Brieven uit Palestina, Gemengd Nieuws. RADIO-OMROEP. 'f' Dr. J. B. Hoe een jacht op autodieven ten einde kwam. Van „organisatie" gesproken. Een vrachtauto tegen een wagen met steenen. Onverantwoordelijk hij een snelheid van 75 K.M. Huis en inboedel waren verloren. Twee motorongevallen te Rouveen. Te ver over cle trapleuning. Een gebrek in den schoorsteen? Eeuwen trotseerend. Vergiftiging? Weer de Gooische. Kwaadwilligheid Na den brand op Rozenoord te Amsterdam. De voorzitter van het feest comité hield van boerenjongens. Een bloedige vechtpartij te Amersfoort. Dierbare echtgenooten, inboedel en kinderen, die verdwenen waren. Om Sacco en Vanzetti. Het tragisch ongeluk op den onbewaakten overweg onder N ieuwer-Amstel. Een bloeiende pisang. 8ÏNNENLANDSCH NIEUWS. Het Ned. Schoolmuseum. Geen autobuslijn Amsterdam Scheveningen. VERKEER EN POSTERIJEN. De internationale canfertenlie voor verkeerswezen. Het havenver keer van hete ontinent. KERK EN SCHOOL. Honderd jaar missie op Bonaire. SOCIAAL LEVEN. Het personeel in openbaren dienst te Amsterdam staakt niet. Het Mgr. Mutsaersoord. (Hsgz.J ZEDEN EN GEWOONTEN. Een Arabisch binnenhuis ziet er heel eenvoudig uit en het huisgezin erin leeft nog eenvoudiger. Overal, waar men zulks verkiest, zoowel in de dorpen van Galilea als in Judea, kun nen we het Arabisch leven gadeslaan. Op het eerste gezicht doet alle3 wel wat vreemd aan de gewoonten verschillen zoo geheel van'de onze, maar zoodra het oog zich na enkele dagen aan het ongewone gewend heeft, begint men ook beter het verband tusschen alles en allen te begrijpen. Een Arabisch huis bestaat meestal uit een enkele kamer, zoo mogelijk in drie gedeelten verdeeld, welke indeeling door bogen wordt aangegeven. Tusschen de muurstutten, waarop de bogen rusten, is veelal aan weers zijden van het vetrek een ruimte uitgebouwd, welke van het overige van de kamer door gordijnen wordt afgesloten. Het eerste derde gedeelte van het huis, dat van buiten met zijn platte dak den kubusvorm heeft, is gelijkvloersch met den buitengrond. Hier binnentredend moet men zich terstond een weg banen door een troep schapen en geiten, soms zelfs koeien. Het overige gedeelte ligt een weinig hooger en dient dan tot woon vertrek. Links op de eerste helft van dit verhoogde deel staat een koperen, breede aschbak met smeulend vuur, waarop een koffiepot staat te pruttelen, naast den bak Ziet men nog drie andere koperen potten, even fraai uitgewerkt als die op de asch. Hier is de wachtpost van den heer des huizes, zijn plaats is steeds bij de koffiekannen. Tegen den achterwand op den vloer liggen eenige matrassen met hoofdkussens uitge spreid, alles met elkander een geïmprovi seerde canapé vormend 't is de ontvang- salon van onze groote hecrenhuizen. De zoldering is een rietbedekking, welke de aarde draagt, waaruit het dak bestaatde rietstengels, naast elkander gelegd, worden op kun beurt door boomstammen geschraagd, waarvan de een recht, de ander gebocheld is en een derde een zuiver gebogen lijn beschrijft De muren, soms gepleisterd met een mengsel van aarde en stroo, welke vervolmaking meestentijds geheel ontbreekt, zijn kaal en hun eenige versiering bestaat bij eenige christenen uit een stoffig H. Hart-plaatje, bij andere weer uit een oud portret van den Czaar van Rusland uit de vorige eeuw, bij vele uit de een of andere ruwereclameplaat van een der duizenden Europeesche fabrie ken, welk hun waren in Palestina invoeren in deze branche zijn de platen van sigaretten merken en ook wel die met onze Zeeuwsche boerinnetjes, een arga-Philips' lamp beklim mend, het meest in zwang. De kamer is nooit zonder volk, steeds zijn er bezoekers. De deur staat altijd open en de koffiepot is steeds warm. Tegen den achterwand zitten 't lijkt wel onafgebro ken vier of vijf sterke, pootige Arabieren, eenieder hun nargileh een tabakspijp op geparfumeerd water rookend, soms druk pratend met nog drukker gebaren, echter veelal stroef en stram voor zich op den vloer starend, om te denken, te denken.... waarover, blijft me nog steeds een vraagstuk. Geen wonder, dat het Oosten philosofen heeft voortgebracht 1 De mannen gaan ge kleed in de combas een lang sluitend hemd, dat tot over de knieën afhangtde meeste zijn blootvocts, eenige dragen wat schoen- sel j een kousenfabrikant gaat hier stellig binnen enkele maanden failliet. Een klein uurtj'e op visite bij enkele Ara bische familie's maakt de bezoeker zeer spoedig eigen met de verhoudingen, welke tusschen de leden bestaan. In het vertrek immers zal hij nooit anders dan mannen aantreffen't is of Eva een unicum in de wereld geweest is. Soms wordt deze