewezen. Dt liefde voor den godsdienst is ons bij de Italiaansche fascisten altijd verdacht voorge komen, bij den deskundigen schrijver in dt Times vinden wij daarvoor steun en het zou ons niet verwonderen, wanneer de geschie denis der naaste toekomst dat wantrouwen met sprekende bewijzen kwam staven. Kerk en godsdienst moeten nu eenmaal niet of macht en geweld, maar op een zedelijken grondslag rusten. Sociëteit „St. Bavo". Geewone zittin gen, 7 uur. Geel-Wit, 5 uur. St. Jcsepbsgezeülengebouw, Jansstraat 59, Geopend van 8 tot 10 uur. 3. Gem. Concertgebouw. H. ter Hall's're vue 1927, 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van bet Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89'4 uur. R, K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo' Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij- dagavond. R. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en FeestdageD Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7—9 uur. Woensdag middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereen'ging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdag» van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. R.-K, Arbeidsbeurs voor mannen en jon- ~"gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedëstr. 23. Teleïoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, s middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur •X. K. Beclasseerisgsvereeniging, afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusvei eeniging. N Groenmarkt 22 R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1 Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen vooi arttc zieken der S. E. V. Maandag va.» 23 uur Donderdag van 12 uur. R. K, Kraamverplcging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74. Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29. Haarlem (Schoten), Woensdags, van 23 uur. Zuster Toeset, Daroiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur EERSTE HULP EIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. Vertrek naar het Kagermeer en Warmond om 1.30 vanaf den Koudenhorn. Zondag om 2 uur vanaf het Z. B. Spaarne bij IiaarL Dagblad. De Missie-naaikring „St. Theresia welke sinds lang geen onbekende meer is in Haar lem, organiseert een tentoonstelling van zijn werk op Zaterdag, Zondag en Maandag a.s. in het gebouw „St. Bavo". Op deze ten toonstelling zal een keurcollectie kerkpara- menten, als kazuifels, alben, superplies aitaardwalen enz., alsmede ook een uitge breide verzameling kleertjes, speciaal voo." de Missie vervaardigd, te bezichtigen zijn. Ook komt er een fraaie stand van de priesters van het „H. Hart/' welke een uit gebreid overzicht zal geven van kunst- en gebruiksvoorwerpen, die in hun missiege bieden, de Congo, Sumatra, Brazilië, Zweden en Finland, vervaardigd zijn. Nu zouden de dames echter graag willen, dat allen een bezoek brachten aan deze ten toonstelling, waardooj* men dan ook inder daad toont, mee te leven met doel en streven van deze mooie vereeniging. Indien er nog menschen zijn, die deze ver eeniging nog niet kennen, dan vooral moeten zij deze tentoonstelling bezoeken. Het zal beslist een aangename kennismaking zijn, en zij die ze wel kennen, hebben geen aanspo ring noodig, daar zij overtuigd zijn, dat het iets buitengewoons zal wezen, en daarom zullen zij dan ook zeker komen. De staking bij de firma De Ruiter duurt nog steeds ongewijzigd voort, niettegen staande de werkzaamheden vanaf Maandag j.l. toch weer doorgaan met menschen uit andere plaatsen, die