Stadsnieuws. a Het vonnis vollrokken. Verkeers-ongevalJen. Voornaamste Nieuws Dinsdag 23 Augustus 1927< Jlste Jaargang No. 16634 Aangifte moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Agenda 24 Augustus Het Prov. Waterleidingbedrijf in Noord-Holland over 1926. DE VIERING VAN KONINGINNEDAG IN HAARLEM. Het programma. Voor de slachtoffers van de stormramp. Het verkeer over de sluizen te IJmuiden. De pelgrimstocht naar Noordwijk. Burgemeester Mr. Slob. Aanrijding te Overveen. De heer N. Hoogland, Strijkjes, te vormen door militairen. Het ongeluk aan de gasfabriek. De wind. Van een motorfiets en een drukfout. Hij spaarde gouden tientjes! J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrraphisch Weerbericht Hij wist blijkbaar den weg. J. Arnolds, f BURGERLIJKE STAND. Notarieele examens. De storm. Jubileum. De Brongebouw-procedure. De abonnementsprijs bedraagt vooi Haarlem en Agentschappen; Per week 0 25 Per kwaartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bi: Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeining Nr. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertenliën 35 ets. per regel. Vraag, en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling A dvertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct. per regeL Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Ofïfjfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door jf 7C(| legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 «JuUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide öögeti; dU.' bij een ongeval met f 05 doodelij ken afloop uiliS, bij verlies van een hand, f 4QC bij verhes van een f 5(1 bij'n breuk van ff 16 f] een voet of een oog; duim of wijsvinger- «U beer of arm; 1 ÏU. bij verlies v. ee«i andere vingeW Het vonpis, dat is natuurlijk de doodstraf, hedennacht aan de Italiaanscbe communisten, Sacco en Vanzetti, voltrokken. Want waar over is de laatste weken anders gepraat, dan over die Amerikaansche strafzaak? Er zou, vooral over den psychologischen kant van deze zaak, over het feit n.m. dat de heele wereld zóó lang in spanning kon wor den gehouden door het lot van twee onbe kende menschen in een ver en vreemd land, heel wat te zeggen zijn. Wij bepalen ons ech ter voor heden tot de strafzaak zelf. En dan kan de eindindruk, welke het verloop dezer affaire achterlaat geen gunstige zijn ten op zichte van de Amerikaansche justitie. Dat twee menschen zeven jaar lang in on zekerheid konden worden gelaten omtrent hun lot; dat zooveel jaren de doodsangst kon knagen aan twee menschenzielen, is een bar- baarschheid, welke in onzen zich noemenden beschaafden tijd niet mogelijk moest zijn. Zoo iets werpt een kwaad licht op de rechtspraak van een land. Het schept een ge voel van rechtsonzekerheid, een der ergste dingen, welke een volk kunnen treffen. En des te pijnlijker wordt deze misstand in een land, waar de doodstraf bestaat. Over het recht der overheid, om in be paalde gevallen een eind te maken aan het leven van een wegens zware misdaad ver oordeelde, is en wordt veel getwist. Wij ge- looven, dat in beginsel dit recht moeilijk te ontkennen is. Er zijn ook wel tijden en om standigheden denkbaar, waarin de overheid deze macht niet missen kan. Maar in het al gemeen kan men zeggen, dat het getuigt van een hoog beschavingspeil en van een orde lijke samenleving, wanneer dit ergste van alle strafmiddelen gemist kan worden. De vraag echter, of de doodstraf noodig is, moet iedere samenleving zelf beoordeelen. Men kan daarvoor of daartegen in eigen land propaganda maken, wanneer daartoe aanleiding is; zich met andermans zaken be moeien is echter gevaarlijk en ten deze loopt men kans zich min of meer bespottelijk te maken. Hoe kan men in Europa beoordeelen, of in een of anderen staat van Amerika, waar zelfs de