Buitenïandsch Nieuws. gemengd nieuws. GEM. BUITENL. BERICHTEN. Benesj nog steeds Katholiek. BINNENLANDSCH NIEUWS. Maatregelen tegen het communisme in Ned.-indië. LUCHTVERKEER. Twee Junker-vliegtuigen staan gereed. Ook Könnecke is klaar voor den sprong. Wat is het lot van de „Miss Dor an" en Je „Golden Eagle". Tunnels dwars door den St. Pietersberg. De man met een sleutel bos en f 50. Ontploffing in een petroleumstel. 80 jaar, en danvan Woubrugge naar Groningen per fiets. Nachtvorst inAugustus. Een geheele inboedel voor. dertig cent. Om Sacco en Vanzetti. Bij de noodlanding over den kop geslagen. Een aanrijding met noodlottigen afloop. Brand in een boerderij op Rozenoord te Rotterdam. Een tragisch ongeluk op den onbewaakten overweg te Nieuwer-Amstel. SOCIAAL LEVEN. Het betalen van premie voor ouderdomsrente. Met ministerieel antwoord op vragen van den heer Hermans. Deportatie in België tijdens den oorlog. De Belgische regeering heeft een rapport van 75 bladzijden gepubliceerd in antwoord op het rapport, uitgebracht door een sub commissie 'van den Rijksdalg inzake de deportaties van de Belgen in de jaren 1916 —1917. De regeering zegt dat van alle maat regelen, gedurende den oorlog door de Duit- sche regeering afgekondigd, geen enkele meer ellende heeft teweeggebracht en meer protesten heeft uitgelokt, dan de algemeene deportaties vgn Belgische arbeiders. Volgens een nauwgezet onderzoek werden er in Bel gië totaal 120.655 personen gedeporteerd. Rapporten, die in staat waren ieder be schaafd mensch te doen trillen van veront waardiging, waren in het bezit van de Bel gische regeering gekomen over onuitspreke lijke ellende, aan duizenden onschuldigen be rokkend. In de Duitsche kampen was liet een hel. Zelfs in Duitschland gingen stemmen op om de misdaad te veroordelen, die aan duizenden ongelukken het leven kostte. Men had mogen verwachten, dat de Rijks dagcommissie ervan had afgezien de reali teit der feiten te betwisten en de gelegen heid zou hebben aangegrepen, de Duitsche republiek los te maken van de oorlogspoli tiek der keizerlijke regeering. Het Duitsche rapport heeft deze verwachting beschaamd. De Belgische regeering zou niet zonder ver raad aan de moreele belangen, waarvan haar de behartiging is opgedragen, deze poging tot rechtvaardiging onbeantwoord kunnen laten, die zoowel in strijd is met het recht als met de feiten. Het rapport gaat vergezeld van een memo randum, dat op grond van onwederlegbare documenten bewijst dat het motief, krach tens hetwelk tot de deportaties last werd gegeven, hetzij om de groote werkloosheid in België te verminderen, hetzij op grond van de handhaving van de openbare orde, geen onderzoek kan doorstaan. Naar aanleiding van de indiening bij de Kamers van drie rapporten in antwoord op' het rapport van de Duitsche commissie inzake de neutraliteitszone, de franertireurs en de deportaties, heeft de Duitsche ge zant te Brussel, von Keiler, een bezoek ge bracht aan minister Vandervelde. Hij deelde mee, dat de Duitsche regeering bereid was in te gaan op de uitnoodiging, door de Bel gische regeering in haar antwoord inzake dc franctireursquaeJëie gedaan, om een on partijdige enquête commissie samen te stel len. In dat rapport had immers Vandervelde er aan herinnerd, dat de Belgische regee- ring reeds tijdens den oorlog het voorstel had gedaan een dergelijke commissie te be noemen en verklaard, dat België ook thans geen bezwaar had, hoe laat het ook zij, tegen het samenstellen van een commissie. Von Keiler zei, dat de Duitsche regeering deze verklaring zeer op prijs stelde en dus bereid was tot de benoeming van een on partijdige commissie. Vandervelde antwoordde, dat hij nota nam van den stap der Duitsche regeering en van het Duitsche voorstel kennis zou geven aan zijn ambtgenooten, van wie er enkelen thans {net yacaatie in het buitenland vertoeven. L- Prol. Vermeylen gemolesteerd. Twee fascistische heeren hebben een paar dagen geleden s nachts de ruiten van een .villa, die prof. Vermeylen te Depanne heeft gebouwd, ingegooid. Prof. Vermeylen zelf •bevindt zich op het oogenblik te Genève als Belgisch gedelegeerde voor de intellectueele samenwerking. Enkele dagen te voren had reeds 's nachts een manifestatie vóór de .villa plaats gehad onder het geschreeuw* weg met het communisme! Doch bij de ver schijning van Vermeylen voor de venstêrs gingen de betoogers op den loop. De villa wordt thans door de politie speciaal be waakt. Commnnislische Propaganda. De t,Matin" publiceert een reeks sensation- neele documenten, waarin getracht wordt te bewijzen, dat de communistische Internatio nale tracht in Marokko een nieuwen op stand te verwekken. Er