laatste gedachte te niet gedaan, als een klein dochter tje de liefkozingen van papa bij de koffie kannen jromt zoeken, maar dit zijn zeldzame uitzonderingen. Regel is mannenvolk over den vloer, de vrouwen achter de gordijnen. De twee uitbouwsels ter weerszijden van het vertrek dienen behalve tot bergplaats voor eenig huisraad als enkele potten en pannen, dekens en matrassen ook tot dames salon hier zijn de vrouwen heerscheressen, maar ook alleen hier. Het hoofd van het gezin bedient de bezoekers van koffie, de oudste zoon rolt de sigaretten en zorgt voor andere benoodigdheden waarom, zoo zou men bijna besluiten, waarom nog het werk van vrouwen handen gevraagd De zwarte koffie ontbreekt nooit bij een bezoek en ze te weigeren is een beleediging. De Arabier kookt zijn koffie drie of vier maal, waarom bij het vuur ook zooveel kannen staan opgesteld het aldus verkregen bruine sop wordt met geurige kruiden, afkomstig van welriekende, inheemsche planten, ver mengd. De kopjes, klein en peuterig, worden niet vol geschonken slechts tien a twintig druppels krijgt de bezoeker van het heerlijke nat, welke geringe hoeveelheid hij s.v.p. nog bij het drinken in vele teugjes onderverdeelt, steeds met een duidelijk opslurpend geluid als bewijs, dat de koffie, wat smaak betreft, aan alle voorwaarden voldoet. Zijn er veel bezoekers, dan gaat de gastheer rond in de j eene hand de koperen koffiepot met ge kromde tuit, in de andere hand hoogstens drie kopjes houdend en met een meester lijken zwaai druppelt hij wat van de koffie in de kopjes. Hebben de drie meest aan zienlijke bezoekers aan hun verplichting van „koffie-slurpen" voldaan, dan worden dezelfde kopjes, zonder omgewasschen te worden, beurtelings aan de overige bezoekers gepresenteerd. Ondertusschen hoort men achter de gor dijnen een onderdrukt gelach en een ruischend gefluister. Zelden komt het voor, dat een der vrouwelijke leden toch wat buitenwerk moet doen, zooals water aandragen of zoo het regent, het dak met slijk bijsmeren. Dan schuurt ze vlug en schuchter, bijna met schaamte, maar vooral alle mogelijke zedig heid der oogen betrachtend, langs een der wanden van het vertrek en gaat aan haar werk. De vrouwen onder elkander zijn niet steeds in deze zedige stemming en verraden dan ook spoedig haar natuur, zooals in alle andere streken, doch in tegenwoordigheid van mannen maakt de Arabische vrouw een uitzondering op alle overige leden van haar geslacht. De vrouw hier, meestal in het zwart ge kleed, en zooals de man op bloote voeten, zal nooit verlangen, dat zij juist steeds moet voorgaan, dat zij het eerst moet gegroet worden, dat zij de kostbaarste of ook de meest opvallende kleeding moet dragen. Niets van dit alles ze is ervan doordrongen, dat zij het werk moet doen, dat ze meer de slavin dan de echtgenoote van haar man is. Natuurlijk is hier veel te laken en leidt deze levensconditie ook tot nadeelige gevolgen, doch zeer zeker is ze een krachtig middel om de maatschappelijke samenleving voor vele grove uitspattingen te vrijwaren. Willen de vrouwen bij elkander bezoeken afleggen dan dient de „taboen" hun tot ont vangkamer. De „taboen" is een klein, laag hokje, gehouwd tegen het huis aan en in gericht tot het bakken van het brood. Slechts in de steden van Palestina vindt men bakke rijen, op het platteland bakt eenieder zijn eigen brood op een manier, welke hem het beste lijkt. In het midden van de „taboen" staat in de aarde een steenen pot, waarvan de bodem met vierkante, gewone steentjes bedekt wordtde laatste vervangen den rooster. De pot wordt toegedekt met een laag asch, verkregen door de verbranding van stroo, afkomstig uit kippenhokken en schapenstallen. Het bereide deeg in den vorm van ronde schotel-brooden behoeft slechts vijf minuten in den steeds warmen pot gelegd te worden en het brood, geheel gaar gebakken, is voor de consumptie gereed. Niet zelden is één en dezelfde „taboen" het gemeenschappelijk bezit van meerdere huis gezinnen en dan vertoeven er de onder- scheidelijke echtgenooten dikwijls uren, deze plaats benuttend als rustig hoekje om naar verlangen aan hun praatlust te kunnen vol doen. Een eigenaardigheid in de Arabische fa milie's vindt men nog in het verschil in leeftijd van haar leden. Terwijl vader en moeder soms twintig tot dertig jaar ver schillen, gebeurt het ook vaak, dat oom en neef op dezelfde schoolbank de lessen volgen. Het verschil in jaren houdt verband met bet voorhanden zijn of met de schaarste van meisjes in een familie. Bezit een familie evenveel jongens als meisjes, dan zijn bruid en bruidegom meestal van gelijken leeftijd, doch heeft een familie