I LOTTGERING CHEQUE.K0ERSEN voor DEKENS Amsterdamsche Beurs Berichten uit onze vorige oplage. Centrale Verwarming Voordssligst adres. 1 IJMUIDEN. VELSEN—DRIEHUIS. BLOEMENDAAL. OVERVEEN. HILLEGOM. De Konmginnefeesten. VELSEN. HAARLEMMERLIEDE. HEEMSTEDE. IJMUIDEN. BEVERWIJK. Scheepvaart Prolongatie IOIVs 101| 98 V» 289 186 183 183 185 360 112 118i 472 b 944 136| 144 162 b 325 346!,- 309 255 318 157 203 112J b 753£ 4184 1314 187" 170 537f 470 257 457 de Spaarne-Bank, Haarlem HAARLEM. Aanbesteding:. Het Trampersoneel. Een mooie pensioenregeling, Examens hoofdakte. HAARL. KEGELBOND. Opening Nationaal Tournooi. H. BAVO (Kathedraal). Hotel-, Café- en Restaurant* geëmploieerdeti. BURGERLIJKE STAND. R. K. Handsavondschool voor Meisjes. LUCHTVERKEER. De records van Lindbergh en Chamberlin officieel erkend. Het vliegtuig van Nungesser en Coli? Wat kost het brevet van vlieger? LUCHTVERKEER. Könnecke gereed voor de vlucht naar Amerika. Een expeditie naar de Hudsonbaai. Een Belgische nationale inzameling voor de non- stopvlucht naar de Congo. Nog een liefhebber voor een Oceaanvlucht. Perzië wil geen vliegtuigen boven haar hoofd. Alleen met* bekenden jfj de lucht in. UIT ONZE OOST. Opnieuw een geheime circulaire. Een goede vangst. Bunkerhrand aan boord Van de „Insulinde". MARKTNIEUWS. VRAGENBUS. Het ongeluk op den onbewaakten overweg onder Nieuwer-Amstel. DAMESHOEDEN GEDEMPTE OUDE GRAGHT 118. Kostelooze inenting en herineniing. De gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting za! plaats hebben voor de afd. A IJmuiden, op Donderdag 25 Aug. a.s. des n.m. 2 uur in de U. L. C.-school A, in de Kerkstraat te IJmuiden, en aldaar terug voor het nazien der vaccinatie op Donderdag 1 September des n.m. 2 uur. Voor de afd. B op IJmuiden, Donderdag 25 Aug. des n.m. 4 uur in de O. L. School D, aan de Heidestraat, en al dar.'- terug voor het nazien op Donderdag 1 September n.m. 4 uur. Machine defect. Vrijdagavond ver trok van hier het stoomschip „Moena" van de „Mij." Nederland. Het was geladen met 12000 ton steenkoolen, bestemd voor Port Saïd. Zaterdagmorgen kwam het schip wederom terug. Inmiddels wa3 om assistentie verzocht en begaven de sleepbooten, Nestor, Hector en Stenter zich naar buiten, alwaar zij de trossen van het stoomschip overnamen en het groote vaartuig naar binnen sleepten. Het schip werd hier gezwaard en nabij het fort in het toeleidingskanaal van de hoogovens voor anker gelegd. Naar wij ver namen, functionneerde de machine niet naar behooren, doordat de kleppen, welke den stoom regelen, defect waren geraakt. Spoedig arriveerde vanuit Amsterdam de sleepboot Atjek van de Mij. Nederland, aan boord hebbende eenige technische en vaklieden en tevens het noodige reservemateriaal, om het defect te verhelpen. De visscherij. Onder de Zaterdag alhier binnen gekomen stoomtrawlers bevond zich den Franschen stoomtrawler B 933 Petit Bilu, met een vangst versche haring groot plm. 700 manden. Bazar. Dank zij de goede weersom standigheden mocht de bazar zich in druk bezoek verheugen, waardoor veel goed ge maakt is, wat door slecht weer verleden Zondag was bedorven. „Soli deo Gloria" zorgde voor muzikale opluistering. Zooals we gewend zijn, was dit goed in orde en trok zij vele liefhebbers. Ook de verloting had plaats, waarvan de uitslag vermeld is in het blad van heden avond onder de advertentiën. De bazar- commissie kan met voldoening op haar werk terugzien. Kwajongenswerk. Een opgeschoten jongmensch gaf uit baloorigheid een wiel rijder een duw, waardoor deze tegen een ander wielrijder aanviel en diens fiets be schadigde, zoodat deze niet meer bruikbaar was. De politie kwam er aan te pas en deze wist het jongmensch bij te brengen, dat hij de schade moet betalen, waarvoor hij nu zal Zorg dragen. Rijwiel ontvreemd. Aangifte werd ge daan, dat ten nadeele van den heer C. een rijwiel is ontvreemd, dat bij Vrijdagavond