zouden brieven zijn gewisseld tusscben Volkow, den militairen Sovjetgezant te Berlijn. Gelukkig blijkt de authenticiteit dezer brieven zeer betwist baar te zijn. Zij herinneren aan andere do cumenten, welke bepaalde avonturiers op geregelde tijden den ambassades en redac ties aanbieden. Een andere zaak be'treffende valsche Sov jetdocumenten is reeds bij een rechter van instructie te Parijs in behandeling. Aan hetgeen de „Matin" uit de briefwis seling meldt, vermelden wij, dat.de Komin tern te Parijs den 4en Januari 1927 aan Gal lacher,^ order gaf den Riffijnen vóór einde Januari wapenen en munitie te doen toe komen, o.a. 2500 karabijnen en 1500 gewe ren. Gallacher antwoordde den 8en Januari dat het noodige bij een iirma te Dundee was gedaan voor de levering van het mate riaal en bij een Duitsche scheepvaartmaat schappij in Engeland voor het vervoer per schip. Drie dagen later besloot de Komintern te Moskou het Riffijnsche hulpcomit. te hand haven en te versterken, opdat de vijande lijkheden in het voorjaar zouden kunnen worden hervat. Den 16en Januari 1927 schreef Krestinski aan v olkow dat het noodige was gedaan om voor heg Riffijnsche hulpcomité Duitsche deskundige officieren te vinden. Er werd aan toegevoegd dat majoor Jussens bij den Duit- schen generalen staf belangrijke inlichtingen over Marokko had verkregen. Voorts schreef Gallacher den 21 en en 29en Januari aan Vol kow, dat hij in Januari van de Arcos 10.000 peseta's ontving, alsmede Engelsvhe ma chinegeweren, revolvers en granaten.- Den 31en richtte Kamenew uit Moskou aan de Spaansche Komintern te Parijs een uitvoe- rigen brief, waarin het operatieplan in Ma rokko werd uiteengezet en o.a. de omver werping van het huidige bewind in Spanje wérd voorzien. Den 18en Maart 1927 zond Volkow een brief aan Arkassow, militair Sovjet-gedele geerde in Marokko, welke een speciale order van het revolutionaire comité bevatte om de activiteit der opstandige stammen te ver sterken teneinde tot een resultaat te komen, dat de uitvoering van het plan zou kunnen begunstigen. De boschbranden in Zuid- Frankrijk. De branden aan de Var breiden zich snel tut De catastrofe is geweldig. 10.000H.A. zijn een prooi der vlammen. Uit den Franschcn Ministerraad. Eenministerraad bespoedigde de loopen- de zaken. Na afloop verklaarde Painievé dat de besprekingen tusschen Londen, Berlijn en Parijs voortduren en dat nóg geen enkele beslissing is genomen betref fende de effectieven der geallieerde be zettingstroepen in het Rijngebied De mi nister deelde in antwoord op een hem ge stelde vraag nader mede, dat de effec tieven van het leger aan den Rijn voort durend varieeren. Voor het tijdvak Juli- 'Augustus 1927 waren de effectieven, be slaande uit ongeveer 55.000 Franschen en 14000 Engelschen, veel geringer dan voor dat van November 1925. Sarraut deed zijn collega's mededeeling omtrent de activiteit en propaganda der communisten in Algerije en van de maat regelen, die hij zich voorstelt te nemen om de gevolgen van deze actie onschade lijk te maken. De „Action Franeaise", De „Semaine Religieuse" publiceert morgen een verklaring van den aartsbis schop van Parijs, waarbij het boek „L'Ac- tion Franeaise et le Vatican" wordt ver oordeeld. De jaarlljksche conferentie der Britscke Labour-partij. LONDEN, 19 Augustus. (V. D.) De agenda van de jaarlijksche conferentie van de La- bour-partij, welke dit jaar te Blackpool zal worden gehouden, is thans gepubliceerd. De uitvoerende commissie stelt voor, om een zevental resoluties aan een bespreking te onderwerpen. Naar de „Daily Herald" meldt, is een de zer resoluties te beschouwen als het aterna- tief-voorstel der partij, hetwelk kapitaals heffing beoogde; het onderhavige voorstel wil een speciale surtax leggen op de inko mens boven de 500 pond, welke inkomsten voortvloeien uit eigendommen of geldbe leggingen. Een dergelijk voorstel werd ook reeds geopperd in de minderheidsnota van de commissie-Colwijn. De uitvoerende commissie vestigt er nog maals speciaal de aandacht op, dat leden van de communistische partij niet kunnen worden gekozen om de conferentie als ge delegeerden bij te wonen. Staking bij de Rijnscheepvaart. De slaking bij de Rijnscheepvaart ver loopt sterk. Het machine-personeel heeft het werk hervat. Op den Boven-Rijn wordt niet meer gestaakt. Inzake de staking bij de Rijnscheepvaart deelt de Duitsche Verkezrsbond mede, dat het stakende dek- en machinepersoneel te Mannheim en Kehl met algemeene stem men heeft besloten de staking voort te zetten. Een groot gedeelte van het ma chine-personeel is lid van den Verkeersbond en houdt zich aan de instructies van deze organisatie. Een