Stadsnieuws. w Gebouw St. Bavo, Smedestr. m DU nummer bestaat uit 20 bladzijden waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. LEEKEPREEKEN. Voornaamste Nieuws Zaterdag 20 Aug. 3-10 uur Zondag 21 Aug. 12-8 uur. Maandag 22 Auu. 2-8 uur. Zaterdag 20 Augustus 1927 51ste Jaargang No. 16632 Aangifte moet, op straffe van veriies van alie rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig «ren nn t&et ongeval Onze Valuta-Afdeeling koopt en verkoopt vreemd bankpapier en baitenlandsche chèques tegen de scherpste noteeringen 21 Augustus De Bollenveilingen. Agenda I I 22 Augustus Agenda J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. OER MISSIE - MAAIKRING „ST THERESIA" Missie-T entoonstelling van den St. Theresia Missie-naaikring in gebouw „St. Bavo". De Hyacinthenkeuring. Telegraphisch Weerbericht De abonnementsprijs bedraagt tooi Haarlem en Agentschappen: Per week 025 Per kwaartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bi: Vooruitbetaling 3 58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) •jv Postrekeioing Nr. 5970. ASvertentiën 35 ets. per re'geL Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct. per regeL i Bij contract belangrijke korting, 1 Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f QfSnfï Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Rfi bij een ongeval met f O?f| bij verlies van een hand, f -■>. -x.» - Lfy - tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen uUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; uU. doodelij ken afloopeen voet of een oog; duim of wijsvinge,- bij verlies van een P CfS bij 'n breuk van f tf) er; - beer. of arm; ttu. bij verhes v. ee 200. HET ONVERMIJDELIJKE. In mijn vacantie-oord maakte ik dezen zomer kennis met een ievenslustigen Am sterdammer, die op een goeden morgen, stralend van enthousiasme, als ware hij zoo juist per vliegtuig den Oceaan overgesto ken, zijn medegasten kwam verhalen, dat hij.... de zon had zien opgaan. En daar alle andere zomerlustpensionnairen eyenals deze hoofdstedeling ook groote-stadsmen- schen waren, voor wie een zonsopgang een mysterie was, werkte het aanstekelijk ver haal van den verrukten Amsterdammer me nigeen op om te trachten den volgenden ochtend eveneens a'e verrijzenis van den grooten vuurbo'i gade te slaan. Niet echter het feit, dat in den jare 1927 een aantal volwassen menschen het geheim van de schoonheid van een zonsopgang ont dekten, bracht mij aan het nadenken, als wel dat eeuwig en onveranderlijk natuurver schijnsel zelf. Het zich onttrekken uit den dagelijkschen sleur leidt trouwens als van zelf om na te denken over aingen, die regelmatig rondom ons gebeuren, maar door het bonte en drukke leven aan onze aan dacht ontsnappen. De vrije natuur geeft niet enkel den blik ruimte, maar den geest ook rust om zich in het oneindige te verliezen. Die zonsopgang bracht er toe te peinzen over het onvermijdelijke in ons leven. Hoe veel jaren, hoeveel eeuwen is die gouden bol al niet uit de morgenschemering om hoog gerezen? Hoeveel millioenen men- schenoogen hebben a'at natuurwonder niet gadegeslagen; hoeveel meer millioenen heb ben daar nooit of zelden op gelet? Voor beide groepen was die zonsopgang toch een onvermijdelijkheid. Dat groote gebeuren in de natuur, van het licht worden in den ochtend, van het klimmen der zon op mid daghoogte en het wegzinken bij cJe avond schemering aan den horizont, het beïn vloedt ons, het bezorgt ons afwisseling van dag en- nacht, van licht en duister, van warmte en koude, maar persoonlijk hebben wij er niet den minsten invloed op; het is een onvermijdelijkheid, welke wij hebbende duizclintfwefrjcgnd,: vaart aanvaarden, gelijk zij komt. Ons geheele leven wordt door duizenden van zulke onvermijdelijkheden beheerscht. Daar is de maan aan den nachthemeï, die van een dunnen sikkei wast tot een ronde, zilveren schijf. Daar zijn de millioenen ster ren; daar is de wisseling der