voor een perceel op den Noorder Stations weg onbeheerd had laten staan. Burgerlijke Stand van 12—18 Augustus. Geboren: z. van C. M. Wildebo'erWoud, Ondertrouwd: A. P. Smit en M. C. Hulse bosch. Overleden: J. C. A. C. Duinstee, 12 j. M. van Buggcnum, 88 j. C. Vcrdcgaal, 65 i (overleden te Leiden.) Be inbraak in het Kweekduin. Omtrent de inbraak van mevr. V. in het Kweekduin, is de dienstbode nog tot de ontdekking ge komen, dat een bankbiljet van 100 ont vreemd is. Binnen weinige dagen wordt V. thuis verwacht. Burgerlijke Stand. Getrouwd: C. Weerets en A. C. M. van den Aardweg. L. G. Co- misaris en A. Bocle. P. van Andel en B. de Jong. Geboren: d. van A. M. Peters—Geuts- kens. d. van A. M. van der AarStee- kers. z. van J. E. Vreugt—Winter. d. van G. M. Broekhof—Bakker. d. van C. M. C Verhoeven—Van Beclen. d. van H. J. van PaasenZwaneveld. d. van M. Broekhof—Klinkenberg. d. van S. Damen —van Rijn. d. van A. D. KosterDe Groot. 2d. van E. SchotmanRikkers. -z. van J. VerdoornReichwein, Als het weer nu maar een beetje mee werkt, belooft het voor de kinderen der vereeniging een prettige deg te worden. Badhuis. In het badhuis aan de Post- Iaan werden in de week van 1520 Aug. genomen 384 douchebaden en 39 kuipbaden. Aan 6 kinderen werd een gratis school- bad verstrekt op Woensdagmiddag vz-n 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 4 volwassenen gebruik gemaakt. Ook dit jaar zullen de Koninginnefeesten plaats hebben op 31 Augustus. A.s gebruikelijk zal de dag aanvangen met Kinderfeesten in Groenenc'aal. Hierbij zal vermoedelijk het fanfarecorps „Excelsior" welwillend haar medewerking verleenen. Als bijzondere attractie zal daarbij Prof. Antoninie optreden, wat voor de jeugd eenige gezellige oogenb'nkken beteekent. Des middags zijn er voor de grooteren boven 14 jaar verschillende wedstrijden. Zoo o.a. hardloopen met hindernissen, tonnetie steken en mastklimmen. Dan is er ringsteken op de fiets vvoor jongens en meisjes boven 14 jaar Om hieraan een nog aardiger karakter te geven, zal voor eenige mooiste costumes prijzen beschikbaar gesteld worden, hoewel het niet verplichtend is zich in een zeker costuum te steken Ook hier zal „Excelsior" zich doen hoo- ren. Deelnemers kunnen zich tot uiterlijk 29 Augustus schriftelijk aanmelder, bij de hee- ren D. F. de Wilde, Groenendaal en C. R. v. Empelen, Binnenweg 28. Om 8 uur des avonds is er concert van „Eensgezindheid" op het Raadhuisplein, terwijl „St, Michaël" een muzikalen om gang zai houden door de gemeente Ais slot vindt om half 11 uur een vuur werk plaats, vermoedelijk weer op Valken burg. Tevens is een kermis georganiseerd. Deze zal komen in het centrum van het dorp. Burgerlijke Stand. Geboren: z. van J, Wesselman-Mulder. z. van B. Konijnen burg- Lebbink. d. van K. G. Boeter-Stel- lingwerf. z. van J. M. Eeuwijk-Pijnenburg. d. van Ch. P. E. Balm-Vriesekoop. d. van Ch. C. M. Ruiter-Kleij. d. van J. Luiken-v. Tilburgh. z. van N. Blom-Slik ker.z. van H. M. Duyn-Koelman. d. van J. Ch. Kneppers-Bos. z. van M. v. d. Wal- Slotman. d. van J. Kramer-van Slooten d. van M. J. van Esv. d. Zande. d. van E. van Die-Döuwstra. z. van A. M. Rozemeijer-v. d. Lem. d. van C. Kramer- Molenaar. d. van G. J. Reumer-Jansen. Ondertrouwd: J. A. Kalis en N. Abbo. P. v, d. Kroit en J. C. Rem. H. Pietcrsen en Chr. Pril. Getrouwd: A. v. d. Lugt en C. Schaaphok. P. Onderwater en A. den Duik. W. P de Geldér en M. Helemigh. G. v, d. Oute- naar en J. Hoogerwerf. D. J. de Vries en A. Katers. M. M. Bal en N. Baas. B. J Sweers en M. Vleghaar. C. v. Duyn en C, E. J. Elstrodt. Overleden: Johanna Jacoba Koning, 23 jaar, ongehuwd. Pieter Vel, 66 j„ wedr. van M, C. Rühlard. Maartje Zwemmer, 52 j.. echtgen. van C. Broek. Michiel Tjeerd Ytsma, 65 j., echtgen. van T. Ham. Brand. In een bloembollenschuur van de firma L. Tecuwen aan de Margarieten- laan alhier ontstond brand. L. v. Nobelen, d>e