Buitenlandsch Nieuws. Luchtverkeer. FEUILLETON. Wat zal hij er mee doen? DE ZAAK SACCO EN VANZETTI. Betoogingen te Berlijn. Een beroep op het rondgaand hof yan Beroep der Vereenigde Staten geweigerd. Het Britsche Vakverbond en de Arbeiderspartij verzoeken Fuller om clementie. GEM. BUIT. BERICHTEN. LONDEN'S VERRADELIJKE BODEM. WAT IS HET LOT VAN DE HAWAI-VLIEGERS „GOLDEN EAGLE" EN „MISS DORAN". Vuurpijlen boven den Oceaan. De Nederlanders op de Inter- nationale Alpenvlucht in Zwitserland. De verdediger van van Sacco en Vanzetti beett medegedeeld, dat Richard Evarls, een der verdedigers, zish naar het zomer verblijf van rechter Morton van het fede rale rondreizende hof van beroep heeft be geven ten einde om een ,,writ of habeas corpus" en een opschorting der executie te Vragen. Volgens een bericht uit Washington ban de Duitsche bladen, had de Portugee- sche regeering een nota gericht tot Coo- lidge, waarin om gratie werd gevraagd voot den destijds met Sacco en Vanzetti ter dood veroordeelden Madeiros. In de Portu- geesche nota wordt gezegd, dat Portugal geen doodstraf kent en dat de executie van Madeiros in Portugal kwaad bloed zou zet ten. Thans heeft blijkens dit bericht de Portugeesche zaakgelastigde het Ameri- kaansche department van buitenlandsche Baken verzocht om de nota van den presi dent van Portugal aan Coolidge ook aan gouverneur Fuller van Massachusetts mede te deelen. De zaakgelastigde voegde er bij, dat Portugal verdragen had gesloten met verscheidene staten, volgens welke Portugeezen niet ter dood veroordeeld kunnen worden. Hem werd ten departemenle geantwoord, 'dat de nota reeds aan Fuller was mede gedeeld. Overigens hadden de V. S. geen dergelijk verdrag met Portugal. Buitenlan ders genoten alle voorrechten der Ameri- kaansche strafprocedure, maar zij konden geen aanspraak maken op een bevoor rechte behandeling. Een ontploffing te Pittsburg Een ontploffing verwoestte twee gebou- Ven in de voorstad West-Elizabeth. Er zijn geen slachtoffers. Betoogingen te Berlijn. De communistische partij en haar aan- bang demonstreerden te Berlijn in een aantal groote zalen ten gunste van Sacco en Vanzetti. Voor zoover valt na te gaan is het slechts *>P één punt tot ernstige botsingen gekomen Voor Zaterdagavond waren te Parijs een twintig meetings ten gunste van Sacco en Vanzetti en voor Zondag een groote betoo ging belegd Alle communistische organisaties publi- Icceren gemeenschappelijk een heftig, vijan dig manifest, dat is gericht tegen de Ameri- kaansche legioensoldaten, die te Parijs zijn aangekomen. De politie nam speciale maat regelen. Den geheelen nacht was de Ame rikaansche ambassade door een sterk "poli- tiecordon omringd. De voorbijgangers wer den tot doorloopen aangemaand, fn de na bijgelegen straten stonden een autocar der politie en een peleton der bereden politie opgesteld. De arbeidersorganisaties van New York hebben een oproep gericht tot hun leden inzake een proteststaking heden te 3 uur. Geen „writ of habeas corpus". Arthur Hill, eerste raadsman van Sacco en Vanzetti heeft verklaard, dat rechter James Morton, van het Bondsdistrictshof, geweigerd heeft over te gaan tot de uit vaardiging van een „writ of habeas corpus" en eveneens verlof geweigerd voor een be roep op het rondgaand hof van beroep der Vereenigde Staten. De raadsman van Sacco en Vanzetti was. niet in staat bij het Hooggerechtshof te Washington een verzoek in te dienen tot herziening v^n de vonnissen omdat werd gemeend, dat de ingediende papieren niet in behoorlijken vorm waren. De advocaat der veroordeelden stelt pogingen in het werk om een nieuwe opschorting van de uitvoering van het vonnis te verkrijgen. De algemeene raad van het Britsche Vakverbond en de Arbeiderspartij hebben aan Fuller den gouverneur van Massachu setts, een telegram afgezonden, waarin zij 'clementie pleiten voor Sacco en Vanzetti en verder zeggen, dat het prestige van 'Amerika niet zal lijden, indien hun gratie wordt geschonken Een soortgelijke brict met dezelfde handteekeningen is aan het Amerikaansch gezantschap te Londen ge zonden. De eenige straal van hoop op uitstel van ide terechtstelling van Sacco en Vanzetti schijnt thans rog gelegen in het beroep op het fedraal hoogergerechtïhof te Washing ton, behelzende het verzoek tot herziening van bet proces. Indien de naa' het hof gezon den stukken bijtijds te Washington aanko men, indien zij in orde worden bevonden en indien het federale hof óp het verzoek in gaat, zal althans een opschorting der execu tie worden gelast, ten einde een herziening mogelijk te maken. Intusschen nemen de gevangenisautoritei ten haar maatregelen, juist alsof geen nieuw uitstel mogelijk is. Uit Boston wordt gemeld: Negen personen zijn gearresteerd, die zich iop verdachte wijze bij het regceringsgebouw ophielden. Men verwacht nieuwe aanslagpo gingen, aangezien meer dan honderd aanhan- ges van Sacco en Vanzetti uit New-\ork reeds naar Boston zijn vertrokken en ook anderen zich daarheen zullen begeven. De autoriteiten nemen inmiddels weder geweldige voorzorgsmaatregelen tegen lie den, die de gevangenen zouden willen be vrijden; o.a. zijn drievoudige wachten opge steld met machinegeweren en zoeklichten. De boschbranden in Frankrijk. De ontvangen berichten omtrent de bosch branden luiden ietwat geruststellender. Telegrammen uit Toulon en Marseille melden, dat tal van vuurhaarden op de heuvelen, welke Hyeres beheerschen, en in de beboschte heuvelen in de banleue van Marseille opvlammen. De ramp wordt .an- gewakkerd door den wind en breidt zich uit. Het kamp van Fréjus en het hospitaal zijn in allerijl ontruimd. De brandweer en de troepen staan machteloos. De „Echo de Paris" verneemt uit Gcnève, dat er in de bosschen aan de grens hevige branden zijn uitgebroken, welke aan kwaad willigheid te wijten zijn. De „Petit Parisien" verneemt uit Anjac- cio, dat een herder is aangehouden, beschul digd de branden te hebben aangestoken, die begin Augustus de bosschen in de buurt van Bastia verwoestten. De herder bekende een medeplichtige te hebben gehad. Langs de Riviera breken nog steeds vele nieuwe branden uit, maar gelukkig is het weer iets kalmer geworden en men is in dc meeste gevallen den brand snel meeste: Een brand in het „Domain de Rothschild" bij Grasse, verwekte Zaterdagmorgen groote bezorgdheid, doordat deze brand nabij de stad woedde, doch, ofschoon de plaatselijke brandweer na zes dagen en nachten vrijwel uitgeput was, begaf zij zich onmiddellijk naar de plaats des onheils en wist zij met behulp van de gendarmerie en het plaatselijke garniezoen, het gevaar te bezweren. Andere ernstige branden worden -*--neld uit de streek van St. Jacques, evenals te St Jeannet en in het bosch van Marbrières Een brand te Menton leverde gevaar op voor een aantal in de omgeving der stad liggende villa's en voor het Imperial- en Alexander-hotel. Men wist echter de vlam men meester te worden. Het bosch bij Berre-les-Alpes brandt no,g steeds, maar de brand in het Massif des Cheires raakt uitgewoed. Uit St. Sauveur wordt gemeld, dat dc daar berokkende schade op eenige millioe- nen francs wordt geschat. De bosschen van Balmare en Val des Plo- res worden thans door hel vuur aangetaast Zes boerderijen zijn vernield. Het vee heeft men slechts met groote moeite kunnen redden. Verschillende branden worden nog ge meld uit het departement Var, doch de toestand is daar iets verbeterd, ofschoon er geen vooruitzicht bestaat op regen. Zaterdagmorgen vroeg heeft een pa trouille nabii St. Jeannet een schaapherder in de bosschen gearresteerd, wiens op tieden verdacht leek. Aanvragen voor steun ten bate van dc getroffen bewoners worden thans bij de re geering ingewacht. De Amerikaansche eige naar van het Chateau de Montaleigne, dat gered werd door het energieke optreden der dorpsbewoners, heeft den burgemeester een bedrag van dertigduizend francs over handigd. Talrijkegeruchlen omtrent brandstichting doen de ronde; er zal een officieel onder zoek worden ingesteld. Uit Toulon wordt gemeld, dat een man, door den directeui van de Bosonmijnen is gesnapt, toen hij bij Fréjus brand stichtte. Dc dader ontsnapte na een revolver op zijn achtervolgers te hebben afgevuurd. Eveneens wordt beweerd, dat 'n geheim zinnige blauwe auto verschillende malen nabij Sf. Auban en Grasse gezien is. Orn- middelliik nadat de auto gepasseerd was, brak er brand uit. Een boer uit Grasse meldt, dat hij op 15 Augustus een man be trapte, die brand stichtte nabij St. Auban, terwijl een blauwe auto in zijn nabijheid stond te wachten. De boer greep den man beet, doch kon hem niet vasthouden, waar na de brandstichter in den auto ontsnapte. Dezelfde auto is gezien op den Col, de Méric op 16 Augustus. Spoedig daarop stonden de bosschen daar in brand. De pogingen der soldaten, om de uitbrei ding der branden tegen te gaan, zijn voor het groote deel zonder succes gebleven. Door de voortdurende droogte zijn de bos schen natuurlijk uiterst brandbaar. Een dik tapijt van dennenaalden en dorre bladeren, ligt overal onder de boomen en wordt her haaldelijk op nieuwe punten in vlammen gezet door vonken, welke door den wind, worden meegevoerd. Evenmin zijn de branden tegen gehouden door straatwegen, rivieren of beken en het is slechts mogelijk geweest, huizen en villa s voor vernieling te vrijwaren door het graven van greppels en het vellen der dichtbij staande boomen. Op bevel van den onder-prefect