Buitenlandsch Nieuws, RADIO-OMROEP. FEUILLETON. Waf zal hij er mee doen? DE ZAAK SACCO EN VANZETTI. De trechtstelling heeft kort na middernacht plaats gehad. Ook Madeiros is geëxecuteerd. GEM. BUITENL. BERICHTEN. SOCIAAL LEVEN. WAT DEED HET R.K. WERKLIEDENVERBOND IN 1926? Het tweede jaarboek, betrekking hebbende op omvang en werkzaamheden van het verbond. De Postale landdag te Wassenaar. KUNST EN KENNIS. Jan Musch naar Indië. Het teeken des Kruises. Inhoud tijdschriften. HANDEL EN NIJVERHEID. Een Oostenrijksche groep op de Jaarbeurs te Utrecht. RADIO-NIEUWS. Draadloos telefonische verbinding tusschen Duitschland en Zuid-Amerika. De korte golven. Dc staking bij de Rijnvaart. Een druk bezochte vergadering van ma chinisten en stokers bij de Rijnscheepvaart heeft zich met alt'einecne stemmen vóór de nieuwe tusschen de reeders en het machine- personeel gesloten overeenkomst verklaard en de collega's uitgenoodigd zich te hou- houden aan de instructies van den centra- len bond van machinisten en stokers. De bezetting van Rijnüand. In goed ingelichte kringen meent men te •Weten, dat de besprekingen tusschen Frankrijk en Engeland nopens de sterkte van het bezettingsleger in het Rijnland zeer spoedig tot een goed einde zal worden ge bracht. De belangrijkste punten zijn name lijk geregeld en het is waarschijnlijk, dat geschilpunten omtrent onderdeden binnen kort uit den weg zullen worden geruimd. Interview met Fich. De Fransche bladen publicecren een in terview, door maarschalk Foch toegestaan aan het Londensche weekblad de „Refe ree". Hij bepleitte een Fransch-Engclsche entente als waarborg tegen het bolsjewis me. Foch wenscht de vestiging van vriend schappelijke betrekkingen tnsschen Frapk- rijk en Duitschland binnen het kader van het verdrag van Versailles en op voor waarde dat het Duitsche rijk definitief de zaak des vredes omhelst, de militaire bon den ontbindt en de verboden versterkin gen vernietigt. Hij concludeert dat hand having der entente cordiale den vrede zal verzekeren. De boschhranden in Zuid-Frankrijk. Een brandstichter werd op heeterdaad betrapt bij Fréjus toen hij brand stichtte in het struikgewas. Eenige mannen vervolg den den brandstichter, die revolverscho ten loste en verdween. Alleen eenige dcnnenbosschen staan nog in brand, overigens nemen de branden in omvang af. Het vuur is overal tot staan ge bracht door gebrek aan voedsel, De schade is overal zeer aanzienlijk. Müütairen aangehouden. De politie te Toulon heeft zes matrozen en een soldaat aangehouden die schandaal verwekten onder het zingen, van de „In ternationale." Een oficie werd beschimpt. De marine-autoriteiten stellen een onder zoek in. Douaneambtenaren veroordeeld. Een draadloos bericht uit Minsk meldt, dat vijf hooge douaneambtenaren ter dood zijn veroordeeld wegens bedrog en bevor dering van smokkelarij Beperking der emigratie in Italië. Op 1 September zullen nieuwe beper kende bepalingen op de emigratie in wer king treden waarvan volgens een officieus communiqué het doel is een dam op te Werpen tegen de beweging van de natio nalisatie der Italiaansche emigranten in het buitenland en zooveel mogelijk Italiaan sche arbeiders binnen de grenzen te hou den in weerwil van de aanhoudende ver meerdering der bevolking. De F/ansche bladen zeggen, dat het of ficieuze communiqué waarvan in boven staand bericht melding wordt gemaakt, verband houdt met de onlangs afgekondig de Fransche wet op de naturalisatie. Wel iswaar bestaat de mogelijkheid, dat door de tegenwoordige economische moeilijkhe den in Italië de weflcloosheid toeneemt, maar deze wordt door de Italiaansche re- geering beschouwd als een element der econolnische stabilisatie. Men wil bovendien de arbeidskrachten die beschikbaar komen •door het sluiten van sommige fabrieken, voor een stelsel van groote werken ten behoeve van het grondbezit en aldus meer dan de helft van den nog bestaar.den woesten grond waarde doen krijgen. Het is mogelijk dat hiervoor een beroep zal worden gedaan op het buitenlandsche en met name het Amerikaansche kapitaal De regeering wil op deze wijze aantoonen, dat de bevolking wel verre van te groot te zijn, eerder onvoldoende is en zestig mil- lioen zielen moet bereiken. De Italiaansche pers wijst voortdurend met vette letters op de afneming der geboorten en de toene ming der sterfgevallen. De Militaire controle in Hongarije opgeheven. Briand heeft den secretaris-Generaal van den Volkenbond er van in kennis gesteld dat de Raad van Gezanten heeft besloten een einde te maken aan de werkzaamheden der intergeallieerde militaire controle-com missie in Hongarije, daarbij de aandacht var den Raad van den Volkenbond vestigend op de reserves der comnv.sie betreffende