een vracht bollen daar moest brengen, -tdekte dat de zoldering reeds was door gebrand en de stellingen reeds begonnen te branden. Dank zij diens vlug en cordaat op treden werd de brand zeer zoodig gebluscht en groote schade voorkomen. Programma der Volksfeesten. Het voornaamste uit het programma der a s. \olRsfeesten is; Woensdag 7 Sept. v.m.: Ringrijden voor heeren en dames op rij- wielen; Optocht van versierde autopeds, vliegende Hollanders, Kinderwagens, enz. s Middags Groote Harddraverij. Donderdag 8 September Volksspelen, Hardloopen met hindernissen, Hardloopen Voor meisjes; Zakloopcn; Muiltje loopen; Ton loopen. Plankrijden, Kurkslaan' op Fietsen, Tonknuppelcn. Op het feestterrein zal o.m. aanwezig zijn een sloomcaroussel en het circus ',van Bever Aan de Haven. Buitengewoon is de drukte in deze en de volgende maand aan de Haven. De verzending der bloembol len is in vollen gang. De oogst, in de schu ren en pakhuizen verwerkt, wordt in kis ten geladen en komt voor een zeer groot deel aan de Haven. De heeren Van der Linden en Gebr. van Trigt hebben vrijwel dag en nacht te arbeiden, rekening hou dend met. de afvaarten der stoomschepen naar Amerika. Want de Nieuwe Wereld is nog altoos de grootste afneemster. Het grootste kwantum wordt naar Rotterdam bracht. De meest moderne hijschwerktuigcn doen dienst. Zoodra een motorboot gela den is, vertrekt zif, zelfs in den nacht. Nieuwe directeur. Wegens het vertrek van^den directeur der Harmonie „St. Jaco bus den heer Lefeber uit Hnr'cm, is be noemd tot directeur de heer P. Joosen uit Krommenie. A.s. Woensdag zal hij zijn intrede doen, niet al.een ter kennismaking, maar hij za! tevens een repetitie houden. Een boottocht. Uitgaande van de In dische buurtvereenigirg zal er Woensdag een boottocht georganiseerd worden naar Schoor! met het stoomjacht ,.Sor:a" van de finna J. en A. v. d. Schuh't. Er zal aan circa 160 kinderen een gratis reisje aange boden worden, terwijl 17 geleidsters en 17 bestuursleden de jeugd zu'len begeleid-n. Een achttal muzikanten zal de reis mee maken, om er de goede stemming in te houden. Van den raad. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op het voorstel van de N. V. Bouw- en Handelmij. „Sonja" te Amsterdam, om ontheffing van de bouwver ordening voor den bouw van woningen aan den Brederoodschen weg, B. en W. adviseeren tot inwilliging van het adres van F. A. van Opbergen te IJmui den, om aanvulling der verorcJening houden de eischen, waaraan een 'lOCaliteit moet vol doen, om voor „vergunning" of „verlof" in aanmerking te komen. Voor de werklooze zeevisschers Het op 1 Juli in werking getreden Fonds voor so ciale voorzieningen voor de zeevisschers, al hier, heeft over Juli aan 179 werkloozen uit gekeerd een totaal bedrag van 2942. Aan bijdragen werd over het eerste halfjaar van de reecers ontvangen 24.941. Burgerlijke Stand. Getrouwd: H. S. Sel- link en J. M. Rumping; J. van der Horst en C. M. Numan; A. H. Nordholt en H. S. Ver horst. Geboren: d. van M. Pilanenvan Aken; d van E. Verhoefvan Balen; d. van C. SchuijtLaan; z. van E. Doctervan Ghe- sel Grothe; d. van N. PietBosman; d. van W. S. C, ErbBoogaard, Overleden: M H Roemer 12 j. (overl. te Haarlem). I >00000000000080300 GROOTE HOUTSTRAAT 5a Si: TELEFOON 10771 000000000003$ 0 0 0 9 0 0 9' 9 de pensioenregeling bij de N. Z. H. T. M. het volgende geschreven. ,,'t Is bekend, dat wij geen blad voor den mond nemen, als wij meenen, dat maatrege len der directie dienen te worden becriti- ceerd. En heiaas hebben we daartoe maar al te vaak aanleiding. Maar wij schromen ook nimmer onze waardeering uit te spre ken, indien goede maatregelen worden ge troffen. En daarom brengen wij den directeur der N. Z. H. T. M. gaarne onzen dank voor de loyale wijze, waarop hij een aantal men- schen, allen meest ouden van dagen, onder de pensioenbepaling heeft doen opnemen. Reeds bij de behandeling van het regle ment pensioenfonds hadden wij getracht om ook de dienstjaren doorgebracht bij de Haarlemsche Paardentram en de R. T. M„ te doen medetellen. Dat was ons toen niet ge lukt, wel werd de toezegging gedaan, dat deze zaak nog eens nader bekeken zou wor den. En het verheugd ons zeer, dat thans aan ons verzoek is voldaan en al deze jaren zullen meetellen. Eenige oudere kameraden hebben thans den dienst verlaten met aanmerkelijk meer pensioen dan anders het geval zou zijn." MAANDAG 22 Augustus. slotkoersen heden Gisteren Opening Staatsleeningen. 