van Grasse hebben verschillende burgemeesters in dit district verboden, vuil te verbranden en vuurtjes te maken of spirituslampen aan te steken, zooals vaak werd gedaan door personen, de in de bosschen gingen picnic ken. Men hoopt dat deze verordeningen per manent van kracht zullen blijven voor de maanden Juli en Augustus, ook de noodza kelijkheid eener brandweerorganisatie wordt algemeen erkend. Berichten uit Toulon melden, dat in de laatste dagen der week nabij verschillende nieuwe branden zijn uitgebroken en dat de vlammen zich snel uitbreiden in Zuid-Oos telijke richting, naar Caume en La Cariére Alle troepen uit het garnizoen zijn naar de bedreigde plaatsen gezonden. Voorts is een brand uitgebroken op den heuvelrug van St. Ayr, op 3 K.M. afstand van Aubagne nabij Marseille. Het 'dorp Septè'me-les-Val- lons werd gisteren bedreigd, maar de brandweer, geholpen door de bevolking en militairen, slaagden er in het dorp te red den, nadat men den geheelen nacht had doorgewerkt.. Nabij Gurlaban is een groote brand door den wind in de richting van Al- lauch gedreven. Interparlementaire Unie. Aan de besprekingen op het wereldcon gres der Interp. Unie, dat op 22 /fii'g. te Parijs zal worden geopend, zullen 20 rijks dagleden deelnemen én wel van de D.-nat. tot aan de soc.-dem. partij. O. a. zijn af gevaardigd president Löbe, mevr. dr. Bau- mer, Gildemeister, Haas, Joost, enz. De bezetting van Rijnland. De quaestie van vermindering van het effectief van het bezettingsleger is eer. quaestie van cijfers geworden. Duitschland vraagt, dat het cijfer hetzelfde zal zijn als het aantal Duitsche troepen vóór den oor log in dezelfde provincies: 40.000 man. De geallieerden zouden in 60.000 toestemmen Om tot dit cijfer te komen, zouden 10.000 man moeten worden teruggetrokken, doch hoe zouden deze over de geallieerde strijd machten moeten worden verdeeld? De Fran- schen zouden in 5000 toestemmen, maar de Engelschen zouden hunnerzijds slechts 1000 cf 1500, de Belgen 1000 man willen terug trekken. De besprekingen duren voort. De „Matin" wijst er nog op, dat het rapport van generaal Guillaumat en dc ontijdige na tionalistische betoogingen in Duitschland den nadruk hebben gelegd op het gevaar het hezettingsfront meer te ontlasten dan de onmisbare voorwaarden voor de veilig heid voorschrijven. Frankrijk zet zijn ver zoeningspolitiek tegenover 'n nieuw Duitsch land voort, doch zal de grenzen en beper kingen te verdedigen. Het Fransch-Duitsche handelsverdrag. Briand teekende het Fransch-Duitsche handelsverdrag, dat nu van alle ondertee- keningen is voorzien. De minister van financiën verklaarde, dal de bewering, als zou Frankrijk meer dan een milliard mark ten achter zijn bij het gebruik maken van de Duitsche schadever goeding, onjuist is. Het aandeel van Frank rijk in de annuïteit, welke op 31 Augustus eindigt, bedraagt minder dan een milliard mark. De contracten, welke op het oogen- blik bij de commissie van herstel zijn in gediend en die, welke haar nog vóór 31 dezer zullen worden voorgelegd, zijn ruim schoots voldoende om deze annuïteit te te verbruiken. Staking RijnscheepvaarL In een vergadering van Rijnscheepvaart- personeel, die de staking van den Beneden- Rijn zou proclameeren, werd besloten het resultaat van de besprekingen te Keulen met den rijksbemiddelaar af te wachten. Mocht dit resultaat niet bevredigend zijn, dan zal de staking over heel de linie wor den geproclameerd. De Britsche vloot. De kruiser Karlsruhe, het eerste oorlogs schip dat te Kiel sedert den oorlog werd gebouwd, is in tegenwoordigheid van 20.000 toeschouwers van stapel geloopen. Tot de aanwezigen behoorden o.a. de Balensche staatspresident dr. Trunk, rijksweerminister Bessier, de chef van het vlootbestuur admi raal Zenker, miniter Kohier, enz. De verhouding van Polen tot Rusland. De Poolsche gezant te Moskou is naar zijn post teruggekeerd. Hij zal met Tsjits- jerin voorloopige besprekingen voeren over agressieverdrag. Noodweer in Rusland. De berichten omtrent het noodweer in Siberië melden, dat dit steeds dreigender afmetingen aanneemt. Bij Wladiwostok zijn weer nieuwe gebieden overstroomd. Het Sejagebicd staat geheel onder water. De rivier de Iman is buiten haar oevers ge treden. Ook het grootste deel van het dis trict Sjmakow is overstroomd, waarbij negen-en-twintig dorpen zijn weggespoeld. De taifoen beweegt zich in Noordoostelijke richting naar de Amoer met een snelheid van slechts 15 kilometer per uur. Ook in Armenië heerscht noodweer. Op de Zwarte Zee moest het scheepvaartver keer v/orden stopgezet. Nog een doodvonnis. De krijgsraad te Leningrad heeft den voormaligen kolonel Otto, die tijdens den opmarsch van Joedenitsj naar