de noodzakelijkheid en ofiiciercn na te komen. Ontruiming van Saseno geëischt. De „Pravda" verneemt uit Skoetari, dat de Albaneesche nationalisten aan de re geering te Tirana hebben verzocht van Italië de ontruiming van het (vóór Valona gelegen en krachtig versterkte) eiland Sa seno te eiscben. De nationalisten zijn be reid om, indien de regeering de ontruiming niet mocht verkrijgen, de kwestie den Volkenbond voor te leggen. De ontdekte samenzwering. Uit Athene wordt aan het „Journal" ge meld, dat het openbaar ministerie opdracht ontving de zaak van mevrouw Pangalos te onderzoeken, die verdacht wordt van' me deplichtigheid aan de samenzwering geor ganiseerd door de aanhangers van haar man ,e regeering zal aan het parlement me- dedeeling doen van de maatregelen, die zij tegen Pangalos denkt te nemen. Het lot van Sacco en Vanzetti is giste ren beslist. De terechtstelling dezer beiden zou spoed.'g na middernacht plaats moeten hebben. Alles is hiervoor reeds in gereed heid gebracht. De rechtsmiddelen nog aan gewend om een uitstel te verkrijgen zijn vruchteloos gebleven en zijn thans wel vol komen uitgeput. Alleen gratie vangouver neur Fuller zou nog de beide veroordeel den van dood hebben kunnen redden. Maar het is nauwelijks meer aan te nemen dat deze grat'e nog op het laatste oogenblik is verleend. Zoo schijnt het onherstelbare in deze sensationeele zaak, al werden dan nog de uiterste pogingen in het werk gesteld om het te voorkomen en pressie te oefenen op den gouverneur Fuller, die de laatste en zwaarste verantwoordelijkheid droeg. Zestien geestelijken van verschillende gezindheid in Massachusetts en andere staten der Ver. Staten hebben nog aan gouverneur Fuller een petitie aangeboden, waarin zij verandering van het doodvonnis van Sacco en Vanzetti in levenslange ge vangenisstraf verzochten. Gisterenmorgen ontplofte in de werk plaatsen van Ford een bom. waardoor groote schade werd aangericht. De muren van het gebouw werden vernield, de na burige huizen werden gedeeltelijk ver woest De menschen redden zich door de straat op te vluchten. Men gelooft dat de ontploffing verband houdt met de protes ten tegen het doodvonnis van Sacco en Vanzetti. Nog drie andere rechters van het Op perste Federale Hof hebben geweigerd in de zaak Sacco Vanzetti tusschenbeide te komen. De verdedigers van Sacco en Vanzetti deelen mede, dat rechter Taft, in antwoord op hun telegram, waarin zijn interventie werd gevraagd, heeft medegedeeld dat de zaak niet tot zijn jurisdictie behoort. Sacco en Vanzetti hebben religieusen bijstand geweigerd. Alle bijzonderheden voor de terechtstel ling zijn gereed. Behalve de gerechtelijke ambtenaren en de doktoren zullen de cor respondenten van de Associated Press en het Reuter-Agentschap de eenige civiele getuigen zijn. De electrische stoel is in gereedheid ge bracht. De executies zullen te middernacht beginnen en waarschijnlijk tegen half één Amerikaanschen tijd, geëindigd zijn. Zaterdag en Zondag heeft de echtgenoote van Sacco haar man in de doodencel be zocht. Luigia Vanzetti, de zuster van den ter- doodveroordeelde, dié Vrijdag in de Ver. Staten was aangekomen, bracht een bezoek aan haar broeder, dien zij in 19 jaar niet meer had gezien. Zij zonk ineen door ont roering toen hij haar omhelsde. BOSTON, 23 Aug. Onmiddellijk na mid dernacht heeft de terechtstelling van Sacco en Vanzetti plaats gehad. Door de politie waren uitgebreide voorzorgsmaatregelen ge troffen, Machinegeweren en zoeklichten wa ren opgesteld om het eventueel bestormen der gevangenis tegen te gaan. Om 9 uur 's avond» werd Sacco en Van zetti medegedeeld, dat zij kort na midder nacht zouden sterven. Geestelijke bijstand werd door hen geweigerd. Des avonds wer den de vrouw van Sacco en de zuster van Vanzetti nog bij de gevangenen toegelaten In het doodenhuis arriveerden later op den avond de attorney-general Reading. Alles werd voor de executie in gereed heid gebracht. Om half 12 arriveerden de getuigen in het doodenhuis. Onmiddellijk na middernacht nam de te rechtstelling een aanvang. 2 minuten na 12 uur werd Madeiros binnengebracht en naar den electrischen stoel geleid; 7 minuten la ter werd hij door den dokter dood ver- fklaard. Daarna werd Sacco binnengebracht en 11 min. over twaalf nam zijn terechtstelling een aanvang. 