jaargetijden. Daar zijn natte en droge zomers, lauwe en strenge winters. Daar zijn regens en stor men, orkanen en windhoozen. Zij komen onverwachts en lijken in hun grilligheden vaak op booze saters, grijnslachend er op uit om de msenchen te plagen. Daar slaat de bliksem door een schoorsteen in een huiskamer, waar een groot gezin rondom de tafel zit. Een der leden kiest hij uit, terwijl hij rond den disch loopt en weer door de schouw verdwijnt. In die ééne seconde heeft hij dood en jammer in een huisgezin gebracht. Dat is het onvermijde lijke in het leven. Zoo komen de cyclonen en orkanen; zij strijken over zeeën en woestijnen, maar ook over vruchtbare land streken. In weinig minuten is daar, waar straks nog alles lachte en leefde een too- nee'i van jammer en verwoesting aangericht: boomen zijn ontworteld en weggeslingerd; menschen dood of verminkt onder inge storte huizen bedolven. Zoo gaat het met zee- en aardbevingen, met aschregens en grondverschuivingen, met lava-uitstortingen en overstroomingen; 't zijn alle onvermijde lijkheden van het leven, raadsels der na tuur, waaraan wij niet denken, wanneer zij verre af zijn en waarvan wij de oplossing niet vragen, wanneer wij vastgehouden wor den in den schrik van hun komst. Zij zijn onvermijdelijk en angstwekkend in de on zekerheid van hun verschijnen en toch zijn zij aan wetten gebonden, evenals eb en vïoed der zee, een gebeuren, even onver mijdelijk, even raadselachtig, maar in zijn ongevaarlijkheid en dagelijkschen terug keer vallende buiten onze belangstelling. Maar niet tot deze en vele andere ver schijnselen in de cosmische' wereld bepalen zich de onvermijdelijkheden van ons leven. Er zijn nog zooveel andere. Daar is heel ons bestaan zelf, ons leven, ons organisme, bet. kloppen van ons hart, de werking onzer hersens, het trekken van onze spieren en pezen. Zoo lang wij het leven hebben is dat alies een onvermijdelijkheid voor ons: het moet zóó en niet anders. Gevoelen wij ons somtijds niet in ons eigen lichaam als huurders in een huis? En let eens op dien onvermijdelijken stroom van gedachten en begeerten. Hoe menigmaal slaan wij niet de hand aan het hoofd als om de vaart te stuiten van zoo maar van buiten af inval lende vreemde gedachten, waarvan wij loop noch oorsprong kunnen achterhalen; of staan wij verbaasd over onze eigen fantasieën, waarin wij als in een net verward dreigen te raken, of wel trachten wij als uit ons zelf te vluchten om booze begeerten, die op het onverwachts in ons los branden Onvermijdelijkheden evenals de dood er een is, het groote mysterie, dat als een schaduw zelfs over het bloeiendste men- schenleven hangt: de dood, onzeker in het het zekere einde van dit aardsche en het begin van een onzeker,voortbestaan in een ander leven. En zoo is ons leven vervuld met onver mijdelijkheden en wat wij toevalligheden plegen te noemen. Ziekten, smarten, ziele- angstert, zij komen over de menschheid evenals de regen valt uit de lucht. Nauwe lijks heeft de medische wetenschap de kiem van één ziekte opgespoord of een nieuwe doet zich weer voor in voile raad selachtigheid. Zielkundigen mogen zich ver diepen in de uiterste schuilhoeken van 's menschen geestelijk leven; vernuftige leefregels mogen als afdoende tegen iedere zenuwziekte worden aangeprezen, het aan tal neurasthenici vermeerdert bij den dag Eén schok is in staat om een met moeite hersteld organisme weer in elkaar te doen valien en juist die schokken immers zijn onvermijdelijk. Hoe hebben wij afgegeven op het mensch- onteerende van den grooten oorlog, welke millioenen krachtige levens wegmaaide; in een jaar sterven er aan verkeersongevallen meer millioenen, dan de oorlog er in vier jaar tijds maakte. Dat maaien van de zeis des doods door auto's, spoor- en tramwa gens ïigt, zoudt ge zeggen, onder mensche- lijk bereik. Toch gaat dat moorden onafge broken door: 't behoort tot de onvermij delijkheden des levens. Gelukkig zijn ze alle