Leningrad in 1919 in het roode leger diende, wegens opzettelijke overga^ van een onder zijn bevel staande troepenafdeeling aan de witte gardisten en zijn overgang in den dienst der laatstgenoemden ter dood ver oordeeld. Zware regenval in Zwitserland. Naar de correspondent van de „Voss. Z." te Genève seint, had het den vorigen dag weer zoo geweldig geregend in de omge ving van het meer van Genève, dat er niets kon komen van het herstel van het verkeer van de Simplonlijn, waarop men voor dien dag gerekend had. Sinds het noodweer van de vorige weken, waarbij de spoorbrug over de St. Barthé- lémybeek was vernield evenals een deel van de spoorbaan, had men onafgebroken dag en nacht gewerkt aan het herstel. Door den regenval van Donderdag is de St. Barthé- lémy weer buiten de oevers getreden en heeft het vervoer van de reizigers per auto (zoolang de spoorlijn niet hersteld was) onmogelijk gemaakt, zoodat dc reizigers in den laatsten avondtrein van Donderdag op kosten van de Zw. spoorwegen in St. Mau rice en Martini onder dak moesten worden gebracht. Men hoopte intusschen het normale ver keer Zaterdag te kunnen hervatten. Diefsfal Tan scheepsplannen. Een Deensch teekenaar Berg geheeten, is aangehouden doch tegen een borgtocht van 50.000 dollar weer op vrije voeten gesteld; hij moet bekend hebben plannen te hebben gestolen van een der kleinere typen van kruisers en heeft, naar gemeld wordt, de politie naar de plaats gebracht, waar hij ze had verborgen. Hij werd scherp ondervraagd door een „assis tant district attorney" der V. S., die hem ontbood onder het voorwendsel, dat zijn naturalisatiepapieren moesten worden na gezien. Zijn aanhouding was het gevolg van het ontvangen van een brief, door iemand anders geteekend, waarin gevraagd werd of er een belooning zou worden ge geven voor de teruggave dera plannen en waarin de bedreiging werd geuit, dat zij aan een ongenoemde vreemde mogendheid zouden worden verkocht. De Amerikaansche vloot. Coolidge heeft nog geen beslissing ge nomen omtrent het aaDtal nieuwe kruisers, dat hij het congres zal aanraden voor den a s. winter te bouwen. Hij heeft verklaard, da; er volgens zijn oordeel een grooter aan tal dan acht, die thans in aanbouw zijn. moet worden gebouwd, maar wenscht Je zaak in handen te laten van den algemee- nen raad der vloot. Scheepsramp on de Philippijnen. Tengevolge van het omslaan van een vaartuig in een riviermond op het eiland Luzon zijn omstreeks 37 arbeiders verdron ken; 56 man werden gered. De chaos in China. Vijf oorlogsschepen, naar men gelooft be- hoorende tot het eskader der Noordelijken te Tsinglao, zijn voor Woosung verschenen; een er van bombardeerde de forten en het station. De forten beantwoordden het vuur waarop het eskader zich terugtrok. Tyfoon te Hongkong. De stad is door een tyfoon geteisterd; daar de autoriteiten voor het instorten der stallen in de militaire te Kowloen vreesden, lieten zij 400 paarden en muildieren los waarvan er verscheiden angstige door de straten renden. Tot dusver zijn twee Chi- neezen gewond; een omnibus werd omver geworpen, de tram-, en veerdiensten zijn gestaakt. EEN SOMBERE BALANS. Sedert 3 Anugustus zijn er te Parijs ten gevolge van auto-ongelukken, botsingen, aanrijdingen enz. 73 personen gedood en 130 gewond. Het dagelijksch gemiddelde is dus vijf dooden en meer dan acht gewon den. TWEE MOORDEN. Parijs is wederom opgeschrikt door twee misdrijven, welke beiden een zeer gruwe lijk karakter dragen. Een dezer avonden ontdekte de eigenaar van een vernikkei-werkplaats in de Rue Saint-Sébastien, teen hij voor het sluiten de ronde deed, in den halfduisteren kelder het lijk van een man, in een groen laken ge wikkeld. Het bleek dat van een zekeren Alphonse Buttaud te zijn, een 74-jarigen arbeider, die vroeger zoo nu en dan op de werkplaats had gewerkt. Het lijk moest in den kelder zijn neergelegd, nadat de moord was gepleegd, daar nergens eenig spoor van een misdaad was te vinden. Het personeel der onderneming werd ver hoord. Spoedig viel de dertigjarige mees terknecht, Rabier, door de mand. Hij be kende Rubbaud tijdens een woordenwisse ling over een belangenquaestie te hebben gedood en het lijk daarna in den kelder te hebben geworpen. Het wapen der misdaad, een bijl, is gevonden. Het tweede misdrijf werd Donderdag avond op de boulevard de Piepus gepleegd. Een 41-jarig man, Ripaux, bekend wegens dronkenschap en wangedrag, vervolgde reeds geruimen tijd Mme. Meyer, een we duwe met zijn liefdesbetuigingen. De weduwe wilde hiervan echter niets weten. Toen ze nu Donderdagavond met haar dochtertjes naar huis liep, kwam eensklaps Ripaux op haar toe en loste eenige scho ten op het drietal. Het oudste meisje, Su zanne, werd aan het hoofd getroffen en overleed spoedig; Mme. Meyer kreeg een wond in den hals en verkeert in doodsge vaar. De dader is gearresteerd. DE BEDEVAART NAAR LOURDES. Vrijdag zijn 15 treinen, uit alle deelen van Frankrijk, met zieke en gezonde bedevaart gangers naar Lourdes vertrokken, gelijk reeds gedurende 55 jaren eiken zomer ge schiedt. 