12.19 uur verklaarde de dok ter den veroordeelde dood. Eén minuut later tenslotte werd Vanzetti binnengeleid cn zijn elcctrocutie was 12.26 uur geëindigd. Coolidge ongesteld. President Coolidge is met een week vacantie naar Yellowstone Park vertrok ken. De president is lichtelijk ongesteld. Aardbevingen. Gisteren werden aan de universiteit van Georgetown (bondsdistrict Columbia) he vige aardschokken geregistreerd, die naar gemeend wordt 2300 mijl ten Zuiden van Washington hebben plaats gehad. Eureka en andere plaatsen in het gebied van Humboldt werden gisteren kort na den middag door de hevigste aardbeving opgeschrikt, die daar sedert 1906 is voor gekomen! Zij duurde vijftien seconden en beschadigde het brandalarmstelsel. De chaos in China. De troepen van Soen, die Pockau hebben bezet en thans van tijd tot tijd het tegen over gelegen Nanking beschieten, zijn nog niet over den Yangtse getrokken. Hoe het er echter op het oogenblik te Nanking uit ziet en wie er nu eigenlijk 't gezag oefent, is niet duidelijk. Volgens den correspondent van de „Daily Mail" zou de nationalistische regeering te Nanking volkomen hebben af gedaan en zouden de troepen de regeerings- bureelen plunderen. Volgen» ontvangen berichten zouden de generaals, die thans zoo goed en zoo kwaad als r.og mogelijk is, het militaire gezag in Nanking in handen hebben, zich eerst heb ben gewend tot Hankau cm steun te krij gen, maar nu bevreesd zijn geworden, dat ze geheel verdrongen zullen worden en daarom hebben besloten om te trachten het met Soen op een accoordje te gooien, waar door deze zonder moeite Nanking zou kun nen binnentrekken. Maar hoe groot de verwarring is en hoe weinig houvast men heeft aan de verschil lende mededeelingen, welke omtrent den toestand in het oude hoofdkwartier van Tsjang Kai Sjek worden gedaan, blijkt wel uit het telegram uit Hankau, dat de Koeo- mintang zou hebben besloten om de natio nalistische regeering naar Nanking over te brengen, als maar eerst de militaire situatie zal zijn opgeklaard. Dat zou dan moeten beteakenen, dat dg Hankausche regeering naar Nanking zou willen gaan verhuizen en zou een bevestiging zijn van de volkomen débacle der Nankingsche tegenregeering, die met Tsjang Kat Sjeks verdwijning blijk baar volkomen heeft afgedaan. Het is al verloren moeite om te trachten op het oogenblik zich eenig denkbeeld te willen vormen van de situatie ten zuiden van den Yangtse. En om de verwarring nog iets grooter te maken gaan er nu weer ge ruchten omtrent pogingen van generaal Soen om het eens te worden met generaal Feng, die echter op zijn beurt weer zou trachten voeling te krijgen met Tsjang Kai Sjek, die het opperbevel van de nationalistische le gers tegen 'zijn zin heeft moeten neerleggen. Uit den chaos is het niet mogelijk wijs te worden en van een overzicht der Chi- neesche gebeurtenissen kan op het oogen blik dan ook geen sprake zijn. De burgeroorlog in China. Het laatste nieuws omtrent de gevech ten aan den Yangtse is, dat de Zuidelijke troepen verder van Tsjinkiang naar de spoorlijn naar Sjanghai worden teruggedre ven, ofschoon Soen Tsjoeang Fangs troepen gisteren den rivieroever daar nog niet had den bereikt. Te Nanking worden de militaire doelein den slechts beschoten en het geweer- en machinegeweervuur uit Poekow houdt aan. Op de rivier zijn koopvaardijschepen van de oevers af beschoten, zoodat de con- vooien er weer op uit getrokken zijn. Gis teren werd het tegen een Britsch schip bij Nanking gericht vuur door het s.s. „Wood- Iark" tot zwijgen gebracht. Na een afdeeling marinesoldaten aan land te hebben gezet als voorzorgsmaatregel om de veiligheid van kostbare Britsche eigen dommen te Nanking te verzekeren, voer de kruiser „Hawkins" met admiraal Tyrw- hitt aan boord naar Woehoe op Uitbreiding van de luchtvloot. TOKIO, 21 Aug. De Japa.nsche regeering heeft besloten de luchtvloot uit te breiden met 300 vliegmachines. Deze vliegmachines worden gebouwd volgens het type, waar mede Lindbergh den Atlantischen Oceaan overvloog. DE TOESTAND DER MISSIE IN INDIfi. De Indische delegatie omvat 10 aartsbis dommen, 28 bisdommen, 3 apostolische vi cariaten (in Birma) en 2 apostolische pre fecturen, en telt 3.035.400 katholieken. De hoogste cijfers brengen: Goa met 326 690, Kolombo op Ceylon met 275.441 en de beide Jesuiten-nussies Trichino-poloy en Calcutta met 212,207 en 203,797 katholie ken. Van de 3300 priesters, die in dezen grooten wijngaard werken, zijn ongeveer 2000 Indieërs, Voor wat een zware taak de missionarissen hier staan, blijkt voldoende uit het feit, dat van de 690.000 plaatsen, waar Katholieken leven, slechts 1500 een vasten politiepost bezitten. KATHOLIEKE MISSIE EN NEGER OPVOEDING. Te Mariannhill in Zuid-Afrika vond in het begin van dit jaar de vijfde Katholieke sociale jaar-cursus plaats. Wat deze Duit- 1 sche missionarissen daar presteeren door hun missie- en cultuur-actie om het zeer ingewikkelde rassenvraagstug in Zuid-Afri ka in Christelijken zin op te iossen, getuig, de onlangs in een brief Joh. X Merriman, die zich tegenover de negers zeer verdien stelijk maakte, maar de Katholieke Kerk niet