niet zoo droevig en bloedig. Gij zijt op reis en in de warreling van honderden drukdoende menschen op een groot station wordt u eensklaps een hand toegestoken, stralen een paar blijde oogen u tegen. Welk een ontmoeting, on verwachts en nooit gedacht, van een vriend, dien ge al dood waande, van een hartsvriendin uit jeugdige jaren, die de maalstroom des levens u ontvoerde en thans geheel buiten verwachting weer aan uw voeten spoeït. Ook die ontmoetingen be- hooren tot de onvermijdelijkheden des le vens. Gij noemt ze toevalligheden. Neen; zooals de loop der sterren voor eeuwen is bepaald en zij hun vaste baan volgen in stuur; hij remt en zet zijn motor af en de wagen glijdt met de grootste zekerheid van steile hoogten en klimt tegen bergmuren op. En de schijnbaar gevaarvolle tocht wordt een heerlijke rit in Gods schoone natuur. Ziedaar de levenskunst in dit leven voi onvermijdelijkheden. Wat voor ons bescho ren is en buiten onze macht is, ligt in Godr hand; wij zullen goed doen ons daarover het hoofd niet te breken, het gaat en het komt als eb en vloed der zee. En wie is zoo dwaas de hand uit te steken naar het boe- zemhijgen van den Oceaan? Maar naast die onvermijdelijkheden heeft God ons le ven, gezondheid, werkkracht, c'oorzicht, tal van talenten gegeven om eigen levensgeluk te maken. Wij hebben slechts onzen wagen te be stijgen en met vrijen, maar krachtigen en goeden wil aan het stuur te gaan zitten. Ons doel moet ons scherp voor oogen staan; voorzichtigheid zij onze leidsvrouw; koelbloedigheid onze metgezel en onze le vensreis zal een tocht worden vol schoone afwisseling. HOMO SAPIENS. RN El IMK Tentoonstelling menfreffen al voor duizenden jaren be stemd. En wanneer bij slagen van het lot, in uren van armoede, verdriet, schande of verlatenheid uitkomst komt van een kant, waaraan de getroffene nooit gedacht had; wanneer een onbekende in weinig uren tijds de trouwste vriend wordt, welken wij ooit hebben bezeten; wanneer uit den mond van een, dien wij meenden te kennen, woorden van troost en wijsheid spreken, dat het, ons lijkt, als ware ons een bode uit den hemel verschenen; wanneer schijnbare rampen plotseling een ander aanzien krijgen en wij door ónze tranen van smart heen, op eens een verschiet van nieuw levens geluk zien aanlichten, dan zijn ook dat on vermijdelijkheden, welke steeds als dierbare mysteries in ons leven zullen blijven staan. Doch genoeg: de voorbeelden der onver mijdelijkheden zijn onuitputtelijk. Rest slechts de vraag: hoe zullen wij ons bij zoo veel onvermijdelijkheden een houding in dat grillige leven vol toevalligheden geven? Er zijn twee manieren, welke afkeurens waardig ziin. Daar is ten eerste die van den zelfgenoegzamen. hoovaardigen mensch, die beweert aan geen toevalligheden of onver mijdelijkheden te gelooven; die beweert zijn eigen leven te maken zonder de hulp van wien of wat ook. 't Is de man, die, door eer-, roem- of geldzucht bezeten, zijn doel najaagt, desnoods over lijken van anderen, die zich zelf voor onoverwinnelijk houdt. Zijn einde is meestal de val in den afgrond. Grooter is het getal van hen, die zich te veel door de onvermijdelijkheden des levens laten beheerschen; die zich in de zon, wan neer zij schijnt, niet durven koesteren, om dat zij weten, dat er onvermijdelijk weer wolken zullen komen om haar te verduiste ren; die gedrukt gaan onder verdriet, dat reeds voobij is; die blijven staren op de granieten zuilen van den verleden tijd, waarop 's menschen levenslot geschreven staat en die angstig denken aan de toe komst, welke met onvermijdelijke nieuwe tegenslagen komen zal; die het hemelsch blauw in een kinderoog niet willen zien en de muziek niet willen beluisteren in een klaterenden kinderlach, om de zorg, die een nieuw menschenleven hun voorspelt. Voor dezulken wordt het leven met zijn duizen derlei onvermijdelijkheden een ondragelijke last. Eén ding vergeten zij, dat als stuur in ons leven