gebrek aan tneisjes, dan moet een oudere man soms al tevreden zijn met een jongere bruid. Als regel geldt nog, dat een meisje van 16 jaar, dat nog aan geen enkelen jongen man van haar familie beloofd is, reeds als een blijvende jonge-oude- dame mag geteld worden. Daarvandaan het niet-zeldzame verschijnsel, dat meisjes op de lagere school reeds z.g. verloofd zijn. Afstammend voorts van een zeer sterk geslacht worden sommige ouders op lateren leeftijd nog gezegend met een vermeerdering van hun kroost. Zoo berekenend ziet men, dat, terwijl de oudste zuster, een meisje van 22 jaar, reeds ettelijke jaren gehuwd is, haar broertje juist zijn zesden verjaardag gevierd heeft en zoo zal de oom dit broer tje met zijn neefje van zes jaar den zoon van de getrouwde zus te zamen de school bezoeken. Ook in andere landen zal men deze gevallen ontmoeten, maar in Palestina is dit schering en inslag. Hierdoor worden natuurlijk de betrekkingen, die bij ons tus schen oom en neven bestaan, geheel te niet gedaan. Zoo men daarbij nog opmerkt, dat reeds de ooms van moeders zijde geheel niet in tel zijn, dan blijft er voor de oomzeggers en zegsters al heel weinig directe familie over. Doch moet men elkander den loef afsteken, dan worden de familiebetrekkingen niet vergeten. Niets is zoo'n machtige prik kel voor een jongen om hem goed te doen studeeren en op school braaf te doen zijn, dan hem er op merkzaam op te maken, dat zijn oom naast hem beter studeert en veel beeter van gedrag is. Dan raakt men een zwakke zijde van het Arabische karakter, men speculeert op hun neiging tot jaloezie en spoedig wordt men gewaar, dat oom en neef niet voor elkaar willen onderdoen. Van tante's merkt men niets in Palestina ze zijn niet bij machte oök maar de minste genegenheid voor zich te ontwikkelen bij de kinderen van hun broers of zusters. Ook de grappen, welke zoo dikwijls ten koste van schoonmoeders worden gemaakt, kunnen in het Arabisch niet vertaald worden, daar het instituut schoonmoeders in het geheel niet in overeenstemming gebracht kan worden met de mentalitffit der Arabieren. De drie daders konden ten slotte nog ontkomen. Te Amsterdam verdween Vrijdagavond omstreeks kwart voor tien plotseling een auto, welke stond voor een garage geves tigd Kerkstraat 54. Natuurlijk dacht men dadelijk aan diefstal en deed aangifte aan het politiebureau Leidscheplein. Hier trof men onmiddell k maatregelen. Zoo werd per politietelegranf het signalement van den auto aan alle bureaux en posthuizen ver zonden. Dit was kort daarop in aller bezit. Nu gaat tegen tien uur een brigade naar huis, zoodat niet alleen de dienstdoende agenten van de nachtploeg, doch ook zij, die naar huis gingen, kennis kregen van het signalement. Juist dit is oorzaak ge worden, dat de auto later kon worden ge vonden. Èen agent, die zich per rijwiel naar huis begaf, zag op den Admiraal de Ruyterweg den gesignaleerden wagen voor zich rijden. Hij zette dezen na en riep den bestuur der toe, doch de auto stopte niet. Er wer den nog eenige schoten gelost, wat niet kon verhinderen, dat de wagen zijn tocht voort zette. De politieagent slaagde er in den bestuurder van een anderen auto te over reden hem- behulpzaam te zijn en zoo be gon de jacht opnieuw. Het bleek, dat de gestolen wagen koers zette naar de stad. In de Marnixstrsat bij de Haarlemmer poort kwam een einde aan de jacht. De auto, die achterna gezet werd, botste tegen een lantaarnpaal, waardoor de wagen ern stig beschadigd werd. De inzittenden, twee mannen en een vrouw, namen de vlucht en slaagden er in te ontkomen. De beschadigde wagen is voorloopig aan den eigenaar teruggegeven. E enabonné van de „Tel." schrijft aan gen. blad naar aanleiding van het tramongeval te Laren o. m. het volgende: „Op Hemelvaartsdag 1926 begaf ik mij in gezelschap van enkele vrienden per auto naar Apeldoorn. Even voorbij Hakkelaars- brug werden we door een ambtenaar van de Gooische stoomtram aangehouden. Hij verzocht ons, zoo goed te willen zijn, da uït "de richting Laren Eomencfe tram ie la ten stoppen en het personeel opdracht te geven stil te blijven staan tot een uit Am sterdam komende tram zou zijn gepasseerd. Wij hebben ons aan dit verzoek gehou den en na het personeel van de uit Laren komende tram de instructie te hebben over gebracht, reden we door, Ik noem dit voor val alleen cm te laten uitkomen, hoe de dienst van de Gooische Stoomtram „geor ganiseerd" is. Wat zou er gebeurd zijn, als wij aan het verzoek eens niet hadden vol daan? Misschien niets bijzonders, maar het komt mij voor, dat ds veiligheid op een spoorbaan, welke afhangt van het al dan niet overbrengen