Stadsnieuws, erkeers-oiigevalleii. Voornaamste Nieuws f3000. KEVELAER Maandag 22 Augustus 1927 51ste Jaargang No. 16633 Aangifte moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden ulferlïfk driemaal vier en twintfg uren na het ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad HET BEVOLKINGSVRAAG STUK IN FRANKRIJK. Agenda 23 Augustus Waarschuwing. Het pantserfort te IJmuiden. Aangereden, Een aanrijding, welke goed afliep. De grondwerkersstakir;; te Haarlemmerliede. Het Zandvoortsche Bloemencorso. AMBTENAREN PROVINCIE NOORD-HOLLAND. Wijziging Ambtenaren-reglement. VIER BRUTALE INBRAKEN IN AERDENHOUT. Een groote hoeveelheid zilver werk en eenige bedragen aan buitgemaakt. geld J. J. VVEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht ONGELUK AAN DE GASFABRIEK. De abonnementsprijs bedraagt vooi Haarlem en Agentschappen: Per week 0 25 Per kwaartaal f 3.23 Franco per post per kwartaal bi; Vooruitbetaling 3 5S Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen] Postrekeining Nr 5970 NIEUWE COURANT Advertentiën 35 ets. per regel. Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct„ bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel. Bij contract belangrijke korting. Alle abonné s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 'JRft bij een ongeval met f OCf| bij verlies van een hand, f IOC bij verhes van een f Kjfl bij'n breuk van I" S fl M bij verlies v. ee* l i)U, doodelij ken afloopCiëil.' een voet of een oog; lCv, duim of wijsvingerbeen of arm; andere verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen vuige»» HET NIEUWE WETSONTWERP OP DE NATIONALITEIT. Ontegenzeggelijk is de wet op de nationa liteit, die in December 1925 door den Fran- schen Senaat, eerst in April j.l. door de Ka mer werd aangenomen en dezer dagen in de Staatscourant verschenen is, eene der be langrijkste wetten, welke in de laatste jaren in Frankrijk werd ingevoerd. Het schijnt eindelijk klaar te zijn gewor den, dat het ernstigste gevaar voor Frankrijk is, de voortschrijdende ontvolking en dat van de oplossing van dit probleem de toe komst van Frankrijk afhangt. De bevolking in dit land blijft vrijwel stationnair, terwijl 't geboortecijfer jaarlijks achteruitgaat. Bijzon der verontrustend in dit verband zijn de cij fers in de Campagne. De landelijke bevol king van Frankrijk bedroeg in 1916 76 van het totaal aantal bewoners, in 1921 slechts 50 %0\ Reeds lang vóór den oorlog werd het be volkingsvraagstuk een brandende kwestie geacht. Overal ontbraken werkende, zoowel als leidende krachten. Bovendien werden krachten aan het moederland onttrokken, noodig voor het bestuur der koloniën. Bij 'dezen stand van zaken kon het niet uitblij ven, dat in bedrijven, kantoren, fabrieken, enz. buitenlanders en in de eerste plaats Duitschers alle mogelijke betrekkingen bekleedden. Bij het uitbreken van den oor log had een algemeene exodus dezer uit- heemsche krachten plaats, wat tengevolge had, dat de vrouw in grooten getale werd opgeëischt om de opengevallen plaatsen te bezetten, een maatregel buitengewoon funest voor een land, dat aan een tekort aan ge boorten lijdt. Door de nieuwe maatschappe lijke plichten immers geraakten de plichten als moeder en huisvrouw nog meer in 't ge drang. Daarbij komt, dat de oorlog aan 't land vele zonen ontnam. Huwelijken met buitenlanders vooral Engelschen brach ten naast verwording, geen afdoende ver betering. Heeft Frankrijk altijd de vreedzame in vasie kunnen bespeuren van arbeidzoeken- den uit de overbevolkte nabuur-staten, deze toevloed is thans minstens even zoo groot als vóór den oorlog, misschien nog grooter. Wat beoogt nu de nieuwe wet? Niets anders dan dat Frankrijk deze vreemdelin gen-legioenen dienstbaar maakt aan het op voeren van eigen bevolking. De weg daartoe is: vergemakkelijking van de naturalisatie der vreemdelingen. De afgevaardigde Charles Lambert, die de