droschken-staking. In verband met een geschil over het tarief is te Berlijn een staking uitgebroken on der de droschkenbezitters. Geen oorlogsfilms ln Dene marken- Naar de correspondent te Kopenhagen van het „BerL Tag." meldt, heeft de film censuur de vertooning van de Emden-film en daarmede van alle oorlogsfilms verboden, Het Coöperatie! Congres. Gisteren werd het Coöperatief Congres gesloten met de aanneming van resoluties inzake intense bevordering van den wereld vrede en verkiezing van een Bondsbestuur, waarvan Mr. V. Tanner (Finland) voorzitter zou zijn, als opvolger van Mr. G. Goedhart (België) die om gezondheidsredenen is afge treden. De Vice-Presidenten Mr. A. White head (Engeland en Mr. A. Poisson (Frank rijk) werden herkozen. De correspondent van de „Times" te Stockholm meldt nog omtrent de resoluties tegen den oorlog, dat de Britsche delegatie een resolutie had voorgesteld, waarbij aan de coöperaties de verplichting werd opge legd om zich tegen iedere politiek, hetzij economische of militaire, te verzetten die tot een oorlog zou kunnen leiden. Aan de resolutie was nog de zinsnede toegevoegd: „Wij moeten bereid zijn om ons tot het uiterste tegen iedere oorlogsverklaring te verzetten." Er was een amendement voor gesteld om deze toevoeging te schrappen en een tweede, van de Russen afkomstig, waarbij de toepassing der resolutie werd uit gebreid tot oorlog in China of tegen Sovjet- Rusland. Het eerste amendement werd met 491 stemmen aangenomen. Het tweede voor stel kreeg slechts 141 stemmen. Het ongewij zigde Britsche voorstel verwieri 244 stem men. De resultaten van het congres van Stock holm kunnen aldus worden samengevat: handhaving der politieke neutraliteit en ver zet tegen iedere politiek waardoor oorlog dreigt; verwerping der Russische Sovjet methoden, van het communisme en van den klassenstrijd. De Russische voorstellen in zake een internationale coöperatieve bank en tot toelating van het Russisch als vierde congrestaai werden verworpen. Na de Wecnsche revolutie. De naar aanleiding van de Juli-gebeurte- nissen gearresteerde Frans Fiala, assistent bij de redactie van „Der Abend" en zijn collega Karl Rummcrsdorfer van de „Rote Fahne" zijn uit de voorloopige hechtenis ontslagen. Het onderzoek tegen Fiala werd gestaakt, dat tegen Rummersdorier wordt wegens medeplichtigheid aan afpersing voortgezet. Fiala was gearresteerd wegens het onder zeer gevaarlijke omstandigheden plegen van daden van geweld. Hij wordt verdacht het eerste schot te hebben gelost. Een aardbeving geregistreerd. ROME, 19 Aug. (V. D.) Het seismogra- ,'isch instituut te Faenza heeft gisterenavond een sterke aardbeving geregistreerd. Het centrum van de aardbeving lag op ongeveer 9000 K.M., vermoedelijk in Noordwestelijke richting. Een communistisch complot. ROME, 19 Aug. (V. D.) Tc Tarent is een communistisch complot ondekt. Veertien communisten werden gearresteerd. Toestand Sulfan van Marokko ernstig. PARIJS, 19 Aug. (V. D.) Volgens berich ten uit Fez, is de toestand van den Sultan van Marokko, die een operatie heeit onder gaan, ernstig. Zagloel ziek. Men maakt zich ongerust over den ge zondheidstoestand van Zagloel pasja. Hij is lijdende aan een abces in het rechteroor. Woensdag liep zijn temperatuur plotseling op tot 40 gr., zoodat men in allerijl drie specialisten uit Cairo ontbood. De jongste berichten luiden volgens de „Westm. Gaz." weder iets geruststellender. De zaak-SaccoVanzetti. Een Amerikaansche dame heeft een be roep gedaan op Borah als voorzitter der senaatscommissie voor de buitenlandsche betrekkingen om ten behoeve van Sacco en Vanzetti tusschenbeide te komen wegens dc gevolgen voor de buitenlandsche betrek kingen. Borah antwoordde dat Het hier alleen kan gaan om dc quaestie van onschuld of van een onrechtvaardig vonnis. De buitenland sche inmenging in de zaak was volgens Bo rah „een onbeschaamde uittarting van ons gevoel van fatsoen en waardigheid en dien- 3e dlenovereennkomstfg te worden behan deld." BERLIJN, 19 Augustus. Zooals bekend, beeft het Hooggerechtshof van Massachu setts het beroep van Sacco en Vanzetti verworpen. Bovendien heeft dit Hooggerechtshof het verzoek verworpen, de terechtstelling nog langer uit te stellen, zoodat Dinsdagochtend vroeg de executie za'i plaats hebben, indien er zich geen onverwachte wijziging in de omstandigheden voordoet. Na een bezoek aan Vanzetti in zijn cel gebracht, verklaarde advocaat Musmanno, van den raad van verdediging, aan den directeur van de Charlestowngevangenls, dat Vanzetti krankzinnig was geworden. De 3 gevangenen Sacco, Vanzetti én Madeiros werden naar het „doodenhuis" overgebracht Verklaard wordt, dat de drie