zich hiervoor beschik baar hebben gesteld. De bewaking geschiedt door militaire politie Geen enkel incident doet zich echter voor. Wel leveren deze werkzaamheden groote moeilijkheden op vooi de bewoners, daar ter plaatse woonachtig. Thans hebben zij plaats langs den kerkweg te Spaarnwoude en deze weg is zoo smal, dat men er slechts met groote moeite kan passeeren. Vooral ook de groote haspels van cira 7000 K.G., welke midden op den rijweg worden geplaatst, veroorzaken last. Een en ander geeft soms veel vertraging. Woensdag j.l. werd alhier het jaarlijksche volksfeest gevierd van de vereeniging „Wil- helmina". Te ongeveer 10 uur waren de school kinderen met de deelnemers van de ring- rijderij op het feestterrein aanwezig, waar na de schoolkinderen zich konden verma ken op het terrein en in den zweefmolen. Ongeveer half één werd een aanvang gemaakt met het ringrijden met paard en rijtuig. Gedurende den geheelen dag werd het feest opgeluisterd door een muziekkorps, dat daarvoor was aangezocht. In den loop van den middag werden ver schillende kinderspelen ten uitvoer ge bracht. In den vooravond werden nog enkele spelen uitgevoerd, waaraan verschillende dames en heeren deelnamen. Deze spelen bestonden o.a. uit, rookrit voor heeren, ringsteken per fiets voor da mes, heerenfietsrijden met éeii pendaal. Er was den geheelen dag veel publiek op het terrein, 's avonds was het zelfs buiten gewoon druk, dank zij het zeldzame prach tige weer zoowel op den dag als s avonds. Des avonds werden door het Bestuur aan alle schoolkinderen troostprijsjes uitge deeld, zoodat de kinderen allen opgewekt huiswaarts togen. Circa 9 uur werden door den voorzitter aan alle prijswinnaars de prijzen uitgereikt welke waren gewonnen door de navolgende dames en heeren: Ringrijden paard en rijtuig, dames taej. M. Buijs le prijs, mej. Joh. Buijs 2e prijs en mej. C. van Warmerdam 3e prijs, Heeren J. v. d. Raadt le prijs, A". Nelis 2c prijs en C. van Egmond 3e prijs. Ringsteken per fiets voor dames: mej. A. Wempe le prijs T. Warmerdam 2e prijs en mej. B. Vriesehoop 3e prijs. Bookrit voor heeren: P. Dijkzeul le prijs. J. van Opzeeland 2e prijs en J- Neelis 3e prijs. Fietsrijden met een pendaal voor heeren- Nic. Vriesehoop le prijs, KI. v. d. Peet 2e prijs en P. Hoenderdos 3e prijs. In de afdeeling kinderspelen. Hindernis loopen voor jongens van 6 tol 9 jaar. Cor van Warmerdam le prijs, Joop Bul ter s 2e prijs en Joop van Asseina 3e pr, Houtjes rapen voor meisjes van 69 jaar Mien v. d. Peet le prijs, Josepaitic Nelis 2e prijs en Amicia de Vries 3e prijs. Houtjes rapen, jongens van 9-12 j.: Piet Vink le prijs, Theo Lieshout 2e prijs en Gijs v, d. Peet 3e prijs. Soelendans meisjes van 912 jaar: Mien Vink le prijs, Rika Koek 2e prijs en Afra van Assema 3e prijs. Het feest is buitengewoon schitterend verloopen en het bestuur kan met welge vallen op dezen dag terugzien. Gisterenmiddag spoelde alhier het lijk van den op Zondag j.l. verdronken T. T. binnen de pieren aan, alhoewel T. T. buiten de pieren was verdronken. Men heeft het lijk door middel van de sleepbot „Werkendam", naar binnen en vandaar naar de Algemecne begraafplaats vervoerd. Aan het besluit van Provinciale Staten van NoordHeiland om den noodlij denden tuinbouw te steunen, o.m. door het stichten van demonstratiebedrijven zal de volgende week een begin van uitvoering worden gegeven door te trachten den be- noodigden grond aan te koopen, De uit voering is opgedragen aan de Provinciale Commissie uit de veilingen in Noord-Hol land. De bedrijven