geestelijke vader is van het onderhavige wetsontwerp en het bevolkingsvraagstuk van alle zijden bekeken heeft, stelt in de nieuwe wet voor, dat een vreemdeling na een ver blijf van drie jaar in het land vroeger tien jaar tegen betaling van honderd francs vroeger 1500 francs en vóór den oorlog zelfs 2000 francs het recht verkrijgt Fransch staatsburger te worden. Van zelf sprekend zijr onder deze vreem delingen ongewenschte elementen, en daar om voorziet de wet in eene controle op de werkzoekenden aan de grensplaatsen. Er zullen zoowel moreele als physieke eischen gesteld worden aan hen, die zich blijvend in Frankrijk wenschen te vestigen. Voor de vrouwen is het wetsontwerp met betrekking tot hare positie in de nationali teit van groot belang. In bijna alle staten geldt de wet, iat de vrouw met haar huwe lijk de nationaliteit van den man krijgt. Welke moeilijkheden dit meebrengt, heeft de oorlog geleerd. Bij de nieuwe wet krijgt de Franpaise, die een buitenlander huwt ,het recht Fran?aise te blijven. Dat is niet alles. De wet gaat nog veel verder. De buitenlan der, die een Fransche vrouw huwt, ver krijgt daardoor zonder eenige formaliteit het staatsburgerrecht. In geen enkel land is tot nu toe den vrouwen een dergelijke, uitge breide macht toegekend. Het kan niet ontkend worden, dat de nieuwe wet een heilzame uitwerking zal hebben op den te geringen bevolkingsaan was. Honderdduizenden vreemdelingen hun aantal overschrijdt verre het cijfer van drie millioen zullen straks als Franschen voortleven in blijvend nationaal verband, die behalve hun kroost ook nieuwe gedachten in hun nieuw vaderland zullen binnenvoeren. Intusschen, tegen hèt groote euvel, dat den geesel der ontvolking over Frankrijk brengt, beteekent de nieuwe wet slechts een poover lapmiddel. Wij bedoelen den aanslag op het kiemende leven. Hier ligt een der wezenlijke oorzaken van den bevolkings achteruitgang, die bij duizenden wegneemt, wat de nieuwe wet bij honderdtallen zal ver mogen aan te brengen. Tegen dit euvel, een der walgelijkste excessen in een tijd van verwordende be schaving, baten geen premiën, geen loterijen met hoofdprijzen voor het grootste kindertal. De verbetering moet hier van binnen uit groeien. Terugkeer tot gezonde beginselen, besef van het inzicht, dat een gezond huwe lijksleven een krachtig en welvarend volk schept. Bij het rijpen van dit inzicht zal de bevolkingsaanwas in sneller tempo plaats vinden, dan met den kunstgreep, die in de nieuwe wet opgesloten ligt, bereikt zal orden* Sociëteit „St. Bavo". Rechtkundig bureau half 9 uur Bestuur Veehouders haif 8 uur Bestuur Bouwvaakbond 8 uur Meubelmakers 8 uur St. Caecilia 8 uur. St. Josephsgezellengebcuw Jansstraat 59 Repetitie muziekvereeniging „Utile Dulci" van 8 tot 10 uur. Gemeentelijk Concertgebouw Henri ter Hali's Revue 1927 8 uur. Brongebouw Ledenconcert ,.H. O. V." in den tuin. kwart over 8 uur. Groote- of St. Bavokerk. Orgelconcert van 2 tot 3 uur. Luxcr-Theater Bioscoopvoorstelling half 3 en 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur. be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89% uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo' Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij- dagavond. K. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdageü Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdag middag ruilen van kinderboeken. St. Martbavereeniging Bioemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 8-10 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur. 's avonds van half 8-half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur R. K. Reclasseeringsvereeniging, afdeelirg Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering, in. het gebouw der Sint- Vincentiusvereeniging. N Groenmarkt 22. R.