gevangenen geen enkel teeken van moreele of physieke ellende aan den dag legden. De politie heeft te Pittsburgh speciale voorzorgsmaatregelen getroffen om misdadi ge ondernemingen tegen openbare gebouwen te verijdelen. De raad van verdediging maakt bekend, dat hij onverwijld het Hooggerechtshof der Vereenigde Staten zal verzoeken om de zaak voor het hoogste gerechtshof te brengen. Gouverneur Fuller heeft een belooning van 1000 dollar uitgeloofd voor de aanhou ding der personen ,die een ontploffing heb ben veroorzaakt, in het huis van een der juryleden uit het eerste proces-Sacco en Vanzetti. Den staat zal worden gevraagd de kosten van reparatie van het huis te beta len, die op 10.000 dollar worden geraamd. De chaos in China. Nanink door dc Noordelijken ingenomen. BERLIJN, 19 Augustus (V. D.) Naar uit Sjanghai wordt gemeld, zijn de Noordelijke troepen Nanking binnengedrongen. Tenge volge van het bombardement zijn in de stad groote branden, ontstaan. Te Sjanghai be staat groote bezorgdheid, wijl men in ver band met de overhaaste terugtocht der Zui delijken vreest voor onlusten en plunde ringen. EEN VROUWELIJKE SCHEEPS KAPITEIN. Gudrun Tragstad, een 19-jarige inwoon ster van Oslo, heeft het examen afgelegd voor de kustvaart. Daarmede heeft zij het recht verkregen kapitein te worden op schepen voor de kustvaart. Het zeemansbloed heeft de jeugdige kapi tein van haar vader geërfd: ook deze is ka pitein. Sinds haar veertiende jaar heeft Gudrun steeds haar vader op zijn tochten vergezeld. Alvorens de leiding van haar eigen vaar tuig op zich te nemen, zal zij eerst nog eenigen tijd als eerste stuurman varen. Granaat ontploft. In het dorp Rohrbach bij Presburg vonden vier knapen nabij een schietterrein een met scherp geladen granaat, die ontplofte toen zij er mee speelden. Twee kinderen werden gedood, de beide anderen zwSar gewond. Een vrouw verbannen. Voor het eerst in de geschiedenis van Italië is daar een vrouw tot ballingschap veroordeeld. Het betreft een vrouw uit Flo rence, dc 54-jarige Martha Bertolini, die tal van diefstallen heeft gepleegd, lange jaren reeds in de gevangenis 'heeft gezeten, doch thans door het Hof tot drie jaar ver banning naar een klein eiland nabij Sicilië is veroordeeld. De „Volna Mysleuka" (Vrije Gedachte), het orgaan van de Tschechische vrijmetse larij, zag zich genoodzaakt te verklaren, dat de minister van Buitenlandsche Zaken, Benesj, nog steeds katholiek is, ofschoon hij tot een partij behoort, die aan de spits staat van het anti-clericalisme en de propaganda voor de Tschechische Nationale Kerk. Benesj was voor den oorlog lid der „Vrije Gedachte." Op het oogenblik is hij het niet meer, zoo schrijft het blad met vette let ters, en wij hebben het recht niet hem aan te raden in de kerk te blijven of er uit te treden. Dat is een kwestie van smaak. Maar van een der voornaamste leiders van den nationalen verdedigingsstrijd tegenover het buitenland en van de tegenwoordige link- sche partij hadden wij toch wel iets anders verwacht. Hierbij merkt het orgaan van een vroegeren partijgenoot van Benesj „Ve- cerni List" op, dat de minister vroeger eens verzekerd heeft de kerk te willen ver laten, maar zijn plan nooit tot uitvoering heeft gebracht. DE RUSSISCHE KERKKLOKKEN WORDEN VERKOCHT EN GESMOLTEN. De bolsjewiekenregeering van Rusland verkoopt massagewijs de Russische kerk klokken in het buitenland, om aan geld te komen. In groote klokkengieterijen worc'en deze klokken gesmolten, zoo b.v, in Ge- scher (Westfalenb Uit het materiaal worden dan nieuwe klokken gegoten voor kerken en kapellen. DE VERVOLGING DER RUSSISCHE GEESTELIJKHEID, Russische bladen publiceeren een lijst met de namen van 117 orthodoxe bisschop pen, die in c'e sovjet-gevangenissen en interneeringskampen opgesloten zijn met het verbod de Mis te lezen. Zij ■worden voor verschillende werkzaamheden gebruikt; voor portier, zooals de bisschop Gljeb, voor nachtwaker zooals de bisschoppen Ambro- sius en Alexius, voor kok, enz. Hun cor respondentie is aan de strengste censuur onderworpen. Behalve deze 117 zijn nog 40 andere bis schoppen op bevel der regeering gedepor teerd, zonder dat men tot nu toe iets heeft kunnen achterhalen over de plaats van hun verblijf of over hun lot. Hun kerken zijn omgevormd tot clublokalen of musea, of vallen langzamerhand in puin. - Als een daad van systematische vervol ging kan men ook de volgende gebeurtenis beschouwen, die zich afspeelde in het klooster van Sarow bij Tambow, waar zich de relikwieën van e'en in Rusland zoo ver eerden Staretz Seraphim bevinden. Op be vel der Tschaka werden deze relikwieën geroofd en weggevoerd; het klooster werd gesloten en