indianenstammen nog voortleven, de doodstraf al of niet noodig is? Wat men echter wel kan beoordeelen, is de wijze, waarop een proces wordt gevoerd en de manier, waarop een zaak wordt be. recht Daarover lichten ons de dagbladen tegenwoordig volledig m, dikwijls zelfs vol lediger dan wel gewenscht is. En dan moet van de zaak Sacco-Vanzetti gezegd worden, dat het verloop voor ons rechtsgevoel niet bevredigend is. Dat het mogelijk is twee gé- vangenen zeven jaar lang in onzekerheid te laten of zij al of niet hun leven in den elec- trischen stoel zullen eindigen, is, wij zeiden het reeds op de eerste plaats al ontoelaat baar. Erger echter is, dat ook na de voltrek king van het vonnis volle onzekerheid over de schuld van de terechtgestelden blijft be staan. Wie het verloop van het proces gevolgd heeft, houdt op z'n minst een ernstigen twij fel aan de schuld van de veroordeelden over en kan zich niet onttrekken aan het ge voel, dat het „schuldig" is uitgesproken in een sfeer van wraak, welke zich toenmaals niet zonder reden tegenover het veld win nend communisme en anarchisme in de Ver- eenigde Staten ontwikkelde. Tegenover der gelijke gezindheden moet echter een onpar tijdig rechtswezen een volk beschermen. Het bestaan van colleges van gezworenen en daarnaast de doodstraf zijn gevaarlijke din gen, wanneer de publieke meening overspan nen is. Toch ware het in het onderhavige ge val nog maar beter geweest, wanneer de twee Italianen in Boston direct na het uit spreken van het vonnis in den electrischen stoel waren gezet. Den betrokkenen zelf was dan veel angst en leed bespaard en men zou nu hoogstens van een dwaling in een tijd van overspanning kunnen spreken. Nu er zeven jaar gelegenheid is geweest tot revisie van bet vonnis en dit blijkbaar is afgestuit op een ongeoorloofde solidariteit onder de rech ters, op bureaucratie, op allerlei formeele bezwaren, nu is het rechtsgevoel niet vol daan en is de groeiende alkeer tegen de doodstraf begrijpelijk. Immers, deze maakt een herstel van onrecht voor goed onmoge lijk. Alles bijeen steekt de Amerikaansche rechtspraak wel zeer ongunstig af tegenover de Europeesche en wel in het bijzonder te genover die van ons land, waar de behande ling van een zaak in drie instanties, voor on afhankelijke rechters, heel wat meer waar borgen tegenover onrecht biedt, dan een pro- cesvorm, welke wij over den Oceaan zien ge bruiken. Intusschen, ieder volk heeft de regcering, welke hetzelf verdient en leeft in zekeren zin ook onder de wetten, welke uit zijn eigen rechtsgevoel gegroeid zijn. Dat moet zeker gezegd worden van een land, hetwelk zoo prat op zijn democratie gaat als Amerika. Er is dan ook voor anderen niet de minste aan leiding om zich anders dan als belangstellen den met de geschiedenis-van-den-dag van een ander volk te bemoeien. Nog eens, men maakt zich anders al heel spoedig bespottelijk of geeft blijk van onbekendheid met de voor naamste grondwettelijke bepalingen welke in dat andere land gelden. Zoo deed het eenigszins vreemd aan dezer dagen te lezen, hoe geleerden en staatslieden van den eer sten rang zich telegrafisch tot den president der Vereenigde Staten wendden met het ver zoek om gratie. Zij gaven daarmee blijk de Amerikaansche grondwet niet te kennen, welke dit recht uitsluitend toekent aan de gouverneurs der verschillende Staten en niet aan den president der federatie, die hier tegenover onmachtig staat. Dwazer nog stelden zich het Werklieden verbond van den Staat Mexico aan, dat, naar een bericht van gisteren, een algemeene staking uitriep en een protest tegen de exe cutie van Sacco en Vanzetti uitvaardigde. Dat werkliedenverbond had toch in het eigen land, waar de eigen landgenooten met tien tallen voor hun geloofsovertuiging geslacht offerd worden, wel wat anders te doen! Het Amerikaansche volk make deze zaak zelf uit; alle pogingen tot inmenging van bui ten zijn slechts dwaasheid, opgeblazenheid of demagogiel Sociëteit „St. Bavo". Haarlemsche In koop Combinatie half 9 uur. R. K. Be volkingsbureau 8 uur. St. Josephsgezellengebouw Jansstraat 59. R. K. V. „Zwaiuwen"-elftalcommissie 8 u. Gem. Concertgebouw. Henri ter Hall's revue 1927. 