zullen J4 H.A. groot zijn, waarop een warenhus, een druivenkas en plat glas zal worden gebouwd, zoodat allerlei groenten, alsmedz planten zullen worden gekweekt Voor ieder demonstra- tiebedrijf, dat in de provincie zal worden gesticht, zal een bedrijfsleider worden aangesteld. Het priesterfeest van deken Jonckbloedt, van Wervershoof, is feestelijk herdacht ge werden. Zendagavond werd de jubilaris met zijn ft miiie plechtig ingehaald aan Je grens der gemeente Wcgnum, waar hij pastoor is. Daar werd hij eerst toegesproken door den burgemeester der gemeente Wognum. Het regende echter pijpestelen, waardoor dit deel van het programma zeer bekort moest worden. Bij het inhalen gingen herauten te paard vooraf en bruidjes en jonkertjes liepen in den stoet mede. Bij aankomst in de kerk celebreerde de iubilaris een kort Lof, geassisteerd door dc Weleerw. Paters Mulder en Mooij. Pater Mulder sprak een kort welkomstwoord. Maandagmorgen droeg de jubilaris cen plechtige H. Mis op, geassisteerd door de beide paters en waaronder pater Mulder de feestpredikatie hield. De familieleden van den iubilaris naderden onder deze plech tige H. Mis ter H. Tafel. De 's middags gehouden receptie was zeer druk bezocht. Het cadeau der paro chianen bestond uit een couvert met in houd. 's Avonds werd een plechtig dankiof ge celebreerd, waaronder de jubilaris een kort dankwoord sprak. De geheele week zijn er verder feestuit voeringen geweest, waaronder vertooningen van tableaux vivants, betrekking hebbende op de instelling van het H. Priesterschap (Door omstandigheden eerst heden ge* plaatst.) De beschuldigingen tegen den gewezen diccteur van Beverwijk, In de raadsvergadering van Beverwijk van 15 Juni j.l. werd in handen van B. en W. gesteld om prae-advies een voorstel -Groot betreffende de benoeming van een commissie van onderzoek omtrent de door den heer Van der Stel gedane beschuldigingen aan het adres van den heer F. J. M. J. Don kers gewezen directeur der Lichtbedrijven.j Over dit voorstel hebben B. en W. de meening gevraagd der Commissie der Be drijven. Genoemde commissie heeft het college thans geadviseerd den raad voor te stellen het voorstel-Groot niet aan te nemen, aan gezien de commissie geen heil verwacht van het instellen van het gevraagde ondei- zoek, daar de betrokkene niet meer in dienst is der gemeente en alzoo het ge meentebelang met da: onderzoek niet wordt gediend. B.' cn W. kunnen zich met dit advies vereenigen en stellen mitsdien voor dien overeenkomstig te besluiten. Naar wij vernemen is de toestand van Mr. A. Slob, burgemeester van Haarlem mermeer, iets verbeterd. De patiënt heeft een vrij rustigen nacht gehad. De commissaris der Koningin in Noord- Holland, Jhr. mr. dr. A. Roëll, vertrekt 21 dezer met verlof naar het buitenland. Gedurende zijn afwezigheid tot 12 Sep tember e.k. worden zijn functies waarge nomen door het lid van Gïdep. Staten, den heer J. N. Hendrix. Wegens uitstedigheid v,an den heer mr. S H. Vening Meinesz, griffier der Staten van Noord-Holland, is de herdenking van diens koperen jubileum als griffier op 24 Augustus a.s. uitgesteld tot begin Sep tember, „St. Bavo" bevat een dankschrijven van pater Alexander M. Antonelli, uit Assisië voor de in het bisdom Haarlem in de ver gadering der Derde Orde verzamelde gel den, ter gelegenheid van de St. Franciscus feesten. De totaal opbrengst bedroeg ruim 2.000. B. en W. van Haarlem, vestigen er de aandacht op, dat de op 18 Juli j.l. vastge stelde Huurverordening der gemeente Haar lem bij Koninklijk van 28 Juli 1927, no. 39 tot 1 October a.s. is geschorst. Terug te bekomen bij Post- en Telegraaf kantoor, Ged. Oude Gracht, twee acten- tasschen Van Looij, Morinnesteeg, zilveren broche W. Traksel, Eendrachtstraat 42, breiwerk Bur. v. Politie, Smedestraat, zilveren broche H. Vermeulen, Gen. Jou- bertstr. 