verzegeld en de monniken in hechtenis genomen. DE BEKEERING VAN EEN JAPANSCH GELEERDE. Uil Japan wordt de bekeering gemeld van Prof. Tanaka, hoogleeraar in a'e rechts wetenschappen aan de keizerlijke universi teit van Tokyo. Tanaka heeft de geschiedenis zijner be- keering neergeschreven in een boek, dat tot een Drachtige geloofsbelijdenis is uitge groeid. Hij geelt ook alle redenen op, die hein aangespoord hebben om katholiek te worden. De bekeering van den professor, die een zeer bekende persoonlijkheid is in ci'e intel lectueele kringen van Tokyo, heeft veel opspraak verwekt onder zijn landgenooten. De eerste u'tgave van ziin bekeeringsver- haal was reeds na twee weken uitverkocht. een bericht van een Amerlkaansch missio naris gepubliceerd, die poogt aan te too- i nen, dat de unie der Chineesche arbeiders op de eerste plaats een anti-christelijk en sovjetistisch karakter c'raagt. Christenen worden eerst dan in de unie opgenomen, wanneer zij openbaar het .christendom af gezworen hebben. De christenen, die weige ren aan het geloof te verzaken, loopen gevaar van honger te moeten sterven. Ver afgelegen missiestaties zijn niets an ders meer als ruinen. Uit een ander schrij ven biijkt, dat in het jaar 1923 de Ameri kanen door de Chineesche militaire leiding, die den oorlog voorbereidden, uitgenoodigd werden soldaten in groot aantal naar China te zenden. Chineesche afgevaardigden poog den in Amerika soldaten aan te werven en hadden inderdaad veel succes, daar vele soldaten uit den wereldoorlog graag onder de wapenen teruggekeerd waren. De re geering der Vereenigde Staten weigerde echter den doortocht te vergemakkelijken en het paspoort uit te reiken. Daarna wendden de betreffende Chineezen zich tot de Sovjets, die met vreugde toegrepen. Een schrijven van den minister van Koloniën aan de burgemeesters. Ingevolge de bestaande voorschriften moet ieder, die in aanmerking wenscht te komen voor opleiding of uitzending voor den Indi- schen dienst, vóór zijn aanneming overleg gen een door den burgemeester zijner woon plaats af te geven bewijs van goed maat schappelijk gedrag. Thans heeft de minister van Koloniën in verband met het bovenstaande een schrijven aan alle burgemeesters gericht met verzoek het onderzoek, hetwelk moet worden inge steld om het bewijs van goed gedrag te kun nen afgeven, in dien zin uit te breiden, dat tevens nauwkeurig wordt nagegaan of de betrokken persoon daadwerkelijk deelge nomen heef,J aan revolutionnaire propaganda van communistischen, anti-militaristischen of anderen aard. Dit verzoek wordt in de betreffende circu laire als volgt gemotiveerd: „In verband met de omstandigheid, dat de Indische regeering zich op het standpunt heeft gesteld, dat in den Staatsdienst geen plaats is voor perso nen, die daadwerkelijk deelnemen aan pro paganda, welke ontwrichting van het Over heidsgezag ten doel heeft of daartoe leidt, onverschillig op welke wijze dit geschiedt, hetzij in het openbaar, hetzij in het verbor gen, zullen voor den Indischen dienst niet worden uitgezonden, noch in opleiding wor den genomen, personen, van wie mocht zijn gebleken, dat zij, al of niet in het penbaar, ontoelaatbare propaganda voeren als hier- voren is omschreven, Men wacfcjt op grondige verbetering van de weersgesteldheid. De motor van het vliegtuig „Eurooa" is thans gemonteerd in het vliegtuig 1198, dat oorspronkelijk bestemd was om als derde Oceaanvliegtuig dienst te doen en reeds met den naam „Europa" was omgedoopt. De bestuurders hebben met dit vliegtuig reeds proefvluchten gemaakt. Er staan dus te Dessau weer twee ma chines gereed voor den start. Wanneer deze zal plaats vinden, hangt af van het weer. De Junkerswerkg staan op het standpunt, dat men in ieder geval een grondige ver betering van de weersgesteldheid dient af te wachten. De vlieger Könnecke heeft, naar uit Keu len wordt gemeld, gisterochtend drie proef vluchten gedaan, waarover hij zeer tevre den was.Volgens de tot nu toe ontvangen weerberichten houden de tegenwinden met stormkracht aan, zoodat over de definitieve start nog niets vast staat. In elk geval zul len in den nacht van Zaterdag op Zondag de tanks gevuld worden en dan gfeheel gereed voor vertrek zijn. Könnecke legt er den nadruk op, dat hij in elk geval gunstig weer afwacht. Toch nog niet gevonden? Het bericht, als zouden de twee Hawal- vliegcrs „Miss Dcran" en „Golden Eagle" gevonden zijn, is, naar uit New York ge meld wordt, onjuist gebleken. Van de twee vermisten is nog geen spoor gevonden, hoewel met rrv>,n en macht aan de opsporing wordt deelgenomen. Een to taal bedrag van 50.000 dollars is uitgeloofd voor t terugvinden van de twee machines