van mondelinge boodschap pen door den toevallig voorbijkomenden reiziger, allesbehalve „gewaarborgd" is. Ik ben ervan overtuigd, dat het tal van automobilisten overkomen is, dat hun ge vraagd werd dergelijke „instructies" over te brengen en het zou misschien niet van belang ontbloot zijn, indien ook anderen dergelijke voorvallen algemeen bekend maakten." De wagenvoerder gewond. Te Bennekom werd op den Keijenbcrg- schenweg de wagen van den steenenhande laar W. R. uit Arnhem door een vracht auto van de N.V. Houthandel Prins uit Nij- kerk aangereden. R. viel van den wagen en kwam onder den auto. Met inwendige kwetsuren werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar dr. Van Omme geneeskun dige hulp verleende. Tegen den bestuurder van den auto is proces-verbaal opgemaakt. Te 's-Gravenhage is op den Leidschen Straatweg nabij Marlot een ernstig onge luk gebeurd. De 18-jarige R. J. W verloor de macht over het stuur van zijn motorrij wiel, toen hij, met een snelheid van '75 K.M. rijdend, een sigaret trachtte aan te steken. De jongeman werd van het motorrijwiel ge- o'ingerd en bleef aan den k.U't van den weg met een bloedende wonde aan het achter hoofd liggen. Medische hulp verscheen -er plaatse en constateerde een zware hersen schudding. De toestand van W., die naar het ziekenhuis is overgebracht, was hoogst ernstig, na eenige uren is hij overleden. Te Oss is totaal afgebrand de woning van den landbouwer H. Bloks, gelegen in de Ridderstraat. Een koe en twee varkens, kwamen in de vlammen om. De geheeie inboedel ging verloren. Verzekering dekt de schade. Te Rouveen (gem. Staphorst) zijn op den zelfden morgen twee motor-ongevallen ge beurd. De heer De Boer uit Sappemeer reed in de richting Mcppel. Hij passeerde een wagen, toen juist een auto van den toer door Nederland tusschen den wagen en motorrijder trachtte door te rijden. Dit bleek echter niet mogelijk. De heer B. werd aangereden. Hij bekwam een dijbeenbreuk. Het slachtoffer moest naar het ziekenhuis te Groningen worden vervoerd. Het motorrij wiel werd ernstig beschadigd. Terzelfder tijd gebeurde op dezen weg nog een tweede motorongeval. De heer Coehoorn uit Deventer wilde een boeren wagen, die aan den kant van den weg stond, voorbijgaan. Hij werd aan het achterwiel aangereden door een Duitschen auto. De motorrijder en diens vrouw, die achter op de duozitting gezeten was, werden over den weg geslingerd, waarbij de eerste ernstige verwondingen opliep. De gewonde, die be wusteloos was, is per auto naar het zieken huis gebracht. De dame kwam er vrijwel ongedeerd af. Ook hier werd de motor ernstig be schadigd. Te Sittard viel de 16-jarige jongen Peters in de woning van zijn ouders, doordat hij te ver over de trapleuning boog, van de tweede verdieping op de steenen vloer van de gang. De jongen was onmiddellijk dood. Zijn vriendje, dat hem geroepen had, stond onder aan de trap. Te Eist is gisteren, waarschijnlijk tenge volge van een gebrek in den schoorsteen, afgebrand de hofstede, bewoond door en eigendom van den warmoezenier D. Gëurts. Het perceel ging geheel tegen den grond, een gedeelte van den inboedel verbrandde, alsmede een aantal kippen, die niet meer te redden bleken. De instorting van het betonnen gebouw van de Commercial Union Assurance Com pany te Londen heeft daar ter stede onge rustheid gewekt en opnieuw de pennen van deskundigen in beweging gebracht, die be schouwingen wijden aan het verband tus schen de gesteldheid van den Londenschen bodem, het gebruikte bouwmateriaal en de toenemende eischen, die het moderne ver keer aan bouwmateriaal en bouwconstructie stelt. Bij het lezen van deze beschouwingen denkt men, zoo schrijft het „Hbld. onwille keurig aan Amsterdam, dat in zekeren zin in soortgelijke omstandigheid verkeert als Lon den: ook hier een weeke, drassige bodem, die door zijn bouwwerken zwaar belast is, en een voortdurend intenser wordend verkeer, dat den grond geen oogenblik rust gunt. In den loop der laatste twintig jaren is in het bijzonder het Amsterdamsche bruggenstel- sel met de nieuwe verkeerseischen in over eenstemming gebracht; de laatste jaren wijdt men aandacht aan het straatoppervlak. Maar verschijnselen van .erzakking en instorting zooals te Londen voorkomen, doen zich te Amsterdam toch eigenlijk niet voor. Men mag daarover gerust wel een beetje verwon dering toonen. Maar tevens bewondering voor onze vroegere bouwmeesters, die op denzelfden weeken bodem onze mooie, hooge torens hebben gebouwd in een tijd, dat zich het tegenwoordige verkeer niet in het minst liet voorzien. Hoe sterk en hecht moeten de fundamenten zijn, en hoe solied de bouwwerken