Luchtverkeer. Het noodlottig ongeluk met de H.-N.A.D.U. NADERE BIJZONDERHEDEN Een onderhoud met den directeur der K. L. M. Een K. L. M.-toestel wegens slecht weer bij Ostende geland. BINNENLANDSCH NIEUWS. De reis der Koninklijke Familie naar Noorwegen. VERKEER EN POSTERIJEN De trambrievenbusjes te Amsterdam. UIT ONZE OOST. Voorwaardelijk in vrijheid. Het schot in het duister. Ook op de Osotkust van Sumatra? Beter laat dan nooit. De verrassing was volkomen. Van een zweetende tafel. GEMENGD NIEUWS. Hecht, sterk en weldoor timmerd. Onverantwoordelijk. De Maas is snel wassende. Een vrachtauto met koeien in den Amstel. Drie inbraken in één nacht. Boefjes. Met auto en al over den kop! Voorzichtig bij het inhalen! Een vechtersbaas. Weet wat de overhalen te Amsterdam, de plantsoenen en de Westertoren opbrengen? Roekeloos. Een vechtpartij om een ysco. Met yijn motor tegen een boom geslagen. STOOMVAARTLIJNEN. MARKTNIEUWS. 225 voor een Het Fokker toestel H.N.A D.U. type F. VIII, uitgerust met twee Jupiter-motoren is bij een noodlanding nabij Sevenoaks, tien minuten van het vliegveld Croydon, Maandagmorgen omstreeks kwart voor negen verongelukt. De vliegende werktuigkundige J. L. A. M. Brunklaus, werd gedood. Ze"en passa giers zijn gewond De oiloot Van Dijk bleef ongedeerd. Het vliegtuig was op weg van Croydon naar Waalhaven en Schiphol. Dit was in het kort de inhoud van het ontstellend bericht, dat wij gisteren nog een deel onzer oplage konden pubkceeren Intusschen zijn veel nadere bijzonder heden bekend geworden, van welke wij de volgende vermelden. Wat de K. L. M. vernam. Omtrent het ongeval met de H.-N. A. D. U verneemt de K. L. M van haren com- mercieelen vertegenwoordiger te Londen, den heer Kauffman. die zich aan boord van het vliegtuig bevond, nog het vol gende: Het toestel vloog laag over het park van een groot Engelsch bu'ten bii Seven Oaks, toen het richtingroer afbrak en het toe stel stuurloos werd. De vliegtuigbestuurder Van Dijk wist met groote vaardigheid het vliegtuig in de kruinen der boomen neer te zetten. Daarbij raakte de rechter mo tor een zwaren boom en werd naar binnen gedrukt, waardoor de rechts nast den bestuurder zittende werktuigkundige Brunklaus werd gedood. De inzittende passagiers zijn er allen met zeer lichte snijwonden afgekomen. De inzittenden waren: de heer Odding en mej. Dijkstra uit Meppcl (snijwonden), de heer Den Hertog. Alnhen a d. Rijn, (blijkbaar ongedeerd), de heer Broek uit Zwolle (lichte snijwond), de heer Kauff- mann, K. L. M. Londen (lichte kneuzing): al deze Nederlanders hebben reeds telefo nisch hunne familie ingelicht. Voorts zaten nog in het toestel deheer en mevrouw Lengerke Engeland (lichte snijwonden), en de heer Mac Fadyen uit Schotland (ongedeerd). De bestuurder Van Dijk kreeg eenige lichte snijwonden in het gelaat De passagiers werden gastvrij op het kasteel opgenomen cn konden, na verbon den te zijn, naar Londen terugkeeren. Alle opvarenden waren vol lof over het koelbloedig optreden van den bestuurder Van Dijk, die ook terstond na de landing alle noodzakelijke maatregelen nam. Het vermoeden bestaat, dat de meeste ver- woodingen zijn ontstaan door het inslaan der triplex ruiten in de-, eersten schrik en de haast om het toestel te verlaten. Met een extra vliegtuig der K. L. M. zijn de chef van den technischen dienst der K. L. M., een vertegenwoordiger van de directie, een vertegenwoordiger van het departement van Waterstaat en een ir. der Fokkerfabriek naar Engeland ver trokken. Ingenieurs ter plaatse. Van Waalhaven vertrokken gisterenmiddag het vliegtuig H. N.-A. D. N. Aan boord be- vonden zich de heer P* Guillonard, van den technischen dienst van de K. L. M., ir. Grasé van de Fokker-fabrieken en ir. Van der Maes van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart. Het vliegtuig ging naar Croydon, vanwaar de heeren zich per auto naar de plaats van hel ongeval begaven. E enkranige piloot. De rapporten over het ongeval met het K. L. M.-vliegtuig spreken alle van het on gelooflijk kranige werk van den vlieger Van Dijk. Geconstateerd werd dat geen van de passagiers ernstig gewond is; het bepaalde zich in hoofdzaak tot eenige snijwonden. De plaats waar Van Dijk zijn merkwaar dige landing volbracht heeft, staat vol boo men; een daarvan heeft den mecanicien zoo danig geraakt, dat hij bezweken is. Het is een wonder, dat Van Dijk de lan ding heeft kunnen volbrengen; grootendeels wordt dat toegeschreven aan de automati sche stabiliteit van het vliegtuig. Volgens de eerste berichten verloor het toestel den staart; de latere berichten spraken er van, dat het richtingsroer door den stormwind is afgescheurd. Directeur Plesman verhaalt. Gisterenmiddag nog laat heeft de direc teur der K. L. M., de heer Plesman, aan ver tegenwoordigers der pers een onderhoud toe gestaan. Aan zijn verhaal, waarvan het Hbld. een relaas bevat, is nog het volgende ont leend: De H. N. A. D. U. is een nieuw, tweemo- torig toestel van de Fokkerfabrieken. Het had totaal reeds 270 vlieguren gemaakt. Zoo als met een nieuw toestel te doen gebruike lijk