Men öejft de hoop niet op, de vliegers nog levend aan te treffen, omdat de weers- toestanden veel verbeterd zijn en het mo gelijk is, dat de vliegers ergens met goed gevolg een noodlanding hebben kunnen maken. De directie der Kalkmergelgroeve „St. Pieter gelegen aan den Cannerweg te Maastricht, die tot kortgeleden haar n.i:- gel over den berg, per luchtkabelspoor "ver voerde, naar de schepen in het kanaal LuikMaastricht, overweegt thans de mo gelijkheid, om dwars door den be'g heen, een tunnel te graven, die aan het kanaal uitkomt. Bij het graven zal zooveel mogelijk ge bruik worden gemaakt van de talrijke oude „gangen. die den berg in alle richtingen doorkruisen. Deze oude gangen kunnen daartoe zeer goed worden benut, indien zij op zwakke plaatsen door metselwerk wor den gesteund. Reeds is een traject geprojecteerd, dat zonder veel graven van nieuwe gedeelten, en zonder te veel bochten, met gebruik maken ^ran de oude gangen, een fllnken breeden tunnelweg door den be-g geeft, waardoor de transportkosten van den mer gel belangrijk lager zullen worden. Hoe een geheimzinnige inbraak opgehelderd werd. Te Rotterdam kwamen dezer dager, oenige leden van het pe-soneel van een N.V. in de Van Vollenlicvenstraal des mor gens tol de ontdekking, dat er op geheim zinnige wijze was ingebroken. Men vond een geldkistje, dat in een gesloten bureau had gestaan. Bij onderzoek bleek, dat uit In de „Aquitaine" van 5 Aug. 1927 wordt het geldkistje een register en, een bedrag TER KARAKTERISEERTNG VAN HET CHINEESCH AREE'-DSVERSOND. van 300 waren verdwenen. De politie vond geen enkel spoor van braak. Alle sloten, ook die van het schrijfbureau en van het geldkistje, waren intact. Wat er eigenlijk gebeurd was begreep niemand, totdat enkele uren later een telegram van den heer W. S., den directeur van de ven nootschap, uit Sneek binnenkwam, met de mededeeling, dat een man, dien hij meege nomen had naar Sneek, waar S. aan een zeilwedstrijd zou deelnemen, plotseling was verdwenen. Voordat de wedstrijd aanving, had de directeur S. zijn sleutelbos en een bedrag van 50 aan den man in bewaring gegeven. Na afloop van den wedstrijd was deze, een Amerikaan, die al eenigen tijd in dienst van de N.V. was, met de sleutels en het geld verdwenen. Toen was het raad sel opgelost. Niemand anders dan bedoelde Amerikaan kon zich toegang verschaft heb ben in het kantoor Van Vollenhovenstraat en daar het geld uit het geldkistje gesto len hebben. De politie tracht nu den dader op te sporen. Aan de Nes te Schagen is afgebrand de boerenplaats, bewoond door J. Jonk. Eige naar de heer P. Molenaar. Een ontploffing in een petroleumstel wordt als oorzaak ge noemd. Verzekering dekt de schade. Een bijna 80-jarige landbouwer uit Wou brugge, die eenigen tijd geleden bij zijn kinderen in Amerika op visite ging, heeft dezer dagen ook een bezoek gebracht aan zijn kinderen in Groningen en de krasse grijsaard maakte het reisje.... per fiets. Donderdagmiddag bij zonsopgang bleek het te Heerenveen en omgeving in den nacht vrij wat gevroren te hebben. Het ging 'bij streken; hier was alles uitgevroren, even verder minder schade aan lana' en akker. Te Rotterdam vond gisteren de uitge stelde verkoop p'iaats van het huisraad van het raadslid Van Burink. Zooals men zich herinnert, heeft Van Burink een tien jaar oude schuld van 125.aan de Regee ring, wegens het niet terugbetalen van voor schotten tijdens zijn verblijf in Inoië. Op last van den Minister van Koloniën, dr. Koningsberger, werd daarom beslag op het meubilair ge'iegd en op 4 Aug. zou dit in het openbaar verkocht worden. Door een fout in het exploit moest de verkoop toen uitgesteld worden. De belangstelling voor rien verkoop was gisteren zeer groot. De politie, die uitge breide maatregelen genomen had, hield de nieuwsgierigen echter op een afstand. Pre cies elf uur verscheen de deurwaarder, de heer Weisfeit, met een rijksveldwachter, waarna del verkoop kon beginnen. Eerst kwam een tafei aan de beurt. Het commu nistisch raadslid Hoornweg bood één cent en hij werd eigenaar. Zoo ging het met alle meubelen. Een linnenkast, stoelen, vloer- kleeden, lampen, gordijnen, bedden, keu kengerei enz., alles ging voor één of twee cent weg aan den heer Hoornweg. In to taal bracht de verkoop de somma, van dertig cent op. De heer Hoornweg gaf den inboede'i onmiddellijk weer in bruikleen aan den heer Van Burink terug. De kosten van de inbeslagname, exploiten enz,, zullen voor de Regeering ongetwijfeld hooger geweest zijn dan de opbrengst van dezen verkoop. Toen de heer Van Burink uit het venster den afloop mededeelde, ging een luid hoera op. Incidenten hadden niet plaat». Rumoer in