zelf, dat zij ook onberoerd het zwiepen van den bodem weerstaan. Ïe Aalten kregen in het gezin van het :paar M. vijf kinderen plotseling hevige krampen. De toestand was van dien aard dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Het bleek, dat men met een vrij ernstig vergiftigingsgeval te doen had. Bij vier kin deren is het gevaar geweken, doch van het jongste kind, één jaar oud, is de toestand zorgelijk. Zaterdagavond wrd op den Naardcr- ctraatweg bij de Hakkelaarsbrug een wiel rijder door de Gooische Stoomtram aange reden, waardoor de man vrij ernstige ver wondingen opliep. De ongelukkige werd een boerderij binnengedragen. Te Woubrugge is Zondagnacht om onge veer 12 uur brand uitgebroken in de ka pitale hofstede van den landbouwer Den H. Aangewakkerd door een stormwind, gre pen de vlammen zeer snel om zich heen, zoodat de in diepe rust verkeerende be woners ternauwernood konden gered wor den. De inmiddels gearriveerde brandspuit was spoedig defect; de stoomspuit gaf zoo weinig water, dai er tegen de vlammenzee weinig te doen viel, De geheeie boerderij is dan ock tot den grond toe afgebrand. Met de blussehing van den hooiberg is men den geheelen Zondag bezig geweest. Er woedde zulk een noodweer, jdat de in- woner» vrijwel nitts van den brand hebben bemerkt. De schade wordt gedeeltelik door ver- zekeringgedekt. De oorzaak is vermoedelijk aan kwaad willigheid te wijten. De regen kwam bij het bliisschingswerk een handje helpen. De Amsterdamsche brandweer heeft een lastig karwei met den brand op den Aro- steldijk achter Rozenoord gehad. Hooiberg- branden zijn steeds van langdurigen aard. omdat het vuur nu eenmaal niet te blus- schen is, alvorens het hooi geheel is uit gehaald Hiermede is mijn Vrijdagavond en den geheelen nacht bezig geweest én voort durend is de kleine tweewielige motorspui', meer bekend onder den naam „polderspuit present geweest. Nu komt bij die langdurige hooiberg- branden nog wat anders. En dat is de finan- cieele kwestie ten aanzien van het uiteen halen van het hooi. Men kan van de brand weer niet vergen, dat zij voortdurend een man of acht afstaat om dat werk waar te nemen, evenmin als men van haar kan ver langen, dat zij na een gewone brand het huis sloopt en weer opbouwt. Vandaan, dat zij in bedoelde gevallen den eigenaar van den hooiberg mededeelt, dat hij particulie ren in dienst moet nemen om het karweitje op te knappen. Dit is ook nu gebeurd. Zaterdagmorgen hceftde lrndbouwer Mul 6 man aangenomen De blussehing heeft evenwel c'oor de brand weer plaats, doch twee of drie man ziju daarvoor voldoende. Met dat al werd Zaterdag voortdurend nog water gegeven. Zaterdagmiddag is de polderspuit ingerukt en heeft het baby- motorspuitje, dat in de zijspan van een motorrijwiel vervoerd wordt, baar plaats ingenomen. Don geheelen avond werd ge werkt en bij de blussehing werd kracht dadige hulp ondervonden van den sterken regen, die schier onafgebroken stroomde, En de taart verdween in de verkeerde keelgaten. Ter gelegenheid van het zilveren jubileum van den brievenbesteller in de gemeente Nigtevecht, was er een comité gevormd, dat den jubilaris huldigen zou. Inderdaad slaag den zoo meldt de „Tel." de plannen schitterend; de voorzitter van het feest comité kon op den ochtend van den feest dag den jubilaris een enveloppe ter hand stellen en alles ging naar wensch. Des avonds fungeerde de jubilaris als gastheer en had „familie, vrienden en bekenden" om zich heen verzameld. Het ging er heel ge zellig toe, maar toen men tegen het schei dingsuur nog een glaasje op den valreep wilde nemen, werd plotseling een dissonant vernomen. De jubilaris kwam nl. tot de ont stellende ontdekking, dat.... een groote flesch boerenjongens spoorloos verdwenen was. Een nader onderzoek toonde aan, dat een taart op dezelfde wijze geëclipseerd was. Maar de gastheer kon dat maar ni«l zoo laten passeeren; hij sprong ijlings op z'n fiets en trapte het dorp af om de onbe kende daders op te sporen. Zijn onderzoek leverde echter geen resultaten op, maar iuist toen hij weer zijn woing naderde, zag hij een groepje luidruchtige personen, van wie een met een leege boerenjongensflesch zwaaide. De inhoud van die flesch was reeds verdwenen: ook de taart bleek in de verkei rde keelgaten terecht gekomen te zijn VC'ellicht zou de jubilaris nog niet zoo pijnlijk getroffen zijn geweest door het ge beurde, ware het niet, dat degene, die op dat oogenblik houder van de boerenjongens flesch was. de voorzitter van het feest comité bleek te zijn, die dien ochtend de enveloppe had overhandigd. Maar men was nu eenmaal in de feeststemming; de ge volgen