ons door den Schepper gegeven is een vrije wil om te kiezen tusschen goed en kwaad en dat het juiste gebruik van dien vrijen wil het veilige gevoel van een even wichtig leven geeft. Maar om het volle ge not van die levensstabiliteit te genieten is het noodig dien vrijen wil ook tot een krachtigen wil te maken. Ons voorbeeld zij de bekwame en geoefende bestuurder op den motorwagen. Zeker, de onvermijdelijke gevaren dreigen van allen kant; bij een kromming van den weg kan een dolleman tegen hem aanbotsen; op een steile helling kunnen zijn remmen weigeren, zijn machine kan warm loopen; een duizeling kan hem overvallen en aan hoeveel andere gevaren taan niet hij en de inzittenden bloot. Doch Het loopt met de veilingen buiten ver wachting goed. Enkele jaren geleden waren het de Westlandsche tuinders, die vasthiel den aan de veiling wat betreft hun bollen- verkoop, doch in de bollenstreek zelve wil de men er niet van weten, totdat Hobaho doorzette en er naast het H.B.G. kwam en te Lisse de droge plantgoedveilingen hoe voor iedereen ais ens bestaan zelf; de dood, rijder niet; met vaste hand hanteert hij hetlanger hoe meer omzette in veilingen van uur van zijn komst en toch even zeker aan dat alles denkt de ervaren en kundige Sociëteit „St. Bavo", Missienaaikrans, 2 uur. St. Josepsgezellengebcuw, Jansstraat 59. Zaal geopend van 12 tot 2 en van 6,30 tot 10 uur. Verplichte opkomst van 8 tot 9.30 uur. Theater „De Kroon". Bioscoopvoorstel ling, half 3 en 8 uur. „Luxori'-Theater. Bioscoopvoorstelling, half 3 en 8 uur. Erongebouw en Dreef. Muziekfeest van het Tramfanfarecorps. Den Hout Concert door de H. O. V. in de tent, half 3 uur. Gemeentelijk Concertgebouw. Henri ter Hali's revue 1927, 8 uur. Kinderrevue, 2 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins, dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. leverbare bollen. De (C)oöp. (H)aarl. BJloembollenveiling, zeer bescheiden aan gevangen in de zaal in de Smedestraat, is nu al voor de derde maal verhuisd naar een grooter gebouw. Dit alles wijst erop, dat de veilingen zich beginnen in te burgeren. „Waar het goed komt, daar komen ook de kooplui", dat is geen gevleugeld Woord, maar dat is aan de praktijk ontleend. De ren terug gehouden is, ook in ,,St. Bavo", in de uitgelezen collectie kunst- en ge bruiksvoorwerpen, die men daar kon be zichtigen en die ook alle in de missie landen door z.g. onbeschaafde menschen vervaardigd waren. Echter een stana' als deze, was er op deze tentoonstelling niet. Het is een waar, ethnologisch museum van uitgelezen volkskunst. Olifantjes, met primitieve gereedschappen, uit 't harde ivoor gesneden, beeldjes, kleinere dieren, messen, heften, bloemvazen, drinkhoorns, haarkammen, kettingen van dierentanden, als moderne halsversiering voor dames, oor bellen van eenige kilo s zwaarte, horloge- armbancen, ook uit ivoor gesneden, dit al les kan men bewonderen op de eerste ta fel rechts. Op de volgende tafel prijkt een volledige neger-jazz-band, welke in het lawaai maken voor de onze niet behoeft onder te doen. Voor viool doet dienst een recht-hoekige plank, eenige centimeters dik, die bespan nen is met een tientai snaren. Door mid- c'el van een pennetje weet de neger-violist hieraan zeer veel tonen en heel aardige variaties te ontlokken. Als trommel doet dienst een uitgeholde boomstam 80100 c.M. lang, de z.g. gong, welke ook dienst doet als draadlooze zendinrichting. Door met een kort, dik stuk hout regel matig of onregelmatig op den gong te slaan, ontstaaa er korte klanken, die men Morse- alphabeth zou kunnen noemen. Wanneer men nu op bepaalde afstanc'en dergelijke instrumenten plaatst, kunnen de negers ta melijk spoedig berichten doorzenden. Zooals men ziet, doen de Congo-negers voor ons niet onder. Bij den neger jazz-band behooren ook nog de noodige rammelaars, waarvan er hier ook eenige vertegenwoordigd zijn. Tenslotte is ook, als een onmisbaar per sonage c'e