-K; Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bioemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur. des middags van 2—4 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraaf 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 33 uur Donderdag van 12 uur. R. K. Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29. Haarlem (Schoten), Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. Met de „Helena Maria" naar Marken. Vertrek Koudenhorn 8.30. Vertrek naar het Kagermeer en Warmond om 1.30 vanaf den Koudenhorn. Zondag om 2 uur vanaf het Z. B. Spaarne bij Haarl. Dagblad. De Commissaris van Politie te Haarlem waarscuwt tegen het aanknoopen van han delsrelaties met C. Otter, geboren te den Helder, of diens vrouw, genaamd Paus, zon der tevoren inlichtingen te hebben ingewon nen aan zijn bureau, afd. Justitie. Het echt paar woont in de Plantaanstraat, in de voorm. gemeente Schoten. Veelal gaat de vrouw op haar naam bestellingen doen, ter wijl geen betaling volgt, doch de kwitantie moet worden aangeboden aan een perceel in de Gen. Cronjéstraat, wat dan blijkt het voormalig bureau van het Burg. Armbestuur der vroegere gemeente Schoten. Tot zoover de waarschuwing. Nader vernemen wij, dat een winkelier in de Anegang de dupe hiervan is geworden. Hij is voor een bedrag van ongeveer ƒ100 be nadeeld. komende vrije dagen en 14 dagen vacantie, in den vervolge zullen krijgen 6 extra vrije dagen in plaats van de oorspronkelijke toe gekende 4 extra vrij dagen. Ze gaan er dus 2 dagen op vooruit, indien men hunne positie vergelijkt met die van vóór in inwerkingtre ding van het Ambtenarenreglement. In enkele bedrijven hebben de arbeiders zelfs een voordeel van 4 dagen. Het staat thans vast, dat de bezetting van het Pantserfort te IJmuiden geheel zal worden opgeheven en wel per 15 Nov. a.s. Een deel der bezetting wordt naar Near- den en het andere deel naar Helder over geplaatst. De commandant van het fort, kapitein J. W. Kalkman, wordt met 15 Sept. over geplaatst bij de bereden artillerie. Een kind van den heef M.f Loosterweg III. alhier, kwam uit een poort en werd aange reden door den auto van Dr. J. H. d. W. Na een voorloopig verband, werd het kind naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd. Zaterdagmiddag 4 uur reed een autobus, bestuurd door G. H. S., door de Kanaalstraat te IJmuiden in de richting naar IJmuiden en wilde de Kerkstraat passeeren.. Eveneens kwam er een autobus aan de rechterzijde vanuit de Kerkstraat. Deze was bestuurd door K. J. P. Toen beide bussen op het kruispunt wa ren, zagen zij elkander en was een aanrij ding onvermijdelijk. De eerste autobus draaide de Kerkstraat in, reed het trottoir op en vernielde het aldaar staande ijzeren schakelhuis van het P. E. N. De tweede autobus draaide naar rechts, doch werd in het linkerzijvlak aan gereden, waardoor de ruiten aan dien kant vernield werden. Persoonlijke ongelukken deden zich geluk kig niet voor, hoewel beide bussen geheel bezet waren met passagiers. De politie heeft deze zaak in onderzoek. De grondwerkersstaking te Haarlemmer liede zal hoogstwaarschijnlijk heden (Maan dag) in goede banen geleid worden. Er heeft een onderhoud plaats gehad tusschen directie, vakorganisatieleiders en Ged. Staten, wat tot gevolg zal krijgen, dat dit conflict ten gunste der stakers zal wor den opgelist. Heden zal er een vergadering, plaats heb ben te Halfweg, waarin de beslissing valt. Vanaf heden zijn de kaartjes HAAR LEMKEVELAER aan onderstaande adressen verkrijgbaar: RETOUR MET PAS S 8.75 - KINDE REN f 4.50 - VAANDRAGERS f 3.00 BRUIDJES f 2.— en f 2.50 J. J. Brinkman, Anegang 19, Haar lem; G. Jansen Hendriks, Krelagestr. 32, Haarlem; J, P. M. Hazenberg, Stu- verstraat 10, Haarlem; F. A. Vissers, Kruisweg 50, Haarlem; J. A. M. Fran- kenmölle, Heerenstraat 30, Amster dam; S. J, van Rooden, Raadhuisstr. 26, Heemstede; S. F. Smid, Hoofdstr. 