8 uur. Theater „De Kroon. Bioscoopvoorstelling half 3 en 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tol 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89'4 uur. R K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo'' Smedestraat 23. Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. K. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdag middag ruilen van kinderboeken. St. Marihavereen'ginr? Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo", Smedestr 23. 'a— Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, s middags van 3—5 uur, '9 avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur R. K. Rcciassseringsvereeniging, afdeeüng Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging. N Groenmarkt 22. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voce verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v m 1012 uur, des middags van 24 uur er: 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. Sf. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E V Maandag vaa 33 uur Donderdag van 2 uur. R. K, Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-Ieden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29. Haarlem (Schoten), Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset. Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht) Uitsluitend Telef. 14141. Met de „Helena Maria" naar Marken. Vertrek Koudenhorn 8.30. Vertrek naar het Kagermeer en Warmond om 1.30 vanaf den Koudenhorn. Zondag jm 2 uur vanaf het Z. B. Spaarne bij Haarl. Dagblad. Verschenen is het verslag van Noord- Hollands prov waterleidingbedrijf over 1926 het P. W. N. Daaraan onfleenen wij, dat in 1926 302 kilometers buisleiding werd aangelegd en in exploitatie genomen. De aansluitbeweging in de reeds eerder aangesloten gemeenten geschiedde in een over het algemeen tot bevrediging aanlei ding gevend tempo. In vier gemeenten. An keveen, Beverwijk, Noord Scharwoude en Zuid-Scharwouae. werd bereikt, dat, prac- tisch gesproken, alle aansluitbaren inder daad aangesloten waren. In 37 gemeenten werd het aansluitings percentage tot 90 en daarboven opgevoerd. Daartegenover staan enkele andere, die. ofschoon reeds sedert Juli 1921, resp. April 1924, aan het net aangesloten, het slechts tot een percentage van 51 resp. 47 ,on- den brengen. Op 31 Dec. 1926 waren in het toenmalig verzorgingsgebied aanwezig 72.968 (v. ;- 61.249) aansluitplichtige perceelen. Daarvan waren op dat tijdstip aangesloten 58.956 (v. j. 52.202), zijnde rond 80-5 pet. (v. j. 83 pet.). Bovendien waren toen 20.89 (v, j. 1741) niet aansluitplichtige perceelen aan gesloten. Het aantal aansluitingen steeg van 52,502 tot 61.045, dus met 6802, De daling in het aansluitingspercentage is een gevolg van het feit, dat op 31 Dec. 1926 gemeenten met een relatief vrij sterke bevolking (aansluitbaren) eerst kort te vo ren in exploitatie genomen waren (Haar lemmermeer, Aalsmeer, Andijk), zoodat h«-t aantal aangeslotenen daarin betrekkelijk ge ring was, hetgeen het algemeen gemiddelde natuurlijk nadèelig beïnvloedde. Het succes eener goede watervoorzie ning bij de veehouderijen en zuivelfabrieken is nog steeds stijgend en zal, volgens de besturen der betrokken organisaties, nog belangrijk grooter worden, indien het be drijf wijziging zou willen brengén in het thans bestaand tarief en daaruit een plooi zou willen wegstrijken, die niet 'alleen voor de middelmatige gebruikers tot een h. i. te hoogen prijs