6% Nederland 1923 5% Nederland 1919 4A Nederl 1917 6% N. Indië 1923 D VA N.-lnd. 1926B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. Dito Industrieën. Jurgens gew Nederl. Kunstzijde Maecubee Holl. Kunstzijde Oude Philips Industr. Buitenland. Anaconda U. S. Steel Mijnbouw. Boeton Mijnb Redjang Lebong Petroleum. Dordtsche Petr. Geconsolideerde Kon. Olie Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub. Serbadjadi Silau V. I. C. O Allied Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Holl. Lloyd Holl. Stoomboot Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Mij. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref. Suiker. H. V. A. Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash 84f 804 45 70 102 218 192 1 175J 1884 7l/n 41% 1314 b 186 V8 66 V8 3* Medegedeeld door MAANDAG 22 Augustus. Voor de verplaatsing van de Gerefor meerde hulpkerk van Den Haag naar Haar lem heeft het laagst ingeschreven de heer D. Bruin voor 38892. EEN ZEVENTIGJARIGE. Een bekende van allen, die des Maan dags vóór na en tijdens de Beurs een kor ter oi langer bezoek aan café Brinkmann brengen, is de portier, schrijft het „Wkbd. v. BI. Clt." Joseph Ducrot zal Maandag den 22en Augustus zijn 70»ten verjaardag vieren Wij meenen dit wel even aan de lezers te mogen mededeelen, opdat men dezen ge dienstigen man, aan wien men in den loop der jaren al menige boodschap opdroeg dien men jarenlang zijn rijwiel in bewaring gaf, door wiens stem men al menigmaal aan de telefoon is geroepen, op dien dag kan toonen, dat men zijn troujven diensten waardeert, Daarvoor is misschien te meer aanleiding omdat, wanneer deze man in Mei a.s. zijn zeveren jubileum als portier bij Brinkmann zal berdenken, door de verplaatsing van de Beurs niet zooveel meer van zijn diensten zal gebruik gemaakt worden Dit is trou- v. ens de laatste jaren toch al minder gewor den, nu de Eeurs den g.ehcclen dag en het heele seizoen door gehouden wordt. In het orgaan van de Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel wordt inzake Bieden Laten 59.37 59.41 9.76 9.80 Lenden 34.72 34.76 Ziirich 12.12 12.13J Rome 48.09 48.13 Madrid 13.55 13.65 Weenen 42.09 42.10 New-York (cable) 35 35.20 Praag 2-49l/. 2.50 7.37 7.47 Kopenhagen 27.85 28 Oslo 66.85 66.97 64.90 65 66.85 67 AUTO-ONGEVAL TE ENSCHEDE. Dezer dagen is te Enschede, een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De heer en mevrouw L. uit Haarlem, reden met een auto op den Lasondersingel, toen de wagen, bestuurd door den heer L. zelf. plotseling tegen een bcoin sloeg. Mevrouw L. werd uit den auto geslingerd. Met een schedel- en wervel fractuur werd zij opgenomen en op last van ontboden geneeshecren naar een ziekenhuis alhier vervoerd. De heer L. kreeg slechts lichte verwondingen. De wagen bleef onbe schadigd. HAARLEM, 19 Aug. Geëxamineerd 8 man nelijke candidaten. Teruggetrokken 1. Geslaagd de heeren: C. W. van Soest, Covenkarspel; C. J. van Spanje ,G. Schmidt Amsterdam. Een groot aantal kegelaars waren gister avond in het gebouw van den Haarl. Ke gelbond tegenwoordig, waar het van 19—29 te houden Nationaal Kegelconcours werd i geopend. Waar 's middags in hetzelfde gebouw een bestuursvergadering van den N.K.B. was gehouden waren nog verschillende leden van het hoofdbestuur aanwezig. Van hen voerden de heeren Spaan, Klein- schmis