44, Hillegom; P. W. Hoogendoorn, Wa genstraat 5, Lisse; L. A. van den Burg, Noordwijkerhout nabij Station Piet Gijzenbrug; Wed. P. P, Langendijk, Peperstr., Beverwijk; Mej. Faas, Half weg; Dames Mulder, Kerkstraat 326, Amsterdam. De Zantvoortsche feestcommissie, die dit jaar zooveel op haar programma heeft ge steld om het vreemdelingen bezoek en het vreemdelingenverkeer op de badplaats te bevorderen, is in haar eerste jaar van de actie niet erg gelukkig, wat de medewer king van het weer betreft. Integendeel, Het lijkt haast wel, dat, als de Zandvoortsche feestcommisie van haar organisatie talent en belangstelling voor het levendige in den seizoentijd een feestelijk staaltje wil geven er een bijzonderen voorraad regenwolken gemaakt wordt, om alle feestvreugde en alle spontane badplaats hulde met recht, in het water te doen vallen En nu behooren en badplaats en water wel bijeen, maar toch, zooals we dit seizoen jaar met regen gezegend zijn geworden, overtreft wel alles van alle slechte jaren. Zaterdagmorgen was het werkelijk hoop vol weer Het zonnetje straalde en vol goede verwachtingen werd het begin van den dag geopend. Vol goede verwachtingen dat dezé althans eens echt zou slagen. Tegen den middag bleek echter al, dat de regengoder ook dezen feestdag de Zandvoortsche feestcommissie niet vergeten hadden en op het moment, dat de feesten geopend werden, droop de trage, nare, zeurige regen uit een loodgrauwen hemel. Geen echte, flinke klare regen bui, maar een zeurig druppelen van kleine, neerze- vende wolkenbelasting, waarvan de hoofd eigenschap dat je er flink daarnat van kon worden, toch niet verloren was gegaan. Maar, al had Pluvius dan ook al van zijn over grooten voorraad het hoofddeel naar Zandvoort gezonden. Laten we aanstonds constateeren, dat er een enthousiasme be stond, zoowel bij bestuur als bij toeschou wers en deelnemers aan dezen middag, die door geen regenbui te temperen was. Wat dit feest had kunnen zijn, wat er voor Zandvoort uit had kunnen groeien, hoeveel feestvreugde het had kunnen geven en hoe het een macht van vreemde lingen naar Zandvoort had kunnen trekken als ja, als de zon eens de overwinning had mogen behalen on het (Wolkengordijn voor dezen eenen dag maar eens had kunnen opgerold doen zijn, dat waren over peinzingen voor den aanvang van het corso die in deze omgeving triester stemden dan die regendruppels, waaraan je door het regelmatige der dagelijksche buien nu een maal gewend raakt in dit seizoen. Het zou een schitterende dag geweest zijn voor Zandvoort en voor de Zandvoort sche feestcommissie, als we over dit alles eens de stoovende warmte van de zomer- zonne hadden mogen zien en voelen. Op de Boulevard schaarde zich de ver schillende nummers in een lange rij,. Eerst de auto's. Geopend werd al met een schitterend versierde wagen. Rozen on dahlia's in een teere mauve kleur in sier lijke groote bouquetten aangebracht te mid den van het fijne frissche fleurige groen, dat bij dezen wagen op kunstvolle wijze was opgelegd. Daarop volgde een mooie versiering in paarse kleuren, waarbij de versiering goed gevonden was. Toen een „oranje" wagen. No. 4 gaf een bijzonder mooie versiering van roode dahlia's en irissen. Op smaakvol le wijze aangebracht was het natuurlijk bloembed op de glimmende straatsteenen van den Boulevard. Zeer mooi was nummer 5 en het trok de aandacht, dat deze versiering, geheel in een fijne paarse nuance gehouden zoo uistekend fijne buigende bloemstengels bijzonder goed geslaagd van „Petegems Tegelmorgcn niet-continu-arbeiders genieten, nevens de terwijl er een enthousiaste Zandvoort- 52 Zondagen of de daarvoor in de plaats sche jeugd was met versierde fietsen, bok- Naar het oordeel van Ged. Staten, moest het ambtenaren-reglement worden herzien en thans heeft de behandeling daarvan plaats gevonden in de daartoe aangewezen Staten commissie, waar een lid van Ged. Staten bij aanwezig was om een nadere toelichting op het voorstel van dat College te geven. Omtrent