is. had de K. L. M. achtereenvolgens ver schillende piloten op het toestel laten vlie gen, eerst Sillevis, toen Duimelaar, daarna Beekman en Smirnoff en ten slotte Van Dijk, wien dit ongeluk nu trof. De K. L. M. doet dat, omdat elke piloot dan zijn ervaringen met het nieuwe toestel in een rapport kan weerleggen en daarmee voordeel gedaan kan worden. Het toestel had in totaal bijna 50.000 K.M. afgelegd. De ervaringen der verschil lende piloten leiden steeds tot verbeteringen in de vaart bij zulke toestellen. lederen dag wordt bovendien ieder toestel nagezien, wan neer het op den grond is. Ruim 2 maanden was dit toestel nu in dienst, zonder dat men iets bijzonders bemerkt had. Alle proeven had het goed doorstaan, zoodat het voor de K. L. M. een ernstige verrassing was, dat een ongeluk als dit. een breuk in het richtings roer, kon gebeuren. Een vliegtoestel wordt in de lucht bestuurd met drieërlei roerinrichtingen: het richtings roer, het hoogteroer en de evenwichtsroe- ren (de „ailerons" aan de vleugels.) Het rich tingsroer bevindt zich met het hoogteroer aan den staart. Het richtingsroer is gelijk aan het richtingsroer van een schip en is het verticale roer, dat rechtop tusschen de twee op- en neer-klappende deelen van het (hori zontale hoogteroer staat. Tien minuten nadat Van Dijk van Croy don vertrokken was, voelde hij aan de stuur inrichting, dat hij zijn richtingsroer verloren had. Wanneer het moet en een piloot is er uitsluitend op geoefend, schijnt een landing uitsluitend op de evenwichtsroeren en het hoogteroer mogelijk te zijn, maar het toestel is dan uiterst tnocilijk in een bocht te bren gen. In ieder geval heeft Van Dijk gevoeld dat het toestel niet meer behoorlijk bestuur baar was en gedaan, wat er in die enkele seconden van beslissing te doen over viel, hij heeft het toestel vlag gehouden (horizon taal) en vlak op de kruinen van de boomen neergezet. Daarbij is de rechtermotor onge lukkigerwijze in aanraking gekomen met een boom, die den motor naar binnen drukte, op de plaats waar de arme Brunklaus, de vlie gende werktuigkundige, was gezeten, die op 11 slag werd gedood. Van Dijk bleef kalm on der de consternatie, ging de cabine in en hielp de negen passagiers eruit klauteren. Vermoedelijk hebben die hun snijwonden te danken aan het vernielen van de triplex- ruitjes ni de landing op de boomen. Het wonder bij dit ongeluk is, dat het toe stel. ofschoon vol belast met elf personen en vrachtgoed, na het verlies van het rich tingsroer goed vlak in de lucht bleef liggen. De koelbloedigheid van den piloot moet daartoe natuurlijk veel hebben bijgedragen. Zijn optreden werd door alle passagiers zeer geroemd. Met behulp van den heer Kaufmann, den vertegenwoordiger der K. L. M. in Londen, die voor een conferentie naar Den Haag ging, heeft hij de passagiers veilig omlaag gebracht, die in het kasteel, waar nabij het ongeluk gebeurde, goed opgenomen werden. Alle passagiers zijn met andere vervoermid delen naar hun haardsteden vertrokken. De families werden tijdig vanuit Croydon ge waarschuwd, dat niemand letsel van betee- kenis had. Het verlies van den vliegenden werktuig kundige Brunklaus is voor zijn ouders, die te Siltard wonen en voor de K. L. M. een zware slag. Het was een jongeman van 25 jaren, die eerst te Soesterberg dienst gedaan heeft als mecanicien, daarna als militair vliegtuigbe stuurder, namelijk als z.g. „majandvlieger," die zes vlieguren per maand maakt. Toen ging hij over naar de K. L. M., bij welke hij eerst op de F. K. 33 als vliegende werktuig kundige meevloog, daarna op dit nieuwe toe stel. Hij was uiterst bekwaam in de behan deling der motoren, alsmede in de radio telefoon- en telegraaf-techniek. Hij stond bekend als een rustige zwijgende, arbeid zame jongen, voor wien nooit iets teveel was. Hij was feitelijk de eerste van de „vliegende werktuigkundigen," dat zijn werktuigkundi gen die tegelijkertijd de stuurkunst ver staan. Hij was bestemd om als eerste een klein korpsje gelijken op te leiden en aan te voeren. De „vliegende werktuigkundigen" zullen dan later als 3e piloot in het piloten- korps overgaan, waardoor dit korps ten slotte bestaan zal uit mannen die het toestel cn den motor van binnen en van buiten kennen. Bij grootere toestellen als deze H. N. A. D. U. worden „vliegende werktuigkundigen" mee gegeven aan den piloot, om dien bij de con trole der instrumenten en der motoren bij te staan. Op den grond gekomen geven zij de mécaniciens verder aanwijzingen, wat er ge beuren moet aan het toestel, dat zij onder weg juist goed geobserveerd hebbc;-. De K. L. M. had van Brunklaus nog zeer vele verwachtingen. .Directeur Plesman kon blijkbaar moeilijk over den zeer gewaardeer- den jongeman zwijgen. Het toestel is vermoedelijk onherstelbaar vernield door de landing in de boomen. Het was verzekerd. De deskundigen stellen ter plaatse een onderzoek in naar de oorzaak van de breuk van het roer, dat ook gevonden is op den grond. Het roer was verstelbaar, in verband met het gebruik van hetzelfde toe stel met één en met twee motoren. Het relaas van piloot