en Zeglinga het woord. Allereerst echter dankte de voorzitter van den H.K.B. de heer Groenewegen, die deze zelfde func tie in den N.K.B. bekleedt, de Haarlem sche organisatoren van dit schitterend op touw gezette tournooi, voor het vele werk dat zij zich ditmaal wederom hebben moe ten getroosten. De volgende sprekers prezen om strijd den H.K.B. het hechte bolwe-k in den Ned. Kegelbond. Het lid der technische commissie, de heei Kleinschmit wees op het schitterende ma teriaal waarover men in den H.K.B. be schikt. Dit en een gebouw als hier verrezen is, bleef tot op heden eenig in Nederland. Het hoofdbestuurslid Spaan sprak de offi- cieele openigsrede. Spreker koesterde een groote bewondering voor het werk van de Haarlemsche kegelvrienden en speciaal voor hetgeen de Ijverige heer Groenewegen daaraan gelegen laat liggen. Nadat de heer Zeylinga ook nog eens de aandacht had gevestigd op het vele en nuttige werk van den Haarlemschen Kegel bond verzocht de heer Spaan een aantal dames en heeren de banen te willen ope nen, waarna men naar boven trok. Voor dit echter geschiedde bracht de heer Groenewegen dank aan de Haarlem sche pers voor de aandacht welke zij steeds aan de kegelsport schenkt en verzocht hij deze er nog eens speciaal de aandacht op te willen vestigen dat het gebouw in de Tempelierstraat steeds (dus ook tijdens dit tournooi) voor elk kegelvriend openstaat. Wij doen dit bij dezen natuurlijk gaarne en kunnen er nog aan toevoegen dat het groote aantal niet H.K.B. leden dat ver wacht wordt, kan deelnemen aan een spe ciaal voor hen toegevoegde propaganda- wedstrijd. Öngetwijfeld zal hier een druk gebruik van worden gemaakt. De Haarlemsche kegelvrienden hebben 'n aantal uiterst gezellige dagen voor den boeg. Wij twijfelen daaraan geen moment. (Leidsche vaart) DINSDAG. Om 10A uur gezongen H. Mis met Veni Creator voor Bruidegom en Bruid. DONDERDAG. Feestdag van den H. Lo- dewijk; Generale Absolutie voor de leden der 3e Orde en om lOA uur gezongen II. Mis voor Bruidegom en Bruid. VRIJDAG. Om 814 uur gezongen H. Mis in Je Sacramentskapel, uit dankbaarheid bij een zilveren huwelijksfeest. ZATERDAG. Feestdag van de VII Vreug den van Maria. Generale Absolutie voor de leden der 3e Orde. Om 7A uur Marialof met Rozenhoedje. Voorstel tot opheffing. Donderdag 25 Augustus wordt in het café „Het Wapen van BloAnendaal" Zijlvest, een sectievergadering gehouden van het Genoot schap van Hotel-, Café-Restaurant-, Socië teit- en Lunchroom-geëmployeerden in Ne derland. De agenda voor deze buitengewone ver gadering vermeldt o.m., dat 13 Sepptember te Amsterdam een buitengewoon Congres zal worden gehouden, waar o.m. ter sprake zal komen een voorstel van het Hoofdbe stuur tot opheffing der vereeniging en het bestemmen der aanwezigen gelden. Geboren: 16 Aug., z. van H. Dijkstra- Zijlstra. 18 Aug. z. van J. van Leen-Lücke J d. van J. Wassink-Cobelens. 19 Aug d. van A. G. Blokker-Steffens. Ondertrouwd: 19 Aug. J. H. Niemöller en E. M. Slingerland. C. J van Vliet en G. H. J. Jrommar. Overleden: 17 Aug. H. van Zon, 66 j„ Oost Indiëstraat. 18 Aug. T. Seebach-Oldheus- den, 74 j.. Dr. Leijdsstr. J. M. Smits- Knegjes, 43 j„ Kamperlaan. De aangifte aan deze school met 3- jarigen cursus aan de kleinen Houtweg 22 van oude en nieuwe leerlingen kan nog geschieden op Dinsliag 23 en Donderdag 25 Augustus, 's avonds van 7 tot half 9 uur in de M.U.L.O.