15, beursje met inhoud H. Warmer, Kruistochtstr. 30, halskettingP. Verzijl- berg, Spaarnwouderstr. 29, dameshand schoen A. van Tongeren, Spaarnhovenstr. 37, grijs jasje Kennel „Fauna", Parklaan zwart katje, gebracht door Boer, Gr. Hout straat 176 oranje kat, gebracht door Jas, P. Krugerstraat 30Haman, Tetterode- straat 17, witzwart katje Noles, Gen. Jou- bertstr. 54, witgrijs katje Wille, Kinheim- plein 1, oranje katBureau v. Politie, Smede straat, kraansleutelJ. Horup, Pladella- straat 6, wit mutsje Van Looij, Morinne steeg 6, oorbelletje W. Karman, Groen- daalsteeg 6, studentenpet H. Pinquele, Spaarnhovenstraat 2a, kinderportemonnaie B. Stuifbergen, Assendelverstr. 63, rijwiel- belastingmerk A. J. de Groot, Teijlerstraat 58, rijwielbelastingmerk A. Meulman, Bor- neostraat 53, Heemstede, rijwielbelasting merk D. v. Maarlen, Leidschestraat 101, sierspeld. HOOIBROEI. De Commissaris der Koningin in Noord- Holland heeft de gemeentebesturen gewezen op de wenschelijkheid, dat in de gemeenten door het opnemen van daartoe strekkende bepalingen in de Alg. Politieverordening maatregelen worden getroffen tot voor koming van brand door hooibroei. Ingeval zoodanige bepalingen reeds door den raad eener gemeente werden vastgesteld, is het Zaak, op de naleving daarvan nauwlettend toe te zien. Voorts kan het aanbeveling ver dienen de landbouwers opmerkzaam te maken op het groote belang, dat er in de eerste plaats voor hen zelve is gelegen in het voorkomen van het uitbreken van brand, ten gevolge van het broeien van het hooi. De vereeniging van ter Amsterdamsche Beurze vertegenwoordigde Erand-Assura- deuren heeft zich hieromtrent tot den com missaris gericht en er de aandacht op ge vestigd, dat blijkens de brandschade-statis tiek het aantal branden tengevolge van broei in hooi het vorige jaar zéér groot is geweest. Tot dusver waren de trams bij de N. Z. H. T M. alleen de volgwagens met mid denbalkons van een verwarmingstoestel voorzien voor den winter. Toen volgden de nieuw aangeschafte wagens en nu is men begonnen, alle motorwagens van verwar mingstoestellen te voorzien voor den a.s. winter. Door de recherche is aangehouden M. B-, 33* jaar, wonende te Haarlem, verdacht van rijwielen-diefstal, te Haarlem ge pleegd. Door de recherche is aangehouden J. H„ wonende te Velsen, verdacht van verduis tering van 3/8 mand bloembollen ten na- deele van zijn patroon. Omstreeks 9 uur gisterenavond wilde de 14-jarige G. T. op de Bakenessergracht op een heerenrijwiel stappen, wat haar niet gelukte Zij reed te water en werd door H. L, of: het droge gebracht, die haar zijn jas toestak, welke zii vastklampte en waarmede hij het meisje uit h6t water trok. Het werd binnengebracht in de Jeugd- centrale op de Bakenessergracht, aldaar gedeeltelijk van droge kleeren voorzien en per auto naar huis gebnacht. Door een predikant was bezwaar ge maakt tegen aanslag in de forensenbelas ting der gemeente waar het kerkgebouw zijner gemeente staat, doch waar hij niet woont. Van Ged. Staten van Noord-Holland ontving hij een beschikking waarbij hij van deze belasting wordt vrijgesteld. Zij zijn van oordeel, dat een predikant geen be trekking vervult, die hem belastingplichtig maakt als forens. Ondertrouwd: 18 