van Dijk. In Seven Oaks trof de „Tel." gisteren nog den piloot Van Dijk aan, wien men het nauweijks kon aanzien, dat hii nog geen halven dag geleden ternauwernood aan den dood was ontsnapt. Alleen een paar wond jes op het gezicht, het voorhoofd en den neus en een bloedvlek op ziin boord we zen op het ongeluk. Hii was de kalmte zelf. „De machine, waarmede ik vandaag te Croydon opsteeg", zoo vertelde hij, „mag vijftien passagiers vervoeren, doch slechts negen waren er in de cabine aanwezig, zoodat de totale bemanning, de mecanicien en ik inbegrepen, uit elf personen be stond. Het totale gewicht der machine, geladen en wel, bedroeg 100 Engelsche ponden minder dan het geoorloofde ge wicht van 2690 Engelsche poiden. Gisteren had ik zonder de minste moe:- te de machine van Amsterdam naar Croy don gebracht, waar zij op de gewone wijze door de mecaniciens werd nagezien. Vanmorgen ontving ik de mededeeling, dat het toestel in orde was en de start om 8 uur 10 min. leverde geen moeilijkheden op. Toen ik echter boven Seven Oaks op een hoogte van ongeveer 300 meter vloog, zwenkte de maclrne plotseling naar rechts en de start begon te trillen. Instinctmatig gevoelde ik. dat er ids an het roer ha perde en het is een groot geluk te noe men, dat ik erin slaagde, het voorstuk van de machine in de hoogte te houden. Het toestel was echter volkomen uit mijn macht Ik sloot de motoren af. Een val was niet meer te voorkomen. Ik kon niet bepalen, waar ik zou landen. Dertig seconden, na dat het roer van de machine was afgeval len, lagen wij op den grond. Hoewel het wer wat ruw was. geloof ik niet, dat dit invloed heeft gehad op het ongeluk. Het feit dat het-roer losliet, is volgens mij de eenige oorzaak." Het K. L. M.-toestel, de HNADK. met den heer Duimelaar als piloot, dat gister middag kwart voor twee in verband met het vliegongeluk in Engeland met de hee ren Guillorard, chef van den technischen dienst op Waalhaven, Ir. Grasé van de Ffikker-fabrieken en Ir. Macs van den Ri'ksstudiedienst voor de Luchtvaart, van Waalhaven vertrok, moest in verband met het slechte weer te Ostende landen. Daar heeft het toestel eenige Mren moeten wachter tot het weer eenigszins opklaarde. De machine is tegen den avond doorgegaan naar Engeland en te ruim half negen op Croydon geland. Hedenochtend vroeg zou ter plaatse van het ongeval een onderzoek worden ingesteld. Prins Hendrik der Nederlanden is gister morgen aangekomen, op weg naar Noorwe gen, waar hij zich bij Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana zal aansluiten. De Prins reist icognito. Het hoofdbestuur der Posterijen en Tele grafie deelt mede, dat de proeven met ver schillende soorten trambrievenbusjes geno men, tot gevolg hebben gehad, dat de keuze is gevallen op bussen van multiplexhout, waarvan er 200 zullen worden besteld. Nader zal moeten blijken, welke gevolgen de invoering van trambussen, op een groo- ter aantal lijnen, heeft, op den toevloed van correspondentie in de gewone brievenbus sen en in hoeverre de buslichtingsdienst zou kunnen worden beperkt. De resultaten van dezen invloed zullen worden afgewacht, alvorens invoering van de trambussen te Rotterdam en te 's-Gra- venhage nader zal worden overwogen. In deze plaatsen doet zich het bezwaar voor dat in tegenstelling met Amsterdam niet een zeer groot aantal tramlijnen op een centraal punt bij het Postkantoor samenkomen. De oud-hocfdcommLsari® van politie te Batavia, de heer van Rossen, is voorwaar delijk uit de gevangenis ontslagen, aange zien hij twee-derde van zijn straftijd heeft uitgezeten en zich voortreffelijk heeft ge dragen. In den nacht van 27 Juli j.l. om 1 uur 15 min., werd een revolverschot gelost op een schildwacht van de cavalleriekazerne te Bandoeng. De kogel floot langs de ooren van den schildwacht ,die nar voren sprin gend een persccn in de duisternis zag vluchten. Hij zag geen kans hem te pakken. De veldpolitie trof in een kampoeng in het Batoe-djadjarsche bij den toea-kam- poeng twee dynamielpatronen aan en eenige dumdum-kogels. De zaak wordt nader onderzocht. Naar de „Sum. Post" verneemt is men doende geweest ook ter Oostkust een nieuwe verzetsbeweging te organiseeren, waarvan de leiders in Medan thuis behoo- ren. Deze wierven leden aan. die op een nader te bepalen tijdstip tot den opstand zouden moeten overgaan. De politieke re cherche, die blijkbaar van alles wat er op poiit:ek gebied op de Oostkust broeit goed op de hoogte is, is daarom tot arrestatie van twee inlanders overgegaan.. Beiden beboeren in Medan thuis, hoewel een van hen in Soeboeq Pakam gearres teerd werd. De ander is een inlandsch journalist. Het gebeurde kort geleden te Semarang, zegt de „Loc." Warm kwam de kleine boy van school gauw wat eten en toen weer buiten spelen, buiten, waar 't zoo heerlijk waaide. Doch 's avonds was het klagen over hoofdpijn, vroeger dan gewoonlijk naar bed" Later kwam men hem nog even zorgvol toe stoppen, de kleine jongen gloeide in on gerustheid werd snel de thermometer aan gelegd koorts, en niet gering ook. De koorts bleef den geheelen nacht en toen deze