-school Kleine Houtweg 22. O.m. wordt onderwijs gegeven in boek houden en verschillende talen. De F- A, L, welke de afstand-records door Lindberg en Chamtcrlin bij gelegen- heic.' van hun Oceaanvluchten vastgesteld, niet officieel kon erkennen, omdat beide vliegers niet volgens het voorschrift een parachute aan boord hadden, heeft thans op het te Zurich gehouden congres be slist, dat v°ortaan voor recordvluchten het meenemen van parachutes facultatief wordt gesteld. Tot nog toe was een parachute uitrusting van 10 kg voorgeschreven, voor elk li" van de bemanning van het record vliegtuig. De records van Lindbergh en Chamberlin zijn tevens door de F. A. I. nu officieel er kend. Uit Washington wordt gemeld, dat bet stoomschip „Gu'/f Point" rapporteerde het wrak va^ e^n vliegmachine te hebben ge zien met witte vleugcis op 155 mijl van Kaap Charles (Virgina). Slechts één vleugel was zichtbaar. Uit dc kleur leidt men af, dat dit het toestel zou kunnen zijn waarmee Nunges ser en Coli op 8 Mei uit Frankrijk ver trokken. Van Norfolk uit is een boot van de kust wacht op oncerzoek vertrokken. Eenige opleidingsscholen. Het volgende toont, voor welken prijs men tegenwoordig in Frankrijk het vliegen kan leeren. De school van Morane Saulnier leidt voor het sportbrevet eersten graad op voor Fr. 10.900 en voor het dito brevet tweeden graad voor Fr. 13.600. Voor de beide bre- veis, tic kosten van eventueele schade aan bet vliegtuig inbegrepen, kost c.'e opleiding r, 23.000. De kosten van opleiding voor l militaire brevet bedragen Fr. 38.000. Bij Farman kost de op'ieiding voor het verkt-ijgen van het sportbrevet le graad |Pr. 9000. De normale opleiding is berekend op 17 lesuren. Voor een leerling die meer dan 17 lesuren noodig heeft, is nog Het vol gende aanvullend tarief vastgesteld. Solo vluchten, op Farman F. 40 Fr. 420 per uur; op F 80; Fr. 540 per uur en op F. 71: Fr. 600 per uur, Oeledviuchten vergezeld van een instructeur, kosten op een F. 40: Fr. 480; op F. 80: Fr, 600 en op F. 71: Fr. 660; alles per uur. Voor solo-vluchten is eventueele schade voor rekening van den leerling, die zich desgewenscht kan verze keren. De vliegschool France-Aviation berekent voor de opleiding voor het sportbrevet le graad 15.000 en voor het sportbrevet van den 2en graad 20.000. eventueele schade voor rekening van de schooi. De volledige opleiding voor het verkrijgen van het bre vet van verkeersvlieger, waaronder begre pen nachtvluchten, kost Fr. 37000. De Blériot-vliegschool vraagt voor het sportbrevet le graad Fr. 10.000, maar brengt schade aan het toestel veroorzaakt, apart in rekening; voor d'.t doel stort de leerling en borgsom van Fr. 10.000. Deze regeling geidt ook voor de opleiding voor het sport brevet 2e graad, welke Fr. 80Öb aan leer geld kost. Een vliegschool te Or!y, waarvan de vlie ger Pilain instructeui is, maakt bekend, dat bij haar de opleiding voor het verkrijgen van het sportbrevet lc graad fr. 8000 kost, breukschade inbegrepen. De kosten voor het verkrijgen van hei brevet 2e graad op fr 70GO. Aan iederen leerling die -bij de school het sportbrevet le graad behaa'id heeft, le vert de school een Caudron G. 3 tweedek ker, met 80 paards Rhöne-motor geheel nieuw, ingeschreven bij het bureau „Veritas en voorzien van 'uchtwaardigheidspapieren, voor den prijs van Fr. 25000. Dus rond 2500 gulden. Ter vergelijking met de prijzen die voor het vliegonderricht bedongen worden door deze particuliere vliegscholen, kunnen we nog vermelden, dat in de Britsche particu liere sportvliegtuigc'iubs, waarvan het lid maatschap alleen openstaat voor personen van Engelsche nationaliteit, de opleiding voor het verkrijgen van het vliegbrevet, énclusief de lidmaatschapskosten der club, minimaal 13 pond 3 shilling bedragen, dus 168 gulden. Gewoonlijk bedragen de door snee-kosten meer en komen op 20, dus rond 240 gulden. De Aero Club, die op 10 September haar vliegschool opent, berekent de kosten voor het verkrijgen van het sportbrevet op maxi maal 500 gulden. Eigenlijk hoopte Könnecke Zaterdagavond nog van Keulen naar Amerika te kunnen starten. Uit Hamburg kreeg hij echter uiterst ongunstige weerberichten, die hem dwongen in Keulen te blijven. Hij zelf en zijn marco nist (waarschijnlijk de seiner van het vlieg veld te Keulen, Wall) nemen als levens middelen vier thermosflesschen met koffie, thee en bouillon, verder vijf