Rotterdam. Na afloop van een protestvergadering te gen veroordceling van Sacco en Vanzetti, is het te Rotterdam gisteravond geruimen tijd zeer onrustig geweest. Troepen opgescho ten jongens maakten het de politie telkens lastig, zoodat deze verschillende malen handelend moest optreden, waarbij vooral de politie-auto's goede diensten bewezen. Op de Botersloot moest een charge ge maakt worden. Op verschillende plaatsen werden uit baldadigheid ruiten ingegooid. Gistermiddag moest wegens een motor defect het marine-viegtuig Z 18 van het vliegkamp De Kooy bij Ermelo een nood landing maken. De vlieger kon geen ge schikt landingsterrein vinden en het vlieg tuig sloeg bij het landen over den kop. Het werd zwaar beschad:gd. De inzittenden korporaal-constabel Schukking, bestuurder, en de officier-zeewaarnemer derde klasse J. A. van Voorthuysen, kwamen met den schrik vrij. Te Zoetermeer-Zegwaart liep vrouw B. uit Zevenhuizen, vergezeld van twee kin deren, nabij den driesprong Hoogweg en Nieuwe Weg, toen uit de richting Moer- capelle per motorrijwiel naderde de heer S., waterbouwkundige uit Utrecht. Deze had een medepassagier op den duo. Op een gegeven oogenblik week de vrouw plotse ling links uit; zij werd aangereden en tegen den grond geworpen. Zwaar gewond en be wusteloos werd het slachtoffer in een nabij zijnd café binnengedragen en door den plaat selijken geneesheer behandeld, waarna zij naar haar woning werd vervoerd. De vrouw is aan de bekomen verwondingen overleden. De motorrijder, wien volgens politioneel onderzoek geen schuld treft, is ernstig aan een der boenen gewond en naar Leidschen- dam vervoerd. De duo-passagier bleef on gedeerd. Hooiberg en bouten stal gaan in vlammen op. Het vee gered. Te Amsterdam bemerkte de landbouwer A Mul, wiens boerderij gelegen is achter Rozenoord op den Amsteldijk 302 Z. gis teravond tegen halfzeven, dat er iets niet in orde was met zijn grooten hooiberg. Deze verspreidde plotseling een hevigen rook en het duurde n:et lang of de vlam men sloegen uit. De windrichting, die van den hooiberg naar de stallen en de boer derij was, maakte de situatie minder aan genaam. De brandweer werd telefonisch gewaarschuwd, waarop de motorspuilen van de hoofdwacht N. Achtergracht en de post Van Ostadestraat uitrukken. Ook werd met het oog op de landelijke omge ving alarm gemaakt voor de Vierllch-mo- torspuit, dat is een tweewielig motor pompje, dat achter een transportwagen gebracht wordt, terwijl voor alle securiteit ook de ladderwagen werd meegenomen. Het bleek echter al te l^iat te zijn; de vlammen, wélke u t den hooiberg sloegen, hadden den grooten houten stal aangetast en ook deze brandde spoedig, gelijk men dat noemt, „als een lier.',ti Onderweg kreeg de transportwagen, welke het motorspuitje op sleeptouw had, een panne, zoodat hierdoor eenig opont houd ontstond. Doch de beide motorspui ten waren er al en van die van den post Van Ostadestraat werden vier slangen uit gelegd. Dat was geen kle n.gheid, omdat de afstand van pomp tot brand meer_ dan honderd meter bedroeg, zoodat een kleine 500 meters uitgeloopen moesten worden De eerste straal deed al spoedig nuttig werk, want zij voorkwam, dat het woon huis, hetwelk door een gemetselden muur van den grooten houten stal is gcschei- den, een prooi van het vuur werd. Het vuur was betrekkelijk spoedig ge- bluscht, wat tenminste den stal betreft; met den hoo'berg duurde het uren. Ver lies van vee is niet te betreuren, daar dit bijtijds in veiligheid kon worden gebracht. Verzekering dekt de schade. De bestuurder zwaar gewond Een tragisch ongeluk is gistermiddag om vijf minuten voor halfzes op den onbewaak ten overweg van de locaaalspoor der N. o. onder de gemeente Nieuwer-Amstel een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Op dat oogen blik naderde op de enkclsporige baan, welke nagenoeg parallel loopt met den Am- velveenscheweg, de locaaltrein, genummerd 531, welke om 5.15 van het station Willems park vertrokken was, met bestemming naar de halte Legmeerpolder. Op den overweg van de voormalige halte Kalljeslaan (welke sedert eenigen tijd is opgeheven in verband met de concessie van de gemeentelijke buslijn en met die van particulieren, kwam op het zeilde oogen blik een open vrachtauto geladen met melic- bussen en toebehoorende aan den land bouwer Arie Poot, woonachtig te Aalsmeer- Oost, aanrijden. Volgens» de verklaringen van personen, welke terstond na 't ongeval ter plaatse waren gekomen, kwam deze auto van den kant van den Amstelvecnschen weg. De bestuurder 't was Arie Poot zelf heeft zich er niet van vergewisc.it, dat 't locaaltreintje naderde. Er is volk voor den overweg een hoog