deze behandeling lezen wij in „De Ambtenaar" het volgende: „Voor arbeid, gepraesteerd op Zon- en Feestdagen, krijgt de ambtenaar een bijslag van 100 pet. Door een uitspraak van het scheidsgerecht, bevestigd door den raad van hooger beroep, is uitgemaakt, dat deze bepa ling ook van toepassing is voor hen, die, in continubedrijven werkzaam zijnde, arbeid verricht hebben op niet op een Zondag val lenden feestdag. Deze interpretatie komt inzonderheid aan de provinciale ziekenhuizen met hun vele verplegend personeel op groote kosten te staan. Nimmer hebben echter de in zoodanige bedrijven werkzame ambtenaren de feestdagen vrij gehad en verkregen voor den arbeid op die dagen dus geen vergoe ding. Immers, juist deze categorie ambtenaren kreeg in verband met den verplichtenden ar beid op feestdagen 4 extra vacantiedagen. Er is toen door Gedeputeerde Staten over wogen, om eenerzijds de ongewenschte ge volgen der nooit bedoelde tekstuitlegging weg te nemen en aan den anderen kant den c^ntinu-ambtenaren een rechtvaardige en billijke positie te verschaffen. Daartoe is voorgesteld dat zij, om hun een even groot aantal vrije dagen te verzekeren als alle kenwagens, vliegende Hollanders en wat de jeugd al zoo meer kent aan wielwerktui- gen. Vooral onder de kleintjes waren heel mooie inzendingen. We noemen als beste b.v. de schelp. Dat was een verrassing. En weer,* we kunnen het niet anders als herhalen, weei drong zich de gedachte aan ons op: „Wat had dit kunnen zijn, als nu eens voor een enkelen middag de regengoden in hun waterachtige spelonk gebleven waren. Het ontploffen dei rookballen in de lucht, die bij een zonnigen hemel zeker nog hooger gestegen zouden zijn bracht telkens een verrassing. Dan was het een visch, dan een olifant,, zelfs de wuivende agent brach; enthousiasme bij de jeugd, die hoe kan het ook anders, bij zooveel vriendelijkheid van zoo'n kant een luid gejuich aanhief. We geven de Zandvoortsche feestcom missie de verzekering, dat, als er bij een volgend seizoenleest, en we geven hen gaarne de leiding in handen, omdat het aan bekwame en ijverige handen is toever trouwd, weer zoo'n nummer op het pro gramma komt. het een reusachtig succes nummer- zal zijn. We stellen ons deze figu ren van het Japansche vuurwerk al voor, langzaam zwevende in de zonnige Zand voortsche- en wolkelooze lucht, nagejaagd door de Zandvoortsche jeugd. Het publiek was vol lof over de verras sing, die het vuurwerk bracht. Des avonds werden de prijzen uitgereikt in „Muluru" aan den Strandweg. Burge meester van Alphen opende met een kort woord, waarin hij dank braent aan de Zand voortsche feestcommissie, zijn spijt uitte over de minder gelukkige medewerking var, het weer. Waarlijk, hij had zoo gehoopt, dat een dag als deze eens aardig wat dub beltjes naar den Zandvoortsche nering doenden zou laten rollen, want, de dub beltjes rollen wel op Zandvoort, maar naar den fiscus toe, aldus spreker. Op de hem eigen wijze, reikte bijkan de verschillende winners de prijzen uit. Auto's: 1ste prijs J. H. Walesta, zilveren beker van „De Lach". De winner stelde deze prijs beschikbaar ais wisselbeker. Zij zal tweemaal achtereen of driemaal in het geheel gewennen moeten worden. 2de pr. Von der Heidts Bank. Hierbij bracht burge meester van Alphen in herinnering, dat in de gemeente zeker gewaardeerd word, wat Baron Von Heidt voor Zandvoort steeds doet. Hij althans waardeerde diens werk voor Zandvoort en stelde dat op hoogen prijs 3de pr.