1 r''rc'nen verlieten Parijs: „le train jaune „le train violet" (met een groep Engelschen) en „le train blanc" (met de zware zieken in brancards). Terzelfder tijd verliet een „orange trein" Orléans; een rose trein vertrok uit Blois, een wit-rose uit Mans, een wit-amarante uit Limoges, een blauw-roode uit Nice, een blauwgele uit Nimes. Tourcoing stuurde een blauwen trein, Bordeaux een blauw-rosen, Laval een blauwen trein, Bordeaux een blauw-rosen, Laval een blauw-rooden en Marseille een azuren. EEN OORLOGSMONUMENT. I® September zal, met de noodige plechtigheden, een oorlogsmonument wor den onthuld ter herinnering aan de over winning bij Tannenberg. De rijkspresident Hindenburg, die indertijd de overwinnende leider der Duitsche troepen was (met Idin-» denburg als zijn chef van den staf) zal zich op 16 September inschepen op een oorlogs schip ten einde zich naar Koningsbergen tc begeven ter bijwoning van de plechtig heid. Het regelingscomité heeft vastgesteld, dat de onthulling moet staan in het leeken van onvoorwaardelijke partijpolitieke en reli gieuze (een kafhoEek, een pnotestantsch en een joodsch geestelijke zullen toespraken houden) neutraliteit. De politieke neutra liteit zal verder gedemonstreerd worden in de regeling van het vlaggegebruik. Bij het monument zullen n.l. de nieuwe rijksvlag en de zwart-wit-roode vlag, waaronder de slag gevoerd werd, geheschen worden, evenals de rijksoorlogsvlag in verband met de aanwezigheid van talrijke vertegen woordigers van de weermacht. Daarnevens zullen de verschillende landsvlaggen prij ken. INCIDENT IN EEN GEVANGENIS. In de centrale gevangenis te Frankfort heeft een zonderlinge geschiedenis plaats gehad. Een daar gevangen zittend moordenaar is n.l. aangetroffen in het bezit van een revol ver. Toen de man weigerde het wapen aan de cipiers af te geven, ontstond een ver woed gevecht, in den loop waarvan de be ambten naar zij verzekeren, uit noodweer op den gevangene vuurden, die doodelijk getroffen werd. Hoe deze in het bezit van het wapen is gekomen, is een raadsel, schrijft dc correspondent van de „Vos. Z.", daar de directie elke inlichting weigert. Opmerkelijk is intusschen, dat de gevan gene ook reeds eenige dagen geleden een revolver in zijn cel bleek te hebben, een revolver, zooals de gevangenisbeambten plegen le dragen. Het heette toen, dat een controleur, die den gevangene aan den lijve had onderzocht, zijn wapen vergeten had. Blijkbaar gebeuren daar in de gevangenis echter dingen, concludeert de correspon dent, die een ernstig onderzoek noodig maken. T.OBBY I.im EN BOBBY BUD. Het neefje van Lobby Lud, Bobby Bud, die zich evenals zijn neef voor de „West minster Gazett" moest laten ontdekken, heeft het heel wat spoediger moeten afleg gen dan Lud, die bijna veertien dagen onopgemeerkt verschillende badplaatsen wist te bezoeken. Reeds den derden dag is Bobby te Westonsuper-Mare door een 13- jarigen jongen ontdekt, die daarmee den uitgeloofden prijs van 10 pond verwierf. In Sherbornc-lane, op nog geen 200 yards van de plaats waar onlangs op Com- hill in de City van Londen een gebouw in stortte :s cn vrachtauto met stcer.K) >1 geladen, met een der wielen twee voet door het plaveisel gezakt. Volgens een officieele vrklaring is dit ongeluk veroor zaakt door den zachten toestand van de onderlaag van den weg. Sherborne-lanc ontleent zijn naam aan de oude onderaard- sche rivier de Sherborne, die er onder door loopt of in elk geval er vlak hij ligt. HET PROCES-TURATTI VERDAAGD. Het proces tegen de vrienden van den uitgeweken Italiaanschen sociatist'schen leider Turatti, die te Savona terecht zouden staan wegens begunstiging van TuralttV vlucht uit Italië, is tot 9 September ver daagd. SAMENZWERING ONTDEKT. Een samenzwering van een aantal vol gelingen van generaal Pangalos, den in ge vangenschap zittenden ex-dictator, is tij dig onderdrukt. De beweging stond onder leiding van majoor Panagopoelos, voorma lig adpudant van Pangalos, en een dertig tal Pangalisten. Alle samenzweerders zijn gearresteerd. Gebleken is. dat de samenzweering ten doel had de huidige regeering omver te werpen en Pangalos wederom aan het be wind te brengen. Zij was echter vrij slecht georganiseerd en de autoriteiten hadden er spoedig de lucht van gekregen. EX-KONING FERDINAND. Een medewerker van de „Echo de Paris", die in Kofeurg toefde, is ex-koning