aanleiding geeft, doch door de betrokkenen als een onbillijkheid wordt ge voeld. Bij het ter perse gaan van dit ver slag is in het geopperde bezwaar voorzien door een tariefwijziging, die is ingegaan op 1 Juli 1927. Het aantal op 31 December 1926 aan het leidingnet aangesloten zuivelfabrieken, be droeg 71, tegen 60 een jaar te voren. Het blijkt, dat sedert 1903 (vroegere ge gevens staan niet ten dienste) 't volstrekte aantal typhusgevallen in Noord-Holland per 100.000 inwoners berekend, belangrijk be neden het landgemiddelde is gebleven. Het aantal Noord-Hollandsche gevallen in 1926 is zóó gering, dat men hier niet alleen aan de uitwerking van verschillende hy giënische maatregelen, waarvan de aanleg der waterleiding stellig een der meest werk zame is, zal moeten denken, maar ook wel aan andere toevallig gunstig gewerkt heb bende omstandigheden. Het aantal gemeenten, dat in 1926, onder aanvaarding voor hun ingezeténen van de door Ged. Staten geëischte aansluxtingsver- plichting tot aansluiting besluiten kon. was nog maar gering. Thans kan worden mee gedeeld, dat de gemeenten Wieringen en Berkhout ziin aangesloten. Deze laatste aan sluiting viel buiten het verslagjaar. Het afgeloopen jaar zag eindelijk ook n einde komen aan de reeds sedert verschei dene jaren aanhangige quaestie omtrent de watervoorziening van Laren. De stand van zaken op het eind van 1926 was als volgt: Noord-Holland telt 129 ge- meènten, waarvan op de eilanden 5 ge meenten en dus op het vas'e land 124 ge meenten. Daarvan zorgen voor zichzelf gc heel 18 gemeenten, gedeeltelijk 2. Het verzorgingsgebied van het P. W. N. kan zich dus uitstrekken over 104 gemeen ten gehéel, "--Itelük /aren op 31 Dec. 1926 aangesloten of kwamen "erlang in aanmerking voor aansluiting 10r gemeenten, gedeeltelijk 2, zoodat op 1 Tanuari 1927 te vóórzien blijven tezamen 4 gemeenten. Daarvan besloten in 1927 nog 2 gemeenten tot toetreding. In den loop van het jaar had de gemeente Haarlcmmerüede en Spaarnwoud- den wensch te kennen gegeven haar waterlei dingbedrijf aan de Provincie over te doen De als gevolg daarvan aangeknoopte onder handelingen leidden op 30 December 1926 tot het besluit tot overdracht, ingaande heheudens de goedkeuring der hoogere autoriteiten op 1 Januari 1927. In dit ver band met het gemeentebestuur van Am sterdam gevoerde onderhandelingen war'en op het einde van het' verslagjaar nog in vol len gang. Van do autoriteiten, waarmede het bedrijf bij de uitvoering der verschillende werken in aanraking kwam. en ook van particulie- ren, werd ten volle medewerking ontvan ger. In de groote erkentelijkheid, w, n ede dit wordt vermeld, komt een belang rijk aandeel toe aan dijkgraaf en hecrarad "ir van den Haarlemmermeerpolder en den in genieur van dien polder. Dit college, of schoon aanvankelijk zeer bevreesd voor de nadeelige gevolgen van den buizenaanleg op het onder zijn beheer gestelde uitgestrekte wegennet en daardoor begrijpelijkerwijze geneigd dc vergunning slechts onder zeer bezwarende omstandigheden te verleenen, heeft zich mede c:oor de in aanschouwing genomen wijze, waarop elders het bedriif dergelijke werkzaamheden had uitgevoerd, laten overtuigen, dat deze voorwaarden be langrijk verzacht konden worden, terwijl 't ook overigens in ïuime mate medewerking heeft verleend. De uitgebreide aanleg lang" de wegen in den Haarlemmermeerpolder (pl.m. 110 K.M.) verliep daardoor bijzonder vlot en regelmatig. De wijze, waarop na dc uitvoering der werkzaamheden de afloop van het door het P. W. N. verschuldigde onderdeel aan de wegen en bermen tot stand is kunnen komen, geeft reden te ver moeden, dat de polder van het in het be drijf gestelde vertrouwen geen spijt heeft gehad. Het Hoogheemraadschap „Rijnland" wei- gerdp vergunning te verleenen tot hel leg gen van een buis in den