Augustus. P. J. Nieu wenhuizen en G. W. Deegens. W. Traan- herg en W* P. Huyzendfeld. M. Hermus en C. Bouwman. A. J. Hardebil en A. J. Veldmeijer. J. W, van Leersum en C. W. Brakel. H. C. J. Holtkamp en M. J. Viveen. Getrouwd: 18 Aug. A. Vader en H. C. Wolff. Th. B. Portegies en A. J. M. Rijs. G. J. J. van den Putten en M. Th. A. Hogervorst. J. W. Buurman en G. Bak ker. A. Eveleens en C. de Haas. H. Drupsteen en M. Verhagen. M. Vergunst en M. van Duijn. Geboren: 17 Augustus, d. van B. van Duffelen'Peetoom. z. van J. M. Geerts Govers. 18 Augustus, d. van S. Harf Schauw. Overleden: 17 Augustus. P. J. Arnoldt, 62 j., Oude Groenmarkt. J. de Lugt, 67 j., Laurens Costerstraat. Zooals reeds werd medegedeeld, zullen in voormalig Schoten, op den aanstaanden Koninginnedag weer kinderspelen worden gehouden. Het bestuur der Oranjevereeniging Schoten toch heeft, waar thans van samenwerking met de Haarlemsche Vereeniging niets kan komen, gemeend, dat de bescheiden midde len, waarover het slechts te beschikken heeft, in de allereerste plaats zouden moe ten worden aangewend om de jeugd, zij het op bescheiden wijze, eenig pleizier te ver schaffen en het slaagt daarin tot dusver heel aardig naar wensch. Vele giften zijn reeds geschonken, het voor dit do«l zoo uitmuntend geschikte R.C.H.- terrein aan den Middenweg is welwillend ter beschikking gesteld terwijl de heeren T. Dekker en S. Hooij, de bekende leeraren in de lichamelijke oefeningen, alsmede tal van andere onderwijskrachten, zich wederom dis ponibel stelden. Ongetwijfeld zal een en ander dan ook wel weer goed verloopen en er toe medewer ken om den 31sten Augustus op feestelijke wijze te vieren. Allerlei wedstrijden zullen des namiddags op het ook voor het publiek voor een zeer gering entree toegankelijke terrein worden gespeeld, het Spaarndamsch muziekcorps zal ook ditmaal voer muzikale afwisseling zorgen, terwijl aan alle deelnemers tijdens de spelen ververschingen aangeboden zullen worden en tal van mooie -prijzen beschikbaar worden gesteld. Ook nu zullen èn de deelnemers èn de toeschouwers wel weer menigmaal vrcolijke mom-enten beleven! Teneinde als het ware ieder kind in de gelegenheid te stellen aan de spelen deel te nemen, is het inleggeld zeer laag gehouden In dc Woensdag j.l. gehouden buitenge wone vergadering van aandeelhouders is tot commissaris der vennootschap in de be staande vacature gekozen de heer Chr. van den Heuvel, Lid van de Tweede Kamer, wonende te Heemstede. Besloten werd het college van commissarissen van 5 tot 7 leden rit te breiden. ïn de eerst-volgendc aanclo i ho-uders-vergadering zal de verkie zing plaats hebben. Tot leden van den Raad van Toezicht en Advies werden gekozen de heeren: A. Th Joosten, bouwkundige en makelaar, wo nende te Haarlem; M. Vos, hoofd-commies ter Gemeente-secretarie van Heemstede, wonende te Heemstede; A. C. Reuyl, afd.- chef bij de Stoomvaart Maatschappij „Ne derland", te Amsterdam, wonende te Bent veld; J. Bakker Dz., particulier, wonende te Santpoort; A. B. Schaap, directeur van de N. V. Handelsmaatschappij en Technisch Scheepv,a,artbureau „Navis", te Haren (Gr.); H. K, Venecia, burgemeester van en wo- pende te Nieuwe Pekela. Voorts werd besloten tot wijziging der statuten, die de benoeming van leden voor den Raad van Toezicht en Advies voor de verschillende vestigingen der vennootschap mogelijk maakte. Het maatschappelijk kapi taal werd vergroot tot één millioen gulden R.K. V. S. HERCULES OVERVEEN. Secretariaat J. W. Vogel, Zijlweg 70. Evenals voorgaande jaren