erg gunstig gezind is. „Deze monniken hebben het vraagstuk van de opvoeding der inboorlingen opge lost. "1 erwi;l wij in het parlement en elders alleen petities aannemen, wetten voor de inboorlingen uitvaardigen en enquête-com missies voor 't inboorlingen-vraagstuk in stellen, leerden deze katholieke monniken aan duizenden negers de waarde van den arbeid begrijpen, schudden hun slavenke tenen af en spoorden hen op alle mogelijke wijzen aan, al hun wilskracht in te span nen. Deze Trappisten hebben hun roeping begrepen. Zij vullen den geest der negers niet op met valsche begrippen van vrijheid en gelijkheid, maar zij werken onophoude- 'TljTr aart bun beschaving door bun de waar de te tocnen van den arbeid, van de vrij heid en van 't eigendomsrecht. In Mariann hill worden bruikbare burgers opgevoed. DE SCHEURING DER PROTESTANTSCHE NEGERKERK IN ZUID-AFRIKA. Scheuring en oneenigheid is de karakter trek van alle kerken, die zich hebben afge scheiden van de Roomsche Moederkerk. Het Protestantisme onderging eveneens dit droevig lot. De protestantsche christen heid van Europa en Amerika is gesplitst in honderden sekten, slechts onderling ver bonden door hun blinden haat tegen Rome. Ook op het missiegebied van het Protes tantisme komt deze oneenigheid tot uiting. De „vrije bijbelverklaring" moest noodza kelijk alle eenheid van geloof ondermijnen. Zuid-Afrika, het hoofdveld der protestant sche missie-actie, levert een droevig bewijs voor deze geschiedkundige waarheid. Toen voor eenigen tijd de sekte der „Israëlieten" in de buurt van Queenstown wegens hun revolutionnaire woelingen met geweld van wapenen onderdrukt en verstrooid moest worden, besloot de Zuid-Afrikaansche re geering een onderzoek in te stellen naar den geheelen toestand van het „Aethiopis- me'\ Het resultaat dezer enquête is schrik barend. Het Zuid-Afrikaansche Christen dom, grootendeels ontstaan onder den in vloed der protestantsche missie, is in 120 tot 140 sekten verdeeld en de afscheidingsbe weging wint nog aldoor veld. Het schijnt, dat de zwarte protestanten het vertrouwen in hun witte zendelingen verloren hebben en hoe langer hoe meer hun eigen weg wil len gaan. DE LOODSDIENST OP DE SCHELDE. De minister van het zeewezen Anseele heeft verbeteringen doen aanbrengen in den draadloozen seindienst van Antwer pen met het oog op het loodsen van sche pen op de Schelde. Totnogtoe konden de schepen op de Schelde draadloos alleen worden bereikt, wanneer zij zich nabij de monding van den stroom bevonden Voor taan zulllen zii reeds in volle zee bereikt kunnen worden, zoodat het vroeger onge mak van den toestand verholpen zal zijn. Een jaar, rijk aan daden en gebeurtenissen. In een lijvig boekdeel vol interessante beschouwingen, leerrijke cijfers en spre kende statistieken is verschenen het tweede jaarboek van het R.K. Werkliedenverbond in Nederland, betrekking hebbende op omvang en werkzaamheden gedurende het jaar 1926. De inleiding van dit rijk gedocumenteerd verslag, de hoofdlijnen van de organisatie en de uitvoering van haar program bevat tend, zegt o.m. het vo'igende: Het afgeloopen jaar was rijk aan daden en gebeurtenissen, waarvan de beteekenis voor de toekomst thans nog moeilijk pre cies kan worden aangegeven, maar van welke, naar onze overtuiging, dc invloed .tot in de verre toekomst zich tastbaar zal doen gevoelen. In 1926 toch is vooreerst organisatiewerk verricht van onschatbare waarde. In 1925 kwam tot stand de grondslag voor de plaatselijke organisatie, waarvan de strekking was, de plaatselijke vereeni- gingen geschikt te maken voor de nieuwe taak, die zij, ten bate van de vakbeweging te vervullen hebben gekregen en den een heid, door de Stichting van het Verbond in den top verkregen, ook in de plaatse lijke organisatie te bevorderen, In 1926 ging het erom, dezen grondslag door te voeren in de practijk van het or ganisatieleven. Besluiten daartoe werden in alle Dioce sane Bonden genomen en gaandeweg wor den dus de bestuursraden der werklieden- vercenigingen en Volkshonden, waar ze bestaan en toch mogelijk zijn, overeenkom stig ce nieuwe bepalingen en waar ze niet bestaan en toch mogeiijk zijn, overeenkom stig de nieuwe bepalingen in 't leven ge roepen. Hiermede is ongetwijfeld een belangrijke stap gezet in de richting der volmaaktheid, voor zoover daarvan in dit ondermaansche sprake kan zijn. Voor zoover de grondslag mede de be doeling had plaatselijk de eenheid te be vorderen, voornamelijk door meer nauw keurige naleving der verplichting tot het wederzijdsche 'lidmaatschap van stands- en vakorganisatie, 5s ook eenige vordering in de goede richting te bespeuren. Gezien de cijfers omtient de ledentallen gaan we in de goede richting Binnen den kortst