dijk van den Horn- meer- Stommerpolder, langs den Westein- derplas. Bij het ontwerpen van het buizennet was met de mogelijkheid eener weigering, die nog niet was voorgekomen, geen reke ning gehouden. Het trof bijzonder ongelukkig, dat de iheoretisch meest aangewezen plaats voor den watertoren, die den druk in dit deel van het gebied moest regulariseeren, juist aan dezen dijk gelegen was. De weigering werd bekend, voordat tot de gunning van den torenbouw werd overgegaan. Na eenige onderhandelingen liet 't hoog heemraadschap zich bewegen tot een zoo danige wijziging in de voorwaarden, dal, wel is waar op een veel kostbaarder en desondanks gebrekkige, doch als provisio neel te aanvaarden wijze, de verbinding van het toren-emplacement met het buizennet tot stand gebracht zou kunnen worden, zoo dat ten slotte de torenbouw op de aangege ven plaats kon doorgaan. Eerst tegen het einde van 1926 kon daarmede een begin ■gemaakt worden. Deze vertraging is de oorzaak, dat het buizennet in Haarlemmermeer, Aalsmeer en Uithoorn niet anders dan onder den direc- ten druk eener pompinstallatie geëxploi teerd kon werden, wat alleen uitvoerbaar geworden is door de medewerking van den directeur der Gemeentewaterleiding van Amsterdam, die bij wijze van tijdelijken maatregel toestond in den nacht (iel pro vinciale net onder den druk van de Am- sterdamsche Waterleiding te brengen. Van de door „Rijnland" in den weg ge legde belemmering, heeft het bedrijf bij Ged. Staten van Noord-Holland de oprui ming aangevraagd. Ged. Staten hebben het bedrijf de gevraagde vergunning onder be paalde voorwaarden verleend. Tegen dit be sluit is het Hoogheemraadschap bij de Kroon in verzet gekomen. Deze aangelegen heid is nog hangende. De financieele resultaten geven alle re den tot tevredenheid. Behalve de gewone bedrijfslasten, konden rente en afschrijvingen (deze laatsten naar het annuïtcitenstelsel berekend) worden op gebracht, terwijl nog, nadjt het noodige was terzijde gelegd yoor extra-afschrijving van buiten gebruik gestelde activa en van bij conversie der leeningen gemaakte zegel- kosten, gereserveerd kon worden voor ver nieuwing van brandkranen en voor pensi oenen en Dremiën, waarna nog een bedrag •Jan rond 96.000 aan de exploitatie-reserve kon worden toegevoegd. Deze is daarmede tot een bedrag van rond 223.000 opge voerd. Dé viering van den Koninginnedag zal ook dit jaar wederom worden ingezet met Carillonbespeling van den toren der Groote Kerk, gevolgd door de kinderaubade op de Groote Markt. Dit is steeds een mooi be gin van den dag. De vroolijke kinderschaar brengt de fleurige stemming er in, zoodat deze aubade een der grootste attracties is geworden, waarnaar algemeen met genoe gen wordt gezien en gehoord. Dienaangaan de zij medegedeeld, dat leden van „Ko ninginnedag". op vertoon van hun diploma toegang hebben tot een gereserveerd ge deelte van de Groote Markt, ingang Bar- teljorisstraat. Dit jaar wordt een proef ge nomen met het zingen der kinderen zonder muziekbegeleiding. Gehoopt wordt, dat daardoor de kinderzang beter zal uitkomen, terwijl het tevens een groote besparing van kosten geeft, daar de medewerking van de Muziekvereeniging „Harmonie Crescendo", hoewel deze slechts haar onkosten in re kening brengt, een belangrijk bedrag or- dert, omdat dit groote corps niet alleen verzuimkosten heeft voor den dag der aubade, doch ook voor de generale repe titie, op een dag te voren te houden. Gelukkig zullen we dit goede corps niet Geheel missen, immers gedurende 't avond feest geeft het (ook tegen niet veel meer dan vergoeding van kosten) een -oncert in het Brongebouw. Doch zoover zijn we nog niet met de vermelding der feestelijkheden. Na afloop der aubade trekken de kinde ken in optocht langs het Stadhuis met mu ziek door de Groote Houtstraat naar den Hertenkamp, waar zij worden onthaald en verschillende spelen zullen doen. Ook hier hebben de leden van „Koninginnedag" tot een beperkt aantal toegang. Door de uit breiding van Haarlem is het kinderaantal belangrijk gestegen, ongeveer 4000 zulte er thans meedoen. Niet alleen uit Schoten, doch ook uit hef voormalige Spaarndam nemen d,, scholen er aan deel. Het is een heele organisatie, zoo'n aantal te leiden ei bezig te houden. 