bruggetje, vanwaar men een vrij uitzicht op de baan heeit; daar voor staan bovendien nog de bekende waar- schuwingssignaien ten teeken, dat dit een onbewaakte overweg is. Toen de auto op de baan stond, werd hij in het midden en aan den rechterkant door de locomotief gegrepen en over een. afstand van meer d.n 50 M., volgens op meting zou dit zelfs 86 bedragen, meege sleurd. De botsing veroorzaakte een hevigen slag, die op grooten afstand gehoord werd. De wa'en werd letterlijk gekraakt; de chasisbalken werden sterk verbogen, de assen werden verwrongen onder de wagons gevonden en de melkbussen vlogen in bet rond. Het blik werd verdraaid en verwrongen onder de wagons ge vonden, terwijl de locomotief tot op den schoorsteen met meik bespat werd. Maar dit alles beteekende ecoter nog niets vergeleken met het lot van Arie Poot, en van den persoon, die naast hem, voor in den wagen /.at. Uit de wrakstukken werden bei den verlost; het bleek spoedig, dat eerst genoemde er het ergst aan toe was. :wee medici uit Amstelveen verleenden de eerste hulp; zij constateerden, dat Arie Poot een scheJelbieuk had. Zijn medepassagier was er beter afgekomen, doek had nog verschil lende verwondingen. De politie uit Amsterdam het ongeval gebeurde even over de grenslijn, vandaa.' o.'at het onderzoek aan de marechaussee moest worden overgelaten zorgde dat de Geneeskundige Dienst werd gewaarschuwd en deze bracht het tweetal siachtoliers per auto-brancard naar het Wilhelmina-Gast- huis. De toestand van Arie Poot was zorg wekkend De snelheid van het IocaaitremtTe bedroeg 30 kilometer per uur of daaromtrent; dat de trein na de botsing nog zoo n groote rem weg noodig had ora tot stilstand te komen, is niet duidelijk als men weet, dat deze treinen van een op alle wagens werkende Westinghouse-luchtrem zijn voorzien. Mogelijk is, dat de machinist den auto óf niet óf te laat heeft gezien. Hoe het ook zij, het officieel onderzoek zal hieromtrent wel licht verschaffen. De schade aan den trein is niet ernstig; de bufferbalk van de machine kreeg averij, ter wijl de lantaarns vermeld werden. Dat de reizigers, door den schok en 't plotseling rem men heftig schrokken, behoeft geen betoog. Het wrak van c.'en auto werd op zij van de baan gelegd en daar van justitiewege gefotografeerd. Met groote vertraging vertrok het treintje verder het land in. Door den minister van Arbeid is thans op de desbetreffende vragen van het Eer ste Kamerlid Hermans geantwoord, dat over het geheel genomen het aantal toeneemt der verzekerden, die bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, als gevolg van ontoereik- kend aantal betaalde premiën geen recht kunnen doen gelden op een rente, als be doeld in artikel 273 der Invaliditeitswet. De minister legt cijfers over uit verschil lende gemeenten, welke hem door de Raden van Arbeid verstrekt zijn. Voorts heeft .de minister op de vraag, of hij bereid zou zijn een wetsvoorstel aan hangig te maken om verzachting te brengen in de ter zake gesteld eischcn geantwoord, dat hij zich niet bereid kan verklaren. Voor verzachting van den eisch in zake de pre miebetaling bestaat, aldus de minister, ge let op de gematigdheid van dien eisch, geen redelijke grond. De verzekerde, die niet in loondienst ver keert, kan immers volstaan met de betaling van een weekpremie van 25 cent, terwijl zelfs niet wordt gcëischt, dat over elke kalen- derweek een premie wordt betaald. Zoolang de verzekerde den leeftijd van 60 jaar nog niet heeft bereikt, kan worden volstaan met de betaling van 47 premicn per jaar, terwijl na de bereiking van den 60-jarigen leeftijd het betalen van 39 premiën per jaar voldoen de is. Wanneer daartegenover wordt gesteld, zegt de minister, dat degenen, die zich een rente van 3 per weeic krachtens art. 24 der Ouderdomswet-1919 wilden verzekeren, daarvoor per week een premie van 39 cen ten moesten betalen en per jaar 52 premicn, zal blijken, hoe voordeelig artikel 373 der Invaliditeitswet het recht op ouderdomsrente voor de verzekerden krachtens die wet heelt geregeld. Ook afgezien hiervan echter heeft de mi- j nister bezwaar zoowel tegen verzachting van den bedoelden eisch, als tegen het denk beeld om aan de verzekerden, die aan den geldenden'eisch niet voldoen, recht te ge ven op een rente, lager dan in artikel 374 is bepaald. Het kost thans reeds aan de Ra den van Arbeid veel moeite om een be hoorlijke premiebetaling voor de invalidi- teils- en ouderdomsverzekering te bevorde ren. Meer en meer slagen zij er echter in om den verzekerden het belang voor zich en hun gezin van een regelmatige premiebetaling duidelijk te maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10