mogelijken tijd moeten we komen tot een leger van volwaardige soldaten, die alle wapens hanteeren en wien geen enkel terrein vreemd is. Het tweede punt van organisatorischen aard is de vaststelling van het rapport om trent de vrouwenorganisatie en de toe stemming van het Doorluchtig Episcopaat om de arbeidsters over de heele linie in onze standsorganisatie te brengen. Ook dit is een feit van groote beteekenis, wijl hier mede op de Arbeidersbeweging de zware verplichting is gelegd nu ook te zorgen, dat gebeurt, \vat js toegestaan. Het derde feit van organisatorischen aard is de vaststelling van een rapport omtrent de organisatie der Arbeidersjeugd, De wenschen, in dit rapport neergelegd, zijn de vervulling nog niet zoo nabij als die van het rapport omtrent de vrouwen organisatie, doch wij hebben goeden moed, dat ook op dit terrein een heel stuk zal worden tegemoet gekomen aan de wen schen van ons Verbond. Ook wat betreft de uitvoering van het program van het Verbond was het jaar 1926 van groote beteekenis. De inleiding wijst o.a. op; het Mei-Congres, mede ge houden ter viering van het 35-jarig be staan der onsterfelijke Encycliek Rerum Novarum, de actie tot versterking van den Franciscaanschen geest onder de arbeiders, het werk tot versterking van het Zieken fondswezen onder onze arbeiders, het werk der secretarissen van Arbeid, Van zeer groote beteekenis is ook de in het afgeloopen jaar tot stand gekomen reorganisatie der R.K. Staatspartij, waarbij officieel is erkend, dat de sociale organisa ties op het terrein ,der politiek recht van meespreken hebbed. Van groote waarde is ook het besluit, door de Vakbondsvergadering genomen met betrekking tot de verhooging van het weerstandsvermogen onzer Vakbeweging. De waarde daarvan is duidelijk in het licht getreden door een andere gebeurtenis van het afgeloopen jaar; het uitbrengen van een rapport omtrent de verhoudingen in het bedrijfsleven, vooral in het Zuidelijk deel van ons land, aan den Raad der R.K. Sociale organisaties. Door de geringe verbetering cie in den loop van 1926 in de conjunctuur te con- stateeren viel, was het voor onze Vakbe- weging mogelijk, haar actie meer in parti culieren zin te ontplooien en voor ver schillende categorieën van arbeiders weer verbetering te brengen in hun over het algemeen zeer sober bestaan. Het memoreeren dezer gebeurtenissen en daden wijst er dus op, dat 1926 voor ons Verbond en zijn werk een goed jaar was. Maar het meest verheugende van alles is het feit, dat zich in de mentaliteit der arbeiders de gunstige wending, welke het vorig jaar reeds is begonnen, heeft doorge zet. Er is ontegenzeggelijk veel meer lust tot actie, tot propganda, waarvan we de weerspiegeling vinden in den groei van ons 'iedental, hetwelk in totaal nagenoeg de 115.000 en wat de Vakbeweging betreft de 100.000 heeft bereikt. De taak van het Ver bond is het door een zoo actief mogelijk optreden het klaarblijkelijk terugkeerend vertrouwen te versterken. Nader deelt men ons mede, dat op de te houden Postalen-Landdag op 11 September a.s. te Wassenaar, door de afdeelingen in de provincie Zuid-Holland, van den Ned. R.-K. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonper soneel „St. Petrus", in plaats van den Zeer- Eerw. Pater A. Abels, Pastoor te Nieuwen- dam, welke verhinderd is als spreker op te treden, als zoodanig is uitgenoodigd de Eerwaarde Pater van der Donnk, Algemeen Adviseur van den Ned R. K. Volksbond te Leiden. Tevens dat deze Landdag waarschijnlijk zal worden opgeluisterd door de muziekver- eeniging „Excelsior" te Wassenaar, en dat het plan bestaat om na bekomen goedkeu ring van den Burgemeester van Wassenaar, de deelnemende vereenigingen in optocht met de muziek vooraf en met ontplooide ba nieren, vanaf de tramhalte „Kerkdam" zul len gaan door het dorp, naar het patronaats gebouw. Naar het „Hbld" verneemt, denkt Jan Musch er ernstig over in het volgend voor jaar naar Indië te gaan. Het staat echter nog niet vast of hij met een gezelschap dan wel alleen, voor een .voordrachtstournée, zal vertrekken. Openluchtspel le Alphen a./d. Rijn. Op Woensdag 24 en Donderdag 25 Augus tus te half twee 's middags zullen onder lei ding van Adriaan Hooykaas te Alphen a.d. Rijn twee voorstelling worden gegeven van „Het Teeken des Kruises". het bekende stuk van Willson Barrett, als openluchtspel. Aan dit spel zullen 150 personen deelne men. Dc hoofdrollen zijn in handen van de dames: Magda Janssens, Janny van Oogen, Wilh. ErfmannSasbach, Willy Haak, Min- ny Erfmann Miep van Gogh en de heeren: Co Balfoort, Louis Vervoorn, Pierre Myin, Jan Lemaire, Dio Huysmans, Ben Groeneveld Ad. Verzijl, Ch. Laurentius, Carl. Kühn en Jan de Boer. De voor dit openluchtspel gebouwde tri bunes zullen plaats bieden aan ongeveer 5000 personen. Het geluid zal op het terrein versterkt worden door „loudspeakers". De decors zijn ontworpen door den heer Hooy kaas. TIJDSCHRIFT DER NEDERL. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. Het Augustus-nummer van het tijdschrift bevat het officieel verslag van de tweede zitting dor 150ste jaarlijksche algemeene vergadering op 24 en 25 Juni jl. te Haar lem gehouden. Zeer uitvoerig zijn in deze zitting besproken de verschillende belem meringen door handel en nijverheid onder vonden, terwijl ook 19 gediscussieerd over het bi? de Eerste Kamer aanhangige wets ontwerp op de Naamlooze Vennootschap. In het redactioneel gedeelte wordt mel ding gemaakt van plannen oer Nederland- sche Kamer van Koophandel voor Duitsch land om een propagandaboekje van de WOENSDAG, 24 AUGUSTUS. HILVERSUM, 1050 M. 12 uur Politieber. 12.353 Lunchmuziek door het Trianontrio, S. Sjouwerman, viool, J. de Jong, cello, H. Rijff, piano. 4.455.45 Concert door het A.N.R.O.-orkest, Henri J. v. Praag, viool, (Dirigent uit Pasadena, Calif U.S.A.) Miss Go v. Praag, vleugelbegel. 5.456.20 Kruiige vertellingen van den zilten waterkant door den heer L. A. Stofkoo- per uit Middelburg. 1. Van vischkoopen en nog wat. a. Oude kennissen. 6.207 (Vervolg) Concert door het A.N.R.O.-orkest. 6.457.45 Concert door het Vocale mannenkwartet „Die Kaghe", dirig. Joh. C. Vinkesteyn N.O.V.) 7.45 Politieber. 8.15 Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Het Residentie-orkest o.l. van Prof. Schneevoigt. 10.30 Persberichten. 10.3013 Cabaret. Fientje de la Mar, Hollandsche liedjes. Emmy Kruger, sopraan, Kees Pruis, humorist en conferencier, Willy Matthies, gesyncopeerde piano-soli en begeleiding. DAVENTRY, 1600 M. en LONDEN 361 M. 12.20 De radio-dansband en solisten (liedjes a. d. piano). 1.20 2.20 OrkestcQncert. 3.20 Licht klassiek concert Da- ventrykwartet en solisten (sopraan, bariton, piano). 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orgelbespeling. 6.40 Tuin- praatje. 6.50 Tijds, weerbcr., nieuws. 7.05 Orgel bespeling (vervolg). 7.20 Lezing: A lesson in the new y2le blues. 7.35 De sonates van Beethoven. 7*50 Kneller Hall band. Willie Rouse, humorist. g.20 Weerber., nieuws. 9.40 Causerie. 9.5511.20 Kamermuziek, S. Fischer, sopraan, A. Morritson, piano E. Hall, trompet, F. Almgull en A. Halfpenny, fluit, S Kneale Kelley, E. Wystt, viool, A. Blakemore, vioola Ph. Nifosi, cello, G. Hatton, dubbele bas. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50—11.20 Con cert. 12.50—2.10 LOrkestconcert. 5*05—5.55 Orkestconcert.8.5010.50 Operafragmenten. Groot orkest koor en solisten. LANGENBERG 469 M., MUNSTER 242 M. en DORTMUND 283 M. 1.30—2.50 Orkestconcert. 5.50—6.50 Dansmuziek. 8.55 Koor- en orkestconcert. Werag-koor en Werag-orkest. Koorwerken van Schubert en Brahms. Orkestwerken van Bach, Schumann en Volk-* mann. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. 12.20—8.05 Lezingen en lessen. 8.30 „Die schöne Rivalin", operette. 10.5012.50 Avondconcert. Orkest en zang. BRUSSEL 509 M. 5.20 Xrioconcert. 8.2010.2# Fragmenten van „La damnation de Faust", Berlioz. HAMBURG 395 M. 4.35 Liefdesscènes uit Shakes peare's kluchten. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Concert. 7.20 Concert. 8.35 Moderne balladen van Ferd. Gregori, door Bemhard Jakschtat. Daarna dansmuziek tot xi.xo* Nederlandsche nijverheid uit te geven, waartoe medewerking van Nederlandsche ondernemingen wordt gevraagd. Aan de leden der Maatschappij wordt gevraagd hun oordeel over dit plan te laten weten. Verder bev(ait het tijdschrift de gewone rubrieken. De Oostenrijksche Industrie heeft zich voor de eerste maal in belangrijke mate voor de Nederlandsche Jaarbeurs geïnteres seerd en zal op de aanstaande Najaarsbeurs (September) met een belangrijke inzending vertegenwoordigd zijn. Als één aaneengeslo ten groep zullen 35 firma's uit Weenen, Salzburg en Graz een Oostenrijksche afdea- ling vormen, welke op de vierde verdieping van het Jaarbeursgebouw een geheelen vleu gel zal innemen. De voornaamste artikelen, welke door deze firma's ter markt gebracht zullen worden, zijn: confectie- en textielgoe- deren, bontwaren, tapijten, wasfiguren, ra dio-artikelen, telefoonapparaten, lederwaren, kunstvoorerpen, koffers, kantoorbenoodigd- heden, bronzen beelden enz. De Landesregierung, de Oesterr. Bundes- bahnen de Fremdenverkehrs-commission der Bundeslander Wien und Nieder-Oesterreich en de Aussenhandelsdienst der Oesterreiehi- scken Handelskammern zullen met eigen stands in deze groep officieel vertegenwoor digd zijn. De proeven met het draadlooze telefoni sche verkeer NauenZuid-Amerika op 3 dezer zijn