's Middags wordt een kerkconcert gege ven, een goede 'raditie van „Koninginne dag", waarbij steeds eerste solisten tegen zeer lagen toegangsprijs zijn te hooren. Dit jaar evenwel zullen we meer dan solisten alleen hooren. Er wordt bovendien, en zelfs els hoofdschotel, uitgevoerd de Michiel Adriaanz. d?' Ruyter-cantate, door een meisjes- en kinderkoor uit IJmuiden, onder hiding van J. de Nobel, met enkele solis ten, als mevr. v. TienhovenKauling en Joh. Nelissen en met begeleiding van orgel J. Booda en vleugel W. v Ruinen. Een boeiend muziekwerk, dat bij deze goede bezetting, naar we verwachten, veel pu bliek z,al trekken. Naast een middagconcert op de Groote Markt en in den Hout, dit laatste door de II. O. V. te geven, zullen er op onderschei dene plaatsen in Groot-Haarlem straatcou- certen worden gegeven, waarvoor enkele muziekcorpsen zijn geëngageerd. De feest- reugde zal er dan ook ruimschoots in zitten, a(s „Harmonie Crescendo" 'savonds om half acht haar populaire muzikale wan deling maakt door de binnenstad naar het féestlerein in hét Brongebouw. De verzor ging van het avondfeest is in handen van den impressario Jac. Smits, die voor aen goed programma zorgde en enkele zeer goede acrobaten en vermakelijke artisten op het podium brengt, totdat om 's avonds half elf een groot vuurwerk plaats heeft. De pret kan daarna voortgezet worden in de zalen van het Brongebouw. Vorig bedrag 1951.31 N N. om door de voorspraak van de kleine H. Theresia moeder's genezing te bekomen 2.50 Totaal 1953.81 Ook door de Sparnebank worden giften in ontvangst genomen, welke in deze lijst zullen verantwoord worden Het verkeer om de sluizen is een pro bleem, naar de oplossing, waaraan reeds lang wordt gezocht. De smalle sluisbruggen van thans voldoen niet meer bij de steeds drukker wordende passage naar de over zijde. Het moet echter thans in de bedoeling liggen om in dezen toestand spoedig ver betering tc brengen (waarschijnlijk nog dit jaar) door het aanbrengen ever de kleine sluis van een 2 meter breede brug. welke echter niet voor autoverkeer zal worden opengesteld. Het ligt niet in de bedoeling om ook over de groote sluis een brug te bouwen. Zaterdagnacht 12 uur waren de bedevaart gangers in het gebouw der St. Jozefsgezellen bijeen. Vóór het vertrek hield de Weleerw. Heer Risvoick, een korte toespraak. Zijn Eerw. sprak o.a. den wensch uit, dat mooi weer den langen tocht zou begunstigen. Tot die intentie bad men nog 5 Onze Vaders en 5 Weesgegroeten. Er wren ongeveer 50 deelnemers. Te Heemstede vormden zich groepjes en welgemoed trok men op weg. Bennebroek had men nog niet bereikt of 't stortregende. Een van de bestuursleden stelde dan ook voor, huiswaarts te keeren. Niemand wilde er eerst iets van hooren. Doch na rijp beraad gingen veertig man terug. Het overgebleven kleine groepje (20 man) zette den tocht voort. Eindelijk kwam oen doornat in Noord- wijkerhout aan. Op de brug werd nog voor een zieke gebeden. Gelukkig droogden de kleeren door den wind wat op. Ook voor St. Jeroens poortje werd eenigen tijd gebeden. Om 6 uur woon den de pelgrims de H. Mis bij, waarna ieder zijns weegs ging. Naar wij vernemen is de toestand van den burgemeester van Haarlemmermeer, Mr. Slob, die verleden week bij een onge val een hersenschudding bekwam, thans iets vooruitgaande Het bewustzijn keert langzamerhand weer terug. Het zal echter nog