-Mevr. Fraenkel; 4de pr. C. J. Jime. Vrachtauto's: 1ste pr. zilveren beker van de Oprechte Haarl. Courant Stads Editie). Gebr. Van Petegem; 2de pr. H. Brink. Wagens; 1ste pr. C S. S.; 2de pr. Flora; 3de pr. Zandvoortsche reddingsbrigade. Wagentjes: le pi. Thijsse; 2de pr. J. W. H. Weenink; 3de pr. Weeneman. Hollanders: le pr. Koppenaal; 2e pr. Jonkman; 3de pr. Jukkes; 4de pr. A. Bol- widt; 5de pr. Kuhlmann; 6de pr. Emmy Keur; 7de pr. B. ter Wolbeek; 8ste pr; Hen- nings; 9de pr. Henny van Ge!derer> en D. Vader. Fietsen; le pr. B. Franken; 2de pr. Hoff man; 3de pr. N. Padt; 4de pr. A. de Zwart; 5de pr Couzy, terwijl verder prijzen wer den uitgereikt aan Victor Klein en de groep Luitink, een dames groep, die de komst der Lentekoninginne in beeld bracht. VACANTIE VERLENGD, Wegens reorganisatie der scholen aan de Overtonstraat en Soendastraat te Haarlem, is op verzoek van de hoofden der scholen de vacantie met twee dagen verlegd, zoo dat de nieuwe cursus voor die scholen aanvangt Donderdag 25 Augustus 1927. FIRMA A. BOSSE. De firma A. Bosse, kantoorboekhandel Barteljorisstraat 12, bestaat 25 Augustus a.s. '".0 jaar. Het merkwaardige van dit jubihum is, dat de oprichter, de heer A Bosse, nog in leven is en het halve eeuw feest var zijn zaak hoopt mede te vieren. De winkel was, vanaf de oprichting, 1!4 jaar gevestigd in perceel Kruisstraat 25, daarna Barteljorisstraat 6, en nu, sinds 83 jaar in perceel Barteljorisstraat 12. Oorspronkelijk werd ook handel gedre ven in galanteriën, welk artikel langzamer hand uit de zaak is verdwenen, zoodat uit sluitend, gelijk thans, de zaak gedreven wordt in kantoorbehoeften en aanver wante artikelen. Sinds eqkele jaren is de zaak omgezet in een N. V. De heer Bosse was vanaf de oprichting voorzitter van de R, K. Middenstandsver eeniging, welkefunctie hij 9 jaar heeft be kleed. Tevens was hij mede-oprichter en eerste voorzitter van den Ned. R. K. Hanzebond van Boek- en Kantoorboekhan delaren. Op organisatiegebied is de firma aldus zeer actief en een voorbeeld van werklust en toewijding voor het vak voor allen. Ook de Veneka, de Vereenigde Ne- derlandsche Kantoorboekhandelaren, telt de heer Bosse onder haar ijverigste leden, terwijl hij nooit ontbreekt op de verga deringen van de Inkoopcombinatie. Op den gedenkdag 25 Augustus wordt receptie gehouden van half drie tot half vijf; velen zullen dan zeker den jubilaris komen complimenteeren. HAARLEMSCHE SCKIETBOND, De jaarvergadering, waarop tevens do prijsuitreiking plaats vindt, zal plaats heb ben Dinsdag 23 Augustus, des avonds half *er;en in hotel Lion d'Or De agenda vermeldt o. m.: Jaarverslag, Verantwoording kas; Medeleelingen. Na afwerking der agenda vindt de prijs uitreiking plaats. Van de daders nog geen spoor. Vermoedelijk tusschen 3 en 5 uur is he dennacht in het Boekenrodepark te Bloe- mendaal ingebroken bij de families P. W. en V. en I. Alle bewoners waren thuis en iagen ter ruste. De heer I. was nog tot kwart over één opgebleven. De inbrekers zijn aan den achterkant van de Villa's door het ver breken van een ruit bij twee xamilies in de serre binnengekomen, bij de andere twee spanjolet naar beneden heoben gedrukt. Zij door verbreken van een ruit, waarna zij de hebben zich alleen bepaald bij de beneden gedeelten der huizen. Ontvreemd is een groote partij zilveren voorwerpen. Zilver van minaer waarde is blijven staan. Bij de familie V. werd uit een schrijfbureau een potje met 16 ontvreemd, bij een ander een porleminnaie met 5. Geen der families heeft iets bespeurd. Een van hen heelt wel eenig leven gehoord, doch meende dat dit door den wind werd veroorzaakt. Door de politie wordt een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Hetgeen wordt vermist kon nog niet worden opgegeven. Nader vernemen wij; In den afgeioopen nacht is op zeer bru tale wijze ingebroken in Aerdennout en wel op niet minder dan vier plaatsen. De wijze waarop de inbrekers de ver schillende villa's, welke zij lot operatieter rein hadden uitgekozen, zijn binnengedron gen, bewijst, dat men hier met buitengewoon geraffineerde vaklui te doen heeft. Hoeveel individuen aan het -werk zijn ge weest, of dat er slechts één inbreker zijn slag heeft geslagen, heeit men nog niet met juistheid kunnen constateeren. Vermoed wordt, dat het er twee waren. De villa's, die