Fer dinand van Bulgarije gaan opzoeken. De vroegere tsaar der Bulgaren, een Saksen- Koburg van oorsprong, leeft daar in afzon dering, sedert hij in 1918 afstand deed van den Bulgaarschen troon. Tsaar Ferdinand, die zeer oud is gewor den en moeilijk ter been is, ontving den Franschen journalist met groote voorko mendheid. Hij brengt zijn dagen, door met het kweeken van bloemen, hel verzamelen van vogels en insecten en autorijden. Gaarne haalde hij herinneringen op uit zijn jeugd, toen hij vaak in Frankrijk kwam, en met zijn moeder, een dochter van Louis- Phiüppc door de Pyreneeën, door Bretagne of Normandië reisde. Over het verleden sprak de koning wei nig. Alleen zeide hij te gelooven, dat geen volk werkelijk den oorlog heeft gewild. Het cataclysme i^ door bepaalde kringen uitge lokt, die belang hadden bij een conflict v- der de volken en die den moord van Sera- iewo hebben aangemoedigd. Meer wenschte hij niet te zeggen. Hij was immers te dicht bij de gebeurtenissen betrokken geweest dan dat hij niet goed zou zijn ingelicht.*Er zal een dag komen, zeide hij, waarop de openbare meening in Frankrijk zal begrij pen. hoe onrechtvaardig zij te mijnen op zichte is geweest. Maar spoedig herkreeg de koning zijn opgewektheid weer. Met belangstelling vroeg hij naar de toestanden in Frankrijk. Eet men nog altijd zoo goed te Parijs? Hoo- gelijk noemde hij de Fransche industrie, dc Fransche automobielen. Hij meent, dal de auto geen luxe is, maar een werktuig om te,, arbeiden. Voortdurend heeft hij moeilijkhe den met de Duitsche politie, die zijn chauffeur herhaaldelijk bekeurt. De ex-koning is aan zijn memoires bezig, die hij in het Fransch schrijft. Aan het slot van het onderhoud vroeg hij, waarom de journalist hem aan de vergetel heid wilde ontrukken. Waarom een doode te laten herleven en er aan te herinneren, dat Ferdinand-met-zijn-grooten-neus nog leeft? zoo spotte hij. Capt. Erwin, die de opsporing begon, zeil in gevaar. Het lot van de twee vermiste Hawaï- vliegers „Golden Eagle" en „Miss Doran" houdt thans de gemoederen van zeer velen bezig en talrijke, soms tegenstrijdige berich ten doen de ronde. De nasporingen zijn ijve rig begonnen en met spanning wordt het resultaat afgewacht. Niet veel hoop. De „United Press" meldt: In verband met de hooge zeeën acht men het steeds waarschijnlijker, dat de vermiste Hawaï-vliegers om het leven zijn gekomen. Scheepskapiteins spraken als hun meening uit, dat het onder de huidige weersomstan digheden voor vliegmachines onmogelijk is, te blijven drijven. Vuurpijlen? Zaterdagnacht heeft het stoomschip „West Sequana" een draadlooze boodschap uitge zonden, luidende. Te middernacht vuurpijl op den oceaan gezien. Later heeft genoemd stoomschip nog ge seind, dat de vuurpijl gezien was op 37.32 N.br. en 127.22 W.l. en dat het onmiddellijk op onderzoek uitging. De positie van het schip was 180 mijl ten Westen van San Francisco. Men vermoedt, dat de vuurpijl afkomstig was óf wel van de „Miss Doran" óf van dc „Golden Eeagle", de twee vermiste Hawaï-vliegtuigen. Men acht het niet waarschijnlijk dat kapitein Erwin, die, zooals bekend, met de „Spirit of Dallas" naar de twee Hawaï-vliegcrs op zeek is, de vuurpijl heeft afgestoken. De vuurpijl is duidelijk gezien, zoo meldt de „West Sequana" na twee uur lang gezocht te heb ben, zonder eenig spoor te vinden, het zoe ken heeft opgegeven. Het zicht werd door de slechte weersomstandigheden zeer belem merd. Van kapitein Erwin is geen ander bericht ontvangen dan de volgende draadlooze boodschap, die door het radio-station te San Francisco is opgevangen: „S.O.S. Wij bevin den ons in een wervelwind. (Pauze.) Wij zijn er gelukkig weer uitgekomen, maar waren zeer verschrikt. Wij ontsnapten nauwelijk' en dachten dat alles voorbij was." De lichten gingen uit, nu zijn wij in een anderen...." Hier hielden de radio-signalen op. De Amerikaansche vloot-autoriteiten heb ben verschillende torpedo-jagers opdracht gegeven zich naar de plaats te spoeden, waar men gelooft, dat de „Spirit of Dallas is neergestreken. Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S „What will he do witti it", door fOS. P. H. HAMERS. 