wel geruiraen tijd du ren, voor dat Mr. Slob zijn werkzaam heden zal kunnen hervatten. Maandagmiddag omstreeks éen uur was de 8-jarige J. P. T. uit Zandvoort, met twee broertjes bij het tramhuisje te Over veen. Zij liepen cm een stilstaande tram heen, toen juist een wielrijder daar langs kwam, die het knaapje omverreed. Door den val kreeg hij aan het achter hoofd een buil. Hij werd naar Dr. Bos gebracht, die een lichte hersenschudding constateerde. Op diens advies moest hij per trein naar Zandvoort worden vervoerd. Den wielrijder treft geen schuld. Botsing. Zondagmiddag geraakte een luxe auto, bestuurd door den heer D., uit Amsterdam en komende uit de richting „Lijnden", bij het passeeren van een ander motorrijtuig te ver in den berm van den weg, waardoor de bestuurder de macht over het stuur kwijt raakte en de auto tegen een boom botste. De radiateur van het motorrijtuig werd ineengedrukt, terwijl ook de voorruit vernield werd. De chauffeur bekwam eenige lichte ontvellingen; de overige inzittenden kwamen met den schrik vrij. De auto is later naar een garage gesleept. Tegen een muur gereden. De heer L bemerkte bij het aanzetten van zijn auto niet, dat hij den motor op de derde versnelling plaatste. Toen hij wilde wegrijden, gaf hij vol gas en 't ge volg was, dat de auto met een sprong den zijweg verliet en over het trottoir recht op de etalage van den heer P. aan de Dr. Joh. Metzgerstraat te Zandvoort aanreed De heer L. had de tegenwoordigheid van geest het stuur om te gooien, zoodat de wagen tegen den muur botste. Door den schok sloeg de bestuurder door de voor ruit, zoodat bij eenige ernstige wonden aan het hoofd opliep. Tengevolge van de emo tie werd hij bewusteloos bii dr. Tichelaar binnen gedragen, waar hem de eerste hulp verleend werd Dr. Gerke heeft later de wonden gehecht. die vandaag zijn zilveren jubileum herdenkt in dienst van het Ziekenhuis „St. Joannes de Deo". De trouw zijn plichten vervullen de man is niet vergeteen. De dag is hem tot een echten feestdag gemaakt. Vanmorgen werd het feest natuurlijk kerkelijk ingezet met een H. Mis. In den loop van den morgen werd de jubilaris hartelijk toegesproken door den Eerw. Broeder Overste van het Ziekenhuis, die hem een zilveren horloge aanbood. Verder werd de dag op feestelijke wijze besloten kring gevierd. De Commissie van ontspanning tijdens de herhalingsoefeningen bij de lie Infanterie- Brigade te Ede zal het zeer op prijs stellen, wanneer zij, die in het bezit zijn van muziek instrumenten en deze kunnen bespelen deze medenemen bij opkomst in September. Ge tracht zal dan worden strijkjes e.d. te for- meeren. Naar wij vernemen is de toestand van den heer J. E. Kuiper, die Zondagmiddag aan de Gasfabriek een ongeluk overkwam, waarbij hij ernstig verwond werd, zorgelijk. Op het schelpenpad aan de Dreef is door de storm een groote tak van een boom ge waaid. Overigens woeien er hier en daar wat pannen van het dak, maar verdere ongeluk ken deden zich niet voor. Hij kostte slechts 30-.... Hij had in de courant gelezen dat per ad vertentie een motor (merk H. D.)met zijspan werd aangeboden voor 30, geheel elec- trisch. Dc gegadigde liet den eigenaar met zijn voertuig komen. De koop ging door de motor met zijspan werd in een pakhuis ge plaatst en de betaling zou plaats hebben. De nieuwe eigenaar betaalde 30 en hield de man de advertentie voor, waarop deze verklaarde, dat het een drukfout was. Ze konden het niet eens worden. De politie kwam er bij te pas en nam de motor in be slag. Een nader onderzoek volgt. Gistermiddag half 5 kwam een man aan een perceel in de Middenlaan borstels te koop aanbieden. Van deze man werd een kleerborstel van 1.50 gekocht. Mevrouw wilde betalen met een goudentientje. Dit kon niet gewisseld worden, waarop de koop man zei: „geef u mij 't goudentientje, dan krijgt u 'n briefje". Een zoontje werd weg gestuurd om dat briefje van 10 te wisse len. Toen het zoontje met het gewisselde bankbiljet terugkwam, werd hij onderweg i aangehouden door den koopman, die hem Nadere bijzonderheden omtrent de nood lottige noodlanding van de H.