met een volledig succes be kroond. Na de aankondiging heeft men de verschillende toespraken stenografisch kuftnen opnemen en eenige sprekers aan hun stem herkend. Bij deze proeven, waarbij op een golf lengte van 15 M. gewerkt werd, is de nieu we kortegolfzender van Nauen, welke met een vermogen van 20 K.W. werkt, gebruikt. Als antenne werd gebruik gemaakt van een richtstraal- of z.g. ,,beam"-antenne. De berichten, dat in de toekomst een draadlooze telefonische verbinding tus schen Duitschland en Zuid-Amerika tot stand zal komen, zullen hierdoor spoedig tot werkelijkheid worden. De Transradio Internacional Mij, in Buenos Aires heeft in- tusschen een kortegolf-telefoniezender met een vermogen van c.a. 20 K.W., van een zeer speciale constructie, aan Telefunken in opdracht gegeven, zoodat tegen het ein den van 1927 met proeven vanuit Amerika begonnen kan worden. Het toekomstige verkeer zal worden in gericht voor kruisspreken, waardoor dez# verbinding zich voor hen, die er gebruik van maken, in geen enkel opzicht van de normale lijn-telefonie zal onderscheiden. Voor zoover bekend, zijn er op dit oogen blik 260 ambtelijke korte-golfstations over de geheele wereld in bedrijf. Onder „korte" golf in dit geval de zeer korte te verstaan, in tegenstelling met het amateurs-spraak gebruik dat een station tusschen de 500 en 300 meter ook al een korte.golfstation noemt. De kortste officiëele golflengte is onge veer 8 meter. Buiten de ambtelijke stations, zijn er vele duizenden amateurs-stations, die op de korte gelf werken. Het station van den be kenden Milaneeschen amateur Marion Ban- tangeli werkt voor zoover ons bekend is op de kortste golf, 4,86 meter. Vrij bewerkt naar BULWER LYTTONS „What will he do with it", door 10S. P. H. HAMERS. 143 „Dat niet, maar mijn reisgezel, of beveri mijn gids. De zaak is,' mijnheer Hartopp, dat ik te Ouzelford kom, in d<4 hoop, er een armen, ouden vriend van mij te vinden, naar wien ik reeds lang gezocht heb. „Misschien kunnen de Jessops u helpen, 'die kennen iedereen 'n Ouzelford, Maar ntj ik u zoo toevallig tegen kom, mijnheer George, zou ik u gaarne raatirlegen in een' zaak die mij na aan 't hart li Het betreft iemand, dien ik in Ouzelford ontdekt heb, ofschoon ik niet naar hcra zpcht; iemand over wien gij en ik, eenige jaren geleden reeds gesproken hebben." „Wat zegt ge daar?" vroeg George Mor- ley haastig; „van wien spreekt gij?" „Van dien zonderlingen landlooper, die mij bedrogen hoeft; ge weet wel, die zich Chapman noemde, maar wiens naam Wil liam Losely is, "".n uit dc gevangenis ont slagen dief. Gij hebt toen beweerd, dat hij onschuldig was, ofschoon de man zich zeil voor 't gerecht schuldig verklaard heeft." „Dan, mijnheer Hartopp, is z'n heele i leven in strijd met de uitspraak zijner lip pen. Die man zou de misdaad begaan heb ben, waarvan hij beschuldigd is? Een voor bedachte inbraak, schandelijk misbruik van vertrouwen! Die man! Hij, die geen geld wil aannemen, dat hij niet zelf verdiend heeft, zelfs wanneer het hem door bezorgde, sn-ei kende vrienden woidt opgedrongen; hij, die zich nu vrijwillig heeft verwijderd, om op z'n hooge jaren, eenzaam in een nederig bedrijf z'n brood te verdienen, lie ver dan gevaar te loopen het kind te bena- declen, aan wier leven 't zich gewijd heeft; hij zou een dief, een inbreker zijn! Geloof hem toch niet, al zegt hij het zelf, Want als hij het zegt, dan is het om iemand anders te vrijwaren. Maar hebt ge hem wezenlijk in Ouzelford gezien?" „Ja „Wanneer? „Gisteren, Ik was in de groote sociteit en keek uit het venster. Ik zag een g.ooten, v/itten poedel, beneden op straat en her kende het dier direct, ofschoon hij er heel anders uitzag, doordat hij z'n natuurlijk kleed'weer aan had. Z'n haar is zoo lang als van een tamaa. „Dat is Sir Izaak", zei ik tegen me zelf, en achter Sir Iza&k zag ik Chapman, om hem zoo te noemen. Hij droeg een mars met koopwaar, en tot m'n verba zing zag ik den ouden Jessop, die nog al deftig en een man van vormen is, zeer vriendelijk met Chapman pra'en. ja, zelfs iets van hem kooper. Chapman ging daar op heen en was spoedig uit het gezicht. Een oogenblik later kwam Jessop de sociëteit binnen. „Ik heb u daar met een oud man zien praten," zei ik, „met een Franschen hond bij zich! „O. dat is zoo'n goede, oude vent," antwoordde Jessop; ,hij heeft iets over zich, dat direct voor hem inneemt, als hij met u praat. Maak ,ook maar eens kennis met met hem „Dank u hartelijk,'' antwoordde ik, „ik zou bedrogen worden." „Wees daar niet bang voor, hij zou geen kind kwaad doen; hij is de eenvoud zelve." Ik beken dat ik er om lachen moest, mijn heer George. „En woont hij hier?", zei ik, „of is hij slechts een reizend marskramer?" Toen