den volgenden ochtend nog niet was geminderd, werd de dokter gehaald. Hij kwam 's avond weer en constateerde gevaarlijke, besmettelijke koortsen. Het kind was meerdere dagen hard ziek, het kwam de crisis door en langzaam aan begon kleine boy te herstellen. En toen de kleine jongen al weer bijna geheel de oude was, toen kwam esn man met een groote portefeuille onder den arm, haalde daaruit een vel papier en plakte het onheilspellende plakkaat: „Besmettelijke ziekte" aan den muur, juist op den rand van de voorgalerij. De verrassing van Samoedro bij diens arrestatie was volkomen, meldt de Djok- jasche correspondent van het „Soer. Hbld." De chef van de politie kreeg omstreeks half twee 's middags de telefonische op dracht van het hoofdparket onder mede deeling dat de gezochte onder den schuil naam Koentjoro batik- en tcekenlessen gaf aan de nationalistische Taman-Siswoschool, hetgeen door dadelijk uitgezonden recher cheurs werd bevestigd. Daarop had. om twee uur de overval plaats. Alle toegangen werden afgezet. De commissaris van politie drong het complex binnen, vergezeld van den chef der recherche Colette cn den ass.- wedana Salamoen, Deze laatste informeer de bij een leerling naar den gezochte, waar na deze hard wegliep, gevolgd door de politie. Op den hoek van het erf stond de 'c®r~ ling met een jongen man te praten, die onmiddellijk van portret herkend werd. Hem werd gevraagd: „Hoe heet je?", waar op geantwoord werd: „Koentjoro". „AHeen Koentjoro?" waarop aarzelend het ant woord kwam „Samoedro". Hij bekende de gezochte leider van de P. K. I. te zijn en werd dadelijk geboeid. Hij wees daarna zijn kamer aan, waar hij verbleef met een erg theosofisch doenden onderwijzer, Soekarso, die erg verbaasd deed en zei: „Wij zijn zoo lang beste vrien den en blijken nu lijnrecht tegenover elkan der te staan," De ass.-resident Westra, die gewaar schuwd was, arriveerde en deed huiszoe king. Het hoofd van de school Soewardi be tuigde zijn spijt en verklaarde niets gewe ten te hebben van den persoon Samoedro. Samoedro bleek bij zich te hebben een pas geschreven brief van De Jeer, welke zeer belangrijk is. Voorts werd meer cor respondentie met De Jeer gevonden. Hoe wel de arrestant aanvankelijk zeide, dat hij de brieven „natuurlijk alle had verscheurd" werden deze toch aangetroffen, verspreid in verschillende boeken. Geen moment werd ergens een gymp'00® van verzet tegen de politie opgemekt, Samoedro werd verhoord en bekende in de jengste poeassa-maand zich bij Soewardi te hebben aangemeld, na in Buitenzorg cn Bandoeng te hebben rondgezworven ®et het verzoek te mogen werken als teekenaar (hij was vroeger teekenaar bij de B. O. W.). Hij beweert aldus in de Taman Siswo— school opgenomen te zijn en dat niemand zijn ware identiteit wist. Ook naderhand heeft hij aan niemand verteld wie hij was. Hij bekende zijn aandeel in de voorberei ding van het November-oproer en dat hij deel heeft uitgemaakt van de Dubbel-Orga- nisatie te Batavia, alwaar hij speciaal heeft gewerkt te Karet. Hij bekende ook reeds lang een goede vriend te zijn geweest van De Jeer. Het is duidelijk gebleken, dat De _J®er deel uitmaakte van de opperste leiding onder een Inlandschen naain, waarmede ook zijn brieven werden onderteekend. Tc Socrabaja werd onlangs, zoo vertelt j bet vSoer. HbL, aan het bureau van de vierde sectie een wonderlijke tafel binnen gebracht, De kebajan van kampong Sidodadi had het stuk huisraad ergens aangetroffen en denkende er een koopje aan te hebben, medegenomen. Eerst werd de tafel afge- wasschen, want het ding zag er nogal vuil uit, vervolgens in de zon te drogen gezet. Thans deed zich echter een vreemd ver schijnsel voor. Nadat c'e tafel eenige uren! in de zon te drogen had gestaan, wiide de| huisvrouw het meubel weer binnenbrengen; het bleek toen dat.... de tafel zweette. Weer werd het ding afgewasschen en op- geboend. Weer kreeg het zijn plaats in de zon. Maar het duurde niet lang, oï het be gon wederom te transpireeren. Het vocht dat door het hout werd afgescheiden, was bruin en had een eigenaardige lucht. De kebajan vertrouwde het zaakje niet en besloot de zaak maar bij het sectie bureau te deponeeren; aldus geschiedde. Daar begon men met een minutieus onder zoek, doch alras bleek c'e waarheid van het wonderlijke gebeuren De tafel bleet zwee- ten. Sommige bijgeloovigen, die 't zaakje met een scheel en wantrouwend oog aanzagen, vatten dit gebeuren op als een teeken des duivels, althans als de minder oirbare doe ning van kwade geesten. Men besloot toen, in het belang van de rust in de omgeving tot meer rigoureuze maatregelen; dies were' een man geroepen die van zagen verstand had. Ook een zaag werd gehaald en de tafel ging aan schijven en mootjes. Wat bleek? Dat de pooten wa ren uitgehold en dat daarin voor ongeveer 1500 gulden opium was verborgen! De tafel had vroeger toebehoord aan een listigen Chinees, hanc'elaar in clandestien opium. Op die wijze had hij dien voorraad weten te onttrekken aan het scherpe oog der wet, de slimmerd. Aan de Groene Gang in de Walstraat te Deventer is de