bepaalden zich tot het uiten van eenige verwijten en er volgde geen aangifte bij de pjlitie wegens ontvreemding van boerenjongens. Drie personen gewond, van wie één zeer ernstig. Zaterdagavond om half twaalf, toen de gebroeders V. stonden te praten voor het café van den heer v. S., op den Hof te Amersfoort, kwamen de gebroeders B'., uil het café naar buiten. Een hunner, zoo meldt het „N. v, d. D." maakte ruzie met den jongsten V. en bracht hem met een mes een diepe wonde toe over het hoofd, terwijl de andere V. tegen een hek gewor pen werd. Juist passeerden een drietal militairen, die meenden aan V. hulp te moeten verleenen. Doch de B.'s vonden da! niet gewenscht en één hunner stak naar den grootsten militair, zekere K., uit Rotter dam. Deze ontweek den stoot, welke nu den linkerarm trof van zijn kameraad S uit Schaarsbergen afkomstig. De was zo diep. dat de hoofdzenuw is doorgesneden. Inmiddels kreeg de derde militair van den anderen B. een messteek in den buik. De gewonde V. werd door de polit'e in het café voorloopig verbonden en lat»! door dr. Morren verder behandeld. De gewonde militairen liepen over het Hof naar de Langestraat, waar van Z., die de buikwonde had, in elkaar zakte door bloed verlies. Twee passeerende militairen hiel pen toen den gewonde naar het politie bureau brengen. Ongeveer kwart voor 12 legde Dr. Van Fnst 'daar het eerste nood verband. Op telefonisch verzoek van den inmiddels ontboden militairen arts dr. Tak, kwam een hospitaalsoldaat met een rijwiel- brancard naar het politiebureau. Deze hos pitaalsoldaat deed pas veertien dagen dienst in het hospitaal en stond nog zeer vreemd tegenover zijn werk. De beide doktoren oordeelden intusschen chirurgische hulp voor Van Z. heslist noo- dig en aangezien zulks hier in het militair hospitaal onmogelijk is, het dr. Tak een militairen ziekenauto voorkomen. Doch eerst moest van hogerhand permissie ge vraagd worden voor het vervoer naar Utrecht. Degenp, die deze permissie moest verleenen, was afwezig, waa-op dr. Tak den patiënt na overleg met dr. Van Enst, naar Utrecht liet overbrengen, ongeveer een uur nadrt de wond was toegebracht. De gebroeders V. bekenden, terstond nadat zij door de politie waren aangehouden de steken te hebben toegebracht Bijna een film, en dat in Naarden. Toen zekere De G. te Naarden 's avonds van zijn werk thuis kwam, trof hem de holle leegte van zijn woning. Aanvankelijk meende hij, een verkeerd huis te zijn bin nengegaan, doch een blik buiten in de straat en op zijn huisnummer overtuigde hem niettemin, dat het wel degelijk zijn ■woning was. Van het huisraad was "geen spoor meer te ontdekken. Nu verlangde De G. wel niet direct op rezen te slapen, aldus „De Gooi- en Eemlander", doch een een voudig bed om het moede hoofd neer te leggen had hij toch wel graag gehad. Ook een geurige kep thee en een stevig mid dagmaal zouden den man, na een dag van hard werken niet onwelkom zijn geweest, Doch niets van dat al. Want met zijn hius- raad was ook de dierbare echtgenoot ver dwenen. De man ijlde naar de politie en vroeg opsporing van vrouw en goed. Een politieman had juist zijn pet opgezet om te trachten de weggeloopcn ega op te sporen, toen een tweede mijnheer, G. D. ge naamd, zenuwachtig het bureau kwam bin nenrennen en eveneens aangifte deed, dat zijn echtgencote verdwenen was. Dezs had een bed, een paar stoelen en 'n tafel laten staan, doch het dierbaarste wat de man op aarde bezat, n.l. de kinderen waren daar entegen verdwenen. G, D. verlangde geen opsporing van zijn vrouw, doch zijn kinde ren moest en zou- hij terug hebben. Een tweede, niet minder ijverig, politie man zette ook zijn pet op en ieder ging een kant uit. De een op zoek naar een vróuw mitsgaders een inboedel: de ander in de hoop de twee verdwenen kinderen te vinden. Bijna een film, en dat in Naarden! Rumoer m Amsterdam, Op het Parkschouwburgterrein te Am sterdam had Vrijdagmiddag een pretest- meeting plaats in verband met de zaak Sacco en Vanzetti. Na afloop van de meeting bleven de com- munitisch gezinde deelnemers in de Plan tage Parklaan staan, met de bedoeling, een optocht te formeeren. Hiertoe was echter van wege de politie geen verlof verleend. De inspecteur van politie die er de leiding had, deelde zulks ook mede. Met wijs beleid werden de demonstranten verwijderd. Even later verzamelden zij zich plotse ling op het Jonas Daniël Meijerplein en 'n groep van ongeveer tweehonderd personen, den regen trotseerende, trok door de Nieuwe Amstelstraat in de richting van de Blauwbrug, de bekende kreten van hel vonnis van Sacco en Vanzetti slakende. Op de brug zagen zij zich eensklaps