liter water, cognac, broodjes, eieren, tomaten, fruit en chocolade mee. Aan boord van de „Ger- mania" bevinden zich twee zwemvesten, een reddingsbootje, dat opgeblazen kan worden, een signaalpistool voor vuurpijlen, 2000 liter benzine en 1000 kg. smeerolie, voorts land- en zeekaarten en instrumenten. Het vliegtuig heeft, naar de „Tel." ver neemt, de proefvluchten met de zwaarste belasting goed doorstaan. Met zes Fokkers. .Dezer dagen is uit Halifax een expeditie van het Canadeeschq gouvernement naar de Hudsónstraat vertrokken. De expeditie staat onder commando van Mc Lean, een ingenieur van het Departement van Scheep vaart en Visscherij, en wordt vergezeld door officieren van de Royal Canadian Air Force alsmede door een detachement van het Royal Canadian Corps of Signals. Deze af- deelingen worden gestationeerd op Big Is land. Verder wordt een basis opgericht bij Port Burwell, alsmede een op Nottingham Island. Deze drie steunpunten, die in radio communicatie met elkaar staan, liggen 500 mijl van elkaar verwijderd. De vlieg-uitrusting der expeditie bestaat uit zes Fokker-„Universal"-eendekkers, elk uitgerust met een 200 p.k. Wright „Whirl - wind"-motor en voorzien van een verwis selbaar wielen-, drijvers- en ski-onderstel. Doel van de expeditie is na te gaan, in hoe verre de Hudsonbaai en Hudsónstraat dienstbaar gemaakt kunnen worden aan de scheepvaart, zoodat een goede uitgang naar den Atlantischen Oceaan verkregen zou kunnen worden voor het vervoer der pro ducten van West-Canada. Gedurende d2 18 maanden, dat de expeditie wegblijft, zullen uitvoerige waarnemingen worden gedaan aangaande de ijstoestanden, het verloop der getijden, alsmede betreffende verschillende meteorologische vraagstukken. In België wordt thans, om de uitvoering van de non-stop vlucht van Brussel naar Leopoldville in de Congo, die ondernomen val worden door dc Belgische vliegers Me- daets en Verhaegen, mogelijk te maken, een nationale inzameling gehouden, welke tot nog toe rond Fr. 200.000 heeft opgebracht. In het totaal is een bedrag noodig van Fr. 800.000. De tocht zal worden ondernomen met een Brcquet, andcrhalf-dekker, type XIX, uitge rust met een 600 P.K. 12 cyl. Hispano-Suiza motor. De afstand BrusselLeopoldville die zonder tusschenlanding moet worden afge legd, bedraagt 6400 K.M. Terug wordt ge vlogen in twee étappes met tusschenlanding te Héliopolis. De Spaanschc kolonel Franco, die hel eerst den Atlantischen Oceaan overstak naar Argentinië, is te Lissabon gearriveerd. Hij zelte de reis voort naar de Azoren om daar de mogelijkheden te onderzoeken om een vlucht te volbrengen naar New York. Wat tc doen met de luchtlijn Cairo BagdadBasra. Naar aanleiding van het feit, dat wegens het verbpd der Perzische Regeering om over haar land te vliegen, de Caïro-Basra luchtlijn der Engelsche Imperial Airways nog steeds niet tot Karachi kan worden doorgetrokken, zoodat deze dienst, die be doeld was als een verbinding met Britsch- Indië, geenszins tot zijn recht komt, heelt, naar het „Kbld." meldt, de „Times" het voorstel gedaan, om tusschen Basra en Ka rachi gebruik te maken van groote drie- niotorige zee-waardige vliegbooten, van het type bijv. als de drie Blackburn „Iris" vlieg booten, die momenteel een toer maken door de Scandinavische landen. Door gebruik tc maken van vliegbooten, zou langs de kust van Perzië kunnen worden gevlogen, De afstand van Basra naar Karachi bedraagt rond 2400 K.M., welke afstand voor een normaal watervliegtuig echter te groot is om zonder tusschenlanding te kunnen wor den afgelegd. Het zou daarom noodig zijn een drijvend tusschenstation op te richten nabij Bender Abbas, of eventueel aan de overzijde van de Straat van Ormuz aan do kust van Arabië. Zooals bekend, zijn Geyssendorfer en Scholte weer op reis met den heer Van Laer Black. Dezer dagen bevonden zij zich te Parijs. Weber, de mecanichien, die de reis