woning van de familie G. Mulder gedeeltelijk ingestort. De topgevel was op het dak terecht gekomen, die geen weerstand geboden had. Het gezin, dat juist aan tafel zou gaan, wist zich bijtijds te red den en is voorloopig in een andere woning ondergebracht. Een knaap moet zijn onvoorzichtigheid met den dood bekoopen. De 10-jarige A. J. Luyben, wonende Leeg waterstraat te Hi'\ erarm is docr een auto bus van de Gooi-expres oveifeden en ge dood. De jongen deed spelenderwijs alsof hij het voertuig wildc tegenhouden en gleed uit, toen hij op het laatste oogenblik op zij wilde springen. Sinds Zondag is de Maas sterk stijgende. Maastricht seinde gisteren een was van 1.33 M. De in uitvoering zijnde werken der Maas kanalisatie ondervinden van dezen water stand ernstige bezwaren. De stuwput in de Maas bij Sambeek is volgcloopen, waardoor de werken gedeeltelijk zijn stilgelegd. Ook later op den dag seinde, naar men aan de „Tel." meldt, Maastricht wéér was. De dam bij Belfeld bezweken. Een der dammen welke te Belfeld ten behoeve van het maken van het bover.- toeleidingskanaal naar de sluis in dit ge deelte der rivier door den aannemer Klos is gelegd, is gisteravond omstreeks 6 uur be zweken. Hoewel het water voor den tijd van het jaar buitgewoon hoog is en de aan nemers, die de verschillende in uitvoer zijn de werken der Maaskanalisatie hebben aangenomen, hiervan veel schade onder vinden, is gevaar voor een ernstige over strooming voorloopig niet te duchten, mede in verband met het feit, dat gisteravond uit Maastricht geringe val was gemeld. Te Amsterdam genaakte gistermorgen een vrachtauto, waarin zich drie koeien bevon den, in den Amstel bii de Trompstraat. De auto moest uitwijken voor een wagen, die niet ver genoeg opzij ging, met het ge volg, dat de chauffeur, om een botsing te voorkomen, over den kant 't water in ging. De chauffeur was spoedig op het droge. Met de koeien had men meer last. Twee van de lie werden nog levend op den wal gebracht; de derde verdronk. De auto werd later cp den wal geheschen. Te Amsterdam hebben inbrekers in den nacht van Zondag op Maandag een bezoek gebracht aan een schoenwinkel in de Haar lemmerstraat. Het was echer vermoedelijk de heeren meer cm geld te doen dan om schoenen. Ze hebben dan ook hun krachten beproefd op het kasregister en zij hebben kans gezien er een bedrag van ongeveer 50 uit mede te nemen. Voorts is. in den nacht van Zondag op Maandag ingbroken in een hecrenkleeding- zaak op d» Prins Hendrikkade. Daar heb ben de ongewenschle bezoekers een bedrag van ongeveer 1000 in de wacht gesleept. Voorts is ingebroken in een perceel aan den N. Z. Voorburgwal. Daar wordt een bedrag van 340 vermist. Vier jongens van een jaar of tien hebben te Amsterdam een aanval gcd&an op een houten kist, welke stond op een voetbal- terrein bij de Röntgenstraal. Zij hebben de kist opengebroken en er doosjes sigaretten, reepen chocolade, koeken, kauwgummi cn veters uigekaapt. De politie heeft den leider van he' troepje te pakken gekregen en weldra zal het ventje van den kinderrechter te hoo- ren krijgen, dat het iets heeft gedaan, dat hcelemaal niet mag. Op den Napoleonsberg nabij Horn (L.) is de auto van den heer Haffmans uit Arcen in de flank gereden door een wagen, ko mende uR d® richting Heithuyzen, eigenaar de heer Dirks, Haclen. De Austin van den heer H. sloeg over den kop en werd groo tendeels beschadigd. De inzittenden kwa men er gelukkig af, doch de heer Half- mans, die den wagen bestuurde, liep ern stige wonden aan het hoofd op. De eige naar van den anderen wagen kreeg geer» noemenswaardig letsel. Te Staphorst moest de motorrijder E. Koehoorn, machinist te Deventer, op den rijksstraatweg uitwijken voor 'n stilstaarden wagen. Hij vertraagde hiervoor zijn gang en werd ingehaald door 'n sneller rijdenden Duitsche auto, waarin de heer en mevrouw Massie uit Hamburg. De auto reed o§ den motor, die hierdoor met den berijder over den weg werd geslingerd.' Ernstig gewond en buiten kennis werd E. Koehoorn opge nomen en naar het Sofia-ziekenhuis te Zwolle overgebracht, waar hersenschudding geconstateerd werd. Zijn toestand is ernstig. Zondagmiddag is cp het Gebroek bij Roermond de 25-jarige arbeider Claessen door een 30-jarigen man met een mes ge stoken. De longen waren geraakt, zoodat overbrenging naar het hospitaal noodzake lijk was. De dader is gearresteerd. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. R Crt. i Weet u wat de verschillende gemeente- pontjes in Amsterdam nog 8 in getal op brengen, of liever wat B. en W. van Amster dam betekenen dat ze in 1928 aan baten voor de gemeentekas zullen afwerpen De overhaal over het Rokiri.500, dat is nog 300 minder dan begroot werd voor 1927. De verlaging houdt, blijkens de memo rie van toelichting tot de begrooting, verband met het geringe verkeer. Deze transatlantische lijn voorziet blijkbaar niet meer dan een me morie-pest van 1 op de begroeting, terwijl de overhaal over de Buitensingelgracht bij de Nieuwe Tuinstraat zich hardnekkig hand haaft op 425 die over de Buitensingel gracht bij de L.eidschekade op 120. Ik heb met dit laatste pontje eens Louis Bouwmees ter zien varen. Daaidcor heeft het voor mij altijd een bijzonder cachet. Het is als een tob be waarmee een leeuw vervoerd is. Heel min is de opbrengst van den overhaal over de Muidergracht tusschen het Roetersei'and en de Plantage Bidlaan, dat is het voor de niet- Amsterdammers (en voor de nieuwe dito) on bekende binnenland van oud-Amsterdam. Er staat niet meer dan eene memcrie-post vrn 1 op de begrooting, tegen op de rekening over 1926 dan toch nog een bedrag van 12.50 (twaalf gulden en vijftig cents I). Ik heb eens gezien dat een oud, krom, verweerd bestje dat vaartuig bediende, een baast-mythisch figuurtje, een fabelachtig veervrouwtje, dat Amsterdamsche zieltjes over een soort van Styx scheen te zetten. Ook het inkomstenbronnetje, dat overhaal over de Buitensingelgracht tegenover de Nic. WitsenstTaat heet, geeft niet veel water meer f 75. De richard onder de pontjes is de overhaal over de Kattensloot bij de Kostverloren- vaart, die maar eventjes f 1300 oplevert, dat is nog iets meer dan het veer over den Schin kel voor de Vaartstraat (f 1200), dat nu echter is opgeheven in verband met het tot stand komen van de brug daar ter plaatse. En ein delijk is de overhaal over het Amstdkanaa! nabij cle Ruysdaelkade (met f 52 opbrengst) zoowat de evenknie van ket Rokin-pontje. In totaal bedraagt de „opbrengst van de verpachting der pontveren", zooals dat deftig-officieel in de begrooting heet, rond j f 2940, welk bedrag vermoedelijk echter weer met de onderhoudkesten van de vloot zal moeten worden verminderd, zoodat er minder dan niets overblijft laat ons zeggen dat er ook hierep wordt toegelegd, evenals op de gemeenteponten over het Y. Eene vraag Waarcm is het verveer met de gemeentelijke overhalen eigenlijk ook niet kosteloos, evenals dat op de Tolhuis- en Valkenwegponten Men heeft zich toch cp het standpunt gesteld („Men", dat is B. en W. plus de Raad), dat een pont eigen lijk de plaatsvervangster is van een brug, en dat, waar een brug kosteloos is, ook de pon ten gratis moeten zijn. Rrrrt, een ander stuk Weet u ook wat het grasgewas en de hout kap in Amsterdam opbrengen? Ook niet veel, en misschien nog minder dan menigeen zou verwachten, gegeven de betrekkelijke talrijkheid en de uitgebreidheid onzer parken enz. Het gemaaide gras onzer plantsoenen werd verkocht voor f 500 de opbrengst van gerooide boomen en van hakhout in het Y-bosch was f 400, En dan nog één cijfer, om u niet op eens te overvoeren met al te veel statistiek. Weet u hoeveel de gemeente-ontvanger gebeurd heeft aan entree'., van bezoekers van den Westertoren? In totaal f 100 Het kost meer ingekocht 1, zou de koop man zeggen. En vanwaar die weinige belang stelling voor de beste gelegenheid om het fraaiste panorama van onze oude Amstelstad te zien Te Leeuwarden beging de ldjaiiga A. Langeraad uit Grouw, werkzaam bij de firma Van der Made en De Vries, in den schafttijd de onvoorzichtigheid een bus, gevuld met carbid en water, te ontsteken. Een geweldige explosie volgde, waarbij A. de vlammen in het gezicht sloegen. Met hevige brandwonden werd hij, na voorloo pig verbonden te zijn, naar liet ziekenhuis overgebracht. Gevreesd wordt, dat de jon gen zijn beide oogen zal moeten verliezen. WAAL 20/8 v. Pitea n. Rott. WALCHEREN 22'8 v. Montreal te Wellington. WILDRECHT 21/8 Miame gep., Houston n. Vigo. WITTE ZEE 20/8 Ouessant gep. Aguilas n. Rott. ZAAN 22/8 Brunsbuttel n. Stugsund. 1 ZEEMEEUW ras. 20/8 v. Veile ge Holtenau. ZWARTE ZEE 20/8 Gibraltar gep. La Goulctte n. Rett. ZWIJNDRECHT 20/8 v. Kotka n. Lonln. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. BORNEO 21 3 v. Amst. n. Batavia. KAMBANGAN (thuisr.) 21/8 te Lissabon. KARIMATA 21/8 v. Java, 1. v. Havre te Amst. PRINSES JULIANA (thuisr.) 20/8 n.m. 4 u. v. Genua. ROTTI (thuisr.) 20 8 tc Londen (VIrb.)vertre i i m- j middag n. Amst. SALEIER (uitr.) 21/8 v. Antwerpen. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ. ADONIS 20/8 v. Tunis n. Algiers. AJAX 2: 8 v. Hamburg n. Amst. ARES 21/8 v. Bremen te Amst. BREDA 21 S v. Cristobal n. Curasao. DEUCALION 20/8 v. Napels te Catania. DOROS 2i/S v. Malaga te Melilla. HOS 21/8 v. Genua te Amst. EUTERPE, Amst. n. Odense, 21/8 v. Holte HERCULES 20/8 v. Constantinopel n. Algierr. HERMES 21/8 v. Bourgas te Varna. IRENE 22 8 v. Algiers te Amsterdam. JUNO 20/8 v. Vigo te Lissabon. NOTES 20/8 v. Malta n. Venetié. ORPHEUS 20/8 v. Amst. te Zwijndrecht. PERSEUS, Amst. r. Kopenhagen 21/8 v. Holtenau. PLU TO 20/8 v. Eari n. Catania. POLLUX 20/8 v. Hamburg n. Amst. PRINS DER NEDERLANDEN, Kopenhagen n. Amst., 21 '3 v. Brunsbdttel. STRABO 20 8 v. La Pallice n. Amst. Te Rijswijk schuilde een man met een IJtco-karretje voor den regen onder de markiezen van een café aan den Geestbrug- weg. Terwijl hij daar stond, kwamen uit het café eenige grondwerkers, die ijswafel- tjes bestelden. Een der grondwerkers, een zekere J. R. uit den Haag, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, wilde zijn vrienden tracteeren en het werk van den IJsccman overnemen, door