gemaskerde danser vertegen woordigd. Er hangt hier een „fraai" masker. Dan is er een groote collectie wapens, lansen, pijl en boog, slrijdaksen, slagzwaar den, volgens het negeridee tenminste, dolk messen en ook nog eenige roeispanen, welke dienst doen bij een negerprauw. Een weefgetouw is ook te zien, benevens een groote verzameling matjes, door ne gerinnen, natuurlijk geheel met de hand ge- ji Dc reis der Koninklijke Familie naar Noorwegen; H. M. de Koningin en Prinses Juliana zijn te Bydin aangekomen. In verband met den roofmoord te Zuid-< wolde is een nader onderzoek naar de geestvermogens van den verdachte gelast. De piloot Mac. Intosh heeft een K. L. M." vliegtuig aangekocht, om daarmede een vlucht over den Atlantischen Oceaan te be. proeven. -t Bij gerechtelijke verkooping heeft de ge heele inboedel van het Communistisch' Rotterdamsch raadslid van Burink opge bracht de totale som van- 30 ets. Weer twee Junker-vliegtuigen staan ge. reed voor een vlucht over den Oceaan. Op den onbewaakten overweg bij den Kalfjeslaan onder Nieuwer-Amstel is een vrachtauto door den trein vermorzeld. C c De minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft de vragen beantwoord van den heer Hermans, betreffende het aantal verzekerden, die op 65-jarigen leeftijd nog geen aanspraak kunnen maken op ouder domsrente. De minister van Koloniën heeft aan de burgemeesters een schrijven gericht inzake de bestrijding van het communisme in Ned. Indië. Onthullingen over communistische props, ganda in Marokko. De zaak Sacco en VanzettL Een beroep op Senator Borah. Het Hoog. gerechtshof verwerpt het beroep ten gunste der beide veroordeelden. De staking bij de Rijnscheepvaart dreigt te verloopen. 'I De kwestie der deportatie in België tij dens den oorlog. Duitschland bereid deel te nemen aan een onpartijdige commissie van onderzoek. ArheidsbcmfddelSngsbnrsau van het Sint- Li" ff&TÉTihft ff Eiken Donderdag van 8914 uur. R., K. Bevolkingsburean Gebouw „St Bavo" Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. K. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. - Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdag middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens, Sociëteit „St. BavoSmedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, s middags van 35 uur. 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 10-— 12 uur. R. K. Reclassceringsverecniging, afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging. N Groenmarkt 22 R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m 10—12 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag vajs 23 uur. Donderdag van i2 uur. R. K, Kraamverpleging van de Derde Orde St, Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Haarlem (Schoten), Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset. Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. Vertrek naar het Kagermeer en Warmond om 1.30 vanaf den Koudenhorn. Zondag om 2 uur vanaf het Z. B. Spaame bij Haarl. Dagblad. Sociëteit St. Bavo. Tentoonstelling Mis sienaaikrans, 2 uur. Haarlem's Zang genot. 8 uur. Kappers, 8 uur. R, K. Bevolkingsbureau, 8 uur. St, Josepbsgezellengebouw Jansstraat 59. Clubavond voor de leden van de damclub Ten P., van 8 tot 10 uur in de bovenzaal. Repetitie „St. Genesius", 8 uur. DE BIBLIOTHEKEN DER ST. VINCENTIUSVEREENIG1NG ZIJN GEDURENDE DE ZOMERMAANDEN GEOPEND; Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdagavond van halt 8 tot 9 uur. Hegestraat 49: Vrijdagavond van half 8 tot 9 uur. Barometerstand v.m.: Vooruit Naai^St TWeltC,iingSS'.andM-mC-t de Prachtige kerkparamenten, door den Missie Naaikring St. Theresia voor de Missie vervaardigd en dezer dagen vrij te bezichtigen in het Bavogebouw, Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.42 en overmorgen om 8.40 uur. IN HET veilinrf Ho,t H R fl T L/.nt4 J.'t j. veiling ,Het H.B.G." te Lisse heeft dit in de laatste dagen ook ondervonden, want de