-N. A. D. U. Mededeelingen van de K, L. M. Piloot r. Dijk vertelt. Kranig werk. Verschenen is het tweede jaarboek van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland, betrekking hebbende op omvang en werk zaamheden gedurende het jaar 1926. Ten gevolge van de snelle was van de Maas ondervinden de kanalisatiewerken stagnatie. De dam bij Belfeld is bezweken. Naar verluidt, vertrekt de tooneelspeler Jan Musch in het voorjaar naar Indië. De reis der Koninklijke Familie naar Noorwegen. Prins Hendrik is te Kopenhagen aangekomen. In Rusland zijn vijf douane-ambtenaren wegens bedrog ter dood veroordeeld. Het doodvonnis aan Sacco en Vanzetti, benevens aan Madeiros in den afgeloopen nacht voltrokken. Beperkende bepalingen op de emigratie in Italië. De werkzaamheden der infergeallieerde militaire controle-commissie in Hongarije beëindigd. Barometerstand 9 uur v.m.: 754. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.35. Hoogste barometerstand 762.3 te La Coruna. Laagste barometerstand 744 te Andanes en Röst. Verwachting; meest matige W. tot Z. betrokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk op klarend, later waarschijnlijk weer regen; weinig verandering van temperatuur. zeide, dat hij per vergissing 2 briefjes had meegegeven en nam daarop het wisselgeld mee. De koopman maakte zich daarna snel uit de voeten. 200 vermist. Toen de bewoner van het perceel Ge dempte Oude Gracht 55, gisterenavond rond 12 uur thuiskwam, bemerkte hij dat tijdens zijn afwezigheid een onbekend gebleven per soon zich toegang tot zijn woning had ver schaft. Vermoedelijk door middel van een valschen sleutel. Uit n blikken doos, welke zich bevond in een ongesloten kast werd 200 vermist. Alhier is onverwacht op 62-jarigen leef tijd overleden de heer J. Arnolds, chef der reizigers- en stationscontröle. De heer Arnolds heeft bij de Holl. IJzeren Spoor wegmaatschappij het instituut van de trein- controleurs (de z.g. zwarte bende) in het leven geroepen. Voorts was hij belast met de samenstelling van de couponboekjes en speciale reisbiljetten voor buitenlandsch verkeer. Geboren: A. Aukema—Van Dijk, zoon; E. WensinkKoene, dochter! E. van Wees Roos, dochter; M. C. Lambregtst—Nieu- wendi;k, zoon; A. KloosWijdenes, doch-, ter; P. Wildeboer-Slijboom, dochter. Overleden: B. P. J. Hogeveenvan Br^ro 69 jarr, Jansstraat; W. Vring, 68 jaar, Tet- tcrodestraat; J. J. Roest, 81 jaar, Meester Joostenlaan; W. G„ 2 dagen, zoon van G. Vissering, Hazepaterslaan. Te 's-Gravenhage is voor het tweede gedeelte notarieel staatsexamen geslaagd onze stadgenoot de heer D. W. van Nie- kerk. Gisternamiddag ongeveer 6 uur woel door een hevigen windstoot de schutting om, staande om een pas gebouwde villa aan het Spaarne nabij het gebouw van de Roei- en Zeilvereeniging. Daar er geen werkvolk aanwezig was, lieD het zonder persoonlijke ongevallen af; enkele ruiten werden vernield. Heden is het 12'A jaar geleden dat de heer K Zwaan als reserve-looper in dienst kwam bij de Haarl. Coöp. Dinerveeeniging. Hij werd ter gelegenheid van dit jubi leum hedennrorgen door bestuur en per soneel gecomplimenteerd. Met een waar- deerende toespraak werd hem een gouden horloge met inscriptie en een geschenk in geld aangeboden. De jubilaris bracht den dag verder in huiselijken kring door. De procedure in zake de Brongebouw- kwestie wordt op het oogenblik niet voort gezet, omdat door nartiien getracht wordt, door onderhandelingen een minnelijk# schikking te verkrijgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1