zelf de wafels klaar te maken. Hij probeerde met zijn handen het ijs uit het wagentje te scheppen, hetgeen den IJsco-man zoo boes maakt, dat hij met R. handgemeen raakte. Een ware vechtpartij ontstond. Op een ge geven oogenblik greep de IJsco-man den grondwerker aan het been, waardoor deze met een smak op den grondviel. Toen de politie, die inmiddels ter plaatse kwam, bleek doktershulp noodzakelijk. had een gecompliceerden beenbreuk. Dr. N. spalkte het been voorloopig, waarna R., die inmiddels was ontnuchterd, per politie-autc- naar het R. K, Ziekenhuis in Den Kaag werd vervoerd, waar hij ter verpleging werd opgenomen. Op den Leeuwarder straatweg is de motorrijder H. uit Buitenpost, dicht bij het Boschhuis in volle vaart met zijn motor, op de duo waarvan zijn beide zoontjes mee reden, tegen een boom geslagen. De motor rijder werd op den grond geslingerd en met een hersenschudding opgenomen. Zijn toe stand baart zorg. De heide kinderen werden in de sloot ge slingerd en konden niet, dan na veel moeite worden gered. Ook zij hebben ernstige in wendige verwondingen opgeloopen. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. AALSUM ao/8 v. N. Orleans n. Murmansk. ALCHIBA 20/8 v. Cardiff te La Plata. A RUND O at/8 Ouessant gep., B.-Ayres n. Rott. BARENDRECHT 21,8 Key West pep.. Sevilla n. Baytowr. BATAVIER IV 21/8 v.m. 11 u. 25 Rett, te Gravcscrtd. BELLATRIX 20/8 v. Archangel n. Rott. DRENTE 13/8 v. Bangkok n. Singapore. DRENTE 13/8 v. Bangkok n. Singapore. DRIEEEROEN 20/8 v. Wabane n. Rott. EMMAPLEIN 21/8 Kopervik gep. Narvik n. Rott. GEORGIA 21/8 v. Port Said, Abadan n. Swansea. JOHANNA 21/8 v. Hamburg n. Bremen. KELBERGEN 20/Ö v. Ernden te Narvik. MAAS 21/8 v. Hangö te Kotka. NAALDWIJK 22/8 v. Philippeville te San Juan. NOORD 20/8 v. Rai'.mo n. Rott. NOORDWIJK 32/8 Dungeness gep., Rott. n. Algiers. PHOBOS 20/8 v. H. Orleans n. Lonld PRCCYON 22/8 Udsire gep.. Archangel n. Rott. RANDWIJK 20/8 v. Santander n. Bilbao. ROZENBURG ax/8 Holtenau gep., Rott. n. Sornaes. STAD DORDRECHT 20/8 Holtenau gep., Rott. n. Lu- lea. STOLWIJK 22/8 Brunsbuttel gep., Gefle n. Rott. STRIJD ms. 20/8 te Cuxbaven. TWEED 20/8 Gibraltar gep. v. Rott. n. UTRECHT, sleepb., ai/6 v. Rott. te Hamburg, met lich ter „Frisia". SIMON BOLIVAR 22/8 v. Hamburg te Amst. THESEUS 2j 8 v. Bilbao te Santander. VENEZUELA 20/8 v. Piraeus te Syra. VESTA 20/8 v. Malta n. Alexanuric. KON. HOLL. LLOYD. DRECHTERLAND (thuisr.) 20/3 n.m. v. Rio Janeiro* FLANDRIA (uitr.) 20/8 n.m. 5 u. v. Coruna. GELRIA (Vacanticreis) 22/8 te Gcranger goed weer# Alles wel. KENNEMERLAND 22/8 v. Hamburg ?e A'dam. WATERLAND (thuisr.) pass. 21/8 Ouessant wordt Dinsdagochtend 8 u. te IJmuiden verwacht. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INDRAPOERA (thuisr.) 21/8 v. Port Said Vrijdagochtend te Marseille verwacht. JACATRA (uitr.) pass. 20/8 Panteüari*. MODJOKERTO 20/8 v. Hamburg te Schiedam. PALEMBANG (thuisr.) pass. 21/8 Kaap Bon. PATRIA (uitr.) 20,'S V. Colombo. TAMBORA 21/e v. Batavia te Rott. TJERÏMAI (thusr.) 21/8 v. Belawan. ROTTERDSM—ZUID AMERIKA LIJN. ALUDRA (uitr.) ai/8 v. Antw. te Rott. ALWAICÏ (uitr.) pass. 20/8 Fernando Noronha. S3 HOLLAND—AMERIKA LIJN. BL.IJDENDIJK 21/8 v. Philadelphia te Baltimore. BREED IJK, Rett. n. New York, pass. 21/8 Lizard. EEMDIJK, Pacifickust n. Rott., 22 8 te Londen; MOERDIJK, Antw. n/d. Pacifickust, 21/8 te Lenden. VEE ND AM 20,8 v. Rott. te New York. VOLENDAM 20/8 v. New York n. Rotterdam. HOLLAND—AFRIKA LIJN. HEEMSKERK 21/8 v. Beira 1. v. Antw. te Rott, JAGERSFONTEIN 20/8 v. Lorenzo Marques n. Be ra MELISKERK 22/8 v. Mombassa n. Tanga. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. ANDIJK 21/8 v. Antw. te Rott. KOUDEKERK (uitr.) 20/8 v. Suez. RIDDERKERK (thuisr.) 20/8 v. Karachi. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. GEMMA (thuisr.) 20/8 te Gibraltar. OLDEKERK 21/8 v. Hamburg tc Bremen. ZOSMA (thuisr.) ar/8 v. Sabang. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. ALDERAMIN (thuisr.) 21/8 te Suez. ALDERAM'IN 22/8 v. Port-Said. ARENDSKERK (uitr.) pass. 21/8 Kaap del Armi. STOOMVAART MIJ. OCEAAN'. AGAMEMNON ar/8 v. Bremen te Amst. AU TOMEDON v. Japan n. Rott. 21/8 te Gravescnd. MACHAON, v. Japan n. Rott. 19/8 v. Port Swetter.dam* ORESTES, v. Japan n. Rott. pass. 21/8 Gibraltar. PATROCYS, v. Japan n. Rott. az/8 tc Suez. PHEMlUS 21/8 v. Rott. n. Hamburg. EMZETCO LIJN. I JONGE JACOBUS 21J8 v. Rott. te Alicante. ROTTERDAM, 22 Augustus. Vee. Ter markt waren aangevoerd 356 vette runderen, 130 vette graskalverea 1380 schapen en lammeren, 832 varkens. De prijzen waren als volgt: koeien ie kw. f 1.101.15, 2e kw. f 10.90, 3 kw. f 0.700.80, ossen ie kw. f 0.96r.03 2e kw. f 0.8 ossen re kw. f 0.951.05, 2e kw. f 0.850.75, 3e kw f0.650.55, kalveren ie kw. f 1.501.70, 2c kw. f 1.25 1.05, 3e kw. f 0.950.90, schapen, ic kw. f 0.700.75 2e kw. f 0.600.50, 3e kw. f 0.40, lammeren f 0.850.95 varkens ie kw. f0.65o«57* 2e kw. f0.650..C0, 3c kw f0.580.56 export f0.820.65. Vette koeien en osseti met matigen handel tot vrijwel onveranderde ptijzen. Vette kalveren met gcede vraag* Schapen en lammeren met tragen handel. Varkens met redelijken omzet tot stationaire prijzen. Fijne zaden. Lijnzaad voer- f 1519, Blauw Maanzaad I 37"~~39» karwijzaad f 3233,' koolzaad f 1530, mosterd geel f 2628, bruin f 4648, boekweit Manchester, loco Silo gezakt, spoorvrij f 13.85. Aardappelen. Schoolmeesters Westl. zand 10—12 ct., per Kg. Eerstelingen f 3.903.75, Geldersche blauwe f 3-754^o, Overmaascbe fclauwp. f 5.50, Zeeuwsche bonten cn blauwen f4.755.50, dito eigenheimers f5— 3.