nieuwgebouwde berging^... stond vol met manden en zakken leverbare bollen. Ook de opbrengsten worden hooger, want was de hoogste veiling het vorige jaar per dag 64000 gld., j.l. Vrijdag was de opbrengst van eene dagveiling 611000 gulden. Daaruit blijkt dus, dat de kweekers hun belasg zien in het zenden van hun goed naar de veilin gen. Er wordt wel eens opgezien, schrijft „Kweekersblad," tegen de kosten verbon- den aan het veilen, maar dan ziet men over het hoofd den beteren prijs, die er bedon gen wordt, het mindere risico dat men heeft met betrekking tot de uitstaande bedragen en het minder terugontvangen van kleine of kanterige bollen. De koopers bekijken het goed op de veiling, het wordt aangemerkt naar dc kwaliteit en als de waar onder in de mand is als boven, dan heeft men geen last aan retourzendingen. De groei van het veilingwezen, die zich uit in de veiling het H. B. G. is niet kunst- nptig, maar heeft een natuurlijk verloop. Kooper en verkooper weten elkaar daar te vinden. Zij hebben elkaar noodig. De rijk met palmen versierde zaa'i, biedt bij het binnentreden reeds een fraaien aan blik. Overal prijken mooie bouquetten van Dahlia's en Gladiolen, welke aan ceze ten toonstelling een vroolijk cachet geven en alles in een feestelijke stemming brengen. En waarlijk, de dames van den Missie- naaikring mogen in een feestelijke stemming zijn om het vele en ook vooral fraaie werk, dat zij hier geleverd hebben Vooreerst hangt daar als haar werk een prachtig driestel, één kazuifel met twee dalmatieken, in groen en goud uitgevoerd. Eenige fraaie z.g. liturgische aiben verdie nen ook ten zeerste bewondering. Fraaie misdienaarsuperplie's, togen, kazuifels, bur sa's, ke'ikkleedies, kelkvela altaarranden, Er zijn er bij, die als geschilderd lijken, terwijl een keurige gehaakte rand ook de aandacht verdient en verder een groote collectie kleertjes, speciaal voor de missie landen bestemd Daar is ook, en dat is misschien wel de clou van de tentoonstelling, een schitte rende missiestand van de Priesters van het H. Hart. Het heugt ons nog goed, de groote missietentoonstelling, die eenige ja- weven, voor de huismoeders om te water tanden. Zoo zouden wij wel door kunnen gaan met alles op te noemen, maar de opsom ming zou toch ver beneden de werkelijk heid blijven. Om dit op de juiste wijze te genieten, moet men zelf alles gezien heb ben. Men zal verbaasd staan over de fijne, tot in de kléinste onderdeeltjes toe, keurig afgewerkte voorwerpen, en om de primi tieve en daarom toch soms geniaal gevon den gebruiksvoorwerpen en wanneer men dit beschouwd heeft, zai men wellicht met nog meer sympathie voor dit arme volk en voor het mooie werk van den missie-naaikring „St. Theresia" huiswaarts keeren. De export van Hyacinthen is in vollen gang. De kwalitiet van de bollen is goed. Er is minder geelziek dan verleden jaar. Evenwel wordt nauwlettend toegezien op den gezondheidstoestand van de verhandel de hyacinthenbollen. Hoogste barometerstand 769,7 m.M te La Corona. Laagste barometerstand 747 m.M. te ölackrod. Verwachting: matige, tot krachtigen, later ainemende Z. tot W, wind, betrokken met ïegen, later tijdelijk opklarend, weinig ver andering in temperatuur. Onder een schiilenwagen. Gistermiddag werd in de Kanaalstraat ie IJmuiden een 4-iarig knaapje door een schillenw'agen, bespannen met een paard, overreden, doordat het ventje, Langbroek geheeten, op een wiel wilde klimmen en er afviel. Het werd opgenomen en binnen, gebracht in de villa van den heer D. HuifL De dokter, die inmiddels gewaarschuwd was, constateerde een zware kneuzing van het been. Later is het ventje per auto naar de ouderlijke woning overgebracht. Fraaie stand van de Priesters van het H. Hart van de Ccngoleensgke kunst- en gebruiksvoorwerpen, die zeer veel belangstelling wekt, denk zij de keurige keuze ea de rijke verscheidenheid der verzameling.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1