142 1 Het was de worsteling van een Kroot mane mijnheer ,met de stormen van het noodlot. Het was een groote val, die veel opzien baarde. York is er nog vol van tot op den huidigen dag. Maar ik heb er 'geen berouw van, mijnheer, want ik heb m'n droom verwezenlijkt. Na dien tijd bcr, ik bode geweest, souffleur aan m'n vgen tooneel. Eindelijk besloot ik met juiirouv Gormerick mijn ketenen te verbreken, vrij te worden ais een vogel in de lucht. We bezitten niet veel, maar zijn onafhankelijk En we leven nog altijd, waarover ik u, in vertrouwen, mijn verbazing bekennen moet. „Ja, gij leeft," zei Jasper die daar in be lang stelde, want het was voor hem op dat oogenblik een hoogst onzekere zaak, waar hij zelf van leven zou: „gij leeft, maar het is verwonderlijk, hoe!" „Juffrouw Gormerick legt de kaart, en •oms hebben wc een fortuintje met wedu wen en 0:1de vrijsters, maar dat is gevaar lijk. Arbeid is gezond, mijnheer, maar niet de dwangarbeid in een gevangenis. Zij heeft kennis met dien arbeid gemaakt, en •n dien tijd miste ik haar zeer." „Nu begrijp ik het", zei Jasper; „gij leeft van haar kaartleggerij. Ja, men weet nooit waar een mensch al niet toe komen kan! Ge hebt zeker dien Waife nooit weerge zien, noch die kerel, dien ge zegt dat zoo goed gekleed was en die u het natuurwon der verkocht en het natuurwonder zelf ook niet?" „Ik heb Waife wel gezien, dat eenoogige monster. Ja, ik heb hem gezien, gisteren nog. het was mij een groote troost." „Hebt ge Waife gisteren gezien? waar?' „In Ouzelford, waar ik en juffrouw Gor merick van morgen vandaan gegaan zijn". „En wat voerde hij daar uit", vroeg Lo- sely met geveinsde onverschilligheid; „Be delde hij, hakte hij steenen, of wat deed hij?" „Neen", antwoordde Rugge neerslachtig; „ik kan nu juist niet zeggen, dat het iets was, wat ik koren op m'n molen zou noe men. Maar hij was er toch niet te best aan toe. Hij scheen een marskramer ol zoo iets te zijn; althans hij verkocht snuisterijen uit een mand op de markt; hij had een grooten hond bij zich van Fransch ras. En Engel- sche hond zou voor zoo'n meester bedan ken. Waife zag er niet zoo vroolijk uit, als toen hij nog tot mijn troep behoorde; vondt ge wel, juffrouw?" De gouverneur van Honoloeloe heeft een proclamatie aan de bevolking uitgevaardigd, waarin hij deze vraagt zich te vereenigen in gebed voor degenen, die zich in gevaar be vinden en voor hun redding te bidden. Alle kerken blijven open voor het houden van speciale diensten. Gevonden? Volgens geruchten, die in Honoloeloe de ronde doen, zou een radio-station op het eiland een bericht hebben opgevangen van een scbip, dat nog niet nader geïdentifi ceerd kon worden, waarin werd medege deeld, dat de „Golden Eagle" door dit schip is opgepikt. Een bevestiging van dit bericht ontbreekt, naar de ,Tel." meldt. Reuter seinde nog: Een radio-amateur zegt, dat hij een draad loos bericht heeft opgevangen, waarin ge meld werdt, dat er op zee een verlaten vliegtuig is gevonden en een reddingsvlot. Op dit vlot bevinden zich een man en het lijk van een vrouw. Een schitterende overwinning. De Donderdag in verband met de ongun stige weersgesteldheid afgebroken Alpen- vlucht is Zaterdag herhaald. De vlucht voor verkeersvliegtuigen werd gewonnen door den eenigen mededinger, den Junkerspiloot Waldemar Roder. Kort na het vertrek van den Duitschen verkeersvlieger startte ook de eerste mili taire piloot, en wel de winnaar van 1922, kapitein Baertsch, op een Fokker. Hem volgden dc overige vijftien deelnemers aan den strijd om de „Coupe Echard". De vlucht bestond uit drie trajecten en wel van Dübendorf naar Thun, van Thtin naar Bellinzona en van Bellinzona naar Dü bendorf, in totaal een afstand van 367 K.M. Aan den strijd werd deelgenomen door Nederlanders, Italianen, Joegoslaven, Polen, Zweden, Cechen, Franschen en Zwitsers. Van den aanvang af was de vlucht een duel tusschen den Nederlandschen eersten luitenant Schott on den Pool Cichoiki, voor welken laatste de Zwitsersche kapitein Burckhard op zijn beurt een gevaarlijk concurrent was. Maar de Nederlander be hield zijn voorsprong tot het einde toe en kon na een totale vlucht van 101 min. 8.4 sec. als snelste het eindpunt bereiken. Dc Pool had ongeveer 4 min. meer noodig en de Zwitser, die als derde eindigde, erica 9 min. Vierde werd de Cechische militaire vlieger Snasel in 111 min. 22 sec., vijfde de Italiaan Baldi, De winnaar der eerste Alpenvlucht, kapitein Baetsch, eindigde thans als laatste. Het resultaat was door niemand verwacht en levert een schitterende getuigenis op voor de uitnemende vliegkunst van den Nederlander, die ook des middags door voortreffelijke vliegdemonstraties uitblonk. „Zijn geweten zal hem pijnigen", zei jut- frouw Gormerick. „Hebt ge hem aangesproken?" „Om u de waarheid te zeggen, neen. Ik had er wel zin in, maar we konden het op dat oogenblik niet doen, omdat wij niet in onzen gewonen staat van onafhankelijkheid verkeerden. Juffrouw Gormerick werd juist door de politie opgepakt en ik ook. We waren beschuldigd van bedrog legen een keukenmeid aan wie juffrouw Gormerick alleen gezegd had, dat, als de kaarten het niet mis hadden, zij nog eens een eigen rij tuig zou houden. We kwamen met een ge weldig standje vrij, maar we werden