verhaalde Jessop mij, dat hij hem drie weken geleden voor 'i eerst gezien had, hem ruw had aangesproken, omdat hij hem voor een vagebond en een landlooper hield, maar Chapman antwoordde zóó be leefd en tegelijk zóó flink en bet zóó veel aardigs uit z'n mars zien, dat Jessop aan stonds een cn ander kocht voor Marianne. Hij sprak den ouden marskramer daarna meermalen en vatte een groote genegen heid voor hem op, beloofde hem z'n be scherming en bezorgde hem zelfs een ka mer in het huisje van een oude weduwe, die in een van de buitenwijken der stad woont, cn vroeger kindermeid was geweest hij de tamihe Jessop. Ik heb me tot nu toe stil gehouden en niet aan Jessop gezegd; „Pas op, dat is de man die mij bedrogen heeft.'1 Maar dat stil houden hinder* mij. Aan den eenen kant zou het misschien wreed van mij zijn, zelfs al had de man vroeger een misdaad begaan, dat ik z'n schande ging uitbazui nen en hem misschien broodeloos - zou jnaken. Aan den anderen kant, als hij we zenlijk een schelm, een dief, misschien een nog gevaarlijker persoon is, moest ik.... Nu, mijnheer Morley, U is predikant en een geleerde.... wat moet ik doen?" „Mijn waarde heer Hartopp, geloof me, knevel u niet langer met dien tweestrijd. Laat mij, m'n ouden vriend, m'n weldoe ner mag ik wel zeggen, maar vinden, dan hoop ik hem over te halen, zoo al niet naar z'n eigen woning, die hem wacht, te rug te keeren, dan toch m'n gast te zijn, 0f toe te laten, dat ik zorg voor hem draag. Weet ge den naam van dc weduwe, bij wie bij inwoont?" „Ja, de wieduwe Halse. Ik ben genoeg bier bekend om u den weg le wijzen, al is ],et niet precies naar dat huis, dan toch in Je buurt waar het staat. Laat me met u meegaan, want, om het u eerlijk te beken nen, ik heb nooit in iemand zooveel belang gesteld, va^i niemand zooveel gehouden als van dien man. Ik heb menigmaal gedacht, dat ik hem te hard behandeld had, en dat hij als een banneling door de wijde wereld rondzwerft, beroofd van z'n kleine meid, die hij me had toevertrouwd. Ik zou hem gis teren hebben nageloopen, of morgen naar hem toegegaan zijn, om hem te vragen of ik hem met het een of ander van dienst kon ■wezen, als ik mij niet had laten weerhouden door den afkeer, waarmee ik over hem en z'n zoon heb hooren spreken door een in alle opzichten hoogstaand man, door Guy Darrell." George Morley slaakte een zucht. „Ik ge loof," zeide hij, „dat Darrell niets van den ouden Losely weet en een vooroordeel tegen hem heeft om de misdaden van den jongen Losely." „Maar", vroeg Hartopp, „is het kleine meisje nu niet bij haar grootvader? Zij leeft toch nog, hoop ik? Ze was zoo teer." „Ze leeft, en heeft het goed. Hei daar, pas op!" Deze laatste woorden waren gericht tegen een ruiter, die snel den weg kwam opdra ven, naar de brug, die nu vlak bij was, zon der te waarschuwen, en zóó dicht op onze twee voetgangers toereed, dat George Mor ley nog juist den tijd had, om Josia Hartopp op zij te trekken om dezen niet onder de hoeven van het paard te laten komen. „Welk een onbeschofte, lompe rekel", riep de zachtmoedige Hartopp verontwaar digd uit, terwijl hij den modder, waarmee de ruiter hem bespat had, van z'n mouw veegde; „die man moet dronken zijn." TWAALFDE HOOFDSTUK. De ruiter, aan de brug gekomen werd daar bij den tol opgehouden door eenige wagens en karren en de beide heeren gin- gen hem op de brug voorbij, terwijl ze even j met aandacht keken naar z'n somber, on- verrchillig gelaat, en naar de krachtige ge stalte, waarin, ondanks de ruwe kleeren en de verandering, door jaren van butien- sporige onmatigheid te weeg gebracht de sporen nog zichtbaar waren van herculi sche kracht en lenige buigzaamheid. Toen hij de stad binnenkwam, reed de ruiter de plaats op van de eerste herberg. George Morley en Hartopp, op kleinen afstand gevolgd door Merle liepen voort tot het einde der stad en na een paar maal gevraagd te hebben naar de weduwe Halse in „Perspect Ruw" kwamen zij aan eenige uit elkander gebouwde huisjes, die heel lief langs een zachte glooiing gellgen wa ren en van voren het gezicht hadden op de daken in de stad, en de schitterende ramen der hoofdkerk; terwijl aan de achterzijde vrij groote tuinen gelegen waren. De wo ning van vrouw Halse lag aan het einde van deze rij huizen. Het huis was echter thans gesloten en een vrouw, die in de deur van een der naast bijzijnde huisjes stond stroo te vlechten, zei aan de bezoe kers, dat vrouw Halse den heelen dag uit schoonmaken was, en dat haar commensaal die zelf een sleutel had, zeldc voor don ker thuis kwam; maar dat zij bijna zeker konden zijn hem op dit uur op de markt ol in de daaraan grenzende straten te vinden. fWordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6