den toe gang tot de binnenstad afgesneden door ruiters en andere politiebeambten. Aan bet bevel zich te verspreiden voldeden de de monstranten niet, zcodat geweld werd ge bruikt. Met de blanke sabel en met den gummistok werd de optocht uil elkaar ge dreven. Verschillende malen werd, zooals de vakterm luidt: gejaagd, cn een paar maal vielen klappen. Spoedig daarop was van den optocht niets meer te bespeuren. De toestand der beide slachtoffers is zeer ernstig. De toestand van de beide slachtoffers van ret ongeluk op den onbewaakten overweg Kalfjeslaan bij Amstelveen, de eigenaar van den auto, Arie Poot en de 14-jarige jongen Brusseé, die in het Wil- helm'na-Gasthuis worden verpleegd, is zeer ernstig Een gerucht, dat Zaterdag nacht verspreid werd, als zou Poot aan de bekomen verwondingen reeds overleden zijn, is onjuist gebleken Voorzichtig! Opnieuw heeft het ernstige ongeluk bij de Kalfjeslaan de aandacht gevestigd op de onbewaakte overwegen. De auto, welke de heer Poot bestuurde kwam van den Amstelveenschen weg en reed in de richting van den polder. Een zij wegje leidt van den hoofdweg naar den spoorwegovergang. Op it zijwegje staan een paar huisjes, welke het uitzicht op de spoorlijn in de richting Amsterdam het tre'ntje kwam niet van Aalsmeer, maar was op weg naar die plaats blefmeren, doch tusschend e huisjes en den spoordijk is een breede sloot, waarover een brugje ligt. Voertuigen die op dat brugje staan, hebben een behoorlijk uitzicht over den spoorweg in beide r'chtingen. De bestuurder van een auto, welke zijn wagen even doet stilstaan of met een mi nimale snelheid doet rijden, kan een trein od vrij groote afstand zien naderen. Boven dien bellen op dit traject de locomotieven voortdurend. Dit ongeluk is geschied en achteraf er iets over te zeggen, maakt het niet onge- da an. Bestuurders van auto's en van andere voertuigen en wielrijders mogen er echter de les uitputten om bij een onbewaakte overweg altijd even st'l te staan. In een der serres van den Haagschen Dierentuin staat op 't oogenbhk een pi sang in vollen bloei Een zeldzaam mooie bloementros siert den palm. In het Stedelijk Museum te Amsterdam is ce „Historische Onderwijstentoonstelling geopend, in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden en autoritei- e.iten op onderwijsgebied. Ce expositie, die van den 20en Augustus tot den 17en September te bezichtigen zal zijn, heeft plaats ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Nederlandsche Schoolmuseum. Ged. Staten der Province Zuid-Holland hebben afwijzend beschikt op het verzoek van den heer J. P. E. Walbeek, directeur der Nderlandsche Reisnuto Mij., om vergun ning tot het in werking brengen van een autobusdienst van Scheveningen naar Am sterdam cn terug. Gcd. Staten overwogen in hun atv/ijzende beschikk'ng, dat in de behoefte vrn het verkeer door de spoor, tram- en bootverbindingen tusschen de plaatsen, waarlangs de dienst zou loopen, onderling ruimschoots wordt voorzien. De heer F. Brussel te 's Oravonhage be- •f-rjTj&id rsis Nr.»«. B. X- Fabrieken*» DINSDAG, 22 AUGUSTUS. HILVERSUM, 1050 M. 12 uur Poiitieber. 12.35—2 Lunchmuzick door het Trianontrio. S. Sjouwerman, viool J. de Jong, ceilo, H. Rijff, piano, 6—8 Concert door het A.N.R.O.-orkest, Les Zwcers, sopraan, Egb. Veen a.d. vleugel. 10.15 Persber. 8.10 R.K. Radio-avcnd Het K.R.O.-symphonic-orkest o.l. van Martin van der Ende. Spreker: Pater Th. B. ten Have, C.S.S.R., Iceraar, moderator van de Philosophisch-Apologetischcn Studie kring te Roozemdaal en 's -Hertogenbosch ia. Floren- tiner Marsch, Fucik, b. Ouverture Der Calif von Bagdad" BoieldirJ. 2. Rede van Pater ten Have, over: „De Gods dienst als bijzondere eisch van den modernen tijd. 3 Hcinzelmanchens Wachtparade (karakterstuk) Ncach. 4. Quand l'amour meurt (wals), Cremieux. 5. Ouverture „Alessandro Stradelle," Flotow. 6. Ave Verum Corpus, Mozart. 7. Faust Opcrafantasie ie deel, Gounod. 8. Je veux mourir (melodie) Tosti. 9. Ouverture „Titus", Mozart 10. Alte Kameraden, Teiko. DAVENTRY, 1600 M. en LONDEN 361 M. 12.20—2.2a C. Windeatt's band en solisten (sopraan, bariton, gecyn- cop, piano). 3.20 Daventrykwartet en solisten (sopraan, liedjes met Grieksche trommel). 4-35 Orkestconcert. 5.20 Lezing: Customers as shop assistants soe them. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Tiids., weerber., ftifluws. 7.03 Lichte muziek. 7.20 Lezing: Life in a French grammar school. 7*35 De sonates van Beethoven. 7.50 Concert, Orkest C. Evelyn, sopraan I. Walters, tenor. 9-20 Weerber. nieuws. 9.40 Le zing: Occupation tunes. 9-55 «Maria Stuart", tooneel- stuk van John Drinkwater. 