het ongewenscht bezoek heb ben ontvangen, zijn gelegen in de Teding van Berkhoutlaan en in de Zonnebloemlaan. Ontvreemd zijn verschillende bedragen gelds en een hoeveelheid tafelzilver, bene vens een fiets en verder verschillende klei nere gebruiksvoorwerpen. De wijze van operatie, door de inbrekers toegepast, doet herinneren aan die van den beruchten spanjoletkunstenaar, die 't vorig jaar Bloemendaal en omgeving onveilig maakte en eindelijk op heeterdaad gesnapt werd. In twee eetkamers nl. is van de deuren der eetkamer een gedeelte van de ruit uit gesneden, waartoe eerst de stopverf zorg vuldig verwijderd was. De ontstane opening was groot genoeg om een hand door te laten, zoodat de spanjolet kon worden overgehaald. Bij een derde villa was dezelfde werk wijze op een keukenraam toegepast, terwijl in de villa van de familie Woud aan de Zonnebloemlaan acrobatische toeren zijn noodig geweest om binnen te komen. Daat is nl. een tafeitje, dat in den tuin stond voor het raam der eetkaljier geplaatst. Vervol gens is de stok van een tuinparasol ge- nomen en via het tafeltje is met den stok het bovenlicht van de ramen ver genoeg opengeduwd om een man door te laten. Een maal in tie raamopening, heeft de inbrekrr een steunpunt gevonden op de leuning van een fauteuil, die bij het raam stond en is aldus in de kamer beland. Met wie de politie hier te doen heeft, is niet na te gaan vooralsnog. Wel vermoedt men, dat het dezelfde personen zijn, cue reeds eenigen tijd de omstreken van Haar lem weer onveilig maken. Immers de vorige week is op verschillende plaatsen in Velsen. Overveen en Heemstede ingebroken en bij al deze inbraken is ongeveer delfde werk wijze toegepast, welke getuigt, dat geraffi neerde individuen hun slag hebben geslagen. Wat de inbraken te Aerdenhout betreft, schijnt men van meening te zijn. dat de die ven tusschen drie en vijf uur in den nacht de inbraken moeten hebben gepleegd, althans moeten deze, naar men ons mededeelde de uren zijn, waarop niet in de Teding van Berkhoutlaan gesurveilleerd is. Omtrent het juiste tijdstip tast men evenwel nog in het duister. Vermoed wordt, dat de dieven zich in de nabijheid verscholen hebben en hun tijd hebben afgewacht, totdat alle be woners zich ter ruste hadden begeven. De politie heeft eenige vingerafdrukken kunnen nemen en ook eenige voetsporen in de kamers der verschillende villa's kunnen nameten. Het onderzoek is in vollen gang Op de tijding der plaats gehad hebbende inbraken, hebben wij ons naar de aangedui de villa's begeven en uit den mond der be woners gehoord, hetgeen wij reeds uit ce eerste berichten hadden vernomen. Ten huize van de familie Portielje verna men wij, hoe de spanjolet van de deuren aan de achterzijde van het huis was opengetrok ken, nadat een stukje van de ruit was uit gesneden. Uit het buffet van c'e eetkamer wordt een groote hoeveelheid tafelzilver vermist, benevens een portemonnaie met geld en de beste sigaren van den heer des huizes. De inbrekers waren dus hoogst waarschijnlijk „kenners" van fijne merken. In de eetkamer was alles overhoop ge haald. Verder zijn de ongenoode gasten het huis niet kunnen binnendringen, omdat alle deu ren gesloten waren. De bewoners hebben niets gehoord en eerst hedenmorgen werd de inbraak ontdekt. Mr. Ides, wiens villa eveneens het voor werp van de ongewenschte belangstelling der inbrekers geweest is, deelde ons mede, dat eveneens na verbreking van een ruit de inbrekers in zijn huis hadden rondgesnuffeld. Zilverwerk was ontvreemd en jammer ook een kostbare gouden armband, welke toe vallig lag in een niet gesloten Iade van een dressoir in de salon. Ook was gepoogd de andere laden van het dressoir, die gesloten waren, te forceeren, echter zonder succes. Verder dan de benedenverdieping zijn de inbrekers niet geweest. Gelukkig hebben ze niet veel beschadigd. Ten huize van mevrouw Vos is dezelfde werkwijze