naar Indlë heeft meegemaakt en die deze reis geducht gewerkt heeft, wat hem niet in zijn kleeren is gaan zitten, had van de K: L. M- eenigen ti;d vacantie gekregen aldus de „N.R Ct." Ziin vacantie bracht hij door in Brunswijk. Een andere werktuig kundige had zijn plaats in het toestel dat ter beschikking van den heer BBlack staat, ingenomen Doch dat zinde den Amerikaanschen luchtoerist in 't geheel niet. Hij wilde geen andere gezichten om zich heen zien dan die van de drie mannen, die met hem naar Batavia waren geweest. En zoo kreeg de K. L. M. een telegram metje uit de lichtstad, dat ze Weber moest sturen. En de K. L. M. was niet zoo goed of ze moest Weber terug halen en hem naar Parijs sturen, opdat mr Van T.«e* Black zijn vertrouwde gelaat weer in zijn nabijheid zou zien. Naar het dagblad „Mataran" meldt, heeft het Suikersyndicaat opnieuw een geheime circulaire rondgezonden betreffende te ne men maatregelen in verband met de rog heerschende onrust. Een berucht opruier gearresteerd. Korporaal Kasmin arresteerde den be kende opruier Doelmanam,, die betrokken was bij de plannen om in Juli een opstand et verwekken. Hij bleek in het bezit te zijn van 650. De korporaal is beloond met een premie van 100. 1 Uit Soerabaja wordt gemeld: Een bunkerbrand aan boord van de „In sulinde" van den Rotterdamsche Lloyd, is door eigen middelen van het schip ge bluscht. MEDEMBLIK, 20 Aug. 1927. R.K. Marktvereeniging „St. Jozef". Aardappe len: Groote Muizen 2.503.25 per baal; kleine muizen 3.153.25 per baal; Ideaal 2.00—2.25; Due 1.25—1.55; Witte 1,00—1,05, TER AAR, 19 Aug. R.-K. Tuindersver- eeniging „St. Phocas". Prins. e. dr, 1.45 1.55; spekboonen 0.600.70; snijboonen 0.801.10, idem II 0,60tk65, idem stele 0.02—0.04; augurken, fijn 8.10—8.80, fijn basterd 3.653.8; basterd 2.80 2.90; grof 2.35—2.45; K.K. f 0.41; stip 0.74 per 25 Kg. Vr. Welke is de korste weg van Haar lem naar 's Gravenland? Hoeveel K. M-? Antw. Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer, Kudelstaart, Kwakel, Uithoorn, Vinkeveen, Baambrugge, Loenersloot, Vree land, .Kortenhoef, ,'s Gravenland. Afstand 52 K.M. Vr. a. Welke is de korste weg per fiets van Haarlem over Wilnis naar Nijmegen? b. Van Nijmegen naar Tilburg? c. van Tilburg naar Haarlem? Antw. Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer, Kudelstaatrt,, de Kwakel,, Uit hoorn, Mijdrecht, Wilnis, Ruwiel, Breuke- len, Utrecht, de Bilt, Zeist, Rijsenburg, Driebergen, Doorn Leersum Amerongen, Eist, Rhenen, de Grebbe, Wageningen, Lex- kensveer, Zetten, Andelst, Loenen Slijk, Ewijk Lent Nijmegen. Afstand 122 K.M. b. Nijmegen, Teersdijk, Neder A.sselt, Grave Heesch Jachtlust, Hintham, 's-Her- togenbosch, Vught Helvoirt, Enschot, Ti!- burg. Afstand 70 K. M. c. Tilburg, Loon op Zand, Sprang Waal wijk, Drongelen, Eethen, Biesheuvel, Neer Andel, Giessen, Rijswijk, Wöudrichem, Go- rinchem, Schelleunen Slingeland, Goudri- aan, Nieuwpoort, Schoonhoven, Vlist, Haastrecht, Gouda, Bodegraven, Zwammer- dam, Alphen a.d. Rijn, Oudshoorn, Rijn- saterwoude, Leimuiden, Nieuw Vennep, Hoofddorp, Heemstede, Haarlem. Afstand 123 K M. Vr. Welke is de korste weg van Haarlem naar Nijmegen? Hoeveel K.M. Antw Haarlem Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer, Kudelstaart, de Kwakel, Uit hoorn, Mijarecht, Wilnis, Ruwiel, Breuke- len, Utrecht, de Bilt Zeist Rijsenburg, Drie bergen, Doorn, Leersum, Amerongen, Ame rongen, Eist, Rhenen, de Grebbe, Wage ningen, Lexkensveer, Zetten, Andelst, Loc- nen„, Slijk Ewijk, Lent, Nijmegen. Afstand 122 K. M. AMSTERDAM, 20 Aug. Dc toestand van den eigenaar ven de n auto Ar»e Poot en den 14-jarigen jongen Brussoo, die hei den in het Wiihelmina Gasthuis alhier wor den verpleegd, is nog zeer ernstig. nog groote sorteering gegar neerde prima kwaliteit STROOHOEDEN. uitzoeken naar eigen keuze. L— gld. per stuk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2