voor dien nacht in dc gevangenis geworpen en van morgen uit de stad gezet, zoodat wt nu op reis zijn naar een andere stad." „En had de oude man het natuurwonder niet bij zich! Wat is er dan van haar ge worden?" vroeg Jasper. „Misschien is ze bij hem in huis, als hij er een heelt, maar ze was niet bij hem op dc markt. Twee jaren geleden weet ik dat ze bij hem was, en toen waren ze er beter aan toe dan nu, denk ik. Daarom deed het me goed, mijnheer, dat ik hem als een ge wonen marskramer weerzag; verminderd en vervallen, even als ik, den man dien hij verliet." „Waar waren ze dan twee jaar geleden?" „In een dorp niet ver van Humheston. Hij had toen een lief huisje en verkocht mandenwerk. Het meisje was er ook en was, verbeeld u ayjpkaer, de gunstelinge eener groote dame, een markiezin." »fkcn raarkiezin? Bij Humbeston? Dat is zeker de markiezin van Montfort?" ^Jrschijnhjk wel; ik herinner het me niet. Maar dat Waife nu tot een marskra mer vervallen is! De hemel is rechtvaardig, mijnheer!" Losely schelde, de meid kwam binnen. „Mijn paard voor en m'n rekeningf Nu, mijnheer Rugge, ik moet uw aangenaam ge zelschap "verlaten. Ik ben tegenwoordig niet overmatig rijk, anders zou ik "P,e geringste kleinigheid nemen we aan, viel jufrouw Gormerick hem haastig (n de rede. Losely lachte, haalde de laatste geld stukken die hij nog bezat voor den dag, en ofschoon hij berekenen kon, dat hij nog geen_ twee shilling zou overhouden, nadat hij z n rekening betaald had, schoof hij er een toe aan de vrouw, die het geld met een diepe buiging aannam. Na eenige oogenblikken zat Losely te paard en terwijl hij den weg naar Ouzelford insloeg, strompelden Rugge en juffrouw Gormerick in de tegenovergestelde richting voort. Daar sukkelden zij heen, hinkend" met gewonde voeten, langs den grooten eenzamen weg en verdwijnen uit het oog, evenals zij voortaan uit onze geschiedenis verdwijnen. ELFDE HOOFDSTUK. De stad waaraan we den verdichten naam vao OuzeUord gaven, óie ia vroegere jaren I door Guy Darrell in hel Parlement verte genwoordigd werd, is een van de schoon ste steden van Engeland. Wanneer men Ouzelford nadert, langs den weg van Lon den, dan verwijst zij duidelijk en in el haar schoonheid voor den blik, als de kroon van het heuvelachtig land waarop zij ge. bouwd werd. Uit een van de grootste villa's in deze bekoorlijke streek, kwam een heer van mid delbaren leeftijd en van een zacht, inne mend voorkomen. Een jonge dame, zonder hoed, met een doek los over het gladde donkere haar geslagen, vergezelde hem tot aan het hek, met haar beide handen vertrouwelijk over z'n arm geslagen, en hem smeekend toch niet in den tocht te gaan staan en kou te vatten, of in plassen te Ioopen en z'n voeten nat te maken en toch vooral vóór donker thuis te komen, daar er zulke akelige verhalen in de krant stonden van menschen, die op den weg be rooid en mishandeld waren geworden. Zij spoorde hem ook aan, om toch vooral niet naar dc jerimiaden van bedelaars te luisteren et, zich niet door hen te laten beet nemen. Voor ze bem eindelijk liet gaan, knoopte zij z'n overjas tot aan z'n kin dicht, stopte watjes in z'n ooren en gaf hem een afscheidskus. Toen keek ze hem een minuut of wat teeder na, terwijl hij voortliep met veerkrachtigen tred, als iemand die volstrekt geen behoefte had aan al die waarschuwingen en zorgen. ZiadcA béi tsiiacs ijst gezicht der dame was, knoopte de heer z'n overjas los en haalde de watjes uit z'n-ooren. Zij heeft veel van haar moeder, öfe Marianne." mompelde hij; „ik ben blij, dat ze zoo goed getrouwd is. Hij had nog niet ver geloopen, toen een andere, veel jongere man, wiens klecding den predikant verried; rechts, uit een zij weg, die naar 't station voerde, plotseling op hem toeliep. Beiden herkenden elkaar. „Wat! gij! mijnheer Morley!" „Mijnheer Harropp! Hoe gaat het met u, m'n waarde heer? Wat voert u zoo ver van huis?" „Ik ben m'n getrouwde dochter eens gaan opzoeken. Ze is onlangs getrouwd met den jongen Jessop, De oude Jcssop is een van de eerste kooplieden van Ouzelford; een zeer achtenswaardige familie. De jonge lui wonen in een allerliefste villa en zijn zeer gelukkig. Moet ge naar Ouzelford, mijnheer Morley? Dan kunnen we samen gaan. Ik ga naar dc groote sociteit om de kranten in te zien. Maar gij komt mis schien regelrecht uit Londen en hebt de kranten vah vandaag al gelezen? Staat er ook een verslag in van de vergadering over de scholen voor verwaarloosde kinde ren?" „Niet dat ik weet. Ik ben van tror gen niet uit Londen gekomen en heb ook geen kranten gelezen!" „Zoo! Maar wat loopt daar een zonderlin ge kerel achter ons aa.-, is hij sorns uw bediend*?"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8