«;o, Brielsche Eigenheimer f 3.506. 4.20. Aanvoer re delijk, vraag tamelijk. Vlas. Aangevoerd Kg. Holl. geel 5000 Kg. Gro- ningsch f 1.301.35, 600 Kg. blauw. Stemming kalm. AMSTERDAM, 23 Aug. Aardappelen. (Eericht v/d. mak. Jc. Knoop.) Zeeuwsche Bonten 55.25, id. BI. Eigenheiemers 44.50, id. Eigenheimers ƒ2.753-75» id. Eigenheimers poter ƒ2.502.75, Flakkeesche Eigen heimers ƒ2.753.75 per hl. IJpolder Eigenheimers 4.50 5, id. Blauwe Eigenheimers 67, id. Eigenheimer po ters 34, id. Roodbonten ƒ67, Andijker Benten 7— 8, id. Kleine Muizen 34, Langcdijkcr Muizen fC7, Ngord.-Holl. Eigenheimers ƒ4.505, id. Blauwe Éigenh. 67, Rijper Muizen ƒ67, Anna Paulowna Zand ƒ8 9, Htilegommer Zandaardappelcn 77.50, id. kleine ƒ4.505, Flakkeescbe BI. Eigenheimers 44.50, id. peters ƒ2.602.75 per 100 kg. AMSTERDAM, 22 Aug. (Bericht v/h. Gem. Veiling- geb., exp!. De Jong Koene). Fruit. Druiven Frankenth- lers o.660.82, Alicanten ƒ0.700.78, Witte druiven ƒ0.621.48, Prc.'efic Bessen ƒ0.300.42, gewone Roode bessen ƒ0.260.32, witte bessen ƒ0.220.26, Kruisbes sen groen rijp 0.060.14, Belle de Louvain ƒ0.54 0.6c, Reine Claudes 0.420.64 alles per kg. Perziken extra ƒ0.14o.ï8. Perziken I ƒ0.090.11. Meloenen Karbonkels 0.4.20.64, Suikermelcenen 0.20—0.30, Nctmeloenen ƒ0.200.30, Ananasmeloenen ƒ0.280.43 per stuk. Appelen. Godlin Keswick 1316, Jellow Transparant 3244/ l ord Suffie.d 2434. Perer. Clap's favorite extra 3244, idem I 3630, Earl Vict. f 2830, Oomskinderen of Kruideniersperen 3246» Sijsjesperen ƒ1418, N. H. Suikerp ren 7 xi, Preccse ƒ2634, Haantjesperen ƒ1012, Pollemans 11—14. Gfoenten. Bloemkool extra 2936, idem I 1824 Smjboonen 1420, enkele cper^ieboonen 12x8, dubbele sperciel-oonen 1117, Spinazie 1620, Pos telein 1214, Tomaten 1218 Ules per kg. Peen xo 16, Rabarber 58, Selderie 57, Pieterselie 24 boer 100 os. Sla extra ƒ2.302.70, idem I ƒ0.701.20 Andijvie ƒ1.802.90 per 100 krop. Aardappelen ƒ6.60 8.70, Drielingen ƒ4.105.20. Duinzandaardappclen ƒ8.7010.10 per 100 kg. Komkommers geel 34.10, de n wit 1.603-ao per ioo stuks. Augurken fijn fijn 42—2 4348, idem fijn 2430, idem basterd 1020, idem grof ƒ5.506.70 per 100 kg. Bloemen. Rozen. Kadley 58,Golden Ophelia 2.50 4, Ophelia ƒ2.504, Sunburst ƒ2.503, Vcrschure ƒ1.502, Keizerin ƒ1.503, Columbia ƒ24-50/ But terfly ƒ24*50/ Pernet 23.50, Marcel Roycr .50 3.50 per 100 stuks. Diverren Am. Anjers 57, Gladiolen ƒ0.701.70 Dahlia's a—3.80, Japansche lelies 5—9 p. 100 st. Scij- groen 3—5 per 100 ranken. j Planten. Hortensia's fii.ro, klein ƒ0.300.50, Pe- 1 gcnia's ƒ0.080.14, Coleüs ƒ0.150.28, Trac'cscantia's fo.120.36, Primula's ƒ0.160.22, Adianthums ƒ0.06 o.op, Plumesa's 0.060.07. AMSTERDAM, 22 Aug. Vee. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 548 vette koeien, waarvan de prijzen waren ie qual. i.:o1.20, ae id. 0.95—1.10, 3e id. 0.80—1.04 per kg. slachtgewjcbt. 160 melk- en l alfkceien co— 375 per stuk. 91 vette kalveren ie qual. ƒ0.901, se id ƒ0.800.90, ?e id. ƒ0.70—0.80 per kg. levend gewicht 38 nuchtere kalveren 11 16, 214 schapen 2433. 570 varkens. Hcüandsche en Overz. er. Geldersche 0.80 0.81 (enkele boven noteering), 02 id. 0.790.80, vette varkens ƒ0.770.79 per kg. slachtgewicht. 41 paarden 100—220. ACKMA\R„ 22 Aug. Varkens. Aangevoerd 647 var kens, vetfc 64S3 c., zouters 65 c. per kg. AXEL, 20 Aug. Granen. Ter markt werd heden geno teerd voor tarwe f 12.25—13*25, rogge f 9.50—10.50, gerst f 10.75n.25, haver f 9*2510.50, erwten f 2022.50 APELDOORN, 2'. Aug. Eieren. Aanvoer 60.000 eieren. Prijs f 6.503, middelprijs f 7.50. Handel vlug. BOVENKARSPEL (Station), 20 Aug. Aardappelen Koks f 1.151.20, Due f 1.101.15, Nynetifold f 1— 1.05, Schotss f 2.052.85, kleine f 1.603.25, blauwe j f 2.30—2-85, kriel f 0.53—0.85 per baal, aanvoer 5940 baal. Uien groote gele f 3.303*80, drielingen f 3.90 per haal, aanvoer 23 bari!. Bloemkool I f 2030.10, id. II f 10.T017*80, id. III f 0.75 per 100 stuks, aanvoer 8320 stuks. Roode kool f 1.903.60, Gele kool f 57.10, Witte kool f r.902.10 per 100 kg., aanvoer resp. 26.200, 33.200 emn en 5000 kg. Slabooncn f 1.331.95 per 15 kg. aanvoeff 6 zak. B. en W. van Rotteraam stellen den Raad voor, aan het Circus Amar te Parijs te verhuren een terrein, groot 55CO M2.t tusschen Ged, Gracht, Bezemstraat en St. Jacobstraat, gedurende het tijdvak van 1 tot en met 6 October 1927 tegen een huur prijs van 1350; de huurder is bevoegd de huur met ten hoogste één week te ver lengen met dien verstande, dat voor eiken dag, waarop na 6 October 1927 gespeeld wornt, 225 wordt betaald,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7