10.5012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.50—11.20 Con cert. ia.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Trio- concert (piano, viool, cello).— 8.50 Concert Orkest en solisten. 10.50 Sluiten. LANGENBERG 469 M., MUNSTER 242 M., en DORTMUND, 283 M. 1.30—2.50 Orkestconcert. 5-50 6.50 Orkestconcert. 8.20 Philharmor.isch concert door het Staatl. Kur-orkest Norderney. 10.40 Sluiten. KGNIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. 12.20—8.05.Le zingen en lessen. 9.20 Kamermuziek. Mozart: Diver timento K. V. 563 Reger; Trio op 77b. 10.50 Nieuws berichten. HAMBURG, 395 M. 4-35 «Der friedlose Friedemann, een Bachtiovelle. 6.20 Concert. 8.20 Concert door het mandoline-orkest „Fahrende Musi kanten von 1815" B. Jakschtatst, zang. Daarna dansmuziek tot 11.10. BRUSSEL, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.20—' 10.20 Concert in den Dierentuin van Antwerpen. beidersbond en secretaris van de Internatio nale Federatie van Christ. Fabriekarbei- dersorganisaties, heeft naar de Volkskr. verneemt,, van het Volkenbondssecretariaat een uitnocdiging ontvangen om behou dens goedkeuring door de conferentie als adviseur deel te nemen aan de derde Volkenbondsconferentie voor verkeer cn doorvoer, welke op 23 Augustus a.s. te Ge neve zal worden geopend. Vergelrjkde cijfers van de vier grootste havens. Gedurende de maand Juli zijn in de haven van Amsterdam aangekomen 298 zeeschepen, metende 405,153 netto reg, tons, dit is 33 minder dan een jaar geleden doch een tonnagevermeerdering van 1.246 R.T. Rotterdam vertoont met 1097 schepen en 1.837.604 R. T. een vermindering bij Juli 1926, van 328 schepen en 252.584 R.T. Antwerpen boekte 957 schepen met 1.675.987 R. T. of 22 schepen minder en 25.505 R. T. méér dan in de overeenkom stige maand van het vorige jaar. Hamburg ontving 1508 schepen, metende 1.592.708 R.T. zijnde 93 schepen met 249.335 R. T. méér. Op 24 Juli i 1 was het honderd jaar gele den, dat de missie op Bonaire haar arbeid begon. Omstreeks den middag van Maandag 23 Juli 1827 vertrok naar de Amigoedi Curasao" verhaalt uit de hpven van Curasao een kleine bijlander met bestem ming naar Bonaire. Reeds aan den Water kant had de eenige blanke passagier aan boord te midden van de zwarte bemanning de aandacht getrokken, toen deze op het laatste oogenblik afscheid nam van een vriend, die hem bij de afvaart een hartelijk vaarwel toeriep en nog lang nawuifde, tot het scheepje aan den Oosthoek der haven uit het gezicht verdween. Die twee vrienden waren toen in Cura-. gao de eenige Hollandsche priesters. Nau welijks drie jaar geleden hadden zij samen het moederland verlaten, en in dien korten tijd reeds veel lief en leed, vooral leed, met elkander gedeeld. De oudste der be'de vrienden, die aan wal bleef, was de Eerw. heer M. J. Nie- windf, pastoor der St. Annakerk en apos tolisch prefect der Missie, de jongere, tot nu zijn kapelaan en plaatsvervanger was de Eerw. heer Bernardus Eisenbeil, die, nu tot eersten pastoor van het eiland Bonaire aangesteld, daar het zware missiewerk ging beginnen. Te Amsterdam is een vergadering ge- houden van de gecombineerde besturen der Amsterdamsche Federatie van Perso neel in Openbaren Dienst De mogelijkheid werd besproken om door krachtiger optre den dan tot nu toe uiting te geven aan het medeleven met Sacco en Vanzetti De vergadering was van oordeel, dat een eventueel stakingsparool, gegeven door het N. A. S., gekruist zal worden door een tegenbevel van het N. V. V. Daarom werd besloten hedenmorgen op de gewone wijze aan het werk te gaan en na heden opnieuw in vergadering bijeen te komen voor het bespreken van verdere maatregelen. In de komende lente wordt met den bouw maar ook met de uitzetting 1 begonnen. Naar wii vernemen, is het bestuur van de R K. Herstellingsoordvereaniging „Mgr. Mutsaers" voornemens reeds op 1 April, zoo mogelijk zelfs op 1 Maart a s. een aan vang (e maken met het uitzenden van hen, die voor herstel hunner gezondheid in aan merking komen. Daar op dien datum het Mgr. Mutsaers oord nog niet gereed kan zijn, zal men voorloopig overeenkomsten afsluiten met R. K. Herstell'ngsoorden, opdat zoo spoedig mogelijk, dus in het zilveren jubeljaar van St. Raphael de vruchten der schoone raonu- mont-actie kunnen geplukt worden. Wij vernemen voorts, dat 't in de bedoe ling l'dt de bediening van het te stichten Mgr. Mutsaersoord aan relig'euzen toe te vertrouwen. Indien alles verloopt, zooals het actieve bestuur 't zich voorstelt, dan zal in het komende voorjaar de eerste spa voor den bouw in den grond gestoken worden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7