worden door de Vereeniging Koninginnedag te Bloemen- 1 De gemeenteraad van Zandvoort besloot gisteravond de kwestie der straatbelasting over te laten aan den nieuwen raad; de be- greoting 1927 is sluitend gemaakt kunnen worden zonderhelastingverhooging. Na het noodlottig tramongeluk bij Laren; Koninklijke belangstelling voor den kleinen gewende Nico Lisser; een rumoerige verga,-* dering. De proefpolder bij Andijk is drooggevallen» Het onderzoek naar het comnfnnistisclul complot te Bandoeng. De groote vliegwedstrijd San Francisco— Hawaï is door „Woolaroc" gewonnen. Klaar voor den sprong over den Oceaan; Minchin en Hamilton op Schiphol; te Croydon aangekomen. De N.V. Anton Jurgens vereenigde fabrie ken bericht, dat ruim f 14 millioen obligaties geconverteerd zijn. De opbrengst der Posterijen, Telegrafie en Telefonie bedroeg in Juli 1927 in totaal f 9.838.753, tegen f 9.684.559 in Juli 1926. 1 Bij Huis ter Heide zijn twee anto's legen elkaar gebotst. Drie personen werden daarbij ernstig gewond. De Noordelijken stellen een ultimatum! inzake de overgave van Nanking. Het incident te Sjanhai inzake de in be slag genomen Britsche vliegmachine is nif den weg geruimd. Armenië door een stormramp geteisterd^ Staking bij de Rijnscheepvaart Gevecht te Parijs tusschen politie-agenteü en stakers; verscheidene agenten gewond Earometerstand 9 uur v.m.: 752, Achteruit' Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.44 uur. Hoogste barometerstand 764.6 m.M. te Toulouse Laagste barometerstand 750.7 m.M. te. Yarmouth, Verwachting: matige, tot krachtigen, later, afnemende, Z. tot W. wind, afnemende be wolking; weinig of geen regen in het Z.W.; in het N.O. nog kans op regenbuien; later iets warmer. daal weer de zoo populair geworden atle- thiekwcdstri;den gehouden op den 31en Aug. op het terrein achter Hotel Zomerzorg. Daar door twee leden van onze Vereeniging het vorige jaar een prijs is gewonnen, moeten het er dit jaar minstens vier zijn, en dat kan, als er maar getraind wordt. Hercula- nen, wij verwachten u zonder uitzondering allen heden Vrijdagavond, 7 uur. aan de Kleverlaan, waar tevens' de gelegenheid bestaat zich voor deze wedstrijd te laten inschrijven. De Secretaris, Voor den inhoud van deze rubriek steït d« Redactie zich niet aansprakelijk. Haarlem 18 Augustus 1927. Hooggeachte Redactie, Het ingezonden stukje van den heer J. D. v. S. behoeft de volgende noodzakelijke aanvulling Er zijn. inderdaad „maar" elf Katholieke raadsleden (ruim 28 van het totale getal), en het aantal Roomsche gemeente-ambte naren bedroeg in 1926 „wel" 47 (goed 12 van het geheele corps). Daarentegen bestaan de beide Christe lijke fracties te zamen uit „wel" zes leden (ruim 15 en in 1926 waren er „slechts" 80 Christelijke ambtenaren (ruim 21 van het geheele corps gemeente-ambtenaren). Je reinste bewijs, dat die arrogante Room- schen eigenlijk al veel meer hebben binnen gehaald, dan hun rechtens toekomt. Door de benoeming van den heer Jansen is de schromelijke achterstand onzer Chris telijke stadgenooten op waardige wijze al thans eenigermate ingehaald. Roomsch Haarlem .vertrouwt, dat de Katholieke raadsfractie, onder ,i nvoering van haren Roomschen \Y ..o obsti nato animo et pertinaciter - ;'v en naar eene alleszins rechtvaardige, „loebcdéeling** der diverse openbare functies. Zelfs al moest tengevolge van dien de beproefde vriendschap met de Christelijke partijen worden verbeurd Ante amicitiam justitia Uw meest d.w., TAC. VAN DIEMEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1