bij de inklimming toegepast als in de voorgaande villa's. In de kamers be neden is veel overhoop gehaald en kost baar tafelz lver ontvreemd. Mevrouw Vos, die ziek te bed lag, had vannocht wel eenig gerucht vernomen, docn er verder geen aandacht aan geschonken. Ten slotte heeft het bezoek der inbre kers gegolden het huis van de familie Woud aan de Zonnebloemlaan, waar acro batische toeren noodig geweest zijn om b'n- nen te komen Uit een lade in een der kasten van de eetkamer is de sleutel van de schuur ge- Ondanks nauwkeurige nasporingen, zijn de vermiste twee Hawaï-vliegers niet gevon den; men vreest, dat zij om het leven geko men zijn. De Nederlandsche militaire aviateur Schctt heeft op schitterende wijze de Alpen- vlucht weten te winnen. Het continentaal havenverkeer; vergelij kende cijfers voor de vier grootste havens. Te Aalten hebben zich vijf vergiftigingsge- vallen bij kinderen voorgedaan; een der kin deren is ernstig ongesteld. Het Mgr. Mutsaersoord. in de komende lente wordt niet alleen met den bouw maar ook met de uitzending aangevangen. In de hoofdstad heeft een spannende jacht op autodieven plaats gehad. Op den Leidschen straatweg te 's-Graven- hage is een jeugdige motorrijder door on voorzichtigheid in 70 K.M. vaart komen te slippen; hij is aan de gevolgen van den vaj overleden. Te Semarang is een berucht opruier ge arresteerd, die betrokken is geweest bij de communistische woelingen op Java. Bij een ernstige vechtpartij te Amersfoort zijn drie personen gewond, van wie één zeer ernstig, Briand heeft het DuitschFransche han delsverdrag onderteekend. De boschbranden in Zuid-Frankrijk woe den vcort. Er moet aan kwaadwilligheid gedacht worden. Een Deen steelt de plannen voor een Amerikaanschen kruiser. Hij is gearres teerd. De zaak Sacco en Vanzettf, Een ont ploffing te Pittsburg. Betoogingen te Ber lijn en in Frankrijk tegen de Amerikaan- sche legioensoldaten. Een beroep op het rondgaand hof van beroep der Vereenigde Staten geweigerd. Het Britsche Vakver bond en de arbeiderspartij pleiten fc'j gou verneur Fuller voor clementie. Een tyfoon te Honkong. Hedenmorgen is een vliegtuig der K. L. M. op weg van Londen naar Amsterdam neer gestort. Een der vliegers werd gedood, twee passagiers werden zwaar gewond, zeven licht gewond. In den afgeloopen nacht zijn te Aerden hout brutale inbraken gepleegd op niet min« der dan vier plaatsen. Barometerstand 9 uur v.m.: 752. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.38. Hoogste barometerstand 761.1 m. M. te i oulouse. Laagste barometerstand 739.7 m. M. te Hollyhead. Verwachting: Krachtige, later afnemende, Z. W. tot W. wind, zwaar bewolkt of betrokken, met regenbuien, later opklarend, aanvankelijk koeler. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van De Bildt hedenmorgen 9 uur 25 aan alle posten: Wordt verwacht; storm uit het Zuid westen. haald (eenige zilveren voorwerpen heeft men laten liggen) en uit de schuur een bij na nog nieuwe fiets gestolen. Deze diefstal is eerst hedenmorgen ont dekt, toen reeds uit de andere villa's aan gifte van inbraak gedaan was. De Bloemendaalsche politie heeft haar handen vol met het onderzoek. Zondagmiddag ongeveer 1 uur had op de gemeente gasfabriek een zeer enrstig onge luk plaats. De heer J. E. Kuiper was belast met het blusschen der gloeiende cokes, welke van uit de kamers worden overge bracht in een daarvoor bestemden blusch- toren, waarin ze dan worden gebluscht met water. De heer K. stond op zijn post, toen op een zeker oogenblik het loopwiel van de biuschinrichting los raakte en up het hoofd van den man neerkwam. Hevig bloedend en verwond aan het hoofd werd hij opgenomen en spoedig met een ontboden zikenauto van c'e firma Mathot overgebracht naar het Groote Gasthuis. Hij bracht een rustigen nacht door. De toestand is nar omstandigheden redelijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1